GOUDSCHÉ m COURANT STADSLIBRYE-GOUBA Plaatselijk begrensde gevechten van Nederland tot Lotharingen. Rijkscommissaris over den toestand hiér te lande. Maandag 2 Oct. 1944 83ste Jaargang No. 21665 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31. Telefoon 2745 Postrekening 48400 NIEUWSBLAD VOOR OOUDA EN OMSTREKEN Prijs 5 cents per nummer Prijs abonnement bezoifkrtnt Gouda P kw ƒ236, p. m ƒ0,76, p w. 0,18. Buiten Gouda: p. w ƒ0,19. Franco per post: p. kw. ƒ3,41, p. m. 1,21. Hevige gevechten in de Vogecen. yit het hoo/dkwartier van den Führer aakte het opperbevel van de Duitsche maakte Weermacht gisteren bekend Aan het Westelijk front «vonden giste- teren van Nederland tot aan de grens van Lotharingen bij toenemend artillerie vuur slechts plaatselijk begrensde ge vechten plaats. De formaties van het le Canadeesche leger, die over het kanaal AntwerpeU-Turnhout waren opgedrongen konden ondanks onzen taaien tegen stand de streek ten Noord-Westen van Turnhout bereiken, terwijl sterke -Engel- sche aanvallen aan het Julianakanaal bij Maaseijk mislukten. In de bosschen Westelijk van Ch&- teau-Salins en in de streek ten Noorden vtn Lunéville zette de vijand zijn sterke aanvallen voort. Eigen tegenaanvallen leidden tot hevige gevechten Om de voor de Westelijke Vogezen liggende hoogten, de beboschte bergen en dal-ingangen wordt nog steeds verbitterd gevochten De overmachtigen Amerikaansche tank strijdkrachten gelukte het gisteren, in den loop van den dag, de stad Rambervillers binnen te dringen Aan weerszijden van Lure werden alle aanvallen van het 7de Amerikaansche leger in felle gevéchten in succesvolle tegenaanvallen afgeslagen. Sterk vuur lag ook gisteren op onie vestingen aan de kust van het kanaal en van den Atlantisehen Oceaan. Voor Duinkerken sloeg onze artillerie vijandelijke batterijen uiteen. F.igen aan vallen uit Gironde-Noord wierpen den vijand uit zijn stellingen, Beveiligingsvaartuigen van een Duitsch convooi brachten Zondag in de ochtend uren voor de Nederlandsche kust. voor ymuiden, zonder eigen verliezen, vier ritsche torpedomotorbooten tot zinken en schoten een andere boot in brand. In de Westelijke Alpen namen eigen bergtroepen, ten Zuiden van Monte Genévre zwaar versterkte en door den vijand 4aai verdedigde heuvelstellingen. In een verbitterd gevecht van man tegen man werd de bezetting onschadelijk ge maakt. Een aantal kazematten en kanonnen Werden onschadelijk gemaakt. In midden-Italiê zijn de formaties van het 5e Amerikaansche en het 8e Engel sche leger ook gisteren niet tot den grooten aanval overgegaan De vurig omstreden Monte Battiglla in de Etrusklsche Apenijnen bleef na wisselvallige gevechten in vijandelijke handen Aan de kust ontstonden slechts plaatselijke gevechten aan den Rubicon. Op den Balkan duren de gevechten Jn de bocht van den Donau, aan weers kanten van de IJzeren Poort, voort. In het gebied van Grosswardein braken Duitsche en Hongaarsche troepen, in een tegenaanval, den vijandelijken tegenstand en zijn verder in opmarsch. Aan weerszijden van Torenburg en aan de Maros gaan de levendige aénvals- en afweergevechten voort. Hardnekkige door braakpogingen van verscheidene aange voerde Sowjet-Russische strijdkrachten mislukten in de passen van de Oost Bereiden. In en ten Westen van Warschau werden nog meer omsingelde bendengroepen uit eengeslagen De resten van deze groepen capituleerden onvoorwaardelijk. Tusachen de Duna en de Golf van Riga bleven vijandelijke aanvallen in ons vuur steken Het eiland Moon ging tegen een overmachtigen vijand verloren Onze bewegingen in Finland namen het voorziene verloop. Engelsch-Amerikaansche terreurbom- menwerpers ondernamen aanvallen op W^st-Duitsche steden Bijzonder getroffen werden de woonwijken van Bielefeld en Munster. Des nachts wierpen Britsche