GOUDSCHEACOUBANT VI Zware afweergevechten in het Oosten Rouwplechtigheid voor generaal Seyffardt Woen*dag 10 Febr. 1943 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Pry» 5 cent» per nummer Aanvallen in Oost- Karelië afgeslagen. HITLER OF STALIN De beslissende ure voor Europa Toespraken o.a. van den Rijkscommissaris en Mussert Feuilleton DE SLAPENDE BOEDDHA ZON EN MAAN I Bureau: Markt 31 «45 81ste Jaargang No. 21161 Chefredacteur: F. TIETER - Gouda DUITSCB WIERMACHTSBER1CHT Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt d.d. Dinsdag bekend: •B bet Zaidea vaa bet Oostelijke front aam de aaaval van den vijand ia hevigheid tee. De Dnilachi la beide geveek gna net sterke strijdkrachten aanval lenden vijand. Ia bet Westelijke deel vaa dea Kaa- hnsss werden plaatselijk beperkte aaa- nllea vaa de bolsjewisten afgeslagen. Tegen hernieuwde vijandelijke aanval len in bet mondtngigebied van den Doa gijn eigen tegenaanvallen aan den gang. Asn den benedenloop van den Don. ia het geheele Donetsgebled en ten Westen den Oskolsector hernieuwden de bolsjewisten hun aanvallen over een breed front Zij werden in «ware ge rechten afgeslagen of In tegenaanval tet staan gebracht. De gevechten duren In den zwaren afweerslag hebben «use formaties zich steeds weer opnieuw weten te handhaven tegenover een groote vijandelijke overmacht en bij ongunstige weersgesteldheid. De voortzetting van de aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer op ons afweerfront leverde dep bolsjewisten zeer zware verliezen op zonder eenige terreinwinst. In Oost-Karelië werden verscheidene vijandelijke aanvalletwnet aanzienlijke verliezen voor den vijand aan menschen en materieel afgeslagen. In het Libysch-Tunesische grensge bied mislukte een vijandelijke aanval op onze stellingen. Onmiddellijk hier opvolgende tegenaanvallen dwongen den vijand tot den terugtocht. Forma ties van de Duitsche luchtmacht vielen den vijand op verrassende wijze aan en brachten hem gevoelige verliezen aan menschen. zware wapens en gemotori seerde voertuigen toe. Duitsche jagers dreven aan de Oost kust van Tunesië formaties vijandelijke bommenwerpers en Jagers uiteen en schoten bij een eigen verlies, 13 vlieg tuigen neer. Gepaard gaande met een schending van het Zweedsche souvereine gebied vlogen ln den afgeloopen nacht enkele vijandelijke vliegtuigen boven het Oostzeegebied. Er werden geert bommen geworpen.'' VERSCHERPING VAN DEN WINTER8LAG AAN HET OOSTELIJK FRONT. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat twee factoren tot een nieuwe verscherping van den win terslag hebben geleid, n.l. het in het vuur brengen van nieuwe vijan delijke strijdkrachten en de toegeno men tegenaanvallen der Duitsche troepen. De terreinwinsten hebben de bolsjewisten er blijkbaar toe gebracht, uit hun vollcskrachtreserve te halen wat er uit te balen valt. De bolsjewis tische leiding gaat, zooals steeds dui delijker blijkt, daarbij van de onder stelling uit, dat een keerpunt in den oorlog nu ol nooit kan worden afge dwongen, nu voor het eerst in dezen oorlog' de bolsjewistische militaire machine in enkele sectoren zich in voorwaartsche beweging bevindt en dus naar bolsjewistische meening slechts een voortdurende voeding dezer beweging noodig is om haar aan den gang te houden. In deze opvatting, aldus de correspondent, is ongetwij feld veel juist, vooral waar dit jaar getijde de beste bondgenoot van de bolsjewisten is en dezen zich moeten haasten, als zij daarvan nog gebruik willen maken. Maar er zijn ook fouten ln deze berekening. In Duitsche mili taire kringen wordt de toestand uiterst nuchter beoordeeld. Men miskent geenszins de kansen, welke de toe stand den bolsjewisten in handen heeft