GOUDSCHE COL DAN T WANNEER BUtncntand Vrijdag 30 Juni 1944 Prij» 5 cents per nummer NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEi In het verleden Ligt het heden In 't na wat worden zal GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Militairisme, maat schappij, huwelijk en Beweging. liMnHi TRAGEDIE VAN EIKENHOF lisle Jaargang No. 21585 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda. Bureau: Markt 31, telefoon 2745. Postrekening 48400. Frjjs abonnement beaorgkring Gouda: p. kw. 2,36, p. m. 8.78, p. w. 0,18. Bulten Gouda: p. w. 0,1#. Franco per post: p. kw. 3,41, p. in. 1,21. Btlderdiik van deze rivier. Hier ztya de Sovjet-Russi sche operaties er blijkbaar op gericht de stad Bobroeiak in het Zuiden te overvleu gelen om haar vervolgens door een zwenking naar het Noorden in te sluiten. Indien dit plan zou slagen, zou natuurlijk ook voor de Duitsche strijdkrachjen op den Oostelijken Berezina-oever een gevaarlijke situatie ont staan en om dit te verijdelen bieden de Duitschers dan ook krachtigen tegenstand. Naast de concentrische aanvallen in de richting van Minsk oefenen de Sovjet-Rus sische strijdkrachten op den Noordelijken flank van het front in Wit-Rusland sterkon druk uit. Langs den spoorweg vad Witebsk naar Polozk, waaruit men in Bérlijnsche militaire kringen meente te kunnen conclu- deeren, dat zij hun plan, door de Baltlsèhe staten naar de Oostzee door te stooten, nog niet hebben opgegeven. Voor Polozk zijl echter tot dusverre echter al hun aanvallen tot staan gebracht. De ontwikkeling in het Oosten is nog in vollen gang en het is volgens Duitsche militaire kringen moeilijk op het oogenhlik het verloop van het front aan te geven, temeer daar zich In den rug van den tegen stander nog groepen Duitsche strijdkrachten bevinden, die in de oorspronkelijke stellin gen stand houden. Naar men weet houdt men in Duitsche militaire kringen ernstig rekening met een verdere uitbreiding van den strijd in het Oosten. De bijzonder sterke troepenconcen traties in het gebied van Kowel moken het mogelijk, dat de Sovjet-Russen, zoodra de daar aan den gang zijnde operaties verder zijn gevorderd en de Pripet-moerassen niet langer een beletsel voor gecoördineerde operatie^ vormen* hun aanvalsfront naar het Zuiden zullen uitbreiden. DISTRIBUTIENIEUWS BONAANWIJZINGEN. Generator-anthrmciet en -turf. Van 1 tot en met 31 J u 11 1944 geeft elk der met de woorden „generator-anthraciet een en dertigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 3. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woor den „generator-turf een en dertigsté periode" gemerkte bonnen recht op het koo pen van 50 stuks baggerlurf. Persgas. Van 1 Juli tot en met 31 Augustus 1944 geeft elk der met „persgas Juli-Augus- tus" gemerkte bonnen recht op het koopen van het aantal eenheden persgas. dat over eenkomt met het op die bonnen aangegeven aantal. Kaarsen. De met ..60 verlichting" en „70 verlich ting" gemerkte bonnen der petroleumkaarten respectievelijk S 121 en S 221, geven van 1 Juli 1944 af tot nader te bepalen datum recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen (300 gram). Losse bonnen voor motor brandstof. Zij, die in het bezit zijn van een geldige machtiging voor motorbrandstof, ontvingen tot dusverre, tegen tnlevering van deze machtigingen van de distributiediensten vergunningen met coupons. Van 1 J ul i 1944 af worden in plaats van deze vergunningen met coupons losse bonnen voor motorbrand-- stof in omloop gebracht, ter waarde van 1 en van 5 liter. Deze bonnen hebben een geldigheidsduur van één maand en dragen