vliegtuigen bommen op Hamburg; 27 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 11 viermotorige bommenwerpers, werden neergeschoten. De Duitsche marine heeft in de maand September 17 schepen tot zinken ge bracht met een gezamenlijke inhoud van 84000 bruto register ton en beschadigde nog 6 schepen ernstig. Voorts» werden een torpedejager, 3 fregatten, 4 torpedo motorbooten en een mijnenveger tot zinken gebracht en «aan torpedojager be schadigd. Lichte Duitsche zeestrijdkrach ten en luchtdoelgeschut aan boord van koopvaardij- en oorlogsschepen, schoten van 1 tot 30 September 206 vijandelijke vliegtuigen omlaag. De .strijd in ons land. De zware gevechten in Het bruggen hoofd ten Noord-Westen vHn Turnhout hielden ook gisteren aan. I« den corridor van Nijmegen waren er gfen gevechten van groote afmeting. Wel vielen vrij sterkelaalkconcentraties van de Engelschen en Amerikanen waar te nemen, heigeen duidt/op voornemens van het tweede Engelscie en het eerste Amerikaansche leger dki hun groote aanvallen naar het Oosten en het Noord- Oosten te hervatten VERDVISTERE Er moet verduistert! worden van 18.15 tot 6 45 uur. J 2 Oct. volle maan. 'f Oct.iaatate kwartier. 17 Oct. nieuwe maan. -j 28 Octfwerste kwartier. 31 Oct. volle maan\,V' Met ridderkruis onderscheiden. De Führer heeft het eikenloof, behoo- rende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan SS Obersturmführer Helmut Scholz, bataillonscommandant van het Nederlandsche SS-vrijwilligers- grenadierregiment „De Ruyteraan oo .pberführer Helmut Becker en aan SS Standartenführer Rudolf Meulenkamp Wapenstilstand van 24 uur te Calais. In Ifet gevechtsgebied van Calais is Vrijdag, met goedvinden van beide par tijen, een wapenstilstand van 2^ uur gehouden, teneinde de nog in die stad achtergebleven Fransche burgers de ge legenheid te geven te evacuBken In totaal hebben in dat etmaal 25000* per sonen de stad verlaten. Chnrchill bespreekt dén oorlogstoestand. Churchill heeft Donderdag een rede uit gesproken in het Lagerhuis, waarin hij o.m. zeide, dat zich thans in Frankrijk tusschen de één en drie millioen man geallieerde troepen bevinden. De Engelsche verliezen in Frankrijk bedragen tot dusverre 90.000 man, die der Amerikanen 145 000 man. Men mag geen groote verwachtingen hebben omtrent een onmiddellijk einde van den oorlog Nog verscheidene maan den zullen noodig zijn om de gevechten te beéindigen. Engeland gelooft naar den Stillen Oceaan een vloot te hebben gezonden, die In staat is een algemeenen strijd tegen de Tapansche marine te aanvaarden Het bondgenootschap der Sowjet-Unie en de Vereenigde Staten is nooit nauwer geweest dan thans. Sowjet-Rusland kan aanspraak maken op Britsche hulp bij territoriale wijzigingen aan de Poolsche grenzenhet heeft recht op veilige gren zen en een bevrienden staat aan zijn westelijken vleugel Men verwacht, dat de Poolsche presi dent en zijn collega's binnenkort hun besprekingen te Moskou zullen hervatten Een bevredigende overeenstemming zal te Dunbarton Oaks wel niet bereikt wor den. Een nieuwe conferentie is noodig, eventueel met deelneming van de minis ters van buitenlandsche zaken Frankrijk zal in de toekomst weer een plaats innemen in de geallieerde com missies. Het is dringend noodzakelijk fiat Stalin zich aansluit bij een conferentie van drie, zoodra de militaire toestand dit ver oorlooft. De toekomst van de geheele wereld is afhankelijk, en in het bijzonder die vao Europa, van de hartelijke samenwerkinj tusschen Groot Brittannié, de Vereenigdi Staten en de Sowjet-Unie - Bij dc gevechten met de opstandelingen Ir Warschau hebben de Duitsche troepen onlange 2000 gevangenen gemaakt. Deze Polen zullen nieff als rebellen maar als krijgsgevangenen behandel# worden. De militaire ontwikkeling en de binnenlandsche situatie. Rijksminister