GOUDSCHE fi COURANT BANK, UTRECHT GS i Sterke geallieerde doorbraakpogingen in Noord-Brabant miööenstAnös diploma i i 1 1 Woensdag 1 Nov. 1944 Prijs 5 cents per nummer KS6S DISTRIBUTIENIEUWS van KERKNIEUWS Naam: ik citroen! STADSNIEUWS leerkrachten zullen in tan de landsverdediging •den h doodt 1ÏT-T71 i het :nts doo- doel 83ste jaargang No. 21681 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 dat Moeder kan geven. laken ztyn er heeltfken pud- i mee hebben! G NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN r HONIG'S’ ARTIKELEN verzoek van behouden, maar Prijs abonnement bezorgkring Gouda: p. kw. 2.36. p. m. 0,78, p. w. 0,18 Buiten Göudap. w. f 0,19. Franco per post: p. kw. 3,41, p. m. 1,21 )RT, N. C. DE RUYTER |ke Morawa is de irminderde bolsje- De splitsing in de Geref. Kerken. Het aantal kerken cn predikanten, dat zich met de besluiten der generale aynode van de Geref. Kerken niet vereemgen kan, blijft steeds toenemen. Thans zijn er Vrijgemaakte Geref. Kerken ont staan te Assen. Bergschenhoek, Berkei-Rodenrijs, Bilthoven, Bunschoten-Spakenburg, ‘Delft, En schedé. Gouda. 's-Gravenhage-Oost. ‘s-Graven- hage-West. Groningen, Harlingen, Helpman, Hoog kerk. Kampen, Kralingen. Kralingscheveer. Krom menie, Leiden, Monster, Overschild, Pieterburen, Rij «wijk (ZHJ, Rotterdam-Centrum, Rotterdam- Delfshaven, Rotterdam Zuid, Schiedam, Schild- wolde, Schouwerzijl, Ten Post, Vieuten-DeMeern. Voilenhove-Cadoelen. Voorburg, Voorschoten, Hsselmonde Zuidlaren, Enumatil, Sappemeer, Zuidwolde, Harkstede en Roodeschool. Uit het verband der Geref. Kerken zijn getreden de predikanten ds. B. A. Bos en ds. J.v. Bruggen, beiden te Assen, ds.J A Vink te Berksl-Rodcnrijs. ds. J. Groen Jr. te Bilthoven, ds. H. Meulink, ds. H- Vogel en ds. 1. de Wolff, allen te Enschedé, ds. G Koenekoop te Gouda, ds. P. Deddens, ds. D. v. Dijk, ds. P. K. Keizer en ds. A. v. d. Ziel, allen te Groningen, ds. R. H. Bremmer te Helpman, ds. W. Loopst<a te Hoogkerk, ds. C. Lindeboom te Kampen, ds. J. Keizer te Krommenie, ds A. Veldman te Leiden, ds G. Boerseijia te Pieterburen. ds. H. Knoop te Rotterdam-Delfshaven, ds. C. Vonk te Schiedam, ds. A. Bos te Harlingen, ds. F. Kouwen- hoven te Zbi nemaire (Z.j, ds. J. Rijneveld te Val kenburg (Z.H.), ds. A. P. v. d. Stoel Jr. te Over schild, ds J.v. Dijk te Schildwolde.ds.M. Janssens te Schouwerzijl, ds.G. Janssen te Ten Post (Gron.), ds. G Reyenga te Vleuten-De Meern. ds. J v. d Zwaag te Vollenhove Cadoelen en ds. H H. Schoemakers te Enumatil. Bovendien hebben de navolgende theologische candidaten zich vrijgemaakt: W. H. de Boer te Kampen, v. Houdt te IJsselmonde, B.Jongeling te Garijp. Jac. Poutsma te Hoogkerk. H Schilder te Bergschenhoek, H. A. Stel te Rotterdam-W, S de dWa,£d te Gouda en J. F. de Weger te Bovendien is ds G. W. Visser te Treebeelt ge schorst, daar hij zich met de besluiten der synode niet kon vereenigen en zijn de hoogleeraren dr. K. Schilder en ds. S. Greydanus resp. afgezet en geschorst en behooren ook zij bij de groep theo logen in de Geref. Kerken, die zich hebben vrijge maakt van de synodale beslissingen. Binnen 1 jaar behaald met de speciale cursus van do AVISO In 1944 90% geslaagden I Tevens schriftelijke leer gangen In Boekhouden (ook practljk-diploma) Acte Handelskennis L. O. DUITS of ENGELS Ned. Taal en Corresp. Academie voor Individueel Schr.Onderw. TB 6 R'PA* Gratis proefles van: BON 55 Adres: MONUMENTEN IN GOUDA EN OMGEVING ScheeVe toren te Stolwijk. In het jaarverslag over 1943 van het Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland, geeft de monumentencommissie bestaande uit de heeren ir. S. H. Stoffel te Delft, voorzitter. G. C. Helbers te Gouda, secretaris, mr. K. P. v. d. ■richtendiei een verk-- de Amerikaansche vloot reld samen. dat de bekende tenault in een ziekenhuis jiing is overleden. Aflevering van zout. