fkë" Voor nieuwe bonnen geldt de noodkaart Laatste verzet bij Arnhem gebroken. Sterke vijandelijke aanvallen Oostelijk van Nijmegen afgeslagen. Donderdag M Sept. 1944 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Prijs 5 cents per nummer Eerete EngelBfc» luchtlandingsdivisie TolkoVrt vernietigd. VERDUISTEREN BINNENLAND NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Prijs 5 cents per nummer Pogingen tot uitbreiding naar het Westen van penetratiegebied Eindhoven-Nijmegen mislukt. VERDUISTEREN BONNENLIJST 1 October t/m. 14 October 1944. 81ste JawrS&oS No. 21662 ChefredacteurF. TIETER, Gouda bureauMarkt 31. Telefoon 2745 Poetrekening 48400 GOUDSCHEHCOURANT K 969 Prfja abonnement bezorgkrlng Gouda: p. kw. 2.34. p. ra. o,7* p. er. 0.18. Bulten Goudap. w. 0,19. Franco per poet: p.kw./3,41. p. m. 1.21. Het opperbevel van de Weermacht deelde gisteren medeIn het gebied van Arnhem werd op 26 September het laat ste veriet van de ingesloten eerste En gelsche luchtlandings divisie gebroken In verbitterde gevechten van tien dagen gelukte het daarmede den snel bijeen- gebrachten strijdkrachten van alle weer- machts-onderdeelen, onder bevel van den bevelvoerenden generaal van een SS pantserkorp». SS Qbergruppenführer en generaal der Waffen-SS Dietrich, een Engelsche elite divisie, ondanks de taai ste verdediging en ondanks versterking door nieuwe landingen uit de luebt, vol komen te vernietigen. Alle pogingen van den vijand de ingesloten divisie van het Zuiden uit te ontzetten, mislukten met zware'verliezen aan dooden en gewon den. In totaal werden 6450 gevange nen gemaakt, werden duizenden dooden geteld en werden 30 stukken pantser- afWcergèschut, ander geschut eh talrijke wapens en 250 voertuigen buitgemaakt Bovendien .werden 1000 vrachtzweef vliegtuigen vernietigd of buitgemaakt en meer dan 100 vliegtuigen neergeschoten. In het gebied aan weerszijden van Eindhoven duren de felle gevechten met de uit de lucht geravitailleerde en verder versterkte Engelsche formaties voort. Ten Oosten en Noorden van Nijmegen Wer den aanvallen van den vijand afgeslagen. Aan het geheele front van Aken tot ten Zuiden van Metz ontstonden, bij hier en daar hevig wederzijdsch artillerie vuur, slechts plaatselijke gevechtshande lingen. Een eigen stoottroep, die over den Moezei Westwaarts diep het vijanZ delijke achterland was binnengedrongen, liet een Amerlkaansch militiedepot in de lucht springen. Ten Noorden van Nancy stortten vijan delijke, aanvallen in ons vuur ineen. Bij en ten Zuiden van CbSteau-Salins namen onze tankformatijs In energieke aan vallen verscheidene plaatsen en sloten daarmede een dbar nog aanwezige lacune in hetifront. Het 7e Amerikaansche leger heeft ook gisteren ten Oosten van den Bovenmoe- zel. in het gebied van Epinul en Rémi- rémont zijn aan vallet» voortgezet. Tegen onze taai vechtende en steeds meer tot tegenaanvallen overgaande troepen ktfn de vijand slechts geringe plaatselijke successen behalen, In het hoofdstrijdgebted van Calais, dat evenals stad en haven, weer onder sterk artillerievuur en onafgebroken bom aanvallen ligt, duren de zware gevechten voort. De andere steunpunten aan de kust van het Kanaal en van den Atlan- tlschen Oceaan melden succesvolle plaat selijke gevechtsactie. Batterijen verdra gend geschut van de Duitsche marine mengden zich ook gisteren met goede uitwerking in de gevechten te land aan het Nauw van Calais en zett-n, ondanks zeer hevige vijandelijke luchtaanvallen, de beschieting der Zuid-Engelsche haven plaatsen voort. O'k gistefen lag Londen onder het storingsïuur van de V 1. In midden Italië' duren de groote vij andelijke aanvallen ten Noord-oosten