GOUDSCHEACGLDANT WANNEER Donderdag 7 Sept 1944 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN PrU» 5 cent» per nummer STRIJD OF DE LINIE LEUVEN - NAMEN - SEDAN Verbitterde gevechten in Antwerpen Roemenen in Zevenburgen teruggeworpen Gevechten aan de Dyle en de Nethe. J BiHMhlAhd Feuilleton DE TRAGEDIE VAN EIKENHOF VERDUISTEREN Tot 9 Sept. moet vefdnlsterd worden van 26.157 nar. •Site Jaargang No. 21644 Chefredacteur: F. tI ETER Gouda. Bureau- Kerkt 21. telefoob 2145. Postrekening 4MU0 Prjj» abonnement besorgfcring Gouda: p. kw. 2,36, p. m. f 0,78, p.w. 0,1*. Bulten Gouda: p. w. ƒ0,1®. Franco per po»: p. kw. 3.41. p. m. 1,11. Het opperbevel van de Duitaohe weermacht maakt Woensdag bekend: „In het gebied van Antwerpen wer den onze divisies teruggenomen naar bet Albertkanaal. In de stad zelf wordt aog verbitterd gevochten. Op de linie LeuvenNamenSedan viel de vijand over een breed front aan, doch hij kon slechts onbeteekenende terreinwinst behalen. Vijandelijke overzetpogmgen over de Moezel ten Noorden van Nancy werden afgeslagen De bezetting van Le Havre sloeg een door tanks onder steunden aanval van den vijand bloe dig al In het voorterrein van de vee- ting Brest doorgedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in een tegen aanval verdreven, nieuwe concentra ties infanterie en tanks van de Ame rikanen werden door geconcentreerd artillerievuur uiteengeslagen. Ome uit Zuid- en Zuidweet-Frankrijk te ruggenomen troepen hebben volgens bet bevel het gebied om Düon en het plateau van Langres -bereikt. Op da paswegen ten Westen van de Fransoh-Italtaansoha grens sloegen anze beveiligingen sterke vijandelijke aanvallen bloedig af. In den Adriati- achen kustsector verijdelden onze troepen ook gisteren alle doorbraak pogingen van den vijand, die met zeer krachtig gebruik van materieel steeds 'weer op onze stellingen losstormde Sinds 31 Aug. werden bij deze gevech ten 260 tanks stukgeschoten. Bij een onderneming tegen benden in de Egeiaohe Zee werden door eenheden der Duitedie marine 88 vijandelijke motnrzeilachepen vernietigd of opge bracht. In het Zuidelijke deel van Zeven burgen wierpen Hongaarsche troepen, ondersteund door Duitsche stukken stormgesohut opdringende Roemeen- sche formaties in een tegenaanval terug. Hierbij werden zes vijandelijke batterijen en twee met oorlogstuig ge laden treinen buitgemaakt. Slagvlie gers vernietigden bij aanvallen in scheervluoht op Roemeensch gebied 60 locomotieven en een vol geladen trein met materieel. In de Oostelijke Karpaten werden wederom talrijke aanvallen der bols jewieken op de -paswegen in harde ge vechten afgeslagen. Ten Noorden van den Boeg werden de door sterke pant ser- en slagvliegersstrijdkrachten on dersteunde aanvallen der Sovjets door tegenaanvallen aan den beneden-Naref tot staan gebracht. In den verbitter den strijd vernietigden troepen van het leger en luchtdoelartillerie in den tijd van 3 tot 5 Sept. 240 vijandelijke tanks en stukken stormgeschut. Van de rest van het Oostelijke front wor den slechts plaatselijke gevechten ge meld uit het gebied van Dwrpat. De beide laatste dagen verloren de Sov jets aan het Oostelijke front 73 vlieg tuigen. Bij aanvallen ven vijandelijke bom menwerpers op West- en Zuidwest- Duitschland werden vooral de steden Mannheim, Ludwigshafen, Stuttgart en Karlsruhe getroffen. Des nachts wier pen afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op Hannover. Boven 't Rijks gebied en het strijdgebied in het Wes ten werden 31 