gegeven. Maar nog duidelijker over ziet men de mogelijkheden voor het Duitsche commando. Bijzonderheden over de Duitsche plannen kunnen niet verkregen worden, maar de mededee- ling in het weermachtsbericht van gisteren, dat in het mondingsgebied van den Don Duitsche tegenaanvallen gaande zijn, ksOn beschouwd worden als een duidelijke aanwijzing. De Oskol-sector. Overigens kon juist in dit gebied een versterkte Duitsche afweeraotie ver wacht worden, omdat dit ongetwijfeld de zenuwknoop van het aanvalsplan der bolsjewisten is en de toestand hier, zoowel als iy het Oskolgebied, wel een geheel ander aanzien zal krijgen, wan neer de rivieren vrij van ijs zullen zijn. Gebieden en steden spelen in het grootscheepsche spel der krachten van thans geen of zeer ondergeschikte rol. Want het komt er op aan, wie ten- slotte de meerdere is, wiens slijtage het grootst 13 en wiens psychologische weerstandsvermogen op het beslissen de oogenblik de toepassing van nieuwe strategische of tactische denkbeelden mogelijk maakt. Ook ten aanzien daar van doet men te Berlijn thans geen voorspellingen, zooals men van Duit sche zijde steeds gereserveerd is op oogenbhkken, waarop een ontwikke ling gaande is. Maar den opmerkzame» toeschou wer, die van het front naar Duitsch- land terugkeert, ontgaat het niet, dat hier achter het front een concentratie van krachten voor het front wordt uit gevoerd, die bi_i den tegenstander veel vroeger moet zyn geschied. Ook val) dit gezichtspunt uit moeten de bolsje wistische verliezen aan menschen en materieel bezien worden. VERKLARING VAN CHURCHILL IN HET LAGERHUIS. Bij het beantwoorden van een vraag van den Labouratgevaardigde Shinwell heeft Churchill in het Lagerhuis ver klaard, dat nu het tijdstip is aangebro ken, waarop Groot-Brittannië zijn levensmiddelenreserves moet aanspre- Üüa men behoeft zich geen- on- noodige zorgen te maken over de voedselvoorziening." •ooskvelt stelt u-cuce WERKWEEK IN. hJ-ft*1- Rnselsche nieuwsdienst meldt, Sua «"""welt een verordening uitüeeaar- Werltin- bepaalde districten terstond in Wees kL!*6*?!. waarby de 48-urige werk- !rdwordt voorgeschreven In alle rltlf jOi-der ^11 werken aan regee- HOOGERHUIS IN GEHEIME VERGADERING Naar die Britsche berichlenriiienst meldt, is liet Engielscbe Hoogerhuds oodier voorzitterschap van tord Beaver- hnpok in geheime vengaderig bijeen gekomen ter bespreking yam de vlteg- tuigproductie. Lord Beaverbrook zeide, dat de vergadering geheim was op be vel der negeerinig. Hij maakte er ech ter gewag van. dat het publiek van de bt-spi ekkygra op de hoogte moei wor den gebracht, hetigeen vooral wensche- lyk was bij den tegenwoordïgen s and van zaken. Bij deze opvatting stoten zich andere leden van het Huis aan. DE JAPANNERS ONTRUIMEN GLAPALCANAR Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend: Voorhoeden van Japansche land- en vkiotstriidkrachlen, die sinds den romer van het vorige jaar r.ieuwe strategische stellin gen ln de buurt van Boena op Nieuw-Gutnea hadden voorbereid, hebben deze thans bijna voltooid. Op Guadalcanal werden in hel be gin van deze maand de zich aldaar bevin dende strijdkrachten weggehaald, nadat zy hun taak hadden vervuld, n! vijandelijke strijdkrachten te binden en te verdrijven. Behalve de reeds gemelde resultaten wer den den vijand de volgende verliezen toege bracht: meer dan 25 000 dooden en gewon den. 280 vliegtuigen. 