RADKU^V M jWIE 'fli Mensen, die 0111 pijn lachen Selectie van overjarige hennen PANDA EN DE IS WILLIAM SMITH? Goudse Ziekenkas vierde zijn 75-jarig bestaan ;rheumin^.', School- en Vulpenetui's Waar de zwakke tot ondergang is gedoemd Chaos in Panama TWEE VEILIGE WEGEN Dingen, waaraan men in de pluimveeteelt moet denken Houd de ramen van de „Zinloze ruwheid" van Russische schildwacht nachthokken open BADINGS APOCALYPS door PATRICIA WENTWORTH Mooi stuk sociale arbeid Japanse prentkunst toegelicht AAR. ANNEER. VERZIJL Gerard Walden zorgde voor veel comfort INDRAPOERA's DROOM GEEN BEDROG Zij gaat varen op haar „geboorteschip" BELG LIET ZIJN SLEEPBOOT ZINKEN Om de francskes van de verzekering op te strijken Ons goedkope patroon Oorlogsmonument in de Hoeksehe Waard ffERSTE BLAD - PAGINA 2 MAANDAG 28 NOVEMBER 1949. ^NEKSJAK, DE ESKIMO, werd op een van zijn tochten door een sneeuwstorm overvallen; hy kon geen hand voor ogen zien en vijf dagen lang zwierf hij rond vóór hij thuis kwam in zijn hut. uitgehongerd met bevroren voeten, waarin zich al spoedig het z.g. koud vuur openbaarde. Toen werd Pater Henry Dionne er bij gehaald, een zendeling, die enige medische kennis bezat. Pater Henry Dionne zeide, dat de grote teen van de rechtervoet er af moest en dat de operatie moest gebeuren zonder enige verdoving. De patiënt keek gelaten toe, terwijl de Pater zyn mes sleep en hij knikte alleen maar, toen de operateur er nog aan toevoegde, dat het pijn zou doen. Inmiddels had zich een hele kring belangstellenden om patiënt en dokter verzameld en allen volgden in gespannen aandacht hoe het mes in de bevroren teen werd gezet. Op een gegeven ogenblik, juist toen het mes door het dode vlees was heengegaan en het nog levende weefsel raakte, barstte de patiënt in zo'n aanstekelijke lach uit. dat de omstan ders wel moesten schateren, alsof er een kostelijke klucht werd opgevoerd. De volgende dag ging Aneksjak al weer op de jacht. TVd moet worden toegegeven, dat de Es- J-" kimo lang niet zo gevoelig voor pijn Is als wij, zegt Jean Philippe in ..Nation's Business", maar in de wereld waarin hij leeft kan hij zich ook de weelde van angst of zelfbeklag niet veroorloven. Hij kan zich slechts handhaven door te lachen om pijn, de harde strijd om het bestaan en zelfs om de dood. De Eskimo, die ook maar even een ogenblik van zwakte heeft, is verloren. In de sneeuw- en ijsvlakten van Alaska. Canada, Labrador en Groenland wonen slechts 38.000 Eskimo's, mensen, die wij tot voor kort min of meer als rariteiten hebben beschouwd en die ons zo ver leken als leefden ze op een andere planeet. Plotseling is het door hen bewoonde ge bied in het middelpunt van belangstelling gekomen doorat het mineralen bleek te bevatten en omdat over dit land de kortste Internationale luchtweg gaat. Kinderen geliefd - niet geteld COMM1GEN MENEN, dat dit de onder- gang van de Eskimo's betekent. En inderdaad is gebleken, dat de Eskimo heel wat minder weerstand heeft tegen alle mo gelijke ziekten, welke de blanken in zijn streek hebben gebracht, dan tegen honger en kou. De mogelijkheid is echter geens zins uitgesloten, dat dit volk. dank zij een aangeboren intelligentie, in staat zal blij ken de afgrond, welke gaapt tussen zijn eigen beschaving en die van de volken uit streken met een milder klimaat, te overbruggen. Mensen, afkomstig uit de z.g. beschaafde wereld, die zich in Eskimo- land vestigden, ontdekken, dat zij van de inheemse bevolking meer kunnen leren dan deze van hen. De „Uebermensch" van het Noorden heeft zich steeds staande gehouden, slechts dank zij de hersens en de spieren, welke de natuur hem heeft geschonken Abstracte denkbeelden interesseren de Eskimo in zijn geheel niet. Vraag hem „hoeveel kinderen hebt u?" en hij zal lakoniek antwoorden: ..Dat weet ik niet!" Hij is dol op zijn kroost, maar het is nooit bij hem opgekomen zijn zoons en dochters te tellen Maar geef hem onderdelen van een onttakelde machine en hij zal deze in minder dan geen tijd weer in elkaar zet ten. Het merkwaardigste is ook. dat de blanken met alle technische hulpmiddelen welke ze meebrengen, hem in het geheel niet imponeren Ten hoogste schept hij er vermaak in zoals kinderen zich amuseren met een nieuw stuk speelgoed. Het ple zierige in hem en vooral voor hem is. dat hij nooit piekert over de toekomst: Eskimo's kunnen vlak voor een cata strophe staan, die ze als het ware op zich zien toestormen, ze blijven onbewogen; een Eskimo haast zich nooit en verliest nim mer het hoofd. Wel beschikt hij over MAANDAG 28 NOVEMBER 1949. Avondprogramma. Hllv. I (VARA) 6 Nieuws; 8.20 Gr.pl.; 8 30 Ned. Strljdkr 7 Cabaret; 7.23 Planoduo; 7.45 Reg. uitz.: 8 Nieuws; 8 05 Causerie over de RTC.; 8 20 Sextet; 8.50 Gr.pl; 9 Radio Philh Orkest en solist; 10 Openbare verga dering gewijd aan de resultaten van de R T C.; 11 Nieuws; 11.15 Orgelspel, tl 55 Gr.pl. Hllv. II (NCRV) 6 Volksmelodieën; 8 20 Sport; 8 30 Voor de kinderen; 6 45 Boekbe spreking; 7 Nieuws; 7.15 Engelse les; 7 30 Gr.pl.; 7 40 Radiokrant; 8 Nieuws; 8.05 Strijk orkest 8.45 Hoorspel; 9.45 Sopraan en piano; 10 05 Internationaal Evangelisch commentaar; 10.15 Verzoekprogramma; 10.45 Avondover denking; 11 Nieuws; 11.13 Gr.pl. DINSDAG 29 NOVEMBER 1949. Dagprogramma. Hllv. I (AVRO) 7 en 8.30 Nieuws; 8.40 Radio- ochtendblad; 9 Weerberichten; 9.03 Hersen gymnastiek; 9 30 Voor de vrouw; 9.35 Gr.pl 10 Morgenwijding; 10.15 Gr.pl 10.50 Voor de kinderen; 11 Alt en plano; 11.30 Voor de zie ken; 12 Accordeon-Orkest: 12.33 Voor het platteland; 12.40 Zuid-Amerikaans Orkest; 1 Nieuws; 1.15 Accordeonmuziek; 1.30 Plano en orgel; 2 Voor de vrouw; 2 30 Muzikale Cau serie; 3.15 Operette: 4.15 Muzikale causerie; 4.30 Sluiting; 5.30 Kinderkoor; 5.45 Reg. uitz. Hllv. II (KRO) 7 en 8.30 Nieuws: 8 40 Gr.pl.; 1.52 weerbericht: 8.55 Hoogmis; 10.20 Water standen; 10.25 Voor de kinderen: 10 40 School radio: 11 Gr.pl.; 11.35 Lichtbaken; 12 03 Lunchconcert; Nieuws; 120 Metvopole Or kest; 2 Zang en orgel; 2.30 Voor de vrouw; 3 Schoolradio; 3.30 Ziekenlof; 4 Voor de zie ken; 4.30 Sluiting; 5.30 Voor de jeugd; 5.45 Amusements-Orkest.* Avondprogramma. Kamermuziek; 7 40 Paris vous parle: 7.45 Gr.pl.; 8 Nieuws; 8 05 Actualiteiten; 8.15 Ge- var. programma: 9.30 Surinaamse muziek: 9.45 Buitenlands overzicht; 10 Orgel zang en fluit; 10 30 Klankbeeld over Zeeuws-Vlaan- deren; 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. Hllv. II (KRO) 6.10 Omróep-Orkest en solis ten; 6.50 Sportpraatje; 7 Nieuws; 7 15 Actuali teiten: 7.25 Causerie; 7.40 Orgelconcert; 8 Nieuws: 8.05 De gewone man; 8.12 Hoorspel; 10.45 Avondgebed; 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. Drie ex-presidenten gevlucht Chaos beheerst het stadsbeeld van Pa nama City Deze chaos is het gevolg van wanordelijkheden, welke ln de Panamese hoofdstad plaats vonden en die veroor zaakt werden door het feit dat Panama thans is vijf dagen tijds zijn derde presi dent heeft De laatste president is dr Ar- nulfo Arias, die zonder succes candidaat dramatisch talent. Geen beter toneelspeler dan een Eskimo. Dit komt hem te pas bij de vangst van zeehonden, dieren, die bij het minste gevaar er haastig vandoor gaan. Maar de Eskimo kan de bewegingen en geluiden van een zeehond zó getrouw nabootsen, dat hij de dieren gemakkelijk kan naderen en met een mes doorsteken. Maar welk een groot acteur hij is liegen beschouwt de Eskimo als een misdaad en in dit land, met zijn harde levensvoor waarden, waar een onjuiste tnltchttng de dood van velen kan betekenen, maakt men zelfs geen onderscheid tussen een opzet telijke leugen en een gewone menselijke vergissing. Tuchteloos - toch gehoorzaam T^INDEREN HEBBEN, althans uit het -1*- oogpunt van onze jeugd, een ideaal bestaan Tucht kent het kleine Eskimo- grut niet. De kinderen kunnen opstaan en naar bed gaan, de maaltijden gebruiken enz, als het hun lieft. De ouders verafgo den hun kinderen en dezen weten daarvan natuurlijk handig gebruik te maken. Als er ter wereld één verwend kind bestaat dan is het 't Eskimo-kind. Het merkwaar dige is. dat hij desniettemin opgroeit in eerbied voor en eehoorzaamheid aan zijn ouders. Zelfs al wordt hij vijftig of zestig jaar. dan nog zou hij er niet aan denken, het gezag van zijn ouders aan te tasten. Hun woord is wet voor de Eskimo. Tot zijn tweede jaar draagt de moeder haar naakte baby, in een soort van zak op de rug mee. Rustig zit de zuigeling te slapen, al zwaait het hoofdje nu eens naar rechts dan weer naar links terwijl