ip COUDÖCUE.CQyRANT^" wMmht den Linden Kjjlcer venw* «ALLO Atlantisch Pact Donderdag in Senaat in stemming Verliezen in Indonesië Munitiedepot bij Coblenz in de lucht gevlogen Staking in Amerikaanse staal industrie afgewend en 'APPORTU ;d examen ii DE EENZAME VECHTER, TITO Montgomery voor „Ons Leger": men 'ORT IJK lB De handel met Duitsland htig resul- nent in de JP Home :rijgbaaris. ijer» 16 Juli 9.15 rtuin Socialisten wijzen het plan-Van Cauwelaert af „Vrije Grieken” zijn zeer verbolgen op Tito Tientallen doden en grote schade Zapotocky waarschuwt aartsbisschop Beran ow Orkest „Zelfmoord-strategie” zegt senator Jenner DE WESTEUR0PESE UNIE IS IN STAAT IEDERE AANVALLER TE VERSLAAN Re^erirfg beitelt 300 straaljagers bij Fokker JDAG 15 JULI 1949, Zaterdag 16 Juli 1949 80»te Jaargang No 22722 ver Bureau Markt 81. Telefoon 2743. Postrekening 48400. voor set ia. er geen I hebben voor De Belgische Kabinetscrisis C T uit Wijrn- latje» op de pakjes. WOJ riet te (Ongecorrigeerd). reiend: M. VERKAlK IK 1 HOME RMAN ENT Belgische militaire vliegers naar Nederland HANDEL IN VEEVOEDER WELLICHT SPOEDIG VRIJ ■urige verlichte tuin, WILSON’s dans- en r. Bij ongunstig weer ct PIN-UP s van res ist was zó laten, hier- IRET STERMAN, SR, ANNY OETS, _Jn vc— i heel wal op de pe liet met die draj act PER A5PEPA AD ANTDA heb. geen - GALA-THEE nd 17 Juli) VEITZEL verkrijgbaar aan IDE BLIJ-DORP. ge- een Prai van te kt ge- zijn te op land afz< zet en wordt IRTOfRE I Jance” rsaw Concerto” ossack patroll" oches” llen elk opge- aldus S, VAN 'di^^KHAATS GROOT GOUDA Dh DE XKLEBK.* per kwartaal in een in de zich op bevond. 1 kerkklok! het de J daai de E» var. I SPECIALE MARSHALL- REKENING Gesneuveld 4 Juli 1949: H. J. Boerboom uit Wester- kunstmest nog gee tróle, h< werkt contróle. neer, dat er door de boei kiezen tijd ken. Deze gezonden naar station te Maai de lenlandse zal wor- nog wel ver- icten blijven. De vereenvoudigd s zullen van de ƒ0» ,tM tXNDBMXt /S.n MAMTMMW schreef ons: De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Van 19 Juli tot 20 Augustus zullen op het vliegveld Leeuwarden verdeeld over enige perioden in totaal 160 militairen 'van de Belgische luchtmacht worden ge- statlonneerd. Zij zullen schietoefeningen gaan houden boven Vlieland, daar deze oefeningen thans In België niet mogelijk zijn. In totaal zullen 30 officieren. 30 onder officieren en 100 manschappen van de Ne derlandse gastvrijheid gebruik maken. De Belgen brengen 10 Spitfires en 5 Martinet sleeptoestellen mee. Enkele buien. Weerverwachting, meegedeeld door het K.N MI. In De Bilt, geldig van Zaterdag- m». overigens wisselende bewolking met plaat selijk enkele regen of onweersbuien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. tijdens het onder- jrinnerlngen aan de thans voldoende op iren geraakt, om te ileuw met Duitsland hij zeide. dient jndernomen in het jrdat Duitsland in Paspoort vereist voor privé-reizen naar België De A.N W.B deelt mede dat voor privé- reizen naar België en Luxemburg nog steeds een paspoort vereist wordt. Dit Paspoort dient afgegeven of verlengd te rijn na 1 Januari 1946. doch mag aindedlen Ver open zijn. echtdie in groepen reizen. «en onder bepaalde voorwaarden paspoort nodig en kunnen gebruik maken 'an een collectieve lijst. zo vervolgde de veldmaar- -jmunisme, dat een anti- jle is. Als krijgsknecht mij vijand van het corn- lea wat daarmee samen- zjjn de voegde wel zijn stem voor bekrachtiging te zullen uitbrengen, tndien het program ma voor het verlenen van militaire hulp door de Verenigde Staten bij de herbewa pening van West-Europa gescheiden zou worden, gehouden van het Pact. Indien echter net Noordatlantlsche Verdrag in de voorgesteldë vorm van kracht zou worden. 