GOUDSCHE COURANT S1929 GS erdeeling 719 i in 1944 Zwaartepunt in Nederland verplaatst naar Zeeuwsch gebied. Woensdag 11 Oct. 1944 Prijs 5 cents per nummer NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN K 969 DE TOESTAND AAN DE FRONTEN BINNENLAND Voeren f 2500.— f 1000. 780— 1950— 83ste Jaargang No. 21672 Chefredacteur: F. TIETER, ouda Bureau: Markt 31. Telefoon 2745 Postrekening 48400 HONIG'S artikelen Metz. breed ische zijn de van het teeken van ten ondergrond nacht heeft het onder storings- bere- of X TE KEURI tit U nemen! :n van Honig 1 tjke amaken U bt iets ftfns I schri,... Er -- zood_. regeeringi verse tne< in tegens. aan zeir"' X' ren. we 1.757.20 f 4.393— f 1.302.22 f 3.255.55 xaf f 3.per mnd. trent een vertegen- □.V. Spaarverzeke- iage. lotorrij tuigen mag j op with rd worden door burgers, voor artsen, indien 2.05 per maand. >de, elke week Uw arenlange ervaring. 2.85 per maand. Correspondentie n f 1 - p. maand. ROTTERDAM i Nederlandl ■v .uoel van met Stalin en Molotof. bezoek is een gevolg van de iC. Moskou heeft de 4/nerikaan.* roordigd zal der Vereenigde Prijs abonnement bezorgkring Gouda p. kw. 2.36, p. m. 0,78, p. w. 0,18 Buiten Gouda: p. w. 0,19. Franco per post: p. kw. ƒ3,41, p. m. 1,21 Volgens te Stockholm ontvangen berichten is Wencrell Willkie, Roosevelt’s tegencandidaat bij de laatste presidentsverkiezingen, in den ouderdom van 52 |aar overleden. ..DUVVU UlUUWICIl, gc- trallel van de vernieling het Moehnedal. Churchill en Eden te Moskou. Radio Moskou bericht, dat Churchill en Eden in Moskou zijn aangekomen. Sir Allen Brooke, chef vgn den Britschen leralen staf en generaal Sir Hastings zijn eveneens in Moskou gearri- schier' overd« en ih vernietigd. In nieni een Finsch bataljoi sche poging om in de distativivvi vernietigd Doeltreffend gesteund door de lucht macht, hebben bergjagers aan het IJszee- front Sowjet-Russische omsingelingspo- gipgen afgeslagen. Op de zwaartepunten van het Ooste lijk front hebben Duitsche slagvliegers met goed gevolg aanvalstoppen van den tegenstander en zijn ravltailleeringsver- keer' bestreden. In felle luchtgevechten en door afweergeschut van het lucht wapen verloren de bolsjewieken 119 vlieg tuigen waarvan alleen 85 in het gebied van Pctsamo. Onder bescherming van een aaneen gesloten wojkendek hebben Anglo-Ame- nkaansche terreurtoommenwerpers over dag aanvallen ondernomen op Schwein furt, Mainz, Kobltfiz en in den nacht op Bochum, Wilhelmshafen en verscheidene plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche industriegebied. Onder ongunstige af- weersomstandigheden werden 16 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. gent Ismay veerd. Attlee heeft in het Lagerhuis verklaard, dat het doel van de reis is te beraad slagen Het conferentie van Quebec De bijeenkomst te goedkeuring van de regeering, die vertegenwc door den ambassadeur Staten te Moskou. Harriman.k Churchill en Stalin hebben Maandag avond het eerste onderhoud gehad Hier bij waren aanwezig Molotof en Eden alsmede de Britsche Ambassadeur Clark Kerr Maandagavond*^/OUte-^en bespre king gevoerd tusscnen Eden el^ Molotof Aan dit ontjerhoud namen jdeel plaatsvervangende commissaris buitenlandsche zaken Wysjinsjrf en Clark Kerr. artsen, lid zijn en in dezeffde hoeve het gebruiken. Het achterl wanneer t zij in Dijk vin Weit kap el le vernield. Exchange Telegraph heeft op 4 October uit het hoofd kwartier van generaal Eisen- houwér gemeld, dat een krachtige for< matie Lancasterbommenwerpers aan de Westkust van Walcheren den dijk van Westkapelle door het uitwerpen van zes ton bommen heeft vernield. Woorde lijk werd gezegdVerkenningsvliegers constateerden, dat in den buitengewoon massieven dijk een bres van 120 meter breedte is geslagen en dat een aanzien lijke oppervlakte is overstroomd. In de Britsche pers werd dit resultaat, dat verscheidene Nederlandsche dorpen en steden aan watersnood blootstelt, ge prezen als een pare11"1 van den dam in h< tegen concentrische aanvallen der bolsje wieken. In Zuid-Oost Hongarije binnengedron gen bolsjewistische pantser- en cavallérie- strijdkrachten