moeder bezig is vlees te roosteren of huiden te bereiden. Het kindje krijgt al heel vroeg vast voedsel, bijvoorbeeld rauw vlees, dat moeder voor haar kindje kauwt, waarna ze het van haar mond in het kindermondje laat gaan. precies, zoals vogels hun jongen voeden. Een andere merkwaardigheid is, dat men kinderen van drie of vier jaar reeds een pijp kan. zien roken. iets. wat echter alleen voor jongens is weggelegd. De vaders zijn er trots op. wanneer hun zoons beginnen te roken: ze beschouwen dit als een be wijs dat het kind echte mannelijke eigen schappen heeft. De Eskimo's houden van tabak en roken is hun voornaamste luxe. Rechteloos, maar onmisbaar ECHTELIJKE RUZIES komen slechts zelden voor. Wettelijk heeft de vrouw geen enkel recht: de man kan zijn vrouw slaan als het hem goeddunkt of hij kan haar wegzenden, maar in de practijk is de huwelijksband zeer hecht en dat is ook een levensvoorwaarde: de vrouw kan geen baantje zoeken in fabriek of kantoor om in haar onderhoud te voorzien en de man zou het niet kunnen stellen zonder een vrouw, die voor hem zorgt, voor hem kookt, zijn kleren verstelt en hem bij alle mogelijke werkjes helpt. En daar Ouder domspensioen, lijfrenten of een aardig kapitaaltje op de bank hier ook al onbe kende dingen zijn. hebben de mensen kin deren nodig om voor hen te zorgen als ze oud zijn. In de regel worden een jongen en een meisje als ze nog heel jong zijn. aan elkaar ..beloofd" en de ouders zorgen er wel voor hun spruiten af en toe aan dit feit te herinneren. Het meisje spreekt over „mijH kleine Man'' en de jongen over ..mijn klein Vrouwtje Later, als hij wat groter is geworden en een kariboe heeft geschoten, brengt hij zijn kleine vrouwtje een rtuk van hef vlees. Heeft hij met zijn vader een bezoek aan een Post gebracht, dan brengt hij lekkers, een pakje sigaret ten of naaigerei voor haar mee. Het meis je maakt zijn mocassins en verstelt zijn kleren. De verloving gaar eigenlijk gelei delijk in een huwelijk over als ze de pu- berteitsleeftijd hebben bereikt. Tenzij ze tot het Christendom zijn bekeerd, heeft er geen huwelijksplechtigheid plaats; al len zal de jonge man zijn jonge vrouw in een slede langs verschillende hutten voe ren om haar voor te stellen als zijn echt genote. Sterft een man. dan wordt een familieraad gehouden, waarin één man wordt aangewezen voor de weduwe en haar kinderen te zorgen, zodat hij, dikwijls zonder zijn medeweten, er een tweede vrouw bij krijgt. Uit dit alles blijkt wel. dat het bestaan van Eskimo's, hoewel hard en ruw. toch ook een zeer vredige en rustige zijde heeft en vele voordelen biedt boven dat van „be schaafde" volken. Deens koningspaar ln Engeland. Koning Fiederic en koningin Ingrid van Denemar ken zijn voor een particulier bezoek ln En geland aangekomen. ZIJ vertoeven op Wind sor Castle als gasten van koning George en koningin Elizabeth. Advertentie 'MENTHO-REX Verkoudheidszalf rUJADEMCN INWtUVQI Bestrijdt de koig van buitenaf langt twee wegenl der revoVutionnaire partij was bij de in Mei van het vorige jaar gehouden presi dentiële verkiezingen, doch die nu. Zij het ook niet via een uitspraak van het kie zerscorps. wel slaagde. Er is een algehele staking van werk zaamheden. De bevolking van Panama staat erop dat het hoofd van de Panamese politie, kolonel José Antonio Remon en andere hoge politie-funetionarissen on middellijk hun ontslag aanbieden. Remon en zijn collega's weigerden het hun in de afgelopen week door president Chanis verleende ontslag te aanvaarden en dwongen de president tot aftrbden. Ongeveer 50 personen zijn gevlucht naar de Amerikaanse zone van het Pana ma-kanaal. onder wie drie voormalige presidenten van Panama, namelijk dr Daniel Chan's, die verleden week Zon- I dag door het hoofd der politie, Remon. I werd afgezet. Enrique Jiminez. president van 1945 tot Juli 1948. en Ricardo Adolfo j de la Guardia. de voorganger van Jiminez. 1 benevens de president van het opperge- rechtshof. Rosendo Jurado. en de voor malige ministers Bellido en Barraza. Zuid-Afrika stelt studiebeurzen voor Nederlanders beschikbaar De Zuid-Afrikaanse regering zal jaar lijks tien studiebeurzen beschikbaar stel len met ingang van de cursus 19501951 De grootte van deze beurzen Is 180 pond sterling (uit te betalen in twee termijnen) Om er voor in aanmerking te komen moet men in het bezit zijn van een academische graad, waarop aan een Zuid-Afrikaanse Universiteit vrijstelling van de bachelors- degree kan worden verleend. De candidaten moeten niet ouder zijn dan 30 jaar. Op deze regel kan in speciale gevallen een uitzondering worden ge maakt. De beurzen worden voor een jaar ver leend en kunnen worden verlengd wan neer de studie goed verloopt. I nlichtlngen verstrekt het studiefonds voor Zuid-Afrikaanse studenten en de tifdelirtg buitenlandse betrekkingen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Malakka. De communistische partij van Malakka. die sedert Juli 1948 verboden ls. heeft een oproep gedaan lot ..vernietiging van de Britse Imperialisten" en de oprich ting van een ..democratische volksrepubliek van Malakka'- zo meldt het Aziatische blad D«- Tribune van Malakka Pluimveeteelt „Zijn er nog misdaden op te lossen....?" Dit is SIMON SNUGGER. de Grot. Speurder, naar wiens avonturen ieder kind reikhalzend uitziet) Da Marten Toonder Studio's. - die ook het kin derverhaal in dit blad verzorgen, - tekenden zijn belevenissen. Die mag je niet missen! En dat hoeft ook niet, els je doet wat in de volgende adver tentie staat Hoe is het mogelijk, dat zelfs een pop zo zuur kan blijven kijken als zo'n lieftallige jongedame hem voorbijloopt. Hoewel, Zozobra. de Ouwe Izegrim. zoals deze carnavalspop gedoopt is, heeft een reputatie op te houden en zelfs bij het vrolijke carnaval van Santa Fe mag hij beslist niet uit de plooi komen. Protest van de Amerikaanse commandant te Berlijn De Amerikaanse Commandant van Ber lijn. generaal-majoor Maxwell Taylor, heeft een krachtig protest bij de Sowjet- Russische autoriteiten ingediend in ver band met het doodschieten van een Ame rikaanse militair door een Sow jet-Rus sische schildwacht. Generaal-majoor Maxwell Taylor schrijft in zijn protestbrief onder meer dat ..de zinloze ruwheid van optreden van een Russische schilwacht, die onder dergelijke omstandigheden schoot op een lid der strijdkrachten van een bevriende staat, moeilijk te begrijpen is". De Amerikaanse bevelhebber zegt erop te vertrouwen, dat zijn collega Kotikof zal kunnen begrijpen, hoe ernstig deze daad door de Amerikaanse autoriteiten wordt opgenomen. Hij verzoekt, dat cr onmiddellijk maatregelen zullen worden genomen om de schuldige te straffen. Tenslotte vraagt generaal-majoor Max well Taylor in zijn protest-schrijven op de hoogte te worden gehouden van de maatregelen, die zullen worden genomen, niet slechts om de verantwoordelijke Sowjet-Russische schildwacht te straffen, doch ook om te verzekeren dat er in de toekomst van Sowjet-Russische zijde zal word-n gewaakt tegen het door Rus sische schildwachten op onverantwoorde lijke wijze gebruik maken van hun wapens. Akense politie bracht gestolen auto terug Dezer dagen Ia aan de Nederlands- Duitse grens een gestolen auto door de Akense politie afgeleverd Toen men een nader onderzoek instelde, bleek de wagen te Heerlen te zijn gestolen ten nadele van een inwoner van die plaats. Vliegtuigongeluk. Een Mosquito van de Belgische luchtmacht is kort na het opstij gen van het vliegveld Beauvechaln neerge- stoit. Twee personen kwamen om het leven. Ontploffing. Zaterdag heeft zich ln de vroegere Hermann Goerlng Staalfabrieken te Watenstedt-Salzgitter een ontploffing voorgedaan, waarbij één persoon werd ge dood. drie zwaar en drie licht gewond De oorzaak van de explosie, die zich voordeed ii. een fabi leksgedeelte. dat niet op de ont- mantellngslljst voorkomt. Is niet bekendge maakt. TTet merendeel van de overjarige hennen zijn nu door de rui heen en maken zich op voor hun volgende legperiode. De jonge hennen zijn nu over het algemeen met de leg al aardig op gang en het nieuwe legseizoen laat zich hoopvol aan zien. Tenminste, wanneer de koppel die er ogenschijnlijk zo mooi en gezond uitziet, in werkelijkheid ook uit dieren beslaat die tot een goede legprestatie in staat moeten worden geacht. Want over het algemeen worden er èn op de boerderijen èn door de particulieren nog veel te veel onproductieve dieren ge houden en al die dieren die niet of maar in onvoldoende mate leggen, betekenen