GOUDSCHE «COURANT VEVER FOYER s verrukt OEFENING id bij K Zware strijd in Zeeuwsch gebied duurt voort. BOUQUET JN tJDE LELIE" St. Apthoniestraat 9 opjnaak werken i Maandag 23 October 1944 per nummer NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN K963 Concerten van Vat 17 e |e" 11 verrassend I getroffen. het van Retterdamsch larmonlsch Orkest tadere aankondiging uitgesteld >ns stroomverbod in lieuwen Schouwburg, ie ten Hen HERVORMDEN literste d - rE MARKT 25 k, Peperstraat 128, THOMSEN van itie olen vermin- NA 15 NOVEMBER GEEN GAS MEER. Ook stroomlevering zal spoedig ophouden. De directie der gemeente-lichtfabrieken deelt mede: Behoudens heden zal de ow roensdag 15 November a s. o :nde wijze worden voortgej Schmalfuss meldt jke front is thans Venray zwaartepunt rbitterden die uit Prijs abonnement bezorgkring Gouda. p. kw. 2,36, p. m. 0,78, p. w. 0,18 Buiten Goudap. w. 0,19. Franco per post: p. kw. 3,41, p. m. 1,21 DISTRIBUTIENIEVWS De nieuwe aardappelbon. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat van 22 tot en met 28 October op elk van de bonnen 1-62, 1-63, 2-62, 2-63, 3-62. 3-63 en 4-62 van de noodkaart in de provincies Noord-Hol- land en appelen 83ste Jaargang No. 21677 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 derd. Op overschrijding van eenige be- teekenis, welke bij de meteropnemlng van begin November a.s. (of eerder bij 1-i._- ming) wordt gecon- jjjdelijk langdurige STOLWIJK. Bevestiging en intrede ds. mr, H. van Ewijck. Na des morgens in zijn ambt bevestigd te zijn door ds. J. B. Th. Hugenholtz van Ammerstol, die predikte naar aanleiding van Efeze 4 12b, deed Zondagmiddag de nieuwe predikant der Ned. Herv. Gemeente van Stolwijk, ds. mr. H. van Ewijck, komende van Poortugaal en beroepen in de vacature wegens het emeritaat van dB. B. j. Kanis, in een stampvolle kerk zijn intrede. Ais tekst had hij gekozen Filippenzen 2:11: „En alle tong zou belijden, dat Jezus Christus de Heere is tot heerlijkheid Gods des Vaders De eerste Christengemeenten hadden, aldus ds. Van Ewijck, een eenvoudige geloofsbelijdenis „Jezus Christus, onze Heer”. Was het nu nog maar zoo in onze kerken I Groepen Christenen verschansen zich tegenover elkaar achter dogma's en zelfvoldaanheid. Welk een kracht zou onze kerk kunnen ‘toonen, als zij een eenheid was. Geen twee menschen zullen, op dezelfde wijze de openbaring van God ervaren. Daarom een eenheid, die zich niet toont door een gelijkheid van denken, maar die zich gebaseerd heeft op dat eene: „Jezus Christus, onze Heer”. Na de prediking richtte ds. Van Ewijck zich tot verschillende aanwezige autoriteiten en kerkelgke functionarissen, oa. burgemeester mr Lepelaars, den consulent ds. Hugenholtz, zijn voorganger ds. Kanis, den kerkeraad en de kerkvoogdij en de predikanten ds. de Voogd van der Straaten van Haastrecht, ds. Nienhuis van Gouda, ds. Zevenboom van Berkenwoude en ds Donker van Moordrecht. Bijzonder op prijs stelde hij de aap» wezigheid van een afvaardiging van de Ned. Herv. Evangelisatie te Stolwijk. „Moge de tijd kome”, aldus ds. Van Ewijck. „dat wij bij elkaar komen om naar elkaar te luisteren in die openheid en eerlijkheid, die Christenen waardig is”. Namens den kerkeraad sprak de heer D. Anker en namens de kerkvoogden en notabelen de pres’dent-kerkvoogd de heer H. J. Hailing den predikant toe. Ds. W. de Voogd van der Straaten van Haastrecht voerde het woord namens den ring Schoonhoven en op zijn verzoek zong de gemeente staande Ps. 27 7 „Zoo ik niet had ge loofd, dat in dit leven”. De nieuwe predikant hield zijn intrede-prediking op den nieuwen stijlvollen kansel, waarmede het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente is verrijkt Oosten v van sterl ineen. De geweldige materiaalslag om Aken duurt voort. In de stad zelf biedt een kleine, uit volksgrenadiers bestaande, bezetting nog steeds taaien en succes vollen tegenstand. Het bruggenhoofd Belgrado werd, na vernieling van alle voor de oorlogvoering belangrijke installaties, ontruimd. Ten Noorden van de Woudkarpathen concentreerden de Sowjet-Russen in het gebied van Krosno en ter weerszijden van het baanvak