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherlj maakt bekend, dat met ingang van gis teren elk der voor-ingeleverde bonnen 1- 68, 2-68. 3-68 en 4-68 in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht recht geeft op het betrekken van 250 gram zout. De winkelier, bij wlen men zijn bon nen heeft ingeleverd, dient zoo spoedig mogelijk tot aflevering van het zout over te gaan. LEUSDEN, Leusdtn ELAER VAN LOENEN EN De Bilt C, Nieuwersluis Amsterdam Wijk bij Duurstede in niet-landbouwers deposito der Linde te Gouda, W. C. van Dorth Kroon Mandele te Rotterdam, prof. ir. M. J. Granpré—Molière te Wassenaar, prof. N. Lansdorp te 's-Gravenhage en ir. J. A. Kuiper te Rotterdam een overzicht van hetgeen er in het verslagjaar in Zuid-Holland aan de monumenten is gedaan en welke restauraties wenschelijk worden geacht. Dit interessante overzicht releveert o.m„ dat uit de zijgevels van het Goudsche stadhuis de baksteenvullingen van de vensternissen, welke vullingen in het einde van de 17e eeuw zijn aan ge bracht, verwijderd werden in verband met de voorgenomen en noodzakelijk geachte restauratie van het sierlijke gothische bouwwerk. Voorts zegt het verslag, dat de zoo fraai in het stadsbeeld gelegen Agnieten- kapel, die behouden blijft, een ernstige reflectante gekregen heeft in de Remon- strantsche Gemeente, die haar, na restau ratie, als kerkgebouw in gebruik wil nemen. Het Rijk, zoowel als de gemeente, stond aanvankelijk welwillend tegenover deze bestemming. Antiek kerkmeubilair, uit de Indertijd gesloopte Remonstrant- sche kerk te Bleiswijk, werd voor dit doel reeds aan de Remonstrantsche Ge meente te Gouda afgestaan, doch, aldus het overzicht, het is niet uitgesloten, dat ten slotte aan de Agnietenkapel toch nog een andere bestemming zal worden ge geven. Voorts wijst het verslag op de toene mende verzakking van den laat-gothischen baksteenen toren van de Ned. Hervormde Kerk te Stolwijk. De romp van deze fijn gedetailleerde dorpstoren hangt reeds 1,10 meter naar het Oosten over en het torenlichaam drukt zich in het kerk gebouw. Het overzicht noemt het nood zakelijk, dat de fundeering spoedig wordt herzien. Tevens spreekt het de hoop uit. dat de restauratie van het Waag-Tolgebouwtje, op den dijk te Ammerstol, binnen heel korten tijd mogelijk zal zijn. Het is tot dat doel reetjs opgemeten en in teeke- ning gebracht. Ook de Bergambachtsche korenmolen ..De Arend” (een z g. steenenbovenkruier met stelling),. die verscheidene jaren heeft stilgestaan, wordt in het overzicht besproken. Deze molen is in andere handen overgegaan, op grond waarvan de verwachting wordt uitgesproken, dat de prachtig in het dorpsbeeld passende molen hersteld en weder in gebruik nomen zal wordfcn. Tevens schonk de samensteller v overzicht, de heer G. C. Helbe lacht aan het schuurtje, een z.g. ilver", bij den 17e-eeuwschen wip- itermolen van den polder Bonrepas, ider de gemeente Vlist. Dit schuurtje werd met ouden IJsselsteen in ouden vortfi hernieuwd. De