GOIDSCH E ëÉJ COIJ B AN T DE AANSLAG VAN 20 JULI Opnieuw dreigt de oorlog over onze grens te komen HEVIGE GEVECHTEN BIJ BEERINGEN EN OP DE LIJN VERVIERS-METZ WANNEER Pinidtg 12 September 1944 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Prjj» 5 cents per nummer Duikbooten brengen 14 schepen zinken - Zware strijd bij Krosno tot v Luik, Zuidelijke Ardennen en j Bourgondische Poort. Radiorede van Mussert Doodstraf voor politieke I deelnemers. De conferentie Churchill Roosevelt. Feuilleton .rMIJNHEER ROBERT IS TERUGGEKOMEN" 83ste Jaargang No. 2104a Chefredacteur: t, TIET EK, Gouda. Bureau: Markt tl. telefoon 2744. Postrekening 48400. K TIJ FrRs abenaement beeorgkring Ganda: p.kw. ƒ2,30, p m. f 0,70, p. w./0.1S. Buiten Gouda: p ƒ0,19. France per peet; p kw 4,41, p. m. IJL Het opperbevel van de Duitaehe weermacht deelde Maandag mede: „In den sector van Brugge tot in het gebied ten Noordwesten van Hasselt sloegen onze gevechtsgroepen alle pogingen van den vijand om zijn bruggenhoofden over het Albertkanaal uit te breiden af. In het penetratiegebied van Beeringen vielen valschermjagers op verrassende wijze den Britten in de flank, ver nietigden een groote volgeladen transporten km na en bliezen munitie- en benzlne-opslegplaatsen op. In dit gebied werden in de afgeloope.i dagen 42 Engelsche tanks, voor het grootste deel met strijdmiddelen voor den kor ten afstand, vernietigd. Zware gevech. ten tegen den met tanks verder naar het Noorden aanvallenden vijand zijn daar gaande. Op de lijn Verviers-Metz dringt de vijand over een breed front tegen onze achterhoedetroepen op. Tal rijke aanvallen werden afgeslagen. Sterk# vijandelijke aanvallen op het iandfront van de vesting Le Havr# hielden den geheelen dag en nacht aan. Eerst na zware gevechten kon de vijand «net zware verliezen een geringe penetratie tot stand brengen, die af gegrendeld werd. Ten Zuiden van den Mont Cenis en aan den Maddalena-pas veroverden onze troepen belangrijke borgstellingen. Aan de Engelsche kust en in het Kanaal brachten duikbooten 11 sche pen met 43.000 br.t., alsmede een torpedojager, een fregat en een mijnenveger tot zinken. Drie andere transportschepen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Aangenomen kan worden, dat een deel dezer schepen gezonken ia Beveiligingsvaartuigen van de marine schoten boven de Duitsche Bocht en in de Middellatvdsche Zee 6 vijandelijke jachtbommenwerpers neer. Aan het Italikftttache Zuidelijke front werden de distancieeringsbewegingen naar de stellingen in de -Apenijnen volgens de plannen en zonder vi.jande- lijken druk beëindigd. Op den Oosten lijken vleugel verijdelden onze troepen ook gisteren weer alle vijandelijke doorbraakpogingen. Injiet Zuidelijke etv Zuid-Oostelijke deel van Zévenburgen sloegen Duitsche en Honglarsche troepen hernieuwde aanvallen] der bolsjewisten in harde gevechten af. Bij Sanok en Krosno werd gisteren in den aanval en bij den afweer zwaar gestreden. In het gebied van Warschau hervatte de vijand tusschen Weichsel en Naref zijn aanvallen, waarbij hij sterke for maties slagvliegtuigen in den strijd wierp. Zijn stormloop mislukte als gevolg van den taaien afweer der troepen van het leger en de Waffen-SS Ook ten Noord-Oosten tan Ostrolenka werden hevige aanvallen der Sovjets afgeslagen, penetratieplekken door tegenaanvalier afgegrendeld. In het hooge Noorden stortten in den. Kandalaksja-sector talrijke vijandelijke aanvallen met vele verliezen voor den vijand ineen. In den nacht bestookten formaties bommenwerpers en nachtslagvlieg. tuigen den Sovjet-aanvoer in het Oostzee-front gebied met goede uit werking Vijandelijke terreurbommcnwerpers vielen overdag Zuidwest- en Zuid-Oost Duitsch gebied aan Vooral getroffen werden de steden Ulm, Heilbronn, Stuttgart. Neurenberg en Weenen. 49 vijandelijke vliegtu'gen, waaronder 2» vtermotige bommenwerpers, wer den neergeschoten In den ateeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op Berlijn.'