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. DE TEGENWOORDIGE TOESTAND IN ZWITSERLAND. Nu de militaire opeaties weder steeds meer zoowel in het Westen ais ht het Zuiden de grenzen van Zwitser land naderen, wijzen de Zwitserse!» bladen in ovareenetemmntg met de ernstige woorden die de hoogste bur gerlijke en militaire autoriteiten van het land bij de nationale 1 Augustus- viering lieten hooren, nogmaals erop, dat de moeilijkste uren voor Zwitser land wellicht nog te wachten staan, aldus schrijft de Zwitsersche cost, van de N.R.Crt. d.d, 12 Aug. uit Genève. Een der belangwekkendste beschou wingen over dit onderwerp gaf de Basler Naehrichten, die den tegenwoordigen toestand van Zwitser land uit binnenlandsch-politiek, econo misch, humanitair en militair oogpunt besprak. Op het gebied der binnenlandse!» politiek stelt het Bazelsche blad vast, dat zich thans, evenals in den tijd der Duitsche overwinningen van 1940/1941, wederom kleinere groepen Zwitsers vormen, die door de militaire succes sen van een der oorlogvoerende par tijen worden aangetrokken en onder veronachtzaming van den waren Zwit- sersdhen democratischen geest zich ideologisch geheel bij de vermeende overwinnaars aansluiten. Daarbij wor den deze op zich zelf ongevaarlijke kleine groepen in den een of anderen vorm door buitenstaanders onder steund, die nog snel uit overwegingen van persoonlijk belang de gunst van de thans succesrijke volken hopen te verkrijgen. Alle goede Zwitsers zullen, bepleit het blad, aan dit niet geheel te onderschatten gevaar krachtig het hoofd moeten bieden. Dat de economische toestand van Zwitserland steeds meer aanleiding tot bezorgdheid geeft, ligt voor de hand en is bekend. Niet alleen heeft de des organisatie van het Fransche spoor wegverkeer het vervoer van Zwitser sche of voor Zwitserland bestemde goederen tusschen Marseille en de Zwitsersche grens, alsmede het transit- verkeer tusschen Spanje en Zwitser land heel erg bemoeilijkt, doch de oorlogsontwikkeling heeft tevens ertoe geleid, dat Zwitserland uit Hongarije en Roemenië veel mander levensmid delen verkrijgen kan dien in de eerste oorlogsjaren nog het geval was. Op humanitaij; gebied moet Zwitser land stellig op een toeneming van den stroom vluchtelingen naar zijn grenzen bedacht zijn. Deze vluchtelingenstroom aai zelfs een zeer grooten omvang kunnen aannemen, terwijl daarbij te bedenken is, dat bij de tegenwoordige totale oorlogsmethoden een zeer groot gedeelte der asylzoekenden bij terug wijzing over de grenzen in levensge vaar zou geraken. Van het nieuwe re- geermgsvoarschrift, dat van de zwart over da grens gekomen vluchtelingen slechts die geduld lullen worden, die waarlijk bij terugwijzing in gevaar voor lijf en leven zouden verkeeren, •al dus wellicht geen groote beperken de werking uitgaan. Een aanzienlijke Uitbreiding van het aantal vluchtelin gen, dat thans reeds de 80.000 over schreden heeft, zou echter groote moeilijkheden voor de plaatsing en huisvesting dier vluchtelingen brengen. Uit militaire veiligheidsoverwegingen zijn toch groote gedeelten van Zwit serland tot verboden terrein voor vluchtelingen verklaard. Bovendien kunnen met betrekking tot de vraag omtrent de of niet toelating van be paalde vluchtelingen politieke moei lijkheden zich voordoen. Het belangrijkst blijft echter het mi. moire gevaar, dat uit een nadering der militaire ooriogaoperaties tot de Zwitsersche grenzen zou voortvloeien, Voorabis hierbij te denken aan het ge vaar van „militaire acties, waarbij