RADIOS van het week-end 1 ih J'ffiiJS! -JWIMPIE? redt de betoverde prins f^Oribereikbatrl Teruggenomen trouwbeloften zijn soms duur in Engeland F I ■"I; Radio - of ...televisietoestel Waar gaan we heen Rechtzaken in sensatiebladen Het inter-Europese handelsverkeer Feest in Sjanghai rf 'i WprLs.* 1 SOEP EN GEHAKT BIJ WARM WEER Nuttige wenken WEER GLASWERK VOOR DE PIET HEIN Geschenk van de Marine pR M f Ni *s§.laa„ s"3:s=.!r'rs'aiaB'"pit FPl&SrgRg-gg ggafcg^s Is-ali-llllË-jgi 7.ATERDAG 9 JULI 1949. EERSTE BLAD - PAGINA 3. TM maand, waarin we thans léven, opent U„en DCriode waarnaar de mens telken- We reikhalzend uitziet: de vaeantie-tljd. Maanden van tevoren reeds maken we „„ze plannen. En we zijn daarbij zeer vteskeurifl. we kennen maar één ver- n onze vacantie zo doeltreffend mncelUk te besteden. Dat is te begrijpen. Fen jaar van hard werken ligt achter ons. w« ziin vermoeid naar lichaam en geest, wii willen voor een korte tijd de beslom meringen van alledag vergeten we willen «.ruit' We willen „even iets anders Voor velen is de vacantie het sluitstuk van het Jaar, een zeer belangrijk pfnt in het ^CVWaar gaan we heen?" Aan de hand van reisgidsen en folders, van adverten ties in de kranten en van reclamebiljetten maken we een keus. We laten ons leiden door raadgevingen van anderen, we luis teren naar ervaringen door anderen op gedaan en eindelijk, na veel wikken en wegeti, is onze keus bepaald, zijn onze olannen omlijnd. Ons vacantle-doel ls be kend. We weten waar we heen gaan. En op dat doel blijven we staren, tot de dag is aangebroken, waarop we onze koffers kunnen pakken en we onze reis, naar dat doel, kunnen aanvaarden. Waar gaan we heen? Een actuele vraag ln deze zómermaanden. Een actuele vraag ook in ons aller leven. Een vraag, die leder bewust levend mens zich heeft te stellen; een vra^g, die ieder mens heeft te beantwoorden. Want eens komt de tijd, dat het werken hier op aarde voor ons'is afgelopen; dat de dagelijkse be slommeringen alle hardheid hebben ver loren en zich gaan onttrekken aan onze belangstelling. Dan gaan we voor het laatst op reis. Waarheen? .Het bedroe vende is, dat we ons daarover niet al tc' veel zorgen maken. Er zijn er,„als we om ons heen zien en als we luisteren naar gesprekken, maar weinigen, die een vast plan hebben voor déze laatste reis. We schuiven het maken van dit plan het liefst op de lange baan. We zullen wel zien als het zover la. Er zijn andere zor gen, die ons bezighouden. Over die laatste reis, die het einde van alle aardse dingen betekent, zullen we wel eens denken als het zover is. Waar gaan we heen? Prediker zegt: de mens gaat naar zijn eeuwig huis. Hij waarschuwt er voor met dit te bedenken niet te wachten „tot het zover is". Hij zegt het rechtstreeks: Gedenk aan uw Schepper in de dagen uwer jongeling schap, eer dat de kwade dagen komen en de jaren naderen van dewelke ge zeggen zult; „Ik heb geen lust ln dezelve". Waar gaan we heen? De vraag dringt, ook omdat we niet weten wanneer voor ons ieder persoonlijk „de kwade dagen komen". Ons reisplan voor de laatste reis dient te worden vastgesteld. Dat is het enige belangrijke in het leven. Geen enkele reis In het leven weegt ln belangrijkheid daartegen op. De laatste reis komt onverbiddelijk voor ieder mens, Dan gaat het er om of hij reisvaardig ls, of hij blijmoedig en opgewekt de reis kan aanvaarden; of hij, zoals de dichter A. Wapenaar eens zong, kan zeggen: Loopt straks de reis ten einde en nader ik de stranden, Waar, dreigement des doods, Uw zwaarste zeeën staan. Neem, trouwe Loods, m\j 't stuur dan uit de zwakke handen, En doe mij, stil verrukt, Uw haven binnengaan! W. PLEASE, FIRE, VOOR CEASE FIRE terugkeer D jok J a, Over de redevoeringen bij de te van de republikeinse regering in schrijft het Nieuwsblad voor Sumatra,, onder andere, dat het nadruk leggen'op de voortzetting van de vrijheidsstrijd en het ontbreken van constructieve passages zeer teleurstellend en weinig hoopvol zijn. Het blad verklaart, dat de redevoeringen de guerrillas meer als een „please, fire" (vuur, a.u.b.) dan als