schade voor de eigenaar. Ze eten het dure voer wel op, maar leveren er niets voor ln de plaats. Daarom is het van het allergrootste be lang de koppels te selecteren en alle die ren waarvan men geen behoorlijke pro ductie mag verwachten er uit te halen en zo spoedig mogelijk op te ruimen. Nu is dit selecteren zeker niet ledera werk. In de eerste plaats moet men na tuurlijk de verschillende dingen weten I waarop men letten moet en verder zal I men er een zekere routine in moeten heb- 1 ben. want gaat men uitsluitend op het uiterlijk af, waarmede wij dan bedoelen I de gezonde indruk die de dieren maken I en de mooie rode kam en dito lellen, dan loopt men grote kans om fouten te maken en misschien de goede dieren op te rui men en de slechte aan te houden Daarom kan men. wanneer men niet geheel ter zake kundig is. dit werk beter aan een ervaren vakman en dat is dan een geroutineerde selecteur overlaten. Zeker, dit kost natuurlijk geld. maar zeker niet zoveel dan wanneer een derde van uw dieren uit onnutte opeters bestaat. Want al eet een kip per dag<dan niet zoveel, het is toch altijd ongeveer 50 a 55 gram meel en 50 gram graan en u moet dan voor de aardigheid eens uitrekenen wat dat bij een aantal dieren per jaar kost. Nachthokken Uen andere belangrijke kwestie is die u van de nachthokken. Nu het koud en guur gaat worden zijn de meeste pluim veehouders als de dood voor kouvatten bij hun dieren en sluiten daarom angst vallig de ramen. Deze gang van zaken, hoe goed ook bedoeld, komt in de praktijk meestal geheel verkeerd uit. Want juist ln die hokken, waar de dieren door de eigenaar extra vertroeteld worden, ziet men het meest de beruchte snot optre den. met alle daaraan verbonden schade lijke gevolgen. En bij even nadenken laat zich dit ook heel goed begrijpen. Want door het dicht houden van de ramen wordt het des avonds en des nacht warm en dompig in het hok, tenzij er extra voorzieningen voor de ventilatie zijn aangebracht. De dieren zullen dan geen frisse vers® lucht krijgen die toch zo nodig is voor hun organisme, maar daarentegen 's avonds en 's nachts ln de vochtige uitgeademde lucht moeten verblijven. Om te beginnen schuilt hierin natuurlijk al een grote bron van besmetting, vooral 24 uur in een jeep De militaire commissie automobiel- en motorwedstrijden (MCAM) organiseert op 2 en 3 December a s. een 24-uurs oefennt voor jeeps, klasse 1 en 2. Hiervoor heb ben zich 160 deelnemers doen inschrijven De rit begint te Amersfoort, in de Prins Bernhardkazerne. op Vrijdag 2 December. Nieuw Tweede-Kamerlid. De heer C W. van den Broek te Roosendaal, die benoemd verklaard was. in de vacature prof. Gielen (K.V.P.). tot lid der Tweede Kamer, heeft voor deze benoeming be dankt. Thans is benoemd verklaard de heer Bernard Verhoeven, letterkundige te Arnhem. PEN OGENBLIK bleef William Bobberbroek onbeweeglijk -LJ op de drempel staan, terwijl hij het drukke gedoe met kronen daar in de hal aanschouwde. „Wat.... wat is dót?" mompelde hij tenslotte en toen riep hij „Zeg. jongens, wilden jullie grappig zijn? Wat moet dat met al die namaak-dingetjes? Hè?" „O daar heb je Bobberbroek", zei iemand. „Dat is die man met de Zaterdagse kroon. Lang zo goed niet als mijn Donder dagse". „Nietes!" schreeuwde een ander. „De Donderdagse heb ik!" En toen ging het gesprek weer voort en niemand lette meer op Bobberbroek Maar nu begon de heer Bobberbroek zélf toch heel bedenkelijk te kijken! „Hier is zwendel in het spel!" sprak hij somber. Hij lachte niet meer. Woedend wendde hij zich tot Panda. „Zwendel!" riep hij. ..Jij hebt gezegd, dat ik de enige echte kroon kreeg! Hier zie ik er wel twintig. Zwendel!" „Ja.... maar.... ik begrijp het niet!" riep Panda. „Die meneer leek zo eerlijk, die koopman en die zei zelf. dat de mijne de enige echte was ..Onzin! Ze lijken allemaal precies op elkaar!" riep Bobberbroek. ..Zwendel! Mijn geld uit mijn zak kloppen, hè? Nee. Jansen ik ben nooit flauw met de centen, maar dit gaat me te ver!" En met een ruk trok hij Panda zijn bankbiljetten uit de hand. ..Ik ben bedrogen!" riep hij. „Dat neem ik niet!" Eigenlijk had hij natuurlijk wel gelijk. Maar Panda had het heus niet kunnen weten wanneer er een smetstof verspreidend dier ln de koppel aanwezig is. Maar ook al dit niet het geval, dan ls toch de kans op het optreden van snot zeer groot Want de smetstof die deze kwaadaardige vorm van verkoudheid veroorzaakt komt overal in de omgeving van onze dieren voor en het is alleen het natuurlijk weer standsvermogen van de dieren, dat deze smetstof verhindert in het organisme bin nen te dringen. Din Zitten de dieren nu de gehele nacht ln een vochtige warmte, dan zal het weer standsvermogen van hun slijmvliezen daardoor achteruit gaan en komen ze des morgens uit het warme hok in de koude buitenlucht, dan ls de kans op kouvatten natuurlijk heel groot. En op deze dnnr de verkoudheid extra gevoelig geworden slijmvliezen, heeft de eventueel aanwezige smetstof van de snot, «makkelijk vat en zal daarvan zeer zeker profiteren Daarom, pas vooral op voor verweke- hjken. Houd de ramen van de hokken open. Men krijgt dan goed geharde dieren die lang zo gemakkelijk niet ziek zullen worden als de verwekelijkte stumperds uit de warme hokken. P U,t Natuurlijk houdt dit harden niet in dat men de dieren maar aan hun lot over U.V.V..1 maai ddu nun lot over moet laten. Door het aanbrengen van een behoorlijke luifel of een afschutting od enige afstand buiten vóór de ramen ïal wanneer deze zich op de windkant bevin den, inregenen en insneeuwen moeten worden voorkomen. terwijl daarmede tevens voorkomen wordt dat de wind recht op de zitstokken waait. Hoe meer frisse lucht echter in het hok. hoe beter en hoe minder kans op ziekte. Zijn er ventil^tie-openlngen in het hok aangebracht, let dan goed op, dat er geen tocht kan optreden, want hoe goed onze hoenders ook tegen koude bestand zlln tocht ls voor hen uit den boze. Doe verder niet teveel dieren ln het hok. Denk er om, dat zij bij slecht weer de gehele dag in het hok moeten door brengen en dan voldoende bewegings ruimte dienen te hebben. Een gemiddelde van 3 a 3'/j kip per vierkante meter vloer oppervlakte is het beste en geeft hen vol doende ruimte. KUNSTN1EUWS HET Rotterdamse Toonkunstkoor heeft Vrijdag ln de Koninginnekerk zi)n giote avond beleefd, de „wereldpi emiére" van ..Apocalyps" van Henk Badings heeft ge klonken, een oratorium, gecomponeerd in opdracht van bestuur en dirigent van het koor. Dat vooral uit vakkringen daarvoor grote belangstelling bestond, zal niemand vei wondei en. die de positie van de com ponist ln onze scheppende toonkunst kent. De hoedanigheden van dit oratorium zijn door verschillende omstandigheden bepaald Badings heeft een stof aangepakt, die hem reeds lang had geboeid Deze componist ls van huls uit ingenieui. De combinatie Is nr.gewoon. Doch aan zijn wetenschappelijke ondergrond dankt Badings een bijzondere kijk op het constructieve werk. dat elke compositie van grotere allure eigen is, en levens een bijzondere kennis van de acous- tische problemen Beide eigenschappen her kent men in dit werk. Wanneer men let op enkele punten, die de componist zelf heeft genoemd, ziet men, dat het niet Badings' bedoeling was, de luisteraar te dwingen tot het ontleden van wat hllzelf noemi de zogenaamde ..Interes sante. gecompliceerde muzikale structuren" Terwijl de partituur veel van die Ingewik kelde vormen bevat, teiwijl zij Juist echt een constructie ls, een stuk denkwerk, waarin aileilel verwantschappen en bindingen de gedachten ordenen, wordt nergens opge- diongen. dat hier een soort muzikale skelet- bouw is uitgevoerd Wat dat betreft. Is Badings ten volle geslaagd Terwijl verder het notenbeeld van deze muziek vrij samen gesteld is en vele accoorden voor het koor op papier problematisch aandoen heeft alles toch een open. duidelijke klank wat ove rigens nog niet verstaanbaarheid betekent! Licht kan deze tekst lelden to* een onbe perkte toepassing van theatrale effecten. He' Is duidelijk, dat Badings ze bewust heeft willen vermhden. doch enkele donders en 'iksems. enkele grote Geer i be- 17) Met enige bitterheid dacht ze thans aan de twee firmanten van de Firma Eversley en aan hun beheer van deze zaak: Cyril, die zich maar zo'n beetje met de stroom mee liet voeren, en Brett, die de zaak als een bank beschouwde, waar hij geld kon opnemen. In plaats van vooruit te gaan na de oorlog, gingen ze steeds meer achteruit. Ze vroeg zich evei met verwondering