Hirosjima, 4 j aar na de atoombom van hfl week-end Ijf ^yX Als de wind erover jaagt fWIMPlEen de Wassen Beelden f^Onbereikbax J /■gy y De strijd tegen het bederf van levensmiddelen Niet overhaast troeftrekken Meer dan 100.000 doden, maar het leven gaat voort OUD-BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM WORDT 103 JAAR Rookt nog met smaak zijn sigaartje PUROLEKÜÜ De HET LIED ALS OPERA Vredige klanken stichten onvrede Carillon-strijd in een Engels dorp CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR M&y ii WAT ONRECHT 0°KJ De bacteriedodende lamp een goede hulp EFHSIT. BLAE - PAGINA 2. ZATERDAG 6 'AUGUSTUS 194», DOOR G. WARD PRICE Men kan Hirosjima en ometreken doorkruisen ln een auto of men kan er boven rondvliegen in een vliegtuig, zoals ik ln de afgelopen drie dagen heb gedaan, maar men zou, als men het niet wist, niet kunnen vermoeden, dat dit hier drie Jaar geleden de rampzaligste plek ter wereld was. De Japanners zijn vlijtig als de mieren en dat is één der oorzaken van het snelle herstel van de meest gehavende negen vierkante mtjl van het aardoppervlak. Een an dere Teden Is, dat de Japanse steden voor het grootste deel bestaan uit houten bouw sels. En de derde reden is gelegen ln de veerkracht die de menselijke natuur in staat stelt zich van verpletterende slagen te herstellen. Hirosjlma ziet er op het ogenblik uit als een pas aan de grenzen der beschaving opgekomen stad, zoals de gouzoekers stichtten of zoals men ze zag opkomen na de grote olie-aanboringen in Oklahoma. De winkels zijn meer kramen dan gebouwen, maar de straten zijn vol van het gewons type Japanse stadsbewoners. Men ziet veel fietsen en kleine auto's. Trams en verkeerspolitie zijn in functie; grote reclame-borden rijzen op terzijde van de straten; er rijn bioscopen, kapperswinkels, schoonheids salons, inderdaad, de stad ziet er primitief en wat rommelig maar overigens normaal uit. Nochtans, 80.t)00 van haar huidige inwoners hebben een gebeurtenis doorleefd, zoals zelfs de jongste oorlog niet vreselijker kon voortbrengen. Ik had verwacht, dat de bevolking althans ten dele uit nerveuze wrakken zou bestaan of uit lijders aan geheimzin nige ziekten tengevolge van de radio-actieve uitstralingen Maar ik heb daarvan niets bespeurd in de straten. Ik daeh: dat ze wel allemaal in de hospitalen zouden zijn. Zijn er hier veel mensen, die de atoombom overleefden?, vroeg ik aan dr Sasaki, een der geneesheren van het hos pitaal. Ik ben er zelf een. antwoordde dr Sasaki, een jonge man van een jaar of acht-en-twintig. Ik 6tond hier ln deze zelfde gang, toen de bom viel. Zijn er nog meer? Hij liet drie jonge vrouwen roepen, dik en rond. met rooe wangen, glimlachend, één van hen was verpleegster, de beide anderen waren typistes. Afgezien van wat blauwe plekken en kneuzingen, waren ze ongedeerd gebleven. En hoe staat het met de patiënten? vroeg ik. Er zijn er nog steeds zes ih het hos pitaal en vier komen er geregeld om be handeld te worden, zei de dokter. Het zijn gevallen van brandwonden, die door de uitstraling werden veroorzaakt. Het hospitaal is een van de 12 grote van gewapend beton opgetrokken gebouwen, die samen met een 150 andere gebouwen in Hirosjima de explosie hebben door staan. De andere huizen werden vernietigd. In Juli 1945 ward als proef de eerste atoombom tot explosie gebracht in de woestijn van Nieuw-Mexico. Drie weken later, op 6 Augustus, werd de Japanse stad Hirosjima door de tweede bom van de aardbodem weg gevaagd. Ward Price, een van 's werelds be kendste journalisten, bezocht kort geleden dezè door atoomkracht ver nietigde stad en constateerde, dat zelfs een atoombom, hoe verschrikkelijk ook in zijn uitwerking, niet in staat is een groot bevolkingscentrum voor goed uit te roeien. Hirosjima is grotendeels herbouwd. De bevolking leeft en werkt er als vanouds en de perzikbomen bloeien In nevenstaand artikel vertelt Ward Price van zijn ervaringen in Hirosjima vier jaar na de atoombom explosie. 8 nor-i: f I'lf'TTvyma L i i)7rrrBi—mrg t fiT.wjnina ■"■Mryyi'i Ê&fö&H&lSSÊSBÊË I Q..o„ J'mim I 6 Augustus 1945 Die ene bom doodde 78.150 van de 250.000 Inwoners, verwondde er 37.429 en roeide er 19.983 zó volledig uit. dat er zelfs geen spoor van hen overblfeef. Toen de bom om kwart over acht in de warme, vochtige en nevelige morgen van de 6e Augustus 1945 barstte, was de hui dige burgemeester van Hirosjima, de heer Shinzo Hamai. een man van ln de veertig jaar. Juist te voet op weg van zijn huls ln een der buitenwijken naar zijn bureau In de stad. Ziehier, wat hij vertelt over wat er pre cies gebeurt, wanneer er een atoombom ontploft: Allereerst was er een flits als van een ontzaglijk magnesiumlicht vlak boven het centrum van de stad ter hoogte van een 1500 meter. Dadelijk daarop een niet zeer lulde knal en de bom viel toen "gedurende een honderd seconden gevolgd door een kolom van vuur. Toen hij ter hoogte van een drie honderd meter was gekomen, spatte hij uiteen in een naar alle zijden uitstralende verblindende rode gloed. Het lawaai was ontzettend en tegelijker tijd kwam er een golf van ondragelijke hitte, die ongeveer één seconde aanhield en een rukwind van wel 500 of 1000 mijl per uur. die de stad eenvoudig wegvaagde. De burgemeester, die een paar kilometer veuwijderd was van het punt. dat nu door een bord met een sinister opschrift „Cen trum van de aanval ia aangegeven, werd tegen de grond geslagen. Schoorstenen onbeschadigd Het schijnt dat cylindrlache. vensterloze, van gewapend beton opgetrokken torens een wijkplaats bieden. Fabrieksschoorste nen van deze vorm bleven onbeschadigd. De fabrieken zelf werden vergruizeld. maar de schoorstenen bleven staan te midden van de algemene ruïne, als tanden van een gebroken kam. De bijzondere verschrikking van de atoombom ligt in de ..gamma-stralen", die bij de ontploffing worden uitgezonden. Mensen, bij wie deze stralen diep waren doorgedrongen stierven binnen drie maan den. maar er waren ook vele gevallen van verbranding door radio-activiteit, die niet ernstiger waren dan ernstige zonnebrand. De minste bedekking door kleding, voor al als ze licht van kleur is. verleent reeda afdoende bescherming. Dr Sasaki zei. dat hij duizenden van zul ke gevallen had behandeld. De meeat voorkomende verschijnselen waren diar rhea, bloedend tandvlees, en plekken op de huid. di^in vele gevallen geleidelijk verdwenen. Maar de voornaamste autoriteit terf>laat- se op het gebied van radio-actieve etralen is de Commissie voor de Atoombomslacht- offers, die door de Nationale Baad voor Gezondheidsonderzoek van de Verenigde Staten in het leven is geroepen. Deze Raad heeft een «taf van veertig man. waarvan de helft uit geleerden be staat en die in het bezit 1* van een hyper modern medisch laboratorium voorzien van een volledige uitrusting met X-«tralen enz. Twintig jaar contrble Dit Instituut zal de onderzoekingen over de uitwerking van de atoombom nog ge durende