GOUDSCHE COURANT I i WEVER I 9od bij 1 bnaUte" Gevechten om Westerschelde geven geen belangrijke veranderingen. Woensdag 18 Oct. 1944 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN K 969 BINNENLAND 'enleven b‘-teeket DISTRIBUTIENIEUWS sera- 83ste Jaargang No. 21675 Chefredacteur; F. TIETER, (ouda Bureau: Markt 3’1, Telefoon 2745 Postrekening 48400 SINGEL 99 lN 36 >t hooj Jtjes, I zoodat aantal uiterste :ed WE MARKT 25 ractische wand- voor GANGEN, d. sieraad lovendien de mogelijkheid t stroom te zijn. eid aie KDONEN 1, NIEUWE HAVEN 25 pperbevt rsche legt 3 naar Ook gevraagd, at 13/ tn Führer Duitsche tentiën tr f 010; personeel reap. 1 022 extra. Bewijsno. 5 cent. nusbrandei •rdegraaf, Kleiweg 12 van de Duitsche Jeugd, Axmann, bijeenkomst te Potsdam mede- meer dan 7O<>/o van de lichting 1928 Hitlerjugend zich vrijwillig heeft gemeld 1 militairen dienst De op 19 September uitgeroepen uitzonderings toestand in Denemarken is Zondag opgeheven. vooraf gegaan -itsche stellingen Duitsche pantser- aanvallen in het ge- i Vergato mislukken Noord-Oosten van gealliëerden eenige erden in tegenaan- 3.;Uvhe aanvallen in l-Oosten van Cesena :es. worden uit het isj en ten Westen van gevechten gemeld met Sowjet-Russische ge- j is de toe- Jambon verlengd. De secretans-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscheiij deelt mede, dat de geldigheidsduur van i de bonnen 18 van de noodkaart, recht gevende op het koopen van 250 gram jam of stroop, verlengd is tot en met 28 October a s. TER RUILING aangeboden r. zw. pumps m. 37 voor >r. lage damesipolières1 iteltje v. meisje v. 6 jr. voor lesjapon m 42 (geen zijde) d. C. J. Jaspers, Henegou- weg 57 A, Waddinxveen r. zw. slangenl. damessch. 37 a 38 z g.a.n. voor 1 pr. damesschoen, m. 38 a 39, )ge hak. Karnemelksloot 62 a. Tusschen 13 en 5 uur geen stroom te Rotterdam. In verband met den sterk afnemenden kolenvoorraad is het noodig te Rotter dam tot een verdere beperking van het electriciteitsverbruik over te gaan. Behalve gedurende de thans geldende stroomlooze daguren, zal daarom met ingang van gisteren ook gedurende de nachturen, n.l. van 23 uur tot 5 uur. geen stroom worden geleverd. DIVERSEN; ■raagd aan huis verstel- stopwerk. e Jong, F.W. Reitzstr, 17 >ikisten. Vulling v. hooi en f 1.— per kg. er, Nieuwe Haven 326. sbiblioth «Het Centrum», iwe 15, heeft ook een boek r uw smaak. Voorl. dag. pend v. 10-12 en v. 1-5 u. ette dames zoeken thuis- k. Liefst haak-, brei- en •werk. Brieven onder no. 7, bureau van dit blad. ik leuk meisje, ongeveer jaar, zoekt leuke sportieve ndin. Brieven onder no. bureau van dit blad. iwerk g jelstraaf Amerikaansche terreurvllegers wierpen overdag bommen op verschillende plaat sen in Zuid-Oost Duitschland. waaronder ook op het stadscentrum van Salzburg. Jagers en luchtdoelartillerie van de lucht macht schoten 19 vliegtuigen omlaag In den afgeloopen nacht werd Gum- binnen door bolsjewistische vliegers aan gevallen. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. Hevige strijd in Zeeland. Interii f meldtFormaties van het eerste Canadeesche leger hebben zonder onder breking en onder het in den strijd werpen van talrijke nieuw aan gevoerde zware ge- wapenen op het bruggenhoofd aan de den Schelde naar het Zuid-Westen en l et Westen aangevallen De Canadeezen. die in het overstroom de terrein hier en daar tot de borst in het water stonden, waren bijna zoncer dekking aan het Duitsche vuur overge leverd. Zij leden zware verliezen en kon den geen noemenswaardige terreinwinst boeken. Niet minder hevig was de strijd om den toegang tot Zuid-Beveland, waar t-n Westen van Woensdrecht buitengewoon verbitterde gevechten ontstonden. H er mengden zich van Canadeesche zijde sterke luchtstrijdkrachten in den strijd. In tegenaanvallen werden alle aanvallen afgeslagen Den geheelen dag stormden, bericht Interinf nader, de Canadeezen op het Duitsche bruggenhoofd ten Zuiden van Breskens los. zonder T>n^er dan twee kleine penetraties te bereiken Voorts meldt D