af, wat er gebeu ren zou, als ze Admiraal Holden precies zou vertellen wat ze werkelijk dacht. Niet dat ze dat zou doen, maar ze moest er toch even aan denken. Ze dacht hier nog steeds over na, toen ze op weg ging om haar bus te halen. William ontving geen brieven, magr schreef daarentegen verschillende epis tels. Hij bracht een groot deel van de nacht hiermee door. De éne begon zo, en de volgende begoh anders, maar ze waren allemaal aan één persoon gericht, nl. Katherine. Aangezien hij niets met haar zou kunnen beginnen op de zaak, noch bij haar thuis in de flat, en aangezien hij voelde, dat de straat, een bus of de ondergrondse ook niet de juiste plaatsen waren om haar alles, wat hij haar te zeggen had, te vertellen, was het idee bij hem opgekomen, zijn hart per brief uit te storten. Een moeilijkheid bleek echter, dat een en ander niet gemakkelijk op papier uit te drukken was. Ten eerste was er de aanhef: die leek onmogelijk. De verscheurde vellen papier bedekten niet alleen zijn tafel, maar lagen ook op de grond verspreid. Hij begon met „Lie veling". maar bij het zie.: van dit woord, zo maar zwart op wit geschreven, bloosde om zijn eigen vermetelheid. Hij schreef „Juffrouw Eversley", maar vond het akelig koud en stijf, het leek niets met Katherine te maken te hebben. Nadat hij nog enige mogelijkheden geprobeerd had, verscheurde hij alles en begon op een nieuw vel papier, zónder enige aanhef: „Ik schrijf Je, omdat ik je wil laten weten, dat ik van je houd. Ik hoop niet. dat je je hierdoor bij ons minder op je gemak zult voelen, want dat zou ik vre selijk vinden, maar het lijkt me beter, dat je weet, hoe het met me staat. Ik vind het idee, dat je moet werken, niet aangenaam, maar als je toch èrgens moet werken, zou ik het ontzettend pret tig vinden, als je hier op de zaak bleef. Ik hoop. dat dit je niet bemoeilijkt wordt door deze brief van mij, waarin ik je wil vertellen hoeveel ik van je houd. Voorzover ik kan nagaan, ben ik onge veer 30 jaar oud misschien is het een jaar of twee meer, of een jaar of twee minder, maar dat maakt niet veel uit. Ik kreeg in de oorlog een hoofdwond, welke de oorzaak is van het verlies van mijn geheugen, maar afgezien van deze handicap, heb ik er geen last van. Ik ben sterk en gezond en ik ben nooit ernstig ziek geweest gelukkig. Ik kan je niets over mijn familie vertellen, omdat mijn geheugen slechts tot 1942 teruggaat, maar ik schijn ëen zeer behoorlijke op voeding genoten te hebben. Ik weet niet in 't minst, wat ik voor de oorlog uit voerde. maar één van de redenen, dat ik er zeker van ben, dat Ik niét William Smith kan zijn, is dat deze in een looierij werkte, zonder er misselijk van te wor den. Ik weet zeker, dat ik d..„_ kunnen werken, zonder mij do( voelen. Ik ben zelfs gaan kijken naar zhn werkplaats en was op de plaats rtlisselijk. Als ik werkelijk WUliam Smith was. dan moest ik daar toch overheen gekomen zijn, geloof je niet? Dit is slechts één van de redenen, waarom ik niet geloof, dat ik werkelijk William Smith ben. Ik ben daarvan overtuigd. Het is natuurlijk zeer bezwaarlijk, dat ik me niets kan herinneren van de tijd, voordat ik uit het niet a ziekenhuis ik bedoel het Duitse zie kenhuis in 1942 kwam. Toen ik on langs meneer Tattlecombe opzocht, vroeg hij mij. of ik er nog nooit over gedacht had om te trouwen. Ik deelde hem mee. dat il* dat moeilijk kon doen. omdat ik niet wist, of ik vroeger al met iemand verloofd, of misschien zelfs getrouwd was geweest, voordat Ik m'n jheugen had verloren. Ik heb het ge voel, dat ik dit punt aan jou leggen, zoals ik het ook hem moet voor- voorlegde. bij nader inzien geloof ik toch niet, dat ait het geval is geweest, want ik zou alleen maar verloofd of getrouwd zijn geweest met iemand, van wie ik hield, en ik kan me niet voorstellen, dat ik iemand zou kunnen vergeten, van wie ik op die manier had gehouden. Ik weet zeker, dat ik jou b.v. nooit zeu vergeten. Ik heb hierover veel nagedacht en ik ben tot de overtuiging gekomen, dat ik nog nooit van iemand anders dan van jou heb gehoudcn.^Ik hoop, dat ik Je dit enigszins duidelijk Wat de financiële kant betreft, is mijn positie niet geweldig, maar ik geloof, dat mijn toekomstmogelijkheden niet slecht zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat de hou ten beesten een behoorlijk inkomen zul len verschaffen, zodra we ze onder ons patent machinaal kunnen fabriceren en op grote schaal op de markt brengen. Binnen de tijd van een jaar zou ik er dan veel beter aan toe zijn. Daar meneer Tattlecombe zo vriendelijk is mij bij hem te laten inwonen, leef ik erg goedkoop en zo is het mij gelukt 250 Pond over te sparen. Ik wil voor je zorgen en voor je werken en ik zal altijd van je blijven houden. Ik weet niet, of je er enig idee van gehad hebt, dat ik op deze manier aan je dacht. Het was liefde op 't eerste gezicht. Zodra ik je zag. wist ik. dat jij het was, en dat er nooit iemand anders zou zijn. Je betekent èlles voor mij, ik houd héél, héél veel van je. William Smith." Deze brief duwde hij Katherine handen, toen ze aan het eind in de middag wegging Ze las hem niet. voor dat ze thuis kwam, maar op weg naar huis, voelde ze zo nu en dan in haar handtas, of de brief er nog in zat. Het was een dikke brief en er was slechts één uitleg mogelijk voor een dergelijke brief, die haar zonder een woord over handigd was, toen ze op het punt stond na de volbrachte dagtaak naar huis te gaan. Zo'n brief is niet geschikt om op straat of in de bus gelezen te worden. Ze kwam thuis in de donkere flat, draaide het licht aan en hield een lucifer bij de gashaard. Daarna deed ze haar jas uit en zette haar hoed af. Ze installeerde zich op de vacht voor de haard en begon William's brief te lezen. Deze brief zou het hart van iedere vrouw geroerd heb ben. Maar Katherine voelde naast ont roering iets van hevige pijr Alles wat i niet op JIAANDAG 28 NOVEMBER 1949. GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA t Het is de verdienste van de Goudse as. dat zü naast wat de staat doet. door eigen initiatief, eigen kracht, eigen in,panning, tracht de financiële gevolgen, die ziekte met zich brengt, op te heffen." In die zin was de brief gesteld, die bur gemeester mr dr K. F O. James aan het bestuur van de Goudse Ziekenkas, die Zaterdagavond in Concordia het feest van haar vijf en zeventigjarig bestaan heeft levierd. had gericht om zijn felicitaties aan te bieden en van zijn eerbied te doen blijken voor wat de Ziekenkas in die jaren heeft gedaan in het belang van le zieke mens. Dat de vereniging bij haar werk meer dan eens op moeilijkheden stuitte heeft de voorzitter, de heer A. J, v d. Tooren in een korte toespraak, waarin hij in het bijzonder welkom heette de wethouders mevr. J N van Dantzig-Melles en de heer l, A. Polet. gereleveerd. Nadat hij ln het algemeen dank had gebracht aan de oud bestuursleden. die de vereniging door cri- tleke jaren hebben heengeholpen. noemde hij enige van de belangrijkste feiten uit de historie van de kas. Een crisis beleef de zil in 1894, toen zij alleen dank zij de Hulp van wijlen de heer Drooglever For- luyn zich kon handhaven. In die tijd heeft ook de Koningin-regentes Eroma van haar sympathie jegens de vereniging blijk ge geven door een gift. Nog een dieptepunt voor de vereniging: de invoering van de jiektewet. En tenslotte het jaar 1931. toen een maximum aantal leden, achttien pro cent. ziek was ten gevolge van een griep epidemie. De kas slonk in dat ene jaar met 8000. Trots kunnen we erop zijn. dat wij als een der weinige ziekenkassen in ons land de termijn van twee jaar uitbetaling kon den volhouden en dat wij nimmer een be roep hebben gedaan op de gemeente, aldus de heer v. d. Tooren. Aan de pioniers van de ziekenkas, die ln een tijd. dat bij ziekte de kans op steun miniem was. werd opgericht, bracht dok- J. G W F. Bik. de controlerend arts, ..