Sware gevechten in Middèn-Nederland Zware' strijd in Midden-Nederland duurt voort. 12—26 September 1944 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Prijs "5 cents per numtnc Nieuwe luchtlandingen en Duitsche tegenaanvallen. Aan onze Lezers en Lezeressen. VERDUISTEREN BINNENLAND BEKBNDMAKING Voor het vernielen en bescha digen van spoorweginstallaties, telefoonkabels eti postkantoren stel ik de geheele bevolking der gemeente, in welker rayon deze daden zouden worden gepleegd, aansprakelijk. De bevolking van deze gemeente moet er rekening mee houden, dat als represaille in die gevallen op het eigendom der bevolking door vernieling van huizen of geheele huizen blokken zal worden terugge grepen. Ik geef den gemeenten in overweging, door het in hun rayon instellen van wachtposten, of anderszins, voor een afdoende bescherming der verkeersmid delen zorg te dragen. Der Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete. 25 September 1944. I BEKENDMAKING. De Höhere SS- und Polizieführei Nordwest en Generalcommissu für das Sicherheitswesen maakt bekend: In overleg met de be voegde hooge commando-instan ties van de Duitsche weermacht gelast ik met onmiddellijke inwer kingtreding het volgende: Het betreden van spoorlijnen incl. een 15 m. breede strook links en een 15 m. breede strook rechts van de rails is voor burgers ver boden,* met uitzondering van het personeel der Nederl. Spoorwegen dat belast is met de contröle van de spoorlijn en 'zich als zoodanig kan legitimeeren. Het verbod van betreden geldt niet voorspoor wegstations, spoorwegovergangen en spoorwegtunnels, die voor het gebruikelijke openbare verkeer dienen. 2. Het blijv^h staan op en bij bruggen, bruginrichtingen van allerlei aard, wegtunnels ejn het blijven staan bij alle Duitsche dienst- en commando-instanties en bij be\vaakte objecten van allerlei aard, is in een omtrek van 100 m. van deze inrichtingen verboden. 3. Op personen, die dit voor schrift overtreden, wordt, wanneer zij eenmaal zonder resultaat zijn gewaarschuwd, terstond gescho ten. w.g. RAUTER, SS-Obergruppenführer en General der Polizei. Woensdag 27 Sept. 1944 NIEUWSBLAD VOQR GOUDA EN OMSTREKEN Prijs 5 cents per nummer VERDUISTEREN DIS TRIB UTIENIE U WS. Nieuwe bonnen op de noodkaarten. De secretaris-generaal van de departementen van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de bonnenlijsten voor de periode van 1 tot en met 14 October plaatselijk vastgesteld en gepubliceerd zullen worden. De bonnen van de noodkaarten welke worden aangewezen, geven, tenzij in afwijking hiervan plaatse lijk anders wordt bekend gemaakt, slechts recht op het koopen van artikelen binnen den distributie kring, waarin zij zijn uitgereikt. Rantsoenbonnen zijn in alle distributiekringen geldig, met uit zondering van nood-rantsoen bonnen, welke eveneens slechts in den distributiekring van uit reiking geldigheid bezitten. giste Jaargang No's 21657—60 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureatf: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 GOUDSCHE HCOURANT KDS8 Pr IJ» abonnement bexorgkring Ooodai p. kw. 2.36, p. ra. 0,78. p. w. 0,18 Botten. Goudap. w. 0,1». Franco per poat p. kw./3,41, p. m. 1.21 Met opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte' Zondag bekend In Midden-Nederland heeft de vijand gisteren opnieuw vrij sterke strijdkrachten uty de lucht neergelaten met het zwaarte* punt in de streek ten Zuiden en Zuid' oosten van Nijmegen Eigen troepen gingen terstond tot den tegenaanval over De zware gevechten zijn nog aan den gang. De eigen distantleeridgsbewegingen in Westelijk Nederland nemen het voor genomen verloop Ten Zuidoosten van Aken en aan het Eifelfront werden cok gisteren alle aan vallen van den vijand afgeslagen. De sterke aanvallen v&n den vijand ten Oosten van Lunéville leidden tot aan