PIJNEN Een dankbaar Echtpaar in stralende bewondering voor de huldeblijken 1; Les van de iuchtoefeningen in Engeland Lapebie wint achtste etappe Relletjes in en bij Amsterdamse bioscoop Jan de Koogel is onderweg naar Gouda Fietsend en dansend trok Laura naar Alphen Het geschenk van het Nederlandse volk Ontroerende plechtigheid op het historische Huis ten Bosch stsjJStX?sM i-1-rs.- Conflict in de partij van De Gaulle De Oranjezaal h.t Dh(™ 1 >Kdrralf'iiiï:nz(>re „"hst1 Zondag dravers-derby op Duindigt DE RONDE VAN FBANKRIJK Weer bandenpech w zenuwpijn, kiespijn AKKERTJES Pagani de snelste bij de training voor Dc Hoog Laura-sterrit werd een groot succes Film IJzeren Gordijn de oorzaak CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Wraak van beruchte massamoordenaar KORTE KRONIEK Buitenland Twente eist steun voor zijn orkest BATAVIASE BRIEF No. Bruingebrand en met de drie „schilletjes" op z'n schouders ANNEERL Goudse Spetters EXAMEN Gouda leverde feestmutsen Ingezonden Stukken EERSTE BLAD - PAGINA 2. ZATERDAG 9 JULI 1949. Een diep ontroerd, maar ook een verrast blij en dankbaar lachend Koninklijk Bruidspaar bewonderde langdurig het geschenk, dat,het Nederlandse volk „uit de behoefte ook door daden van zijn gevoelens te doen blijken" het aanbood ter gelegenheid van Zijn koperen huwelijks feest. Ontroerd door de spontane hartelijkheid, waarmee de bijdragen waren geschonken en waarop de commissaris van de Koningin irf de provincie Zuid-Holland mr L. A. Kesper in zijn toespraak tot het Koninklijk Echtpaar een enkele maal zinspeelde: „er is gegeven met'het hart" en „tal van treffende uitingen hebben die bijdragen vergezeld"; dankbaar om het geschenk zelf: een.nieuwe parkaanleg rond het Huis Ten Bosch en een antiek Hollands servies. Een echt blijde Koningin liep na de toespraak van mr Kesper, door Haar Gemaal licht onder de arm gevat, naar de grote tafel, waarop het Servies en een maquette van ée parkaanleg waren geplaatst, met ertussen enkele vazen met kleurige veldbouquetten. 1 Het geschenk werd gistermiddag aan geboden op het oude koninklijk buiten verblijf, het zeventiende eeuwse Huis ten Bosch, in de fraaie door haar knappe schilderingen indrukwekkende Oranje zaal, waarnaar het gehele buiten is ge noemd, de ere-zaal, vooral bekend door regiment en de oude Kon. Brigade Prin ses Irene. De nestor der grenadiers, kolonel jhr Van Suchtelen, hield een korte toespraak, waarin hij tot uitdrukking bracht, dat het voor alle leden, oud-leden en 't personeel van Solms, de gemalin van Stadhouder ïrederik Hendrik en door het ontroeren de randschrift: „Amalia van Solms, de troostloze weduwe, heeft aan haar onver getelijke gemaal Frederik Hendrik, prins van Oranje, dit hem alleen waardige ge denkteken van haar eeuwigdurende liefde en rouw opgericht". In^het midden van deze zaal stonden Koningin en Prins, om Hen hadden zich de genodigden geschaard, het Koninklijk Paar in het midden van het Nederlandse volk, dat de genodigden in al zijn verscheidenheid vertegenwoor digden. De Koningin gekleed in een ko ningsblauw middagtoilet met witte nop jes en met wit vilten toque gegarneerd met witte veren, de Prins in de uniform van luitenant-generaal van de Koninklijke Landmacht. De genodigden arriveerden lange tijd voor de plechtigheid op Huis ten Bosch. In de Japanse Zaal wachtten zij op de komst van het Koninklijk Paar. Om half drie precies kwamen de Koningin en de Prins op het buiten aan, Nadat Zij in de Oranjezaal hadden plaats genomen, gingen de vleugeldeuren open en één voor één betraden de genodigden de ere-zaal. Allen werden aan het Koninklijk Paar voorge steld. Toen nam mr Kesper als voorzitter van het Comjté Nationaal Huldeblijk het v/oord. Aandachtig luisterden Koningin en Prins naar zijn rede. Een glimlach speelde om Hun mond, toen hij zijn toe spraak begon met: Koninklijk Echtpaar. Hij leidde een echtpaar naar de tafel, waarop de geschenken stonden uitge stald; een echtpaar bezag met vreugde het fraaie servies en de maquette van de parkaanleg. Zij bogen zich over de tafel en bezichtigden elk onderdeel van het servies met aandacht. Zij wezen elkander op details en Zij genoten beiden van dit antiek. Zij waren blij en dankbaar. Zo zeiden Zij het beiden tot mr Kesper, zo zeiden Zij het ook tot de genodigden, met wie Zij zich na de aanbieding van de geschenken in de tuin, waar verversingen werden aangeboden, onderhielden. Huldeblijk van de strijdkrachten Na de aanbieding van de huldeblijken van het Nederlandse volk aan het Konink lijk echtpaar, werden op Huis ten Bosch delegaties van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en het wapen der Koninklijke Marechaussee ontvangen en ook de delegaties van de garde-regimenten Grenadiers, Jagers, het PAisei Irene Een conflict in generaal De Gaulle's Rassemblement du Peuple Francais is gisteren aan het licht gekomen, doorditf Paul Giacobbi, lid van de bestuursraad der R.P.F. en voorzitter van haar parle- mentsfractie, ontslag uit deze beide functies heeft genomen. Giacobbi verklaarde bezwaar te hebben tegen een besluit van de bestuursraad, een afgevaardigde en drie senatoren buiten de partij te zetten, omdat zij een on officiële candidaat bij een plaatselijke verkiezing hadden gesteund. Vijftig andere afgevaardigden in de Nationale Vergadering hebben verklaard dat zij Giacobbi steunen. Op een pers conferentie zeiden zij nog steeds aan hangers van De Gaulle te zijn. Zij hebben echter bezwaar tegen de disciplinaire actie van de bestuursraad. De Gaulle heeft er In toegestemd het geschil aan een raad van arbitrage voor te leggen. Amerikaanse censuur en verdraaiing William H. Newton van het Scripps- Howard concern herhaalt in de New York World Telegram van Donderdag in een brief uit Medan zijn bewering van Woensdag ten aanzien van de .censuur en verdraaiing" van de rapporten der militaire waarnemers van de U.N.C.I. en voert als voorbeeld daarvan aan hetgeen in Maart j.L is voorgevallen bij het ver wonden van een Amerikaanse en Britse officier bij de beschieting van de jeep der commissie voor de Verenigde Naties nabij Medan. Volgens Newton heefMoen de commissie van onderzoek, bestaande uit een Australische kapitein, een Bel gische kolonel, een Franse kolonel, een Britse kolonel en een Amerikaanse ma joor, aan de militaire uitvoerende raad te Batavia een eenstemmig rapport in- gediénd, waarin werd gemeld, dat de be schieting was geschied door militairen van de T.N.I. Maar, zegt Newton, deze bevinding werd achtergehouden en in een mededeling aan de pers van de Vei ligheidsraad heette het, dat het niet mo gelijk is geweest, de identiteit van de aanvallers vast te stellen. aan het Koninklijk echtpaar een hulde blijk aan te bieden op Zijn koperen huwe lijksfeest. Het geschenk bestond uit het ontwerp voor een zonnewijzer, vervaardigd door res.-kapitein ir Warnaars. Op de zonne wijzer komen de wapens van de regi menten voor. Gen.-majoor ir M. Tans^ de leider van een delegatie van het wapen de^ Kon. Marechaussee, sprak vervolgens eeri woord van gelukwens. Hij bood een schemerlamp van Delfts blauw aan, waarop het Wapen der Kon. Marechaussee voorkomt. 1 Prins Bernhard beantwoordde elkfe toe spraak met een kort en hartelijk dank woord. Hij informeerde zeer belangstel lend naar. de onderdelen en hij ondefjiield zich geruime tijcf met vele leden, vin de delegaties. Het geschenk van het Neder landse volk is aangeboden in een historische omgeving, in de Oranjezaal van het Huis ten Bosch. Dit koninklijk lustoord werd door de bouwmeester Jacob van Campen gebouwd in opdracht van Amalia van Solms, als her innering aan haar in J647 over leden echtóenoót prins Frederik Hendrik. Het middel- en hoogte punt van dit bouwwerk is de Oranjezaal, een van de grootste scheppingen van de Nederlands- Vlaamse barok en een uiterst zeldzaam voorbeeld van een mo numentale schilderkunstige op dracht. Het leven van de Steden dwinger wordt hier in grote en kleine panelen weergegeven. Een volledig rondgaande beschildering, met historisch-allegorische tafe relen. Het middenstuk de triomf tocht van Frederik Hendrik, is van de hand van Jacob Jordaens, de andere vakken zijn van Noord- Nederlanders, die in de geest van de grote Vlaming arbeidden: Sa lomon de Bray, César van Ever- dingen, De Grebbers, Lievens, Honthorst, Soutman en Van Thul- den. De schilderwerken zijn ver vaardigd in nauwe samenwerking met de bouwmeester. Jacob van Campen, zelf schilder, werd belast met de leiding en de coördinatie van de schilderingen; in de sym boliek van de werken herkent men de geest van Huygens, die de schilders in deze zeer nauwkeurige opdrachten verstrekte. Met haar hoge gekroonde koepel en haar gigantische schilderingen is de Oranjezaal een