ranch? PW Orcbereikba.rH Ambonnezen en Minahassers willen niet bij Nederland Twee vrouwen op Langelinie Gunning van werken voor restauratie stadhuis VERZIJL, K. Tiendeweg 1 Vijftig bezoekers per dag op Huisvestingsbureau Geen twaalfde provincie van Nederland WEK DE GAL IN UW LEVER OP Zomeravond Van Vliet neemt revanche Mooie beelden kunnen een stad aanzienlijk verfraaien CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Lusteloze stemming op de tarwemarkt Beurs Van Amsterdam B. en W.: Aanbesteding niet altijd mogelijk Werk aan de winkel voor nieuwe raad AT O AAR ANNEER De Passerdozen vanaf f 10.- Ontsluiting nieuwe industrieterrein Bouw R.K. lagere school Zesklassig gebouw aan Gerard Leetistraat I Aantal aanvragen stijgend Spitfire maakt noodlanding EERSTE BLAD - PAGINA 1 DINSDAG 30 AUGUSTUS 184», EEN VERHELDEREND GESPREK ^NEDERLANDERS vertellen gaarne, dat de Ambonnezen in de Zuid-Molukken, en de Minahassers in Noord-Celebes, zélf niet eens „de vrijheid" wensen en liefst onder Nederlands bestuur willen blijven, deel willen blijven uitmaken van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. In de Minahassa was zelfs over eenkomstig dit streven een vereniging opgericht met de naam Twapro (Twa-alfde vaIï Nederland). Dat klinkt allemaal sympathiek en daarom wil men als Nederlander aan de bewering gaarne oor verlenen. Maar het blijkt niet waar te zyn. Er is inderdaad een nog niet geheel uitgevloeide stroming geweest, die rechtstreeks onder Nederlands bestuur wilde staan, maar de overgrote meerder heid pan Ambonnezen en Minahassers wil worden opgenomen in de deelstaat Oost-Indonesie of althans een eigen deelstaat vormen binnen de Verenigde Staten van Indonesië en dus onafhankelijk zijn van Nederland, hoewel men de band met Nederland niet wil verbreken en met Nederland wil samenwerken. Rond de R.T.C. ontmoet men Interes sante figuren, die meer van Indonesië hebben gezien dan alleen Batavia. Zo kan men ook een volkomen Nederlands gezind Indonesiër ontmoeten (geen afgezant van Djokja of de B.F.O.), die maandenlang de deelstaten heeft bereisd en speciaal ook de politieke verhou dingen heeft bestu deerd in de Minahassa en op Ambon. Zijn oordeel is hierboven beknopt weergegeven Een gesprek met deze alleszins bevoegde deskundige is verhelderend. De Minahassa. waarvan Menado de hoofdplaats is, telt ongeveer 400.000 in woners. De oude generatie wilde onder het bestuur blijven van Nederlapd en richtte de vereniging Twapro op. De Twa pro is echter reeds opgenomen in het Komité Kepapanegaraan Minahasa (staat kundig comité Minahassa), dat er naaf streeft van de Minahassa een eigen deel staat te maken binnen de V.S.I. Men kèn echter niet zeggen dat deze stroming over heersend is, want er zijn ook organisaties als de Barisan Nasionpl (het nationale leger) en de Gerakan Indonesia Merdeka (Indonesische vrijheidsbeweging), die vrij van Nederland willen zijn en een onder deel (daerah) willen blijven uitmaken van de deelstaat Oost-Indonesië. De politieke wilsvorming (waarvan men zich geen te gewichtige voorstelling moet maken) is nog steeds in gisting. Alleen de oude garde hangt aan Nederland In de Zuid-Molukken (met eveneens ongeveer 400.000 inwoners), waar de Am bonnezen wonen, zijn het eveneens de oude generatie en de militairen, die onder Nederlands bestuur willen blijven, maar de grootste en best georganiseerde partij ls de Partai Indonesia Merdeka (Indone sische vrijheidspartij), waarvan de naarn voldoende zegt. In het algemeen kan men zeggen, dat de oude garde vooral met het oog op de pensioenen, maar o<ik gevoelens spelen een rol erg aan Nederland hangt, ter wijl de jonge generatie volstrekt zelfstan- ROND DE R.T.C. DINSDAG 30 AUGUSTUS. Avondprogramma, Hilv. I: (KRO) 6 Amusementsorkest: 6.20 Wielrennen: 6.30 Nederl. Strijdkr.; 7 Nieuws: 7.18 Amusementsorkest; 7.30 Dit is leven: 7.45 Keg.uitz.; 8 Nieuws; 8 05 De gewone man; 8.12 Cohcertgebouworkest; 9.05 Vragen van deze tijd; 9.20 Collegium Musicum Ztlrich; 10.30 Actualiteiten; 10.40 Piano; 10.45 Avondgebed; 11 Nieuws; 11.15 Het Symph. Ork.; 11.40 Klanken uit de U.S.A. Htlv. n: (AVRO) 6 Nieuws; 6.15 Tom Erich; 6.30 The Romancers; 7 Paris vous parle; 7.05 Gr.pl.; 7.30 Het BBC Symph- orkest; 8 Nieuws; 8.05 In het zoeklicht; 8.15 Musicorda; 8 45 Hoorspel; 905 Vacantie- progr.; 9 45 Buitenlands overzicht; 10 Violoncel en piano; 10.25 Reportage; 10.35 The Skymasters; 11 Nieuws; 11.15 Concert Woensdag 31 Augustus. Dagprogramma. Hilv. I (NCRV) 7 en 8 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8 45 Mozart, 9 Ochtendbe zoek; 9.30 Muziek bij het werk; 10 Victor orkest; 10 30 Morgendienst; li Fluitrecital; 11.30 Kon. Mil. Kapel; 12 Trio Fantasia; 12.33 Orgelconcert; 1 Nieuws; 1.15 Mandolinata; 1.45 Gr.pl.: 2 Amsterdams Strijkkwartet; 2.30 Koor; 3 Kamerorkest. 4 Postzegels: 4.15 Voor onze jongens en meisjes; 5.30 Concert gebouworkest Orkest; (VPRO) 10 Kinderen; 10 05 Morgen wijding; 10.20 Onze keuken; (VARA) 10.35 Als de stofzuiger zwijgt; 11 Gr.pl.; 12 Cor Steyn; 12.38 Roemeens Orkest; 1 Nieuws; 1.15 Omroeporkest; 2 Gesproken portretten; 2.15 Victor Kamerork.; 3 De Regenboog; 3.30 Gr.pl.; 3.50 Waar zwerven wij; 4 Het orkest vèn de week; 4.15 Kleuters; 4.30 Vragen staat vrij; 4.55 Zo de ouden zongen5.15 Malando; 5.45 Reg. uitz. Avondprogramma. Hilv. I (NCRV) 6 Koren korpsen: 6.30 Nederl. Strijdkr 7 Nieuws: 17.15 Pianower- ken; 7.30 Het actueel geluid; *7.45 Gr.pl Hilv. II (VARA) 6 Nieuws; 8.15 Varia; 6.20 Viool; (RVU) 6.30 Wat dunkt u van de mens; (VARA) 7 Lezing: 7 15 Reg. uitz (VPRO) 7 30 Voor de jeugd: 7 40 Weekkroniek; 7.45 Studenten en wereldproblemen. Nationaal Programma. 8 Nieuws: 8 05 Nieuwe Nederlandse verpo- zlngsmuziek; 8.30 Nederlandse liederen; 8.45 Historisch Hoorspel „De toppen der masten 9 25 Radio Philh. Ork 1010 De schoonheid van ons land: 10 25 Konlnginnefeest in 1899; 11 Nieuws; 11.15 Reportages; 11.30 Metropole orkest. dig wil zijn, onafhankelijk van Nederland. Dat wil niet zeggen anti-Nederlands. Ambonnezen zijn geen landbouwers. Zij houden niet van handenarbeid. De eilan den zijn arm. Ambon voert wat copra, kruidnagelen en nootmuskaat uit. Rijst groeit er niet. Om vooruit te komen, om meer te zijn dan landbouwer en meer van de wereld te zien, namen Ambonnezen vaak dienst in het leger, het KNIL, dat ongeveer 10.000 Ambonnezen telt. Die mi litairen. meest buiten Ambon verblijvend, propageren in de Persatoean Timoer Besar (Vereniging Grote Oost) het behoud van de Zuid-Molukken in het Verenigd Ko ninkrijk dér Nederlanden. Zij voelen zich eigenlijk Nederlandser dan de Nederlan ders, maar er komt ook bij, dat zij als soldaat van het KNIL vaak de wapenen hebben moeten hanteren tegen hun eigen volksgenoten en daarom de bescherming willen blijven genieten van de Neder landse regering. Eén bepaald politiek.ih- zicht speelt In de PTB eigenlijk geen rol. Financiële vrees Dooi1 hun zwerven door de Archipel, gevolg van de armoede van de eigen grond, hebben de Ambonnezen rijke er varingen opgedaan en met hun intellec tuele begaafdheid hebben zij vaak be langrijke posities verworven. Velen zijn bestuursambtenaar geworden waardoor zij zich ver boven het gewone volk verheven voelden. De oude generatie vreest nu. dat de VSI hun pensioenen niet (meer) zal uitbetalen of althans niet onverkort. Voor deze vrees bestaat waarschijnlijk geen grond omdat een bekende uitspraak van Soekarno is: als Nederland zijn stièfkinderen pen sioenen betaalt, waarom zou Indonesië het dan haar eigen kinderen niet doen? In Nederland raakt men in de war door dat ..de oppositie" tegen het Indonesische beleid van de regering, veelal haar infor maties krijgt van de oude generatie, die altijd de rechterhand van de Nederlanders is geweest en die zich, door het aah de Nederlanders ontsproten gezag. Nederland ser voelde, dan de Nederlanders aan wie zij ook hun cultuur, hun taal en gods dienst. zeden en gebruiken dankten. De „oppositie" js dus te goeder trouw met haar beweringen omtrent de wensen in de Zuid-Molukken en de Minahassa. maar de informaties, die zij ontvangt, ftven geen juist overzicht van de toestand. W^jjt de jonge generatie (de toekomst) wil in ieder geval zelfstandig zijn en het