een „cease fire" (staakt het vuren) ln de oren moet klin ken. (Van onze Londense correspondent) TTet sterke geslacht moet ln Engeland op het punt van trouwbeloften aan het zwakke geslacht voorzichtiger zijn dan in de meeste andere landen. Als een man of een jongeling .aan een vrouw of een meisje een lichtzinnige trouwbelofte doet, kan het hem duur te staan komen. In een verkering, die wat los is omdat de harten nog niet duidelijk hebben gesproken, moet de vrijer oppassen, wat hij aan de uitver korene die misschien een uitverkorene van het ogenblik is zegt of schrijft of op andere wijze te verstaan geeft. HU zou te vlug of te ondoordacht huwelijksver wachtingen kunnen wekken. Als er dan tenslotte niets van trouwen komt, hetgeen wel eens gebeurt bij alle vrijages in alle landen, dan kan de vrouwelijke partij, die bedrogen is uitgekomen, de ontrouwe vrijer voor de rechter dagen wegens belofte breuk, of zoals de Engelse rechtsterm het zegt „breach of promise". Als de rechter haar in het gelijk zou stellen zou zij recht hebben op een bedrag aan geld, bij wijze van schadevergoeding; soms een aanzienlijk bedrag; dat hangt af van de omstandigheden. ln verreweg de meeste gevallen zullen gepaste schroom et) eigenwaarde er een meisje of vrouw van weerhouden van een beloftebreuk een rechtzaak te maken, en aldus een zeer persoonlijke aangelegenheid prijs te geven aanhet vollp licht der openbaarheid, dat de sensatiebladen er op zouden laten schijnen. In de degelijke burgerlijke kringen worden verlovingen met of zonder hartepljn verbroken als het blijkt, dat de twee mensen niet voor el kaar bestemd zijn. Men hoort er niets van. hoeveel trouwbeloften er ook gege ven mochten zijn in de eerste verrukke lijke dagen. In de voorname kringen ls het gewoonte, als verloofden het tenslotte niet met elkaar kunnen vinden, een aan kondiging te plaatsen in de deftige kran ten, die zegt, dat het huwelijk, geregeld tussen Miss Dinges en mr What 'e hls Name, niet zal plaatshebben. De rechter komt er niet bil te pas. t Het leed van versmade liefde kan.nipt met geld worden genezen, hoewel het in sommige gevallen wat kan worden ver licht. Er zijn wel gevallen voor de rech ter geweest, waaruit bleek, dat een meis je een volle spaarpot had besteed aan uit zet en meubelen, en verscheidene huwe lijkskansen voortij had laten gaan omdat zij haar hart en haar volste vertrouwen had gegeven aan haar ridder, die later zo zeer in ridderlijkheid was tekort ge schoten. Voor zulke zuivere gevallen van beloftebreuk zal de wet zijn ingesteld. Maar de meeste gevallen waarvan men hoort uit de kranten, zijn niet zo zuiver. Het zijn meestal niet de beste paren die in „breach of promise"-zaken verwikkeld raken. De lijdende partij uiteraard meestal de vrouw wordt niet zelden gedreven door wrok, boosaardigheid of zelfs hebzucht. In de meeste gevallen vindt de rechter ook geen aanleiding schadevergoeding toe te kennen of wijst hij een gering bedrag toe. Politiek of liefde Een zaak. die hier Juist voor de rechter ls geweest, is kenschetsend. Een oud-par lementslid. Thomas Robertson geheten, een man van 74 jaar, zou een trouwbelof te hebben afgelegd tegenover een zekere mevrouw Orchard, 60 jaar. Zij hadden el kaar voor 't eerst ontmoet in de verkie zingsveldtocht van 1935. toen hij dus 60 was en zij 46. Hij had haar toen gevraagd de stemmen van de vrouwen te werven in het Noord-Londense district Finchley, waar hij candidaat Was. Haar man was toen jager op groot wild in Afrika en gaf haar een jaargeld van 360. Zij vertelde aan de rechter dat Robertson al gayw meer dan politilèke belangstelling tegenover haar toonde en haar op zeer vooruitstrevende wijze het hof ging ma ken. Hij betaalde haar reisgeld naar Afri ka om haar man te gaan bewegen haar haar vrijheid terug te geven. Dat deed deze aanvankelijk niet. Toen Robertsons echtgenote in 1943 overleed gaf hij aan mevrouw Orchard meer bijstand om haar echtscheiding er door te krijgen. Dat slaag de in 1947. Robertson begon haar toen 25 in de maand te geven. Maar hij was, in Hllv. I (K.RO.) 8 Orkest; 6 