„de. omdat zij de moed hebben gehad in"die nood te voorzien en vooruit te zien. Hij vergeleek de „bosse" van vóór de Be revolutie met de Ziekenkas van i en kwam tot de conclusie, dat de veranderen, maar dat de mentali teit niet in alle opzichten is gewijzigd. Hij wenste de leden een goede gezondheid toe. In het voordeel van de Goudse Ziekenkas en in het nadeel van zijn eigen portemon- nale. Kas behouden De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. N. van Soest gaf een korte aan vulling op het overzicht van de heer v d. Tooren. in die zin. dat hij de voorzitter van de Goudse Ziekenkas een pluim op de hoed stak. „Aan zijn positief optreden in de bezet tingsjaren hebben wil het te danken, dat de bezetters er niet met de kas vandpor gingen", verklaarde hij. Namens de leden hood hl) het bestuur een mand met bloe- IDOflM schrijvingen, als de geluiden zich schier met geweld opdringen Badings beschrijft teke nend. zoals de episode van de vier paarden, hij past ook nieuwe effecten toe. waarbij hll de vihrafoon niet schuwt, maar zlln palet krilgt soms de kleuren van de film muziek. Op zichzelf zegt dat niets ten on gunste. maar wil zlin i\or niet zover, dat wij deze associaties zo maar kunnen uitban nen Wil weten echter na deze .Apocalyps", dat Badings een groot componist van film muziek zou kunnen zijn Waarmee tevens gezegd is. dat zijn oratorium zeker geen pro fessoren- of comnosftielerarenmuziek ls. In tegendeel in de orkestrale tussenspelen hoort men hem meermalen op zijn best. Deze muziek was bedoeld als ..een contra punt" van een groots en boetend gegeven. Bit de uitvoering hangt dus zeer veel af van een niet muzikale factor de declamatie. Henk Schaer heeft als invaller voor Johan Sehmltz. ondanks vele mooie ogenblikken, de tekst niet zo tot de Indrukwekkende spil van het werk kunnen maken, als voor een gaaf geheel wenselijk ware geweest. Het Toonkunstkool heeft ziin moelllike taak met een ongelofelijk enthousiasme volbracht. Wel was duidelijk te merken, dat een dui vels moeililk fragment als de fuga aan het begin van het vijfde deel nog niet ..zat", doch eer. werk als dit moet groeien Onder Glastra van Loon. die het werk geheel fn zijn macht had. heeft ook het R Ph O. zich voor treffelijk geweerd Het solokwartet (Corry Bijster. Annie Hermes, Louis van Tulder en Herman Schey) zong met overtuiging, doch overtuigde niet altijd. Of Toonkunst te Rotterdam werkelijk de stoot heeft gegeven tot een meesterwerk voor alle tijden, zal vooral afhangen van dat ar dere „contrapunt", namelijk de wissel werking tussen„ultvoerenden en publiek Het oratorium ls mët achting ontvangen, de com ponist heeft de uitvoerenden hartelijk kun nen danken, doch de ware geestdrift ont brak. Dat kan een hoopvol teken zijn. Het kan ook betekenen, dat „het" ontbrak Wij hcuden het nog op het laatste ze van William kende, zijn eenvoud, zijn eerlijkheid en openhartigheid, en de manier, waarop hij van haar lield, kwam in deze brief tot uitdrukking. Ze las de brief vqje malen over-en huilde zachtjes voor zich heen tranen, die haar ogen deden schitteren, terwijl baar wangen gloeiden. Ze scheen een eindeloze tijd daar zo te zitten. Dan begon opeens de telefoon te rinkelen. Katherine sprong met een bonzend hart op en haar adem kwam onregelmatig. Zou het William kunnen zijnNee, dat was niet mogelijk! Ze zei: Hallo? en dan hoorde ze hem inder daad zeggen: Ben jij daar? Ja. Heb je mijn brief gelezen? Ja, William. Ik vraag je niet, elf) dadelijk op te itwoorden. Misschien Wil Je er eerst ms goed over nadenkeni ik wil je hele- ïrhaasten. Ik bel Je alleen je te zeggen, dat je met dai ik het Je moeilijk zai maken, als je nee zou zeggen: ik bed-wl, je zou niet de minste last van me hebben..-.. Dank Je, William. (Wordt vervolgd). Provinciale vergadering in Gouda AS. gemeente- en provincie bestuurders officieel ontvangen Onder voorzitterschap van de heer J. A. I Jansen Manenschijn. burgemeester van Zwijndrecht en lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland heeft Zaterdag de MIhollandse vereniging van anti-revo- lutionnalre gemeente- en provinciebe stuurders voor het eerst in haar veertien jarig bestaan in onze stad haar jaarlijks congres gehouden In een vergadering, die 'imorgens in „De Beursklok" werd ge houden heeft dr J W Noteboom. burge van Voorburg, een referaat ge- over „Samenvoeging van gemeen- i het anti-revolutionnaire beginsel Daar in Noord- en Zuid-Holland ren bestaat tot samenvoeging van had dit onderwerp zeer de illing van de in groten getale op- i onder wie de burgemees ter» mr dr E. P. Verkerk van Boskoop, A. Neet van Ouderkerk a d. IJsel en A M. Nleuwenhuisen van Schoonhoven. Er volgde een levendige en langdurige ge- dachtenwisseling. Nadat het uit circa honderd personen beitaande gezelschap 's middags' een be- ioek had gebracht aan de Sint Janskerk. heeft burgemeester James de gasten in de aula van het museum Het Catharina Gaithuis namens het gemeentebestuur of ficieel ontvangen. In zijn toespraak prees deze de AR-bestuurderd gelukkig, omdat een fundament vinden in de Bijbel, die Voetlus noemde „het boek van alle wetewchap, de zee van alle wijsheid en de academie der academiën „Gelukkig is Ml," zo zeide de burgemeester, „die de Bijbel leest, als hi) het woord ln de prac- fift weet te brengen." De heer Jansen Manenschijn bedankte voor de ontvangst en onderstreepte, dat beginselen alleen zin hebben, als men er «aken mee kan doen." Bij de ontvangst waren van het gemeen tebestuur mede aanwezig de wethouders •olet en Heerkens en de gemeentesecre- "hs. de heer Van As. UIT VROEGER TIJDEN De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden In de zitting van het kantongerecht zijn [Piipenfabrikanten veroordeeld tot een Kldboete van 3 of één dag gevangenis- •ifaf wegens het in dienst hebben van een Wngen beneden de tien jaar. Bij het op- ®sken der lijsten voor de minister van Justitie is gebleken, dat er op de verschil- «nfle fabrieken alhier 250 kinderen werk- l*4® zijn tussen tien en twaalf jaar, van *te 152 jongens en 98 meisjes. 50 Jaar geleden Het aantal aansluitingen op het tele- 'oonnet der Goudse Telefoon Maatschap- W la hier ter stede tot 96 gestegen, nadat J»"tal geruime tijd constant 86 is ge- tuti Goudse telefoonnet is in Augus tan verWnding gebracht met de inter- ommunale lijnen, zodat het tegenwoor- mogeltlk is om uit elk aan het bureau •"uer aangesloten perceel te spreken met h™.el°* Baarn. Breda. Bussum. Delft. H#t Enschede. 's Gravenhage enz. breven ls thans om het honderdtal UfuiulUngen te bereiken. 25 Jaar geleden «|Ü?LBoBJtoop: De flrma H. den Ouden heeft het volgende telegram ge- n 2fn a®n de vliegtulgbestuurder A. N. j Thuessink van der Hoop. kapttein-vlieger H. van Weerden iWLen werktuigkundige P. A. v. roeke de eerste vliegtocht naar Indië volbracht: Wil huldigen uw trio door rwüj n te hechten aan onze nieuwe ""woendrona. Voor het amusement zorgden deze avond De Scherpschutters, het jeugd-toneelgezel- schap van de Chr. sportvereniging Jodan Boys. die „een progrpmma van oude suc cessen" brachten. Zo mochten ze het wel noemqp. die schutters, want ze brachten met een kleine wijziging in de titel dezelf de revue. waarmee ze een paar weken ge leden bij de viering van het vijftienjarig bestaan van Jodan Boys zo'n eer hebben ingelegd. Zij schoten raak met „Dat ls driekwart eeuw." Het vjotte optreden van De Scherpschutters, waarin Piet van den Berg het leeuwenaandeel had. heeft blij kens het enthousiaste applaus ruimschoots aan de verwachtingen voldaan. En dat sommige leden van de Ziekenkas hun verwachtingen hoog hadden gesteld, blijkt wel uit het feit. dat het echtpaar C. M. Verkerk-Roepers, dat Zaterdag vijf en twintig jaar getrouwd was. de viering van dit feest uitstelde om de feestavond van de Goudse Ziekenkas te kunnen bij wonen. Tijdens de pauzes deed zich een muziek- ensemble onder leiding van de heer Gre- vestuk horen. Advertentie 20 TABL. 35 CTS Boeiende inleiding van Jos. de Gruyter Zaterdagmiddag hield de kunstcriticus Jos. de Gruyter. daartoe aangezocht door het Gemeentebestuur en de museumcom missie, in de aula van het museum een Inleiding over Japanse prentkust naar aanleiding van de daar ingerichte ten toonstelling van Japanse prenten en teke ningen. De heer De Gruyter deed allereerst uit komen. dat het de Parijse kunstenaars van omstreeks 1860 zijn geweest, die de Japanse prent voor Europa ontdekt heb ben en van welk een niet te onderschatten betekenis deze ontdekking voor de Franse schilderkunst 'in de tweede helft van de negentiende eeuw is geweest. Op deze geestdrift is een reactie gevolgd, toen men de voortbrengselen van de oudere Japanse kunst leerde kennen, maar ln Japan zelf steeg, juist door de opgang, die de prenten ln Europa maakt waardering voor deze „volkskunst" angrijke Met de term „volkskunst" moet men hier voorzichtig zijn. Al werden deze prenten voor de burgerij vervaardigd, al hadden ze een functie, die de spreker niet ongeestig met die van onze prentbrief kaarten en portretten van Hollywood- sterren vergeleek, de scheppers van deze