indrukwekkend Nederland-Oranje-monument ge worden. Een betere plaats om het nationaal huldeblijk aan een telg van het Oranjehuis en haar echt genoot te overhandigen had men moeilijk kunnen vinden. Nieuwe denkbeelden bij verdediging van bombardementsaanvallen Van de zijde der Nederlandse Militaire Luchtvaart deelt men ons over de Iucht oefeningen in Engeland het volgende mede: Nu de grote Iuchtoefeningen in Enge land, waaraan de landen van de Weat- Europese Unie en de Ver. Staten hebben deelgenomen, weer ten einde zUn, vraagt men sich af welk resultaat zU hebben opgeleverd.De beantwoording van deze vraag is niet zo heel eenvoudig. Het ging er bU deze oefening niet om, dat een zgn. rode en blauwe partij elkander bestreden en dat door scheidsrechters werd bepaald, wie gesneuveld of gevangen genomen, wat beschadigd of vernield was, en tenslotte: welke party gewonnen had. De bedoeling was, verschillende nieuwe ideeën op het gebied van verdediging tegen bombarde- ments-aanvallen in de praktijk te proberen en te zien wat zy opleverden. Nu is bij een dergelijke luchtoefening de grote moeilijkheid dat er niet met scherp geschoten kan worden. In een oorlog, als er wel met scherp geschoten wordt, ziet men op het moment van de actie zelf, wat de uitwerking van een bepaalde manoeuvre, van een tactische of technische nieuwigheid is. Maar bij een oefening kan men zich slechts denken, wat er gebeurd zou zijn als er met scherp geschoten was. Het blijft altijd min of meer gissen. Men tracht uit de beschikbare rapporten over elke operatie door analyse uit te maken, hoe diezelfde operatie in een werkelijke oorlog zou zijn verlopen en of de bommen werpers al dan niet hun doel bereikt hadden, of ze kans hadden gehad hun bommen op de vastgestelde plaats te laten vallen, hoeveel van de aanvallers veilig naar hun basis terug waren gekeerd, enz. KERKNIEUWS. Theologische School. Aan de Theologische School te Apel doorn van de Chr. Gereformeerde Kerken eiaagden voor het examen theologie A de heren M. Boe^tien, Zwolle; L. Floor Jr, Amsterdam; W. van 'tSpüker, Zwolle; C. Verhage, Middelburg en J. de Watl, Apel doorn. Geslaagd voor Theologie de hptfnf A. W. Drecbster en G. W. Frouwo; Amster dam; K. C. v. d. Ent. Barendrecht; J. B. Kuhlemaier, Utrecht; J. Keurting; R. J. Pagee, P.» N. Rlbbere en G. de Vries, Apeldoorn: E. Venema, Leeuwarden en M. Vlietstra. Hoogeveen. Afgewezen geen. Luchtcamera's Een belangrijk hulpmiddel bij zo'n lucht oefening is de camera«-mitrailleur. Een camera-mitrailleur is een instrument, waarin in de plaats van een patroonband een film wordt afgerold wanneer men de trekker hanteert, en op die film wordt het beeld vastgelegd van het object, waarop de mitrailleur tijdens het schieten gericht was. Op die manier kan men dus nader hand op die film zien of een voorwerp geraakt is ert waar het geraakt is. Dit merkwaardige apparaat heeft reeds lange tijd bij oefeningen van militaire vlieg tuigen een belangrijke rol gespeeld. Het biedt een vrij goede nabootsing van het schieten met scherp en men kan na de oefening de resultaten nauwkeurig con troleren. Dit is men nu in Engeland ook aan het doen en dat is een enorme arbeid, want tijdens de eerste grote geallieerde luchtoefening, die tien dagen heeft ge duurd, is er heel wat fllmband verschoten en al die plaatjes moeten op minutieuze wijze worden bestudeerd. Er gaat dus nog wel wat tijd mee heen voordat men tot in details weet, wat zich tijdens ai die luchtaanvallen op Londen, Birmingham. Liverpool, Sheffield en ver scheidene andere Engelse steöen afge speeld zou hebben, wanneer de aanvallen de macht niet door vrienden, maar door vijanden was bemand geweest. De snelheid van moderne jagers De grote vraag tijdens deze omvangrijke oefening was: zijn de moderne jagers, in samenwerking met het waarschuwings systeem op de grond, in staat om een vijandelijke bombardeervloot te beletten, „haar doel te bereiken. Men zal begrijpen dat dit geen academische kwéstie is en ook geen zuiver militaire vak-kwestie die alleen van 'belang is voor de experts in de stafkwartieren. Integendeel, het is een vraag van vitaal belang voor de bevolking van een land in deze tijd. Van het ant woord op deze vraag zal het afhangen of de massa's in de grote steden, en fabrieks- centra en dergelijke belangrijke objecten zich enigermate veilig mogen voelen, ongeacht wat de tweede helft van de twintigste eèuw zal brengen, dan wel af men maatregelen moet nemen van een omvang en een aard als tot dusverre nog nooit vertoond is geworden, om die massa'# te evacueren. Kort enft goed gaat het erom; kortten de bommenwerpers er doorheen, ongeacht de verdedigingsmaat regelen, of kunnen ze tegengehouden wor den. De zo juist gehouden geallieerde Iuchtoefeningen zullen een belangrijk licht op deze kwestie «kunnen werpen, als alle gegevens eenmaal op de keeper zijn be schouwd. De topfiguren van de R.A/F. zijn In middels reeds zeer tevreden over de ge houden oefening. Volgens de commander- in-chief van Fighter Command, lucht- maarschalk sir Basil Embry.i hebben de jachtvliegtuigen getoond, nog steeds in staat te zijn alle deelnemende bommen werpers afdoende te onderscheppen. Men vergete hierbij echter niet. dat de mo dernste bommenwerper die aan de oefe ning deelnam de Amerikaanse B-29 was, de z.g.n. Superfortress, die met zulk succes tegen Japan gebruikt werd. Dit toestel is echter al weer zeven jaar geleden ont worpen. Hoe zal het gaan, wanneer bommenwerpers als de B-36 en de B-30 (een verbeterde uitvoering van de B-29) in actie komen? Want op hoogten van 35.000 voet en meer waarop tegenwoordig geopereerd wordt, vliegt een bommenwer per gemakkelijker dan een jager met een hoge vleugelbelasting. Het was een goed ding dat Nederland actief met zijn straaljagers aan de oefening deelnam. Onze vliegers hebben veel er varing kunnen opdoen, die ze weer kan anderen kunnen overdragen. Advertentie. *1 tegen allerlei ij «telt nimmer pijnen, 1 teleur I T.N.I.-bende vermoordde twee Nederlandse militairen Op de aanwijzingen van een landbouwer, werd nabij Buitenzorg het graf gevonden van twee Nederlandse militairen, die sedert Zondag ln het Buitenzorgse werden vermist. Drie onderofficieren waren Zon dag van Batavia naar Buitenzorg gegaan en zij wandelden daar in de omgeving. Doordat zij onbekend waren met de plaatselijke situatie zijn zij in onveilig gebied gekomen en werden zij 4 km ten westen van Buitenzorg overvallen door een bende onder leiding van een kapitein der T.N.I. Een van hen, sergeant-majoor nn nip fi]m „"ir*.; Kouwen, werd door deze kapitein van de te onderhandelen over de uitlevering van twee door de Nederlanders gevangen ge nomen leden van de T.N.I. Hij kwam te half twee 's nachts te Buitenzorg aan, waarna een zeer uitgebreid onderzoek werd ingesteld in de door hem aan gewezen omgeving. Tenslotte werd een graf ontdekt, waarin zich de onherkenbaaf verminkte lijken van de twee tochtgenoten bevonden. Nadere onderzoekingen hebben aangetoond, dat hier een pas sinds kort in het Buitenzorgse opererende bende aan het werk is geweest, waarover weinig gegevens konden worden verkregen. Prof. ir C. L. van Nes, hoogleraar ln de mljnkunde, het mljnmeten en karteren, treedt aan het eind van het lopende cursusjaar af als hoogleraar van de Technische Hoge school te Delft. Toto-tips (Van onze paardensportmedewerker) Hercules-prUs, afst. ZIN m. Deze draverij zal, daar een groot aantal paarden op 2060 m start, wel worden gesplitst. Lex Gregor, Kapteln Axkit, Kolonel Deter en Koning Axklt zullen, Indien de loting gunstig voor hen ilitvalt, wel een prlja weten te winnen. Toont Marlanna V haar op 22 Mei in Alk- Saar gelopen tijd. zou zij voor een verras- ng kunnen zorgen Admiraal Togo-prUs. Ren afst. 2000 m. Neemt Etoile du Nord aan de ren deel, dan ls zijn overwinning wel haast zeker. Na hem krijgt het paard door j. v. Yperen gereden, een zeer goede kans. HirondsUe-prUs. Draverij afst. 2500 m. Voor Juno Vtta zal het inlopen van de voorgif ten een niet ai te zware taak zijn. Louise d 1. Malre B en de fantast Kruger kunnen een toto-winstje voor do plaats afwerpen. Heradiade-prils. Ben over 1700 m (Handi cap). Na vele vergeefse pogingen zal Me- tiopole Palace II er wellicht ln slagen een eersle prijs voor zijn eigenaar te verdienen, mits geen overwicht meenemend. Nog dreigt er gevaar van het paard door Delbrassine bereden. Derby. Draverij van meet, afst. 2400 m t Entr Geersen staat met drte paarden (New Spencer, Nlkoaa en Narctso v. Zora) sterk genoeg om het leeuwendeel der prijzen te bemachtigen. Nancy Lee zou een plaats kunnen lopen. Hellqébure-prUs Ren van 1 J. Nederl. paar den. fikt. 10M m. De deelnemers in deze course hebben nog geen eerste prijs ge