05 Actualiteiten: 8.13 Journalistiek weekoverzicht; 6.30 Ne- derl. Strijdkr.; 7 Nieuws; 7.15 Kampvuren langs de evenaar; 7.30 Victor Silvester; 7 45 Beg ultz.; 8 Nieuws; 8 05 De gewone man; 8.12 Queens Hall Ork.; 8.20 Lichtbaken; 8 45 Grleg; 9 Zomersproeten; 9 45 Krulsklank- puzile; 10 Dolt v. d. Linden; 10 30 Wij lul den de Zondag ln: U Nieuws; 11.10 Concert. Hllv. 11 (V.A.R.A.) 6 Nieuws; 6 15 T T races: 6 30 Populaire liedjes; 7 Artistieke staal kaart; (VP.R.o.) 7 30 Cauaerie; 8 Nleuwa; (V A R A.) 6 05 Dingen van de dag; 8.12 Varia; 8 15 Als u met vacantie gaat; 8 20 Prom. ork.: 8 43 De bonte bal; 10 Vindobona Schram- mel'n; 10.28 Mensen die wij wel eens ont moeten; 10 40 Breng eens een zonnetje: 11 Nieuws; 11.15 Sfeer en rhythme; U.^5 Gr.pl. ZONDAG 10 JULI. Hllv I (KRO) I Nieuws; 8.10 Berlijns Opera Ork.; 6.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws en water standen; (NCRV) 9.45 Orchestre.de l'Associa- tlon; (IKOR) 10 Kerkdienst; (NCRV) 11.30 Na de kerkdienst; (KRO) 12.15 Apologie; 12.33 Zang en piano; 12.40 Lunchconcert; 1 Nieuws; 1.20 Amusem. Ork.; l 45 Uit het boek der Boeken; 2 Kamermuziek; 2.30 Heel erg Katholiek; 2.40 Koor; 3.50 Zangrecital; 4 Hollywood Bowl Symph. Ork 4.10 Zwem men; 4.25 Vespers; (NCRV) 5 Kerkdienst; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7 Kamerkoor; 7.15 Kent gij "W BUbel; 7.30 Nieuws; (KRO) 7 45 Gr.pl.; 7.50 In het Boeckhuys; 8.05 Vacantie; 8.12 Uit en thuis; 8.35 Hoorspel; 9,05 Alleman en de wonderlamp; 8.30 Ik zie wat Jij niet ziet; 40 Muzikale tombola; 10.15 Eucharistisch congres; 10.45 Avondgebed; 11 Nieuws; 11.15 Berl. Phllh. Ork. Hllv. II (VARA) 8 Nieuws; 8.15 Postduiven; 1.20 Dresdens Philh. Ork.; 8.30 Rusten zonder roesten; 8.40 Van zon en zomer; 8.10 Post duiven; 9.15 Or.pl.; 9.45 Geestelijk leven; 10 Meestertrio; 10.30 Poëzie; 10.50 De Jonge Flle- renflutters; 11.15 Triangel; (AVRO) 12 The Romancers: 12.30 De Zondagclub; 12.40 NBC Symph. Ork.. 1 Nieuws; 1.20 Zigeunermuztek; 1 50 Even afrekenen heren; 2 Vlooi en plano; 2.05 Boekenhalfuur; 2.30 Holland festival; 4.20 «3r.pl,; 4.30 Sportrevue; 5 Accordeon Ork.; 5.20 Die Delftsche Sanghers; 3.40 Man doline Ork.; 8 Nieuws; 6.15 Sport (VPRO) 6.30 Btudtodienst; (IKOR) 7 Luisterclubs; 7.30 Het woord spreekt ons aan; 8 Nieuws; (AVRO) ••05 Actualiteiten;'«.15 Waltztime; 8.43 Eén- De president van de Board of Trade, Harold Wilson, heeft Donderdag ln het parlemerjt een aanvullende verklaring af gelegd met betrekking tot de mededeling von Sir Stafford Cripps over de overeen komst, die tussen de landen der Organi satie voor Europese Economische Samen werking tot stand is gekomen tot verzach ting van de beperkende bepalingen op de Uivoer. Harold Wilson zei, dat de verzachting "iet kon worden toegepast ten aanzien van landen, met welke zij moeilijkheden voor de betalingsbalans zou kunnen ver oorzaken De Brltae betalingsregelingen met landen, waarop de verzachting van toe- Pass ng i8i moet j-odanig zijn, dat Iedere oetaling met goud of dollars door Enge land wordt vermeden. acter; 9 De Speeldoos: 9 15 Verzonken steden; 10 Omroeporkest; U Nieuw»; 11.15 The Sky- masters; 11.45 Gr.pl. MAANDAG 11 JULI. Dagprogramma. Hllv. I (NCRV) 7 en 8 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Tsjalkofskl concert; 9.15 Ochtendbezoek; 9.30 Commeptaar op kus sengevecht; 9.40 Radio Phllh. Ork.; 10.30 Morgendienst; 11 Mozart; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Vioolrecital; 12.10 The MaBqurades; 12.33 Lunchconcert; 1 Nieuws; I.15 Promenade Ork.; 2 Schoolradio; 2.35 Symph. Oik., 3 30 Pianorecital; 4 Bijbellezing; 4.45 Gr.pl., 5 Kleuters; 5.15 Orgel; 5.45 Reg. uitzending. Hllv. II (VARA) 7 en 8 Nieuws; 8.15 Zang; 8 40 Orgel; 9 Kamermuziekconcert; (VPRO) 10 Vóór de ouden van dagen; 10.05 Morgen wijding; (VARA) 10.20 Algem. vergadering N.V.V.; 1130 Boyd Neel StHjkork.; 11.40 Jonge Nederlandse kunstenaars; 12 Miller Sextet; 12.3ft Musetteklanken; t Nieuws; 1.15 Kalender; 1.20 Dolf v. d. Lüvien; 2 Kamer muziek; 2.30 Tussen hemel en aarde; 2.45 Oratorium van Handel; 3.55 Onbewoonbaar