20 kanonnen en 25 tarks vermeid of zwaar beschadigd De Japansche verliezen bedragen 16.73*dooden. gewonden of manschappen die gestorven zijn aan ziekten of verwondingen, 39 Japansche vlieg tuigen keerden niet terug of hebben zich op hun doelen gestort In een uitvoerig verslag over den "militai ren toestand ln het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan heelt een woordvoerder van de Japansche weermacht in het Japansche Lagerhuis er oa. op gewezen, dat de ont ruiming van Guadalcanar en van het gebied om Boena op Nieuw-Guinea, die volgens de plannen is geschied, ondanks de aldaar be staande heerschappij in de lucht van den tegenstander en hel krachtige optreden van zyn zeestrydkrachten. zonder moeilijkheden en zonder verliezen kon"Worden uitgevoerd, Zulks is voorai te danken aan liet feit. dat de terugtrekking der Japansche troepen uit deze voorpoststellingen. nadat zij de hun toegedachte taak vervuld hadden, sinds ge- ruimen tijd ln de bedoeling lag en dienover eenkomstig was voorbereid, teneinde hun een nieuwe taak |e geven tn het bestek van de strategische plannen. De woordvoerder schilderde vervolgens nog uitvoerig de enorme moeilijkheden waarmede de Japansche strijdkrachten op Guadalcanal* en in het gebied van Boena te kampen hadden bij het vervullen van de hun opgedragen taak Terwijl de vijand over nabijgelegen goede luebtbases beschikte, konden -de Japansche troepen slechts be- achermd worden door een luchtmacht, waar van de steunpunten gelegen waren op een afstand van duizend kilometer GENERAI.OBJ RST KURT HAASE t Den Ssten Febrauri is te Berlijn overleden General Kurt Haase opperbevelhebber van een leger. De Ftihrer heeft bevolen dat deze olficier. die zich in vredestijd en in twee oorlogen zeer vermens elijk heeft gemaakt, een staatsbegrafenis ten deel zal vallen In den veldtocht in het Westen brak hy atet zijn corps den 15en Mei door de vesting werken by Neuzon en Mezières-Charleville. Door dit succes heeft hy op beslissende wijze meegewerkt tot het welslagen der operaties ln het Westen, met name tot de doorbraak naar het Kanaal Steeds weer onderscheidde hy zich door zijn persoonlijke dapperheid en vastbesloten leiding. De Führer verleende hem op 8 Juni :940 het ridderkruis van het yzeren kruis en bevoi derde hem tot Generaloberst Begin 1941 nam Generaloberst Haase het bevel pp zich over een leger ln het Westen. Deelen van dit leger hebben den Britten by hun landings poging bij Dieppe een bloedigen nederlaag bezorgd. Gisteravond gaf de afdeeling Opera van het Gemeentelijk Theaterbedrijf in den S'ads. schouwburg te Amsterdam de première van „Marieken van Nxrnweghen". zangspel naar het middeleeuwsch mysteriespel van Jac. Jansen. Greet Koeman als „Marieken". (Polygoon-Noske) Men kent de nationaal-socialistiieiie opvatting over Europa's toekomst: óf Hitier óf Stsltn zal straks de hoogste leiding hebben in de landen, welke tus- schen Vüsaingen en Wladiwostok zijn gelegen. Natuurlijk zijn nog tal van andere papieren oplossingen en theore tische berekeningen denkbaar, doch ia feite zal blijken, dat hier slechts een keuze tusschen bovengenoemde twéé mogelijkheden is. Velen wenschten tot nu toe ln de leuze .Hitler of Moscou" enkel maar een doorzichtig stukje Duitsche propa ganda te zien. En door propaganda lie ten zij zich niet beetnemen Maar wie kennis neemt van enkele der jongste uitspraken aan geallieerde zijde zal tot de erkenning moeten komen, dat ln het Anglo-Amerikaan- sche kamp een stemming groeiende ls, welke daar tot het lanceeren van pre cies dezelfde gedachte aanleiding blijkt te geven, al legt men in Londen en Washington dan ook niet den nadruk op Hitier, maar op Moscou. Hetgeen derhalve op zijn minst inhoudt, dat er in het geallieerde kamp groepen gezag hebbende figuren zijn, die juist datgene willen, wat tot nu toe steeds als „gru- wel-propaganda" der nat.