L Verordening ORGANISATIE POLITIE fyiüud&hd hooge verlinzen WINTERHULP Politiepresidenten inde groote steden Weest zuinig met kolen, gas en eiectriei eit j DER SOVJETS BIJ TE REK EN STALINGRAD. Duitsche doorbraak tusschen Wolga en Don. Zaterdag 1' December 1942 Burean: Markt 31. Telefooa 2745 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Chefredacteur! F. Tieter, Gouda 81a Jaargrng, No. 21120 Postrekening 48400 Wat wil men met Negrin? NEDERLAND Churchill naar Washington vertrokken? 1 B vr.. f* - BChhchCohcI Kostbaar schilderij van Rembrandt zoek. Secretaris-generaal de hoogste staatspolitie- instantie - Instelling van een recherche-centrale „Weest zuinig"l is het parool Menu'» tijdens de aanstaande feestdagen. r DUITSCHLAND STRIJDT VOOR RVROPA Het opperbevel van de Duitache „eermacht maakt d.d. 18 Dec. bekend: „Vijandelijke aanvallen in het ge- bied van de Terek, in het gebied'van gtalingrad en In da {roste bocht van den Don mlaliikten onder -awaro ver. liezen voor den vijand. Meer dan 20 tank* werden vernietigd. Tuwchen Wolga en Don braken Duitsche divisie* door swaar bezette (tellingen van den vijand op een do- nineerende heuvelrlj been en verover, den In een aanval verder terrein. Bij de voortdurende hevige alweergevech- ten aan het Qonfront vernietigden jUHaansche en Duitsche troepen in samenwerking met de luchtmacht „op }t en 17 December In totaal lal tanks, gterke luchtstrijdkrachten, waaronder ook Roemeensche, Italiaansche en Hon- gaanche vliegtuigformaties steunden overdag en nachts de Duitsche en verbonden troepen. Verscheidene hon derden. vijandelijke voertuigen wer den vernietigend getroffen. Zware wa- pens van den vijand werden tot zwij gen gebracht. De voortgezette aanvallen dor bolsje wisten in den eentralen sector van het front werden in samenwerking van leger en luchtmacht uiteengeslagen. 28 tanks werden stukgeschoten. Den vijand werden zware verliezen toege bracht. In den Noordelijken sector vernielden troepen van het leger en de Waffen- B.S bij stormtroepgevechten talrijke kazematten en gevechtsstellingen. Plaatselijke aanvallen van de bolsje wisten warden afgeslagen. Op 17 De cember AaAren de bolsjewisten in luchtgev^^H 90 vliegtuigen. Elf eigen vlieJjBpen worden vermist. In Ltbyeverloopen de operaties van Dultsch-Italhumschepantserleger volgens de plannen, ondanks de poging der Britschc gepantserde formaties om ine opera tin door 'voortdurende Aankaan vallen to itoren. De vijand leed hierbij zware verliezen. In Tunis slechts activiteit van ver kenningstroepen. Pe Duitsche en Ita- liaansche luchtmacht bestookte gemo toriseerde strijdkrachten en artillerie stellingen van den vijand. Nachtelijke aanvallen waren gericht op dpoorweg- Installaties in Algerije. In het Middellandsche Zeegebied verloor de vijand door den afweer van Duitsche jagers en luchtdoel artillerie 8 vliegtuigen, 4 eigen vlieg tuigen gingen verloren. De Britsche luchtmacht leed in den afgeloopen nacht bij ztoringzvluchten boven het Duitsohe kustgebied en bij aanvallen zonder eenig militair succes op enkele plaatsen in Noord west- Duits'ehland. zware verliezen. Nacht- Jagers en luchtdoelartillerie schoten 21 vijandelijke vliegtuigen, waarondier 14 Viermotorige bommenwerpers neer. j Patrouillevaartuigen en luehtdoe'artil- lerie van de marine schoten daaren boven oveTdag vijl vijandelijke vlieg tuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben I in den nacht van 17 op 18 December vanuit geringe hoogte voor den oorlog belangrijke installaties en ravitaiHee- rings bedrijven aan de Humber en aan I de Oostkust van