GOUDSCHEÜtCOUBANT i&pP5 h J r rasr;Arr- Buitenland Stadsnieuws Zwarte jenever v S Vrijdag 15 Januari 1943 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Prijk 5 cent» per nummer Duilsch wcermachta- bericht. BiHHChUutd ■Pr; I tm Jonge lidmaten van Ned. Herv. Kerk bijeen. Ouderavond strooi C. Geeft voor Winterhulp. Rotterdamsch Philharmonisch Orkest Van da wacht naar de cel ZON EN MAAN De nieuwe weekbonnen. Feuilleton DE SLAPENDE BOEDDHA Bureau: Markt 31 Telefoon 2749 Postrekening 4S4M 0Utc Jaargang No. 21139 Chefredacteur: F. TI ETER Gouda Het opperbevel der Duitse he weer macht deelt d.d. 14 Jan. mede; Na de verliezen van den vorigea dag heelt de vijand In het Westen van gen Haukasus slechts hier en daar under verband aanvallen uitgevoerd, die werden algeslagen. Tusschen Kaukasus en Don en In het Dongebied mislukten de voortgexette aanvallen van de Sovjets met verlies ft? U tanks. In het gebied van Sta lingrad sloegen de Dnitsehe traepen sterke aanvallen van Infanterie en tr-w in heldhaftige, zware gevechten at liet Incbtwapcn greep op de zwaar- der gevechtshandelingen op Vijandelijke aanvallen ten Zuiden van WoronesJ ep de stellingen van Dnitsehe en Hoagaarsche troepen storttea intern. De gevechten ten Zuidoosten van het Piumu. en ten Zuiden van het L«- dogameer duren voort. In Libye hebben Duitsche en Ita- liaansche jagers tegenover twee Duit sche verliezen 11, afweergeschut 3 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Herhaalde aanvallen van vijande lijke strijdkrachten in Tunis werden afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties van het luchtwapen hebben ravitaiHeeringscolonnes en troepen concentraties van den vijand uiteen- o gedreven. Op luchtateunpunten werden aanzienlijke vernielingen veroorzaakt. Bij aanvallen overdag van Britsche luchtformaties op de beze .te westelijke gebieden werden 5, in hit gebied van de Noordzee 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In do late avonduren deden Britsche vliegtuigen aanvallen op West-Duilach gebied, vooral op de stad Essen. De be volking leed verliezen. Er ontstond hoofdzakelijk schade aan gebouwen. Nachtjagers en afweergeschut van het luchtwapen hebben vijf vliegtuigen doe? neerstortten. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben overdag Installaties aan de Zuidoostkust van Engeland aan gevallen, des nachts vielen zij het stedelijk gebied en de werven van Sunderland aan. Uitgebreide branden werden waargenomen. DE OPERATIES AAN HET OOSTELIJK FRONT. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft o.a., dat de toestand aan het Oostelijk front zich verge leken met de voortgaande dagen op geen enkel punt noemenswaardig heeft veranderd. Bvenals voorheen loopt het bolsjewistische offensief storm tegen de voornaamste Europee- sche gevechtslinie, evenals voorheen ligt het zwaartepunt in den Zuidelij ken sector. De verliezen van den vijand zijn ontzettend hoog, ja zij overtreffen de verliezen van het vo rige jaar nog aanzienlijk als gevolg van de nieuwe Duitsche automatische snelvuurwapens. De operaties zelf echter bevinden zich. in een fluc- tueerenden toestand, die zeer duide lijk door de opperste Duitsche leiding begunstigd wordt. Terwijl de toestand in den Noor delijken en centralen sector geheel en al duidelijk is, begint hij ook voor den aandachtigen waarnemer van den strijd in de bocht van den Don door zichtig te worden. Hier zijn bewegin gen begonnen, die reeds thans de conclusie wettigen, dat de bolsjewis- i ten van de offensieve Duitsche plan nen in het verloop van dezen veld tocht veel geleerd hebben, doch dat zij nergens hun strategisch doel be reikt hebben De elasticiteit van de Duitsche verdediging schijnt den vijand tot noodlottige misrékeningen te verleiden. HH spreekt van overwin ningen waar alles ontbreekt wat op een operatie het stempel van de over winning drukt. Resumeerend kan men zeggen, dat de onveranderde toestand alle voor waarden in zich sluit, welke in Ber lijn aanleiding geven tot een kalme beschouwing van de komende ont wikkeling. De Berlijnsche A.N.P.