oude IJsselsteenen* oven daarbij bleef op verzoek van de commissie niet alleen b werd bovendien hersteld. Pistrina en de Westelijke Moi toestand ondanks onverminderde bolsje- wistischen druk niet belangrijk gewijzigd Tusschen Donau en de beneden Theiss dringt de vijand met versch aangevoerde formaties in de richting van Kecsemet op. Dultsche en Hongaarsche slagvlieg- tuigen ondernamen doeltreffende aan vallen op de vijandelijke aanvals-spitsen. Luchtdoelartillerie van de luchtmacht vernietigde daar gisteren twintig tanks. Bij Ungvar drongen onze tegenaanvallen den in een sector binnengedrongen vij and op een nauw gebied tezamen In de Oostelijke Besciden leed de vijand bij vergeefsche aanvallen opnieuw zware verliezen Volgens voorloopige tellingen werden, sinds den 26en October, in de gerechten tegen het Slowaaksche bendencentrum Altschl-Neuschl meer dan 10.000 gevangenen gemaakt en meer dan 100 stukken geschut van allerlei kaliber, alsmede 600 vrachtauto's en een pantsertrein buitgemaakt. Bovendien vielen onoverzienbare hoeveelheden wa pentuig in onze handen. De zuivering van h.et gebied van de resteerende troepen der onder bolsjewistische leiding staande opstandelingen duurt voort. Aan den Narew hebben de bolsje wieken aan weerszijden van Ostenburg hun aanvallen hervat, doch konden geen noemenswaardige resultaten bereiken In den 14 dagen durenden slag in het grensgebied van Oost-Pruisen hebben de onder het opperbevel van den generaal der infanterie Hossbach staande forma ties den grooten Sowjet-Russischen aan val tot staan gebracht en den vijand onder zeer zware verliezen verslagen Meer dan 35 divisies Infanterie en tal rijke tankformaties strandden op den taaien wil tot verzet en de vastberaden tegenaanvallen van onze divisies, als mede op het voorbeeldige optreden van den Deutschen Volkssturm. Ook de ver liezen aan materiaal van de bolsjewieken zijn zwaar. la den tijd van 16—28-October werden daar 1066 tanks. 330 stukken geschut en 48 vliegtuigen door troepen van het leger "uvuvu uvtu vernietigd of buitgemaakt. Vliegende for en van Vergato de vijandelijke maties en luchtdoel-artillerie van een mislukken. Na krachtige ar- luchtvloot onder bevel van den kolonel- - - generaal Ritter von Grein schoten in het t Oost-Pruisische gevechtsgebied in den- wijs l «elfden tijd 264 bolsjewistische vliegtui- gen omlaag en vernietigden 189 tanks In Koerland heeft de vijand ten Zuid Oosten van Libau en in het gebied van Autz zijn grooten aanval in versterkten omvang voortgezet. Na zwaren strijd wer den de doorbraakpogingen der bolsjewie ken verijdeld, waarbij 111 vijandelijke tanks vernietigd werden. Vijandelijke terreur vliegers vielen over- Duitsche troepen van Zuid-Beveland naar Walcheren teruggetrokken. (Duitsch legerbericht.) Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel vap de Duitsche weermacht gisteren bekend .- Ónder den indruk van den doeltref- fenden afweer van onze garnizoenen heeft de vijand gisteren noch op de vesting Duinkerken, noch op ons brug genhoofd ten Noord-Oosten van Brugge zijn aanvallen voortgezet. In zware gevechten hebben zich onze tot dusver op Zuid-Beveland vechtende troepen naar Walcheren teruggetrokken Canadeezen. die den toegang naar Wal cheren wilden forceeren werden door ge concentreerd vuur uiteengeslagen In den slag in Noord-Brabant heeft de vijand zijn tankformaties, vooral tusschen .Roosendaal en Breda en ten Oosten