GOUDSCHE iks bloemen Groenendaal23 en Slotenfabriek IQND Pz. - GOUDA 1PEN, bijzonders C, 6. van der Garden Böuda-Rott«rdamv.v. T T I W A "R». T HP ^rl^s 5 cents Per nun*mer Weerstand aan Noordwestkust van Walcheren en om Middelburg voortgezet. Woensdag 8 Nov. 1944 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN K 969 wils” enz. van 17 12 uur 12 uur 83ste Jaargang No. 21684 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 men )lnok oemen :hans als de vaas een mooie Bcht v.v. g rdag p glazen, in diverse kleuren, r Kerstmisbloei. ils SNEEUWKLOKJES, 'ULPEN en voorts UWE DRUIFJES forten „DE LELIE” - St. Anthoniestraat 9 Meurtl treerd liezen. iepen is het i den Noordelijken oever irug te trekken. 80, Telefoon 3152 igel 2, Telefoon 3161 cade 45, Telefoon 27075 kade 2, Telefoon 12736 ade 25, Telefoon 117070 Firma Boelhouwer) inen 15, Telefoon 198 Fa. Balhuizen v. d. Well) >p Bochui i No vein! Vlekkenwater per fl. ichenkkurken fachelhaakjes .uchtreinigftrs V.V. 17 uuil Donderdag ,17 uur Woensdag 12 uur 3UDSCHE BAZAR meermalen tze pogingen le Duitsche nnen ze toch het interieur ;er maken. Speciaal hebben nder fraaie en artistieké ip Overtuigt U eens door wordt toenemende de frontbocht ten van de V 1 op Lon- in i was geloopen andelijke de rest woonwijket Weenen en Jagers wapen - gen. waarvan 43 viermotorige bommen- g Vrijdag dag Zaterdag i Haag-Delft g Vrijdag ig ag HpuMredactsurJ. G. Weysters, Rotterdam,; chefredacteur voor Gouda en Omstreken: F. Tieter, Gouda. Verantwoordelijk voor de adver- testiën: L. Akkersdijk, Rotterdam. Uitgeefster: N.V. Rottardamsch Nieuwsblad, Rotterdam. 0.70 0.75 0.20 0.35 7 uur 12 uur derf van Mitrovica hebben hun geen succes opgeleverd. Voor Boedapest is de toestand, ten gevolge van onze tegenaanvallen op de diepe flank der bolsjewieken. ontspant In den gevechtssector Szeged-Szol dringen de bolsjewieken verder naar het Noorden, doch konden tegenover den vastberaden weerstand van onzo troepen slechts onbelangrijke terreinwinst boek» n. Duitsche en Hongaarsche slagvliegers hebben overdag en des nachts met suc ces ingegrepen in de gevechten op den grond en den tegenstander zware ver liezen aan menschen en materiaal toe gebracht. Aan den Theiss zijn tegenaanvallen tegen den overgestoken vijand aan den gang Plaatselijke acties der bolsjewieken aan de Oostgrens van Slowakije mis lukten. evenals de aanvallen op een vrij breed front ten Zuid-Westen van den Dukla-pas. Het élan van den vijandelijken storm loop ten Zuid-Oosten van Libau vermin derde. Daarentegen zetten de bolsjewie ken in het gebied van Autz hun grooten aanval voort Onze grenadiers verijdelden de in het voornemen liggende doorbraak en brachten de bolsjewieken, na geringe aanvankelijke successen, |ot staan. Anglo-Amerikaansche terreur-vliegers hebben hun uitgebreide aanvallen op het Roergebied voortgezet, Na den zwaren aanval op Bochum, den nacht van 4 op 5 November. Gelsenkirchen gisteren en in den af- i nacht het doel van sterke vij- formaties bommenwerpers. In van het rijksgebied werden de ‘:en van Neumünster. Hannover. :n Koblenz vrij zwaar getroffen en afweergeschut van het lucht schoten 55 vijandelijke vliegtui- werpers. omlaag. DE STRIJD If^ONS LAND Bruggen over HoMlgich Diep opgeblazW' Op Walcheren culmineerden de buiten gewoon verbitterde afweergevechten van het Duitsche garnizoen tegen de veel voudige overmacht van aanvallers in den strijd om een versperring bij Arne- muiden De Duitsche troepen weerden zich tot den laatsten man