GOUDSCHE m COURANT Opdringende formaties richting Eindhoven WANNEER Woensdag 13 Sept. 1944 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Prqs 5 cents per nummer Zwor* strijd O. ▼cm Luik en bij Metz Aanvallen bij Brugge 'en Gent algeslagen Geallieerde druk duurt voort X Feuilleton „MIJNHEER ROBERT IS TERUGGEKOMEN" VERDUISTEREN Tot 16 Sept. moet verduisterd worden van 20—7 uur. 83ste Jaargang No. 216*8 Ctietredacteur: F. Tl ETER. Gouda. Bureau: Harkt K drietoon 17*9. Postrefcepiog «9*00. K m I Pifjs abonnement besergkring Gouda: P- kW. 2.38, p.m. 0.78, p.w. ƒ0,11 Bollen Gouda: p. w. ƒ0,19. Franco por poet: p. Irw. 1,41, p. m. IJL Bot opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede: „In het Westen mislukten vijande lijke aanvallen bij Brugge, Gent en ten Noorden van Antwerpen. Een vijander lijk bruggenhoofd over het Albert- k an aal ten Noord-Westen van Hasselt werd uiteengeslagen. Op den Noorde lijken oever staan nog zwakke vijan delijke strijdkrachten. Ten Noorden van Hasselt kon de vijand met sterke Infanterie- en pantserstrijdkrachten in de richting van Eindhove.n^op- dringen. Tegenaanvallen zijn begonnen. Bijzonder hevig waren de gevechten ten Oosten en ten Zutd-Oosten van Luik «n in hot gebied van Metz, waar onze troepen den opdringenden aanvalstroe- pen van den vijand verbitterd verzet boden. Ten Zuiden van Nancy werden bij een succesvollen aanval verscheidene honderden gevangenen gemaakt. Een krachtige vijandelijke druk van het Zuiden uit op Vesoul houdt aan. In de belde afgeloopen dggen werden aan het Westelijk front meer dan 100 vijandelijke tank* stukgeschoten. De bezettingen van Duinkerken en Le Havre hielden ondanks krachtige vijandelijke aanvallen stand. Ten Wes ten van Brest houdt bij Le Conquet nog een eigen gevechtsgroep onder bevel van luitenant-kolonel Fürst In voor beeldige standvastigheid stand. De ves ting zelf ligt onder zwaar vijandelijk yuur. De bezetting van Lorient vernietigde bij succesvolle uitvallen vijandelijke munitie- en ravitailleeringsopslagplaat- sen, In den sedert twee weken voortdu- renden grooten afweerslag tan de Adriattsche kust hebben onze troepen den aan menschen en materieel ver overmachtlgen vijand bij zijn vergeef- sche doorbraakpogingen steeds weer de zwaarste verliezen toegebracht. Onder 'den Indruk van deze groote verliezen ondernam de vijand daar gisteren over- Sag nog slechta zwakke plaatselijke aanvallen, die algeslagen werden. In het achtarwaartsche Itallaansche frontgebied werden talrijke opslag plaatsen van benden vernield, meer dan 750 bandieten in den strijd vernie tigd en ongeveer 500 gevangenen ge maakt. In Zuid-Zevenburgen en in de Ooste lijke Karpathen werden vijandelijke aanvallen door onmiddellijke tegenaan vallen van onze troepen afgeslagen of opgevangen. Bij Sanok en Krosno duurt de zware afweersfcrljd .voort. De beoogde, door braak bleef den vijand ontzegd. Ten Oosten van Warschau en ten Noord-Oostetf van Qstrolenka boden onze divisies tegen hernieuwde hevige aanvallen der bolsjewisten taai verzet en verijdelden ook hier de bolsjewisti sche doorbraakplannen. Van het overige Oostelijke front worden geen groote krijgsoperaties gemeld. Door de aanvallen overdag van for maties Anglo-Amerlkaansche vliegtui gen op West- en midden-Dultschland werden vooral de steden Hannover, Maagdenburg en Eisenach getroffen. In den nacht vormde Darnjstadt het doel van een Britachen terreuraanval. Enkele vijandelijke vliegtuigen wier pen weer bommen neer op Berlijn. Tijdens verbitterde luchtgevechten alsmede door de luchtdoelarttllerie ver loor de vijand, volgens de tot dusver ontvangen rapporten, 133 vliegtuigen, waaronder 10* viermotorige bommen