1 was het volgens senator Jenner meer waarschijnlijk, dat het een oorlog zou sti- muleren. dan dat het er toe zou bijdragen 1 de vrede te doen bewaren. Senator Morse oefende critiek uit op de tegenstanders van bekrachtiging. Hij ver klaarde. dat in hun redevoeringen de echo I viel te beluisteren van de beginselen der isolationisten. ..Indien de denkbeelden der I tegenstanders tot richtsnoer zouden die nen voor de vaststelling van de Ameri kaanse buitenlandse politiek, zou hoop op vrede bestaan”, zei hij. in handen in onschuld het gemeenste verraad «..ekse volk en het democra- dat tot nu toe is bedreven, ilas geven de democratische n een Judaskus, om daarna van de tanen hun dertig zilverlingen te n als beloning voor het gepleegde •aad.” (Zoals gemeld, heeft maarschalk mdag j.l. te Belgrado verklaard. jgo-Slavië zich genoodzaakt ziet zijn ;rene met Griekenland geleidelijk aan te ..uiten). geen permanente strijdmacht op de been houden, nodig voor een oorlog De defen sieve organisatie behoort daarom In staat te zijn snel te mobiliseren en de verdedi ging onmiddellijk uit te breiden. De staan de troepen behoren in een dergelijke staat van paraatheid te worden gehouden, dat zij in geval van nood onmiddellijk slag kunnen leveren. De vooruitgang op het gebied der weten schap heeft geen wijziging gebracht in de behoefte aan goede en gedisciplineerde manschappen. Ik twijfel er in geen enkel opzicht aan. dat de verenigde kracht van de Westeuro- pese-Unielanden in staat is iedere moge lijke aanvaller te verslaan. Onze man kracht, onze technische vaardigheid, onze rijkdom aan grondstoffen en potentieel organisatievermogen zijn samen groter, dan die van enige andere macht of groep van machten. Op dit punt mag geen twij fel of wanbegrip bestaan. Wij allen moeten het volledige vertrouwen hebben, dat het Westen met goed gevolg verdedigd kan worden tegen aggressie, mits de betrokken landen de problemen zullen begrijpen, en zich zodanig zullen organiseren, dat zij hét vraagstuk kunnen aanvatten. Prins Bernhard heeft het beschermheer schap van het Nederlands Instituut voor Efficiency aanvaard. Gistermiddag Is het bestuur van de Bel gische socialistische partij onder voorzit terschap van Buset bijeengekomen. Het heeft kennis genomen van de voorstel len. die Van Cauwelaert aan de vertegen woordigers der partij gedaan heeft, doch acht deze voorstellen niet aanvaardbaar. Het bestuur heeft de partijvertegenwoor- digers opgedragen deze conclusie aan de Informateur Van Cauwelaert mee te delen. Na de bespreking heeft Buset zich naar het parlementsgebouw begeven om Van Cauwelaert te spreken. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld tussen 10 en 12 Jyni 1949, na vermissing: Korp. J. Bolt uit 't Zandt. Gesneuveld 15 Juni 1949: Sold. Ie kl. J. F. H. van Es uit Elsloo. Gesneuveld 16 Juni 1949: Sold. Ie kl. F. Boeren uit Oosterhout. Gesneuveld tussen 19 Juni en 4 Juli 1949 na vermissing: Sold. Ie kl. H. P. Swinkels uit So- meren. Gesneuveld 27 Juni 1949: le Lt. P. A. Havik uit Haren (Gr.). Sold. W. J. Maas uit Someren. Serg. A. J. M. Nljland uit Amster dam. Korp. C. B. Wilderbeek uit Venlo. Gesneuveld 28 Juni 1949: Serg. M. W. van de Niauweahot uit St Gilles Waes (België). Gesneuveld 29 Juni 1949: Sold. J. A. de Bruijn uit Apeldoorn. Gesneuveld 30 Juni 1949: Sold. K. Nieuwenhuls britseradeel. Gesneuveld 30 Juni 1949: Sold. J. Wienen uit Heino. Gesneuveld 1 Juli 1949: Sold, le kl. A. Bouwens uit Nieuw Ginneken. Sold. J. van Dingenen uit Hoogeloon. Korp. D. Uittenbogaard uit Drieber- gen-Rijsenburg. Gesneuveld 2 Juli 1949: Sold. A. Huijgen uit Bunschoten. Gesneuveld 3 Juli 1949: Vaandrig