G< BAKKERIJ WEVER Dingdag i3 October 19j|4 Weet U De klok verzei,' Koopt nu Uw brood bij HU loopt als een kieviet Supinatorium Mei t/oii ttiei mee Britten fusschen Nederrijn en [Waal naar het Westefli teruggeworpen. IbLAD VOOR ëotlfpA OMSTREKEN Prijs 5 cents per nummer Amerika en Argentinië Het Amerikaansche ministerie van bui- teniandsche zaken heeft medegedeeld, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Washington, dat van 1 October ai de uit Zuid'Amerika naar het Noorden varende schepen geen Argentijhsche ha- vens meer mogen aandoen. Deze maat' regel is een „oorlogsvereischte". Andere landen, zoo wordt in de offi- cieele mededeeling gezegd, die bijdragen tot de krachtsinspanningen der geallieer den voor den oorlog, kunnen bij scheep vaartproblemen op de grootste tegenioet- komendheid van de zijde der Ver. Staten rekenen. Associated Press verklaart in «en com mentaar. dat het klaarblijkelijk het voor nemen is van het Amerikaansche minis terie van buttenlandsche zaken om den Argentijnschen invoer uit de Ver. Statén vplkomen te verhinderen. Voorts verklaart Associated Press,|dat ook de schepen, die uit de Ver. Staten vertrekken en in de nieuwe verordening niet genoemd worden, onder deze bepaling vallen, daar zij reeds twee jaar geen Argentijnsche havens meer aandeden. Ook United Press Hpudt zich bezig met bet verbod en meldt, dat de leiding van dmscheepvaart in oorlogstijd behalve alle Amerikaansche koopvaardijschepen ook de verladingen van een groot aan tal Zweedsche, Noorsche en Panamee- sche schepen controleert en dat deze eveneens onder de bepaling vallen. Gemeld wordt dat Argentinië Chili verzocht heeft te Washington te inter- venieeren in verband met het verbod voor Amerikaansche schepen om Argen tijnsche havens aan te doen. BINNENLAND Provinciaal' bestuur van Gelderland. De commissaris van de provincie Gel derland heeft, uit overweging, dat wegens oorlogshandelingen de zetel van het provinciale bestuur tijdelijk dient te worden overgebracht, met ingang van 26 September den zetel van het bestuur van deze provincie overgeplaatst naar de gemeente Warnsveld (raadhuis). Kerknieuws Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Nun- speet (tweede predikantsplaats) ds. J. de Lange te Wilsum (O.). Bedankt voor Wormer (toer) ds. J. D. v. d Veen te Rijswijk (Z.-H Beroepen te Bussum (derde predi kantsplaats) ds. A. Braakman te Zullen. Cbr. Geref. Kerkt Beroepen te Drie bergen ds. C. Smits te Dordrecht. - Bedankt voor Zeist ds. M. Holtrop te Hilversum. Bedankt voor Delft ds J. G. van Minnenyte Hulzen Bedankt voor BiezelingF d*. P. de Smit, Utrecht Kvang. Luth. Kerk i Beroepen te Delft ds. Ant. Johannes te Edam. Hoofdredacteur: J. O. Weyaten», Rotterdam: chef redacteur voor Qouda en Omstreken: r. Tleter, Oouda. Verantwoordelijk voor de adver tenties: L. Akkmdijk, Rotterdam. Uitgeefster: N.V. Rotterdamsch Nieuwsblad, Rotterdam. STADSNIEUWS BEZWAARDEN DER GEREF. KERK BIJEEN Eigen kerkdiensten. Zaterdagmiddag hebben de geschorste ambtsdragers der Gereformeerde Kerk een vergadering belegd in het gebouw der Remonstrantsche Kerk. De vergadering stond onder leiding van den geschorsten Geref. predikant ds. G. Koenekoop. die, tijdens net open bare gedeelte der bijeenkoipst. een over zicht gaf van de verschillen in opvatting de belijdenis aangaande, die tot het con flict hebben geleid. Spreker zeide, dat het in dezen donkeren tijd niet tot een scheuring had behoeven te komen, indien de kerkeraad, evenals in vele andere plaatsen is geschied, het stuk der synode, volgens hetwelk de ambtsdragers zich moeten conformeeren met haar besluiten, niet in behandeling had genomen. Hierna werd aan allen, die zich niet bezwaard gevoelden, verzocht de verga dering te verlaten. Ongeveer 150 van de 400 aanwezigen gaven hieraan gevolg. Aan de overgeblevenen werd instemming gevraagd met eenige punten. Medegedeeld werd, dat Zondag om half negen in de St. Janskerk een kerkdienst zou worden gehouden en pogingen in het werk wor den gesteld om wekelijks de beschikking te krijgen over het gebouw der vereeni- ging „Calvijn" aan de Turfmarkt Zondagmorgen hielden ongeveer 300 bezwaarde leden der Gereformeerde Kerk.