GOUDSCHE COURANT ntvangen tchool, Groenendaal; ol (geheel) -f- le klas U.L.O, iol. riïvz Strijd bij Metz op nieuwe sectoren overgeslagen. Woensdag 15 Nov. 1944 Prijs 5 cents per nummer K 969 en ei raller 35 83ste Jaargang No. 21687 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 onze aaii' ten slotte rit van het van i de erder sullen rin< wc J kan ;cht militair in ini- - NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN in de 1 dus euwe iggen, orden de zgn. oor I zullen tentiën er f 0.10; personeel reap, f 0.22 extra. Bewijsno. 5 cent. ten Zuid-Oosten van Metz vielen infanterie- en tankfor- het in den strijd bren- immenwerpers de Duit- Prijs abonnement bezorgkring Gouda: p. kw. 2,36, p. m 0,78, ff. w. f 0,18 Buiten Gouda: p. w. 0,19. Franco per post: p. kw. 3,41, p. m. ƒ1,21 November zullen de len Jl). auschool -f- 2e en 3e klas v ij n school. 'school 2b, 5, 6a, 6b en 7), 'school. 11e klassen U.L.O.). die klassen L.O.). tijdelijk gevestigd i de 5, KLEIWEG 22 meester de Jong srs tijdelijk gevestigd i, KLEIWEG 22 DE SITUATIE AAN DE P80NTEN Strijd om versterkingen bij Metz. Interinf meldt uit Berlijn: In het ge bied van Metz moesten de Duitsche for maties, na het opblazen van voor de oorlogvoering belangrijke installaties, het fort Königsmacherh ontruimen en ge lukte het den Amerikanen eveneens de citadel Diedenhoven binnen te dringen. Dank zij de buitengewoon actieve ver dediging der Duitsche troepen bleven den Amerikanen evenwel operatief belang rijke doelen ontzegd. De voorbereidingen tot den aanval van het 2e Britsche en het le Amerikaan- sche leger, in het Nederlandsche gebied, duren voort. Aan het Oostelijk front schijnen de voorbereidingen voor den overgang over den Donau nog niet afgesloten. Daaren tegen overschreden de Sowjet-Russische troepen de rivier tea Noorden van den mond van de Drau en slaagden zij erin twee bruggenhoofden te vormen. De bolsjewistische pantserspits, die Zondag middag den Zuidelijken rand van Jasz- bereny bereikte, is door een tegenaanval uit elkaar geslagen. Ook ten Oosten van rantsoenbonnen op basis van ls/4 Ht« per week in plaats van2’/i liter per week. Voor de eerste maal vindt deze uitrei king plaats in de week van 12 t/m 18 November over het tijdvak van 19 No vember t/m 23 December, waarvoor 5 bonnen van l’/4 liter worden verstrekt. Daarna worden 4 bonnen A l8/< liter per vierwekelijksche periode gegeven, waar mede aansluiting aan de officleele distri- butieperiode’is verkregen. Voor giftigen arbeid worden geen noodrantsoenbonnen verstrekt. Wisseling van rantsoenbonnen tegen noodrantsoenbonnen vindt niet plaats. Betrokkenen, zoowel voor bestaande als voor nieuwe gevallen, ontvangen voor het afhalen van de noodrantsoenbonnen een oproep van den plaatselijken distri- butiedienst. Het heeft geen nut zich zón der deze oproeping tot de distributie- diensten te wenden. ohze troepen in felle gevechten de door den vijand met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten beoogde doorbraak. In het verloop van de aan weerskanten yan Jaszbereny ontbrande tankgevechten werd de vijand opgevangen en de stad zelf tegen vernieuwde aanvallen in bezit gehouden. Ten Noord-Oosten van Mezoekoevesd sloegen jagers en bergjagers, in verbit terden afweer, den bolsjewistischen storm loop uiteen. Een luitenant en vijf man schappen joegen, in een vermetelen tegenaanval, de in de stad Amoed binnen gedrongen bolsjewieken op de vlucht en maakten daarbij twee tanks, zeven ka nonnen en tien machinegeweren buit. Formaties slagvliegtuigen ondersteun den overdag en des nachts in het Hon- gaarsche gebied de gevechten van het leger en verspreidden vijandelijke colon nes voor de ravitailleering. In het gebied van Autz sloegen grenadiers verscheidene vrij sterke vallen van de bolsjewisten met suc ces af. Door een vijandelijken luchtaanval werd in Noordelijk Noorwegen het slagschip Tirpitz, welks dappere bemanning de laatste maanden talrijke Engelsche lucht aanvallen met goed resultaat had afge slagen, buiten gevecht gesteld Een groot deel der bemanning werd gered. De vijandelijke activiteit bleef ook gisteren boven de fronten en in het rijksgebied gering. •vincies en Utrecht recht geven :n van één rantsoen tabi sigaretten. Deze bonnei en met 18 November 1944 ibliek in de gemeenten, waar 11 reeds was aangewezen, zooverre verzuimd werd en in te leveren, in de gelegen- Id, hierop tot en met 18 No- bij’ hun winkelier tabaks- Verlenging geldigheidsduur bonnen margarine en vet. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de bonnen 1-33/1-34, 2-33/2-34, 3-33/ 3-34 en 4-33/4-34, waarop in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht van 29 October tot en met 11 November 125 gram margarine en boter of 100 gram vet beschikbaar werd gesteld, verleed is tot en met 25 November a.^. Gedurende de periode van 12 tot en 25 November kan op elk van deze bon nen ^echter uitsluitend 125 gram marga- ine of 100 gram vet, dus geen boter, forden gekocht. DIS TRIBUTIENIEUWS Tabaksbon aangewezen De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de bonnen Ril van de tabakskaart, welke reeds voor enkele gemeenten werden aangewezen, thans ook in de overige gemeenten van de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht recht geven op het koopen van één rantsoen tabak, sigaren of sigaretten. Deze bonnen zijn geldig tot - ---■ Ook het pul de bon R wordt, voor deze bonnei heid gesteld, vember 1944 waren te koopen. Voor zooverre staat zijn uit dei voorraad hierop u de bonnen in van een ontvang winkelier op bi bonnen is bevoorraac hierop moeten Decen. Taai-taai op den broodbon. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij >or- maakt bekend, dat in de provincies iber Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht het publiek op de voor het koopen van brood aangewezen bonnen, voor zoolang voorradig, ook Jaai-taai bij den bakker of kruidenier kan betrekken. Op één rantsoen brood kan men één plak taai taai van een gewicht van ongeveer 100 gram koopen. i. moeders ontvangen voort we een tijdvak van 32 in “eken, nl. circa 16 weken .uvj na de bevalling, nood de kwal, damesjasje (zwart) 40 voor wollen jumper. C. rtland, A. Dekenstr. 6. ■in kookkacheltje voor een fzuiger, Bastinck, Persijn- lat 15. ir. heeren lakschoenen m, voor m. 45. M. Koot, Pre- aplein 25. •r. zw. suède schoenen m :hak voor 1 paar bruine nps of schoenen m. sleeh. 39. J. de Groot, Wachtel- ut 43. dieper in den grond dringt dan de V I. De uitwerking is daardoor „iets zwaar der”. In de onmiddellijke nabijheid van den explosietrechter is de uitwerking van den luchtdruk iets minder sterk. De raket vliegt door de stratosfeer tot een hoogte van 95 A 110 km. en is sneller dan het geluid. Door de hooge snelheid van het projectiel kan aan het publiek, zooals de zaken op het oogenblik staan, geen betrouwbare waarschuwing gegeven worden. Men hoopt, dat de gebieden, van waar de raketbommen worden af geschoten, te gegevener tijd zullen worden ingenomen. Echter kan meh niet van tevoren weten, of de tegenstander niet in staat zal zijn, de draagwijdte vai projectielen te vergrooten. Men kan niet met zekerheid zeggen, of niei lanceerbases, die verder achteruit ligi bij een opmarsch zullen kunnen worden uitgeschakeld. Churchill in Parijs. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat Churchill is benoemd tot eere-burger van Parijs. Churchill hield een toespraak in het Fransch tot de Parijsche bevolking, waar aan hij zeide te zullen zorgen voor de spoedige bewapening van het te reorga- seeren Frènsche leger. De Britsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, is uit Parijs in Groot- Brittannië teruggekeerd. Eden heeft in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd over de reis van Chur chill en hemzelf naar Parijs. Hij zeide o.a.: De toestand te Parijs is buiten gewoon moeilijk. Er is volkomen gebrek aan brandstoffen en ook de transport moeilijkheden vormen een ernstigen hin derpaal in de komende wintermaanden. Te Parijs is de nieuwe situatie bespro ken, die is ontstaan door de uitnoodi- ging aan Frankrijk om als permanent lid van de adviseerende Europeesche commissie zitting te nemen. Zij, die aan de