Engeland gebombar- I deerd. Hevige ontploffingen en uit gestrekte branden werden waargeno men. Twee vliegtuigen worden ver- mist. Bjj de afweesrgevechten rondom IRzjef heeft zich de 102e Silezische divisie bijzonder onderscheiden. PLANNEN VAN GREENWOOD. De leider der Engelsche Labour- Ipartij. Greenwood, heeft ervoor ge- Ipleit na den oorlog aan Duitschland Ide burgerlijke luchtvaart te ontnemen. Men moest ook de mogelijkheid bver- 1 vegen bepaalde bedrijven in Duitsch- lland stil te leggen of aan een ihterna- Itionale controle te onderwerpen. I In denzelfden geest uitte brigade- llereraal Morgan zich. Duitschland ■mocht volgens hem in géén geval zijn ■chemische en vliegtuigindustrie he lhonden. Deze industrieën moesten vol- |komen vernietigd worden. In Engeland geen extra- kerstrantsoenen. Volgens den Engelschen nieuwsdienst geldt de Daily B.il, dat er in «geland Kerstmis geen extra- **1 tsoenen worden uitgereikt. GÖUDSCH E Ife GO t BAN T De oudste sehuitenoverhaal van ons land bevir.dt zich te Venhuizen en is nog steeds in gebruik. Door middel van een houten rad met hand spaken worden de schuiten van den eenen naar den. anderen polder ver haald, hetgeen dwars over den verkeersweg gebeurt. m (Polygoon-Kuiper) ZIJN AANKOMST IN ORAN. Naar in Itaüaanschc politieke krin gen verklaard wordt," kan de schitte rende ontvangst van den rood-Spaan- schen dictator Negrin door generaal Eisenhower en de Amerikaansche militaire autoriteiten te Oran slechts ten doel hebben, dat Negrin onder be scherming van dë Amerikaansche vlag alle voorbereidingen treft voor een nieuw Spaansch volksfront, dus tegen het Spanje van de Falanx en tegen het bewind van generaal Franco. Ook de P op oio di Roma spreekt het ver moeden uit, dat, de Ver. Staten, die met Spanje niet in oorlog zijn, te Algiers een revolutionnaire actie orga- niseeren, die kennelijk tegen Franco gericht is. Eisenhower wil zich blijk baar van Negrin bedienen om zich via hem Spaansch Marokko in handen te "laten spelen, zooals dat via Darlan met Fransch Marokko gebeurd is. 22-23 December Volgens een bericht van N y a D a g- ligtAllehanda wordt in de Engel sche kolonie te Lissabon met beslistheid beweerd, dat Churchill zich op 18 De cember naar Washington wil begeven voor een nieuwe bespreking met Roose velt. Deze reis is een gevolg van de nood zakelijkheid om tot overeenstemming te komen over de gemeenschappelijke politieke lijn, welke men ten aanzien van het Fransche koloniale rijk in Nóord-Afrika wil volgen. YORK DOOR DUITSCHE VLIEGTUIGEN AANGEVALLEN. In den nacht van 17 op 18 Dec. is de Engelsche stad York door een for matie zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen aangevallen, die hun bommen lieten vallen op de ruim 80.900 inwo ners tellende belangrijke industrie stad. Na he\^ge ontploffingen braken er in de stad verscheidene branden uit. Bovendien werden ftveein het graafschap York gelegen plaatsen doeltreffend met bommen bestookt. Van deze succesvolle aanvallen zijn twee Duitsche vliegtuigen niet op hun basis teruggekeerd. V' **"•"*---jut mosrihkta Zald Fr*"krijk. - Zware bommen z«n zoo snel P®1 trein en per vrachtauto op het nieuwe steunpunt aangekomen (PK. Jacobsen-We-Po) IS ER VERDUISTERING GEPLEEGD? De geheele politieele wereld in Ne derland is op het oogenblik op zoek naar een kostbaar schilderij van Rem brandt, dat waarschijnlijk verduisterd is en wel ten nadeele vari een kunst handelaar, woonachtig aan een der Amsterdamsehe grachten. Een paar weken geleden vervoegde zich bij den kunsthandelaar een zekere dr F» N. D. D., een Nederlander, woon