twintig Jaren voortzetten. Moge lijkerwijze zal het uitgroeien tot een «oort Amerikaans-Japanse medische universiteit, want de geneeskundigen en de met de zorg voor de volksgezondheid belaste auto riteiten van Hirosjima en van Nagasaki de plasta waar ook een atoombom viel. werken met de raad samen. Elke aanwijzing wordt nagespeurd, zowel wat betreft de reacties der lijders «ls f ouder worden, alsook ten aanzien van ds gevolgen, die aan de dag mochten treden bij kinderen, die nog niet ter wereld waren gekomen toen de bom viel. De gedachte.ldat een generatie lang alle leven ln Hiroe/ima en in Nagasaki vergif tigd zou zijn door radio-activiteit is een misvatting gebleken. Eb is geen vsrnls- tigende Invloed meer aanwezig. En zo heeft Hirosjima wederom een kwart mlltioen Inwoners, die met peper boompjes en perzikbloesems hun tuinen als van ouds versieren. (Nadruk verboden). bu wie de g««to|en Juwelen van ds echi__ note van da Aga Khan waren verzekerd voor 21» millloen frence. heeft een beloning ven 10 procent ven de waarde uitgeloofd voor deaene. die nuttige aanwijziglngen aan de notitie kan geven. Het Vlkingachip, de Hugin. li aangekocht door de Engelae courant de Daily Mail. 1 w*t vaartuig S lengi TVTa opoe Herfst en opa Kooy is thans de 4* heer M. L. Honnerlage Grete te Breda de oudste inwoner van Nederland. Op 10 Augustus hoopt hij de leeftijd van 103 jaar te bereikexl en hij zei ons: „Ik houd nog altijd zeer van het leven en ik hoop nog een paar Jaartjes mee te gaan". Voor de gemeente Schiedam, waar hij op 62- jarlge leeftijd op 1 October 1910 burge meester werd om met 1 Juli 1919 met pen sioen te gaan. ls hij een ..dure" klant, aangezien de pensioenbetalingen natuur lijk steeds doorgaan. Wie verwacht, de de „notabel" een oude heer, die ondanks zijn hoge jaïen iets eerbiedwaardigs heeft ge houden. lichamelijk en geestelijk wel zeer zwak zal zijn, slaat de plank mis. Hij as wel enigszins hardhorend, terwijl het ge zichtsvermogen ook achteruit is gegaan, maar voor de rest is hij in een uitsteken de conditie. De benen willen niet meer zo erg, zei hij. maar ik mag toch niet klagen. Je kunt natuurlijk niet verwachten, dat je op zo'n leeftijd zonder gebreken bent. Maar ik rook nog m'n sigaartje en voel me beat. Hij was 50 jaar getrouwd en toen zijn vrouw op 80-jarige leeftijd stierf het huwelijk bleef kinderloos zei hij, haar nu wel spoedig te zullen volgen. „Maar zo zijn de mannen", aldus de heer Honnerlage Grete. „ze houdfen wel eena meer hun woord niet Ook juffrouw Eigers. die 30 jaar bij de oude heer. die toen al 73 jaar was. in dienst trad, dacht, „dat hij er wel niet lang zou zijn". Thans heeft zij onlangs een medaille ontvangen voor 30 jaren trouwe dienst Jarenlang had de heer Honnerlage Gre*e twee schoonzusters in huis. doch toen zij „de wedloop tegen de tijd met hem verlo ren, voelde hij zich erg „eenzaam" en vroeg, of twee van zijn nichten, de dames Francisca en Antonia Hutten, enige tijd bij hem wilden komen logeren. Nu wordt ten huize van de oude heer tijd nooit zo erg krap gemeten, zodat het „tets langer" geworden ia. De dames zijn er nu reeds vijf jaar en de heer des huizes kan met Antonia goed babbelen over allerlei gemeentelijke za ken, daar zij destijds 25 jaar lang gemeen teraadslid te Utrecht was. Inmiddels waken thans drie dames over het welzijn van de 103-jarige mi deze vindt het allerminst ongezellig. „Hg wordt be ter verzorgd dan de keizer van Slam", zei de dokter laatst nog, toen hij consta teerde dat het hart nog zeer sterk was. De heer Honnerlage Grete weet zich alles nog goed te herinneren. Zijn carrière begon als vennoot van de destilleerderij P. Melchers in zijn geboorteplaats Schie dam. Later werd hij raadslid en tenslotte wethouder, waarna hem de ambtsket-n als eerste burger werd omgehangen. Hij was penningmeester van de St. Vincen- tius-scholen (voor welke functie hij op zijn 95ste jaar bedankte, want toen werd het hem iets „te druk"), oprichter van de Mannenzfingvereniglng Orpheus te Schlè- dam en bekleedde tevens tal van ere- functles. „Ik ben thans nog ere-voorzit- ter van Orpheus", zei hij. Waaraan schrijft u nu toe, zo oud geworden te zijn? Daar moest de gastheer eens over den ken, want het was ook geen gemakkelijke vraag. Ik ben altijd erg matig geweest En hij kon ook steeds goed slapen, aldus een der dames, als geen ander kan hij alles van zich afzetten. En daarna Een molen gaat verhuizen Van de 800 schepradmolens, die ruim een eeuw geleden Friesland droop hiel den, is er nog maar één over. Hij staat thans nog tussen Leeuwarden en Warga. doch wordt binnenkort verplaatst naar de rand pan het Heegermeer, waar de molen als monument zal worden bewaard. hoorden we het verhaal, hoe hij op zijn 100ste verjaardag, toen hij nog beduidend flinker was. aan het diner alle sprekers tot 's nachts half een beantwoordde en thuis gekomen ineens zei: „En nu gaan we nog wat napraten". Toen hij eindelijk naar bed ging. sliep hjj na twee minuten als een roosMoeheid heeft de heer Honnerlage Grete in zijn leven nooit ge kend; ook was hij weinig ziek. Een enkele keer is hij de laatste tijd nu wel eens nerveus door de gedachte, dat de dood thans niet meer ver kan zijn.. Hans Plesman begraven Het stoffelijk overschot van Hans Ples man, gezagvoerder van het bij Barl ver ongelukte K.L.M.-viiegtuig Roermond, is op de algemene begraafplaats in Den Haag aan de schoot der aarde toevertrouwd: Het hoofd van het vliegbedrijf, de heer A D. Snitslaar. de algemene chef van de vliegdienst G. J. Mèlouin en vier ge zagvoerders fungeerden als slippendra- gers bij deze plechtigheid. Het hoofd van de dienst Operations K.L.M.. de heer C. C. Steensma z^ide aan de groeVé. dat het leven van Hans Plesman een en al een voud en plicht is geweest. Zijn vrien den en vertrouwden nemen een stil af scheid van hem. Zij Hadden hem om zijn vele kwaliteiten gaarne een hoge plaats in het bedrijf toegedacht. Nadat de heer P Kerdel namens de vriendenkring van Hans-PJesman woorden van afscheid had gesproken, sprak zijn vader, dr A. Ples man. Alvorens van zijn persoonlijk leed te getuigen, herdacht hij. mede namens zijn echtgenote, de bemanningen en pas sagiers van de Roermond en de Franeker. Ds R. Bos uit Driebergen .sprak als vriend van de familie woorden van troost en be rusting. Hij besloot de plechtigheid met het Onze Vader. Aan de met tientallen kransen en bloem stukken omgeven groeve gaven zeer velen van hun medeleven en belangstelling blijk. Van hen noemen wij de ambassa deur der Verenigde Staten, dr Herman B Baruch. de chefstaf van de Nederland se Luchtmacht, luitenant-generaal C. Gie bel, oud-minister dr ir M. H. Damme en vele vertegenwoordigers van ambtelijke en militaire luchtvaartkringen en van de K.L.M. Niji megen subsidieert Gelders Orkest De gemeenteraad van Nijmegen heeft met algemene stemmen besloten, een sub sidie te verlenen van maximaal 25.000 aan ..Het Gelders Orkest", dat