GOUDSCHE A COURANT Bulten Goudap. w. 0,19. I Es WSTOHOSBONKV in Slotenfabriek OND Pz. - GOUDA enendaal 23 Felle strijd op Zuid-Beveland en in West-Brabant. NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN K 969 BINNENLAND DIS TRIB UTIENIEUWS voor Telef. 3001 STADSNIEUWS ter beschik ken van Uw iheden. 83ste Jaargang No. 21680 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 JASKE St. Anthonieatraat 13 invirkoop van da origineels Virginia-Camel- SbagTabaksaus Neemt proef r de bereiding gereed. Uit voorraad leverbaar A. van ijk. De de ge- - var. n bloemen- :n van den Ires voor aankoop en repa- i in de toekomst zal blijven In hun de di recht rissen Op Zaterdag gesloten. De in Den Haag gevestigde departe- Handel, Nijverheid en Scheep- r-n Landbouw en Vlsscherij, uaqtoren van het Rijksbureau ^edselvoorziening in oorlogstijd, loopig des Zaterdags gesloten. _.le ii in de oor het ichmid- voorra- van vorige week besluit van den werden dei toegebrac. Talrijke bolsjewistische aanvallen in het Westelijk Morawadal werden uiteen geslagen Tusschen Donau en Theiss verbeterden Hongaarsche troepen in den aanval hun stellingen. Aan de kruggenhoofden aan de Theiss ten Noord-Oosten van Szolnok ontstonden plaatselijke gevechten. i Noordên en Noord-Westen van jczen sloegen Duitsche divisies sterke dien van de bolsjewisten af en ten den aanvallers zware verliezen lamen tusschen :sten van Noor- menten van vaart en van benevens de ka voor de vo< zijn voorlc hun bases teruggekeerd. Behalve deze verliezen is in de Golf van Leyte een onzer slagschepen tot zinken gebracht en een ander licht beschadigd Deze slag zal heetenZeeslag bij de Philippijnen. Verkiezingen in beide Gercf. Kerken. Gisteren zijn in de Gereformeerde Kerk nieuwe ambtsdragers gekozen ter vervanging van hen, die uit het kerk verband getreden zijn. Als ouderling werden gekozen de heeren B de Jong, J P. de Kleijn en B. Rietveld en als diaken de heeren R. Eggink, C. de Jong, Leeuwen, A. Keiler en K. van Wi gekozen ambtsdragers zijn aan d ïente ter approbatie voorgesteld. In de Vrijgemaakte Geref. Kerk werden rkiezingen gehouden, waar- .ng werden gekozen de J. W. van Kogelen en J. C. van Wingerden le_ heeren E. J. Lammers :n van de deze kerk heeren Velde, Extra-keuring voor vrijwilligers. Het„SS-ErsatzkommandoNiederlande" deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen in de laatste dagen voor <(e Waffen-SS en de Landstorm-brigade Nederland vindt op het „SS-Ersatzkommando Nieder- lande". Korte Vijverberg 5, Den Haag, een extra keuring plaats op Woensdag 1 November 1944 van s morgens 8 uur tot 11 uur. op Zoom en 's-Her- Canadeezen. Engel- tanen hun-groote aan niet tot een aard- eindigde dr. Goeb- niet in een hel luwen en kinderen itgeroeid. onze man- Siberië worden ver- S volk.dU :n. Wij hebben d' ijd tot lederen en de vrijheid van Diefstallen. Bij een inbraak in een bakkerij werden vijf en veertig brooden gestolen. Voor de R.K. Kerk aan de Gouwe vandaan is een heerenfiets ont vreemd. Op de Gouwe werd nog een heerenrijwiel gekaapt. Uit hokken achter tvier konijnen weggenomen, _ravln Jacobastraat en een Vossiusstraat. tUCHTBOOMEN in alle Storten. iel-, Peer-, Pruim-, Perzik-, t-. - Abrikozen-, Bessen-, elnooten. Jap. Wijnbes-, kmer, Bramen, Kersen. rnbozen-, in alle soorten modellen, ook Leiboomen, a. Rhododendrons-, Aza- Genista's. Coniferen- sters in alle srt. Wilt U 'n :is ontwerp Van Uw nieuw te leggen Sier- en Fruit- i. In Gouda wopit alles ico geleverd. Vraagt ééns oliivend prijs aan onzen ifdvertegenwoordiger voor ida, G. A. Verschoor, Kare- straat 26, Gouda. van Vliet, Boomkweeke- i-Groothandel. Ontwerp en leg van Fruit- en Sier- len. (Berkenwoude). Zilveren politiejubileum van den heer C. v. d. Boogert. Als laatste der tien leden van het politiêkorps, die dit jaar Hebben mogen herdenken, dat zij vijf en twintig jaar in Goudschen politiedienst waren, heeft