achtig in Amsterdam-Zuid. De man vroeg naar oude schilderijen en weldra had hij zijn keus gevestigd op het schilderij van Rembrandt „Man die ganzeveer slijpt". Hij maakte op den kunsthandelaar een betrouwbaren in druk, zoodat deze er na eenige be zoeken van de zijde van den aanstaan den kooper geen bezwaar tegen maak te, hem het schilderij korten tijd af te staan, om het door een deskundige te laten taxeeren. Een definitief ant woord bleef echter uit en langs een omweg hoorde de kunsthandlaar, dat het schilderij, dat hij aan dr D. had medegegeven, elders ten verkoop was aangeboden. Het bleek, dat zich een zekere V in de zaak gemengd had en dr D. stelde zich met V. in verbinding, die het doek bij den tweeden kunst handelaar afhaalde. De oorspronkelijke eigenaar, nooh dr D. hoorden echter meer iets van V., die met de Noorder zon met het schilderij was verdwenen. Tevens zouden, naar wy vernemen, een schilderij van Willem Maris en een van Simon Maris, verdwenen zjjn. Deze schilderijen zouden aan Dr D. in com- anissie zijn gegeven. Het schilderij van Rembrandt is ver zekerd voor 150.000. De twee schil derijen van de Marissen worden ge schat op 4000 5000. Bij de onder handelingen schijnt ten aanzien van het schilderij van Rembrandt een be drag van 250.000 te zijn genoemd. De politie doet thans onderzoek naar de verblijfplaats van V. f Inmiddels is dr D. voor geheel an dere feiten gearresteerd. Hij bevindt zich te den Haag doch is door de hoofdstedelijke politie nog niet oven deze zaak gehoord. Het is echter wel waarschijnlijk dat het schilderij nog in het bezit is van V. De politie hoopt binnen korten tijd met V. in contact te kunnen komen. Het schildjjgu van Rembrandt dateert uit zijn vroege periode en is waar schijnlijk tusschen 1626 en 1630 geschil derd. Het is voorzien van een expertise van dir Bredtus. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst të nemen in een speciaal wachtbataljon. ,De opleiding vindt tn Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon dok in Nederland zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de Germaansche-SS In Nederland 'willen toetreden. 4 Jan '43: 900 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedyk; 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5 Jan '43 900 uur: Roermond. NSDAP. Swaimerslraat 61; 15110 uur: Den Bosch, hotel Noord-Brabant. Markt 45. 6 Jan. '43 9.00 uur; Arnhem. Weverstraat 16b; 15.00 uur; Hengelo, Deutsches Haus. 7 Jan. '43 9.00 uur: Zwolle, hotel Peters, Markt; 15 06 uur: Assen, Frieslandkazerne, Vaart Zuidzijde. S Jan. '43: 9.00 uur: Groningen Concert- huis. Poelestraat; 14.00 uur: Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 9 Jan. '43: 9.00 uur: Amsterdam, School. Iepen weg 13 10 Jan '43: 10 00 uur: Utrecht, Wehrmacht- heim. Manaplaats, 11 Jan '43: 10.00 uur: Amersfoort, Dienet gebouw. Leusderweg. 12 Jan. '43: 1000 uur: Den Haag. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. BIOSCOOP- EN THEATER BEDRIJVEN BLIJVEN GEOPEND. De NederJandsche Kultuurkamer be richt, dat het besluit betreffende de be drijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar niet van toepassing is, op bioscqpp- en theaterbedrijven, MEUBELEN MOETEN GEPRIJSD ZUN. Do gemachtigde voor de prijzen heeft be paald, dat met Ingang van Vrijdag is Dec. ieder, die sis kleinhandelaar of In een an dere hoedanigheid tn den kleinhandel meu belen ter verkoop aanbiedt, verplicht Is deze goederen te pril sen. In het Verordeningenblad is opge nomen een verordening van den Rijks commissaris betreffende de organisatie der politie. Hieraan wordt