verklaard; 4 40 Wiener Bohème Ork.; 5 De school ls uit; 5.30 Muziekkorps. Avondprogramma. Hllv. I (NCRV) 6 Planoduo; 6.15 Sport; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7 Nieuws; 7.15 Leeslamp; 7.30 Actueel geluld; 7.45 Reg. ultz.; 8 Nieuws; 8.15 Kerkconcert; 9 Een snufje land; 9.30 Gr.pl.; 10.05 Reisverhaal; 10.20 Sweelinck-Kwartet; 10.45 Avondoverdenking; 11 Nieuws; 11.15 Concert. Hilv. II (VARA) 6 Nieuw»; 6.15 Vsria; 0.20 Malando; 6.45 Parlementair overzicht; 7 Re portage; 7.30 Plano; 8 Nieuws; 8.03 Dingen van de dag; 8.15 Varianten; 8.50 Voordracht; 9.10 Actuele kanttekeningen; 9.45 Internatio naal pers recht; 10 Volksconcert; 11 Nieuws; II.15 Dansmuziek. haar woorden, „erg afgekoeld". Robert son. die een zeer welgesteld man is. gaf haar later een geschenk in de vorm van 2000. Kort daarna trad hij met een an dere vrouw in het huwelijk. Toen Robertson werd gehoord, bleef er van dit verhaal weinig over. Hij verklaar de. dat de verstandhouding altijd en uit sluitend van politieke aard was geweest, dat hij 'haar een retourtje-Afrika had ge geven uit vriendschap, en de 2000 als loon voor verleende politieke diensten. Hij had nooit zelfs gezinspeeld op een hu welijk en ook nooit beproefd haar hart te winnen. Toen hij na zijn tweede hu welijk een brief van mevrouw Orchards advocaat kreeg, vond hij dat schandelijk ?n dacht hij terstond aan chantage. De zaak werd als steéds grondig uitge plozen en nadat de rechter aan de jury zijn lezing van het geval had uitgelegd, kwam deze tot de conclusie, dat er geen termen aanwezig waren de vrouw vergoe ding te geven voor beloftebreuk, er was geen belofte geweest. Te Sjanghai is Woensdag met een reus achtige optocht de verovering van de stad door de communisten en de verjaardag (7 Juli) van" de ChineesJapanse oorlog ge vierd. Alle zaken waren gesloten en de straten voor verkeer afgesloten. De bui tenlanders bleven in hun huizen en alle consulaten hadden hun vlag ingehaald overeenkomstig een desbetreffende order. Aan de optocht werd deelgenomen door een vijfhonderdduizend mensen, soldaten, studenten en arbeiders. Zij droegen banie ren en rode sterren, sloegen gong en cym. baal. zongen en riepen leuzen en voerden na het vallen van de duisternis ook lan taarns mee van allerlei vorm en soort. De kop van de optocht werd gevormd door enkele duizenden militairen. Er reden ook •tientallen tanks en een honderdtal pantserwagens mee. Verder zag men over al de afbeeldingen van de leider der Chi nese cómmunisten. Mao Tse Toeng, en van de communistische opperbevelhebber, generaal Tsjoe-Teh. Begrafenis wezen. Te Amsterdam wordt op 13 en 14 Juli een nationaal congres voor het begrafeniswezen gehouden. Stielmoeder en pleegkind De tijgerwelp in Dier gaarde Blij-Dorp die, om dat lijn moeder na zijn geboorte niets van hem wilde weten, gevoed an grootgebracht ia door een hond, wordt zijn stief moeder aardig de baas. Het „aangenomen kind" heeft het vooral gemunt op de voederbak en dje moederhond moet de welp wel 'eens aan de oren trekken om hem duidelijk te maken, dat hij niet al les alleen mag opeten. Vlees- en voedselvergittiging (II) Tn ons vorige artikel hebben wij er op gewezen dat echte vleesvergiftlglngen weliswaar kunnen voorkomen, doch dat deze tot de zeldzaamheden behoren, dank zij de keuring van slachtdieren. Veel meer en vrij geregeld komen in het warme jaargetijde zogenaamde voedselvergifti gingen voor, waarbij zich dan in het daar toe goëigende voedsel bacteriën, meest be derf veroorzakende bacteriën, ontwlkke- Op het Huis ten Bosch is gistermiddag ter gelegenheid van hun koperen huwe lijksfeest aan H.M. de Koningin en Prins Bcmhard door een deputatie van de Ko ninklijke Marine, bestaande uit kapitein- luitenant ter zee L. J. Goslls, majoor- telegrafist F. A. F. F. van Lokven, mari nier der eerste klasse J. S. de Ble, matroos der derde klasse J. M. Luys en Marva der tweede klasse A. Eijsten. een geschenk aangeboden in de vorm van een 340-delig drinkservies. Dit servies omvat 6 karaffen, 24 vingerkommen, 24 compöteschalen en 36 maal acht verschillende