1 f V Japan kon alles beloven Bijbelhandschriften van 2000 jaar Oud ontdekt In Soerabaja komen steeds meer Gouwenaars Meeuwen I - G. Z. C. I In Gouda's omgeving „zoekt men naar olie" Generaal Deflourens: Mort pour la France Het is onrechtmatig Antwerpenaar voor f 8000.— opgelicht ABOLPHUS Service... De Eerste Kamer en de verontwaardiging in Suriname De T.N.I.-actie te Soerabaja In een grot bij de Dode Zee Reiff verbetert wereld record op de 3000 meter WAPENSCHILD VAN DE V.S.I. „Illegale" bisscho in Tsjeeho-Slowakije ppen ïkiie M.P-er Schoonderwoerd heeft een goede neus AT Cl AAR ANNEER Afscheid op Gouds postkantoor Waarnemingsploegen zijn bezig om diep in de grond te kijken 'n „Aard"-ig verhaal 't Centrum Deelnemers aan R.T.C. bezochten Gouda Goudse Spetters r EEl(-> t t i De ontwikkeling van het ladSksische drama (II) ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1940, JAPAN kon het Indonesische volk harte loos alles beloven; het kende geen Verantwoordelijkheid, zoals de Nederlan ders die hadden gekend. Het bedierf het volk ala een kind door het alles te geven wat het maar wenste, alleen om daardoor te trachten het volk aan zijn zijde te krijgen. En dat werd mettertijd dringend nodig, want de Amerikanen gingen de Japanner? terugdringen. De toestand werd kritiek. Daarom beloofde de Japanse minister-president Tojo op 7 September JÖ44 het Indonesische volk onafhanl^elijk- Om er blijk van te geven, dat hét met hun belofte ernst was, erkendeh de Japanners gelijktijdig het roodwit als nationale vlag van Indonesië, welke vlag de inter- Voorspel van rondetafel conferentie Indonesische con ferentie te Batavia ook door Djokja en de B.F.O. is aan genomen als vlag van de Verenigde Staten van Indo nesië. Op 1 Maart 1945 werd een comité tot onderzoek van de voorbereiding van.de onafhankelijkheid ingesteld en op 29 April 1945 werd opgericht het Instituut voor de opbouw van het land. welk instituut vooraanstaande staatsambtenaren zou opleiden. Men begrijpt hoe de Indone siërs, die de zelfstandigheid van hun land nastreefden, in hun fantasie reeds een .Indonesië zagen, waarvan zij de regeer ders zouden zijn Maar de Amerikanen rukten steeds verder op en de leidende Indonesiërs, die de terugkeer van de Nederlanders vreesden, proclameerden daarom een verklaring van vastberaden heid in het weerstaan van Westerse aan vallen Met behulp van het Japanse propaganda-apparaat werd de bevolking opgehitst tegen de Nica-honden. de Nederlands-Indische Civiele Administratie (NICA), het militair gezag, dat reeds in de bevrijde delen van Oost-Indonesië het Indrukwekkende plechtigheid te Roosendaal (Van onze speciale verslaggever) Op indrukwekkende wijze heeft Neder land gisteren 120 Franse militairen, op onze bodem gevallen in de tweede wereld oorlog, de laatste eer bewezen bij het transport naar hun vaderland. Te Roosen daal waren hiertoe vele hoge autoriteiten op de Rondweg bijeen gekomen. Om 11 uur hebben zich hier o.a. verzameld gene raal mr H J. Kruis, de Franse brigade generaal Lehr, de staatssecretaris van Oorlog mr W. H. Fockema Andreae, de generaal-majoor De Bruyne, commandant van het korps Mariniers, mr J. Visser, chef protocol van het departement van Buitenlandse Zaken, de ambassadeurs van Amerika, Canada en China en vertegen woordigers van alle geallieerde landen. De zon brak door de grijze wolkenvel- deh, toen de stoet zich op het binnenplein van de Engelbert van Nassaukazerne in beweging zette. Tien wagens geladen met een droeve last van goede Franse zonen. Een eenvoudig naambordje prijkte op Iedere kist. Verborgen achter de gladiolen stond op de eerste auto de kist van ge neraal Deflourens, die in de Meidagen van 1940 aan het hoofd van zijn pantser troepen in Zeeland zijn leven liet. Langs een haag van ere-compagnieën, gevormd uit onderdelen van Land-, Zee- en Lucht macht, begaf de stoet zich, voorafgegaan door het trompetterkorps van het Depót Pantserwagens, naar de Rondweg. Hier hield de stoet halt, waarna het Wilhel mus klonk. Toen kwam luitenant Baudelot naar voren en lui<i riep hij de namen van de soldaten af. die de reis naar hun vader land zouden beginnen- Mort pour la France, (gestorven voor Frankrijk) ant woordde na het afroepen van iedere naam de kapitein Wattremez des Loges. Een schat van kransen werd vervolgens aangedragen Een prachtige krans van Hare Majesteit de Koningin werd door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militaire Huis op de kist van generaal Deflourens gelegd. Na hem volgde een krans van de Franse regering, gelegd door de heer Dupontavice, direc teur van het kabinet van de minister van Oud-Strijders en Oorlogslachtoffers. Veer tien bloemstukken in totaal werden door' de geallieerde vertegenwoordigers op de kisten, die gedekt waren met de Franse driekleur gelegd. Onder de tonen van Sambre et Meuse defileerden vervolgens duizend man Nederlandse troepen langs de tien wagens. Tot slot klonk het Franse volkslied waarop de stoet in de richting van Nispen vertrok. Hier werden de kis ten met de stoffelijke overschotten in Franse vrachtwagens geladen, die nog vandaag Atrecht zullen bereiken. In de loop' van deze maand zullen in totaal 300 Franse gesneuvelde militairen naar hun vaderland worden overgebracht; 300 zullen in Zeeland worden begraven. Besmet verklaren van bouwwerken Het is reeds herhaalde malen voorge komen. dat z.g. schadecommissies voor het bouwbedrijf een bepaald bouwwerk be smet verklaren. Door zo'n verklaring wordt aan de bij de schadecommissie aan gesloten onderaannemers en handelaren ln bouwmaterialen verboden werkzaamhe den of leveranties ten behoeve van dat bepaalde bouwwerk te verrichten. De re den voor een dergelijk verbod is veelal, dat de hoofdaannemer door financiële moeilijkheden niet aan zijn verplichtingen jegens de opdrachtgever de leveranciers en de onderaannemer kan voldoen. Door middel van de boycot die het gereedko men van het bouwwerk verhindert wil len 8e schadecommissies dan bereiken, dat de opdrachtgever de vorderingen van le veranciers en onderaannemers voldoet. Twee Amsterdamse bouwverenigingen en het Rijk hebben de vraag naar de rechtmatigheid van een besmetverklaring aan het oordeel van de rechter onderwor pen In hoger beroep heeft het Amster damse Gerechtshof uitspraak gedaan. De besmetverklaring werd daarbij als on rechtmatig gebrandmerkt en de schade commissies werden verplicht, hun boycot terstond op te heffen- Door deze uitspraak is niet alleen in het onderhavige geval een beslissing genomen, aldus het ministe rie van Wederopbouw en Volkshuisvesting maar ook voor de toekomst zijn de voor de woningvoorziening schadelijke werk en leveringsverboden niet meer mogelijk Voor langdurige vertraging als gevolg van besmetverklaringen behoeft dus niet meer te worden gevreesd. bestuur in handen ha«J genomen om het economische leven zoveel mogelijk te herstellen. Japan kon zonder verantwoordelijkheid alles beloven, terwijl de Nederlanders steeds hadden geaarzeld. In Mei 1940, toen Nederland bezet was. Vvilden de Indone sische nationalisten gaarne samenwerking met de regering. Er heerste een algemene sfeer van samenwerking en vriendschap tussen blank en bruin. Indonesiërs, Europeanen en Chinezen dienden ge zamenlijk bij de stadswacht, maar de Nederlands-Indische regering aarzelde een Indonesische militie, een leger van Indonesiërs, in te stellen, waardoor de nationalisten toch het vertrouwen weer verloren. Maar de Japanners, die ver van huis. de Indonesische