forceren van een beslissing in de lijn van de oude ren zou in de toekomst slechts spannin gen opwekken. Vertegenwoordigers van de Minahassa en de Zuid-Molukken zitten in- de BFO- delegatie. De gekozen Zuid-Molukkeriraari is voorstander van het blijven van Ambon als daerah bij Oost-Indonesië. Economisch afhankelijk Dë regering van Oost-Indonesië neemt de beweging in de Minahassa voor de vorming va® een eigen deelstaat in de V.S.I. niet erg serieus. In artikel 3 en 4 van het verdrag van Linggadjati is be paald. dat de bevolking van enig gebieds deel langs democratische weg te kennen zal kunnen geven niet of nog niet tot de V.S.I. te willen toetreden of haar plaats in de V.S.I. op andere voet dan thans ge regeld te zien. Men ziet er in de regering van Ooet- Indonesië die pas een voorlopige grond wet heeft, zodat het gebied nog nader moest worden bepaald, geen heil in. dat de Minahassa of Ambon een aparte deel staat zouden vormen. Op Ambon groeit geen rijst. Dat moet het invoeren van Bali. Ambon is dus, economisch zeer af hankelijk. Het is te arm om zelfstandig te kunnen bestaan. Het heeft altijd steun ontvangen. Indien Ambon buiten de V.S.I. wil blijven en dus van de V.S.I. geen steun ontvangt, denkt het dan goed bestuurd te worden door de regering van een land dat er 40.000 mijlen van ver wijderd is en waaraan het alleen wat coprah, kruidnagelen en nootmuskaat kan leveren? De Zuid-Molukken zouden zelf standig economisch zeer kwetsbaar zijn. De Ambonnezen en Minahassers met economische zin. die. zich niet laten lei den door hun gevoel, zien daaronj wel in dat het beter zou zijn indien Minahassa en de Zuid-Molukken georganiseerd blij- Advertentie U zult 's morgen* „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doén stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt. Vordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. Langs de platgetreden paden. Waar het zweet nog dampig waart En het blinkend «taal der spdde. Zacht omfloerst wordt door de wade Die de nacht zich reeds vergaart. Langs de ploeg-doorsneden landen Waar het oogstlied steeds nog deint, Waar het werk. van nyp're handen, Spoedig tussen koele wanden Van de voorraadschuur verdwijnt. Langs de moegereden bermen Waar het grint zich knarsend weert, Waar i e vogels zich in zwermen. Over 't goud verval ontfermen. Door de zon voor hen beheerd. Langs de wingerd-zware huisjes. Waar de schotel pap nu geurt. Al die kamers met hun kruisjes, In 't heelal de kleine pluisjes. Waar de tijd zijn tolgeld beurt. Langs de avondstille dijken Waar het gras naar adem hijgt. Zie 'k de laatste lichtstraal strijken, Sidd'rend moe de nacht ontwijken, Die zijn schimmenpaard bestijgt Om naar d' einder toe te rijden. Waar de zon nu bloedend sterft, Stille dood na al het blijde, Waarin 't mensdom zich bevrijdde, Van de zorgdie 't leven kerft.... Zo de dag te zien verglijden Bij het sterven van de zon. Zo de nacht ons bed zien spreiden. Waar 't zoet rusten rs na 't strijden, Mens, dat 's drinken aan de bron.' LOOST. Reginald Harris, die Zondag te Ko penhagen het wereldkampioenschap sprint voor profs won. kwam gisteravond te Aarhus in de eerste revanchematch van het wereldkampioenschap uit tegen de Nederlanders Van Vliet en Derksen. De wedstrijd werd gereden in series a deux, zodat de renners elkaar twee maal ontmoetten. Van Vliet won zijn beide ritten tegen Derksen, terwijl hij van Harris eenmaal won en eenmaal verloor. Harris won een rit tegen Derk sen en verloor de andere. Het eind klassement werd derhalve: 1. Van Vliet, 2. Harris, 3. Derksen. Prijzen drukwerken vrij In de Staatscourant van 29 Augustus 1949 is een beschikking opgenomen, waar bij de prijzen voor het vervaardigen van gTafische drukwerken, waaronder han delsdrukwerk, worden vrijgelaten. De prijsvoor^chriften voor het vervaardigen van dag- en nieuwsbladen en schoolboe ken blijven echter gehandhaafd. ven In het grote verband van Oost-Indo nesië. dat heel Celebes. de Molukken en de Soenda-eilanden Bali. Lombok enz. omvat en een deelstaat zal vormen van de V.S.I. Banden van eeuwen Ambonnezen en Minahassers kunnen in eigen land moeilijk vooruitkomen. Er buiten kunnen zij door hun begaafdheid belangrijke posities innemen, ook in de V.S.I. De tegenwoordige minister van Justitie in Djokja is een Ambonnees, dr Leimena die steeds betrokken is geweest bij de onderhandelingen met de Neder landers en thans voorzitter is van de republikeinse militaire commissie, is ook *op Ambon geboren; Palar. het gewezen Tweede Kamerlid en thans vertegenwoor diger van Djokja te Lake Success, is uit de Minahassa afkomstig, evenals ir Lao, de tegenwoordige minister van Verkeer en Waterstaat in Djokja en mr Maramis, de oud-minister van financiën der Repu bliek. De gesprekken rond de R.T.C. zijn dikwijle zeer verhelderend omdat er thans zoveel Indonesische deskundigen in ons land zijn, die meer van Indonesië hebben gezien dan alleen Batavia. In een gesprek met zo'n deskundige, die volkomen Ne derlands gezind ls. krijgt men dan ook nog de verzekering dat het er weinig toe zal doen of de Nederlands-Indonesische Unie een losse band of een sterke band zal zijn. In de practijk zal de band altijd Sterker blijken dan de papieren band. De vele bander, van eeuwen zijn niet in een handomdraai te verbreken. KOPENHAGEN, PAREL AAN DE SONT (V) TN Kopenhagen beseft men, daf een A beeldhouwwerk, mits goed geplaatst, een verfraaiing kan zijn voor een park, plantsoen of plein. De mensen houden er ook veel van standbeelden, wat ook wel blijkt uit het grote aantal, dat men er ontmoet. Maar ze zijn altijd de moeite van het bekijken en vaak van het be wonderen ten volle waard. Eén beeld is er, dat ik met velen adoreer, en dat al ontelbare malen is ge fotografeerd, getekend, gefilmd en ge schilderd. In het water van de Kopen- haagse haven staat het, bij de promenade Langelinie, ongeveer een meter uit de wal. Het is de „Lille Havfrue", de Kleine Zeemeermin, uit het gelijknamige sprook je van Hans Christian Andérsen, wiens vertelkunst de weg van Denemarken naar vrijwel alle landen heeft gevonden, naar de harten van jong en oud. waar door zijn naam een wereldbegrip is ge worden. Elke keer als ik dat kleine, bronzen meiske zie. peinzend starend over het water, breng ik een stille hulde aan haar en haar schepper Edvard Eriksen.'Ik hou van haar, niet omdat zij behoort tot de zeven populairste standbeelden ter we reld. maar omdat zij iets schoons verte genwoordigt. omdat zij zo ontroerend mooi is. en omdat zij voor mij Kopenhagen is Kopenhagen met al zijn frisse en toch intieme schoonheid. Het is een meesterwerk, dat tere bron zen wezentje, zoals zij daar zit te dromen op dat grote brok steen, wachtend op. het grote geluk. Andersens sprookje Zojuist heeft zij de toverdrank gedron ken. die de zeeheks haar heeft gegeven, in ruil voor haar mooie stem. Straks zal een felle pijn door haar lichaam vlijmen, die haar staart zal veranderen ln menselijke benen en voetenDan zal zij tot haar Prins kunnen gaan, die zij eenmaal heeft gezien en met hart en ziel bemint. Maar bij elke schrede zal het zijn, ofc ze op zal lief „rij- gen en haar trouwen heeft de zeeheks gezegd dan zal zü naast haar liefde en haar Prins een onsterfelijke ziel krij gen, net als de mensen. Zeemeerr^inen leven veel langer dan de mensen, drie- honder jaar. maar worden dan tot dood schuim op de golven Trouwt de Prins haar echter niet, maar een ander, dan zal zij, op de morgen na het huwelijk, bij het ochtendgloren, tot schuim op de golven worden Zij lijkt te leven, temidden van het water dei Kopenhaagse haven. Onwetend' is ze nog van haar Iqt Toen ik haar de laatste keer op de laat ste dag van mijn verblijf te Kopenhagen in stilte tot ziens toewenste, was daar ook een meisje. Haar figuur leek enigszins op dat van de Lille Havfrue. Bij haar waren enkele jongelui; een van hen verzocht het 609/10 Terwijl ze daar zaten, gaven ze eerst elkaar wat raadsels op; later begon nen Juup en Plop te vertellen over de din gen, die ze vroeger hadden meegemaakt met Tripje. De jongens zaten met open monden te luisteren, want Juup kon leuk vertellen en Plop en hij hadden ook al heel wat aardige avonturen beleefd. Zo verdiept