een periode- opdruk (Juli 1944 is 49e periode, Augustua 1944 is 50e periode enz.), benevens den let ter A of B. De distributiediensten reiken van I JuU 1944 af aan rechthebbenden, wier namen op de machtiging zijn ingevuld, tegen inneming van bovengenoemde machtigingen losse bon nen uit voor de helft van de op de ingele verde machtiging vermelde hoeveelheid A- bonnen en voor de andere helft B-bonnen. Voor de maand Juli 1944 zijn geldig de A. en B-bon'nen van de 40ste periode. Brandstoffen voor kook doeleinden. Van 1 Juli 1944 tot en met 31 Augus tus 1944 geeft de bon 23 K F van de kook- kaart „U 405" recht op het koopen. van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen één maand moeten toekomen, daar het in de bedoeling ligt op 1 Augustus a.s. een vierden bon van de kaart „U 405" aan te wijzen. Honden- en kattenbrood. Van 1 tot en met 31 Juli '44 worden op bon no. 13 van de distributiekaart voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood beschik baar gesteld ais op den bon voor de afge- loop periode. Op bon no. 13 van de dis tributiekaart voor kattenbrood (gToep K) wordt voor dezelfde periode U/j kg katten brood beschikbaar gestekt. Na 31 Juli '44 is bon no. 13 ongeldig. Normandië. Interinf meldt, dat de verbitterde tank slag, die nu al drie dagen ten Zuidwesten van Caen aan de beek Odon woedt, gisteren is voortgezet met toegenomen felheid. On der gebruikmaking van uiterst felle onder steuning der artillerie en onafgebroken op treden van talrijke formaties slagvliegers gelukte het den Britten de puinen van het dorp Baron te bezetten, van waar uit zij met een deel hunner strijdkrachten naar het Zui den, mét andere formaties naar het Noord- Oosten terrein trachtten te winnen, De aan vallen werden echter door plaatselijke Duit sche reserves opgevangen en doeltreffend afgegrendeld. De Britten moesten wederom een zeer hoogen prijs betalen voor een kleine en volkomen onbelangrijke terrein winst. In het gebied van Cherbourg is de toe stand niet veranderd. De Duitsche steun punten in het gebied van Cherbourg hand haven zich evenals de nesten van weerstand, de steunpuntgroepen en de kustbatterijen ten Oosten en Westen van de stad. Het Amerikaansche opperbevel voert op het oogenbltk op het Normandische schiereiland aanzienlijke hergroepeeringen uit. Ten Noorden van St. Lö hebben de Ameri kanen met sterke infanteriestrijdkrachten, die intensief gesteund werden door artille rie en slagvliegers, in den loop van heden ochtend tweemaal een aanval ondernomen op de Duitsche verdedigingsinstallaties. Na een verbitterde worsteling van verscheidene uren. waarbij het op eenige plaatsen ook tot gevechten met de blanke wapens kwam, werden zij met zeer zware verliezen aan dooden en gewonden op hun uitgangsstellin- gen teruggeworpen. Oostfront. De A.N.P. correspondent te Berlijn meldt o.a.; Het roode leger is zijn offensief be gonnen tegen het centrale deel van het front, dat een groote, naar het Oosten uit springende bocht vormde. De concentrisch op deze bocht ondernomen aanvallen richt ten zich in hun opzet in het bijzonder tegen de belangrijkste bolwerken van het Duitsche front met name tegen Witebsk, Orsja, Mogilef en Bobroeisk en naar men in Duit sche militaire kringen aannam is het eerste operatieve doel van de aanvallen de ver overing van het belangrijke verkeerscentrum Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland. De strijd is zeer en het front is over een groote breedte in beweging. De Duitschers ondernemen, waar dit als gevolg van den druk der Sovjet-Russische aanvallen noodig