bevolking liefst wilden inschakelen in de oorlogvoering, stonden al heel spoedig klaar met de op richting van militaire en half-militaire organisaties. De heihoo was een Indonesische militie, waarvan de militairen als hulpsoldaten in het Japanse leger werden ingeschakeld. De Soekarela tentera pembela tanahajer (vrijwilligersleger voor de verdediging van het vaderland) werd door Japanse officieren en onder-officieren gedrild, of schoon het korps niet werd ingedeeld bij het Japanse leger. Half-militair. maar in ieder geval aantrekkelijk voor de jonge Indonesiërs om het machtsvertoon, waren de seinendan, een jeugdgroep, en de kei- bodan, een soort verplicht luchtbescher mingskorps. De badan keamanan (organi satie voor de volksveillgheid) was ook een vrijwilligerskorps en dan waren er nog de barisan pelopor (stoottroepen), die waren samengesteld uit de meest fanatie- ken van de genoemde organisaties. En tenslotte werd nog in het laatste jaar van de Japanse bezetting ter organisatie van de gehele bevolking in het verzet tegen de Westerse legers, de Djawa Hoko kal (de Javaanse vereniging voor dienstver lening door het volk) opgericht, welke organisatie tot in de kleinste dorpen propagandisten telde. Zo gaven de Japan ners iedere Indonesiër een wapen in de hand. en militaire opleiding tegen de Nederlanders. Het móést wel mislopen bij de Japanse capitulatie. Vier Rotterdammers zouden hem aan francs helpen Op 4 Juni hebben vier Rotterdammers de 47-jarige Antwerpse bioscoopexploitant L. M. voor ƒ8000 opgelicht. De 29-jarige vertegenwoordiger D. H. wist, dat de Ant werpenaar Belgisch tegen Nederlands geld wisselde en omgekeerd. In een café aan de Maashaven ontmoette de vertegen woordiger de 35-jarige schilder A. J W. en de 25-jarige los-werkman J. V.. Spoe dig kwam het gesprek op reizen en uit gaan. Aangezien met de theorie practisch wilde toepassen en men niet over de nodige contanten beschikte deed H. hef voorstel de Antwerpenaar op te lichten. Men moest echter iemand in de arm nemen, die het klappen van de zweep kende. Het oog viel op de zwager van V., de 24-jarige los-werkman C. D.. Gevie ren trokken zij naar de Scheldestad. waar de bioscoopexploitant werd gevraagd naar een hotel te komen. De Antwerpenaar telde 8000 neer, waarop D. met het geld naar zijn kamer ging, om, zoals hij zei, de tegenwaarde in francs te halen. Hij keerde echter niet terug. De politie werd opgebeld, maar. de medeplichtigheid van het trio, dat nog in het hotel was, kon niet worden bewezen. De Rotterdamse recherche heeft intus sen 4e zaak uitgezocht. Na aftrek van de reis- en verblijfkosten had ieder van de J 8000, 1875 ontvangen. Natuurlijk werd er van het geld over het algemeen goede 6ier gemaakt. H. ging er van naar de Rivièra. Toen hij thuiskwam en hoorde, dat de jpolitie aan de deur was geweest, keerde hij naar Zuid-Frankrijk terug om te trachten het opgemaakte geld terug te verdienen en de gedupeerde schadeloos te stellen. Van dit terug verdienen is echter niets gekomen. Ten einde raad heeft hij zich maar vrijwillig bij de politie gemeld. Van het geld is 4200 achterhaald. W., die bij zijn arrestatie zijn portie nog had, is, nadat proces-verbaal tegen hem was op gemaakt, op vrije voeten ,-esteld. V. zit nog steeds in Antwerpen in afwachting van zijn uitwijzing en D. was reeds in het Rotterdamse Huis van Bewaring opgeslo ten. De overlevenden van de dardbevings- ramp in Ecuador, beroofd van onderdak door de verwoesting van hun woningen, zijn gedwongen 'op straat of in parken te Op 23 Juli heeft de Tweede Kamer over haast de interim-regeling voor Suriname behandeld, waardoor dit gebied binnen het Koninkrijk der Nederlanden voor taan zelfstandig zal zijn en eigen zaken voortaan naar eigen inzicht zal beheren. Maar op de valreep heeft de Tweede Ka mer, bij amendement. Suriname nog de verplichting willen opleggen ook het bij zonder kweekschool-onderwijs te subsi diëten. waarvan men in Suriname niet wil weten. Op het laatst heeft de Tweede Kamer zich nog gauw met de inwenc" zaken van Suriname bemoeid. In Suriname heeft dit diepe verontwaardiging gewekt en Suriname wil nu ook geen vertegen woordiger zenden naar de Ronde Tafel Conferentie. De geamendeerde interim-regeling is echter nog geen wet, want ook de Eerste Kamer moet deze interim-regeling nog behandelen. En de Eerste Kamer, het Huis der Ouden, is een bezadigd college, dat niets overhaast doet. De Tweede Kamer had deze voor Suriname zo belangrijke Ier protest van de heer Schou- Generaal dient aanklacht wegens smaadschrift in De kwartiermeester-generaal in Indo nesië, generaal majoor E. W J. Mejet, hee<t bij de officier van justitie te Ba tavia tegen de verantwoordelijke redac teur van het Bataviaasch Nieuwsblad en tegen de schrijver van een artikel, ge titeld: ..Wie vermoordde vaandrig Aer- rfout?" een aanklacht wegens smaad schrift ingediend. In genoemd artikel, dat in het nummer van Donderdag 11 Augustus in het Bata viaasch Nieuwsblad is verschenen, wordt o.a. geïnsinueerd, flat het doodschieten van vaandrig Aernout in de nacht van 28 op 29 Februari 1948 te Lembang. in verband zou kunnen of moeten worden gebracht met de mistoestanden, welke bij de onder generaal-majoor Mojet ressorterende diensten zouden bestaan Bij deze misstanden zouden volgens de schrijver van het artikel de kwartier meester-generaal en vele andere hoge officieren, alsmede burgerlijke ambte naren betrokken zijn. Daar verschillende van deze officieren en burgerlijke amb tenaren in het artikel eveneens met name worden genoemd, verzocht gene raal Mojet aan de officier van justitie tevens te overwegen of tegen de redac teur, resp. schrijver, ambtshalve een ver volging kan worden ingesteld, wegens smaadschrift jegens al deze met name genoemde officieren en burgerlijke amb tenaren. op grond van de omstandigheid, dat de hun in het artikel ten laste ge legde feiten bedreven zouden moeten zijn in de uitoefening van hun ambte lijke functie. Vacantiegangers vergaten vierjarig kind Een gezelschap Brabanders bracht Don derdag tijdens een vacantietrip een bezoek aan het strand in de speeltuin Oud-Naar- den. Nadat men daar geruime tijd had vertoefd, ging men in de beste stemming huiswaarts, doch men bemerkte niet dat een vierjarig kind achterbleef. De eige naar van de speeltuin ontdekte ongeveer een uur later het jongetje Hij belde de Naardense politie, die alle pogingen in het werk stelde het gezelschap op te sporen. Enige uren later is het kind door de familieleden opgehaald. ten (AR) tegen de overhaasting, vlug-vlug afgewerkt, opdat ook de Eerste Kamer de zaak nog vóór de vacantie zou kunnen afdoen. Maar de Eerste Kanjer is deze week rustig met vacantie gegaan tot begin September, nadat zij eerst in de afdelin gen rustig haar oordeel had gevormd. Dit Voorlopig Verslag is thans verschenen. Er wordt uiting gegeven aan de indruk, dat de Tweede Kamer enigszins overhaast te werk is gegaan en er wordt opgemerkt, dat na de aanneming van het amende ment-De Kort de regering de interim regeling beter had kunnen terugnemen voor nader overleg met Suriname. De Eerste Kamer dringt alsnog aan op dit overleg, anders ziet men niet in hoe het wetsontwerp in zijn tegenwoordige vorm zou kunnen worden aanvaard, zodat irv« trekking er van in överweging zou moeten worden gegeven. Voetballende predikanten Op Zaterdag 27 Augustus zal in de Leidse Hout een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een elftal, samengesteld uit leden van de Ned. 