GOUDSCHE m COL CANT Toenemende hevige strijd in België .V1 f Lt.-gen. Dittmar over den strijd in het Westen 7 Binnenland WANNEER Woensdag 6 Sept. 1944 Prjjs S cents per nummer NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Aanvals- en verdedigingsgevechten in Z.O. Zevenburgen Beneden-Schelde en Leuven bereikt. Sovjet-Rusland verklaart Bulgarije den oorlog. Ontoereikendheid der middelen leidden tot hriïdige situatie - K' V - VS 4- 1 - x..±N Verordening beperking betalingsverkeer. Geïnterneerde borger* ia Nederlandsch Indië VERDUISTEREN Tot 9 Sept. moet verduisterd worden van 20.157 uur. W»te Jaargang No. 21643 Chefredacteur: F. TI ETER, Gouda. Bureau: Markt 21. telefoon 2743. ft Tl* Frfji p. kw. 2.26, p. m. 0.7*. p. w77o.lt Bnlteu Gouda: p.w. ƒ6,1*. France per poet: p.kw. Ml. P-». f 1.2L Het opperbevel van de Duitache weermacht maakte Dinsdag bekend: In Noord-Frankrijk handhaven onze troepen zich hardnekkig tegen sterke vijandelijke aanvalsgroepen, die giste ren vrij diepe penetraties konden be reiken. De gevechten hebben zich ver- -het gebied van Antwerpen voortdurend in plaatat naar en Brusael en nemen hevigheid toe. Londen lag in den afgeloopen nacht weer onder net vuur van de V. 1. Zware batterijen ver dragend ge- achut van de Duitache marine bescho ten opnieuw Zuid-Engels ehe haven steden en barakkenkampen alsmede vijandelijke batterij stellingen met I# uitwerking. In de Ardennen werden pogingen wan den vijand om de Maas -over te staken verijdeld. Ten Noorden van CharleviUe over de Maae gezette vjjan. deljjke strijdkrachten werden in een tegenaanval teruggeworpen. In het dal van de Saone verloopen onze bewe gingen ondanks vüandeliiken druk ver. der volgens de plannen. Om Brest werd ook gisteren verbitterd gevochten. Oa se bezetting sloeg opnieuw alle vijande lijke aanvallen, aio door sterke artille rie. tanks en luchtstrijdkrachten wer den ondersteund, uiteen. In Italië sloegen Adriatuchen onze troepen in den tor alle aanvallen werden ta deld. De laat- van den vijand ei. Plaatselijke penetraties een tegenaanval afgegrond «rte vijf dagen van den grooten strijd aioaar werden meer dan 200 tanks ve|pietigd._ het Zuidoostelijke deel van Ze venburgen duren de narde aanvals- en verdedsgingsgevechten voort. In ie Woudkarpathen hebben Hongaarsohe troepen een belangrijk aandeel in den suecesvollen afweer van verscheidene Sovjet-Russische aanvallen. Ih hot bruggenhoofd Noordwesten Vj lie aanv, ondanl tegenstand, tot pufchen Boeg en Naref wie: i nieuwe formaties in den strijd van den Weichsel tan gn Baranof leidden suc- n van verscheidene taaien vijandeliiken een frontverkorting, en Naref wierpen de zware vijandelijke aanvallen wer- opgevangen door tegenaanvallen Li diepte van onze stellingen, waar. tanks werden stukgeschoten. Ih werden tusschen het Wirs- en Dorpat Sovjet-Russische ge vechtsgroepen die over den Embach waren, in de pan gehakt. Bij wierpen onze troepen de bols- ken in zware boschjreveehter naar het Zuiden terug. Slagvliegers schoten bij een aanvals positie van bolsjgwistische torpedo- vliegtuigen op een Duitsch konvooi ih de wateren ten Westen van Libau ne gen vijandelijke vliegtuigen omlaag. In den afgeloopen nacht wierpen af zonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen op Karsruhe." MAASLINIE GEHANDHAAFD. Een van het gebied Rijssel-Doornik uit ondernomen aanval van ean Britsch-Canadeesch vooruitgeschoven divisie, die via Brussel naar Antwer pen leidde, heeft daar, naar Interinf meldt, de beneden-Schelde bereikt. De Duitsche beveiligingstroepen staan daar aan het Albert-kanaal. Het vestingge- bied van Pas de Calais bevindt zich nog steeds hecht in Duitsche handen. Een ten Zuiden van Antwerpen waargeno men pantserconcentratie van., het Britsch-Canadeesche leger, die blijk baar tot dezelfde divisie behoort, kon door het afweervuur