de aanvalsrichting in haar verlenging •aar het Zwitsersdie grondgebied Voert; terwijl evenmin het gevaar ge loochend kan worden van „omstandig heden, waarin de weg door Zwitser- tand voor de eene of andere partij de beste weg zou zijn, om versterkingen te ontvangen." Weliswaar gelooft het Bazelsche blad te mogen aannemen, dat een aanval tegen Zwitserland thans Wet meer met dezelfde aanvalskracht zou kunnen gevoerd worden als in vroegerè oorlogsjaren denkbaar zou zijn geweest, doch Zwitserland zal toch voortdurend op' zijn hoede moeten blijven. Ook hierom, omdat de mate van militair gevaar voor het land voor een belangrijk deel zal afhangen van de mate van het vertrouwen, dat beide oorlogvoerende partijen in het poli tieke willen en het militaire kunnen van Zwitserland tot handhaving en verdediging zijner neutraliteit stellen. Het blad stelt geheel theoretisch het geval, dat de Angelsaksers eenmaal van Italië uit de Zuidelijke grens van 't land zouden bereiken. Zij zullen zich dan wellicht afvragen of van Duitsche »ijde een tegenactie tegen hen door Zwitserland zou gevoerd kunnen wor den. De Duitschers daarentegen zullen zich de vraag stellen of niet een An gelsaksische aanval door Zwitserland naar Zuid-Duitschland in de bedoe ling der Angelsaksers zou liggen. Dit wantrouwen der beide oorlogvoerende partijen in de bereidwilligheid der tegenpartij tot eerbiediging der Zwit sersche neutraliteit zou heel gevaarlijk voor Zwitserland kunnen worden, in dien zy niet beide ten volle zouden vertrouwen, dat Zwitserland zijn neu traliteit onvoorwaardelijk wil hand haven en militair ook in staat zou zijn een schending zijner neutraliteit af te slaan. Een algemeene mobilisatie van het Zwitsersche leger zal daarom on der bepaalde omstandigheden onont beerlijk kunnen zijn, vooral ook uit politieke overwegingen. SOVJETISEERING VAN LITTAUEN. Het Zwitsersche telegraafagentschap meldt; Volgens een bericht uit Moskou heeft de plenaire vergadering van het bestuur der communistische partij van Littauen te Wilna besloten alle Sovjet- wetten en verordeningen, uitgevaar digd in den bolsjewistischen tijd van den zomer 1940 tot den zomer 1941, weer van kracht te' doen worden en alle Sovjet- en partij instanties in de door de Sovjets bezette deelen van Littauen te herstellen. DE ARABISCHE KWESTIE. De Syrische minister van Buiten- landsche Zaken heeft besloten gehoor tegeven aan de officieele uitnoodiging van het Egyptische ministerie van Buitenlandsche Zaken om deel te nemen aan de voorbespreking voor het Arabische eenheidscongres, dat op 25 September begint. na de FINSCH-DUITSCHE breuk. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt zal de Duitsche gezant te Helsinki, von Blücher, met het ge heele gezantschapspersoneel nog h. den loop van deze week via Zweden naar Duitschland terugkeeren. Tege lijkertijd zal de Finsdie gezant in Berlijn, Klvlmakl, met zijn staf de te rugreis over Zweden aanvaarden. Amariltauwct» duikboot vermist, Het Amertkaansche ministerie van Marine hefcft medegedeeld, dat de duikboot Robaio onder bevel van Manning Kimmel, den zoon van achout-by-nacht Kimmel over ttfd is en als verloren moet worden beschouwd. WtlU&ra Phillips. Naar de Britsche be richtendienst uit Washington meldt, ver» wacht men, in welingelichte kringen daar, dat William Phillips, de persoonlijke vertegen- woordlger van president Roosevelt In Britscn-Indie, deze maand na zijn terugkeer naar de Ver. Staten zal aftreden. Uit het gebied van Brussel en Ant