van Oosterhout, tot sterke doorbraak pogingen geconcentreerd. In verbitterden afweer hebben onzd fel strijdende troepen alle pogingen om hun front open te splijten verijdeld en de opdringende vijandelijke divisies van voorbereide bruggenhoofdstellingen ten Zuiden van de Beneden Maas, in het mondingsge- bied, tot staan gebracht. Eigen aanvalsacties ten Zuid-Oosten Tan Helmond leidden tot verbetering van stellingen Vijandelijke tegenaan vallen zijn mislukt Bij deze gevechten werdén in drie dagen tijds 85 vijande lijke tanks stukgeschoten. In de bosschen tusschen de fypven- Meute en Mortagne werd ook gisteren verbitterd gestreden. De steeds weer aan vallende Amerikanen kwamen slechts weinig voorbij hun uitgangsstellingen Een eigen aanval ten Oosten van Rémi- remont botste op aanvallende Ameri- kaansche bataljons. Londen lag weer onder het vuur van <feVl. In midden-Italië viel de vijand ia den Westelijken frontsector tevergeefs het gebied van Castel Nuovo aan. Taai verzet van onze troepen deed ook ten Zuid-Westen van Vergato de vijandelijke ■anvallen mislukken. Na krachtige ar- tlllerievoorbereiding konden Britsche for maties ten Noorden van Meldona den overgang over den Ronco forceeren. Onze steunpunt-garnizoenen, die ook na de ontruiming van Griekenland op «enige eilanden in de Egeïsche Zee wer den achtergelaten, zijn op Milos en Pyskopy in strijd gewikkeld met gelande vijandelijke strijdkrachten Op den Balkan werden Bulgaarsche aanvatten op onze stellingen ten Oosten van het Wardardal afgeslagen. Ook bij dag Hamburg, Münster, Hamm en 1 Rijnlandsche gebied aan, des nacl Keulen. Bovendien was in den afgek pen nacht de Rijkshoofdstad het g. van snelle Britsche vliegtuigen. DE STRIJD IN ONS LAND Over den strijd in ons land wordt gemeld, dat de verbitterde gevechten pog steeds voortduren. De belangrijkste posities in het gebied van Breskehs en op het eiland Walcheren bevinden zich nog steeds vast in Duitsche hand In het Vlaamsch-Nederlandsche gebied zijn op het oogenblik over een front ter breedte van ongeveer 100 K M. zes tot zeven vijandelijke divisies in den aanval Aan de oorspronkelijke Britsch-Cana- deesche formaties is de laatste dagen nog een Amerikaansche divisie toege voegd. Het gelukte den Canadeezen het bruggenhoofd van Breskens iets te ver- breeden. Aan beide zijden van Roosendaal, als mede in het gebied van Breda, zijn hevige wisselvallige gavechten aan den gang De beoogde overgang over de Maas bleef den geallieerden opnieuw ontzegd In hevige tankgevechten verloren de geal lieerden in de laatste vijf dagen 150 ge vechtswagens. De gevechten duren hier voort. Tilburg ging na een zwaren strijd ver loren. evenals 's Hertogenbosch na ver bitterde gevechten om de huizen De Duitsche aanvallen bij Helmond vorderen goed. Een belangrijke plaats werd heroverd. 85 Amerikaansche tanks werden in de laatst» drie dagen in dit gebied vernietigd. t Tusschen Asten en Weert heeft de Duitsche aanval ook Maandag aanzien lijke terreinwinst opgeleverd. Het dorp Liesel werd stormenderhand genomen Bij Heitrak zijn Duit.'che infanterie- en tankformaties door het Britsche front gestooten en zij hebben dit opgerold Voor Asten is de tegenstand sterker geworden. Het Fransche ministerie van binnenlandsche zaken heeft bij decreet bepaald, dat de patriot tische militie ontwapend en ontbonden moet worden. Men ziet hierin een krachtproef tusschen de centrale regeering van