waren ze erin. dat niemand er nog erg in had, wat er gebeurde, totdat. Bunkie begon z'n neus op te halen.. wat rook hij toch? Zo'n rare luchtnet of er brand was ergens! Ook de anderen kregen er erg in en begonnen te snuffelen Toen sprong Bunkie plotseling op en wees verschrikt naar het huis. Oe kijk eens', riep hij. Toeri stonden ze allemaal overeind Uit een raam van de keuken kwam 'n zwarte rookwolk opgestegen in de lucht! Brander is brand ln huls! riep Plop. Toen holden ze allemaal het huis in pDQPQ. JfuAyiuC&JJljlAs^L. HOOFDSTUK XVIII. Tot de dood ons scheidt. Veertien dagen na Mallory's vertrek wa ren alle logé's van Mallow vertrokken. Sir John was de eerste die heen ging om, voor hij naar de stad terugkeerde, een kort bezoek te brengen aan Eliza McBaln. Hoe wel ze hem vaak kwetste met haar scherpe tong, was ze toch erg aan hem gehecht en zij zou in haar gastvrijheid geschokt zijn geweest als hij niet een paar dagen op Tre- varthen Wood had doorgebracht, nu hij in de buurt was. Ralph Fenton had een onverwacht con- cert-engpgement in het noorden moeten aannemen en dezelfde dag ging Barry naar huis om een jachtpartij in Schotland mee te maken. Enkele dagen later keerden Nan en Penelope naar Londen terug, vergezeld door Kitty, die haar besluit te kennen gaf om deel te nemen in de orgie van aanko pen die Penelope's aanstaand huwelijk eou meebrengen. Intussen had Ralph, die een „hele Plet" was, zoals Penny eens gezegd had, ge maakt. dat zijn aanstaande vrouw ook ln de tournée werd opgenomen eenvoudig door te zeggen, dat hij niet zou optreden in Amerika, als zij ook niet optrad, zo dat het genot van het kopen van een uitzet verhoogd werd door het kiezen van speciale toiletten voor Penelope's optreden in de Verenigde Staten. Sir John had er op gestaan haar het uitzet te geven. Barry Seymour schonk de concertjaponnen en Kitty zei, dat het huwelijk uit haar huis in Green Street zou plaats vinden. Voor het eerst in haar dapper leven van hard werken leerde Penelope het genot van kopen kennen, zoals zc andere vrouwen had zien doen, zohder genood zaakt te zijn tweedehands materiaal of een minder flatteus toilet te kiezen, om dat hét goedkoper was. De beide mannen hadden Kitty carte blanche gegeven en ze maakte daar ten vole gebruik van en onderdrukte elke neiging tot zuinigheid die in Penelope op mocht komen. Nan onttrok zich aan het inkopen doen, dat de dagen van Penelope en Kitty vul de. want elke nieuwe Makoop, elke luch tige, elegante japon, elke doos die van naaister of modiste thuis kwam, her innerde haar slechts aan het naderende afscheid van Penelope. Nan zat in het vuur te staren want de eerste herfstdagen waren kil en trachtte zioh Ln te denken, dat Penelope werkelijk morgen zou trouwen Het scheen ongelooflijk dat zij en Kitty samen lachend uit waren gegaan om nog voor iets te zorgen, dat vergeten was. Ze voelde ineens, dat ze, als dit de vooravond van haar huwelijk met Roger was. geen lust zou hebben om te lachen. Nuchter bekeken leek haar het besluit om met hem te trouwen, omdat ze niet kon trouwen met de man die ze lief had. vrij dwaas en onlogisch. Ze was deze verloving roekelooa be gonnen en beschouwde een huwelijk met Roger ongeveer als een dikke schutting met „Verboden toegang" in gfote letters er op. Daarbuiten mochten de golven van emotie nog zo heftig beuken, daar bin nen zouden zij en Roger kalm en rustig hun gehuwd leven slijten. Ze trachtte zichzelf te troosten met de gedachte aan haar muziek en het genot van scheppend werk. Het was waar. dat ze de laatste tijd nieU( gecomponeerd had. Ze had in een te grote spanning ge leefd en ze wist bij ondervinding, dat elk scheppend werk zowel kracht als geest, hart en ziel eist alles, wil het de moeite waard zijn. Al deze en dergelijke gedachten scho ten door haar hoofd, terwijl ze op Penelope's terugkeer zat te wachten. Vage visioenen van de toekomst, her inneringen haastig op zij gezet, vreemde, beangstigende gedachten over de ceromonie van morgen, als Penny zich aan Ralph zou binden „ten over staan van God en deze gemeente" Nan bedacht zich opeens, dat ze nooit een huwelijksdienst gelezen had. alleen maar hier en daar een zin had opge vangen bij huwelijken van anderen. Maar deze zin was haar bijgebleven en ook de uitdrukking: Zolang gij belden zult leven Zij en Roger waren jong genoeg om dertig of veertig jaar samen te leven. Dertig of veertig jaar vóór de dood kwam en hen van elksar verloste* Bij deze gedachte greep een ware pa- niekstemlng haar aan Om tien. twintig, misschien veertig jaar getrouwd te moeten zijn met niets om haar te hel pen het te dragen Ze sprong met een onderdrukte kreet op en begon rusteloos de kamer op en neer te lopen, haar tengere handen in elkaar geklemd. Eindelijk hoorde ze de sleutel in het slot steken en moest ze zich beheersen. Penelope mocht nooit weten, dat ze niet gelukkig was in haar verloving met Roger. Ze wilde Penny's geluk niet be- derven' (Wordt vervolgd) De fontein Géfion op Langelinie, machtip vf* meisje bij het bronzen figuurtje te gaan zitten, een steen Jager, in dezelfde hou ding als het zeemeerminnetje. Zij deed het en werd een paar maal gefotografeerd. Daar zat ze, als een tweede Lille HavfrueMaar het bevredigde haar nietHet leek een beetje heiligschen nis Ook op Langelinie. een beetje dichter naar de stad toe, teïnidden van enkele hoge bomen, staat een tweede prachtige beeld. H^t stelt eveneens een vrouw voor, die niet in werkelijkheid heeft geleefd. Het is de monumentale fontein Géfion, een machtig bouwwerk van Anders Bund- gaard. waarvoor het motief is ontleend aan de Noordse mythologie. Eens. heel lang geleden, toen de mythi- De „Lille Havfrue", de kleine zee meermin uit het sprookje van Andersen, een der zeven populairste beeldhouw werken ter wereld. Op de Inlandse tarwemarkt heerst mo menteel een zeer lusteloze stemming, al dus wordt van Schouwen-Duiveland ge meld. De groothandel en de meelfabrie ken bieden thans een zo lage prija, dgt er voor de normale tussenhandel geen winstmarge over blijft. De door de rege ring gegarandeerde richtprijs voor de tarwe bedraagt 21.50 tot 23. Hiervoor moet dus worden ingekocht, maar de prijs, die door de meelfabrieken thans wordt geboden, ligt slechts even boven de 21.50, zodat de handel zijn onkosten niet gedekt ziet. Een en ander is een gevolg van de zeer ruime aanvoeren van graan op de binnen landse markt, omdat vele landbouwer» tengevolge van de zeer slechte bedrijfs resultaten in 1948 (aahdappel- en uieti- catastrophe) thans zo spoedig mogelijk er toe overgaan hun oogst te gelde te ma ken. Rogge, gerst en haver zijn producten, die de markt willig opneemt, omdat aan veevoeder nog steeds een tekort bestaat. Voor tarwe is dit echter, door de ruimt aankopen in het buitenland, een ander geval. Door insiders werd deze situatie reeds vroeg voorzién en in de half Mei gehou den vergadering van de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen Bank te Utrecht werd van landbouwerszijde aangedrongen og het geven van voorschotten op de graan oogst. Deze oogst zou dan in centrale pakhuizen moeten worden opgeslagen en door aan de boeren een zeker bedrag als voorschot uit te betalen zou de bevoorra ding geleidelijk kunnen geschieden. Hierdoor zou worden voorkomen, dat door overmatig groot aanbod de markt zou instorten, aldus de toen gedane sug gestie. Aan dit verzoek is tot dusverre echter nog geen gevolg gegeven. Groente naar Frankrijk Hoewel in het onlangs van kracht ge worden nieuwe handelsverdrag met Frankrijk geen post was opgenomen voor de uitvoer van verse groente naar dat land. heeft de Franse regering sinds 27 Augustus j.l. de import van 15.000 ton Ne derlandse groente, te weten uien, prei, rode bieten, rapen, peen en alle soorten kool, toegestaan. sche Zweedse koning Gylle te gast was bij de Noordse goden op Asgaard, beloofde hij de godin Géfion een stuk land, zo groot als zij in een dag en een nacht uit de Zweedse bodem kon ploegen. Géfion veranderde daarop haar vier zoons in ossen, spande die voor haar ploeg en ging aan het werk. Na het vastgestelde etmaal was de Zweedse koning een groot brok land kwijt. Géfion nam het op en wierp het naast Zweden in zee. waardoor