GOUDSCHE I Doorbraak naar Moerdijk verhinderd. Jt Is er 'ellifl Maandag 6 November 1944 Prijs 5 cents per nummer NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN K 969 van Volks- inhage zijn te jurk, reinig van het ninistratie van oerende Goederen irincasso’s Vroegtijdig komen, tekent van een plaats verzekerd zijn. 83ste Jaargang No. 21683 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 van den :n nacht nakijken brengen. kelaarskantoor W. DE BEUN veelensingel 88 GOUDA rekent echter, dat noodig rekking vlot te ictoren van celen dag Uit een t suiker van Twee biii ontvreemd de Sint Jan Een opti ■net massit politie is ge- i al deze ver liet van Skolpje werd lanvallen een Bul- p afgesneden. in f .‘elcpst aeden 17 jaar. s: de Wit, Kleiwegstr. 17 slui, die wenschen te trou- zoeken KAMERS, onge- J. met gebr. v. keuken. Gouda of Waddinxveen, o. G. 8019 bur. v. d. blad. Burgerlijke stand. Geboren: 30 October: Jacob, zn. van G. Lokutn en H. Boot, Gouwe 160 1 November: Maria Magdalena, dr. van H. van Essen en H. W. van Ringelenstein, A. G. de Vrijestraat 18; Theodora Adriana Maria, dr. van Th. Bresser en A. Th. M. de Korte, Vossenburchkade 123: Cornelia, zn. van K. Hoogendoorn en M. de Jongh, Groenendaal 1. 2 November: Nicolaus Chnstianus Mattheus Maria, zn. van N. de Weger en L. M. .H R. Koch, Kleiweg 2, Leendert, zn. van I. C Vermeulen en A. Schouten, Jan van der Heijdenstraat 13. 1 Ondertrouwd2 November: J. J. Vergeer en P. van Harselaar, M. van Manneke» en D. Wassing, A. L. van Oudshoorn en M. C. Verboom. Getrouwd: 1 Nov.: D. Dortland en J. Bakker Overleden: 30 October: Cornelia Nugteren, geh. met D. Slooter, 44 jaar; Helena Geertruida Roos, wed van H. van den Berg, 65 jaar. 31 October johannes Koops,‘54 jaar. 1 November: Jan van van 17 W W H J I W Prijs abonnement bezorgkring Gouda: JLwX KJL JL p. kw 2,36, p. m 0,78, p. w. 0.18 Buiten Góudap. w. 0,19. Franco per post: p. kw. 3,41, p. m. ƒ1,21 Dieven weer op pad. bakkerij te dezer stede zijn acht balen 1 elk 50 K O. gestolen. likken benzine, elk met tien liter, zijn d uit een kiuiskast op het terrein van anskerk. ptimist was een wielrijder, die z'n fiets met massieve banden zonder toezicht en zonder slot voor een pand aan den Burgemeester Martcns- singel neerzette, waar een zwijntjesjager prompt van de gemakkelijke kans profiteerde. Ook een slot hielp niet, want op de Markt is een damesrijwiel en in de mr. D. J. van Heusde- straat een heerenfiets, welke beide rijwielen afge sloten waren neergezet, gestolen. Ook van die minderwaardige konijnendiefstallen zijn er weer twee te vernielden. In de Constantijn Huyfiensstraat werden drie, in den Boschwegvier angooren gestolen. Met ridderkruis onderscheiden. De Nederlandsche onderdaan en Ger- maansche oorlogsvrijwilliger SS-LJnter- scharführer Caspar Sporck, stukscom- mandant in een SS-pantserverkennings- afdeeling, heeft van den Führer op 23 October j 1. wegens bijzondere dapper heid het ridderkruis ontvangen. Sporck is de derde Nederlandsche oorlogsvrijwil liger, aan wien de Führer het ridder kruis heeft verleend. Churchill over einde van den oorlog Reuter meldt, dat Churchill in het Lagerhuis verklaarde een einde van den voor) oorlog in Europa voor het einde van unn,t tijk accountancy sorganisatie no G. 8025 bur. v. d. blad. ruiling aangeboden t iver wollen geruite blouses, iver wollen blauwe ma trozenblouse met kraag, nkerblauw rokje, i.ver wollen geruitt den jurk, toenen jurken