drinkglazen. Het is bestemd om aan boord van het koninklijk jacht Piet Hein te worden ge bruikt. Bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard in 1937, werd het prinse lijk paar reeds door de Koninklijke Marine een drinkservies ten geschenke geseven, bestemd voor het jacht Piet Hein. Maar Van Prinses Wilhelmina heeft het Ko ninklijke koperen echtpaar een klok ten geschenke gekregen, waaraan de klok kenmaker Van Maarle uit Warnsveld honderd werkuren heeft besteed om niet alleen de tijd, maar ook dagen, maanden en jaren en de stand van zon en maan te laten aanwijzen. niet lang hebben zij er toen plezier van gehad. De Duitse bezetters toonden al bitter weinig eerbied voor de koninklijke eigendommen en hielden ook op de Piet Hein grondig huis. Bij de bevrijding van ons land bleek het grootste deel van de inventaris van het jacht volkomen ver nield of verdwenen en van het waarde volle servies was geen stukje meer terug te vinden. Het heeft de Koninklijke Marine bijzon der verheugd, dat onze landsvrowe en haar echtgenoot de wens te kennen hebben gegeven om als geschenk bij hun 12'/» jarig huwelijksfeest het glaswerk, bestemd voor het gebruik van het jacht Piet Hein, ge heel vervaardigd volgens het oude model, te mogèn ontvangen. Van dit servies, de kristallen beker serie Stabile, zijn de volgende bijzonder heden bekend: voor alle dranken zijn bekervormen gekozen. Zij zijn elegant en getuigen van rust en eenvoud. Slechts de voeten van de bekers zijn geslepen met eenvoudige, korte, platte ribben. Op de bekers ls een «jmbleem aangebracht, voor stellende twee reddingboeien met een anker er door heen. Op de boelen, die mat zijn uitgevoerd, is de naam van het Jco- ninklijk jacht uitgespaard. Het servies is vervaardigd van eerste kwaliteit volloo- kristal. Bij de aanbieding van het geschenk werd een in blauw en wit uitgevoerde casette overhandigd, waarin zich een exemplaar van elk onderdeel van het ser vies-bevond. Alle leflen van het personeel der Ko ninklijke Marine van hoog tot laag heb ben financieel aan het geschenk bijge dragen. len, die door hun stofwlsselingsproducten lichte vergiftigingsverschijnselen in de vorm van braken en diarrhée veroorzaken. Het spreekt vanzelf, dat men daarom voedsel, en vooral vlees, vleeswaren of andere voedingsmiddelen, waarin dierlijk eiwit verwerkt is, welke, hetzij door een afwijkende geur, kleur of smaak, twijfel niet zal moeten nuttigen. Oppassen is hierbij de boodschap Doe liever wat te veel weg dan de kans te lopen ziek te worden Toch zal men ervan in voor raad moeten hebben en dit is zelfs bij warm en dompig weer mogelijk, mits het maar op de juiste wijze geschiedt. Natuurlijk is het plaatsen er van ln een koelkast het beste, want koude gaat de bacteriegroei tegen. Ook een koele kelder kan hierbij uitstekende diensten bewijzen. Voorzorgsmaatregelen Velen, die op bovenhuizen wonen, moe ten echter ook dit laatste gerief missen en voor hen wordt de zaak moeilijker. Zet dan echter vlees, worst en eiwit bevat tende voedingsmiddelen nooit in de keu kenkast. In de zomer is het in de meeste keukens toch al zeer warm, maar wat erger is, de lucht is er door het koken zeer vochtig, waardoor de vermeerdering van de bacteriën sterk in de hand wordt gewerkt. Zet daarom der gelijke voedings middelen met een vliegenkap afgedekt op een donkere tochtige plaats Ze zullen dan door de tocht oppervlakkig gaan in drogen, waardoor een korst wordt ge vormd, die de bacteriegroei belemmert. Deze kan dan naderhand bij het gebruik worden weggesneden. Laat ook nooit vlees en vleeswaren In gepakt staan. Ze verstikken dan. De voch tigheidsgraad binnen het papier neemt door het verdampen van de weefeelsUppen sterk toe, de bacteriën zullen hoogtij vie ren en de zaak in korte tijd geheel door woekeren. Zeer aan te bevelen is verder vlees direct bij de ontvangst te Draden- De bacteriën, welke op de oppervlakte aanwezig zijn, worden dan gedood. Tevens blijft er dan een dun laagje vet op het vlees Aanwezig. dat het tegeh de aanval len van bacteriën, die er later op komen, beschermt. Bij