daa_r het eilSnd Seeland ontstond. In Zweden bleef een gat over. dat vol water liep en later het Vanern Meer werd genoemd. De fontein ls gebouwd in de vorm van een indrukwekkende waterval. Helemaal bovenaan troont Géfion, gezeten op haer ploeg, die bespannen ls met vier sterk*, hard werkende ossen. Op allerlei plaat/en om de godin heen spuit'het water uit de grond; het komt zelfs uit de wijd open gesperde neusgaten der dieren, als hete damp.... De zweep zwaait boven de ge spierde. gekromde nekken der ossen, om ze tot de hoogste inspanning aan te zet tenDe Moeder van Seeland gunt ben geen rust. Seeland moet op Zweden ver overd wordenI Welk een verschil Hier het machtige, actieve beeld van een, zwoegende vrouw, die bezig is land te scheppenDéèr, verder op Langelinie, Ijet tere figuurtje van een wachtend meisje, dat bereid is, zich op te offeren voor haar liefde Officiële noierinw ven 1e Vei v 1 Effectenhandel MAANDAG 29 AUG. t red en bled o ged to laten oledeo laten ACTIKVB FONDSEN AANDKI KN LA ATS IE NOTERINGEN V K Helen Kol Bank A 79' 78 N-I Handbk A110"« 106f ex-dividend Nd HandlM »A 155' 156 AKU 187' «187' He.rfhAJur A 319§ 318+ Berkel Pa» A 122+ Calve Delf» cA 162 Centt Sulk A 190+ Fokker 155 Gelder Pap "A 153 K N Hooaov cA 200 165+ 153t 202f l«ever öro» cA 265' i Ned Ford A 12+ Ned Kabel A 299 Phlllpt A 241' Wilton-Ftjen A 180 BillltOD le A 425 Bllllton 2e r A 327 Dordt Petr A 296' Koo Petr A 323' 3J Moeara Ep A540 Am»tf Rub A 1418 Bander Rub A.134' Dell Bat Rb A 96' Kend Lemboe 79' f.ampong Sum 36* Malans Ld A 60§ 268-' 123' »t 300t 248' <9§ 183 N Noor* PI A O-Java Rubb Ooith De cA 100' if Serbadl Rb A 54* Pilau Sum A 42* Sum Rubb A 76* VerlodCult A 49* Holl Amlltn A 163' FavaChlJap A 150* KNSM NHi a 133' Kon Pake» A 154'i Nd Schv U A 164' Gmmeren Scb 172' 1 Rot» Lloyd A 151 St Mil Nederl A 162' 1 Handv Ami» A 163' lava Cul» A 76 N-I Sulk O A 89'. VerVontC A 42' »t Dell-BatM A 127' 128 Dell-Mticb A 150' 150+' «S Senemoah A133'1 131'/» DIVRKSRN MOIIer C NH 105"» 169t 50» 100"» 54* 43( 76 53'/« 187 153'/* 136'/i 157+ 4 167'V/i 173 154'/« 166'/« 162'/* 77'/t 90' 42'/» MAANDAG 29 AUG. bl AAlbl.+NINUKN Nederland f 10*10 47 34-8 97' 97' 11000 «7 I llOt 111 Invest Ceft 8 97 |j 98,'s 1000 NWS 2» 80'80,1, 100 Spaarc 2*100|Jt 100}» NlflOUO 17 A I 95951 ln»rhr(|vlna Groothoek Ned 1946 I 9707' «f OBLIGATIES Rdam 81 1-8 tilOl1 i Rott Hyp 84 99' 4 Bernh* lur 3» 103' Lever» Zp 8» 103 Bat Petr M 34 102!,] Amst Ol 100 8 131' 4 Wltte Krul(« *v 137' AANDt*I FN Amet Bar.» a 167' 1 Holl B On cA 217' v Mlerlo Zo A 120 Rott Harm A 175 Slavenb Bk A 114+ Twent Bnk cA 176 RöttHelt'on» A 170' Allan Co A 66' 101' j 100 102'4 103'. 103' 127'^ 139' 169'. 114' 179+ 170"» 65' Rreda Mach A 144 DrleHoeftJz cA 195} Knib I* «4 H*. 144' ToudaAp K A 190§ Heine* iB A 184 Hero Cons A169 Holl Kunrtzl A 206+ intGewBet A 143' lol Vlicose A 149} Kempkei M A 82* K V Taptlt A 214'» Meelfa NB cA 243 Ned GlitSp A 332 Rot» Droo«d A 343' Schelde NB A 122 Stokvis A 159 Stork Mach A 138' V Phar Fab A 103' 4 Werkspoor A145 WHers Ind A 210 Anlem NB A 84"» N-Ind Ga» A 96 l.lndeTevei A 142' 4 Gem Flee,-, A 162''4 Albert Helln A 193 MM 11 Walvis 116'4 Thorn* Hav A 152+ 7eehK«Sab* A 98'/*+ Dell Spoor 56' VI «poor A 26'/* 147+ 190} 144' 190 188 170+ 347's 125+ 162' 195+ CERTIFICATEN VAN AMKKIK AANDELEN Am Hide ék L V 3'.* Am Smelt Re» 46' 46' Anaconda C 26 :>.ry Bethlehem §1 83* 81'/«* Gen Motors 62 8* 63'/«* Int Nickel 28'ti* 28' Kennecot» C 47'» 48* Rep Steel C 18' 18' 'n St Steel 69' 68 Clt Serv Cmo 53' 53*/«t Int Tel A Tel 7'/.* 8 Cont Oil Cr 60' 60'/i* Mld Continent 42-' 42'/»+ +hell Union 37' 37' Tide Wal Ai» 22'i* 23* Int Rubb C» H' HaltAOhlo Sp 8* 7'»* N-Y Centr Mr 9' 9'/.* t'ennsvlv Rallr 13' 13"'i* South Pee 39'/»t 39*/»* Cansd Paclf 11* 11'/»* Studebak Crp 21'/»* 21'/.* 2ftt Prolongatie 2'/* 2'/i u STIJGENDE AANDELEN. De dollarSchasfrste en de positie van het pond sterling blijven onderwerpen die in financiële kringen op het ogenblik het sterkst de aandacht trekken. Dit bleek ook weer Maandag op de eerste beursdag van de nieuwe week. die in velerlei opzichten een voortzefting te zien gaf van de stemming, die in de voorafgaande weken de effecten- markt heeft beheerst. Onder Invloed van de overweging, dat de conferentie der minis ters van Financiën in Washington weldra gaat beginnen en het netelige onderwerp van de waardeverhouding der valuta's ter sprake gaat komen, viel wederom vraag naar aandelen te constateren, waarbij in de allereerste plaats de internationale valutafondsen weer op de voorgrond traden. Maandag was het speciaal Philips, die kopers trok. Weliswaar heerste ook voor de andere fondsen een vaste stemming, maar Philips opende aanstonds 7 pet hoger op 248 en werd ook nog op 249 afgedaan Een en ander houdt wederom verband met voor Lon- dense rekening uitgevoerde switchtransacties. Kon Olie wist eveneens weer enige pro centen op te lopen Er werd verhandeld tussen 326 en 328, dus 4 a 5 pet. boven het slot van Vrijdag. Unilever en Aku deden het wat kalmer aaH Eerstgenoemde opende onveranderd op 266 en liep geleidelijk tot 268 op Aku noteerde onveranderd in de vijf eerste tapes 187"4. Van de locale industrieën waren aandelen Heineken 4 procent hoger, onder invloed van het bericht over grotere efficiency en betere verbruiksverwachtingen. Overigen» was de markt betrekkelijk rustig met uitzondering van de scheepvaarthoek. waar behoorlijke koerswinsten over de gehele linie geboekt werden. De meeste handel was er in K.N.S.M. en Scheepvaart Unie. maar ook Japanlijnen en -vaarten waren behoorlijk vast De Indonesische waarden bleven betrekkelijk op de achtergrond en waren nauwelijk» aan enige wijziging onderhevig, Zelfs konden de vorige noteringen maar amper gehand haafd blijven. Op de staatsfondsenmarkt was de tendens prijshoudend, maar voor de conversielening 1947 eerder een fractie tuier. Daarentegen waren kopers in de markt voor de dollar- leningen. waardoor de Nederlandse dollarlening op 111 en de dollarlening Philips op 119kwam. De omzetten schijnen geleidelijk iet» te verminderen, althans jl Vrijdag werd omgezet voor 1,7 millioen gulden, waarvan 148.000 gulden Koninklijke Olie. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949. GOUDSCHE COURANT. EERSTE BLAD - PAGINA 1 Zijn B. en W. bereid mede te delen, of het juiift is, dat de aanleg van de electri- gche installatie voor het stadhuis geguhd is aan een installateur hier ter stede, zonder dat hiertoe een openbare inschrij ving is gehouden, aldus heeft het raadslid de heer E. G. Stijkel, aan B. en W. in de eerste van een drietal vragen ge vraagd. B en W hebben geantwoord, dat in de plannen en bestekken voor de restaura tie van het stadhuis zijn dpgenomen de belangrijke werkzaamheden. Deze zijn of worden na openbare of onderhandse aan besteding opgedragen aan de daarvoor in Banmerking komende Inschrijvers. Het blijkt echter, dat, zoals bij vrijwel alle restauraties, sommige onderdelen zich niet voor opneming in vooraf vast gestelde plannen en in bestekken laten neerleggen, vooral omdat zij afhankelijk zijn van tijdens de restauratie blijkende omstandigheden, mogelijkheden of nood zakelijkheden. Naar gelang van de omstandigheden en geleidelijk aan worden deze over het alge meen kleine werkjes of in kleine karwei tjes uiteenvallende werkzaamheden op gedragen aan daarvoor in aanmerking ko mende firma's, op dezelfde wijze als een aannemer de met hem samenwerkende firma's of onderaannemers in het werk betrekt. Tot de daarbij te stellen eisen behoren in de eerste plaats bekwaamheid en be trouwbaarheid en daarnaast paraatheid om op korte termijn het werk. dat nod'g blijkt, te kunnen aanpakken. Het is uiter aard wenselijk om daarbij een zekere con tinuïteit te verkrijgen en te profiteren van het inzicht en de kennis, welke der gelijke firma's geleidelijk van de vaak ingewikkelde Inrichting en de speciale behoeften van het stadhuis verkrijgen. De aanwijzing van dergelijke firma's door de architect geschiedt na overleg met de diensten van gemeentewerken of gemeente-lichtfabrieken, ter bevordering van een goede verdeling van het gemeen tewerk over de particuliere firma's en dit geschiedde eveneens met