wonnen, enige komen voor het eerst uit, dus een voorspelling is riskant. Robespierre, die de vorige maal werd getipt, was zeer onhandelbaar aan de start Wellicht dat het goed gefokte paard van de heer Froweln deze keer wat kalmer zal zijn Tariba en de debutant Typhoon zullen bij vlot weg gaan een goede course lopen. Himalaya-prUs. Draverij internationaal afst. 2520 m. Indien Intrepid door een leer ling wordt gereden en daardoor 20 m ont heffing krijgt, zou dit paard zijn tegenstan ders kunnen verslaan. Het trio van trainer Geersen (Illustre Hanover, Prlola en Ju- noschka) zal strijd leveren tot de eindpaal. Een outsider Is Guy Hanover. Advertentie Tergende pijnen..duldeloog,maar niet hope loos, want "AKKERTJES'verslaen alle pijnen >nel en zeker. Weiger namaak. helpen direct (Van onze apeciale verslaggever). Assen, Vrydagmorgen. Gietermorgen hebben de rijders in de 125 cc. klasse tegen de klasseringsgrens van 11 minuten gereden. Het bleek een zware opgave, want vele rijders, voor het merendeel landgenoten, bleken aan hun machine snelheid te kort te komen. Dick Renooy, Heineman en Huybrcchts voor het Eysinkteam slaagden er o.a. in onder de tijdlimiet te blijven. Renooy maakte van de Nederlanders de snelste ronde in 9 min. 29 sec. of een gemiddelde snelheid van 105 km per uur. De Italianen echter waren nog sneller en Nello Pagani, de winnaar van Bern, maakte met zijn Mondial de snelste tijd n.l. 8 min. 53 sec., oftewel 111 km per uur! Zijn stadgenoot Leoni noteerde een gemiddelde van 106 km., nog vinniger reed Ubiali, die op M.V. een ronde draaide van 107 km per uur. Bij de eerste training ging Van Tilburg met zijn Tilex bij de Oude Tol uit de bocht, hij werd naar het ziekenhuis te Assen gebracht, doch geluk kig bleven zijn vewondingen beperkt tot een gekneusde rib. Waarschijnlijk vermoeid van de étappes, welke achter hen liggen, in het bijzonder de laatste tegen het horloge, maakten de 87 renners, die Vrijdagochtend te La "Ro- chelle waren gestart, het zich nogal ge makkelijk. De étappe naar Bordeaux over 262 km, werd pas op de laatste 60 km interessant. De renners hadden de Zuid-Westen wind tegen en daarom was het dan ook ver klaarbaar, dat enkele zwakke pogingen om er tussenuit te trekken, al spoedig als vruchteloos werden opgegeven Op de prachtige weg naar Bordeaux, van Langoiren af, wïrd het tempo nog opgevoerd en men noteerde ln de meeste gevallen een snelheid Van meer dan 40 km per uur, vooral toen Van Steenber gen de kop nam. De beslissing moest ln de sprint komen, maar hier gebeurde iets vreemds. Men zag, dat Van Steenbergen zich van de groep losmaakte en enkele lengten voorsprong nam. Tot verbazing van ledereen richtte de Belg zich in de laatste bocht op en liet Lapéble passeren, blijkbaar denkende, dat hij er al was. Toen hij zijn vergissing had bemerkt ging hij Lapébie, die uit Bordeaux afkomstig is, weer achterna, maar op de streep scheel de het toch altijd nog een wiel. Het pele- ton kwam ongeveer 2 minuten later na de 9 man binnen. Wederom hadden talrijke renners met bandenpech te kampen. Lambrecht was ook het slachtoffer, maar hij wist nog bij te komen, doch zijn land genoten Keteleer, Marcel Kint en Ghysse- Ünck en ook Callens kwamen achteraan met 16 minuten achterstand op de win naar, tezamen met onze landgenoten Henk de Hoog en Frans Pauwels. Wat Henk de Hoog betrof, hij is lang zamerhand bekend geworden in de tour als een specialist, die onmiddellijk na de start van de étappe een lek bandje krijgt. Ook gisteren maakte hij daarop geen uit zondering, en reeds na 5 km moest hy repareren. Gelukkig voor hem bleef het in Op één na reden alle fietsers de 500 km. uit Ideaal fietsweer begunstigde de laatste dag van de Alphense rUwiel vierdaagse, die belooft te zullen uitgroeien tot een sportevenement van nationale betekenis. Na de laatste rit, welke over Hazers- woude en Bleiswijk naar Rotterdam ging, en na een langdurige tocht door de atad over Gouda en Bodegraven terug, hoorde men 'bij de deelnemers, die op een na allen het gehele parcours van bijna 500 km hebben afgelegd, slechts één klacht, jam mer, dat het afgelopen is De organisatie was dan ook uitstekend en de bevolking van Alphen heeft de deel nemers aan het eind van de laatste dag zo hartelijk ingehaald, dat het op allen een onvergetelijke indruk moet hebben gemaakt. Over een afstand van minstens 2 km. stonden de mensen rijen dik gereed om de Laurarijders te huldigen en toe te juichen en bijna bedolven onder de bloe men en de confetti bereikte de lange stoet, voorafgegaan door de deelnemende ploe gen uit de politiecorpsen van Alphen, Rotterdam, Den Haag en Zaandam einde lijk het fee&tgebouw waar de onderschei dingen werden uitgereikt. Velen, o.w. de burgemeester van Alphen, mr F. M. A. Schokking. voerden daarbij het woord en namens de deelnemers werd door nota ris mr L. de Heer uit Rotterdam warme hulde gebracht aan het Lauracomité dat deze door rijwieltoeristen zo gewaardeer de vierdaagse heeft georganiseerd. Nadat de eerste middagvoorstelling rustig was verlopen, moesten in de tweede middagvoorstelling twee vrouwen uit het Rialtotheater te Amsterdam, waar Vrij dag de Amsterdamse première van de film Het geval-Gouzenko wordt gedraaid, worden verwijderd. Des avonds om ongeveer 7 uur werd het druk op de Ceintuurban, die bij het begin van de voorstelling om kwart over zeven wel geleek op de Kalverstraat op een national^ feestdag. Duizenden en nog eens duizenden deels demonstranten, deels opgeschoten jeugd en deels oudere nieuwsgierigen bewogen zich in de buurt van het theater waar een grote politie macht was samengetrokken. Nauwelijks was de hoofdfilm begon nen, of twee jongemannen moesten uit de zaal worden verwijderd en om half negen toen de hoofdfilm pas 45 minuten draaide, hadden enkele tientallen jonge mannen en vrouwen dat voorbeeld moeten volgen onder de slagen van de gummi stokken der agenten. In de zaal was plot seling een hevige vechtpartij ontstaan, waarbij een demonstrant een der recher cheurs een klap met een militaire riem gaf, waardoor de aangevallene aan het hoofd werd gewond. Om halfnegen waren vijf arrestanten naar het bureau Pieter Aertszstraat overgebracht. Intussen was het op straat niet veel beter. Nog vóór 8 uur. kwam uit een zijstraat een stoet van demonstrerende mannen en vrouwen, die een spandoek 565/68 Maar waar was die eigenwijze muts van Rick nou eigenlijk gebleven? Wel, die zwierde daèr hoog door de lucht, op 't windje van de toren weg; dwars over de dsken der huizen, nu eens lager, dan weer opgenomen door 'n wind vlaag.... De ene keer leek het. of-ie aan een windwijzer zou blijven hangen, dan weer zag het er naar uit, of-ie in een dak goot zou komen. Maar telkens was het net mis. Toch kwam Rick's muts steeds lager en lager. En toen hij boven een gracht was gekomen, plofte hij opeens in 't kabbelén- de water neer.... Daar dreef de mooie puntmuts, met de pompoen op de punt. Hij was nog niet zo nat, dat-ie zonk, zachtjes wiegelde hij, als 'n bootje, op de golfjes voort. Op dat ogenblik kwam een Jongen voor bij de gracht. HU keek over de walkant, zag de muts drUven. en werd nieuwsgie rig. wat dat toch wel kon zUn. Met 'n lange stok viste hij de muts uit de gracht op. druipend en wal. Toen iloeg hij er het water af meedroegen met het opschrift nazi-propaganda". Toen zij de Cein tuurbaan wilden opzwenken werden zij door de jeep van de politie verspreid. Een kwartier later kwam dezelfde stoet, die zich ergens in de buurt weer had geformeerd, langs het Sarphati- park in de richting van de Ceintuur baan onder het zingen van de Inter nationale. Toen trokken drie agenten te paard er met hun lange knuppels op af en de demonstranten en honderden om standers zochten een schuilplaats in het park, waar de agenten té paard hen echter achtervolgden. Menige rake klap werd uitgedeeld waar van ook soms onschuldige, die zich slechts uit nieuwsgierigheid in deze buurt be vonden, het slachtoffer werden. Omstreeks kwart over negen, toen de eerste avondvoorstelling ten einde was, hevonden zich zes arrestanten, alle Jonge mannen van ongeveer 20 Jaar, op het bureau Pieter Aertszstraat. Op de Ceintuurbaan werden felle char ges uitgevoerd op stoeten demonstranten, die uit verschillende richtingen naar het theater kwamen. De politie, die onder leiding van hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasjager stond, had versterking gekre gen en bleef de situatie voor het theater meester. Tijdens de eerste voorstelling heeft een van de demonstranten met een bijtend zuur naar het doek gegooid waardoor op het doek en op de uhiform van een in specteur enige bruine vlekken werden veroorzaakt. het peleton rustig en dus was het voor hem en voor De