* In aansluiting op het weermaeVs- berioht wordt nog medegedeeld: Bij de verbitterde gevechten om de Karpajhen-passen heeft zich het onder bevel var ritmeester Koehler staande fusel ierbataljon der 46ste infanterie divisie door aanvalsgeest en taaiheid bij den afweer schitterend gehouden. In hetzelfde gevechtsgebied heeft zich luitenant Faltls, escadronscommandant in een fuseliersbaltaljon door dapper heid en omzichtige leiding .bijzonder onderscheiden. In de zware afweergevechten aan de Adriatlache kust heeft zich het regiment bergjagers 100, onder bevel van luite nant-kolonel Ernst door bijzondere standvastigheid en succesvolle tegen een vallen In het gebied van Gemmano tezamen met egn hter in den strijd ge worpen artilleriegïoep bijzonder onder scheiden. Aan het Westelijk front, was de 10de September,weer vervuld vah harde ge vechten zoo meldt het DNB. Zwaar tepunten van Engelsch-Amerikaanschéj aanvallen bleven evenals op de Vorige dagen het gebied van Luik, de Zuide lijke Ardennen en de ÉourgojWjache Poort In Vlaanderen bleven de Brit ten en Canadezen de zich dlstan- ctverende Duitsche troepen op den voet volgen, waarbij aan het kanaal Gent- Brugge zware, nog voortdurende ge vechten ontstonden. Het Albertkanaal was eveneens weer het todneet van een verbitterden strijd. Na tijdelijkeuit breiding van het bruggenhoofd bij BeeWngen werden de Anglo-Amerika- oen door krachtige tegenaanvallen weer verdréven. In Ghell.en ten Noor den van Haseelt zijn echter de zware gevechten met de Engelschen en Ame rikanen die met sterke strijdkrachten blijven aanvallen, nog aan den gang. De hoofdaanvallen ln het Belgieche ge- Wed hadden weer plaata in het {gebied van Luik. Ook de nieuwe atormloop in bat veetlnggebied mislukte. Ten Zuiden van de stad konden de Engelschen en Amerikanen echter ln oude Belgische grensversterkingen binnendringen en terrein winnen, In den rug en in de flank der binnengedrongen Anglo- Amerikanen zetten tijdelijk omsingelde Duitsche gevechtsgroepen hun tegen stand voort en drongen met vernieti ging van de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten tot de nieuwe Duitsche verdedigingslinies door. Verder Zuide lijk konden de Engelschen en Ameri kanen ondanks alle inspanningen in de Ardennen geen van beteekenis zijnde vorderingen maken. De Engelschen en Amerikanen onttrokken derhalve sterke strijdkrachten uit den sector van de Lesse en verplaatsten hun hoofdaanval, verder naar het Zuiden aan den bo venloop van de Semois. Aan weers kanten van dit riviertje drongen de Amerikanen met sterke strijdkrachten naar het Oosten door en overschreden in het gebied van Arion op verscheidene plaatsen de Belgisch-Luxemburgsche grens. Tegenmaatregelen tegen de door gedrongen Amerikanen zijn aan den gang. De Amerikaansche druk in het gebied van Luxemburg is zeer sterk, zoodat de Duitsche troepen hard en verbitterd vochten, om de in twee co lonnes optrekkende Aimerikaansche pantserstrijdkrachten op te vangen. De doorbraak naar Luxemburg verg de veel van de krachten der Amerika nen, zoodat zij hun op de vorige dagen steeds weer afgeslagen aanvallen in het gebied van Metz niet hervatten. Er ontstonden hfèr plaatselijke gevechten. Ten Zuiden van Toul versterkten de Engelschen en Amerikanen evenwel hun druk en drongen met vrij sterke pantserfognaties bij Mirecourt naar dé Moezel door. De afweergevechten zijn ook hier nog in vollen gang. In het ge bied voor de Bourgondische Poort viel het 7de Amerikaansche leger bij en ten Oosten van Besancon, op het pla teau van Langres en ten Zuiden van Dijon aan. Uit hun ver vooruitdringen- de frontbocht distancieerden de Duit sche troepen zich naar het Oosten. Achter het hoofdfront vielen Ameri kaansche troepen en Fransche terroris ten weer de havensteunpunten aan. Bij Brest lag de hoofddruk weer in het Westelijke en Oostelijke voorterrein. Het sinds dagen brandende Le Havre beleefde den tot dusver zwaarsten luchtaanval. Aan de andere