vankelijke resultaten, maar werden ver volgens opgevangen. Sinds het begin der gevechten hebben onze tankformaties hier 106 zware Amerikaansche Sherinan-tanks vernietigd De in de bruggenhoofden Epinal en Remiremont vechtende eigen troepen werden na zwaren strijd op den Ooste lijken oever van dé Moezel teruggenomen De verbitterde straatgevechten in Remire mont duren nog voort. Ten Zuiden van de stad werden talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Een penetratie weid in een tegenstoot gezuiverd. In Boulogne bieden de resten der be zetting in hun steunpunten ten Zuiden van ,de haven altijd nog zeer dapper ver zet. In St. Nazaire en Lorient bleven vijan delijke aanvallen vruchteloos. Marine- batterijen voor den langen afstand namen Folkestone en Dover doeltreffend onder vuur. Met gebied van groot-Londen lag gok gisteren onder het zware vuur tan de V1. In Italië behaalde de vijand in ook gisteren voortdurende zware gevechten in het gebied van Firenzuola geringe terrein winst, nadat verscheidene aanvallen met zware verliezen mislukt waren doc^ den eigen afweer. Aan de Adriatische zee werden bij oplevende gevechtsactiviteit verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Uit het Zuidwesten van Zevenburgen wordt melding gemaakt van onafgebroken plaatselijke gevechtsactiviteit Aan weers kanten van Thorenburg zijn nieuwe door braakpogingen van dén vijand mislukt door ><den taaien afweer* en door succes rijke tegenaanvallen van Duitsche en 1 iongaarsche tankstrijdkrachteup Bij ver- geefsche aanvallen van overmachtige Roe- meerische formaties in de streek ten Zuiden van Neumarkt leed 'de vijand zware verliezen. Plaatselijke aanval'en der bolsjewieken in de punt van Szeklen en in de Oostelijke Karpaten bleven vruchte loos. Voor de Karpatenpassen in het ge- lied ten Zuiden van Sanok en Krosno duren de zware gevechten voort. Tegen aanvallen van onze tankstrijdkrachten en grenadiers verhinderden ook gisteren de vijandelijke doorbraakpogingen. Onze ge pantserde aanvalsgroepen hebben ten Zuidwesten van Mitau tot dusver 21 tanks en lty stukken geschut van den vijand vernietigd of buitgemaakt. De in den Noordelijken sector voort gezette aanvallen van massale bolsje wistische infanterie- en tankstrijdkrachten werden ook gisteren onder vernietiging van talrijke vijandelijke tanks afgeslagen of opgevangen. Formaties van de lucht macht mengden zich met succes in de Verbitterde gevechten. Ondanks sterke druk der bolsjewieken gaan de bewe gingen van onze troepen volgefts de plannen door. De luchtmacht schoot de beideTaatste dagen aan het Oostelijk front 73 vijan delijke vliegtuigen neer en vernietigde 51 tankü», eenlge honderden voertuigen en talrijke kanonnen. Bij gevechten tegen henden in Noord-Oostelijk Slowakije werden volgens voorloopige berichten me?r dan veertig Sowjetcommissarissen gevangen genomen. Overdag ondernomen aanvallen van Amerikaansche bommenwerpers waren gericht op eenige plaatsen in Zuidoost* Duitschland en in het Sudetenland. Des nachts vielen Britsche bommenwerpers het Rijnlandsche-Westfaalsche industrie gebied en vooral de steden Neuss en Dusseldorp aan Strijdkrachten der lucht verdediging sghoten boven het Rijksge bied en het Nederlandsche gebied "32 Amerikaansche vliegtuigen omlaag. Na hardnekkige gevechten hebben Duitsche bergjagers op 18 September den pasweg Col du Mont aan dejtaliaansch- Fransche grens bezet. Vrij groote hoe veelheden handvuurwapens en munitie werden buitgemaakt. De gebeurtenissen in en bij Arnhem. Een oorlogscorrespondent van het D.N.B, schrijft over de gevechten in Arnhem: Verleden week Zondag op klaarlichten dag is de oorlog over Arnhem losgebroken. Het lag in de strategische bedoeling van de ge allieerden. deze Nederlandsche stad een be paalde rol te laten spelen. Haar bezit be- teekent een belangrijke