GOUDSCHEffeCOUBANT Twee jubileerende bestuursleden JAARVERSLAG NEDERLANDSCHE BANK in Afdeeling Gouda Pry» 5 cento per nummer NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Buitenland Plaatselijke aanvallen afgeslagen. Binnenland Belangrijke aanvulling van het Wetboek van Strafrecht. 25 JMR venöienstelijke aptwikkelmq van het Uqepe Verordening betreffende de Nederiandsche Bank. „De zeevaart als levensberoep". DILIA" Gouda Feuilleton\ DE SLAPENDE BOEDDHA |NBERGEN ZALEN I I 1.25, l-30- Schoort** idy Wanneer verduisteren? Bureau: Markt 31 TaMMU 82ste Jaargang No. 21277 Chefredacteur: T. TIETER Gouda DUITSCHM WEERMACHTSBERICHTEN VERGEEFSCHE AANVAL OP DDITSCH CONVOOI. Het opperbevel v®n de Duitsche weermacht maakt d.d. 28 Juni bekend: Plaatselijke aanvallen van den vijand in het gebied ten Oosten van Demi dolf en bij Welikije Loeki werden afgesla gen. Aan de overige séctorSfi van het Oostelijke front verliep de dag over het algemeen rustig. Aanvallen over dag en des nachts van de luchtmacht waren gericht op spoorwegdoelen in het achterwaartsohe gebied van den vijand. In de middaguren van 27 Juni viel een formatie van 80 Britsohe gevechta- en jachtvliegtuigen een Duitach con- vooi in de wateren van Scheven in gen aan. De vijandelijke formatie werd verspreid en 9 vliegtuigen werden neergeschoten. Het oonvooi is met ge ringe schade zijn haven van bestem ming binnengekropen. MEVROUW TMAMO KM SJEK NIET NAAR LONDEN. Naar de Britoche berichtendienst uit Was hington meld1', heeft de minister van Bui- tenlandsche Zaken van Tsjoengkiag, Soong. medegedeeld, dat mevrouw Tsjang Kal Sjek spoedig uaar Tjoengking aal terugkeeren zonder eerst een bezoek aan Londen te brengen GIRAUD NAAR DC VER. STATEN. Het bericht, dat generaal Glraud binnen kort een bezoek zal brengen aan de Vereen. Staten, wordt door het Wit e HuU bevestigd ARBeiö VOOR VOCtBAL .De huisvtijttentoonateHing van de ge meenschap „Vreugde en Arbeid" is in Atol- ei tia door den burgemeester van Den Haag. Prof. Dr H. Weatra officieel geopend. De heer Schuling, leider van de afd. huisvlijt, laat den burgemee» er een fraai zeilschip zien. (C.N.F.-Meyer). H. M VAN IRIcT voorzitter-penningmeester Y G. VAN TILBURG «sciotaris-eompotitielsldsr (familiefoto»! Vu rn tot 2SM leden. Het zilveren bestuurslidmaatschap van deze twee trouwe dienaren be- teekent vyf en twintig jaar ontwikke ling van het lagere voetbal in een periode, dat het spel een groote vlucht nam. De heer Van Tilburg, die uit den aard van zijn functies er de «pil van geworden is, vertelt hoe bet groeide. Toen de jubilarissen zich in 1918 met jeugdig enthousiasme aan het bands- werk gingen geven, waren er zeven vereenigingen met veertien elftallen en vierhonderd leden. Die clubs waren Alphen, Gouda,. Olympia, Schoonho ven, Woerden, Zwaluwen (thans GS. V.) en TOP., den Goudsohen derden klasser, die later met Olympia is ge fuseerd en die achter „Gouda" op de Karnemeiksloot speelde. Na 1920 kwam de ontwikkeling. De voetbalsport maakte ook in de buiten gemeenten snelle vorderingen, overal werden vereenigingen opgericht. In 1934 bereikte de G.V.B. een record aan elftallen, ni. 78 van 27 vereepigingen met totaal 1709 leden. Het aantal clubs is nu nog 27 tegenover aderlatingen voornamelijk door wijziging Van ge- b;edsindeeling. stonden nieuwe aan winsten, vooral door de fusie der voet balbonden maar het aantal elftallen daalde tot 65 in 1942, waartegenover toch een steeds stijgende voetibalanimo viel te constateeren in een record ledental van 2505 Het afgeloopen seizoen is door de bijzondere omstan digheden abnormaal geweest; het aan tal elftallen slonk tot 46. Vooruitgang