werpen i#n de Britten op 5 Sept. met pantserverkenningsafdeelïngen in al gemeen Oostelijke richting getrokken. Zij konden tegen den feller wordenden Duitschen tegenstand slechts betrek kelijk geringe vorderingen maken. Bü Leuven ontstonden aan de over gangen van de Dyle en ten Noordoos ten van Mechelen aan de Groote Netto» gevechten, waarbij die Duitsche troe pen de opgedrongen vijand opvingen.' De stijd bij Le Havre. Ten Oosten van Le Havre hebben de Duitsche troepen op 5 Sept. een door 90 tanks ondernomen aanval bloedig afgeslagen, zoo meldit 't D.N.B, Marine- kustbatterijen namen van kaap de La Baye uit vijandelijke artillerie onder vuur en stelden door treffers verschei, dene stukken geschut buiten gevecht. Een Britsche monitor, die van zee uit aan de gevechten te land wilden deel namen, werd genoodzaakt den steven te .wenden. Aanvallen op Broei. De thans 4 weken durende storm loop van Amerikaanse he troepen cp Brest heeft ook op 5 Sept., ondanks voorafgaande hevige luchtaanvallen, weer slechts geleid tot bloedige ver liezen voor den vijand-, aldus 't D.N.B. De voornaamste druk lag in het Oos telijke deel van het vestinggebied, waar Duitsche grenadiers en val schermjagers gedeeltelijk in verbit terde gevechten op korten afstand alle aanvallen afsloegen en geringe plaat selijke penetraties in tegenaanvallen Wgrendeiden. In het Westelijke voor terrein was de dhik der Amerikanen aio gevolg ven hun zware verliezen op de vorige dagen gering. Voor zoover zij aanvallen ondernamen, konden de Duitsche verdedigers den vijand reeds voor hun linies door geconcentreerd vuur uiteendrijven. Succesvolle Hongaarsche tegenaanval. Hongaarsche troepen hebben den 5den September in een tegenaanval op bolsjewistisch-Ricemeensche formaties, die opdracht hadden uit het Zuiden het Zevènburgsche gebied binnen te dringen, belangrijke successen behaald. De Roemenen werden over een breed front in geconcentreerde aanvallen te ruggeworpen en met zeer zware ver liezen uiteengeslagen. De uit het Noorden en Oosten gelijktijdig aanval lende Horiveds, die gesteund werden door Duitsch storm geselt sloten groo te deelen der Roemeensche benden in en vernietigden ze. Daarbij konden totdusver zes Roemeensche batterijen met haar mumi-tievoorraden alsmede twee met wapens, uitrustingsstukken en ander oorlogsmaterieel gel-aden treinen buitgemaakt worden. De aan vallen der Duitsche slagvliegtuigen wa ren vooral gericht op de aangevoerde reserves. Een benzmetrein werd in brand gebombardeerd en een, groot aantal locomotieven vernietigd. Tij dens een aanval op een vijandelijk vliegveld werden 7 vliegtuigen op den grond vernield Twee toestellen wer den in luchtgevechten neergeschoten. De operatie wordt voortgezet. In de naar het Oosten aansluitende gebieden voerden Duitsche pantser- formaties verscheidene succesvolle zui veringsoperaties uit. Zy konden daar bij tezamen niet Hongaarsche strijd krachten rnaar het Zuiden en Zuidwes ten aanzienlijk terrein winnen en op de Sovjet- en Roemeensche troepen verscheiden» plaatsen veroveren. Bijzander verbitterd werd gevochten in- het gebied van den Gimes-pas, waar Duitsche troepen met suoees in aanval en afweer al hun stellingen wisten te handhaven. In het overige Karpathen- voorterrein ontstonden geen gevech ten van beteekenis. DE LIJFGARDE VAN DEN POGLAVNIK. Het commando van de lijfgarde van den Poglavnik van Kroatië deelt mede: „By besluit van het gerecht van de lijfgarde van den Poglavnik van 5 September 1944, welk gerecht compe