^ die volgens de laatste officieele gegevens' 1938 leden telt. een dienst in de St Jans kerk, waarin ds G. Koenekoop voorging. De geschorste ambtsdragers vormden den kerkeraad dezer nieuwe gemeente. Er werd gepredikt over Openbaringen 3 vers 11b.„Houd dat gij hebt, opdat nie mand uw kroon neme." 's Middags werd den kerkdienst ge houden in de Remónstrantsche Kerk. rÓok in deze godsdienstoefening ging ds. Koenekoop voor. 40-jarig jubileum. Op 4 October hoopt de heer W. Naves, voorman-timmerman bij de NV. Tech nisch bureau en aannemingsmaatschappij voorheen J- H. de Wilde, veertig Jaar bij dit bedrijf werkzaam te zijn. Voor beroep bedankt Ds. A. de Blois, predikant der Geref. Gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Utrecht bedankt. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEEL1NGEN voor de provincie Zuid-Holland. Voor de goede orde wordt medegedeeld, dat In de afgeloopen week geen officieele landbouwmede- deellngen verschenen zijn. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Suikerpremie opgeschort Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening In Oorlogstijd deelt mede, dat In verband met de huidlte omstandigheden de uitreiking der suiker premie, destijds aan verbouwers van aardappelen, suikerbieten, cichorei en witlof In het vooruit zicht gesteld, voorloopig wordt opgeschort. Hoe de wasch te doen. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft Nu wij slechts gedurende enkele uren op een dag gas tot onze beschikking hebben, spreekt het vanzelf, dat dit vrij wel uitsluitend gebruikt wordt voor de bereiding van maaltijden. De voeding is thans van het hoogste belang, de tijd voor het koken is beperkt en zoodoende zullen alle huisvrouwen merken, dat „de wasch" in de knel komt. Wanneer we een kachel gaan stoken, zal het beter worden, want dan zetten we wel een ketel water daar op, maar nu moeten we de brandstof, die we hebben, daar voor nog niet gebruiken. En toch moeten wij blijven wasschën, en in gezinnen met kinderen moet zelfs bijna dagelijks worden gcwasschen De volgende aanwijzingen mogen dienen om de huisvrouw te helpen, dit schijn baar onoplosbare probleem op eenigs- zins bevredigende wijze op te lossen. Het wasachen van luiers. Natte luiers Verlenging geldigheidsduur toewijzingen De Secrets rit- Ue n eraal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en Land bouw en Vitacherij maakt bekend, dat de geldig heidsduur van de toewijzingen voor voedingsmid delen, zeep- en tabaksartlkeien, welke alloopt op een In de maanden September of October gelegen datum, voor onbepaalden tijd wordt verlengd. Bakkersgist Gistbezorgers, die rechtstreeks van de gist fabrieken geen gistzé^lngen meer ontvangen, worden verzocht zoo mogelijk In overleg met de Provinciale Voedseleommlssarlss<n of Plaatselijke Bureauhouders voor de Voedselvoorziening of eventueel andere autoriteiten, pogingen in het werk te stellen, de beschikking te verkrijgen over door politie bewaakte vervoermiddelen, teneinde de gist van de fabrieken of de fabrleksdepóts af te halen, nameük te Delft: N.V. Nederlandsche Qlst-en SpirltJlfabriek, tel leUer A; Schiedam: N.V Gistfabriek Hollandia II, fel. 68255; Amster dam: Depót N.V. Ned. Qist- en