EEN KLEINIGHEID Het verhaal van de mensheid r Even piekeren PRILLE GRILLEN KNE-TTERPRET KNUTSELPUZZLE DANNAARBED.' Ceylon wil in eigen onderhoud voorzien De telefoon: VOOR DE DAMMERS ti! Kruiswoordpuzzle Lf Susy, de modernste pop Een millioen voor haar uitzet i Ha Ha Aike de Mier De uil haalt hem Cadeautjes voor onder de Kerstboom EN nu Iets voor Jongens. Laat je grote broer altijd zijn dassen slingeren? Wie geeft hem een Ba Ba Duitse arbeidskrachten in Twente Oorlog werkte als zweepslag op voedselverbouwers EEN HEER ONDER DE RECHTERS maakt heren in het verkeer Een verraderlijke vertegenwoordiger Amerika leèrt telefoneren VROUWEN IN HET ZONNETJE K.L.M.-dienst op Muendhen eigen ondervinding ZATERDAG 17 DECEMBER 1949. DUIZEND EN EEN "pEN kleinigheid voor de arme blinde. zei de man, die bij de deur van het kleine kroegjb op de grond zat, een kleinigheid voor «en arme man, die in de oorlog het licht uit zijn ogen verloren heeft. "Hij bleef zijn Automatische smeekbede herhalen op een tpon, die deed weten, dat hij duizenden mélen dag-in-dag-ult het- «elfde gezegd had. Zijn lege ogen étaarden in de rooknevel van het kleine kfoegje op Montparnasse, zijn kleren waren vies en vet en zijn ge zicht ongeschoren. De magere vingers speelden een tastend spel zonder vreugde inet de paar francs, die in de omgekeerde pet voor hem lagfen. En steeds woeién flarden van diezelfde zinnen door het dreinende walsje van de harmonica, het geklink van de glazen en het gemurmel van de bezoekers, „een kleinigheidarme manverloren". Al verloor het geluid zich aldoor weer In het kroeglawaai, die irriterende woor den kwamen steeds terug a»s het geluid van een druppelende kraan, die met regel matig getik van zijn bestaan kennis geeft. Een enkele dronken bezoeker, die ver warmd door de alcohol tot hogere mate van welwillendheid werd gebracht, toonde zijn medelijden voor „le vieux Pierre" door hem een frknc in de pet te gooien. Dat onderbrak de dreun, want de oude zei dan: „God zal het je lonen" en het klonk als de stifte, de zalige stilte, die Valt aan het eiijide van een vervelende gramofoonplaat. Het stonk in dp kroeg naar verschaalde drank, knoflook, slechte sigaretten en warme mensen en het lawaai van de mu ziek, soms overschreeuwd door twistende mensen, werd vgak ondraaglijk, maar de oude blinde scheen er volmaakt ongevoe lig voor. Even ongevoelig als de oude, smerige verveloze stoelen, die het meu bilair uitmaakten. Toen veegde ee|n vlaag koude lucht langs zijn gezicht uit Ide openzwaaiende tocht deur. Een man k(wam binnen, goedgekleed en goedverzorgd. En terwijl de habitués hem met beroepsinteresse monsterden, herhaalde de oujde Pierta zijn monotone Vraag: Een kleinigheid voor een arme man, die in de vorige) oorlog het licht uit zijn Ogen heeft verlóren. De nieuwkomer bleef staan. In de oorlok? vroeg hij en over zijn gezicht kwam efn trek van pijnlijke her kenning. zei de blinde, een gra- Ja kameraa» aaatscherf. De bezoeker nam zijn portel biljet van duizej de hand van de Ineens dwaaldi hietsziend haddi in zijn binnenzak, ruille en haalde er francs uit, dat hij iedelaar drukte, de ogen, die tot nu 1 gestaard, naar de han den, die het biljet vasthielden, met Verwonderde begeerte. De oude Pierre sprong op en baande zich zonder moeite een we^ naar de tapkast tussen tafeltjes, stoelen en gasten door en terwijl er een verblufte stilte viel in het kroegje, schreeuwde hij naar de baas: Een borrel, hoor je, een borrel. Hij keek tartend achterom naar zijn weldoener en sloeg de borrel in één teug om. Hij loerde spottend in het rond. Dat verbaast je hè, zei