van Firenzuola en het Adriatische front voort. De beoogde doorbraak werd wederom in verbitterde gevechten verhinderd. Tegen een penetratie ten Noord-posten van Firenzuola worden tegenmaatregelen ondernomen. In den sector van één korps aan het Adriatische front werden, van 23 tot 25 'September, in totaal 72 vijan delijke gepantserdé gevechtswagens ver nietigd Aan deHongaarsch-Roemeensche grens zijn ln het gebied van Sjeged Goyulla hevige aanvals- en afweergevechten met opdringende vijandelijke strijdkrachten aan den" gang. Aan den IJzeren Poort, ten Zuid-westen van Orsowa, verijdelden onze troepen door tegenaanvallen een bolsjewistische omsingelingspoging Aan weerszijden van Torenburg en ten Z. van Neumark zijn ook gisteren alle aanvallen der bolsjewieken mislukt. Op de hellin gen van de Woud Karpathen hebben zich Duitsche en Hongaarsche troepen, volgens bevel gedistancieerd naar de voorbereide bergstellingen. Aan de Noord oostelijke grens van Slowakije dringen de Sowjets verder op naar de Besciden- passen. Hevige aanvallen werderi hier af geslagen, eenige penetraties afgegrendeld. De strijd tegen de opstandige beweging in Warschau blijft goede vorderingen maken Bij Südauen en ten Zuiden van Memel bleven bolsjewistische aanvallen vruchteloos. Onze uitwijkbewegingen tusschen de Dpna en de Qolf van Riga blijveri vol gens de plannen verloopen Troepen van de achterhoede sloegen talrijke vijande lijke aanvallen af Bij het afslaan van een aanval van Sowjct-Russische vliegtuigen-op het ha vengebied van Vadsö, haalden de Duit sche jaggrs veertien AÜegluigen omlaag. Oevechtsvliegtuigen^choten op 25 Sep-, tember, in de wateren van het Vissehers- schiereiland, een bolsjewistische motor torpedoboot in brand. Formaties vijandelijk'e vliegers onder namen terreuraanvallen op het Westelijke Rijksgebied, vooral op de steden Osna- briick, Bremen en I famburg In den afgeloopen nacht vielen snelle Brltsche formaties Frankfurt a Main en Karlsruhe aan. Duitsche jagers en luchtdoel-artil lerie van de luchtmacht schoten boven bet Rijksgebied en boven het Neder landsche gebied 33 vijandelijke vlieg tuigen omlaag. Hevige luchtgevechten boven Nederland DNB meldt uit BerlijnDinsdagmid dag zijn boven Nederlandsch gebied weer hevige luchtgevechten geleverd. DeAnglo- Amerikanen probeerden de in het ge bied Nijmegen-Arnhem gelande vpl- schermtroepen te versterken en hun nieuw materiaal te brengen. De met vrachtzweefvliegtuigen op sleeptouw vlie gende bommenwerpers werden reeds voor het bereiken van het gevechtsgebled door de Duitsche luchtafweer hf stookt De op verschillende hoogten vliegende toestellen geraakten tn een hevig afweervuur, zoo dat een groot aantal vrachtzweefvlieg- tuigen bij de uitwijkpogfngen gedwongen was te vroeg de sleepkabels los te gooien. Formaties Duitsche jagers, die voor het opvangen van deze vliegtuigen in den strijd waren geworpen, werden met de vergezellende vijandelijke jagers in lucht gevechten gewikkeld, die zich over groote gebiedeq uitstrekten en die wat taaiheid betrof, niet voor de ggvechten van den voéden dag onderdeden. Andere forma ties Duitsche jagers mengden zich in het zelfde gebied met bommen en mitrailleur- vuur in den strijd te land en richtten haar aanvallen vooral op de ln het gevechts- gebied bil Oosterbeek opeengedrongen vijandelijke strijdkrachten Een vrij groot aantal vliegtuigen werd neergeschoten Over den terreuraanval van d? Ame- rikaansche luchtmacht Op 25 September op het Duitsche rijksgebied, meldt Inte- rinf nog, dat de vliegtuigen onder de bescherming vlogen van een dik en vol komen gesloten wolkendek en hun bom men neerwierpen zonder eenig zicht