N B.In het Vlaamscn- Nederlandsche gebied probeerde het eerste Canadeesche leger met sterke tankformaties, in het overstroomde ge bied. terreinwinst te behalen. De aan vallen konden worden afgeslagen. Bijna den geheelen dag is met groote verbittering om het volledig verwoeste plaatsje Woensdrecht gevochten. Na verscheidene aanvallen gelukte het den Canadeezen. ondersteund door sterke formaties vliegtuigen, tijdelijk het plaatsje binnen te dringen. De onmiddellijk ingeleide Duitsche tegenaanval kwam evenwel zoo verras send. dat de Canadeezen de plaats niet alleen weer moesten prijsgeven, maar zelfs hun vooruitgezonden strijdkrachten niet meer konden terugnemen. In het gebied van Aken lag het zwaarte punt wederom in het gebied van Wuer selen waar op een smalle strook niet minder dan drie Amerikaansche tank- rn infanterie-divisies in den strijd werden geworpen. Alle doorbraakpogingen werden echter in bloedige en verbitterde gevechten verijdeld. De bolsjewistische aanvdl ter weers zijden van den straatweg Wirdballen— Wilkowisjen neemt nog steeds; in hevig heid toe. Materiaalslag om Aken tot nieuw hoogtepunt gestegen. (Dultsch legerbericht.) Uit het hoofdkwartier van dei maakte het opperbevel van de 1 weermacht gisteren bekend De thans aan den gang zijnde gevechten om de Westerschelde duren voort. De toestand is niet belangrijk veranderd Sterke geallieerde aanvallen ten Oosten van Brugge werden afgeslagen Duitsche patroullle-booten brachten voor de Nederlandsche kust een Britsche torpedomotorboot tot zinken en be schadigden een andere boot zwaar. Ten Oosten van Helmond werden de Britten uit een penetratieplek geworpen. De zware materiaalslag om Aken is gisteren tot een hoogtepunt gestegen- Met twee versche infanterie- en tank divisies, die door vliegers in scheervlucht werden ondersteund, probeerden de Ame rikanen de omsingeling der stad te vol tooien. Het gelukte hun de verbinding met Aken te vernauwen, maar niet af te snijden Dertig Amerikanen liepen naar de Duitsche linies over. Op de flanken van het bruggenhoofd Metz ondernamen de geallieerden sinds verscheidene weken afzonderlijke aanval len, die slechts gering succes opleverden. Het fort Driant aan den Moezel, ten Zuid-Westen van de stad, bevindt zich geheel in handen der Duitschers. In het bosch van Parroy ten Oosten van Epinal en aan weerskanten van het Moselottedal. ten Zuid-Oosten van Ré- miremont, duren de gevechten om stuk ken bosch en bergstellingen voort. De hardnekkige aanvallen van de geallieer den bleven ook gisteren, na geringe aanvankelijke successen, steken. Aan het Westelijk front werden in de eerste helft van October 3259 gevangenen gemaakt. 765 tanks en gepantserde ver- kenningswagens, 49 stukken geschut van allerlei aard en nog tallooze andere wa- oorlogstuig buitgemaakt of ver gaf uiting aan zijifi geloof in de overwinning, v oude strijders, die reeds jaq overtuiging vechten en di Landwacht staan. In aansluiting op deze ins'pecti? de Leider een bezoek aan een hospitaal, waar drie door Anglo-Amcrikaansche bommen zwaar gewonde Landwachters worden verpleegd Ook onderhield hij zich met enkele in dit lazaret verpleegde kameraden van de Waffen-SS. Twee steden in Oosten des lande door bomaanvallen zwaar getroffen. Zaterdag was het Oosten van ons land wederom het doelwit van Anglo-Amerl- kaansche bommenwerpers Twee steden, waar zich geen enkèl militair object in de nabijheid bevond, werden bijzonder zwaar getroffen. Hier werden zinnelooze verwoestingen aangericht en honderden woonhuizen vernield. Volgens de voor- loopige berichten zijn daarbij meer dan honderd Nederlandsche burgers gedood of liggen nog onder de puinhoopen Het aamal gewonden loopt in de honderden, J‘t verwacht moet worden, dat het I dooden nog zal toenemen. Inspecties door ir. Mussert. De persdienst der N.S B. deelt mede: Op Maandag 16 October j.l. heek dc Leider formaties van de Landna^ Soestduinen. Bilthoven en specteerd en vervolgens de luÉScj toegesproken. In zijn redEyspi Leider over de toekomst gfo oJ en gaf uiting aan zijiftntonw] ij dai vo' Aardappelbonnen. Het bericht, dat de verlenging van den geldigheidsduur der aardappelbon nen 1-24. 