der Duitsche artil lerie uiteengeslagen worden. Ten Zui den daarvan slaagde een Amerikaan - iche pantsertop erin tot Leuven door te stooten. De hoofdgroep van deze Amerikaansche stootgroep bevindt zich nog in het.gebied Bergen-Charleloi. Overigens wordt de Maaslinie van Dinant tot ten Zuiden van Sedan door de Duitsche troepen gehandhaafd. Op enkele plaatsen gelukte het vrij zwakke Amerlkaanscha pantserafdeelingen den Oostelijken oever van de Maas te be reiken, doch zij werden in een tegen aanval van Duitsche strijdkrachten teruggeworpen of zoo doeltreffend af gegrendeld, dat zij zich niet konden ontplooien. Alleen in het gebied van CharleviUe kwam het tot grootere ge vechten op den Oostelijken oever van de Maas. Een andere penetratie in de Maaslinie bij MÓntherma tusschen CharleviUe en Givet, waarbij de Ame rikanen met behulp van amphibiepant- «erwagens den anderen oever trachtten te bereiken, werd door Duitsche pant •erjagers verijdeld. Ten Oosten van Verdun ontstonden slechts minder be langrijke gevechten met Amerikaan sche verkenningstroepen. De distancieeringsbewegingen der Duitsche troepen uit Zuid- en Zuid west Frankrijk konden volkomen vol gens de plannen en ordelijk worden voortgezet. De Duitsche gevechtsgroe pen hebben hier onder deels zwaran tegenstand nieuwe stellingen bereikt en •laan daar gereed voor nieuwe op drachten. Ten Zuiden van Besangon werd een vrij sterke pantsercolonhe op marsch naar het Noorden waargenomen, die blijkbaar -de opdracht heeft de Bour gondische Poort te forceeren. Versterkte druk ep Le Havre. De druk van de CanadeesChe troepen op het voorterrein van Le Havre is op 4 Sept. verder versterkt. Aanbiedingen pm te capituleeren werden door de Duitsche bezetting met beslistheid van de hand gewezen. Teneinde bij den ko menden strijd om Le Havre de Fran- sche burgerbevolking te ontzien, heeft de Duitsche bezefbjg den vijand het aanbod gedaan, SOMOFransche burgers te laten wegtrekken. Het voorstel werd afgewezen. Londen weer onder vuur van VI In Berlijnsche bevoegde kringen wijst men volgens het AifJ*., op de sinds gisterochtend hervatte beschieting van Zuid-Engeland met de V. 1. In tegen stelling tot vijandelijke vermoedens, dat het bestoken van militaire centra in het gebied van Zuid-Engeland en van Groot-Londen had opgehouden, valt nu te constateeren, dat hat ge bruik van het Duitsche V. 1-wapen vol strekt niet is-afgeloopen Hoe ver de actieradius van de projectielen ver sterkt is, daarover worden geen nadere bijzonderheden verstrekt Het hoofdstuk Duitsche geheime wapens, zoo ver klaart men te Berlijn, is echter niet gesloten. Vsnsittart over den Dnttschen tegenstand. Voor radio Londen heeft sir Robert Vansittart ten aanzien van de vraag, hoe men het doeltreffendst den Duit sdien tegenstand denkt te breken ver klaard: „Tijdens den veldtocht in het Westen, vooral in Normandië, zijn vlug schriften boven de Duitsche troepen uitgeworpen, waarin den Duitschers beloofd werd, dat hun geen leed zou geschieden, wanneer zij zich zouden overgeven. Dit heeft echter in het ge heel geen succes opgeleverd. De Duit schers vechten nog steeds als leeuwen zoowel aan de Westelijke als aan de Oostelijke grenzen." REEDS WAPENSTILSTAND VERZOCHT. Naar de lender Moskon gister avond meldde, heeft de volkscommis saris van Buitenlandaehe Zaken, Molotof, Dinsdagavond te 7 uur in opdracht der SovJetregeerttk den Bnlgaarsehen gesant In de sovjet- Unie, Stamenof, een nota overhandigd waarin de Sovjet-Unie Bulgarije den oorlog verklaart. In deze nota zegt de Sovjetregee- 9 - iland de ring. dat Bulgarije Duitsch. facto in den strijd tegen de Sovjet- Unie drie jaar lang gesteund heeft Dan i%>rdt verklaard, dat Bulgarije met hetqog op de nieuwe militaire en politiekeigituatie van de gelegenheid gebruik wilde maken om, evenals Roemenië en Finland, zich van zijn