Voor Faanhof was 13 het geluksgetal CEEBEHÜJ Slijkhuis in topvorm Onbereikb&rcl „Jullie veld monument van clubliefde, G.S.V.-ers Vele goede wensen voor O.N.A. bij dertig-jarig bestaan Met één ren ontnam Coppi Schulte alle illusies Nog weinig animo op eerste dag van de Zilveren Bal sWIMVIE ':en het Geesten-avontuur H Met een wedstrijd tegen W illebroeck werd nieuw terrein geopend Gerezen uit chaos AT <T) AAR. ANNEER. ?2!i Geref. Kerk herdenkt 100-jarig bestaan Grote belangstelling op'receptie WEGRENNERS STREDEN OM DE WERELDTITEL Zijn overwinning was een zege van de gehele Nederlandse ploeg BU Tegen de eindsprint van Van Steenbergen was de Italiaan echter niet opgewassen Koninklijk paar zap; Paleisteam verliezen slaat Reiff in recordtijd Sparta en S.V.V. reeds uitgeschakeld Het begon en eindigde niet strafschoppen Van Swol opnieuw kénipioen EERSTE Tl.Al GOUDSCHF COURANT MAANDAG 22 AUGUSTUS 194J ET wüs een grote dag in de geschiedenis van GSV. toen Zaterdagmiddag in tegen- rdigheid van velen het nieuwe terreinencomplex aan de Bodegraafse Straatweg officieel werd geopend. Niet alleen voor het bestuur, dat «en jaar geleden nog met de moeilijkheid zat. hoe het een oplossing zou vinden voor het terreinvraagstuk. nadat de club haar oude veld aan de overzijde van de Straatweg moest verlaten, maar ook voor het groepje leden, dat in een jaar tijd door hard aanpakken en veel offers de oplossing daadwerkelijk heeft gebracht. Want hard gewerkt is er in GSV. toen de vereniging door het gemeentebestuur de beschikking had gekregen over een stuk grond ten noorden van het Jan van Renesseplein. Het was een complex vergeten volkstuintjes, die in een woestenij waren achtergelaten. Maar door de inspanning van dat groepj. leden ligt er thans een voetbalveld, waarop elke GSV-er trots zal zijn. Druk was het Zaterdagmiddag op het nieuwe C.S.V.-veld, toen de groenwitten hun openingswedstrijd tegen het Belgische Willebroeck speelden. De voorzitter van GSV, de heer W Bruijniks. heeft van al die moeilijkheden en werkzaamheden een kort overzicht gegeven, toen hij Zaterdagmiddag zijn gasten verwelkomde, onder wie burge meester James, de wethouders mevr. J. N. van Dantzig-Melles, C H Hagedorn en A. Heerkens, de gemeente-secretaris, de heer C. J. van As. de directeur van ge meentewerken. ir L. A. de Vos tot Ne- derveen Cappel. de commissaris van politie, de heer C- Hess en vertegenwoor digers van de afdeling Gouda van de KNVB en van verschillende sportvereni gingen. „Dagelijks, zei hij, is er vaak tot middernacht gewerkt om van de chaos van oude volkstuintjes een behoorlijk voetbalterrein te maken. Vele leden heb ben er hun vrije dagen en zelfs hun vacan- tie aan opgeofferd. Zij hebben daarmede de vereniging een geschenk gegeven, dat niet genoeg kan worden gewaardeerd Zo'n clubliefde is nog nimmer in de zes en dertigjarige geschiedenis van GSV ge toond, zeide de -heer Bruijniks. De ge meente heeft er voor gezorgd, dat wij hier grond kregen, doch voetbalvelden zouden er nooit zijn gekomen, als wij de medewerking van onze leden en donateurs niet hadden gehad. Hij bracht bijzondere dank aan de uitvoerder van het werk, de heer Jac. Slaman (bergen moeilijkheden heeft hij moeten oplossen, zei GSV's voor zitter). zonder wiens arbeid de club er nooit zou zijn gekomen. Ook de veertig andere leden, die avqnd aan avond hun krachten aan het werk hadden gegeven, werden in deze hulde betrokken. „Wij hebben thans een terrein, dat het sieraad van onze vereniging is" zo besloot de heer Bruijniks, laten we er allen voor zorgen, dat het de komende jaren steeds een sieraad zal blijven." Begrip voor elkander Burgemeester James heeft het terrein geopend. In zijn toespraak, zeide hij. dat van gemeentebesturen terecht liefde en begrip voor de sportieve ontwikkeling van de burgers mag worden verwacht. Als het gemeentebestuur deze zaak veron achtzaamt. is het geen goed gemeente bestuur en zal het door een ander dienen te worden vervangen Maar dbarnaast ver wacht men van het gemeentebestuur het geld om sportbeoefening mogelijk te ma ken. Ook in dit opzicht zal de gemeenre graag haar medewerking willen verle nen als zij er toe in staat is. Is er echter geen geld, dan zal de burgerij op haar beurt begrip moeten hebben voor de om standigheden. waardoor de gemeente deze medewerking niet kan verlenen. Het Gouds gemeentebestuur hééft be grip en liefde voor de sportverenigingen, zei de burgemeester Het beseft, dat een kwart van de Goudse bevolking jonger is dan vijf en twintig jaar en weet dus van welke onschatbare waarde de gelegenheid is. die de sportverenigingen aan deze bur gers bieden om zich lichamelijk en geeste lijk in sportieve zin te ontwikkelen. Maar het geld moet onder meer besteed worden aan de bouw van woningen, waar aan de grootste behoefte is. Want ook van het gemeentebestuur verwacht men. dat het zorgt voor nieuwe huizen. Een ge meentebestuur kan echter moeilijk tot zijn burgers zeggeru „Bouwt zelf je huizen", maar wel ..Legt zelf je sportvel den aan". En dat kan, zoals GSV heeft bewezen. „En u zult." zei de burgemees ter. „stellig met meer voldoening naar uw eigen sportvelden kijken, dan wanneer u deze cadeau had gekregen." Het gemeentebestuur heeft bewondering, zo besloot de burgemeester, voor hetgeen hier is verricht en het hoopt, dat GSV op deze velden een grote bloei mag tegemoet gaan. De eer gedeeld Na de burgemeester spraken nog de voorziter van de Afdeling Gouda van de KNVB, de heer W. Boosman („Mogen de nieuwe velden van GSV bijdragen tot de ontwikkeling van een gezonde jeugd"), de voorzitter van de Afdeling Gouda van de Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden. Gisteravond om ongeveer half elf is het beurtschip van Oudewater met schipper Snelleman, toen het in de OpenrUatuin te Rotterdam lag, door overlading geheel omgekanteld. De schade is aanzienlijk- Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd- 50 Jaar geleden. In de Leidse Kamer van Koophandel Is behandeld een missive van de directie der Leidse stoombootmaatschappij „De Volharding", waarin de tussenkomst der Kamer wordt ingeroepen om te bevorde ren, dat btj het behandelen der concessie- en subsidieaanvrage tot exploitatie van de tramlijn Gouda—Boskoop aan de Maatschappij de verplichting wordt opge legd de Gouwe te overbruggen. 25 Jaar geleden. Van het filmprogramma, dat deze week !n het Thelia-theater draait, is voor velen het hoogtepunt de film van de Olympiade t« Parije, waarop twee bekende stadge noten, de heren J. C. den Boer en W. C. Bokhoven, In volle actie meespelen. de heer J van Tilburg (..Als GSV geen hechte vereniging was geweest, had het deze feestelijke gebeurtenis nooit beleefd") en de voorzitter van DONK. de heer Th. Arts, die een uitspraak van Koningin Juliana aanhaalde ..De zorg voor de jeugd behoort tot onze eerste verantwoordelijk heid" en die constateerde dat GSV deze verantwoordelijkheid terdege heeft be grepen. Namens zijn vereniging bood de heer Arts een electrische klok aan. Met een wedstrijd tegen de Belgische overgangsklasser Willebroeck werd het njeuwe terrein geopend. GSV had daar voor versterking ontvangen van Lou Bor- rani van Hermes DVS en Vrauwdeunt van Feijenoord. De burgemeester heeft de af trap verricht, nadat de beide elftallen met het Belgische en Nederlandse volkslied waren begroet, de spelers aan de burge meester waren voorgesteld en de aanvoer der der Belgen GSV een mand met bloe men en linten in de Belgische kleuren had aangeboden. De Pionier, zelf dezer dagen feestvarken, heeft de volksliederen ge speeld en zorgde tijdens de rust voor een paar vrolijke marsen, waardoor het tal rijke publiek aangenaam werd bezigge houden. De Goudse ploeg was in de eerste helft de sterkste, vooral door Borranl en Vrauwdeunt. die samen zeer veel in de voorhoede opknapten en daarbij de GSV-ers goed ..meekregen". Borrani maakte zelf het eerste doelpunt na een listige switch met Vrauwdeunt. terwijl even voor de rust Lakerveld de Gouwe naars met 2—0 de leiding gaf. In de tweede helft gaven de Belgen het tempo aan. Met twee goede doelpuriten maakten zij de stand gelijk, met v/elk resultaat GSV-ers en Belgen tevreden naar de Beursklok gingen, waar werd gegeten en men de verders avond gezellig bijeen bleef. Wedvlucht uit Marbehan De Postduivenverenigingen hielden gis teren een wedvlucht uit Marbehan. af stand 260 km. Los 6.30 uur. De resultaten waren bij: Het Westen: H. Verweij 1. 