zijn er in geslaagd aan den Theiss en den Snelle Koeroes ver der terrein te winnen. Hier en daar koij- den de Sowjets ook op den WdÊeH^tén oever van de Theiss kleine'bruggenhoof den vormen. Door het hardnekkige verzet der taai strijdende Honved forma ties werd het opmarsch tempo der bolsje- breec wistische formaties echter bélangrijk lijke verminderd. - Na een lange gevechtspauze is de strijd in de groote bocht van den Weichsel weer opgeleefd Het gelukte den bolsje1- wieken vanuit het bruggenhoofd Mag- nuszwe een belangrijke hoogtestelling in handen te krijgen en op enkele punten in de voorste loopgraven van het ver dedigingssysteem door te dringen. In een tegenaanval werden zij door de plaatse lijke reserves weer teruggeslagen. Ook bij het bruggenhoofd aan den Naref kwam het tot levendige gevechten Over het bolsjewistisch offensief tegen Memel en Libau wordt nader gemeld Op het oogenblik zijn hier zeven bolsje wistische legers in den aanval op het Oost Pruisisch-Koerlandsche gebied De aanvallen worden met niet minder dan 1000 tanks ondersteund. Terwijl het den bolsjewieken gelukte in de richting van Memel terrein te winnen, zijn de haar Libau opdringende Sowjet-Russische formaties uit elkaar geslagen. In de ge vechten van Maandag verloren de bolsje wieken 129 tanks. Harde gevechten bij Breskens. (Duitsch legerberich-t.) Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht gisteren bekend Het zwaartepunt der gevechten in Nederland heeft zich sedert eenige dagen verplaatst naar ons bruggenhoofd ten Zuiden van de Westerschelde en den toegang naar het eiland Züid-Beveland. Vijandelijke aanvallen aan het Leopold- kanaal bleven vergeef.-»ch. Ten Zuid oosten van Breskens zijn onze troepen in harde gevechten gewikkeld met aan land gekomen vijanden. Voor den toe gang naar het eiland Zuid-Beveland is een penetratie der Canadeezen afgegren deld. In het gebied van Aken is de toestand door onze tegenaanvallen verstevigd. De Zuidelijke rand der stad werd strij dend weer vrij gemaakt. Ten Noord-Oo'sten van Nancy hebben onze troepen aan weerskanten van No- meny stand gehouden tegenover nieuwe Amerikaansche aanvallen en 31 vijande lijke tanks en gepantserde verlunnings- wagens vernietigd. In het woud van Parroy en in de heuvels voor de Westelijke Vogezen du ren de gedeeltelijk zware, en voor den vijand met veel verliezen gepaard gaan de, gevechten om de sedert lang omstre den stukken bosch, dorpen en heuvel- stellingen voort. Van Duinkerken en St. Nazaire komen berichten over krachtig artillerievuur en succesvolle gevechten met een over- machtigep vijand. De garnizoenen van La Rochelle en Gironde-Noord hebben hun uitvallen tot diep in het voorterrein der vestingen h'erhaald. In verscheidene nachtelijke gevechten voor de Nederlandsche kust hebben be- veiligingsvaartuigen der marine, behalve het in het Weermachtsbericht van giste ren vermelde succes, nog drie andere Britsche torpedomotorbooten tot zinken gebracht en bovendien twee booten be schadigd. waarvan één waarschijnlijk later gezonken is. Beveiligingsvdartuigen der marine en boord-afweergeschut hebben voor de Zuid-Westelijke kust van Noorwegen 9 van 22 aanvallende vliegtuigen neerge schoten. Ook in den afgcloopen gebied van Groot Londen vuur der V 1 gelegen Ondanks verslechttring van de weersge steldheid hebben deAmerikanen in mld- den-Italië. vooral ten Oosten van den weg Florence-Bologna, hun doorbraak pogingen voortgezet. Zooals steeds in de zware worsteling der laatste weken heb- BEKENDMAKING. van het teeken van het Roode Kruis. Het Rijkscommissariaat maakt bekend Het voeren van het teeken van het Roode Kruis op witten ondergrond in het bijzonder op vlaggen, armbanden en als kenteeken op voer- en vaartuigen van iederen aard, is. volgens het verdrag van Genève van 27 Juli 1929, alleen toege- “cucu- vc wclcu: «"«si staan aan burgers, ook artsen, indien zij £e Jaca kunnen aantoonen. dat zij als lid van oogsttijd. Ook mag de het Nederlandsche Roode Kruis in dienst en op last vah het Nederlandsche Roode Kruis werkzaam zijn. Op motorrijt"!g. - - - het Roode Kruis slechts dan ge voert en dit geldt ook v 1. het motorrijtuig voor gebruik in dienst van het Nederlandsche Roode Kruis door de voor de standplaats van het motorrijtuig bevoegde Wehrmachts- kommandantur (Ortskommandantur) is toegelaten en van een bijzondere ver gunning hiervoor is voorzien, en 2. -alleen ’bij gebruik van het motor rijtuig voor een rit in dienst en op last van het Nederlandsche Roode Kruis'en onder geleide van een vertegenwoordiger van het Nederlandsche Roode Kruis, die zich als zoodanig kan legitimeeren. 