Spiritusfabriek. Reguliersgracht IH3, tel. 32637; Rotterdam: Ver- eenigde Agenturen v.h. P. vaa der Ooes, Zwaans hals 185, fel. 41854Utrecht: Firma L. Hoejenbos Zn., Óroeselaan 18, tel. 20394: AmersfoortD. Zoetmulder, Arnhemschepletn I0B, (telefonisch te bereiken op tel. no S251 van A. Verduyn, Amers foort): Haarlem: Mevr. N. van Ruyven-Visser, Raainvest 7 rood; Gouda: A.'K. van den Heuvel, Corn. Ketelstraat 34; Alkmaar: E. F. Mosk, Nleuwealoot 3»: Zwolle: J. M. Schoorlemmer, Vereerlgingstraat 29, (contact kan ook verkregen worden door bemiddeling van de Broodfabriek L. Lindeboom Co .dhr. H. Marsman, Parkweg 12. Zwolle, tel. 4265)Dordrecht J C. van Asperen, woonhuis Reeweg 127, tel. 4467, zaak Vriesestraat 116, tel. 3»l; Bolsward: S. J. Sieénsma, Schlld- wük 39, tel 564. Daar de bevoorrading van de depóts (en zulks in het bijzonder te Zwolle en Bolsward) niet steeds regelmatig mogelijk is, Is telefonisch overleg tevoren gewenscht. Zj>ut In mengvoeders. Het Bedrijfschap voor Veevoeder maakt bekend, dat In de mengvoeders en in de mlneralenmeng- sels door de bereiders Van mengvoeder en door de bereiders van mlneralenmengsels slechts zout mag worden verwerkt, hetwelk door den Keurings dienst van Waren ongeschikt voor menschelijke consumptie is verklaard. Men dient zich alvorens landhouwzaden te verwerken eerst tot den Keu ringsdienst van Waren te wenden. Geldigheidsduur aardappeltoewijzingen De Secretaris-Oeneraal van het Departement van Landbouw en Vlsscherij maakt bekend, da het gepubliceerde over de verlenging van de gel dlgheldsduur van de toewijzingen vOor onbepaaf den tijd niet geldt voor de aardappeltoewllzlngei waarvan de geldigheidsduur afloopt op den twee den Zondag na afgifte. moet men onmiddellijk in een teil met koud water zetten. Den volgenden mor gen spoelt men ze eerst in dit water goed uit door ze flink op en neer te halen. Vervolgens spoelt men in schoon water. Hierna hangt men ze buiten liefst in de zon, omdat zon ontsmet. Maar ook {en weinig regen is geen bezwaar. Het is de hoofdzaak, dat de buitenlucht de wasch frisch maakt. Vuile luiers reinigt men zooveel mo gelijk door het vuil met een bot mes af te schrappen, daarna weekt men ze in ruim koud water. Den volgende»dag is alle vuil losgeweekt en rest nog slechts éen vlek die plaatselijk uitgewasschen kan worden of beter nog te verwijderen is door" uitkoken. De geglnswasch. Een eerste vereischte is dat men het goed zoo schoiyi mogelijk houdt. Dit kan men bereiken door zich eiken dag goed te wasschen, dooi; kin deren ook 's avonds te wasschen, door morsen te voorkomen en door eventueele vlekjjgn onmiddellijk af te betten en zoo mogJuk te verwijderen. Ook de gezinswasch kan in koud water worden gewawchen. 's Avonds zet men de wasch in de week, liefst met regen water en men voegt een scheut ammonia toe. 'Ammonia ontvet n.l. zeer sterk, heeft dus een reinigende werking, ver mengt zich goed met Aoud water en is gemakkelijk uit te spoelen. Het nadeel van ammonia is, dat de kleuren er meestal valer door worden, zoodat men het donkere gekleurde goed alleen in water moet weeken. Wie nog wat soda heeft, kan natuurlijk ook Weeken in koud water, waarin wat soda is opgelost. Wanneer de wasch een nacht in ue Week heeft gestaan, knijpt en kneedt men het goed zoodanig, dat het ammoniawater door het goed wordt heen gedrukt en het vuil meeneemt Vervolgens spoelt men het in een tweede teil met schoon water en ammonia De [vlekken op het goed worden nu ingesmeerd met zeep, zoo mogelijk huishoudzeep of anders luchtgevulde zeep. Hierna laat men het goed nog even weeken en al knijpende en knedende wascht men het vervolgens uit Het is nipt aati te raden een koud sop van waschpoeder te