werpers." fn aanvulling op het weermacht- beripht wordt me egedeeld: In de zware gevechten bij Krosno heeft zich het rggtment grenadiers 309 onder be vel van majoor Sinram bij de verdedi ging van een belangrijk bolwerk voor treffelijk geweerd. In den slag aan den benedenloop van de Naref heeft zich de Beasiech-Thüringsche 129ste divisie infanterie onder bevel van generaal- majoor von Larisch en de Würtemberg- sche Se divisie jagers onder bevel van luitenant-generaal Sixt door standvas tigheid en aënvalikracht bijzonder on derscheiden. AAN ALBERTKANAAL, OOSTELIJK VAN LUIK, IN LUXEMBURG, BIJ METZ EN BIJ BESANgON. Aan het Westelijke front handhaafden de Brltsch-Amerlkaansche legers op 11 September hun zwaren druk aan het Albertkanaal, Oostelijk van Luik, In het Luxemburgsche gebied, bij Metz en in het gebied van Besangon, zoo meldt het D.N.B. Ondanks onafgebroken hevige bomaanvallen gingen de Duitsche troe pen aan het Albertkanaal bij Oheel tot krachtige tegenaanvallen over en sloe gen het daar door de Engelschen en Amerikanen gevormde bruggenhoofd uiteen. Oheel zelf werd door de Duit sche troepen -in een energieken aanval bestormd. De Anjlo-Amerikanen leden hier aanzienlijke verliezen. In het brug genhoofd «Hasselt hebben de Britten dSarehtertgen hunnerzijds hun aanvallen versterkt. In samenwerking met bom menwerpers en «ware artillerie gelukte het hun, de verdedigingslinies op een «malle plaats te verbreken en langs den naar het Noorden leidenden weg op te dringen. Duitsche stukken stormgeschut schoten verscheidene Engelsch-Ameri- kaansche tanks stuk, doch zij konden niet yerhinderen, dat de Engelschen en Amerikanen die voortdurend verster king Ontvingen, tot het Maas-Sdhelde- kanaai doordrongen. Tegenaanvallen fijn aan den gang. In het gebied van Luik werd met wisselend resultaat gestreden. Ten Noorden VaR de stad Is een sterke Ame rikaan sche jjantseraanvsl zAiklukt. De Amerikanen 'konden Zuidoostelijk van Luik met zfcer zware verliezen terrein winnen. Uit het gebied Verviers-Spa drong een Engelsch - Amerlkaansche pantserverkenning onder voortdurend hevig artillerievuur naar het Oosten en Zuidoosten. In het Luxemburgsche gebied is een nieuwe Anglo-Amerikaansche stoot groep binnengedrongen. Hier en op den Westelijken» oever van de Alzette, waar de Amerikanen den dag tevoren door tegenaanvallen werden opgehouden, duren de gevechten voort. In het gebied van Metz zijn Engelsch- Amerikaansche aanvallen ten Noord westen der stad mislukt Aan de bocht van de Moezel verder Zuidwestelijk ge lukte het den Engelschen en Amerika nen op drie plaatsen met zwakke strijd krachten, de rivier over te trekken. De overzetplaatsen werden door Duitsche troepei. terstond aangevallen. Een klein bruggenhoofd werd in een tegenaanval ingedrukt. De beide andere bruggen hoofden zijn afgegrendeld en worden voortdurend iA het nauw gedreven. Voor de Bourgondische Poort dreef het zevende Amerikaansche leger sterke strijdkrachten in het gebied Besangon Montbeliard naar het Noorden. Op den Noordelijken oever van de Ognon en Westelijk van Montbeliard zijn tegen aanvallen aan den gang om de verbin dingen in het gebied Dijon en Langres voor de Duitsche troepen te bescher men. Nieuwe zware gevechten zijn ont brand om Öe versterkte havenplaatsen aan de Noord-Fransche kust. Honder den Anglo-Amerikaansche vliegtuigen bleven de verdedigingswerkenvan Le Havre bombardeeren. Ook Britsche slagschepen namen aan de beschieting deel. Nog verbitterder was de strijd om Brest. De Duitsche steunpunten lagen onafgebroken onder luchtaanvallen en zware beschieting. Ondanks alle aan vallen handhaafden de Duitschers zich volledig In de hoofdgevechtslinie. Stad en havenwerken