51. Boer 2. 6. 9. 10. 31. 46, 47. 57; Roest 3. 28; De Bruin 4. 22, 26. 37, 38: v. d. Meer 5; Harreman 7. 8. 18. 20. 44; Spruyt 10. 32; Ruffels 11, 14. 17. 25. 34. L. Keij 12. 21, 36, A v. Leeuwen 13, 24. 39; Verburg 15. 30. 35, 52, 55; v d. Bas 16. 54: Koolwijk 23, 50, Ver meulen 27. 40, 41, 42. 45. 49: Reneman 29. 43; Prevoo 33, 56: Luynenburg 48; Fijn 53; v. Roon 58. Eerste duif 10.12.02, laatste duif 10.50.01. De Luchtbode: J. Vooys 1, 8, 15. 59; A. P. Rabauw 2; J. Seyn 3. 58. H. Lakerveld 4; Chr. Janssen 5. 20; J. van Hoorn 6, 26, 38, 51, 52: P. Stoppelenburg 7, 37; L. v. d. Heuvel 9: M. Blok 10; Kempers—Loen- dersloot 11, 12. 21; G. Slootjes 13, 22, 32. 36; J. v. d. Tuin 14. 40, N. v. Hoorn 16. 33, 34, 43; A. v. Reede en Zn. 17, 28, 49: C. Stigter 18, 29, 62, 63; G. Schouten 19. 24; T. Stoppelenburg 23, 30, 56; L. Goudriaan 25. 61; R. de Jong 27, 31, 35, 39; J. Sna- terse 41; W. de Waal 42; A. Pijpers 44, 45, 53, 57, 60; J. Luchthard 47; G. A. v. d. Kroef 48, 54; Fr. Wesseling 50; A. v. Schalk 55: J. J Lakerveld 64; G. Brenk- man 65. Eerste duif 10.02.28, laatste 10.40.00. De Vriendschap De postduivenvereniging De Vriend schap hield Zaterdag een wedvlucht uit St. Qui'.Iin, afstand 261 km. Uitslag! G. Vooys i, 49; P. Overkamp 2, 14, 15: A. Schouten 3, 57; C. de Waal 4. 58; C. Swlethe 5; P. Mijderwijk 6, 56; J. v. d. Willik 7, 21, 28; J. Tak 8, 17, 27, 48, P. Snelleman 9, 12, 45; G. Verweij 10. 19, 22, 25, 37. 39. 41, 53. 54, 60, 61; G. IJsselstein 11. 20; M. Heikoop 13, 40; Gebr. Kulik 16, 29, 30, J. Terlouw 18. 43, 59. H. Blom 23; G. Barendse 24, 36. 52; J. Lely 26, A. Dui- vendijk 31; J. Bron 32; M. Wabbijn 33; J. Overkamp 34; C. v. d. Kleij 35; B. Zappij 38. 44; C- v. Duuren 42, J. Merbis 46; T. Mon 47, 55; J. J. de Jong 50. J Lakerveld 51. Los 10.30 uur. Eerste duif 3.07.30 lastste duif 3-56.27. Tevens hield zij een wedvlucht uit Dor drecht. afstand 22 km. Uitslag; G. de Waal 1. 15. 26, 27, 58. 73; B. Zappij 2, 50; G. Ver weij 3; M. Wabbijn 4. 7. 11, 35, 42 P. de Bruijn 5, 29, 32; P. Mijderwijk 6, 60; A. de Jong 8, 31, 40. 76, 79; C. v. Duuren 9. 18; Gebr. Kulik 10, 16, 65; J. Tak 12. 20, 37; P. Blok 13. 22, 61; J. Bron 14, 19, 28. 41; C. Brenkman 17; L. Sietsema 21. 54. J. Lely 23, 38; J. Overkamp 24, 30, 33; G. Barendse 25; T. Man 34; P. Tak 36. 52, 72, 77, 80. J. Lakerveld 39, 43, 81; P. Over kamp 44, 53, 59, 62, 67, 70; W Houtman 45, 57. 66; C. v. d. Kleij 46, A. Damens 47, 48; J. v. d. Willik 49, 68, 78; J. Snelleman 51, 84; P. Vermeij 55. 56, 64; G. IJsselstein 63, 71; J. Terlouw 69; J. v. Leeuwen 74; C. de Waal 75, 83; H. Blom 82, M. Heikoop 85, 86. Los 1.45 uur. Eerste duif 2.14.50, laatste 2.21.20. FIETS GESTOLEN. Zaterdagavond te in de Wilhelmtnaetraat een herenrijwiel gestolen dat een bewoner onafgeeloten voor zijn huis had geplaatst. OPDRACHT VAN WERK. B. en W. van Venlo hebben het slopen, ruimen en afvoeren van kunstwerken of restanten daarvan, het ruimen en afvoeren van puin en alle andere afvalstoffen met bijbehorende werken gegund aan de firma De Waard, alhier voor 18.800. T.m. 31 Aug. 9—u. St. Janskerk: Tentoon stelling ..Het ontzet van Leiden (Zondags gesloten). T.m. 31 Aug. 10—12.30 en 1.30-S uur Museum „Het Catharine Gasthuis' Tentoon stelling ..Beeld en paneel In de zestiend eeuw'' (Zondag geopend 2—4 uur Maandag en Vrijdag 1.30—5 uur) 22 Aug. 7 uur.Spieringstraat 113: Gelegen heid tot kosteloze inenting en herinentlng tegen pokken 22 Aug. 7.15 uur coucordla: Vertrek voor muzikale rondwandeling door Philharmonie uit Bocholtz en St. Caecilia 22 Aug. 8 uur Central: Vergadering tot op richting van Goudse handbalvereniging 24 Aug 3 uur Veemarktterrein: Autoveiling door deurwaarder R van Blokland. 23 Aug. 7.30 uur Zeugestraat 30: Spreek beurt ds J. van Weizen voor Ned Geief. Gemeente. 27 Aug. 3 uur Nieuwe Vaart bi) Spoorbrug: E.HB.O. met afdelingen tdegraven en Alphen. 27 Aug. 7.30 uur Cttncordia: Feestavond G.V. &AV. ,,ONA" ter ge.egenheld derti jarig bestaan, optieden Minerva Show. 27 Aug. 7.30 uur Vrije Evang. Gemeente: Bidstond. Apothekersdienst Prediking over plaats en taak van de Chr. Kerk Op 24 Augustus zal het honderd jaar geleden zijn, dat te dezer stede de Christe lijk Afgescheiden Gemeente werd ge- institueerd. bestaande uit die leden der Ned. Herv. Kerk. die zich conformeerden aan de Afscheiding van 1834. In 1869 werd de naam van deze kerkelijke groepering gewijzigd in Christelijk .Gereformeerde Kerk In 1892 na de Doleantie werd deze naam nog eens veranderd, want van toen aan was het de Gereformeerde Kerk A. in onderscheiding van de Doleantie- kerk. die Gereformeerde Kerk B heette. Op 9 October 1907 kwam de ineensmelting en werden beide kerken verenigd onder de naam Gereformeerde Kerk. Als stich tingsdatum der Gereformeerde Kerk al hier wordt aangehouden 24 Augustus 1849. Zondag is in de prediking het 100-jarig bestaan herdacht. De dienstdoende pre dikant. ds. W. van Dijk. merkte op. dat het niet in zijn bedoeling lag de geschie denis van de Goudse Gereformeerde Kerk van de kansel af te verhalen. Dit kan de gemeente wel anderszins te weten komen. Wij moeten niet zien op de mensen, die deze kerk hebben medegebouwd, maar op de plaats en de taak van de Chr. Kerk in het heden. Als tekst voor de prediking nam spre ker Zacharla 2:1—5: Wederom hief ik mijn ogen op. en ik zag, en zie er wa6 een man. en in zijn hand was een meetsnoer En Ik zeide. Waar gaat gij henen En hij zeide tot mij: Om Jeruzalem te meten: om te zién hoe groot haar breedte en hoe groot haar lengte wezen zal. En zie, de Engel Die met mij sprak ging uit, en een andere engel ging uit hem tegemoet. En hij zeide tot hem: Loop. spreek deze jongeling aan. zeggende: Jeruzalem zal dorpsgewijze be woond worden wegens de veelheid der mensen en der beesten, die in het mid- ervan wfzen zal; En ik zal haar wezen, spreekt de HERE, een vurige muur rond en Ik zal tot heerlijkheid wezen in het midden van haar." Aan de hand van dit bijbelgedeelte stelde de predikant de activiteit, de voortgang ie toekomst der Kerk in het licht. Het meetsnoer, waarvan in dit Schriftgedeelte sprake, geeft aan de werkzaamheid der Kerk en wel in dit opzicht, dat er steeds weer bezinning zij over fundering, opbouw en uitbreiding. De voortgang der Kerk wordt aangegeven, wanneer de tekst de toekomstige vorm van Jeruzalem aanduidt als te zijn dorpsgewijs Dit beduidt, dat er geen ommuring zal zijn, waardoor uit breiding zou kunnen worden belemmerd. Er ls wel een andere muur: God zelf zal Zijn Kerk tot een ommuring zijn. Dit is de bescherming, die de Here Zijn Kerk garandeert tegenover de aanvallen van de vijand. Daarenboven en dit is de toekomst voor de Kerk zal God ln het idden van haar zijn. Aan het einde van de dienst zong de gemeente 6taande het eerste vers van Psalm 150. Philharmonie uit Bocholtz hartelijk verwelkomd Concert in Verenigingsgebouw trok grote belangstelling Groot was de belangstelling in de Spoorstraat en op de Kleiweg, toen gis termiddag de Goudse harmonie Sint Cae cilia de muzikanten van de Philharmonie uit Bocholtz inhaalde, die twee dagen in onze stad te gast zullen zijn. Ze waren een half uur over tijd. maar de ontvangst die de zo lang wachtende Gouwenaars hun bereidden, was er niet minder hartelijk om. Met het geüniformeerd Caecilia voorop trokken de mijnwerker» onder vrolijke marsmuziek de openingsmars van het Strijdkrachtenprogramma was hun visitekaartje over de Kleiweg naar Concordia, waar hun een welkom in Gouda werd toegeroepen en ze kennis maakten met hun gastheren en gastvrou wen. Hun mars door de Zondagdrukke stad van de Ridder van Catsweg naar de Westhaven was een soort triomftocht ge weest. Des avonds gaven Caecilia en de Phil harmonie een gezamenlijk concert in het R.K- Verenigingsgebouw, dat zeer vele toehoorders trok. Vanavond maken beide muziekcorpsen een muzikale wandeling door de stad. Militairen op thuisreis Met bet troepentransportschip „Water man". dat vermoedelijk 7 September uit Tandjong Priok te Rotterdam zal aanko men. repatriëren korporaal A. Schenk, Karnemelkaloot 62, soldaat J. P. Snoey. Turfsingel 52 en marinier M. van Eenige, Groenendaal 102, allen te Gouda; korpo raal A. A. Baan, Provincialeweg 40 