COUBANT Nieuwjaarsoproep van den tot het Dijitsche volk Duitsehe successen bij Witebsk WANNEER Ma«nd*f 3 U944 NIEUWSBLAD VOOR GÓUDA EN OMSTREKEN in 1944, dat harde «tellen, zal hef doch wij hebben het succes te doorstaan". aan alle Duitschers zal en de crisis - naderen, ie vertrouwen haar met Hevige strijd bij Nikopol Sjitomir ontruimd Luchtaanvallen op Berlijn en Parijs Marki M R tl* - Da FUhrer haeft tot hat Duitsehe votk dan volgendeo Nieuwjaarsoproep ge-v! richt „Volk van Duitachland, Nationaal - SociaUiten, Nat.-Soc. Vrouwen, Partij- genooten. Meer dan 4 Jaar zijn ventreken sedert den dag, waarop de internationale op hitsers, die raed* langen tijd tevoren op geestelijk en materieel gebied den oorlog tegen Duitschland hadden voor bereid, eindelijk hun oorlogsverklarin gen konden overhandigen. Toen Enge land en Frankrijk op 3 Sept 1939 de betrekkingen met Duitschland verbra ken en hierdoor den sedert lang vurig verlangden oorlog provoceerden, han delden zij In den geest van een eeuwen lange traditie. Vooral Engeland leefde in dat oogenblik in den waan, zijn meer dait 300-jarige praktijk in het ontkete nen van Europeesche oorlogen dezen keer met een bijzonder goedkoop, eigen optreden, met succes te kunnen .voort- zétten. Deze verstandige mannen van de traditiepolitiek van het Britsche imperialisme hadden echter enkele be langrijke feiten over bet hoofd gezien. 1. Dat in dezen oorlog een totale verandering van den toestand is inge treden door het feit, dat niet Engeland het land kan zijn, dat prqfijt trejtt uit het herstel van een „theoretisch even wicht'' der kraéhten als resultaat» van dezen oorlog, maar alleen het bolsje- wisirakr Dat derhalve een zoogenaamd „evenwicht der Eurdpeesche krachten op den duur in het geheel niet meer kan bestaan, doch dat de noodzakelijk heid Europa te behouden tegenover het bolsjewistische gevaar, uitsluitend een kwestie is van het aanwezig zijn van een domineerende continentale mogend heid De Britsche opvatting om door het handig jongleeren en vooruitschui ven van verbonden krachten van geval tot geval al naar behoefte en in elke richting een verplaatsing van het Europeesche zwaartepunt te kunnen verkrijgen is overleefd en door de fei ten der harde werkelijkheid onmoge lijk- geworden. Want in den strijd van de groole naties kan Engeland als mogendheid zelfs geen eigen doorslag gevende rol meer spelen. Bij een bond genootschap van Engeland met het bolsjewisme of met de Amerikaansclfe Unie hebben deze Engeland niet noo ruggaande cultureel» traditie, en in plaats daarvan een barbaarschheid stellen, waarvan siechta diegene zich een voorstelling kan maken, die bet bolsjewistische Oosten kent. Dat het in dezen oorlog nlel om over winnaar en overwonnene gaat, zooals in vroege oorlogen, heb ik reeds vaak gezegd. Ik acht mij echter voor 'mijn geweten verplicht hak juist in dezen oproep ter gelegenheid vart het nieuwe jaar nog eens met bijzonderen nadruk uit te' spreken. Daarbij maken op mij geen indruk de van haat vervulde wenschen van de officieele Engelsche politiek. De Britsche voornemens met hel Duilsche volk. Wanneer de toonaangevende Brit sche politici verlangen, dal het groot ste deel van het Duitsehe, volk uitge roeid zal worden, dat men óns volk evenald het Poolsche, de kinderen ont nemen moet, om ze naar Rusland te zenden om te worden opgevoed, d.w.z. om ze om het leven te brengen, dat men eenige tientallen millioenen Duit sehe arbeiders naar Siberië moet over brengen, wanneer Britsche Disschop pen bidden, dat de bestraffing van het Duitsehe volk de eerstvolgende tien tallen jaren aanMiet bolsjewisme toe vertrouwd moge worden, wanneer men in Engelsche bladen schrijft, dat men ditmaal, hopelijk door geenerlej' huma- ntteijfevliegingen aangeiast. de ge rechtheid vrijen loop zal lateh en het door Engeland en Frankrijk zelf aan gevallen Duitschland zoo ijiteen zal srheurefi en tuchtigen, dat hjét zich in eeuwen met meer kan Verheffen, danJ is dat zeker oprecht gemeerid dochopl zich zelf niet beslissend. Want: ook wanneer wjj niet deze on-1 verbloemde uitlatingen Van oen waarlijlj satanische Britsche gezindheidzouden li vp| dig, magr zonder de huil» v»n deze sta- ianvis Engeland hulpeloos en onbe kwaam om zijn tot dusver gevoerde tradlttoneele politiek voort te zetten. 