dr. Seyss-Inquart heeft Vrijdagavond te Amsterdam een onder houd toegestaan aan den hoofdredacteur van de Deutsche Zeitung in den Niederlan- den. tijdens hetwelk antwoord gegeven werd op vragên, die als gevolg van de penetratie vjtn de Engelsch-Amerikaan sche strijdkrachten in het Nederlandsche gebied actueel geworden zijn. Rijksminister Seyss-lnquart, die in de afgeloopen weken iederen dag weer door persoonlijke besprekingen met zijn ge machtigden ia de provincies en met fle leidende Nederlandsche instanties de toestanden in alle deelen van het land heeft gecontroleerd, kon op grond van deze ervaringen ais zijn oordeel te ken nen geven, dat niet alleen in militair op zicht aan de dingen in dit gebied het hoofd zal worden geboden, doch dat ook alle oogmerken, die op politiek gebied door den vijand gorden nagestreefd, a priori op de juiste wijze zullen worden geneutraliseerd. Het spreekt vanzelf, dat de beoordee ling van den militairen toestand in Ne derland tijdens het onderhoud op den voorgrond stond. Rijksmfcister dr. Seyss- Inquart verklaarde, dat door het verslaan van de eerste Britsche luchtlandingsdi visie in het gebied van Arnhem de stra tegische plannen der geallieerden ovef- hoop geworpen zijn. Zooals de Engelschen in hun radio-uitzendingen hebben aange kondigd waren zij van plan om via Arn hem de IJssellinie binnen te dringen, het Westelijke deel van Nederland af té scheiden, de in dit gebied liggende troe pen te vernietigen en door een overvleu- geling van den verlengden Westwall van het Noorden uit het hart van de Duitsche bewapening aan te vallen. Door den schitterenden strijdgeest van geïmproviseerde, d.w.z. snel bijeenge brachte formaties, waaronder zich ook - waarop op dit oogenblik bijzonder de nadruk moet worden gelégd Neder landsche eenheden bevonden, gelukte het, een van de keurcorpsen der Engel schen te verslaan en al hun oorlogsma- terleel bult te maken Hierdoor is het plan om de barrières, die door de ri vieren in Nederland worden gevormd, ln een snellen stormloop te dod^breken. mislukt. Op het oogenblik moeten de Engel schen hun strijdkrachten hergroepeeren om dit strategische en tactische verlies te compenseeren en om een nieuwe mo gelijkheid voor verdere operaties te schep pen „Van Duitsch standpunt uit, aldus dr. Seyss-Inquart, kan de militaire situatie ons na dit succes niet verontrusten. De Duitsche leiding is er mede bezig, dat gene te doen wat op dit oogenblik ge daan moet worden. Onze voorbereidende maatregelen tegen de door den vijand voorgenomen operaties zijn aan den gang. De strljdkrachtep. die wij in dit belangrijke gebied concentreeren, worden van dag tot dag sterker, zoodat wij alle plannen van den vijand kalm kunnen afwachten". Ten aanzien van dén binnenlandschen toestand verklaarde Rijksminister Seyss- lnquart „Het staken van het spoorweg verkeer komt na de voorzorgsmaatregelen, die wij van het begin af genomen heb ben. vooral ten laste van de Nederlanders want het verkeer, dat wij noodig hebben, kunnen wij evenals voorheen zelf op gang houden. Bestaan blijft echter de zorg voor het land en zijn bewoners zelf. omdat vele verkeersmiddelen, die anders naast de spoorwegen voor de voedselvoorzie ning der bevolking ter beschikking ston den. uitvallen. Want op het morgent. waarop het spoorwegpersoneel op aan sporing van den vijand tot de staking overging, zii het ook, dat het rijdende personeel slechts aarzelend en onder den druk van persoonlijke dreigementen hier-, toe overging, moest de weermacht beslag leggen op alle verkeersmiddelen om haar eigen belangen voor alle eventualiteiten veilig te stellen. Zoodoende zullen zich binnen enkele weken ernstige moeilijkheden voordoen voor het dekken van de behoefte van het land, zoowel wat betreft de voedselvoor ziening als