M. van Eek uit Arnhem. Sold, le kl. P. H. J. van Enckevort uit Sevenum. Sold. H. H. Hermans uit Sevenum. Sold le kl. P. H. Scholten uit Budel. In een uitzending van de „vrije Griekse radio-omroep” werd gisteren gezegd, dat de jongste verklaringen van maanschalk Tito en van het lid der Joego-Slavtache regering Djilas hen doen gelijken op Pontius Pllatus. „Zij wassen hui ten aanzien van I jegens het Griekf* tische leger, Tito en Djil Grieken Amerika eisen verra-„. Tito Maai dat Joef grer sluit Dr Drees spreekt zich uit volledig herstel De Christen-Democratische Koelnische Rundschau bevat een interview dat dr Wohidram Arokay de vorige week in Den Haag heeft gehad met minister-president dr W. Drees. Tijdens dit Interview heeft de minister-president zich uitgesproken voor een volledig herstel van de handels- betrekkingen tussen Nederland en Duits land. Op de vraag, of het niet beter was .geweest, dat de Benelux-landen aan de fconferentte van Vier te Parijs hadden deelgenomen, antwoordde de heer Drees, dat de zienswijze van de Benelux-landen het best verdedigd kon worden door be middeling van de Westelijke bezettings- mogendheden. Ten aanzien van het transito-verkeer uit het Oosten naar West- Europa via Duitsland en Nederland, «telde de minister voor, gemeenschappelijke be sprekingen te houden van België. Neder land en 'DuitóhN»4 De premier merkte houd op. dat de heri oorlog in Nederland t! de achtergrond, war kunnen trachten opnieuw i samen te werken. Naar hi deze poging te worden or belang van Europa, voordat Duitsl West-Europa wordt ingeschakeld. fTET gevolg van deze volstrekt onafhan- kelijke houding la echter, dat de Joego-Slavteche dictator zich van de hele wereld vervreemd heeft. Zelfs de Griekse guerrilal-strijders zijn zijn vrienden niet meer, sinds Moskou generaal Markos heeft vervangen door de trouwe dlnaar der Co- mlnform, Zacharlades. Tito heeft dan ook schoon genoeg van hen en heeft bekendge maakt. dat hij zijn grens met Griekenland hermetisch zal sluiten, zulks tot grote opluchting van de officiële Griekse regering. Ter motivering van deze stap voert hij aan, dat de Sowjet-Unle In haar „flirt met het Westerse kapitalisme**, op het punt staat de Griekse partisanen aan hun lot over te laten. Inmiddels maakt Moskou Tito precies hetzelfde verwijt, nl.. Een grote staking In de Amerikaanse staalindustrie, die Vrijdag nacht zou z(jn begonnen, Is thans van de baan. De „grote drie” van de Amerikaanse staalindustrie de Ü.S. Steel, de Bethlehem en de Republic Steel hebben het voorstel van president Truman voor een bestand van 60 dagen en een commissie van onderzoek, die een oplossing van het geschil moet zoeken, aanvaard. Naar men aanneemt z(jn meer dan 30 personen om het leven gekomen bij een dubbele explosie in een munitieopslagplaats, die gisteravond de halve stad Pruem b(j Coblenz, in de Franse zone van Duitsland, met de grond gelijk maakte. Van officiële zijde is meegedeeld, dat 17 ijjken reeds ztfn geborgen, doch dat vermoedeiyk nog minsten^ 15 lichamen onder het puin bedolven liggen. Ongeveer 45 ernstig gewonden z(jn naar ziekenhuizen in naburige steden overgebracht. De opslagplaats smeulde vanochtend nog en men verwacht nog meer ontploffingen. De oorzaak van de explosie is een brand aantal kisten, die waren opgeslagen nabijheid van 500 ton munitie, die 20 meter diepte in een Door middel van het luie eken werden- de bewoners gevaar gewaarschuwd. De meest 3.000 inwoners van het stadje irop een heenkomen Ir. dc omgeving. Een aantal bleef echter, zich niet bewust in het gevaar. Brandweerlieden stelden Sold, voort. Gesneuveld 6 Juli 1949: Sold, le kl. J. de Boer uit Geleen. Serg. A. L. Teuns uit Geleen. Gesneuveld 7 Juli 1949: Sold. Eibrink uit Oldebroek. Koninklijk Ned.