GOUDSCHE M COURANT I as: Zwaartepunt van gevechten in Westen ligt in Nederland. Woensdag 25 Oct. 1944 nummer K S6B BINNENLAND STADSNIEUWS r’ KERKNIEUWS 83ste Jaargang No. 21678 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 _D, pedicure - GOUDA Er moet verduisterd worden van 17.30 tot 7.30 uur. 25 Oct. eerst» kwartier. - 31 Oct. volle maan. 7 Nev. laatste kwartier 16 Nov. nieuwe maan. Prijs abonnement bezorgkring Gouda: p. kw. 2,36, p. m. 0,78, p» w. 0,18 Buiten Göuda: p. w. 0,19. Franco per post: p. kw. 3,41, p. m. 1,21 w*r tus- dkaarten d. Waag ij dag zelf verzorgers jten overleggen de an de eerste nood- en, waarvan zij zelf- entiën r f 0.10; personeel resp. f 0.22 extra. Bewijano. 5 cent. m. de van den Cesena mi :n te voorschijn cd gegeven den bon de wasch- ‘ende reini- rering dient Dr. S. O. Los1]? Ten gevolge van een ongeluk is te 's-Graven- hage in den ouderdom van 73 jaar overledea dr. S O. Los, oud-hoogleeraar aan de Theologische school te Potchefstroom en emeritus-predikant der Geref. Kerken. Dr. Los diende in zijn 40-jarige ambtsbediening (1895—1935) de kerken van Zalk, De Lier, Hilversum en Pretoria en na zijn terug keer uit Zuid-Afrika die van ’s-Gravenhage, later van ’s-Gravenhage-Oost. Met dr. Los daalt een veelzijdig geleerde ten grave. Hij was de vertrou wensman van Paul Kruger en in 1912 benoemde de Universiteit van Kaapstad hem honoris causa tot Magis ter Artium. Beroepen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Blauwkapel ds. R. W. Steur te Oldebroek. Beroepen en aange nomen naar Kockengen ds. A. F. J. Pop te Monster. Geref. Kerken buiten kerkverband. Beroepen te Bergschenhoek cand. H. J. Schilder, hulpprediker Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Haarlem-Centrum ds. C. Smits te Slledrecht. Het D.N.B. meldt: De 5 bestuurder, admiraal Hortl gezin in gezelschap schalk Vattay, tot dt militaire kanselarij, en f Brunssik per speciaal vlL„._.„ dapest vertrokken. Hij heeft zich naar Duitschland begeven. x Radio Caïro meldt, dat een nieuwe Grieksche 'egeering is gevormd. Daarvan is Papandreoeo Hiinister-president minister van buitenlandsche zaken en voorloopig minister van oorlog. Bij een revolutie in Guatemala zijn president Ponce en zijn regeering ten val gebracht. In Honduras woedt een burgeroorlog; de revolution- nairen richten zich tegen president Carias. VERDUISTEREN naar v. d, Palmstr. bez. tegen fl. bel. lijn, v. d. Palmstr. 88. kieviet Isch gezegde, dat voor cheid is. En toch kunt een kievit”, want in delen wij iedere voet- :e wijze en met succes, unzool is een wonder ten ten Oosten van rt. In het gebied van loorden van Nyregyaza eeglijk uitgevoerde ge- it er tot dusver In enkele secto- .-sciden vielen de ge- sche formaties slechts der succes aan. Troepen 'in de Waffen-SS onder led van Serok kloek- ivallen en brachten den liezen toe aan dooden in hooger l___ C. H. P„ wien wegens verduistering van schikkingsgelden, welke hij in zijn functie van ambtenaar bij het kanton- I gerecht te Utrecht had ontvangen, door was jaar en onder afti en daarna ter n'de regeering, alsmede tot ontzegging voor den tijd van 6H jaar van het recht om eenlgerlei functie bij de rechterlijke macht uit te oefenen. de rechtbank te Utrecht anderhalf jaar gevangenisstraf was opgelegd, veroor deeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf, onder aftrek van een jaar voorarrest en daarna ter beschikking stelling van Jubilaris bij de P.Z.H. gehuldigd. Het was Maandag veertig jaar geleden, dat de heer Ph. Nuvelstein bij de plateel bakkerij „Zuid-Holland” in dienst trad. De jubilaris, die als metselaar werkzaam is, werd met groote hartelijkheid omringd. Allereerst is hij door de directie ont vangen, die bij njonde van den heer W. A. Hoyng haar gelukwenschen aanbood» en haar waardeering voor de trouwe plichtsbetrachting betuigde. Een geschenk onder couvert werd als blijk van hulde overhandigd. Ook het personeel heeft den heer Nuvelstein, die in gezelschap van zijn zoon naar het bedrijf was ge komen, sympathie getoond. In de fabriek vertolkte de heer A. Kersbergen aller gevoelens van vriendschap en bood