en vertraagden aldus doeltreffend den opmarsch der Canadeezen naar Middelburg Daar heeft het grootste deel der eilandbevolking een toevlucht gezocht. Ook een deel van de stad zelf is overstroomd en de bevol king vond slechts een toevlucht in de huizen der hooger gelegen straten, die thans door de Britsche artillerie in puin gelegd worden. De verliezen der burger- middaguren gelukte het den Middelburg binnen te drin gen. waar zware gevechten met de Duit sche achterhoede zijn ontbrand. Het gros der Duitsche troepen distan- cieerde zich in Noordelijke richting en vereenigde zich met de zich in Oostka- pelle bevindende strijdkrachten. In de vroege morgenuren van Dinsdag zijn formaties van het Britsch-Canadee- sche leger ook naar het eiland Schouwen overgestoken. Aan het front ten Zuiden van de Maas bevinden zich de Duitsche troepen in zware afweergevechten tegen de storm troepen ven negen infanterie-divisies en zes pantser-brigades. Het gros der Duitsche tro< gelukt zich op 1 K’ J 1 van de Maas tei Bankbiljetteninwisseling in België. Bij de inwisseling van bankbiljetten in België is. naar Svenska Dagbladet meldt, van het totale bedrag aan bankbiljetten dat moest worden ingeleverd ten bedrage van frs. 100 milliard slechts 76 milliard tegen nieuwe bankbiljetten ingeleverd. De eigenaars van de resteerende 24 mil liard waagden het niet hun biljetten in te leveren. Zooals bekend moesten in België alle bankbiljetten van frs. 100 en hooger ter inwissellhg worden aange boden. Sowjets weigeren diplomatiek verkeej met Zwitserland. Radio Moskou meldt, dat de Sowjet- Russische regeering in een nota aan den Zwitserschen ambassadeur te Londen het herstel der diplomatieke betrekkingen met Zwitserland heeft geweigerd. In de nota wordt gezegd, dat de Zwit- sersche regeering in den loop van vele jaren met scheiding van haar oude democratische tradities een vijandige pro- fascistische politiek volgt jegens de Sow- jet-Unje, die tezamen met de andere democratische landen in het belang der vredelievende volken opofferend den oor log tegen Duitschland voert. Daarvan uitgaande heeft de Sowjet-regeering het van de hand gewezen het voorstel der Zwitsersche regeering tot herstel der di plomatieke en andere betrekkingen met Zwitserland aan te nemen, in zooverre dat Zwitserland tot dusver op geen en kele wijze afstand heeft gedaan van haar vroegere vijandelijke politiek jegens de Sowjet-Unie. Staatshoofd in Hongarije. In den Hongaarschen Rijksdag is een wetsontwerp ingediend ^betreffende de schikkingen noodlg geworden door het aftreden van Horthy als rijksbestuurder. Het ontwerp stelt de verkiezing van een rijksbestuurder uit en draagt de waar neming van de taak van het staatshoofd op aan minister-president Szalasi, die den titel leider der natie" krijgt. Szalasi is inmiddels als zoodanig beëedigd Sowjet-Unie en Spanje. De Moskousche zender verspreidt een Reuter-bericht volgens hetwelk Attlee op een desbetreffende vraag heeft geant woord, dat voorzoover hij wist de Sowjet- Russische regeering inderdaad geweigerd heeft deel te nemen aan de internationale luchtvaartconferentie te Chicago, omdat Spanje en andere neutrale regeeringen daartoe waren uitgenoödigd. Nieuws in het kort. Behalve de Finsche burgerwachten is thans, naar uit dagbladberichten te Helsinki blijkt, ook de bekende Lotta-organisatie ontbonden. De regeering van De Gaulle heeft bepaald, dat in de toekomst alleen leden van het leger en van de politie wapens mogen dragen. De Zweedsche regeering