de voort zetting zal zijn van de Arnhemse Orkest vereniging. De opzet is. dat de gemeenten Arnhem. Apeldoorn en Nijmegen met de provincie Gelderland opkomen voor de salarissen en sociale lasten van de dirigenten, de orkestleden en het administratief personeel verminderd met het Rijkssubsidie, thans geraamd op 83000. Advertentie. De krasse oud-burgemeester luistert nog graag naar de radio. Jongetje bedolVfen onder instortend bunkerdak Een veertigtal meter achter de uitkijk post bij de Nieuwe Duinweg te Katwijk aan Zee bevindt zich in de duinen een bunker, waar de jeugd dikwijls aan net spelen en graven ls. Tengevolge daarvan was deze bunker geen veilige verblijf plaats meer. Vijf jongens waren Woensdag daar aan het spelen. Omstreeks kwart voor drie begonnen de zijwanden van de bunker uit te wijken en het ten minste tien ton wegende dak van gewapend be ton stortte naar beneden. De 7-jarige Jantje Haasnoot uit de Adrianastraat ge raakte onder het vallende gesteente be kneld en werd later dood aangetroffen. De borstkas was ingedrukt. De andere Jongetjes wisten bijtijds zich uit de voeten te maken en snelden naar het gemeente huis om daar het onheil te melden. Marine-oefeningen in de West Dit najaar zal een oefeneskader van de Koninklijke Marine uitvaren naar de West. Behalve Hr Ms vliegkampschip Karei Doorman omvat dit smaldeel Hr Ms luchtverdedigingskruiser Jacob van Heemskerck en Hr Ms onderzecbootjager Johan Maurits van Nassau. De oefeningen zijn bedoeld ter opleiding van vliegers van de Marine Luchtvaart Diénst en van artil lerie-personeel voor de vloot. De schepen zullen begin December vertrekken en worden begin April 1950 terugverwacht. De Van Speijk naar de West Het ligt in de bedoeling, dat Hr Ms kanonneerboot Van Speijk dit najaar naar Curaqao vertrekt, ter aflossing van Hr Ms mijnenlegger Willem van der Zaan als stationsschip aldaar. De Willem van der Zaan zal dan naar Nederland terugkeren. Zeepost naar Oost en West Naar Indonesië vertrekt op 17 Augustus a s. Hfet s.s. Zuiderkruis. Met dit schip kan post worden meegezonden, mits deze uiterlijk 14 Augustus op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt op 19 Augustus het ra 8. Bonaire, hiervoor uiterlijk posten op 16 Augustus. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Terhornc de heer J. A. v. Duyne, cand. en hulp prediker te Deil-Enspijk; te Gemert (toez ds C. Mulder, cm. pred.-hulppred. te Am sterdam. Aangenomen naar Ede (vac, K. v. d. Pol) ds J. v. Sliedregt te Huizen (N.-H.). Bedankt voor Ede en voor Mont- foort ds J. J. Poot te Barneveld. Geref. Kerken. Beroepen te Goënga ds J. E- Visser te Schermerhorn; te Montfoort dé heer A. C. Hofland, cand. te Naaldwijk; te Gllnd (2e maal) ds P. Uidam te Holy- sloot—Zunderdorp. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Nleuw- Vennep de heer D. Coppoolse. cand le Oudenrijn; te Gouda de heer P. Op den Velde. cand. te Wormer. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rotter dam-C. (vac. wijlen ds G. H. Kersten) ds D. L. Aangeenbrug te Dordrecht en ds Chr. v. d. WoestJjoe te Ridderkerk. Telefoon voor prinses Irene Reeds vroeg in de morgen werd prinses Irene Vrijdag in het -paleis Soestdijk aan de telefoon geroepen. Het was ZKH prins Bernhard, die zijn dochter van Ierland uit waar hij op het ogenblik vertoeft, opbel de om haar geluk te wensen met haar verjaSrdag. Olivier van Noort deed het goed Van de 8 deelnemende jachten, welke Maandag voor de Oostende-Solent race startten, aijn slechts twee boten binnen de vastgestelde tijd gebleven. Het zijn de Mehalah van de Engelsman Pattinson, die er 50 uur 40 minuten en 31 seconden over deed en het Nederlandse jacht Olivier van Noort, van A. W. Goudriaan, dat 63 uur 38 min. 16 sec. nodig had. Wielrennen. Internationale wedstrijden in Olympisch Stadion Donderdagavond 11 Augustus zullen op de stadfonbaan te Amsterdam internatio nale wielerwedstrijden worden gehouden. In een 2 x 50 km wedstrijd achter grote motoren komen onder andere aan de start de wereldkampioen Lamboley. Fro- sio (kampioen van Italië). Besson (kam pioen van Zwitserland). Clautier. de Ne derlandse kampioen Bakker en Pronk. Verder vermeldt het programma een in ternationale sprintwedstrijd voor profes sionals met Arie van Vliet. Harris, Ghella en de Zwitser Plattner. Dat een tropische regenbui nog wel iets anders is dan wat wij in Nederland een „stortbui" noemen, bewijst dit plaatje van een overstroomde straat in New Delhi, de hoofdstad van India. Van de autobus, die onder het viaduct door het water werd verrast, is nog juist het dak te zien! De overstroming maakte velen in New Delhi dakloos en richtte aan zienlijke schade aan. (Sinds 4'/» jaar is er een strijd gaande tussen de gemeente Den Haag en de Stichting Haags Operafonds, om de verdeling van de costuums van het Deutsches. Theater en de Kameropera. Inmiddels is alles door de mot aangetast |e Opera schenkt veel illusies, maar blijkt nu ook een bron van ruzies, want twee partijen zijn aan 't 6trij-jen, om lage boord en hoge zijjen, om goudbestikte avondjurken, costuums van Indiërs en Turken, costuums van allerhande vormen, en ook enofme uniformen, waarbij wij 't hakkenklakken horen, (bijvoorbeeld van Kozakkenkoren); van stoere vechters tegen stieren, van fiere gardeofficieren, ja, alle soorten klederen, met struis- en and're met zwaarden tegen draken-kaken, waar Siegfried fél mee wist te iet Lohengrinse zwanendonsjes en Parelvissers' diepzeesponsjes, costuums voor drama en voor kolder Dat alles ligt maar op een zolder In afwachting der procedure, kwam ook het motje listig gluren. Terwijl de mens maar procedeert, argumenteert en debatteert, door hartstocht voor het recht verteerd, zijn de costuums nu écht verteerd, en ligt de Graaf van Monte Christo, daar nèt zo mottig als Mephisto, en zonder charme ligt daar Carmen, met zwaar ajour bewerkte armen, want ook het Motje plant zich voort, hoort ongestoord het heerlijk woord: ^Ik heb je lief! Breng larfjes voort!" Gun toch die Mot z'n egoïsme. Dat is z ij n existentialisme. Gemeente! Make the bést of it, als Mot in jas en vesten zit, en schrijf met spoed een prijsvraag uit, voor 'n opera met nieuw geluid, natuurlijk niet „Mottige Janus", een stuk, dat heel lang van de baan is, maar 'n NIEUW stuk, waarbij dan géén traan is, door Mot in Jansen Tilanus. Een prijsvraag, die van DEZE tijd is, en louter aan de Mot gewijd is. Dan hoeft die mot ons niet te fnuiken, en zijn costuums nog te gebruiken. Mag ik hier vast een voorbeeld geven? Daar rijst het doek. U ziet het zweven. Daar staat de nobele Gravin, met Mot als motto zet zij in: Gravin: Door weemoed ben ik schier verteerd Omdat mijn hart de zon ontbeert. Verteerd is daarbij óók tenslotte Mijn* mooie jumper. Door de motten Die kleine vlindertjes, die schurkjes. Soupeerden van mijn fraaiste jurkjes. Mijn schoon paleis is onbewoonbaar. Want de gordijnen zijn ontoonbaar. Geen hofbal helpt