een speciaal voor deze gelegenheid gebakken wandbord in Delftsch blauw en eveneens een geschenk in enveloppe, zoomede nog een in dezen tijd zeer welkome verras sing aan Vrijgemaakte Geref. Kerk. De gemeente der bezwaarden uif de Geref. Kerk alhier, heeft voorloopig, in afwachting van een landelijke naam geving, den naam aangenomen van Vrijgemaakte Geref. Kerk. Afhalen noodkaarten 2e serie. Afhalen aan Distributiekantoor schen 8.30 en 12 uur van noodka 2e serieDonderdag de namen v. g. tot en met Zijst; Vrijdag waarbij zij tevens moeter - aangewezen bonnen vai kaart, van die artikelen verzorger zijn. Lichamen eerste noodkaarten en de tweede stamkaarten medebrengen. Teraardebestelling van den heer’ G. N. P. van Hooff. Maandag geschiedde de uitvaart van het stoffelijk overschot van den heer G. N. P. van Hooff, die drie en vijftig jaar lid van het zangkopr van de paro chiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart aan den Kleiweg is geweest. Bij den H. uitvaartdienst in de kerk droeg kapelaan N. A. Hoek de H. Mis op, terwijl het voltallig aanwezige zangkoor de vier stemmige requiemmis van Schmidt zong. Op het kerkhof zong het zangkoor, behalve de metten, „O mona Jesu” van Palestrina. Kapelaan Hoek leidde ook de plechtigheden op de begraafplaats. Verduistering door ambtenaar O.M. Het gerechtshof te Amsterdapi heeft beroep den 29-jarigen mr. dr. i wegens verduistering 1 welke hij in dende gebruik van déxhaven van Ant werpen afdwingen, anderzijds verwacht Montgomery zich door deze operaties vrijheid in den rug te verschaffen voor zijn in het voornemen liggende groote aanvallen uit het gebied tusscijen Waal en Maas. Aangenomen mag warden, dat binnenkort om die reden ook de aan- valsactie van het gebied ten Noorden van Turnhout en ten Zuidoostenxyan ‘s-Hertogenbosch uit zal herleven. Interinf meldt: Terwijl het eerste Ca<- nadeesche leger in voortdurend zware-Iv en buitengewoon 1 de monding van is, is het tweede Engelsche leger van generaal Dempsey thans ook in het ge bied van 's-Hertogenbosch overgegaan tot een aanval uit het Oosten naar het Westen. Het doel van dezen aanval, waar toe reeds op den eersten (jag sterke strijd krachten, bestaande uit infanterie, tanks en slagvliegtuigen. in den strijd werden gebracht, is ten Zuiden van den beneden loop van de Maas en de Waal staande Duitsche troepen af te snijden van hun achterwaartsche verbindingen en tege lijkertijd den rug vrij te maken voorden eigenlijken grooten aanval op het Neder- rijnsche gebied door de geconcentreerde en opgestelde strijdkrachten. Comité De Gaulle erkend' als voorloopige Fransche regeering. Te Londen is bekend gemaakt, dat de regeeringen van Engeland, de Vereenigde Staten en de Sowjet-Unie het comité De Gaulle hebben erkend als voorloo pige Fransche regeering, Ook Australië, Canada en Brazilië hebben de regeering De Gaulle erkend. Reuter meldt, dat de erkenning van de voorloopige Fransche regeering van De Gaulle beteekent, dat Duff Cooper Britsch ambassadeur te Parijs wordt, terwijl Maslgli de eerste Fransche am bassadeur te Londen sedert 1940 zal zijn. Horthy naar Duitschland. vroegere rijks- thy, is met zijn van It.-veldmaar- lusver chef van de generaal majoor liegtuig uit Boe- Geallieerde doorbraakpogingen Noordelijk van Antwerpen en Oostelijk van 's-Hertogenbosch verhinderd. (Duitsch legerbericht.) Uit het. hftofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht gisteren bekend: Het zwaartepunt van de gevechten in het Westen ligt sinds eenlge dagen op den rechter Duitschen vleugel in Neder land. Onze divisies verhinderden in het gebied ten Noorden van Antwerpen en ten Oosten van 's-Hertogenbosch de concentrisch ondernomen zware door braakpogingen van de Canadeezen en de Engelschen. De kern van de op enkele plaatsen binnengedrongen vijandelijke tanks werd vernietigd. Ten Oosten van Lunéville en in den sector van Bruyères ontmoetten eigen tegenvallen hevigen vijandelijken tegen stand. In het moeilijke boschterrein wordt van beide zijden met de grootste verbittering gestreden. Londen lag opnieuw onder het vuur van onze V 1. Na de verliezen van de