Vrijdag de heer C. v. d. Boogert, opper wachtmeester met den dienst van hoofd wachtmeester, gejubileerd. Hij deed dat in den kring der zijnen in een huis, waar steeds meer bloemstukken werden aan gedragen en dat aldus in sierlijk kleed werd gestoken ter eere van den jubilaris, die ook in andere vormen veel belang stelling en sympathie ondervond. Des ochtends werd hij door waarnemend burgemeester, wethouder B. W. P. Acket, ten stadhuize ontvangen, die hem de gelukwenschen der gemeente aanbood en aan zijn waardeerende woorden voor de trouwe plichtsvervulling de gebruike lijke attentie in geurig kruid uit den gemeentetuin verbond. De leden van de politie en talrijke vrienden kwamen in den loop van den dag den heer v. d. Boogert thuis bezoeken Als geschenk van het korps werd een kamerlamp aan geboden. De afdeeling Gouda van den Kameraadschapsbond zond een hulde. Het gezin en vrienden jubilaris verrasten eveneéns met mooie geschenken. Ook waschpoeder op de bonnen voor zeepvervangende waachmiddelen. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat op de bonnen 1-38, 2-38, 3-38 en 4-38, welke voor het tijdvak van 29 October tot en met 25 No vember a.s geldig zijn verklaard vo< koopen van zeepvervangende wasc. delen, ook waschpoeder, indien dig, mag worden gekocht. Aflevering op aardappelbonaen. Het is ten strengste verboden, dat de consumenten aardappelbonnen aan de kleinhandelaren afgeven zonder daarop onmiddellijk de aardappelen te ontvan gen. Voor gevallen, waarin consumenten de bonnen tevoren aan de kleinhande laren hebben afgegeven en daardoor thans moeilijkheden over de levering hebben, dient men zich niet meer tot het bedrijf schap voor aardappelen te wenden, aan gezien deze instelling geen bemiddeling meer zal verleenen. Het ontvangen door den consument resp het a£everen door den kleinhandelaar na den vastgestelden geldigheidsduur is een overtreding der distributievoorschriften. De kleinhande laar is verplicht aan een ieder aardappe len af te leveren, wanneer hem geldige consument*- of rantsoenbonnen worden aangeboden. Franco per poat: p. kw. 3.41, p. m. 1,21 Tien functionarissen van de N.SB. geschorst. „Volk en Vaderland" bevat het volgende l Leider i afwachting van de beoordeeling van gedragingen in September j.l. door iaartoe door mij ingestelde bijzondere itbank, zijn door mij als functiona- der beweging geschorst: 1. S. L. A. Plekker, stb nr. 986, ge machtigde in ^Igemeenen dienst; 2. F. W. van Vloten, stb nr. 3352, ge- - *■--«- voor (ien Nêderlandschen t en hoofd van de afdeeling volkszorg der beweging; 3. G. J. K. baron van Lynden van Horstwaerde, stb.nr. 6891, adviseur van den Leider; 4. J. Dekker, stb.nr. 9679, gemachtigde voor Zeeland; 5. M. graaf de Marchant et d'Ansem- bourg, stb.nr. 20000, gemachtigde voor Limburg 6. L. ten Cate, stb.nr. 21752, hoofd van de afdeeling afstammingsonderzoek; 7. J. P. Rechsteiner, stb.nr. 81430 hoofd van de afdeeling intendance; 8. E. Voorhoeve, stb.nr. 95400, hoofd- kwartiers-spreker 9. C. C. A. Croin, stb.nr. 127977. ge machtigde Voor de Artsenkamer; 10. C. Thoen, stb nr. 167058. wnd. hoofd van de afdeeling propaganda. Gedurende- den tijd van schorsing is het dezen functionarissen verboden de uniform der beweging met rang-uitmon- stering of onderscheidingsteekens te dra gen of op eenigerlei wijze namens de N.S.B. op te treden. rond met een voorwiel van t wiel was het zadel be- omen, moest de berijder eden klimmen. :el ijker en ook het fietsen te. Zoo makkelijk gaat het, welke acrobatische toeren h, moesten verrichten. De heer L. Pitlo 25 jaar schoolhoofd. Heden is het vijf en twintig jaar gele den. dat de heer L. Pitlo, hoofd der Westerschool. benoemd werd tot hoofd der school te Herweynen (N.