betrekkingen met Dmtschland los te maken. De facto echter ond. de Bulgaaroche regeering nog steeds betrekkingen met Duitschland en volgt zij de politiek van een zooge naamde „neutraliteit" alleen om op deze wijze Duitschland diensten te bewijzen. Om die reden kan de So regeering deze politiek van Bulgarije niet anders beschouwen dan als éen tactische oorlogvoering in het 'kamp van Duitschland tegen de Sovjet-Unie. Woordelijk besluit de Sovjet-nota: „Ingevolge hiervan acht de Sovjet- regeering zich niet in staat betrekkin gen met Bulgarije te blijven onder houden. ZÜ verbreekt alle betrek kingen met Bulgarije en verklaart, dat niet alleen Bulgarije zidh in oor logstoestand met de Sovjet-Unie be bevindt in zooverre, dat net de facto ook tevoren in oorlogstoestand met de Sovjet-Unie was, maar dat ook de Sovjet-Unie van nu af aan zich. in toe stand van oorlog met Bulgarije zal bevinden." Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Bnlgaarsche regeering door bemiddeling van de Sovjet-Rus sische legatie te Sofia, de Sovjetregee- ring om een wapenstilstand verzocht. De secretaris-generaal van het Bnl gaarsche ministerie van Buitenland- sche Zaken, dr Sarafoff en de leider van de politieke afdeeiing van dit mi nisterie, Iwan Alünoff hebben stap pen gedaan b(J den Sovjet-Bussischen zaakgelastigde te Sofia en hebben hem meegedeeld, dat zij door de Bnl gaarsche regeering ermede zijn belast de Sovjetregeering om een wapen, stilstand te versoeken. I REORGANISATIE VAN 8LOWAAKSCHE REGEERING. De reorganisatie van de Slowaaksche regeering is thans geschied. De president van den staat, dr Tiso, heeft het ontslag van de regeering Tuka aanvaard en een nieuwe regee- rhvg benoemd, waarvan minister-pre sident is: dr Stephen Tiso, voorzitter ven het opperste gerechtshof te Pres burg. Deze is tevens belast met de lei ding van de ministeries van Buiten- landsche Zaken en van Justitie. FINSCHE DELEGATIE NAAR MOSKOU? Near de Britsche berichtendienst meldt, zou het Finsche parlement gisteren weer in geheime zitting bij eenkomen. Men neemt te Londen aan, dat een delegatie voor den vrede naar Moskou zal worden gezonden. De staking der vijandelijkheden In strijd met den tusschen het Fin sche en Sovjet-Russische gezantschap te Stockholm overeengekomen wapen stilstand, hebben de Sovjets het vuren aan het Finsche front voortgezet tot Dinsdagochtend 8 uur. Hierover pu bliceert T.T. het volgende officieele bericht uit Helsinki: „Onze troepen hebben alle viiande ljjkheden op 4 September om 7 uur •gestaakt. In de meeste frontseetoren zetten de Sovjets het vuren voort, ter- Wijl de infanterie onbestemde bewegin gen maakte. Finsche groepen officieren bezochten in eenige frontsectoren de Sovjet-Russische bevelhebbers en pro testeerden tegen, de voortzetting van het vuren, dat in strijd was met de overeenkomst. Op 5 September om 8 uur staakten de Sovjets de vijandelijk heden in alle frontsectoren." DE CONFERENTIE TE DUMBERTON OAKS. Naar Efe uit Washington meldt, ■hebben de SovjetafgevaaTdigden op de conferentie te Dumbarton Oaks hun deelneming als geëindigd beschouwd. De besprekingen zullen volgens dit Bericht worden voortgezet door de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Engeland en Ohina en de thans aangekomen Fransche afgevaar digden. De spreker van den Groot-Duitschen omroep, lt.gen. Dittmar, heeft gisteren over den militairen toestand onder meer gezegd: „Met bijzonder veel zorg richten wy op het oogenblik den blik naar het Westen. Engelschen en vooral Ame rikanen hebben hier »van de numerieke meerderheid aan formaties en strijd middelen gebruik gemaakt op een wijze, die een vergelijking met onze doorbraak door de Maginot-linie en den daarop volgenden opmarsch tot den mond van de Somme in 1940 vol ledig toelaat. Daarbij moet steeds in herinnering worden gebracht, dat wij toen