zijn door luchtaanval len, beschieting en opblazingen vol komen verwoest. Komende gevechten sullen •eer «waar styn. In een overzicht over den toestand aan de fronten schrijft de militaire medewerker van het D.N.B., dr Max Krull, o.a.: Een aantal afzonderlijke successen aan het Westelijke front zooals het mis lukken van vijandelijke aanvallen bij Brugge, Gent en Antwerpen en het uit eenslaan van het bruggenhoofd over het Albertkanaal bij Hasselt, alsmede hét binnenbrengen van gevangenen jen Noorden van Nancy, hoe weinig door slaggevend Zij PP zichzelf ook mogen zijn, vormen toch aanwijzingen voor een beginnende wijziging van den toestand, in de eerste plaats echter voor de ge weldige krachtsinspanning; welke in Duitschland wordt voorbereid, om den vijand tót eiken.prijs verre te houden van de Duitsche grenzen Tegelijkertijd blijkt thans uit nieuwe achterwaartsche bewegingen bij Eupen, Malmedy en Luxemburg het Duitsche streven niet onnoodige krachten te versnipperen, doch het gewicht van de nieuw ver worven afweerkracht als een geheel in de weegschaal van de beslissing ito werpen. In elk geval wordt er in bevoeg de Berlijnsche kringen met grooten na druk op gewezen, dat de oorlog voor de Duitschers thans eerst een heilige oor log geworden is. Daar er steeds nieuwe vormen van verdediging gevonden kun nen worden, kan deze tot in het onein dige worden voortgezet. De opeenhoo-- ping Van nieuw materieel achter de fron ten laat de gevolgtrekking toe, dat de komende gevechten al wat tot dusver is geweest in de schaduw zullen stellen. Men heeft in den loop van deze vijf oorlogsjaren reeds vele hoogtepunten van het strijdgebeuren meenen te kun- niaanwijzen, laatstelijk nog bij Avranches en bij Caen, doch steeds zijn er nog climaxen gekomen. In elk geval zullen de vijandelijke landtroepen op gevoelige wijze het effect van de totale Duitsche krachtsinspanning gewaar worden. DE STRIJD IN HET ROEMEEN,SCHE GEBIED. In het gebied van de IJzeren Poort werd naar Interinf meldt, een aanval van Sovjet-strijdkrachten met groote verliezen voor den aanvaller door Duit sche troepen afgeslagen. Tegelijkertijd vertraagden Duitsche gevAhts- en slag vliegtuigen door scheervlucht-aanval- len op bolsjewistische colonnes sterk den sovjet-opmarsch. In het Zevenburgache bekken, waar de gedecimeerde Roemaansche forma ties thans gesteund wofden door het gros van het zesde Sovjetpantserleger, handhaafden de Duitsche en Hongaar- sche troepen in hoofdzaak hun stellin gen. Tusschen het Treskaugebergte en de Pausen alsmede op de hoogten aan 1. Het invulefront to Zuid-Frankrijk. Een gevechtspóet van een Dultach bataljon aan de kuit van Z u ld-Frank iffk. De ordonnan sen der verschillende compagnieën brengen berlcflteh binnen. (P.K. Mossn^üUer-We-C.N,F.) 'tóp den Noordelijken oever van de Hiersch werden vrij sterke Roemeensch- Sov- jet-Russchische formaties in een tegen aanval teruggeworpen. Duitsche storm- artillerie en luchtafweergeschut schoten daarbij elf sovjet-pantserwagens stuk. Eskaders der Duitsche luchtmacht ver nielden bij een aanval op een vliegveld 25 sovjetvliegtuigen en' plaatsen tref fers op batterijen luchtdoelgeschut. In het gebied ten Zuiden van Neumark werden bij aanvallen in scheervlucht op marcheerend» vijandelijk colonnes en pantserwagens, zes stukken stormge schut en meer dan zeventig voertuigen vernield. Ten Zuiden van den Szekler-top poogden Roemeensche en Sovjet-troe pen de Duitsche distancieeringsbewe- ging te hinderen. Zij werden echter poor Duitsche achterhoeden terugge dreven. In de Oostelijke Karpathen maakten Duitsche grenadiers al strij dend den Bekaspas vrij en sloegen zij een bolsjewistischen aanval op den Tolygaspas