leeftijd 12 tot 15 jaar, goeden staat, voor istuum maat 42, ook .11 staat, voor meisje Vergiftiging door ondeugdelijke bloedworst. Zaterdagavond hebben zich bij de familie Looyaard in de Sint Josephstraat kort nadat deze den avondmaaltijd had gebruikt, ernstige vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. De vier kinderen, jongetjes van anderhalf, vier en zes jaar en een meisje van vijf jaar en de 18-jarige dienstbode werden onwel en zij waren er zoo trnstig aan toe de kinderen hadden het bewustzijn verloren en waren geheel zwart geworden dat zij onmid dellijk naar het Van Iterson ziekenhuis werden vervoerd. De dienstbode knapte weldra op en gelukkig is het ook gelukt de kinderen te behouden, zij zijn thans herstellende. Het geval bleek niet alleen te staan, want van diverse doktoren is Zaterdag avond de hulp ingeroepen voor patiënten, die aan voedselvergiftiging leden. Dit waren allen volwassenen en bij hen wa ren de verschijnselen van voorbijgaanden aard. tfit het onderzoek der bleken, dat de oorzaak van giftigingsgevallen was te zoeken in eten van bloedworst, die, zooals achteraf is uitgekomen, was gemaakt van bloed met verkeerd zout. Het bloed was aan één sla gerij geleverd, waar 80 kilo der worst voorhanden was, maar nadat de slager zelf een klacht had gehad, had hij den verkoop der worst, waarvan inmiddels 8 kilo was afgeleverd, eigener beweging direct gestaakt. Verbitterde gevechten op Walcheren. (Duitsch legerbericlit Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht gisteren bekend In verbitterde gevechteri weerden Duit sche groepen zich op het eiland Wal cheren tegen de van het Westen. Zuiden en Oosten opdringende Canadeezen. Aan de beneden Maas verhinderden de Duitsche troepen de beoogde door braak der Engelschen en Canadeezen naar de groote Maasbruggen bij Moerdijk. 'Snelle gevechts- en des nachts operee- rende slagvliegtuigen vielen in den afge- loopen nacht herhaaldelijk een geallieer de ravitailleeringsbasis bij Aken aan. Er ontstonden branden en ontploffingen. Door Duitsche tegenaanvallen Zuld- Oostelijk van het bosch van Huertgen werden verscheidene tijdelijk verloren ge- gane plaatsen heroverd. De vastberaden tegenstand van de Duitsche grenadiers deden ook gisteren weer, Westelijk van St Die. de beoog de doorbraak van geallieerde formaties naar het Meurthcdal mislukken. Vrij sterk vuur van onze V 1 lag op het gebied van groot Londen. In midden-Italië ontstonden geen be langrijke gevechtshandelingen. In het Dalmatische kustgebied vielen twee ter bescherming van een convooi dienende duikbootjagers en een torpedo boot in de avonduren van 1 November een overmachtrge formatie Britsche zee- strijdkrachten aan. In opofferenden strijd forceerden zij de vrije doorvaart van het convooi naar de haven van zijn bestem ming. Bij het vervullen van die taak gingen de drie vaartuigen verloren. In Macedonië heeft de toestand wt verandering ondergaan. Noord-Oostelijk .L- door Duitsche tegenaanvi gaarsche gevechtsgroep afg- De bolsjewistische druk in het gebied Noord-Oostelijk van Pristina duurt voort. Bolsjewistische strijdkrachten, die tij delijk het dal van de Westelijke Mo- rawa waren binnengedrongen werden weer verdreven. In het Donau-bruggenhoofd Dunafol- var sloegen Duitsche en Hongaarsche formaties bolsjewistische aanvallen af in den pantserslag ten Zuid-Oosten van Boedapest zijn nieuwe Sowjet-Rus- sische doorbraakpogingen mislukt. Szol- nok viel na hevigen