GOUDSÊHE a COURANT i WEVER uiterste ed )od bij i. 6. van der Garden de 45, Telefoon 27075 rkade Aangewezen bonnen Felle gevechten op Walcheren. Vrijdag 3 November 1944 Prijs 5 cents per nummer NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN K 968 STADSNIEUWS 15.-— uur 8.30 uur 12.— uur 8.- uur 4 rants, brood 2 rants, brood of bloem 4-43 t/m 4-45 ls/< liter taptemelk grutterswaren hav< 1 5‘/4 liter melk 250 gram 83ste Jaargang No. 21682 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 s stort- llen in 1-37; 2-37 3-37; 4-37 molton .tentje», .°C; ons vijai storen. Door s het gebied van 1-38; 2-38 3-38; 4-38 ton en iccarat een breed front felle ge teld Eerst na wlsselval- aanzienlijke vijand eenigt kerbl KAASMARKT GOUDA. 2 Nov. Aangevoerd 1 partij. DIS TRIBUTIENIEUWS Hor J Van I t/m 31 van de distribut hoeveelheid op den bot» nummer 12 van de distnvui.c> brood (groep K) wordt voor de 1H kg kattenbrood beschikbar November ia bon nr. 12 van kaarten ongeldig. Prijs abonnement bezorgkring Gouda: p. kw. 2,36, p. m. 0,78, p. w. 0,18 Buiten Gouda: p. w. 0,19. Franco per post: p. kw./3,41, p. 4-46 4-47 1- 54/1-55 2- 54/2-55 3- 54/3-55 4- 54/4-55 1-56; 2-56 3-56; 4-56 1-57; 2-57 3-57; 4-57 MARKT 25 entiën r f 0.10; personeel reap, f 0.22 ixtra. Bewljsno. 5 cent. ‘Hoofdreds chef-redacte Tieter, Qou__ tentiën: L. f N.V. Rotterdar VEEMARKT GOUDA. 2 Nov, Aangevoerd 189 stuks, zijnde deren, 8 nuchtere kalveren, 23 graskalvet schapen. 103 run- tren en 55 iacteurJ. G. Weysters, Rotterdam teur voor Gouda en Omstreken: F. >uda. Verantwoordelijk voor de adver- Akkersdljk, Rotterdam. Uitgeefster: >uamsch Nieuwsblad, Rotterdam. 250 gram peulvruchten 250 gr jam, stroop, kunsthoning ot 125 gr. suiker ^125 gram margarine of boter of 100 gr. vet 2J4 rants, vleesch of kaas 100 gr. kaas ivak van jonnen K.G. - inden- en kattenbrood. i 30 November wordt op bon nr. 12 ibutiekaart voor hondenbrood dezelfde ue l’10n £l ao periode 1! hondenbrood beschikbaar gesteld als Revende op 250 gram jam ol voor de afgeloopen periode. Voor bon iengd tot 12 November met vt de distributiekaart voor katten- opn_^n'eJ112^ maand November lar gesteld. Na 30 beide distributie- Predikbeurten voor Zondag. Ned, Herv. Gemeente: Sint Janskerk, Achter de Kerk 5. 9.30 uur ds. E. S. de Lint van Sluipwijk, 3.30 uur ds. F. W. G. Verheul. Donderdag 4 uur: InterkerkelHk avondgebed. Westerkerk, Emma- straat 33, 9.30 uur ds. Oerh. Huls. 3.30 uur ds. E. R. Damsté van Stavenlsse. Ver. van Vrijz Ned. Hervormden, Peperstraat 128, 3 uur ds. W. de Voogd v. d. Straaten, Haastrecht. Rein. Geref Gemeente, Keizerstraat 2, 10 uur ds. J. Nienhuis. Evang, Luth. Kerk, Gouwe 134, 10 uur ds. J. J. Simon. Oud Katholieks Kerk, Gouwe 107, 10 en 4 uur pastoor G. P. Giskes. Geref. Kerk, Turfmarkt 60, 9.30 en 310 uur ds. I. P. C ten Brink. Vrijgemaakte Geref. Kerk (in Remonstr. Kerk, Keizerstraat 2) 8-30 en 4 uur ds. G. Koenekoop. Geref. Gemeente, Stationsweg, 9.30 en 3.30 uur Chr. Geref. Kerk, Góuwe 141, 9.45 en 4 uur ds. A. Dubois, nam. dankstond. Ned. Geref. Gemeente, Turfmarkt 54a, 10 en 3 uur ds. Joh. van Welzen. Woensdag 3 uur ds. Joh. van Welzen. Vrije Evang. Gemeente, Zeugestraat 38- 9.30 en 4 uur ds. H. C Leep, voorin, bediening H. Avond maal, nam. opwekkingsdienst mei medewerking zangkoor. Geloofsgemeenschap .Leger des Heils”, Turf markt 111. 10 uur Heiliglngsdienst. 