maken, aangezien de silicaten uit dit poeder dan neerslaan op het goed en door koud spoelen, zelfs af gebeurt dit zeer zorgvuldig, hiervan niet te verwijderen zijn, zoodat er op het goed een grauwe neerslag ontstaat. "Jhj. vlekken, die nog niet weg zijn, bor stelt men met een borsteltje met zeep Ook bij het wasschen moet men er voor zorgen, dat ammoniawater goed door de stof heen te kneden, opdat liet nog aan wezige vuil wordt weggenpmen. Tenslotte spoelt men na in.achoon wafer, tot het water helder blijft. Sterk gevlekt witgoed kan nog eenige uren in slap bleekwater worden gebleekt Het is echter verstan dig meer te letten op frisschao geur van het waschgoed. dan op blankheid; want bleekwatef tast het goed altijd aan. De waschmoet voorts zoo mogelijk buiten worden gedroogd in zon en wind. Het fijne goed wascht men bij voorkeur in lauw water en de daarvoor beschik bare middelen of in kokd water met wat zout. Adrertentiën DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan dr den l loed te Rotterdam, dr. G C. J H Wilberts, dr. Ph. MEE. Nyst, Eerwaarde Zusters van het St. Jozef-Paviljoen en in 't bijzonder aan dr H A. M. Eijkman voor de liefdevolle verpleging bij de ziekte en het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Catharina de Keijzer- de Bruijn. Uit aller naam? J. C. DE KEIJZER Gouda, Woudstraat 13. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die hun medeleven betoond hebben bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Catharina de Keijzer- de Bruijn. Uit taller naam, J. C. DE KEIJZER. Gouda, Woudstraat 13. dat het adres voor een Begrafenis of Crematie, als ook voor transporten naar alle plaatsen van en naar Gouda, tegen STANDAAriDTARIEF, dus zonder WINSTBEJAG, i, de Alg. Coöp. Begrafenia- Veraeniglng „Rotterdam" te Gouda F. C. A. Laugemaa Zoutmanstraat 60 Eventueel Rouw- en Ontvang kamer beschikbaar. Een nette Werkster gevraagd voor 2 ochtenden per week. Kantoorboekhandel Quant, Kleiweg 7 Huishoudster gevraagd in gezin van 2 personen. Brieven onder No. G. 7741. Bureau van dit blad. GOUDSCHEIND.- EN HUISHOUDSCHOOL. De leerlingen der primaire op leiding I jaar (A I) worden a.s. Woensdag 4 October ver wacht om 9 uur; de overige leerlingen om 10 uur aan het gebouw Oosthaven 68. de dagen korten, het kunstlicht vraagt weer de aandacht. Zorgt voor een zuinige en doelmatige verlichting EEN RUIME SORTEERINO LAMPEN voor verlichting op elk gebied heeft WILLY BRENKMAN, NIEUWE HAVEN IS Er wordt de uiterste zorg aan besteed KLEIWEG 46, NIEUWE MARKT 25 is een bekend oud Hollandsch gezegde, dat voor velen echter geen werkelijkheid is. En toch kunt ook U weer „loopen als een kievit", wanl in ons Supinatorium behandelen wij iedere voet- kwaal op wetenschappelijke wijze en met succes. Speciaal onze veerende steunzool is een wonder WILLEM SCHULD, pedicure WIJDSTRAAT 23 - -GOUDA om thans nog stesds al Uw wanschen ts voldosn. Echtsr blijvan wij staeds voor U bszig an slagsn ar nog immqr in, U, on danks alias, ds ksuza ts laten maken zoo als U dis bij ons gswsnd bant. Heeft U dus verlangens op het gebied van LUXE- EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN EN SPEELGOEDEREN? Komt dan bij on», wij ataan mat raad an daad, nu maar dan ooit, gahaal tot UW dlanat. „DE GOUDSCHE BAZAR" Th. allebrandi KLEIWEG 78 - GOUDA Voor elcb wat wilsf 83sie Jaargpng No. ^666 Chefremcteur: JF. TIETER, Goflda Bureau';! hfarkt'31, Teléfoon 2745 ^Postrekening 404001 4 9Hh» 9H 4 !