in dit geval Hier helpt alleen de kamferbal Grgaf: Ik ben van adellijken bloede. En broedde (houdt U mij ten goede) Steeds op geschenken zonder góten. Costuums. waaraan géén motten vraten, Ook mijn toilet, dat moogt U weten, Is door de motten aangevreten. Maar zullen motten ons bedotten? Gravin! Laat toch de zotten spotten Aanvaard deez' bloes! Eéns was ze motvrlj En 'k geef een kus er zónder spot bijl Vervolgens komt natuurlijk 't koor, en liefelijk klinkt ln ons oor. dat koor van spuiters, vol van pit, voorzien van Shelltox en van Flit. Zij spuiten met Vereende Spuit: 't Geluk erin, de Mot eruit.... Zo wordt Den Haag wereldberoemd, alóm geroemd en steeds genoemd, omdat men van de nood een deugd maakt, en door het motje zelfs tot vreugd raakt. Dat diertje kan ons zo zelfs lief zijn. Wij moeten niet te aggressief zijn; niet zeggen: „Motje, mot je mót?", maar stil berusten in ons lot Op een toneel vol mottenkasten, zal 't Haagje ons op kunst vergasten, die gróóts is. niet bekrom pen-klein, een kunst, die een succes zal zijn, met Leitmotif en zoet refrein: „Na Motregen volgt Zonneschijn)" WOUTERTJE. "yrolljk klingelde op gezette tijden, d.w.z, vóór de oorlog, het carillon in 670 inwoners tellende Engelse dorpje Essendon. De dorpelingen hielden van hun St. Mary's kerkje en van hun caril lon. In enkele gezinnen telde men een carlllonnist, want Essendon had niet één man. die het bespeelde, maar een hele groep carillonnisten, die om beurten de toren bestegen en de klokkeklanken over de huizen lieten horen. Toen kwam de oorlog, een bom die schade aanrichtte en het carillon zweeg, lange tijd, jarenlang. •Aanvankelijk misten de bewoners hun •carillon; het plaatsje leek uitgestorven: vele mannen weg en dan ook nog geen klokkenspel. Maar ziet. de oor' g nam een eind. de toren en de klokken werden hersteld en o jammer, juist hierdoor werd de vrede weer wreed verstoord, althans voor zover het Essendon betrof. Want.... de oude klokkenisten waren bijna allen verdwenen: gesneuveld in de oorlog, op hetziekbed gestorven, te oud geworden om de toren te bestijgen. De enige nog aanwezige klokkenist van de oude garde de zestigjarige Fred Bamford ging niet bij de pakken neerzitten. Hij begreep, dat de dorpstraditie moest worden her steld en dat een nieuwe garde klokke nisten moest worden opgeleid. Derhalve riep hij Jongens en meisjes op, die wil- *59 589-90. Nou, 't was echt gezellig, hoor, daar in de tent van Pippel Ze vergaten helemaal de regen, die op het tentzeil kletterde, en ze verveelden zich niets! Want die Pippel was 'n aardige vent. die leuke muziek maakte en allerlei wist te Zo zaten ze met z'n viertjes daar '9 hele poos en ze dronken thee; met 'n koekje erbij, want die had Pippel ook bij zijn provisie! Maar toen Bunkie een poos later eens z'n hoofd buiten de tent stak, scheen warempel de zon weer. Zeg, Jongenshet ls weer droog, kijk maar! riep hij. Ja. het was zo. En omdat ze zo lang in de tent te gast waren geweest, moesten ze heus weer terug. Want het was nog een hele tippel naar huis! Ja. zei Pippel, Jullie moet nou maar weer op stap gaan. anders kom Je te laat thuis en kryg je brommen! Ze bedankten hem hartelijk voor de gezellige uurtjes en voor de schuilplaats. -g Ik blijf hier nog een poosJe komt vandaag of morgen maar weer eens •an, hoor! den leren het carillon te bespelen Het enthousiasme bleek groot: tal van candi- daat-canllonnisten gaven zich op en Fred Bamford koos acht leerlingen uit. Besloten werd de Maandagavond als les- avond in te stellen. En hiermede was de knuppel in het hoenderhok geworpen en Nverd het carillon, dat eertijds de mensen had verenigd, omdat ze gezamenlijk in aandacht en liefde naar de klanken lui sterden, een splijtzwam, die de bewoners in twee kampen heeft verdeeld die el kaar zó fel bestrijden, dat onze Hoekse en Kabeljauwse twisten van weleer er bij in het niet vallen. Men heeft thans V.C.'s en T.C.'s. Voor-carillonnisten en Tegen-carillonnisten. Laatstgenoemden zeggen, dat de oefen avond op hun zenuwen werkt, want na tuurlijk zijn de leerlingen, al waren hun vaders cn grootvaders nog zulke kranige beiaardiers, niet ineens volleerd. Sommi. ge hameren er op los of een klok een een stuk plaatijzer is. anderen slaan tel kens en telkens weer een verkeerde toon aan. De babies in de wieg worden er van wakker en vermengen hun gekrijt met de valse tonen daarboven, zieken winden zich zó op, dat ze uren. nadat men de beproeving weer voor een week heeft gehad, niet kunnen inslapen. Anderen daarentegen zijn blij de oude klanken weer te horen, al gaat er dan wel eens eentje mis en vergoelijkend voeren ze aan. dat de acht geestdriftige jongens en meisjes het toch moeten leren en heus erg hun best doen. Hetgeen niet weg- neemt, dat de eerstgenoemde groep zien beklaagd heeft bij de Graafschapsraad en deze zal nu in zijn hoogste wijsheid uitmaken wat men er mee aan nioet, met het Essendonse Carillon-vraagstuk, twistappel in een gemeente van 670 zie len van wie acht jongens on meisjes plus een zestigjarige piet meetellen, bui- ten de partijen staan, omdat ze zelf de onruststokers zijn en dus eigenlijk dub» bel en dwar* partij zijn. Gesneuvelde Franse militairen naar Frankrijk Op 12 Augustus zal, op Initiatief van de Nederlandse regering, te Roosendaal een plechtigheid worden gehouden ter gele genheid van het eerste transport van de stoffelijke resten van 600 Franse militai ren, die in de oorlog op Nederlandse bodem vielen. Op bovengenoemde datum zullen de lichamen van 120-gesneuvelde militairen naar Roosendaal worden over gebracht. waaronder dat van generaal Deslaurens, die in de Meidagen van 1940 bij Vli«8ingen snéüvelde. - «tikker t>U Spaak. Minister Stikker heeft zijn relfi naer Straatsburg te Brussel onder broken om een bezoek te brengen aan zijn Belgische ambtgenoot. Spaak, ter bespreking van vraagstukken betreffende de Baad van Europa. zaterdag a augustus 1949. EERSTE BLAB - PAGINA S. 7»m onrecht is, weten we lang zamerhand wel. In de donkere jaren van de bezetting, die nog maar kort achter ons liggen, hebben we dagelijks van de bezetter groot onrecht ondervonden. Maar ook vóór en ni de oorlog was onrecht aan de orde van de dag. Onrecht ons aangedaan door. anderen, daarover kunnen we mee spreken. We hoeven er niet lang over na te denken om hiervan voorbeelden aan te-halen. En wat onszelf betreft, ach ja, wij doen een ander ook wel eens onrecht aan. Natuurlijk niet zo erg, als een ander ons. Wy zouden zo iets niet kunnen. Het onrecht heeft in de samenleving altyd overheerst. Daarom is het tot op de dag van vandaag altijd verkeerd gegaan in de wereld. Uit onrecht kan nooit iets goeds worden geboren. Er zyn nog landen in de wereld, waar dit duidelijk blijkt; de landen, waar de ongeschreven wet heerst, dat ieder onrecht iemand aangedaan door hem persoonlijk gewroken mag worden. Dat jjjn de landen, waar het mes de men gen los in de hand ligt, waar bloed