hij, maar nou zal ik eens een borrel drinken. Een klei nigheid voor de arme blinde, bauwde hij zichzelf na. Hij sloeg hard op de tapkast en brulde: Maar nu een borrel voor een ziende. De verblufte stilte be gon zich te vullen met een boos gemompel over zoveel brutaliteit. Nou, schreeuwde de oude Pierre vijandig tegen de milde gever, die vrien delijk glimlachend bij de deur was blijven staan. Waarom zeg je niets? Je ziet toch wel wat ik doe? Hij lachte hikkerig en riep: Je bent toch niet blind soms? Jawel, zei de man bij de deur en zijn gezicht werd ineens treurig, jawel een granaatscherf in de oorlog weet je. Hij tastte naar de knop tan de deyr. Een glas viel kletterend op de grond. verhaal Hoera! de uitgever heeft mijn boek geaccepteerdhet enige, waarvoor ik zat moeten betalen is het drukken ervan. TVTIETS is meer in staat een gelukkig huwelijk schadelijk te beïnvloeden, dan de zorgen voor het dagelijks le vensonderhoud. MOLIèRE Een glas viel kletterend op de grond MC Antwooiden bij: EVEN PIEKEREN 01 ua isjaui uaa ;aui tWKpqoA snp ymy 90 aaauBi (uid ZZ S) vio 011 *00 -uio ap si [oqpjBH ap- uba uRnappim »P uep SI J38UBI (UID 1 s s=).uk) gg jo uid S'LI pjeuiaaMt lasjap apuiJOAaS A\no; taq zoop ap uba ufniappiui ap uajzaguBy T INKS is de Griekse wetgever Solon (639—554) afgebeeld. Zijn ■*-' persoonlijke wijsheid en grootheid werd in de ordening#van de Griekse staat belichaamd. Solon bezat enerzijds de kracht in te grijpen indien dit nodig was. Daarvan getuigt de onder zijn leiding tot stand gekomen verovering van het eilandje Salamis, dat voor de havenmond van Athene lag en een voort durende bedreiging vormde voor het handelsverkeer van de Griekse stad-staat. Zijn wijsheid bleek uit het feit, dat hij van de grote populariteit, die het gevolg van deze militaire actie was. geen misbruik maakte. Hij weigerde zich als alleenheerser (tyran) op te werpen. Solons eigenlijke werkzaamheid begon eerst, toen hij in 594 als archon met onbeperkte macht aan het hoofd van de staat werd gesteld. Met krachtige hand maakte hij ;gon het hij een einde aan misstanden, die langzamerhand in het maat schappelijke leven van zijn land waren ontstaan. Allereerst be vrijdde hij de boeren van de ondraaglijke druk, die de adel bp hen uitoefende: Allen, die wegens schulden in slavernij waren geraakt, werden vrijverklaard. Tot een verdeling van het land en inbeslagneming der grote vermogens is Solon niet over gegaan; zijn scherp doorzicht in- wat in een gegeven toestand mogelijk en niet mogelijk was, behoedde hem steeds voor uiter sten. Hij ging echter ver genoeg: de voorrechten van adel en stedelingen werden tenietgedaan. De bewoners van Attica werden vrije burgers. Deze vrijheid bracht Athene ongekends mogelijkheden. Een vergelijking met de grote Griekse buurstaat van Athene, Sparta, bewees dit. De afbeelding rechts toont een Spartaanse Geront, een lid van de Raad der Ouden, één der hoogste bestuurslichamen van de Spartaanse staat. In Sparta was en bleef de bevolking ver deeld in slaven, omwonenden, lageren en gelijken, (een verde ling, die even herinnert aan het Indische kastenstelsel, dat in onze tijd door de grote staatsman en volksleider van India, Ghandi, is afgeschaft). De „gelijken", die de hoogste klasse van Spartanen vormden, waren zonder uitzondering grootgrondbezitters. In het midden zien wij een Griekse schoenmakerswinkel, zoala die er omstreeks de zesde eeuw v. Chr. moet hebben uitgezien. Het feit, dat een aanzienlijk deel van het Griekse voik nog altijd uit slaven bestond, heeft remmend gewerkt op de nijver heid. De slaven immers, beschikten niet over geld, waarmee zt iets konden kopen. Goed schoeisel en goede kleren waren maar voor betrekkelijk weinigen weggelegd. onder leiding van Ph. J. Ham. Uit de lezerskring Terecht merkte de heer H. Knuppe, Rot terdam op. dat probleem no. 5 uit de ru briek vatn 3 dezer niet uitkwam. Er was een drukfoutje in geslopen en schijf 9 moest op 10 staan. De juiste 6tand is dus: zwart 2, 3. 