werken waren altijd geschoolde kunste naars. geen gewone mensen uit het volk. Hun stijlgevoel moet beslist aristocratisch genoemd worden Als kenmerken van deze kunst noemde spreker in de eerste plaats de volmaakte afwerking nooit treft men hier sporen van het troebele, slordige of morrlge Dan: helderheid, doorzichtigheid en grote eco nomie in het gebruik van de middelen. Wie echter bij ..volmaaktheid van af werking" geneigd zou zijn aan uiterste detaillering te denken, komt bedrogen uit: de Japanner is een meester in de kunst van het weglaten, hij weet het wezen lijke van zijn onderwerp met enkele rake trekken te geven. Opmerkelijk ls ook de Japanse zin voor humor, die niet alleen spreekt uit de por tretten van toneelspelers, maar ook uit de wijze, waarop de kunstenaars, blijkens verschillende prenten, de vreemdelingen weten te observeren. Treffend is ook het realisme. Alleen zullen we goed doen hierbij niet aan onze opvatting van realisme ln de beeldende kunst te denken. Stofuitdrukking, de wer king van licht en schaduw, het uur van de dag. zijn geen problemen, waarmee de Japanse kunstenaar zich bezighoudt, zijn aandacht is niet op het stoffelijke ge richt. En toch blijft men in de Japanse tekening de levenswerkelijkheid proeven. Een buitengewoon boeiende uiteenzet ting over de wijze, waarop een kleuren- houtsnede tot stand kwam, en het aandeel, dat ontwerper, houtsnijder, drukker en uitgever hierin hadden, besloot dit ge deelte van de inleiding. Daarna demonstreerde de heer De Gn^" van de inleiding. ter het besprokene aan de tentoongestelde prenten, waarbij hij tevens van de ge- legënheid gebruik maakte om de verschil lende stijlopvattingen toe te lichten en zo een duidelijk beeld van de ontwikke lingsgeschiedenis van de Japanse prent te geven. Eerste prijzen Op de Zaterdag en Zondag te Hillegom gehouden pluimvee- en konijnen tentoon stelling behaalde de heer B Remeyer met een inzending konijnen en cavia's elf eerste prijzen Een bonte Franse langoor werd mooiste dier der tentoonstelling. D% heer G de Vos behaalde met een inzen ding konijnen en sierduiven zeven eerste prijzen. Geen handel op kaasmarkt te Oudewater De kaasmarkt te Oudewater is heden morgen niet tot handel gekomen. De han delaren boden een lagere prijs dan bij de notering van verleden week. maar de aanvoerders verlangden dezelfde prijs ais vorige keer. Toen de handel niet bereid bleek deze te betalen, namen de boeren de kaas weer mee naar huls. Er waren 22 partijen aangevoerd. Chopin-herdenking gaat door Het Initiatie! van de vereniging .Het Gouds Volksconcert" en het departement Gouda van de Maatschappij tot Nut van •t Algemeen, om ter herdenking van de componist Frédéric Chopin in Maart een concert van de Poolse pianist S efan Askenase te organiseren, heeft bij de muziekliefhebbers grote bijval ontmoet Reeds thans, vier maanden te voren, zijn in zo groten getale plaatsbewijzen bespro ken dat de Nieuwe Schouwburg al voor meen dan tweederde bezet is In een Zaterdag gehouden gecombineerde ver gadering van de besturen van beide ver enigingen is daarom besloten het "meer te laten doorgaan. Het ls vastgesteld op a Maart, in verband waarmede het op i Maart bepaalde concert van het Botter damach PhUharmoniach Orkest met Theo v d. Plea all aollat ia verachoven naar 9 Maart. T.m. il Dec. id-it.* en i.JO—4 our Muieum „Het catharina Ga«thul«"i Tentoonstelling van Japanse prenten en tekeningen (Zondags geopend 2—4 Maandags en Vrijdags 1.30—4 u 28 Nov. 7 uur Kattensingel: Aankomst Sint Nlcolaas. 28 Nov. 7.30 uur De Zalm; openbare ver koping onroerende goederen door notaris K. Zeevat. 28 Nov. 7.30 uur Veemarktrestaurant; pro- paganda-avond Goudse Athletiekconvmlssie, lezing Frits de Ruyter. filmvertoning door lr Tissot van Patot 28 Nov. 8 uur De Beursklok: Bijeenkomst Ned. Relsvereniging. lezing mr J j. R. Schmal over ..Finland", vertoning film 29 Nov. 4—6 u. Recent esse plantsoen 9: Kap perswedstrijd ter gelegenheid 20-Jarig be staan Goudse Kappersvakschool. 29 Nov. 7.30 uur Remonstr. Kerk: Spreek beurt ds H Visser. Chr Genef predikant 29 Nov. 7.30 u. De Beursklok; Bijeenkomst tergelegenheid 20-Jarig bestaan Goudse Kap persvakschool 29 Nov. 8 uur Central: Lezing L. G. Roos over: „Uw humeur heeft een kleur, mensen als medicijn en vergif* -3 Nov. 8 uur Reünie: Cursusavond Huma nistisch Verbond spreker J C. de Glopper over ..De culturele taak van het onderwijs". 30 Nov. 8 uur Kleins Kerk: Bijbellezing ds G. Boer 30 Nov. 8 uur Remonatr. Kerk: Spreek beurt ds B Slond. adventistenpreddkant 30 Nov. 8 uur Reünie: Spreekbeurt ds J. Börger voor Logosverband. 1 Dec. 7.45 uur Kazernestraat 14: Lezing over de Bijbel door A. Poelman en P Douma 1 Dec. 8 uur Lutherse Kerk: Uitvoering Chr. mannenkoor De Lofstem en Chr. ge mengde zangvereniging „Eben Haëzer 1 Dec. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Opvoe ring Het leven kan beter" door Nederlands Volkstoneel voor Goudse Toneelkring 1 Dec. 8 uur Westerkerk: Bijbellezing eand I D. H. Dijk 2 Dec. 7.30 uur Remonstr. Kerk: Spreek beurt ds J. v d. Poel. Oud Oeref predikant. 2 Dec. 0 uur Spieringstraat 113: Gelegen heid tot kosteloze Inenting en her inenting tegen pokken Bioscopen Tyronne Power en Linda Darnell). Thalia Theater: De prinses en de piraat (met Virginia Mayo en Bob Hope). Reünie Bioscoop: Bud Abbott en Lou Cos- tello ontmoeten Frankenstein. Aanvang 3. 7 en 9.15 uur. Apothekersdienst Hendrikstraat en J. Hond. Kleiweg TS Federatieve gemeentedag Vrijzinnige groepen drukten hun verbondenheid uit De drie Vrijzinnig Protestantse groepen in onze stad, de Remonstrants Gerefor meerde Gemeente, de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden en de Doopsgezinde Kring houden eens per jaar een federa tieve godsdienstoefening. Om hun ver bondenheid nog sterker tot belevenis te brengen had men gisteren op de eerste Adventszondag, de federatieve dienst tot een gemeenschappelijke gemeentendag uitgebreid. De dag werd geopend met een kerk dienst in de Kleine.Kerk. waar voorging ds H. Cramer. Ned. Hervormd predikant te Renesse-Noordwelle. vroeger voor ganger van de Remonstrantse Gemeente alhier. Hij bepaalde de aandacht van zijn gehoor bij dat gedeelte uit het Nieuwe Testament, waarin verhaald wordt, hoe Jezus honger hebbende zich naar een vijgeboom begaf om daarvan enige vijgen te plukken. Hij vond echter de boom zonder vruchten en vervloekte deze. ffh de boom verdorde terstond. Vervloekingen zijn we van Jezus niet gewend; alleen de Farizeeërs treffen het zelfde lot als de vijgeboom. Ds Cramer trok nu een vergelijking tussen de boom vol bladeren en zonder vruchten en het geloof, dat zich isoleert in de wereld en afzijdig houdt van het object der bezie ling. het geloof, dat het alleen te doen is om de macht in de wereld en het geloof, dat gericht is op de vraag: hoe word ik persoonlijk zalig? Zulk geloof is vervloekt geloof, aldus de predikant, die besloot Gelukkig heeft God geduld Na de koffiemaaltijd in de Remonstrant se Kerk. waaraan ds De Wijs allen had welkom geheten en mr De Baan als consul van de V.P.R.O. aller aandacht had ge vraagd voor de actie van de omroep (op 9 Januari wordt er een propaganda-avond gehouden), liet ds Cramer zich van zijn kunstzinnige zijde zien. Eerst droeg hij een gedeelte voor uit de Georgica van Vergilius. Hierin behandelt de Romeinse dichter de akkerbouw, de veeteelt en spe ciaal het leven der bijen. Vervolgens kwam een modern dichter aan de beurt: Bertus Aafjes. Zoals de titel doet vermoeden is in het gedicht „In den beginne" het schep pingsverhaal het onderwerp. Ds Cramer koos daafuit het stuk. waar in beschreven wordt hoe alle dieren namen krijgen, waarbij ze dus verlost worden uit de oerstaat van het ongezegde en voor een dichter moet dit wel bijzon dere aantrekkingskracht hebben; hier wordt de thaos onderworpen aan de macht van het woord. Tot slot van zijn declamatie liet ds Cramer de aanwezigen genieten van een van Vondels onvolpre zen reien: de Rei van Edelingen uit de Gijsbrecht. Ds Thomsen sloot deze dag. waarin de bekoring van het nieuwe zich paarde aan een gevoel van gemeenschap, met een dankwoord. VOOR 8T. NICOLAAS K. TIENDEWEG 1 TELEFOON 2176 Schaterbuien op feestavond van „The Anjer" Als "men van een amusementsprograin- ma ten volle wil genieten moet men in een goede stemming zijn. moet er niets zijn dat hindert en daardoor het humeur bederft. Zo dachten Berry Kievits en Gerard Walden er over. Daarom trokken ze, geassisteerd