-Ind. leger: Gesneuveld 17 Juni 1949: Sold. 2e kl. Soetarmin Martodikromo afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 19 Juni 1949: Man. sold. 2e kl. infie. H. Kairupan. afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 19 Juni 1949: Jav. sold. 2e kl. genie Madsaroen, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold le kl. infie Parian, af komstig uit Indonesië. Jav. sold, le kl. Infie Santmin, af komstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. infie Slamet, af komstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. infie Toekimin, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 21 Juni 1949: Amb. sold, le kl. infie A. Patty, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 22 Juni 1949: Amb. sold. 2e kl. infie E. Koenoe, af komstig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. F. Redo, afkomstig uit Indonesië. Soen. sold, le kl. Infie Moehamed Bin Madje Daoed, afkomstig uit Indonesië Gesneuveld 23 Juni 1949: Amb. sold. 2e kl. infie L. Malpauw, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 25 Juni 1949: Sold. 2e kl. infie Moenaslh, afkomstig uit Indonesië. Tim. sold. 2e kl. L. Tiusnaiéa, afkom stig uit Indonesië. Men. sold, le kl. infie M. F. Wakulu, afkomstig uitIndonesië. De bond van de Verenigde staalarbeiders met een ledental van 1 millioen verlangt salarisverhoging en een pensioenregeling. De meeste kleinere maatschappijen hadden reeds met het plan van president Truman ingestemd. De „grote drie" hadden het - verworpen, doch gaven hun tegenstand op onder pressie van het Witte Huls. De president heeft de volgende personen benoemd, die een regeling voor het geschil in de staalindustrie moeten zoeken. Het zijn: Car roll Daugerthy, professor in de bedrijfseconomie aan de Northwestern University (voorzitter), Samuel Rosenman, voormalig bijzonder adviseur van de pre sident. David Cole uit Patterson (New Jersey), deskundige voor arbeidsbetrek kingen. De bestuurders van een New Yorkse autobusmaatschappij zijn Donderdag in staking gegaan Tengevolge hiervan zijn 800 autobussen, die dagelijks naar «en ting 925 000 personen vervoeren, bulten bedrijf. De staking dreigt over te slaan naar een andere autobusmaatschappij, wier autobussen dagelijks 200 000 perso nen vervoeren. De beide autobusmaat schappijen hebben een gemeenschappelijke directie. Aanleiding tot de staking was een aan vier monteurs verleend ontslag. Premier Antonin Zapotocky vap Tsje- choslowakije heeft Vrijdagavond een waar schuwing uitgegeven aan het adres van de aartsbisschop van Praag, dr Josef Beran, dat hij „zich er van bewust moest zijn uit het land gezet te kunnen worden als een verrader." Zapotocky zei. dat men vernomen had van vrees in het buitenland Voor arrestatie van aartsbisschop Beran. „Als deze ver halen van Beran zelf afkomstig zijn, be wijst het alleen, dat hij weet wat hem toekomt", aldus Zapotocky. Koningin Juliana naar Lopik Donderdagmiddag zal H.M. de Koningin een bezoek brengen aan Lopik-radio, ten einde de nieuwe 40 KW vereMomroep- zender voor de eerste uitzending w bedrijf te stellen. Enige Deense dames hebben deelgenomen aan een internationale rookwedstrijd, te Zwolle Met grote omzichtigheid werden de kloeke „knakken" door de tedere vrouwenhanden behandeld, maar des ondanks sneuvelde af en toe toch een askegel De Amerikaanse Senaat heeft besloten de ratificatie van het Noordatlantlsche Pact Donderdag a.z. in stemming te bren gen. Senator Scott Lucas, leider der de mocratische meerderheid, had de Senaat voorgesteld eenstemmig het besluit te ne men de stemming Maandagmiddag a.s. te doen houden, doch