vernietigingsoverwinningen be haalden op een vijand, wiens totale sterkte niet belangrijk bij de onze achterbleef. De operatieve vruchten, die onze Westelijke tegenstanders thans plukken, zijn niet ontworsteld aan een vijand van vrijwel dezelfde gevechts kracht en geen resultaat van een betere, dw.z. meer vermetele en con sequente leiding. Slechts met verbit tering kunnen wij bedenken, wat er zou gebeuren, wanneer wij tegenover Engelschen en Amerikanen thans in een krachtsverhouding zouden staan, die ook maar bij benadering overeen zou komen met de omgekeerde ver houding van 1940. Ontoereikendheid der middelen. Dit zijn geen ijdele gedachten, in tegendeel, zij leeren ons, dat het we derom, niet anders dan in het Oosten, de ontoereikendheid der middelen is, die ons thans het succes ontzegt, dat ons vroeger in een meer evenwichtige verhouding nauwelijks ernstig betwist kon worden. Deze gedachtengang is niet het uitvloeisel van een militaire aanmatiging, die, om niet voor het heden de vlag behoeven te strijken, in heit verleden vlucht. Integendeel, wij erkennen volledig, dat de opera tieve prestaties vooral van de Ameri kanen in opzet en uitvoering op een peil van aanzienlijke hoogte hebben gestaan. Maar juist tegen dezen ach tergrond worden de prestaties van onze legers in het Westen bijzonder belangrijk. Wat hier door Duitsche soldaten gepresteerd werd in een strijd, waarbij alle uiterlijke voor waarden, aantal, bewapening, aan- voermogeiijkheden, zoo ongunstig mogelijk waren, waar brokstukken en resten van Duitsche divisies, die sinds maanden gevochten hadden, zich steeds weer met versche vijandelijke formaties moesten meten, is volkomen genoegzaam om ons zelfbewustzijn nieuw voedsel te geven, Zeker, de wonden, dtesjjjis'geslagen worden, zijn daarom niet minder smartelijk. Maar wij weten toch hoe het kwam, dat Britten en Amerikanen doorstieten tot het gebied van Metz, tot in de Ar- gonnen en den Westelijken rand der Ardennen, dat zij zich door Picardië en Artois den weg naar de Kanaal- kust banen. Wat totdusverre tegenover hen ge plaatst kon worden waren meestal slechts numeriek zwakke formaties die over een breed front vodhten en derhalve nauwelijks in staat waren tot uitgebreide actie en welker dunne versperringsgrendel, geenszins ge vechtsfronten in den gebruikelijken zin van het woord, het opdringen dei vijandelijke tankstrijdkrachten wel konden vertragen en in andere rich ting dwingen, maar op den duur niet tegenhouden. Hun taak was uitsluitend van vertragenden aard. Onder de be staande omstandigheden konden zij die niet beter volbrengen dan zij gr - gedaan hebben en nog doen. Gebrek aan totale krachts inspanning. Conclusies als deze raken wederom aan de diepste oorzaak van onze moei lijkheden, het gebrek aan een totale krachtsinspanning. Dit feit kan eigen lijk slechts verrassend zijn voor den- gene, die geen volledige voorstelling heeft van de sterkte der wederzijdsch. kraohtgroepen. Dit wondt thans an ders. Juist op dit beslissende punt is immers de groote mobilisatie begon nen. Dat dit nog niet vroeger gebeurd is geeft ons niet het recht het Verloop van den strijd tot dusverre uitsluitend in een negatief licht te zien. Het is een zeer triviale maar daarom niet minder nuttige wijsheid, dat men, om zonder zeer zware schade te lijden, in den oor log terrein te kunnen verliezen, eerst terrein moet veroveren. Wij hadden den grooten strijd ook nooit tot op dit oogenblik kunnen doorstaan zonder de hreede materieele en personeele basis, in de eerste jaren van den oorlog veirworven. Dat wij haar thans voor het grootste deel hebben moeten prijsge ven, is ongetwijfeld bitter en geeft aanleiding tot menige smartelijke vraag, Wü staan thans voor nieuwe nood zakelijkheden. Wü hebben jarenlang in Oost en West met onze beperk te^trijd- krachten een geweldig gebied gedekt. Wij hebben er menig nut van gehad, ook in den zin van een aanzienlijke voorraadvorming op talrijke terreinen der oorlogseconomie, en de vijanden Doik.ticicn ta afctt. Door doe kop van eon voortrukkemlo •Moelln» D'Jitoeho (ronodltro lijn vljiruïeltjko dullnrllegon geilen. Terstond wordt In do greppel lans» den ores dekkios gezocht en vol aaaimnhl votsoa allooi don toon doe vltagtaMm. (PJC ThoobtJd-HA -St Mevrouw S, Vorhofsan- Vlaaer vaa Wearan met haar dilating Barman, Willy an Wilma. twen melaleo en een loosen. (CNT.