op den grond. Vooral getroffen werd de hinnenstad van Straatsburg, waarin zich geen enkel industriebedi ijf bevindt Tal rijke openbare gebouwen, waaronder ker ken, ziekenhuizen en scholen werden deels verwoest, deels zwaar beschadigd. De bevolking leed verliezen. Vernietigde en veroverde zweefvliegtuigen. De Duitsche luchtmacht heeft, meldt fnterinf uit Berlijn, een bijzonder aandeel gehad ln de thans vaststaande vernieti ging der ingesloten eerste Engelsch-Ame- rikaansche luchtlandingsdivisie in het Nederlandsche strijdgebied Er werden 719 vrachtzweefvliegtuigen, vol geladen met menschen en materiaal neergescho ten, 250 andere vijandelijke zweefvlieg tuigen werden buitgemaakt Tusachen Aken en Metz Hetinternationaal Informatiebureau meldt, dat aan alle sectoren tusschen Aken en Metz de gevechtsbedrijvigheid opnieuw verminderd is. Op vele plaatsen op het voorterrein der Westelijke stel lingen zijn de Amerikanen overgegaan tot schanswerk, waaruit valt af te leiden, dat zij zich hier ln hoofdzaak op défen- sleve) gevechtsactie widen instellen. Bij bet "bruggehoofd Metz worden voortdu rend Amerikaansche versterkingen waar genomen, die gro'otere acties doen ver moeden. De toeetand te Parijs. Amerikaansche journalisten melden, naar D.N.B. bericht, uit Parijs i Pétajn's vroegere minister van buitenlandsche za ken Paul Baudouin en de vroegere gou verneur van het eiland Martinique, admi raal Georges Robert zijh gearresteerd Op bevel van de Gaulle zijn 45 groote Fran- sche lndustrieele ondernemingen door den staat in beslag genomen en verplicht, zonder winst voor den Franschen staat te produceeren De levensmlddélenpositie in Parijs- blijft uiterst moeilijk. Delbevol king heeft nog ten hoogste een hdlf uur Eer dag electrlschen stroom. Het steen- olenprobleem is nog niet opgelost De stad krijgt per dag slechts 20 wagons kolen, die gebruikt worden voor de pro ductie van een bescheiden hoeveelheid ga». Als gevolg van de groote verwoes tingen van wegen, spoorlijnen en brug gen is nog niet te rekenen op het herstel van ekn geordend verkeerswezen Hoewel de GBulle de reorganisatie van het Fransche leger op de basis van de Maquis heeft toegestaan, heeft de com munistische partij daartegen krachtig ge protesteerd en eischt zij de handhaving van de z g' stedelijke milities. De communistische kamerafgevaardig- de Maurice Thorez is, naar Exchange uit Parijs meldt, uit Moskou naar Parijs teruggekeèrd. Zonder verwijl heeft hij zijn functie van secretaris-generaal der com munistische partij in Frankrijk hervet. Amerikaansche persvertegenwoordigers te Parijs melden, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag te Parijs opnieuw meer dan 500 personen, onder wie tal rijke vrouwen, gearresteerd zijn. Tot de gearresteerden behooren o a. de histo ricus en voormalig minister van Vichy Benoist-Mechin en kolonel Lelong, de voormalige chef van de nationale militie. Uit Stockholm meldt D.N.B. Een kwart gedeelte van de tienduizend in Frankrijk onder de leuze „Collabora tion" gearresteerde personen moest weer ln vrijheid worden gesteld Met nadruk is verklaard dat deze personen als gevolg van een vergissing of onjuiste opgaven zijn gearresteerd. Luchtaanvallen op Mandsjoerijc. Ca. 70 vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval gedaan op de Mandsjoerijsche plaatsen Ansjan, Penhsihoe en Dairen Japansche jagers konden de formaties zoo verspreiden, dat in de fabrieken van" de beide eerstgenoemde plaatsen geen schade werd aangericht. Alleen in Dairen werd" lichte schade aan de havenwerken ver»» oorzaakt. Twee der aanvallende machines werden neergeschoten en vier beschadigd. Nieuwe regeering in Belglè