-correspondent meldt o.a.: Uit de laatste legerberich- ten blijkt, dat generaal Zjoekof, die de plaats van Timosjenko in de sec toren tusschen Woronesj en Stalin grad heeft ingenomen, thans ook een offensief by Woronesj heeft inge luid. De Hongaarsche en Duitsche troepen slaagden er evenwel in alle aanvallen af te slaan, hoewel de Sovjets den stryd met een hevig ar tillerievuur en met gebruikmaking van zoogenaamde salvo-kanonnen begonnen, waardoor de Duitseh-Hon gaarsche stellingen zwaar 'getroffen werden. Van Duitsche zijde wordt bekendgemaakt, dat de offensieven van Woronesj en ten Zuiden van het Iimenmeer waarschijnlijk tot doel hebben den 'Duitschers te beletten legerafdeelingen aan deze fronten te onttrekken om deze in het Zuiden in strijd te werpen. Het steunpunt Welikye Loeki houdt blykens de legerberichten nog steeds stand tegen de aanvallen van een overmacht. Een tegenaanval is evenwel ondernomen met het doel de bezetting te hulp te komen en blijkens de mededeelingen van goed geïnformeerde kringen te Beriyn wint deze tegenaanval ter' rein. t Het zwaartepunt van den stryd ligt nog steeds tusschen Wolga en Don en den sector van Stalingrad, als mede in het gebied van Millerowo. Opmerkelijk is, dat de krygsgevan- genen, die op het oogenblik gemaakt .voor een groot deel uit «oord-Siberische manschappen be- d» tot de beste Russische re gimenten behooren. D*: FRANSCHE STRIJDKRACHTEN IN NOOR1 -AFRIKA. De Fransche bladen melden, dat de Führer bepaald heeft, dat de leden van de Fransche weermacht die by de gevechten in Fransch .Noord-Afrika in handen van de Duitsche troepen vallen, niet als krijgsgevangenen behandeld zullen worden. Indien zij hun woon plaats in Frankrijk hebben, moeten zij onverwüld naar het moederland terug gebracht worden om daar door de Fransche autoriteiten ontslagen te worden. Diegenen onder de krygsgevangenen die in Noord-Afrika hun woonplaats hebben, moeten op verzoek of naar Frankrijk gestuurd worden om uit den dienst ontslagen te worden of kunnen fa Tunis Wyven. DUITSCH—TURKSCH HANDELS VERDRAG. De A.N.P.-correspondent te Berlyn meldt dat de handelsovereenkomst welke kortelings tusschen Duitschland on Turküe tot stand is gekomen en waarbij Duitschland een millioenen- crediet voor Je levering van wapenen en ihdustrie-machines aan Turkije heeft toegestaan te Londen een sersa- tioneele uitwerking heeft gehad. Tot nu toe. bestond tusschen Engeland en Turkije een overeenkomst, volgens welke Engeland de beschikking had over het grootste deel der Turkache chroomerst-productie, die in totaal een vijfde -deel der wereldproductie uit maakt. Dit verdrag loopt met ingang van dit jaar af. dus juist op het moment, dat het Turksch-Duitsche han dels- en ruilverdrag begint. Turkije heeft als tegenprestatie \oor de leve ring van wapenen en machinerieën aan Duitschland een niet nader genoemd percentage der Turksche chroomerst- productie ter beschikking gesteld. VERKLARINGEN VAN HELFRICH. Het dilemma, waarin de geallieerde oorlogsvoering zich door de wereld omspannende strategie der as be vindt, is onlangs door vice-admiraal Helfrich indirect erkend, aldus V.P.B. Helfrich bevond zich te Washington, waar hy besprekingen voerde met Sumner Welles en den opperbevel hebber der Amerikaansche vloot. Tegenover journalisten verklaarde hy, dat deze besprekingen den algemee- nen oorlogstoestand betroffen. Het voornaamste punt was, dat Japan pas kon worden