7. 10. 16. 28. 29; wit 11. 18. 30, 35. 38, 45. 48. Met 18—12. 45—40, 30—24, 38—33, 40—34, 35 X 4 won wit, E. G. Dett- meyer uit Amersfoort deze partij in 1880 in de „Grote Damclub" te Parijs! Het zetje van Lochtenberg Wijlen de Amsterdamse meester C. J. Lochtenberg heeft vele van zijn tegen standers in het zand doen bijten door het spelen op een slagzet van licht kaliber in de opening, waarin hij toch dikwijls slaag de. omdat de slag, hoewel niet diep, wei nig opvallend is. In de partij J. P. Kuypers Th. M. v. Prooyen, gespeeld op "23 Nov. jj. in de finale van het hoofdklasse-kam pioenschap van Rotterdam, werd deze slag met succes door de witspeler toegepast, als volgt: 1. 31—27 17—21 2. 33—28 19—23 3. 28X19 14X23 4. 5. 39—33 3328 6. 28X19 14X23 7. 44—39 21—26 8. 39—33 11—17 9. 50--44 7—11 10. 44—39 10—14 11. 49—44 17—21 Hier begaat zwart de fout. waarop wit al eerder hoopte. Door het positioneel beloop der partij denkt men niet aan slagmoge lijkheden. 12. 27—22 13. 36—31 14. 32—27 15. 37X10 Gedwongen. 18. 10X18 17. 34—30 18. 30X19 19. 39—34 20. 44—39 21. 33—29 22. 41—37 23. 37—32 24. 39—33 18X27 27X36 21X32 9—14 13X24 3—9 4—10 20-25 12-18 1—7 7—12 10-21 9-13 Door de juiste verdediging heeft wit de gewonnen schijf thans defWltiéf gewon nen. Dit leerzaam vervolg behoort theore tisch gezien bij de consequenties van de foutieve 11e zet van zwart. Horiiontaal: 1. Overwin nen. 7. Waterkering. 10. Be kende afkorting. 11. Karak ter. 12. Radio Omroep Ver eniging (afk.). 13. Venster. 14. Witte suiker. 15, Europeaan. 16. Bergplaats. Iff. Stand. 18. Vorderen. 19. Bjedorven. 20. Boom. 21. Guldén (afk.). 22. Voorzetsel. 23. Plaats tot koop en verkoop. 24. Maand van het jaar. 2p. Lichaams deel. 26. Boom der tropen. 27. Emeritus (afk.). 29. Krach tig. 31. Mak. 32. Levens vocht in orgariische licha men. 34. Onvrije (geschiede nis). 36. Vervoermiddel. 38. Visbootje met gaatjes (meer voud). 39. Wildei rozelaar. 43. Roofvogel. 44. Ledige zee schelp. 48. Kwellen. 49. Plaats in België. 50. Konin'g (Fr.). 51. Munt in Servië. 54. Sine dubio (afk.). 55, Niet geslo ten. 56. Richtingwijzers voor de scheepvaart- 57. Deel van het aangeziicht. 58. IJs- bolletjes. 59. Héér (afk.). 60. KeizerkoninklijH (afk.). 62. Munt in Roemeplë. 63. Honig, drank. 64. Bode aan een uni versiteit. 66. in Duitsland. Stad Duitsland, (meerv.). derland. 75. Muzieknoot. Gemalin van de zeegod Aegir. 77. SnuÜïtor. Verticaal: 1. .Tegenstelling van leeg. 2. Bakende afkor ting. 3. Zijtak Main. 4. Tegenstelling van hoog. 5. Lichaamsdeel. 6. In het jaar onzes Heeren (afk. Lat.). 7. Dorp in Drenty 8. Jongens naam. 9. Volksvermaak. 12. Pluim van een vogel. 13. Overschot. 14. )Hoge titel op Java. 15. gewas met stevige stam. 16. lichaamsdeel. 17. Tegenspraak. 1|8. Dorpje in Noord-Brabant. 20. Bekend Italiaans dichtér. 21. Verte ring. 23. VoorWerp om te snijden. 24. Vroegtijdig uit het bed (Fr.). 28. Tijding. 30 Niet lang. Met de pagaai roeien. 35. Zuiver. 37. Weke. niet vloeibare ipaar vettige stof. 38. Men seneters. 40 vlinder. 42. 