4 uur verlos- singsdienst. Dondeidag 3 uur Heiliglngsdienst. In alle diensten leiders de heer en mevrouw H. 3 rants brood of bloem of 250 gram kindermeel of voedingssuiker 250 gr. suiker 150 gram versnaperingen geef, cm uc koopen van koopen van Voorts zijn geldij Elk der volgende zijnde noodkaartr KI, K2, K3 en Kt. 1- 40 t/m 1-48 2- 40 t/m 2-48 I 3- 40 t/m 3-48 4- 40 t/m 4-42 J 1-49; 2-49 3-49; 4-49 i wapenen en verder oorlogstuig, maar ook de gewonde en krijgsgevangen gemaakte Canadeezen kunnen medenemen. D.NB. meldt uit Berlijn: De Duitsche divisies in het Nederlandsche gebied ten Zuiden van de Maas voltrekken, naar de militaire woordvoerder der Wilhelm- strasse heeft verklaard, een systematische, zeer langzame distantieeringsbeweging in Noordelijke richting naar den beneden loop van de Waal. Zij volgen daarbij een taaie tactiek, zooals generaal-vcld- maarschalk Kesselring die in Italië heeft toegepast In vertragenden tegenstand, met gebruikmaking van het door talrijke wateren doorsneden terrein en van de inundaties brengen de Duitschers den divisies van Montgomery zeer zware ver liezen aan menschen en materieel toe. Binnen het bestek van de distantieerings beweging hebben de Duitschers de stad Breda ontruimd, die tengevolge van de voortdurende Brltsche artilleriebeschie ting in brand staat. Nader bericht Interinf: Op Walcheren vormden de Britten, onder bescherming van hun zware scheepsgeschut, bij Westkapelle een nieuw bruggenhoofd, waaruit zij in Zuld-Ooste- lijke en Noord-Oostelijke richting pro- beeren aan te vallen. Van Zuid-Beveland uit hebben zij eveneens pogingen gedaan Walcheren te bereiken, teneinde op de Oostelijke zijde van het eiland een bruggenhoofd te vor men. In de avonduren van Woensdag werden zij in een tegenaanval wederom over het Sloe teruggeworpen. De strijd om de stad en de haven van Vlissingen duurt met onverminderde hevigheid voort. Met buitengewone ver bittering wordt hier door beide zjjden om ieder huis en om iederen vooruit stekenden muur gevochten. In den slag om den mond van de Maas hebben de Duitsche troepen Woens dag alle Canadeesche aanvallen ten Zuid westen van den riviermond afgeslagen MARKTBERICHTEN - en flanellen luiers, n in, wollen wiegedekt >er onderlegger en vb. kinderwagen,.alles Event, ruilen voordamei- leerenkleeding. v. Assen, le Boompjes 8, 2 x bellen. TER RUILING AANGEBODEN: zw. brokaar damessch. 19, hak (z.g.an.) voor damesschoenen m. 42; j Langezaal, Gouwe 156? iwe molton-ondersprei voor 6 luiers, lui, Vossenburchkadc 35. r. br. z.g.an. heerensch. 14 of 1 pr. h. heerensch. 14 voor hooge heerensch. 15. J. Spek, Beneden i5, Haastrecht, laard merk Ulft no. 14 fornuis. J. Spek, Beneden 5, Haastrecht, zuiver wol dames- kw. voor grijze of jumper. J. van Luin, mansweg E 26, Re^uwijk. r. in g st. z. damessch, 39 voor 1 paar rubber aarzen of overschoenen 19. v. d. Horst. Gr. Flo- ■g 99, DIVERSEN: oren 11. Zaterdagmiddag esarmbandhorloge, gaande oorstr. via Kleiweg-Markt- jn n. Doelestr. Tegen bel t te bez. Naaierstraat 29. oren kilogewicht, Zater- tusschen 12.30 en 1.30 u. de van IJssellaan naar manstr. Tegen bel terug »z. Waardenburg, West- n 66. irfsingel 2, Telefoon 3161 tregeling 1ERENDIENST Ouderkerk Rotterdam Rotterdam Ouderkerk len. De Anglo-Amerikanen verloren bij deze aanvallen 16 vliegtuigen, hoofdzake lijk viermotorige bommenwerpers. In totaal zijn in de maand October, onder vaak