het volgende ont leend: Omtrent de taak der politie wordt bepaald, dat de politie zorgt voor de inwendige bescherming van het volk, in het bijzonder door het afweren en opheffen van bedreigingen en stoor nissen van de openbare orde of veilig heid. De politieels een aangelegenheid van staatszorg. Het politiegezag wordt, voor zoover de uitoefening hiervan niet aan andere jnstanties wordt opgedragen, uitge oefend door staatsinstanties. Lagere politle-instanties* zijn de politiegezagdragers. Middelbare poli- tieinstanties zijn de gewestelijke poli tiepresidenten. Hoogste poütie-instan- te is de ten aanzien van de politie- aangelegenheden bevoegde secretaris generaal. Onder den secretaris-generaal wordt de politietaak als een zelfstandig ge heel ondergebracht bij een directoraat- generaal van politie. Het hoofd var. het directoraat-generaal is persoonlijktoen rechtstreeks ondergeschikt aan «en secretaris-generaal. Hij is, behalve ten aanzien van de slecnts den secretaris generaal toekomende wltgevende be voegdheid diens eenige en algemeene vertegenwoordigr en draagt den titel van „directeur-generaal van politie". In de'gemeenten Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Haar lem, Groningen, Eindhoven en Arnhem treden glaatspolitiegezagdragers op als leidBra der staatspolitie-instarties. Zy_ dragen den titel van politiepresident. De staatspolitiegezagdragers in Am sterdam, Rotterdam, Groningen, Eind hoven en Arnhem nemen tevens de taak der gewestelijke politie-presiden- ten waar. In deze hoedanigheid voeren zij lien titel van gewestelijk politie president. Ter vervulling van hun taak op het gebied der gewestelijke politie maken zij gebruik van het hun in hun boedanigheid van politiegezagdragers ter beschikking staande personeel. In de gemeenten zonder rijkspolitie- instanties wordt het politiegezag opge dragen aan de burgemeesters als poii- icgezagsdragers. Voor den uitvoerenden dienst der politie staan den burgemeester de ge meentelijke ordepolitie en de gemeente lijke recherche of op grond van een bijzonder voorschrift de marechaussee (gendarmerie) ter beschikking. De secretaris-generaal kan de plaat selijke bevoegdheid van een staats- politiegezagsdrager tot het gebied van naburige gemeenten uitbreiden. De gewestelijke politiepresident is be last met de politietaak binnen zijn ressort, welke de territoriale bevoegd heid van een polïtiegezagsdrager over schrijdt. Aan hem zijn ondergeschikt de staatspolitiegezagsdragers binnen zijn ressort. Aan den gawestelijken politiepresi dent is de marechaussee (gendarmerie) binnen zijn ressort ondergeschikt. Territoriaal bevoegd zijn de gewes telijke politiepresidenten: t 1) Te Rotterdam voor de provincies Zuid-Holland en Zeeland. V 2) Te Amsterdam voor de provin cies Noord-Holland en Utrecht. 3) Te Eindhoven voor de provincies Noord-Brabant en Limburg. 4.) Te Arnhem voor de provincies Overijssel en Gelderland. 5) Te Groningen voor de provincies Groningen, Friesland en Drenthe. De secretaris-generaal heeft de op perste leiding *van alle bestuurs- en uitvoeringstaken der politie. Aan hem zijn de staatspolitiegezagsdragers, die tevens gewestelijk politiepresident zijn, ondergeschikt. Hij is de hoogste staats- politieinstantie. Toezicht en rechtsmiddelen. t De secretaris-generaal en de geweste lijke politiepresidenten dragen er zorg voor, dat de hun ondergeschikte politie- instanties hun taak overeenkomstig de uitgevaardigde voorschriften en met inachtneming van het geldende recht uitvoeren. Zij kunnen de hun onder geschikte instantie opdrachten geven. De burgemeesters