vorige dagen ondernam de vijand in midden-Italië slechts vrij zwakke, over het algemeen vruchtelooze aanvallen. Pas tegen den avond leefden daar de gevechten op. De ‘pogingen van den vijand uit het bruggenhoofd Cesena met vrij sterke strijdkrachten te voorschijn te treden, mislukten. Duikbootjagers vernietigden in de Adriatiscbe Zee, bij geringe eigen schade, zes Britsche torpedomotorbooten, scho ten een boot in brand en beschadigden twee andere zwaar. Onze bewegingen in Noord-Grieken- land verloopen volgens de plannen. In Seivië zijn hevige gevechten met benden, Bulgaren en bolsjewieken aan den gang. De felle gevechtt Szolnok duren voort. In Debreczen en ten Noordei duren de zeer bewee„.., vechten voort, zonder dat een beslissing is bereikt. I. ren van de Oostel. Be! teisterde bolsjewistisc vrij zwak en zonder van het leger en var namen in het gebit moedige tegenaam vijand zware verlii en gewonden. De slag in het grensgebied van Oost- Pruisen duurt met uiterste hevigheid voort, waarbij eigen slagvliegtuigen bij zonder doeltreffend ingrepen. Vijandelijke voorhoeden werden afgesneden en4n den Dé secretari! tement maakt, in t aapzien van groente 12e kend, dat 1 van de van 29 October tot en a s. de bovenhelft van voor de 12e periode geleverd. Deze bonnen moeten hiertoe horizon taal in tweeën worden geknipt, zoodanig dat de bovenhelft de woorden „groente 12e" bevat en de beneden helft de woor den „periode 1944 - 29 October-25 November". Te zijner tijd zal voor de periode van 12 tot en met 25 November a s. de be nedenhelft der bonnen bij de centrale keukens moeten worden afgegeven. Zij, die voor dat tijdvak niet langer wenschen deel te nemen aan de maaltijden der centrale keuken, zullen dus in de ge legenheid worden gesteld de halve bon- "•1 bij de groentehandelaren in te veren. Personen, die voor het tijdvak van 29 October tot en met 11 November geen gebruik maken van de centrale keuken en die de geheele bonnen bij den groente handelaar hebben ingeleverd, kunnen vóór 25 November a s. niet deelnemen aan de warme maaltijden dezer keukens. Zeepvervangende waschmiddelen. In verband met het feit, dat er sinds 1 October in plaats van waschpoeder zeepvervangende waschmiddelen op den bon verkrijgbaar worden gesteld, vestigt de directeur van het rijksbureau voor chemische producten, sectie zeep, er de aandacht van het publiek op, dat zgn. zeepvervangende reinigingsmiddelen niet kunnen worden gelijkgesteld aan zeep vervangende waschmiddelen. Zeepver vangende reinigingsmiddelen zijn, zulks in tegenstelling tot zeepveryangende wasch middelen, voor het wasschen van textiel- goederen ten eenenmale ongeschikt. Het publiek wordt daarom den raad er op toe te zien, dat het op c ook werkelijk zeepvervangende middelen en geen zeepvervangende r gingsmiddelen ontvangt. De aflevi van laatstgenoemde producten bonvrij te geschieden. RECHTZAKEN INLICHTINGEN ROODE KRUIS. Geen verbinding met door geallieerden bezet Nederlandsch gebied. Naar aanleiding van de vele verzoeken om inlichtingen omtrent personen, woon achtig in dat gedeelte van het Neder- landsche gebied, dat door de frontlinie ’"”1 overig Nederland is afgesneden, :lt de inlichtingendienst voor burgers in voortdurend zwerel™" h«Nederland.che Roo<«« Kruis leedwezen de gevraagde informaties onder\de bestaande omstandigheden niet kan verschaffen, noch in staat is berichten naar in bedoeld gebied woon achtige personen over te brengen. Licht te Rotterdam om half tien uit. Te Rotterdam wordt met ingang van gisteren met de stroomlooze uren aan gevangen om 21.30 uur in plaats van om 23 uur. Geen rijtuigen voor trouwen in A'dam. Te Amsterdam mag voor huwelijken geen gebruik meer worden gemaakt van °en rijtuigen. Ponny-taxen en dergelijke kleine vervoermiddelen vallen voorloopig buiten dit verbod. Rijtuigen mogen ook niet meer voor ondertrouw worden ge bruikt. I NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Geen postvervoer door Roode Kruis Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat dj koeriers van het Nederlandsèhe Roode Kruis uitsluitend ambtelijke dienst- stukken van het Nederlandsche