zijn republikeinse col lega Forrezt C. Donnell, die een der voor aanstaande tegenstanders van het pact ia. weigerde met oen vroegere datum In te stemmen dan Donderdag e.k. Tijdens het voortgezette debat over de bekrachtiging van het verdrag verklaarde senator William E. Jenner, dat het Pact was gebaseerd op een militaire strategie, die op zelfmoord neerkwam. ..Het ver- rag zal. indien goedgekeurd, een rcus- :htige bewapeningswedloop veroorzaken, waardoor de Amerikaanse militaire voor raden zullen worden verkwist voor de versterking van buitenposten aan de Sow- jet-Russlsche grenzen In de gehele we reld". verklaarde hij. waaraan hij toe- In een toespraak tot de Koninklijke Nederlandse vereniging Ons Leger, ge titeld „The nation at war in modern times**. Vrijdagavond in de Ridderzaal in Den Haag gehouden, beeft veldmaarschalk burggraaf Montgomery, stafchef van de Westeuropese Unie, onder meer verklaard, dat de verenigde kracht van de Westeuro pese Unie iedere mogeiyke aanvaller kan verslaan. Iedere natie behoort echter iets van haar souverelnltelt op te geven ten einde de nodige samenwerking mogeljjk te maken. Geen land, aldus Montgomery, is In staat zich alleen te handhaven. Het gebied van de Westeuropese Unie moet dan ook worden beschouwd als een samenhangend geheel: er is ruimschoots voldoende kracht aanwezig. Het vraagstuk is thans de Westeuropese Unie zodanig te organi seren. dat de volle betekenis van onze kracht aan het verstand van iedere moge- lüke aanvaller wordt gebracht Montgomery richtte een oproep tot de landen van de Westeuropese Unie om meer Internationaal te worden dan wij momen teel zijn. De vijand, - schalk, is het communisme, dat e christelijke religie is. Als kriji Gods verklaar ik mij vijand van t munisme en alles wat daarmee hangt. Volgens mijn opvatting landen van het westen heden op voet van oorlog met het communisme. Ata grondbeginsel voor de westerse levenswijze noemde lord Montgomery het Christendom, de diepe eerbiediging van de enkeling in tegenstelling tot de opvatting, dat het individu slechts een pion In het staatsbestel is. verder vrijheid en recht vaardigheid, en een diepgevoeld verlan gen naar vrede. Montgomery zeide verder, dat het Wes ten zich in politiek en militair opzicht niet kan verenigen tenzij het In econo misch opzicht sterk en goed georganiseerd is. Economische kracht te een eerste ver eiste voor militaire kracht. Om economi sche redenen kan een land in vredestijd dat hij door handelsbetrekkingen aan te knopen met de Westeuropese imperialisten verraad heeft gepleegd tegenover de Sow- jet-Unie. Het is overigens duidelijk, dat dit verwijt geen hout snijdt, daar Joego slavië, dat door de Cominform-landen economisch nagenoeg geheel is geïsoleerd, wel verplicht is ter verkrijging van de nodige machines en materialen, zich tot het Westen te richten. Op de jaarlijkse vergadering van de R.K. molenaars, graan-, meel- en kunst- mesthandelarenbond Sint Victor heeft de voorzitter, de heer P. J. H. Touwen, medegedeeld, dat verwacht werd dat J*‘ handel In veevoeders en binni granen (behalve tarwe) binenkort en vrijgegeven. Er zal echter deling der schaarse produi administratie zal sterk worden en de molenaars voorraadcontróle af zijn. In zijn slotwoord sprak de voorzitter over het af te sluiten onderlinge con tract voor contróle op mengvoeders ei> ststoffën. Nu er van rijkswege :en kans is op een dergelijke con- leeft St. Victor een systeem ultge- dat te vergelijken is met rijks- Deze contróle komt hier op monsters worden genomen sr op een door hem uit te en uit door hem gekozen zak- monsters moeten worden op- --*T het Rijkslandbouwproef- lastricht Westelijke ministers van defensie