kuststeun- punten beperkten de Engelschen en Amerikanen zich tot het uitwerpen van mjllioenen pamfletten. Voor zoover de Anglo-Amerikanen met infanterie of tanks aanvielen, werden zij telkens uit, eengeslagen. Als het opvallendste kenteeken van den strijd aan het Westelijke front kan het feit worden beschouwd, dat de door de Amerikaanwohe legere bezette secto ren vergeleken met het Britsch-Cana- deesche operatiegebied steeds grooter wordt, waaruit zeer natuurlijk ook de toegenomen aanspraken der Amerika nen op die leiding op het Westelijke oorlogstooneel voortspruiten, zoo meldt Interinf. Terwijl de Britsch-Canadee- sche legergroep onder bevel van Mont, gomery uitsluitend beperkt is tot den Kanaalsector van het aanvalsgebied, is den Amerikanen het geheele Overige Westelijke front van het Belgische ge bied tot aan de Middelandsche Zee overgelaten. De pogingen van de En gelschen en Amerikanen om de Duit sche legere tot een beslissende slag te dwingen zijin mislukt ondanks de over macht der geallieerden aan materieel en vliegtuigen. VERDRAGEND GESCHUT IN ACHE. Batterijen vèrdragend geschut, staande op den weg van Calais, hebben gisteren het vuur geopend op1 zes vrachtschepen, die vlek onder de En gelsche kust voeren. Op eender sche pen werd door treffers zware schade" aangericht. Naar radio-Londen meldt, is de be volking van vele wijken der Engel- sche hoofdstad en van de Zuidelijke gebieden gisteren gevlucht voor het gedonder der Duitsche kanonnen, die van de Fransche kust af schoten, lil het Zuidoosten van Londen dreunden dn deuren en ruiten. WEENEN ZWAAR GETROFFEN. Naar Interinf mfeldt, hebben Ameri- kaansche formaties bommenwerpers Zondag, behalve aanvallen op bet West- en Zuidwest-Duitsche "gebied, een terreuraanval ondernomen op de stad Weenen. De vijandelijke tucht strijdkrachten versohenen laat in dien ochtend boven het stedelijke gebied én wierpen honderden brisant- en taLrijlj» brandbommen neer, blindelings, voor al op de binnenste stadswijken. Onver vangbare monumenten en historische bouwwerken werden, behalve talrijke woonhuizen en openbare gebouwep, een prooi van de in blinde vernielinge woede neergeworpen brisant- en brandbommen. O.m. werd een der fraaiste ban. kgebouwen in de nabij- schiadigd. Ondier de vernielde en be schadigde openbare gebouwen bevin den zich voorts hospitalen en scholen, terwijl ook de arbeiderswijken dier stad Weenen zwaar geteisterd werden. Natter wordt gemeld: Vernield of zwaar beschadigd werden o.a. het his torische Ballhaus-gebouw, eertijds de zetel van de Oostenrij kscheregeering, het Hongaarsche gezantschap, Schu bert's wereldberoemde „Dreimaderl Haus", het oude paleis aan de Herren* strasse en verscheidene in barokstijl gebouwde patriciërshuizen aan de Graben een van de voornaamste stra ten van Weenen. Formaties Amerikaansche bommen werpers vlogen hedenmiddag van het Westen uit midden-Duitsch gebied binnen. Vooral boven het gebied van Leipzig ontstonden hevige luchtge vechten met Duitsche jagers die den Amerikaatnschen formaties aanzienlijke verliezen toebrachten. ZWARE STRIJD IN VOORTERREIN VAN KARPATHEN Interinf meldt omtrent de gevechten aan het Oostelijke front: In dt-.n Zuidelijken sector van hei Oostelijke front zijn de gevechten in het voorterrein van de KarpaWien aan weerskanten van de stad Kroeno in omvang en felheid aanzienlijk toege nomen. Volgens tuin oude ieotnek stel dfli de bolsjewieken op een betrekkelijk smallen aanvahsstrook veraoheidene goed uitgeruste divisies achter elkaar ■op. Het gelukte hun weliswaar, aan weerszijden van. Krosno de Duitsche stellingen binnen te dringen, maar hun voornemens, tot de Bestelden door te dringen, wenden door de Duitsche gre nadiers en jagers na het stukschieten van 15 tanks verijdeld. Benige Sovjet- Russische to niks, die de stad waren .binnengedrongen, bleven brandend lig gen. De hen vergezellende formatie ipfauïterie werd na een korten huiizen.