2. De oorlog, die Engeland is begon nen in de meening zijn oude traditio neel» politiek van het Europeesche evenwicht te kunnen voortzetten, werd door het internationale jodendom on dersteund en propagandistisch voorbe reid, maar wordt f>ans agitatorisch niet meer gevoerd ten bate van de Engel sche belangen, doch voor #e overwin ning van joodsche werelddictatuur. Engeland, dat zoo vaak de volkeren heeft gebruikt als instrument van zijn gewetenlooze Europeesche doelstelling, Is thans zelf geworden tot het uitslui tend instrument van nog gewetenloo- zer machten. Onverschillig hoe deze oorlog zal afloopen, de Britsche machts positie moet in ieder geval aan 't einde van den oorlog nog zwakker zijn dan zij was bij het uitbreken van den strijd. daarvan het"tien of hondervoudige aan Wanneer nu de Britsche staatslieden menschen zouden kunnen vernietigen. vernemen, hebben wij voldoende inzicht om te weten, 'wat onsl lot en dat van Europa zou moeten zijn, wanneer ons deze oorlog onbewapend had verrast en wij dcrhajjjjp» niet in Jtaat zouden zijn geweest hem te winnen. Overigens is alles wat in de hersenen van deze Engelsche sadisten als jheore- tisch plan geprovoceijjd wordt, door het" bolsjewisme reeds lang in de practijk beproefd. Het is ons duidelijk, dat deze oorlqg derhalve qok alle vroegere 'ïeirf- mingen, die voortkwamen uit een zuiver men schel ij ke humaniteit, verwaarloost, omdat er, wanneer hij Jen einde is, geen overwinnaars en overwonnene, doch slechts overlevenden en vernietigden zulten .zijn. Wanneer het bbvendien in een oorlog mogelijk is, dat men zich eigenlijk in deze bruutheid voor de eer ste maal in de geschiedenis uitdruk- lijk specialiseert op den oorlog tegen vroüwen en kinderen en zichzelf den eerenaam .moordenaar" geeft, dan kan daaraan alleen reeds afgemeten worden, wgt het lot van de verliezende partij zal zijn, want men zegt niet dat dit slechts zoo en zooveel tienduizenden/kinderen of zoo en zooveel tienduizenden vrou wen en meisjes toegedacht is. Neen, want dit is hetgene, dat in de oogen van de tegenwoordige Engelschen en de achter hen staande lieden het eenigst beklagenswaardige ia. Zij zouden meer dan gelukkig zijn, wanneer zij in plaats dus deze slaven der ménschheid d; de sterenbanier, de Union-jack of de Sovjet-Vlag opgelegd krijgen. In elk geval: voor hen, die l>et leed dragen is het van weinig belang. Ons geheels leven, ons streven en ons bestaan is slechts één taal: cpgelegd, n.l. de dui •dt'"doorher■ve'sche plannen.'van de joodsche we- reldbrandsüchters en hun trawanten Optraden der geallieerden. Nauwelijks hebben rij Zuid-lal ie be zet of reed» zijn zij gedwongen hun eigen soldaten het betreden ven be paalde gebieden te verbieden niet omdat dsaer typhus heerscht maar omdat het langzame verhongeren van deze menschen tot toestanden leidt, aan welker aanblik men zelfs den meest verharden geallieerden soldaat op den duur niet kan bkotstellen. Bovendien: wanneer het de pluto crktisch-bolsjewistische wereld tot nu toe niet mogelijk was, m landen els Amerika, waar twaalf menschen per vierkante kilometer wonen, millioenen arbeid en brood te verzekeren, wan neer het 't bolsjewisme niet gelukt