en verbeteringen. „We zijn iq. velerlei opzicht voor uitgegaan," constateert de heer Van Tilburg. „Overal wordt nu gespeeld, het spel heeft zich ontwikkeld, de terreinen zijn wat afmetingen, ge steldheid en kleedkokalen betreft stukken verbeterd. Het junioren- voetbal is ingesteld, de medische sportkeuring ingevoerd. Wat de terreinen betreft, er zijn er geweest van slechts even dertig meter breedte, waarvan de zijlijn tot stok aan de sloot liep. Dan moest je niet te dicht aan den kant komen." De Afdeeling Gouda is altijd, de. om vang bracht dat mede, een intieme or ganisatie met een eigen karakter ge weest, een verband van goede voetbal- vrienden. „Wat er veranderd is, de prettige samenwerking en de gemoe delijkheid zijn gebleven", constateert de secretaris en het is niet vreemd, dat DE eerste aanraking met voetbal voor ïie opgroeiende jeugd is meestal vroeger nog meer dan nu dat ze gaat „metsen" in school- of straatverband, maar krijgt eenmaal de balhonger goed vat, dan komt het groote moment van het lid worden, van een vereeniging en dan wordt alles echt: goede velden met een degelijke aoromodatie, oefeningen onder leiding en vervolgens het oom- petitiespel: heusehe wedstrijden naar heusche spelregels met een heuschen scheidsrechter. En daarmede is men dan aangeland in de organisatie van het, wat men noemt, lagere voetbal, een organisatie, die uitstekend werk doet voor de lichamelijke opvoeding. Men zet er z'n eerste schrede-op het voetbalpad. de Clubs vulden er hun begin en groeien er op. Zoo leert het lagere voetbal de kunst en kweekt goede eigenschappen aan en daarnaast verschaft het aan tallooze spelers vreugde en ontspanning en voor later zonnige herinneringen. Twee toegewijde leidende func tionarissen van dit lagere voetbal in deze streek, de bekieedere van de voornaamste posten, gaan nu jubiieeren, de heeren H M. van Triet en G. van Tilburg, die op 30 Juni vijf en twintig jaar bestuurs lid zijn van de Afdeeling Gouda van den Nederlandschen Voetbalbond, den vroegeren Goudschen Voetbal bond en die met hun streven en hun arbeid een belangrijke bijdrage hebben geleverd voor de sportieve ontwikkeling in Gouda en omstre ken en voor den opbouw van een goed werkend leidend orgaan. De heer Van Triet is de man, die al 4ie jaren als penningmeester de finan ciën punctueel beheerd heeft, de eer ste twee jaar ook het secretariaat ver vulde en sinds 1930 tevens het voor zitterschap bekleedt. Ook in den heer Van Tilburg gaan twee functies sa men, hij is, na twee jaar commis saris te zijn geweest, sinds 1920 secre taris en sinds 1927 bovendien compe titieleider. In deze hoedanigheden regelt en verricht hij het dagelijksche bondswerk, voert de omvangrijke ad ministratie en verzorgt het gewichtig ste onderdeel: het com petitie voetbal. Vroeger was hij ook nog hoofdconsul en samensteller van de vertegenwoor digende elftallen en hij zal nog wel meef baantjes gehad hebben. In elk geval de populaire secretaris is zoo met het bondswerk vergroeid en er in opgegaan! dat hij het karakte riseert: „het is zoo n beetj* een eigen zaak van je geworden". riteiten hebben echter bü herhaling verzekerd.dat van een dergelijk be- drofe ten nadeele der Nederiandsche volksgemeenschap geen sprake kan zijn. „Onze loontrekkenden zijn door de oorlogsomstandigheden reeds bui tengewoon zwaar getroffen, zoo zwaar, dat een loonsverlaging van 25 pet, welke de gelijkstelling met de rijks mark zou 'beduiden, een daad van grove onrechtvaardigheid zou zijn." Omtrent den werkkring van de bank wordt meegedeeld, dat de netto winst steeg van ƒ2.256.507 tot ƒ2.578.456. Na reserveering, toekenning aain de