vloeit, het kostbaarste sap der wereld, zoals Goethe eens zei. Neen, uit onrecht is nooit iets goeds geboren. dat weten we allemaal. Uit de praktijk van het leven. De wijze Salomo waarschuwde in zyn spreuken reeds voor de gevolgen. Die onrecht zaait, zo staat er, zal moeite maaien. De mens heeft de waarheid hiervan ondervonden. Door ons onrecht, dat we in de eerste plaats anderen aandoen, leven we in moeite. Door het onrecht leeft de gehele wereld in moeite. Er is moéite geoogst. Dat was het resultaat van alles wat onder onrecht kah wor den samengevat, van aUes wat niet- recht is. Het jammerlijke is, dat we de dingen zo goed kunnen onderscheiden, dat we een knappe analyse kunnen geven van de gebreken, die onze tijd aankleven, maar dat we niet bereid zijn ook maar mee te werken om hierin verandering, verbetering te brengen. Wij gaan door met het on recht, omdat het ons zo dikwijls zo goed van pas komt; omdat het ons kan helpen. Wy doen onrecht omdat we er wel eens mee vooruitkomen in de wereld, of omdat het ons kan helpen, kan redden uit een benarde positie. Maar daarna, als dat ogenblik, die benarde positie is gered, wat dan! Dan gaan we, vroeg of laat. ervaren, dat Salomo het ons duidelijk heeft voor speld: Die onrecht zaait, zal moeite Geen secretaresse meer nodig! De A.C.E.C te Qherlorei, een van de grootste fabrieken van electrische materia len en toestellen ln België, heeft een variant gevonden op het.tot dusver beken de systeem om de menselijke stem of r te geven. Men heeft n.l. een apparaat uitgevonden, dat briefpapier met magnetische poeders prepareert, waarna het de menselijke stem vrijwel feiliooa opneerfit. De Aken- man zal in de toekomst, aldus een mede deling van A.C.E.C., voor zijn appar%gt rustig even een zakelijke mededeling aan zijn relaties kunnen doen. het ogenschijn lijk volkomen blanco vel papier ln eeh enveloppe sluiten en per post versturen- De ontvanger, die een dergelijke blanco brief, voorzien van een briefhoofd van zijn relatie krijgt, zet het «tuk papier in zijn ontvangstmachine en prompt klinkt de stem van de afzendfer door het vertrek van de ontvanger. De A.C.E.C. zal waar schijnlijk reeds dit najaar met apparatuur en „briefpapier" op de markt komen- Elk gezin een auto In totaal waren er einde 1948 in de Unie van Zuld-Afrika 551.383 motorrijtuigen in gebru.k. In dat jaar zijn er 85.272 nieuwe motorrijtuigen in het land ingevoerd, waarvan 57.782 uit de V S. Op iedere 4 a 5 blanke inwoners van de Unie bezit er één een auto. Het is een natuurlijk gevolg van de Schaarste aan andere communicatie middelen en van de grote afstanden. Een auto is hier geen luxe. doch veelal gebie dende noodzaak. In het Laboratorium voor Wetenschap pelijk Onderzoek der N.V. Philipa Gloei lampenfabrieken te Eindhoven i« een bacteriedodende lamp ontworpen, die van groot nut zal kunnen zijn in de strijd tegen het bederf van levensmiddelenen andere voor bacteriën en schimmels ge voelige producten. De lamp, die reeds in productie is genomén, levert een «terke ultraviolette atrallng, welke op bacteriën, schimmels, gisten en dergelijke micro organismen een vernietigende uitwerking heeft. Door de kostbaarheid en de moeilijke hanteerbaarheid van de oudere ultra- violetstralers is er tot dusverre nog weinig van gekomen om bederf en rot ting door bestraling tegen te gaan. Thans echter heeft de techniek der mo- De bacteriedodende lamp ziet er als een T.L.-buislamp, doch zonder fluorescerend poeder op de binnertwand van de buis. derne gasontladingen een nieuw soort lamp gebracht, welke juist die straling uitzendt, die de bacteriën vernietigt. Het is een lage-druk-kwlklamp, die ver geleken kan worden met een T.L.-buis- lamp, maar dan zonder fluorescerend Door haar eenvoud van bediening en installatie opent zij grote mogelijkheden voor tal van bedrijven, waar men met bederf door bacteriën, schimmels of gis ten te maken heeft of waar in het alge meen micro-organismen schadelijk zijn. In de eerste plaats zijn dat de levens middelen verwerkende .ndustrieën, waar in jaarlijks enorme hoeveelheden door bacteriën en schimmels bederven. In Amerika schat men het bedrag, dat op die manier verlóren gaat, op 750 mlllioen dollar per Jaar. Nemen we als voorbeeld van zo'n levnsroiddelen verwerken-de industrie eens een zuivelfabriek, dan is de tap- ruimte daarin een zeer kwetsbare plek. De te vullen blikjes rollen, nadat zij zo. goed mogelijk gesteriliseerd zijn, op de transportband binnen om er automatisch gevuld en dichtgefelst te worden. In deze warme én vochtige ruimte is de mogelijk heid tot infectie zeer groot, vooral in de Door nu boven de transportband en de vulmachine bacteriedodende lampen san te brengen kan men eventuele besmetting aldaar voorkomen en op die manier heeft men in bepaalde gevallen de uitval der gevulde blikjes reeds zeer aanzienlijk weten te verminderen. Ook in vruchtensapfabrieken, bier brouwerijen. koelhuizen, gistfabrieken enz. zal men de efficiency van de pro ductie aanmerkelijk kunnen opvoeren door het gebruiken van de bacterie dodende lampen. In opslagruimten, waar men met schimmel te kampen heeft, zo- Hllv. 1 (KRO) 6 Orkest; Ji.05 Actualiteiten; 8.1» Journalistiek weekoverzicht; 6.30 Ned. Strijdkr 7 Nieuws; 7.15 Kath. in Frankrijk; 730 Zuidzee er prairie; 7.45 Rea.uiz.; 8 Nieuws; 8 05 De gewone man: 8 12 Benja- mlno Gtgll; 8 10 Lichtbaken. 8.48 Gr.pl.; 9.15 Zomeraproeten 10 Metropole Qrk.; 10.30 WIJ lulden de Zondag tn; 11 Nieuws; 11.20 Conc. Hllv II (VARA) Nieuws; 615 Populaire liedjes; 7 Artistieke staalkaart; (VPRO) 7 30 vier vrouwengestalten. 7.45 Boekbespreking: 8 Nieuws; 8 05 Dingen van de dag. 8 12 Varia. 8 15 Johann Strauss, 9.46 Socialistisch commentaar: 10 Johann Strauss; 10 45 Men sen die wij wel eens ontmoeten; 11 Nieuwe; 11|| Kwartet Jan Corduwener; 1135 Gr.pl. ZONDAG 7 AUGUSTUS. Hllv I (KRO) 8 Nieuws; 8.15 Chopin: 8.30 Hoogmis; 9 30 Nieuws; (NCRV) 945 Fluit en viool: (IKOR) 10 Kerkdienst. (NCRV) 11.30 Zangkoor; (KRO) 12.15 Apologie; 12.35 Hallé Ork 12.40 Lunchconcert; 1 Nieuws; 1.20 Amusements Ork.: 1.45 Uit het boek der boeken: 2 Kamermuziekconcert; 3 Kroniek beeldende kunsten; 3.10 Wereldlijke can tates van Bach: 4.10 Sport; 4 25 Vespers: (NCRV) 5 Kërkdlenst; 6.30 Ned. Strijdkr.. 7 Gewijde muziek: 7.15 Causerie; 7.30 Nieuws; (KRO) 7.45 Gr.pl.; 7.50 In 't Boeckhuys; 05 De gewone man; 8.12 Symphonette Ork •-30 Salzburger Festsplele: (145 Plano; 10 Hoorspel; 10.37 Actualiteiten: 10.48 Avond- Hilv. II (VARA) 7 en 8 Nieuws; 8 18 Albert Sandler. 