Ruiter, die hem hielp, vrij gemakkelijk om weer bij te komen. Maar daar bleef het niet bij; De Hoog kreeg een tweede lekke band, maar nu juist op het ogenblik, dat het gevecht in de laat ste tientallen kilometer» fel ontbrandde. Ditmaal bleef Pauwels achter om onze ongelukkge landgenoot te helpen. Door de jacht vooraan konden beiden de groep niet meer inhalen en tezamen met ge noemde Belgen, kwamen zij met ruim een kwartier achterstand binnen. Kwaadsprekers beweren, dat van Steenbergen, die alle banen in België en Frankrijk op zijn duimpje kent, de over winning met opzet aan Lapebie heeft overgelaten. De internationale cours commissarissen hebben de zaak Vrijdag avond onderzocht en het resultaat van het onderzoek was, dat niet is komen vast te staan, dat Van Steenbergen zijn kans niet reglementair zou hebben ver dedigd. De winnaar van de eerste étappe, Dussault, gaf gisteren op, zodat vandaag 86 renner» aan de start te Bordeaux ver schenen. De volledige uitslag van de etappe Le Ro- chelleBordeaux 'is: 1 Lapéble (Frankrijk) 7.27.22: 2 Van Steen bergen (België) op een halve lengte; 3 Tacca die de France), 4 Dlot (Frankrijk A), 5 Des bats (Centraal zuidwet Fr.), 6 Caput (lie de France), 7 Impania (België), 8 Peverelll (Ita lië B), Blanc (Centraal Zuid West), 10 Pezzt (Italië), 7.28.13; 11 Marcelak (West-Noord), 12 Geminiani (Frankrijk A), 13 Mathleu (Bel gië), 14 Pedronl (Italië B), 15 Goasmat (West- Noord), 16 Sciardls (Italië) 7.29.28; 17 Kübler (Zwitserland), 18 Ockers (België). Hierna volgde het grote peloton, dat ex aequo werd geklasseerd als l»e in 7.28.28, ow.r Coppi, Bartali, Marlnelll, Magnl, De Ruiter. Camelllnl, Vletto enz. De Hoog en Pauwels kwamen als 85e en Me binnen. Het algemeen klassement is nu: l Marlnelll (lie de France) 82 17.8; 2 Kübler (Zwitserland) op 8.32: 3 Tacca (lie de France) op 15.44; 4 Magnl (Italië B) op 17.7; 8 Du- pont (België B) op 17.18; 6 Ockers (België) op 19.30; 7 Bartali (Italië) op 20.21; 8 Cogan (West Noord) op 23.6; 9 Camelllnl (Zuid Oost) op 23.52; 10 Lapébie (Frankrijk) op 25.34; 11 Caput (lie de France) op 25.52 brecht (België) op 27.18; 14 Goldschmldt (Luxemburg) op 27 38; 15 Coppi, (Italië) op 28 3; 44 De Ruiter (Nederland) op 49.29; 81 Pauwels (Nederland) 54.07.50 op 1.50.42; 88 De Hoog (Nederland) op 3.15.58. Het ploegenklassement luidt: 1 He de Fran ce (Marlnelll. Tassa, Caput) 157 33 00; 2 Itall* (Bartali. Coppi, Sciardls) 158 08.31; 3 West- Noord Frankrijk (Cogan, Goasmat, Robic) 158.12.18: 4 België (Ockers, Lambrecht, Im- panis) 158.13.55; 5 Frankrijk (Lapébie, Tels- Gauth,er> 158.16.10; 12 Nederland 162.47.33. Enige maanden geleden werd de dessa- prieater Doemah van dessa Poelosari (Bre- bes) door een zekere Woerdjan een beruchte en lang gezochte misdadiger vermoord. Woerdjan had het eigenlijk gemunt op de zoon van Djoemah, een zekere Isma, werkzaam by de politie te Brebes. Woerdjan zwoer dat hij indien hij deze Isma niet te pakken kreeg, successie velijk diens hele familie zou uitmoorden. Op aanraden van de patih van Brebes verhuisde daarop deze familie naar de stad Brebes. In de avond van 19 Juni omstreeks halfnegen kwam Woerdjan echter in de stad. De vrouw van de eer der vermoorde dessapriester B. Tarmun, 6choot hij dood, terwijl haar vijf kinderen, cesp. van 5, 4. 2 en 1 Jaar en 2 maanden door revolverschoten ernstig gewond wer den. Vier der kinderen zijn inmiddels reeds aan de verwondingen overleden. Voor de arrestatie van Woerdjan is reed» eerder een premie uitgeloofd van 1.000. Gehoopt wordt dat na deze moorden de bevolking de nodige hulp zal verlenen bij zijn arrestatie. De Griekse regeHn» van Diomedes heeft In het parlement met 199 tegen 72 stemmen en 2 onthoudingen een votum van vertrouwan gekregen. De nieuwe regering bestaat uit 12 populisten, 10 liberalen, 2 unionisten en een partijloze minister. Arrestaties In Argentinië. Drie leden van de Argentijnse radicale assemblée. Fer nandez, Ayres en Goas, zijn gearresteerd. Zij worden er van verdacht ln verbinding te staan met politieke elementen, die naar men gelooft streven naar „Intimidatie en (internationale onrust". Vaderlandlozen. Hoewel voor ongeveer 304.000 vluchtelingen nog geen oplossing Is gevonden, zal de Internationale vluchtelin genorganisatie op de oorspronkelijk vast gestelde datum 30 Juni 1990 haar werkzaam heden beëindigen, aldus Is te Genève mee gedeeld. Naar schatting 181.000 van de overgebleven verplaatste personen vormen een zogenaam de „harde kern", zij zijn voor leder land aia immigranten onaanvaardbaar. Britse dollarcrisis. Naar te Washington vernomen werd zal waarschijnlijk te Londen door sir stafford Crlpps en de Amerikaan se minister van financiën, John Snyder, een plan worden besproken tot bespoediging van de Amerikaanse aankopen van atra- teflsche grondstoffen ln Engeland, dat ten doei heeft verlichting te brengen in d# Brftse dollarcrisis. Edouard Herrlot, de 74-Jarlge voor zitter van de Franse Nationale Vergadering, heeft kennis gegeven \an zijn voornemen zijn functie neer te leggen. Men meent, dat hij deze beslissing heeft genomen omdat naar zijn mening de Nationale Vergadering onlangs bij een debat afbreuk zou hebben gedaan aan zijn autoriteit als voorzitter. Vredesverbond. Een kleine groep Ame rikaanse Senators heeft de oprichting van een internationaal vredesverbond voorge- waar.van elk land lid zou kunnen worden, dat bereid ls afstand te doen van de atoombom als militair wapen. rtirP! Amerikaanse vlce-conaul William ?..h! L* Woe"8da* °P van de commu- S''1ifhe,-u,orltelten te Sjanghai aange- 2011 tljdeni een overwinnings- P»rade de verkeersregel! hebben over treden. Er heerst la Overljael teleurstelling en wrevel over de wijze, waarop het Twenta Philharmoniach Orkest door de Regering behandeld wordt. Aan deze teleurstelling heen de eotnmlssarla der Koningin Ir J. B. G. M. ridder De van der Schueren in een speciaal daartoe belegde bijeen komst uitdrukkeiyk uiting gegeven. De gemoederen ln Overljsel zUn vooral verhit door het feit, dat aan het Brabants Or kest, dat nog nagenoeg geheel opgericht moet worden, een RUksaubsidie la ver leend van 79.000 en dat het reeds jaren bestaande Twentse Philharmoniach slechts vla een achterdeurtje een officieuze sub sidie van 1I.HI ontvangt. „Waarom hier zo kenneiyk met twee maten gemeten wordt is on» niet duide lijk", aldus de commlaoarla der Koningin. De minister heeft gezegd, dat er behalve de geldkwestie nog andere motieven zijn om het Twentse Philharmonlsch geen subsidie te verlenen. Die andere motieven bestaan zeer waarschUnlUk uit de veron derstelling dat de Arnhemse en Gronin ger orkestverenigingen aan de culturele behoeften van Overijeel kunnen voldoen. De cijfer# tonen echter duidelijk aan, dat dit niet het geval l#. De AOV gééft in het seizoen 1948/49 96 concerten, waarvan één in Overijeel, de G.O.V. geeft er zeventig, waarvan eveneens één In Overljsel. Het Twentse Philharmoniach, waarvoor de basis reeds in 1927 werd gelegd, heeft thans een bezetting van 50 musici, van wie ongeveer de helft amateurs. Het feit, dat dij volledig beroepaorkest ia, remt de" ontwikkeling uiteraard sterk. De orkestleden hebben, nadat bekend ge worden is, dat er geen Rijkssubsidie ver leend werd, beloofd dit seizoen nog door te werken. Het streven is om van het orkest een volledig beroepsensemble te maken met een minimum bezetting van 57 musici, dan zal het mogelijk zijn 132 concerten per seizoen te geven. „Wij kun nen niet aanvaarden, aldus de commissaris van de Koningin, dat Overljsel ln zijn culturele ontwikkeling op een onbillijke manier geremd wordt. De toenemende industrialisatie eist ook culturele ontspan ning voor de arbeiders. Het Is wel opval lend hoeveel enthousiasme er bij de Twentse textielarbeiders heerst voor de concerten van het T.P.O. Noord-Brabant verkeert nagenoeg in dezelfde omstan digheden en minister Rutten, die uit die omgeving komt, begrijpt de situatie daar klaarblijkelijk beter dan in OverUsel. WU gunnen de Brabanders gaarne hun orkest, maar deze discriminatie van Overijsel is onrechtvaardig". Wanneer het T P-O. vol gend jaar geen Rijkssubsidie krijgt, zal het opgeheven moeten worden. ZATERDAG 9 JULI 1949. GOUDSCHE COURANT. TWEEDE BLAD - PAGINA 1. ©2008 ZO HEB IK dan toch nog afscheid kun nen nemen van sergeant Jan de Koogel. En daar ben ik erg blij om, want Jan en ik zijn oude vrinden in dit goede land. Jan was een van de eerste Gouwe naars met wie ik contact kreeg, toen deze gerie brieven begon. Hij is een van de weinige Gouwenaars, met wie het contact bewaard bleef, hoe ver we dikwijls ook uit elkaar dreven. Eh Jan is niet uit Indonesië weggegaan, zonder afscheid te komen nemen. Terwijl deze brief onderweg is naar Gouda om zijn