tent is voor strafprocedures tegen leden van de lijfgarde van den Poglavnik, zijn de vroegere minister» Ante Vokitsj en Mladec Vlorkovitsj vervallen ver klaard van hun officiersrang en uit de gelederen van de lyf-gaide verwydend. Zy zijn tevens geïnterneerd. Dit besluit werd gemotiveerd met het politieke op treden van beide personen gedurende den laatsten tyd, dat niet slechts in tegenstelling stond tot hun diensplich ten, doch ook tot hun plichten jegens de Oestadsja," DE CONFERENTIE TE DUMBERTON OAKS. Naar Efe uit Washington meldt, hebben de Sovjetafgevaardigden op de conferentie te Dumbarton Oaks hun deelneming als geëindigd beschouwd. De besprekingen zullen volgens dit bericht worden voortgezet door de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Engeland en China en de thans aangekomen Fransche afgevaar- digdep. I* hef verleden ligt het heden. In 1 nu waf worde* «al. BILDERWJK AUK& STELLINGWERF. 1665 Nooreche oortog In 265S. Lt.- Atfmiraal in 1666. Gesneuveld bij Loweelo/t i. 166S. („an, nr<tien N. dertandera voor Europa't vrijheid ter tee, in trouwe verbondenheid met hun (Foto'e O.-HJ Duitaohe kameraden. Aaonwldtoc etset open voor ledaren N «Ierlander van 17—46 jaar on kan geacbledon bij de Marlne-ArwiahaneoteUe Nieder- lande te Utrecht, de aaeimeldinfebureaux voor Marine-VrtJ- wttlifere ta Amsterdam, Katveretaaut 143 on Rotterdam. Nieuwe Binnenweg <96100, bij allo Halen, en Ortekomman- danturon «o bij do Neben,tellen der Waffen-SS. Alle gewenechla killohtlngen, zoowol voor tHoaietnama bij do Marino aio bij dt Wafftn-88, w or don aan borengenoamdo adraaaon verstrekt. Mooi NeMnd. Bet prachtige atadhuia vin Klundert. (CjNJF.—Z.) DE AMERIKAAN SCHE PRESIDENTSVERKIEZINGEN. Naar de Britsche berichtendienst ujt New York meldt zal de republikein- sche candidaat voor het presidentschap, Thomas Dewey, 7 September te Phila delphia zijn vericiezingseampagne ope nen. Op de eerste etappe van zy® reis door 21 AsRerikaamsche staten, welke 20 dagen zal duren, zullen 80 pers- en radioverslaggevers Dewey begeleiden. Naar de Britsche berichtendienst- uit New York meldt, steunt rond 60 van alle bladen in de Ver. Staten by de presidentsverkiezingen begin Novem ber den republikeinschen candidaat Dewey, terwijl slechts 26 der bladen voor Roosevelt pleit. AMERIKAANSCHE REGEERING NEEMT STEENKOOLMIJNEN OVER. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft het Ameri- kaansdhe ministerie van Binnenland sohe Zaken op last van Roosevelt Woensdag nog 15 steenkoolmijnen, die daar stakingen stillagen, overgenomen. De aan negen maatschappijen in Penn- sylvanie en West Virginia toebehoo- rende mijnen hebben 5100 man in dienst en een dagelijkse!» productie van on geveer 27.000 ton. DE TSJOENGKINEESCHE VERLIEZEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het opperbevel van het Tsjoenkineesohe leger verklaard, dat het leger tot einde Juni van dit jaar 2.810.220 man ?an dooden en gewon den heeft verloren, DE KWESTIE BULGARIJE. In politieke kringen te Beriyn herin nert men aan het bezoek van Molotof aan Berlijn in den herfst van 1940 als een bewys dat de Sovjetoverval op Bulgarije van het begin af aan in de bedoeling van Moskou heeft gelegen. Tijdens dat bezoek heeft Molotof den Fiihrer gevraagd, of Duitsch tend be reid zou zyn toe te staan, dat de Sov jet-Unie Bulgarije een garantie ver leende en tot dat doel Sovjettroepen naar dat land zou zenden. Doordat Bul garije zich na het uitbreken van het Duitsoh-Sovjet-Russische conflict onder de