voor den afweer ongunstige weersomstandigheden, door jagers en< afweergeschut van het luchtwapen 739 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen, waar van 377 viermotorige bommenwerpers. voor de 12e periode 1944 (le helft) 29 October t/m 11 November 1944 voor den distributiekring Gouda. (Officieele mededeeling van den Plaatselijken Distributledienat Gouda). ~Je bonnen van de thans in gebruik tarten K4: geeft recht op het koopen van: Ook verbitterde strijd aan weerskanten van buitendeel der Westerschelde. (Duitsch legerbericht.) Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht gisteren bekend In Nederland strijden onze troepen ter weerszijden van het buitendeel der Wes terschelde verbitterd om iederen duim breed gronds. In het bruggenhoofd ten Noord-Oosten Brugge biedt het ineengeschrompsjfe garnizoen op smal terrein nog steeds verbeten tegenstand. Op het voor een groot deel over stroomde eiland Walcheren zijn onze grenadiers in felle gevechten gewikkeld met den vijand, die ook op het Westelijk deel van het eiland is geland. Nieuwe pogingen van de Canadeezen om uit Zuid-Beveland den toegang naar Walcheren te forceeren, werden uiteen geslagen. Aan den benedenloop van de Maas is de gevechtsactiviteit iets verminderd. In hun bruggenhoofdstellingen hebben onze divisies vijandelijke tankaanvallen af geslagen. Ten Westen van Breda werd een vij andelijke groep strijdkrachten afgesneden. Zij gaat haar vernietiging tegemoet. Motortorpedobooten hebben in den afgeloopen nacht in de wateren voor Ostende twee Britsche ravitailleerings- schepen met tezamen een inhoud van 5000 bruto registerton getorpedeerd. Ver wacht kan worden dat één van deze schepen is vergaan. Door patrouille- booten en mijnenvegers zijn bovendien voor de Nederlandsche kust opnieuw twee Britsche motortorpedobooten tot zinken gebracht, een derde werd in brand geschoten, twee andere werden beschadigd. In de monding van de Schelde hebben onze ontploffingsbooten een munitieschip van 2000 bruto registerton en nog twee vijandelijke oorlogsbodems tot zinken gebracht. Ten weerszijden van Stolberg zijn aan vallen van Amerikaansche bataljons in ons vuur ineengestort. Ten Oosten van Port A Mousse in de wouden ter weerszijden van Bai hebben zich op een breed front fel vechten ontwikki ligen strijd en na aanzienlijke pantser- verliezen kon de vijand eenige terrein winst behalen. In het woud van Mortagne werden zijn aanvallen uiteengeslagen. 1 Uit midden Italië komen slechts be- I richten over wederzijdsche verkennings- activiteit, vooral in de kustsectoren. Het garnizoen van Piscopi, ten Westen van Rhodos, heeft het eiland van vijanden gezuiverd. Óp Milos duren de gevechten voort. Na de landing van Engelsche troepen en communistische bendenstrijdkrachten op de Westkust van Dalmatië, bij Split, Metkowic en Durownic hebben onze beveiligingsformaties zich volgens bevel op voorbereide stellingen in de bergen gedistancieerd. In het centrale deel van den Balkan hebben onze troepen opnieuw Bulgaar- sche aanvallen ten Oosten van het Var- dardal en in het gebied van Pristina uit eengeslagen. De Bulgaren leden bloedige verliezen. Ook de bolsjewistische aan vallen in het dal der Westelijke Morawa bleven zonder succes. Tusschen Donau en Theiss werden van beide zijden nieuwe formaties in de wisselvallige, met voortdurende verbittering gevoerde gevechten, geworpen. Slagvliegera