ook den aanvoer van steen- kook De kwestie van de kolenvoorziening is met het oog op den naderenden winter bijzonder van belang Hel Duitsche rijk zou, ondanks het verlies van de Limburg- sche kolenmijnen, bereid zijn de 'strikt noodzakelijke behoefte aan kolen te dek ken. echter alleen onder de logische voorwaarde, dat alle verkeersmiddelen voor dit doel gebruikt kunnen worden Daartoe behooft thans niet alleen het bedrijf der spoorwagen, d.w.z de hervat ting van, den arbeid door het spoorweg personeel, doch vooral ook de bedrijfs veiligheid zelf Het spoorwegpersoneel zou er dus voor moeten zorgen*, dat de tot dusver, zij het ook slechts kier en daar gepleegde daden van sabotage, achterwege blijven, die, al is het ook maar tijdelijk, voor enkele uren, de spoor lijn versperren". ..De Dfiitsche weermacht, aldus ver volgde de Rijksminister, staat thans terecht op het standpunt, dat Nederland als gevolg van de «penetratie der Engel schen en Canadeezen in het Zuidelijk deel van Nedèrland vijandelijk gebied geworden is. Zij kan zoodoende ook slechts 'dienovereenkomstig handelen. Daarmede is echterook gezegd, dat zij op datgene dat zij ter verdediging van dit land noodig heeft en hier te lande aantreft, met het volste recht aanspraak kan en moet maken, temeer daar zij door de houding van de belangrijkste transportorganisatie verhinderd "wordt al haar behoeften zoo uit het Duitsche rijk aan te voeren als tot dusver het geval was De zorgzame en van verantwoorde lijkheid getuigende behandeling' die Ne derland in de afgeloopen vfer jaar heeft ondervonden, is dethalve thans ni&t meer mogelijk. Onze vijanden spraken van een korten proeftijd, waarin de orde in dit zoo kwetsbare land verstoord zou zijn. Nu: kort is de poging geweest om zich van dit land meegft» te maken, nu dreigen als gevolg watt* égze geweten- looze ophitsing voo# lin|cn tijd nood en ellende". ill Over de houding 't^l fle NedBand- sche bevolking zeide rfnsminister Seyss- Inquart. dat hij ook thans van de be volking slechts kon zeggen dat zij afge zien vau enkele, door vijfadelijke agenten op touw gezette daden van terreur zeer kalm en bezonnen is geweest. De bevol king zal van Duitsche zijde in deze be zonnenheid voor ztfover maar eenigszins mogelijk is niet gestoord worden. „Ik heb, zeide dr. Seyss-Inquart. In alle dee len van het land die ik in de afgeloopen weken heb bezocht, b.v zooals nu ln Zeeland of ln West-Brabant of ergens anders, kunnen vaststellen, dat overal dezelfde rust en orde bestaan Op deze wijze draagt de Nederlander er het beste toe bij om groote deelen van het land zooveel mogelijk voor de verschrikkingen van den thans door de Anglo-Amerikanen in het land gebrach- ten vernietigingsoorlog te bewaren Het ligt dus aan de Nederlanders zelf of zij door het handhaven van de rust en orde alsmede door het gebruikmaken van alle verkeersmiddelen door dezen winter zul len heenkomen. Voor de militaire bevei liging van de Nederlandsche gebieden zal evenals voorheen de Duitsche weer macht zorgen". Geen wapenstilstand met Bulgarije Uit Londen wordt vernomen, meldt Interinf, dut de regeeringen van Sovjet-Rusland, Engeland en de Vereenigde Staten zijn overeengekomen, af te zien van hel voorgenomen sluiten van een wapen stilstand met Bulgarije en dan toestand ontstaan door de verplaatsing van Sovjettroepen naar Bul garije tot na den oorlog te handhaven. Uitzettingen uit Sofia. Radio Londen heeft, meldt D.N.B. uit Berlijn, een medtdeeling verspreid van het Foreign Office inhoudende dat de Sowjet-regeerinf zich bij dc Engelsche en Amerikaansche regeering heeft ver ontschuldigd voor de uitzetting uit Sofia van Britsche en Amerikaansche ofticlcren. Moskou zegt onderzoek en bestraffing van de schuldigen toe.

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1