DE OLIE VAN DEN KAUKASUS éo*t e*% faao* Woensdagi2Augustus 1942 NIEUWSBLAD» VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 81» Jtargang. No. 21009 yV 92 pet der Russische olieproductie tusschen - Zwarte- en Kaspische Zee Het petroleumgebied van Maikop oest-labinskaja RM lab'nsk MAIKOP NOWOROSSIJK -#»*««& 7 sjirwansk Sm lasarewsk ERNSTIGE ONLUSTEN Il^h BR.-INDIE. Aantal dooden te Bombay 31. ENGELSCH VLIEG- KAMPSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. De Eagle, 22.600 ton. BERLIJN OVER VREDESGERVCHTEN. Alleen onvoorwaarde lijke capitulatie van de Sovjet-Unie wordt aanvaard. r Nederlanders! DISTRIBUTIE VAN WOLLEN GOEDEREN. Alleen in bijzondere gevallen. Bureau: MARKT II. TKLKF. I7«S Postrekening «HM Chefredacteur: V. T1ETER, Gouda EUROPA-KABEL bevat interessante bijzonderheden over het Kaukasische oliegebied, dat thans den hoofd- inzet vormt van het Duitsche offensief aan het Ooste lijke front. Het Kaukasusgebergte strekt zich ter lengte van 1100 kilometer eil met een gemiddelde breedte van 150 kilo meter uit van da Zwarte Zee tot de Kaspische Zee, waar het eindigt nabij Bakoe. Het economische zwaartepunt van fet gebied ligt m het Noorden' van het gebergte en in het Oosten aan de Kaspische Zee. Daar bevindt zich het gebied «n Bakoe, dat buitengewoon rijk is aan petroleum. Doch ook aar. den Noordelijken voet van den Kaukasus liggen uitgestrekte petroleumvelden, bij Grosny en Maikop. Rusland beschikt, in zijn bodem over rijke grondstoffenreserves, vooral pe troleum. In berekeningen van de Rus sische geologen wordt beweerd, dat Rusland zelfs nog over grodtere petro leumreserves beschikt dan de Vereen. Staten. Dergelijke ramingen zijn echter zeer speculatief en de theorie wijkt, vooral in Rusland, nogal eens af van de practijk. Een feit is, dat de Russische oüeproductie, ondanks haar groote raerves, nog aanzienlijk bij de Ame- rikaansche ten achter blijft (verhou- ''(faat men, onder het noodige voor- Mand, van de berekeningen van de Russische geologen volgens den stand ru i januari 1938 uit, dan verneemt WLAOIKAWK Men dat de petroteumvoorradenr van Rusland op 8.6 milliard ton getaxeerd «arden, hetgeen volgens deze ramingen K pet van de wereld-reserve aan petroluem zon zijn. <v Deze petroleumreserves zijn als volgt «aar de verschillende gebieden ver deeld (in mill, ton, de tusschen haak- jaa geplaatste cijfers geven het aan deel in procenten aan van de totale reserves van Rusland). Azerbeidsjan 1.965 (28 pet.), Georgië 176 (2 pet.), Koord-Oost Kaukasus 65» (8 pet.), Kuban en het gebied van de Zwarte Zee 236 (3 pet.), Embagebied 11.71 (14 pot.), West-Oeral en Wolgagebied Hm (32 pet.). Saohalin 318 (14 pet.), HkMen-Azië 812 (9 pet.). Volgens deze cijfers zou het Wcst- Osrsl- en Wolgagebied met 2.7 mil liard ton (32 pet.), wat de grootte van de petroleumvoorraden betreft, aan de spits staan, Azerbeidsjan (Bakoe) met 2.6 milliard ton (29 pet.) op de timede plaats en het Embagebied met M milliard ton (14 pet.) op de derde plaats. Deze drie gebieden zouden 74 ptt van de petroleumreserves der Sovjet-Unie omvatten. 1. Bakoe. Het zwaartepunt van de petroleum- winning van Rusland ligt derhalve in de Kaukaüsche gebieden Bakoe, Grosny, Maikop en Üagestan. Onder deze neemt het Bakoe-gebied in de provincie Azerbeidsjan verreweg de belangrijkste plaats in. Het aandeel vin de productie van dit gebied be droeg hierbij, zooals uit bovenstaande fabel blykt, in het jaar 1938 73.5 pet. ven de totale petroleumproductie van Rusland. Uit deze cijfers blijkt der halve ten duidelijkste, welke beteeke- #is het gebied rondom Bakoe voor de Petroleumproductie van Rusland heeft. 