-socialiaten werd betiteld, namelijk de onvoorwaar delijke uitlevering van Europa door de geallieerden aan de Sovjet-Unie. Men neme er bijvoorbeeld kennis van, hoe de Amerikaansche journalist Constantin Brown in de „Washington Star" laat weten, dat de Sowjetheer- schappij over Europa de beste oplossing mag heeten voor de Europeesche toe komst na den oorlog. Hij schrijft dien aangaande o.m.: „Na den oorlog zou de Sowjetunie met vol recht kunnen beweren, dat een overheerschende invloed van Rusland op het continent noodzakelijk is voor de handhaving van den vrede, zoolang Europa in vele zwakke, onafhankelijke staten verdeeld blijft. Tot voor kort vreesden eenige Amerikanen, onder wie veel. vooraanstaande mannen, het vooruitzicht op een door de sowjets be- heerscht Europa. Deze voorstelling baart nog altijd een aantal politici in Washington zorg. Daarentegen gelooven thans anderen, zelfs in conservatieve kringen, dat dit tenslotte de beste op lossing zou zijn. wanneer we willen vermijden, dat Europa alle vijfentwin tig jaar in verwarring gebracht wordt. Wanneer de sowjets het gevoel hebben, dat zij het continent kunnen besturen, dan is het voor de betrokkenen des te beter- De laatste gebeurtenissen hebben getoond, dat we met de sowjets, op vriendschappelijke wijze en zelfs met meer succes kunnen onderhandelen dan met onze overige nauwe vrienden en bondgenooten En Brown staat niet alleen. Want een dezer dagen heeft de bekende lord Beaverbrook in het Engelsche Hooger- liuis nog verklaard, dat „elk verstandig mensch in het Britsche Empire zich zou verheugen over een overwinning der bolsjewieken in Europa" en dat er voor het Britsche Empire geen bolsjewistisch gevaar bestaat... Anderszijds dienen wij echter ook te wijzen op nog andere geluiden in het geallieerde kamp dan die van Beaver brook en Brown Velen vleien zich daar immers met de kinderlijke hoop. dat het nat.-socialistische Duitschland en de bolsjewistische Sowjet-Unie elkaér zul len vernietigen, zoodat tenslotte de Ge allieerden een gemakkelijk vrij spel in Europa en Rusland zullen hebben. En mocht zulks al niet gebeuren, dan hopen zij tóch, na een bolsjewistische zege aan het Oostfront, tesamen me» een „ander" Duitschland, op even naïev" wijze in staat te zijn om het opdringen der Sowjet-Unie naar het Westen toe zooveel mogelijk te beteugelen. Doch wij mogen hier herinneren aan de uitspraak, welke Rijkscommissaris dr Seyss-Inquart op 29 Januari in den Haagschen Dierentuin heeft gedaan toen hij, als gevolg van een overwin ning van de bolsjewisten, op de zeer groote waarschijnlijkheid wees van de dan plaats vindende vorming van één machtig Sowjetblok, hetwelk èn Duitcshland èn Rusland zou omvatten en hetwelk door zijn enorme militair- economische kracht en dan onder aanhef van de oude leuze van het „Proletariërs aller landen vereenigt u" een doodelijk gevaar zou beteeke- nen vöor de bourgeoisie van West- Europa, Engeland en Amerika Hitier of Moscou: zulks beteekei|t, dat in ieder geval Europa voor de ge allieerden verloren is en dat thans de worsteling aan het Oostfront moet beslissen, wie van de twee, Hitler of Stalin, de leidende figuur der toe komst in ons werelddeel zal zijn. Wti meenden er goed aan te doen door de dingen aldus eenmaal, zonder eeniger- lei propagandistische ophef, in koele nuchterheid te stellen. Hitier heeft zich opgeworpen als de vertegenwoordiger van Europa, doch Stalin is de representant van het Aziatische binnenland. Een ieder weet thans, waaraan hij tóe ls. SPAANSCWE TEGENSPR 1AK. Het Spaanse he ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft aan de pers een nota ven den volgenden inhoud verstrekt: „Het En gelsche blad News Chronicle be weert op grond van een door het te Stock holm verschijnende blad Aftonbladet ontvangen inlichting, dat aan de Spaansche grens groote Duitsche troep nontingentcn ztfn geconcentreerd en dat