langer bewaren zal men deze bewerking telkens weer diénen te herhalen Het geheel onder het vet bewa ren geeft eveneens goede resultaten. Vlees, dat oppervlakkig bederf Vertoont, kan vaak inwendig nog heel goed zijn. Het heeft namelijk een zeker weerstands vermogen tegen de bederf veroorzakende bacteriën. Het verwijderen van de opper- vlaktelaag en daarna goed door en door gaar braden kan vaak nog veel redden. Pas vooral op met gehakt. Verwerk dit zo spoedig mogelijk bij de ontvangst ten braadt het vooral door en door gaar. Want door de bereidingswijze er van, het fijn malen, bevat het ook in het Inwendige vaak zeer veel bacteriën waardoor het veel eer tot bederf zal overgaan dan een stuk vlees. Snel afkoelen Denk er bij dit alles aan, dat het van zeer veel belang is vlees enz. na het ko ken of braden zo snel mogelijk af te koe len. Want blijft het te lang warm, bij voorbeeld doordat men het ln de warme keuken laat staan, dan zal er toch nog_be derf kunnen optreden. Dit is vooral Van belang bij soep. Deze toch vormt een bij uitstek gunstige voedingsbodem voor allerhande micro-organismen. Deze zul len er zich niet alleen heel goed in kunnen vermeerderen, maar 90k verspreiden. Hierdoor is ook te verklaren, dat soep in zeer korte tijd totaal bedorven kan zijn. Maar juist, omdat soep zo'n extra kwets baar artikel is. zal men het, teneinde on aangenaamheden te voorkomen ook met extra zorg dienen te behandelen bij warm weer. Want vergeet niet, dat er dóór het toevoegen van soepgroente enz. een massa bacteriën meekomen. Deze zullen dus in de eerste plaats onschadelijk ge maakt moeten worden door de soep goed door te koken. Zeker, dit schaadt het- aroma, maar dat ls tenslotte beter dan dat de soep de volgende dag bedorven is. Koel ze na het koken snel af, bijvoor beeld door ze in een teil te zetten met koud water, dat geregeld ververst wordt- Schep* ook de vetlaag er af. Ze kan dan beter uitwasemen en daardoor sneller af koelen. Door het ln acht nemen van deze aan wijzingen zal het in de meeste gevallen gelukken ook bij warm en bederfelijk weer onnodig verlies van voedingsmidde len te voorkomen en, wat van nog meer belang is. het optreden van voedselver giftiging tegen te gaan. Abdoellah naar Londen. Ernest Bevln, de Blitse minister van buitenlandse zaken, heeft koning Abdoellah van Transjördanlé voor een bezoek aan Londen uitgenodigd. Koning Abdoellah, die de uitnodiging heefk aangenomen, week Van Ac zal Augustus naar 1 ER is in ons land na de oorlog enorm veel geschreven en gesproken oVer televisie, met het gevolg, dat thans' het onderwerp radio min of meer in de ver drukking is gekomen. Waarom vandaag veel geld voor radio uit te geven, wan neer morgen televisie voor de deur staat, is deze dagen de gangbare repliek, wan neer de aanschaffing, inruiling of mo dernisering van een radiotoestel ter sprake komt. Een uitspraak, die uit lekenmond zeer wel verklaarbaar is. maar dat neemt toch niets weg van het feit, dat deze gedachten- gang niet in overeenstemming is met de werkelijke stand van zaken en het is daar om dringend gewenst de ln dit opzicht zo larilzamerhand vastgeroeste onjuiste denk beelden recht te zetten. Het grootste gedeelte van de Amerl- n Engelse televisie-ontvangers geschikt zijn voor beeldontvangst met het begelei dende geluid. Voor ontvangst van de nor male geluid-omroep (d.w.z. lange, midden en korte golf-ontvangst) zijn en blijven dus gewone huls-, tuin- of keuken-radio ontvangers noodzakelijk. Er bestaan in derdaad toestellen, waarbij het rkdio-ont- vanggedeelte in de kast van de televisie ontvanger is ondergebracht, ja er worden zelfs luxe uitvoeringen in de handel ge bracht, welke televisie- en radio-ontvan ger, gramofoon, automatische platenwisse- laar, gramofoonplaten-opnamesysteem, enz. bevatten, maar het zal zonder meer duidelijk zijn, dat de prijs dienovereen komstig is Trouwens wij kunnen een ver gelijkend voorbeeld aanhalen met radio er. gramofoon. In de Nederlandse huls kamers zijn complete radio-gramofoon- combinaties te vinden, maar tevens wor- W/at nu?" zuchtte Wimpie. 