de karwei tjes. welke tot op heden op het gebied van de electrische installatie moesten worden verricht. Zij bestonden in het maken van kleine verbindingsstukken ed en het leggen van leidingen in de vleeshal. Een en ander werd derhalve opgedragen aan een firma, die daarvoor na overleg met de bovengenoemde dien sten door de architect is aangewezen. Zij werden in normaal uurloon uitgevoerd. Uit het vorenstaande blijkt, dat er geen sprake is geweest van de gunning van de aanleg van de electrische installatie van het stadhuis. De aannemer van de funderingswerken heeft de nodige (tijdelijke) voorzieningen voor de verlichting eveneens op deze wijze aan een met hem samenwerkende firma opgedragen. De architect heeft de afdeling Gouda en omstreken van de Nederlandse vereni ging van electro-techni8che werkgevers reeds in Mei j.l. ingelicht over het spe ciale karakter dezer werkzaamheden, welke zich z.l. niet lenen voor aanbeste- De agenda voér de raadsvergadering op 6 September vermeldt o.a. de volgende Punten beëdiging en installatie der raadsleden; benoeming van wethouders, benoeming van leden der raadscom missies en der commissies en besturen van instellingen; benoeming van de leden der advies commissie vorderingen Woonruimtewet 1947 (de aftredenden zijn Tierkiesbaar); benoeming' van vijf leden der raads commissie ad hoe voor het overleg in zake het te ontwerpen stadsplan; voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet ten behoeve van de bouw van 84 z g. Welsehen-woningen; voorstelling tot beschikbaarstelling van twee aanvullende voorschotten ingevolge de Woningwet aan de woningbouwver eniging ..Het Volksbelang" t.b.v de ver vanging van privaten door closets met waterspoeling in de woningen behorende tot haaf>complexen aan de Willem Tom bergstraat en de Nieuwe* Vaart: voorstel tot aankoop van de percelen Baanstraat 22 en 24; voorstel tot het plaatsen van twee wachthuisjes ten behoeve van autobus passagiers; voorstel inzake de verdere ophoging «n ontsluiting van het industrie-terrein, liggende tussen de Kromme Gouwe en de Nieuwe Vaart: voorstel tot vaststelling van een nieuw reglement en een nieuwe schoolgeldre geling voor de Handelsavondschool, met invoering van de. vakken stenografie en niachineschrijven: voorstel tot verlening van medewer king voor de stichting van een Johannes Calvljnschool voor U.L.O.; voorstel tot verlening van medewer king voor de stichting van een R.K. «chool voor g.l.o. op een terrein aan de Gerard Leeustraat. Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde: 75 Jaar geleden; Uit een advertentie: Openbare verko ping op Maandag 21 September van de gebouwen en gronden in de Boelekade R 32, sedert jaren verhuurd aan en in ge bruik van de bloeiende, uit ruim 700 le den bestaande sociëteit „Ons Genoegen", omvattend societeits-, comedie, dans- en feestzalen, kolfbaan, kegelbaan, woning, grote tuin. laan of kade enz, alles tezamen groot 60 aren 50 centlaren; verhuurd aan die sociëteit van jaar tot jaar. voor 1500 Per jaar. te betalen per half jaar bij voor uitbetaling. terwijl aan de verhuring ver bonden is het recht van kasteleinschap wnder vergoeding of uitkering. De koper kal kunnen of moeten overnemen tegen taxatie het ameublement en het toneel- decoratief. wanneer dat door hem of door de verkoopster gevorderd zal worden Aanvaarding en betaling 1 November 1874. Inlichtingen bij notaris mr. Kist te Gouda. 50 Jaar geleden: Uit Nieuwerkerk a. d. IJssel: Dr. A. van Leerdam heeft het feit herdacht, dat nil vijftig jaar geleden zijn loopbaan als erts begon. Op de feestdag heeft hij alle kinderen van de openbare en bijzondere «gere school ónthaald. 's Avonds heeft "et muziekkorps de jubilaris een sere nade gebracht. 25 Jaar geleden: Aan de heer C. 3. de Groot, directeur van de Bank van Lening, is toegekend eremedaille van de Orde van Oranje Njssau in goud. *i»\ ,Berkenwoude: Bij Koninklijk Be- •lu'i is onze oud-burgemeester, de heer vn-j uti,er- thans burgemeester te Coe- den. benoemd tot ridder in de Orde vno Oranje Nassau ding. Zou dit toch zou een speciale deskundige adviseur moeten worden aangesteld, hetgeen onnodig extra kosten met zich brengen. Onderdelen van het restauratieplan, welke /.ish voor aanbesteding lenen, zljr, ol worden aanbesteed. Dit geschiedde o.a. reeds met de verwarmingsinstallaties en de inwendige verbouwing van de secre tarie volgens het aanvankelijke plan. B. en W. stellen er prijs op aan het bo venstaande toe te voegen, dat de voren bedoelde incidentele opdrachten in het kader der restauratie van het stadhuis niet een soort protectie betekenen waar- yan andere capabele bedrijven de dupe worden. De dienst van gemeentewerken toch heeft de werkzaamheden aan de electriciteits- en vërwarmingsinstallaties der verschillende gemeentelijke gebou wen en scholen over een groot aantal fir ma s verdeeld. Ten overvloede hebben B. en W. op- drach gegeven, dat bij deze verdeling ook rekening gehouden zal worden met de oifde stadhuis? werkMamhede" l"> Bedrag van 550.000 nodig Het raadsbesluit tot verkoop aan de la. H. van Broek Co. N V, van een aan de Schielands Hoge Zeedtik gelegen per- ceel industrieterrein betrof het laatste perceel bouwrijpe industriegrond dat de gemeente nog in eigendom bezat. Waar een gemeente als de onze eigen lijk zelfs niet tijdelijk in de omstandig heid mag verkeren, schrijven'B. en W. de raad dat op aanvragen voor terrein tot vestiging van industrie, niet zou kun nen worden ingegaan, is de noodzaak om het nieuwe opgespoten industrieterrein tussen Kromme Gouwe en Nieuwe Vaart bouwrijp te maken zeer actueel geworden. Dit terrein moet nog een verdere op hoging ondergaan, wil het op de duur een aan alle eisen voldoende peil verkrijgen. De inklinking van het terrein geschiedt langzamer dan door het Rijkslaboratorium verwacht. ubii uuur nei nijKSij voor Grondmechanica werd Niettemin is een zekere verdere inzak king te verwachten. B. en W. zouden, mede ten einde het renteverlies te be perken. reeds eerder tot verdere op spuiting het nodige hebben gedaan, ware het niet, dat de schaarste aan zand en de hoge prijzen daarvan een beletsel heb ben gevormd Thans lijken echter meer mogelijkheden aanwezig dan enige tijd Het komt B. en W. gewenst voor. dat voorshands een hoeveelheid van 225 000 m3 zand wordt opgespoten, waarvan de kosten met inbegrip van de kosten voor afdekking en toezicht worden geraamd op 518.000.—. B. en W. willen hierbij nadrukkelijk Vaststellen, dat met de verwerking van deze hoeveelheid zand niet definitief vast staat, dat daarmede het gehele werk vol ledig zal zijn voltooid. Vast staat echter dat in alle geval dit kwantum zand nodig zal zijn en tevens, dat het niet raadzaam is ineens nog meer zand op het terrein te brengen. Tenpinde het terrein te ontsluiten is voorts de aanleg van een behoorlijke toe gangsweg. -zoals deze al vroeger in de plannen is opgenomen, nu tevens een eerste vereiste De kosten daarvan wor den op rond 40.000.— geraamd. Het ligt in het voornemen om de uit gaven in de begroting voor 1950 op te nemen. In verband met de lange tijd van voorbereiding, welke een werk als het onderhavige nu eenmaal vereist, achten B. en W het noodzakelijk, dat de raad zich thans reeds in beginsel met de ver dere afwerking van het industrieterrein als boven omschreven accoord verklaart, waardoor de gelegenheid wordt geboden de nodige voorbereidingen voor de uit voering vèn het werk aanstonds te tref fen. B. en W. stellen de raad voor tot de uitvoering van het werk te besluiten. Herziening militaire pensioenen Aan de gepenslonneerde militairen, wier pensioen kan worden herzien op grond van het bepaalde bij de Wet van 4 Aug. 1947. doch die daartoe nog niet de wens te kennen gaven, is een schrijven gezon den om hen te herinneren aan het feit, dat nè 30 September 1949 een herziening van het pensioen op eigen verzoek niet meer mogelijk zal zfjn. Er is een wetsvoorstel in voorbereiding tot wijziging van de op bovenbedoeld pensioen betrekking hebbende cumulatie- beperkende bepalingen, in dier voege, dat bij de berekening van een eventueel toe te passen pensioensvermindering, niet het gehele inkomen uit of in verband met ar beid of bedrijf in beschouwing wordt ge nomen, doch slechts zeventig procent daarvan. In afwachting van de totstandkóming houdt de minister van Oorlog met deze in voorbereiding zijnde wetswijziging thans reeds rekening. Burgerlijke stand Geboren: Eddy John. z. v. T. C. van Wijngaarden en C. S. van der Gfaaf, Eerste Hieronymus van Alphenstr. 