- strijd verjaagd. Sterke aanvallen bij Sanok die met deze operat.es samen- BEPERKT UW GAS- EN electrictTeitsverbruik TOT EEN MINIMUM! De secretaris-generaal van het departement van Hi'ndet.'Nijver* beid en Scheepvaart vestigt nog maals nadrukkelijk de aandacht er op, dat een zoo zuinig mogelijk gebrnik van gas en electrictteit dringend geboden la. Slechts indien elke particulier en elk bedrijf het gas- en electri- cltgRkvferbrulk tot een minimum beperkt en daardoor mede helpt dat het digeltjksrh totaal ver bruik uiterst gering is, zal bet mogelijk lün nog eenigen tUd gos en electrictteit ter beschikking te stellen. hingen, dienden uitsluitend om Duit sche strijdfloraiChteii te bimden. Aan het N aref-front ten, Noord-Oosten van Warschau is de bolsjewistische druk verminderd. Gevechten wan be- teakerrk ontstonden alAeen op den vleugel^ van het bolpjewistisohe aan- ,-ailsleger. Ten Noorden van Sirok deden de bolsjewieken tot laad in den macht vergeefsche stormiloopen. Ook ten Noord-Oosten vmj Ostrolenka werden rij afgegrendeld. Tn de andere sectoren van het Oostelijke front geen gevecht», handelingen van beteekenis. De strijd bij Warschau. Nadat het bolsjewistische offensief in den Naref-sector vasrtgeloopen is. heb ben de Sovjets eergisteren, na een langdurig voorbereidend vuur, met mas saal gebruik van Infanterie en pantser strijdkrachten, alsmede van talrijke slagvliegtuigen concentrisch den ver wachten aanval geopend op het brug genhoofd ten Oosten van Warschau. De Duitsche troepen bevochten daarbij een ondubbelzinnig af weer succes. Hei zwaartepunt van de buitengewoon zware gevechten lag in het Zuid-Wes ten aan den weg Praga-èlmsk, waar de Sovjets driemaal stormliepen op het Duitsche verdedigingssysteem en ten slotte op een plaats met groote verlie zen den autoweg bereikten. Daar werd de stoot opgevangen en een belangrijke hoogte in den tegenaanval heroverd. In den Noord-Westelijken boog van het front weerden formaties der Waffeii- SS alle stormloopen der Sovjets, deels m gevechten op korten afstand, af. Een doorgebroken bolsjewistische gevechts groep werd in de beide flanken.aadge- pakt, afgesneden" en vernietigd. *?ÜI00 Bolsjewisten gaven zich over. DOORBRAAKPOGINGEN IN ITALIË AFGESLAGEN. Ook op den 16den dag van zijn groote offensief in den Adriatischen sector, waarin het met behulp van meer dan 1200 tanks de toegangen tot de Povlatete I wilde foTceeren, wist het achtste Brit. .[wsche leger de beoogde doorbraak met mot stand të"brengen, aldus meldt In terinf. In de i ergen ten Noorden van Tavoleto, betwistten Duitsche bergja gers, grenadiers en pantsergrenadiers den vijand eiken vierkanten meter grond. De Britsohe pantservootnhoeden en nieuw in den strijd gebrachte infan- teriepantserwagens werden stukgescho. en en opstellingen door de Duitsche artillerie met goede uitwerking bescho .en. Aan de kust van dé Adriatieche Zee versohenen Britsohe torpedojagers en tofpedobooten, die den Duitsohen tegenstand ten Zuiden van Riocione moesten breken. De Duitsche kustar tillerie joeg de Britsche oorlogsschepen uit elkander. Aan boord van twee tor pedobooten werden branden waarge Nadat op 7 ei) 8 Aug. het Duitsche volksgerechtshof de zaak der bij de gebeurtenissen van 20 Juli militair' betrokken verraders had behandeld, heeft hij thans ook het vonnis uitge sproken tegen de personen, die als po litici aan den aanslag van 20 Juli heb ben yneege werkt én die onder leiding van den vroegeren eersten burgemees ter en commissaris voor <de -prijzen, Goerdeler, toen een verraadsregeering onder uitlevering van het Duitsche volk aan zijn vijanden wilden (tench- ten. Voormalige parlementsleden, zoo- als de vroegere afgevaardigde Paul Le Jeune-Jung, vroegere, systeemminis- ters, zooals de vroegere Hessische mi nister van Bfiinenlandsche Zaken Wil helm Leuchner, een voormalige advo caat Joseph Wirmer, ex-diplomaten, zooals de vroegere ambassadeur Ullrich von Hassell, en de voormalige iegatie- raad in het departement van Buiten- landsche