-Br,). In 1921 vertrok hij als zoodanig naar Maarn. Daarna werd hem in 1932 door den kexkavaad der Ned. Herv. Gemeente al hier de zorg voor de toen gestichte Westerschool toevertrouwd. Zwart fruit Wegens prijsopdrijving van goudreinetten, die 52 cent mochten kosten en voor f 1.25 per K.G. werden verkocht, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den 56-jarigen groen tenhandelaar G. de J. Op last der politie werd de fruitvoorraad, vijftien kisten woningen zijn vi appelen en peren, tegen den vastgestelden drie in de Gn prijs aan het publiek uitverkocht. Ten Debrec aanval! brachtc toe. Bij Ungvar probeerden de bolsjewisten verder naar het Westen door te dringen. Door tegenaanvallen van Duitsche en‘ Hongaarsche troepen werdep zij ver dreven. Anglo-Amerlkaansche terreurvliegers vielen Keulen. Münster en Hamm aan. In den afgeloopen nacht wierpen afzon derlijke Britsche vliegtuigen bommen op Keulen en München Anglo-Amerikaansche vliegers zetten in scheervlucht hun aanvallen op de burgerbevolking in Zuid-West en West Duitschland voort. Zestien Anglo-Amerikaansche vliegtui gen, waaronder tien viermotorige bom menwerpers, werden omlaaggeschoten In het Oost-Pruisjsche grensgebied hebben de bolsjewisten, op grond van hun in de vorige gevechten geleden zwa re verliezen, den grootpn, aanval voorloopig stopgezet Alleen Zuld-Oostelijk vanGum- binnen vielen de bolsjewisten met vrij sterke strijdkrachten tervergeefs aan. In den Noordelijken sector duurt de groote strijd ten Zuid-Oosteh van Libau en bij Autz met versterkte kracht voort. De Duitsche. voortreffelijk strijdende troe pen verijdelden alle doorbraakpogingen van de bolsjewisten. De beide eerste da gen van den slag in Koerland werden 141 vliegtuigen naar beneden geschoten. Daarmee verloren de bolsjewisten de laatste 48 uur aan het geheele Oostelijke front 183 vliegtuigen. Dr. Goebbels over den toestand. Dr. Goebbels heeft voor de radio een overzicht .over den toestand gegeven De groote hoop der vijanden is niet vervuld, zoo zeide hij Duitschland is niet ineen gestort onder de algemeene bestorming. De weg naar Duitschland bleef versperd. Het Duitsche volk staat stevig op zijn beenen en maakt zich gereed zijn on- verwoestbaren wil tot leven en vrijheid te bewijzen. Wij zullen de wapens blijven voeren tot dat een vrijheid bereikt is. die ons volk recht op leven en uitbreiding van zijn bestaansbasis garandeert. Het is thans een wedloop met den tijd en Duitschland heeft alle kans dien te winnen. Straatgevechten te Bergen op Zoom en andere plaatsen. (Duitsch legerbericht.) Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht gisteren bekend In Nederland werden de Anglo-Ame- rikanen in het Duitsche bruggenhoofd ten Westen van Breskens uit hun pene- tratieplek verdreven. Op Zuid-Beveland zijn Duitsche troepen nog altijd in feilen strijd gewikkeld met de van het Zuiden en Oosten in versterkte mate aanval lende Canadeezen. Tusschen Bergen togenbosch zetten schen en Amerikai vallen voort. Onder den hardnekkigsten tegenstand konden de Duitsche troepen tegen de over- machtige Anglo-Amerikaansche strijd krachten. die in deze gevechten zware verliezen leden, niet verhinderen, dat penetraties werden bereikt. Tegenaanval len worden ondernomen. In Bergen op Zoom en verscheidene andere plaatsen zijn felle straatgevechten ontbrand. Bij plaatselijke gevechten ten Zuid- Oosten van Helmond werden verschei dene geallieerde aanvallen afgeslagen Achttien tanks en twee gepantserde-ver- kenningswagens werden stukgeschoten. Snelle gevechts- en des nachts operee- rende slagvliegtuigen vielen in den afge loopen nacht een Anglo-Amerikaansche ravitailleeringsbasis bij Aken met goede uitwerking aan. In de Westelijke Vogezen onderm de Amerikanen in de bosschen I Mortagne en Muerte en ten We: St. Die sterke aanvallen naar het den en Zuid-Oosten. Door Duitsche tegenaanvallen werden zij in de flank aangevallen, alvorens zij vrij terrein kon den winnen. Londen werd opnieuw door Duitsche V 1 beschoten. In midden Italië vonden ook gisteren geen belangrijke