af. f DE STÜUD BIJ WARSCHAU EN DE KARPATHEN. Interinf meldt: De Sovjetdruk op het Weichselbrug- genhoofd ten Oosten van Warschau I» als gevolg van de grbote verliezen van Maandag verminderd. Eenige penetra- üeplekken konden door formaties vap het leger en de Waffen-SS opgeruimd worden. Ten Westen van Lonza wis selen aanval en tegenaanval elkander af.,De bolsjewisten slaagden er niet in een doorbraak tot stand te brengen. De gvechten duren voort. Ten Noord westen van Opatof liepen Duitsche grenadiers storm op het Sovjetbrug genhoofd Op d« plaats waar de Wyznics in de Weichsel uitmondt. Nadat de eer. ste stellingen zeer spoedig overwonnen waren, kon het bruggenhoofd gesplitst en tenslotte geheel ingedrukt worden. Zeshonderd gevangenen en talrijke zware wapens vielen in Duitsche han den. In het voorterrein der Karpathen duurt hetJ Sovjetoffensief met heit zwaartepbjn op Sanok en Krosno voort. Ten Zuiden van Sanok werd een smalle strook, waarlangs de bolsjewisten in, de Duitsche stellingen waren binnen-, gedrongen, door een flankaanval afge meerd. Een Sovjet-batoljon, dat in de wouden omsingeld werd, gaat zijn ver nietiging tegemoet. Ook ten Zuiden v«n Krosno ging de samenhang van het Duitsche front, ondanks de overmacht der Sovjets aan materieel en manschap pen niet verloren. l-A Ih de uitloopers der WouÉ-Karpa- then kwam het tot een hevifpn pant serslag. De bolsjewisten verloren daar bij 21 pantserwagens HET AFWEER8UCCE8 IN ITALIË. Interinf meldt omtrent de gevechten in Italië: Aan het Adriatische front verflauw den de gevechten aanmerkelijk met uit sondering van hardnekkige gevechten in een tweetal dalen. In eenige sectoren is het rumoer van den strijd vrijwel verstomd. Na 17 dagen van groote ge- Vechten kan worden vastgesteld, dat de Duitsche leiding en de Duitsche troepen erin geslaagd zijn, tegenover het overmachtig en massaal gebruik van aanvalsstrijdkrachtea, een voortreffelijk afweersucces te behalen. Het offensief van acht groote Engelsche en Canadea- sche formaties, die aangevuld en zeer goed uitgerust waren toen zij de uitge putte Poolsche divisies aflosten, bleef steken op de uitloopers van de Apen nijnen. De doorbraak, waarop men hoopte, lukte nergens. De poorten tot de Po- vlakte bevinden zich nog steeds stevig in Duitsche handen. Het verschijnen van Grieksche soldeniers aan de Adria tische kust doet vermoeden, dat het achtste Britsche leger zijn stootdivisies moet aflossen. In alle andere sectoren van het Italiaansche front kwam het niet tot botsingen van beteekenis. Ten Noorden van Florence werden onge veer honderd pantserwagens waargeno men. Dit duidt erop, dat thans de lin kervleugel van het Britsche leger zal pogen den strijd om den Fultapas te beginnen. SLOTZITTING VAN JAPANSCHEN RIJKSDAG. In. tegenwoordigheid van het geheele Japansche kabinet en de leden van beide huizen ven het parlement vond op den ochtend van 12 September de slotzitting plaats von den 85en buiten gewonen 'Rijkedag. Na de voorlezing van een keizerlijk decreet, waarin de dank wordt uitgesproken, voor 't werk dat die volksvertegenwoordiging heeft verricht, legde de minister-president, generaal Kolso, nog eens dien nadruk op de vastberadenheid van de regee ring het aan den Rijksdag voorgelegde program der totale oorlogvoering en der nauwste samenwerking met de verbonden en bevriende volken, vooral met Duitschland, tot het uiterste voort te zetten. Met een audiëntie in heft' keinerlijke paleis en in aansluiting hierop een maaltijd vocpr alle leden van den Rijksdag in de ambtswoning van generaal Koiso, werd de zitting besloten. DE TOESTAND IN PARIJS. Naar volgens 't D.N.B. uit New Yoolk wordt gemeld pu-bliceeren de Amerd- kaansöhe