35; Clara, d. v. W. J. Melkert en A. M. G. Roelink. Keizerstraat 25; Gerda Marie en Gerrit Arie. d. en z. v. C. W. Palsgraaf en E. M, Slappendel, Tollensstraat 20; Johannes Cor. z. v. J. H. Verschoor en J. H. Overes. Scheltemastraat 11; Maf- grletha Johanna Helena, d. v. J. M. van Gent en H. A. C. van Balgoyen, Leth- maetstraat 38; Cornelia Giselinda Anna. d. v. Ph. W. Scheen en S. Wlnselaar. Crabethstraat 47; Nelly Wfjnanda Guda, d. v. H. J. Korf en A. van der Ham, Markt 33; Christina Frederika Albrechti- na. d. v. T. Rook en B. Langerak, IJssel- laan 36. Cornells Wilhelm, z. v. J. L. C. in 't Hout en C. J. Straver. Graaf van Bloistraat 52; Robert Johannes Frede- rik, z. v. J. F. Kempers en M. C. K. Nickelmann, Herenstraat 138: Willem Adrianus Gerardus. z. v. W. C. Plomp en G. M. Th. van de Warenburg. Westhaven no. 49; Johanna Margaretha, d. v. A. van der Starre en A. J. Mikkers. Bodegraaf- eestraatweg 1. Getrouwd: J. Koets en A. van Bem- mel. Overleden: Anna Jakoba Geertruida Mesening. wed. v. J. Matthijs. 64 j.: Wil helm Amesz. 78 j.; Huberta van Kempen, geh. m. C. van der Hoeven, 40 j.; Leen- dert Gorlssen. 09 j.; Pieter van Lavieren, 37 jaar. T m. li An». »-« n. St Janskerks Tentoon stelling „Het ontzet v*n Leiden" 30 Aug. 7.30 uur Zeufestrut 3»; Spreekbeurt ds H J. Grisnlgt over ..Slmson» raadsel" 30 Aug. uur spaarders bad. Waterpolo- wedstrijd G-Z.C.-Robben 31 Aug. 4 uur Industrieterreint Harddrave rij wilde baan 31 Aug. 8 uur Reünie: Spreekbeurt ds J. Börger voor Logosverband. 31 Aug. s uur Markt: Concert R K. Harmo nie „St. Caecilia". 31 Aug. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Opvoe ring .Toontje heeft een paard getekend- door „De Komedianten" I Sept. uur Veemarktterrein: Schapen en varkensfokdag 1 Sept. 7.30 uur Remonatr. Kerk: Spreek beurt da H. Visser. Chr Geref predikant. 1 Sept. 7.30 uur Zeugestraat 36: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen voor Nedeïd. Geref. G*- 2 Sept. s uur Spieringstraat 113: held tot kosteloos ln- en pokken. 2, 3 en 4 Sept. mententoonstelllng Goudse Floralia. 3 Sept. 2.30 uur Nieuwe Vaart: Of opening nieuwe terreinen Jodan Boya. 3 Sept. 7.30 uur Concordia: voetbal- en athletlekvereniging „O.N.A.' gelegenheid van dertigjarig bestaan, optr Minerva's variété-show. 3 Sept. 7.30 uur VrUe Evangelische Gen te: Bidstond. Apothekersdienst Steeds geopend des nachts alleen Het bestuur der Vereniging voor Vrou- wen onder de naam van „instituut voor Meisjes", gevestigd te Oudenbosch, heeft het verzoek tot de raad gericht om mede werking te verlenen aan de stichting van een zesklassige school voor gewoon lager onderwijs aan de Gerard Leeustraat. Met de stichting wordt beoogd een splitsing van de Gerardus Majellaschool in de Lethmaetstraat mogelijk te maken. Deze school telde op 16 Mei 351 leerlingen, ter wijl zij per September de 400 zal be naderen. Zij beschikt over 7 lokalen van 40 leerlingen, zodat zij veel ruimte tekort komt. Enkele klassen heeft zij reeds in de binnenstad moeten onderbrengen. Het is de bedoeling een eenvoudige zes klassige school te bouwen, waarvan de kosten op 130.000- kunnen worden geraamd, inclusief de grond en de in richting. De grond is verkregen door ruiling met het fonds tot uitbreiding der H. Sacra mentskerk te Gouda, dat daardoor de beschikking kreeg over een bij de kerk gelegen perceel. Aangezien de aanvrage aan de eisen der wet voldoet en een splitsing der Ge rardus Majellaschool onontkoombaar is. stellen B. en W. de raad voor de gevraag de medewerking in beginsel te verlenen. Regeling voor keuringsdienst voor vee en vlees Du gemeenteraad van Waddinxveen heeft besloten Gedeputeerde Staten te verzoeken in de gemeenschappelijke rege ling voor de keurihgsdienst voor vee en vlees enige wijzigingen aan te brengen. In de eerste plaats wordt beoogd de be paling. dat in een slagerij, die van eige naar verandert niet meer geslacht mag worden, zodanig te veranderen, dat de mogelijkheid van eenmaal overschrijven wordt geopend. Voorts uit Waddnxveen een commissie van advies vlDor de cen trale keuringsdienst instellen en tenslotte wil het ln een vergadering van de ver tegenwoordigers der centrale gemeente (Gouda) met die der negen kringgemeen ten de begroting van de dienst behandeld zien. Over de gewenste wijzigingen moet ook Gouda zijn oordeel uitspreken en daar toe hebben B. en W. de raad een uitvoerig yoorstel aangeboden. B. en W. achten de voorgestelde wijzigingen voor deze ge meente zakelijk bezien niet zo noodzake lijk. Om evenwel hun goede wil te tonen en om voor de toekomst elke grond te ontnemen aan de h. i. onjuiste bewering, dat de centrale gemeente de door de kringgemeenten gewenste veranderingen tegenwerkt, hebben B en W. als hun oor deel kenbaar gemaakt, op welke punten de gemeenschappelijke regeling gewijzigd kan worden. In het algemeen stem men zij met de door Waddinxveen ge- wente wijzigingen in. In het prae-advies op hun voorstel heb ben B. en W. van Waddinxveen de opmer- ging gemaakt, dat over het algemeen de samenwerking niet van die aard is. dat de kringgemeenten volledig op de hoogte zijn van de gang van zaken. B. en W. van Gouda wijzen deze klacht af. zijn van oordeel, dat de van de kringgemeenten overgelegde begrotingen en rekeningen met bijbehorende toelichtingen volledig inzicht in de gang van zaken bij de dienst geven en wijzen er voorts op, dat de ver tegenwoordigers van de kringgemeenten in de voorgeschreven bijeenkomsten alle verlangde inlichtingen kunnen verkrijgen. De vertegenwoordigers kunnen overigens om een bijeenkomst vragen. Intrede ds. Boer op 25 September D^G. Boer te Putten, die het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier in de vacature wegens vertrek van d/ C. A. Korevaar naar Rotterdam heeft aange nomen, ls voornemens 18 September af scheid te nemen var/ zijn tegenwoordige gemeente om 25 September zijn intrede te doen hier ter stede in de middagdienst in de Sint Janskerk na des ochtends te zijn bevestigd door ds I. Kievit te Baarn. Optocht naar nieuwe sportvelden Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe sportvelden van „De Jodan Boys" aan de Nieuwe Vaart, zal Zater dag een optocht worden gehouden, waar aan zullen deelnemen de leden van de afdelingen voetbaU en gymnastiek van „De Jodan Boys", die worden voorafge gaan door een afdeling tamboers en pij pers van het korps „Tempo", terwijl eveneens de Chr. muziekvereniging „Per aspera ad astra" medewerking zal ver lenen. De stoet wordt opgesteld op het Veemarktterreln. vanwaar zij om 2 uur vertrekt om via Markt. Hoogstraat, Kleiweg en Kattensingel naar de nieuwe terreinen te marcheren. VEEL GELOOP OM WONING Blijken» het verslag van de werkzaamhe den van het Gemeentelijke Huisvestings bureau over het eerste halfjaar 1949 be droeg het aantal per 1 Juli 1949 nog lo pende aanvragen om woonruimte in deze gemeente 1003: dat per 1 Januari 1949:791. De aanvragen zijn als volgt te groepe ren: gevallen, waarin reeds over een woning beschikt wordt 219 Januari (169) gevallen van samenwoning 548 (461), hu welijksgegadigden 236 (161). In de loop van de verslagperiode wer den 107 (146) aanvragen gecontroleerd op hun urgentie, waardoor het totaal aantal ter zake gecontroleerde aanvragen tot 681 "14) steeg. In 342 (327) gevallen moet nog urgentie bepaling plaatsvinden. Het tot heden gedane onderzoek naar de urgentie der aanvragen leverde als resultaat op, dat er 186 (148) gevallen als urgent worden beschouwd, terwijl de urgentie nog moet worden onderzocht van 308 (166) gevallen Als urgente gevallen zijn aangemerkt die gevallen waarin zeer dringend behoef te aan woonruimte bestaat en welke in feite direct zouden moeten worden ge holpen, indien de mogelijkheid daartoe aanwezig was. De nog op urgentie te bepalen gevallen betreffen merendeels aanvragen van ge huwden zonder kinderen. Ten aanzien van de huwelijksgegadig- den werd