GOUDSCHE ft COUR ANT ISITEKAARTEN nog slechts in beperkte hoeveelheden leverbaar iUKKERU IMHOLZ ilsstrsat S Walestraat 3 Maandag 18 Dec. 1944 Prijs 5 cents per nummer K«fl0 STADSNIEUWS ids- ing ind 83ste Jaargang No. 21701 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 i voor een Crematie, duurden tot in jen vanochtend i Zuid- maties Ik ben L t alle kwes uk, maar om daarvoor te zijn. m, lampen enz» te bij JUWE HAVEN 25 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN sntueel Rouw- ner beschikbaar. voor >rden en Ontvang- er is niet meer de Nederlanden, De z.g. bevrij- men moest, irlogageesel rer- >als Prijs abonnement bezorgkring Gouda: p. kw. 2,36, p. m. 0,78, p. w. 0,18 Buiten Gouda: p. w. ƒ.0,19. Franco per post: p. kw. 3,41, p. m. ƒ1,21 beroep- offervaardigheid f enegen is, een of en kind voor een tafel te noodigen, volgende adressen Korte Tiendeweg 10. ietatraat 76. straat 97. tan 9. rtstraat 84. van dezen tijd brengt dit de versterking- van de :ns volk. De scheids- Wij Nederlanders moeten herbouwen, al hetgeen in dezen Maar deze ind met de loonderving op de beide i den Nieuwjaarsdag, bestéut er voor .-beider» gelegenheid twaalf vacantie- verzilveren bij de bekende plaatselijke Losse bons worden niet aangenomen, opgeplakt zijn in het zg. bon- tijdens de zomerinwisseling aan een (reikt. PLUNDERING VAN WONING OPGEHELDERD. Familie haalde het huis leeg. De politie is er in geslaagd de inbraak op te helderen, die eerverleden week tijdens uitstedigheid van de bewoonster in een woning aan de Willem Tombergstraat werd gepleegd en waarbij de inbrekers zich vrijwel den geheelen inventaris aaïi kleedingstukken en textielgoederen toeëigenden. Als daders zijn aangehouden een neef van de bestolen familie, de 23- jarige loswerkman A. H. G en zijn vriend, de 24-jarige siroopwafelenbakker C. L., terwijl mede in aYrest is gesteld de vader van den Jongsten inbreker, de 48-jarige kleermaker A. G., een zwager van de gedupeerde bewoonster, die aFs heler optrad. De inbraak was gepleegd om in het bezit te komen van ruilgoederep teneinde daarmede den boer op te gaan. Zoo waren een dameswintermantel, een werkbroek en een handdoek iri, Hoen- koop al geruild tegen tien kg. ap- ipelen en zes roode kolen. Niet alleen de daders zijn gepakt, ook de buit is terecht. Nagenoeg alle gestolen goederen zijn ten huize van de inbrekers en den heler in beslag genomen om aan de eigenares te worden teruggegeven. Het drietal, allen recidivisten, zal naar Rot terdam worden overgebracht, HOOFDKRAAN VAN GAS SLUITEN .In verband met de stopzetting van de gaslevering is het met het oog op de veiligheid noodzakelijk, dat alle ver bruikers de hoofdkraan Sluiten en niet eerder weer openen, nadat hierover een mededeelihg door de lichtfabrieken wordt gedaan. Het in de hoofdbuizen aanwezige gas is absoluut onbruik' aar en bovendien zeer giftig, zoodat het openen van gaskranen uiterst gevaarlijk is. Burgerlijke stand. Geboren: 13 December: Johannes Gerardus, zn. van J. G. Wassing en A J. Sens, Slapperdel 17; Adriana Elizabeth, dr. van L Mijderwljk en W. Poot, Staringstraat 23. 14 December: Eddy, zn. van S. de Jong en G. M. Krebaum, F. W. Reitz- straat 39; Catharina Maria Carolina, dr. van W. J. Groenewegen en A.'C. M. Beukers, Burg- viietkade 75: Johanna, dr. van J. J. Hornes ea C. H. Sanders; Pretoritplein 52. Ondertrouwd; 9 December: A. Heijbroek ea O. Belgravver. 13 December: C. Slappendel en A G. Stekelcnburg. 