Debrian—Tarnow sterke strijdkrachten, met het doel naar Krakau op te rukken. Ten Noord-Westen van Debreczen be reikten de bolsjewistische tankvoorhoe- den Tiszazsege. doch werden in tegen aanvallen teruggeworpen. Het zwaarst woedde de strijd om Debreczen zelf. Eerst nadat het gros der Duitsche troepen nieuwe stellingen aan den boschrand, juist ten Noorden van de stad, hadden betrokken, ontruimde.de verbitterd vech tende achterhoede, al vechtende, de laat ste groepen huizen. De oorlogscorrespondent Nijmegen en vochten, geins Bij de inspec tientallen niet onvoorziene omstandig- gasvoorziening tot en met Woensdag 15 November a s. op de be kende wijze worden voortgezet. Met ingang van Donderdag 16 November a s. kan geen gas meer geleverd worden. Daar geen kolenzendingen meer te ver wachten zijn, moet met dezen datum rekening worden gehouden. Het tijdstip waarop het electriciteits- verbruik ook in de woonhuizen geheel moet ophouden, zal spoedig aanbreken en bijtijds bekend worden gemaakt Nu de gasvoorziening tot het uiterste is beperkt, wordt het publiek vooral gewezen op de belangrijke be het electriciteitsrantsoen. Zooals wordt dit rantsoen met de helft Burgerlijke Stand. Geboren: 18 October: Wilhelm Adrianus, zn. van A. A. de Mol en I. Th. Bertels, Hoogstraat 8. Arie, zn. van T. de Vlaming en M. van der Ree, Steijnkade 19. 19 October: Lizelotte, dr van C. van Willigen en C. Gravesteijn, Sophiastraat 17. Ondertrouwd: 19 October: L. G. Wesseling en G. de Waard. J. Groenhuijse en A. de Leeuw. Overleden17 October: Karssien Behling, 35jaar. 18 October: Hendrik Cornells Adrianus de Gruijl, 12 jaar. Frits Stolk, 18 jaar. 19 October: Oode- fridus Nicolsas Petrus van Hooff, 72 jaar. Adrianus Jonker, 80 jaar. Jubileum. Op 1 November hoopt de heer A. Schotborgh vijf en twintig jaar als besteller bij de P.T.T., kantoor Gouda, werkzaam te zijn. Benoeming. Tot onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool is, be noemd de heer M- de Kool, onderwijzer aan de Chr. school II te Ouderkerk a. d. IJssel. Predikbeurten Vrije Evang. Ge meente. Zeugestraat 38. Donderdag 3 uur ds. H. C Leep, bidstond voor den nood van onzen tijd. Konijnenhoudersplaag. Uit een schuur achter een woning aan de De Ge- nestetstraat zijn vijf konijnen ontvreemd. PLAATSELIJK NIEUWS Canadeesche stoottroepen dringen haven van Breskens binnen. Interinf meldde gisteren uit Berlijn In het Vlaamsch-Nederlandsche gebied wer den alle aanvallen der Canadeezen van het Zuiden uit in hoofdzaak en wederom met zware verliezen voor de Britsche Dominlontroepen afgeslagen, terwijl de in het Oosten van het bruggenhoofd opereerende stoottroepen er in slaagden de haven van Breskens binnen te drin gen en deze te blokkeeren. Door zware batterijen op het eiland Walcheren werden zij onder doeltreffend vuur genomen en leden zij buitengewoon bloedige verliezen. Bij de hernieuwde pogingen van het eerste Canadeesche leger om de toe gangen over het land naar het eiland Walcheren in handen te krijgen, werden verscheidene aanvallen, die deels door tanks werden gesteund, in het gebied van Woensdrecht afgeslagen. In het gebied van Eindhoven-Nijmegen kwam het Zaterdag slechts tot plaatse lijke gevechtsactie Het eerste Britsche leger en de daaraan toegevoegde forma ties wachten daar op de aankomst van reserves. Bij een der talrijke Duitsche tegenaan vallen, in het gebied van Wuerselen, kon een sterke Amerikaansche gevechts groep worden afgesneden en konden gevangenen worden binnengebracht. Zaterdag meldde Interinf In het bruggenhoofd aan de Maas, t van Helmond, stortten aanvall vss sterke infariïerie- en tankformaties Inspectie Landstorm Nederland. De Leider heeft Woensdag op een terrein in het midden des lands de daar verzamelde bataljons van de Landstorm Nederland, die in België en bij Arnhem, Nijmegen en Oosterbeek hebben ge vochten. geinspecteerd en toegesproken. ictie Wenschte de Leider de euwe dragers van het Ijze ren Kruis 2e klasse geluk. Geen geleidebiljetten voor aardappelen- vervoer. Het hoofdbedrijfschap voor akkerbouw producten maakt bekend, dat in de pro vincies Noord- en Zuid-Holland voor het ’'“’-««-r van aardappelen, geteeld op be- Jrijfs- en/of volkstuinen, geen geleide biljetten meer worden afgegeven, ook niet door de V.B.N.A. Het heeft derhalve geen zin zich ter verkrijging van een ge- leidebiljet voor dergelijke aardappelen tot de V.B.N.A. of tot andere instanties te wenden. Staking gaslevering te Amsterdam. Met ingang van 25 October zal de gasvoorziening te Amsterdam worden gestaakt De electriciteitslevering is la eenige weken stopgezet. VERDÜISTEREN Er moet verduisterd worden van 17.30 tot 7.30 uur. standsvoorwaarden voor Bulgarije is een accoord bereikt. Beide regeeringen zijn overeengekomen in Zuid-Slavië een ge meenschappelijke politiek te volgen, die er op gericht is een oplojaing voor de interne moeilijkheden vair Zuid-Slavië te vinden door een overeenkomst tusschen de koninklijk Zuid-Slavische regeenng en de beweging voor de nationale vrijheid. Het recht van het Zuid-Slavische volk, zijn toekomstigen staatsvorm na den oorlog naar eigen wensch in te richten, wordt, naar het communiqué zegt, als onveranderlijk erkend. Landing op de Philippijnen. Officieel wordt te Manilla medegedeeld, dat geallieerde strijdkrachten in de och tenduren van Dinsdag landingsoperaties hebben ondernomen tegen het eiland Suluan in het centrale deel van de Phi lippijnen. Het keizerlijke hoofdkwartier maakte bekendEen vijandelijke vloot is tezamen met een vrij groot aantal transportschepen 17 October verschenen in de baai van (Philippijnen) en begon sinds den lag van 18 October de kust te be-j :n en te bombardeeren Japansche hebben tegen- D.N.B. in het Westen. 1 Aan het Westelijk» ook het gebied van V geworden. Het geraakte na verbi strijd in handen van den vijand, het gebied van Overloon met tanks aanviel. Een ander frontbericht deelt mede, dat het bij Venray en ten Noord oosten van Deurne tot verbitterde ge vechten op korten afstand kwam. De geallieerden hebben hier eveneens zeer sterke strijdkrachten geconcentreerd en probeeren, van het Noorden uit aan vallend, het Duitsche bruggenhoofd aan de Maas op te ruimen. Dit bruggen hoofd wordt gevormd rond de steden Venlo en Roermond over een breedte van ongeveer 50 K M. en een diepte van ongeveer 20 K.M. Communiqué van Moskou. Reuter meldt dat de Britsche premier. Churchill. Zondagmiddag per vliegtuig te Londen is teruggekeerd. Ook de mi nisterpresident der uitgeweken Poolsche regeering. Mikolaszyk. is uit Moskou teruggekeerd. Eden is nog niet te Londen. Een communiqué over de besprekin gen van Moskou zegt, naar Reuter meldt, dat de uitvoering der in Teheran opge stelde militaire plannen in het licht der jongste gebeurtenissen en ook in het kader der besluiten van de conferentie van Quebec over den oorlog in West- Europa, grondig is onderzocht en dat men zijn vertrouwen in de toekomstige vor deringen der geallieerde operaties aan alle fronten tot uiting heeft gebracht. Het communiqué deelt dan mede, dat over vele politieke vraagstukken van ge meenschappelijk belang een vrije en in tieme gedachtenwisseling heeft plaats jjehad. Aanzienlijke vorderingen zijn ge maakt wat betreft de regeling der-Pool- sche kwestie die door de Sowjet-Russl- sche en de Britsche regeering uitvoerig is besproken. De onderhandelende partijen hebben vervoei besprekingen gevoerd zoowel met den drijfs- minister-president en den minister van buitenlandsche zaken der Poolsche re geering te Londen als met den voorzitter van den nationalena raad, alsook met den voorzitter van de Poolsche Sowjet te Lublin. Deze besprekingen hebben in belang rijke mate er toe bijgedragen de mee- ningsverschillen te beperken en misver standen uit den weg te ruimen. Omtrent de meest essentieele punten duren de besprekingen nog voort. Verder is de loop der gebeurtenissen in Zuidoost-Europa aan een diepgaand onderzoek onderworpen. Omtrent de nog overgebleven punten der wapenstil- Zuid-Holland één kilogram aard- beschikbaar wordt gesteld. Inlevering groentebon twaalfde periode. De secretaris-generaal van Landboüw en Visscherij maakt bekend, dat het publiek den bon „groente 12e periode" vóór 25 October dient in te leveren bij den handelaar, van wien men van 29 October tot en met 25 November groente en fruit wenscht te koopen. Bij deelneming aan de maaltijden van de centrale keuken dient men dezen bon bij den eerstvolgenden kaartverkoop af te geven. Indien men dezen bon reeds bij den handelaar heeft ingeleverd, moet men dezen derhalve terugvragen. Brood alleen op geldige bonnen. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening vestigt er nogmaals de aandacht op. dat het den bakker slechts is toe gestaan brood af te leveren tegen gelijk tijdige in ontvangstneming van op den dag van aflevering geldige bonnen. Meer malen is reedsgebleken.dat brood wordt afgeleverd zonder gelijktijdige in ont vangstneming van distributiebescheiden, dan wel op bonnen, welke, naar men vermoedt, een volgende periode geldig zifllen worden verklaard. Zulks is echter, zoowel wat het afleveren als het ont vangen betreft, ten strengste verboden. Op overtreding van dit verbod zal nauw lettend worden toegezien. STADSNIEUWS op Leyte middt schietei eenheden in dit gebied aanvallen ondernomen. Ex-koning Carol van Roemenië is in gezel schap van mevr. Lupescu te New-York aange komen. Hij is op weg naar Brazilië, vanwaar hij naar Portugal en vervolgens naar Roemenië wil reizen. BINNENLAND DE WITH, makelaar, sur, landbouwkundige, agt te koop: NDERIJEN, HUIZEN, KEN, ENZ aan veel gelden voor apotheek (ook lage ren- Btheer aaministraties alle verzekeringen. Straatweg 107. Gouda, Telefoon 2373. tusschentijdsche opneming) stateerd. moet onvermi;2_Lj_ afsluiting volgen. A. Jonker Kzn. f In 80-jarigen ouderdom de heer Adrianus Jonker Kzr vroeger jaren aardewerkindusl dezer stede is geweest. Aanvankelijk was de heer Jonker, de zaak van zijn vader K. Jonker voort- zettand, verbonden aan het pottenbakkers bedrijf op den Turfsingel. Vervolgens ging hij naar de plateelbakkerij Zuid- Holland. waarvan toen de heer Estié eigenaar was, met wien hij den grond slag legde voor het huidige bedrijf. Later heeft hij een majolicafabriek (effen aarde werk) gesticht op het Jaapjeserf bij de Vest. Na de opheffing van dit bedrijf trok hij'zich uit het industrieele leven terug. De heer Jonker is medeoprichter in 1890 en bestuurslid van de Onderlinge Brandverzekering-Maatschappij „Gouda" en bestuurslid van de Nutsspaarbank geweest. Ook heeft hij zitting gehad in den kerkeraad van de Remonstr. Geref. Gemeente. Het stoffelijk overschot zal morgen te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats worden ter ruste gelegd. Afhalen noodkaarten 2e serie. Afhalen aan Distributiekantoor tus schen 8.30 en 12 uur van noodkaarten 2e serie: Dinsdag de namen Schrader tot en met UijttenbroekWoensdag de Vaal tot en met Vijver. Lichamen eerste noodkaarten en de tweede stamkaarten medebrengen. Ondersteuning verwanten van vrijwilligers. Het Fürsorgekommando des höheren SS- und Polizeifiihrers deelt mede: Voor de laatste maal in dit jaar zullen aan degenen, die recht hebben op ondersteuning, of aan hun gemachtigden, onder overlegging van de vereischte bewijsstukken de ondersteuningsgelden worden uitbetaald op de Ortskommandanturen, resp. gemeentehuizen, en wel Woensdag 25 October 14 uur te Gouda, Donderdag 26 October om 8 uur te Dordrecht. Tot het verzorgingsgebied behooren de voor ondersteuning in aanmerking komende verwanten der Nederlandsche vrijwilligers der Waffen-SS, zoo mede van den Landstorm Nederland, de Duitsche landmacht, het luchtwapen, de Kriegsmarine, de Polizei. de Technische Nothllfe en het Deutsche Rote Kreuz. Rechthebbende verwanten der vrijwilligers, be- hoorende tot de hierboven genoemde groepen, dienen zich voortaan, zoo mogelijk onder opgave van hun Aktenzeichen. in alle verzorgingsaange- legenheden te wenden tot de Dienststelle Feldpost- nummer 08995. Plotseling overleden. Zaterdagmid dag is op den Bodegraafsche Straatweg de 40-jarige nettenwever J. Sjardijn, wonende in de Tuinstraat, toen hij bij - het voortduwen van een kar met groenten jeperking van even uitrustte, onwel geworden en over- ooals bekend, leden. Een hartverlamming had hem is overleden tn., die in strieel te

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1