te Haastrecht en marinier H. van Dijk, Westbuurtstraat M 57 te Moordrecht. De passagierslijst ligt op on» bureau, Markt 31, voor een leder ter inzage. DRONKEN MAN INGESLOTEN. De politie heeft een 70-jarlge oud-kolo niaal aangehouden, die Zaterdagavond in staat van dronkenschap de veiligheid van zijn kostbaas heeft bedreigd. W. LEEFLANG t In de ouderdom van 40 jaar is alhier overleden de heer W. Leeflang, die enige jaren diaken ls geweest van de Ned. Herv. Gemeente. T7ELEN uit de sportwereld hebben Za- terdagmiddag het bestuur van ae athletiek- en voetbalvereniging „ONA" gecomplimenteerd, toen het ter gelegen heid van het dertig-jarig bestaan van deze grootste voetbalvereniging van Gouda een receptie hield in Concordia. Bloem stukken sierden het toneel, waarop de Oké Rhythm Stars voor een zacht mu ziekje zorgden en bouquetten stonden op de tafeltjes temidden der vele gasten, die waren gekomen om met een handdruk te getuigen van hun sympathie voor de ver eniging. Onder hen waren in de eerste plaats burgemeester James, die later op de middag de felicitaties van het ge meentebestuur kwam brengen en een kleine toespraak hield, waarin hij de bete kenis van ONA voor onze stad naar voren bracht. Ook de Wethouders mevr. J. N. van Dantzig-Melles en C H. Hdgcdorn vertegenwoordigden "het gemeentebestuur, terwijl de commissaris van politie, de heer C. Hess namens het Goudse politiekorps de gelukwensen aanbood. En voor en na hen was er een ononderbroken rij van receptiebezoekers meest afgevaardigden van verschillende sportbonden en sport verenigingen. die hetzij in een toespraakje hetzij met een handdruk voorzitter H. van Soest en zijn mede-bestuursleden kwamen gelukwensen en de beste wensen uitspra ken voor de komende jaren, waarvan allen verwachten, dat het eerste elftal er in zal slagen de tweede klasse te bereiken. Er waren vertegenwoordigers van de Af deling Gouda van de K N V B van G.S.V.. Gouda. Olympia en Jodan Boys. van de Goudse Politiesportvereniging. van S V V. uit Schiedam, DONK. de P T.T.-sportclub, Scheveningen, Gouderak. Goudse Zwem- club. Krachtsport, Vires et Celeritas, B E C. uit Delft en Be Quick uit Zutphen, de Goudse Athletiekcommissie van «de E H.B.O. en nog vele andere deputaties, die er mede voor hadden gezorgd, dat het bestuur warmpjes in veertig bloemstukken zat. Trainer J. de Hosson kwam met een overzichtsfoto van het terreinencomplex aan de Walvisstraat en de junioren over handigden door hun afgevaardigde Jopie Roodbol, gestoken in clubtenue, een inge lijste foto van de jeugdafdeling. De loden en de donateurs hadden er voor gezorgd, dat ONA voortaan zijn tropeën in een grote medaiilekast kan opbergen zfj zal de trots van alle ONA'ers moeten wor den. zei voorzitter van Soest "en de controleurs kwamen met een geschenk onder couvert, dat in het fonds voor ver lichting van het terrein zal worden ge stort. En natuurlijk ontbraken ni?t de Goudse ouden van dagen, voor wie de club me nigmaal een wedstrijd speelde, waarvan de opbrengst werd bestemd voor het jaarlijkse boottochtje van ..Ons Belang". Voorzitter Jaap van der Speld bracht in zijn speechje de dankbaarheid daarvoor tot uiting en herinnerde er aan. dat zijn vereniging drie jaar geleden'in de bar op het ONA-terrein werd geboren, zodat de banden tussen de ouden van dagen en ONA nogal hecht zijn Ook bij deze ge legenheid kwamen de bestuursleden van Ons Belang niet met lege handen. Zij had den een platelen herinneringsbord laten vervaardigen, een geschenk dat voor zitter Van Soest dankbaar aanvaardde Variété en nog wat Des avonds waren de meeste receptie- gangers met vele Ona-leden weer in Con cordia bijeen om er gezellig feest te vie ren. En het is een goed feest geworden, waarbij hartelijk werd gelachen en ten slotte .vrolijk werd gedanst Vooraf waren er natuurlijk een paar toespraakjes. De voorzitter van de feestcommissie, de heer H. Vesseur, sprak een welkomstwoord, waarin hij er aan herinnerde, dat nu onder veel gelukkiger omstandigheden kon worden feestgevierd, dan bij de her denking van het vijfentwintig jarig be staan in de somberste tijd van de geschie denis. Toen waren vele ONA-leden ge dwongen in Duitsland te werken. „Zij zijn nu weer bij ons. doch velen moeten nog verstek laten gaan. omdat zU hun mili taire dienst in Indonesië vervullen", zeide de heer Vesseur. Enigen hunner zijn voor hun vaderlandse plicht gevallen; zij wer den tijdens een stilte van een minuut herdacht. Voorzitter Van Soest kon uit de grote belangstelling tijdens de receptie en de talrijke bloemen en geschenken die ONA had gekregen de conclusie trekken, dat de afgelegde weg voor zijn vereniging een goede is geweest. Van alle kanten werd sympathie ondervonden, waardoor ONA zal moeten worden geïnspireerd op de ingeslagen weg voort te gaan. Hij bracht dank aan Jan Rietveld. Dirk Pols. hoofd controleur De Jong en anderen, die hun grote clubliefde hadden getoond, door de afgelopen maanden verschillende verbe teringen aan het terrelnencomplex en de accommodatie aan te brengen en betrok daarbij allen, die in de dertig jaren zich voor de club verdienstelijk hebben ge maakt. In het bijzonder werd die .lof toe gezwaaid aan de heren Roodbol". Vooys en v. d. Speld, die ONA hebben opgericht en die. na vele jaren de clubkleuren op het veld hebben hooggehouden, zich in MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Oudewater. Heden aange voerd 49 partijen eerste soort 1.70—1.75; tweede soort 1.67—1 69; extra kwaliteit tot 1.80. Handel vlug. PLAATSELIJK NIEUWS Ammerstot A.S.V.-voorzitter getrouwd. Onder grote belangstelling van vereni gingsleden is Vrijdagmiddag de heer P. Bakker voorzitter van de voetbalclub „Ammerstol" in het huwelijk getreden met mej. L. Verschoor. Voor het gemeen tehuis hadden vele A.S.V.-ers zich in een erehaag opgesteld. Des avonds heeft het jeugdorkest van ..Excelsior", waarvan de bruidegom directeur is het bruidspaar een serenade gebracht. Bergambacht Polonederlaag. Zaterdagavond speel de B.Z.C zijn laatste competitiewedstrijd tegen ZIOS het verloor met 5—2. Bodegraven Jubilea bU de brandweer. De heren Joh. Blijleven, J. Th. v. Ghesel Grothe. G. Hoogeveen en E. v. Waveren herdachten dat zij 25 jaar geleden hun aanstelling kregen bij de vrijwillige brandweer, voor de heer J. Kruijl was het 330 jaar geleden dat hij aan de brand weer werd verbonden. Het ligt in de bedoeling dat de jubilaris sen zullen worden gehuldigd wanneer binnenkort de nieuwe auto-brandspuit in gebruik zal worden genomen. Collecte. De collecte ten bate van de Chr. Blindeninrichtlngen heeft hier opge bracht 343.36. verschillende bestuursfuncties door werk zaamheid en doorzettingsvermogen hebben onderscheiden. Vanwege hun verdiensten werden deze drie leden tot ereleden be noemd. een voorstel dat de aanwezigen met een hartelijk applaus onderstreepten. Verder deelde de voorzitter mede. dat door het organiseren van een verloting gelden waren bijeengebacht voor de aan schaffing van een ^varmwaterinstallatie op het terrein en dat de elfta'commissie een jubileumvlag had aangeboden. „Ook aan onze jongens in Indonesië zal worden gedacht" zeide hij tenslotte, „opdat ook zij het feest van ONA kunnen meevieren". Het is de bedoeling dat aan hen geschen ken zullen worden gezonden. Na het officiële gedeelte was de taak aan Minerva's Variété Show om de aan wezigen gezellig bezig te houden En daar in is zij ook geslaagd, gezien (of beter ge hoord) de langdurige schaterlach van de feestelingen. Henk Bukman bleek een ge zellige conferencier, die nog wel iets meer kan dan alleen babbelen en in z'n eentje zorgde voor schetsjes, waarvoor gewoon lijk meer personen nodig zijn. Verder wa ren er de drie Rivano's de komische kruiers met hun lieftallige bagage, wier nummer het nog steeds ..doet", de twee Riberties. die het Concordia-toneel in een wielerbaan veranderden, de Twee Nelsons, kruiers voor de pauze, acrobaten, daarna Wim Scholten met accordeon en het on afscheidelijke Nonnenkoor. Ook experimenteerde er Johnny van Swieten. geassisteerd door Martien van Heelsbergen. de vrouw met de vele stem men. die wij als zij in onze keuken zong met het afwaswater zouden willen weg spoelen. doch door de ONA-ers (figuur lijk dan) op de handen werd gedragen. Maar de troef in deze Variétéshow waren de Spelbrekers, die met hun aardige lied jes (vooral dat over het meisje-met-tra- nen-in-de-ogen) en hun leuke voordracht het succes oogstten, dat zij verdienden. Het was overigens een goede feestavond, niet alleen voor het bestqur. dat deze dag zo in het zonnetje was geplaatst, maar ook voor de ONA-ers. die aan hun dankbaar heid met gul handgeklap uitdrukking gaven. KLASSEMENTSRIT GOUDSE RENNERSCLUB. Van de Zondag gehouden klassementsrlt van de Goudse rennersclub Excelsior w». de einduitslag IJ. v d. Berg, 2 A A D()k. 3 O. de long, 1 H. Lekkerkerk 5 Been. 6 J Pijpers. 