heeft aan Finland een wederopbouwcredlet verstrekt van 150 millioen kronen ter betaling van Zweedsche goederen leveranties aan Finland. De Amerikaansche regeering heeft voor gene raal De Gaulle het gebruik van de bevroren Fransche saldi in de Vereenigde Staten openge steld en het handelsverkeer en de berichtenuit- uitwisseling met Frankrijk weer toegeiaten. Naar Reuter uit Parijs meldt, is dr. Marcel Petiot, de Parijsche massamoordenaar, voor een station van den Parijschen ondergrondschen spoor weg in de uniform van kapitein van het Fransche verzetsleger gearresteerd. De Gaulle heeft Roosevelt en Huil uitge- noodigd lot een bezoek aan Parijs om den dank der Fransche bevolking in ontvangst te nemen voor de Amerikaansche wapenhulp. Ijoosevelt heeft de uitnoodiging aangenomen. Roosevelt"-!», naar een geallieerde zender meldt, benoemd tot eereburger van Rome. Het Fransche kabinet heeft besloten een hooggerechtshof in te stellen, dat vonnis moet Vellen over de leden der voormalige regeering van Vichy. De Belgische regeering heeft besloten aan de duizenden mannen der verzetsgroepen toe te staan als vrijwilligers toe te treden tot het leger, de politie -of andere openbare diensten. Uitge sloten zijn zij, die na 8 September tot de verzets beweging toetraden. Radio Londen meldt, dat de communistische partij in België heeft medegedeeld de regeering Pierlot te zullen blijven Steunen. De verduistering is overal in Finland, met uitzondering van Lapland, opgeheven. In midden- Finland en andere provinciën was de verduistering reeds aan het begin der vorige maand opgeheven Svenska Dagbladet meldt, dat tot dusverre 8500 vluchtelingen uit de Balttsche landen op het Zweedsche eiland Gotland zijn aangekomen. Zij zijn in verschillende kampen bijeengebracht en geleidelijk overgebracht naar het Zweedsche vasteland. De financieele secretaris van het Britsche departement van financiën- heeft, naar Reuter meldt, het Lagerhuis medegedeeld, dat Groot- Brittannië sedert het begin van den oorlog tot 2 September 1944, voor den oorlog vier en twintig njilliard pond sterling heeft uitgegeven. De Zweedsche staatsraad heeft besloten de voorloopige Fransche regeering te erkennen. DeBritsche minister van buitenlandsche zaken Eden, die na zijh vertrek uit Moskou te Caïro, Athene en Rome vertoefde, is in Engeland teruggekeerd h> Eden's hotel te Rome was een tijdbom onidekt, die daar ondanks de scherpe bewaking kon worden geplaatst. Reuter maakt melding van een bericht van den zender van Tito volgens hetwelk te Napels overeenstemming zou zijn bereikt tusschen den Zuid-Slavischen premier Soebasjitkj en den ge volmachtigde van Tito over de spoedige vorming van een gemeenschappelijke regeedng. r Volgen» een Reuterbericht uit New York heeft de vroegere Spaansche minister van buiten landsche zaken del Vayo de hulp der geallieerden ingeroepen voor het ten val brengen van Franco. Volgens een zoojuist verschenen verordening gaat het geheele vermogen der joden in Hongaiije over aan den staat. Het in beslag genomen jood- sche vermogen zal in de eerste plaats gebruikt worden voor het herstel der oorlogschade en voor steun aan oorlogsverminkten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Londen officieel medegedeeld, dat Churchill een uitnoodigiug van De Gaulle om binneakort naar Parijs te komen, heeft aanvaard. Veldmaarschalk sir John Dill is In een zieken huis te Washington overleden. De maarschalk, die 62 jaar oud is geworden, was bij het uit breken van den oorlog