}f" j Aanval bij Qenilep opgevangen Het opperbevel der Dultsche weermacht deelde gisteren mede Aan het kanaal Antwerpen-Turnhout en ten Noorden van Turnhout zijn onze troepen in hevige pfwetrgevechten ge wikkeld met de Canadeesche formaties, die uit hun penetratieplekken blijven «Invallen. Aanvalsgroepen van het leger en van de Waffen SS drongen tusschen Neder rijn en Waal de Britsche stellingen bin nen en wierpen den taai vechtenden vijand naar het Westen terug. Ten Zuid-Westen van Gennep werd een vrij sterke vijandelijke aanval op gevangen, daarbij werden de beide laat ste dagen 32 tanks vernietigd. In de aanhoudende zware gevechten bij ChAteau Salins en ln het bosch van Parroy won de vijand plaatselijk terrein. Formaties van het 7e Amerikaansche leger probeerden gisteren uit het Mor- tagne-dal bij Rambervillers de Westelijk vocfr de Vogezen liggende heuvels te veroveren Na op en neergaande gevech ten bleven de stellingen in eigen hand. Ip het gebied van Lure sloegen onze troepen alle vijandelijke aanvallen af en wierpen den vijand in enkele sectoren terug. De gevechten om het volledig ver woeste Calais gaan hun einde tegemoet De resten van het garnizoen vechten nog in hun steunpunten ^De zware marinebatterijen bij kaap Gris Nez zijn na dagenlangen tegenstand in gevechten op korten afstand voor de vijandelijke overmacht bezweken. In September hebben de Anglo-Ameri- kaansche legers in het Westen toene mende verhezen geleden aan menschen en materiaal. Onze troepen maakten 10650 gevangenen en maakten buit, of vefhietigden 1149 tanks en 243 pantser- verkenningswagens, groote hoeveelheden vrachtzweefvliegtuigen en verder oorlogs materiaal. De verliezen van den vijand aan dooden en gewonden zijn zwaar Boven het Westelijke gebied verloor hij bovendien 451 vliegtuigen. In mtdden-Itallë ondernamen de Anglo- Ainerikanen talrijke vruchteiooze aan vallen op de bestaande brandpunten. Aan de Adriatische kust wierpen onze pantser grenadiers de op een plaats over den Rubicon getrokken Britten weer terug. De itqliaansche benden in het achter- waartsche Itallaansche legergebied heb ben ook verder haar overvallen en daden van sabotage met bloedige verliezen moeten betalen. In de tweede helft van September werden 1336 bandieten gedood en meer dan 500 gevangen genomen, talrijke veldstellingen en kampen ver woest en «en rijke buit aap voorraden en wapens binnengebracht. Op den Balkan is de bolsjewistische druk in de lus van den Donau aan weerskanten van de IJzeren Poort verder toegenomen. Duitsche en Hongaarsche formaties zetten, met ondersteuning* van onze alagvliegers, tusschen Szeged en Grosswardein hun tegenaanvallen voort. In het Noordelijke deel van het Szek- lerpunt sloegen grenadiers en b^rgjagers bij Sachsischregen verscheidene door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsjewisten af. ln de passen van de Oost Bereiden wordt altijd nog verbit terd gestreden. Hernieuwde aanvallen van de Sowjet-Russen werden afgeslagen of opgevangen. De vijand verloor hier de beide laatste dagen 46 tanks. Van de overige deelen van het Ooste lijk front worden, met uitzondering van vérgeefsche aanvallen der bolsjewieken tusschen de Duna en de Golf van Riga, geen gevechtshandelingen van beteekenis gemeld. Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op Brunswijk en het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied DE SITUATIE AAN DE FRONTEN. Tankstrijd bij Helmond. De strijd in het Westen bleef gisteren, meldt Interinf. beperkt tot den uitersten vleugel van het ongeveer 1000 K.M. lange front van het Kanaal tot de kust van de Middellandsche zee. In het gebied van Vlaanderen ten Westen van Turnhout wierpen de En- geischen sterke formaties in den strijd, ten einde in de richting Tilburg terrein te winnen. Met gevoelige verliezen slaagden zij er in ongeveer 1500 meter op te rukken, doch- zij werden daarna door Duitsche tegenaanvallen tot staan gebracht. In den geheelen