-ScÉümmoJpennlnsh) gedwongen tot een herovering, die met zware verliezen gepaard gaat. Dat zijn op de balans van dezen oorlog nog altijd hoogst positieve factoren, ook als wij de offers, die wij zelf hebben moe ten brengen hij de verovering en bij den strijd om het -veroverde, geenszins geringschatten. Wij strijden thans op een aanzienlijk gereduceerd gebied. Het zou geheel onjuist zijn, deze ont wikkeling voor te stellen als gewenseht of beoogd', maar ook dit is zeker, dat een grooter evemrwioht tusschen ge vechtskracht en oppervlakte, of dui delijker tusschen aantal en gevechts- wtarde der beschikbare formaties eenerzijds en de uitgebreidheid van het dekking behoevende front ander zijds steeds voordeelig blijkt voor den- gene, die door de omstandigheden in de verdediging wordt gedrongen. Is onze volkskracht als gevolg van het volledige gebruik, dat het doel van al onze inspanningen van den laatsten tijd vormt, beschikbaar voor de verde diging op verkorte voorbereide linies, dan zal dat is voor ons volkomen waaschijnlijk het strategische even wicht, dat thans in het Westen verlo ren is gegaan, op dezelfde wijze her steld kunnen worden ais, tot verras sing van alle kleingeloovigen, maar ook van onze vijanden, aan het Ooste lijk front gebeurd is. Streven naar stabilisatie. Niemand zal over het hoofd' kunnen zien, dat, tot een nieuwe stabiliseering ook van het Westelijke,ipcnt bereikt is, nog ongehoorde inspfSjhing en bui tengewone standvastigheid noodig zul- enl zijn. Daarbij mogen wij niet be lemmerd worden door de verwijtende vraag, waarom aüfes, wat thans ge beurt, niet reedis vroeger kon geschie den. Vragen als deze belasten, zonder ons tot een deel te brengen. Wij allen dragen een deel van de verantwoor delijkheid voor het feit, dat het zoo gegaan is, omdat al te diep in het Duit. sche karakter de neiging tot het vast klemmen aan een beginsel ook in bij zaken en tot overschatting van het eigen werkterrein verankerd Mggen. Laat ons ook niet over het hoofd zien, dat de eischen, die beveiliging, bestuur en exploitatie der uitgebreide verover, de gebieden ook buiten het zuiver mi litaire om aan ons stelden, talrijke werkkrachten in beslag namen, welke zoo onttrokken werden aan het on middellijke oorlogsdoel. Het was een zeer vertakte organisatie, die voor deze doeleinden noodig was. AU thans deze taken evenals zoovele andere zijn weg. gevallen, kan dat er toe bijdragen, ddt onze directe personeele toerusting op de vereischte breede basis wordt ge bracht. Want dit gezichtspunt blijft in ieder gevalNn onze positie het beslissende. Den tijd) bevechten, die noodig is voor de verwezenlijking daarvan, is de stra tegische wet, waaronder wij thans staan'. Daarvoor moet al het andere wijken. Wij zeggen het nogmaals, onze formaties hebben vaak en lang genoeg moeten vechten zonder voldoenden aanvoer uit het achterland. Wü denken daarbij evenzeer aan den strijd in de lucht als aan de fronten in tngeren zin. Wij zullen moeten opbrengen en ook kunnen opbrengen, wat ons ont breekt. De tüd van ongerechtvaardig de egard» is voortrijDe vraag naar de zin van een dergelijke inspanning ligt te zeer voor de hand dan dat wfj ons aan de beantwoording daarvan zouden kunnen onttrekken, wasrby wü besef fen, dat de vraag naar de vermoede lijke kansen een „levée