3. Bij iedere rit buiten het gebied vati de gemeente, waarin de standplaats van het motorrijtuig zich bevindt, moet bo vendien een speciale rijvergunning van de. voor de standplaats van het motor rijtuig bevoegde Wehrmachtskomman- dantur Ortskommandantur kunnen worden overgelegd, waaruit blijkt wie de bestuurder en wie de begeleider van het Nederlandsche Roode Kruis is, alsmede het doel en de plaats van de bestem ming. Burgers, dit geldt ook voor mogen derhalve ook wanneer zij van het Nederlandsche Roode Kruis, Roode-Kruisteeken niet voeren, i zij niet kunnen aantoonen, dat Twee groote offensieven in het Oosten. Het Zuid-Nederlandsche gebied ten Noorden en ten Zuiden van Aken is thans geworden tot een gebied, waarin een zeer zware strijd wordt geleverd Hier probeeren de formaties van het le Amerikaansche leger met alle geweld de Duitsche verdedigingslinies in Oostelijke rich'ing te forceeren. Een tweede gebied teekent zich af ten Zuiden van het bruggenhoofd vajj De Amerikanen zijn hier over een front in den aanval. In het Vlaamsch-Nederlandsche gebied bleven de Canadeezen pogingen in het werk stellen 9m de toegangen tot het eiland Walcheren te bereiken Al hun aanvallen in deze richting werden bloedig afgeslagen. In het gebied ten Zuiden van Arnhem heerschte Zondag, behalve dan hel wederzij dsche artillerievuur, over het algemeen rust. Ten Zuiden van Tilburg ontwikkelden, Duitsche tegenaanvallen zich gunstig nadat bij Hilvarenbeek een geconcen treerde vijandelijke aanval was afgegren deld Vlak ten Oosten van Veghel werd de over de Willemsvaart naar het Zuid oosten opdringende vijand teruggewor pen. Tusschen Nederrijn en Waal ten slotte werd het hardst gestreden in het Westen, waar de Duitsche aanval naar het Oosten verder terrein won en de vijand bij tegenaanvallen bijzondere zware verliezen moest incasseeren. Het militaire beeld aan het Oosiejjjke front wordt op het oogenblik in toon aangevende n^ate bepaald door twee groote offensieven der bolsjewieken op den Zuidelijken en Noordelijken vleugel van het Europeesche verdedigingsfront. Het Sowjet-Russische offensief in de richting Memel en Libau won Maandag opnieuw terrein in de richting van Memel De Russische strijdkrachten in dezen sector bedragen zestig infanteriedivisies, zes tankcorpsen en twaalf tankbrigades De bolsjewistische pantserspitsen be reikten in de avonduren een gebied, dat ongeveer 25 K.M. ten Oosten en ten Noord-Oosten van Memel ligt. In den rug van deze troepen verdedigea zich nog talrijke Duitsche gevechtsposteu ben onze divisies de vijandelijke aanval len voor ons hoofdgevechtsveld terugge slagen of ze doen mislukken voor op- vangstellingen Ook de verder voortge zette poging van het Britsche leger, om de flank van onze vooruitgeschoven front- bocht in de bergen ten Westen van de Adriatische kust, bij Roccas Cascianó en aan- den bovenloop van den Rubicon, in te drukken, -is mislukt. Standvastig heid van de troepen en soepelheid van de leiding verdienen de hoogste waar- deering. Op den Balkan is het verscheidene malen gekomen tot gevechtscontact met Bulgaarsche troepen aan de oude Wes telijke grens. Zoowel in het gebied van Sajecar als voor Belgrado zijn eigen for maties. vooral bergjagers van het leger en de Waffen SS., na zware dagen van afweer, tot succesvolle aanvallen overgegaan en hebben vrij sterke Sowjet- Russische strijdkrachten uiteengeslagen. In het Zuiden van Hongarije is het den bolsjewieken gelukt op den Weste lijken oever van de Theiss op eenige plaatsen vasten voet te krijgen. Tegen aanvallen van Duitsche en Hongaarsche troepen