Krasnodar en Maikop gevallen Gandhi, Azad en Nehroe gearresteerd - ion ch Hlacut Maandag 10 Augustus 1942 NIEUWSBLAD** VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bekendmaking. He Jaargang, No 21007 Hevige gevechten in Oon-bocht en bij Rzjef Churchill inderdaad naar Moskou Congres had Gandhi's voorstellen aangenomen Onlusten in Bombay en Ahmedabad Zon op 6.15 uur, onder 21.14. Maan op 5.30, onder 20.49. Men Ia verplicht te ver- dnlsteren van zonsondergang tot zonsopkomst Lantaarns ren vc moeten een hall ondergang ent Motorrijder vin het Vrijwilligers Legioen Nederland. (S.S.-PX. Klerk-Poliiooon) Na de bezetting van Rostof werden gevangenen naar inder haast ki orde gebrachte verza- Bureau: HARKT U, TEIEF. HiS Postrekening 4MM Chefredacteur: f. HETER. Gouda Ten olge op zijn bekend- I IS Jail IMS tot de Mheele Neder tan dsche bevol- ktag, die in alle Nederlandaehe Maden veraehenen ia, wordt op level van den weermaehtabevet. lebber in Nederland, den gene raal der vliegers Fr. Chrlstian- eea, bet volgende officieel net- Op 7 Augustus hebben onver. aatwoordetUfce elementen te (otterdam een aanslag gepleegd ep een spoortrein der Duitsche weermacht. Gen Nederlandsehe spoorwegbeambte is bij de ver- valling van zijn plicht het slacht. vHcr van dezen aanslag gewor den. Indien niet vóór Vrijdag 14 Augustus as. middernacht, de daders rich bij de politie aan melden, of vooral door mede werking van de bewoners des lands worden geïdentificeerd, zal op grond van de bekendmaking van den weermachtsbevelhebber ia Nederiuid teruggegrepen wor den op een aantal gijzelaars, die met hun. leven voor dergelijke daden van sabotage borg staan. Hst arresteeren van de daders is thans in het eigen beiang van de geheele bevolking zelf ten einde dit teruggrijpen op de gij zelaars te vermijden. Op tijdige mededeélingen aan een dienst- instantie van de Duitsche weer macht of de politie, Welke tot het grijpen van de daders leiden,, stelt de weermachtsbeveihebber in Nederland een belooning van ƒ100.000,—. Mededeeiingen worden ver trouwelijk behandeld. De hfihere S.S. en Polizei-, fiilirer en eommissaris- ^generaal voor de veilig- RAUTER 8.8. - Gruppenfiihrer en iult-generaai der politie. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt in een extra- bericht mede: Duitsche inianteriedirisies, op voortreiielijke wijze gesteund door afdeelingen der luchtmacht, heb ben na buitengewone marsch- prestaties en in zware gevechten bij tropische hitte, sterke stellingen ten Noorden van de Koeban door broken en de voor de vijandelijke wapenindustrie belangrijke hoofd stad van het Koebangebied, Kras nodar, genomen. - .y De stad Maikop, cehtrum van het belangrijke oliegebied aan den Noordrand van den Kaukashs, is gisteren om 18.20 uur dooti\snelle iormaties stormenderhand ingeno men. -Het weermachtsbericht van Zondag luidt: Over een breedte van ruim 400 km: hebben Duitsche, Roemeensche en Slo. waaksche troepen de Noordelijke uit- loopers van het Kaukasische gebergte bereikt. Om het bruggehoofd aan den Koeban, dat ten Noorden van Krasno dar in handen is van den vijand, wordt nog gestreden. Snelle formaties van het leger en de Waffen-S.S. zijn den Laba-sector gepasseerd en zijn in den aanval naar het Westen in de richting van Maikop. Het luchtwapen heeft zijn aanvallen op de vijandelijke terugtochts. en ont ruimingsbewegingen op wegen, spoor lijnen en uit de havens der Noord- Kaukasische kust aan de Zwarte Zee gericht. In de haven van Anapa zijn daarbij drie bolsjewistische lichters door treffers van bommen tot zinken gebracht en een vrachtschip bescha digd. Tusschen Wolga en Don, ten Zuid-Westen van Stalingrad zijn tegen aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten in harde gevechten af geslagen, ■- v In de groote bocht van den Don schrijdt de aanval der Duitsche troe pen ten Noordwesten van Kalatsj met succes voort. Dichtopeengedtongen massa's van den vijand bjj de rivier overgangen waren blootgesteld