2. Grosny. Op de tweede plaats volgt het Grosny-gebied, welks productie echter In de laatste jaren achteruit is gegaan, hetgeen aan de uitputting van petro- hwnbronnen aldaar moet woeden ge weten. Van beteekenis is in dit ver- jjnd, dat In den laatsten tijd in dit W»ed op groote schaal diepboringen y» verricht, waarbij nieuwe petro- ™*noroiir,en zouden zijn ontsloten, "w laatsten tijd zijn de Russische Wiogen van meening, dat daar in de zoogenaamde oude districten op groote diepte nog aanzienlijke petroleum reserves aanwezig zijn. 3. Maikop. beweegt zich de Daartegenover ontwikkeling vair de petroleumpTo- ductie in het op wee na belangrijk ste Kaukasische petroleumdistrict Mai kop in stijgende lijn. Zulks vindt zijn oorzaak in het feit, dat in dit opzicht een intensieve boorbedrjjvigheid is ontwikkeld, die tot het ontsluiten van nieuwe petroleumlagen heeft gevoerd. Minder geëxploreerd is daarentegen het petroleumgebied van Dagestan, welks productie maar heel gering is. De Kaukasus levert 92 pet der Rus sische olieproductie, al moet zich in 't Wolga-Ooralgebied velgens Russi sche geologen een „tweede Bakoe" be vinden. Het derde vijfjarenplan van het Russische economische leven, dat de jaren 1938/'42 omvat, voorzag ook op Het gebied van de petroleompro- ductie aanzienlijke productie-uitbrei dingen. Zoo moet de productie van petroleum tegenover een werkelijke productie van 30.082.000 ton in 1938 op 48.500.000 ton in 1942 gebraebt zjjn. In de afzonderlijke petroleumdis- tricten moet de productie van ruwe olie tot 1942 als volgt verhoogd zijn: Azerbeidsjan en Georgië tot 27 mill, ton, Grosny tot 4.1 mill, ton, Maikop 3.7 mill, ton, Dagestan 0.6-mill, ton, Emba 2.0 mill, ton, Noord-Sachalin 1.3 mill, ton, Wolga-Oeral7.0 mitL ton en Midden-Azië 1.7 mill. ton. Deze cijfers zijn in zóóverre inte ressant, dat zij in de andere takken van de zware industrie, zooals b.v. in de ijzerindustrie, een waar te nemen verlegging van 't zwaartepunt naar het Oosten, met betrekking tot de petroleum-Industrie duidelijk deot uitkomen. Dit geldt vooral voor het nieuwe petroleumdistrict Wolga- Oeral, welks petroleumproductie van 1.292.400 ton in 1938 tot 7 mill, ton in 1942 zal worden verhoogd, het geen in procenten uitgedrukt een stijging van het aandeel van dit ge bied in de totale productie van 4.3 tot 14 zou beteekenen, met andere woorden, dat het Wolga-Oeral-dis- trict in zeer korten tijd de tweede plaats in de petroleumproductie van Rusland, onmiddellijk achter Bokoe zou bezetten. Bij dit streven naar een verplaatsing van de petroleum- winning naar het Oosten spelen, naast algemeene overwegingen, die in veTband staan met.de industrial! - seering van het land, ongetwijfeld ook militair-politieke factoren een rol. Meer boringen. Belangwekkend is het, dat in de tijdens de achttiende conferentie ge houden referaten in het bijzonder op de noodzakelijkheid van een sterke stijging van het aantal boringen werd gewezen, die belangrijk bij de ramin gen ten' achter waren gebleven. Het niet uitvoeren van het boorplan wordt hitrmede gemotiveerd, dat het boor- tempo in geen enkel opzicht met het TENGINSK 'I KRASNODAR GOJEWE rtHIl'IMw ♦v ERGAfs -NAJA w KUOET -SJEWSK rSJADISJINSK KALADS'JINSK •NEFTEGORSK i PETROLEUMVELDEN SPOORWEG =3=*=- PIJPLEIDING 200km ™r? van Pelt Kaart van Pelt. arbeidsplan overeenkomt. Zoo was het Russische boortempo voor 1941 op 506 m per boortoren per maand vast gesteld. terwijl dit in werkelijkheid slechts 375 m, d.w.z. 74 van het plan bedroeg. Het boortempo in 1940 is, zooals verklaard wordt, haast het zelfde gebleven als in 1939, .Beschadigingen." De voornaamste oorzaak van deze onbevredigende