verslagen als „Duitsch land overwonnen is", want slechts in dat geval kunnen voldoende geallieer de strydkrachten in den Stillen Oceaan worden geconcentreerd. Hel frich voegde hier nog aan toe, dat naar zyn meening de stryd met Ja pan nog twee tot vier jaas kon du- pan nog twee tot vier jaar kon du- van het tijdstip, waarop „Duitschland definitief verslagen zou zyn" en van den tijd, die noodig zou zijn of vol doende oorlogsmateriaal voor den aanval op Japan byeen te brengen. Voor een offensief tegen Japan wa ren vooral schepen en vliegtuigen naodig. --*-» - BB AMERIKAANSCHE LEVERANTIES AAN DE SOVJET-UNIE. Volgens United Press heeft de Ame rikaansche ambassadeur in de Sovjet- Unie Standley, die na een verblyf van drie maanden in de Ver. Staten te Moskou is teruggekeerd, verklaard, dat steeds grootere hoeveelheden Ameri kaansche goederen voor de Sovjet-Unie beschikbaar kamen, dat echter het ver. voer „een groot probleem" hiyft. Standley ,die een onderhoud van een uur met Molotof heeft gehad, ver klaarde voorts, dat de Sovjet-Unie, in weerwil van den Noord-Afrikaanschen veldtocht, nog steeds aandringt op „een actie in Europa". VIJF EN TWINTIG JAAR POSTCHEQUE- EN GIRODIEN8T. Op 16 Januari zal bet 25 jaar ge leden zijn, dat de Postchèque- en girodienst zyn taak begon met 4000 rekeninghouders. Thans zyn meer dan 468.000 le ninghouders ingeschreven. In 1942 zyn in hun opdracht of te hunnen gunste rond 69 millioen betalingen tot een totaal bedrag van ruim 19 milliard gulden verricht. Tachtig percent daar van geschiedde zuiver giraal, door overboeking. Gezegd mag dus wor den, dat de Postchèque- en girodienst in de eerste kwarteeuw van zyn be staan van groote beteekenis is ge worden voor het geldverkeer. EINDE DER PARTICULIERE BANKEN VAN LEENING. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van Binnenlandse!» Zaken en van Justitie betreffende de beëindiging van de werkzaamheden der particuliere ban ken van leening. Toelatingen van dergelijke banken worden niet meer verleend, terwyi de toelating voor de bestaande banken met ingang van 1 Augstus as. wor den ingetrokken. kast vin de Ml r*,*! Atwerte te een doKön vu 1S00 trilo- u ï.,'rïïnfê,n: De »n«ewoon groote visch eppervtzlrte Is de be- lancrykete bezigheid de zee, tot an den horton en de lucht nar eventueel# vUu- deWke veer tulgen reu. vliegtuigen at te zoeten. (PK, Cnrme-AU.-H.) INLEIDING VAN DOKTER BOLAND OVER 8TERVENSLEED." In „Daniël" werd gisteravond een druk bezochte bijeenkomst gehouden voor de jonge lidmaten der Ned. Her vormde Kerk. Dokter H. A Bolaïld, assistent-geneesheer aan het Van Iter- son-ziekenhuis, leidde het onderwerp „Stervensleed" in. De eeuwen door, aldus ving inleider aan, heeft het streven bestaan om van het sterven iets „schoons" te maken en de beangstiging er van weg te nemen. Verschillende vormen van leed kan een arts verzachten door het toedienen van verdoovende en pijnstillende middelen, zonder den patiënt te schaden. De vraag of een patiënt, die meestal zelf niet weet hoe dicht de dood nabij is, op zijn sterven moet worden voor bereid, is een probleem, waarover de meeningen zeer uiteen loopen. De Ka tholieke arts kent in dit geval den waarschuwingsplicht en wendt zich tot een geestelijke. Gemakkelyker is het ook, indien de stervende een geloovige is, die weet, dat de dood niet het einde is, maar het begin van een nieuw, heerlijk leven inhoudt. By ongeneeslijke ziekten, welke vaak gepaard gaan met hevig lijden, komt de vraag naar voren of een. vervroeging van het sterven toegestaan is. In vel schillende landen wordt voor deze ac tieve euthanasie gepropageer* De grootste actie tegen deze euthanasie komt wel van de medici. In ons land is het een geneesheer, gebonden aan -zijn eed, verboden