aan de vernietigende aanvallen van groote en geringe hoogte van de formaties gevechtsvliegtuigen en jachtkruisers, Ten Noordwesten van Woronesj zijn verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen. Eigen tegenaanvallen le verden plaatselijke successen op. In het gebied van Rzjef duren de zware afweergevecliten voort. In een anderen gevechtssector van het centrale front hebben formaties infanterie in den tijd van 20 tot 31 Juli bij plaatselijke aanvallen op moeilijk terrein verscheidene divisies bolsjewis tische infanterie uiteengeslagen. De vijand verloor bij deze g - r 4000 dooden en 1589 gevangenen, b< nevens 24 tanks, 20 kannonen en -152 machinegeweren en granaatwerpers. Aan de Wolchof heeft de vijand her haaldelijk zware aanvallen gericht op een" klein bruggehoofd die door de dappere bezetting in, harde gevechten werden afgeslagen. Aan het Oostelijke front hebben formaties jachtvliegers en afweerge schut gisteren 82 bolsjewistische vlieg, tuigen neergeschoten, terwijl 5 eigen vliegtuigen verloren gingen. Vlee-admiraal Weichold (tweede Van rechts) bezoekt den herstellings- ibeid aan de in den strijd beschadigde havenwerken van Mersa Matroe *n den bouw van een nieuwe pier. (Hoffmann-P.K.-Pietzsch) (Pol ygoon-Seym) meiplaatsen gevoerd. (Hoffmann-P.K.-Grimm-Kastein) leider w-, ^n!^ïen lauden ontmoetten elkaar te Berlijn. Rijkssport- ^®™®™ner und Osten wenseht den leider der Hollandeche estafetteploeg, Osendarpj geluk met de overwinning. A tlantic-Holland-Boesig) In Dralen in het land van Maas en Waal begon dezer dagen de oogst van het zandtotad der Inlandsdhe tabak. Met de onderste bladeren, welke het eerste rijp zijn, wordt begonnen, en zoo gaat men van lieverlede omhoog. (VM.P.-Bouvet) In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts voor den oorlog belang rijke installaties in het Zuiden van En geland, resp. in het Noorden en Noord oosten van het eiland aangevallen. Een Britsehe nachtjager werd in een lucht gevecht neergeschoten. CHURCHILL NAAR DE SOVJET-UNIE. Aftonbladet' verneemt, via Bern, dat Churchill plotseling naar de Sovjet-Unie vertrokken is. Vólgens diplomatieke kringen te Bern acht men te Londen de positie der-Sovjet-Unie zoo critiék, dat alleen .Churchill haar door persoonlijk in grijpen in het Oosten kan redden. Een andere reden voor de reis zou zijn, dat Churchill Stalin onder vier oogen wil vertellen, wat men te Lon den over de oprichting, van een tweede front denkt. De derde en wellicht voor naamste reden zou zijn, dat Churchill zich er een heldere voorstelling van wil maken, hoe en waar krachten en personen te vinden zijn, dié bereid en in staat zijn, Rusland als bondgenoot voor Engeland te behouden, indien het bolsjewistische regiem als gevolg van zijn militaire nederlagen in een crisis zou geraken. Het is n.I. Wekend, zoo wordt verder gezegd, dat men in bepaalde Londen- sche kringen sinds lang in contact probeert te geraken met Sovjet-gene raals die bereid zouden zijn den oorlog aan Engeiands zijde voort te zetten voor het geval Stalin en zijn bewind zouden ophouden te fungeeren. (In verband met het bovenstaande verdient de aandacht een bericht van Zaterdag uit Berlijn volgens hetwelk in „neutrale bladen" verluidde dat militaire kringen in de Sovjet-Unie een revolutionaire beweging voorbereiden, welke van Engelsche en Amerikaan- sche zijde gesteund wórdt met de be doeling, na de ineenstorting van het Sovjetregime Rusland tot een consti- tutioneele monarchie om te vormen, welke bereid zou zijn den strijd aan de zfjde der Anglo-Amerikaansche mogendheden voort le zetten). Volgens een eigen bericht van Afton Tidnin gen is de confe rentie van Moskou thans na bespre kingen van een week beëindigd, al zullen óok vertegenwoordigers der geallieerden nog voor de regeling van details te Moskou blijven. Je Berlijn huldigt men algemeen de- atüng, dat ook conferenties, zooals deze op het oog/en blik te Moskou, zelfs in aanwezigheid van Churchill gehou den