strijd in de handen van de Sowjets. In het gebied van Ungvar deden over- stroomingen en verslibbingen van het terrein de gevechtsactiviteit inkrimpen. Bij Goldap werden de bolsjewisten in met élan ondernomen aanvallen uit hun stellingen geworpen. Sowjet strijdkrach- Goudsche keukens ook voor Waddinx veen, Boskoop en Schoonhoven. De voorbereiding tot het verstrekken van massavoeding is thans zoover ge vorderd. dat, indien de gaslevering hier ter stede moet worden gestaakt, terstond in behoefte aan warm eten kan worden -oorzien. Tot goed begrip van een en ander diene, dat de centrale voedselverstrekking, zoo als die thans geschiedt, niet moet wor den verward met de massavoeding. die zal worden verstrekt, indien een nood toestand intreedt. Indien. hetzij als gevolg van het staken der gaslevering, hetzij door andere gebeurtenissen, de nood toestand wordt geacht te zijn Ingetreden, begint een regionale organisatie der voedselvoorziening te werken, die in het rayon Gouda onder leiding staat van den heer W. van Wijnen, directeur van „De Producent”. In dat geval zullen de te Gouda ge vestigde keukens ook de gemeenten Waddinxveen, Boskoop en Schoonhoven van voedsel voorzien. Wat Gouda be treft, zal dan voor den verkoop van couponkaarten en voor de uitreiking van voedsel een andere regeling gelden dan thans. O.m zal het aantal uitdeelposten aanmerkelijk worden vergroot. Hoeveel er zullen worden ingesteld, kan thans nog niet worden bepaald, omdat dit uiteraard afhankelijk is van het aantal personen, flat aan de massavoeding zal deelnemen. De leiding rekent echter.dat ca. zestien uitdeelposten noodig zullen zijn om de voedselverstn doen geschieden. 8276 K.G. fruit in beslag genomen. De politie en de prijsbeheersching heb ben in den strijd tegen den zwarten fruithandel een goeden slag geslagen met de aanhouding tijdens de doorvaart door de stad van een op weg van Benschop naar Waddinxveen zijnde schuit met 8276 K.G. appelen en peren, welk fruit zwart was verhandeld Het is in beslag lomen en ter beschikking gesteld van plaatselijk verdeelkantoor te dezer stede, dat het in distributie heeft gebracht. De partij was zoo groot, dat voor iederen ingezetene 250 gram fruit en dan tegen normalen prijs kon worden ter beschik king gesteld. De appelen en peren waren geleverd door den 38-jarigen frultpachter W. van I. te Benschop en gekocht door den 44-jarigen grossier in groenten en fruit J. K. te Waddinxveen. tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, De grossier heeft door de inbeslagneming een ver lies van f 5826. Predikbeurten. Vrije Evang. Gemeente, Zeugestraat 38. Woensdag 3 uur, ds. H. C. Leep, bidstond voor den nood van onzen tijd. Ned. Herv. vereeniging „Calvijn”, Turfmarkt 142. Donderdag 3.30 uur ds. L. Vroegindeweij van Waddinxveen, bidstond voor den nood der tijden. Geref. Kerk. Niet de heer A. van Leeuwen, zooals gemeld, maar de heer H. Lafeber is ge kozen als diaken der Geref. Kerk. ten in de stad zelf werden afgesneden Hun pogingen om uit te breken en aan vallen uit het Oosten, die den druk moesten verlichten, mislukten. In Koerland vielen de Sowjet-Russen in de tot dusver bestaande sec de zwaartepunten den gehet vruchteloos aan. In harde afwecr-gevechten werden 36 bolsjewistische tanks vernietigd. Anglo-Amerikaansche terreurvliegers wierpen gisteren in den loop vi dag en in de eerste uren van den brisant- en brandbommen in Noord- Westelijk, Westelijk en Zuidelijk rijks