0 Hallé Ork.; (VPRO) 10 Voor de ouden v. dagen; 10.05 Morgenwijding; (VARA) 10.20 Paul Godwin Ork.; 10 30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.20 Plano; 11.40 Voordracht; 12 De kleine man; 12.38 Kwartet Jan Corduwener; 1 Nieuws; 1.15 Kalenderi 1.20 Roemeens Ork.; 1.50 Zang; 2 Violoncel; 2.30 De gevaren der zee: 2.45 Orkest; 3.10 Duif en doffer; 4.24 Belshazzar's Feast, 5 Voor de Kleuters; 5.15 Vacantie- vertelllng: 5.30 Frans programma. Avondprogramma. Hllv. I (NCRV) 6 Melachrlno Örk.T 4.15 Sport; 6 30 Ned. Strijdkr 7 Nieuws; 7.15 Onder de leeslamp, 7.30 Actueel geluld; 7.45 Ravel:.8 Nieuws; 8.15 Gebedsuur; 9 30 Kerk- concert; 10.15 Gr.pl.; 10.45 Avondoverden- klng; li Nieuws; 11.15 Phllh. Symph. Ork. van New York; 11.40 Orgel. Hilv. II VARA) 6 Nieuws; 6.15 Varia; 6.20 Malando; 8.45 Parlementair overzicht. 7 Washington Nationaal Symph. Ork.; 7.10 Deense Volkshogeschool; 7.30 Alma Muslca; 8 Nieuws. 8.05 Dingen van de dag; 8.15 Cor Steyn; 8.45 De a.s. Bonde Tafel-Conferentie. 9 Actuele kanttekeningen; 9.30 Salzburger Festsplele; 11.15 Nieuws; 11.30 Orkesten. «er roesten; 84Q Orgel; 0 Or.pl.. 9.10 Post duiven; 9.15 Gr.pl.: 9.45 Geestelijk leven; 10 Meester-Trlo; 1030 In de tuin der Poëzie; 10.50 De Jonge Flierefluiters; 11.15 Triangel. (AVRO) 12 The Frickley Colliery Band. 12.30 De Zondagclub; 12 40 Viool en plano: 1 Nieuws; 1.20 Musicorda: 1.50 Even afreke nen heren; 2 Weena Phllh. Ork.; 2.05 Boe kenhalfuur: 2.30 Concert; 4.10 Plano-duo: 4.35 Sportrevue: (VARA) 5 Mandoline Ork.; 5 20 Arbelderszangvereniglng; 5 40 Accor deonvereniging: 6 Nieuwa; 6.15 Sport; (VPRO) 6.30 Studlodlenst: (IKOR) 7 Luls- terciuba; 7.30 Het woord spreekt ona aan; (AVRO) I Nieuws; 8.06 Reportage; 1.15 The Royal Scots Greys; 1.48 Hoorspel9.25 San- dor Vldak: 0.40 Dat kun »e begrijpen; 0.50 Cabaret Manne-Minne-Moellijkheden; 10.25 Gr.pl.; 10.30 Goois Vocaal Kwartet; 11 orgel*18' US skymuteri: 1145 pt*n0 en MANDAG 0 AUGUSTUS. Dagprogramma. Hllv i (NCRV) 7 en 0 Nieuws. 0.15 Te Laudamus; 1.45 Viool en plano; 015 ochtendbezoek; o 30 Commentaar op kus- «engevecht; 9.40 Phllh. Ork.: 10.30 Morgen- dienst; n Philadelphia Kamerstrijkork. 1120 oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Piano recital. 12.10 Lunchklanken12.33 Trio Fantasia; i Nieuws; 1.15 Mandollnata; 1.45 zang en Orkest: 2 Voor dé Jeugd; 2.35 Ra dio Phllh. ork.; I.3Q Zangrecital: 4 pUbel- 4 45 Vl°°l «n plano; 8 Kleuters: 8.18 Strijkorkest; 5 48 Reg. uit*. al* bijv. ln kaaapakhuizen. kan men zich door gebruikmaking van deze lampen veel werk en veel zorg besparen. Hoe en op welke wijze men de bac teriedodende lamp zal moeten aanbrengen dient voor elk geval afzonderlijk be keken te worden. Het hangt er namelijk van af of men de bacteriën door directe bestraling wil doden of dat het er voor al om gaat de lucht eterlel te houden. Bij het steriliseren van vloeistoffen moet men er voor zorgen, dat de straling overal diep genoeg in de vloeistof door dringt. De bacteriedodende lamp dient boven dien zo gemonteerd te worden, dgt de huid en vooral de ogen niet aan de ultra- violettestrallng worden blootgesteld. Ook kan men de schadelijke werking op de ogen voorkomen door het dragen van een blank glazen bril of een zonneklep. De bacteriedodende lamp ls nog Jong en de ervaringen er mee zijn nog gering, doch in bepaalde gevallen, bijvoorbeeld in de zuivelindustrie, heeft men reeds belangrijke successen geboekt. Nog meer vrije prijzen In dé Staatscourant van gisteren zijn gepubliceerd een beschikking tot vrijla ting van prijzen voor enige textielgoe- deren en de vijfde wijziging prijzenbe- schikking textielhandel 1948. Hierdoor zal een aantal textielgoederen, waarvan de handelsmarges reeds eerder waren vrijgelaten, ook wat het confec- tionneren betreft niet langer aan prijs- voorschriften gebonden zijn. TegelijkerT tijd zijn de fabrikantenprijzen en handels marges van nog enkele anderfe artikel#! vrijgelaten, zoals reisdekens, kunstledér, band en veters. Het universiteitsgebouw van Straatebutg, waarin de Raad van Europa op 8 Augus tus voor de eerste maal zal bijeenkomen. Ontslag beroepspersoneel Koninklijke Marine Korporaals en manschappen «behorende tot het beroepspersoneel der Koninklijke Marine, wier dienstverband vóór of op 1 Januari 1943 was geëindigd en die sinds dien geen reëngagement hebben gesloten, kunnen met ingang van heden hun ver zoek tot ontslag Indienen, welk verzoek alsdan zal worden ingewilligd. Korporaals en manschappen, die zijn overgebracht naar de Koninklijke Marine reserve, doch wier dienstverband eveneens vóór of op bovengenoemde datum Was geëindigd, zon der dat zij sindsdien een reëngagement hebben gesloten, zullen op hun verzoek van de werkelijke dienst worden ontheven. Korporaals en manschappen, dienende in Indonesië of Nederlandse Antillen, die aan genoemde eisen voldoen, doch wier gezin nen op 's rijks kosten naar deze gebieden zijn overgebracht, zullen eerst hun ver blijf aldaar moeten uitdienen, alvorens een dergelijk verzoek kan worden ingewil ligd. De aandacht van betrokkenen wordt er echter op gevestigd, dat bij inwilli ging van het verzoek het in de toekomst niet mogelijk zal zijn, wederom vrijwil lig in beroepsdienst terug te keren. Van zelfsprekend wordt dus geadviseerd geen ontslag aan te vragen, alvorens een pas sende burgerwerkkring is gevonden. Nederlandse stafchefs naar Parijs De Nederlandse chefs van staven, gene raal mr H. J. Kruis, vlce-admiraal jhr E. J. van Holthe en luitenant-generaal C. Giebel zijn Vrijdagmiddag om 3 uur met een vliegtuig van het vliegveld Valken burg naar Parijs vertrokken. Zaterdag zullen zij daar een onderhoud hebben met de chefs van staven der Ver enigde Staten van Amerika, die thans een bezoek aan Europa brengen. tj1INDE,LIJK ls het dan zover, dat wij weer onze eigen rubriek hebben Hoe deze nu in te delen? Vele thulsspelers hoort men meermalen de verzuchting slaken „Was er nu maar eens een duide lijke en beknopte uitlegging van het begte systeem. Ik zou ook liever volgens een bepaald systeem spelen, want op wed strijden heb je zonder systeem weinig ln te brengen. Maar ik zie er tegen op, daar voor dikke boeken te doorworstelen en speel dus maar volgens mijn eigen ge dachten". Wedstrijdspelers daarentegen zeggen, dat zij hun systeem door en door kennen, maar gaarne eens zouden willen wpten, hoe zo'n wedstrijd nu precies ln elkaar zit en wat men op een wedstrijd nu mag en niet mag. TERUGKEER NAAR HET EILAND (II) (Eigen reportage). ELK EILAND heeft zijn eigen karakter. Zee, duin en bos hebben hun locale kleur en vorm. De zeeweg erheen kent zijn eigen koersen, zijn banken en vaar waters. De branding slaat anders op de gronden dan elders en zijn volk heeft zijn eigen leven en ambities. Op „West" leeft men rond de haven en de schepen. Geen' manskerel, die een weinig actieve dag tussen de muren kan blijven zitten. Hij beent naar de haven, als hij zijn witte pet heeft opgezet. En bij 't Wakend Oog zal hij zijn maats vinden, met wie hij kan uitkijken over het wad naar de eenzame coaster, die daar voor anker ligt te wachten op beter weer om met zijn deklast hout verder te gaan. Of het Schuitengat afturen in de richting waar Vlie als een zwarte langgerekte richel boven de horizon ligt. En waar hij kan praten over schepen en vaart. De houten Oceaan ligt er in zomer- slaap aan dp