1 GOUDSCHE COURANT ===- I lül' SJNNA ida van Aangewezen bonnen voor de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht voor de 11e periode 1944 (2e helft) inneschijn Doorbraakpogingen Oostelijk Helmond uiteengeslagen. Vrijdag 20 October 1944 nummer K 969 STADSNIEUWS van alle geeft recht op het koopen van: 4 rants, brood oo 1 rants, vlet H rants, vlet melk suiker 1 KG. aardaj kracht i werk .in 83ste Jaargang No. 21676 Chefredacteur: F TIETER, Gouda Bureau: Markt 31. Telefoon 2745 Postrekening 48400 125 gram margarine of boter lationale len inzet ide 90 runde- Iveren en 52 uit een schij margarine en verdwenen. de Duit- j kon- i. HUISHOUDSTER In burgergezin. (Geen ersgezin). G. 7884 bur. v. d. Blad U thans nog vlot CH GEBRAND v toewijzingen luwe 14 EL - Optfericht 1B8J lllllllllllllllllliiiiiiiiliiill^ op de len- verkrijgen van 1- 70/1-71 2- 70/2-71 3- 70/3-71 4- 70/4-71 1- 72/1-73 2- 72/2-73 3- 72/3-73 4- 72/4-73 1-74; 2-7$ 3-74; 4-74 1- 75/1-76 2- 75/2-76 3- 75/3-76 4- 86 t/m 4-88 3% liter 250 gram 150 gram versnaperingen 1 77; 2-77 3- 77; 4-77 4- 78 1- 60, 1-61 2- 60. 2-61 3- 60. 3-61 4- 60 ingewezen. van het depar- en Visscherij dat vAn 15 tot en met en 1-77, 2-77 en toopen van 250 daarom is rsge- E leale om Aken ver- adiers vijande- ’.Vesten van me den Ameflka- Rij verloren gegane van onze van Rémire- uit zijn stel- onze speciaal inge rijke, vervorm- ins steeds tijdig Uw vorming brengt. 15 tot en met 28 October Elk der volgende bonnen: 1- 80 t/m 1-88 1 2- 80 t/m 2-88 3- 80 t/m 3-88 l 4- 80 t/m 4-82 1 3 rants, brood, bloc 4-83 t/m 4-85 J 250 gram L. *23/24. 25. 26. 27. 28. brood, bloem of kindermeel of voedingssuiker 1 rants, brood of bloem 250 gram grutterswaren 100 gram kaas 250 gram jam of stroop 1 rants, vervangings middelen Prijabeheeracbing. Dc opsporings dienst van de prijsbeheersching in Zuid- Holland heeft in de afgeloopen vier freken te dezer stede acht processen verbaal wegens prijsovertredingen opge maakt. 1 rants, waschpoeder. 1 rants, tabak, sigaren of sigaretten Tot en met 6 Janunri 1945: R10 (tabak) 45 gram scheerzeep llllllllllllllllllllllllllllllll///^. regen. Zoo verandert jrklap en bij iedere weers„ worden, zoo’n ideale aed gekleed gaan Ic ickh of kaas :efch of kaas l’A liter taptemelk Vroui heeft uitgemc gouden jubilc ken, bij weiae g< telijke huldiging weken geleden medegezongen. Inbraak en diefstallen Gisternacht is ingebroken in een woning aan de Walvisstraat, waarbij een damesfiets met twee fietstasschen, een pendule een cassette lepels en vorken, los tafelgerei, twee stoelkussens en een hoeveelheid verschillende levensmiddelen zijn ontvreemd De bewoonster was niet thuis en sliep elders. Achter een woning aan de Joubert- straat zijn drie konijnen uit een hok gestolen De eigenaar woonde pas een jiag in het huis. Uit een weiland te dezer stede is een schaap ontvreemd. Tijdens het vervoer naar Gouda zijn hip een doos met 10 KG. m een zak met 75 K.G. tarwe Jubileum. Op 27 October hoopt de heer C v. d. Boogert. opperwachtmees ter bij de gemeente-politie. vijf en twintig jaar in Goudschen politiedienst te zijn. Verbitterde strijd bij Aken. (Dultsch legerbericht.) Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht gisteren bekend In Nederland hebben onze troepen ten Oosten van Helmond de doorbraak pogingen van den vijand, die met zeer krachtige medewerking van artillerie en slagvliegtuigen werden ondernomen, uit eengeslagen. Tien tanks werden stukge schoten. In den zwaren strijd ijdelden onze pantsergrenadiers lijke aanvallen ten Zuid-Wei Wuerselen en ontrukten nen een reeks tijdelijk v< kazematstellingen. Huls na huis aan den stadsrand van Aken wordt verbitterd tegen den uit het Noorden. Oosten en Zuiden aanvallenden vijand verdedigd. Snelle Duitsche gevechts- en 's nachts opereerende slagvliegtuigen vielen met waargenomen goede uitwerking vijande lijke ravitailleeringssteunpunten in dit strijdgebied aan. In het woud van Roet gen duren de stellingsgevechten voort. Ten Noord-Westen van Epinab wordt in het gebied van Bruyerès sinds dagen hevig gevochten. Tegenaanvallen troepen ten Zuid-Oosten mont wierpen den vijand lingen. Onze artillerie sqhoot een vijande lijke opslagplaats van materiaal in brand. Het storingsvuur van de V 1 op Londen gaat voort. De aanvallen van het vijfde Ameri- kaansche leger in midden-Italië namen, in den loop van den dag. in hevigheid toe. Vastberaden eigen tegenaanvallen wierpen den vijand uit kleine penetratie- plekken en veroverden een belangrijken heuvel. Pas in de avonduren kon de vijand, met zware verliezen, geringe penetraties aan den weg naar Bologna bereiken. De krachtige Britsche druk in het gebied van Cesena duurt voort. Bij zuiveringen in het achterwaartsche Itali- aansche legergebied werden onlangs tal rijke bendentroepen vernietigd. Met hun kampen viel een rijke buit in onze handen In midden-Griekenland werd de stad Thebe, in het kader van onze distanci- eerlngsbewegingen. ontruimd. In Servië wordt, vooral in de gebieden ten Oosten van Krajevo en Kragujevac, alsmede ten Zuid-Oosten van Belgrado, gevochten. Om Debreczen zijn onze troepen in een zwaren strijd gewikkeld met den naar het Noorden opdringenden vijand Duitsche formaties slagvliegtuigen ver nielden meer dan honderd bolsjewisti sche voertuigen en talrijke stukken ge schut. Aan het front van de Woudkarpathen ontstonden ten Westen van den pas van Vereckei efi van het Gzirokadal plaatse lijke gevechten. Ten Westen van den Duklapas werden vrij sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen De slag aan de grens van Oost-Pruisen. tusschen Südauen en Schirwindt. duurt met toenemende hevigheid voort. Eydt- kau ging verloren, maar onze dapper strijdende troepen verhinderden de door de Sowjets beoogde doorbraak. In den slag, die drie dagen duurde, werden tot dusver 250 vijandelijke tanks vernietigd Ook ten Zuid-Oosten van Llbau, als mede tusschen Doblen en de Golf van .xiga, zetten de bolsjewieken hun sterke aanvallen voort. Zij werden afgcslagen, waarbij 38 tanks werden stukgeschoten. In midden-Finland verloopen onze dis- tancieeringsbewegingen. naar het Noor den en Noord-Westen. volgens de plan nen Nadat bolsjewistische aanvallen en ten Noorden van den weg naar Ijszee waren mislukt, is de vijand hed: ochtend opnieuw tot den aanval over gegaan. De gevechten zijn in vollen gang. Bij een terreuraanval van Anglo-Ame- rikaansche bommenwerpers op Bonn werd het stadsgebied zwaar getroffen o a- vielen de universitelt. vele cultuur monumenten en zestien ziekenhuizen aan de bommen ten prooi. Andere terreuraanvallen waren gericht op Kassei en Keulen. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wier pen in den afgeloopen nacht bommen op Hannover en Mannheim. SITUATIE AAN DE FRONTEN. Niéuw oitenslel tusschen Eindhoven 4 en Nijmegen. Ter ondersteuning van den strijd bij Aken heeft, meldt Interinf. de Ameri- kaansche opperbevelhebber Dinsdag op nieuw een offensief ontketend op de lange flank tusschen Eindhoven en Nij megen. Na een zeer hevige artillerie-voorberei- ding ging het tweede Britsche leger hier, ondersteund door talrijke formaties ge vechts- en slagvliegtuigen. ten Oosten van Helmond met eenige pantserdivisies en verscheidene infanterieformaties