bank en aan den staat is er ter beschik king van aandeelhouders ƒ1.112.196 (1.033 025), welk bedrag een uitkcering van ƒ55 (51) per aandeel van ƒ1000 toelaat. (alten hul- h naasten n te staan dig; zorgt Ie levens- Centrale" NedeJdaniï INGRIJPENDE WIJZIGINGEN IN HET STATUUT. In liet Verorden in gentblad van 28 Juni is een verordening van den Rijks commissaris opgenomen»«betreffende de Nederiandsche Bank. ^Door deze ver ordening treden ingrijpende wijzigin gen in in het statuut van de bank. De bank is voortaan rechtstreeks ondergeschikt aan den Rijkscommissa ris. Zij is een publiekrechtelijk lichaam en heeft binnen het kader van de haar aangewezen taak, verordenende be voegdheid. De bank is, met uitsluiting van alle anderen, gerechtigd tot het uitgeven van bankbiljetten. Zij is belast met het handhaven van het geM-rbetaiings- en crediet-verkeer in het binnenland en met het buitenland. De president en de overige leden van haar directie leiden en beheeren de bank volgens de door den Rijkscom missaris te geven richtlijnen en onder zijn toezicht. In de directie beslist de president. De president der bank en de overige leden der directie moe en de Nederiandsche na tionaliteit bezitten De president atel- naast de directie een commissie van advies in. waarvan hij zelf het voorzitterschap bekleedt Het is de taak van de commissie om aan de tlirec ie van advies te dienen en om het contact tusschen de bank en het bedrijfs leven te verstevtgen. De president kan uit de commissie van advies voor bepaalde on derdeden harer werkzaamheden subcom missies in he leven roepen en aan bepaalde leden van de odmmisie speciale opdrachten geven»- Het maatschappelijk kapitaal blijft on veranderd ƒ30 miilioen. Slechte zij. die vol gens de bepalingen van het deviezenbesluit 1941. als ingezetenen wprden beschouwd, kunnen aandeelhouder der bank zijn. De president kan uitzonderingen toestaan In den werkkriug der bank zooals gere geld in artikel 10. zijn enkels wijzigingen gekomen in vergelyking met de Bankwet van 1837. die krachtens deze verordening buiten werking wordt gesteld. Belangrijke wijzigingen zijn in de winst- verdeeling aangebracht Hierover luidt art. 10: De bank is bevoegd, alvorens zij tot vasts elllng der netto-winst overgaat, btj- zondere reserves te vormen. Van de netto-winst komt 30 proccnr. ten goede aan de wettelijke reserve, totda deze het bedrag van het maatschappelijk kapitaal heeft bereikt De wettelijke reserve mag slechts" worden gebruikt er dekking van Vaardeverminderingen en tot bestrijding van andere verliezen Zij mag hiervoor bok worden gebruikt in de gevallen, waarin «er dekking van waardeverminderingen en tot bestrijding van andere verliezen vrije re serves mede aanwezig zijn. Uit de overblijvende net o-winat ontvan gen «de aandeelhouder» een dividend van ten hoogste 5 procent. De rest kom. aan d« schatkist ten goede. Hieruit blijk: tevens, dat de verhouding tot den staat wat zijn aandeel in do winst betreft, belangrijk afwijkt van de Bankwet *19Aangezien volgens art. 23 van de verorde ning de Bankwet van 1837 buiten werking wordt ges eld. houdt deze bepaling tevens in. dat het college van minstens .vijftien commissarissen vervalt, dot volgens ge noemde Bankwet doot de stemgerechtigde aandeelhouders werd gekozep. alsmede de functie van regeeringscommiasarto. die van regeeringswege toezich- op de handelingen der bank uitoefende, recht had alle verga deringen van aandeelhouders en commissa rissen bij te wonen en aldaar een raadge vende «tem uit (e brengen. De verordening treedt In werking op 1 Juli 1943. GEZOND RECHTSGEVOEL GESTELD BOVEN DEN LETTER DER WET. In. het