bijeen De ministers van defensie van de lan den der Westelijke Unie, die In Luxem burg besprekingen hebben gevoerd, zijn tot overeenstemming gekomen over de verdeling der kosten, welke de gemeen schappelijke verdedigingsmaatregelen met zich zullen brengen. De ministers bereik ten overeenstemming over de voorstellen betreffende de landsverdediging, zoals ‘zonderlijk die wenst te zien de hieraan verbonden kosten, vernomen. TYE BALKAN, vanouds de politieke heksenketel, waarin al heel wat onheil voor Europa gebrouwen werd, doet zijn reputatie ook in onze dagen nog altijd „eer" aan. De strijd tussen de twee ideo logieën, democratie en communisme, die sinds de laatste oorlog de gehele wereld in spanning houdt, draagt in dit altijd roerige hoekje van Europa een heftiger en ook een veel gecompliceerder karakter dan overal elders. Niet alleen dat de oorlog hier niet „koud", maar (gloeiend heet!) met de wapenen wordt gevoerd (de Griekse bur geroorlog), maar bovendien heeft zich tussen de twee grote rivalen. Oost en West, een derde macht geschoven, die als een stekelvarken naar alle kanten tegelijk prikt, te weten het Joego-Slavië van Tito. De oud-partisanenleider vormt in de politieke strijd tuss< Oost en West inde daad een dubieus factor; geen van twee tegenstanders m weet precies waar hij met Tito aan toe is. Dit kan twee dingen betekenen, óf Tito is een rechtschapen en uiterst zelfstandig man, die wel de mar xistische staatsleer Is toegedaan, maar er voor bedankt zich voor het karretje van het Kremlin te laten spannen, óf hij speelt een dubbel spel en hoopt zijn vaderland er bovenop te brengen door zo mogelljk van twee wallen tegelijk te eten. De eerste mogelijkheid lijkt vooralsnog de meest aannemelijke. Vast staat in elk geval, dat Tito het enige „volksdemocratische" staatshoofd is, dat er totnogtoe in is gi* slaagd zich tegen het Kremlin en vertegenwoordiger, de Cominform, 1 verzetten, zonder er zijn hachje, of o zijn minst zijn positie bij in te schieten. 's Luchtvaart- le Vleugels" ar f. 1.95 by Tnmiddels heeft Tito In de laatste weken A van Moskou een paar stevige klappen te incasseren gekregen. In de conferentie van de Grote Vier over het Oostenrijkse vredesverdrag heeft Wysjlnski zijn handen afgetrokken van Joego-Slavië, met het gevolg, dat de Oostenrijkse provincie Karinthië, waar Tito aanspraken op maakte, zo goed als zeker voor Joego- ivië verloren is. Bovendien heeft Rus- ■■■■■.—-- land er mee inge stemd. dat het gebied van Triest zal worden teruggegeven aan Italië. Moskou hoopt daarmee een twee ledig doel te bereiken. In de eerste plaats wordt de rebel Tito op zijn nummer gezet en in de tweede plaats maakt de Sowjet-Unie een goede beurt tegenover de Italianen, hetgeen uit een oogpunt van propaganda niet onbelangrijk is. De Wes telijke geallieerden zitten met dat Russi sche voorstel wel een beetje in hun maag, want enerzijds vinden zij het jammer Tito, die zij als een halve bondgenoot be schouwen. te verzwakken en anderzijds wensen zij ook de „hele” bondgenoot Italië niet tegen zich in het harnas Tito heeft zich Intussen niet onbetuigd gelaten. Dezer dagen heeft hij plotseling het besluit genomen, In het door Joego slavische troepen bezette deel van het gebied van Trlëst (de B-zone) de lire te vervangen door de Joego-Slavlsche munt, de dinar. Hiermee hoopt hij de inlijving van dat gebied bij zijn land tot een vol dongen feit te maken. Engeland en de Ver Staten hebben op deze maatregel prompt gereageerd met nota's aan Tito, waarin zijn eenzijdige stap wordt afgekeurd en waarin wordt vastgesteld, dat hierdoor de moeilijkheden bij de oplossing van het probleem-Triëst nog worden vergroot. Of Tito zich