1-25, 2-24. 2-25. 3-24. 3 25 en 4-24 wordt verlengd tot en met 21 Oc tober a.s. vervalt. pens en nietigd. De Duitsche kuststellingen melden het voortduren van het geallieerde artillerie vuur. De Vl-beschieting op Lpnden werd voortgezet Bij het afweren van herhaalde aanval len van torpedomotorbooten en vlieg tuigen op Duitsche convooien voor de kust van Noordelijk Noorwegen, werden vier torpedomotorbooten zwaar bescha digd. Twee daarvan zijn waarschijnlijk gezonken Tien der aanvallende vlieg tuigen werden omlaag geschoten. Een Dultsch vaartuig ging verloren. Sterke Amerikaansche strijdkrachten drongen ook gisteren, na trommelvuur, naar de Duit in midden-ltalië op. grenadiers deden de bied ten Oosten van Ten Noorden en Loiano maakten de vorderingen, maar werden vallen opgevangen. Britsche het gebied ten Zuid- bleven zonder succ< Van den Balkan bied van Nil, midden-Morawa Bulgaarsche en Sowjet-Rus vechtsgroepen. Bij Belgrado stand gestabiliseerd. Aan den beneden-Theiss maakte een beproefde Hongaarsche gevechtsgroep bij een aanval talrijke zware wapens buit en maakte bovendien getangenen. De slag in het gebied ten Zuiden en Zuid-Westen van Debreczen nam op nieuw in hevigheid toe. De verdedigers van een plaats schoten van veertig aan vallende tanks acht en twintig stuk Aan het front van de Woudkarpathen is de bolsjewistische druk op de berg- stellingui ten Westen van den pas van het Czirokadal en van den Dukla-pas tijdelijk verminderd. Ten Noorden van Warschau en bij Seroc ondernainen de bolsjewisten, na hun zware verliezen in de voorafgegane gevechten, gisteren slechts betrekkelijk vruchtelooze aanvallen. Daarentegen zet ten zij hun doorbraakpogingen uit het bruggenhoofd Rozan aan den Narew voort. De taai vechtende Duitsche troepen behaalden hier een volledig af- weersucces. Aan weerskanten van Wilkowisjken zijn de bolsjewisten met talrijke infan terie- en pantserformaties over circa 40 K M. breedte, na een trommelvuur van verscheidene uren en met krachtige on dersteuning van slagvliegers. tot den grooten aanval overgegaan en hebben op een plaats de Qost-Pruisische grens bereikt. 145 Sowjettanks werden stukge schoten, waarvan alleen 70 tanks door een divisie volksgrenadiers. In hevige luchtgevechten en door lucht doelartillerie van de luchtmaeht verloren de Sowjets boven difl^trijdgebied en aan het front van den Narew 56 vliegtuigen. Ook ten Zuid-Oosten van Libau en bij Doblen hervatten de bolsjewisten hun zware aanvallen. Zij werden id harde ge vechten afgeslagen of opgevangen Volgens de voorloopige berichten vernielden de Duitschers daar 37 Sowjet-tanks. Aan het front van de Ijszee hebben Duitsche belagers aanvallen van de ten deele scherp volgende bolsjewisten afgeslagen. Aan den stormloop van massale in- fanterie-strijdkrachten ging een trommel vuur vooraf, dat vier uur duurde. Hierbij werd ongebruikelijk veel munitie ver schoten. In uiterst verbitterde gevechten vingen de Duitsche grenadiers den stoot op en grendelden zij eenige penetraties af ten Oosten van Wirdballen. alsmede juist bij de grens van Oost Pruisen, bij Neu stadt Zooals te verwachten was. zijn de bolsjewieken tegelijkertijd ten Zuidoosten van Libau en ten Westen van Doblen opnieuw een groot offensief begonnen Plaatselijke penetraties konden, na hevige tegenaanvallen, afgegrendeld worden. In de Poesta-vlakten van Hongarije staan sterke formaties bolsjewistische en Duitsche tanks tegenover elkaar. De Sowjet-Russen zijn hier in het geheele gebied bezig hun strijdkrachten te con centreer en. BESTUURSWISSELING IN HONGARIJE Horthy en de regeering afgetreden. Rijksbestuurder Horthy heeft, seint D.N.B. uit Berlijn, voor den Hongaar- schen omroep een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat hij buiten het Hon gaarsche parlement om en zonder de meening van het Hongaarsche volk te