uitgangsstelling in het geheele Nederlandsche gebied. De aan valsrichting treedt uit deze onderneming volkomen aan het licht. Daarom werd met' sterke strijdkrachten een zeer gewaagde en stoutmoedige, landing uit de lucht onderno men. De vaischermjagers hadden het bevel, zich mee%ter te maken van de stad Arnhem en haar. het koste wat het wil, zoo lang in bezit te houden tot de tjuikaanval via Eindhoven en Nijmegen haar ontzette. In de verrassing lag de groote winstkans. De Zon dag Uit de lucht gelande troepen, waarvan de kern neerkwam in de streek van het ten Noorden der stad gelegen vliegveld Deelen, Konden aanvankelijk de stad binnendringen. Hier vondeh zij in de binnenlandsche Ver zetsbeweging een welkome ondersteuning. Aan de verschijning en bezorging der courant ztjn ln deze dagen ern stige, soms onoverkomelijke moeilijk heden verbonden. Vrijdag, Zaterdag en Maandag J.l. was het daardoor onmogelijk onze abonne's de Goud- sche Courant toe. te zenden. Heden verschijnt ze weder en ontvangen alle abonne's de courant thuis. WJj hopen in staat te zijn de uit gave en bezorging weder zooals tot nu toe te kunnen voortzetten. Wij roepen de toegevendheid onzer abonne's in, wanneer er weder eenige stagnatie mocht voorkomen. DE DIRECTIE. De kort daarop beginnende Duitsche tegen maatregelen wierpen de aanvallers weer het centrum van de stad uit. Zij handhaafden zich in de nauwe huiz^nwiiken van de haven tot Maandag. De Duitsche eenheden namen de straten, waarin uit eiken kelder en elke vensteropening geschoten werd, onder krach tig vuur. Weldra werden dp eerste gevan genen ujt de brandende huizen gehaald. De tegenstand van den vfoand nam steeds meer af als gevolg van de zware verliezen. Maan dagmiddag werd een tweede landing ver richt. die ravitailleering braeht in wapenen en materieel en die de verliezen wéér moest goed maken. De Engelschen trokken zich des nachts naar het Westki terug en hiel den de straten tusschen de stad en Ooster beek bezet. De bevolking, die zich voorbarig vertrouwd had gemaakt,met het -denkbeeld van een geallieerd overwinningsfeest, trok in wilde vlucht in Noordoostelijke richting. In den nacht van Maandag op Dinsdag draaide de wind ey dreef den brandgloed naar de Westelijke woonwijken. Slechts en kele oogenblikken verstomde het lajvaai der wapenen. Dinsdag gingen eenheden van de Waffen S.S. van het leger-en van het lucht doelgeschut tot den concentrische n aanval over. Het was een verbitterde strijd eh om ieder huis moest gevochten worden. Pas wanneer de balken van de daken hadden vuur gevat en resten van muren omlaag stortftn. kwa men de valmschermjagers uit de huizen gekropen. Zij hielden de handen boven het hoofd gevouwan en trokken zoo door de puinhoopen der straten in Duitsche gevan genschap. Voortdurend vroeg de commandant van de En- gelsche formaties om ondersteuning. Dinsdag middag doken weer talrijke viermotorige vliegtuigen ■an den Westelijken horizon op. Uit de dikke rompen sprongen honderden valschermjagers. Reeds in de lucht sloeg hun een helsch vuur tegemoet Velen kwamen dood op'den grond neer Het mistige weer van Woensdag zoog de rook uit de puinhopen der huizen op en verduisterde den hemel nog sterker De Duitsche formaties hadden inmiddels Oosterbeek voor meer dan de helft gezuiverd. Er moet verduisterd worden van 19.30 tot 7.30 uur. In het Nederlandsche strijdgebied, i Uit Berlijn meldt Interiof: Van het Neder/ landsche strijdgebied wordt vernomen, dat dpt danks de voortgezette groote luchtlandingen^er geen wijziging is gekomen in den critieken toe stand, waarin de Britten zich bevinden. Den ge- :at landen eenheden werden door de Duitsche lucht macht zeer groote verliezen aan menschen en materiaal toegebracht- Noordwestelijk van Eindhoven hebban de Duit- schers het verbreeden van de Britsche aanvals- basis verhinderd en