blaiden berichten uit Parijs, waarin de politieke toestand veront rustend wordt genoemd. De New York Times meldt, dat de commu nistische arbeiders in den zaogenaaim- den rootten gordel van Parijs fabrieken in beslag hebben genomen en het be heer daarvan in eigen hand genomen hebben. Tegenover een Amerikaam- sohen journalist verklaarden de arbei ders, dat zij de door de.bevrijding be haalde productiewinst wlSSi handhaven. Deze fabrieken worden dqpr groepen gewapende Maquis bewaakt. De Maquis verklaarden aan den Amerikaanschen persvertegenwoordiger, dat de huidige jeering de Gaulle, ondanks de in het binet aangebrachte wijzigingen, niet met hun wenschen -overkomt. De Maquis zijn vastbeslotdh an* voorstel len «h maatregelen van de tegenwoor dige regeerimg de Gaulle van de hand' te wijzen*. - GELOOF IN DUITSCHl^ OVER WINNING. De oorrespondent van de Daily Express in Stockholm, Gordon Young, meldt aan zijn blad, dat de te rugkeerende Duitschers, die op 8 Sept. met het s.s. Drottningholm in Golen- burg zijn aangekomen, in de Duitsche overwinning gelooven. Zij toonden zich allen geestdriftig, toen zij op die kade Duitsche officieren in uniform zagen en hieven de hand op wcor den Duit- schen groet, toen de Zweedsche kapel het schip met de terugkeerende Duit schers verwelkomde met het „Deutsch- lamd" en „Horst-Weasel-lied". Young ging aan boord van bet schip, meenen- de, onder de meer dan 1600 Duitschers bedrukte gezichten te vinden. In plaats daarvan, zoo meldt hij, ver klaarden hem DudtBChe vrouwen, die^ van het eiland Man 'kwamen, dat de levensmddrielenpositie in Engeland verschrikkelijk is. Heel Zuid-Engeland heeft ondier de V 1 geleden en de Britsche verliezen bij die invasie zijn naar haar meening enorm geweest. Alle terugkeerende Duitschers waren er van overtuigd, dsit Duitschland ten slotte toch de overwinning zal behalen. Deze indruk wordt ook bevestigd door den bij zonderen correspondent dien de N e w s C h>r o n i c 1 e nam: Goten borg stuurde. Bij de terugkeerende Duitsche soldaten heeft hij slechta stralende gezichten gezien en hun van vertrouwen blijk gevende antwoorden kunnen worden samengevat in de for mule: „afwachten". Een Duitsche sol daat zeide aan den oorrespondent: „V/ij zullen dezen oorlog winnen, zelfs in dien hij nog vijf jaren zou moeten du ren". Ét DE BOLSJEW18EERINO VAN BULGARIJE. Uit Bulgarije wordt door het D.N.B. vernomen; dat de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken van de regee- ring-Georgief alle Bulgaarsche ge zanten in het buitenland vkn hun functie heeft ontheven. Deze maatregel komt waarschijnlijk naar de meening van politieke ktihgen te Berlijn vol komen overeen met de bedoelingen der Sovjets, daar op deze wijze Bulgarije geen diplamtieke vertegenwoordi gingen in het buitenland meer bezit, een omstandigheid, die de inlijving van Van Bulgarije in het stelsel van de niet-souvereine Sovjet-republiek, for meel gezien vergemakkelijkt. De status van Bulgarije gelijkt naar de meening te Berlijn reeds op dien der Oostzee- repubüeken na haar bezetting door de Sovjet-Unie in 1940. Over het lof van den minderjarigen koning Simeon en zijn moeder is niets bekend. Het be richt, dat beiden behouden in Turkije zouden zijn aangekomen, is totdusver nog niet bevestigend. Over de communistische putsch in Sofia verneemt het D.N.B. nog, dat de -opperbevelhebber van het derde Oekraïnische front, generaal Tolboe- chin. de uitvoering van de putsch geleid en de voor de bolsjewiseering van Bulgarije noodige politieke en militair? maatregelen genomen heeft. In zijn staf bevinden zich gemachtig den van Dimitrof, die zelf voor be sprekingen met Sovjet-regeerings- bureaux in Moskou is. Generaal