van deze Brits—Ameri kaanse afkeuring veel zal aantrekken valt te betwijfelen. Hij heeft wel voor hetere vuren gestaan. Voorlopig Is deze slag In het politieke pokerepel voor hem. Nu is het woord weer aan Moskoul alle pogingen in het werk om de brand weg te houden van de plaats, waar de munitie lag opgeslagen. Zij slaagden hier in niet en twee explosies volgden. Vele huizen stortten in, ook het ziekenhuis, waarin plaats was voor 60 personen. Er was geen tijd geweest om de patiënten naar elders over te brengen. De efectrische centrale werd eveneens geheel vernield. 1VIETS staat op zijn plaats, er is geeij behoorlijk meubelstuk te ontdekken, de voddige bedden verdienen nauwelijks de naam van rustplaats, alles is vuil, ont zaglijk vuil, de dingen en de mensen, de kinderen zien er soms merkwaardig goed uit. maar dikwijls leest men ze allerlei ziekten van het gezicht, er zijn doorgaans veel kinderen, de huizen zijn klein, maar bergen onbegrijpelijk veel mensen, van frisse lucht merkt men weinig, maar overal treft men één teken van luxe aan: de keihard spelende radio. Dat was de eigenaardige ervaring, die Kijker opdeed bij een bezoek aan een aantal onmaatschappelijke gezinnen, de radio, die rustig speelde te midden van vervuiling en verwording. Deze zieke ge zinnen vormen voor de gemeenschap een bron van ellende en zorg. Wat er eigenlijk precies met ene mensen ?an de hand is, schijnt men npg niet te weten. Er heerst in zo’n gezin geen orde, ieder gaat zijn gang en doet waarin hij zin heeft, de gezagsverhoudingen zijn zoek, maar lang niet altijd zonder dat vader of moeder voor hun gezag hebben gestreden. Zij 1 kunnen de kinderen niet baas. Kinderen hebben soms verechrlkkele machts-, of wraakmiddelen, van vernieling tot het opzetteliik bevuilen van hun bed, en in een zwak of slecht gezin komt men met zulke dingen spoedig van kwaad tot erger. Onmaatschappelijke of asociale gezin nen kent men in alle graden. Men treft er. die nog niet zo’n ongunstige Indruk maken, waar excuus wordt gevraagd voor „de rommel” die de onverwachte bezoe ker ook wel uit meer maatschappelijk? kringen kent, waar onmiddellijk wordt begonnen een twijfelachtig stuk textiel over de tafel uit te spreiden en waar men tracht zijn gezicht te redden door allerlei ware en onware verhaaltjes. Men hoort ook van andere gezinnen maar Kijker kent ze niet’uit eigen aanschouwing waar de meest verdorven en dierlijke toestanden heersen, welker beschrijving niet in een blad voor leken thuis hoort. Dergelijke toestanden komen altijd voor, maar vooral in en na een oorlog loopt de lijn van het verschijnsel sterk omhoog. Vooral de slechte woningtoestanden, waardoor te veel mensen worden gedwon gen in een kleine ruimte samen te leven, werken de vorming van onmaatschappe lijke gezinnen blijkbaar sterk in de hand. Naar schatting telt ons land op het ogen blik ongeveer 15.000 gezinnen, die tot algehele onmaatschappelijkheid vervallen zijn. Een zeer boosaardig getal. Want en dat is het verontrustende het ver schijnsel is besmettelijk. Reeds lang houden overheid en kerken zich met het euvel bezig. Men heeft meer malen getracht zo’n gezin op te halen. Zo'n gezin werd aan knappe meubels ge holpen. behoorlijk in de kleren gestoken, van schoon beddegoed voorzien, het werd uit de oude omgeving weggehaald en In een goede woning in een goede buurt gezet. En het resultaat? Na onbegrijpelijk korte tijd Is alles, meubelSjkleren. bedde goed en woning weer kapdt en vuil, een deel Is verpatst en verrnild en wat het ergste is, in de buurt zijn andere gezin nen aangestoken. Het gaat al« met de rotte appel in de mand. Deze verschijnselen broeien onder de oppervlakte Men bespeurt ze pas, als