ia. ultwijkbewegln-gen. die door plaatselijke tegenaanvallen worden afgewisseld. De Duit sche troepen in het gebied van Witebsk, die zich uit de omsingeling hebben moeten bevrijden, hébben volgens Duitsche berich ten voor het grootste deel ten Zuiden van Lepel gelegen nieuwe stemhgen kunnen be reiken en hetzelfde geldt voor de Duitsche strijdkrachten ii) het gebied van de even eens prijsgegeven stad Orsja. Geleidelijk hééft de strijd zich verwijderd van den Dnjepr en zich naar de Berezina verplaatst. Hoewel, naar te Berlijn wordt verklaard, nog Steeds groepen Duitsche strijdkrachten san den Dnjepr vechten tus- schen Lepel en Bobroeisk, speelt de strijd zich toch meer et op den Oostelijken oever van de Berezina in het gebied van Bobroeisk. Ook wordt gevochten op den anderen oever SiiWie wapen voor den verren aat- Sd de ..V 1". Hu schrijft o.a.: Weliswaar zwijgen de offieieele Ouftsche instanties nog steeds, doch in ffisngheijbende kringen maakt men l vfrriuilrUn>rwip onmArkin- Willem de Zoete, IA. Adm. OA than* weer strijden 1602. Slag tegen de Spam, Nederlanden voor Europa's jaarden, bij Dover, Aug. 1605vrijheid ter toe, in trouwe Expeditie «aar Spanf* 1606 verbondenheid met htm Duit. Zeeroovers 1618. Rochelle tche kameraden M25. (Foto's OJiJ. Zet ook gij U derhalve to voor de toekomst van Uw Volk en meldt V alt vrijwilliger bij de Kriegsmarine Aanmelding staat open coat vederen Tieavrianati van 17.45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle N ieder lande te Utrecht, alle Haf en- en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der WaffemS.S., alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt ONTMOETING ROOSEVELT- CHU RCHILL-ST ALIN-TS JANG T Stockholmi Tidningen geeft een gerucht weer, volgens hetwelk Roose velt, Churchill, Stalin en Tsjang-Kai-Sjek in de komende weken waarschijnlijk in de hoofdrad der Ver. Staten een ontmoeting zouden hebben, om de internationale orga nisatie van na den oorlog te bespreken. DEWEY CANDIDAAT DER REPUBLIKEINEN. De gouverneur van New-York, Thomas Dewey, is op het republikeineche nationale concent in Chicago Woensdag benoemd tot repblikemsch candidaat voor het president schap. Dewey kreeg alle stemmen met uit zondering van één stem, die uitgebracht werd op generaal Mac Arthur. De Briische berichtendienst meldt nader, dat Thomas Dewey zijn verkiezing heeft aanvaard. In een rede zeide Dewey, dat hy de ver klaring der republikeinsche partij betref fende een verantwoordelijke deelneming der Vèreenigde Staten aan een internationale veiligheidsorganisatie steunt. ASSURANTIE-TUSSCHEN- PERSONEN. Reeds eenige malen is in de twSk de aandacht van de bovenstaande cate gorie personen gevestigd op de aan melding bij de Bedrijfsgroep „make laars in assurantiën, assurantiebezor gers en assurantieagenten", die in gevolge bet le Saneeringsbesluit van den secretaris-generaal voor Bijzon dere Economische Zaken vereischt was. om in de toekomst bij verzeke ringskosten te mogen bemiddelen en daarvoor provisie te ontvangen, Daarbü is er op gewezen, dat zij die de laatste toegestane aanmeldingster mijn tot 1 Mei j.l. verzuimden, van 1 Juli af (op welken datum het aan gehaalde besluit in volle" werking zou treden) door eigen schuld uitgesdha- kei zouden zijn. Genoemde sécretaris-generaal heeft thans een beschikking uitgevaardigd, waarbij nog eenige ontheffingen van het verbod voor bemiddeling en; provisie-ontvangen verleend worden, met hèt doel, bij de invoering var. het besluit in. den geregelden gang van zaken zoo weinig mognUjk storing te bren gen. De voornaamste zijn; a. Eert ontheffing