een vroegtijdigen dood door middelen te bevorderen. God, besloot dokter Baland, heeft de baan vgn een leder van ons uitgelegd, het parcours is ons zelf onbekend. Wij gaan naar het einddoel, maar God al leen weet waar het einde ligt. Het valt tegenwoordig niet mede bü een feestelijke gelegenheid iets sterk» te drinken te krijgenmaar een melH- slijter en een schilder te dezer stede torepen zich vergenoegd de handen: zij hadden wat onder de kurk. De eerste had van een marktkoopman twee flesschen jenever 'en een flesch citroen gekocht en een der flesschen was doorgeleverd aan den schilder. Men kent de uitdrukking, dat iemand jeneoer als water drinkt, maar hier was het omgtkeerd, want toen het grootf oogenblik aangebroken was, dat de glazen ingeschonken en aan den mond gezet werden, spraken de families: het lijkt wel water. Het leek niet alleen water, het was water, zuiver water, zoo uit de kraan in de flesch gedacn en daarvoor had de melkboer 22,50 per liter neerge teld. De citroen-„jenever" noteerde een gulden meer en dat was zeker vanwege het kleurtje, dat er in ge daan mos, want ook overigens be stond de inhoud uit schoon water. De schilder had in de derde hand zelfs f25 betaald. De politie heeft nu tegen dep leverancier, den 35-jarigen markt koopman A. C. p. K. alhier, proces verbaal wegens bedrog opgemaakt. De „jenever" is in beslag genomen, plichtmatig, want water heeft men aan het bureau ook genoeg. „WAT MET DE KINDEREN NA DB LAGERE SCHOOLT' BESPROKEN. In het Veemarkt-restaurant belegde gisteren de oudercommissie van de openbare lagere school C, hoofd de heer S. Jaring, een ouderavond, die, als gewoonlijk, druk bezocht was. De af tredende commissieleden, mevr. S. JoostenSiegmann en de heer A. v. d. Tooren, werden herkozen. Als leden van de kascommisste werden aangewe zen de heer J. Schat en M. Slingerland. In een lezing over uitgebreid lager onderwijs gaf de heer W. van Lingen. hoofd der u.l.o. school, «jen ouders, die allen tz.t. als hun kinderen de lagere school hebben doorloopen. Voor de vraag komen te staan „wat nu?", waar devolle inlichtingen, die het beant woorden van die vraag makkelyker zullen maken. De heer J. D. de Jong, onderwijzer aan school C, hield ten slotte een lnte7 ressante causerie over Jan Steen. Van het leven, de veelzijdigheid als schilder, dezinrijkheid van zijn werken, waar van leder fragment vaak een bijzondere beteekenis heeft, de wispelturigheid en den zin voor humor van Jan Steen gaf de inleider, mede aan de hand van kleurenlichtbeetden, den oudere goeden indruk. MORGEN EN MAANDAG COLLECTE. Zaterdag en Maandag as. zal Winter hulp Nederland een straatcollecte hou den. De speldjes, die zullen worden aangeboden, bestaan uit een aardige serie vogelfiguren. Zooals de vogels straks in het vroege voorjaar met hun gezang en vrooiyk getwinkel nieuw leven en nieuwe hoop brengen in het menschenhart, zoo kan U door Uw offer verlichting en uitkomst brengen in menig gezin. Geen gift Is te groot of te klein. Wilt daarom de WH.N.-collecte wel gedenken. OVERAL DIEVEN. Voor een woning aan Onder de Boompjes is een heerenry'wiel (mi- vreemd. Uit een kleedhokje in het Spaarders- bad is een bivakmuts verdwenen, VOOR EEN DOOSJE SIGAARTJES. Btj een 'sigarenwinkel is het gaas voor bet luchtgat in bet etalagerasm verbroken en door het gat heeft da dader een, doosje sigaartjes naar buiten gepeuterd. S »t jf In-de Hoettu BoUnica, te Amsterdam staat een Anna aas Sativus in bloei. Een zeldzame gebeurtenis, want deze tropische vrucht heeft ongeveer i jaar noodig om tot bloei te komen. (Folygoon-v. Bllsen) onder leiding van den Zen diligent: Piet van Mever. Solist: Carel v. Leeuwen Boomkamp, Mu violoncel. Nieuwe Schouwburg. Programma: Franz Schubert (1797—1327) Onvoltooide Symphonte- foseph Haydn f1732—1797) Concert in D voor cel en orkest. Joh. Pale (geb. 1892) Concertstuk. Dina Apeldoorn (18841S38) Hoüandsche dansen voor strijkorkest. Hector Berlioz (1803—1869) Ouverture ,JLes Francs Juges?'