aen vijand teruggeslagen Tusschen Eindhoven en Nijmegen woeden nog steeds zware gevechten in het gebied van Veghel. De Westelijk van St. Oedenrode gelande val- •chenptroepen zijn grootendeels vernietigd. Er werden 200 gevangenen gemaakt. Daarenboven werden vele auto's, kanonnen en talrijke wapens buitgemaakt. Ten Noorden v«n den Nederrijn beheerschen de Duitsche troepen den toestand. Wel gelukte het ten Westen yan Arnhem kleine groepen der ge lande strijdkrachten over d"en Nederrijn te korfden, maat de verbinding werd weer verbroken. De aan vallen op de luchtlandingstroepen tusschen Waal en Rijn blijven vorderingen maken. Een ten zuiden van 's Hertogenbosch gelande groep is omsingeld en gaat haar vernietiging te gemoet. Ten Oosten van Nijmegen zijn tankaanvallen afgeslagen. Pogingen om den basis van den cor ridor Eindhoven—Nijmegen fe verbreeden hadden geen succes, behalve bij Asten, ten Zuid-Oosten van Helmond, waar de Btitsche tankspltsen eenig terrein wonnen. Duitsche tegenaanvallen zijn aan den gang. DNB. bericht: De Duitsche luchtmacht is bo ven het midden Nederlandsche strijdgebied weer sterker in actie getreden dan de laatste wéken het geval was Zij levert voortdurend bloedige ge vechten tegen Engelsch-Amerikaansche luchtlan dingstroepen. o Men verwacht dat de slag nog in hevigheid zal toenemen. Verdere beperking van de gasurer# De secr.-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de verdere achteruit gang van de kolenpositie bij de gasfa brieken en cfe wenschelijkheid de gas- voorzlening zoo lang mogelijk voortgang te doen hebben, het noodzakelijk maken het aantal uren, waarop gas beschikbaar mag wojden gesteld, te beperken. In verband hiermede is bepaald, dat de gasbedrijven van Vrijdag 22 dezer af tot nader order slechts in den na middag van 17 tot 19 30 uur gas zullen mogen afleveren; indien de kólenpo- sitie van een gasbedrijf dit noodza kelijk maakt, zal dit bedrijf het aantal uren nog tot een geringer aantal kun nen verminderen, De aandacht wordt er op gevestigd, dat aangezien de kolenpositie van de electriciteitsbedrijven even zorgelijk is, de vermindering van het aantal gasuren in geen geval tot een stijging van het electriciteitsverbruik mag leiden. Het e- lectriciteitsverbruik mag derhalve, afge zien nog van plaatselijk gegeven verder gaande voorschriften, ten hoogste 50 °/o van het tot voor kort toegewezen rant soen bedragen Slechts indien allerwegen het electriciteitsverbruik tot -een mini mum wordt beperkt, zal fiet nemen van maatregelen ten aanzien van de electri- citeitsvoorziening voorloopig achterwege kunnen blijven. Invoering Wintertijd. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Op 2 October 1944, des nachts om 3 uur, eindigt de thans geldende zomertijd. Op dat tijdstip worden de openbare klokken een uur. d.w z. van 3 uur op 2 uur achteruitgezet. Van het op 2 Oct. 1944 dubbel verschijnende uur van 2 u tot 3 uur des nachts, wordt het eerste uur (betiteld als 2 a, 2 a 1 minuut tot 2 a 59 minuten en het tweede uur als 2 b, 2 b 1 minuut tot 2 b 59 minuten. Uitkeeringen Ongevallenwet. - Het bestuur van de Rijksverzekeringsbank heeft de raden van arbeid gemachtigd, om, bij het uitblijven van tijdelijke uit keeringen en voorloopige renten ingevolge de Ongevallenwet 1921, waarvan de be taalbaarstelling door deRijksverzekerings- bank pleegt te geschieden, ten behoeve van de belanghebbenden in hun district maatregelen te treffen t-r voorziening in deze betalingen In voorkomend geval kunnen de belanghebbenden bij den raad van arbeid in hun district inlichtingen inwinnen. Wachtgeldregelingen Ondernemin gen. welke geheel of gedeeltelijk zijn slil- geiegd <n tot het treffen van een gesub sidieerde wachtgeldregeling voor haar personeel wenschen over te gaan, kunnen zich daartoe wenden, voor zoover zij niet in verbinding kunnen treden met het de partement van Sodalé Zaken te Amster dam, tot een afdeeling van dat departe ment. gevestigd in Den Haag, le v. d. Boschstraat 1, (Tel. 720180). De nieuwe aardappelbon. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt, bekend, dat men van 24 t/'m 30 Septem ber op elk der bonnen „Aardappelen 40" 1 H kg aardappelen kan koopen. Op de bonnen „Toeslag 40" is 1 kg aardappelen verkrijgbaar. De geldigheidsduur van de aardappelbonnen 39 wordt verlengd tot en met 30 September. Wasscberijen ln het belang van de volksgezondheid is, waar dit plaatselijk mogelijk zal zijn, een regeling getroffen volgens welke de witwasscherijen voor loopig in staat worden gesteld in uiterst bescheiden mate goederen ter behande ling in ontvangst te nemen. De wasch zal, behoudens boorden en overhemden, slechts gedroogd of gemangeld worden afgeleverd. 83ste Jaargang No. 21661 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 GOUDSCHE ÉiCOURANT K 969 Prijs abonnement bezorgkring Gouda p. kw. 2,36, p. m. 0,78, p. w. 0,18. Buiten Gouda: p. w. 0,19. Franco per post: p. kw. 3,41, p. m. 1,21. Vijandelijke aanval bij Arnhem afgeslagen. 1 Iet Oppercommando van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekand Aan ons bruggenhoofd in het Westen van Nederland en in den sector van Ant werpen werden verschillende vijandelijke aanvallen afgeslagen. Een penetratie werd in een tegenaanval opgeheven- in midden Nederland, vooral in het gebied van Eind hoven, duren de zwar^: gevechten voort. Terwijl de vijandelijke aanvallen ten Zuidwesten van Veghel mislukten koff de vijand ten Oosten en Zuid-oosten van Helmond eenige kilometers néfar het oos ten opdringen Een vijandelijke aanval, die ten doel had de ten Westch^van Arnhem ingesloten-resten van de eerste Engelsche luchtlandingsdivisie te bevrij den, werd dooreen tegenaanval afgeslagen. De vijand leed hooge verliezen Ten Noor den van Nijmegen zetten de Engelschen met sterke strijdkrachten hun met tanks ondersteunde aanvallen voort, maar kon den slechts een geringe terreinwinst be halen. Onze: formaties jachtvliegtuigen richtten doeltreffende aanvallen, ondanks de on gunstige weersgesteldheid, tegen vijande lijke troepenbewegingen infanteriestel lingen en het overzetverkeer ten Züid oosten van Arnhem. De vijand had zware verliezen en verloor in luchtgevechten 23 vliegtuigen. Ten Zuid-oosten van Aken plaatselijke gevechtsactiviteit. Verschillende aanvallen van den vijand werden afgeslagen en een Amerikaansche strijdgroep werd ingesloten. De met sterke pantserstrijdkrachten, ter weerszij deft van Lur éville, aanvallende vijand werd terug geslagen. Sterke formaties van het 7e Amerikaansche leger zetten hun grooten aanval tusschen Epinal en Remirémont voort. Ondanks den taaien tegenstand van onze trpepen kon de vijand zijn bruggéhoofd aan den Moezel iets ver breeden. De verbitterde gevechten duren voort. Na een voorbereidingvan sterk ge- schutsvuür is de vijand tot den aanval op Calais overgegaan, In harde gevechten werd hij, tot op éHige penetraties na in den Westelijken sector,afgeslagen- Van de andere steunpunten aan het Kanaal en aan de Atlantische kust wor den slechts artillerie-activiteit en eigen succesvolle stoottroep-ondernemingen gemeld. Het storingsvuur op Londen duurde in den afgeloopen nacht voort. In midden-Italië heeft de vijand ook gisteren zijn zware aanvallen voortgezet. In het gebied van Fiorenzaola konden de geallieerden geep terreia winst behalen. In één sector werden alléén al, in den tijd van 36 uur, 27 vijandelijke aanvallen af geslagen In één korpssector werden vijl pn dertig vijandelijke tanks vernietigd Aan de Adria hield het nieuwe afweer- froht tegen den sterken vijandelijken druk stand. In zuidwestelijk Zevenburgen werden de vijandelijke aanvallen aan 46 Hon- gaarsch-Roemeensche grens