GOUDSCHE Situatie aan fronten in ons land niet veranderd. Maandag 16 October 1944 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN K969 :ldt. BINNENLAND STADSNIEUWS met 83ste Jaargang No. 21674 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 van de wezen, kring, wi geven zij in op groote tr> 1 bij AL. Bicknese >t voorbij- t resultaat ran een „Kleintje" is verrassend soorten eelgoed geen lokter, >unt der t gebied de Me- :n kon- Er moet verduisterd worden van 17.45 tot 7.15 uur. 17 Oct. nieuwe maan. 25 Oct. eerste kwartier. - 31 Oct. volle maan. Noodkaarten slechts binnen distributie- kring van uitreiking geldig. Nogmaals wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de bonnen noodkaarten, welke zijn aange- slechts binnen den distributie- raarin zij zijn uitgereikt, recht op het koopen van artikelen, ten afwijking hiervan plaatselijk anders is bekend gemaakt. volkomen van bewust, dat de uitvoering van bovenstaande adviezen op groote moeilijkheden stuit door gebrek aan brandstof of kookgelegenheid. Toch meent het met klem te moeten aanraden de melk te koken. De afdeelingen en dans van het dt lichting en Kunt' Kuyperstraat 3—5 Haag, tel. 180130. v. Leeuwen, Het betere voor inbinden van alle boeken, jaargangen, muziek, boekwezen, theater !t departement van Volksvoor- isten zijn verplaatst van Dr. i naar Prinaessegracht 21, Den or particulier ter overname I raagd ELECTRISCHE RSTBOOMVERLICHTINQ Volt, liefut Philips. Alleen schrift. I tkluwK BESPREKINGEN VAN RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss Inquart, voerde gedurende de af- geloopen dagen in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam besprekingen met ver schillende Duitsche en Nederlandsche instanties en liet zich daarbij diepgaand over den toestand voorlichten. In aan sluiting daarop bracht hij een bezoek aan verschillende plaatsen in Noord- Brabant, om zich ook daar ter plaatse een beeld van den toestand te vormen. De conferentie te Moakou. Naar de Sowjetberichtendienst mei is de voorzitter van den Poolschen Sow- jet, Beroet, te Moskou aangekomen in gezelschap van den voorzitter van het Poolsche Comité der nationale bevrij- ding Osoebka Morwaski, en den opper bevelhebber der Poolsche troepen, k’o- lonel-generaal Rola Zymerkimer. Naar Reuterl meldt, hebben Poolsche kringen te Moskou verklaard, dat de minister-president der Poolsche regeering te Londen, Mikolacjzyk. uitgenoodigd is naar Moskou te komen om deel te ne men aan de besprekingen tusschen Chur chill en Stalin. Vrijdagavond heeft tusschen Stalin, Churchill en Mikolajczyk een onderhoud van twee uur plaats gehad. Reuter publiceert een bericht van den ..gewoonlijk goQdingelichten" diplomatie- ken medewerker vari bet officieele orgaan der Labourparty, de Daily Herald, vol gens hetwelk Tito naar Moskou zal gaan om deel te nemen aan de conferentie tusschen Churchill en Stalin- De Amerikahnsche ambassadeur te Moskou, Harriman, zal na de conferen tie t$ Moskou over Turkije naar Washing ton reizen. De ambassadeur te Ankara, Steinhardt, zal hem zoo mogelijk ver gezellen. Wapenstilstand met Bulgarije gesloten. Het wapenstilstandsverdrag tusschen Bulgarije en de Sowjet-Ume is onder- teekend. Een bericht, dat de Bulgaarsche troepen Thracië en Macedonië moeten ontruimen, wordt bevestigd in een officieele mede- deeling, waarin gezegd wordt, dat dit een preliminaire voorwaarde van de Sowjet- Unie, de Vereepigde Staten en Groot- Brittannië was voor het overhandigen van de wapenstilstandsvoorwaarden. Binnen twee weken moeten de Bul gaarsche troepén en ambtenaren de Grieksche en Zuid-Slavische gebieden ontruimen. De controle-commissie zal hierop toezicht houden. Nader wordt bericht: De zender van Sofia meldt dat de Sovjet regeering Bulgarije heeft uitgenoo- digd een delegatie naar Moskou te zenden om vredesonderhandelingen te voeren De Bulgaarsche ministerraad heeft; twintig uitzonderingswetten opgeheven.1 o m. de jodenwetten en de wet tot