gisteren verschenen Ver ordeningenblad is opgenomen een be sluit van den secretaris-generaiu .van het departement van Justitie betref fende de toepasselijkheid van wette-* iijke strafbepalingen. Daarin wordt op grond van par. 1 der verordening no. 23/1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne deriandsche gebied bepaald, dat aan het eerste lid van artikel 1 van het Wetboek van Strafrecht een tweede volzin wordt toegevoegd, luidende: „Valt een feit niet onder den tekst doch wel onder de grondgedachte van een wettelijke strafbepaling zoo ia de strafbepaling toepasselijk indien het feit naar gezond rechtsgevoel straf waardig is." DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Officieel wordt bekend gemaakt. Het op 21 Juni 1943 door het deut- sche Obergericht tegen de Nederiand sche onderdanen Ktaas Muller en Jan Wilhelm Haije uit Heino wegens moord en daardoor gepleegde sabotagehande- ling uitgesproken doodvonnis is na onderzoek van de gratiekwestie vol trokken. m De beide daders hadden, zooals reeds in de pers is gepubliceerd, uit politieke haat een hun tot dat oogenblik volko men onbekend lichamelijk zwaar ge handicapt lid der NJS.B. op de meest euvele wyze mishandeld eri levend be graven. Officieel wordt bekend gemaakt: De Jood EHazer Pachter uit Amster dam, Netter terdseh staatsburger, is door vonnis van het Duitsche Oberge richt im het'bezette Nederiandsche ge bied van 28 Mei 1943 wegens venboden bezit van wapenen ter dood veroor deeld. De straf is na onderzoek van de kwestie van gratie voltrokken. Pachter heeft ronder rekening te hotfden met de tot de openbare mee ning geridhte talrijke waarschuwingen en zonder acht te slaan op de steeds gepubliceerde vonraissën der Duitsche gerechtshoven een pistool met 25 schot munitie in Maart 1942 in zijn bezit ge kregen en vervolgens bijna een jaar lang in geladen toestand steeds bij zich gedragen. Sedert den tijd ran den grooten Maar:en Harpertsz. Tromp „die met s.vn stalen hert maakt Spangiens klingen stomp", hebben Néerlands zonen ter zee gevaren en als „hoek i van Europa" het recht .op zee- en wereldhandel wel wéten te verde digen In den sirijd tegen wind en golven en bovendien in den strijd tegen alia vijanden van ons continent wordt weder liet hart van staal gevormd', dat wij allen noodlg hebben om Europa weer tot he; leidende land in de wereld te maken. De groote traditie der Nederlanden wijst on* den weg. dien wij moeten be reden om ons deel te hebben in de taken, welke een nieuw vereenjgd E Europa al zijn burgers moet stellen. E De zeevaart moet weer levensberoep E van onze jongens worden, de zee E moet wederom onze Jeugd opvoeden. E Is dat dan ook nu. gedurende den E oorlog, mogelijk? Ja. want de Kriegs- 5 marine neem- eiken Nederlander van 5 onbesproken gedrag in haar rijen op en geeft hem dezelfde opleiding als lederen Thiitschen Jongen In opeenvolgende publicaties zul len hier de mogelijkheden bekend gemaakt worden, welke beroepen en opleidingen voor ons open staan wanneer wij gebruik maken van het voorrecht, to: de Kriegsmarina toe ta treden. Verdere mededeelingen volgen. AUe Ortskommandanturen verstrek- 1 ken inlichtingen en aanwijzingen. B Uitknippen en bewaren. 'oor vrouwen k met pijnen, let AKKER. t verdwijnen! 