voor de navolgende verzekeringsbranches: levens-, paarden-, rundvee-, kleinvee-,, pluimvee-, oogst-, hagel-, boschbrand-, pachtwet-risico, glas-, ziektekosten- en ziekenhuiskosten verzeke ring, alsmede de stormverzekering, waarbij geen andere gebouwen dan tuinbouwwaren huizen gedekt zijn en de transportverzeke ringsovereenkomsten, afgesloten op de ge wijzigde voorwaarden van verzekering, vast gesteld door het Nederlandsche binnenvaart- bureau en de Nederlandsche organisatie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg op 9 April 1942, die tot stand komen hetzij door het plakken van zegels op het vervoer- document, hetzij, indien de ruimte voor het plakken van deze zegels op het vervoerdo- cument niet voldoende is, door het bezigen van een zgn. polis-nota. Dit beteekent dus, dat het een ieder voor alsnog vrij zal laten zich daarmede bezig te houden. Voor levensverzekeringen is even wel een afzonderlijke regeling in bewer king. zoodat eenigen tijd een bekendmaking te verwachten is, wie tot deze branche toe gelaten zijn en worden. b. Voor de boven niet genoemde verzekeringsbranches mag iedereen tot 1 Januari 1945 nog,provisie ont vangen over bestaande poster^ mits daarover reeds eenmaal provisie be taalbaar is geweest in den tiid toen dit nog geoorloofd was Voor het overhaast overdragen van portefeuilles bestaat vooj niet-aange- melden dus geen aanleiding. Eventueele vragen over het bovenstaande kunnen gericht worden aan het secretariaat van de Bedrijfsgroeo „makelaars in assu rantiën. assurantiebezorgers en assurantie- agenten" v. d. Veldestraat 12. Amsterdam, tel. 26Ï47. Aanrijding. oL 57-jarige C. van 't Kaar te Koog a d. Zaair werd bij het oversteken van den Provincialen weg door een pas- seerenden auto gegrepen De man is in een ziekenhuis te Zaandam opgenomen, waar hij aan de bekomen verwondingen overleed. REDE VAN DEN LEIDER VOOR VROUWEN. In de groote zaal van Odeon te R<% terdam heeft Mussert gistermiddag tot familieleden van Frontstrijders, N.S. K.K.-maninen en Oostlandboeren en leden van de N. S. V. O. gesproken over de vrouw ten opzichte van het mi litairisme, de maatschappij, het huwe lijk en de Beweging. Vooral de vrouw tijdens het Marxis me was het, die, omdat haar oordeel meer gebaseerd was op het gevoel, na 1918 Nederland wilde ontwapenen. Nie mand van on« wenscht oorlog, maar het is een verschijnsel, dat we niet in de hand hebben. De natuur is strijd. Wanneer de mensoh geen leven van strijd meer heeft, heeft hij geen leven meer. Aan de hand van de geschiedenis ging spr. na. hoezeer de oorlog, die er altijd geweest is en èr altijd zal blij ven. van karakter veranderd is. Noo dig is, dat de volken van Europa lee- ren, dat zij familie van elkander zijn en ophouden tegen elkaar te vechten. Hadden aan de grenzen van Europa 50 millioen toldaten gestaan, zouden dan Engeland of Rusland of Amerika den oorlog verklaard hebben? Wanneer ons volk geen soldaten meer zou .opleveren, zou niemand dit volk meer over- leind kunnen zetten. Want de waarde van een rvolk ligt in zijn strijdbaarheid. Hadden onze weerbare mannen allen aan het front ge staan, dan zouden de anderen niet in Duitschland behoeven te werken, maar had. den zij hier aan den arbeid kunnen blijven. Mussert iprak vervolgens over de opkomst van het vrouwenkiesrecht en de voor- en nadeelen daarvan. Het is goed. dat de vrouw in de keuken staat, maar volgens het nationaal-socialisme is haar belangrijke taak, voortbrengster en opvoedster van de kinderen te zijn, hoedster van de goede zeden, vin de volkswaarden en van de beschaving. De gezinnen vormen de cellen waaruit de geheele maatschappij is opgebouwd. Er moet dan ook een dag in de week zijn, bij voorkeur de Zondag, waarop de man niet aan het gezin onttrokken wordt. Na den oorlog zullen er millioenen Jonge mannen afwezig zijn, gevallen in- den strijd. Het recht op de kinderen zal dan een vraagstuk worden, zoo moeilijk, dat spr. daarvoor thans nog geen oplossing aan de hand wil doen. Het geloof, de noodzakelijkheid en het goed recht der beweging is in de VTouwen zeer sterk verankerd.