Duitschland van Spanje ln den vorm 'n een ultimr.tuih het recht zou hebben geëischt door Spaansth gebied te trekken en de Spaanse he kust van de Middellandsche Zee te bezetten De Spaanschc regeerlxxg verklaart categorisch, dat dit bericht absoluut onjuist is en eiken grondslag ontbeert Herhaaldelijk zijn reeds dergelijke geruohten in omloop gebracht, die some een tendentieus karakter hadden en steeds hebben de feiten de absolute on waarheid van deze geruchten bewezen". EEN MODERN VROUWTJE VAN STAVOREN. BU het'schoonmaken van ha-h g heeft een hulsmoeder in de stad Porsgrunn. in het Zuiden van Noorwegen tn de maag van een haring een gouden ring gevonden De ring droeg geen inscriptie, doch men vermoedt, dat hij afkomstig ls uit West-Noorwegen. 's-Gravenhage, 10 Februari. Met indrukwekkend eerbetoon is vandaag afscheid genomen van den als gevolg van een revolveraanslag overleden luitenant-generaal H. A. Seyffardt, den bevelhebber van het Vrijwilligers legioen Nederland, dat aan de fronten in den stryd tegen het bolsjewisme en voor het nieuwe Europa zijn belang rijke taak vervult Op het historische Binnenhof, welks omlysting dit plein een prachtig ge heel doet zjjn, was te negen uur voor den ingang tot de Ridderzaal de baar met het stoffelijk hulsel van den generaal op een katafalk opgesteld, gedekt door de Nederlandsche vlag en de attributen van den gestorvene en geflankeerd door twee zuilen met eerevlammen. Daarachter stond op het podium een eerewacht, gevormd door enkele mannen van het Vrijwil ligerslegioen met den standaard, en verder van de S.S., de W.A., de N.S.B. en den Jeugdstorm, met hun vaandels. Luitenant-generaal H, A. SEYFFARDT (Cliché archief Onderdeelen van verschillende wa pens der Duitsche weermacht en van de W.A. waren met een militair mu ziekkorps in carrévorm op het Bin nenhof geplaatst. Van half tien af schreed een lange stoet van belangstellenden langs de baar, terwijl zij op eerbiedige wijze den Germaanschen groet brachten. Tegen elf uur' verschenen de hoo- gere autoriteiten en vertegenwoordi gers van partij instanties van N.S.B. en NS D AP en te elf uur precies kwa men de Rijkscommissaris. Rijksminis ter Seyss Inquart en de Leider van het Nederlandsche volk, Mussert, op het Binnenhof aan. Militaire eerbewijzen wondert ge bracht, tamboers slaan met gedempte trom den preseir/.eermaTSch. de muziek speeJit een koraal eo dan wondt de treurmuziek uit Beethovens Broica ten gehooire gebracht. Bij deze plechtigheid hebben achter een votgens Mussert, de weernwohtsbe- vethehber generaal Christiansen, die hoogtere S.S.- en politieleider Ranter «amrea den Reichsführer S.S. en de Rijkscommissaris namens den Führer van het Duitsche vo'k groote kransen bij d<e baar gelegd, terwij i eenige Duit sche vltegtu.gen eercronden boven he'. Binnenhof vlogen. Toespraken hielden o.a de Leider an het Nederlandsche volk, de höhere SS- und Poüzeifühier en de Rijks commissaris. De Leuter zteide: Lur'.eniant-greeraa'l Seyffaird». >s tn zijn- 71ste levensjaar ge vallen voor 't vaderland Wij staan hier niu vereetitigdi om afsc.teid van hem tie nemen en hem u «(geleide te doen. Niet alleen wij. zijn voDcsgenooten en ka meraden, maar ook gaj mijn-ieer de Rijkscommissaris, gy bevelhebber van die Duitsohe weermacht in de bezette Nederlandsche ge blowen, gjj S.S.