7 L. van Erkel 8 Ch Rohrich. 9 B Franken, 10 D. Valkh'off De afstand was 64 km. Eerste prijs voor G.Z.C. Op het derde adspiranten waterpolo- tournooi. georganiseerd door de Utrechtse zwemvereniging Zwemlust. heeft het ze vental yan de GZC voor de tweede maal achtereen beslag gelegd op de eerste pril* (een wisselbeker). Op dit tournooi voor spelers tot en met 16 jaar heeft de GZC de eerste wedstrijd gespeeld tegen Nep- tunus (Amersfoort), het won met 7—1. Van Forel (Woerden) en UZSC werd met resp 1—0 en 7—0 gewonnen, zodat GZC in d« finale tegen HVGB kwam. De Gouwenaars wonnen met 5—1. Zwehimen Goudse Reddingsbrigade Zeven leden van de Goudse Reddings brigade hebben deelgenomen aan een prestatietocht 600 meter gekleed zwem men. die in de Delftse Schie te Rotterdam werd gehouden. Allen volbrachten de tocht. Als eerste brigadezwemmer arri- veerde de Gouwenaar K Mootjenkind die in het algemeen klassement vierde werd De anderen waren de dames: G. v d Hout. C. Kers. N. Lingen. G Franken en de heren A. Notenboom en J. Mooijen- Voetbal V rieiidschappelijk Dc uitslagen van de dit weekend ge speelde vriendschappelijke wedstrijden zijn: Gouda—DOSKO 4—3: GSV—Wille broeck 2—2; ONA—Concordia 3—0; Olym pia—BVC 4—3. S.G.P.DONK 2—3. GELIJK GEëINDIGD. De O N A.- en de G.S.V.-jeugd hielden gisteren een wedstrijd, waarbij beide ge lijk (met drie punten) eindigden. De uit slagen waren: O N A. a—G S V a 4—3- ONA b—G.S.V. b 4—4; O.N.A c— G.S.V. c 1—2. m Een van de aardige momenten van de receptie. Zaterdagmiddag in Concordia, was het toespraakje op rijm, dat het adspirantje Jopie Roodbol namens zijn jonoe clubgenootjes hield. Boskoop Electrische verlichting Jn Ned. Herv. Kerk. Kerkvoogden en notabelen der Ned Herv. Gemeente hebben besloten om zeer ■binnenkort over te gaan tot een betere verlichting van het kerkgebouw. De gaslampen, zullen door electrische worden vervangen. Er is een plan ont worpen voor een sobere en toch smaak volle plafond verlichting. Verder zullen inpaats van de huidige, zo weinig fraaie kronen, drie koperen kronen korden. Vijftig jaar getrouwd. Op 1 Septem ber hopen onze plaatsgenoten Arend van Tol en Adriana Geers, aan Laag Boskoop, de dag te herdenken, dat zij 50 jaar ge leden in het huwelijk traden. De bruidegom en bruid zijn resp. 76 en 74 jaar Zij mogen zich in een tamelijk goede gezondheid verheugen. Het bruidspaar heeft zes kinderen, 25 klein- en drie achterkleinkinderen. Voor de radio. De jeugdige organist Wim van Beek, directeur van het dames koor „Hosanna" alhier, zal Woensdag van 1.15 tot 2 uur op uitnodiging van de N C R V. een orgelconcert geven. Gouderak Collecte. De restauratie-collecte tn de Ned. Herv. Kerk heeft 84.82 opge bracht. Burgerlijke Stai van Dam en J. G. id. Getrouwd: Evegroen. Moordrecht won voetbaltournooi. De voetbalvereniging Gouderak hield een tournooi met de verenigingen Haas trecht. Moordrecht en Het Noorden uit Rotterdam. In de voorronde speelde Moordrecht tegen Haastrecht en won met 3—2. Gouderak sloeg in de voorronde Het Noorden met 40. De verliezersronde tussen Haastrecht en Het Noorden eindig de in een overwinning voor Haastrecht, terwijl de eindstrijd tussen Gouderak en Moordrecht door Moordrecht met 4—1 werd gewonnen waardoor het beslag leg de op de eerste prijs. Hekendorp Geslaagd. Voor het examen lerares co8tuum- en mantelvak is geslaagd mej. L. la Lau, alhier. Moerkapelle Beroep uitgebracht. De Geref. Ge meente heeft een beroep uitgebracht op ds H. Llgtenberg te Rotterdam-Z. Moordrecht Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. A. J. Sikkens. 29 j. te Gouda en D. van Gent, 27 j. Getrouwd: C. Krijgsman. 27 J. te Gouda en D. van Blitterswijk 22 j. Overleden: H. van der Hoek, 6 J. Dieven gesnapt. Bij de landbouwer J. Tober aan de Nieuwerkerkseweg, werd door het opschuiven van een raam een portemonnaie met 30 ontvreemd. Van de daders ontbrak aanvankelijk elk spoor. Thans is het de politie gelukt de hand op hen te leggen. Het bleken een drietal Rotterdammers te zijn. Zij zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. Het geld was op. Verjaardaffonds- Het verjaardagfonds voor de aanschaffing van een verwarming in de Ned. Herv. Kerk heeft over Juni en Juli opgebracht ƒ125.07. Nieuwerkerk a. d. IJssel Vacantie trip. Het kinderkoor van ..Perseverance" heeft per autobus een ge slaagd uitstapje naar Apeldoorn en om geving gemaakt, waar volop van bos en hei genoten werd. Sportdemonstratie. Zaterdag geeft de Nieuwerkerkse Gymnastiekvereniging in samenwerking met de zustervereniging ,.Thor" van Gouderak een demonstratie op het voetbalterrein aan 's Gravenweg. Burgerlijke Stand. Geboren: Corne lia Johannes, z. v. J. Smith en A. Pein; Pieter. z. v. H. Terlouw en N. A. de Wit. Anna Cornelia, d. v. A. van Wingerden en C. Klomp, Aletta Arendina .d. v. L. v. d Ham en T. Molenaar; Marinus. z. v. A. Maaskant en J. Karreman. Ondertrouwd: H Twigt 28 j en M van Weelde 20 j.; A. van Ommen 23 j., Ouderkerk a d. IJsel en A. de Jong 21 j. Schoonhoven GOUDEN HUWELIJKSFEEST Omringd door vele bloemstukken zal het echtpaar J. H. Suur-A. Suur-Vuureng Dinsdag het feit herdenken dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. De heer Suur. die 73 jaar oud is, heeft van zijn negende jaar op de zilversmidswerk plaats gewerkt en is thans nog steeds zeer actief als koster van de Ned. Herv. Kerk. welke functie hij ruim 41 jaar vervult. Vroeg uit bed is het parool van de heer Suur. want elke morgen om half zes ia hij al bij de Lek te vinden. Ook mevr. Suur-Vuurens. die twee Jaar ouder ia dan haar man. ls kerngezond en assisteert haar man elke Zondag met het kosters- werk. Het bruidspaar geniet bij vele vreemdelingen bekendheid door de rond leidingen door de Bartholomeuskerk. Het echtpaar heeft drie kinderen en veertien kleinkinderen. Vriendschappelijk. UNIO—Schoon hoven 0-3. UNIO 2—Schoonhoven 2 0-0, UNIO 3—Schoonhoven 3 3-6. Waddinxveen Noordeindse Vaart. Het bestuur van de Voorofsche Polder heeft voor het schoonmaken en schoonhouden van de Noordeindse Vaart voor dat jaar een overeenkomst aangegaan met de heer C. Oosterom te Boskoop. „Excelsior" De uitslagen van de vierde ronde om de beker van de schaak vereniging „Excelsior" zijn: H. H. Schoenmaker—H. van Vuuren 0—1; P. Broer—F.Koster 1—0; A. Boefaas S. Versloot 1—0; H. v. DijkenJ. Klei weg (regl.) 0—1; G. Heikamp—KI V. d. Gaarden 1—0. Uitslagen promotie- en degradatiewed strijd: W Verstoep—H. v. Vuuren 0—1; K. v. d. Gaarden—A. Doornehin I—0. Geschorste journalist schreef toch Voor de Leeuwarder politierechter ver scheen de journalist 8. J. van der Molen te Leeuwarden, die door de raad van beroep voor perszuivering tot 5 Mei 1950 is ontzet uit het recht om journalistieke arbeid te verrichten. Niettemin publiceer de hij artikelen in „It Heitelan" en het „Fries Landbouwblad". Hii verklaarde daarmee geen journalistieke arbeid te verrichten. De officier vm. justitie zeide dat verdachte als journalist gefaald heeft. Thans heeft hij toch journalistieke arbeid verricht, in plaats van zich op de achter grond te houden. De politierechter ver oordeelde verdachte tot een boete van ƒ200. subs. 1 maand hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van 1 Jaar. MAANDAG 22 AUGUSTUS 1949 EERSTE BLAD - PAGINA 3. (Van onze speciale verslaggever). Kopenhagen, Zaterdagavond Twee van de 79 amateurwegrenners, die vandaag het tournooi om de wereld titel openden, waren vanavond het middelpunt van de maaltijd, welke het gemeentebestuur van Gentofto aanbood in een der grootste hotels van Klampenborg. de fraaie badpla; :s aan de Deense Rivièra. Het waren Henk Faanhof. de 28-jarire Amsterdamse monteur, die h t wereld kampioenschap op zijn na:'in had ge bracht en Vinken de jeugdige Limbur ger. die in een scherpe sprint de derde