chef van den imperialen generalen staf. Hij was thans in de Vereenigde S’aten werkzaam als leider van de Britsch- Amerikaansche militaire commissie. De minister van buitenlandsche zhken der uitgeweken Noorsche regeering Lie, heeft zich na een verblijf van één week te Stockholm per vliegtuig naar Moskou begeven, in gezelschap van den Noorschen gezant te Moskou. De schadevergoeding, die Finland moet uit- keeren aan de bevolking van het aan de Sowjet- Unie afgestane gebietf van Kateiië, moet volgens een voorloopige berekening, aldus Dagens Nyheter, geraamd worden op 18 milliard Finsche marken. Dat is tweemaal zoo veel als de betalingen na den winteroorlog hebben bedragen De som zal worden opgebracht door een inbeslagneming van 20 pCt van alle tezit. VERDUISTEREN Er moet verduisterd worden tot 8 uur. Presidentsverkiezing in Amerika. ^Reuter mejdt omtreqt de gisteren ge- louden Amerikaansche presidents-ver kiezing dat afzonderlijke resultaten, die tot 19.15 uur plaatselijken tijd beschik baar zijn, aantoonen dat Roosevelt aan het hoefd gaat van 10 staten met 92 «iesmannen tegen Dewey in zeven sta len met 84 kiesmannen. Rede van Stalin Op de feestelijke bijeenkomst der Moskousche Sowjets naar aanleiding van den 27sten verjaardag der bolsjewis tische Octoberrevolutle, heeft Stafln als voorzitter van de commissie voor staats- verdediging een rede gehouden. In een militair overzicht zeide hij o.a., dat het •oode leger den geheelen last der ge /echten alleen moest dragen, waaruit hij het recht meent te mogen afleiden dat het roode leger de „overwinningsbanier in Berlijn" zal hijschen Er bestaat reden om aan te nemen, zeide hij, dat dit in de „nabije toekomst zal geschieden" Ten aanzien van het binneridringen van het roode leger in Nodrd-Noorwegen verklaarde Stalin, dat het hier een „geal lieerd land" betreft. Stalin spraTr zich uit voor een organisatie die beschikt over alle effectieve mogelijkheden, zonder e preciseeren hoe hij ?ich een dergelijk nstrument van veiligheid voorstelt, doch tegen een internationale organisatie van den volkenbond. Stilwell van functies ontheven. Reuter meldt uit Washington, dat de opperbevelhebber van de Amerikaansche grondtroepen in Indië, China en Birma, generaal Joseph H W Stilwell is ont heven van zijn functie van chef van den generalen staf bij generalissimus Tsjiang Kai-sjek als plaatsvervanger van admi raal Mountbatten en als Anierikaansch bevelhebber op het Chineesche. Birmaan- sche en Indische oorlogstooneel Inzake de terugroeping van Stilwell meldt United Press uit Washington dat er sinds eenigen tijd scherpe tegenstel lingen tusschen Stilwell en Tsjiang Kai- sjek bestonden over de strategie en an dere militaire zaken in China Tsjiang zou het aftreden van generaal Stilwell hebben verlangd. Clarence Gauss, de Amerikaansche ambassadeur te Tsjoengking, heeft zijn ontslag aangeboden Regeeringswisseling in Roemenië. United Press meldt, dat de Roemeen- sche regeering is afgetreden. Aan liet aftreden waren communistische straat- betoogingen voorafgegaan. Behalve goedkeuring door den koning, heeft Sanatescu ten nieuwe regeering gevormd, bestaande uit vier liberalen, vijf nationaal-zaranisten en zes leden van het z.g. democratische front, dat wil zeg gen de communistische organisatie. De communisten zijn thans het sterkst in de regeering vertegenwoordigd. Onder bescherminj nevel probeerden de over de Maas 1 stortten in het vuur ineen. Aan weerskanten van den weg van Asten n,aar Meyel gingen de Amerikanen tot den aanval over. Duitsche troepen poogden hen met zwaar stormgeschut en gemotoriseerde artillerie achter hun uitgangsstellingen terug te werpen Nader meldt Interinf: De fanatieke af- weerstrijd van de Duitsche bezetting op Walcheren duurde ook in den loop van 6 November met onverminderde hevig heid voort. In de late Canadeezen U B I B"^^ I B Prijs abonnement bezorgkring Gouda: JLwX JLX W JL p. kw. 236. p. m. 0,78, p. w.'0,18 Bulten Gouda.