besprekingen deelnamen, achten het resultaat „in hooge mate bevredigend". United Press meldt, dat Churchill eerst naar Parijs is vertrokken, nadat hij met de leiders der Nederlandsche en Belgi sche regeeringen uitvoerige en, naar ver luidt, succesvolle besprekingen had ge voerd. Na zijn Parijsche besprekingen thans de weg naar een hecht mi bondgenootschap, dat West-Europa één enkel blok bijeenbrengt, als defn tief voorbereid gelden. VERDUISTEREN Er moet verdujsterd worden van 16.45 tot 8 uur. 16 Nov. nieuwe main. - 23 Nov. eerste kwartier 30 Nov. volle maan. 7 Dec laatsfe kwartier Hoofdredacteur: J. G. Weysters, Rotterdam; chef-redacteur voor Gouda en Omstreken: F. Tieter, Gouda. Verantwoordelijk voor de adver tentieL. Akkersdijk, Rotterdam. Uitgeefster: N.V. Rotterdamich Nieuwsblad, Rotterdam. Melkpoeder in plaats van taptemelk. In verband met den melkaanvoer mag alleen op de nieuwe bonnen E 405 en D 405 vloeibare melk worden afgegeven. Op de bonnen nr 293 voor personen boven 4 jaar mag alleen walsenpoeder worden afgegeven, dat zoo spoedig mo gelijk zal worden verstrekt. Deze walsen- poeder is niet geheel oplosbaar en kan daardoor alleen worden gebruikt voor het bereiden van pap, soep, enz. Met het oog op het bovenstaande wordt op de oude bonnen geen melk meer verstrekt en vervalt voorloopig hetgeen men op Ingeleverde bonnen nog tegoed had. de winkeliers niet in len aanwezigen winkel- af te leveren, nemen zij i ontvangst tegen afgifte ingstbewijs. Zoodra dan de op basis van de ingenomen 4vu is bevoorraad, zal aflevering zonder nadere aankondiging plaats ten vinden vóór of uiterlijk op 2 :mber a.s. Noodrantsoenbonnen voor gestandaardiseerde melk De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Zondag 12 November in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de melkharidelaren geen rantsoenbonnen voor gestandaardiseerde melk meer in ontvangst mogen nemen. Op de reeds ingeleverde rantsoenbonnen mag t.m. 18 November gestandaardiseerde melk worden afgelaverd. Na dien datum ont vangt het publiek hierop geen gestan daardiseerde melk meer. Van 12 November af zullen de distri- butiediensten voor zieken, ars. en jonge moeders noodrantsoenbonnen uitreiken, geldig in de gemeente van uitreiking en randgemeenten, voor zooverre dit laatste door de provinciale voedselcommissaris- sen is vastgesteld. Deze noodrantsoen bonnen geven met directen ingang recht op het koopen van l’/< liter gestandaar diseerde melk. Voor ziekenrantsoenen komt voortaan slechts de zgn. „A-groep" in aanmer king. Voor bestaande gevallen van deze groep zullen de distributiediensten in de week van 12 tot en met 18 November noodrantsoenbonnen uitreiken ter voc~ ziening in de behoefte van 19 NovemL^. af Voor nieuwe aanvragen zullen ter stond noodrantsoenbonnen worden ver strekt. Jonge en a s. ei: aan gedurende e- plaats van 65 wek voor en 16 weken r. damessch. m. 39 1. hak r kindersch. m. 28. i Beijnum, Sophiastraat 12, r. damessch. x. g a. n. m. 35 r dito m. 38. v. d. Klein, lensstraat 54. g. a. n. wintermanteltje voor sje van 3 A 4 jr. voorz.g. cape leeft. 5 6 jr. Wed. Jeveren, Westeinde H 125, jrdrecht. r. in g. st. x. zwarte heeren- jenen m. 44 voor damessch. 39 platte hak. H. de stbuurtstr. H. 41, :ht, a. n. meisieswintermantel t. 15 jr. voor leeft 17 jr, pp. x. g. a, n. damessch m. 39 - m. 38 óf 381/,. de Keizer, m 135. r. schoentjes m. 23 voor 24-25 1 pr. hooge pantof- es m. 20 voor schoentjes 14-25. A. Noordhof, West- rtstr, 39, Moordrecht. Jaszbereny werden bolsjewistische snelle tanks tot staan gebracht. Ten Oosten van de uitmonding van de Sajo in de Theiss distancieerden de Duitsche troepen zich op een heuvel reeks en sloegen zij den opdringenden vijand terug. Op het Itallaansche oorlogsterrein duurden de zware afweergevechten bij Forli Zondag den geheelen dag voort. In zijn overzicht schrijft de oorlogs verslaggever van het D.N B. in het Wes ten, Alex Schmalfuss o.a.: Het eerste Canadeesche leger; dat in de gevechten om den mond van de Schelde geweldige verliezen heeft geleden, schijnt op aan vulling te waóhten. De laatste verdedigers