frontsector van Turn hout tot ln het Nederlandsche gebied bij Eindhoven en Nijmegen mislukten alle pogingen om de Duitsche Westelijke flank te doen ineenstorten, hoewel het tweede Engelsche leger op verscheidene punten sterke tankformaties in den strijd wierp. Ook hier doorkruisten de Duit sche tegenaanvallen de Engelsche plannen. Ten Zuid-Oosten, van Helmond ont wikkelde zich, uit aanvankelijk zwakke aanvallen, een hevige tankslag, die voor de Duitsche troepen succesvol vefliep Hier en bij den strijd bij de genoemde sectoren, werden gisteren 4^ tanks stuk geschoten. vDe beteekenis, die de Britten aan dit strijdgebied hechten, blijkt ook al uit het feit, dat zij voordurend met jacht bommenwerpers en slagvliegtuigen in den slrijd' te i?| id ingrepen en probee^o den vde achterjwaartsche verbindingen Van de Dtfitsdne trorpen te verbreken. In het gebied jvan Aken worden slechts plaatselijke gevechtshandelingen gemeld Daarentegen duren de concentraties van de Amerikanen voor een nieuwen grooten aanval ten Noorden en Zuiden van dl stad nog steeds voort Naar uit Berlijn wordt gemeld hebben in het voorterrein van de vaating Metz de Duitsche troepen een penetratieplek afgegrendeld en talrijke Amerikanen ge vangen genomen Drie groote bruggen over het Maaskanaal werden vernield. Een concentratie van zware wapenen en nieuwe troepen wijst er op,Ndat de Ame rikanen ,zich voorbereiden voor den aan val op de vesting6 Metz. Zuidelijk van Metz, tot in het gebied ten Westen van de Bourgondische Poort, duurt de leven dige gevechtsbedrijvigheid voort. Over den strijd in Italië wordt gemeld, dat het slechte weer in de afgeloopen dagen van invloed geweest is op de Anglo-Amerikaansche aanvallen. De bui tengewoon hooge verliezen -hebben het hun echter noodzakelijk gemaakt de troepen te hergroepeefen, zoodat het nog nergens tot groote gevechten gekomen is. Ten Westen van den top van dt Monte Battaglia is een groote groep En- gelschen ingesloten, die tot nu toe ver geefs geprobeerd hebben den ring te doorbreken. Zij worden met wapens van elk kaliber beschoten Het brandpunt van de bolsjewistische aanvallen tusschen Duna en de Golf van Riga ligt aan weerszijden van den straat weg naar Pleskau. Alle Sowjet storm- loopen stortten reeds voor het bereiken van de Duitsche hoofdverdedigingslinie ineen. Over den strijd op het eiland Moon wordt nader gemeld, dat Duitsche gre nadiers en pioniers de met groote over macht aanvallende bolsjewisten zóólang wisten tegen te houden, lot alle zware wapens en ook het lichte materiaal in veiligheid gebracht waren. Consolidatie .van het Westelijk front. De zware gevechten op het Westelijk sirijdtooneel hebben in September, be richt Interinf uit Berlijn, geleid tot een vérstrekkende consolidatie van het front en tot een versterking van de Duitsche afweerkracht. In September hebben Duit sche troepen 10650 gevangenen gemaakt, 1392 tanks en'tanks-verkenningswagens vernietigd of buitgemaakt Voorts werden 360 motorvoertuigen en meer dan 1000 vrachtzweefvliegtuigen en sleepyliegtuigen vernietigd. Bij Arnhem werden 753 ravitailleerings- bommen geborgen. Het aantal buitgemaakte zware machine geweren bedroeg 478 Daarbij komen nog talrijke vlammenwerpers, pioniersgereed schap, automatische wapens, enz. r| Bombardementen op Dover. De •Engelsdjié| radio-commentator Pa trick Lacey Hieeft in een uitzending varl' Radio'Lohden verklaard, dat de verwoes tingen, die in de Engelsche havenstad Dover, door de uitwerking van het Quit- sche verdragende geschut, in den lajitsten tijd zijn aangericht, verschrikkelijk zijn. Patrick Lacey noemde Dover de meest gebombardeerde stad van Engeland. In totaèl, zoo zeide Lacey tenslotte, heeft Doyèr 2847 