99 Kobus van Galen gliml een beetje medelijdend. „Wat nu?" herhaalde hij. „Nu gaan we naar huis, jongeman. Ik verlang weer naar m'n oude kooi in Blij-Dorp. Hèhè, eindelijk rust. Ik moet er niet aan denken „En die Achmed Sambal dan weifelde Wimpie. „Die laten we hier rustig zitten, totdat de echte Prins hier weer is," antwoordde Kobus, „hij zal wel we ten wat er met die Sambal gebeuren moet. Misschien laat hij hem ook wel onthoofden of zo. Wimpie schudde zijn zorgen van zich af en wandelde welgemoed naast Kobus het paleis uit, op de terugreis naar Blij-Dorp. Het was niet erg ver naar het sta tion. „Twee kaartjes eerste klas op staatskosten!" bestelde Kobus, terwijl hij zeer royaal een heel rijpe tomaat als fooi gaf aan de man achter het loket. „Dank u zeer, heren. En goede reis!" wenste de verraste ambtenaar. Kobus en Wimpie knikten neer buigend en stapten de trein binnen, die zich na enkele ogenblikken reeds in beweging zette, op weg naar Rot terdam. vertild door Huibert Vet 'gDODR, 15) Doch Penelope was zich bewust, dat onder al die tranen en lachjes en wond verscholen lag, die niet te genezen was en waarvan ze de nawerking niet durfde schatten, HOOFDSTUK IV. Peter's wond. Nan, mag ik je aan mr Mallory voor stellen? Het was de avond van Kitty's dlnertje een gezellige bijeenkomst van sympa thieke mensen, van wie de meesten él- kaar min of meer intiem kenden. —Daar1 jullie allebei Frans bloed ln je aderen hebt, kunnen jullie samen de Mar seillaise zingen. En na dit. met een knik en een glimlachje Hep Kitty naar de plek waar haar man stond te praten met Ralph Fenton, de bekende bariton, en een paar parlementsleden. Toen Nan opkeek in het gezicht van de man, met wie ze reeds op zo'n merk waardige wijze had kennis gemaakt, schoot de gedachte haar door het hoofd, dat Jn zijn gedeeltelijk Frans bloed hét geheim van zijn zwarte wenkbrauwen en wimpers en blond haar school, dat, on danks het gebruik van de harde borstel, toch weigerde plat op zijn hoofd te blijven liggen en ln golven opsprong. Wat een bof. riep hij jongensachtig. Ik sta vanavond in een goed blaadje bij de Voorzienigheid. Wat voor edele daad zou lk verricht hebben om dat te verdienen? U hebt voor Barmhartige Samaritaan gespeeld, zei Nan glimlachend. Tenzij u tussentijds nog meer edel» daden hebt verricht. Ik geloof het niet. Mag ik? Hij bood haar zijn arm aan, daar de gasten aan tafel gingen Penelope aan de arm van Fenton, die zij door haar werk vrij goed kende. Dus u is ook van Franse afkomst? vroeg Mallory, zijn servet openvouwend. Ja een overgrootmoeder. Ik leg op haar de last van al mijn zónden. Dat zal wel niet zo'n zware last zijn, denk ik, zei hij lachend. Ik weet het niet. Sopis —Nans ogen werden opeens nadenkend, soms heb ik het gevoel, dat ik nog eens iets zal doen, dat de last. die ik overgrootmama op haar hals zal schuiven, te zwaar zal maken. En dan zal ik hem zelf moeten dragen, denk lk. Er zullen wel een paar vrienden zijn om u er mee te helpen, vermoed lk, ant woordde Mallory. Ik weet niet, of zelfs die er wel zul len zijn, antwoordde ze dromerig. Weet u. ik heb altijd zo het idee, dat ik er me vandaag of morgen op een verschrikke lijke manier in zal werken en dat er geen sterveling zal zijn die me uit de narigheid helpt. Het was zo dqidelijk, dat zij door een angstig voorgevoel werd gekweld, dat Mallory er ook door aangestoken Werd. Praat niet zo. Als u het denkt, zult u het naar u toe trekken. Wees er zeker van heel. heel zeker, dat er iemand zal zijn om u te helpen al ben 1 k het maar. Alweer de Barmhartige Samaritaan! Maar u zoudt wel eens niet kunnen weten, dat ik in moeilijkheden zat, protesteerde ze. - Ik denk, dat ik het altijd zou weten als u in moeilijkheden zat, zei hij kalm. Er was èën andere klank in de bekende, trage stem iets heel sterks en stand vastigs, Hoewel hij geen nadruk op -het woordje „u" legde, voelde Nan toch de absolute zekerheid, dat er een bijzondere betekenis school ln de woorden, die hij juist had uitgesproken. Ze schrok ter voor terug als een angstig veulen. Toch zoudt u