bescherming van Duitschland plaat ste, ontkwam het Bulgaarse?» volk, naar men thans te Berlijn in herinne ring brengt, aan de greep van Moskou. Thans, nu Bulgary» van de Duitsche bescherming meent te kunnen afzien, verwezenlijkt Moskou zijn plan, Aldus komt Moskou tevens zyn doel, in het bezit van de Dard-anellen te komen, een grooten stap nader, zoo verklaart men te Beriyn. JAPANSCHE RIJKSDAG BIJEEN. De Japansche Ryksdag die, zooals gemeld op 6 Sept. in 85e zitting is bij eengekomen, staat in het teeken van de reg eerings verk la ring van den min.- president en van de begrootingsbe- raadslagingen in zake de totdusver verrichte bijzondere uitgaven voor mi litaire doeleinden. De rede van den premier, die Dinsdag in de gewone kabinetszitting door de regeering is goedgekeurd en die op het program van den tweeden zittingsdag staat, wordt met byzondere spanning tege moet gezien, daar deze zitting van den Rykodag de eerste is onder de regee ring Koiso en men principieels uiteen zettingen verwacht over de totale oorlogvoering des lands, over de ver dediging van het vaderland en ook over den onlangs opgerichten „opper sten raad der oorlogsleiding." Met de thans op het program staan de doeleinden, bereikt de staatsbe- ÖPROEF TOT LANDBOUWERS, VERVOERDERS EN ANDEREN. In het belang van 4» voedsel voorziening. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, ir T. P. Huisman richt den volgenden oproep tot land bouwers, vervoerders enz. in Z Holland: Ik doe een beroep op de Undbou wers in Zuid-Holland, hun yiiterste best te doen, de Voedsel voo: van onze steden, ,j(u de aanvoer va' elders moeilijkheden ondervindt, ti waarborgen. Daarvoor is noodig en ik reken op actieve medewerking van allen, dat er flink aardappelen ge rooid en uitsluitend afgeleverd wordt via de V.B.N.A., dat de dorschingen van broodgraan doorgaan, dat de melk aan de normale afnemers wordt af geleverd, de veelevering zooveel mo gelijk voortgang vindt enz. Ook op de vervoerders van melk, de schippers, die aardappelen vervoe ren en anderen, die by het vervoer betrokken zyn, doe ik een beroep. Neem risico, nu de voedselvoorzie ning onzer bevolkingscentra uw me dewerking noodig heeft. Help de plaat- selyke bureauhouders en andere in stanties by hun werk. A. W. GROOTE t Te Amsterdam is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer A. W. Groote, ontwerper der stenografie- Groote. De thans ontslapene verliet op 40-jarigen leeftijd den militairen dienst als luitenant-kolonel. Ter ge legenheid van zijn 70sten verjaardag werd hy benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. grooting van dit jaar een totaal be drag van 76.352.879.000 yen of meer dan het dubbele van verleden jaar. FAMILIE VERZORGING O.T. De familieverzorging van de O.T. K voorloopig verplaatst van Carel va» Bylandtlaan 30, naar Prinsegracht 60^ Den Haag. De spreekuren zijn van 9—12 uur Mi Van 1517 uur. School in brand. Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur ontdekte een schoot knecht brand op den zolder van d« openbare lagere school,aan de Galvo- nistraat 43 te VGrawenhage. Het vuur, dat voedsel vond in op den zolder op geslagen meubelen, greep zeer snel om zich heen. Met vele stralen werd heé vuur aangepakt, zoodat men betrek kelijk spoedig den brand, die veel rook ontwikkelde, meester werd. Verhin derd kon niet worden, dat de zolder geheel uitbrandde. De oorzaak is om bekend. KERK EN SCHOOL DE FUNCTIONEELE BETEEKENIS VAN HET KERKGEBOUW. In het Weekblad van de Ned. Her vormde