Tol- boeehin heeft van het Sovjet-gezant schap in Sofia een nauwkeurig plan ontvangen oiei het uitvoeren var. de maatregelen op het gebied der binnen- landsche politiek, waartoe als eerste behoort dê onmiddellijke uitschakeling van den regentschapsraad en de nationale vergadering en [iet afschaffen van de monarchie. De Sovjet-zaak gelastigde te Sofia fungeert als ver bindingsman tusschen het hoofdkwar tier van Tolboechin en de nieuwe Bulgaarsche regeering. De staf van het Sovjet-gezantschap is versterkt met Moskousche commissarissen, die voor het grootste deel zouden bestaan uit zeer intieme medewerkers van Dimi trof. In Berlijnsche politieke kiringen acht men voor de politieke ontwikkeling in Bulgarije een verklaring kenmerkend, die de minister van Buitenlandsche Zaken der nieuwe regeering in Sofia heeft afgelegd tegenover het Tu-ksche blad Va t a n, Daarinkondigdeminister Strinoff aan, dat Bulgarije den republi- keinschen staatsvorm zal aannemen. De Auslands-Informationsdienst schrijft: Terwijl over de militaire situatie in Bulgarije, vooral in de provincie, nauwelijks berichten be schikbaar zijn, bestaat er over den. politieken koers van het nieuwe regime geen twijfel meer. LUCHTOFFENSIEF TEGEN FHILIPPUNEN. Het Amerikaansche luchtoffensief in het Zuidwestelijk deel van den Stillen Oceaan richtte zich op 10 Sept. voor namelijk tegen het centrale gebied van de Philippijnen. Ongeveer 130 Ameri kaansche machines die van vliegkamp, schepen waren opgestegen vielen dit gebied aan. Op 11 Sept. werd het eiland Yap door ongeveer honderd Ameri kaansche vliegtuigen aangevallen. Eenheden Her Japansche luchtmacht hebben ondanks ongunstige weersom standigheden Tmar tegenaanvallen op de Amerikaansche. Jbqses in het Zuid westelijke deel van dên Stillen Oce aan voortgezet. Zoo vernietigden zij in den tijd van 23 Aug. tot 7 Sept. in aan vallen op dA Schouten eilanden en de stellingen op net Vogelkop schiereiland van Westelijk Nieuw Guinea 33 Ame rikaansche vliegtuigen, waaronder een aantal viermotorige machines, en be schadigden 70 andere toAellen door machïhegeweervuur. VocMs werden twee Amerikaansche opslagplaatsen in brand geworpen. Dn strijd op Tinlan en Goeam. De Japansche verdedigers op de eilanden Tinian en Goeam zetten nog' altijd den sind» 21 Juli voortdurenden strijd, tegen overmachtige Amerikaan sche landingstroepen voort, zoo wordt uit Tokio gemeld, Op 10 Sept werden talrijke lichtfakkela boven heidebran den waargenomeh, waaruit ihen op maakt, dat de nachtelijke 'gevechten nog steeds aanhouden. ■fooi Nederland Hoorn, del zoe rijk Is aan fraaie gevels, heeft een mooi wees. en armenhuis, dateerend uit de 27de eeuw. (C.N.F.-Kuiper) NAAR ALGEHEELE BEZETTING VAN FINLAND? Verschillende uit Finland beschik bare inlichtingen schijnen er op te duiden, dat de Sowjets van plan zijn, zich beroepende op de wapenstilstands voorwaarden, practiseh echter met schending diaarvan, Finland militan te bezetten. Volgens deze voorwaarden moet, zooals bekend, Finland vóór 15 September door de Duitsche troepen ontruimd zijn en wanneer dit niet is geschied zullen de Sovjets het recht hebben zelf in te grijpen bij het ver drijven van de Duitschers uit Fin land. Naar men thans verneemt, heh- iben de Sovjets aan het front in Mid den-Finland op eenige plaatsen, bijv. bij Alakurtti en bjj Korwa de Duitsche troepen aangevallen en getracht door te dringen tusschen de daar aan den gang zijnde distancieeringsbewegin- gen. Deze aanvallen wolden van de lucJu uit gesteund. De Duitsche troe pen worden daardoor gedwongen hun distancieeringsbewegingen te vertra gen en wederom front te maken om deze aanvallen af te weren. Het optre den der Sovjets