en masse" in de eerste plaats antwoord verlangt. Een Duitsch volk, diet vastbesloten tot het uiterste, zich in nieuwe groote ta ken tot den strijd opmaakt, is (te eeni ge factor, waarop ook de meest ver bitterde vernietigingswil ven onze vijanden moet breken. PRAWDA CRITISEERT TURKIJE. Radio Moskou heeft den volgenden aanval van de Prawda op Turkije uitgezonden: Tusschen de woorden en de daden van de politiek der Turkactie regeering bestaat een enorme tegen spraak. In woorden heeft de Turksche regeering de diplomatieke betrekkin gen met Duitschland verbroken, doch in de practyk schijnt het, dat alles bü het oude is gebleven. Vergadering der Turksche voikpartij. Naar de zender Ankara meldt, is de Turksche republikeineche volkspartü gisteravond bijeengekomen. Minister president Saradizjogloe legde een ver klaring af over de politieke ontwikke ling sedert de verbreking der betrek kingen met Duitschland Hij zeide, dat in politiek opzicht overeenstemming be staat en dat Turküe in politicis hand in hand met de geallieerden zal blüven samenwerken Na de verklaring van den premier werd de vergadering geslo ten, aangezien er geen andere punten ter bespreking waren. SOVJETISEERING VAN L1TTAUEN. Het ZwiUersche telegraaf agentschap meldt: Volgens een bericht uit Moskou heeft de plenaire vergadering van het bestuur der communistische party van Littauen te Wilna besloten alle Sovjet- wetten en verordeningen, uitgevaar digd in den bolsjewistischen tüd van den zomer 1940 tot den zomer 1941, weer van kracht te doen worden en alle Sovjet, en partüinstanties in de door de Sovjets bezette deelen van Littauen te herstellen. HITLER ONTVANGT JAPANSCHEN AMBASSADEUR. De Führer heeft Maandag den kei- zerlijk Japanschen ambassadeur Osjima ontvangen voor een vrt! langdurig onderhoud over actueele problemen der gemeenschappelüke oorlogvoering van de beide volken. Aan de bespre kingen by den Führer heeft de Rijks minister van Buitenlandaehe Zaken, von Ribbentrop, deelgenomen, die met den ambassadeur, Osjima, tevoren ean vrij langdurig onderhoud had. De Nederlandsche Bank kondigt grond van de verordenende bevoegd heid. haar toegekend in artikel 1, Md 2. van de verordening no. 58/1943 de volgende bepalingen af: Artikel 1. Het afgeven van geldsommen en hei doen van betalingen in contanten is den volgenden ondernemingen licha men en diensten tot nader order verbo den: a. CredietinateHingen in dien rta van besluit no. 225/1941 betreffende het bank- en cred iet wezen, alsmede de Rijkspostspaarbank, de Postcheque- en girodienst en de sociale volkscrechet- instellingen; b. Diensten, als bedoeld in de Giro- wet (Staatsblad 1923 no. 307): c. levensverzekeringsmaatschappijen, als bedoeld in de wet op het levensver- zèkeringsbedriif (Staatablad 1922 no. 718). Artikel 2. Duitsche betaalmiddelen, met uitzon dering van Reich skreditkassensoheire. mogen door de instellingen en diensten als bedoeld in artikel 1 niet meer in betaling of ter verwisseling worden aangenomen. Artikel 3. Over de met ingang van 6 September 1944 uitstaande bedragen bü onderne mingen. lichamen en diensten, als be doeld in artikel 1. zal door de recht hebbenden slechts vrijelijk in contan ten als volgt kunnen worden beschikt: a. f 100,— per week: b. Onbeperkt voor zoover deze be- 'noodied zün voor: 1. Betaling van loonen, salarissen en dergeliike aan personen in dienst van rechthebbenden; 2. Voldoening van verplichtingen uit hoofde van de sociale wetgeving alsmede voor betaling van pensioenen Artikel 4. Deze verordening vindt geen toe passing op de uitbetaling van bedragen, die na 5 September 1944 in contanten op een bankrekening zijn gestort. Artikels. De in artikel 1 bedoelde onderne mingen. lichamen en diensten moeten verlangen, dat de noodlge bewijsstuk ken worden overgelegd, waaruit blnkt dat de aangevraagde bedragen noodie