Kerk brengt ds A. Faber t* Kampen de functloneele beteekenis va» het kerkgebouw ter sprake. „Uit vele gemeenten komen berichte» van uitbreidingsplannen, kerken die ta klein worden, liturgische opleving ena. Wat moeten wij hiermee aan? De archi tect ls tenslotte niet meer dan de uit voerder van de geestelijke opdrachten, die.hem worden verstrekt. En nu blijkt in de practijk telkens weer, dat d» kerkelijke opdrachtgevers zielf beper ken tot een aantal practise!» punten ala daar zijn groote en aantal zitplaatsen, algemeene zichtbaarheid en hoorbaar heid, goede zitgelegenheid en kostenbe rekening. Maar de waarachtige leidm» van liturgische inzichten uit ontbreekt te eenenmale; zoo gaat de beele kerk bouw op drift en zien wy telkens weer; dat door den overheerschenden invloed van den bouwmeester allerlei wereld lijke motieven den bouw bepalen. Om 'oen voorbeeld te noemen: hoe vermijden wijT jn de toekomst in onze nieuwe ker- -kerreen avondmaalsviering met een ein» delooze hoeveelheid tafels na elkander, die geestelijk doodend op het samenzijn werkt?_ Is daar een kerkbouw praclisch mogelijk, waar deze dooding tot een mjmmum Wordt gereduceerd zonder dat dit ten kostngaat van wezenlyke andere groote belangelt? Mogen wij aannemen, dat bij de steeds sterker wordende deel neming aan het heilig avondmaal op vele plaatsen, er een verandering zal komen in de viering? Büv. zooals de Protestantse!» kerken in het buitenland dit doen: staande rond de tafel of ko mende individueel naar de tafel op dm koorverhooging, waar dan brood ea wijn geknield worden ontvangen? D» kerk begrijpe, dat hier enorme belangen op het spel staan. Het is gansch niet uit gesloten, dat de individualistische wille keur en het persoonlijke inzicht van enkelingen, die by den kerkbouw be trokken zyn, ook in de toekomst aan het woord biyven. Daarmee zal groot* schade aan het leven van de kerk wor den toegebracht. Want juist de functio- neele beteekenis van het kerkgebouw in het moderne stadsbeeld en voor dm gesaeculariseerde wereld onzer dagen ia moeilijk te overschatten." GEEN LUXEBROOD EN GEEN KLEINE BROODJES MEER. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstyd maakt bekend, dat het met Ingang van Vrijdag 8 Septem ber 1944 is verboden luxe brood ta bak ken of af te leveren. Onder luxebroodj^ wordt verstaan o.a. Oberlander, snijgfs i en luxeknipbrood. Eveneens is het hak ken en afleveren van kleine brood||s in eiken vorm, kadetjes e.d. verbodens Ge bakken en afgeleverd mogen dus slfchts worden brooden van normaal gebrmke- ïyke model in gewichten van 400 gfam of veelvouden hiervan. ïr SPORT VOETBAL. Jubileum-wedstrijd uitgesteld. Do wedstryd, welke het Amsterdam se!» elftal a.s. Zondag in het Olym pisch Stadion ter gelegenheid van 58 jaar georganiseerd voetbal in de hoofd stad tegen het Nederianxlsehe bondself- tal zou spelen, is tot nader order uit gesteld. I Zoekt gij, als gij, bü dreigend lucht- gevaar buiten de stad bent, een schuil plaats in den berm van den weg, onder hoornen of tegen het talud van een dijk en dan aan den schaduwkant? (Voorllchttngiactla van de hoold- inspectie voor de Luchtbescherming)* Oorspr. roman van Johan Jchanson 79) Slot, Mogelijk dat die stilte na jaren nog eeu gevoel van schuld naar boven haalt in de verworden vermogens van dien man, die zich vergreep aan de maatschalppy, die hy mede leiden moest. Als eisch stel ik de hoogste straf, levenslang, met ontniddellyken in gang hiervan. De laatste woorden van den officier werden met