Roode Kruis mogen meenemen. Postzakken van de P.T.T. en losse particuliere brieven in geen geval door het Neder- ■«uu.vde Roode Kruis worden vervoerd, evenmin ambtelijke stukken van depar tementen of andere officieele bureaux. DIS TRIB UTIENIEUWS Inlevering groentebonnen bij de centrale keuken. is-generaal van het depar- van Landbouw en Visscherij aansluiting op het reeds ten 1 de inlevering van de bonnen 2e periode gepubliceerde, be- bij deelneming aan maaltijden de centrale keukens voor het tijdvak 29 October tot en met 11 November de groentebonnen moet worden in nig aangevallen. Ook bij Goldap en ten Zuiden van Gumbinnen werden de bolsje wieken in tegenaanvallen teruggeworpen. In de overige gevechtssectoren werden nieuwe doorbraakpogingen van bolsje wistische versterkingen afgeslagen of op gevangen. De Bolsjewieken verloren giste ren in Oost-Pruisen in totaal 176 tanks, 61 daarvan werden door een enkel van onze legerkorpsen vernietigd. Voor Memel werd de vijand doeltreffend door onze scheepsartillerie bestookt. In den Noordelijken sector heerscht slechts geringe gevechtsactiviteit. Door lichte zeestrijd krach ten en gewapende veerbooten ondersteund, sloegen de ver dedigers van het schiereiland Sworbe ook gisteren bolsjewistische aanvallen af Boven de kust van Koerland schoot marine-luchtdoelgeschut zeven bolsje wistische bommenwerpers omlaag. Daar mede verloren de Sowjet-Russen de beide laatste dagen tachtig vliegtuigen. In Noord-Finland houdt de sterke druk van den vijand uit het Zuiden en Oosten in de richting Kirkeness aan. Een aantal vijandelijke tanks werd stukgeschoten. Amerikaansche terreurvliegers vielen bij een, voor de verdediging ongunstige weersgesteldheid, overdag Augsburg, Regensburg en andere plaatsen in Zuid en Zuid-Oost Duitschland aan. 'In de vroege avonduren was Essen het doel van een Britschen terreuraanval. Opnieuw werd een aantal, waaqonder 22 vier motorige bommenwerpers, vernietigde DE STRIJD IN ONS LAND Om het gebruik van de haven van Antwerpen. De oorlogscorrespondent van het D.N B. in het Westen, Alex Schmalfuss, schrijft De verovering van Breskens en de ver nauwing van het Duitsche bruggenhoofd aan de Schelde, waarin de Canadeezen slechts met zeer zware verliezen zijn geslaagd, hebben de Canadeezen niet veel dichter bij hun doel gebracht. Zoolang namelijk de zware Duitsche batterijen op de eilanden Intact zijn, en vooral de landverbinding naar Zuid-Beveland niet verbroken is, kan de haven van Antwer pen niet gebruikt worden voor de ge allieerde ravitailleering. Daar het den Canadeezen ondanks hardnekkige aanvallen tot dusver niet ge lukt is de landverbinding met Zuid- Beveland en Walcheren bij de land engte zelf af te snijden, worden zij sinds kort in Noordelijke richting in den aan val gebracht in den sector van Camp- hout en Brecht. De zeer hevige gevechten die in dit gebied thans zijn ontbrand, moeten eener- zijds het steeds dringende? noodig wor- KEL Deurwaarders. Telefoon 33092 t 161, Telefoon 31650 van Aannemers- 'aillissement het faillissement van f, op DONDERDAG 26 [en telkens v m. 10 uur lewechstraat 161 te Rot- R1ËN, VOORRADEN, TEN etc. etc. aanwezig iVeg 20 te Pernis. DAG 24 en WOENSDAG 2tf terrein. BUYTEWECHSTRAAT 161. lin, aan het lokaal en ten TER RUILING AANGEBODEN: :hoenen m. 39 in g. st. damessch. m. 39 in g. st. long, Koekoekplein 7, lage meisjessch. m. 32 voor 34 z g.a.n. J. M, v. d. Lin* Turfsingel 19, r. damessch. m. 41 m. slee- voor dito m. platte hak. t Hart, Vlamingstr. 21. rte pumps m. 38 h. h. voor n bruine of bruine band- •ëntjes, Hogervorst, Jou* straat 74. IVinter-mantelpak m. 42 r jongensjas leeft. 16 jaar. iofstede, Vondelstr. 52. jongenssch. m. sjessch. m. 28 sjessch. m. »sch. m. 34. 30 voor en 1 paar 27 voor jon- .de Graaff, J. lenegouwenstr. 30. ning in 't centrum voor itere woning. Br. onder no. 1 bür. 'v, d Blad. Z DlyERSEN^__ r direct aangeb. net kost- te Nieuwerkerk a. d.IJssel. onder no. 4961 bur. v. d. L loren paraplu ie Woensdhg Oct., 4 uur, gaande Vla- gstr. via pontje Heerenstr, chweg ug te Rijr fl. bel.

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1