-Grup preftiihrer zijt gekomen met aMre. die hier staan aangetreden, om hem de laat ste eer te bewyaen alls stichter en lei der van het Neder'hmdsch legioen en als Nediertandsch officier. Na een overzicht te hebben gegeven van generaal Seyffiardits i^Busloop vervolgde opr.: Toen kwaon de zomer van hef jaar 1941 De teerling werd geworpen, de eindstrijd tusschen nationiaat-sooialtis- me en bolsjewisme begon. Wij weten nu beter den (oen welk een "geweid tgc militaire macht geneed stond om Europa te overvallen, die Europeesche cultuur te vernietigen en die Euro peesche volkeren in slavernij te voe ren. Generaal Seyffiawdt gaf gehoor aan het verzoek van de» Rijkscommissaris om een NedierlandOdi legioen te vor men. Anderhalf jaar zijn sindsdien voorbijgegaan, die zondier twijfel hef zwaarste tijdperk van zijn leven, zijn geweest Hïj had gehoopt, diat vele officieren van fief Nedsriandisclte leger de juistheid van zijn daad zouden in zien en hem zou ten voluien, om dei wille van het vader «and. Hij had ge hoopt, diat. daardoor e«gen bevelvxie- rirg mogelijk zou zyn, hetgeen van guoot betonig geweest zou zijn voor het icgioea. Eat heeft roet zoo mogen zijn. Maar wie hem niet in den steek gela ten heeft, dait is ouze W.A. De kern van het legioen werd gevormd door de W.A., en is W.A., wie legioen zegt, ztgt W.A. Zijn giooie vreugde heefit hfj beleefd toen hij verrjam, diat het legioen in den barren wirteir van 1941 en 1942 stand gehouden had op het zoo ongunstige t=deelte van het Oostfront aan hef ilanenmeer. Toen daarna de Duitsche commandant tot onze mannen sprak, dart zij met die beste Duitsche troepen kondén wedijveren, verklaarde deee: De Nederlandier is een alecht kazeme- ooidaat, maar een goed vachtsaldhat van oudsher. Wanneer zijn mannen ven het Oostfront terugkwamen, hem bezochten en hem vertelden van hun strijd en hun inzet voor ons vaderland, dan vergalt generaal Seyffardt, hetgeen hem bezwaarde en vond de kraoht om blymoedrtg voort te gaan zich te Mü- ven inzetten, waar jongeren de armen gekruist hielden. Zijn leeftijd belette zijn daadwerke lijken inzet als commandant, dit te heb ben verdragen hier te moeten blijven, is het grootste offer, dat h(j voor het va derland heeft gebracht. In den avond van den 4den Februari stonden plotseling twee individuen in bet duister tegenover hem en vroegen hem of hy de generaal Seyffardt was. Geen aarzeling. Het antwoord hard en duideiyk: ja, ik ben generaal Seyffardt. Twee schoten en zwaar gewond zeeg hy ineen. Met inspanning van zyn uiterste krachten heeft hy nog telefo nisch mededeeling kunnen doen van zyn verwonding. Tot zyn laatste wilsuiting behoorde, dat om zynentwille geen gijzelaars zouden worden gefusilleerd. Hy heeft het groote voorrecht gehad om op een leeftijd, waarop anderen sterven in hun bed, ie zyn gevallen als soldaat. Dit vervult ons mei ontroering en tempert onze smart. Generaal Seyffardt, wij zijn niet al leen gekomen om u (e herdenken en uitgeleide te doen. Wij zijn gekomen ook om u te danken en om in het aan gezicht van den dood u een gelofte te doen. Ik weet te spreken uit naam van de duizenden mannen, die op uw en op mijn oproep gekomen zijn uit de rijen der W.A., uit de rijen der politieke organisatie der N.S.B. en uit de kringen, die begrip hebben voor hetgeen het vaderland in dezen tijd van noode heeft, om u te danken voor al hetgeen gij geofferd hebt en dat was veel, zeer veel. Honderden zijp gevallen in het legioen en gij hebt hun lot nu gedeeld, de legionnairs zullen uw dood met ont roering hebben vernomen en begrijpen de, dat de schoten werden gelost door bolsjewieken of hulpkrachten daarvan, zullen zij als goede Hollandsche jongens tot elkander gezegd hebben: maar rib meer nog dan voordien is de bolsjewiek onze vijand. Uit naam van de oude strijders der beweging, de verantwoordelijke ge zagdragers der beweging, zeg ik, dat wij, zoa s gij generaal, bereid zijn ons leven te geven vfor óns ideaal: de herrijzenis van ons vaderland. Wij willen graag leven om te bouwen, maar verkiezen den dood boven schuldig zijn De oudste spreuk van de W.A. is: „Alles voor het