wild handgeklap door het publiek begroet, Op den schuldige zelf scheen dit niet den minsten in druk te maken. Zyn geiaiat behield den cynischen grijns, met een onbe wogen brutalen blik keek hy om zich heen, Toen de verdediger van Herber opstond, steeg er een onbedaarlyk ge loei op van de publieke tribune. Noch de president nóch de deurwaarder kon aan dit lawaai een einde maken. De zenuwachtig wordende advocaat kreeg geen gelegenheid een. woord te spreken. Tenslotte werd de politie geroepen en de zaal ontruimd. Het slot van het proces werd met gesloten deuren behandeld. De uitsprak voor den heer Gerlake luidde gevangenisstraf van dr» jaar, het Zweedsche luöhtwapen en deelen voor Herber levenslang. MANOEUVRES IN OOST-ZWEDEN. Groote manoeuvres, waaraan wordt deelgenomen door het meerendeel van het Zweedsche luöhtwapen en deelen der vloot en van het leger, worden vol- 1De actie voor gratie, opgezet door gens Stockholm» Tidy in ge n, I Le° van Ree krachtig gesteund door - - - - de meeste autoriteiten en luide toege juicht door het publiek, dat met ait van 7 tot 17 September in Oost Zwe den gehouden en op het Zweedsche eiland Gotland, De manoeuvres, die onder hoogste toezicht van den opper bevelhebber der Zweedsche weermacht, generaal Jung gehouden worden wor den geleid door don chef van 't Zweed sche luöhtwapen, generaal Nordensk- jökt Ook de luchtbescherming der Zweedsche hoofdstad wordt iu zékeren omvang by de groote manoeuvres be trokken. streven sterk sympathiseerde, werd met succes bekroond. Gerlake werd gratie geschonken en toen hij, in alle stilte vrijgelaten, op zün villa aan kwam, wachtten hem daar alleen zyn vrouw en zyn dochter. Het eerste weerzien, na de periode van onrust en spanning, behoorde haar alleen. Langzamerhand zou de herinnering aan het drama vervagen. Het geluk het gelouterde, stillere geluk sou volgen. Toen Gerlake den volgenden mor gen met vrouw en dochter in Utreche aan het gebouw van zyn blad afstapt^ werd hy verwelkomd door het ge- heele - personeel. Zyn privé-kanto<* leek een bloeméntuin. Leo van Re* sprak met enkele gevoelvolle woor den de gelukwenschen en de vreugde uit van de collega's en gaf het direc teurschap weer over in de handea van Gerlake zelf. Getroffen door dez# blyken- van aanhankelijkheid en mee leven, drukte Gerlake allen de han<j. Toen keerde hij zich naar Van Be* zei: Van Ree, toen ik meende voorloo pig niet in jullie midden te zullen terugkeeren. heb ik gezorgd, dat ill hier de leiding kreeg. Ik verzoek j* dringend die te biyven behouden. IE heb rust noodig en denk er over met myn vrouw en dochter een lang* reis te maken. Ik leg myn levenswerk vol vertrouwen in jouw handen en ut twufel er niet aan, of allen zulle» met hetzelfde genoegen, als waarmee ze onder mij gewerkt hebben, onder het werk blyven voortzetten. Een bravogeroep was het an [woord op deze toespraak. Het duurde nog zes weken, eer Ger lake zlin reisplannen kon verwezen lijken en toen hij ging, vertrok hy alleen met 'zlin vrouw De huwelijken van Frank ter Laan en Louise Gerlake, Richard Dix en Trude van Zelm werden op denzelf den dag gesloten en des avonds was er' opnieuw groot feest op Eikenbof, een feest, dat een nieuwe atmosfeer, een nieuwe stemming schiep. Er was een jonge vreugde en een j<?ng geluk, waarvan Gerlake zelf en zyn vrouw de diepe weldaad voelden. EINDE. 7 Sept. Maan op 22.56 onder 12.52 8 Sept. Maan op 2X21, onder 14.16 9 Sept. Maan op 0.60 onder 18.21

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1