6ELD EN GOEDEREN PUn*m» paters. Rotterdimi la en Omstreken 'ourdeiljk voor* k, Rotterdam. Ult« isch NteuwibUd, 29 Juni 1941, I 7.S0 uur. Ant. Bruckner, oh. Seb. Bach, (train, Den Hst» Bedt: Afdeeling. it Nico Verbeef. t>ü Boekhsndo weer op vriendelljfcen toon: We zullen hier overheen stappen, mr. Rollo. Uw verblijf en dat van uw vriend «n deze gewesten is echter van^ te korten duur geweest om Indlië en de* Indiërs-te leer en kennen. Zoo licht ver gist een vreemdeling zich in de men schep, en ik zal u daar een voorbeeld van geven. Toen u met de hoeren Flaggerton en Smith naar hier terugkeerde, had u op de kleine halte vóór Patoa nog een ontmoeting met een kennis uit Ohsn- dawar, niet waar? Ja, met een zekeren Bengor. Hij riep iets tegen mijn vriend, dat Akbar in Chimcfawar was vermoond en ook, naar Alfred meende, dat de begum ge vlucht was. En wat gebeurde er verder? Bengor liep langs den trein en werd opzij geduwd door een beambte, zoodat hij kwam te vallen. Be zag hem toen de vuist ballen tegen dteo man. De kolonel glimlachte. Weet u tegen wien hl) de vuist balde? Tegen u. De man, die hem had doen vallen, stand terzijde, maar dat kon u op dien afstand van uit den trein met zien. Er waren voor ons echter redenen om op dit schijnbaar onbedui dende voorval nader in te gaan. Maar nu vraag ik mij af: hoe kwam Bengor •er toe, hij die altijd zoo vriendelijk voor u was geweest, u te bedreigen en om daarvoor nog wel een lange reis te maken? Ik zat als door dien donder getroffen. Zou Akbar in zijn laatste oogenblikken hebben' gesproken? Zouden zij weten in Ohindawar. dat ik hun heiligdom in bezit had? Buiten Chindawar kon nie mand er iets /an weten, want ik had er zelfs tegenover Alfred nooit een woord van gezegd. Wat beteekemde dan cKe bedreiging van Bengor? Akbar, begon ik, maar dg tokmel viel mij in de rede: (Wordt vervolgd (Nadruk verboden) Nederiandsche Roman door T. 1. A L. CORDENS. im) Een oogenblik dacht ik na wat ik zou antwoorden, maar te lang om geen achterdocht te wekken. Aller oogen waren op mij gericht én onlustig trom melde de kokmei met zijn vingers op de tafel. Ik zou er steohts één kunnen noe men, zei ik ei^Blijk, maar dat was iemand, die münjrriend en mij redde uit den trein on die verder niet aan den strijd heeft deelgenomen, waartoe hij, naar ik roker weet, door Patioore was gedwongen. Mijn vriend en ik heb ben van dien man veel vriendelijkheid ondervonden en mr Keening was de eerste om de meaning te uiten, dat het geen gentlemanlike daad zou zijn, onzen redder in moeilijkheden te bren gen. Dus u wenscht zijn naam niet te noemen? Neen. Misschien zou het beter zijn, her nam de kolonel, te midden van een Ijzige stilte, dat u de beoondeeling der feiten aap ons overliet en ons de ge vraagde inlichtingen verschafte. Kolonel, antwoordde ik eenigs- zins geraakt, ik weet, da* ik handel, zooals het behoort en geheel volgens de inzichten van mijn vriend. Ik be twijfel bovendien jot u tegenover een landgenoot van u dezelfde opmerking zoudit hebben gemaakt. Hóe betreurde ik Itet toen. dat Alfred hier niet was. Hoe geheel an ders zou dat verhoor zijn afgeloopen. Tegenover al die vreemde officieren was ik niet meer dan een vreemdeling, voor wien Ze niets voelden, een ma chine tot het geven van inlichtingen, 'meer niet. Zoolang Alfred bij me was, behandelden de Engetoohen me als gelijke, als een der hunnen. Nu was ik niets meer. Hereford streek even langs zijn kort geknipte haren en zei toen opeens PSYCHO- gespreken varf IIO» 10, oouo* 0e NederluMUche Bank is overgegaan tot het in omloop brengen van het reeds aangekondigde nieuwe bankbiljet van tien gulden. De voor zijde van dit nieuwe biljet vertoont ter rech terzijde in donkerblauwe klein- een mansportret naar één der figuren van de schilderij „De Staalmeesters" van Rembrandt. De achter zijde draagt tweemaal het cijfer 10. terwijl in het onbedrukte gedeelte het beeld van een vlie gende meeuw als water merk is aangebracht. (C.NJF.-Ned. Bank) icopcnd

Goudsche Courant | 1943 | | pagina 1