ontwikkeling is wel licht gelegen in het groote aantal „be schadigingen". Het is belangwekkend te vernemen, dat in 1940 voor het herstel van deze beschadigingen in het bedrijf van het Volkscommissariaat voor de petroleumindustrie 243.850 ar beidsuren noodig waren. Verder werd er op gewezen, dat het ten achter blij ven van het boortempo bij de boér- ramingen ook op de groote „werkpau- zen" terug te brengen was. Men toonde dit nader aan door er op te wijzen, dat in 1940, den tijd, dat de boortorens stil lagen, 34.2 van den normalen werktijd, uitmaakte. Europa-Kabel maakt er verder op a-ttopt dat t(jdens de achttiende conferentie van de oommunistische. partij van de U.d.S.S., algemeene ge gevens over de ontwikkeling der productie van de petroleum-industrie verstrekt zijn, die interessante aan- kmoopingspunten geven' ten aanzien van de ontwikkeling van den koers. Volgens deze moet de geheele petro leumproductie van Rusland in. 1940 34.2 millioen ton tegen 33.5 millioen ton in 1939 en 32.2 millioen ton in 1938 hebben bedragen. Versneld tempo.' In dit verband werd geconstateerd, dat d? Russische petroleum industrie ondanks de toeneming der productie genoodzaakt is haar arbeid in de eerstvolgende jaren in versneld tempo te intensiveeren teneinde het in het kader van het derde vijfjarenplan aan gegeven doel te bereiken. Zoo moet, volgens de in Moskou gehouden partij, conferentie de petroleumproduc: ie in heit jaar 1941 op 38 millioen ton ge bracht worden, hetgeen met een toe neming van 3.8 millioen ton overeen komt, waarbij ook in een aanzienlijke toeneming van de kapitaalvesteermgen in het plan voor 1941 was voorzien, zonder dat over de hoogte en het rechtstreeksche gebruik nadere ge gevens werden verstrekt. Pijpleidingen. Als uitvoerhaven van pakoe fungeert Batoem aan de Zwarte Zee, dat door een 880 km. lange olieleiding met een capaciteit van 1,6 millioen ton per jaar met Bakoe verbonden is. In de laatste jaren if deze verbinding nog verbeterd dooi/het jerdubbelen van de leiding. Ook de petroleumeentra Grosny en Maikop zijn door olieleidingen met de verbruikscentra verbonden. Van Toc- apse aan de Zwarte Zee loopt een olie leiding met een capaciteit van 1,7 mil lioen top per jaar over Maikop en Grosny naar Makhatsj Kala aan de Kaspische Zee. Van deze haven en Bakoe uit bren gen tankschepen de petroleum via de Wolga naar de industriegebieden rond om Moskou en Leningrad. De mededee- ling van het Duitsche opperbevel, dat reeds schepen op de Wolga tot zinken worden gebracht, is in dit verband van groote beteekenis. Voor het indu striegebied in het Donetzbekken is een olieleiding via Rostof gebouwd, die volgens het laatste vijfjarenplan tot Woronesj zou worden doorgetrokken. Het land is voor den aanleg van olieleidingen in sterke mate afhanke lijk van Amenkaansch materieel en werkkrachten. De 7000 km. olieleidin gen, waarover het in 1938 beschikte, zjjn practisch geheel door Amerikaan- sche firma's gebouwd. I I setexOT Mstkop— I nu geen beteekenis meer; de Sovjet-Unie moei I w."* OulUche Noord4Caulciisus Is I nu een verlies derven van Jaarlijks 1 mil- I ""««ven voor f£~5?I3verd; ^oeapse, lloen ton olie die het Malkop centrum op- «w zwarte Zee-vloot heeft bracht. STAAT VAN BELEG UITGEBREID. Een geregeld gevecht is door «le Britsche politie, volgens een bericht van Exchange Telegraph uit Bombay, geleverd bij het station Dadar bij Bombay tegen aanhangers van Gandhi. Ook in Allahabad, Poena, Calcutta en New-Delhi heeft de politie verschei dene malen op betoogende Indiërs ge vuurd. De Britsche regeering in Indië heeft intusschen den staat-van beleg uitgebreid tot verdere gebieden. Met