worden, den loop van het noodlot niet meer kunnen tegenhouden. \'an welk gezichtspunt uit men te Moskou den toestand ook zou aanpakken, naar Duitsche meening zal dit steeds, tot het inzicht leiden, dat Churchill en zijn vrienden zich in èen vicieuzen cirkel bewegen. Te Berlijn neemt men hoog stens van de mededeeling van een Zweedsch blad met eenige belangstel ling kennis, dat Churchill zou kunnen pogen, voor het geval den bolsjewisten de ruggegraat gebroken zou worden, zich reeds thans den ruggesteun van zekere militaire kringen der Sovjet- Unie te verzekeren. STALIN VORMT STRAFBATALJONS Tijdens de achtervolgingsgevechten tusschen Don en Kaukasus hebben Duitsche troepen, die een Sovjet-Rus sisch stafkwartier verrasten, den ori- gineelen tekst gevonden van het laat ste geheime bevel van Stalin. In den kop van het stuk staat: Geheim. Bevel van den volkscommissaris voor de ver dediging van de U.d.S S.R. nummer 227 van 28 Juli 1942. Moskou. Het bevel is onderteekend: J. Stalin, verdedigingscomjnissaris der U.d.S.S.R. Kolonel von Wedel, afdeelings leider bij het opperbevel der Duitsche weer macht, heeft in de Wilhelmstrasse aan buitenlandsche journalisten den woor delijken tekst van dit zeer interes- santé, zeer ophelderende geheime be vel medegedeeld. In het geheime bevel wordt o.a. woordelijk gezegd ..De bevolking van ons land is teleurgesteld, verliest het geloof aan het roode leger, velen vervloeken het omdat het naar het Oosten terugtrekt. Onze middelen zijn echter niet onbeperkt. Na het verlies van de Oekrajne., Wit-Rusland, de Baltische landen en het Donetzbekken. alsmede andere gebieden, is cms landbezit aanzienlijk kleiner geworden, d w z. dat wij thans veel minder menschen. minder brood, minder metalen, minder fabrieken hebben. Van nu af aan zij«n. wij noch aan menschenreserves, noch aan graanvoorraden supcTrieur aan de Duit- schers. Een verdere terugtocht staat gelijk met onzen ondergang. Indien onze terugtocht niet onmiddellijk tot staan wordt gebracht, bleven wij achter zonder brood en verwarmingsmateriaal, zonder metalen en grondstoffen en zonder fabrieken en spoor wegen. Daaruit volgt, dat het hoogste tijd is den terugtocht te staken. Ons vaderland maakt moeilijke dagen door. Het ontbreekt bij ons aan orde en discipline De defaitisten en lafaards njoeten onmiddellijk worden ver nietigd De Duitschers hebben een goede discipline. Moeten wij ons ort$en vijand niet als voorbeeld nemen, zooals oni* voorvaderen van den vijand leerden en hem naderhand overwonnen? Uit deze overwegingen beveelt het opper bevel vwo het roode leger: 1) De krijgsraden, all reerst de opperbevel hebbers der fronten, moeten er voor zorgen, dat de terugtochtsstemming der troepen orivooTwaardelijk tegengegaan wordt en dat tegen de propaganda, dat een verder terug- eken naar het Oosten geen nadeel "op- rt. met ijzeren middelen wordt opgetre- Legercommandanten, die een eigen machtig verlaten der stellingen zonder een desbetreffend bevel dulden, moeten onvoor waardelijk van hun posten worden ontheven en voor een krijgsraad worden gebraqht. Verder moeten In het gebied van het front één A twee strafbataljons worden geformeerd, waarbij de officieren en politieke leiders van alle troependeelen moeten worden Ingelijfd, die zich hebben schuldig gentaakt aan gebrek aan discipline en lafheid tegenover den vUMtd. Deze bataljons moeten in bijzonder f» In de vroegi ochtenduren van Zon dag z(jn in Bombar Gandhi, A^ad en Pandit Nehroe, tezamen met andere leden van de arbeidscommissie van het Congres gearresteerd, zoo meldt de Britsehe berichtendienst uit New- Delhi. De voorzitter en de vertegen woordiger van de provinciale Congres commissie, benevens 20 plaatselijke Congresleden zijn eveneens in arrest gesteld. Het Congres had het voorste! van Gandhi met groove meerderheid (slechts 13 stemmen tegen'/ aangeno men. Alle tegenvoorstellen' werden verworpen. De Britsch-Indische regeering wei gerde nvt het Congres te onderhande