Het D.N B meldt uit StockholmRadio Brussel heeft Dinsdag de vorming van een nieuwe ^Belgische regeering méde- gedeeld Het ministerie bestaat uit zeven katholieken,' vijf socialisten, drie libe- falen, twee partijloozen en uit twee com munisten. Dtt is voor het eerst, dat communisten deel uitmaken van een Belgische regeering. Ministerpresident Is Hubert Pierlot, ministez» van buitenlandsche zaken Paul A. Spaak en minister van kolonlén De Vleeschhouwer. Patriottische organisaties in Finland ontbonden. De Finsche regeering beeft alle* tot dusver bestaande patriottische nationale formaties en vereeniglngenin Finland ont- ""bpnden, om, naar in een officieele mede- aèeling .wordt gezegd de „toekomstige betrekkingen met de Sowjetunte te ver beteren." Tevens zijn krachtens een an deren maatregel alle politieke gevangenen in vrijheid gesteld, o.a. alle vooraan staande personen van de destijds opge richte vereeniglng voor vrede en vriend schap met de Sowjetunie. Controlecommissie te Sophia. /Exchange meldt uit Istanboel, dat de Sowjet-Russen in Sofia drie controle commissies hebben ingesteld, een voor militaire, een voor economische en een voor politieke zaken. Deze commissies moeten controle uitoefenen op de na leving der wapenstilstandsvoorwaarden, hoewel er nog in het geheel geen wapen stilstand is onderteekend Radio Sofia heeft medegedeeld, dat de Bulgaarsche gezant te Boedapest, Nau- moff, opdracht heeft ontvangen de Hon gaarsche regeering mede te deelen, dat Bulgarije met ingang 'van 26 September om 24 uur de betrekkingen met Hon garije verbreekt. Zwetdsche vrijwilligers huiswaarts. Naar „Nya Dagligt Allehanda" uit Hel sinki meldt, zullen binnenkort alle Zweed- sche vrijwilligers in- Finland uit het Fin sche leger ontslagen worden. Ook alle in Finsche hospitalen liggende zieke en ge wonde Zweedsche soldaten zullen naar hun vaderland worden teruggezonden. Uitlevering van Tanner? „Folkets Dagbladet".haalt een bericht- aan van het blad „Arbetaren" volgens hetwelk de leider van de Finsche sociaal democraten, Tanner, waarschijnlijk als z.g, oorlogsmisdadiger aan de Sowjets zou zijn uitgeleverd. Regeering Bonomi en de geallieerden Naar Reuter meldt hebben Churchill en Roosevelt in een gemeenschappelijke verklaring medegedeeld, dat de regeering Donomi uitgenoodigd zal worden, een ..rechtstreekschen vertegenwoordiger" te Londen en Washington te benoemen. Aldus zou Italië een „grooter mate van zelfbestuur" krijgen teneinde het een be tere gelegenheid te geven mede te helpen bij de overwinning van de vijanden der ge&Hieerden. De Poolsche emigrantenregering in „Londen heeft een verklaring uitgegeven over het aftreden van den Poolschen opperbevelhebber Sosnkowski. Hierin wordt gezegd dat Sosnkowski in zijn laatste dagorder o m. gezegd heeft, dat Polen in het ;aar 1939 het Duitsche ul timatum verwierp, omdat het van En geland garanties had ontvangen. Deze waarheid van Sosnkowski heeft bij dus nu moeten betalen met zijn ontslag. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zal de burgemeester van New York, Laguardia. als gevolg van 4e in Quebec genomen besluiten, heüfgeheele geallieerde bestuur in het"<bevri^le" Italië op zich nemen. Er moet verduisterd worden van 19.30 tot 7.30 uur. Oproep SS-Obergruppenffihrer Ranter tot de Ned. Nat.-Socialiaten. Nederlandsche nat.-soclalisten, uw kameradea van het grenadier-regiment Landstorm Nederland en van het Wacht-Rgt. 9 hebben in de gevechten van de laatste drie weken op uw Nederlandschen geboortegrond in den strijd hun plicht vervuld. Alle commandoposten van de Waffen-SS en de weermacht hebben hun dank en waardeering ge uit voor deze Nederlandsche frontsoldaten. Zij hebben voor het grootste deel tegen Engelsche keurcorpsen gestreden en zich dapper gehouden. Vijandelijke strijdkrachten staan op uw Neder landschen geboortegrond. Sedert vier Jaar hebben wij tezamen met uw Nederlandsche leiders ge werkt aan het weerbaar maken van het Neder landsche nat.