van Walcheren hebben zich intusschen met de volgende radioboodschap, uitgezonden van den watertoren ten Noordwesten van Vrou wenpolder, afgemeld: „Wij strijden tot de laatste patroon. Leve Duitschland, Heil den Führer". Nader meldt D N.B.In het gebied van Lotharingen lag het zwaartepunt weder om ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Metz, waar de aanvallers probeerden het bruggenhoofd van Metz van de achter- waartsche verbindingen af te snijden. Hierbij ontstonden buitengewoon verbit terde gevechten in de sectoren van Re- milly, Dieuze en ten Oosten van Hal. Ook in het gebied van Moerchlngen ont plooiden de Amerikanen een groote activiteit. Ten Zuiden en het bruggenhoofd Amerikanen met ii maties en onder gen van 800 boi sche linies aan. Deze konden zich, ondanks de nume rieke meerderheid van den vijand, hand haven. Op eenige punten staken df Amerikanen de Nied over en konden zij zich in het bezl dorpje Ancrerville stellen. Bij ongunstige weersomstandigheden het regent ai reeds drie dagen in het Belgisch-Nerffrlandsche gebied - du ren de voorbereidingen tot het offensief der Amerikanen in Nederland en in de streek van Akéö voort. Ten Zuiden van Boedapest is het bruggenhoofd aan den Donau bij Duna- foldvar teruggenomen, nadat de nieuwe verdedigingslinies op den Westelijken oever gereed waren. De V II In het .Lagerhuis heeft Churchill over de beschieting met de V II gezegd, dat er tot dusver geen officieele Britsche ver klaring over deze aanvallen is afgelegd. De reden hiervan is gelegen in de om standigheid, dat men Duitschland door een verklaring belangrijke inlichtingen in handen had kunnen geven. Omtrent de uitwerking van de V II zeide Chur chill, dat deze’ raket voor de explosie Duitsche artillerie bestookte aanvalsvoorbereidingen in het gebied van Venlo en Aken. (Duitsch legerbericht.) Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht gisteren bekend In heCgebied van Venlo en Aken be stookte onze artillerie de daar voortdu rende vijandelijke aanvalsvoorbereidingen. Talrijke treffers werden waargenomen in gemotoriseerde colonnes. Pantsergrena- diers zuiverden, na zware gevechten, het boschterrein ten Zuid-Westen van Huert- gen van den vijand, die daarbij verliezen leed aan dooden en gewonden. Er werd een groot aantal gevangenen gemaakt De slag aan weerszijden van Metz is gisteren op nieuwe sectoren overgeslagen. De Amerikaansche formaties hebben in het bruggenhoofd ten Noord-Oosten van Diedenhoven hun aanvallen aanvankelijk niet voortgezet, maar probeerden ten' Zuiden van de stad over een breeder front den rivierovergang te forceeren. Hun overzetpogingen werden op de vleu- gels uiteengeslagen. Strijdkrachten, die in het centrum van den aanval waren overgezet, werden tot vlak aan den Moe- u zei teruggeworpen. Het gros daarvan gaat de vernietiging tegemoet. Ten Zuid-Oosten van Metz duurde de zware strijd bij onafgebroken regen- en sneeuwbuien voort. De pogingen van vijandelijke regimenten, met geconcen treerde strijdkrachten,, door ons stellin genfront tusschen het Rijn-Marnekanaal en Baccarat heen te stooten, strandden op de standvastigheid of de tegenaanval len van onze volksgrenadiers. Het vuur van onze VI en V II lag weer op Londen en het gebied van Antwerpen. In midden Italië breidden de zware gevechten zich uit van den Adriatischen kustsector tot in de bergen van Modl- gliana. In het vuur van onze steunpun ten bleven talrijke Britsche aanvallen steken, of werden, na geringe penetraties opgevangen. Ten Noorden van Forli kon de vijand onder zeer sterke concentratie van vuur en strijdkrachten de stellingen van onze grenadiers iets terugdringen. Bij zware sneeuwbuien werd op den Balkan de stad Kumanovo in het kader van onze marschbewegingen ontruimd In de Herzegowina zijn vijandelijke aan vallen bij Mostar mislukt. Een nieuwe Sowjet-Russische overzet- poging over den Donau, ten Noorden van dtn mond van den Drau, werd ver ijdeld Het bruggenhoofd Dunafoldvar werd na hevige gevechten ontruimd. Ten Oosten van Boedapest verijdelden

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1