plaats in de krant te vinden, zit Jan aan boord van het troepenschip „Zuider kruis", waarmede hij eind Juli in Neder land hoopt te arriveren. Jan en ik hebben al afspraken gemaakt, voor het geval ik tegen de tijd ook in Nederland en dus in Gouda mocht zijn, in verband met de Haagse Ronde Tafel Conferentie. En als ik er niet mocht zijn, dan zal Jan niet verzuimen om m'n vrouw in Gouda op te zoeken, van wie hij nog enige persoon lijke inlichtingen wil inwinnen over In donesische kostjes, de hij wil brouwen en waarvoor hij de ingrediënten per vrachtschip al heeft vooruit gezonden. Jan de Koogel gaat uit Indonesië weg met grote weemoed in z'n hart. Hij heeft hier moeilijke tijden meegemaakt en vooral de maanden sedert November van het vorige jaar, toen hij zou af zwaaien, zijn zeer zwaar geweest. Nog maals werd de demobilisatie opgeschort en Jan en de andere jongens van I en II 15 R.I., die al het langst in Indonesië zaten, moesten nogmaals blijven om het laatste „klussie" op te knappen de bezet ting van Djokja. Mat is gebeurd. Om en nabij de tachtig Nederlandse jongens heb- bpn er het leyen bij gelaten. Daarna kwam de door de troep niet begrepen beslis sing van de Nederlandse regering om de residentie Djokja te ontruimen. Dat is nu ook gebeurd. Maar het was een harde slag voor de troep. Toen overleed de beminde legeraanvoerder, generaal Spoor, die zij allen vrijwel persoonlijk hebben gekend, omdat hij zo dikwijls temidden van zijn soldaten vertoefde. Voor de twee batal jons op 2 Juli Ihdonesië verlieten, ging een deputatie naar het ereveld „Mgnteng Poelo" bij Batavia om een krans te leg gen op het graf van de generaal. Indonesië werd hen liet Maar goed: Jan heeft zeker zijn aandeel gehad in de ellende, waarin dit land nu al drie -en-een-half jaar gedompeld is ge weest en hij heeft meegeholpen te redden, wat er nog te redden viel. Al doende, al reddende, is Jan veel van Indonesië gaan houden. Hij heeft verlangd naar de demo bilisatie en de terugkeer naar Nederland. En toen het eenmaal zover was, toen „De Blijvertjes" met groots uitgeleide de haven van Semarang verlieten, toen zij in Batavia aankwamen, wachtend op hun inscheping op de „Zuiderkruis", toen be kroop hen toch het onplezierige gevoel, dat zij iets gingen achterlaten, wat hen heel lief was geworden. En toen waren verschillende van die gebaarde kerels toch Ineens minder enthousiast over het idee, dat ze nu zouden teruggaan naar Hol land. Zij hadden al gezien, hoeveel O.V.W.- ers, na ommekomst van hun demobili satieverlof ln Nederland, zich naar Nij megen hadden begeven om opnieuw dienst te nemen bij het Koninklijk-Nederlands- Indonesische Leger en te kunnen terug gaan naar Indonesië. Ook velen zijn als burger naar Indonesië' teruggekomen. Ik weet niet, wat er met Jan de Koogel gaat gebeuren, maar ik heb zo'n flauw voor gevoel, dat Indonesië Jan de Koogel zal terugzien. Dat voorgevoel deed mij, bij ons afscheid aan de grpte weg naar Meester-Cornelis, waar Jan de tram zou „pikken", tegen hem zeggen: „Nou, tot ziens Jan, in Indonesië". „Tot ziens," zei Jan. „Hier. En dat hoop ik echt". Overigens heeft hij nog geen beslissing genomen, hij moet het eerst in Holland eens bekijken. Jan heeft me boeiend zitten vertellen over die laatste maanden in Djokja en Kaloerang, van zijn gesprekken met re publikeinen, van hun- gevoelens en van de zijne. Toen kwamen we op de politiek en we hebben samen de hele gang van zaken der laatste jaren onder een kopje koffie nog eens nagelopen. Het eindigde er mee, dat ik Jan de Koogel voor de lange reis naar Nederland het boek van de voormalige luitenant-gouverneur- generaal van Indonesië, dr H. J. v. Mook „Indonesië, Nederland en de Wereld" mee gaf. Ik heb er een opdracht ln geschreven om hem te danken voor zijn jaren van trouwe correspondentie over Gouwenaars. Ik heb dit boek eigenlijk mede namens U overhandigd, want als ik U op de hoogte kon houden over verschillende Gouwe naars en omstrekelingen in het binnen land dan was dat dikwijls aan Jan de Koogel en zijn brieven te danken. Gouda is in dit opzicht Jan wel enige dank ver schuldigd. Gouda zal Jan de Koogel misschien niet herkennen. Hij is een ontzettend brede kerel van 90 kg geworden, donkerbruin verbrand, drie helderwitte „schilletjes" op z'n schouders, het O.V.W.-embleem op de linker- en het Djokja-embleem op de rechtermouw, ten teken van zijn deelne ming aan de luchtlandings-operatie tegen de republikense hoofdstad, een ereteken in het leger in Indonesië. Straks komen de jongens, die destijds met hem in Tan gerang zaten, waar ik hen toen nog heb Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden. Van de uit Den Haag, Rotterdam, Gouda en Utrecht vertrokken pleziertreln naar Arnhem hebben ongeveer achttienhonderd reizigers gebruik gemaakt. Uit HaastrechtOnze gemeente heeft een groot verlies geleden door het overlijden van de heer K. Simons, die vele jaren als geneeskundige de algemene achting genoot. s- 50 Jaar geleden. Uit een advertentie: Openbare verko ping op 25 Juli te Gouda van een hand- blekerij bestaande uit woonhuis, schuur met paardenstampmolen, washuis met droogzolders, bleekvelden en erven In de Boelekade 68. Nadere inlichtingen bij notaris Fortuijn Drooglever. 25 Jaar geleden. Voor het eindexamen aan de R.H.B.S. «jn geslaagd de dames H. Ebbinge, A. Oosthoek, J. Wagenaar, S. Kofman, H. van Tljn, J Schaapman en V. v. d. Voo en de heren F. Massellnk, Ch. Rupke, C. Binnenkade, P. Koster, P. van Wijnen, B. Colenbrander, A. de Bree, D. Gelijns, W. van Zoest, J. Anemaet. A. Kraneveld, H. van Veen, D. van Vreumingen, E. Hoff man, M. Hoogenboom en J. Bouman Jan de Koogel is op de „Zuiderkruis" op weg naar Gouda en vaart momenteel in de Indische Oceaan. opgezocht. Die zitten nu nog op Sumatra, maar staan aan de balk voor repatriëring. Ook voor hen is het nu nog een kwestie van weken. En Gouds nieuws De „Goudse Courant" raakt in Jan de Koogel een goed Gouds correspondent kwijt, die altijd met wat nieuws kwam over stadgenoten en mensen uit de om trek, die moeite deed om over die men sen wat te weten te komen en zich niet ontzag om daarvoor kilometers af te leg gen of op bezoek te gaan in hospitalen, zo Gouwenaars en omstrekers daar moch ten liggen, herstellend van verwondin gen of ziekte. Tot het laatste toe heeft Jan de Koogel dit correspondenten-werk voor mij en dus voor U gedaan. In Semarang bezocht hij in het hospi taal nog de Gouwenaar A. Verkaaik uit de Hieronymus van Alphen6traat en de Gouwenaar J. Harskamp uit de Noot hoven van Goorstraat. Verder ontmoette hij Kees van Holst van de 's Graven- broekseweg in Reeuwijk en de Gouwe naar J. v. d. Meer van de Kleiweg, Jan brengt altijd Gouwenaars mee. Terwijl hij bij me zat kwam er nog een op bezoek, een burger: de planter Van Essen, die helaas niet lang kon blijven, maar over wie ik later meer hoop te schrijven, in dien hij zijn bezoek herhaalt. Aan Jan de Koogel een behouden aan komst en eventueel tot ziens in Indo nesië, ook al zien we mekaar wellicht tevoren nog. Te zijner ere over hem deze tweehonderste, dus jubileumbrief. Mijn vrouw en dochter zijn eveneens op Weg naar Nederland. Op 24 Juni vertrok ken zij. Het vrachtschip, waarmee zij reizen, het m.s. „Poelau Laoet" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", doet er nogal lang over, n.l. ongeveer vijf en dertig dagen, zodat zij niet eerder dan omstreeks 29 Juli ln Amsterdam zullen aankomen, vanwaar zij naar Gouda gaan. Als de Ronde Tafel Conferentie, waar voor ik naar Nederland hoop te komen, Inderdaad zoals de plannen van Den Haag zijn „niet later dan" 1 Augustus zal beginnen, heb ik een vlotte kans tegen het eind van Juli naar Nederland (en naar Gouda) te kunnen vliegen. In dat geval is er zelfs een theoretische kans, dat ik op de kade in Amsterdam zal kun nen staan om vrouw en dochter te ver welkomen, zoals ik pas op Tandjong Priok aan de kade stond om van hen af scheid te nemen. De papierwinkel, die men moet door worstelen om op reis te kunnen gaan, is gewoon afschuwelijk, maar eindelijk was alles voor elkaar. De zeilboot, die comittissaris Rien Bree man per schip uit Neerland had laten uit komen, heeft de Goudse kleuren voor het eerst met groot succes verdedigd tijdens zeilwedstrijden van de Koninklijke Bata- viase Jacht Club op Tandjong Priok. Het stond allemaal in de Bataviase kranten, hoe de boot „Baaltje" met Rien als stuur man nummer één aankwam. A Het was „Baaltje's" eerste z< ilwedstrijd. Zij had een stevige concurrent, een boot, die door de eigenaar „Had je me maar" was genoemd en die tot dusverre ook moeilijk „te hebben" was gebleken en de wedstrijden tevoren placht te winnen. Maar nu deed de snelle „Baaltje" „Had ie me maar" haar spiegel zien in de N.N.