tot op heden, geen urgentie klasse vastgesteld. Huwelijkecandldaten moeten in he^ algemeen trachten door middel van een vrijwillige samenwoning de beschikking overwoonruimte te ver krijgen. Wel wordt bij vordering van woon ruimte indien de hoofdbewoner niet vrijwillig tot een samenwoning overgaat ook aan deze categorie zorg besteed, terwijl dan met leeftijd, gezinsomstandig heden en eventuele andere» factoren rekening wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling ook voor deze groep een urgen tie-indeling vast te stellen. Geïnventariseerd werden in het afge lopen halfjaar 68 (61) woningen, waar door het totaal aantal geïnventariseerde woningen 481 (413) bedraagt. Van deze woningen vielen na speciale contróle (wegens nader gebleken ongeschiktheid voor samenwoning, voldoende bezetting, omstandigheden ten gevolge van ziekte, woning tevens bedrijfsruimte, enz) 340 (303) woningen af. zodat er overbleef aan geïnventariseerde woningen, geschikt voor samenwoning .een aantal van 141 (110). Samenwoningen Gedurende de verslagperiode werden in de daarvoor geschikte woningen 22 (27) samenwoningen lot stand gebracht; ter wijl dit aantal van 1 Januari 1948 t m, 31 December 1948 61 (34) bedroeg. Bovendien moeten nog 2 (49) hoofdbe woners aan hun aanschrijving tot samen woning voldoen. Voor de komende periode zijn er van De heer R. A. van Wingerden tot schooltandarts benoemd Het bestuur van de Stichting School- tandverzorging te dezer stede heeft met ingang van 1 September, de datum van inwerkingtreding van de schooltandver- zorgingsdienst. tot schooltandarts be noemd de heer R. A. van Wingerden, alhier Het bestuur, dat bestaat uit drie ver tegenwoordigers van de gemeente, drie van de tandartsen en drie van de zie kenfondsen. is als volgt samengesteld: A. Heerkens voorzitter. L. E. Bicknese Cretans. A. J. v. d. Tooren penningmees ter. N. S. Bezemer. A. C. v. d. BUllaardt. mevr. J. N. van Dantzig—Melles. C. Hen driks, J. G. A. Tijsterman en C. A. Ver sluis. Het Westen De postduivenvereniging „Het Westen" hield haar laatste wedvlucht met jonge duiven uit Arlon. 270 km. Los 7 25 uur. eerste duif 12.32.09. laatste duif 1.30.32. Uitslag: M. Koolwijk 1. 2. 17; O. O. Spruijt 3. 5. 6. 22; J. Verburg 4 7. 25. 28; C. P. J Boer 8 11. 14 16. 21. 23. 24. 29; A. Ruffels 9. 12. 13. 15. 30. 34; N G. Roest 10, 18. 32, 33; J. v. d. Bas 19. 20, 26 31; J. Vermeulen 27. 35. Kampioenen jonge duiven zijn: 1. M. Koolwijk2. C. P J. Boev. 3 A Ruffels. 4 N. G. Roest. 5. J. v. d. Bas; 6. J. Ver burg. PLAATSELIJK NIEUWS Ammerstol Burgerlijke Stand. Overleden: Sybert van der Kuil 73 J. (niet Pieter Hermanus van den Berg 71 j.. zoals abusievelijk ge meld). Bergambacht WedstrUden Bergambachtse Zwemclub. Zaterdagmiddag werden de onderlinge wedstrijden van de Bergambachtse Zwem club gehouden, welke middag zeer ge slaagd is. Ook het figuurzwemmen en duiken van de jongere leden onder lei ding van mej. C. Kaptein en de heer P. van den Berg oogstte veel bijval. De winnaars waren: Meisjes t.m. 12 jaar: 25 M. schoolslag: T. Hogendoorn 22.7 sec. 25 M. rugslag; Bep. Prins 28.2 sec. Jongens t.m. 12 jaar: 25 M. schoolslag: J. Verburg 22 sec. 25 M. rugslag J. Verburg 27.9 sec. Meisjes 13—16 jaar. 50 M. borstcr. Ans Broere 46 9 sec. 50 M. schoolslag Ans Broere 49.9 sec. 50 M. rugslag Ans Broere 54 sec. Jongens 1316 jaar. 50 M. borstcr. A. Schouten Dz. 31.9 sec. 50 M. schoolsl. Leo Verhoeven 44.6 sec. 50 M. rugslag A. Schouten Dz. 39 sec. Dames boven 16 jaar. 50 M. borstcr. C. Kaptein 37.2 sec. 50 M. schoolslag A. Zanen 45.8 sec. 50 M. rugslag A. Zanen 48 sec. Heren boven 16 jaar. Afd. B. 50 M. borstcr. B. Bouter 35 sec. Heren boven 16 jaar. Afd. A. 50 M. borstcr. H. van Wijngaarden 30.2 sec. 50 M. schoolslag C. Verhoeven 37.2 sec. 50 M. rugslag H. van Wijngaarden 37 4 sec. Aan de zwemvaar- digheidsproef deden 15 jongens en meisjes mede. Allen verkregen het herinnerings insigne. Tenslotte werden de volgende polowedstrijden gespeeld BZC—PCG (Gorcum-dames) 3—0; BZC 2—PCG 2 (heren) 6—1; BZC 1—PCG 1 (heren) 1-1. A.s. Donderdagavond kwart over zes zal ieder in de gelegenheid worden ge steld diploma te zwemmen. Gouderak Verdwenen Industrie. Binnenkort «u'.len eniae pérce!?h in de Dorpsstraat, waaronder een metaalwaren- fabriek verkocht worden Dit betekent voor Gouderaks 'ndustrie een verarming Toen deze fabriék op volle toeren draaide, werkten er twintig arbeiders. Het is jam mer voor ons dorp. dat toch al zo arm is aan industrie, dat de fabriek is opgeheven. de categorie geïnventariseerde woningen alzo in eerste instantie nog 56 (61) geval len te behandelen. Het totaal aantal samenwoningen in de gemeente dat per 1 Januari 1949 1248 be droeg .is vrijwel stabiel gebleven. Het aantal uitgegeven vergunningen be droeg gedurende de verslagperiode: voor gehele woningen 189 (169) voor woning gedeelten 338 (456), voor woningruilingen 76 (54). totaal 603 (679). Op verzoek werd in 88 (70) gevallen via de adviescommissie bemiddelend opgetre den. Daarnaast werden nog vele klachten met betrekking tot samenwoningen, aan het loket geuit, rechtstreeks door I Huisvestingsbureau afgedaan. Het aantal ingestelde onderzoeken (met uitzondering van contróle op urgentie en inventarisatie van woonruimte) bedraagt 250 (200). Blijkens een telling, gehouden geduren de enige weken binnen de verslagperiode, bedroeg het aantal bezoekers van het Huisvestingsbureau 50 per dag. hetgeen neerkomt op een aantal van 7500 be zoekers gedurende het le halfjaar 1949. De Advies commissie heeft 27 (26) maal vergaderd. Met de 56 néeuwbouwwoningen van het 4e en 5e blok der woningbouwvereniging „Ons Ideaal" zijn 107 gevallen aan andere woonruimte geholpen. Hiervan werd in 99 gevallen een gehele woning en in 8 gevallen een deelte toegewezen. woningge- Boskoop Vijfjarig meisje behaalde zweminslgne. Voor het examen Zwemvaardigheid ter verkrijging van een insigne slaagden 125 kinderen van 10 tot 14 jaar Ook de vijf jarige Ingrid Danne. behaalde het insigne. Bloemenveiling. Coöp. Vereniging „De Boskoopse Veiling", Rozen gr. bloemig per bos: Butterfly 47-80: Rosalandia 42—80; Better Times 60—90; Edih Helen 70—1.00; Duisburg 90— 120; Vierlanden 1.30—1.40; Pechthold 40—60; Hadley 1.20—1.40; Talisman 40; Gemengde rozen 20—30. Babyrozen per bos; Sweet Heart 37— 55; Wolfs Glorie 48—59. Ellen Poulsen 47—62; Else Poulsen 31; Juweeltjes 39- 85; Orange Triumph 2734; Polyantha- rozen 5070; Ingar Olsson 1422. Diversen per bos; Clematis mevr. le Coultre 1.20—2.20; Clematis Prins Hendrik 2.20; Clematis Durandi 6070; Chrysanten gr. bloemig 1.70—2.30; Chrysanten kl. bloemig 65—1 20; Chrysanten Floks 19- 12; Asters 9—21; Vuurpijlen 23—38; Dahlia's in soorten 18—24: Gladiolen id. 17-45; Anjers 11—16; Leeuwenbekjes 6— 8: Gips 8—20; Ligustrumtakken goud bont 54. Toelatingsexamen RUkstuinbouwichool. Voor het toelatingsexamen aan de Rijks tuinbouwschool sla a gen B. Buyn. J. B. E. Jonker en E. de Séra te Amsterdam, J. Beerends te Baarn, R. H. Buurman te Blaricum, H. G. Benckhuysen, H. N. Fase. F. P. de Jong, C. W. de Jong. J. R. Lams- velt, C. J. Rethmeier en mej. J. M. H. H. Vreeling ae Boskoop; F. J. Hoelen te Bus- sum; J. J. Oosterwegel te Delft; Ph. L. Bayens te Dordrecht J. E. Deenen te Elgelshoven. J. Stam te Geldrop; R. Bot- zen. P. v. d. Chijs, J. Ch. Enderman. J. H. Fransz, J. Jonas, A. J. van Kuijk, L. A. Lockhorst, A. M. v. d. Maagdenburg. J. W. Palm, C. J. Pfeijffer en N. van Vlet te 's Gravenhage P. P. H. M. van Deursen, W, K. H. Gjaser. P. Mudde. J. Peper. J. Stulen, R. v. d- Wateren en A. Q. van Zon te Haarlem; E. R. Leffelaar te Heemstede H. A. J. A Gorlssen te Helmond; J. P J. G. Cox te Heeze", J. L. Paul te Hille- gom; G. H. Nieuwenkamp te Hilversum; J H. Planje en F. A. Schilthuizen te Leiden. J. M. de Bos te Maarssen; J. M. A. Droesen te Roermond; F. Augustijn, P. H. Buring, A. van Gent, H. Overeynder, C. W. Proos Hoogendijk en C. J. Schreuder te Rotterdam; M G. Bos, F. Lentz en J. Schotel te Rijswijk (Z.-H.); W. A. van Houte te Ulrum; J. W. Ch. Entrop en H. J. Riddering te Utrecht; C. v. d. Heuvel en H. L. Snikkers te Voorburg. H. Kobes te Vriezenveen; W v d. Molen te Wapser- veen; J. P. Noet te Winterswijk; J. H. Dek ker te Zaandam; R. de Bie te Zundert. Toegelaten 63 leerlingen, af^ leerlingen. 