'Herv. kerkeraad te Leiden en een elftal, dat gevormd wordt uit leden van de Chr Mondaccordeonclub „Kunst en Genot". In het elftal van de kerkeraad zijn o.a, twee predikanten, t.w. ds M W J. Geursen en ds P Spruyt op gesteld. terwijl de heer D. v. d. Kwaak, wethouder van Financiën, het doel zal verdedigen. De opbrengst van deze wedstrijd komt ten goede aan het hier ter stede" te vor men Herv. Tamboers- en Pijpercorps. „Vergelding". Het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelt mede. dat aan Bulgarije is verzocht Boris Temkov. pers attaché aan de Bulgaarse legatie te Londen, terug te roepen, zulks als vergelding voor de Bulgaarse els tot terugroeping van de eerste secretaris van de Britse legatie te Sofia, Blakeway, waarvoor geen reden werd opgegeven 'nachten. Een zielig tafereeltje Ambato. (Radiografisch overgebrachte foto). Koningin Juliana reikt Nightingale-medaille uit Koningin Juliana heeft gisteren in het hoofdbureau van het Nederlandse Rode Kruis aan de Prinsessegracht in Den Haag de Florence Nightingale-me daille uitgereikt aan zuster Sjoukje Hoi- ting. Zuster Hoiting is met deze medaille door het Internationale Rode Kruis on derscheiden als dank voor haar moedig en opofferend gedrag, getoond tijdens de bombardementen op, de evacuatie van en de strijd rond Arnhem. Tegelijk met deze utreiking werd in Batavia de Florence Nightingale-medaille uitgereikt aan een verpleeghulp van het Rode Kruis, mej. Eike Flikkema, die werkzaam is bij een der mobile teams in Indonesië. De uitreiking werd hier ver richt door de waarnemend vertegenwoor digster van het Nederlandse Rode Kruis te Batavia, dr A. Fischervan Rossum. Groep van 175 man gepakt Over de infiltraties in Soerabaja Is nog te vermelden, dat een groep, bestaande uit 175 man met commandant en staf. werd gearresteerd en hun wapens in beslag werden genomen. Van een groep, bestaan de uit 65 man, onder bevel van twee onder-luitenants van de TNI, is bekend, dat zij circa 10 km van de stad een per- soneelstruck van de BPM aanhielden en de chauffeur dwongen naar de stad te rijden. Even voor middernacht bereikten zij de stad en werd de groep in het oos telijk deel van de stad verspreid. De eer ste nacht (Woensdag op Donderdag) wer den 10 man -gearresteerd. Deze groep is afkomstig van het concentratiepunt ten zuiden van Soerabaja, waar in verband njet de order staat het vuren, welke die nacht inging, de guerrillatroepen waren samengetrokken. Volgens te Djokja ontvangen berichten is de journalist Soedarjo Tjokrosi Sworo Zondag bij de schietpartijen te Solo, door een schot gedood. De overledene was se cretaris van de journalistenvereniging en lid van de partijraad van de PNI. Van Het IJzeren Gordijn naar de cel Drie Amsterdammers, een 28-jarige fa- bricagechef. een 29-jarige timmerman en een 40-jarige metselaar, die in verband met relletjes in het Rialto Theater, waar „Hel IJzeren Gordijn" werd vertoond, in conflict waren gekomen met de politie en thans reeds een maand in voorarrest ver toeven. zijn door de politierechter ver oordeeld tot drie maanden, met aftrek van het voorarrest. Zij ontkenden, dat zij de voorstelling op 11 Juli hadden bijgewoond met de bedoeling de orde te verstoren. In tegendeel. zij waren door de politie aan gevallen en mishandeld. De politie had echter tevoren de waarschuwing ontvan gen. dat er relletjes te wachten waren. Ook waren er tal van arbeidersvrouwen geweest, die bij zes stuks tegelijk kaartjes kochten. De verdedigster betwistte de be wijsvoering en vroeg vrijspraak. Caféhouders gestraft Ofschoon de burgemeester van Arnhem herhaaldelijk een beroep deed op de Arn hemse caféhouders om mee te werken aan de beteugeling van het drankmisbruik, mocht dit niet altijd het gewenste effect sorteren. Gedurende de laatste maanden lieten verschillende caféhouders de zaken maar op hun beloop met het gevolg, dat er heel wat dronken personen onderdak kregen in de spaarzaam gemeubileerde vertrekken van het hoofdbureau van po litie. Gisteren is een krasse maatregel van de politie bekendgemaakt: zeven Arnhemse café's zullen voor een termijn, variërende van zeven tot veertien dagen, des avonds om zes uur moeten sluiten. Zoals bekend z(jn twee jaar geleden in Palestina 2000 jaar oude fragmenten van het Oude Testament In het Hebreeuws gevonden. Engelse archeologen menen nu, dat deze fragmenten deel hebben uitge maakt van oude documenten, die door een Joodse secte. levende in kloosterverband. werden verborgen, toen deze secte voor haar godsdienstige cn politieke vrUheid streed. De documenten werden in 1947 ln een grot bij de Dode Zee door een geiten hoeder ontdekt. Men neemt aan, dat de perkamenten rollen in de derde of vierde eeuw voor onze jaartelling beschreven zijn en de geleerden zijn de mening toegedaan, dat de geïdentificeerde tek6ten van het Oude Testament deel hebben uitgemaakt van een boekerij, die door de Essenen, een van de drie grote Joodse secten. ver borgen is. Deskundigen van het Britse Athletiek. Beneden de 8min.-grens De Olympische kampioen, de Belg Gaston Reiff. verbeterde t^dens wedstrij den in het Zweedse stadje Gaefle het wereldrecord over 3000 meter door deze afstand te lopen in 7 min. 58.8 sec. Voor de eerste maal is een athleet op deze afstand beneden de 8 minuten grens gekomen. Het wereldrecord stond op naam van Gunder Haegg met een t(Jd van 8 min. 1,2 sec., op 28 Augustus 1942 te Stockholm gemaakt. In de wedstrijd startten zes lopers. Jean Vernier nam de leiding en de eerste 400 meter werd getimed voor 81 secon den Alleen Gaston Reiff en de Olympi sche kampioen op de 1500 meter, de Zweed Henry Ericsson konden Vefnier volgen. De tijd voor 1000 meter was 2 minuten 35 seconden en vóór 1500 meter 3 min. 57.6 sec. Men had een 6chema opgesteld van 3 min. 57 sec. voor de 1500 meter en het drietal was hier dus maar 0.6 boven gebleven Toen viel de Zweed echter terug, maar Vernier hield het tempo vol tot 2000 meter. Ook de Fransman werd het toen te machtig, hij had te veel van Zichzelf gevraagd en verliet de baan. Gaston Reiff liep de laatste 1000 meter dus alleen, zonder strijd. Het bewijs van zijn grote vorm werd wel voldoende ge leverd toen hij er niet alleen in slaagde het tempo vol te houden, maar er zelfs een prachtige laatste ronde, waarin hij door de enthousiaste toeschouwers luide werd aangemoedigd, wist uit te gooien, waardoor hij het wereldrecord van Gun der Haegg met 2.4 sec. verbeterde en beneden de magische 8 minuten-grens kwam. De Olympische kampioen op de 5000 meter heeft met deze recordverbete ring aangetoond, dat hij een van de groot ste lopers van allf tijden is. Schaatsenrijden. Wereldkampioenschap schaatsen te Zweden Het bestuur van de I.S.U. heeft het programma voor het seizoen 19491950 als volgt vastgesteld 4 en 5 Februari Europese kampioenschappen hardrijden heren te Helsinki: 11 en 12 Februari wereldkampioenschappen dames hard rijden te Moskou; 18 en 19 Februari wereldkampioenschappen hardrijden heren te Eskilstuna; 18 en 19 Februari Europese kampioenschappen kunstrijden dames, heren en paren te Oslo: Maart wereld kampioenschappen kunstrijden dames, heren en paren te Londen, alsmede inter nationale danswedstrijden. Djokja heeft, als symbool van de souve- reiniteit naast de rood-wltte vlag en het valkslied. een ontwerp gemaakt voor een wapenschild van de Ver. Staten van In donesië. Hieraan kan .tezelfde betekenis worden toegekend als aan de adelaar van de Ver. Staten van Amerika, de Britse leeuw en de Nederlandse