vragen bij de bolsjewisten te Moskou om een wapenstilstand heeft verzocht Horthy heeft, meldt DN.B. nader uit Boedapest, een verklaring gepubliceerd, waarin hij zijn proclamatie van Zondag intrekt en beveelt, dat de Hongaarsche troepen moeten blijven strijden. Hij heeft het ontslag der regeering aanvaard. Szalasi belast met de vorming eener nieuwe regeering en is daarna afgetreden. Szalasi is in de nieuwe regeering minister president en plaatsvervangend rijksbe stuurder, in welke functie hij een regent- schapsraad van drie leden heeft benoemd en tot deze zijn functie aanvaardt, zelf als rijksbestuurder zal optreden Per radio is een boodschap tot het Hongaarsche volk gericht, waarin een beginselverklaring van het nieuwe regiem van Szalasi is vervat en o.m. gezegd wordt: Wij weten, dat wij tot de over winning nog buitengewoon zware be proevingen zullen moeten doorstaan. Wij achten ieder offer in het belang van de overwinning klein. De boodschap eindigt met de woorden Wij zullen onzen oor log tot het martelaarschap voortzetten, aangezien ons geloof en onze trouw in daden van onze natie dit eischen en om dat wij weten dat wij de groote zonden der afgeloopen eeuwen en decennia al leen weer goed kunnen maken, wanneer wij tot aan de zelfopoffering toe voor ons vaderland, voor ons ras en ons ge zin leven. Leve Szalasi. De Hongaarsche minister van oorlog, Baracky. heeft een legerorder uitgevaar digd. waarin hij de Hongaarsche troepen oproept onvoorwaardelijk door te vechten. Allen zonder uitzondering, aldus deze order, kunnen tji^ns slechts één plicht hebben -. met al hun kracht de oorlogs- pllchten vervullen. Voor den zender Budapest heeft de minister van onderwijs. Rajnis, de eerste proclamatie der nieuwe Hongaarsche regeering voorgelezen. Het volk wordt opgeroepen tot den strijd om het Hon gaarsche bestaan, want, aldus de pro clamatie. men weet, dat het opgeven van den strijd de volkomen vernietiging der volkskracht en het slavenleven van het Hongaarsche volk zou b'-teekenen Het is de eerste taak der regeering het volk totaal in den strijd te voeren aan de zijde van zijn bondgenooten. De regee ring verzekert, dat zij het binnenlandsche front met alle middelen zal beveiligen. De partij der pijlkruisers in de Hon gaarsche beweging heeft als draagster van den nationalen wil op bevel van haar leider. Franz Szalasi, haar activiteit, zooals zij die voor het partijverbod uit oefende, weer opgevat. Kolonel-generaal Miklós, opperbevel hebber van het eerste Hongaarsche leger, is met meeneming van de kas naar de Sowjet-Russen overgeloopen. Ook de chef van zijn staf, kolonel Kerdi. is over- geloopèn. Gevechten bij Formosa Het keizerlijke hoofd kwartier meldt, dat nieuwe luchtaanvallen op verschei dene plaatsen van het eiland Formosa zijn ondernomen. Zaterdagochtend ver schenen ca. 450 vijandelijke machines die waren opgestegen van vliegkamp- schepen. gevolgd door ca. 100 zware bommenwerpers, die van Chineesche steunpunten waren gestart. Er is schade aangericht aan inrichtingen op den be- ganen grond en aan schepen alsmede aan Japansche vliegtuigen. Het aantal neergeschoten vijandelijke vliegtuigen sinds den eersten aanval van 12 October bedraagt thans 160. Het keizerlijke hoofdkwartier heeft mededeeling gedaan van gevechten in, de wateren van Formosa en daarover nader bericht, dat de Japansche strijd- krachten, die de vluchtende oorlogsbo dems bij Formosa achtervolgden, tien vliegkampschepen, twee slagschepen, drie kruisers en een torpedojager tot zinken brachten en twee vliegkamp schepen, een slagschip, vier kruisers en elf andere oorlogsbodems beschadigden De Britsche regeering heeft een politiek vertegenwoordiger in Finland benoemd, die tot taak heeft, in alle politieke aangelegenheden een direct contact tusschen de Britsche en Finsche regeering te handhaven. De leider heeft op een gedeeld, dat m van de voor den Buiten Góudap. w. 0,19. Franco per postp. kw. 3.41. p. m. 1,21

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1