kan, naar men te Ber lijn meent, slechts het doel hebben de Duitsche troepen te hinderen hun distancieeringsbewegingen uit Finland volgens de plannen en binnen den ge stelden termijn ten uitvoer te bren gen. Aldus zou van Sovjetzijde den Finnen het nakomen onmogelijk ge maakt worden. Men twijfelt er in Ber lijn niet aan, dat de Sovjets van het begin af aan het plan hadden geheel Finland militair te bezetten en dit land te bolsjewiseeren. Het punt in kwestie van de wapenstilstandsvoor waarden zou dan slechts ten doel ge had hebben een voorwaard* te schep pen, welker vervulling de Sovjets van het begin af aan besloten waren te saboteeren. Flnsche vrees voor de Sovjet-Russen. De Finnen vormen een volk, dat niet gemakkelijk in paniek geraakt, zoo wordt gezegd in een speciaal artikel van de Svenska Dagbladet uit -de Zweedsche grensstad Hapa- randa. In Nood-Finland, zoo wordt verder in dit bericht gezegd, is er toch een begrip, dat nooit zijn uitwerking mist, n.! „de Sovjets". Iedere poging van Zweden om over het bolsjewisti sche gevaar te discussieeren, wordt af gesneden mei de woorden: „Wij ken nen hen, jullie echter niet". Onbetwist bare ongerustheid, die in Noord- Finland bestaat, heeft minder te maken met de vrees, dat het land oorlógs- tooneel kan worden, dan met de mogelijkheid van een bolsjewistische bezetting. DE VERWOESTING VAN MONTE CASSINO. Naar de Tablet meedeelt, .heeft de Amerikaansche aalmoezenier bij het vijfde leger, de Benedictijner pater Stadtmiller, in eent brief aan het Pitts, burgsche blad Catholic verteld van zijn ontmoeting met den abt van Monte Cassino. De abt, zoo verklaart hij, ontvingt hem met duidelijke gereser veerdheid en zeide, dat hij de Ameri kanen verantwoordelijk stelde voor de verwoesting der abdij, dat zij alleen de schuld'droegen en dat de Duitsche ver klaring, volgens welk zich geen Duit sche soldaten in het klooster bevonden, waar was geweest. DE POLITIEK VAN 8PANJE. lil een hoofdartikel schrijft bet Spaansohe blad Alcazar, dat Franco sedert het begin van den oorlog een vredespolitiek heeft geproclameerd en gehandhaafd. Spanje behoeft zijn inter nationale houding niet te klieren, het hééft een houding sedert .den aanvang van dien oorlog. De Caudill» heeft tot dusverre alle gevaren overwonnen. Spanje strijdt niet om andere landen te dienen, nmaar uitsluitend voor zich zelf. De Spaamsche regeering wfl slechts orde, welstand en veiligheid in het land. Dank zij de leiding van den Caudéilo, aldus het blad, is Spanje van het begin af neutraal geweest en- heeft het niet toegegeven aan druk van buiten. De huidige houding van Spanje is geen andere dan die bij het begin van het conflict. DE BRITSCHE MILITAIRE VERPLICHTINGEN. De keuze van Quebec is symbolisch voor het feit, dat de belangstelling van den Amerikaanschen president 'en den Britschen premies: zich bijna ge lijkelijk richt naar het Oosten en het Westen, zoo schrijft volgens Reuter de Londensche Times over de ont moeting in Quebec. Aangezien de Britsche verplichtingen op andere oor- logstooneelen tot dusver het volledige optreden van Engeland op den Stillen Oceaan hebben verhinderd, hebben zekere kwaadwillige kringen in Ame rika zoo gaat de Times voort, ge bruik gemaakt van de gelegenheid- om geruchten in omloop te brengen, vol gens welke Engeland rüet voornemens zou zijn volledig deel te nemen aan het op de knieën brengen van Ja-paa. Niets kan onjuister zijn dan dit, aldus het prominente Engelsche blad. SOVJETPROPAGANDA IN MEXICO. In Harpers Magazine schrijft Carlton Beals, die als autoriteit voor Latijnsch-Amerika geldt, dat Aemanski de Sovjet-ambassadeur in Mexico, op dracht heeft Latijnsch-Amerika rijp te maken voor de