maal luchtalarm gëjiad. Duitschland's voedselpositie. Ter gelegenheid van den Zondag gehou den dankdag voor den oogst heeft Rijks minister en Rijks-Bauernführer Backe in een radiotoespraak tot het Duitsche volk medegedeeld, dat ook in het zesde oorlogsjaar in Duitschland een veilige voedselvoorziening kan worden gewaar borgd. Op het gebied van de voedsel voorziening is de toestand gelijk aan dien van het begin van den oorlog. Dit is niets ongewoons, aldus de minister, aangezien alle tot dusver geleverde pres taties op agrarisch gebied de geheele vijf jaar door in hoofdzaak in Duitschland zelf lagen.. Men kan derhalve de toe komst, wat de voedselvoorziening betreft met rusf en vertrouwen tegemoet zien De totale mobilisatie in Duitschland. Rijksminister dr. Goebbels heeftals gevolmachtigde voor de totale mobilisatie zeven nieuwe verordeningen uitgevaar digd, die ten doel hebben wederom een aanzienlijke hoeveelheid krachten vrij te maken voor legerdienst en bewapening. Zoo moeten crediet- en verzekeringsin stellingen een aanzienlijk deel van hun personeel aan weermacht en bewapening afstaan. Tentoonstellingen, jaarbeurzen e d. zijn voor den duur vfen den oorlog verboden, evenals het dèflnemén aari tentoonstellingen en beurzen ln het bui tenland Het restaurant- en logiesbedrijf wqrdt aangepast bij de eischen van'de totale mobilisatie, doch bedrijven, die noodig zijn voor de werkende bevolking, blijven bestaan m?t aanzienlijke reductie van hun personeel. Van alle andere be drijven van dezen aard komen zoowel personeel als eigenaars voor de mobili satie vrij. Tenslotte yvorden de drie nog bestaande openbare speelbanken, in Baden-Baden, in Zoppot en Baden bij Weenen, gesloten Landingen in Albanië. Naar het Internationaal Informatie bureau -verneemt, zijn de Engelsche strijd krachten, die op verschillende plaatt.en in Albanië waren geland en welker sterkte varieert van een commando-troep tot een bataljon, na een korten strijd, vooral in het gebied van Himora e» Valona, teruggeworpen. Pogingen der ge lande strijdkrachten om zich aaneen te sluiten werden met aanzienlijke verliezen voor de Engelschen verijdeld. Prijs abonnlement bezorgkring Gouda: p. kw. 2,36, p. m. 0,78, p. w. 0,18. Buiten Góuda: p. w. 0,19. Franco per poatp. £w. 3,41, p. m. 1,21 Joaef Bfirckel overleden. Naar de N^t.-SoziaHstische Partei- korrespondenz meldt-, is gouwleidFr en Rijksstadhouder Josef Bürékel na een korté ziekte aan de gevolgen van een longontsteking te Neustadt a. d. Wein- strfasse overleden. ^Met hem is een der oudste volgelingen van den Fiihrer, een voorvechter van de oat;-socialistische gedachte in het Duitsche grensland, heen gegaan. Verdek meldt de Parteikorrespondenz nog: .De Führer heeft Willi Stöhr, tot dusver „Dienstleiter" aan de „Parteikjmz lei'benoemd tot waarnemend gouw leider en hem belast met de leiding van de gouw Westmark, Zwitserland staakt invoer van oorlogsmaterieel. De Zwitsersche bondsraad heeft, naar D N.B. uit Bern meldt, Sea uitvoer van oorlogsmaterieel in engeien zin, dat wil zeggen van wapens, oMMfltie, slaghoedjes, vliegtuigonderdeelen en enkele producten diergelijk te stellen zijn met oorlogsma terieel, verboden. Het verbod trad op 1 October j.l. in werking en is, over eenkomstig de Haagsche conventie van 18 October 1907 over de rechten en plichten van de neutralen in een land oorlog, op gelijke wijze van toepassing op alle oorlogvoerenden'. De gevechten bij Klausenburg Uit Boedapest méldde D.N.B.: Het Hongaarsche Telegraafagentschap publi ceert, onder verwijzing naar officieele militaire bureaux, een samenvattend be richt over deguatrijd in het gebied van KlauSenburg roen het verraad van Roe- qienië bekend werd, ontstond