zijn aan dit toezicht en aan zoodanige opdrachten slechts gebonden ia hun hoedanigheid van politiegezagsdragers. Bevoegd ten opzichte van de beslis sing ten aanzien van rechtsmiddelen, ingesteld tegen beschikkingen der poli- tiegezagsdragers zijn de gewestelijke politiepresidenten. Ten aanzien Van rechtsmiddelen, in gesteld tegen beschikkingen van 'de staatspolitiegezagsdragers in Rotterdam, Amsterdam, Eindhoven, Arnhem en Groningen, ook voor zoover deze door hen in hun hoedanigheid van geweste lijke politiepresidenten .zijn uitgevaar digd, beslist de secretaris-generaal in hoogste ressort. Inrichting der recherche. Onder den secretaris-generaal wordt een recherchecentrale ingesteld. De recherchecent rale is territoriaal voor hét geheele rijksgebied zakelijk ten aanzien van volgende taken be voegd: J a) Diensttoezicht op de staats- en gemeenterecherche, alsmede op de marechaussee (gendarmerie), voor zoo ver deze recherohewerkzaamheden verricht, b) Oprichting van een bureau tot het verzamelen en verwerken van meldingen der recherche met betrek king tot strafbare feiten. c) Behandeling van zware misdrij. ven of van zoodanige strafbare feiten, welke wegens hun vertakt heid een centrale behandeling noodzakelijk maken d) Uitvoering van de taak van een eentralen opsporingsdienst. e) Uitvoering van de taak van een eentralen indentificaliediens'. Bij de ataatspolilie-instanties in Rotterdam, Amsterdam, Eindhoven, Arnhem en Groningen worden recher- chehoofdafdeelingen ingesteld. De reoherthehoofdafdeeling is bin nen het gebied van den gewestelijken politiepresident bevoegd ten aanzien van de genoemde taken. Bü de staa'.spoiitie-instanties te 's-Gravenhage, Utrecht en Haarlem worden rechercheafdeelingen ingesteld. Overguigs- en slotbepalingen. De op het departement van Bin- nenlandsche Zaken behandelde aan gelegenheden van gemeentepolitie en brand weer wezen (hoofdinspecteur van het braydweerwezen) worder. ter behandeling overgedragen aan den ten aanzien van de politie-aangelegen- heden bevoegden secretaris-generaal Op hem gaan mede over de overeen komstig rechts- en administratieve voorschriften aan den secretaris-gene raal van het departement van Justitie toekomende bevoegdheden en taken van politioneelen aard. alsmede 'de aangelegenheden der1 luchtbescher ming (hoofdinspecteur van de lucht bescherming). De overeenkomstig rechts- en ad ministratieve voorschriften aan -de procureurs-generaal, fungeerend ge westelijke directeuren van politie, toe komende bevoegdheden en taken gaan over op de gewestelijke politiepresi denten. In de gemeenten met staatspplitie- instanties oefenen de staatspolitiege zagsdragers de op grond van de Ge meentewet of van andere rechtsvoor schriften aan de burgemeesters toe komende bevoegdheden met betrek king tot de handhaving van de open- bore orde of Veiligheid uit. Alle bestuursaangelegenheden be treffende de ambtenaren Van politie en de dienstgebouwen der politie, in het bijzonder de personeele en tucht rechtelijke aangelegenheden, de be- grootings-, bezoldigmgs-. sociale en huisvestingsaangeiegenheden. de or ganisatie-, uitrustmgs-, opleidings- en verzorgingsaan gedegenheden, alsmede die met betrekking tot de aanvulling van personeel, gaan van de burge meesters over op de staatspolitiege zagsdragers ter eigener behandeling. Ten aanzien van de ambtenaren der staatspolitie-instantieS zijn de voor rijksambtenaren geldende voorschrif ten van toepassing. De ambtenaren der gemeenten, welke bij de afkondiging van deze verordening geheel of voor een over wegend deel werkzaam zijn op Oen