vaderland". Daaraan blijven wij allen getrouw, met u, die ons zijt voorgegaan in den dood. Uit raam van het Nederlandsche volk zoover het begrip heeft van de enorme worsteling van dezen tijd zeg ik u. generaal Seyffardt. dat wij het communisme hier zuilen uitroeien met wortel en tak. De groote worste ling van Duitschland en Italië met hun verbondenen, is ook onze worste ling. Wij zijn solidair mei elkander tot de overwinning bevochten zal zijn. In den geest leef: gij, luitenant-gene raal Seyffardt, stichter en leider van het Nederlandsch legioen voort in onze harten, ais man van eer, als man van barak ter. ate men van hooge hoedamig- i leden, die was ien vadieriatwl getrouwe toi in den dood. Zoo waarlijk er een God is, zoo waar- li»k geloof ik da; Hij uw ziel genadig is. N« Mussert trad de weeRnachtab»- vethebber in Nederland, generaal der vlsagere Fr Chriatiansen, voor die baar en tegtte met <te woorden: „Generaal Seyffardt, vsav de Duiteehe weermacht den laatwten kameraadschappelijke» groet" een krans neer. Daarna nam de höhere S.S. en Poéi- zeiführer, S.S. Gruppenführer Raufer met de volgende woonden var dfen doodle afscheid: „Generaal Seyffardt! ln opdracht vaa den Retohsfuhrer SB. en van de door hem geleide Waffen S.S in wier naam ook het Nederlandsche legioen thana daarginds in het Oosten strijdt en dM op dit uur met ontbloot hoofd aan a denkt, groet ik u en dank ik u in zijn rnaarn voor uw optreden. In syn brie» van condoleance aan de famüsetodea heeft de Rekshaführer S.S. geschrevene „Hij is als dapper en oprecht men hal slachtoffer geworden ven een schan delijken moordaanslag, gepleegd dobr lieden, die meenen zqn ridderlijk Qer- maansoh gevoel atechls op deze vcts»- dierlijke wijze te kunnen onderdruki- ken. Be hoop, dot het geiheefe Neder- lanxjsche volk. onverschillig ven welka richting, eensgezind is in de vareerin» van den dooden generaal en in de ver- oondeeling van de moordemaare en vaa hen die hierachter zitten". Wjj echter, generaal Seyffardt, staan hier en na men uw nalatemochap over, welke wij, Nederlandsche kameraden en Ger maanse he broeders, eens zullen ver vullen." Laatste spreker was de Rijkscommi»- saris, Rytemkniister Seyss Ihijuart, die de volgende rede hield Generaal Seffardt stierf omdat hij overeenkomstig zijn offervaardig en moedig karakter zijn tegenstander» openlijk tegemoet trad. Hij stierf den soldatendood. De hand echter, die het wapen op generaal Seffardt richtte, is en blijft snood. Doch aan de baar van een zoo edel maii willen wij niet van wraak spre ken. Het was de wensch van dea doode, dat een passende vergelding achterwege blijft. Maar niet aan hen zal de geschie denis en het dankbare vaderland den krans van roem der overwinning en eener waarlijk vaderlandslievende ge zindheid verleenen, die in bekrompen, ja kwaadwillige bezetenheid vasthou den aan hetgeen zij meenen te zijn, ook wanneer zij zich daarmede schrap zetten tegen den stroom van het volln leven van hun volk en de toekomst van dat volk op het spel zetten, doch aan dengene. die zich op het oogen blik van de bësiissing met overwin ning van zichzelf in dienst gesteld heeft van de groote taak. Generaal Seyffardt heeft de nauwa kringen en de bekrompen gezindheid van deze kïyngen overwonnen op het oogenblik, (oen het lot ons alle» plaatste voor de beslissing over zyn of niet zijn en daarmede over onze eigen waarde of waardeloosheid. Hij besliste niet voor datgene dat voorbij was. maar voor de toekomst van zijn volk en van onze Europeesche en Germaansche gemeenschap. Hij gaf zichzelf en viel als een echte Neder landsche patriot. Zoo is generaal Seffardt thans op gegaan in de gelederen van die man nen, die in dezen wereldbeslissenden strijd voor ons allen den weg naar da toekomst bereiden en ons voor altijd als voorbeeld zullen voorgaan. De Führer heeft aan de eerste compagnie van het Nederlandsche legioen den naam Generaal Seyffardt verleend, ter verplichting van da mannen van het Nederlandsche legioen en ter eere van den soldaat generaal Seyffardt, die wegens zijn anti bolsje wistische GermaatLsche overtuiging door moordenaarshand gevallen is. Met dezen krans groet de Führer generaal Seyffardt. Hij blijft al» (Nadruk verboderj. Nederlandsche Roman door T. J. A. L. CORDENS. 