14 December: W. A. de Vries en M. Groeneweg; P. van den Heuvel en J Veilekoop; C. A. Deenik en T. W H Alphenaar. Overleden: 13 December: Catharina Maria MOlijn, 50 jaar. Zware strijd aan geheele ■Westelijke front. Aanvallen bij Düren hervat Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht Vrijdag over den strijd aan het Westelijk front békend Aan de Roer ten Wes,ten en Westen van Düren staan onze fort in zwaren afwter tegen sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten1 van het le Ame- rikaansche leger, dat sedert gistermiddag opnieuw over een breed front aanvalt. De hevige- gevechten dt—~4 den nacht voort en leefdei opnieuw op. x Aan de Oostelijke randen van het bósch ten Zuiden van Düren veroverden de aanvallers, voor zoover zij niet door onverwijlde tegenaanvallen naar hun punt van uitgang werden teruggeslagen, riechts een smalle «strook van het mod- derachtige terrein vol trechters. Juliet gebied ten Zuid-Oosten van Reutgen wordt om enkele in ons front liggende dorpen gestreden. Aan de Saar, vooral bij Dillingen en Saarlautern ver hinderden onze troepen door geconcen treerd vuur en herhaalde tegenaanvallen, ,ook gisteren, dat de vijand diep in ons bunkerveld kon binnendringen. In het strijdgebied te Saargemünd en Bitsch sloegen pantsertroepen van het leger en de Waffen SS talrijke vijande lijke Aanvallen uiteen en bréchten zij daar-d ten westen en z-uiuen van uc vcsung bij den Amerikanen zware verliezen toe.' Koningsbergen^ met inbegrip van de Ten Noorden van het bosch van Ha- genau kon de vijand onze beveiligingen iets naar het Noorden terugdrukken. In den boven Elzas zetten onze forma ties in verscheidene sectoren haar suc cesvolle aanvallen voort. Ten Zuiden van Rappolsweiler werd de vijand van een domineerende hoogte teruggeworpen. De ié de Qpper-Vogezen gelegen burgt Hohenedk werd heroverd. Bij beide aan vallen waren de verliezen van den vijand hoog. In totaal maakten wij meer dan 300 gevangenen, o w. een kolonel. Faenza ontruimd. Interlnf bericht uit Berlijn Gisternacht lijn de puinhoopen van Faenza aan het Italiaansche front, met uitzondering van een sector in het Noord-Oosten der stad, door de Duitsche troepen ontruimd om het front te verkorten en reserves te sparen Nieuwe landing op de Phillppijnen. Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier heeft medegedeeld: Een door een sterke vlootmacht beschermd couvooi is de Soeloézety binnengedrongen en wordt sinds 14 dezer krachtig aangeval len door Japansche luchtstrijdkrachten De vijand is in den ochtend van den 15en December begonnen met een lan ding op Mindoro. Onze luchtstrijdkrach- ‘Alle familieleden van chauffeur» In dienst van het transportkorps Speer of de NSKK-groep Todt, -die tot dusver nun uitkeeringen ontvingen door bemiddeling van.de Abrechnunusstelle Nijmegen, Oranjesingel 13. moeten zich thans wenden tot de postkantoren van hun woonplaats, wrar zij de gelden voor September, October en November in ontvangst kunnen nemen. De verdere uitbetaling geschiedt telkens op den lOdea van elke maand door de postkantoren der verschillende plaatsen Polen met de Sowjet-Unie een overeen komst aan te gaan, nog voor dat haar legers het voornaamste deel van Polen binnenrukken Ik stel voor, dat de drie groote mogendheden zoo spoedig mo gelijk bijeenkomen voor het voeren van besprekingen. De plaats van samenkomst dient, indien eenigszins mogelijk, in En geland te liggen. Engeland zelf heeft aan Polen in het verleden nooit een garantie gegeven voor werl een of andere grenslijn. Ik ben