gebied, hetwelk op de staatspolitie-: gezagsdragers overgaat, gaan als amb tenaren in rijksdienst over. De gemeenten met staatspolitiein- stanties zijn verplicht de tot dusverre voor de behandeling der poiitieaange- legenheden gebruikte localiteiten .en inrichtingen aan het rijk tegen pas sende vergoeding ter beschikking te stellen. In de bestaande rechts- en bestuurs- voorschriften worden, voor zoover zij door deze verordening niet zijn ach terhaald, de woorden „hoofdcommissa ris van politie" vervangen door het woord „staatspolitiegezagsdrager", de woorden „plaatselijk hoofd van politie" of j hoofd van plaatselijke politie" door het woord .politiegezagsdrager" en de woorden „procureur-generaal, fungee rend directeur van politie" of „gewes telijk directeur van politie" door de woorden „gewestelijk politiepresident". De commissarissen van politie in de gemeenten zonder rijkspolitieinstan- ties -i oefenen de hun op grond der be- staaride rechts- en bestuursvoorschrif- ten toekomende politiebevoegdheden uit namens en in overeenstemming met dè bevelen van de burgemeesters als politiegezagsdragers. Het Rijkspolitiebes'.uit en artikel 14 der instructie voor den commissaris der provincie treden buiten werking. Artikel 7 lid 1, tweede volzin, der Luchtbeschermingsverordening wordt gelezen als volgt: „Plaatselijke luchtbeschermingslei ders zijn de politiegezagsdragers. Tot nader order wordt de op den secrelaris-generdal rustende taak waar genomen door den secretaris-generaal van het departement var Juslilie." Deze verordening treedt in werking op I Maart 1943. UIT DE STAATSCOURANT ïn verband met het bereiken van de leef tijdsgrens zijn met ingang van 1 Januari 1943 eervol ontslagen: mr. P. F. Swagerman. als rechter in de arrondissements-rechtbank le Amsterdam, mr. P. J. A. van Voorst Vader, als kantonrechter te Dordrecht. I Op een proefschrift, getiteld: ..Physl- sche eigenschappen van bolvormige mole culen" promoveerde tot doctor in de wis- 'en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, de heer W G. Perdok. geboren te Stadskanaal. De basis van het huidige tech nische en economische leven wordt gevormd door de kolen. De wetenschap en de techniek zijn er vooral in de laatste twin tig jaar tn geslaagd belangrijke ontdekkingen te doen en tuin de hand daarvan doeltreffende pTac tische toepassingen tot stand te brengen. Daardoor is echter ook de behde/te aan kolen zeer ge stegen. Zij zal bovendien steeds gro oter morden. Men denke slechts aan de vervaardiging Van diverse synthetische pro ducten. De steenkool staat, ten gevolge van deze abnormale eischen, niet in zóódanige hoe veelheid ter beschikking, als ter bevrediging van alle levensbe hoeften wel noodig is. Daarom dient een bijzonder zorgvuldig en economisch gebruik ervan te wotden nagestreefd. In nauw verband, daarmee staat een even economisch en zorgvuldig ge bruik van electriciteif" en gas. S zoowel in de huishouding als in j de bedrijven en op kantoren. 1 Weest zuinig.'" is het parool. 5 Wie zijn rantsoen overschrijdt f benadeelt niet alleen de ge- J meenschap, maar ook zichzelf, 4. want hij loopt kans van den toe- S voer te worden afgesneden. cextsseeswvtmaaaettseteiswwKWhisS SLECHTS ÉÉN „VLEESCHLOOZE" DAG TUSSCHEN 24 DEC. EN 2 JAN. Volgens de bestaande voorschriften mag, zooals bekend, in de hotels, res taurants enz. geen vleesch worden ge serreerd op Dinsdag en Vrijdag. Voor den tweeden Kerstdag en voor. den Nieuwjaarsdag is echter bepaald, dat op deze beide dagen, welke op eens Vrij dag vallen, de voorschriften voor de „vleeschlooze" dagen niet