plaats had veroverd op een groep van veelbelovende longeren uit 15 landen Als het had gekund, had de gehele Neder landse ploeg aanwezig moeten zijn. want de overwinning van Faanhof, waarmede Nederland voor het eerst weer na vijftien jaar een amateurwereldkampioen op de weg heeft, was in feite een overwinning van de nationale ploeg, die door samen werking de basis had gelegd, waarop Faanhof zijn triomf kon bouwen Samenwerking Inderdaad. Want de titelstrijd op de weg moge dan een indi viduele strijd ziin. een strijd van man tegen man. in de loop der jaren is hij uitgegroeid tot een landenstrijd en is het onmogelijk geworden te winnén zonder steun van de pioegmakkers En de glorie van vandaag was te merkwaardiger, om dat het juist aan samenwerking in de Nederlandse afvaardigingen tot nu toe had ontbroken De Nederlandse Wielrenunie had de ploeg met zorg samengesteld Zij kende het parcours ten Noorden van Kopen hagen Zij wist. dat op deze gladde weg met slechts flauwe hellingen grote snel heden konden worden bereikt, oók als er de traditionele wind stond dat het btj grote snelheden uiterst moeilijk kon zijn om te ontsnappen en dat er derhalve een goede kans was voor sprin'ers om zich te handhaven en aan het einde hun slag te slaan Vandaar de keuze van Faanhof en Vinken vandaar ook de opdracht om in het begin hun eigeri. kans te verdedigen, maar als de omstandigheden ertoe moch ten leiden zich op te offeren voor een van deze twee sprinters, met Faanhof als grootste favoriet En hoe prachtig hielden allen. Dekkers. Nolen, Wagtmans en La Grouw. zich aan die opdracht, welke een afspraak werd op vriendschappelijke basis Want het ging zoals men het zich had gedacht Het was mooi weer. er stond zelfs vrijwel geen wind en er werd een hoog tempo van constant 40 km gedraald. En of nu Belgen. Fransen. Italianen. Zwitsers dan wel Zweden. Noren of Denen die meenden in eigen omgeving niet te kunnen worden verslagen, probeerden weg te komen het was alles om het even. want ver kwamen zij nooit, en altijd hadden zij wel een Nederlander bij zich. In het begi n namen Wagtmans en Faanhof zelf de zaken in handen en mannen als Lahevlie (Frank rijk). de Denen Nielsen. Ammentorp en Pedersen. de Zweden Fröbom. Andersson Wanlund en Lundh. de Zwitsers Sprühler en Reiser, de Engelsen Maitland en Robin son. de Italianen Albani, Valerianl en Isotti de Luxemburger Goedert en de Belg Delathouwer konden doen. wat zij wilden, maar 300 m was het meeste, wat enkelen hunner konden bereiken En Jan altijd in gezelschap van Faanhof en later toen deze een beetje moest uitblazen, van Vinken of Dekkers Het werd daardoor een eentonige strijd, maar de Nederlan ders speelden hun rol vol overgave en met tact. Het was daarom jammer, dat bij de verzorging waar het vrij onordelijk toeging. Dekkers en Wagtmans in een valpartij werden betrokken Dekkers werd daardoor uitgeschakeld maar Wagtmans kon op een reservefiets nog de strijd voortzetten. En dat was nodig, want zo op de helft van de strijd na een kleine 100 km werd het gevaarlijk De Zwitsers Hutrpaeher en Born. in gezelschap van Johansson, en Labeylie. ontsnapten en Faanhof zat netjes Ingesloten ln het peloton. La Grouw en Wagtmans redden echter de situatie en het was daarna nogmaals Wagtmans. die een aantal tegenstander» tot de orde riep ..Une victoire sans hlstolre" noemde de voorzitter, de heer Joinard. later aan tafel de overwinning van Faanhof Maar ver moedelijk had hij niet gezien, wat er In de laatste ronden gebeurde Toen immers reed Nederland en reed Faanhof op zijn best. toen deed de Nederlandse ploeg en Faanho' 'ets. waartoe op dat ogen blik geen enkele andere ploeg en geen MAANDAG 22 AUGUSTUS. Avondprogramma. HUv. n (NCRV) 8 De Vijf Zopakara's; «IS Ver van moeders pappot; 0.30 Ned Str kr.; 7 Nieuws; 7.IS Leesiamp. 7 30 Actueel geluld; 7.48 Reg ultz 8 Nieuws; 8 18 Kerkcongert; Streekuitzendlng. Schiedam: 9 30 Met band en plaat 9 45 Reis Impressies; 10 Gr.pl.; 10 20 Sweelinckkwartet; 10 45 Avondoverden- «mg; u Nieuws; 11.15 En» Sele»ta. Hftv 11 (VARA) 8 Nieuws; 8 15 Varia; O.tt Malando; 6 45 Parlementair overzicht; 7 Blaaskwartet; 7 15 Dierenbescherming; 7.30 Promenadeconcert: 8 Nieuws: 8 05 Dingen ven de dag; 8 15 Gr.pl.; 0 50 Hoorspel; 915 Ceberet; 9 45 Europese Raad; 10 Carmen, gjek Wielrennen; 11 Nieuw»; 11.15 Danimu- DINSDAG 23 AUGUSTUS. Dagprogramma. Htlv. 1 (KRO) 7 en 8 Nieuw»; 8.15 Pluk de Mg; 9 Lichtbaken: 9.25 Plano: 10 Kleuter»; 1015 Concert; 11 Muziek houdt fit; U 30 Als de ziele luistert; 12 03 Mozart; 12.33 Lunch concert; 1 Nieuws: 1.20 Orkest zonder naam; L40 Omroepkoor; 2 Radio Philh. Ork.; 2.80 Onder ons. 3 Kareolseptet; 3.40 Piano; 4 Zonnebloem; 4.30 Ztekenlof; 5 Vertelling; 1.15 Wigwam; 5.45 Reg. ultz. .HUv. H (AVRO) 7 en 8 Nieuws; 8.15 Varia; Voor de vrouw; 9 Eng orkestwerken; Waterstanden; 9.35 Aubade; 10 Morgen wijding; 1015 Arbeldsvlt.; 10 50 Kleuters: 11 Concert; 11.30 De wekker; 12 Hongaarse mu ziek; 12 40 Orgel; l Nieuws; 1.15 The Rhythm- ~ub; 1.45 Causerie; 1.50 Kwintetspeler»; 2.30 Bezield door Mozart; 4.25 Honderd beroemde componisten. 4.40 Voor de jeugd; 6.30 Qwwn Hall Light Orchestra. Avondprogramma. HUv. 1 (KRO) 6 Amusements Ork.; 6 20 Wielrennen; 6 30 Ned. Str kr.; 7 Nieuws; 7.15 wjm en Bram Scholte; 7.30 Dit ls leven; 7 45 u|tz 6 Nieuws: 8.05 De gewone man; «12 Londens Philh. Ork.; 8.45 Vragen van deze tijd; 0 coal Fan Tutte; 10.10 Actualitel- te"; 10.20 Ravel. 10.45 Avondgebed; 11 «leuws; li.» Boston Pop» Ork. Hllv. 11 (AVRO) 8 Nieuws; 6.15 Plano; 5.30 van Nederland. 6.45 Orkest Perclvai ,y; 7 4S Or Pl 8 Nieuws: 8.05 Zoeklicht; J-15 Wiener Geschlchten; 8.55 Londens Philh. ork 950 Buitenlands overzicht; 10 05 Ver- zoekprogramma; 10.25 Speeldoos; 10.45 Wlel- rennen; 11 Nieuws; 11.15 Noel Coward Fan- rmd enkele andere renner ln staat was. verrassing had zich een kopgroep gevormc van 14 renne s. onder wie slechts één Nederlander, nml. Wagtmans. Een kop groep van uitsluitend Belgen. Italianen. Fransen. Denen. Noren, één Zwitser en één Luxemburger. Hoe het precies was gegaan wist Faanhof later zelf niet. maar ln elk geval was hij er niet bij. En hij kon aan het hoofd van het peloton trekken en sleuren, zo hard hij maar wilde, doch er was geen buitenlander, die hem daar bij hielp Zij kleefden aan zijn wiel en maakten het hem onmogelijk een sprong te doen naar de vluchtelingen Op dat ogenblik, een kilometer of 15 voor het einde, snelde Nolten hem te hulp Hele maal uit de achterhoede kwam hij Hij stelde zich aan het hoofd van het peloton en gaf alles, wat hij aan krachten te geven had om Faanhof mee te slepen naar de groep, die in wilde vaart over het beton stoof. Het lukte Ademloos liet Nolten zich afzakken, maar Faanhof nam resoluut de leiding van het nu weer compacte peloton waaruit alleen de Luxemburger Kass weg wist te glippen, een onbekende die door niemand werd gevreesd Ook niet door Faanhof ln tegendeel zelfs Want die man daar voor hem bood een mooi doel voor de laatste, de beslissende dema- rage. Al zijn tegenstanders verwachtten die demarage. maar toen zij kwam. toen de lange Amsterdammer plotseling zijn rug kromde, werden zij er toch allemaal door verrast. Er ontstond een gedrang en daarvan profiteerde Faanhof. Geheel alleen kwam hij bij Kass en toen was de rest voor hem maar kinderspel Juichend passeerde hij de eindstreep voor de 13e maal reeds in dit seizoen. Achter hem zorgde Vinken voor de tweede ver rassing door in de sprint van de grote massayalle buitenlandse favorieten te de derde plaats te veroveren kloppen «n d< Motorsport. Grahafri sni snèljei te Bel ér dan Pagani Ifast De uitstegen van de motorraces om de grote prijs van U'ster. een der zes klas sieken ^welke gelden voor het wereldkam pioenschap luiden: 500 cc 1 Graham 'Gr. Br.) met AJS gemiddelde uursnelheid 155 280 km 2 Bell (Gr. Br met Norton op 1 min 39 sec 3 Pagani (It.) met Giiera. De stand van het wereldkampioenschap in deze categorie luidt thans: 1 Graham (Gr Br 30 p 2. Pagani (It.) 29 p 3 Bell (Gr Br26 p In de 350 cc. klasse won de Engelsman Frith met Velocette. Zijn gem. uursnelheid bedroeg 143 228 km 250 cc.: 1. Cann (Gr Br) met Guzzi Gem. uur snelheid 128 744 km; 2. Ruffo (It.) met Guzzi op ruim 2 min. In het klassement voor het wereldkam pioenschap leidt hier: Ruffo (It.) met 19 punten. (Van onze