gebied, waardoor in verscheidene steden verliezen aan menschenlevens en schade aan gebouwen werden veroorzaakt. Nachtjagers en afweergeschut van de luchtmacht schoten overdag 29. des nachts 34 Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen omlaag, waaronder in totaal 54 viermotorige bommenwerpers. DE STRIJD IN ONS LAND Aauvalien op bruggenhoofden bij Den Bosch en Arnhem. Interinf meldt, dat op Walcheren het overwicht der Canadeesche troepen is toegenomen door nieuwe landingen en versterkingen en door de onverminderde activiteit van aanzienlijke formaties vliegtuigen. Niettemin handhaven zich in het Noorden en het Oosten van het eiland nog steeds Duitsche steunpunten zoo lang dc bezetting nog een geweerkogel of een handgranaat ter beschikking heeft. Aan het Maasfront trachtten geallieerde formaties door een ophooping van pant- serstrijdkrachten. artillerie en slagvlieg tuigen de penetratie-gebieden Noordelijk van Breda en Noord-Oostelijk van Roo sendaal uit te breiden. Voor de terrein vinst, die onbeteeke- nend is in verhouding tot de in den strijd gebrachte massa's menschen en materiaal, moesten zij weer buitengewoon groote offers brengen.- Andere geallieerde formaties gingen, na een uiterst hevig artillerievuur en met krachtigen steun van vliegtuigen, over tot een aanval op het bruggenhoofd bij 's-Hertogenbosch. Deze aanval en andere, ondernomen op het bruggenhoofd bij Arnhem, wer den in groote meerderheid reeds uiteen geslagen door het vuur der Duitsche batterijen. Eenige sabotagegroepen, die in dit gebied des nachts door de Engel- dJs| schen waren neergelaten, werden vernie tigd of gevangen genomen. VERDUISTEREN Er moet verduisterd worden tot 8 uur. 7 Nov. laatste kwartier. - 16 Nov. nieuwe maan. <- 23 Nov. eerste kwartier. 30 Nov. volle maan. Zaterdags gesloten. De afdeeling wachtgeldregelingen van het departement van Sociale Zaken is gevestigd te voorspellen 's-Gravenhage, Emmapark 2. ren. Het is Ber]jjn nieldt het A.N.P., dat de rolver-1 dat minder deeling in de film, Dr. Vlimmen" naar het bekende >nog In Europa, orn Seeck, Karin Hlmboldt, Maria Koppenhofcr, Paul Wegener en Hans Brausewetter. B. Barlog voert de regie. De Rotterdamsche theaters verschaffen zich licht voor hun voorstellingen door met wind molens stroom op te wekken. Wegens moord in Maart j.l. door een aantal hamerslagen in zijn kosthuis aan den Heemraad- singei te Rotterdam op een 21 jarig meisje uit Arnhem, heeft voor de rechtbank te Rotterdam terechtgestaan de 24-jarige koopman H v. d. H. De officier eischte acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling dat de scholen, die tha”ns nog gesloten ’an de regeor,n'f na aflooP van de akaL zijn, zoo spoedig mogelijk het werk her- STADSNIEUWS voor Mochten de r heden of het feit, dat de school niet be- gasleverlng dlc aanvankelijk met ingang schikbaar is, een hervatting van het werk van 16 November zou worden gestaakt, belemmeren, dan mag ik er aldus de een|gen tijd voort te zetten. Indien secrelaris-generaal. bij het onderwijzend de gasvoorziening moet worden stop- personeel ten zeerste op aandringen, dat i za| de da(um van ingang tijdig zij contact met hun leerlingen zoeken en I ^orde deze door het opgeven en van taken tot nuttige bezigheid Geschenk van Texel aan Amsterdam Naar de N R.Crt. meldt, is te Amster dam een schip aangekomen uit Texel De bevolking van de gemeente Texel, vernomen hebbende van den nood te Amsterdam, heeft spontaan een geschenk willen brengen aan de hoofdstedelijke bevolking. En zoo werd een groote tjalk boordevol afgeladen met kostelijke waar 350 kilo peen. uien, enz., 16 ton blad groenten. 