len op grondslag van zijn eischen. VERKLARINGEN VAN GANDHI EN NEHROE. Voor de commissie van het Congres heeft Gandhi Zaterdag een rede van twee uur gehouden, waarin hij ver klaarde het Indische volk in dezen str/jd te zullen leiden. Van den aan vang af. zeide hy, heeft het'Congres van geweld afgezien en het is zich niét van misdaad bewust, wanneer het onafhankelijkheid eischt. In weer. wil van allen tegenstand zal het voor waarts gaan, want Engeland heeft Indië tot het uiterste geprovoceerd. Zich wendende tot Engeland en zyn bondgenooten zeide Gandhi, dat zij thans een niet weerkeerende gelegen heid .hadden om Indië vry te verkla' ren en hun ware bedoelingen te bewij zen. Indien zij deze gelegenheid voor hij zouden laten gaan, zou de geschie denis eens constateeren, dat-zij hun schuld aan Indië niet hadden gedelgd. Gandhi zeide op de bevrijding van Indië niet langer te kunnen wachten. Vertraging beteekent een vernedering voor Indië. De vrijheidsstrijd, die een openlijke en eerlyke stryd der massa zal zun, staat voor de deur. Gandhi gaf een aantal richtsnoeren volgens welke ieder Indiër zich als vrij man moet beschouwen en er geen compro mis meer mogelijk is. Tenslotte eischte Gandhi overdracht der macht aan een vrije Indische re geering. Nehroe verklaarde in de Congres commissie: „Het is ons met onze eischen doodelijke ernst. Men moet ten aanzien daarvan geen illusies koesteren." Nehroe zeide, dat er niet alleen Engelschen en Amerikanen op de wïre'.d zi n en da: hun ..rassupcio- riteit" niet langer geduld kan worden. Door geen dreigementen zullen de In diërs zich van hun weg laten afbren gen. MAATREGELEN EN ONLUSTEN. Gandhi heeft de Indische leeraren en studenten uitgenoodigd rich gereed te houden hun werkzaamheden te be ëindigen. Hij gaf den Indischen vor sten den raad als „gevolmachtigde van hun volk" te handelen. Het was tyd, dat zij hun houding wüzigden. Verder heeft Gandhi alle bladen die in Indische handen zyn, verzocht_ niet meer uit te kojnen. De Britsehe regeering heeft vergade ringen van meer dan 5 personen ver boden. Oók is het drukken of publiceeren verboden van berichten over de door de commissie van het Congres goedge keurde massabeweging en over de door de regeenng daartegen genomen maatregelen. Het verbod omvat ook redevoeringen of verklaringen, die van de zijde van leden van het Congres de openbare meening bereiken. De Britsehe regeering in Indië heelt de provinciale regeeringen gemachtigd de locale autoriteiten naar goeddun ken uitj te schakelen, wanneer dezen niet in]den zin van „handhaving der openbare orde" en der „doeltreffende voortzetting van ,den oorlog'* optre den zoo meldt de Engelsche berich tendienst uit New-Delhi. Men legt dieze maatregel aldus uit, d-at men, met behulp daarvan den plaatselijken autoriteiten wi! verhinderen de Con gresbeweging te steunen. De Britsehe berichtendienst meldt verder, dat de politie in Bombay zich moeilijke sectoren van het front in den strijd worden gebracht. 2) Cor{>s- en disiviecommandanten en hun commissarissen, die den eigenmachtigen terugtocht van hun troepen Uit de stellingen toelaten, zonder dat daartoe een uitdrukke lijk bevel bestaat, moeten onmiddellijk van hun posten worden ontheven en voor een krijgsraad worden gebracht. In het leger- ressort moeten drie vijf goedgewapende eenheden worden opgesteld, die onmiddellijk achter onze onbetrouwbare divisies in den strijd moeten worden gebracht en tot taak hebben, lederen vluchteling en lederen laf aard neer te schieten. In het legerressort moeten vijf tien strafcompagniëerf worden opgesteld, bestaande uit niet betrouwbare ondercommandanten en soldaten van het roode leger. Deze moeten eveneens in de moeilijke sectoren van het leger in den stryd worden gebracht. 