-socialisme. Thans, nu uw vaderland bedreigd is, thans nu elke vierkante meter vader- landschen grond kan en moet worden verdedigd is het de plicht van u allen in den dienstplichtigen leeftijd onder de wapens te komen. De Reichsführer SS heeft uit waardeering voor het dappere optreden van hetLandstormregimeat Nederland toestemming vetieend voor de onmid dellijke oprichting van een Strijdbrigade Neder land. Mijn oproep is gericht tot alle weerbare Nederlanders in dit uur van beproeving om onder de wapens te komen en dienst'te nemen bij de Landstormbrigade. -Tienduizenden wakkere Neder landers hebben, sedert jaren in het Oosten en het Westen gestreden voor ons gemeenschappelijk Germaansch ideaal. Ik ben ervan overtuigd, dat de weerbare mannen, die nog in Nederland zijn, in deze uren hun plicht zullen inzien en, gevolg gevend aan de stem van hun bloed, onverwijld onder de wapens zullen komen. Zij, die dienst nemen, moeten zich melden bij de buteaux van het Ersatzkommando Nordwest in Den Haag, Am sterdam of Hengelo. Leve onze Germaansche Filhrer Adolf Hitler., Leve Germaniö. i wf De Führer des SS-Oberabschnijf* „Nordwest" und höhere SS-i und Polizeiführer gez. RAUTER. SS-Obergruppenfuhrer und Gjeneral oer Polizei Vrijdag 29 Sept. 1944 83ste Jaargang No 21663 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 GOUDSCHE mCOUR ANT K 969 Prijs abonnement bezorgkrlng Gouda: p. kw ƒ2,36, p. m 0,78, p. w. ƒ0,18. Buiten Gouda: p. w. 0,19. Franco per post: p. kw. ƒ3,41, p. m. 1,21. Het opperbevel van de weermacht deelde gisteren mede: In het strijdgebied van Westelijk Ne derland werd een vrij sterke ^vijandelijke aanval over het kanaal Antwerpen-Turn- hout in een tegenaanval opgevangen. Een vijandelijk bruggenhoofd' ten Noorden van Turnhout Arerd uiteengeslagen. Alle pogingen van den vijand zijn penetratiegebied Eindhoven—Nijmegen naar het Westen uit te breiden mislukten. Ook ten Noord-Oosten en Zuid-Oosten van Nijmegen werden sterke vijandelijke aanvallen afgeslageh met ondersteuning van eigen formaties jachtvliegtuigen. De binnengedrongen vijand werd in een tegenaanval teruggeworpen. In den sector van Aken, aan het Eifel- front en voor Metz nam.de activiteit van de wederzijdsche artillerie toe. Sterke aanvallen van den vijand, die uit het ge bied van Nancy, met tanks, naar het Noorden werden ondernomen, w-rden af geslagen. Daarentegen blijft de aanval van onze tankformaties in het gebied bij en ten Zuiden van Chateau Salins goede vorderingen maken In de zware ge vechten. die ook op 27 September in het gebied Epinal-Rémiremont voortduurden, werden verscheidene aanvallen van den vijand, die met sterke artillerie-voorbe reiding en ondersteuning van tanks wer den uitgevoerd, afgeslagen Aanvankelijk verloren gegaan terrein werd ln een tegen aanval heroverd, De gevechten zijn nog aan den gang Ten Oosten van Lure gingen in zware wisselvallige gerechten met een over- machtigen vijand eenige plaatsen verloren. Het zware .artillerievuur en de onver poosde aanvallen van de vijandelijke luchtmacht op onze versterkte steunpun ten in het Weaten.duren voort Het dap pere garnizoen van Calais sloeg ver scheidene vijandelijke aanvallen af Van La Rochelle en de vesting aan den mond van de Gironde worden succesvolle eigen stoottroep-ondernemin gen gemeld Terwijl de vijand ln den Westelijken sector van het Italiaansche front slechts vruchteloost plaatselijke aanvallen onder nam. 