wel eens niet ter hulp mogen komen, zelfs al lag lk te worste len in het drijfzand, antwoordde ze. Ik zou komen, of u het wilde of niet, zei hij beslist. Er volgde een korte pauZe, geladen met een eigenaardige spanning. Toen zei Mal lory luchtig; Ik heb genoten van uw conpört ln Exeter. Is u er geweest, riep Nan verbaasd. Zeker. Dacht u dat ik, toen ik zo dicht bij was. de kans zou laten voorbij gaan om u te horen spelen? Ik heb er geen ogenblik aan gedacht, dat u er zou zijn. -*■ En nu ik weet, dat er Frans bloed in uw aderen is, begrijp ik wat me eerst zo verwonderde ln uw spel. Wat dan? Het on-Engelse element er ln. Nan gllmlaéhte. Ben lk te weinig gereserveerd, vroeg ze. Zijn grijsblauwe ogen glimlachten. (wordt verrol rdl - den er afzonderlijke gramofooninstallatles gebruikt met inschakeling van de normale radio-ontvanger. Uit deze voorbeelden blijkt dus wel zeer duidelijk, dat de toe komstige televisie-ontvanger geen con current behoeft te betekenen van de huidige radio-ontvanger. Geluidsomroep verzadiging j"A een intensieve televisieperscampagne ligt er thans over de gehele televisie affaire een waas van geheimzinnighel'd4 en hoort men zelfs van verschillende zijden klanken weerklinken, welke nu niet bepaald gerangschikt kunnen worden onder televisie-propagajida. De geschie denis herhaalt zich, bij de opkomst van. de radio achtte men de gramofoonplaten- industrie ten dode opgeschreven, het is echter geheel anders uitgekorfien. In weer wil van deze ervaring schijnt men zich nu in bepaalde kringen zorgen te maken over de opmars van televisie. Radio-enthousias ten van de oude stempel herinneren zich nog wel. met welke gespannen aandacht de programma's in vroeger dagen gevolgd werden en het stemt enigszins bitter te moeten vaststellen, dat de radio tegen woordig veel aan charme ingeboet heeft. De fascinerende belevenissen tijdens de opkomst der radio-omroet> kan men thans opdoen bii het ontkiemen der beeldomroep. Overal ter wereld heerst geluidsomroep „verzadiging" en lelevisie-„honger". Doop thans televisie in discrediet te brengen bij- de grote massa kan men alleen maar be reiken, dat zowel de huidige radiomarkt als de toekomstige televisiemarkt in de verdrukking komt. Alles heeft op deze wereld een tijd van komen en gaan, wanneer men om één of andere reden in ons land de televlile- ontwikkeling kunstmatig wil tegenhouden (behalve de weinig bemoedigende uitla tingen in de pers, zijn er nog andera symptomen waarneembaar ln deze rich ting) zal in de eerste olaats de radiohsn- del hiervan de dupe worden, daar men in Nederland het .publiek onmogelijk on wetend kan laten van de geweldige tele visie-ontwikkeling ln het buitenland en het wel zeer opvallend zou zjjn, wanneer ons land geheel gespeencLgftJlfclijijven van „televisie-koorts". f Het rapport van de Nederlandse televi sie-commissie is reeds uitgebracht en ver-" der geldt blijkbaar het parool „rustig af wachten". Vergroting afzetgebied nodig Het is algemeen bekend, dat de radio- handel op het ogenblik een zeer zware tijd doormaakt en een „vitallteit-injectie". een zaak ls van leven en dood. Vergroting van afzetgebied Js het»enige redmiddel en dit karj alleen maar verkregen worden door te zoeken naar nieuwe toepassings mogelijkheden als b.v. televisie. De Engelse regering heeft gemeend het tempo van de televisie-verbreiding zonder nadelige gevolgen te kunnen vertragen, maar„men heeft het niet geslikt". In bfevoegde kringen in Engeland heeft men terdege aangevoeld, dat de bakens tijdig verzet (noesten worden, wilde men ^voorkomen, dat Amerika de vruchten zou plukken van de bestaande kortzichtig heid. Voor «eheel West-Europa betekent lan ger talrpen de weg banen voor een over weldigende Amerikaanse televisie-Invasie, terWijl op dit gebied Duitsland ook niet uil het °°8 verloren moet worden. H.M. de Koningin Juliana zal de natio nale teptoonstelling Jeugd van Nederland, die van; 19 Aug. tot en met 18 September te 'Amsterdam wo(dt gehouden, officieel openen. t Indonesië vertrekt op 13 Juli a.s. het

Goudsche Courant | 1949 | | pagina 4