leeuw Volgens het ontwerp zal het wapenschild de vorm hebben van een cirkel, het symbool van de volmaaktheid. In de cirkel bevindt zich de kop van een banten (stier), het sym bool van de volkskracht. Beide horens van deze stier vormen een maansikkel als CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR 595 96 Het beviel Rick en Bunkle daar bovenstbest. bij Tripje. Elke dag was er weer iets anders te beleven, en met Oepoetie konden ze best opschieten. Ze voelden er zich ook zo helemaal thuis, en tante Liezebertha zorgde, dat ze goed aten! Ook Speelgoedstad vonden ze prettig Al die mensen en die veie winkels waren zo gezellig. Ze troffen het, dat Oepoetie nu juist vacantie had: nu konden ze elke dag samenzijn en er op uit trekken. En zo beleefden ze iedere dag iets nieuw», Op een morgen, na het Ontbijt, liep Bunkie de trap af om te kijken, of de post misschien iels voor Tripje ln de bus ge stopt had. Er was niets, en Bunkie wou juist weer naar boven gaan, toen opeens de bel ging Hij keerde weer om en opende de buitendeur En toen stond hij opeens verbaésd te kijken naar een keurig ge kleed negertje met 'n strooien hoedje op Zo stonden ze tegenover elkaar; Bunkie verbaasd en de bezoeker lachend symbool van de Islam Tussen beide horens staat een klapperboom aan de zeekust; het tafereel van de Indonesische eilanden. die het gebied van de Republiek Indonesia Seri kat vormen Hierboven is een zon met zeven stralen aangebracht, die de grote gebieden van de R I S. voorstellen: Java, Sumatra. Borneo, Celebes, de kleine Soenda-eilanden. de Molukken en Nieuw-Guinea Het rood-wlt is ln het wapenschild uit gebeeld door de rode zon en de witte ho rens, waardoor het wapenschild een „su- ryachandra" genoemd kan worden. (Surya en Chandra zijn twee Sanskritwoorden. door het Javaans overgenomen, voor „zon" en „maan". De zon wordt volgens het oude Javaanse classificatie-systeem geïdenti ficeerd met de kleur „rood" en de maan met de kleur „wit", zodat zon en maan tevens symbolen zijn voor de nationale vlag: rood-wit. Deze suryachandra zal voorkomen op alle staatsstukken, openbare gebouwen en ambassades, terwijl de suryachandra-orde zal wprden ingesteld als orde voor spe ciale verdiensten. Directeur Luminafilm verongelukt Vrijdagmorgen omstreeks half zeven is de directeur van de Luminafilm te Am sterdam, de heer J. W. van Biene. onder Vinkeveen op weg naar Amsterdam met zijn auto tegen een boom gereden. De heer Van Biene was zeer vermoeid en is ver moedelijk achter het stuur ln slaap ge vallen Tijdens het vervoer naar een zie kenhuis te Utrecht is hij overleden Post voor Waterman en Johan van Ol- denbarnevelt. De opvarenden van de Water man en de Johan van Oldenbatnevelt, belde op weg van Indonesië naar Nederland kan post uitgereikt worden aan tussenhavens, indien deze uiterlijk 18 Augustus op de bus wordt gedaan museum, waar de fragmenten thans wor den bestudeerd, hebben verklaard, dat deze vondst uit archeologisch oogpunt de belangrijkste is, die ooit in Palestina werd gedaan Men neemt aan, dat deze teksten 1100 jaar ouder zijn dan de tot nu toe bekende. Er zullen 20 jaar nodig zijn voor de teksten bestudeert! en vergeleken zijn met die van de Bijbel, zoals wij deze thans kennen. Onder de vier perkament rollen, die door de Amerikaanse school voor Oosterse studies worden onderzocht, bevindt zich het oudst bekende manuscript yan Jesaja. Ook andere oud-testamentieche boeken zijn reeds geïdentificeerd. Behalve de manuscripten werden in de grot nog overblijfselen van geweven kleren en van aardewerk gevonden. Het bestaan van d£«e fragmenten werd het Britse Museum ongeveer een jaar geleden bekend, toen voor het eerst hierover publicaties in Amerika verschenen, waar sommige van de perkamenten terecht waren gekomen, na in Palestina door vele handen te zijn gegaan. KUNSTN1EVWS „Schipper naast God" wordt verfilmd Het drama „Schipper naast God" van Jan de Hartog wordt nu in Hol verfilmd en in Duitsland blijkt langstelling voor het stuk te 1 Rolf Italiaander heeft de tekst in het Hollywood be- Duits vertaald en op 15 September zal in het staatstheater in Hamburg onder de titel „Schiff ohne Hafen" de Duitse première worden gegeven. Het stuk zal ln andere Duitse theaters ten tonele worden gebracht. Margaret Mitchell gewond Margaret Mitchell, de schrijfster van „Gone with the wind", is Donderdag avond bij een auto-ongeluk te Atlanta In Georgia ernstig gewond. Toneelstuk over de K.L.M. In het „Theater lm Zimmer" ln Ham burg wordt in de komende herfst onder lqiding van Helmuth Gmelin een toneel stuk opgevoerd over de Nederlandse verkeersvliegers. Het stuk heet „Spiel met dem rekord" en werd in 1930 door Rolf Italiaander geschreven. De eerste uitvoering werd in 1938 door het Duitse ministerie van propaganda verboden en bij het uitbreken van de oorlog werd het door de Gestapo in beslag genomen op grond van de overweging dat het „een ongewenste verheerlijking was van de Vliegende Hollander". Gedurende de oorlog werd een exemplaar van het stuk door een Zwitsers diplomaat naar Zwit serland gebracht en het werd aan het begin van dit jaar door de Zwitserse radio uitgej Driekwart eeuw toneel Op 3 December zal in de Stadsschouw burg te Amsterdam een spectacle coupé worden opgevoerd, waaraan oud-leerlin gen van de Toneelschool, zowel van de oudste als de jongste generatie, zullen medewerken en dat tevens een overzicht van de diverse stijlperioden zal geven. Het zal geschieden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Toneelschool, thans Academie voor Dramatische Kunst. Opzienbarende Deense uitvinding op filmgebied Binnenkort zal een nieuwe ontwikke ling op photografisch gebied, de Deense plastic-film. in Kopenhagen worden ge demonstreerd. De uitvinder, een Deens ingenieur, zou er in geslaagd zijn, de plastic-film te doen gebruiken voor het vervaardigen van drie-dimensionale kleurenfilms en ook gewone foto's zouden drie-dimensionaal kunnen worden gemaakt. Drie-dimensionale films, die diepte geven aan het beeld, zijn reeds lang een onder werp van onderzoekingen geweest. In Rusland was al een systeem uitgevonden, maar men mocht als kijker het hoofd niet bewegen. Reeds voor de oorlog wer den in ons land stereophonische films gedraaid, waarvoor men echter een bril met een rood en een groen glas moest opzetten. Bij de nieuwe Deense uitvin ding schijnt dit alles niet nodig te zijn. De uitvinder, die op zijn vinding nog geen patent heeft aangevraagd, houdt de details van zijn nieuwe methode nog geheim. De bestaande projectie-apparaten zou den voor de Deense plasticfilm slechts van andere lenzen behoeven te worden voqrzien. Van gezaghebbende kerkelijke zijde Is meedegedeeld, dat de Rooms-Katholieke kerk aanstaande Zondag in Tsjecho-Slo- wakjje twee bisschoppen wil w(jden zonder de gebruikelijke goedkeuring van de re gering. De twee nieuwe bisschoppen werden enkele weken geleden door Rome aangewezen. ZIJ zullen belden Zondag te Trnava (Zuid-Slowakije) plechtig gewijd werden. Het zijn mgr Ambrose Lazlk, voormalig apostolisch beheerder van het bisdom Trnava. en mgr Robert Pbozny, deken van Roznava, eveneens in Slowa kije. Volgens de bestaande afspraak moet aa.i de regering toestemming worden gevraagd voor het benoemen van nieuwe bisschop pen. Volgende maand komt een wetsont werp van de regering in de Nationale Vergadering, waarbij alle bevoegdheden in kerkelijke zaken aan de staat komen. De kerk is zich er van bewust dat ie beide nieuwe bisschoppen niet door Ja regering zullen worden erkend, maar «ij heeft uitdrukkelijk verklaard, dat dpze bisschoppen „volledig geestelijk gezag" zullen hebben. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1949. GOUDSCHE COURANT BATAVIASE BRIEF No. 205 M'N GOUDSE VRIEND en correspondent in de Krokodillenstad, korporaal Jo Schoonderwoerd. heeft weer eens wat van zich laten horen, een omstandigheid, waarvan iedereen in Gouda dan altijd kan mee-profiteren, omdat Schoonderwoerd zijnde een politieman van militaire pro fessie zijn speurzin altijd op z'n stad genoten botviert. Schoonderwoerd is daarom een waardevolle bron van Goudse inlichtingen. Ook in zijn laatste brief is Jo weer voor de draad gekomen met een lijst van Goudse namen en Goudse bij zonderheden, die ik met bekwame spoed onder uw aandacht wil brengen. In dit verband is het natuurlijk wel belangrijk, dat onze K.L.M. nu weer de oude lucht- route over India en Pakistan kan vliegen. Spoedig zullen er dus weer iedere dag vliegtuigen it Amsterdam en Batavia vertrekken, zoals het voor 19 December van het vorige jaar geschiedde. Dit be tekent niet zozeer een versnelling van db verbinding tussen Moederland en Indo nesië. maar wel een belangrijke verbete ring van het postverkeer tussen u en uw zonen en dochters in de Oost. Inplaats van één postvliegtuig per week in beide richtingen, geschiedt van nu af aan weer geregelde afvoer van post uit Amsterdam en Batavia en nu kunt u dus weer iedere dag post uit Indonesië verwachten en niet maar op één dag. Wij kregen onze brieven uit Holland hier altijd in de post bestellingen van Zaterdagmorgen (als ze op het hoofdpostkantoor erg vlug waren) of Zaterdagmiddag. Dan hield het weer op, voor een hele week. Wat mezelf betreft en m'n brieven aan de „Goudse": ik ben nu een grote druk kwijt, want ik moest er voor zorgen om tenminste vóór Maandag m'n kopy klaar en in de brieven bus te hebben, aangezien er anders weer een hele week voorbij zou gaan. Nu kan ik weer naar hartelust schrijven, wanneer ik wil. Nu is het b.v. Dinsdag en ik weet, dat de brief morgen met de ..Constel lation" mee zal gaan. ook al doe ik hem vanavond om zeven uur pas op de bus. Stadgenoten op visite Maar terug naar Jo Schoonderwoerd. over wie ik tenslotte deze brief ben be gonnen. Hij heeft n.l. weer nieuwe klanten voor de Goudse winkel in Indonesië en JOOP GOTTSCHALK. als het zo doorgaat schrijft Schoonder woerd „zit binnenkort half Gouda in Soerabaja". Da's natuurlijk overdreven, maar het karakteriseert Soerabaja toch zeker wel als de stad, waar de meeste Gouwenaars en omstrekenaars zitten. En Soerabaja niet alleen, maar Oost-Java in het algemeen, want al komt Jo stadge-i noten in de Krokodillenstad tegen, dan betekent dat nog niet automatisch, dat de jongens ook in die stad zijn gelegerd. Op -2 Juni j.l. kreeg Schoonderwoerd twee hem bekende Gouwenaars op visite, n.l. Herman Rotert over wie hij ons vroeger al eens het een en ander heeft geschreven en Joop Gottschalk (uit de Bakhuizen van de Brinkstraat), die Schoonderwoerd nog nooit had gezien. Rotert is alweer veranderd van onderdeel en zit nu bij de staf van de ..A-divisie" van generaal-majoor Baal (bijgenaamd „Stoere Baai", vanwegl? de stad van zijn hoofdkwartier. ..Soerabaja"), Herman zit op de verbindingsafdeling en werkt op een laboratorium, waar hij het erg naar zijn zin heeft. Gottschalk en hij liggen in de zelfde kazerne Gottschalk is kok en zo doende heeft Rotert over eten zeker niet te klagen, want Gouwenaars bekend sis flinke eters houden mekaar natuur lijk de hand boven het hoofd (in dit geval het etgn onder de neus). De kazerne van Rotert en Gottschalk Hgt pal tegenover die. waarin Schoonder woerd is gelegerd en zo bestaat natuurlijk talloze malen de gelegenheid om malkan deren te ontmoeten en een Goudse boom op te zetten in het maanlicht met de geluiden van de tropische avond om zich heen. Nauwelijks had Schoonderwoerd zijn Ontmoetingen met Gottschalk en Rotert gehad of hij kwam in het marifte-hospitaal Jn Soerabaja Koos Kers tegen Hoos Kers Js voor mij een nieuweling. Of-ie al lang 'n Indonesië is. weet ik niet Schoonder woerd schrijft daar trouwens ook niet over Koos had dvsenterie. Dat is een veel voorkomende ziekte, die echter gelukkig geneest Koos was alweer een eind op «treek en zou sooedig het hospitaal ver wen en Schoonderwoerd komen opzoeken. Ha, die Gouwenaar Terwijl Schoonderwoerd op een gopde Indonesische dag op wacht zat, kwam er Modeshow tussen bloemen De belangstelling voor de bloementen toonstelling. die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de afdeling Gouda tii Kon Maatschappij voor Tuinbouw *n Plantkunde op 2, 3 en 4 September te a 'lede wordt gehouden, is groot. Ook de Diergaarde „Blij-Dorp" heeft mede- Werking toegezegd door de zending van een groep- exotische planten en vogels, uok zullen er verschillende technische inzendingen zijn, waardoor men op de "oogte komt van de ontwikkeling der Wetenschap In de tuinbouw. ™ear niet alleen bloemen in hun letter lijke betekenis zal men kunnen bewonde- **n, ook hun overdrachtelijke betekenis "rijgt op deze expositie, die in de zaal en tuin van Kunstmin zal worden gphouden, vorm. Waftt aan de tentoonstelling wordt «en modeshow verbonden. HERMAN ROOTERT. een bekend gezicht binnenwandelen ln de kazerne. Natuurlijk niet alleen het gezicht. Er zat ook een lichaam aan en dpt be hoorde toe aan Van Vliet uit de Crabeth- straat. Schoonderwoerd htrkehde lichaam en gezicht, maar vr ieg voor de zekerheid toch even of ze uit Gouda afkomstig waren, hetgeen Van Vliet vervolgens be vestigde Van Vliet is ook marinier. Nader contact tussen nem en Schoonderwoerd zal nog worden opgenomen en hierover zullen wij t.S.t- wel meer horen. Van Vliet is pas twee maanden in Indonesië, maar zegt Schoonderwoerd hij zal wel niet zo lang moeten ulilven als Ik or nu al bpn. Wat-ie daarmee bedoelt kunnen de lezers wel raden Tenslotte heeft Schoonderwoerd een ontmoeting gehad met de Reeuwijker Van den Heuvel, afkomstig van de Wethouder Venteweg. Schoonderwoerd had dienst. Die dienst bestond uit het aanhouden van alle militaire voertuigen en het contro leren van militaire chauffeurs op hurl papieren, met name hun rijbewijzen. Ik zie dat hier in Batavia ook dikwijls. De M P gaat dan altijd precies bij me voor de deur staan, nadat mijn vrouw de dienstdoende militaire politiemannen eenmaal eens een kopje koffie heeft aan geboden. Enfin, Van den Heuvel, werd ook aangehouden en moest zijn paperassen laten zien, die door Schoonderwoerd gelukkig in orde werden bevonden. Het zou ook vervelend zijn geweest, indien de ene Gouwenaar de andere op de bon had moeten slingeren Van den Heuvel heeft geruime tijd geleden een auto-ongeluk gehad, maar is na zijn herstel weer achter het wieltje gekropen. Hij is er goed afgekomen, maar een kameraad heeft bij datzelfde ongeluk het leven verloren. Dat is dan voorlopig weer al het nieuws uit Soerabaja en tevens uit Indonesië. Ik sluit maar weer tot de volgende keer. Zelfde station, zelfde golflengte, zelfde programma: Gouwenaars in Indonesië. JAN BOUWER GELAARSDE KAT Op de te 's Gravenhage gehouden ten toonstelling van schoenwerken „De Ge laarsde Kat" is het reparatiewerk van onze stadgenoot, de heer H. den Edel. bekroond met een zilveren medaille, terwijl de heren J. C Jansen en H. Boot een eervolle vermelding verkregen. Loop der bevolking Gevestlgden: Mw W. IJ. G. Bakker van Amersfoort naar Van Bergen IJzendoorn- park 3a Mw J