- Degenen onder de vrouwen, die misschien moedeloos worden in den laatsten tijd, wees Mussert op het voor beeld van de geallieerden, die in de eerste jaren van den oorlog, toen er geen hoop meer scheen te zijn, ook den moed niet lie ten zakken. Zou ons geloof dan minder vast4 zijn? Spr. besloot: Europa zal niet vernietigd worden. Na deze donkere tijd komt het nieuwe licht omhoog. Voort de rede van Mussert sprak de lande lijk leidster van de N.S.V.O. mej. Couzy van hart tot hart tot de vrouwen, haar iets wil lende meegeven, zooals zij zeide, waardoor zij in deze moeilijke tijden sterker komen te staan. DE FINSCHE REGEERING. In Duitsche poMtieke kringen neemt men naar 't A.N.P. uit Berlijn meldt, een uiterst gereserveerde houding aan ten aanzien van de geruchten over binnenlands-politieké veranderingen ia Finland, In de Wilhelm- strasse wordt er op gewezen, dat er reed* lang sprake was van een mogelijke wijziging in hot kabinet, dat echter tot dusverre geeft beskuit schijnt te zijn genomen. Japanners veroveren Hengyang. Hét Japansohe hoofdkwartier meldt, dat de in den sector van Hoenan in Mldden-China opereerende Japansche troepenonderdeelen op 28 Juni Hengyang, de grootste vooruit ge- schoven luchtbasis der Amerikanen ver overd hebben. Onder een boom bent U niet te tien i (V sJrWIJ Maar nve! te treffen, ,H StHUIlKttO*' Voorl.acUc Hfd. laap. '*uehtb««d>craji Teckealng: Studio Arend Meyer roman van Johan Johanson BEPERKING VAN HET REIZIGERS VERKEER BIJ DE SPOORWEGEN. Naar vrij vernemen Is binnenkort een beperkter van het relzlrersver- keer te verwachten. Nadere bijzonderheden zullen te relerener tijd bekend remaak! wor den. PRIJSREGELING IN DEN METAALWARENHANDEL. Door vooiseshriften van den Gemach tigde voor de Prijzen, gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscourant van 30 Juni 1944, is een prijsregeling in den metaalwarenhandel tot stand gekomen, die op Maandag 31 Juii-ai. in werking treedt. Voor den verkoop doofde verschil lende categorieën haiv elaren is een margeregeling vastgestohwaarvan de- hoofdfactoren de procer tueele opsla gen op den inkoopsprijs tziin. Terwijl art. 7 van het voorschrift is. gewild aan de omschrijving van hetgeemondar in koopsprijs wordt verstaan, zijn jn de bijlagen de opslagpercentages voor een groote verscheidenheide-van artikelen opgenomen. Daarnaast beoogt een, ad ministratievoorschrift, dat eveneens ot> 31 Juli a.s. in werking treedt, de pru- zencontrole in den metaalwarenhandel te vereenvoudigen. De artikelen, waarvan m deze voor schriften sprake is. zijn te rekenen on der grovë Ijzerwaren, gereedschappen, landbouwgereedschappen, bouwartike- lenien, behangers- en meubetmakers- fournituren en kleine ijzerwaren. VERDUISTEREN*,? Tot 1 JuU moet verduisterd worden van 88.88 tot 8.38 nor. 38 Juni Maan op 15.3» aadar 8J8 1 Juli. Maan op 16.44 oodar Mt 8 Juli Maan op 17-57 onder 3.31 Aan hét ftnvulcfront In Normandië. Een Duit- «öhe stoottroep gaat in een onoverzichtelijke landstreek op verken ning uit. IP. K.-Koli-Sch.-CNJ.)

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1