. Ditmaal misten we de vitale fifguur van Eduard Flipse voor zijp schare en stond de tweede dirigent Piet van Mever voor den lessenaar. Naar we vernamen moet Flipse zich 'n paar weekjes rust gunnen in zyn overdruk aeizoen en we vertrouwen, dat die hem weer geheel fit in het muziekleven zullen terug brengen. Piet Mever, wiens leiding af en toe wat schoolsch aandeed, weet aan het orkest 'n mooien toon te geven en tracht overmatige klank expansies, die by een groot ensemble zoo gauw kunnen optreden, te dempen. Zijn leiding is sober en welbewust. Gewoon als wij zyn aan noviteiten van het R.Ph.O., deed de aanvankelijke aankondiging van alleen de twee bude klassieken aan als byv. een landschap van den zeeschilder H. W. Mesdag, of 'n zeetafereel van den Larenschen bin- nenhuisschilder Alb. Neuhuys, maar het pas aan de zaal verkrijgbare program ma gaf ons in onae verwachtingen gelijk. Het hoofdnummer van den avond was Haydn's celloconcert in D; voor de be geleiding bleven slechts 'n strijkkwar tet en 'n paar koperblazers. Onze ver maarde Nederlandsche cellist oogstte veel byval en liet het orkest terecht in de hulde deelen. Prachtig verzorgd spel; muzikaal en technisch, met fraaien toon van zyn magnifiek instrument (dubbelspel, cadens!) Ook het orkest had veel succes na Schubert's Unvolleodete; klonk het Allegro moderato gedeeltelyk wat mat, van Mever liet het orkest het zangryke Andante con moto (fluit, hobo en clarinet) prachtig vertolken. Met veel belangselling hoorden we het Concertstuk van Pala, met zijn interessante muzikale invallen, triom faal eindigend in 'n climax met pau kenslagen; het werk spreekt goed tot het gehoor en moet niet gerekend worden tot de zg. nieuwere muziek, al is het dan ook werk van een nog levenden componist. De Hollandsche dansen van Dina van Apeldoorn, knap geïnstrumenteerd, maar niet veel zeg gend, deden in het „Allegretto con thoto" aan Grieg denken,Tot slot één van Berlioz's jeugdwerken, „de veemrichters", breed opgezet, buiten gewoon talentvol en dankbaar ge ïnstrumenteerd (hulde aan het koper, dat veel voor zijn rekening had en magnifique klonk!). Te oordeelen naar bét enthousiaste applaus, viel dit levendig stuk orkestwerk buiten gewoon in den smaak. De schouwburg was prachtig gevuld ,en met belangstelling zien we uit naar hot volgend concert van 4 Fe bruari (Cherubine, Mozart en Franck!) A. P. Vermey. Op verrassende wijze is iemand's medeplichtigheid aan een in 1941 ten nadeete van een boterfirma te dezer stede gepleegden diefstal van marga rine aan het licht gebracht. De dader heeft er tien maanden gevangenisstraf voor ondergaan en toen hy dezer dagen voor een nieuwe zaak aan het politie bureau gebracht werd, zag hy daar den 40-jarigen waker A. P. de J., dip op het bureau vertoefde. Die heeft me toen geholpen, wees hy zyn vroegeren compagnon aan, met het gevolg, dat deze meteen van de wacht naar de cel verhuisde. Ook zijn echtgenoote, die de margarine indertyd in een kinderwagen Beeft vervoerd, ls b(j de zaak betrokken. GESLAAGD. Voor het beamen Engel sche handels, correspondentie van de Ned. Associatie voor pracfijkexar ens is geslaagd de heer M. Breeman. De heer W. L. Verbruggen slaagde voor het Associatie-examen Nederland, sche handelscorrespondentie. Zon ep 9.44, onder 19.56. MAL b verplicht te iergang tot ae Lantaarns vaa voertuigen DISTRIBUTIENIEUWS Voor hol koopon tab do normale rantsoenen *yn voor do volgende week aangewezen do bonnen N voor bróód (a en b), beschuit, vleescb (a en b), aardappelen (a en b), melk, taptemelk en tabak (a en b). Voorts is gedurende het tfydvak van 16 Januari tot tl Februari 1 liter petroleum verkrijgbaar op de bonnen 94 van de petroleum kaart. OFFICIEELE LANDBOUW- MEDEOEELINGEN voor de provincie Zuid-Holland DE REGELING VOLKSTUINEN IMS De voorschriften van de nieuwe volks tuinregeling zijn in hoofdzaak gelijk aan die van de regeling over 1042. Voor IMS worden de inschrijvingen op verzoek van ^Le volkstuinhouders verlengd; nieuwe volkstuin den of zij. die nalieten in 1942 hun volkstuin te laten registreeren. moe ten op een voorgeschreven formulier als nog inschrijving aanvragen. Zoo'n formu lier wordt hun oo hun "erzoek ad 0.2» verstrekt door de Plaatselijke Bureau houders van den VoedseLcommisaaritfT in- tusscheiï bij-de' volkstuindera wel bekend. De reeds ln Zuid-Hol]and ingeschreven volkstuinders, dat zijn zij. die in 1942 een blauwe kaart als bewijs daarvan ontvingen, krijgen vóór 15 Februari a.s. van de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland een dubbele briefkaart toe gezonden De antwoordkaart daarvan dienen zij duidelijk en volledig yi te vullen, te onderteekenen en voorzien van een postzegel van f 0.05 direct,' in elk geval vóór 1 Maart'a.s.aan het opge drukte adres terug te zenden. Houdt men den tuin niet aan. dan stuurt men de kaart niet terug. AI degenen, die door het terugzenden der antwoordkaart hebben laten blijken, dat zij hun volkstuin aanhouden, ont vangen. als ook de Landbeu w-Crisis- Organisatie geen bezwaar heeft, een nieuw Lewijs van inschrijving voor 1943. Dit bewijs zullen de voikstuinders dit jaar hard noodig hebben onder anderen voor het varicrijgen van pootaardappelelf en ?aaipe^fltichten. De nieuW aanvragers ontvangen, na goedkeuring. *ook een bewijs van In schrijving aki Volkstuinhouder. Nu reeds en met nadruk wordt er op gewezen, dat allo werkzaamheden op den volkstuin uitgezonderd spitten en be mesten. door den houder of diens lluia- genooten moeten worden verricht. Niét dus door den verpachter of diens perso neel. niet door familieleden, die toe vallig dicht bij het +uintje wonen of iets van dien aard. In 1942 zijn door het niet nakomen van dit voorschrift vele slachtoffers gevallen. Men zij dus ge waarschuwd Niemand mag een grooteren volkstuin hebben dan in 1942, tenzij de Landbouw- Crisis-Organisatie gbzien de grootte van het gezin, op verzoek een grootere opper vlakte toestaat. Men houde er echter nu reeds rekening mede, dat voor perceeltjes aardappelland zeker geen grootere oppervlakte zal worden toegestaan dan 50 m2 per gezins lid. Nieuwe. In 1943 voor het eerat uit gegeven perceeltjes, mogen niet grooter zijn dan 225 ml. Het verwaarloozen van den tuin. waar door hinder ontstaat voor mede-volks tuinders kan intrekking van de inschrij ving tot gevolg hebben. Iedere volkstuinder vergewisse er zich ven of zijn verpachtef toestemming heeft gevraagd en schriftelijk heeft verkregen om grond voor volkstuinen beschikbaar te stellen. Heeft de verpachter die ver- eischte toestemming niet, dan worden de tuinders daarvan de dupe. doordat hun inschrijving wordt geweigerd of deze alsnog wordt doorgehaald Men zij dus op zijn hoede. De pachtprijs voor volkstuinen mag volgens het nieuwe ..Pachtbesluit lowland van kleine oppervlakte" niet hooger zijn dan vóór of ep 1 September 1939 gold of gegolden aou hebben, tenzij de ver pachter van de Grondkamer schriftelijk goedkeuring voor een hoogeren pachtprijs heeft. Eventueel aag gewensehte inlichtingen werden gaarne verstrekt door de Plaat selijke Bureauhouders in do diverse die- trieten en op- ons kantoor, aféoeling Bodem prod uctte/Vo Hts tuinen, Anna Pau lo wna straat 22 to 's-Gravenhage. 