in den loo* van rijn dictatuur dertig millioen menschen te behoeden voor verhongering, hcewel er op iederen Ëuropeeschen Rus negentien maal zoo veel grond is als in Duitschland, wan neer de Emgelschqp' in Indië met slechts 75 menschen per vierkante latoroetef met 'kunnen verhinderen dat millioenen verhongeren, dan zou het dichtbevolkte Europeesche -gebied in gevel van een bolsjewistisch-pluto- cratisch overwinning niet slechts een maatschappelijke ineenstorting bele ven, zooals sedert den storm van de volksverhuizing niet heeft plaats ge vonden,doch ook een economische catastrophe van niet vwr te stellen omvang Dat Engeland net zoo aan dezen we reldoorlog ten offer zal vallen, willen en kunnen zij, die slechts haat en een waarlijk niet voor te stellen boosaar d'igheid als eenigen raadgever voor hun handelen hebben, niet inzien. Het gevaartSfoor Europa is enorm Het zal niet verzacht worden door het feit, dat zekere Britsche of Amerikaan, sche instanties jeeds ijjians verklaren, dat na dezen oorlog een derde wereld oorlog niet kan uitblijven,de oorlog tusschen de plutocraten onder elkan der en tusschen en gemeenschappelijk met het oolsjewisme. Het is bovendien Vcor de mensch beid onverschillig of zij ten onder gaat onder joodseh-kapitaliistischd of joodsch-bolsjewistische dictatuur, of toj mislukken te brengen. Ho naar aanleiding hiervan gelooven het beste met de wolven verder te kunnen meehuilen, dan zullen zij daardoor pas goed geen wijziging in deze door de natuur gegeven ontwikkeling kunnen tot stand brengen. De internationale Jood hitst tot dezen strijd niet op, op dat Engeland als wereldmacht zal over blijven of ook maar zijn wereldmachts positie zal behouden, maar hij voert hem uitsluitend opdat Europa zal wor den "gebolsjewiseerd en wel met inbe grip van Engeland. Het bondgenoot schap, dat Engeland met satan geslo ten heeft, zal zoo afloopen, als derge lijke zielsverkoopingen totdusver altijd \hog zijn afgeloopen: niet Groot-Bri- tanntë zal den bolsjewisliaehen duivel teramen, maar het bolsjewistische gif Engeland zelf steeds ipeer aanvre ten en eindelijk naar het verval doen l-'den. t Wat ons Duitschland, mijn volksge- nooten. aangaat, wij weten, dat fijn bestaan alleen dat van Europa waar borgt. Dat wil zeggen: elke Ineenstor- ting van Dujtschland zou het cintinent berooven van een 2H duizend jaar te- „uier bij Sea wei modderperiede ia 'de.ts heelt lp da Oosten een ewaren (PK Scheerer-AU -St jZij verklaren dat ook heel brutaal en openlijk en wij namen er even open lijk kennis van. Wij zien daaruit, dat bet hier een oorlog zonder medelijden om zijn of niet zijn betreft, die derhalve door ons helaas ook evenzeer zonder medelijden 'zal beantwoord moet en zal worden. "Want hoe groot de ver schrikking thans ook móge zijn, zij zou niet vergeleken kunnen worden met het afgrijselijke ongeluk|Mat ons volk en daarboven uit geheel Kuropa zou treffen, wanneer deze misdadi- gerscoalitie ooit zou zegevieren. Dat hun duivelsche bedoelingen van den aanvang af bestonden, blijkt het duidelijkst uit de consequente af wijzing door de Britsche oorlogs hitsers van de destijds door mij ge dane voorstellen tot ontwapening, van de voorstellen tot afschaffing yan den bomoorlog en van al mijn voorstellen tot belemmering van den oorlog respect vsn zijn beperking tot de werkelijk strijdende soldaten. Reeds destijds hadden de Inspirators van de Britsche politiek, de van Sittards en consorten, het besluit genomen, den komenden oorlog te vperen als een oor log van uitroeiing juist van de niet- strtjdenden en wel met de middelen, die rij voor geschikter hielden nu de reeds In den wereldoorlog in strijd met het volkenrecht tegén vrouwen en kin deren toegepaste methode door het al