gevechtshandelingen plaats. Bij talrijke ondernemingen van stoottroepen werden den geallieerden zware verliepen toegebracht. Verrassende zuiveringsacties van Duit sche beveiligingsformaties brachten den benden in Noord-Italië zware slagen to^. Zij verloren meer dan 3600 dooden en 8200 gevangenen en de kern van hun zware wapens. Hun boschkampen en schuilhoeken werden vernield. Op den Balkan werd het gebied van Lorissa volgens bevel naar het Noorden ontruimd. De druk van de Bulgaren op de Duitsche stellingen tusschen het dal van de Strumitza en het gebied ten Wes ten van Nisj duurt voort. Behalve het eigen land moet Duitsch land ook het continent beschermen. Het is gelukt op de linies van 1939 weer een hecht verdedigingsfront in het Westen op te bouwen. Wat het Oosten betreft zei dr. Goeb bels Ook het potentieel der Sowjet-Unie heeft grenzen. Het bolsjewisme staat op het punt ook op den Balkan te veel hooi op zijn vork te nemen en ieder weet wat dat voor de bolsjewieken kan beteekenen. Het Duitsche oorlogsmoreel is boven iederen twijfel verhevendit bewijze de oproep van den Führer voor den Volks- sturm. De vijand zal geen goedkpopp successen oogsten. Wij laten ons land r appelveld maken, zoo ein< beis, wij laten ons land veranderen. Onze vroi zullen niet worden uitg nen zullen niet naar voerd. Van Sittard nooit de wet bepal Duitsche volk moet ademer maar één antwoord: strijc prijs tot het bestaan ons volk zijn verzekerd. Verklaringen van Churchill. De Britsche berichtendienst meldt, dat Churchill Vrijdag in het Lagerhuis over zijn jongste besprekingen te Moskou o.a. heeft gezegdMen moet er rekening mee houden, dat de gevechten aan alle fron ten in omvang en hevigheid stuiten toe nemen. Men kan het slechts als een beschouwen, da» tot dusver alles t dê drie geallieerden zoo „solide, zeker en gezond" is geweest. Dit vereischt echter voortdurende zorgvuldigheid en aandacht. Churchill zeide uiterst voldaan te zijn over de te Moskou bereikte resultaten, ’doch alvorens de' chefs der drie regee- ringen weder bijeenkomen, hetgeen, naar hij meende, nóg voor het einde van het jaar mogelijk zou zijn, konden er geen definitieve resultateri bereikt worden „Onze betrekkingen met Sowjet-Rus- land zijn op geen ehkel tijdstip intiemer en hartelijker geweest," aldus Churchill ten slotte. Zeeslag bij de Philippijnen. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: De behaalde successen en geleden ver liezen in den slag, die Oostelijk van de Philippijnen van 24 tot 26 October heeft plaatsgevonden tusschen onze eigen vloot en de vijandelijke, zijn als volgt: vijan delijke verliezen: tot zinken gebracht 8 vliegdekschepen. 3 kruisers, 2 torpedo jagers en minstens 4 transportschepen zwaar beschadigd. 7 vliegdekschepen, 1 slagschip. 2 kruisers; neergeschoten on geveer 500 vliegtuigen eigen verliezen 1 vliegdekschip. 2 kruisers en 2 torpedo jagers verloren gegaan; 1 vliegdekschip licht beschadigd 126 vliegtuigen niet op met- In de Vrijgemr aanvullende verki bij als ouderlinL heeren J. Blokland, J. berg, H. Vuijk J en als diaken de heeren en C. Rietveld. Tot leden van de com missie van beheer van deze kerk heeft de kerkeraad benoemd de heeren J Sie- rink, voorzitter, J. van de Velde, secre taris, T. A. Lafeber, administrateur, D. Hamerslag en C. van Aken. Verder zijn in de Vrijgemaakte Geref. Kerk ingesteld een evangelisatiecommis- sie, diverse jeugdvereenigingen en een Zondagsschool. Waarschuwing. Reeds herhaaldelijk zijn ernstige on gelukken ontstaan door het tot ontplof fing komen van landmijnen tengevolge Van .het uit den grond trekken van paaltjes, ook buiten het z.g. „sper"- gebied. In verband hiermede wordt de aan dacht van het publiek er op gevestigd, dat in het bijzonder bij het sprokkelen van hout de uiterste voorzichtigheid dient te worden betracht. i wónder tusschen ter e ïchti

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1