Zaken Trott zu Solz, de voor malige „polaeiprasident" van Berlijn, graai Helldorf, die intusschen uit de partij, den ambtenarenstand en den Rijksdag is gestooten, hadden zich aan. eengesloten met het doel om na den voorgenomen moord op den Führer met meineedige generaals een'dictatuur op te richtén, weiké het strijdende front door zijn capitulatie zou verraden en het geheele Duitsche volk zou uitle veren aan zijn van haat vervulde vij anden. De behandeling voor het Volksge rechtshof heeft de verdenking, dat de aamenzweerdersbende van den aan vang af verbinding heeft gehad met de vijanden en van hen zoowel instruc ties als ook middelen ter uitvoering van den aanslag op den Führer hebben gekregen, thans zekerheid doen wor den. Bü Goerdeler, "die als hoofd der samenzwering uitgekozen was voor den post van „Rijkskanselier", kwa nten alle draden bijeen. Hij was het, die het contact, met de vijanden van Duitschland opnam en sedert 1942 het contact tusschen de militaire verraders san den eenen en de politieke samen zweerden aan den anderen kant tot stand bracht en de talrijke besprekin gen en alle' details van het complot en den aanslag voorbereidde. Van den aanvang af beeft hij er op aangedron gen de omwenteiingsplannen in te lei-' den met een rechtstreekschen moord aanslag op den Führer. Na het welsla gen van den aanslag wilde hij een militaire dict^ur invoeren, standge rechtshoven t^-ichten en voor den vijand capituleeren. Uiterst scherpe sociale reactie in het binnenland: en de meest onwaardige en laffe onder werping aan het buitenland, dat waren de fundamenteeletrekken van hot door hem opgestelde „regehringspro- gram". Leuchner, die aangewezen was als „vicekanselier", was eveneens vol komen óp de hoogte van de voorne mens tof een moordaanslag op den Führer. Overigens speelde Leuchner reeds met de. gedachte nog voor den Putsch met behulp van Staufenberg Goerdeler ten val te brengen en zelf kanselier te worden. Hassell, dien men op grond van zijn vroegre buitenland- sche politieke werkzaamheden tot mi nister van Buitenlandsche Zaken voor. beschikt achtte, heeft eveneens bekend deelgenomen te hebben aan de voorbe reidende handelingen, die een ge welddadige verwijdering van de Duit sche rijksregeering tén doef hadden. Wirmer ontmoette in 1942 Goerdeler op de b&sis der gemeenschappelijke vijandschap tegen den Führer en het nat. soc. Duitschland. Hij heeft in her haaldelijke voorafgaande besprekingen met Stauffenberg „mimSterlljsten" sa mengesteld, waarop hij «elf voorkwam als „minister van Justitie". Lejeune-Jung, de „presumptieve minister wan Economische Zaken", be kende eveneens, dat hij op de hoogte was ven alle bijzonderheden van het complot. Helldorf verklaarde bij zijn verhoor, dat hij zich reeds lang uit gekrenkte persoonlijke eerzucht van den Führer bn de nat. soc.-beweging had verwijderd. Hij heeft met Olbricht en Beek contact onderhouden en is door hen lp alle bijzonderheden hunner plan nen ingewijd. Hij zelf zou daarbij als „Polizeiprasldlht" van Berlijn voor de 'actie ln de Rijkshoofdstad al hot noodige voorbereiden en crimincele .ambtenaren ter beschikking stellen voor de arrestatie van de nat. soc.-mini:ters. Tot den kring van den vroegeren am bassadeur vön Hassell ^behoorde Trott zu Solz, die zich ter beschikking had gesteld van Stauffenberg als buiten lands politiek adviseur" en o,m. van zijn dienstreizen naar Zweden gebruik maakte om contact met den vijand op te nemen. Na het requisitoir van den Oberreichs- nwalt sprak de president van het plteterechtshot, het vonnis uit: de Itraf voor de verraders. nomen. BESPREKING VAN MILITAIRE VRAAGSTUKKEN. Eerste-minister Churchill is met zijn gezelschap in Quebec aangekomen voor een conferentie met president Roose velt, zoó meldt de Britsche berichten dienst. In het gezelschap van Churchill be vinden zich de Britsche stafchefs, veld maarschalk Sir AUan Brook, de chef van den generalen staf van het empire, 'vtoot-admireal sir