vielen met succes vijandelijke tanks en con centraties aan. Door Duitsche en Hon- gaarsche jagers werden boven dezen gevechtssector 17 Sowjet-Russische vlieg tuigen neergeschoten. Aan den midden- loop van den Theiss distancieerden wij 3 naar het Noorden, zonder dat de ind onze bewegingen vermocht te succesvolle aanvallen in n Ungvar werd een bres in het front gesloten. Ten Westen van den Duklapas ten nieuwe bolsjewistische aanvall ons afweervuur ineen. Aan het front van de Narew hebben onder bevel van kolonel-generaal Weiss staande formaties in den loop der laatste weken, in samenwerking met vliegende formaties en luchtdoelartillerie van het luchtwapen, met succes harde afweer slagen doorstaan Zij verijdelden herhaal de doorbraakpogingen van verscheiden Sowjetlegers in taaie volharding, wierpen den binnengedrongen vijand in energieke tegenaanvallen op zijn uitgangsstellingen terug en vernietigden daarbij 609 bolsje wistische tanks. Troepen en leiding heb ben daarmede de grootsch opgezette uit het Zuid-Oosten tegen Oost-Pruisen ge richte operatie der bolsjewieken teniet gedaan. Ten Oosten van Libau en in het ge bied van Autz zijn ook gisteren alle vijandelijke doorbraakpogingen mislukt tengevolge van den heldhaftigen weer stand van onze divisies. Waar de vijand op een smal front kon binnendringen, kon hij worden opgevangen of in tegen aanvallen worden teruggeworpen. Aan het Oostelijk front zijn door troe pen van het leger in October 4329, door formaties van het luchtwapaq nog 367 pantsers vernietigd. Bovendien verloren de bolsjewieken 1562 vliegtuigen. Anglo-Amerikaansche terreurvliegers hebben bommen geworpen op Rijnland, op Weenen en Gratz. In den afgeloopen nacht hebben de Britten steden in het Rijnland en de Rijkshoofdstad aangeval- 1-59; 2-59 3-59; 4-59 1- 33/1-34 2- 33/2-34 3- 33/3-34 4- 33/4-34 1-35; 2-35 3-35; 4-35 1- 36; 2-36 3-36; 4-36 Voor het tijdvak van 29 October t/m 4 November geeft elk der bonnen 1-64. 2-64, 3-64 recht op het 2 K.G. aardappelen; bon 4-64 op het 1 K.G. aardappelen. ig verklaard Tot en met 25 November 1944: 1 rants, eenheidstoiletz. 1 rants, zeepvervangende waschmiddelen of waschpoeder C403; D403; «nts-zeepverranjende E 403 (Inlegvel) wasmiddelen B of waschpoeder E 404 (inlegvel) 1 rants, toiletzeep Tot en met 6 Januari 1945: R 10 (tabak) 45 gram scheerzeep De bon 27 van do periode 15—29 October, recht nde op 250 gram jam of stroop, wordt ver- vermelding, dat daar op eveneens kunsthoning kan worden gekocht. Bovenstaande bonnenlijst geldt voor bonnen met kringnummer 312. Voor de omliggende gemeenten is deze bon nenlijst eveneens toepasselijk, echter met dien varctnnda, dat in andere gemeenten dan In de gemeente Gouda op elk der bonnen 1-56/1-57, 2- 56/2-57, 3-56/3-57 en 4-56/4-57 uitsluitend 125 gram grutterswaren (dus geen peulvruchten) kan worden gekocht. Detaillisten gelieven hieraan de noodige aan dacht te besteden. Dubbel feest in den huize Pitlo. Woensdag werd de heer L. Pitlo, die dien dag zijn vijf en twintig-jarig jubileum herdacht als schoolhoofd, op hartelijke wijze gehuldigd door personeel en kin deren van de Westerschool, die hem bij monde van den heer Koofstra eenige boekwerken aanboden De jubilaris was onderwijzer te Hollandsche Veld, Koe- kengen, Maarsbergen en Voorburg, ver volgens hoofd eener school te Heijningen (NB) en Maarn en werd in 1932 be noemd tot hoofd van de toen gestichte Westerschool. In zijn Goudsche jaren heeft de heer Pitlo zich ook verdienste lijk gemaakt op vereenigingsgebied, o.a. als voorzitter van de Chr. Kindervoeding, als penningmeester van*de Prot.