8TIERKALVERENTEELT- REQELING 1M2 Het blijkt gewenacht te zijn betreffen de bovenvermeld onderwerp nogmaals een uiteenzetting te geven In de eerste plaats zij vermeld, dat hal den veehouder verboden is stier kal veren aan te houden, waarvoor geen identt- Vteitsbewijs is afgegeven. Binnen 5 dagen na de geboorte van hal stierkalf dient de veehouder schetsing aak te vragen bh den Plaatselijken Bu- reauhpuder. onverschillig of het een registreerd dan wel een niet-garegistreorg stierkalf betreft De veehouder ontvangt van den Plaatselijken Bureauhouder een kwitantie die een maand lang dtenafc doet ter dekking voor het aanhouden van het stierkalf. Na een maand wordt een identiteitsbewija uitgereikt, en dient dus bij elk stierkalf zulk een bewijs. af gegeven door de Landbouw-Oisis-Orga- nisatie. aanwezig te zijn. Voer eon niet-paregistreord stierkalf wordt steeds (een maand na de geboorte) een voorloopig identiteitsbewijs uitge reikt. hetwelk geldig blijft tat het mo ment, dat de betreffende stier 250 k.g. weegt. Vóór dat het stierkalf 250 k.g. weegt, dient dte veehouder keuring aan te vra ger bij den Plaatselijken Bureauhouder, waarna döor of vanwege den Rijksveo- teeltconsulent het dier gekeurd wordt, Deze bepaalt namelijk, of de «tier aan do terzake gestelde eischen ten aanzien van het exterieur yoldoet en/of een definitief identiteitsbewijs uitgereikt kan worden. Men lette er op. dat oen en ander af gegeven moet zijn «óór de stier 250 kJk weegt. Identiteitsbewijzen voor niet-geregio- treerde stieren zijn niet voor overdracht vatbaar, derhalve mogen deze stieren niet verkocht worden. Verder bepaalt de regeling' dat alleen zij voor het verkrijgen vatn een identi teitsbewijs in aanmerking komen, die in oen der laatste twee jaren <1941—19tt> een identiteistbewije voor een niet-gera- gistreerd stierkalf ontvingen. Do identi teitsbewijzen voor deze stieren worden dus slechts in beperkte mate afgegeven. Voer hat aaiahawton van aan goraglr treord stierkalf dient de veehouder da gegevens door te zenden aan hot Neder- landsch Rundvee-Stamboek e.qk fokver- eeniging. en schetsing aan te vragen bil den Plaatselijken Bureauhouder. Hieraan werd vorig jaar niet steeds de hand go- houden. hetgeen voor de fokkers en hel Bureau van den Voedseteommissaris moeilijkheden veroorzaakte Er zal In de toekomst dan ook streng op worden toegezien en er zullen zoe- noodig maatregelen genomen worden, hot bovenbedoelde te voorkomen. Indien binnen vijf dagen na de ge boorte van het stierkalf schetsing wordt aangevraagd, ontvangt de fokker binnen een maand «een identiteitsbewijs. Zijn do terzake gestelde productie-eischen reeds bij het Stamboek c.q. de fokvereeniginf bekend, dan ontvangt de fokker een de finitief identiteitsbewijs voor het stier kalf Zijn deze gegevens'nog niet bekend (b.v. als gewacht moet worden tot do uitkomsten van de eerste 100 lactatio- dagen der moeder bekend zijn), dan ont vangt de fokker eon voorloopig identi teitsbewijs, hetwelk zijn geldigheid ver liest wanneer het betreffende stierkalf 6 maanden oud is. Er wordt hier nadrukkelijk op gewezen, dat alleen stierkaiveren verhandeld mogen worden, waarvoor een definitief identi teitsbewijs is afgegeven Voorloopige identiteitsbewijzen zijn niet voor overdracht vatbaar, zoodot da stierkalveren bij den fokker dienen to blijven totdat een definitief idem titel te- bewijs Is afgegeven. HET LEVEREN DER STIERKALVEREN Nuchtere stierkalveren kunnen zonder meer op dezelfde wijze als dit voor nuch tere vaarskalveren geschiedt, geleverd worden. Voor do oudere stierkaiveren^ waarvoor geen definitief identiteitsbewijs kon jifgegeven worden, dient steeds bp^ do levering een der hieronder verrr*' '0 bewijzen aanwezig te zijn. Dit kan zijn het voorloopig identiteitsbewijs of een mededeeling van ons Bureau, dat hel betreffende stierkalf geruimd moet worden. Zijn deze bewijsstukken niet aanwezig, dan zal geen afschrijving van de vem' plichte levering kunnen plaats vinden. Wij verzoeken U van bovenstaand» goede nota te nemen, zoodat U moei lijkheden kunt voorkomen DE VOEDSELCOMMISSAR» VOOR ZUID-HOLLAND. (Nadruk verboden). NederUcdsche Roman door I.J.A.U CORDENÖ. 