J. Hoffs—Berends van Arnhem naar Z. Burgvlietkade 1; M. Both van Amsterdam naar Ridder van Catsweg 244; B Dekker van Moordrecht naar Raam 184; Mw L. B den Hertog—Verhoeven van Berkenwoude naar Boelekade 37; H van den Heuvel van Nieuw-Lekkerland naar Westhaven 51; Mw. E. M Hulst van Indonesië naar Burgvlietkade 34; Th. A. van Kerkhof van Moordrecht naar Vorst manstraat 38; Mw H. S. Koot van Leiden naar Boelekade 251; Mw. H. Kraan—Vis eer van De Bilt naar Bakh. v. d. Brink- straat 47; Mw P Kuhlmeijer—den Boer van 's-Gravenhage naar Krugerlaan 183; M. Lindeman van Laren naar Ridder van Catsweg 61; S Nagelaar 2 pers. van Moor drecht naar Veerstal 11; H B W Peeters van Arnhem naar Kattenslngel 72a; Mw G. L. Piepers van Amersfoort naar Kru gerlaan 130; K. Poot van Rotterdam naar Van der Palmstraat 50; Mw. S. Schuite van 's-Gravenhage naar Krugerlaan 130: Mw H. van der Vijgh van Ulestraten naar Markt 20; D. van der Want van Amster dam naar Ridder van Catsweg TT; J W. J. Zandvliet van 's-Gravenhage naar Her- zogstraat 6; Mw L. Zomer van Zutphen naar Krugerlaan 130; L J Zorg van 's-Gra venhage naar A. G de Vrijestraat 20. Vertrokken: Mw. A. M. B. Verzijl van Korte Tiendeweg 1 naar Meppel Zuideinde la; Mw L. M. J S. van Gent—Sibbes van J Luykenstraat 7 naar Den Haag Nicolai- straat 1J van Noort van C. Ketelstraat 70 -naar Schiedam Nieuwe Haven 71a; Mw. R. J Noach van R. v. Catsweg 81 naar Deventer J. A. Reiniekestraat 10; C. J. Vonk van Keizerstraat 64 naar Reeuwljk Platteweg H 173: J. P. van der Valk 5 pers. van Lemdulsteeg 18 naar Sassenheim Mar grietstraat 5: I. L. Creveld van R^ v. Cats weg 61 naar Zuilen Koolhovenstraat 34: I. F. Lip van Bockenbergstraat 60 naar Den Haag Noorderbeekstraat 176: A G. van der Dussen van Onder de Boompjes 61 naar Den Haag Raamweg lb; G. A. Steen winkel van Tweede Kade 76 naar Utrecht Mariaplaats 28; J S Mul van F W Reitz- straat 49 naar Den Haag G. Deijnootplein 30; W G. J. van der Linden 5 pers. van Eerste Kade 4 naar Leiden Oude Rijn 44a; S. W de Heer 5 pers. van Sophiastraat 1 naar Bergschenhoek Dorpsstraat 109: Mw A C. M Heijkamp— Aarts van Geertje de Bultsteeg 2 naar Utrecht pTOOststraat 36; S. Iedema van Burgvlietkade 83 naar Dor drecht Krispijnseweg 45rd; J. F van Vliet 3 pers van Gr. Florisweg 24 naar Reeuwljk Weth. Venteweg H 186. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrikus Laurens. v L. Lammers en H. W. van den Heuvel. IJssel- laan 124; Pirn, z v D. Breen en M H. Hendrikse, Regentesseplantsoen 19; An- thonius Johannes Clemens, z v J. H. A. van den Bos en J M. T. de Jong. St. Jo- sephstraat 78; Cornells, z v J. Nieuwen- huis en M. K Blom. Tollensstraat 65; Yda Geertruida, d v P. de Bruin en N. G. Eer- land. Raam 150; Johannes Isaac, z v B. J. van Rhjjn en M C. Smit, Gouwe 129. Ondertrouwd: L. van Rijswijk en A. M. Rodenburg; J. Koets en A. van Bemmel; D B. Kortlever en K. T. v d Werken. Overleden: Wilhelmus Gerardus Steen bergen. 3 mnd.; Jacob Willem Morie, wedr. van J. v. Mensch, 72 j. T.m. 31 Aug. u. St. Janskerk: Tentoon stelling „Het ontzet van Lelden" (Zondags gesloten) T.m. 31 Aug. 10—12.30 en 1.30—5 uur Museum „Het Catharlna Gasthuis": Tentoon stelling ..Beeld en paneel in de zestiende eeuw" (Zondag geopend 24 uur Maandag en Vrijdag 1.30—5 uur). 13 Aug. 1.30 u. Vrtle Evang. Gemeentel Bid stond 13 Aug. 8 uur De Beursktok: Feestavond „De Pionier" ter gelegenheid veertig Jarig bestaan 15 Aug. 7 uur Spieringstraat 113: G held tot kosteloze inenting en herli teg^n pokken. 18 Aug. 7.35 uur Zeugestraat 38: Spreek beurt ds H J. GrJsnigt over „Het scharlaken snoer" 18 Aug 2.3» uur Concordia: Opvoering Watt en Hall Watt" door Rotterdams Kin dertoneel 18 Aug. 7.30 uur Nieuwe Schouwburg: Ju bileumconcert harmonieveren. „De Pionier" t.g.v veertigjarig bestaan. 18 Aug. 7.30 Remonstr. Kerk: Spreekbeurt ds H. Visser Chr Geref. predikant. 18 Aug. 7.30 uur Zeugestraat 35: Spreek beurt ds Lucas voor Ned Geref. Gemeente. 20 Aug. 3—5 uur Concordia: Receptie be stuur voetbal- en atHIetlekveren. „O.N.A.". t g v dertigjarig bestaan vereniging. 20 Aug. 5.30 uur G.S V.-tcrretu: Voetbal wedstrijd G.S.V.—Willebroeck ter gelegen heid opening nieuw veldencomplex. 20 Aug. 7.30 uur Vrije Evang. Gemeente: Bidstond. 20 Aug. 7 30 Concordia: Feestavond voetbal- Sport op Zondag Voethal: O.N AE D.O. (aanvang 2 30 uur). Zondagsdienst doktoren BIJ afwezighe'd van de hu'sarts zijn van Zaterdagmiddag 3 tot Zondagavond 12 uur te consulteren de doktoren P de Boer. Gouwe 115 (telefoon 2273) en N. Tom. Burgem. Mar- tenssingel 69 (telefoon 2609) Apothekersdiènst Dinsdag 16 Aug. a.8. vertrek per autobus vanaf de „Waag" om 6.30 uur precies. Prijs 2.25 per persoon. Kaartverkoop vanaf heden tot Maandagmiddag 12 uur aan de kassa van het „SPAARDERSBAD" Directeur A. B. Bosman met pensioen Na een diensttijd van 47 jaar en twee maanden bij de posterijen gaat de heer A. B Bosman, directeur van het post- en te legraafkantoor alhier, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 September het werk aan anderen overdra gen Onmiddellijk na zijn H.B.S.-tijd. die hij in Rotterdam, waar hij geboren is. doorbracht, werd hij met ingang van 1 Juli 1902 aangesteld als „klerk" (een functie, die niet meer bestaat) op het telegraaf kantoor te Amsterdam. Na ongeveer een jaar werd hij als commies der P. en T. vierde klasse naar Rotterdam overge plaatst. waar hij met een onderbreking voor de vervulling van zijn militieplicht in 1904 bleef tot 1 December 1908. Met ingang van die datum werd de heer Bosman, die in Rotterdam de opleidings school voor hoger ambtelijk personeel in dienst van de posterijen had gevolgd, naar Dordrecht overgeplaatst. Later keerde hij weer voor lange tijd in zijn geboortestad terug. Nadat hij successievelijk alle ran gen van commies had doorlopen, bleef hij te Rotterdam met een onderbreking van vier jaren tijdens de eerste wereldoorlog, waarin de heer Bosman reserve-officier van de militaire telegraafdienst was. In Februari 1924 werd hij aangesteld als di recteur van het P.T.T.-kantoor te Hattem en in 1930 in dezelfde functie naar Ber gen (N.H.) overgeplaatst. In Augustus 1932 werd hij referendaris tweede klas op het postkantoor te 's-Gravenhage. In Novem ber 1938 werd de heer Bosman aangesteld als referendaris Sinds die tijd was hij werkzaam als chef van de afdeling bestel ling op het station te Utrecht. Als zodanig trad hij ook enige jaren als waarnemend adjunct-directeur op. Op 16 Maart 1946 volgde hij te Gouda de heer J. Marees als directeur van het P T T.