- (vergrote B.M.-) klasse. Het verschil in aankomsttijd was ruim een halve minuut, n.l. 35 seconden. Bijna vier minuten daar achter lag no. drie uit deze klasse. JAN BOUWER. Grondverkoop voor bouw confectiefabriek De N.V. H. van Broek Co te Botter- dam heeft van de gemeente een 36.60 c.a. groot gedeelte van het industrieterrein aan Schieland's Hoge Zeedijk te koop ge vraagd, teneinde daarop een confectie fabriek te bouwen. B. en W. stellen de raad voor het gevraagde terrein te ver kopen voor ƒ7.per c.a., alzo in totaal voor ƒ25.260. Juffrouw krijgt haar zin In aansluiting op hun voorstel om het verzoek van mej. M. E. F. Stolwijk te Reeuwijk om vergoeding van posten ter zake van een haar op de Markt alhier door een val ln een rioolput, waarvan het dek sel kapot was, overkomen ongeluk in hun handen te stellen, aangezien het overleg met de maatschappij, waarbij de gemeente tegen de gevolgen van wettelijke aan sprakelijkheid jegens derden verzekerd ls, nog hangende was, delen B. en W. de raad mede, dat thans bericht is ontvangen, dat de maatschappij het schadegeval met de rechtskundige van mej. Stolwijk heeft geregeld en dit rechtstreeks met deze zal afwikkelen. Aangezien reclamante derhalve van deze gemeente niets meer te vorderen heeft, stellen B. en W. voor op het verzoek van mej. Stolwijk afwijzend te beschikken. VERZEKERING GEMEENTEGELDEN. B. en W. stellen de raad voor de over eenkomst van deelneming in de verwaar- borgingsregeling der Fraude Risico On derlinge van Gemeenten, te continueren tot en met 31 December 1952 en het be drag, waarvoor de gemeente deelneemt, ongewijzigd te bepalen op 110.000.—. T.m. 31 Aug. SS u. St. janskarki Tentoon stelling „Hst ontzet van Leiden" (Zondags Besloten). T.m. 11 Aug. 1S-12.M en 1JM nut Museum „Het Catharine Gasthui»". Tentoon stelling „Beeld en paneel In de zestiende eeuw". (Zondag geopend 2—4 uur. Maandag en Vrijdag 130-5 uur). I Juli 7 uur o.N.A.-terrelni Voetbalwed strijd O.N.A.—Xerxes. I Juli 7.3» uur VrUe Evang. Gemeentel Bid stond. 19 Juli 3 uur Spaardersbad: Internationaal zwem- en waterpolotournooi G.Z.C. U Juli 8 uur Het Schaakbord: Jaarverga dering voetbalvereniging „Olympia". 12 en 13 Juli 8.3» u. v.m. Bolwerk: Vertrek boottocht Vereniging ouden van dagen „Ona Belang". 12 Juli 7.31 uur Vrüe Evang. Gemeente: Bij bellezing ds J. I. van WIJck. 12 Juli S uur De Krith: Bijbellezing Goud se Stadsevangelisatie. 13 Juli 6.30—8.30 uur Central: Tentoonstel ling werkstukken Goudse banketbakkers cursus. 13 Juli 8 uur Spaardersbad: Waterpolo wed strijden o.a. G.Z.C—IJ.W.R. (dames). 13 Juli S uur Reünie: Spreekbeurt ds J. Börger voor Logos-verband ovqp „Het be grip despoot". 14 Juli 7.45 u. Rona: Evangelieprediking, sprekers P. Douma en A. Bakker. 14 Juli 7.38 uur Remonstr. Kerk: Spreek beurt ds H. Visser. Chr. Geref. predikant. 14 Juli 7.3# uur Zeugestraat 38: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen voor Nederd. Geref. Ge meente. 14 Juli 8 uur TUdelUk Stadhuis: Vergade ring gemeenteraad. 16 Juli 7.30 uur VrUe Evang. Gemeente: Bidstond. Bioscopen Reünie Bioscoop: Mijn onbekende echtge noot (met Deanna Durbin). Thalia Theater: Night and Day (met Cary Grant en Alexis Smltiy. Woensdag 3 u. Jeugdmatinée „Dubsy Bates en de smokke laars". Aanvang: 3, 7 en 9.IS uur (Zondag 3, S, 7 en 9 15 uur). Zondagsdienst doktoren Bij afwezigheid van de hulsarts zijn van Zaterdagmiddag 3 tot Zondagavond 13 uur te consulteren de doktoren A. J. Kettler, Gouwe IN (tel 3358) en H. Reedijk, Crabeth- straat 45 (tel. 3132). Apothekersdienst Steeds geopend des nachts alleen voor recepten: Apotheek E. Grendel, alleen Pr. «endrlkstraat 15c en J. Rond, Kleiweg 78. Presentiegeld voor raadsleden Het bijwonen der afdelings- en com missievergaderingen vergt van de raads leden niet alleen tijd, doch vaak ook kosten van voorbereiding of studie, waar om het billijk moet worden geacht, dat evenals voor het bijwonen der raadsver gaderingen, een vergoeding wordt genoten voor het bijwonen dier vergaderingen, waarin veel belangrijk voorbereidend werk wordt verricht, schrijven B. en W. de raad. Zij stellen Voor te besluiten, dat met ingang van 6 September a.s., de dag waar op de nieuw gekozen gemeenteraad zitting neemt, de ledqn van de raad een zodanige vergoeding genieten en aan Gedeputeerde Staten in overweging te geven deze ver goeding te bepalen op 2.50 per ver gadering, zijnde 50 van het presentie geld voor de raadsvergaderingen. Deze regeling zal een jaarlijkse uitgaaf van ongeveer 300 met zich brengen. Verhuizingen binnen de gemeente Mw. E. J. van Dam—Aartsen van Jou- bertstraat 1704naar Burg. Martenssgl 21; F. N. Boon 4 pers. van Rozendaal 21 naar Schaepmanstr. 29, H. Boot 5 pers. van Jan Philipsweg 14 naar F.W. Reitzstr. 3; M. P. de Bruin 3 pers. van F.W Reitzstr. 3 naar Jan Philipsweg 14; M. Dortland van IJssellaan 72 naar Cronjéstr. 24; Mw. J. W. DortlandSpee van Keizerstraat 67 naar Cronjéstr. 24; A. W. van Eijk van R. v. Catsweg 79 naar v. Beverninghlaan 35; J. Grevenstuk 2 pers. van Vierde Kade 50 naar Herenstraat 114; W J. Isarin 3 pers. van Krugerlaan 39 naar Fluwelensingel 101; H. J. Korf 3 pers. van Fluwelensingel 101 naar Markt 33; M. van der Louw 4 pers. van Lethmaetstraat 59 naar Schaep manstr. 1A. Mathol 3 pers. van Vorstman str. 53 n. Vorstmanstr. 52; A. W. L. Moons van Wilhelmlnastr. 22 naar Jan Luijken- straat 5; Mw. W. Moons—van der Post van Eerste H v. Alphenstr. 14 naar Jan Luij- kenstraat 5; M. Noorlander 5 pers. vai| Da Costakade 36 naar Schaepmanstr. 5. L Pol 4 pers. van Bockenbergstr. 109 naar Schaepmanstr. 21; Mw. J. van Pruissen Verbrugge van Eerste H. v. Alphenstr. 30 naar Eerste Kade 57; P. van der Ree van Geuzenstraat 26 naar L. Willemsteeg 2; Mw. P. van der ReeKloens van Geuzen- straat 26 naar L Willemsteeg 2; C. Snoek 4 pers. van L. Willemsteeg 2 naar Geu zenstraat 26; J. J. Steding 3 pers. van Mr. D J. v. Heusdestr. 19 naar Schaepmanstr. 31; G. Tier 2 pers. van Herenstraat 109 naar Schaepmanstraat 35; A. A van der Valk 2 pers. van Fourleweg 1 naar Pr. Hendrikstraat 29; C. J. van Vliet 4 pers. van Kanaalstraat 30 naar Schaepmanstr. 41, Mw. G. P. v. d. Tuyn—de Waal Van Zeugestraat 16 naar Boomgaardstraat 108; J. Wiltenburg 4 pers. van Tollensstraat 44 naar Schaepmanstr. 35. Benoeming van vier schoolhoofden In verband met de vacature, welke ont staan is door het aan de heer H. J. den Uijl verleend eervol ontslag,-stellen B. en W. de raad voor de heer F. J. Kramer, hoofd der Theo Thijssenschool, in gelijke functie over te plaatsen naar de Emma- school. Ter voorziening in de vacature, die zal ontstaan, indien de raad besluit tot over plaatsing van de heer F. J. Kramer naar de Emmaschool, hebben B. en W. de raad de volgende voordracht aangeboden voor de benoeming van een hoofd der Theo Thijssenschool: 1. D. de Boer, hoofd ener school te Nieuw Amsterdam; 2. P. A. Teerling, hoofd ener school te Hummelo; 3. A. Riepe, onderwijzer te Amsterdam. Ter voorziening in de vacature, welke ontstaan ia door het verleend eervol ont slag aan de heer B. Swanenburg, bieden B. en W. de raad de volgende voordracht aan, voor de benoeming van een hoofd der Jan Ligthartschool: 1. P. A. Teerling, voornoemd; 2. D. de Boer, voornoemd; 3. A. Riepe, voornoemd. Ter benoeming van een hoofd van de nieuwe Finse school in de Korte Akke ren, hebben B. en y/. de raad de vol gende voordracht aangeboden: 1. A. Riepe, voornoemd; 2. P. A. Teerling, voornoemd; 3. D. de Boer, voornoemd. 