speciale verslaggever). KOPENHAGEN. Zondagavond Een falende ploegtactlek. waardoor de krachten van Van Est ongebruikt bleven, tegenslag van de sprinters Peters en La- keman. die eventueel voor het „eindschot* hadden moeten zorgen, maar ln eerste in stantie toch een inzinking van Schulte en de grotere klasse van diens concurrenten, hebben Nederland in de titelstrijd van professionals naar de achtergrond gescho ven en slechts een vijfde plaats opgele verd. Het sterkste rennerskwartet ter we reld. werkte zich in een lange, slopende rit. naar voren: Fausto Coppi. dit jaar krachtiger dan ooit. Ferdi Kübler. Rik van Steenbergen en Gerrit Schulte. Vier phe nomenon uit vier landen. Nooit werden de krachten zuiverder gemeten dan in de slotphase van deze titelstrijd, maar één ruk van Coppi was voldoende om Schulte tot het inzicht te brengen, dat hij in de loop der jaren te veel krachten heeft geof ferd om nu nog tn het gezelschap der drie anderen een greep te kunnen doen naar de hoogste onderscheiding, die de wieler sport kent. Het zat in de lucht Want terwijl de starter onder grauwe lucht met regen druppels de laatste seconden wegtelde voor het vertrek in de vroege ochtend, liepen Nederlandse officials zenuwachtig heen en weer en kwamen in de verte eerst vier en toen nog eens twee renners nader bij: de Nederlandse equipe, kwasi lucht hartig. maar inwendig zenuwachtig. En die niet, zoals mocht worden verwacht, tot in de puntjes voorbereid waren voor de strijd, waarvoor zij waren uitverkoren. Dat bleek reeds in de eerste ronde, toen Voortig een lekke band kreeg en meteen definitief was uitgeschakeld Dat bleek eens te meer in de zevende ronde, toen I.akeman op het laatste ogenblik om Kijn sprintkwaliteiten ingezet als vervanger van Van Beek, moeilijkheden kreeg met zijn derailleur. die hij op dit platte par cours helemaal niet nodig had Ook hij verdween en na nauwelijks 100 van de bijna 300 km verdween Peters ln een auto: lekke band' Drie van de vijf Nederlanders dus uit de strijd zonder dat men hen eigenlijk had gezien. En geen van hen was er bij, toen na tien km reeds de Italianen. Zwitsers en Belgen voor de eerste maal. dit kleine, maar zeer selecte veld renners (35 stuks) testten op zijn gewicht. Op zichzelf was dat heel handig, want zelfs Fausto werd er door verrast en moes van een paar landgenoten inr zich bij de vluchtelingen te kunnen voe gen. Maar de andere favorieten waren op hun qulvive: bij de Belgen Ollevler, lm- panls. en Van Steenbergen, kwam later ook Kübler. in gezelschap van zijn land genoten Stettler en Schërr. En met hen eveneens Schulte, die geen hinder meer scheen te hebben van een verwonding, Zondag j.l. te Helmond opgelopen bij een valpartij. Hem zouden zij niet verrassen, neen, hem niet. Deze wedstrijd was zijn grote kans Het ging er om: nu of nooit. In de schaduw van deze Schulte. Van Est. een leek nog op het gebied van in ternationale ervaring: hem verrasten zij wel. Eerst het groepje, dat demarreerde, daarna ook Kübler, die er samen met de Franse favoriet Noujlca vandoor ging om zijn plaats in te nemen in de voorste ge lederen. De Brabander miste de aanslui ting. wat achteraf niet zo heel erg bleek, omdat Kübler en zijn metgezel de sprong niet konden volbrengen en omdat de kop groep van twaalf man teveel favorieten bevatte om eensgezind de vlucht te kun nen doordrijven, zodat allengs het hoge beglntempo zakte en tenslotte allen weer broederlijk bijeenkwamen voor zover zij niet om de een of andere reden waren uitgevallen, gelijk de drie Nederlanders, sto Coppi de hulp twee nog voorspel betaalde Nederland I lol. maar het putte er tevens u't8ePu' Vant Schulte had het laten we- ud.s E ogenbl hij er de Luxemburger Goldschmidt, de Hongaarse vertegenwoordigers, ei een paar. acht in totaal. Aan dat toch zijn tol, hoop uit. Want Schulte had het laten ten. dat de vorm er was, en dat hij ge reed was, kome wat er kome mocht. Voor lopig was dat zeer weinig. Tot een gemid delde van 36 km zakte het tempo en het werd een eindeloze wandeling met slechts een korte opleving, toen de Belgische kampioen Ramon met de Zwitser Guyot, zijn geluk wilde beproeven. Zonder zich rekenschap te geven van de kansen schoot Van Est er op af en daarmede verspeelde hij enige krachten, die hij zo goed had kunnen gebruiken, later, veel later, op het iblik dat het werkelijk ernst werd. Als »r toen bij was geweest! Als hij mee had kunnen (of moeten wij zeggen dur ven) gaan, toen de grote mannen hun troef uitspeelden, na 180 km ongeveer Hij had er zijn klasse mee kunnen bewijzen en hij had er, wie weet, Schulte mee van dienst kunpen zijn. Maar misschien was dat te veel gevergd van die stoere Brabander, die er niets meer van begreep, die zijn eigen wedstrijd piet durfde te rijden en die door het uitblijven van aanwijzingen be gon te twijfelen, te aarzelen tussen doen en niet doen Want er was klasse voor nodig om mee te kunnen gaan met het viertal, dat in heel de wereld favoriet was voor de titel, zoveel klasse dat het niemand gelukte, met uitzondering slechts van Stettler. die zich wanhopig vastklampte aan Kübler om hem. gelijk in de fabel van de muis en de leeuw, te kunnen helpen als de nood aan de man mocht komen. Maar behalve hij was er niemand, geen Frans man. geen Belg. geen Italiaan, tburger Uitgelaten doorbrak een opgewonden menigte van jeugdige, ln kleurrijke kle derdrachten ges: >ken inwoners var) Sn 1- kenburg en Bunschoten Zaterdagavond de politieafzetttng en rende over het voe*- balveld van Spakenburg naar Koningjn Juliana en Prins Bernhard toe. die daar de wedstrijd tussen Spakenburg en K PS. (Koninklijk Paleis Soestdijk) hadden bij gewoond. De voetbalwedstrijd werd gespeeld ten bate van de Bond voor Nederlandse mili taire oorlogsslachtoffers. Bijna de gehele bevolking van Spakenburg en Bunschoten had zich om het veld verzameld 'oen de Koningin en Prins Bernhard in de rust arriveerden om de wedstrijd gade te slaan Spakenburg, een elftal dat in le vierde klasse van de Zaterdagmiddag competitie van de K N V B. speelt sloeg het Palefstenm met 4-2. Na afloop overhandigde de Prins de twee plaquettes aan de aanvoerders der elftallen en reikte iedere speler de hand. Toen de Koningin zich vervolgens van haar plaats begaf om met de Prins naar de uitgang te wandelen, stroomde de en thousiaste menigte het veld op en be geleidde de hoge bezoekers juichend, wui vend en dansend naar de auto. Luxei 1 geen Nederlander. De grote vier bijeen Daar gingen „ij dus. die vier. met Stett ler in hun kielzog Wat tot dan toe een vrij saaie geschiedenis was geweest, werd plotseling een van de grootste gebeurte nissen. die de wielersport ooit heeft ge kend. Vier toffe jongens, die het onder elkaar gingen uitvechten, ver voor alle anderen uit. omdat zij in no time enkele minuten voorsprong namen. Een uitput tende race. die haars gelijke niet kende, een race over meer dan 100 km. Wat baatte het de Fransen, die in de achter hoede hemel en aarde bewogen om zich te ontdoen van de bewaking van Belgen, Zwitsers en Italianen, hun spel was ver loren ook dat der Fransen Mougica en Roblc. Het ging verder om die vier en om niemand anders. Ook niet om wereldkampioen 1948 Schotte, die plotae- Nederland heeft te Antwerpen de athletiekontmoeting tégen België met zeer gering verschil, 89 tegen 87 punten gewonnen. Maar boven deze overwinning verrijst torenhoog de onverwachte prestatie van Wim Slijkhuis: een overwinning op de 1500 m op het Bel gische phenomeen Gaston Reiff in een t(Jd die haast tc mooi is om waar te z(jn. 3 min. 43.8 sec. Dat betekent een nieuw Nederlands record (oud record 3 min. 49.6 sec.), maar dat betekent ook, dat het zeer scherpe wereldrecord van de Zweden Haegg en Strand tot op 0.8 sec. werd benaderd. Het was een zeer spannende race, die Slijkhuis te Antwerpen liep. De jonge Be'K Langenus nam de kop. gevolgd door Reiff en Slijkhuis. Spoedig nam Reiff echter de leiding over en Slijkhuis volgde hem. Tot de laatste bocht bleef de situatie dezelfde, het was toen reeds duidelijk, dat er een zeer snelle tijd zou worden ge maakt. Bij de laatste honderd meter ver snelde Reiff het tempo nog meer. Velen dachten, dat Slijkhuis zou moeten lossen, doch het tegendeel was waar: met lange passen kwam hij naast de Belg en na een schitterende sprint sloeg hij Reiff. die it was. reeds meters voor De tijd van Reiff. 