-kantoor op. Sinds in October van het vorig jaar de telefoon dienst van het district Gouda geautomati seerd is, vervulde de heer Bosman de functie van directeur van het »ost- en te legraafkantoor Op 27 Augustus zal In ambtelijke kring officieel afscheid worden genomen van de directeur Puzzle-winnaars De Kampuzzle heeft niet veel moeilijk heden opgeleverd, zodat vele goede op lossingen binnenkwamen. De winnaars zijn; prijs van ƒ5: mej. W P. Huisman. Spieringstraat 21 te Gouda; prijzen van 2.50: mej. C. Loef. Kleiweg 69 in Gouda en H. van Rijn. Zuidkade 86 te Waddinx- veen. De prijzen kunnen aan ons bureau, Markt 31. worden afgehaald. Voetbal. Jan v. d. Berg-tournooi Op 28 Augustus wordt op het Olympia- terrein het jaarlijkse tournooi om de Jan van den Berg-beker gespeeld. Deelnemers zijn: Olympia 2, Hillegereberg, DONK en Gouderak. Om twaalf uur wordt begon nen met de wedstrijden Olympia 2—Hil- legerbberg en DONKGouderak, tetwtjl om 3 uur de verliezersronde en de finale worden gespeeld. Het eerste elftal van Olympia speelt een tussenwedstrijd tegen Baarn. TWEEDE BLAD - PAGINA HP verschillende plaatsen in de Goudse streek o.a. bij Boskoop en Nieuwerkerk kan men in de laatste tijd groepjes mannen aan het werk zien. die zoals de mensen het noemen, „naar olie aan het zoeken zijn". Inderdaad is dit in zijn algemeenheid waar, maar wie zou menen, dat de door deze heren gedane waar nemingen binnen korte tijd houden leiden tot de ontdekking van een rijk olieveld, slaat de plank deerlijk mis. Wat hier gebeurt is. om het eens zeer populair te zeggen diep in de grond kijken om te zien hoe de bouw van die ondergrond is. Iets wetenschappelijker uitgedrukt: er worden waarnemingen verricht om zieh een beeld te kunnen vormen,van de structuur van de dieper liggende lagen. de gradimeter krijgt men een inzicht in de plooiingen van de aardlagen. Om de werkzaamheden van deze waar nemingsploegen te kunnen verstaan, dient men eerst na te gaan, hoe aardolie ta ontstaan en hoe deze haar aanwezigheid verraadt. Algemeen wordt aangenomen, dat aardolie is ontstaan in ondiepe rand- zeeën, die aanwezig waren in een tijd, toen de verdeling tussen land en water anders was dan heden ten dage. In die wateren leefden, zo goed als nu, hoewel misschien in veel groter aantal, kleine, haast onzichtbare wezens, die na hun af sterven in een eeuwig durende dichte „regen" op de zeebodem neerdaalden en daar vermengd werden met het door de rivieren aangevoerde zand en Slib. Deze bezinkingen (sedimenten) konden soms enorme dikte verkrijgen en het laat zich begrijpen dat de druk die in die pakketten heerste, met het toenemen van de diepte steeg. Nu is de aardkorst nooit in rust. al merkt men daarvan in de loop van een mensenleven meestal niets. Vaste landen worden opgeheven, zeebodems dalen of rijzen, gebergten verzinken in zee of worden over elkaar heen gescho ven. Deze veranderingen voltrekken zich in onvoorstelbaar lange tijden en met deze tijdmaat moet men rekening houden, als men zich een voorstelling wil maken van het ontstaan van aardolie. Een derde factor, die onmisbaar was bij die vorming, is de temperatuur van de aardkorst, die stijgt met het toenemen van de diepte en die zeer hoog kan worden. Onder invloed van deze factoren: druk, tijd en temperatuur, onderging de in de lagen opgesloten organische massa een verandering, waardoor aardolie ontstond. Tegelijkertijd voltrokken zich veranderin gen in de aardkorst, waardoor de oor spronkelijk nagenoeg horizontale lagen werden opgeheven, geplooid, gevouwen en gebroken. Tengevolge van de enorme druk werd de ontstane aardolie weggeperst, die een „onderkomen" zocht in hoger gelegen lagen die door hun poreuze bouw (b.v. zand- of kalksteen) ruimte boden aan de zich verplaatsende olie. Bij de olie ontstond tevens gas. terwijl ook als regel zout water wordt aangetrof fen. Tengevolge van het verschil in soor telijk gewicht scheidden gas, olie en water zich in boven elkander liggende lagen, gas boven, water onder, olie in het midden. Deze aanzamelingen moet men zich vooral niet denken als een ondergronds meer: de olie komt in uiterst fijne druppels voor tussen de korrels van de zand- of kalk- steenlaag. Soms honderden meters Men mag aannemen dat zeer vaak da olie. al opkruipende, de oppervlakte der aarde heeft bereikt en daardoor verloren is gegaan Slechts als er ondoordringbare lagen boven de olie aanwezig waren, werd de olie voor ons bewaard. Een zeer gun stige „olieval" ts een koepelvormige opwelving, die bestaat uit een ondoorlaat bare grondstof, bijvoorbeeld klei. De geoloog, wiens studie aan de bouw van de aardkorst is gewijd, zoekt nu naar die gunstige laagvormen. die misschien olie zouden kunnen bevatten. Als hij de lagen kan zien. b.v, in een berglandschap, of bij een afgraving, kan hij op tamelijk een voudige wijze gegevens verkrijgen over de bouw van de ondergrond. Waar, zoals in ons land, die oudere lagen door $oms honderden meters dikke pakketten zand. grint, veen en klei bedekt zijn en dus niet zichtbaar zijn, dient de geoloog zijn toevlucht te nemen tot in strumenten. die gegevens kunnen ven- strekken over de bouw van de ondergrond. In ons land is en wordt daartoe voor namelijk gewerkt volgens de seismische en de gravimetrische methoden. In het eerste woord treft de gelijkenis met seismograaf, een instrument, dat aard bevingen. dus trillingen in de aardkorst kan registreren, het tweede woord hangt samen met graviteit, dat zwaarte betekent. Bij de seismische waarnemingen wordt een geringe hoeveelheid springstof be trekkelijk dicht onder het aardoppervlak tot explosie gebracht. De zo opgewekte mechanische trillingen planten zich ln de aarde naar alle richtingen voort en worden door dieper liggende lagen van andere samenstelling dan de hogere weerkaatst zodat ze op een bepaalde afstand van het schotpunt weer de oppervlakte van de grond bereiken De „echo" wordt geregis treerd door een aantal opgestelde selsmo- grafen. die door electrische geleidingen met een registratietoestel zijn verbq^en. waar de waarnemingen van de se^mo- grafen op één papierband worden vast gelegd. Uit het tijdsverloop tussen explosie en de aankomst in de echo kunnen de deskundigen gegevens afleiden over de diepte, waarop de reflecterende laag ts gelegen. Door een groot aantal waar nemingen over een uitgestrekt gebied verkrijgt men zo een inzicht in het ver loop van die laag. In kaart gebracht Minder spectaculair is het werken met een gravimeter. Dit Instrument, dat In principe een uiterst gevoelige veerbalana Ik. wordt ergens neergeset. waarna de stand van een wtfser wordt afgelesen. Na gedane waarneming, gaat men verder en doet weer een afleslng. Ook hier stfn een groot aantal waarnemingen nodig over een uitgestrekt gebied om uit de verande ringen van de aantrekkingskracht van de aarde (die uiterst gering ijjo) gevolgtrek kingen te kunnen maken over de wisse lende diepte, waarop de ondergrondse lagen sich bevinden. Als resultaat van dé waarnemingen met de seismografen en de gravimeters (die men met andere toestellen samenvat onder de naam geophysische apparaten) verkrij gen de deskundigen een kaart van de ondergrond van een gebied. Er kan dan worden uitgemaakt, welke (ondergrondse) bodemvormen voor aardolie-aanzamelin- gen geschikt zouden kunnen zijn. Nooit 'kan een geoloog zeggen: daar zit olie Hoogstens kan hij zeggen: als er ln dit gebied olie verborgen zit, dan zou dèt het gunstigste punt zijn. De beitel moet door dan het antwoord op geven. Men doet dan inderdaad verkenningsboringen om de theorie aan de werkelijkheid te toetsen. De juiste diepte en de samen stelling van de ontdekte structuur worden op die manier vastgesteld. Als regel wordt bij zo'n verkenningsboring niet direct olie aangetroffen, zodat men zijn geluk weer op een andere plaats moet proberen. Hieruit blijkt wel. dat olie-exploratie een zeer kostbare onderneming is. waarbij het geenszins zeker is, dat de „baet" de „cost" zal goedmaken. Verder moet de onderneming over de nodige wetenschap pelijke en geroutineerde krachten beschik ken. In onze streek worden de onder zoekingen verricht door de Nederlandse Aardolie Maatschappij, die ook het boor- terrein in Drente exploiteert. Advertentie. IN ELKE GEWENSTE UITVOERING De ideale flels Wilhelminabanden gaan langer mee {Ook los verkrijgbaar) Magazijn GROENENDAAL23 GOUDA St. Janskerk en Goedewaagen Onder de vrolijke klanken van het St. Janscarillon hebben 50 