altijd Dez< van meenirig geweest, dat alle kwesties inzake een territoriale regeling tot na het einde van den oorlog moeten blijven rusten. h>- De toestand in Griekenland. In antwoord op de wapenstilstam voorwaarden van generaal Scobie, inhou dende staking der vijandelijkheden, in levering der* wapens en ontruiming van Attica, heeft de Earn vijf eischen als „eenige practiiche oplossing" gesteld en wel1. onverwijlde staking van de in terventie van generaal Scobie, 2. staking der bombardementen, 3. vorming van een waarlijk democratische regeering, 4 bestraffing van de verraders en van de personen, die verantwoordelijk zijn voor den burgeroorlog, 5. zuivering van het staatsbestuur van alle fascisten 'zon der buitenlandsche interventie en stich ting van een democratischen volksstaat met een leger vöor verdediging van de binnen- en buitenlandsche vrijheden. De correspondent van de B.B.C. in Athene heeft medegedeeld, dat er ge ruchten in «mloop zijn gebraqht, volgens welke de aartsbisschop van Griekenland tot regent of tot leider van een regent- schapsraad benoemd zou worden. Een correspondent van Reuter meldt, dat het sedert Zaterdagavond te Athene betrekkelijk rustig is. Uit Britsche mili- taire bron wordt gemeld, dat m de laatste 24 uur aan weerskanten geen operaties van beteekenis zijn ondernomen. Generaal Scobfe heeft volgens New York de vredesvoorstellen der EAM ver worpen, daar niet gesproken werd van een onmiddejlijk staken der vijandelijkheden. In Saloniki hebben de socialistische partij*en de vereeniging voor volksdemo cratie zich losgemaakt van de EAM, De Elas heeft daarop de leiders van beide groepen gearresteerd. binnenland Eetbaarheid van bloembollen. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft Van verschillende zijde bereiken ons gegevens, dat bloem bollen als menschelijk voedsel worden gebruikt. Dit is-niet geheel zonder ge vaar. Verschillende bloembollen bevat ten vergiften. Koken vernietigt het gif niet. Ook het meel, dat er van gemaakt kan worden, is ongeschikt. Af te raden zijn crocussen-, narcissen-, hyacinten en gladiolenbollen. )eet V dat het adres Begrafenis of I als ook vóór transporten naar alle plaatsen van en naar Gouda, tegen ANDAARDTARIEF, 5 zonder WINSTBEJA0, is: Alg. Co8p. Bagraftnji- raanlglng „Rottardam" Gouda F. C. A. Laugeman Zoutmanstraat 60 nemer in dienst gevallen kan de bruikte wei’ 1944, welke nog ii zijn, daarvoor gêbi deze formulieren ze aan te schaffen. Voor jde loonbelastingaangiften (de bij den ontvanger In te leveren formulieren) voor 1945 kan de werkgever, zoolang hij geen formulieren met het jaartal 1945 heeft ontvangen, ongebruikt gebleven aangiften van 1944 gebruiken, dan wel deze aangiften zelf vervaardigen of aan schaffen. De werkgevers zullen over het boven staande en over verdere bijzonderheden door de inspecteurs der belastingen wor den iógelicht. In verbacï Kerstdagen en d< de bouwvakarbei bons te r adressen. Losse De bons ntoeten boekje, dat tf ieder ia uitger wordt alles Vraagt eens aan G. A. schoor, Karekietstraat 26, ida, Hoofdvertegenwoordi- voor Gouda en omstreken, ▼an Vliet, Boomkweeke- i-Groipthandel. Ontwerp en leg van' Fruit- en Sier- zen. (B^rkenwoude). t ten ondernemen hevige aanvallen op de landingsstrijdkrachten. Ook onze land strijdkrachten brengen den vijand krach tige slagen toe. Voor zoover bekend heb ben de Japansche luchtstrijdkrachten tot 15 December 'de volgende successen be haald vier transportschepen in den grond geboord, acht transportschepen, twee slagschepen, drie groote kruisers, twee kleine kruisers of torpedojagers werden buitengewoon zwaar beschadigd of er ontstond brand aan boord. Acht schepen van een niet vast te stellen fype werden eveneens zwaar beschadigd. Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier heeft later nog medegedeeld, dat in dèn ochtend van den 15en December on geveer een divisie Amerikaansche strijd krachten in de nabijheid van San José aan de Zuid-Westpunt van het Philip- pijnsche eiland Mindoro aan land is gegaan. Verklaring van Churchill over Polen. Churchill heeft Vrijdag in het Lager huis een verklaring afgelegd over Polen. Hij zeide o. a.Ik kan niet accoord gaan met de meening, dat de voorstellen over de grensafbakening van het nieuwe Polen niet solide en bevredigend zijn geweest. Wanneer de gebieden rondom Lemberg en het in het Zuiden aangrenzende ge bied, dat onder den naam Curzon-linie bekend is, tot aan de Oekraïne zouden worden voortgezet, dan zou Polen in het Noorden ‘geheel Oost-Pruisen, het gebied ten Westen en Zuiden van de vesting Koningsbergen, mei inucgiip vau üe groote haven Danzig krijgen. In plaats van den bedreigden corridor, zou Polen over een streek kunnen beschikken, die zich langs de Oostzee over een afstand van meer dan 320 K.M. uitstrekt. Ik kan niet aannemen, dat een dergelijke aan bieding door Polen van de hand gewezen wordt. Natuurlijk dient het aanbod ver gezeld te gaan van een ontwarring der bevolkinglagen in het Westen en in het Noorden en van den overgang van ver scheidene millioepen menschen van het Oosten naar het Westen en naar het Noorden. De Duitschers moeten geheel uitgestooten worden. Ik kan niet inzien, waarom in DuitschHnd geen plaats zou zijn voor de bevolking van Oost-Pruisen, want in dezen oorlog zijd toch reeds zes of zeven millioen Duitschers gedood. Bij het bespreken van deze kwestie ben ik op groote moeilijkheden gestuit, om dat de houding der Vereenigde Staten niet met dezelfde nauwkeurigheid is vast gesteld als de Britsche regeering aan den dag heeft gelegd. Ongetwijfeld zullen-de Vereenigde Staten op een zeker oogen- bl/k een verklaring over de geheele situatie afleggen. Zij dienen daarbij re kening te houden met de uitwerking, die de mislukking een de samenwerkinj der drie SealUeerde firoote mogendheden zou hebben, tk ben er absoluut ran overtuigd, dat het In het belang is van Radiorede van Mussert. Ter herdenking van het 13-jarige be staan van de N.S.B. heeft Mussert een radiorede gehouden, waarin hij o.a het volgende heeft gezegd Er is nog nooit een volk geweest, dat er zich over .verheugde bezet gebied te zijn. Wel hebben enkelingen er van ge profiteerd om grove oorlogswinst te ma ken met de uitvoering van weermachts- “'-rken of door het doen van leveranties. a_.cze lieden kwamen in den regel niet voor ih de ledenlijst van de N.S.B. Dui zenden N.S.B.’ers werden, toen de oorlog met de Sowjets begon, soldaat en ver trokken naar het Oostfront. De Rijkscommissaris deed wat in zijn vermogen was om de bezetting een zoo mild mogelijk karakter te doen dragen. Ik deed met mijne düizenden getrouwen het nïogelijke om ons volk er van te doordringen, dat er voor ons maar één weg is en die is de solidariteit, de sa menwerking met Duitschl^nd, als klop pend hart van Europa. Niettegenstaande de toenemende on gunstige omstandigheden is het aan de Beweging gelukt om haar denkbeelden te doen doordringen in alle lagen der bevolking. Het ledental steeg tot hon derdduizend, tienduizenden