-Chr. reclasseeringsvereeniging, als penning meester van de classicale zendingsver- eeniging ..Oegstgeest", voorzitter van de evangelisatievereeniging onder de jeugd, classicaal leider van de georganiseerde guldens-contributie, leider van het Chr. bureau voor beroepskeuze en lid van de commissie van oppertoezicht van de Ned. Herv. Gemeente. Twee dagen eerder vierden de heer en mevr. Pitlo hun zilveren huwelijksfeest. Ter gelegenheid van dit dubbele jubileum kwamen o.a feliciteeren de predikanten der Ned. Herv. Gemeente ds. Verheul, ds. Elzenga en ds. Huls, het bestuur der Westerschool, dat bloemen en een boek werk aanbood, het onderwijzend perso neel der Westerschool en verschillende collega’s schoolhoofden Ook het bestuur van den Ned. Christ. Vrouwenbond, waar van mevr Pitlo presidente Is, deed de gelukwenschen vergezeld gaan vaneen, bloemenmand. neergeschoten. DE STRIJD IN ONS LAND Landing bij Vlissingen In de morgenschemering van Woens dag kondigde, meldt Interinf, een artil- lerie-b«jchicting uit zee, die ongeveer een uur duurde, de reeds verwachte landingspoging van de Britsch-Ameri- kaansche strijdkrachten in het gebied van Vlissingen op het eiland Walche ren aan, teneinde de daar staande Duit sche zware batterijen, die zij ondanks de tallooze bomtapijten niet hadden kun nen uitschakelen, te elimineeren. Onder het gebruikmaken van den nevel werden voor deze onderneming ongeveer 50 tot 60 landingsbooten in den strijd gewor pen. De eerste golf van de bij het Vlis- singsche havenhoofd gelande strijdkrach ten werd in het afweervuur der automa tische wapens neergemaaid Ondanks de zware verliezen voerden de Britten voort durend versterkingen aan, waarmede de verdedigers zich, op het oogenblik aan den stadsrand ven Vlissingen in zwaren strijd bevinden. Ten Westen van Walcheren zijn door verkenning een slagschap van de King George-klasse, vier kruisers, verscheidene monitors en talrijke landingsbooten waargenomen, zoodat met nog een lan dingspoging aan de Westkust van Wal cheren moet worden rekening gehouden Het in het Westelijke gedeelte van Zuid- Beveland door de Duitsche troepen ge vormde bruggenhoofd werd in den loop van den dag teruggenomen, nadat de voorbereidingen tot het doejj springen van den verbindingsdam tusschen Zuid- Beveland en Walcheren met alle gron digheid waren getroffen. Aan het Maasfront zijn de Canadeesch- Britsche formaties bezig hun formatie^, te veryerschen en hun artillerie opqieuw op te stellen. Ook op den rechtervleugel van het Maasfront zijn de Britten bezig hun strijdkrachten aan te vullen. Omtrent de ontruiming van Zuid- Beveland door de Duitsche troepen en het laten springen van den verblndings dam tusschen Zuid-Beveland en Wal cheren wordt nader uit Berlijn gemeld, dat de Duitschers met het in de lucht laten vliegen van dien dam hebben ge wacht totdat de hen volgende Canadee zen reeds 00 den dam waren Met de explosie vonden talrijke Canadeezen den dood en ging een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal verloren. De Duitschers hebben tijdens hun distancieeringsbewe- gingen van Zuid-Beveland niet alleen

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1