80 ton aardappelen, 25 ton erwten en boonen. 350 kilo schapen- vleesch, 350 kilo diversen als havermout, gort, enz. 300 kilo spijsolie, 6 ton meel I nog enkele waardevolle aanvullingen. Jn overleg met den gemeentelijken distributiedienst zal deze waardevolle lading worden gedistribueerd aan de meest-behoeftigen. buiten bezwaar van de bonverstrekking. Een bericht" uit Amsterdam meldt, dat in sommige straten het houtplaveisci is opgebroken, dat de daders als brandstof gebruiken. De burge meester heeft er op gewezen, dat dit niet alleen diefstal is, maar dat hierdoor ook groet gevaar voor het verkeer ontstaat. Prima consumptie Vrij entree r in Gouda wonend, met «kring daarbuiten, wenscht lijk taak van Procuratiehouder, Hoofdboekhouder anderen vertrouwensman*^ :ich te nemen. Veeljarige tijk accountancy en b«- Blijf van granaten af! Bij het spelen door kinderen met een'gevonden granaat op een terrein aan de Terbregscheweg te Rotterdam is het projectiel, toen er mede op een steen werd geslagen, ontploft. Twee jongens, acht en tien jaar oud. werden gedood, een meisje van zes jaar werd zwaar gewond. Kerknieuws. Vrijgemaakte Geref Kerken. Beroepen en aan- vooi genomen naar Rotterdam-Zuid cand D van Houdt, hulpprediker te IJsseimonde. Aangenomen naar Bergschenhoak cand. H. J. Schilder, hulpprediker I Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Zeist ds. M. Holtrop te Hilversum. De bureaux van het departement i voorlichting en Kunsten te 's-Gravei voortaan des het voorjaar of zelfs voor het begin van 1 den zomer niet te kunnen en nog minder te garandeeren niet raadzaam aan te nemen. dan achttien maanden noodif - afloop van den oor den Japanschen wil of capaciteit om door te vechten definitief te vernietigen. BINNENLAND Werkhervatting op de scholen. In een rondschrijven van den secreta- ris-generaal van het departement van ,„CV11„ Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbe- De offi scherming wordt het gewenscht geacht, i tog gesloten ’ande iet - ten. ten einde de kinderen van de I >r hen zoo gevaarlijke straat te houden. NOG EENIGEN TIJD GAS. Ie plaatselijke omstandig- Naar w|) veracmen het moge|i(k de feit, dat de school niet be-1 gn5ie„?rinrt in^ar,A van 16 November nog eenigen tijd zal worden bekend gemaakt. Openbare scholen gesloten. Doordat er voor de scholen geen brajidstof beschikbaar kon worden ge steld, heeft de burgemeester zich genood zaakt gezien met ingang van heden alle o- penbare scholen met uitzondering van het E gymnasium en de openbare lagere school no. 1. te sluiten. Het gymnasium en de R.H.B.S. kunnen nu voorloopig de les sen geven in het gebouw van het gym nasium. terwijl de openbare lagere scho len gebruik kunnen maken van de open bare lagere school no. 1 aan de Pater- steeg voor het onderhouden van contact met de leerlingen en het opgeven en in nemen van huiswerk. Dc volgende rooster is hiertoe opge steld Maandag voorm. school 1, nam school 2, Dinsdag voorm. school 4, nam. school voor voortgezet lagêr onderwijs. Woensdag voorm. school 7. nam school 8. Donderdag voorm. school B. nam. school C, Vrijdag U.L.O.-school. Gift. Voor de diaconie der Ned. Herv. Gemeente is in de Sint Janskerk een gift van f 100.— gecoilecteerd.

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1