steiger te dommelen met een fluitend lied in 2^jn want. In het havenkommetje rusten wat tjalken van de overtocht van de vaste wal uit. En er is ook die kleine blauw en wit geschil derde Twenthe. die motorreddingboot al* tijdelijke plaatsvervanger van die knoerst van een Brandaris. die naar de werf is voor nieuwe motoren om van 't winter op de gronden weer te kunnen raggen in de grondzeeën, als er zo'n arme ilokker door de Noordwester, naar die brullende schuimhel is geranseld. Kijk, dat is eigenlijk echt Terschellings weer. Als de wind door de iepen van de Torenstraat jaagt en de toren gromt en ronkt. Als het Schuitengat witte koppen heeft. Dan loopt er al een knap zeetje in het Boomkensdiep. Om van de gronden maar niet te spreken. En gaat u achter Nap het duin over, tussen de lage zeedennen door. dan grijpt de jagende wind u bij de kladden. De Noordsvaarder is breed en gruwelijk van verlatenheid. Heel ver is de zee. En tus sen haar en u dus die Noordsvaarder. waar het droge zand in slierten wordt voortgejaagd tot de pollen en de groene duintjes. Dat is Terschellings weertje, wat rauwig, maar manlijk, zilt en zonder poespas. De Noordwester jaagt de muize nissen uit uw hoofd. Dat heeft een mens ook wel eens nodig. Zelfs rauw weer heeft dus z'n goede kanten. 's Avonds op diezelfde plaats en de wind nog steeds voortvarend, flitst tel kens die witte bundel van de stenen reus achter u. over uw hoofd. Het is kil en duister. Het jagende zand kent geen me delijden. Maar ln de verte, waar de bran- De Holland nadert de haven van Terschelling. ding brult, pinkelen lichtjes. Dtgr boksen de grote en de kleine stomer, de dartele coaster tegen wind en zee. En duivels voorzichtig niet te verlageren. Want die lamp van de Brandaris mag wenken, ze hebben een heilig respect voor die ge vaarlijke gronden, waar grondzeeën razen om van ta ijzen. Daar ligt nog de gebroken Kattowice, waar ze op Ter schelling nog vers van vertellen. Toen de Brandaris een tocht maakte, die niet voor de poes was. Een van de hartigste van de laatste tijd. Machinist Swart, die 12 jaar op de oude Brandaris bij elke uitvaart maar weer in die nauwe motor kamer kroop, terwijl het mangatdeksel boven hem werd dichtgeschroefd, om de motor maar op gang te houden in die rondtollende ruimte; die 23 jaar op de nieuwe Brandaris de machine vertroetel de en er de zweep over legde als het menens werd, lag daar begin Maart met een knaap van een griep in bed. Binnen blijven. commandeerde de dokter, toen hij waarachtig nog mee wilde naar de Kattowice, de Poolse strander. die brak en waar een verhaal van nylpns over rondgaat, waar u toch niet helemaal achter komt. Elke boot die van de vaste wal komt, ziet u onder een massa-belangstelling binnenlopen. En de enige klacht is. dat het voor het zeegat zo Spaans toegaat. Daar lachen de Terschellingers wat vriendelijk-meewarig om. Spaans? Nu? Een stijf briesje. Nou ja. de haven ziet er wat winters uit vanwege een paar bij leggers, die vanmiddag zijn binnenge komen. omdat ze het op zee wat te gortig vonden, die coaster Nederland, tot z'n merk erin en een deklast van wat-ben- je-me. En die Rotterdamse coaster Leuve. haven, die maar met 80 ton lading uit Zweden op weg naar Antwerpen, als een blaas op het water liggend, vanmorgen benoorden Ameland in vier uur maar negen mijltjes in de zee wist op te bok sen. die hebben maar even de beschut ting van de Terschellinger haven gezocht om wat handzamer weer af te wachten. Maar Spaans? Nou ja. een beetje bruin en roerig, maar 't gaat nog best. En die coasters hebben gelijk. Die liggen maar te springen en olie te verstoken en vor deren niet veel. Kunnen het beter even aanzien, 's Winters liggen er wel eens vijftien. Zo is Terschelling met winderig zo merweer, als er een bul overheen jaagt dat het giert. Zegt u niet. dat roerig weer zijn char mes niet heeft. En vooral op dit eiland. 's Avonds in de gelagkamer van Nap is er wel zo'n zilt verhaal te beluisteren, dat een boeiende zee-roman zou kunnen wórden. Buiten is he't dan donker en win derig. Maar de Brandaris zwaait zijn reuzenwieken licht ver over zee. En in de haven rukken de schepen aan hun trossen. Verteld door Hulbert Vet Hij kwam even later te voor schijn met 'n groot brandblui-apparaat. Hiermee gewapend zette het moedigo knaapje de achtervolging ln. Hij achterhaalde na enkele minuten het zwevende wassenbeeld. „Nó zal ik jullie krijgen!" beloofde Wlmple grim mig de onzichtbare ontvoerders. Tege lijkertijd opende hij de kraan van de spuit. Wit ichuim breidde zich sissend over het wassenbeeld uit. Maar niet alleen over bet wassenbeeld. Door het ichuim werden de onzichtbare ont voerders ineens zichtbaar, hoewel ze ctft in het begin niet eens beseften. Plotseling gilde een van de bandieten het uit van schrik, en daarop lieten sok de andere bandieten soortgelijke geluiden horen. Even was het een verwarring, maar toen lieten de scha vuiten het wassenbeeld vallen en het ichuim nam de vlucht. Wlmple kon van verbazing bijna geen woord uitbrengen. „Wie had dót ge dacht I" mompelde hij.... 39) Tot haar verbazing merkte ze aan tafel, dat het gezelschap met een persoon ver minderd was. Ralph Fenton was vertrok ken. Hij ls vanmorgen met de vroegtrein naar de stad gegaan, zei Kitty. Hij hij is plotseling weggeroepen, voegde ze er bij. Er volgde een wat verlegen pauze, toen begon iederen opeens over wat anders te praten, zodat Nan slechts kon raden, dat er iets moest zijn voorgevallen tussen Penelope-en de zanger, iets waarvan ztj niet op de hoogte was. Dadelijk na tafel trok ze Kitty in een hoek en vroeg uitleg. Waarom is Ralph weggegaan? vroeg ze. En waarom keek je zo ongelukkig toen ik naar hem vroeg? En waarom bloosde Penelope? Ik denk. dat Ralph haar gevraagd heeft. Het schijnt besmettelijk, mompelde Nan zachtjes. 1 Wat zei Je? O. alleen dat het nogal eigenaardig lijkt, dat een pas verloofd man dadelijk daarop nkar Londen vertrekt. Maar hij is niet verloofd dat is het juist Penelope heeft hem geweigerd. Geweigerd? Maar (haar waarom? vroeg Nan verbaasd. Vraag haar dat maar liever zelf, misschien krijg Jij het er uit. want Jij' schijnt het struikelblok te zijn. Ik? Ja. Ik heb Ralph nog even gesproken voor hij wegging. Hij scheen erg down. de stakker. Hij heeft Penelope trachten over te halen „ja" te zeggen en een datum voor hun huwelijk vast te stellen, daar hij een heel goed aanbod voor een korte tournée in Amerika heeft gekregen werkelijk tegen een geweldig honorarium en hij wilde dat niet aannemen tenzij zij eeret met hem trouwt en meegaat. Penelope gaf hem als enige reden voor haar weigering op. dat ze nooit zal trou wen zolang jij haar nodig hebt. Nan verwerkte deze mededeling in stilte, toen zei ze kalm: Ala dat alles is. hoef je niet langer ln zak en as te zitten en kun je Ralph naar zijn hotel teletóneren morgen terug te komen. Ik Ik zal vanavond met Pene lope praten. Kiti iltty staarde haar