men er naar zoekt. Gelukkig moet men er naar zoeken, want ons volk is in de kern nog gezond en het gezin is nog altijd „het steunpunt van individu en maatschappij", doch men heeft daardoor ook geen flauw begrip wat die duizenden onmaatschappe lijke gezinnen de mensen, die er voor staan voor hoofdbrekens en zorg kosten, hoeveel liters inkt er aan ambtelijke rap porten worden verdaan, hoe ambtenaren van Sociale Zaken, Kinderpolitie, Voogdij raad en kerkelijke instanties dag en nacht in de weer zijn, om in die chaotische gezinsverhoudingen wat orde te brengen. Het schijnt een der meest ontmoedigende onderdelen van het sociale werk te zijn. En een der duurste. Deze gezinnen kosten de gemeenschap handen vol geld. Men kan het kwaad echter bezwaar lijk maar laten woekeren. Er wordt tegen gevochten. Zonder dat zij het weten, vech ten misschien de bouwvakarbeiders hard mee, want voldoende woonruimte is één der voornaamste voorwaarden om uitbrei ding van het kwaad tegen te gaan. Het brengt echter geen oplossing. Kijker zag een onmaatschappelijk gezin, dat niet bepaald onvoldoende was gehuisvest. Da grote moeilijkheid bij de bestrijding is, dat men kan trachten het gezin beter te maken, maar dat ta hetzelfde als het ver helpen van de gevolgen van een ziekte, zonder dat men de oorzaken kan opheffen. Daarvan weet men te weinig af. Na de oorlog heeft men onmaatschap pelijke gezinnen eenvoudigweg uit de atad gelicht en ze in kampen in Drente ondergebracht. Met oneindig veel zorg, duld en tact want de tenen van asociaal gezin zijn lang heeft men er aan gedokterd en er zijn resultaten bereikt. Of ze blijvend zijn, dient men af te wachten. De ervaringen met naar de stad teruggekeerden zouden niet zo hoopgevend zijn. Het voordeel van het wegvoeren van zulke gezinnen is. dat zij niet meer besmettend kunnen werken, maar dit ta en blijft een diep ingrijpen In de persoonlijke vrijheden. Deze kwestie moet door de wet worden teregpld en daaraan wordt gewerkt. Dank zij het werk van enkele commissies is een wetsontwerp gereed gekomeij, dat de gezondmaking van het zieke gezin tot doel 'heeft. Er zijn tegenwoordig allerlei mls- dus men heeft veel wetten te Men schiet met de wettelijke regeling nog niet hard op. Het gaat om Preventieve bestrijding van misdadigheid «n van allerlei verwordlngsverschijnselen, die heel gevaarlijk zijn voor de volksge zondheid. Er zit dus heel wat aan vast, *n vooral het recht op de persoonlijke vrij heid el»t, dat er niet met zo’n ontwerp Wordt geklungeld. Ondertussen ploeteren de sociale werkejg, de ambtenaren, de geestelijke verzorger». Ondertussen gaan in 15.000 gezinnen de kinderen, veel kinderen, voor de maat schappij verloren, omdat zij in de grond Worden bedorven. Ondertussen speelt er de radio keihard en doorgaans vrolijk. Men verzinkt In de «llende, maar met muziek...... KIJKER. Uncle Sam: Asjeblieft, Janen verstandig be steden, zpqtat we hebben ajgespr^gg De staatssecretaris van Oorlog, mr W H. Fockema Andreae. heeft Vrijdagmid dag, tijdens een rede die hij op de vlieg basis Deelen hield, meegedeeid. dat de Nederlandse regering aan de Fokkerfa brieken opdracht heeft gegeven voor de bouw van 309 tweemotorige straaljagers van het type Gloster-Meteor. De helft van dit aantal vliegtuigen is bestemd voor België, de andere helft voor Nederland De toestellen moeten eind 1951 gereed zQn. De Fokkerfabrieken sullen deze vliegtui gen In licentie bouwen. brs ?slaj tie, heuvel iden der rs voor -.sten van et stadje zochten in de bossen in »jover«A,«c rote rlvr*— geschoven, alle kant SgO-S185 jider - jen ’X f IN HET BRANDPUNT E ers X...— lan< standen, maken. -egelir pre «n

Goudsche Courant | 1949 | | pagina 1