zijn voor de doeleinden als genoemd in artikel 3. sub b. Zoo mogelijk zien zij toe. dat deze bedragen ook metter daad voor genoemde doeleinden wor den besteed. ArtikelS.,. Een ieder is verplicht tot geheim houding van al hetgeen hem in ver band met de uitvoering van deze ver ordening Is bekend geworden. Artikel 7. Overtreding van het bepaalde inde voorafgaande artikelen kan wolden gestraft met sluiting van de onderne ming. instelling of dienst. Artikel 8. Deze verordening kan worden aan gehaald als „verordening beperking betalingsverkeer 1944". Artikel 9. Deze verordening treedt op 6 Sep tember 1944 in werking. Amsterdam, 5 September 1944. De Nederlandsche Bank. GASVOORZIENINGBEPERKING. De kolenipositie van Amsterdam maakt het noodzakelijk met ingang van 6 September 1944 over te gaam lot het instellen van gaslooee uren. Van heden af zal het te Amsterdam slechts mogelijk zün. gas te verkrijgen van 5 tot 9 uur. van IX tot 13 uur en van 18.80 tot 18.30 uur. Met ingang van heden zal ook in de gemeenten 's-Graven'hage, Rüewük en Voorburg en in de plaatsen in het West- tand, welke gas van het Haagsche gas bedrijf betrekken, de gaslevering tot nader bericht alleen van 6 30—8.30, wan 11—13 en van 17—19 uur geschieden. BETROUWBARE BERICHTGEVING. Waken tegen verwarring. Sinds Maandag liepen er geruchten en de Britsche radio verspreidde het officieel als bericht van Eisenhowers hoofdkwartier als zouden de En. gelsch-Amerikaansche troepen Neder- landsch grondgebied bereikt en Breda bezet hebben. De» geruchten hebben een groote verwarring teweeggebracht, Het behoeft nauwelijks vermeld te worden, deelt men ons van officieete Duitsche züde mede, dat Breda niet bezet is en dat deze geruchten volko men uit de lucht zijn gegrepen. Men wü»t er op, dat he* Duitache weer- maohtsbericht stads den aanvang van den oorlog een onbetwistbare autoriteit verworven heeft door de harde juist- heid en betrouwbaarheid züner gege vens. Ook ten aanzien van oorlogsge beurtenissen, die het Nederlandsch be lang «ouden raken, kan men de Duit- sche leger berichten veilig ais richt snoer nemen. H*t NederUnd*che Roode Kmis ontving wederom opgaven van in Nederlaadaah IndJi geïnterneerde burgen van Mederlandachè nationaliteit. Van de volgende geïnterneer den konden tot op heden de adressen van do naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden bier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeft ltd en beroep. Cornelia, M, machinereparateur; Dieben. 37, ingenieur; Dlrksen, Dirk, 91. onderwij zer; Disco, Ci H., 41, employe bij cultures; Doelman. C., 4», schoolhoofd; Doorn, Adria- nua van, li. ambtenaar bij bank; Doorn urn, H. van, U, «onder beroep; Dranen, J. HL van, 51, werkzaam bij bank; Drievoet, C. L-, M, werkzaam bij politie; Drievoet, L„ u, onderinspecteur van politie; Drost, N. J„ 41. loods; Drijfhout, 61, hoofd weeskamer; Dubbelman, Otto, O, klerk; Dumber, W. A, 55, hoofd lokale reentbank; Duque, D., 4JL werkzaam bij maatschappijDwuren, J. I*. van, «I, aaslatent resident; Duysings, T. W. H M-, 6». handelsman; Dijk, B. H. van, 44, onderwijzer; Bckardt. K. 3.. 33, werkzaam bQ maatschappij; Edena, K-. K, directeur; Bdlx- hoven, F. W, H. Q. U, 46, hoofdinspecteur politie; Eldermana, Johannes, *7, on derinspecteur van politie; EU on, J., 46. amb tenaar; Entjes, Harm, 46; inspecteur spoortregen; Eg 48, onderwijzer; Essen, Evèi zaam bij politie; Eijndeo, werkzaam bij maatschappij; Enter, H. H. den 16. werkzaam bij politie; Beerman. J. E. C., 4*. ambtenaar; Flach, Willem, 41, in specteur douane; Fradken. A. J. J„ 3f, schoolhoofd; Fijn van Draat, J. J., 64, amb- tenaar; Galema, Hyltje, 33, ambtenaar; Gar- rttaen, O. A M., 44, beheerder postkantoor; Gee, P. J. de, 36, werkzaam bij maatschap pij, Geest, J. A. van der, 46, werkman; Gel der, F. B J. van, 43, hoofdagent van politie; Gerhard, J„ 