van de man lijke leden trokken de militaire uniform San. Zij kwamen niet alleen voort uit de rijen der W.A. en der S.S., maar aaq uit die van onzen Nationalen Jeugdstorm De Jeugdstorm heeft aan het front reeift groote offers gebracht. Een Jeugdstorm- bataillon zal van de Hitlerjugend Division deel uitmaken. De oudere leden staan in de Landwacht en zoo is het over- groote deel van de manlijke leden dér Beweging in de oorlogvoering zeer actief ingeschakeld. Nu is de toestand zoo één bezettende macht in t maar er zijn er nu twee. De z,i ding is gekomen, zooals zij kom< n.l. als een ramp, als een oorlogageet- met een zee van onrecht en geweld, ve-- nieling en verminking en niet, zooals zoovele onwetende en naïeve zielen dachten, als een verkwikkend briesje uit zee. Het lijden v goede mede saamhoorigheid muren vallen zullen met elk» sterker en scl oorlogstijd samenwerking van de Europeesche vol keren de noodzakelijke voorwaarde is voor het voortbestaan van ieder hunner. Noodmaatregel loonbelasting. Daar tengevolge van verschillende om standigheden sommige formulieren voor de loonbelasting voor 1945 in de meeste gevallen niet tijdig aan de inspecteurs der belastingen en door deze aan de werkgevers kunnen worden toegezonden, is voor 1945 een noodmaatregel afge- kondigd. Volgens dit voorschrift wordt vóor- loopig in 1945 geen loonbelastingkaart aangelegd, doch dient de loonstaat voor- loopig tevens als loonbelastingkaart, d.w.z., dat de werkgever alles wat hij anders zou aanteekenen op loonbelasting kaart, op den loonstaat (het formulier, dat de werkgever zelf kdopt) dient te vermelden. Aan de werknemers, die op 31 Decem ber 1944 bij een werkgever in dienst zijn, behoeft hij in December 1944 geen werk- nemersverklaring uit te reiken. De gegevens, welke op 31 December 1944 op de loonbelastingkaart van 1944 staan vermeld, gelden, zoolang niet an ders wordt bepaald, tevens bij de in houding van de loonbelasting in 1945. Met betrekking tot in 1944 verleende verminderingen wegens aftrek voor meer derjarige kinderen, voor kosten van ver werving of voor persoonlijke verplich tingen, is bepaald, dat deze ook in 1945 zullen gelden, zóólang de inspecteur zijn beschikkingen niet intrekt. Een werknemersverklaring moet i 1945 slechts in twee gevallen woi uitgereikt le. Indien in de gegevens voor een werknemer, die reeds op 31 December 1944 in dienst was, een wijziging in hét voordeel van den werknemer intreedt. 2fe. Indien in 1945 een nieuwe werk- in dienst treedt. In dergelijke werkgever de onge- irknemersverklaringen van in zijn bezit mochten kruiken; c.q. dient hij self te vervaardigen of WCHTBOOMEN in alle Soorten. pel-, Peer-, Pruim-, Perzik-, Jt-. - Abrikozen-, Bessen-, telnooten. Jap. Wijnbes-, \mer, Bramen, Kersen, mbozen-, in alle soorten modellen, ook Leiboomen, ra. Rhododendrons-, Aza- s-, Genista’s. Coniferen- ïsters in alle srt. WiltU’n tis ontwerp van Uw nieuw te leggen Sier- en Fruit- i. In Gouda ico geleverd, blijvend prijs schoor, Karei versterking- van on? weg. :1 kan der :hooner, verwoest wordt heropbouw is alleen mogelijk, wanneer Europa wint. Straks, wanneer de oorlogskansen kee- ren, wanneer Europa door de bezetting der Sowjets en de Amerikanen een harde les heeft gekregen, zullen de oogen van millioenen zijn opengegaan en zullen zij beseffen^ de grootheid van ons streven nooit weer oorlog binnen Europa. Dan zal Duitschland omringd zijn door volkeren, die hebben leeren zien, dat de

Goudsche Courant | 1944 | | pagina 1