bijzondere meedoogenloosheid, zoo blijkt uit de berichten van Exchange Telegraph, treedt de Britsche politie op tegen Indische studenten. Gisterochtend zijn, naar de Britsche berichtendienst meldt, wederom groote betoogingen gehouden. Uit Londen wordt gemeld, dat vol gens de Daily Mail de Britsche politie onmogelijk kan optreden tegen iederen afzonderlijken betoogersstoet, het zijn er tallooze. In zekere stadswij ken beheerscjiende demonstranten den toestand en de Indische politie heeft deze wijken daarop afgezet. De staking in New Delhi is bijna volkomen, zoo meldt United Press, On afgebroken klinken de strijdkreten van de Congrespartij, waarin het terug trekken der Engelschen uit Indië wordt geëischt en spreekkoren eischen vrij lating van Gandhi en de andere lei ders. De studenten hebben de colle gezalen verlaten en zich aangesloten by de betoogers. De vertegenwoor diger van United Press in New Delhi heeft verder verklaard, dat de menigte doeltreffend het verkeer heeft stilge legd en er ook voor gezorgd heeft, dat het winkelbedrijf geheel stopgezet is. Toch hebben de betoogers nergens geweld gebruikt, maar alle Engelschen en Amerikanen, die zij ontmoetten steeds weer dringend uitgenoodigd Indië te verlaten. Reuter meldt uit Bombay, dat giste ren na een rustigen nacht zich weer heftige betoogingen hebben voorge daan, welke haar oorsprong hadden in het Noorden der stad. De politie maakte herhaaldelijk van de vuurwa pens gebruik, waardoor er dooden vielen. Te Madras is officieel bekend ge maakt, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, dat na verscheidene arrestaties van Indische Congresleiders door de politie onlusten zijn uitgebroken. De politie heeft op de demonstranten ge schoten, Volgens Engelsche opgave zijn daarbij 5 personen gedood en 14 gewond. Reuter meldt uit Bombay, dat sinds hot begin der onlusten tot Dinsdag middag het aantal gedoode Indiërs 31 bedraagt Meer dan 200 personen zijn gewond en meer dan 500 gearresteerd. Dinsdagavond zijn er „eenige onge regeldheden" te Ahmedabad, Agra en verschillende andere plaatsen ontstaan. De Engelsche nieuwsdienst noemt den toestand te New-Dehli slecht. Openbare gebouwen zijn beschadigd en het gemeentehuis is door de op gewonden Indiërs practisch volkomen verwoest. Er zijn verscheidene branden gesticht. Voorts meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat er vele leeraren en studenten gearresteerd zijn. De politie heeft verscheidene malen op de be schoten. Te New E^hli zijn militaire versterkingen aangekomen, die door de straten patrouilleeren. Toestand neemt keer ten kwade. Naar de* Engelsche nieuwsdienst uit New-Delhi meldt, wordt in een aldaar uitgegeven officieel a commu niqué gezegd, dat de toestand een kee- ten kwade genomen heeft. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van een bij eenkomst van fabrieksarbeiders. De ongeregeldheden, die na deze vergade ring ontstonden, hadden geleid tot ver scheidene brandstichtingen. Het raad huis is bijna volkomen vernield. In de Queens Road is het administratiege bouw van de spoorwegen practisch afgebrand. Ook andere openbare ge bouwen zijn aan brandstichtingen ten prooi gevallen. Er zijl} zware militaire versterkingen in de stad aangekomen. Systematisch patrouilleeren de troe pen doof de straten. Tal van fabrieks arbeiders en studenten zijn gearres teerd. De Engelsdie nieuwsdienst meldt uit Bombay, dat de regeering der centrale provinciën eenige districtsraden en een tiental plaatselijke bureaux voor zes maanden buiten werking heef: gesteld, daar gevreesd werd, dat zij sympathiseerden met de Indische vrijheidsbeweging. De rechten en plichten