ver dediging van de natie. Tevens is het vrouwenkiesrecht Ingevoerd. Helmut Lent overleden. Dultschland’s succesvolste nachtjager luitenant-kolonel Helmut Lent, commo dore van een eskader nachtjagers en drager van het eikenloof met zwaarden en briljanten, is door een ongeval om het leven gekomen. De Hongaarache minister van binnenlandsche zaken Bonosos Is om gezondheidsredenen afge treden. Als zijn opvolger is benoemd baron Schell, staatssecretaris van het ministerie van binnen landsche zaken. Flacons voor insuline. De directie van het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen te Amster dam brengt onder de aandacht, dat ten gevolge van de huidige omstandigheden een tekort aan flacons voor insuline drejgt te” ontstaan. Ten einde aan de moeilijkheden op zoo kort mogelijken, termijn het hoofd te kunnen bieden wordt patiënten en eventueel anderen’ I die over leege insulineflacons de beschik- king hebben, dringend verzocht deze ten spoedigste in te leveren bij hun apotheker. Deze laatste dient de ingeleverde flacons vervolgens zoo spoedig mogelijk op te zenden naar de Nederlandsche Emballage- Centrale, Valkenburgslraat 81—85 te Am sterdam, of. voor het geval deze ver zending moeilijkheden oplevert, naar de dichtstbijgelegen plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis. Geen ongekookte melk gebruiken. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: sspDoor de huidige omstandigheden wordt er slechts rauwe of onvoldoende gepas teuriseerde melk in den handel gebracht. Zij is niet, gelijk voorheen, gepasteuri seerd of gesteriliseerd. Het gebruik van ongekookte melk kan zeer schadelijk voor de gezondheid zijn, doordat zij ziekte kiemen bevat. Door koken worden deze ziektekiemen vernietigd. Hetzij op een houtvuurtje, kacheltje (b v. gemaakt van een bus) of op welke andere wijze dan ook, dient dus alle melk, welke men van den melkboer of melkinrichting ontvangt, voor het gebruik goed doorgekookt te I worden. I Het voorlichtingsbureau is er zich KOOP GEVRAAGD; ctrische waschmachine of lor,Jan Spee, Walestraat 12, ida. DIVERSEN: koop aangeboden: kband f 15 De Jong, n. Ketelstraat 31. loren Zaterdag 7 Oct. bruine twant, gaande van Twaalf- gen naar Sluipwijk Tegen terug te bez. Schregel, janverwelledijk 21. loren portemonnaie nen en f 6.50, gaande Visscherstraat naar Prins idrikstr. Tegen bel. terug >ez. bij M. Boot, Pr. Hen- str. 25. imachinemonteur P. G. zer, L. Tiendeweg 71, tel. Gouda. drukwerk is goed als Imholz het doet, Walestraat 3, Gouda, «binderij D. fsingel 23. s ten iek. coophuis Doelestraat 29, Toon 3308. In- en verkoop antieke en moderne meu- re goederen, verrekijkers, oscopen, enz. iratie aan alle Igoed. Gebruikt spee coop gevr. Defect 'aar. Speelgoeddc 'estraat 86, 'ormen en apprêteeren v. es-stroo- en vilthoeden, 'olie tevredenheid: slfriet, Goej.verw.dijk 43. lame uitsl. Maand., Dinsd. onderd. Na 5 uur gesloten. iswerk gevr. Costumière d. Berg, Steijnkade 9. idsinstallaties van mag. :ntrum zijn beter en goed er. Groenendaal 23. em de Beun, Muziek- ol, Westhaven 39, Piano- lelbaar onderwijs, solo- ■Diploma, Staatsexamen. >ren een perlemoer rozen- j, gedachtenis. Terug te Peperstr. 74. OOK HULPPREDIKER BEZWAARD. Gang van zaken in Geref. Kerk op bijeenkomsten besproken. Ook candidaat S. de Waard, de hulp prediker voor de evangelisatie der Gere formeerde Kerk kan zich niet met de besluiten der Synode vereenigen* Hij is daarom door den kerkeraad ontslagen. Zoo spoedig mogelijk zal in de Geref. Kerk een nieuwe tweede predikant worden beroepen in de plaats van ds. Koenekoop. Zaterdag werd in de Gereformeerde Kerk een voorlichtingsvergadering ge houden, waarin de gemeente door drie predikanten uit de classis Gouda uit voerig werd in gelicht over de gebeur tenissen der laatste weken. Na een inleidend woord van ds. J. P. C. ten Brink gaf da. W. J Smidt van Waddinxveen een overzicht van het be handelde op de gecombineerde kerke- raadsvergadering van Gouda