Andrew Cunning ham, luchtmaarschalk sir Charles Portal en voorts minister voor het Transportwezen lord Leather, de eerstfe wetenschappelijke adviseur van Chur chill, lord Cherwell, generaal majoor Laycock en generaal sir Hastings Ismay. Onder de leidende persoonlijkheden, die waarschijnlijk president Roosevelt zullen begeleiden, bevinden zioh, naar de Britsche berichtendienst uit Quebec meldt, generaal George Marshall, de staf-chef admiraal William- Leahy, de chef van de luchtstrijdkrachten van het leger, generaal Henry Arnold, en de marinebevelhebber admiraal Ernest King. Naar Reuter meldt, Is Roosevelt ln Quebec aangekomen. De correspondent van United Press verklaart dat de afwezigheid van Sta lin wordt toegeschreven aan de drin gende problemen aan het Russische front. Men acht het vanzelfsprekend, zoo schrijft de correspondent verder, dat Stalln voortdurend op de hoogte ge houden tol worden van de Anglo-Ame- rikaansdhe besluiten. Reutej meldt uit Quebec, dat de par ticuliere secretaris van Roosevelt, Early tegenover persvertegenwoordigers ver klaard heeft, dat op de conferentie waarschijnlijk bijna uitsluitend mili taire aangelegenheden behandeld rul led worden. HET FRANSCHE KABINET. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, tijp in verband met de wijzi gingen in het Fransche kabinet nog de volgende nieuwe benoemingen bekend gemaakt: minister van Luchtvaart: Charles Tillon (communist), minister van Arbeid: Alexandre Parodi (ver zetspartij), minister voor krijgsgevan genen, gedeporteerden en vluchtelin gen Henry Frehay (verzetspartij), minister voor Noord-Afrika generaal Catroux. Zondagmiddag heeft de Leider voor cèe radio een rede uitgesproken,, waar in deze xeide: De afgeloopen week deed in vele op zichten denken aan de Mei-dagen van 1940. De dolste geruchten werden ver spreid en grif geloofd, omdat zij soms kwamen van een zijde, die geacht werd het te kunnen weten. De Amerikanen waren in Breda, Tilburg, Rotterdam, enz. Velen werden zenuwaohtig. anderen glimlachten zelfbewust alsof zij wilden zeggen-: Hoe hebben w ij dat geleverd! Die laatete categorie was gelukkig niet groot; zij bestond in hoofdzaak uit die lieden, dfe vier jaren lang gekropen en gekwispelataard hebben zonder een andere richtsnoer, dan laf eigen belaft te bevorderen met zoomin mogelijk risico voor hun dierbare hachje. Zij kregen de lucht van nieuw gewin. Dit- maail komend uit het Westen, De weer slag daarvan kan men in sosfumige pers organen vinden, die meenen, dat hun kans na vier jaren gekomen is om zich nog juist bijtijds verdienstelijk te maken voor de heeren uit Londen. Maar in het algemeen was er een gedrukte stemming, omdat ons volk in zijn groote lagen begreep of voorvoel de, dat een nieuwe groote ramp dreigt. Waar ik ook versoheen in Rotterdam, in Den Haag, in Amsterdam of op het platteland, zag ik om mij een publiek op straten en wegen, dat de ernst van het oogenblik begrijpt. Het heeft mij getroffen, dat door woord noch blik iemand mij Iets onvertogens heeft toe gevoegd. Opnieuw dreigt nu de oorlog over ons land te komen en wat er na deze vier jaren nog over is aan welstand en bestaansmogelijkheid ons te ontne men. De voorboden kondigen zich reeds aan, ieder gevoelt dit. Van 1936 tot 1940 heb ik en vele van mijn medewerkers in honderden vergaderingen en vele schrifturen aan regeering en volk voorgehouden, dat de vernietiging van millioenen kilo grammen voedsel en het werkloos ma ken en houden vin honderdduizenden arbeids groote zonden waren, die zich eens aan oha volk zouden wreken Van 1940 tot heden stond de N.S.B meer dan tevoren ln het teeken van den strijd tegen het communisme en het kapitalisme en van de noodlottige ge volgen, die wij zouden ondervinden als zij nog sterker dan voorheen over ons zouden komen. Noch het communisti sche Rusland, noch het super-kapitalis tische Amerika zal ons volks iets goeds kunnen brengen, maar wel ontzaggelijk veel ellende, wanneer Europa door hen zou worden beheerscht. Daarom stonden wi' en staan wij naast en met het nationaal-socislistische Duitschland, dat Europa daarvoor bracht te behoeden in een jarenlang gigantischen strijd en dat niet zal cap:tuleeren. De evacuatie van N.S.B. vrouwen en -kinderen. Nu eerst een woord over de evacuatje van de vrouwen en kinderen der N.S.B.