dezer lichamen zijn in handen van commissarissen gelegd. Uit Moradabad komen berichten over ernstige botsingen tusschen betoogers en de politie, waarbij drie betoogers gedood zijn, Ook uit Lucknow en Bombay wordt van botsingen melding gemaakt. Te Poena drongen demon stranten zes politiebureaux binnen en sloegen alles kort en klein. Er wer den branden gesticht, teiegraafdra4en doorgesneden en autobussen bescha digd, Uit Madras meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat daar 22 betoogers gewond zijn, van wie 12 in levensge vaar verkeeren. De gouverneur vah de provincie Bombay, Humley, heeft den Engel schen troepen bevolen, de scherpste maatregelen te nemen en zonder pardon te schieten om de demonstra ties voor de Indische vrijheid te on derdrukken. Letterlijk verklaarde de gouverneur: „Ik zal den opstand tot eiken prijs neerslaan. Politie en troe pen hebben bevel gekregen, de scherp ste maatregelen te gebruiken." Hét opperbevel der Duitsche weer macht deelt in een extra bericht mede: „Een Duitsche duikboot 'heeft Dinsdagmiddag in het Westelijke deel der Middellandsche Zee het Engelsche vliegkampschip 'Eagle. dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd convooi, met vier tor-, pedotreffers tot zinken gebracht." De Eagle'had een waterverplaat sing van 22.600 ion. De bewape ning bestond uit 9 stukken van 15.2 cm., 4 stukken luchtafweergeschut van 10.2 cm., 4 van 4.7 cm., 8 van 4 cm. en 13 luchtafweermitrailleurs. Volgens Engelsche opgaaf had het schip in vredestijd 21 vliegtuigen aan boord. Het was oorspronkelijk op stapel gezet als het slagschip Almirante Chodlirano voor Chili. In 1917 werd het door Engeland over genomen en als vliegkampschip af gebouwd. Naar Voorwaarts uit een speciale correspondentie verneemt, wondt te Berljjn, in verband met de hardnekkige internationale geruchten over een mogelijke afzonderlijke vrede tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, met groote beslistheid verklaard, dat slechts een onvoorwaardelijke capitulatie van de Sovjet-Unie een einde kan maken aan de vijandelijkheden. Deze verklaring, die tevens verband houdt met'de reis van Churchill naar de Sovjet-Unie welke reis onder nomen zou worden om de wil tot ver zet te stimuleeren heeft'in het licht der laatste militaire successen op de belangrijkste frontsector een bijzon dere beteekenis. Intusschen worden de geruchten over Engelsche onderhandelingen met Russische militairen, die monarchale sympathieën hebben, met het uur sterker. Rond deze militairen zou zich, indien het Kremlin tot een capitulatie bereid zou zijn, een legermacht moeten vormen om den strijd tegen Duitsch land voort te zetten. Naar het blad verneemt, wordt van Engelsche zijde als troonpretendent de 28-jarige grootvorst Wssewolod, een zoon van grootvorst Iwan Constan- tinowitsj en prinses Helena van Servië, voorgesteld. Grootvorst Wssewolod woont in Engeland, waar hij getrouwd is met lady Lygonaus uit het huis der Earls of Beaehamp. Hij zou zich zeer onlangs in verbinding gesteld hebben met toonaangevende kringen te Washington. ADMIRAAL COWAN KRIJGS GEVANGEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is admiraal Sir Whiter Henry Cowan, die met een bijzondere op dracht te Tobrpek was, in krijgsgevan genschap geraakt. De thans 71-jarige admiraal was gedurende den Zuid- Afrikaanschen oorlog adjudant van lord Kitchener en vlootadjudant vac lord Roberts. arp aan De Prins Hendrik-bekerwedstn De lpo meter. Spree en Osend de finish. (Polygoo Noskej Zoo even werd ons door het S.S.-aanvuUingskommando, Nel derland, het volgende medege deeld: - Aan de ongehoorde successen in Sovjet-Rusland, heeft een S.S.