verbaasd aan. 4 Je schijnt erg zeker van Je zaak. z«i ze weifelend. Ja. dat ben ik ook. heel zeker Ik-Zal geen vijf minuten nodig hebben om Pene lope te overtuigen, dat het absoluut niet nodig is om voor mij ongetrouwd te bljj- ven. Nu ga ik er op uit om in mijn eentje een sigaret te roken. Houd iedereen van me vandaan, dan ken je de beste Kitty keek haanjbnderzoekend aan: op een paar koortsa«Mige plekjes op haar wangen na was het gezicht van het meisje zeer bleek, haar ogen schitterden te sterk én er waren zware kringen onder Goed. zei ze vriendelijk, ga in een van de lange stoelen liggen, ik zal zorgen dat niemand je komt hinderen. Maar Nan was niet in de stemming voor een lange stoel Ze stak een sigaret op en liep rusteloo». verdiept ln gedachten, het pad op en neer. Het kwam haar voor of het Noodlot haar plotseling een duw had gegeven ln de richting van een huwelijk met Roger. Ze wist nu, dat Penny Ralph alleen ge weigerd had om haar om haar niet ■Heen te laten. Al* ze haar nu vertelde, dat ze met Trenby ging trouwen, zou de enige hinderpaal uit de wjeg zijn geruimd. Deze nieuwe factor deed de weegschaal sterk overslaan ten gunste van hfcar huwe lijk met Trenby. Eindelijk nam ze een besluit. Er waren twee kansen, twee wegen, die van hem af kohden leiden. Als die beide wegen af gesloten werden, zou ze zich met het getij mee laten drijven dat hem in zijn armen Icheen te jvillen yoeren. Ze ^ou haar ulterstë best doen Pene lope te overreden met Ralph «Fenton te trouwen, onafhankelijk van het feit of zij zelf trouwde of niet. Dat was de eerste kans. Want als ze er in slaagde Penny te bewegen Óp haar weigering terug te komen zou' ze voelen, dat ze althans een slag had toegebracht aan het lot. dat haar voort scheen Te drijven. Als Penelope obstinaat bleef, zou ze Trenby morgen ronduit zeggen.. d#t ze hem niet Hef had. hem alleen gr&ig mocht lijden en ze zou er op staan, dat hij het feit dat er leqmnd anders in haar leven was gewe«t ch« aanspraak maakte op haar hart. Jènderi de ogen zag. Dat zou haar 'tweedëi kanr zijn. En als Roger weigerde zich mèV ole resten te vergenoegen dan zou ze, of ze wilde of niet. weer worden terug gewor pen in die opróerige zee van Verlangen en hunkeren. Maar als hij haar nog be geerde. dan zou ze heel eerlijk tegen hem zijn en zou ze 't zo opvatten dat het haar bestemming was om zijn vrouw te worden. (wordt vervolgt) Allen zijn jiet er echter over een», dat men van de verklaring van een mooi spel heel wat kan leren. Wij zullen in onze volgende artikelen beginnen met enige interessante spellen te bespreken. Tevens verzoeken we onza lezers ons te willen melden voor welke van de twee bovenge noemde rubrieken ztj het meest geïnteres seerd zijn. Natuurlijk zijn we steeds bereid om kwesties over bieden, spelen etc. te beslechten Om te beginnen besjyeken wij een aar dig spel. waaruit blijkt, dat het niet altijd goéd ts eerst de troeven uit het spel te halen. Dit spel zag ik op een wedstrijd spelen, waarbij het ene paar één down ging. De leider verzekerde daarbij nog zijn partner, dat iedereen op dit spel down moest, om dat het spel eenvoudig niet te maken is. Een ander paar maakte echter een over slag. maar speelde het spel dan ook goed af. De kaartverdellng was als volgt: S a. h. v. 4 H a, 6, 3 R 8 K h. 5. 4. 3. 2 S 8 H h. v, b. H 9, 6 S b. 10. 9. 7. R a. 10. 7. 3 K 6. 7 Beide paren boden als volgt: W opende op 1 Hrt, N doublet (informatie-doublet). O past en Z 1 Sch. W 2 Hrt. N 4 Sch. Aan de eerste tafel werd het spel als volgt gespeeld: WEST NOORD OOST ZUID Hh II» H 9 H 5 S 8 S» S 2 S 6 R7 Sh S3 S 7 H 2 8 T 89 S 9 K 8 K 2 Kv Ka K 7 Kh Kb K 6 H 4 K 3 K 9 S10 R 10 R 8 R 9 R 2 Hv H 3 H 6 H 7 Hb H 8 R 9 8b R 3 84 Rv R 4 H 10 K 4 K 19 R 6 Ra K 9 Rh Rb Noord-Zuid verloren dus een Harten slag. twee Ruitenslagen en een Klave renslag. Het spel had als volgt gespeeld moeten worden: Na de eerste slag berekent Zuid. dat, wanneer de 4 ontbrekende troeven 2x2 verdeeld zijn. hij zijn contract kan maken, door 2 ruitenslagen te laten tntroeven. BIJ gunstige zitting van Ruiten, kan Zuid zelfs een overslag maken, doch dit is niet aan te nemen Immers West heeft geopend op 1 Harten In Harten kan hij 1 hoogstens l'/i Hl. hebben, in Schoppen niets, even min als ln Klaveren, zodat de H T (hon- neurtcekken) van West tn de Ruiten te vinden moeten zijn. Is de troefverdeling echter niet 2—2. doch 1—3 of 04. dan is bij het uithalen der troef het contract niet te maken, omdat dan maar 1 ruitenslag Ingetroefd kan worden dus 8 ruiten en 1 hartenslag verloren moeten gaan. Zuid gaat dus eerst eens kijken hoe da troef zit en speelt uit Noord troef 4 naar zijn boer toe dus li 2) SB S 4 S 9 Sb Door het wegwerpen van West van S 8 (de hoogste troef, die de tegenpartij in handen heeft) blijkt al direct, dat de troefverdeling 1—3 is. Zuid mag nu ver der geen troef uithalen. Noord-Zuid heb ben samen 7 Klaveren; zitten de 6 ont brekende klaveren nu 33 dan kan Zuid 2 Klaveren vrij spelen. Hij hoeft dan maar 1 Ruiten- en 1 Hartenslag te verliezen en maakt dan een overslag. Zuid speelt dus nu: 3) K 8 K 2 Kv' Ka 4) K 7 Kh Kb K 6 Door het wegwerpen van West van K P en K 7 (hoog-laag) weet Zuid nu. dat ook de klaveren niet gunstig zitten. West heeft immers geen Klaveren meer. Hij be rekent nu de hand yan West als volgt West had 1 Schoppen en 2 Klaveren. Van de overige 10 kaarten moeten nu 6 Harten zijn want had West 5 Harten en 5 Ruiten dan zou hij na het 1 Schoppenbod van Zuid zeker zijn 5-kaart in Ruiten hebben laten horen, temeer omdat hij daarin 1 01 l'/i H.T nioet hebben om een openings bod te rechtvaardigen West moet dus minstens heer en vrouw van de Harten en aaa, vrouw van de Ruiten hebben o« h. v. b enz van de Harten en aas of heer vrouw van de Ruiten. Zütd moet derhalve zijn speelpjpn veranderen en speelt dus ou uit Noord R 8: 9) Ba R 8 R 9 Rb 0 West ziet nu zijn kans schoon om N—Z down te krijgen. In Noord liggen nog 2 Harten, wanneer Zuid er nu ook 2 heëft (Oost heeft de eerste keer H 9 bijgesoeeld. dus een invitatie om Harten door te spelen) dan maakt West nog 2 Harten- slagen en nog een Ruitenslag. daar Zuid minstens 4 Ruiten moet hebben, anders had Oost hem wel op zijn 1 Harten met 2 Ruiten geantwoord. West speelt dus H v: 6)Hi[ H 3 H 6 H 7 7). H b H 8 R 5 Si Introeven van Oost heeft geen doel. want wanneer Zuid nog een Harten heeft, dan (s de boer van West hoog. heeft hij geen Harten meer dan moet hij toch im- troeven. De troeven van Zuid zijn altijd hoger dan van Oost 8) R 3 8a Rv R2 9) H 2 K 3 K 10 87 10) R 7 Sh Rh R 4 11) H 4 K' 4 K 9 S 9 12) R 10 8 v S3 R 6 13) H 10 K 9 S3 S 10 Zuid kan rustig de Klaveren uit Noord spelen, want al heeft West nog troef dan kan deze toch niet Introeven. omdat Noord-Zuid samen de hoogste troeven hebben. Noord-Zuid makeh dus. bij goed spel. 5 aan trek. daar zij alleen een Har ten- en egn Rultenslag varllezen.

Goudsche Courant | 1949 | | pagina 2