-ers naar het Noord-Oosten van het land. Maandagavond heb ik in het hoofd kwartier alle districtsleiders der Bewe ging bijeen gehad om hun order te ge ven de vrouwen en kinderen van leden, die zich bedreigd gevoelen, uit het Zui den en Westen des lands te evacueeren naar het Noord-Oosten. Van Dinsdag a£ is daaraan gevolg gegeven door duizen den, begeleid door mannen, die daarna hadden terug te keeren om in de Land wacht him plaats in te nemen. Ik wil u mededeelen, mijne-volksge- nooten, dat u daaruit niet moet opma ken.'dat ik geloof, dat ons volk in staat is tot moord op vro*wen en kinderen. Dan zou het zijn een doortrapt slecht volk en ook na alles wat ik in 12 jaren heb ondervonden, ben en blijf ik van meening, dat ons volk een goed volk is, waarvoor het de moeite waard is het leven in te zetten. Maar gij weet allen dat het grauw op de loer ligt om zijn booze instincten bot te vieren. Geweld aan vrouwen en kinderen door hen be dreven, zou ten laste komen aan ons gansche volk en den wederopbouw aan de volksgemeenschap, die straks gaat beginnen, onnoemelijk verzwaren. Dit, moet voorkomen Worden. De mannen hadden order op hun post te blijven, met dien verstande, dat zij niet verhin derd zouden worden in hun natuurlijk recht en hun natuurlijken plicht om vrouwen en kinderen eerst in veiligheid te brengen. Zoo is geschied, met dien verstande, dat in de drie zuidelijke provincies de districtsleiders verder mochten gaan dan voorgeschreven was en in Gelder land zich bizondere omstandigheden hebben voorgedaan, die bizonder ^maat regelen wettigden. Natuurlijk zijn er die hun posten onrechtmatig verlaten hebben, maar dit zijn de uitzonderin gen, die altijd en overal zullen voor komen. Niet naar hen zien wij meer om, maar naar de honderden en honderden, die op eenzame posten staan, vrijwel of geheel verlaten en die onverschrokken hun plicht doen. Zij dragen de vlag in hun handen, onbezoedeld en fier. Waar voor mijn groote erkentelijkheid. Zij, die het goede willen. Wat de naaste toekomst ons zal brengen, dat' kan niemand weten, maar een paar dingen staan toch vast, die hier gezegd moeten worden. Voor de onverschilligen, wien het lot van volk en vaderland niet interesseert, die alleen hun eigen belangen najagen, daarvoor spreek ik niet. Voor het grauw, al of niet met een boord om, dat in troebel water denkt te vissehen, spreek ik, ook ndet. Mijn gedachten gaan uit naar de groote massa van ons volk, dat eerlijk en trouw niets anders-" dan het goede wil. Die groote massa staat in twee deelen verdeeld, het eene deel zegt of hoo^t, dat de Amerikanen hier een vrij en gelukkig Nederland zullen maken; het andere heeft de over tuiging, dat een vrij en gelukkig Neder land nimmer zal kunnen ontstaan in een Europa, beheerscht en verdeeld door het Russrich communisme eener- zijds en het Amerikaknsche kapitalisme anderzijds. Wij Nedertandsche nationaal-socialis- ten, vereend in de N.S.B., geloofden en gelooven nog, dat ons het nationaal- socialisme gegeven is om Europa te redden van de dreigende overheer- sching door Sovjet-Rusland en Ame rika. De strijd is zwaar, de ongunst der tijden is over. ons gekomen, maar het geloof is gebleven. Het geloof: Hitier wint toch. En een nieuw Europa, een vast verbond van vrije vol keren, zal onder zijn leiding ontstaan. In dit nieuwe Europa moet plaats zijn voor een sterker en welvarender Ne der land soh volk dan er ooit geweeat ik Daarvoor strijden wij en lijden wij duizenden en duizenden lijdien nu. Het leed is een stuk van den strijd, Daar moeten wij doorheen. Daaraan is niets te doen. En gij, mijne volksgenooten, die niet