-divisie, waarbij het S.S.- regiment „Westland" ingedeeld is, een zéér aanzienlijk,aandeel. Tengevolge van den aanhouden den achtervolgingsstrljd kunnen nog geen bijzonderheden mede gedeeld worden. Zoodra de operaties tot een einde gekomen zijn zullen, in het bijzonder over de successen van het S.S.-regiment „Westland" in welk verband hoofdzakelijk Ne- derlandsche vrijwilligers strij den, details volgen. Met trots en vreugde verneemt het Nederlandsche volk dit be richt over de heldendaden van zijn Nederlandsche zonen, het toont ons dat de oude Nederland sche deugden weer ontwaakt zijn en tot welke groote daden t de Nederlander na een voortref- 4 felijke vorming en onder goede p leiding in staat is. De daden "van 4 onze vrijwilligers zullen er toe J bijdragen, ons volk een eervolle p plaats onder de Germaansche 4 volkeren in het nieuwe Europa J te verzekeren. |nx%nmu%wvnM-«m%« Zon op 6.18, onder 21.11. Maan op 7.40, onder 21.46. Men is verplicht te ver duisteren van zonsondergang '4 tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuig"" moeten een bail uur na zons ondergang ontstoken worden kki it Nog enkele wollen goederen staan voor de distributie ter beschikking, die uitsluitend in heel bijzondere ge vallen verkrijgbaar worden gesteld. Naar het Rijksbureau Distex te 's-Gra- venhage mededeelt, dienen zij die hier voor in aanmerking komens niet alleen aan de hieronder genoemde voorwaar den te voldoen, doch ook over een bij zondere vergunning van dep plaatse lijken distributiedienst te beschikken. Wollen dekens (50 pet. of meer natuurwol). 1 eenpersoons of 1 tweepersoons wollen deken wordt verkrijgbaar ge steld: a. voor personen, die in het huwe lijk treden en een jaaxlijksch inkomen hebben van ƒ3500,of-minder; b. voor gezinnen, die op of na 27 December 1941 d-oor oorlogsgeweld zijn getroffen, op vertoon van een ver klaring van den luchtbeschermings dienst. De overige dekens moeten op v.v.w.- punten worden aangeschaft innde kwa. liteit van minder dan 90 pet. wol. Wollen handbreigarens (50 pet. of meer natuurwotj. Een halve kilo wollen handbreiga rens wordt verkrijgbaar gesteld: a. voor moeders, wier kind op of na 1 Maart 1-942 is geboren; b. voor aanstaande moeders, tegen overlegging van een verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat' de bevalliftg binnen 20 weken zal plaats hebben. Wollen manshemden, -borstrokken, -onderbroeken, kniewarmers of lijf gordels (50 pet. of meer natuurwol). Deze artikelen worden verkrijgbaar gesteld voor mannen van 15 jaar en ouder op vertoon van een attest, ge- teekend door een arts, waaruit blijkt, dat in verband met den gezondheids toestand van den patiënt het dragen van deze kleedingstukken noodzake lijk is. 0 Wollen truien en pullovers met mou wen (50 pet. et meer natuurwofj. voor visschers, die er hun beroep van maken op de Noordzee te visschen, wordt verkrijgbaar gesteld 1 trui of pullover met lange mouwen. Slipovers (zonder mouwen), hand- schdenen, wanten, ijs- en bivakmutsen, shawls en polsmoffen (50 pet. of meer - natuurwofj Voor deze artikelen komen alleen in aanmerking personen, die een desbe treffend bewijs van den Nederland- schen Voiksdienst kunnen overleggen. Voor al deze wollen goederen is dit wordt met nadruk vermeld een bijzondere vergunning van den plaat selijken distributiedienst vereischt. Met de verkregen bijzondere vergun ning kunnen de houders zich wenden tot alle bij het Rijksbureau „Distex" ingeschreven textielhandelaren, die de betreffende artikelen steeds hebben verkocht en die alle inlichtingen, prij zen en punten kunnen verstrekken.

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1