Indonesische afge vaardigden naar de R.T.C. vanochtend tus sen halfelf en twaalf uur een excursie naar Gouda gemaakt. Het was de eerste excursie van een reeks, welke het secre tariaat van de R.T.C. voor de deelnemers heeft georganiseerd. Tijdens het bgzoek. dat een officieus karakter had. werden de N V Goedewaagen's Kon. Holl Pijpen- en Aardewerkfabrieken en later de St. Jans kerk bezocht, waar de Goudse glazen wer den bezichtigd en W Hülsmann het orgel bespeelde Daartussen werd een kort be zoek gebracht aan het museum, het Catha- rinagasthuis. waar de burgemeester de deelnemers heeft ontvangen en een kopje koffie werd aangeboden. Predikbeurten voor Zondag Ned. Herv. Gemeente: St. Janskerk (Achter de Kerk 5): 9 en 10.30 uur ds Gerh. Huls; 5 uur ds J J. Stoutjesdijk. Zevenhuizen; Westerkerk (Emmastraat 33): 10 uur ds H. W Waarden burg. Rot terdam (Jeugddjenst), 5 uur ds G. Elzenga. Klnderkerk (Zeugestraat 38): 10.15 uur de heer H. P. v. d. Pool. Ver. van Vrijz. Ned. Hervormden (Pe perstraat 128): 10.30 uur ds J. de Bruyn Rockanje. Remonstr. Geref. Gemeente (Keizer straat 2): geen dienst. Evang. Lutherse Kerk (Gouwe 134): 10 uur ds J. Hallewas te Nieuwe Pekela. Oud Katholieke Kerk (Gouwe 107): 10.30 uur pastoor C. P. Giskes. Geref. Kerk (Turfmarkt 80): 10 en 5 uur ds A. Nijhuis. Geref. Kerk art. 31 (In Chr. Geref. Kerk. Gouwe 141): 8.30 en 3.30 uur ds R. Kool stra te Rotterdam-Zuid. Geref. Gemeente (Stationsplein 15): 10 en 5 uur leesdienst. Ned. Geref. Gemeente (Zeugestraat 38): 8.30 en 5 uur ds Joh. van Weizen, Don derdag 7.30 uur da Lucaa, Monster. Vrije Evang. Gemeente (Turfmarkt 23): 10 en 5 uur ds I. J. Vesseur. Amsterdam, Zaterdag 7.30 uur Bidstond. Leger des Heils (Turfmarkt 111): 10 en 8 uur kapiteines E. Geutjes en M. Meijer- hof. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen (Spieringstraat 49): 5 uur diienst. Goudse Stadsevangelisatie (lokaal de Krith Achter de Kerk 10): 7.30 uur de heer W. F- Klooa. VISSEN Hier volgt het verhaal van m'n ouw$ vriend Willem en wie het nou nog sterker weet te vertellen, is waard, dat hij op 't Stationsplein naast de Crabethen bijgezet wordt. Ik heb het uit zijn eigen mond opgeschreven. Willem had vacantie en z'n vróuw last van rhevmatiek en het regende bij vlagen uit een depressie, die boven Perkouw hing, dus ging hij vissen. In de Breevaart. Hij had al een hele pogs gezeten en nqy niets gevangen, toen hij omkeek. Achter hem stond een ijsco-man. Die leunde met het hoofd in de handen op zijn bedrijf en had niets te doen, want er waren geen klanten. Na een uur zei de ijsco-man: JZe bijte mar slecht." „Niet klessen", zei Willem en gooide een voertje. Na weer een uur. toen hij nog niets had gevangen, zei Willem: „Geef mijn een ijsje." '„Asjeblieft," zei de ijsco-man. Willem gooide z'n pruim naar zijn dobbertje en beet in het ijsje -of het een boterham toas. 't Beniel hem slecht. De halve wafel gooide hij zijn pruim achterna. En toen gebeurde het. „Tjoep," zei z'n dobbertje. „Hoep," zei Willem en daar lag een baars op 't droge. „Kasjeweel," zei de ijsco-man. „Nog een ijsje," zei Willem. 1 „Vanille?" vroeg de ijsco-man. vanille," zei Willem. Hij sloeg het ijsjaan de haak. gooide in. de dobber tjoempte en weer een baars. „Nog een ijsje," zei Willem. i,Vanille?" vroeg de ijsco-man. „Vanille," zei Willem. Weer een baars. Zo ging het door. De stapel vis op de kant groeide. Twintig, vijf en twintig knapen spar telden in het gras. Het leefnet was tjokvol. „Wat een zaak, wat een zaak," zucht te de ijsco-man. „Nog een ijsje," zei Willem. „Vanille," zei de ijsco-man. „Tuurlijk," zei Willem. „Ze bijte best," zei de ijsco-man. „Niet klesse," zei Willem. „Ze zijn op," zei de ijsco-man, „geen vanille meer." „Dan wdt anderszei Willem. „Chocolade?" Chocolade Het papiertje werd er afgewikkeld, het bruine gevalletje aan de haak ge slagen. Roerloos lag het dobbertje. Willem haalde het lege haakje op. „Nog een," zei hij. „Chocolade?" „Chocolade!" Weer geen vin. Na tien chocolade ijsjes besloot Willem er mee op te houden. Hij bond zijn hengel bij elkaar en pakte zijn leefnet. Aan zijn voeten lag een berg baars. Zwijgend keken de twee mannen naar de golfjes van de Breevaart. Ze hadden het grootste visavontuur van hun leven meegemaakt. Opeens kwam er beweging. Een ouwe, wijze baars stak zijn kop boven water en zei „Is alle vanille op? We lusten die chocolade-flauwe-kul niet." Hoofdschuddend zijn die twee toen weggegaan. JAN TERGOUW Verhuizingen binnen de gemeente H. T. Arends van Crabethstr. 59 naar Regentesseplantsoen 23; E. J. M. Bakker 3 pers. van Pr. Hendrikstraat 41 naar St. Josephstraat 55; P. den Boer 3 pers. van Kattenaingel 77 naar Lange Tiendeweg 59; H. Boshart van Molenwerf 24 naar C. Ke telstraat 33; H. Buiitelaar van Kuiper straat 15 naar Groeneweg 65; C. de Gier 2 pers. van P. C. Bothastraat 100 naar Jan Kottensteeg 3; A. Govaart 2 pers. van Oosthaven 18 naar Turfmarkt 29; A. A. Heerkens van Coornbertstraat 11 naar Goejanverwellendijk 31; Ph. J. Hoffs van Mr D. J. v. Heusdestraat 19 naar Burg vlietkade 1P. C. van Hoorn 3 pers. van Pr. Hendrikstraat 21 naar Lemdulsteeg 18; J de Jong van Parkstraat 16 naar Zeuge straat 16; P. Koetsier van Gouwe 205 naar Groenendaal 43; C. van Kooten 2 pers. van Mr D- J. v Heusdestr. 41 naar Onder de Boompjes 41; Mw. A. K. van der Laan van Oosthaven 18 naar Turfmarkt 29; Mw J. v. d. Laande Kleijn van Karnemelksloot 179 naar Burgvlietkade 44; L. Cftr Lafe- ber 2 pers. van Fluwelensingel 78 ben. naar Groenendaal 56a; D. Markus van Nic. Beetsstraat 5 naar Nic. Beetsstr. 15; Mw. J. Chr. Muller van Nieuwe Haven 286 naar Korte Dwarsstraat 8; Mw. Th. C. Nobel— Snel van Lemdulsteeg 16 naar Pr. Hen drikstraat 97; B. van Oosten van Kare- kietstraat 55 naar Kleiweg 79: W. E. van Oo6terum 2 pers. van Joubertstraat 182 naar Vosslusstraat 59; J. Renemen 4 pers. van Kattensingel 73 naar Gr. Florisweg 38; Mw M. BeugelaarSanders 2 pers. van Jouberstraat 182 naar Vossiiusstraat 59; Mw. M. SchenkFurrer van Raam 312 naar Raam 306; O. SchuilvateT 3 pers. van J. Philipsweg 85 naar Fluwelensingel 78; J. Snaters 4 pers. van Roerdompstr. 14 naar Raam 144; N. Tuijthof van Tweede H V. Alphenstr. 6 naar Turfmarkt 123; Mw. M. Vinkv. d Burg van Crabeth str. 32 naar Kiievitstraat 10; H. de Waal van Herenstraat 70 naar Karnemelk sloot 40. Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jasr geleden De heren K. J. W. Ottolander, J. A. Alberts en C. J. Overeynder te Boskoop zijn gekozen in een commissie, die de voorbereidende maatregelen zal treffen voor een in October 1875 te houden inter nationale vruchtententoonstelling en een pomologisch congres. Het hoofddoel van tentoonstelling en congres, waarvan de heer Ottolander één der initiatiefnemers is. is het brengen van eenheid in de be namingen der vruchtensoorten. 50 jaar geleden Uit een advertentie; Waarom geeft gas gloeilicht niet voldoende licht? Omdat uw leverancier u geen goed kousje levert. Een kousje, dat gedurende duizepd brand- uren een prachtig licht geeft levert k 25 cent P P. Soos, Tiendeweg 59. 25 Jaar geleden De Boskoopse sloten met hün diepte, hun druk gevaar en vuildeposlto zijn evenals de Gouwe nooit visrijk geweest. Maar dit schijnt than? verandeï-d te zijn. Behalve de talrijke vissers, die uit Den Haag speciaal hierheen komen, verschij nen des Zondags soms zes of zeven auto bussen met Rotterdamjners. die er plezier in hebben de waterbewoners met aller] aas te verschalken,

Goudsche Courant | 1949 | | pagina 2