3 min 46 betekent een nieuw Belgisch record. Harting leverde eveneens een uitstekende prestatie door als derde te eindigen in 3 min. 59 sec. De overige uitslagen: 100 Meter horden: 1. Braeckman (B.) 15 3 sec2 Van de Zijpe (8 15 4 sec.. 3. Van der Hoeven <N.) 15.7 sec 4. Zwaan (N.) 16 3 ■cc 100 m: 1. Ltnssen (B.) 11.- sec.. Ver- cruysse (B.) 11.1 sec 3. Kleyn (N.) 11.3 sec.. 4 Holst (N) 114 sec 800 m I. Rosier (B 1.52.8 2. De Kroon (N.) 1.52.9 (beste pers. P««8« 1 3 Brys (B H1' 4 Kn°P <N.) L58 6. kogelstoten 1. verhas (B 14 28 m. 2 Kintzinger (B.) 14.16 m. 3. De Bruyn (N.) 14 - m. 4. Derichs (N.) 13.60 m, 400 m 1. Nusse (N.) 49.9 sec. (beste pers. prestatie), 2. soetewey (B.) 50 sec.. 3. Mahleu (N.) 50.9 Zoals ieder jaar weer. wanneer het hek van de dam van het gesloten voetbal seizoen gaat. en de liefhebbers vol verwachting hun favorieten na hun „over- zomering" gadeslaan, is ook nu het spel op de eerste dag van het tournooi om de Zilveren Bal. waarmee Rotterdam nu al zovele jaren het eerste wapenschouw voor het begin van de competitie houdt, danig tegengevallen. Twintigduizend toeschouwers zagen hoe landskampioen SVV regelmatig geslagen werd door de verrassende combinatie van goede techniek en Zuidelijk élan. die Eindhoven tentoonspreidde, en hoe Sparta, met Landman en Terlouw gesterkt uit de degradatiewee te voorschijn gekomen, schotlozer was dan ooit en door Emma in de beslissing-met-strafschoppen werd uitgeschakeld. zo kwim Emma ondanks de 0—0 in de volgende ronde. De Dordtse aanvallen warm niet alleen talrijker maar ook ge vaarlijker geweest, maar Sparta's verde diging waarin ook Tiebout zich verdien stelijk weerde en alleen Wenneker wat uit de toon viel. was niet te passeren. De Spartaanse buitenspelers Doornhein en Vermeer vierden beiden een geslaagde come-back, in het binnentrio ontbrak het echter aan het beslissende schot, ook toen Van Ede de geblesseerde Den Boer kwam vervangen De Dordtenaren komen vol gende week tegen Wageningen, dat al heel weinig moeite had met H V V en door twee doelpunten van linksbuiten Möller de tandeloze Haagse Leeuwen voor een voldongen feit stelde. Feijenoord deed het beter tegen de Stormvogels, die zich zonder Kraak en Sehoorl aanvankelijk goed teweerstelden. Gelegenheidskeeper Kok na een korf balcarrière rechtsbuiten in Feijenoord 2 en in twee weken voor doelman in het eerste klaargestoomd! ontnam de IJmuidenaren enige kansen en Feijen- oord's voorsprong met rust van 1—0 was te danken aan Goedhart, die na een kwar tier al te goedhartig de bal in eigen doel - - dubbel Terlouw schoot de eerste penalty hard tegen keeper Scholtens. Landman pun terde de tweede zuiver in. maar Bennings- hof kanjerde hoog over en zo kwam er eigenlijk geen echte Spartaan aan te pas. Twee Van der Gijpen grepen de kans en .KITVUIAZUN.Or BEST ling de oude vorm hervond en alleen de achtervolging waagde. Hij kreeg applaus, maar de aandacht was bij die vier, bij het spel, dat zij «peelden met inzet van al hun krachten. Op 25 km. van het einde waren zij nog bijeen, bleek, weggetrokken en zo nu en dan zich eens even oprichtend om het stijve gevoel ln hun pijnlijke lendenen kwijt te raken. Nog stonden hun kansen gelijk. Toen echter gaf de spichtige Coppi een ruk. En nog een. Van ongeveer 30 km. trok zijn snelheid naar ruim 42 km. Kübler beantwoordde die ruk. Van Steen bergen eveneens. Maar Schulte kon het niet. Tandenknarsend zag hij het aan. dat er licht kwam tussen zijn voorwiel en het achterwiel van de laatste der drie ande ren. Zijn laatste reserves zette hij in. maar het hielp niet. En in zijn worsteling moest hij ook Schotte nog laten passeren en kon hij pas tot rust komen aan het wiel van Stettler, die eveneens was teruggevallen en van Diederich. die naar voren was gekomen Zijn eerzucht behoedde Schulte voor een ineenstorting en bezorgde hem nog de vijfde plaats, bijna 3"« minuut achter de winnaar, die niet Fausto Coppi heette, maar Van Steenbergen, omdat zelfs Coppi op zijn gebied niet volmaakt is en niet kan sprinten sec.. 4. Vandevelde (B.) 52.5 sec.: hoogsprin gen: 1, Delelienne (B.) 1.85 m. 2. Keyzer (N.) (beste pers. prestatie). 3. Van der Werf (N.) 180 m. 4. Herssens (B 1.70 m: 200 m: 1 Lins- sen (B.) 21.8 sec 2. Scholten (N.) 22 sec. (beste pers. prestatie). 3. Lammers (N.) 2a4 sec 4 Deams (B 22.6 sec hink stap sprong: 1 Van Egmond (N13.72 m. 2. Schilpzandt (N.) 13.7 m. 3. Denis (B.) 13.27 m, 4. Bodart (N.) 15.18.0 sec. (beste pers. prestatie). - Groen (N16.12.8; speerwerpen: l. Dammers (N) 56 04 m. 2. Lutkevelt (N.) 53 305 m. 3. Dayer (B 52.93 m, 4 Van Eycken (B 48 89 m: polsstokhoog: 1. Lamoree (N.) 3.70 m. 2. Gleskens (N.) 3.50 m. 3. Degens (B.) 3.30 m. 4. Swergoski (B.) niet gekl 400 m horóen 1. Dits (B.) 56.5 sec., 2 Woldendorp (N.) 56.8 sec.. 3. Detry (B.) 56.9 sec.. 4. Bakels (N57.1 sec vèrsprtngen: 1 Wessels (N.) 7.09 m (beste pers. (N.) 7.07 (B.) 6 34 (B.) 43.11 m. ma (N.) 41 65 m. 4. Mertens (B.) 40.71 m; 4 x 200 m estafette: 1 Nederland (Hotst. Lam mers. Zwaan en Kleyn) l min. 27.6 sec 2. België (Peters, Van Goethem. Wilmot en Lis sen) 1.28.0. )ers prestatie). 2 Naaktgebo- 3. Libert (B 6.72 m. 4. Bod- Nederlandse damesploeg verloor tc Londen Engeland heeft de ontmoeting met de damesploegen van Frankrijk en Nederland gewonnen. De Engelse meisjes behaalden 67 punten. Frankrijk 54 pnt en Neder land 48 pnt. De beste prestatie was de dubbele sprintzege van Foekje Dillema. In beide races kon de Britse kampioene Cheeseman het niet verder dan de tweede plaats brengen. Foekje noteerde op 200 m. 24.6 seizoen. S «ec., haar beste tijd van het Holden won Marathon te Enschedé ingelsman Holden won Zaterdag te dé de internationale marathonloop De Ensci)ed< glansrijk Hij legde de afstand van ruim 42 km. af in de tijd van 2 uur en21 minu ten precies. Tweede werd zijn landge noot Richards. d:e verleden jaar eveneens als tweede de Olympische marathon te Londen beëindigde Lange tijd had de Fransman Josset, die tenslotte als derde eindigde, de leiding. In hoog tempo ver overde hij de kop en liep aanvankelijk steeds verder uit. Op grote afstand volg den de taaie Britten Holden en Richards. Kennelijk vergde de snelle start teveel van de krachten van de Fransman, die langzamerhand terugviel tot Holden na 21 km en Richards even later hem passeerde. De uitslag luidt. 1. Holden (G. B.) 2 u. 21 min.; 2. Richards (G. B.) 2.24.4; 3 Josset (Frankrijk) 2 25 5; 4. Systad (Noorwegen) 230.35; 5. Overdijk (Ned.—AAC) 2.32.2; 6. Zeiner (Oostenrijk) 2-39.3; 7. v. Rij (Ned Trekvogels) 2.39 5; 8. Hampaink (Ned.—Ol- denzaai) 2 418; 9 Poelwijk (Ned—GAC) 2.41.42; 10. Jansen (Ned.—Harderwijk) 2.42.2. N> y. Verteld dooi Huibert Vet •Tonder op antwoord van de totaal overblufte Wimple te wachten, stak Carlos Pinkelton zijn vergroot glas weer in de zak. „Kom," sprak hij. „ik zal de bezoekers van de diergaarde eens gaan bezichtigen. So long, boys!" Met deze woorden sloeg hU zijn man tel om zich heen en wandelde weg, In de richting van een gezelschap, dat juist door het hek naar binnen stroomde. guren ln het zand. „Jong," antwoord de hij, „dat vraag ik me nu al dagen lang af. Ik weet het niet. Ik kan van die knaap geen hoogte krijgen. Ver legen week is hij aangekomen Sinds die dag heb ik geen ogenblik rust meer gekend. Hij doet, alsof de hele diergaarde er alleen voor hem is. de verwaande kwast!" Kobus beet kwaad op zijn lippen en eindigde toen: „En hij is niet eens een aap! Waar haalt hij dan dé verbeelding vandaan, Verbaasd wendde Wimpie zich tot vraag ik je. Nou?" Kobus. „Wat ls dat voor een rare snuiter?" vroeg hij. De Orang Oetang tekende met zijn grote teen een paar ingewikkelde fi- Wijselijk vermeed Wimpie een ant woord op deze vraag en zei: „We moeten hier iets aan doen. Wacht, ik heb een plan!" 'pDODR. 