41, ambtenaar; Gertchausen, J. H., 46, onderinspecteur van politie; Geus, R~ 36, officier Leger des Heils; Oieae, H. T. O* 53. werkzaam bij gevangenis; Giffen, Jan van, 56, werkzaam ln apotheek; Ginkel, Pau- lua van, 53, werkzaam bij gevangenis; Gin- kel—Flevez de Mali nes, L. R. van, 46, assis tent resident; Gotzen, Lubbertus, 46, hoofd kantoor «nancléqf Graaf, E. A. van de, ff, ambtenaar; Graaft. J. p. de, II. douane- inspecteur; Grasmeyer. Hendrik, 41. werk zaam btj politie; Groene veld, F. J„ 16, be- stuurscontröle inspectie; Groot, Alexander de, S3, spoorwegingenieurGroot, Jan de, 4L leeraar; Groot, Jan de, 46, werkzaam b|f watervoorziening; Groot, Simon, 56, schepe ling; Groot. Simon, P. A,. 36, ziekenhuis dokter; Haan. Wlebo de, 56. ambtenaar; Haana, V. O. F., 43, onderwijzer; Hagenaar, K. P., 46, onderwijzer; Hamburg, Samuel, 4f, werkzaam bU gezondheidsdienst Soera- bala; Hamel. w. A., 41, werkzaam bij bank; Har^ EL M. J„ 49, ambtenaar; Hart, P. C- 43, leeraar hoogeschool; Harteveld, C. J„ 53, directeur gevangenis; Hartman. C. M., 6», werkzaam op kantoor; Hartog, C. J. den, 46. ttiinemploye; Have, O. ten, 37, werkzaam bij politie; Haver, J. M., 56, onderwijzer; Ha- vlnga, J. C. F. w„ 41, klerk; Heege, J. O. ter. 49, technlker; Heerden, A. C. H. A., 41, missionaris; Heesterman, A. P„ 69, handels man; Heitkoonig. J. O. P„ 61, administra teur onderneming; Helfrich, O. L. A.t S3, assistent officier van politie; Hejms, Willem, SI, werkzaam bU politie; Heni. A. P. G.. 53, werkzaam departement van financiën; Hen»- bergen, D. W J. van, 53, klerk; Hensbroek, Gerrit, 57, ge pensionneer d; Herfkens, J 54, eigenaar zweminrichting; Herklots, 49, ambtenaar; Heuvel, B. H. van den, 5T, bouwkundig Ingenieur; Heyden, A. J. van der, 54, ambtenaar; Hlemstra, J. E., 46, werkzaam bij maatschappij; Hofstee, Jan, 46, visscherij-consulent; Hoeïng. Albert, 41, be ambte; Hollman, B. D L., 46, assistent In specteur van politie: Hols, C. B-, 46, werk zaam bij politie; Holterman. O. N. J., 51, assistent Inspecteur van politie; Holthaua, J. O., j» apotheker* Hond, a J. van den, 51, werktuigkundig Ingenieur; HOogerbeets, Nlcolaas, 57. klerk; Hoogstraten, Willem, 49, werkzaam bij politie; Hoppe, O. A. H., 54, handelsman; Houtaar, K. ÉL, 53, werkzaam bij arbetdsinformatlebureau; Houtum, J. J. van, 45, ambtenaar; Houwing, ft., 49, presi dent van bank; Scheper. Willem, 53. zonder beroep; Whyfe, B, L., 49, directeur post kantoor; Wiegmans, F. A. L., 16, handelsman: Wiener, F. J„ II. Ingenieur textielfabriek; Zon, A Y van. 33, werkzaam bU maatschap pij. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere Inlichtingen te wenden tot de vijfde afdeeiing van het Informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 37—39 te *a Gra- venhage. onder opgave van zoo volledig mo gelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatst- bekende adres van de geïnterneerden Terugbetaling van pachtwaarite. Waaischünlülc zal een regeling tot stand komen, meldt het „Vaa", die het mogetyk maakt, dat de prachtwaarde der agrarische onroerende zaken in gebieden, welke op last van de Duit- sdhe weermacht zijn ontruimd, van het tijdstip der ontruiming af, recht streeks door of namens den staat aan den eigenaar zal worden betaald. Gedurende den tüd, dat deze pacht waarde wordt voldaan, is de pachter natuurlijk van pachtbetallng vrijge steld. DISTRIBUTIBNÏKUWS HONGAARSCHE BLOEM VAN HET ROODE KRUIS. Reeds thans aflevering. In afwü'king van hetgeen reeds eer der werd medegedeeld, mag de afteve ring van Hongaarsehe bloem op de bonnen reserve B 70 en reserve C 70 voor zoover deze bloem voorradig is, met ingang van heden worden afge leverd. 6 Sopt. Maan op 22.24 onder H M- 7 Sept. Maan op 22.5# onder 12.52 g Sept. Maan op 23.21, onder 14.10

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1