23) Den laataten middag van ons ver blijf in Bombay brachten wy met Burton „nog «en bezoek aan het Mu seum, Sn ik, die my thuia heel wat had laten voorstaan op myn Indische verzameling, ahum verbaasd over de heerlykheid der kunstwerken, die hier was tentoongespreid. Hoe arm zalig leek mijn Boeddha naaat de pracht der beelden, die bier in ein- delooze verscheidenheid waren uitge stald; nooit had Ik zoo diep de ex pressie gevoeld van votoaakte ruat en voornaamheid, die de Indische kunstenaars met de weinige hulp middelen van eenlge strakke lynen hun beelden tot uitdru' weten te brengén. Het stond by vast, ik zou Indië niet verlaten zon der ten minste één kunstwerk van beteekenis naar huis te brengen. Burton was dien avond in het hotel onze gast, en toen We. de hall binnen kwamen, nam hy even- van een tafeltje de laatste editie van de Bombay Times. Alweer wat aan de hand, zei hy, terwyl hy me bat blad üet zien, waar met vette letters aan den kop ge drukt stond: „Onlusten in Kashmir". By nader inzien had 't echter niet veel om het Jtjf, het waa een vry on- beteekenend opstandje aan de grens der provincie, en het liet zich aanzien dat da garnisoenen van Lahore en Amritsar met «en gedeelte van htm troepen er spoedig een eind aan zou den maken, Bbvendien was onze reis route honderden myien verwijderd van het tooneel der onlusten, zoodat wy ons daar ook geen zorg over be hoefden te maken. Toch meende ik, toen we voor tafel nog even een ■sigaret zaten te rooken, Alfred te moeten voorstellen of we de reis naar Calcutta niet langs den koristen weg dwars door Indië over Nagpoer zou den maken in plaats van den groe ten omweg te nemen over Allahabad en op die reis nog verschillende plaatsen aan te doen. Maar Alfred beriep zich op de ontvangen instruc ties. Op zyn kaqtoor in Londen stond het niet precies nakomen van in structies zoo pngsveer met formed oproer gelijk. Later vertelde hy me, maar dat had hij -niet willen zeggen waar Burton by was, dat het de by- bedoeling van de firma waa, dat wjj op een vry lange zakenheis door den omgang met Indische kooplieden ons eerst wat zouden trainen, alvorens den groeten stryd met Ibadji te Cal cutta aan te binden. In de paar da gen, die wy in Bombay doorbrachten, hadden wy al zooveel ondervonden, dat ik het doorzicht van onze Lon- densche lastgevers moest bewonderen. Zy wilden ons eerst met de omgangs vormen der Indiërs bekend doen zijn. alvorens cms op den glimmen Ibadji los te laten. Wy hadden intusschen al zooveel mogelijk naar Ibadji geïnformeerd, en Rurton, die door Keening al ia vertrouwen was genomen, bad ons daarby waardevolle hulp verleend. Veel wyzer waren wy echter niet geworden. By de groote handelslui was Ibadji natuurlijk bekend, maar de Indische zakcnmenachen, met wie wij te doen hadden, lieten hoegenaamd niets toe. De paar banken, waar wy informeeren konden, gaven althans over zyn credietwaardigheld geen slechte berichten, hoewel ze beien- gewikkeld was. Maar van één zyd kregen wy de verzeke; den, dat hy in een menigte processen r van één zyds :ering, dat het "Gouvernement heel slecht schreven stond wegens oen leve: van militaire goederen voor de payers in Madras, welke levering zoo zeer het karakter had van verfijnde oplichterij, dat de regeering betaling weigerde en ook hier weer een proces het gevolg vu geweest. (Wordt vervólgd)

Goudsche Courant | 1943 | | pagina 1