sterker. Ten Noorden van Arad sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen vijandelijke aan- valstoppen terug. Tusschen Torenburg en den kam van de Oost-Karpathen heerschte levendige plaatselijke gevechts- actjviteit. Aan de Bescidenpassen zette de vijand met nieuwe strijdkrachten den geheelen dag zijn aanvallen voort. Zij werden in harde gevechten afgeslagen ot opgevangen. Tusschen de Duna en de baai van Riga werden, in het verloop van onze uitw4|kbewegingen, talrijke aanvallen van den. ons op de voeten volgenden, vijand afgeslagen en veertig pantserwagens stukgeschoten. Hierdoor is heftotale aan tal stukgeschoten tanks, in den tijd van 14 tot 24 September, lot 933 gestegen. Onder de bescherming van een dicht wolkendek richtten Amerikaansche bom menwerpers terreur aanvallen tegen s{e- den in Zuidwest Duitschland, vooral tegen Cóblenz, Frankfurt a. Mrain en Straatsburg Luchtdoelgeschut van de luchtmacht schobt elf vijandelijke vlieg tuigen omlaag. In den afgeloopen nacht wierpen Brit sche vliegtuigen bommen op Mannheim. In aanvulling op het weermachtsbe- richt wordt nog het volgende medege deeld. Tijdens den afweerslag tusschen de Duna en de baai van Riga vond, al strijdende in de voorste linie, de kom- mandeerende generaal van een legercorps, die onderscheiden was met de zwaarden bij Het eikenloof van het ridderkruis, de generaal der infanterie Wilhelm Wegener, den heldendood. - 1 Tijdens de afweergevechten in België heeft zich de 712e infanteriedivisie onder aanvoering van luitenant-generaal Neu mann hijzonder onderscheiden. De divisie vernietigde of maakte in den tijd van 3 tot 10 September 16f Shermantanks en pantserverkenningswagens, grootendeels door antitankstrijdmiddelen, buit. Uit Berlijn: De woordvoerder van de Wilhelmstrasse heeft informatief me degedeeld, dat de Zweedsche regeering krachtens den militairen toestand beslo ten heeft de Zweedsche territoriale wa teren voor de koopvaardij vaart te sluiten, wegens het gevaar voor militaire verwik kelingen in deze wateren. Eerste luchtlandingsdivisie der Britten legt wapens neer. Het Internationaal Informatiebureau meldt* van het Nederlandsch strijdtoo- neel, dat de le Britsche luchtlandings divisie heeft opgehouden te bestaan. Ook de laatste 600 Britten hebben gistermorgen, in een plaatsje ten Westen van Arnhem, de wapens neergelegd. Den Duitschen troepen viel daarbij nog aan zienlijk materiaal in handen De resten van het le Britsche landings leger bevonden zich in een beklagens waardige lichamelijke positie. De bewo ners in de omgeving van Arnhem had den geweigerd den Engelschen soldaten levensmiddelen te verkoopen tegen het in Amerika gedrukte Duitsche geld. Bij de poging om de ingesloten groe pen door de lucht van levensmiddelen te voorzien, werden 34 transportvliegtui gen naar beneden geschoten Twaalf hier van komen voor rekening van het lucht doelgeschut. Britache hergroepeering tusschen Nijmegen en Eindhoven. Jn Berlijnsche militaire kringen wordt, pi'eldt D.N.B., vernomen, dat Duitsche stoottroepen, in midden-Nederland er in slaagden, m'et ondersteuning van tanks, de verbinding der geallieerden tusschen Eindhoven en Nijmegen over aanzien lijke breedte te doorsnijden. Daarmede gaat de strijd om den corrido"r naar- Nij megen intensief verder. Voorts wordt vernomen, dat de geal lieerden tot dusver in midden-Nederland drie tot vier luchtlandingsdivisies heb ben neergelaten. v Tusschen 17 en 23 September hebbgn de mobiele gevechtstroepen der Duitsche luchtdoelartillerie, in Nederland, 72 trans portvliegtuigen en 18 vracbtzweefvlieg- tuigen neergeschoten. Wegens de moeilijke positie van de vBritten in den corridor tusschen Eind hoven-en Nijmegen heeft Montgommery zijn strijdkrachten gehergroepeerd, waar dóór een niet onaanzienlijke versterking der Britsche divisies valt waar te