gemeen streven naar autarkie niet meer voldoende succes scheen tb beloven. Overigens is het in het geheel niet beslissend, hoeveel millioenen menschen de plutocratisch-bolsjewistische coalitie voornemens Is In Duitschland uit te roeien. Beslissend is wat er van Euro pa zou moeten worden, wanneer deze coalitie gezevierend zou blijven. Waar de Britsche heerschappij heden ten dage gevestigd Is zijn honger en ellende de begeleidende verschijnselen van Het leven. Terwijl haar leidende persoon lijkheden op brutale, onbeschaamde leugenachtige wijze zwendelen met maatregelen tot genezing van den tijd na den oorlog, kunnen zij niet bestrijden dat in de geweldige rijken, die zij sedert eeuwen beheerschen millioenen en nog eens millioenen menschen jammerlijk te gronde gaan aan honger en ondervoe ding. ;oe zwaar derhalve deze ons qpge- dwongen oorlóg op zichzelf is, hij staaf desondanks in geen verhouding tot het "tot, dat allen treffen zou in geval van een nederlaag. Er is dus slechts één oatagprisch bevel voor ons vclk mogelijk, nL: dezen oorlog onder alle omstandigheden en met alle middelen tot een zegevierenden te maken. Iede-Ter oorlog op deze wereld beeft eens een einde genomen, derhalve zal ook deze oorlog niet eeuwig duren Dat het Duitsehe vclk in het jaar 1918. miste.d door de leugenachtige frazen van een Amerikaanschen president meende door vrijwillig de wapens neer te leggen het einde te kunnen bsspoe d-igen, heeft piet slechts Duitschland in het grootete ongeluk gestort, doch is ook mede schuldig aan den huldigen oorlog. Want ook zonder die caputilatie van destijds zou aan den eersten we- reldcog een einde zijn gekomen, maar dan zieker met tot ongeluk maar ten gunste van het Rijk. Ditmaa is geluk kig het gevaar van ons weggenomen ten offer te vallen aan dergelijke si- renen klanken Duidelijke oogmerken van den tegenstander. 1) Hebben onze vijanden in hun oud-testamentische haat zelf de oor logsdoelen op voorbarige wijze biutaal en openlijk uitgeroepen. 2) Is het kinderlijk, wanneer thans achteraf Engelsche en Amerikaansche bladen ontdekken en in hun domheid schrijven, dat het verstandiger zou zijn uit propagandistisch oogpunt an dere oorlogsdoelen naar ypicn te bren gen dan de eerst verkondigde. Niet alleen, dat het den beleedigmg van het verstand van ons volk is het aan te kondigen, dat men uit propagandis tische overwegingen thans iets anders zou willen zeggen, het zou ook indien het dat van net begin af aan al gedaan zou hebben een tweede maal geen woord van de internationale aarts zwendelaars geloven. Bovendien: men poogt niet door zijn oorlogvoering millioenen vrouwen en kinderen om het leven te brengen om dan mis schien*. een vrede van verzoening of van toenadering of van rechtvaardig heid te sqbenken. De wijze van oorlog voering relt heeft onze vijanden ont maskerd. Het is de duizendjarige haat van het jodendom en van de daardoor geleide plutooratisch-bolsjewistische wereld, die'zich niet alleen in de oor logvoering uit, doch die wanneer zij zou kunnen zegevieren ook het wezen v»n den vrede zou bepalen. Tegenover deze baat echter staat thans geen zwak, burgerlijk Duitach land doch de Natkmeai-Sociaiistische voUuirtaat. Deze haat wordt derhalve ook niet opgevangen door luie, deca dente hoogere standen of ktosaen, doch deze brutale aanval wordt beant woord door de Duitache volksgemeen schap en wel, niet beantwoord met f na zen van wereldburgerlijke ideolo gieën, maar met de gezonde en fana tieke haat van een ras, dat weet, dat het om zijn bestaan vecht en dat zich, tenminste in dit geval, uitspreekt voor het oude bijbeische woord: oog om oog en tandVm tand. Dart riet joodsche doei der vernieti ging vap Europa uiteindelijk de zekere uitroeiing van het