25 JAAR OUDERLING. De heer J. A. Smit vervuld# vijf en twintig jaar het ambt van ouderling der Ned. Herv. Gemeente. Ziezo, de vacantie zit er weer op. Ja, dank U, dat ging best. Och, een mens moet het maar nemenzoals het valt. Mevrouw Tergouw wou er eens helemaal uit zijn. Daarom hebben we de kinderen thuis gelaten. Oma was oppas. Eén dag zijn ze op bezoek geweest. Dat had ik ze beloofd. En U weet, je moet kinderen niets beloven, want ze onthouden het. Maar ik had er een voorwaarde aan ver bonden: als Elsje slaagde voor haar toe latingsexamen voor de H.B.S. En laat het schaap nou slagen. Met de brief in d'r hand kwam ze uit de bus. Wat ze nou op die H.B.S. moet gaan uitroeren, dat begrijp ik niet goed. Maar mevrouw Tergouw zegt: Ze moet een ontwikkelde vrouw worden. Nou, vooruit dan maar. Ze kan goed leren, dat 's waar. Ze kan een hele hoop van die rare jaartallen afraffelen en ontleden kan ze ook Ifest. Laatst heeft ze me nog uitgelegd, wat een bepalingaankondigend voornaam woord is met een uitgesloten incident. Ik wist het echt niet en ik ben het weer vergeten ook, maar voor zo'n H.B.S. moet je dat allemaal weten, zegt Elsje. Die heeft geen moeite met die dingen. D'r huiswerk maakte ze, terwijl ze met d'r poppen speelde. „Dat intellect heeft ze van mij", zegt mevrouw Tergouw. „en dat spelen van jou". Nou vooruit dan maar, het kind is er gelukkig mee. Keesje is heel anders. Die wou eerst chauffeur worden, toen voetballer en 'k geloof, dat hij nu veel voelt voor 't vak van ijscoman. Maar met hem hebbenwe de tijd nog. Eind deze maand gaat hy wellicht naar de zesde klas. Hij zwemt in de repetities, zegt hij. Ja, ja, we krij gen knappe kinderen. En dat vindt een mens fijn als ouder zijnde. We hebben nou een dochter, die geschikt is bevon den om middelbaar onderwijs te volgen; dat is nu uitgemaakt. Maar mevrouw Tergouw zit nou al met het probleem of het kind volgend jaar zal overgaan naar de tweede klas en als Elsje eens on verhoopt een paar zwakke plekken zou hebben in haar intellectuele uitrusting, of we haar dan geen bijlessen zouden laten geven en vanmorgen, net toen ik wakker was, zei ze: 'k Heb er vannacht eens over nagedachtmaar als jy nou je toiskunde eens ging bijwerken, dan kon je Elsje een beetje helpen, want ik moet er niet aan denken En tjjat daar meer volgde. Zodat ik maar zeggen wil, dat ze maar eens een examen moesten instellen om te onderzoeken, welke ouders er geschikt zijn om hun kinderen middelbaar onder wijs te laten volgen. JAN TERGOUW Loop der bevolking Gevestigd: Mevr. A. J. J. Vos van Ermelo naar Westhaven 11; Mevr. P. J- Kastelijn—van Dam van Utrecht naar Groeneweg 28; L. E. Spachman van Zwolle naar Karekietstraat 14; W. Hofmann van Rotterdam naar Karekietstraat 14; S. de Jong van Heino naar Noorderstraat 55; J. Kooij (2 pers van Amsterdam naar Kievitstraat 2; J. van Tent van Gorinchem naar Nonnenwater 1; Mevr F. A. de Groot van Rotterdam naar Snotjstraat 22; J Schouten van Eindhoven naar v. Bever ninghlaan 21; J. M. Geervliet van Centr. Bev. register aan boord „Vondel", waladr. Joubertstraat 177; F. M. J. Röder van Rotterdam naar Houtmanplantsoen 17; H. Smits v'. Groningen naar Staringstr. 5; Mej. C. C. Molenaar van Apeldoorn naar Gr. Florisweg 77. Vertrokkenen: D. Polk. Mw H. J. S. Struch en Mw M R. de Wit van Ridder van Catsweg 61 naar Deventer, Noorden- bergsingej 4; T. v. Vliet v. Zeugestr. 78 n. Zwitserland; W. Verwijmeren (3 pers.) van Goudkade 6 n. Raamsdonk. Schansstraat 4; Mw J. E. Heermans van v. Itersonlaan 19 naar Westzaan. Zuideinde 22; P. Zanen 4 pers. van Jaagpad 57 naar Oostvoorne, Noorddtjk 3b; A. den Ouden. Ridder van Catsweg 246 naar Zuid-Afrika, Johannes burg; Mw. H A. van der Kraats—Baas van Ridder van Catsweg 40 naar Zeven huizen, Rottekade 32; Mw, J. Kootjman— van Weizen van Turfmarkt 34 naar Rotterdam, Persoonshaven 129; A. C. Schoonhoven van Vorstmanstraat 44 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Mej, A. Kool mees van IJssellaan 107 naar Wassenaar, Eikenlaan 14; J. M Schothans van Eerste Kade 34 naar Deventer, van Calcarstraat 17; Mw. C. L. G. de Vroom van Regentes- seplantsoen 26 naar Bleiswijk, Hoefweg 273; Mw. E. C. Aberson en Mw. N. M. Buth van Westhaven 11 naar Utrecht, Catharijneslngel 101; Mw. H. Boor van Krugerlaan 130 naar Hilversum, Utrecht- seweg 41; Mw J. G. Jue—Göra (4 pers.) en Mw. J. v. d. Mast—Panoto van West haven 3 naar Indonesië; Mw. J. Helder Oostwouder van Koningin Wilhelminaweg 323 naar Indonesië; Mw,, E. Kooistra— Maarleveld (3 pers.) van Bosboom-Tous- saintkade 15 naar Indonesië; Mw. J. Annot van Regentesseplantsoen 3 naar Amsterdam, Rooseveltlaan 39 hs; S. S. Rozyckl van Lange Tiendeweg 76 naar Jutphaas, Wilhelminastraat 26; C. K#ls- hoven van Nieuwe Haven 244 naar Oud- Beijerland. Emmastraat 20; F. Blom (3 pers.) van O. de Boompjes 153 n. Alphen a. d. Rijn Raadhuisstraat 152; Mw M. A. H J Folkers van Gouwe 162 naar Utrecht, Leidsekade 13bls; J. van Llmborg van Krugerlaan 139 naar Lekkerkerk. Kerk- weg 120. Burgerlijke Stand Geboren: Mariene, dr van W. van Egmond en C. J. Plug. Goejanverwelle- dljk 45; Johan, zn van J. Kootlman en J. de Pater, Onder de Boompjes 29. Ondertrouwd: A. van der Laan en J. de Kleijn; J. van den Heuvel en J. P. Broere; C. van Kempen en C. T. van Wijngaarden; C Lok en M. D. Huurman; J. van Veen en G. C.Boot; J. H. G. Geukes en M. de MooU; J. D. Meulenberg en P. den Hertog; F. Jongeneel en P. van Vlaardingen; J. Scheurwater en J. P. Hofstede. Overleden: Johanna Maria Cornelia Kuijken, geh. met P. den Hertog, 42 jaar. Gouda's geschenkbijdrage Het ten behoeve van het geschenk aan het Koninklijk bruidspaar ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest in de daarvoor bestemde bussen gestorte be drag van 629.92 is opgelopen tot ƒ873. De ln de vestibule van het stadhuis geplaatste bus bevatte nog 4.30, terwijl ln 35 onderwijsinrichtingen ƒ238.78 werd gestort. Het totaalbedrag ad 873 ls aan het landelijk comité overgemaakt. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Is geslaagd voor het medisch candidaats- examen tandheelkunde onze atadgenoot de heer J. A. Donker. WEG ROTTERDAM—GOUDA. De commissie voor de weg Rotterdam Gouda (Hoflaan—Mallegatsluis) heeft als haar voorzitter gekozen de heer K. H. Brandt, burgemeester van Moordrecht. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Op 13 Juli hoopt de heer W. van Doorn, die als opperman aan het bedrijf verbon den is, veertig jaar bij de N.V. Verenigde Stearine Kaarsenfabriek „Gouda-Apollo" werkzaam te zijn. WIJ hebben Laura lief", zongen tién- tallen stemmen in de straten van Bodegraven. Denk nu niet, dat deze zo romantische strijdkreet een massale „actie ter pleging van liefde'1 dekte, want deze gedachte is glansrijk fout. Heus niet, om dat Bodegraven geen gelegenheid zou bieden voor zoete tederheden. Verre van dat. Het plaatselijk schoon flaneert er langs de straten en geen sterveling, die daar geen oog voor zal hebben. Maar Laura is toch wel heel iets bij zonders. Wie daarvan niet overtuigd is, zal z'n Vrijdagmiddag niet in dit kaas centrum hebben doorgebracht of hoogstens gedoold hebben door straten, die nauwe lijks uitzicht op Laura boden. Want zij is vrolijk, kleurrijk, grappig en charmant tegelijk. En vooral als er een accordeon- nist komt. Als de klok van Arnemulden gaat luiden, als de baren bij storm woéltg worden en het „Give me five minutes more" uw lievelingswens wordt. Geen benenpaar zal nog zo vermoeid zijn, of het gaat dansen en de blijdschap golft over straten en door cafézalen. Dan zet men de feestmuts op, verbergt z'n gezicht achter maskers en blaast op kartonnen toetertjes. Want het is maar vier dagen „L.A.U.R.A.", dus vier dagen fietsen door het Hollandse landschap. En vier dagen plezier. Ja, het was een vrolijke stoet. Bode graven kwam goed aan z'n deel, toen het zo omstreeks drie uur de Laura-mensen op hun laatste contrólepost ergens in een stal ontmoette. De laatste contrólepost op hun route van de laatste dag, toen Rotter dam het grote aantrekkingspunt in deze sterrit was en Gouda en passant ook even het plezier mocht beleven. Want al die feestmutsen, maskers en toetertjes kwa men uit Gouda, gekocht in de winkels, die deze curiosa waardig zijn. Het wa6 immers de blijde gedachte, dat nog maar een kleine twintig kilometer de wielrijders van Alphen scheidde, die voor feestver- toon reden gaf. Het zat er dus haast op. En die wetenschap stemt een mens nu eenmaal tot vreugde, omdat het nog immer na arbeid zoet rusten ls. Dat wist ook het gezelschap van 482 dames en heren, of liever 482 minus 1, de enige uitvaller bij deze toeristische trapwedstrijd naar alle windstreken. Het is zo gezellig. Je hebt pret met elkaar, je zit uren in de natuur, ook al striemt de regen wel eens hard handig over je body en je leert allerlei mensen kennen, die evenveel plezier heb ben als jij. Neem nu eens bijvoorbeeld die stoere wielrijder en wandelaar, opa Berkouwer uit Stolwijkersluis. Zijn wit- ONZE BIOSCOPEN „Night and day" Thalia Theater Herinnert u zich nog „Begin the beguine", „My heart belongs to daddy" of zo'n grappig liedje al# „Miss Otis Regrets". Zij zijn haast onsterfelijke songs geworden,die de gehele o^fe en nieuwe #ereld veroverden. Broadway was hun startplaats naar iedere huiskamer. In hun maker is Cole Porter. Ovef zijn i^ven nu gaat deze film, die een zijner bekendste composities tot titel heeft. Nu moet men bij filmbiografieën altijd op passen. Carrière en persoonlijke levens geschiedenis laten zich maar altijd graag in de handen van de filmmaker kneden tot een zoete spijs, die er bij de bioscoop bezoeker gemakkelijk „ingaat". En liefst als die geschiedenis druipt van de roman tiek, zodat haar technicolor warm oplaait. Dat is ook het geval met deze Cole Porter- film. Op de werkelijkheid afgestemd is zij geenszins en de fouten in de biografie zijn legio. Maar wat doet het er toe. Hoofdzaak is te genieten van de wereldberoemde songs en de geestige