nemen, die ten gevolge had, dat het Oostelijk af grendelingsfront der Duitsche verdediging eenige kilometers naar het gebied van Helmond moest worden teruggenomen Luchtaanval op Den Helder. Bij een aanval van ongeveer vijftig Amerikaansche bommenwerpers op onze Nederlandsche havenstad Den Helder zija Maandagmiddag door de op de reëde liggende vaartuigen en door de lucht doelartillerie van de Duitsche marine acht vliegtuigen naar beneden geschóten. Waarschijnlijk zijn nog meer toestellen voor de Amerikanen verloren gegaan Er moet verduisterd worden van 19.30 tot 7.30 uur. In Italië. Ten Noorden van Florence teekenen zich thans drie zwaartepunten af en wel ten Noorden van Prato, ten Noordoosten van Firenzuola en aan weerszijden van Palazuolo In alle drie deze gebieden vielen tie geallieerden met groote hard nekkigheid aan en voerden zij voort durend versterkingen aan. Aan weers zijden van den staatweg Parto-Castiglione bleven alle aanvallen zonder resultaat De Monte Goronicina, die den vorigén dag voor de Duitschers verloren was gegaan, werd na een kort trommelvuur door Dmitsche grenadiers stormender hand heroverd. Terwijl tert Noorden en ten Zuiden van Firenzuola geallieerde tankconcentra- traties door zwaar Duitsch artillerievuur verstrooid werden, drongen de gealli eerden langs den straatweg naar Imola in Zuidoostelijke richting de Duitsche troepen eenige honderden meters terug. Tegen den voet van den Monte la Fine, die den vorig^n dag moest worden op gegeven worded) krachtige Duitsche tegen aanvallen ondernomen, die langzaam vor deren. Aan .weerszijden van Palazuola, dat in brand staat, sloegen Duitsche troepen binnengedrongen Britsche strijd krachten terug. In den Adriatischen sector trachtten d^ Engelschen met plaatselijk geconcentreer de troepen en krachtigen steun van artille rie de beddingen der Marecchia over te steken en de heuvels, diopdoor de Duit schers tot verdedigingssfcwlibgen zijn in gericht, te nemen. Op een smallen sector deden^j in 36 uur niet minder dan 27 aanvaTOn ter sterkte van een bataljon. Daarna staakten zij hun pogingen. Aan het Oostelijk fropt.' Interinf meldt van den Noordelijken sector van het Oostelijke front: Ten Westen van Mitau hebben de SoWjet- troepen ongeveer 1000 tanks'geconcen treerd. Zij zijn klaarblijkelijk voornemens in Noordelijke richting doo/ te breken naar de Golf van Riga, om daardoor den Duitschen Noordelijken vleugel af te snijden en tegelijkertijd in Zuidelijke richting den Ipuitschen pantserformaties in de flank te vallen, die over een breed front diep in het vijandelijke hoofdge vechtsterrein zijn doorgedrongen en een gevaarlijke bedreiging voor de voorge nomen operaties vormen. Hun artillerie- is r^eds begonnen zich in te schieten en vrij hevige luchtaanvallen kondigen een offensief aan. In het penetratlegebied ten Noorden van Bauske vielen SS-mannenmet steun van zware tanks en stormgeschut in Zui delijke richting aan, braken door de Sowjetwig en drongen de Sowjets tot Bal- done terug. Ten N.-O. van Friedrichstadt sloten de Duitschers in een fegenaanval een leemte in het front. Ten W. van Propi werd een Sowjetaanval opgevangenten Zuidoosten van Wolmar werd het Duit sche front, om reserves/te kunnen op nemen, enkele kilometers teruggenomen op voorbereide stellingen. In de stad zelf wordt verwoed gevochten. In het meer Noordelijk gelegen gebied volgen de Sowjets de distantieerings-be- weging slechts aarzelend. In Noord Finland verloopen de Duit sche distantieeringsbewegingen volgens de plannen. Churchill over Dunbarton-Oaks. Naar Reuter meldt heeft Churchill giateren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de conferentie van Dunbarton-Oaks. De Britsche re- geerirg, too zeide hij in dit verband, volgt de politiek om gemeenschappelijk met de Sovjet-Unie, de Vereenigde Staten en China te