De Gaulle en de Fransche verzetsbeweging. De aartsbisschop van Canterburry, Temple, is overleden. Zijn stoffelijk overschot wordt ge cremeerd. Waarschijnlijk zal hij worden opgevolgd door dr. Cyrili Garbett, den aartsbisschop van York, die kortgeleden een bezoek heeft gebracht aan de Sowjet-Unie en Amerika. De nieuwe Hongaarsche minister van onder rijs heeft in het kader van den totalen oorlogs- t beschikt, dat alle openb|re scholen, met inbegrip van de unlversiteiten worden gesloten. De hierdoor vrijkomende leerkrachten zullen in den een of anderen vorm aan de landsverdediging deelnemen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft werpet president Roosevelt in een verkiezingsrede te hevige Philadelphia beweerd, dat de Amer1'-k“ grooter is dan alle vloten ter wen De zender Londen meldt. Fransche autofabrikant Renault ir te Parijs aan hartverlammi:; Wapenstilstandsvoorwaarden voor Bulgarije. Radio Mfcskou heeft de wapenstil- standsvoorflftiikrden voor Bulgarije gepu bliceerd. De Bulgaarsche regeering ver plicht zich de Duitsche strijdkrachten te ontwapenen en als krijgsgevangenen uit te leveren, haar weermacht onder Sowjet-Russisch commando te plaatsen, haar troepen te mobiliseeren en ond^r geallieerde controle te stellen, zich terug te trekken uit Griekenland en Zuid-Slavië, alle politieke gevangenen, die voor de geallieerden hebben gewerkt, vrij te laten en alle Duitsche bezit en oorlogsbuit uit te leveren. De Sowjet-Russische en gealli eerde strijdkrachten hebben in Bulgarije alle vrijheid van handelen. De Bulgaar sche industrie wordt in dienst gesteld van de geallieerde oorlogsdoeleinden. Bankbiljetten-omruil in België. Qij de uitgifte van nieuwe bankbiljet ten in België en den omruil der oude bankbiljetten door de Belgische regeering hebben zich te Brussel dramatische too- neelen afgespeeld. Degenen, die volgens de omruilbepalingen op onrechtmatige wijze in het bezit van bankbiljetten zijn gekomen, trachten thans op alle moge lijke manieren van dit bankpapier af te komen. Voor het nieuwe bankpapier werd 1200 pet. der nominale waarde betaald Uit Londen wordt vernomen, dat de voedselcrisis in België in een ernstige politieke crisis dreigt om te slaan. Sedert de bevrijding is er in België geen enkel schip aangekomen. De communis ten voeren een scherpe campagne tegen de regeering Pierlot. Reuter meldt dat de breuk tusschen Pierlot en de gewapende leden der ver zetsgroepen steeds grooter wordt. BINNENLAND BEKENDMAKING. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op 27-10-1944 om 23 uur, naderden vijf verdachte personen een weerstandsnest buiten Vlaardingen. Zij werden terstond door den post aangehouden en dringend gewaarschuwd tegen een poging tot ont vluchting. Ondanks deze waarschuwing namen zij aan de grens van Vlaardingen de vlucht. Alle personen werden op de vlucht doodgeschoten. Aan de onvermijdelijke gevolgen van dit verzet moet de bevolking zien, dat de Duitsche weermacht de inachtnetnlng van haar bevelen met de vereischte maat regelen doorzet. Hevige luchtaanval op stad in Oosten van ons land. Engelsche en Amerikaansche bommen' erpers hebben Zaterdagmiddag een ..v.igen aanval ondernomen op een stad in het Oosten van ons land. Vooral de woonwijken werden hierdoor zwaar ge troffen. Er zijn dooden en gewonden te betreuren. prat den nom T< het aandi „snuiver' watt on<

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1