door Bob Nelson, de zaal in. op zoek naar vrolijkheidsbelet- selen en de een. die niet makkelijk zat kreeg een kussen in zijn stoel, een ander, die zijn Zaterdagse borreltje was mis gelopen. werd een oude klare geserveerd (direct daarop gingen er nog een stuk of wat zuur zitten kijken, maar die vlieger ging niet op) en zelfs iemand, die zich niet op z'n gemak voelde omdat hij niet geschoren was. kreeg een barbiersbehan deling. Dat gebeurde bij de aanvang van de feestavond van de amusements- rdag Kunstmin gehouden, met als hoofddoel door het gezamenlijk te beleven onderlin» k te beleven plezier verstandhouding te vereniging „De Anjer". Zaterdai "louden, nenlijk goede bevorderen en de band tussen directie en personeel van Potterij De Anjer te ver stevigen. Maar eigenlyk hadden Gerard Walden c.s. zich vooraf niet zoveel moeite be hoeven te maken, ten opzichte van de stemming, want wat zij daarna boden was zo kostelijk, zo sprankelend van geest en humor, dat de ergste nurks er door tot vrolijkheid zou zijn gekomen. Ja. zo daverend was het. dat toen Bob Nelson met excuses aankondigde, dat het volgende nummer „de pauze" was. velen blij waren eens even te kunnen uitblazen, want ze waren, zoals ze verklaarden, dood-op van 't lachen. Dat vond voor namelijk zijn oorzaak in de halve finale, waarin Gerard Walden het publiek intro duceerde in het strandleven anno 1900 een combinatie van muziek, zang. dans en spel. waarbij Martin Erich's orkest was omgetoverd in zo'n echt ouderwets ,.hoempa"-muziekkorps en tenslotte, na een lawine van komische en gezellige verrassingen, alle medewerkenden, de musici incluis, in de op hansoppen ge lijkende badpakken uit die tijd ronddar telden. Het was een voortreffelijk pro gramma. gebracht door uitstekende krai van muziek in elk genre, van het Hebabe- ribob-achtige tot het klassieke, op wel haast volmaakte wijze te kunnen bren gen; hoe aantrekkelijk was bijvoorbeeld zijn Posthoorn galop! Voorts Coby Beek, met haar prachtige stem. Harry van Westen wel iets bij de overige ten achter blijvend soms, maar toch ook boven de middelmaat uitkomend en tenslotte Berry Kievits. Bob Nelson en Gerard Walden, zo doorkneed in dit cabaret-revue genre, als slechts weinigen. Het geheel beschik, kend over een grote veelzijdigheid, die het sterkst tot uiting kwam in het bril- lante. zeer vermakelijke show-nummer: „Muzikaal Vuurwerk" waarmee het pro gramma besloten werd. Daarna dansten de Anjers en Anjertjes met hun gasten nog gezellig tot 2 uur. krachten, zoals het reeds genoemde orkest Martin Erich, dat zich in staat toonde PLAATSELIJK NIEUWS Gevallen van veeziekten In October zijn op twaalf boerderijen te Gouderak, één te Haastrecht, drie te Hekendorp. vier te Ouderkerk a d. IJssel. elf te Stolwijk, drie te Vlist. één te Wad- dinxveen en één te Zevenhuizen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd. Vijf nieuwe gevallen van rot- kreupel werden geconstateerd op jeen boerderij te Gouderak en twee op een boerderij te Stolwijk. Berkenwoude Sinterklaas was er ook hier vroeg by. Ook in deze gemeente is St. Nicolaas vroeg verschenen. Zaterdagmiddag be zocht hij in verband met de winkelweek van de Berkenwoudse Middenstand de gemeente. Hij reisde in een auto. Om stuwd door de jeugd bezocht hij de win kels. De jeugd was uitgelaten, toen de hem vergezellende Zwarte P ten en koekjes strooide. Bodegraven i Piet peperno- - Aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het doctoraal examen in de ^economische wetenschappen de heer Boskoop Emmakade wordt bestraat De raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr dr E. P. Verkerk. Een verzoek van de vakgroep assurantie agenten tot het instellen van een verbod voor ambtenaren om in assurantiën te be middelen. werd voor kennisgeving aange nomen. aangezien dit in het ambtenaren reglement al is verboden. Aan de vereniging voor Chr. School onderwijs werd medewerking verleend voor het aanschaffen van diverse leermid delen ten behoeve van de School aan de Rozenlaan. Aan de heer J. C. Kroes, vak onderwijzer in de lichamelijke oefening aan de openbare Scholen werd met ingang van 1 Jarfuari eervol ontslag verleend. In verband met diens benoeming in gelijke functie te Amsterdam. Aan B. en W. werd een crediet van 300 verleend tot het weder aanbrengen van naambordjes bij verschillende bo men- en planten langs de Boezemlaan en in de plantsoenen. Het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur werd met 13.582 verhoogd, wegens het opnemen var. zes kinderen in de Martha-stichting te Alphen a. d. Rijn Aan B en W. werd machtiging verleend tot verpachting van enige stuk je» grond aan de Goudse Rijweg. Besloten werd tot het bëstraten van de Emmakade. waarvoor een crediet werd verleend van ƒ13.441 Bij de rondvraag vroeg de heer Splinter tingen over de nieuw Goudse Rijweg en over de voorgenomen stichting van een laboratorium voor de Rijkstuinbouwschool De heer Van Win gerden vroeg plaatsing van een lantaarn aan het einde van de Badhuisweg. Stolwijk Ambtsdragers. Bij de Zaterdag gehou- J. Anker Wzn en als notabel de heer C. de Jong Lz. „Toen ik had gelezen, dat de Indra- poera op 28 November a.s. een acht daagse reis naar Denemarken gaat maken, waarbij de passagiers-accommo datie van het schip d f200 .- p.p. ter be schikking wordt gesteld van leden der Relsvereniging, kwam ik zó ontzettend in extase, dat ik er 's nachts van droom de. maar's morgens tot de nuchtere waarheid kwam, dat ik toch niet mee kon gaan, daar f200.- voor mij taal is. Ik ben zelf drie jaar gel Indonesië gerepatrieerd, heb in deze periode mijn ouders verloren door de gevolgen van de oorlog en zorg, nu voor mijzelf". Dit stond te lezen in een brief, welke kapitein Jibben, die vorige week afscheid nam als gezagvoerder bij de Kon. Rotter- damsche Lloyd, na aankomst met het m.s. Indrapoera ontving. De ondferteke- "ning van de brief duiddeIndrapoera" Het schrijven bleek afkomstig van een Amsterdams kantoormeisje, dat vol gens het bijgesloten geboortekaartje op 13 September 1926, op de Indische Oceaan, op 11°5' N B en 57°0' O.L„ aan boord van het m.s. Indrapoera, op weg naar Batavia, werd geboren en, met de toenmalige gezai kapitein W. J. B poera werd gedoopt. De' charmante 23- jarige Indrapoera, die haar gelijknamig „geboorte-schip" sindsdien niet meer heeft gezien, vroeg verder, of het mis schien mogelijk is, de reis als werkend passagier mee te maken, ofschoon zij be greep, dat ƒ200.- in zo korte tijd niet zo gauw is verdiend. Maar ze was er zó vol van. dat ze niet kon nalaten te schrijven, want: „Dit betekent voor qjij een her innering, t.w„ dat mijn ouders jaren terug óók een reis op „U spreekt met Indrapoera. Ik heb een aan mijn baas laten lezen en hij gaf mij direct vacantie om mee te kunnen lOgelijk te de Lloyd dit schip maakten; en het is toch per slot van reke ning mijn geboortebodem". Kapitein Jibben heeft Indrapoera's brief aan de directie van de Kon. Rotter- damsche Lloyd gegeven, en deze heeft haar terstond doen weten, het in dit ge val op prijs te zullen stellen gedurende deze rondreis Indrapoera op de „Indra poera" als gast van de Lloyd te mogen beschouwen. Reeds de volgende morgen was er een telefoontje uit Amsterdam: onderzoek en uit de verklaringen van de vele getuigen tal van bezwarende feiten naar voren kwamen. Op Woensdag 20 Juli had een beurtschipper, die de Olse voor anker had zien gaan. hulp aangeboden, doch deze was geweigerd. Het viel op, dat de huid van het schip lek Voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg werd een gevangenisstraf van een naar en drie maanden geëist tegen de 37-jarige Belg C. P. J. uit Calloo. De officier van justitie achtte bewezen, dat deze man op Donderdag 21 Juli j.t. op de Westerschelde nabij Hoedekenskerke de sleepboot Olse, waarvan hij schipper- eigenaar was, moedwillig tot zinken heeft gebracht met het doel de maatschap pi], U3aarb\j het schip voor 500.000 francs was verzekerd, op te lichten. De verdachte had verklaard, dat hij op wee was van Antwerpen naar Gent. maar dat op de Schelde zijn stuurinrich ting onklaar was geraakt, waardoor de sleepboot tegen een boei1 voerDoorde SleepDOOl legen een uuu -- schok zou de plug uit de buitenboord kraan zijn geschoten, met Jj* J"Jjt Jf de Olse was gezonken. Hij hield hardnek- _n_ V...1 J .,„1 hnawal Uit tiet onbeschadigd was en er geen enkel viel te bespeuren. De boei. waarmede de sleepboot, in aanvaring zou zijn geweest, vertoonde bovendien geen enkel