Sovjet-propaaanda. In een uitvoerig artikel zegt Beais, dat Oemanski gratis een berichtenprogram- ma levert, dat eiken avond drie uur lang over eenige zenders wordt uitge zonden. Deze programma's bestaan vrijwel uitsluitend uit lezingen over de Sovjet-Unie en commentaren en berichten. Voorts, zoo schrijft hij, predikt Oemanski de Moskousche doctrine van de gelijkheid. Van alle rassen, hetgeen op de Mexicanen veel* uitwerking heeft, daar zij zich ergeren aan d« vervolging der Mexicanen in Texas en aan het optreden der Ameri kanen in Latijnsch-Amerika, die daar zeer duidelijke rasverschillen maken tusschen hun eigen en de inheemsche troepen. U bedwingt toch bij luchtalarm Uw nieuwsgierigheid en gaat niet voor het venster staan, of erger nog, op het dak? IVoorllchtlii«Mct!e van de hoofd inspectie voor de Luchtbescherming). DOOR J, HOCHE. Och, ik heb gehad! zei genoeg de ander gemaakt vroolijk. Buiten stroomde de regen opnieuw met ongekende kracht. Ik heb geen zin oen in bed te kruipen, zet Richard huiverend. En jij? Och.eigenlijk ook niet. Nu dan behoeven jullie voor ons niet op te blijven, wendde Richard zich tot den herbergier. We vinden het hief verder wel. De vrouw keek de beide mannen, die zoo sprekend op elkaar leken, .ietwat wantrouwend aan. Maar op het zelfde oogenblik bedacht ze, dat er toch niets te stelen viel, omdat er geen geld in huis was en dus stond ze op. Hebben jullie niets meer noodig? vroeg ze. Neen, dank je wel. Kom dan, Anton. Ik heb slaap. Ga maar mee! Anton volgde haar niet al te gewillig en de twee vreenjden bleven alleen achter. Ik ben'dolblij, dat ik Iemand heb om mee te praten, zei Richard. Drink je mee? Neen, dank je. Maar ik zal mijn pijp opstekeh! HOOFDSTUK II. Een stuk levensgeschiedenis. Eenige oogenblikken zaten ze zwij gend bij elkaar. Die oude vrouw had* gelijk! zei Richard eindelijk. Ik heb mezelf in lang niet in een spiegel bekeken, maar naar wat ik me herinner, zouden weJoch best tweelingen kunnen zijm^We zijn zoowat even gropt en qnr haar heeft precies dezelfde kleur. Rn ik zou zeg gen, dat0hize gezichten ook sprekend op elkaar gelijken. De ander keek zijn metgezel zwijgend aan. Hij scheen niet bijzonder spraak zaam. v Maar Jij hebt anders wel aardig wat op me voor! Je bent allicht een dertig pond zwaarder en je hebt geen ziek plekje aan je heele lichaam, zou ik zeggen! Neen, ik ben nooit ziek geweest! Drommels, wat zou ik er wel niet voor willen geven, als ik dat ook kon zeggen! Je ziet er naar uit of je, niet goed in orde bent! Niet in orde? Man, ik ben zoo goed als dood! Ik moest eigenlijk in bed liggen! Waarom doe je het dan niet? Ik durf niet. Ik durf niet in donker alleen te liggen. Laf, maar het is zoo. Ik ben niets dan een veriameling van kwalen bij elkaar. Hart, longen, lever... enfin, alles is ziek! Ik ben bang, dat het met me afge loopen ls! En ik heb nog niets geen zin om dood te gaan. Vooral nu niet. Ik heb nog zooveel voor den boeg! Zoo? Het klonk niet- erg tegemoet komend en toch ftqd de man, die rustig in het vuur zat te ktaren, iets vertrou wenwekkends over «zich. Wil je heelersaal niets drinken? Het is wel slechte ckgnac, maar toch al tijd beter dan niets) Enhet doet je een massa narigheid vergeten. Neeik drink niet. Verstandig van Je! Ja, drinken helpt je naar den kel der, vooral in dit klimaat. Net of ik dat niet weet.Zeg,. Ja? Ben je al lang in Australië? j Jaeen paar japr. Waarom ben je hierheen ge trokken? -- Waarom komen de meeste hier heen? Succes gehad? r; Neen.dat is niets Voer Mij. (Wordt vervolgd). 13 Sept. Maan op 2.31 onder 18.43 14 Sept. Maan op 3.32 onder 19.14 15 Sept. Maan op 4.37 onder 19.49

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1