en Waddinx veen, waar de definitieve schorsing der bezwaarde ambtsdragers werd uitge roken Hierna beantwoördde hij enkele iriftelijk gestelde vragen van gemeen teleden. Tenslotte sprak ds. W. G. Bovendorp van Zevenhuizen over de classicale ver gadering van verleden week en over de vergadering der commissie van vijf pre dikanten met de bezwaarde ambtsdragers, waarna ook hij schriftelijk gestelde en tevoren ingediende vragen beantwoordde. Gelijktijdig met deze vergadering kwa men ook de bezwaarden bijeen onder voorzitterschap van ds. G. Koenekoop, die eveneens den gang van zaken uit voerig uiteenzette. De heer L. E. Bicknese 25 jaar tandarts. Op 10 October j.l. was het 25 jaar geleden dat de heer L. E. Bicknese tot tandarts werd bevorderd. Na één jaar assistentschap aan het Tandheelkundig instituut der Rijksuni versiteit te Utrecht, kwam de heer Bicknese naar Gouda, waar hij, na een samen- op een werking van twee jaren met tandarts en blik of Van Andel, zich zelfstandig vestigde. Gedurende deze geheele periode is de heer Bicknese aan het Tandheelkundig instituut verbonden gebleven Naarden wensch van den heer E is deze gedenkdag onopgemerkt gegaan. Verbitterde strijd bij Aken. De algemeene opklaring van het weer heeft Zaterdag, naar het D.N.B. verneemt, geleid tot aanmerkelijk sterkere lucht activiteit door de Anglo-Amerikanen te gen het frontgebied en het achterland. Aan het front poogde de vijand door hevige bombardementen o a. de Duitsche versterkingen aan weerszijden van den Scheldemond uit te schakelen. De zich daar bevindende Duitsche marinebatterijen zetten echter hun doel treffend vuur op het vijandelijfce lan- dingshoofd tegenover Vhssingen voort, zoodat de Canadeezen, die daarin nog steeds stevig zijn afgegrendeld, slechts vergeefsche plaatselijke aanvallen naar het Zuid-Oosten konden ondernemen. In hevige gevechten vingen de Duitsche troepen de Canadeezen. die bij den landtong bij Zuid-Beveland met infan terie- en pantserformaties tot den aan val overgingen, op en wierpen hen naar de uitgangsstellingen terug. Aan den Oostkant van Overloon, ten Zuid-Oosten van Nijmegen, bleef de .herhaaldelijk met infanterie en pantser wagens aanvallende vijand in het moeilijk door te trekken boschgebied voor de Duitsche versperringen steken In het gevechtsgebied van Aken .werd ook verder verbitterd gestreden om eiken meter terrein. De vijand slaagde er niet in bij zijn krachtige aanvallen ten Noord- Oosten van de stad de verbindingssluizen naar Aken af te sluiten. De vijand kon zijn penetratieplek in het fabrieksterrein „Roode Aarde" iets vergrooten, doch hij werd bij de in- dustriespoorlijn door tegenaanvallen van de verdedigers van Aken op bloedige wijze afgeslagen In groote trekken ge zien bleef de toestand bij Aken dus on veranderd. Tank- en infanterie-concentraties ten Westen en ten Noord-Westen van Metz wijzen er op, meldt Interinf, dat de Amerikaansche bevelhebber hier voor de eerstvolgende dagen een groote operatie voorbereidt. t Het bolsjewistisch offensief in het ge bied ten Noorden van Warschau en uit het bruggenhoofd ten Zuiden van Rozan teekent zich steeds duidelijker af als een. poging van de Sowjet-Russlsche for: ties zich een springplank te verschal van waar zij. in Noord-Westelijke rich ting oprukkend, het gebied van Danzig willen bereiken. Hierdoor trachten zij Oost-Pruisen van het Rijk te scheiden. Den bols jewisten staan hiertoe buitengewoon talrijke formaties infanterie alsmede on geveer vier tankcorpsen ter beschikking, De beteekenis, die de bolsjewieken aan deze gevechten toekennen, blijkt wel daaruit, dat zoowel ten Noorden van Warschau als in het gebied van Rozan opvallend sterke artillerie-formaties wor den geconcentreerd. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front lag het zwaartepi bolsjewistische aanvallen in het van Tauroggen en van de; rivier mei. Door krachtige tegenaanvallei den de Sowjet-Russen hier tot staan worden gebracht. Ook de aanvallen in het gebied van Libau duurden voort. De Duitsche ver dedigingslinies moesten eenige kilometers naar het Noorden teruggenomen worden. Tot de door de bolsjewieken beoogde doorbraak kwam het evenwel niet. Ten Oosten en ten Zuid-Oosten van Riga konden de Duitsche divisies hun distancieeringsbewegingen ondanks den sterken bolsjewistischen druk overal volgens de plannen uitvoeren. GENERAAL-VELDMAARSCHALK ROMMEL OVERLEDEN. Generaal veldmaarschalk Rommel is aan de gevolgen van de ernstige hoofd verwonding, welke hij, als opperbevel hebber van een legergroep in het Westen, bij een auto-ongeval had opgeloopen, overleden. De Führer heeft een staatsbegrafenis bevolen. De Führer had Rommels verdiensten in den strijd in Noord-Afrika in 1942 geëerd door zijn benoeming tot generaal- veldmaarschalk en in 1943 door de toe kenning van het eikenloof met de zwaar den en briljanten. In Frankrijk Het comité van de Fransche nationale verzetsbeweging heeft het sluiten van een overeenkomst met de voorloopige regeering bekend gemaakt. De overeen komst voorziet in de vereeniging van de Fransche binnenlandsche strijdkrachten met het Fransche leger. De Fransche ministerieele commissie heeft besloten een bevel tot arrestatie uit te vaardigen tegen alle ministers van Vichy. Naar de Suisse meldt, is het land- 3 cen- goed van maarschalk Pétain in Ville- ,rTa' neuve Roubet in beslag genomen. Te 1 i Parijs zijn de schrijver José Germain en ncn' de zanger Tino Rossi door Gaullisten gearresteerd. VERDUISTEREN DIS TRIBUTIENIEUWS VERSTREKKING ÉÉN EENHEID GASCOKES. Aan hen, die nog geen kolen gehad hebben. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat besloten is den brandstoffenhandel opdracht te geven aan degenen, die op de voor het stookseizoen 1944 1945 aan gewezen bonnen 29 tot en met 32 geen brandstoffen hebben ontvangen, één eenheid en wel voornamelijk in gascokes te leveren. De handel ontvangt hierover een dezer dagen nadere instructies. Met betrekking tot de kamerbewoners kan worden bericht, dat zal worden nagegaan of ook ten behoeve van deze categorie van verbruikers nog een geringe hoeveelheid brandstof zal kunnen worden beschikbaar gesteld. De nieuwe aardappelbon. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat van 15 tot en met 21 October op elk der bonnen 1-60, 1-61, 2-60, 2-61, 3-60, 3-61 en 4-60 van de noodkaarten in de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland 1 k.g. aard appelen wordt beschikbaar gesteld. De geldigheidsduur van de aardappel- bonnen 1-24, 1-25, 2-24, 2-25, 3-24, 3-25 en 4-24 wordt verlengd tot en met 21 October as. Nieuwe tabaksbonnen aangewezen. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat voor het tijd vak van 15 tot en met 28 October op elk der bonnen tabak 43 en tabak 44 één rantsoen sigaren, tabak of sigaretten kan worden gekocht. Oude noodkaarten bewaren. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat het publiek de thans geldige noodkaart zorgvuldig dient te bewaren, aangezien de aanbhjvende bon nen van de kaart alsnog voor het koopen van bepaalde artikelen geldig kunnen worden verklaard. Wat op den grutterswarenbon verkrijgbaar is. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat op den bon, welke voor grutterswaren is aangewezen, naar keuze de volgende artikelen kunnen wor den gekocht: 250 gram gemengd meel (pannekoekmeel), gort, gortmout, gort- vlokken, gortbloem, alle soorten grutten en gries, havergort, havermout, haver vlokken, haverbloem, roggevlokken, aard- appeltapioca en voedingssuiker in poeder- vorm, 312'/a gram voedingssuiker in vloei baren vorm, vier liter gortpap, drie pakjes gemalen gort met gesuikerde magere blokmelk. T T A TA T /TT5 Prijs 5 cents per nummer V W H J I Prijs abonnement bezorgkring Gouda: JLwX JL JL p. kw.ƒ2,36, p. m. ƒ0,78, p. w. 0,18 Buiten Goudap. w. Jf 0,19. Franco per poat: p. kw. ƒ3,41, p. m. 1,21 Harrimi .ou o\ De t, zal

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1