schram metje, hoewel deze pas was geschilderd. Het stuurrad was met een draad vastge zet en het roer had over stuurboord gestaan, terwijl het schip aan een lange ketting voor anker lag. De bedoeling was uiteraard, dat de Olse zou „afsche ren" en dwars in het vaarwater zou komen te liggen en 's nachts door zee boten zou kunnen worden overvaren. Dit gebeurde echter niet en daarom verwij- aerde de schipper de volgende oohtend dg, ploeg uit de b.uitenboordkraan. waar na het schip langzaam begon te zinken. Om dat te bespoedigen sloeg J. boven dien de patrijspoorten van de stuurhut in. De uitspraak zal op 9 December wor den gedaan. jaan." Om de herinnering zo echt r doen zijn, heelt de directie van dé Lloyd ook de reeds vele jaren gepensionneerde „peetoom" van Indrapoera, de in Den Haag woonachtige oud-gezagvoerder Kapt. Boon, wiens petekind hem na haar geboorte nimmer meer ontmoette en hem reeds lang overleden waande, voor dit reisje uitgenodigd. En ook de krasse 78-jarige heer Boon heeft de invitatie dankbaar aanvaard. Wat zèl er de vol gendel week op de Indrapoera worden gepraat Reeuwijk Het Groene Kruis vergaderde. De afdeling Reeuwijk van „Het Groene Kruis" kwam in jaarvergadering bijeen. Ter nagedachtenis van de overleden voor zitter dokter J Batelaan. werd staande een miuut stilte in acht genomen. De penningmeester meldde een nadelig saldo van 1666 De wijkzuster legde 1083 bezoeken af en 221 voor de kinderverzor ging. Het ledental bedroeg 634. Het bestuur klaagde, dat uitgeleend materiaal na ge bruik .niet tijdig wordt terugbezorgd. De wijkzuster had maandelijks één twee dagen nodig achter dit materiaal aan te zitten. In de plaats van wijlen dokter Batelaan werd als bestuurslid gekozen de heer J van Wensveen. terwijl de heer C. de Ruiter werd herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren A J. van der Velde. A. C. ten Cate en de wijkzuster De beschrijvingsbrief werd behandeld. Er werd besloten het voorstei van Ridderkerk inzake pensioenregeling voor de wijkzusters te steunen. Jaarvergadering van „Mirjam". De meisjesvereniging van ..Mirjam" hield een goed bezette jaarvergadering. Ds A. Baars sprak een openingswoord Het vlot afgewerkte programma bestond uit een inleiding voordrachten, gedichten en zang Een viertal afgevaardigden bood geluk wensen aan. Een tableau werd heel mooi vertolkt. Ouderling Ritter wekte de meis jes op voort te gaan op de ingeslagen weg en constateerde dat deze avond heeft bewezen, dat zij zich van hun taak be wust zijn. Spreker eindigde met dankzeg ging. Schoonhoven Schoonhoven overstroomd door Sinterklazen. Was de jeugd reeds over de „echtheid" van Sint Nicolaas gaan twijfelen (er wa ren er hier ter plaatse reeds twee) Zater- oagmiddag heeft zij nog meer twijfel ge kregen, toen het bestuur van de beide winkeliersverenigingen St. Nicolaas de derde binnen onze poorten haalden. Voor af gegaan door de muziekvereniging „Tavenu" reed de goede Sint in het mo dern vervoermiddel, hij zat n.l. in een militaire jeep. vergezeld van twee zwarte knechten naar het stadhuis. Hier werd hij door de voorzitter, de heer C. de Gruijter, toegesproken, waarna de jeugd de ge legenheid kreeg hem Sinterklaasversjes toe te zingen. Daarna zette de Sint z'n tocht door de straten weer voort. MelkslUtera hebben eigen w(jk gekregen. Met ingang van v'andaag zullen de melk- slijters de z.g. wijkverdeling gaan toepas sen. Dit ingewikkelde en omvangrijke werk was reeds geruime tijd in voorbe reiding. Door middel van een circulaire zijn de klanten op de hoogte gesteld. Overhemdblouse in de maten 40 en 44 De onmisbare aanvulling ygn ieder mantelpak: de overhemdblouse. We geven hier een eenvoudig en toch gekleèd model. De voor- en achterpas zijn aan elkaar geknipt In de rug wordt onder het pa9je aan beide kanten bij de armsgaten een plooitje gelegd. De blouse wordt van voren met knoopjes gesloten en het kraagje kan open en gesloten gedragen worden. De lange mouw wordt wat ruim aan de brede manchet gezet, welke met twee knopen gesloten wordt. Pasje en manchetten worden van dub bele stof vervaardigd. Kraag, pas en manchetten worden smal opgestikt. Benodigde stof: voor maat 44 2.10 meter van 90 cm breed. De prijs van dit patroon bedraagt 35 cent mits het wordt afgehaald. By franco toezending per post ls de prijs 50 ct. (stad) of 55 ct. (buiten de stad). Toezending per post geschiedt na ont vangst van postwissel groot 50 cent (stad) of 55 cent (buiten de stad). Op de postwis sel vermelde men „goedkope patroon" en gewenste maat. Verkrijgbaar aan ona bureau. Markt 81* Moordrecht Mooi geschen-k voor raadzaal De directie van de N V. Koninklijke Verenigde Tapijtfabrieken alhier, heeft de gemeente verblijd met een geschenk voor het in restauratie zijnd gemeente huis. Zij heeft voor de raadzaal aange boden een moquette vloerbedekking in streng renaissance-stijl, kleur en dessin ter keuze van het gemeentebestuur. Met de muziek voorop. In „Het Post huis" heeft de harmonie „Kunst na Ar beid" van de Kon. Verenigde Tapijtfabrie ken haar tweede uitvoering gegeven voor een geheel bezette zaal. Nadat voor de pauze een muzikaal programma was uit gevoerd onder leiding van de dirigent Cor van Gent te Schiedam, voerde het toneel gezelschap „Onder Ons" met succes het blijspel in drie bedrijven „De stier uit Californië" op. Een gezellig bal hield de aanwezigen tot laat in de nacht bijeen. Burgeriyke Stand. Ondertrouwd: O. J. Luijtjes 30 j. te Moerkapelle en N Knoop 24 jaar. Overleden A. Glissenaar. 69 jechtgen. van M. Koemans; N. Dirkzwager, 64 J., echtgen. van H. Admiraal. Waddinxveen Leden van stembureaux benoemd. In verband met de in 1950 te houden verkiezing van de ledert der Provinciale Staten hebben B. en W de stembureaux in deze gemeente als volgt samengesteld: Raadhuis: A. Warnaar Jz.. voorzitter; dr W v d. Berg en W C. Slob. leden; Hk Kempkes W A. M. van Kemenade en W F de Weger, plaatsvervangende leden. Openbare lagere school B: M. Schou ten. voorzitter; J Berghoef en W. F. Meijer, leden; F M. van Tol. Ht Kempkes en Adr Heij. plaatsvervangende leden. Bodegraafse straatweg: J. A Modder kolk. voorzitter; H. Jansen en J. van Steijn, leden; H. J. Eleveld. G. M. v. d. Rotte en J P Engels, plaatsvervangende leden. Bloemendaalseweg: S. Pille, 3 S C. J. van Tol en N. Krabbendam, leden; A P den Blanken. A. Breedijk en N. Both jr.. plaatsvervangende leden. R. K. school: C. E. G. Okkerse. voor zitter; mevr. C. E. Schutte—van Kersen en A. Noorlander jr.. leden; H. A. van Berkesteijn, N. T. P. Plomp en C. Boersma. plaatsvervangende leden. Mulo-school: W Buitelaar, voorzitter; J Dullemeijer en S. Sikkes, leden; M D. Bremmer. N. Bontenbal en P. Rehorst. plaatsvervangende leden. Openbare lagere school A: A. Oudijk, voorzitter; H. Jenné en D. B. v. d. Most. leden; M. P van Tol. C. van Elswijk en P. van Zonneveld, plaatsvervangende leden. Ned. Herv. school Onderweg: ir J. P. H Venema, voorzitter; J. F. Hijkoop en mej M v d. Berg. leden; Ph. J. C. DJjs. mevr. F. T. v. d. Torren—^Veendorp en J. Vlieg, plaatsvervangende leden. Damoverwinning. Wedstrijd Zeven huizen 2—T O G. (Waddinxveen) 8—12: D v. d. Eist—Jac Droog 0—2; C. Hoek— Alb. v. Ardenne 1—1; J Vroegop—Adr. Compeef 2—0; H. v Zuilen—A. Janmaat 1_1; T. Kroone—Th v. d. Starren 0—2; C. v Tol—M. Jaspers 0—2; W. Metselaar G. Bosman 0—2; G Hoogeveen—J. W. Tillemans 0—2; D. Bos—H. v Kroeg 2—0; P. A. Kroone—A. Perridon 20. Onder de gemeente Heinenoord. aan de Blaaksedijk. waar reeds een tijdelijk ge denkteken (een kruis) staat, zal een door de beeldhouwer Van Llth uit Amsterdam vervaardigd monument worden geplaatst ter nagedachtenis van hen. die in de oor logsjaren vielen. Het monument, dat zal bestaan uit een levensgrote mannenfiguur ln brons, op een hoog van natuursteen gemaakt voet stuk. zal worden geflankeerd door tien bomen, symboliserende de ter plaatse ge- füsilleerden. Op het voetstuk zullen vijf en twintig namen van hen. die vielen voor en door het verzet, worden vermeld. VEEMARKT TE ROTTERDAM 28 November Aanvoer 779 stuks, waarvan 645 vette koeien en ossen, 8 graskalveren. 17 nuchtere kalveren. 103 schapen en lammeren, 1 bok en 5 varkens. De prijzen waren als volgt: Vette koeten per kg le s. 1.80—1.85, 2e s. 1.60—1 75. 3e S. 1.40—1.55; Lammeren per kg le s. ƒ1.70. es1.60. 3e s. 1.40 Vette koeten aanvoer groter handel kalm. prijzen staande. Lammeren: aanvoer veel ruimer; handel traag; prijzen niet geheel prijshoudend.

Goudsche Courant | 1949 | | pagina 2