woorden, die Porter er zelf bijschreef. En van deze gezichts hoek uit zal „Night and day" met Gary Grant en Alexi# Smith in de hoofdrollen, u veel genoegen bezorgen. M'n onbekende echtgenoot Reünie-Bioscoop. Het schijnt wel, dat Deanna Durbin zich het beste voelt in ta melijk hopeloze situaties. Haar stem, haar plastiek, maar vooral haar mimiek pas sen zich dan wonderwel aan bij steeds wisselende omstandigheden. Te pas en te onpas zingt ze er een liedje bij en als het eens een keer te onpas is, wel, dan neemt men dat maar op de koop toe, want het is prettig om naar haar te luis teren. In deze film heeft men haar om ringd met een scheepskapitein, u weet wel, harde bolster, zachte pit; zijn klein zoon, zijn onsympathieke familie en een achttal weesjes, door haar uit China mee gebracht. Het is wel een beetje onwaar schijnlijk, maar wat doet het er toe. Het zijn schatten van kinderen. Timothy, de hofmeester, kan ontzettend liegen. Voor t goede doel natuurlijk. Want Timothy, die met de kinderen mee gered is bij een torpedering, verteld de familie, dat zijn kapitein de verzorgster van de kinderen heeft getrouwd en beloofd heeft voor de weesjes te zullen zorgen. Zodat Ruth en Miss Thomas Spencer Holliday wordt om der wille van de kinderen, in een paleis van een huis woont en het met de kleinzoon aan de «tok krijgt. Alles loopt natuurlijk fout en alles komt na tuurlijk weer op zijn pootjes terecht. Bruce Manning, die de regie voerde, heeft er een vlot spelletje van gemaakt, een beetje ontroering wat medelijden, span ning, humor van een heel goede soort, (let U eens op het gevecht met die on willige kers op het tafelkleed), Obrien en Fitzgerald hebben er plezier in om mee te doen, kortom een gezellige otttspan- ningsfilm. Het publiek bleef tot de laatste decimeter zitten. Werken gegund B. en W hebben het bouwen van twee woningen en een muurafeluitlng op de nieuwe algemene begraafplaats aan de Goejanverwelledijk gegund aan de firma L. Vermeer Zn. te Moordrecht voor 41.674. Het maken van een oevervoorziening langs het veemarktterrein ter lengte van 145 meter is opgedragen aan de firma P. Bokhoven alhier voor 21.514. Beide aannemersfirma's waren laagste inschrijfster. PUSITIE K.L.M. VLIEGTUIGEN. In Batavia is aangekomen de PH-TDG (Gouda) met gezagvoerder Mans. In Ba tavia wordt verwacht de PH-TDF (Fra- neker met gezagvoerder Van der Vaart. Uit Amsterdam is vertrokken de PH-TES (Soera'baja) met gezagvoerder Krouwel. Uit Batavia is vertrokken de PH-TDH (Holland) met gezagvoerder Van Rasael. Puzzle-winnaars Het was ditmaal een soort samenwo- nings-puzzle, twee letters ln één hokje. Men kan ook zeggen, dat elke letter voor half geld medeging, maar de winnaars krijgen het volle pond. Het zijn: prijs van 5: N. Koster, Sophiastraat 104. prijzen van 2.50: mevr. A. Hoogendoorn Peperstraat 16 en H. de Jong, Roerdomp straat 22. De prijzen kunnen aan ons bureau Markt 2 worden afgehaald. blauw gestreept shirt zou doen vermoeden, dat hij nog altijd een balletje trapt. „Hij is 73", vertellen ze Je onmiddellijk. Nou dat mag dan waar zijn, maar zelf zeggen zou Je dat zeker niet. Want hij doet met de vrolijkheid mee, alsof er geen 73 jaren tussen z'n intrede in deze wereld en klok slag 3 op doze Bodegraafse Vrijdagmiddag liggen. Hij is dan ook de gevierde op dez# tocht en er zal geen contrólepost zijn, of opa Berkouwer wordt met een „Lang zal- ie leven" door de eerstaankomenden ver welkomd. Twee Alphensen staan al klaar om hem bloemen aan te bieden. Het zal niet de eerste keer zijn. En weer gaat de Stolkerslulzer op de schouders. Twee kussen op twee blozende wangen stempe len opa's dankbaarheid. En toch ls hij niet de oudste van deze vierdaagse. Die eer moet hij afstaan aan meneer De Groot uit Velzen. ook al een rot-in-het-Laura- vak. Meneer pe Groot zal geen fiets of wandeltocht, waar ook in ons land, over slaan. En dat, als je binnenkort je 75-jarig bestaan op aarde gaat vieren. Bloemen voor meneer De Groot dus! De jongste deelnemer is niet zo moeilijk te vinden. Er zijn er velen, die deze kwaliteit op de fiets meedragen. Enige jongens komt de eer toe, maar ook een meisje. Natuurlijk een Alphense, Nettie Mieras, oud 16 jaar, met een grote hang naar de pedalen. Eén buitenlander rijdt temidden van de Hollanders. Dat is Ronald Whitfield uit Hull, die straks met trots het Vierdaagse-kruis ln zijn land zal tonen. Gisteravond hebben alle deelnemers in Alphen, daf'hen met bloemen en vlaggen verwelkomde, gedanst op een echte Laura- soirée. Het was de afscheidsavond. Eén jaar zal Laura weer rust hebben. Maar wees er zeker van: uit de gedachten zal zij nooit meer gaan. Onderwijszaken in de gemeenteraad Op de agenda voor de gemeenteraads vergadering van a.s. Donderdag staan o.m. de volgende punten: voorstel tot over plaatsing van het hoofd der Theo Thijs senschool naar de Emmaschool: voorstel len tot benoeming van een hoofd der Theo Thijssenschool, der Jan Ligthartschool. der Finse school en van hoofden der kleu terscholen; voorstel tot benoeming van een onderwijzeres aan de Burgvlietschool, voorstel tot vaststelling van een vacantie- toeslag over 1949 der daarvoor in aanmer king komende categoriëen van het gemeente-personeel; voorstel tot toeken ning van een vergoeding aan raadsleden voor het bijwonen van commissievergade ringen en die der afdelingen voor de be groting; voorstel tot het beschikbaarstel- len van een crediet voor aansluiting en inrichting van een transformatorstation te Stolwijk; voorstel tot aankoop van enige percelen aan de Vierde Kade; voorstel tot ruiling van grond met de Gereformeer de Gemeente; voorstel tot verkoop van grond der v.m. spoorbaan Gouda—Schoon hoven aan de fa. Nieuwveld en Co.; voor stel tot verkoop van een perceel grond aan Schieland's Hoge Zeedijk aan de Con fectiefabrieken H. van Broek en Co., N.V. te Rotterdam; voorstel tot vaststelling ene r verordening, betreffende het naar school brengen van leerplichtige kinde ren; voorstel tot het vestigen van open bare kleuterklassen in het stadsdeel Kort Haarlem; voorstel betreffende de oprich ting van een Stichting Schooltandverzor- ging. Predikbeurten voor Zondag Ned. Herv. Gemeente: St. Janskerk (Achter de Kerk 5): 9 uur, ds J. J. Kd- ning; 10.30 uur, ds J. J. Koning, bediening Avondmaal en Westerkerk (Emmastrat 33): 10 uur. A. Baars, Sluipwijk, bediening H. Avond maal, 5 uur, ds H. van Dijk Gzn Utrecht, bediening H. Avondmaal en dankzegging. Ver. van Vrije- Ned. Hervormden (Peper straat 128): 10.30 uur, mej. d# C. P. Ned. Herv. Ver. Calvijn (Turfmarkt): 3 uur. ds G. A. Pott, Rotterdam. Remonstr. Geref. Gerrieente (Keizerstraat 2): 10.30 uur, ds A. J. Snaayer, Leiden. Evang. Lutherse Kerk (Gouwe 134): 10 uur, ds W. F. Schröder. Oud Katholieke Kerk (Gouwe 107): 10.30 uur. pastoor G. P. Giskes. Geref. Kerk (Turfmarkt 60): 10 en 5 uur ds W. van pijk, H. Avondmral en dank zegging. Geref. Kerk art. 31 (in Chr. Geref Kerk, Gouwe 141): 8.30 en 3 uur. ds G. Koene koop, voorm. H. Avondmaal en nam. H. Avondmaal en dankzegging. Geref. Gemeente (Stationsplein 15): 10 en 5 uur, dr C. Steenblok. Chr. Geref. Kerk (Gouwe 141): 10.15 en 5.15 uur, de heer J. van Leeuwen. Rijswijk. Ned. Geref. Gemeente (Zeugestraat 38): 10 en 5.30 uur. ds Joh. van Weizen, Don derdag 7.30 uur ds Joh. van Weizen. Vrije Evang. Gemeente (Turfmarkt 23):^ 10 en 5 uur, ds J. I. van Wijck, Dinsdag* 7.30 uur, Bijbellezing ds J. I. van Wijck, Zaterdag 7.30 uur Bidstond. Leger des Heils (Turfmarkt 111): 10 en 8 uur, kapiteinea E. Geutjes en M. Meljer- hof. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen (Spieringstraat 49): 5 uur, dienst. Goudse Stadsevangelisatie (lokaal De Krith. Achter de Kerk 10): 7.30 uur, de heer W. F. Kioos; Dinsdag 8 uur, Bijbel lezing. SPREEKUUR VERZET. De wethouder van onderwijs, mevr. J. N. van Dantzig—Melles. zal volgende week in plaats van Woensdag, spreekuur houden Dinsdag van 4 tot 5 uur. Programma volgende week Waterpolo. Dinsdag H.W.V.Gouwe (dames), Gouwe —Forel (heren). S.Z.P.C.—Sleutelstad; (he ren)» Woensdag: G.Z.C.—D.W.R. (dames), G.Z.C. 2—D.W.R. 2 (heren). Donderdag: L.Z.C.Gouwe (heren). Zaterdag: O.Z.V.—H.W.V. (dames), O.Z.V.R.Z.C. (heren). (Bulten verantwoordelijkheid der redactie) Links uitstappen Nu de politie scherp op het verkeer gaat letten om te zien of het achterspatbord van de fietsen wel goed wit i#, kan zij wellicht ook aandacht schenken aan een hinderlijk euvel, n.l. het links uitstappen door autobestuurders. Als je als fietser een stilstaande auto voorbijrijdt, gebeurt het herhaaldelijk, dat een portier vlak voor je open gaat. Is het voor autobe stuurder# nu zo'n toer aan de andere kant hun wagen te verlaten? Wielrijder.

Goudsche Courant | 1949 | | pagina 2