'zette hij in het gebied van Firen zuola zijn sterke met overmachtig mate riaal ondernomen aanvallen den geheelen dag voort. In de zware afweergevechten, waarin talrijke aanvallen met zware ver liezen vooi den vijand werden afgesla gen, gelukte bet den tegenstander een domlneerende hoogte 1b bezit te krijgen, Tegenaanvallen worden ondernomen. Aan de Adriatische zee zijn verschei dene sterke aanvallen van den vijand door den eigen afweer mislukt Een plaatselijke "penetratie werd afgegrendeld. In de Donaubocht heerschte aan beide zijden van de IJzeren Poort verder leven dige gevechts-actic Sowjet^ Russische strijdkrachten, die van Orsowa naar het Zuiden waren opgedrongen, werden terug geworpen Vijandelijke formaties, die over den Donau waren gezet, werden uiteen geslagen Aan de Hongaarsch-Roemeen- sche grens, tusschen Szeged en Gross- mardyn drongen onze troepen den verder aanvallenden vijand op verscheidene plaatsen terug. In Zevenburgen, tusschen Torenburg en de Oostelijke Karpathen, hebben Duitsche en Hongaarsche troepen, in den tijd van 15 tot 26 September, den stormloop van meer dan dertig divisies infanterie en ver scheidene snelle formaties der bolsje wieken en Roemenen in harde, gevech ten afgeslagen en de door den vijand beoogde doorbraak verijdeld. De vijand leed zware verliezen aan dooden, ge wonden en materiaal en verloor sinds den eersten September 134 tanks en stukken stormgeschut, 112 kanonnen, 51 granaatwerpers en meer dan 550 machi negeweren. Bovendien vielen ruim 1000 gevangenen in onze handen. Op de Noordelijke liellingen van de Woud-Karpathen werden talrijke bols jewistische aanvallen ln harde gevechten afgeslagen of opgevangen. In Warschau hebben gisteren, onder den invloed van onze wapenen, weder om een stadswijk, alsmede in het oude Mokotow samengedrongen resten van de opstandige beweging gecapituleerd. Er werden eenige duizenden gevangenen gemaakt en bovendien meer dan 5000 Poolsche burgers geëvacueerd. Daarmede Is een .resultaat bereikt, dat de hoop rechtvaardigt bionen zeer korten tijd den geheelen opstand volkomen neer te slaan. Bij Sudayen bleven nieuwe plaatselijke aanvallen van de bolsjewieken zonder succes. Tusschen de Duna en de Golf van Riga zijn talrijke vijandelijke aan vallen door het taaie verzet van onze troepen mislukt. Aan het front van de IJszee verloren de Sowjets in luchtgevechten en door iuchtdoelariillerie van de luchtmacht 24 vliegtuigen. Formaties vijandelijke vliegtuigen on dernamen terreur-aanvallen op Kassei, Keulen, Mannheim, Ludwigshaven en Mainz. alsmede op verscheidene plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied ln verbitterde luchtgevechten schoten onze jagers 72 vliegtuigen, waaronder 65 viermotorige bommenwerpers, omlaag. Drie vliegtuigen werden door de Iucht doelariillerie neergehaald. Boven het Nederlandsche strijdgebied werden 18 Engelsch-Amerikaanscbe vlieg tuigen vernietigd. In den afgeloopen nacht wierp de vijand talrijke brisantbommen op Kaiserslauteren. Vierde verjaardag van het driemogendhedenpact. Ter gelegenheid van den vierden ver jaardag van het driemogendhedenpact hebben de Duitsche minister van*buiten- landsche zaken von Ribbentrop Musso lini als minister van buitenlandsche zaken der fascistisch-republikeinsche Italiaan sche regeering en de Japansche minister van buitenlandsche zaken Sisimitsjoe per radio het woord gevoerd tot de volken van het drie-mogendhedenpact. Minister von Ribbentrop zeide, dat het derde jaar van het pact de landen van het verdrag menigmaal op de proef heeft gesteld en ook menigen ernstigen