een front van 900 kilometer lengte. Er moest een dam worden öpgeworpen en een aanval ondernomen. De evacuatie van het Zuidelijke én centrale deel van Szeklerland werd nood zakelijk. In andere sectoren waren onze aanvallen succesvol. Onze troepen dron gen tot voorbij Arad-Belenyes en Torda- Marodz Ludas. Russische strijdkrachten drongen intusschen Zuid Zevenburgen binnen Na een Russischen .aanval werd ons front tot het gebied van Torda terug gedrongen De vijand heeft zijn doel, een doorbraak door de»Hongaarsche verdedi ging niet bereikt. Men ziet de toekomst met kalmte tegemoet. Britsche legatie in Italië. De tot dusver bestaan hebbende Brit sche hooge commissie onder - sir Noel Charles in Italië is officieel veranderd in een Britsche legatie in .Italië, zoo meldt „Nya Dagligt AUehanda" uit Rome. VERDUISTEREN Er moet verduisterd worden van 18.15 tot 6 45 uur. 9 'f818'6 kwar,ler. - 17 Oct. nieuwe maan. 25 Oct. aerate kwartier. 31 Oct. volle maan. Maarschalk Pétain in Duitschland. Naar het D.N.B. meldt, heeft Pétain 'zich van Belfort naar Duitschland be igeven De Brinon heeft zich belast met het voorzitterschap van de „Fransche re- geeringscommissie tot behoud van de nationale belangen". In deze commissie hebben zitting Déat, als gedelegeerde voor de nationale solidariteit en de be hartiging van de belangen der Fransche arbeiders in Duitschland, Damand, als gedelegeerde voor de organisatie der na tionale krachten der militie, van het vrij willigerslegioen en van de Fransche Waffen-SS, generaal Bridoux als gede legeerde voor de verzorging der krijgs gevangenen en Jean Luchaire, als gede legeerde voor inlichtingen en propaganda. Naar aanleiding van een ylaggenparade, die gehouden werd voor de woning van maarscjialk Pétain, hield de president van de Fransche regeeringscommissie.'ambas- sadeur de Brinorf, in aanwezigheid van de leden van de regeeringscommissle een rede, waarin hij zeide. dat maarschalk Pétain het eenige reohtmatige hoofd van den Franscjien staat is. De Brinon ver klaarde verder: „Ons eenig doel is om de politiek voort te zétten van den maarschalk, die hij, sinds de ineenstor- ting van het democratisch regime, heeft gevolgd. Slechts daardoor dienen wij de ware belangen van Frankrijk." De Brinon richtte vervolgens een op-* roep tot de Fransche krijgsgevangenen en arbeiders in Duitschland, om geen gehoor te geven aan de influisteringen uit het buitenland, maar om iederén dag weer hun plicht te doen in vol vertrou wen op maarschalk Pétain. Aan de Franschen yi Frankrijk, die nu moeten ervaren hoe juist de waar schuwingen van den maarschalk waren, richtte de Brinon de volgendewoorden: „Binnenkort zullen via d*n Franschen zender Franschen tot U spreken, dje op een nationale hernieuwing hopen, zooals die in 1940 door zoovelen werd verlangd. Wij hebben slechts den wensch U -de waarheid te zeggen. De toekomst za! U zeggen wie het beste uw belangen heeft vertegenwoordigd." Wij gaan hie* met ons werk vferder, aldus de Brinon en wij blijven in ons werk gelooven Wij zijn er van overtuigd, dat door een verzoe ning tusschen Duitschland en Frankrijk betere tijdan zullen komen. Dat deze verzoening tusschen Duitschland en Frankrijk mogelijk is. ondervinden wij opnieuw op dezen Duitschen bodem, waar wij ons werk voortzetten. Na de vlaggeppa^ade én een toespraak van de Brinon werd een plechtige mis gecelebreerd door een Franschen veld prediker van de Fransche militie, ter eere van de dooden der nationale revolutie, -r Met uitzondering van eenige gemeenten ia de evacuatie van de burgerbevolking uit Noord- Finland ln hoofdzaak voltooid, meldt -Alton Tid- ningen uit Helsinki.

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 2