gelden. Het is dus geoorloofd op die dagen vleesch, ^ifteeschwaren en dus ook wild en ge- 'vdgelte, te, verstrekken. SLAGERSWINKELS OP MAANDAG ÉN DINSDAG VOOR KERSTMIS EN NIEUWJAAR GEOPEND. Met het oog op de komende dagen van Kerstmis en Nieuwjaar heeft het bedrijfsschap voor vee en vleesch ver gunning verleend tot het verkoopen en afleveren van vleesch, vle4schwaren en gerechten. waarin vleesch enof vleesehwaren zijn verwerkt aan uit eindelijke verbruikers op Maandag 21, Dinsdag 22, Maandag 28 en Dinsdag 29 December a.s In verband hiermede maakt t*t de partement van Landbouw en Visscherij verder bekend, dat men op de bonnen „vleesch 64a" en „vleesch 64b" reeds op Maandag 21 en Dinsdag 22 December vleesch en vleesehwaren bij den slager zal kunnen betrekken. De slagerswin kels zullen op deze dagen geopend zijn. Het koopen van vleesch en vleesehwa ren op de genoemde bonnen is evenwel niet toegestaan op Zaterdag 19 Dec. Voorts zal men op de bonnen, welke aangewezen worden voor het tijdvak van 27 December tot en met 2 Januari as., reeds vleesch en vleesehwaren kunnen verkrijgen op Maandag 28 en Dinsdag 29 December a.s. Ook op die dagen zullen de slagerswinkels ge opend zijn. "Het is echter niet geoorloofd deze bonnen vóór Maan4ag-28 December 'e gebruiken. Voor hotels en restaurants wordt nog een nadere regeling bekend gemaakt BIJNA EF.N HALF MÏLtlOEN GULDEN VOOR ONS VOLK. Niet minder dan f 492.981,^0, dus bijna een half millioen gulden, hebben onze landgenoaten de vorige week bij een gebracht en afgedr&gen aan Win terhulp. Deze week zal zeker een eereplaats gaan innemen en zij, die in die periode geofferd hebben, kunnen fnet voldoe ning dit bedrag noemen. Met een half millioen is Winterhulp er evenwel nog lang niet. Het vorige jaar, is ongeveer tien millioen gulden uitgekeerd en deze wintermaanden zal er vee] en veel meer uitgekeerd moeten worden. Bedenk dit. als ge uw girobiljet (no. 5553) irtvult of wanneer de vrijwil lige collectanten een beroep op u doen. Moge uw gift dan een offer zijn! AAN DE FAMILIELEDEN VAN DK VRIJWILLIGERS IN DE WAFFEN' SS EN HET LEGIOEN. De Germanische Freiwilliger Leit- stelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familieleden of be kenden op foto's van de Waffen-SS en het legioen in dagbladen, rijd schriften of het filmjournaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige opgave waar u de foto gezien heeft aan de Germanische Freiwilliger, Leitsteile, Den Haag, Plein 1. De betreffende foto wordt u dan toegezonden. WETENSCHAP - Aan de Vrije Universiteit is gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid, ds H. Im. Mat-er. geboren te Wptere*anf*to* t. die naar des Woords van de Gereformeerde Kerk te Baarnbrugge. op een piuefschiift. ketueid: ..Nieuwe opvat'injgen omtrent het koninkrijk Gods in Jezus' prediking haar de synoptici", een exegetische studie - Aan de universiteit van Amsterdam ia bevorderd tot doctor tn de wh- en natuur kunde op proefschrift geti eld: „Het Rarpan- effect van de pentencn en de toepassing ervan bij de quantitatteve analyse van teenmengsels" de heer A P. van der Vet. jfcb. te Hilversum, en op proefschrift geti teld: „Synthese en physiscb onderzoek van eenige vertakt" altfatlache kool waterstof f-u met 16 tot 21 koolstofatomen" de heer J M. Hoeffelman. geb. te 's-Gravenhage. ION EN MAAN Zon op 8.48, onder 16.28. Maan op 16.12, onder 7.13. Men I* verplicht te verduisteren van zonsondergang tot zonsopkomst Lantaarns van voertuigen moeten een half nur na zonmntieraang ontstoken worden.

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1