tegenslag heeft gebracht. Hij sprak over de gebeurtenissen in Roemenië. Bulgerije en Finland en zei- de, dat deze volken zelf zeker bereid wa ren om verder te strijden, doch dat de leiding gefaald heeft Voor den binnen- dripgenden communistischen invloed hebben die regeeringen lafhartig gecapi tuleerd en aldus hun eigen dappere vol ken meegesleurd in de draaikolk der vernietiging. Iedere Duitscher betreurt het lot dezer volken, doch de eigen strijd van het Duitsche volk wordt door de bezetting van dïze staten door de Sowjet- Unle geenszins beslissend beïnvloed. Te midden van deze bolsjewistische ontbindingsverschijnselen, in verschillen de Europeesche landen, staat het natlo- naal-socialistische Duitschland onwan kelbaar. Nooit te voren zijn leiding en volk het meer eens geweest dan nu, nu ef slechts één parool bestaatnog nau wer aaneensluiten, strijd tot het uiterste, nooit capituleeren. Geheel Duitschland is thans één legerkamp en de Duitsche ves ting wordt steeds onneembaarder. Mussolini zei o.m„ dat Duitschland, Japan en Italië niet overwonnen kunnen worden door het goud en den haat van hun vijanden, noch door de materieele middelen der vijanden. Het fascistisch- republikeinsch Italië bekrachtigt thans den band van het verdrag met zijn trouwe bondgenooten, zeker van de gerechtig heid van zijn zaak en vastbesloten te strijden tot de overwinning. Ter gelegenheid van den vierden ver jaardag van het driemogendhedenpact vond tusschen Tenno en Führer een telegramwisseling plaats, alsmede tus schen den Japanschen premier Koiso, von Ribbentrop en den Duce. Er moet verduisterd worden van 19.30 tot 7.30 uur. Het verloren bruggenhoofd bij Arnhem. Het D N B. meldde Donderdag uit Stockholm Associated Press moet in een bericht uit het geallieerde hoofdkwartier toegeven, dat het verlies van het gealli eerde bruggenhoofd, op den Noordelijken oever van den Beneden-Rijn, dat het „eventueel had mogelijk gemaakt om den Noordelijken sector van de Siegfriedlinie links te laten liggen'' een strategische nederlaag is. Geallieerde actie aan Dalmatische kust Uit Berlijn meldt D.N.B.: De geallieerden hebben met sterke zee- en luchtstrijdkrachten, over t'en breed front, de eilandengroepen voor ,de kust van Dalmatiê aangevallen Zij ontmoetten hevigen Duitschcn tegenstand. In Berlijn- -ache militaire kringen ziet men in deze actie een landingspoging van de geal lieerden. Moeilijke situatie in Warschau. De zepder van de uitgeweken Polen te Londen, zoo wordt uit Stockholm ge meld, berichtDe hulp, die Warschau ontvangen heeft, is niet voldoende. Dik wijls waren de levensmiddelen in het ge heel niet te gebruiken De Amerikaansche hulp, bijvoorbeeld, was slechts voldoende voor drie dagen. Naar menschelijke be rekening kan de stad niet lang meer stand houden. Indien niet spoedig iets gebeurt, vloeit zeer binnenkort de laatste druppel bloed. Carol weer op den Roemeenschen troon Uit Mexico wordt vernomen, meldt D.N.B., dat ex-koning Carol van Roeme nië besprekingen voert met den Sowjet» Russischen ambassadeur over zijn terug keer op den Roemeenschen troon. Men ziet Carol voortdurend in gezel schap van Sowjet-diplomaten. Hij gelooft niet, dat zijn zoon Michael hem moeilijk heden bij de troonsbestijging zal bereiden. Twee zdnes In Frankrijk. Uit Qeneve meldde het D.N B. Donderdag: liet Fransche gebied is door de Amerikaansche mili taire autoriteiten in twee zAnes verdeeld, la de eerste zAne, de vrije zdne, genaamd, mogen de burger* zonder bijzondere'vergunning vertoeven. Deze zAne wordt begrensd door een lijn die, via Brest—Mantes, loopt langs de Loire tot Orleans, Montagy, Troies, Bar Ie due, Complëgne, Amiens, te