41) Waar zijm we ergens? Ik kon hem geen antwoord geven. Op hetzelfde oogenblik werd de coupé- deur opengerukt en een sobdogt sprong er in Hij keek ronid, maar de officie ren niot ziende, wierp hij de tusscheo» deur open van den couloir en ver dween in een coupé naast ons. Meteen begon de trein langzaam achteruit te sloomen. Wat is or aan de hand? vroeg Alfred, nog niert hee bemaal wakker, we gaan weer achteruit geloof ik. Ik knikte van ja en voelde me niet up mijn gemak. Juist kwam Gwynn den coupé binnen, hij zag bleek, maar wan heed kalm. Het spijt me, -Jat ik jullie in dezen trein heb meegenomen, heeren, zei hij. Er i« iets niet in orde en ik hoop van harte, diait het niot van ernsügen aard zal zyn Wait dan? vroeg Kerning. Br ligt vóór ons een groot rots blok op de rails, blijkbaar met moed- wü <sr neergelegd om dien t.ein te laten verongelukken. Maar wat erger te. ren soldaat, die mee op de locomotief tor.d, heefit ontdekt, dat op de hoogten rondom gewapende Hindoes verscholen ligger.. Een onbegrypelijke brutaliteit van een troepje heethoofden om een aanslag op de hoofdlijn te durven doen. Ik heb achteruit laten stoomen en hij het eerste het beste tussch ens totion zat ik teiegrafeerre om Hy kon den zin niet voleindigen; een gewéldig gekraak volgdte re met een ichok stond de trein stil Gwynn tog ianguit op de bank voor ons en Alfred en ik vtelen over hem heen. Het krakre en splinteren hielden niet op en daar tusschendoor meende ik ore paar doffe knellen te hoeren, alsof er geschoten werd. Zoo vlug mo gelijk krabbelden we weer overemék om te zien of we werkelijk gederail- loerd waren, zooals we ailen dachten. Zitten blijven, beval de majoor, ik aal zelf wel eens zien wat er aan de hand is Hij had de hand al aan den knop van het porti re, tore Hetiatey den coupé m kwam met een effen, strak gezicht, als altijd. Majoor.' riep hij. Wait is er Hensley? We zyn gederailleerd re worden beschoten De tetegraafdradre zyn doorgesneden; zoo juist heb tk een paai tegen den grond zien liggen. Kom mee. De heeren moeten hier blijven en zich zoo dicht mogelyk tegen het be schot achter de raampjes drukken of beter nog, plat op den grond gaan lig gen. Groote hemel, riep Mac Gwynn. Blyft hder heeren, zei hy tegen ons, dat is het beste wat u doen ktuii, spoe dig hoop ik weer by u terug te zijm Nauwelijks waren rij weg of een kogel vloog door onzen coupé en boorde zich in het houtwerk tegenover ons. We keken elkander aan. Een mooie boei, zei Keening. Hoe zal dvt zaakje afloopen' Ik weet het niet, zei Be, allesbe halve gerust; maar ik heb geen zin oen op den grond te gaan kiggen; ik wil treiminste zien, aJs er iets gebeurt Wij raten tegenover e Stander, ge dekt door de paneel >n ven t raampje, en als men het son noemen w», tame lijk veilig In dm wagon achter ona hoorden we de ka.atoynen van onze soldaten knetteren, re ptotaelmg ragen we eenogen hunor.- naar den coupé van de officieren vïiegeo. Br klonk ere gil. Vooruit, vooruit! werd er ge schreeuwd. (Wordt vervolgd.) Zoa op (.06, onder 17,43. Miu op 11.14, ondor MJ. Men la verplicht te oardal---- sonsonderganf tot soaaopkomst ontstoken worden

Goudsche Courant | 1943 | | pagina 1