geraken tot een overeenkomst inzake een aantal voorstellen voor een „organisatie tot handhaving van vrede en vei ligheid". De eerste stappen voor dit probleem werden in Dunbarton-Oaks gedaan. Evenwel heeft geen der daar vertegenwoordigde regeeringen tot dusver eenige verplichting op zich genomen. Zou het gelukken, naar ik hoop, aldus Churchill, gemeenschappelijke voorstellen te formuleeren, dan zouden deze aan de betrokken regeyingen als basis voor een gemeenschappe lijke conferentie der geallieerden worden mede gedeeld. Ook het parlement zou .voldoende ge legenheid'' krijgen om over de voorstellen te be raadslagen. Overgaande op het Poolsche vraagstuk ver klaarde Churchill, dat de Britsche regeering er altijd duidelijk op gewezen heeft, dat de afstand in gebied te groot is om de verantwoordelijkheid op zich te kunnen nemen voor een ondersteuning van een algemeanen opstand in'Polen. De Britsche regeering heeft, na het uitbreken van den opstand, tegenover de Sovjet regeering de hoop uitgedrukt, dat zij de PoolscHe opstandelingen .voos zoover het in haar vermogen ligt" hulp zou willen ver schaffen. Een coördinatie is tot dusve. niet bereikt. ïass meldt dat het Sowjet-RusSische commando in Bulgarije de léden van den vroegeren Bulgaarschen regent- schapsraad, prof. Filof, prins Ciryl en luit.-generaal Michof heeft gearresteerd. Voorts zijn in arrest gesteld de vroegere Bulgaarsche premier Bosjilof en de vroe gere Bulgaarsche minister Wasilief. Ook een aantal Duitschers en Italianen fs ge arresteerd. Amerikaansche journalisten melden, naar D.N.B bericht, uit Parijs: Petain's vftfegere minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Baudouin, de vroegere gou verneur van het eiland Martinique, ad miraal Georges Robert, en de Fransche schrijver Pierre Benoit, Hd van de Aca demie Frangaiser lijn gearresteerd. Prins Karei is, volgens een bericht van Reuter, door het Belgische parlement tot regent benoemd. Van de 264 stem men werden er 210 voor hem uitgebracht. Bonkaarten bewaren. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat het publiek de bon kaarten KA tot en met KE 411-412 zorg vuldig dient te bewaren, omdat de bonnen van deze kaarten tê zijner tijd voor het koopen van levensmiddelen zullen wor den aangewezen. Zelfverzorgers mogen de bonneD van de noodkaarten voor die artikelen, waar voor zij zelfverzorger zijn, niet voorden aankoop van die artikelen gebruiken, maar dienen deze zorgvuldig te bewaren. Na beëindiging van het gebruik van de noodkaarten zijn zij verplicht deze bon nen bij de distributiediensten ln te leve ren. Betreffende het tijdstip van inleve ring van de bovenbedoelde bonnen volgt nog een nadere bekendmaking. Voor personen, geboren ln de jarïfewt 1930 tot en met 1939 wordt ovor het tijdvak van 1 tot en met 14 October 300 gram klnderdrankpoeder beschik baar gesteld op den bon Reserve C 80 voorkomende qp de bonkaart KC 410,, terwijl deze personen op bon Reserve C 78 van dezelfde bonkaart 150 gram versnaperingen kunnen koopen. De bonnen voor toiletzeep Voor kin deren, geboren in het jaar 1942 of later «n voor waschpoeder voor perso nen geboren in de jaren ,1930 of later zullen nog nader worden bekend gemaakt. Peulvruchten of erwtenbloem. _De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in het tijdvak van 1 October tot en met 14 October de bonnen 1—29, 2—29,3—29 en 4—29 van de noodkaarten, uitgereikt te Amsterdam, Delft, Dordrecht, 's-Gravenhage, Riiswijk, Voorburg, Was senaar, Haarlem, Hilversum. Leiden, Rot terdam. Schiedam, Utrecht, Vlaardingea en Zaandam, elk recht geven op het koo pen van 250 gram. peulvruchten of erw- t tenbloem. Ter verkrijging hiervan dienen deze bonnen vóór 1 October bij de de taillisten te worden ingeleverd, event»* eel tegen ontvantfatbewü»

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1