met ons staat, maar het geluk van volk en vaderland in andere richting zoekt, ook gij weet dat de beslissing' nadert. Spoedig zulten wij weien. Maar wij allen begrijpen, dat het niet gaat oro ons, maar om de toekomst van ons volk, dat wij lief hebben. Tweo dingen meen ik ook met recht aan u te kun nen vragen. In de eerste plaats om respect te hebben voor de taaiheid, de onverzettelijkheid en den moed van het Duitscht volk, dat in Europa den strijd reeds jaren voert tegen drie vereenigde wereldmachten en niet op de knieën te krijgen is,'De geschiedenis zal dit eens als een heWendom zonder weerga boek staven. Voorts, en dit het laatst en bovenal: Hebt uw aderland lief en blijft onder alle omstandigheden gelooven in de goede en groote gaven van ons volk, dat ook gij wilt dienen Uit deze moei lijke periode zal het opstijgen. Ons Godsvertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en onze eerbied voor den arbeid zullen ons dragen, juist nu. DOOR J. HOCHE. droeg ni et w klaeren 4) Eenige minuten later, nadat hij voor zijn paapd had gezorgd, kwam ook de tweede vreemdeling binnen. De vrouw bleef als verstomd staan, zoodra ze hem zag, Afgezien van het feit, dat hij er stoer en gezond uitzag, was hij het evenbeeld van den ec-rstaan'gekomene. HÜ scheen ongeveer even oud en had hetzelfde postuur. Maar zijn gezicht at van den ander, erf) van uitspattingen ia-akn den drank. 'in straaltjes uit zijn I >eg boerenkleeding, maar toch was hé,t hem aan te zien. da tv h ij tot een anderen stand be- hoofli Jujlie konden wel tweelingen ziml riep de vrouw eindelijk, ver- ^"^Jat dacht'ij&V'ook, meende de eerste gast, maarshü heeft nogal een en ander qp'mij vóórt En toch, moe dertje. kan ik er op zweren, dat hem nooit van mijn leven heb gezien Jullie lijken op .elkaar als twee druppels water! zei de vrouw. Maar, als ik goed kijk, ook weer niet. -f- Voor mii is de groote vraag, zei de tweede met diepe stem, of je some wat droge klaeren voor me hebt? Nee, antwoordde de vrouw. Hij daar heeft Anton's Zondagsche pak ai aan. Dat is zoo.maar zouden mijn kleerën nog niet voor het vuur ge droogd zijn? vroeg de eerste vreem deling Misschien! In ieder geval die. welke in het bundeltje zaten, zei de vrouw Die warpn c-t zoo nat ge worden. Ga dan eer.r moeder, want het is geen e kleeren aan te hebbenJ Als ze niet droog zijn, wring It mijn jas wel uit en ik ga bij het vuur staan, dat droogt ook wel, zei de nieuwe gast. V Goed om ziek van te worden! De? vroeg de ander lachend. Daar ben ik te taai voor! Be heb al heel wat nachten buiten geslapen met geen drogen draad aan mijn lijf en net heeft me nooit gehinderd. Maar ja, prettig is het niet. Even later kwam de vrouw terug. Ja, zei ze, dit pak ig droog. En het is nog zoo goed als nieuw. Kan ik het van je te leen krijgen? Met alle plezier, man. ik ben veel te blij met je komst. Trek het gauw aan en kom dan bü me zitten. Dan maken we- er een gezeliigeo avond van! Toen de ander eenige minuten tater in de kleeren vaji den eerste terug kwam, trof hun gelijkenis nog stetker. Kerel, wat zia je er fijn uit! Als die oude vrouw gelijk heeft, dat we zooveel op elkaar lüken, dan ben ill toeh nog een jongen, die voor den dag kan komen! Kom, eet eerst een» wat, dan kunnen we praten I Hoe heet je? Moeder hier heeft mij Richerd genoemd! Nou noem mij dan maar -Frits. Wat doet een naam er eigenljik toe? Ik ben Richard en bent Frite. Eet nu maar eerst! De ander zette zich aan tafel en at ziin bord soep met smaak. Heb je nog wat anders in huis? Koud vlecsoh of zooiets? vroeg hij. De vrouw zette hem nog wat voor en hij at met graagte. Je kunt er aardig mee terecht Ja en jij zoudt er heel wa trie ter aan toe "zijn als Je mijn vooriteejd volgde. (Wordt vervolgd) VERDUISTEREN t Toé 18 Sept. moet verduisterd worden van 28T uur. 11 Sept Maan op 0.42 onder 17.21 .18 Sept. Maan op 1.33 onder 13.08 13 Sept„ Maan op 2.31 onder 1M3

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1