jodendom in Europa zal "bréngen staat dierhalve buiten eiken twijfel. Dat de poging van Engelschen en Amur ik anera Europa en Duitschland door het bolsjewisme te vernietigen er. het Duitsehe votk door de Mosfco- vistische wurgers te tuchtigen, dat wii zpggen de bolxjéwiseering san de An gelsaksische wereld zelf is even zeker, tb elk geval kan deze wereldhisto rische, geweldigste oorlog van alle tijden niet als een puioi tournooi ver- loopen Desondanks kunnen wij één ding vaststellen: Toen de oorlog begon had men vooral in Engeland de overtui ging, dat een inwendige opstand in Duitschland onmiddellijk tot ineen storting zou moeten leiden. Men sprak destijds over „generaal winter", over „generaal modder", over „generaal honger" en men hoopte steeds op het wonder van de Duitsehe ineenstorting. In feite hebben noch generaal winter, noch generaal modder, noch generaal honger bet Duitsehe volk en zijn hul digen volksstaat kunnen overwinnen. De kapitalisten van die landen meen den, dat onze socialistische economische opvatting in den oorlog onmiddellijk schipbreuk zou leiden. Zij heeft echter juist in dezen tijd der zwaarste belas ting bewezen juist en sterker te zijn dan de economie van onze plutocra tische tegenstanders. Van een bolsje wistische economie kan buitendien slechts gesproken worden in den zin van een georganiseerden slavenarbeid voor het joodsche directorium-generaal te Moskou. Het volgende kan thans worden vast gesteld: Na meer dan vier jaren oorlog heeft het Duitsehe'rijk niet een vier kanten kilometer van zijn bodem ver loren. Alleen onze vijanden noemen thans groote gedeelte^ van hun voor malig bezit niet meer het hunne, zelfs wanneer zij deze langs een omweg van leen- en pachtverdragen ais „eiland- steunpnnten'' enz. elkander wederkee rt" afhandig gemaakt hebben. Het Duitsehe rijk is in dezen gewel digen oorlog niet alieei, naar alle kan ten ter bescherming van dit continent ver naar voren gedrongen, doch het heeft daarbij tot "nu toe nog eiken afzonderlijken tegenslag steeds weer overwonnen. Het verraad van Italië. De zwaarst^ tegenslagen in dezen oorlog hebben ons het jaar 1943 ge bracht. In de eerste plaats is onze oudste bondgenoot uitgevallen, uitge vallen dpor een -hing aanhoudend en stelselmatig georganiseerd verraad van een clique, die zich met het groot- kapitalistische Westen even identiek voélde, ais zij geestelijk machteloos staat tegenover het bederf van de Marxistfs'cbe ideologie. Reeds in den tijd voor het uitbreken van'den oorlog was hét onder de on- dergrondsche werkzaamheid van deze rond den koning geschaarde financieele, „generaals- en politico-clique waar te nemen geweest. Zoowel de moeilijk heden in Noord-Afrika als die op den Balkan móesten in laatste instantie worden toegeschreven aan de voort durende sabotage- en verlammmgs- pogmg van deze plutocratische tegen standers 'van den fascistischen volks staat. Hun voortdurende sabotage slaagde er met slechts in de aanvoeren naar Afrika en later ook naar Italië door steeds nieuwe methoden \?an lydelijk verzet te belemmeren en aldus onzen en dep aan bun zijde staande Italiaanachensoldaten den. toevloed der materieele substantie het voeren van den oorlog op "'den Balkan den door het Duitsehe ingrij pen opgehelderden toestand stelsel matig te bemoeilijken of te verwar ren. Het bendewezen was uitsluitend het product van de onderaardsche politieke en militaire maatregelen van deze krachten. Evenzeer was de vol- edtge ineenstorting en het uitvallen der Ital.aansche formaties in het Oos ten toe te sch.rij.ven aan de uitwerkin gen van deze crisis. Het eindelijk openlijk gepleegde verraad aan dén Duce en de schaamtelooze, lage samen zwering met de vijanden moesten vol- ens den wil van dezen