- p. w. 0,19. Franco per post: p. kw. 3.4J. p. m. ƒ1,21 bevolking, waarvan vijfduizend nien.'chen bij- de overstroomlng verdronken zijn buitengewoon groot. In het gebied van Donjburg hand haafden de Duitsche troepen hun posities. Aan het front ten Zuiden van de Maas gelukte het den Düitschen troepen, door voortreffelijk verzet van hun achterhoe den, zich met medeneming van al hun wapens en oorlogstuig op den Noorde lijken oever te distincieeren. Verscheidene krachtige aanvallen op de bruggenhoofden Willemstad en Moer dijk konden worden afgeslagen. Nadat de Duitsche troepen waren overgestoken werden de belangrijke ver bindingen over het Hollandsch Diep opgeblazen. In het gebied van ‘s-Hertogenbosch ontstonden hevige ’huizengevechten in het Zuidelijk deel van Heusden. ing van-den ochtend- le Britten te trekken. De; t geconcentreerd! Nieuw front op Noordelijken oever van de Maas opgebouwd. (Duitsch legerbericht.) Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht gisteren bekend Het, garnizoen van Duinkerken heeft krachtige, op een smid front uitgevoerde aanvallen op het Oostelijke front der vesting uiteengeslagen en daarbij zestien der aanvallende tanks vernietigd. De vijand leed zeer zware verliezen, zoodat hij zijn aanval niet voortzette. Aan de Noord-Westelijke kust van Walcheren en om Middelburg zetten onze troepen hun weerstand voort, die door de zware verliezen van den vijand loonend wordt. Aan de volharding der garnizoenen van ons bruggenhoofd aan den beneden loop van de Maas is het te danken, dat de kern van onze formaties over Hol- landsch Diep en Maas teruggebracht is en een nieuw front op den Noor delijken oever opgebouwd kon worden. De door den vijand nagestreefde ver nietiging der in Noord-Brabant strij dende Duitsche formaties is daarmee mislukt. Sedert het begin van den slag in het gebied van Antwerpen en Noord-Brabant heeft het daar strijdende leger in uiterst zwaren, bijna onafgebroken strijd. 883 Canadeesche en Engelsche tanks ver nietigd Vijandelijke aanvallen op het brug genhoofd van Moérdijk werden uiteen geslagen. Door concentrische aanvallen van onze tanks en grenadiers in het penetratie- gebied van Germeter werd wederom A terrein van den vijand gezuiverd en de omsingeling der afgesneden groep Ame rikaansche strijdkrachten hechter ge floten. Vijandelijke ontlastingsaanvallen stortten ineen. Vijftien tanks van den tegenstander werden vernietigd Drie An dere en talrijke voertuigen werden buit gemaakt en zeven slagvliegers werden, door troepen van het leger neergeschoten Ondanks het gebruik van overmach- Hge strijdkrachten tusschen Baccarat en St. Die kon de vijand slechts op enkele plaatsen den Westelijken oever van de Meurthe bereiken Door ons geconcen- afweervuur leed hij zware ver- Het storingsvuur v den gaat verder Uit midden-Italië gevec^itsactiviteit in Noorpen van Rocas-Cassiano gemeld. De versterkte pogingen der Bulgaren om door onze stellinge^ in het gebied der Strumitza en het gebied ten Noor-

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1