tot den aanval over. Deze werd evenwel over de geheele linie afgeslagen, waarbij de Britten 47 tanks verloren- Een ander zwaartepunt is nog steeds de monding van de Schelde, waar, met uitzondering van eenige penetraties in het bruggenhoofd van Breskens, de sche troepen hun posities volledig den handhaven. Op de Noordelijke flank van het bruggenhoofd bij Metz duurde de con- delijken strijd overal daar, waar de vijand den Duitschen bodem wil betreden, roep ik daarom alle Duitsche mannen, die de wapenen kunnen dragen, op tot den strijd. Ik beveel: 1. In de gouwen het Groot-Duitsche Rijk moet uit mannen tusschen 16 en 60 jaar, die de wapenen kunnen dragen, de Duitsche Volkssturm worden gevormd. Deze zal den vaderlandschen bodem met alle wa pens en middelen verdedigen, in zooverre nan' iten deze daartoe geschikt blijken2 de opstel- IJ°°I stad hng en leiding van den Duitschen ..Volks- d?ai en sturm" berust in de gouwen bij de gouw- .ot 5 ten- leider». Zij moeten zich daarbij vooral A d' bedienen van de bekwaamste organise- Maa /ar- toren en leiders der beproefde instellin- '‘i van de partij, van de S.A., van de S.S.. van de N.S.K.K. en van de Hitler- jugend; 3. ik benoem den stafchef der S.A. Schepmann tot inspecteur voor de schietopleiding en den corpsleider van het N.S.K.K-, Kraus, tot inspecteur voor de motortechnische opleiding van den Volkssturm. De leden van den Duit schen Volkssturm zijn gedurende hun in zet soldaten in den zin van de weer- machtswetgeving; 5. de deelneming van leden van den Volkssturm aan organisa ties buiten hun beroep blijft onaangetast. De dienst in den Volkssturm gaat echter voor iederen anderen dienst in andere organisaties De Reichsführer S.S. is als opperbevelhebber van het reserveleger verantwoordelijk voor de militaire orga nisatie. de opleiding, bewapening en uit rusting van den Duitschen Volkssturm 7. het in den strijd brengen van den Duitschen Volkssturm volgt op mijn aan- eersta, wijzingen door den Reichsführer S.S. als tschen bevelhebber van het reserveleger; 8 de militaire uitvoeringsbepalingen vaardigt de bevelhebber van het reserveleger. Reichsführer S.S.. Himmler, uit. de poli tieke uitvoerbepalingen in opdracht van mij. Reichsleiter Bormann 9 de natló- naal-socialistische partij vervult voor het Duitsche volk de hoogste eereplicht door in eerste instantie haar organisa ties als voornaamste draagster van dezen strijd in te zetten. DISTRIBUTIENIEUWS Bon voor suiker aai De secretaris-generaal v tement van Landbouw maakt bekend, dat vL^ 28 October elk der bonnei 3-77 recht geeft op het ko gram suiker. MARKTBERICHTEN VEEMARKT GOUDA. 19 Oct. Aangevoerd 171 stuks, zijnd ren, 12 nuchtere kalveren, 17 graskah schapen- KAASMARKT GOUDA. 19 Oct. Geen aanvoer. VERDUISTEREN Er moet verduisterd worden van 17.45 tot 7.15 uur. NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN KK1S X" ^p.«, Z kC/s.u. p- m./i.a centratie van strijdkrachten door de Amerikanen voort Bi) Aken gelukte het den Amerikanen, in de buurt van Wuerselen, met vlam menwerpers enkele bunkers te bezetten. Nadat het den Amerikanen Dinsdag ge lukt was de beide vleugels in dit gebied met elkaar te vereenigen. vielen zij Woens dag met geconcentreerde strijdkrachten de buitenwijken en het Noordelijk spoor wegemplacement aan. Hier ontstonden Verbitterde gevecht! in de huizen. De geheele oude Keizerst is door de wekenlange beschieting door de talrijke bomtapijten één rookt de puinhoop gewogen. In het gebied ten Noorden van War schau concentreeren de Sowjet-Russen gen sterke formaties, die zij in geforceerde S.S. marschen aanvoeren. Tegelijkertijd