koning en zijn lique het fascisme in Italië en het Nationaal Socialistische Duitsehe Rijk doen ineenstorten. In dit jaar, mijn volksgenooten. moesten zeer bittere en moeilijke be sluiten genomen worden. Nadat het door de woord en trouwbreuk van Fransche admiraals, generaals en offi cieren en geallieerden gelukt was in ranech Noord-Afrika tie landen, moest ik trachten in allen gevalle den tijd te winnen, dien wij noodig hadden om niet slecht de opstelling van" de beslist noodzakelijke nieuwe Duitache legers ten uitvoer te brengen, doch om ook die maatregelen voor te bereiden, die gesteld zouden kunnen worden tegen over den niet meer over het hoofd te zienen dreigenden afval van den koning van Italië. De latere oor logsgeschiedenis zal eens vaststellen, wie in dezen tijd goed geleid heeft: onze vijanden of wij. Ik geloof niet, dat wanneer het tot ons ooit dergelijke mogelijkhe- en,geboden zou "hebben wij ae dan zoo slechts zouden hebben be nut als dit san den kant van onze Vijanden geschiedde. Wjj kunnen slechts de Voorzienigheid dankbaar zijn, dat zij ons ondanks deze harde bepoevwigen steeds weer de moge lijkheid open liet, door snel han delen zwajjë crises meester te wor den, schijnbsar verloren toestanden weer in het reine te brengen en daarbij de uitbreiding vsn onze militaire krachten stelselmatig ten uitvoer te breiden. Het smadelijke verraad aan den Duce, wien Italië alles dankt, heeft met één slag het Duitsehe Rijk en zijn leiding voor zeer moeilijke besluiten geplaatst. Dat de daaruit voortvloeien de consequenties op het geheele oor logsgebeuren invloed oefenden spreekt van zelf. Het 'opperbevel, van de Duitsehe Wimmaai. niaak.e V. dag bekend: Ten Noodden van Kirowograd werd na aanvalsgeV echten, die vier dagen hefcfeen geadurd, in weerwil van het taaie vijandelijke vernet en het zwaaT ondermijnde terrein een bres in het front gedicht Behalve talrijke gevan genen werd een omvangrijke bult ge maakt. In de gevephjagebieden vsn Sjito mir en Witebsk duren de zware gevech ten mét onverminderde kracht voort De succesvolle afweer van superieure bolsjewistische strijdkrachten werd al gewisseld met eigen tegenaanvallen waardoor talrijke plaatsen en domi neerende hoogten heroverd werden. In de beide laatste dagen werden aan het Oostelijke front 240 vijande lijke pantserwagens vernietigd. Bq de zware afweergeveohten in het gebied van Sjitomir heeft zich de SS-pantser- divisie Leibstandarte SS „Adolf Hit Ier" onder bejhékj^an den SS-Ober- führer .Wisch door een voorbeekHgen strijd'geest bijzonder onderscheiden. In den Westelijken sector van het Itatiaansch - front werd een van zee komend, in den rug van onze gevechts voorposten ten Zuid-Oosten van Min tumo geland vijandelijke bataljon in een tegenaanval teruggeslagen. A^n het overige fepnt ondernam de vijfnd na krachtige voorbereiding door artillugie verscheidene plaatselij aanvallen. Terwijl bij er ten Noordwesten van Venafro in slaagde een hoogte te veroveren, werd hij op alle andere plaatsen bloedig afgeslagen In den strijd tegen het vijandelijk ravitail- leeringsverkeer hebben Duitsehe duikboo ei op den Atlantischen Oceaaft en in de Middel, landsche Zee 5 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 35 000 br.t. tot zinken gebracht. Vier andere sohepen werden door torpedotreffens zwaar beschadigd Van de voor de bescherming in den strijd ge worpen strijdkrachten werden aan de Amerikaansche kust in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oeeaan en in de Middellandsche Zee 3 torpedojagers tot zinken gebracht Formaties Amerikaansche bommenwerpers drongen gisteren overdag beschermd door jagers tot boven West-Du:f.schland door en ondernamen een terreuraanval op de steden Mannheim, en