3) Bataljons- en regimentscommandanten, alsmede de desbetreffende oommissarlasen, die een eigenmachtig verlaten der steljingen zonder bevel toelaten, moeten, nadat hun da onderscheidingen zyn ontnomen, van hun posten worden ontheven en voor een krijgs raad worden gebracht. in het bezit gesteld heeft van het Congresgebouw. Een volksmenigte, di« voor het gebouw w^s samengeschoold, is uiteengedreven. Volgens berichten van den "Engel schen nieuwsdienst is het in den loop van Zondag te Bombay tot onlusten gekomen. De politie trao-ep, waardoor een aantal leden der bevolking werd gedood of gewond. Om 17 uur 's middags was het .aan tal arrestaties gestegen tot 14!) Hier onder bevindt rich ook de vrouw van Gandhi. Er zijn al 15 mgpschen met schotwonden in Üe ziekenhuizen opge. nomen. In totaal werden 5 personen gedood en 20 gekwetst. De politie trad in vijf verschillende buurten rhet de vuurwapens tegen de-onrustige, jhenig. te op, waatrby telkens ook traangas werd gebruikt. «De menschenmassa's staken verscheidene autobussen in brand en vielen politiemannen aan, vooral Europeeschi officieren. Zondagavond is 'gen uitgaansverbod voor bepaalde buurten afgekondigd. Wapens mogen niet worden gedragen. Te Ahmedabad Waar de menigte steenen wierp naar een poltiiebureau, dat zij had geprobeerd in brand te steken, schoot de politie onder de me nigte, waarbij een doode viel en iemand werd gewond. Onder de gearresteerde leiders be vindt zich volgens den Britschen be richtendienst ook .de adviseur van Gandhi, Pawl Patel, evenals "de pro vinciale leiders van Bombay. Ahmada- bad en Poona. De vrouw van Gandhl zou niet zijn gearresteerd, men heeft haar echter verklaard, dat zy haar man kon vergezellen. Zij heeft dit echter geweigerd. De arrestatie van Gafidhi wordt door den Britschen berichtendienst als volgt beschreven: Drie politieauto's kwamen voor Birla House, waar Gandhj woon de. aangereden. Gandhi werd gearres. teerd in hdr bed waar hy juist zyn ge beden uitsprak, "De telefoonverbindïn- gen met Bombay waren door de En gelschen doorgesneden om te verhin deren. dat iets bekend zou worden, over het optreden der politie, o De Britsehe berichtendienst meldt, dat de gearresteerde leidere worden overgebracht naar een'bungalow, het z.g. paleis van Agha Khan te Poona. Alle ledgn der werkcommissie van het Congres worden te Bombay vastge houden. Naar Associated Press uit Bombay meldt, is de politie met traangas en an dere middelen opgetreden tegen een massa-büeenkomst van minstens 30.000 personen,welke plaats vond in het Shivaji-park in het centrum van de stad. Voordat de politie kon ingrijpen was er een boodschap uitgedeeld van Gandhi, waarin deze de Indiërs op roept. om zonder geweld te gebruiken in den meest volledigen omvang door stakingen en andere middelen te stre ven naar een stopzetting van iederen arbeid. De leuze is „handelen of ster ven". Omtrent de onlusten in Bombay meldt de Engelsche nieuwsdienst o.a., dat de politie Zondag vyfmaal van de vuurwapens gebruik heeft gemaakt om opstandige bewegingen te onder drukken. Hoewel dé politie herhaalde lijk tegen volksverzamelingen optrad en daarbij traangas, gummistokken en vuurwapens gebruikte, verzamelden zich steeds weer massa's menschen voor het Congresgebouw, die met stee nen wierpen en trams en autobussen lieten stilstaan. Hier en daar werden ook branden gesticht. In vele stadswij ken zyn de winkels gesloten. Overal werd van Engelschen en Amerikanen geëischt, dat zy Iit'dië zouden verlaten. Voorts werd opgeroepen tot een boycot- van Engelsche goederen en vgn de Amerikanen. De politie treadt in gemo. toriseerde formaties voortdurend op* Op zes verschillende plaatsen der stad zouden door Engelsche kogels vijf per sonen gedood en 20 gewond zyn. 15 Politiebeambten zyn door steenen ge kwetst. Inzake de arrestatie van de echtge noot® van Gandhi meldt de Britsohe nieuwsdienst uit Bombay, dat zy even eens naar Poona is gebracht, waar ook Gandhi zelf zich bevindt. Men heeft haar gearresteerd, omdat zij voorne- mnes was, in de massabijenkomst inj het Shavajipark te Bombay inplaat» vn Gandhi het woord te voren.

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1