wor-‘ den de uitgeputte stootdivlsies afgelost. De bolsjewieken bereiden zich hier voor op een offensief dat ten doel heeft in Noord-Westelijke richting naar Danzig door te breken, ten einde de in Oost- Pruisen staande Duitsche troepen af te snijden. VOLKSLEGER IN DUITSCHLAND Deutsche Volkssturm” opgericht. De Führer heeft de volgende beschik king uitgevaardigd Na een vijfjarigen zeer zwaren strijd, staat als gevolg van het in gebreke blij ven van al onze Europeesche bondge- nooten. de vijand aan eenige fronten in de nabijheid of aan de Duitsche grenzen. Hij spant zijn krachten in om ons Rijk te vernietigen en het Duitsche volk en zijn sociale orde te vernietigen. Zijn doel is het uitroeien van den Duits mensch. Evenals in den herfst van 1939 staan wij weer geheel alleen tegenover onze vijanden In enkele jaren was het ons toentertijd gelukt door den eersten groe ten inzet van onze Duitsche volkskracht de belangrijkste militaire problemen op te lossen en het bestaan van het Rijk en daarmede van Europa gedurende jaren veilig te stellen Terwijl de tegenstander thans gelooft zich voor den laatsten slag te kunnen opmaken, zijn wij besloten den tweeden grooten inzet van ons volk te voltrekken Het moet en zal ons ge lukken, evenals in de jaren 1939—1941, uitsluitend op onze eigen kracht bou wend, niet alleen den wil tot vernietiging van den vijand te breken, maar hem weer terug te werpen en zoolang van het Rijk te houden, tot een overwinning, die de toekomst van Duitschland, van zijn verbondenen en daarmede van Europa, veilig zal stellen, gewaarborgd is. Tegen over den ons bekenden wil tot vernieti ging van onze joodsche interm vijanden, stellen wij den totale van alle Duitsche menschen. Ter versterking der actieve strijdkrach ten van onze weermacht en in het bij zonder tot het voeren van een onverbld- NIEUWE VERSCHIJNING IN HET STADSBEELD. De toeterende incasseerder De uitschakeling van den stroom over dag, heeft ook de electrische huisbellen buiten werking gesteld. Er zijn aller hande noodoplossingen gevonden; hier todigt een briefje uit tot hard kloppen, ir steekt een koord uit de brievenbus of een geïmproviseerd hellegat en elders is de trekbel weer te voorschijn gehaald. Maar niet iedereen is vindingrijk ge weest en dan is het aan degenen, wier werkkring medebrengt, dat zij veel aan de deuren moeten zijn, overgelaten er wat op te zoeken. Zoo heeft de incas seerder van den gemeentelijken storings dienst z’n attributen, waarmede hij langs de huizen gaat, uitgebreid, sinds een week hangt hem een scheepstoeter om den hals en waar geen bel werkt, kon digt een luid getoeter den bewoners zijn aanwezigheid aan. De toeter geeft een respectabel geluid en de incasseerder is over het resultaat alleszins tevreden en hij vindt het een probaat Tniddel. want de klanten komen prompt voor. G. N. P. van Hooft f Op 73-jarigen leeftijd is ghteren over leden de heer G. N. P. van Hooff, die drie en vijftig jaar deel van het zang koor van de parochiekerk van O. L. iw Hemelvaart aari den Kleiweg uitgemaakt. In 194^ mocht hij zijn jubileum als koorzanger herden- welke gelegenheid hem een har- werd bereid. Tot enkele heeft hij in het koor aardappelen (geldig tot en met 21 October) Voorts zijn geldig: Tot en met 28 October 1944: 21 1 rants, eenheldstoiletz. 22 1 rants, zeepvervangende waschmiddelen 18250 gram jam of stroop C 401D 4011 rants, zeepvervangende E 401 (inlegvel) waschmiddelen of waschpoeder E 402 (inlegvel) 1 rants, toiletzeep 225 (algemeen) 1 rants, waschpoeder C74; D74; E74 (reserve) 42. 43. 44 (tabak)

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1