Ludwigshafen Tijdens ver bitterde luchtgevechten rr.et onze eskaders jachtvliegtuigen, alsmede door de, luchtdoel- artillerie verloor de vijand boven het Rijks gebied en de bezette gebieden in het Weden 39 vliegtuigen, waaronder een groot aai tal zware viermotorige bommenwerpers. In de avondurA van gisteren wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen fleer op het Rijnland. Duitsehe vliegtuigen deden starrlngaanvallen op het stadsgebied van Lorden. Op Nieuwjaarsdag maakte het op perbevel van de weermacht het vol gende bekend: Aan het b ruggen hoofd van Nikopol hebben de Sovjets na krachtige artil- lerievoorbereidingi ondersteund door pantserwagens en slagvliegers, hun aanvallen hervat. Zij werden afgesla gen of in tegenaanvallen onder zware vijandelijke verliezen achtecuitgedre- ven. Talrijke pantserwagens werden stuk geschoten. Ook ten Westen van Za- porosje zijn verscheidene vijandelijke aanvallen mislukt. Ten Noorden van Kirowograd .werd een zich taai ver-, dedtgende vijandelijke gevechtsgroep in de pan gehakt In het gebied van Sjitomir werden gisteren m verbit terde afweergevechten 59 pantser wagens stuk geschoten. Op verscheidene plaatsen gingen onze troepen tot plaatselijke succes volle tegenaanvallen over. In het ver loop van den zwaren afweerslag werd de stad Sjitomir weer prijs gegeven. Bij Witebsk mislukten opnieuw alle De consequenties. De Duitsehe .leiding was gedwongen, terwjji zij onverbiddelijk het nood zakelijke tegenover het nfet beslist noodzakelijke afwoog, zeer harde be slissingen te nemen, die voor den sol daat. die zonder te zijn aangevallen, vaak honderden kilometers moest'te- rugmarcheeiren, zeer moeilijk te be grijpen vielen. Desondanks kan ieder Duitschers er van overtuigd zijn: Er is niet meer geschied en er zal niet meer geschieden dan wat beslist nood zakelijk is om de nieuwe, groote en geweldige taken recht te doen ge schieden. Deze taak bestaat slechts doorbraakpogingen van den vijand. Ten Noord-Westen van Retsjlza heb ben troepen van het leger onder bevel van den generaal der pantsertroepen Harpe in hevige gevechten, die zeven dagen duurden, een sinds weken be. staande frontleemte gesloten en daar bij sterke vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De vijand leed buitengewoon zware bloedige verliezen. Er werd een groot aantal gevangenen gemaakt 58 pant serwagens, 226 stukken geschut ven allerlei soort en talrijke andere Wapens werden buitgemaakt of vernietigd.- Aan het Zuid-Italiaansche front on dernam de vijand gisteren na krachtige artillerievoorbereiding eenige aanval len die voor onze «tellingen ineen stortten. Formaties Bntsch-Amerikaansche vliegtuigen hebben gisteren overdag Groot-Parijs en verscheidene plaatuenf ra de bezette gebieden aangevallen De bevolking leed vooral in ee'rrige stads wijken van Parijs "ewgcg tgtliczen. Volgens de voorloopige berichten héb ben luchtverdedigir-gsstrijdkrachtetybij deze aanvallen 19 vijandclyke v|ieg- tuigeij mcerendeels vier-nintórtige Amerikaansche bommenwerpers, ver nietigd. In den strijd tegen de Britkch-Ame- rikaansche scheepvaart hebbën lucht macht en marine in de maand De cember 35 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 225 200 brt. tot zmken gebracht. 