hebben het meerendeel der vijandelijke bruggenhoofden opgeruimd. In het gebied ten Zuid-Westen van Debrcczen is in aanval en af weer ver bitterd gestreden In de Woud-Karpathen zijn alle inspanningen van de Sowjet- RuSaen om de belangrijke passen te veroveren mislukt. Bij Nowograd en in het gebied Wilkowisjken zijn talrijke vijandelijke aanvallen vergeefsch gebleven Ten Noor den van den Memel hebben onze taai strijdende divisies den vijand voor de Oost Pruisische grens opgevangen. Ten Zuiden van Libau. bij Moscheiken en aan het bruggenhoofd van Riga zijn sterke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Op Qesel heef, het garnizoen van het 'Mereiland Sworbe standgehouden tegen- r de sterke aanvallen der bolsjewieken ij.strijd op korten afstand 7 tanks Finland is ten -Zuiden van Roga- L ™Jjon. bij de vergeef- poging om in de flank van onze mcieeringsbeweging aan te vallen, dienst en in opdracht yaq het Neder landsche Roode Kruis wèfk verrichten. Tegenover handelingen in strijd met deze bepalingen, alsmede tegen misbruik van het Roode-Kruisteeken, wordt met de meeste gestrengheid opgetreden. Stad in het Oosten des lands zwaar getroffen Het A.N.P. meldt.- Gedurende de laat ste dagen hebben Engelsch-Amerikaan- sche terreurvliegers aanvallen in het Oosten van ons land gedaan, waardoor de burgerlijke bevolking ernstige verlie zen heeft geleden. Eén stad werd zwaar getroffen. Honderden huizen zijn daar verwoest. De heele binnenstad is een groote ruïne. Alleen in deze stad loopt het aantal slachtoffers onder de burger lijke bevolking in de honderden. Uitkeering van gratificaties Zooals bekend is aan iederen werk gever toegestaan in 1944 een gratificatie uit te keeren van één week loon, kend naar een 48-urige werkweek indien niet van uurloon sprake is een kwart maand salaris. De gemachtigde van den arbeid heeft de uitkeering van gratificaties thans ge bonden aan eenige bijzondere gelegen heden. te wetenPaschen, Pinksteren, het einde van den -_e gratificatie wor den verleend in verband met het einde van het boekjaar. De beschikking bevat voorts de bepaling, dat de uitbetaling bij een van bovengenoemde gelegenheden ineens behoort te geschieden. Kindermeel uit regeeringsmeel. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad -chrijft: Ir is op het oogenblik bijna gèen kindermeel, >dat voor de zuigelingen in hoofdzaak slechts ’••'••tgsmeel verkrijgbaar is. Hierin zijn de di- leelsoorten sterker uitgemalen, waardoor, ,—istelling met kindermeel, een hoog gehalte wemelen is ontstaan, waardoor het doorsom- kleine kinderen niet goed wordt verdragen. >or deze kinderen kan men het regeeringsmeel zeven. Maar hiervoor is een zeer fijne zeef noo- dig, welke in geen huishouding te vinden is Men kan zich echter behelpen met een oude gewas- schen kunstzijden kous, waarvan het been niet al te kapot is. De kous wordt langs den naad open geknipt Van den lap, die zoodoende ontstaat, knipt men een vierkant of rond stuk af, dat als voering in een zeef genaaid wordt. Om te voor komen. dat het lapje rafelt, worden de randen een maal omgeslagen. Men naait met een grooten steek en steekt de naald door de gaatjes van de zeef en in den rand van het lapje. Wie een zeef met een lossen bodem heeft, kan het lapje over den bodem leggen en hiermede in de zeef vast klemmen. Bezit men geen zeef, dan kan er een gemaakt woraen door van een stuk ijzerdraad ee» ring te vormen en het lapje er als een zakje aan te naaien, op dezelfde manier als de zakjes voor het zetten van koffie-surrogaat genaaid Cijn, maar in een grootere uitgave. Door het regeeringsmeel in de aldus gevoerde zeef of in het zakje voortdurend heen en weer te schudden, krijgt men bijna wit meel, terwijl de zemelen achterblijven. Men verkrijgt ongeveer 2/3 deel wit meel. Het witte meel is op dezelfde wijze en in dezelfde hoeveelheden als kindermeel te "br-.ken. Het achterblijvende, dat grootendeels uit zemelen bestaat, kan. al heeft het bindkracht ingeboet, uitstekend in sausen, soepen e.d. van een volwassene worden verwerkt.

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1