1 leerling nog geen 3 leerlingen niet opgekomen. Moordrecht Concert. Op 31 Augustus zal de har monie „Kunst na de Arbeid" van de K.V.T. een concert geven in de muziek tent in de Burgemeester Brandtstraat. Duivenvlucht. De postduivenver eniging De Gevleugelde Vrienden hield een wedvlucht uit Arlon (Fr.). 270 k.m. Los 7.25 uur. eerste duif 12.32.44 uur. laat ste 13.31.23 uur. 1. 6. 7, 13, 24 J. Ver meer; 2. 16 Joh. Multem; 3 J. van den Bovenkamp. 4. 5 8. 15 J. van Jeveren; 9. 12 P. Geleedts; 10 G. Twlgt; 11. 20 C. Alphenaar; 14. 17 P. Twigt; 18, 23 Gebr. Eegdeman; 19. 22 J. Palsgraaf; 20. 21. 25. 26. 27. 28 Th. Pieterse. Nieuwerkerk a. d. IJssel Intrede ds Timmer. Ds J. J. Timmer te Harderwijk, die het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier in de vaca ture wegens emeritaat van ds A. C. H. Volleweijder heeft aangenomen, hoopt 25 September afscheid te nemen te Harder wijk en 2 October hier,zijn intrede te doen. Stolwijk Eerste prjjs. De firma Van den Berg behaalde op de bakkerijtentoonstelling „Dobato" te Doetinchem in de klasse luxe brood een eerste prijs. Gunning. B. en W. hebben de bouw van twee transformatorengebouwtjes ge gund aan de laagste inschrijver, de heer F. Stout te Nieuwpoort. Waddinxveen De Zwaluw. De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met jonge en oude duiven uit Roozendaal, af stand 58 k.m. A. cfe Wtt 1. 8. 28: P. Loen- dersloot 2, S. Oskam 3. 14; T. Boere 4. 16, 18, 29; C. Toor 5. 27; Abr. de Bruyn 6. 9. 13. 22, 30; P. Baan 7, 17 R de Gelder 10. 15. 24; D. Oskam 11. 23; W. de Lang 12; M. Versluis 19; T Baan 20. 26; And. de Bruin 21; L. W. Versluis 25. Los 145 uur. eerste duif 2 40.41. laatste 2.48.18. In con cours waren 148 duiven. Grote drukte verwacht in bietencampagne. De suikerbictencampagne zal dit jaar aanvangen op 20 September. Werden het vorig jaar ruim 25 millioen k g. bieten verscheept, de verwachting is dat dit jaar meer dan 30 millioen k.g. van de ver schillende bedrijven naar de gemeente lijke loswal getransporteerd moeten wor den. Bouw van etage. Burgemeester en wethouders hebben aan de Kempkes Meubelfabrieken N V. alhier vergunning verleend voor de bouw van een etage op het bestaande kantoorgebouw. In de nieuwe afdeling zullen de toonkamers in gericht worden. Biljartcompetitie gaat beginnen Grotere .afdelingen "gevormd Voor de biljartsport wordt op 8 Septem ber de competitie ingeluid. De tnichrijvln» voor de landscompetltie is in het district Gouda bevredigend Zes en dertig teams, verdeeld over drie libre klassen, meldden zich om de strijd aan te binden. Werden vorige jaren 6 4 7 teams ln een afdeling geplaatst, thans zijn op veler verzoek als proef afdelingen gevormd met tien a twaalf teams. De indeling is als volgt: Afd. C 1: Anti Poedel. Belvedère, 't Centrum. De Doele. Excelsior. Moordrecht, Per Aspera. Het Roode Laken, De Sport, De Tunnel, 't Zuid Afd. C 2: Anti Poedel 2. DONK. De Driesprong. De Gouwe Vrienden. Het Groene Laken. NSH. De Spil. De Sport vrienden. Thalia's Vrienden, De Witte Ballon. KOT. Afd. D 1; Anti Poedel, 't Centrum. De Doele. DONK. DONK 2. KOT 2. Moor drecht, Per Aspera. De Sport. Het Westen, 't Zuid. Afd D 2: Belvedère. DONK 3. De Drie sprong. De Driesprong 2, De Gouwe Vrienden. Het Groene Laken. KOT. NSH, De Spil. Thalia's Vrienden. De Tunnel, De Witte Ballon. Afd. El:'t Centrum, De Doele. DONK, NSH 2. De Spil. Stolwijkersluis. De Tun nel 2, De Viersprong. Het Westen 2, De Witte Ballon 2. Afd. E 2; Belvedère. De Doele 2. De Driesprong. De Gouwe Vrienden. NSH, Per Aspera, De Sportvrienden. Thalla'g Vrienden. De Tunnel. Het Westen. De Wit te Ballon. Het programma voor de eerste week luidt; 5 Sept.: Centrum C 1—Moordrecht C 1; Belvedère C 1—Roode Laken C 1; Thalia'a Vrienden C 1—DONK C 1; Witte Ballon D 1—Groene Laken D 1; De Doele E 1—Witte Ballon E 2; NSH E 2-De Tunnel E 2; De Spil E 1—Stolwijkersluis E 1. 6 Sept.: De Sport C 1—Excelsior C I; Thalia's Vrienden D 1—Gouwe Vrienden D 1. De Tunnel D 1—DONK D 3; Gouwe Vrienden E 1-Sportvrienden E 1; Het Westen E 1—Per Aspera E 1. 7 Sept.: KOT C 1-Sportvrienden C 1; 't Zuid D 1—Centrum D 1. Per Aspera D 1 —De Doele D 1; Driesprong D 1Drie sprong D 2; De Spil D 1-KOT D 1; Bel vedère D 1—NSH D 1; Witte Ballon E 1— NSH E 1 8 Sept Tunnel C 1—De Doele C 1; Gou we Vrienden C 1—Driesprong C 1; DONK D 2—DONK D 1; De Sport D 1—Anti Poe del D 1; Belvedère E 1—Driesprong E I; Thalia's Vrienden E 1—De Doele E 2. 9 Sept.: Witte Ballon C 1—Anti C 2; De Spil C 1-r-Groene Laken Zuid C 1—Anti Poedel C 1. Het Westen D 1—Moordrecht D 1; De Viersprong E 1 -'t Centrum E 1; DONK E 1-Het Westen E 2. Voetbal Leergierige scheidsrechters Het verslag over het afgelopen vereni gingsjaar van de Scheidsrechtersvereniging Gouda is in optimistische toon gesteld. Het ledental steeg van 70 tot 77 en blijkens de mededeling, dat 60 pet van de leden da lezingen en ontwikkelingsavonden be zocht. hebben de scheidsrechters flinke belangstelling voor het verenigingswerk. Dit omvatte een degelijk programma over theorie en practijk met bekende sprekers, een programma, dat opgang maakte en ook de waardering had van de verenigin gen, niet alleen blijkend uit de belangstel ling voor de avonden, maar ook uit het feit. dat zes en dertig clubs de scheids- rechterskas steunden. Het verslag noemt de samenwerking met de Afdeling Gouda zeer prettig. Het vertelt verder, dat „Olympia" de scheidsrechters belangeloos in de gelegenheid stelde aan de indoor- training deel te nemen. ALS BESTUURSLID HERKOZEN. De heer A. C. Cattel alhier, is herkozen als lid van het hoofdbestuur van de Cen trale Organisatie van Scheidsrechters. Waterpolo. G.Z.C.-jeugd op tournooi Deelnemend aan een tweedaags internatio naal jeugdtoumooi van SVH te Hillegers- berg. won GZC in de eerste ronde met 21 van RZC (Rotterdam) om daarna ge lijkwaardige tegenstanders te ontmoeten. Het werd 2—2 tegen ENT (Tourcoing), dat de strafworpen beter nam en aldus finalist werd, waarin het door een 1—O-zege op het Antwerpse KAZC de wisselbeker won. In de strijd om de derde en vierde plaats schoot GZC na een 1-1 tegen Robben (Hilversum) in het nemen van strafworpen te kort. zodat het. al verloor het geen en kele maal vierde werd. Athletiek EERSTE PRIJS. Zondag werden te Lelden de wedstrij den gehouden om de Prins Hendrik-beker. Deze wedstrijden werden afgewisseld met enige vrije nummers, waarbij het Ter Gouw-lid Ricus van Deest de 300 meter klasse A won, in 36.9 sec. Piloot ernstig gewond Bij het vliegveld Twente was een Spit fire van de militaire luchtvaart, bestuurd door de reserve 2e luitenant-vlieger De Jong. gisteren door motorstoring ge dwongen een noodlanding te maken Het vliegtuig kwam buiten het veld neer en werd zwaar beschadigd. De piloot werd levensgevaarlijk gewond naar een zie kenhuis in Enschedé vervoerd. Nader vernemen wij nog. dat de naam van de piloot If A C J de Jongh Hij 1» 25 jaar oud en afkomstig uit Rijen (N B Familieleden zijn met een speciaal vlieg tuig van Gilze-RÖen naar Twente vertrok ken De toestand van de vlieger la nog ernstig. KAASMARKT BODEGRAVEN. 30 Aug. Aanvoer 178 partijen kaas. Eerste soort 1.78—1.84, tweede soort 1.721.76, zware soort 1.93. Handel vlug. NEDERLAND—ÏNDONERÏë Amsteldlep Java-Amst p 29 Kaap Bon Bengkalis 29 v Penang te Belawan Blltar 30 v Belawan te Singapore Indrapoera r >tt-Batavia 29 v Suez Kertosono Batavia-Rott p 28 Sabarig Langkoeas 30 nog steeds te Makassar Kota Baroe Java-Rott p 29 Kaap Bon Kota Inten 31 v Rott te Batavia verwach Madoera 31 v Menado te Makassar verw. Melampus Amst-Batavia p 29 Ouessant Modjokerto 30 v Cheribon n Semarang Polydorus Batavla-Amst 29 v Colombo Polyphemus Amst-Java 30 te Belawan Raki 30 v Kohslehang n Bangkok Rempang 31 v Batavia te Singapore verw. Slamat Rott-Batavla p 29 Gibraltar Talisse Java-Liverpool p 29 Kaap Bon Waterman 29 v port Said n Rott (verb) WATERSTANDEN 30 AUGUSTUS Keulen 0.27 +0.03: Ruhrort —1.92 —0 10; Lo- blfch 7 97 0.05: Nijmegen 3 75 +0.04- Arnhei» 6 08 +0 03: Eefde 1.13 +0 02; Deventer 04« onv Borgharen 39 87 +0.08; Belfeld 10 82 —0.13; Grave 5.01 —0.06.

Goudsche Courant | 1949 | | pagina 2