24 andere schépen met een gezamenlijken (inhoud van 122.000 brt. werden door bommen en torpedotreffers zoo zwaar beschadigd, dat de ondergang va# vele dezer schepen aangenomen kan Worden. Aan vijandelijke oorlogsschepen brachten marifle en luchtmacht tof zinken' 18 torpedojagers, 1 motortorpedoboot en twee kanoiin-eer'ixjo' en. Twee kruisen, t oorlogsschip van middelbare grootte, torpedojager en 5 molortorpadoiboo- ten werden zoo zwaar beschadigd, dat odk een deel van deze schepen als verloren kan worden beschouwd. De Sovjets veloren door luchtmacht en marine in hetzelfde tijdvak zes onderzeebooten, vier motortorpedo- oooten, twee kajiomneerbcoten, 1 ijs- breker, vijftien landirogsbootën, »is- mede een aantal lichte oorlogsvaar tuigen Bovendien werdien talrijke duikbooten, twee motortorpedcibootea en een kanonneerboot beachadigd. Het opperbevel der weermacht deel de Zondag mede: „Op het bruggenhoofd van Nikopol stortten herhaalde Sovjetaanvalien met zware verliezen voor den vijand voor onze stellingen ineen. Ten Zuidwesten van Dnjepropetrofsk herhaalden do bolsjewisten hun aanvallen met ver scheidene divisies. Op eenige penetra- tiepunten tijn verbitterde gevechten gaande. In het gevechtsgebied van Sjitomir duurt de zware worsteling voort. Voor- ai ten Zuidoosten van Beroitsjef kwam het tot zware gevechten met den vijand, die hevig blijft aanvallen. Bii Witebsk mislukten de vijandelijke doorbraakpogingen, die gisteren met zwakkere strijdkrachten werden onder nomen. De door eigen tegenaanvallen heroverde torreinsectoren werden vaa vers1rooide v.:nd-WI-c afd': iin en gezuiverd. Ten Noordwesten van Ne wel sloegen onze troepen plaatselijke Sowjetaanvallen bloedig af en sloegen zij gereedstaande strijdkrachten uiteen. Van het Zuid-Italiaan sche front wo dt slecht» plaatselijke gevech te- actie gemeld. Het Aidriatische eiland „tl 1 j actie geintuiu. kici .nuualianiic eiiaiM* daarin» in elk geval den oorlog «i« Ml t| ëwerd met sleun yan de nen. De opbouw iran nieuwe gewei- be...,n wzv;-verd dige etappenhmes, het in bezit nemen - van groote spcorweg'rajecten, de be veiliging en de leiding daarvqèi dwon gen tot beperking aan andere fronten ine compensatie van krachten, waarnaar wij streefden, kan reeds thans als gelukt wonden beschouwd Wanneer derhalve door reizen, oon- fereertiea, het aanstellen van nieuwe opperbevelhebbers en door al derge lijke manoeuvres op het oogenblik getracht moet worden bij gebrek aan een anderen steun van het Russi sche offensief Duitschland, het Duitsehe volk en zijn. leiding door een zenuwoorlog te betasten, dan miskent men niet alechts het Duitache volk, doch verwisselt men in de eerste plaats de Duitsehe leiding met die van het voormalige koninklijke Italië Dat de Engelschen voornemens zijn in het Westen of op den Balkan een lan ding te doen, óf in Noorwegen, Neder land, Portugal Af ergens anders, is voor ons niets nieuws, geheel afgezien daar van dat zij op de meeste van deze plaat sen reeds een keer zijn geweest. Dat zij verder deze landingen met alle midde len, die zij bezitten, willen ten uitvoer leggen, spreekt wei vanzelf. Dat zij daar bij ook bijzondere opoerbevelhebbers voor deze landingen aanwijzen, is in de oorlogsgfeschiedenis ook niets nieuws. (Zie vervolg op pag. 2.) De Rijkshoofdstad is in de vroege ochtenduren van Zondag wederom door< een vrij groot aantal Britsche bommenwerpers aangevallen Door het iuk aak laten vallen van brisant- en brandbommen ontstond in eenige dee- len der stad schade, vooral aan woon huizen Enkele stoorvliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op het Rijn- Jandsch - Westfaglsche gebied Luctit- verdedigirgssfrijdkrachten schoten ver volgens de tot dusverre ontvangen rapporten 30 vié-TOotorige bommen werpers naer. Het' in het weenmnehteberioht vagi I Januari gemelde aantel van 19 bij den aanval op Groot-Parijs neergeschoten vliegtuigen is volgens rappoiiten gestegen tot 11 jraarvan 29 Amerikaearv- iri ge bommen worpen itnval op i rijanctelijke *che VEROUISTEREN? Tot 8 Januari moet verduisterd worden van 16.45 tot 8.45 1«r. 3 Jan. Maan op 13.M, ander 0.54 4 Jan. Maan op 13.23, onder 2.M 5 Jan. Maa» op 18.47, onder 3.26 f

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1