52) Dan zal ze er we! andera over gaan denken als jij haar schoondochter bent. zei Kitty droogjes. Ik ben wee van dat gezeur, zei Nan vermoeid. Ik ga het er uitlopen of nog beter, leen me je fiets. Kit, dan rijd ik naar Tintagel. Tegen dat ik naar koning Arthurs kasteel geklommen ben, zal ik me wel anders voelen. Ik voel me altijd 't best ergens in de hoogte. Maar liefje, het ls al vijf uur. Ja hebt daarvoor geen tijd meer voor tafel. Jawel, hield Nan vol, in een half uur ben ik er met gemak, een uur voor het kasteel, een half uur om terug te komen en dan nog juist tijd genoeg om me te verkleden. Ik moet heus gaan. Kitty, ging ze met nadruk voort. Die afgrijselijke sa lon op Trenby en de bijna even afgrijse lijke eetkamer zijn me op mijn zenuwen geslagen en ik moet het er uit laten waaien. —Nu goed. jij mal kind. neem mijn fiets dan maar. antwoordde Kitt' goedig, maar wat zul je doen als je eenmaal in de kamers wóónt? Dan zal ik ze natuurlijk helemaal veranderen. Ik voorzie, dat ik in de eerste tien jaar van mijn getrouwd bestaan de Hall wel bewoonbaar zal maken! Een paar minuten later fietste Nan over de weg naar Tintagel en genoot van d« koele, zilte wind tegen haar gezicht. Binnen het half uur had ze het dorp bereikt het grauwe, sombere dorp met de saaie huisjes, waar je doorheen moest als door een donkere poort om de wilde schoonheid van de kust te bereiken. Ze zette haar fiets bij een huis neer en be klom haastig de steile heuvel naar het strand. Ze had behoefte aan beweging. Ze moest fietsen, wandelen, klimmen om die nerveuze angst, dia haar bezoek aan Trenby haar bezorgd had. kwijt te raken. Dat bezoek had haar even een visioen gegeven van het leven dat haar wachtte als ze met Roger getrouwd zou ziJtL Het was alles zo anders dan ze ver wacht had. Zelfs Roger scheen anders in de omgeving van zijn huis minder spontaan, minder de aanbiddende min naar. Lady Gertrude's invloed scheen het gehele huis en iedereen die er in woonde te beheersen Doch Nan had Roger haar woord gegeven en er hing te veel van die belofte af om die nu te breken Pene lope s geluk en haar eigen verlangen om zich veilig te binden Haar onverwachte ontmoeting met Peter de vorige avond hao haar weer eens getoond, hoe nodig dit voor haar was. De greep van zijn hand, de sterke omvatting van zijn ar men toen hij haar door de rivier droeg, de aanraking van zijn lippen op haar haar de hele nacht had ze er aan moeten denken. Meer dan eens had ze haar brandend gezicht in de kussens ge drukt. En ze was er zeker van, dat Peter ook op gevaarlijk drijfzand stond. Hij had van morgen aan het ontbijt bijna niets tegen haar gezegd, hij had haar ontweken Ze hoopte maar. dat hij niet lang op Mallow zou blijven, het zou ondraaglijk zijn hem dag aan dag te zien zijn ogen op zich te voelen rusten met dezelfde koele ernst van die morgen en te moeten doen alsof hij en zij niet* meer voor elkaar waren dan twee toevallige gasten in een land huis. Toen Nan bij de kreek gekomen was, bleef ze staan en ging ze de sleutel halen in een nabijzijnd huisje. De oude vrouw, die hem aan haar gaf in ruil voor een shilling drukte haar op het hart hem vooral terug te brengen. Ik heb al meer dan een sleutel ver loren. juffrouw, doordat de mensen ver gaten hem terug te brengen, zei ze Ik zal het niet vergeten, verzekerde Nan en begon terstond naar boven te klimmen naar de plek, waar de resten van Koning Arthurs kasteel nog stonden, de bouwvallen van een oude kapel en een afgebrokkelde muur. die een grasveld omsloot, waar nu schapen vredig graas den. Nan liep de smalle brug over en be steeg langzaam het pad. dat weinig meer was dan een ruw spoor, uitgehouwen in de rotswand en bezaaid met stenen Nan liep voorzichtig. Boven gekomen sloeg ze het smalle pad naar Tintagel Head in. een paadje zó smal, dat twee personen er niet naast elkaar zouden kunnen lo pen. Aan beide kanten liep de rots zeer steil af, het leek op een bruggetje, dat wat het votk hier het „eiland" noemde, verbond met het vaste land. (Wordt vervolgd) speelde. Linssen, oude", bracht voordat Deuling teg< 1 eigen doel opzicht „de iuling tegen- scoorde de stand qc 2—0 en toen Brandes, die niet bijzonder op dreef was, werd vervangen door Van Munster, kon Van de Korput kort voor het einde de overwin ning op 3—1 consolideren Feijenoord krijgt a.s. Zondag Heracles als tegenstander. De Almelo'ers klopten in een vlotte wedstrijd 't Gooi met 3—2 (rust 2—1). Schaap scoorde het mooiste doelpunt van de dag en verder viel bij Heracles d^e oud-internationaal Frans van der Veen öp. Kamphuis. Stephan erf A. Dekkers (uit een strafschop) doelpuntten voor Heracles. De beste wedstrijd was die tossen SVV en Eindhoven. Ofschoon de Schiedam mers ook in geval van een overwinning de volgende week niet op het appèl zou den zijn verschenen, daar zij dan in België tegen Anderlecht uitkomen, gaven zij zich geheel tegen de fanatieke Zuiderlirgen, die echter ook de techniek behoorlijk onder de knie bleken te hebben In een doelpuntrijke wedstrijd wonnen zij met 4—3, waarbij Opschoor's plaatsvervanger Van Noordwijk bij sommige goals niet geheel vrijuit ging. Eerst nadat Kaasjager tweemaal had gescoord, maakte De Bruin uit een penalty een tegenpunt (1—21 en hoewel Könemann door een schuiver in het verlaten doel de partijen nog op ge lijke voet bracht, was Eindhoven toch teveel de meerdere, om de voorsprong van 4—2. door doelpunten van Quick en Van Melis. niet volkomen te verdienen. Schrumpf bracht kort voor het einde de stand nog op 3—4. En dat betekende, dat Eindhoven de volgende week na de ont moeting RCHWillem II. het op moet nemen tegen VVV. want de Venlonaars speelden in een zeer matige slotwedstrijd voor een aanzienlijk geslonken aantal toeschouwers gelijk tegen Enschede (1—1) en namen toen de strafschoppen beter- De Engelse League Eerste divisie: Arsenal—Burnley 0—1- Bir mingham C.Chelsea 0-3; Blackpool-Hud- dersfield T 4—1; Bolton W Stoke C 4—0; Derby C —Manchester U. 0— 1Fulham—Wol verhampton W. 1-2; Liverpool—Sunderland 4—2; Manchester C Aston V 3-3: Middles brough—E verton 0—1; Newcastle U Ports- At°hl!hiJo~'8: We8tbromwlch Alb-Charlton Tweede divisie Barnsley—Chesterfield J—2; Blackburn R.—Cardiff C. 1—0; Brentford- Tottenham H 1—4; Hull C Bury 3—2: Leeds Y, ":Q"eeo,spark R J-1; L^on T -West H BlyTm,,h ArS -Bradford i-2; shef- ne d Wed—Leicester C. 3—1; Southampton— Grimsby T. 1—2; s eld U. 2-4 De tenniskampioenschappen (Van onze verslaggever Hans van 8wol Is er voor de vijfde maal ln geslaagd de titel ln het enkelspel te be halen. Op de Metsbanen te Scheveningen sloeg h(j Zondag Van Meegeren met 6—8 7-5 6 8 6-3. De titel bfl de dames ver huisde vsn mevrouw Roos naar mej. Hermsen door een overwinning van de laatste van 63 62. Op verrassende wüze won mej. Hermsen het gemengd dubbel van mvr. Blalsse en Rinkel. 2—6 7—5 6—3. Rinkel en Van Swol verlengden hun titel b(j het herendubbel door een zege van 5-7 6-4 6-4 *~1 op Wilton en Van Meegeren. Het kampioenschap damesdubbel werd veroverd door mevr. Blalsse en mevr. Roos die mevr. Van Berkel en mej. Rollin Couquerque met 0—6—4 6—4 sloegen. Van Swol had het Zaterdag niet een voudig bij het bereiken van de finale. Linck had zijn beste vorm voor hem be waard en zocht in de aanval zijn heil door na iedere bal onmiddellijk naar het net te gaan. Het werd een lange strijd, die tenslotte Van Swol met 63 5—7 61 4—6 6—4 won. Van Meegeren had het heel wat eenvoudiger tegen Knottenbelt. Zijn grotere slagenvariatie en zijn vaster spel brachten hem de zege met 0—6 6—2 ft—1 6—2. Zondag stak Van Meegeren In uitsteken de vorm. Zijn spel achter in het veld bracht Van Swol voor zware problemen, doch zodra had deze het net bereikt of Van Meegeren kwam in moeilijkheden. Vooral in de tweede set maakte hij het Van Meegeren erg lastig door de door braak van diens service. Een dubieuze beslissing van de scheidsrechter haalde beide spelers in de derde set uit hun con centratie. Van Meegeren herstelde zich het vlugst en hij wist de 6-fl in 8—6 om te zetten. Fel aanvallend begon Van Swol de vier de set en Van Meegeren bleek machteloos tegen de lawine van volleys en smashes, die de kampioen op hem los liet. Dat het nog 6—3 werd pleit voor de koelbloedig heid van Van Meegeren. Hoofdschuddend liep Rinkel na zijn nederlaag met mevr. Blaisse in het ge mengd dubbelspel van de baan. Deze eindstrijd verliep zeer merkwaardig. Na 6—2 en 5—2 kwamen zij op matchpoint tegen de traag spelende mej. Linck en Hermsen. Rinkel serveerde doch de scheidsrechter gaf de bal. die volgens velen goed was. uit. Het werd 5—8 en de set ging zelf» verloren. De volgende set was verdiend voor Linck en partner door een uitstekend herstel, vooral van mej. Hermsea die keer op keer op de back band van mevr. Blalsse scoorde.

Goudsche Courant | 1949 | | pagina 2