Havre. De tweede zöne ligt ien Oosten ven deze lijn. In deze zAne mogen de burgers alleen vertoeven voorzien van een bijzondere vergun ning, die uitsluitend wordt verstrekt aan personen, die betast zijn met een officieele opdracht. Badogiio ambassadeur te Londen? Uit Stockholm wordt bericht: Naar Reuter meldt zou Badogiio waarschijnlijk ambassadeur worden te Londen. Er zijn nog twee caniidaten, namelijk graaf Sforza en Prunas, docb Badogiio maakt de meeste kans. Oproep tot Hongaarsche intellectueelen. De Honred minister heeft zich in een oproep tot de Hongaarsche iatellectueelen gericht zich vrijwillig te melden voor den militairen dicnat. (Officieele mededeeling van den Plaatselijken Distributiedienst Gouda) Op last van den Secretaris-Generaal van de departementen van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en Landbouw en Visscherij worden onderstaande/ bonnen van de noodkaart aangewezen tot het koopen van de daarachter vermelde ar tikelen; Het koopen op bonnen van de nood kaart mag uitsluitend geschieden bij de taillisten in den distributiekring, alwaar de noodkaarten zijn uitgereikt. Het koopen op rantsoenbonnen is niet aan bepaalde distributiekringen gebondenhet koopen op zg. noodrantsoenbonnen (thans alleen voor vleesch) daarentegen Wel. Zelfverzorgers dienen de bonnen, aan gewezen als onderstaand voor de artikelen waarvoor zij zelfverzorger zijn, later bij den distributiedienst in te leveren op straffe van Inhouding der eerstvolgende distributiekaart. Men zij altent ter voorkoming van onaangenaamheden Elk der volgende bonnen 110 t,m. 118; 210 t/m. 218; 310 t/m. 318; 410 t nf 412 413 t/m. 416 10 11 geeft recht op het koopen van 4 rants Brood. 3 rants. Brood, Bloem of I 250 gram Kindermeel of Voedingssuiker. .1 rants. Brood of Bloem. 250 gram Roggevlokken. Havermout e.d. of Gort e d. 100 gram Vermicelli of Pudding. 250 gram Margarine ol Bofey. 100 gram Kaas. IV* Liter Taptemelk. 3l/i Liter Melk 2ty rants Vleesch of Kaas. 1 250 gram Suiker. 250 gram Jam, Stroop enz. - 250 gram Kofflesurrogaat. 300 gram Klnderdrankpoeder. 150 gram Versnaperingen. - 1 rants. Eenheidstoiletzeep. 1 rants. Zeepvervangende Waschmiddelen. Op deze bonnen mag reeds op 29 September 1944 van des middags 12 uur al worden gekocht, uitgezonderd Vleesch, Melk en Taptemelk. 12 13 14 15 120/121220/221320, 321 417 t/m. 419 16 17 18 20 420 421 21 22 Efn tabakabon. In de komende veertiendaagsche periode van 1 tot en mét 14 October geeft bon 41 van de tabakskaart 'recht op het koopen van 1 rantsoen tabak, sigaren of sigaretten. Ook peulvruchten of «rwtenbloem ln Gouda. De secretaris-generaal-van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt in aansluiting op het dienaan- de reeds gepubliceerde bekend, dat van 1 tot en met 14 Oct de bonnen 1—29, 2—29, 3T29 en 4-29 van de noodkaar ten ook te Oouda en Zwijndrecbt, elk recht geven op het koopen van 250 gram peulvruchten of erwtenbloem. Ter ver krijging hiervan dienen deze bonnen vóór 1 October bij de detaillisten te wofden In geleverd, eventueel tegen ontvantfathewH* Verder geldige bonnen.. Voorts zijn van 1 tot en met 14 October geldig van bonkaart KC 410 bon Reserve C 80: 300 gram klnder drankpoeder. bon Reserve C 78150 gram versnape ringen. Na 14 October suiker alleen voor kleine kinderen. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visserij maakt bekend, dat na 14 October a s. voor per sonen. geboren ln ds jaren 1939 of vroe ger. voortoopig geen nieuwe bon voor het koopen van suiker zal worden aan gewezen. Men houde hiermede met de verdeellng van het suilrerrantsocn reke ning.

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1