45. Dichtbij Larve van een sprokkels zoekt. Dorp in 't Zuid- LEG DE AARDE AAN BANDEN! W "11 TEN WEET, dat de middellijn tot de 1VX omtrek van de cirkel zich verhoudt als' ongeveer 7 tot 22 Gesteld, ge laat ter herinnering aan de Ronde Tafel Cpnferentie een tafel maken waarvan de middellijn van het tafelblad 10 x 7 of 70 2.20 m of 10 x liuuciujii ven» uci :m is. Dan is de omtrek 22 cm. Legt ge nu op de een middellijn tafelkleed een dan het Z.ZU III Ui 1U J. -»»»■ —O' o- -r - tafel een ciikelvormig tafelkleed met van 84 cm, dan heeft dit omtrek van 264 cm en 7 cm over de rand. Niet- Goed, maax nu wordt ge op een mor gen wakker en bemerkt dat rfien einde lijk uw grote verdiensten heeft erkend. Ge ervaart, commandant te zijn gewor den van ons zonnestelsel. En in het volle bewustzijn vaii uw waardigheid en macht besluit ge eed touwtje om de wereldbol te doen. Ge Jiebt daarvoor 40 millioen meter touw nódig, maar dat is geen be zwaar. Wel is het bezwaarlijk dat het touw zo stijf om de aarde gespannen Is en ge besluit het touw om de hele aarde heen een speelruimte te laten van onge veer 17,5 cm. Hiervoor hebt ge natuurlijk meer touw nodig. Hoeveel? Westen van Utrecht. 48. Livreiknecht. Spijker. 53. Gerucht. 59. Jongensnaam. 61. Dekkleed. 63. Natuurlijk waterbekken. 64. Feest van de verrijzenis des Hegren. 65. Als 20 hor. 66. Harde Delfstof. 68. Hoofd werk der oud-Noorse letteren.70 Als 40 hor. 71 Biersoort. 72. Schraal. 74. Voorzet sel. 75 Lidwoord. Oplossingen van deze puzzle moeten uiterlijk Donderdag as. In ons bezit zijn. Voor goede oplossingen worden een prijs van I en twee van 2.50 beschikbaar gesteld. Op het adres vermelde men: Puzzlerubriek. Over deze rubriek wordt niet gecorrespondeerd. Oplossing Magisch kruiswoord-puzzle Horiz. Vert 46 43 Dan. 1 1 pensioen. 47 63 adv. 7 48 telegram. 49 20 Bleskens- .14 17 slede. graaf. 15 55 reden. 54 8 era. 16 2 N.S. 56 30 Lier. 18 23 opera. 57 51 geen. 20 49 banen. 58 77 ode. 21 79 V.N. 60 9 lens. 22 3 slopen. 62 34 ervaren. 24 42 aal. «4 72 krat. 20 61 Sloten. 05 10 edele. 28 4 iepen. 07 39 Sedan. 29 37 Arkel. 68 68 moede. 31 66 Eerde. 69 11 genoeg. 32 5 oden. 71 44 Eva. 33 33 illusie. 72 64 koeler. 35 70 giek. 73 12 R.N. 36 6 eer. 74 27 Trien. - 37 29 Alda. 76 52 33 50 kers. 78 81 40 75 ere. 79 21 veder. 41 19 Aarlan- derveen. 80 82 59 13 dadel, mannekes 45 25 A.K.U. 83 53 Netersel. CUSY is een pop. Niet zo maar een gewone pop. O nee! Zij is een Italiaanse pop. Dat is niets bijzonders. Natuurlijk-heb ben de Italiaanse kinderen ook poppen. Heel veel van die pop- -pen zullen dus wel in dat land gemaakt zijn. Maar Susy is een heel bijzondere pop. Zij is gehiaakt van rubber, van erg buigzaam rubber, dat een kleur heeft, waardoor Susy op een echt kindje lijkt. Zij lijkt trouwens in bijna alles op een echt kind. Zij kan alle mogelijke standen aannemen. £e kan in gebog. haar haren gekamd. Er is nog veel meer over dit leuke popje te vertel len. Luister maar. Weet je. zij kan ook in bad worden gestopt. Maar het mooi ste is wel. dat Susy dertig ver schillende jurkjes en pakjes heeft. Veel hè- Zeker wel meer dan jij. Zij heeft jurkjes voor iedere dag. en japonnetjes om mee op visite te gaan. Gaat ze op reis, dan trekt zij een echt reis tenue aan en sportief is Susy ook. Voor iedere sport, heeft zij bijpassende kleding Het is bijna om jaloers op te worden Om Susy's garderobe samen te stellen was een prijsvraag uitgeschreven. Meer dan twee honderd specialisten hebben hier aan meegedaan. Een jury die uit journalisten, artisten en mode ontwerpers bestond, heeft de verschillende inztendingen beoor deeld. Ze hebben er heel lang naar gekeken en er nog veel langer over gepraat. Nu denk^je Zij maakt versieringen voor in de kerstboom. Volgende week krijg jij voorbeelden, dan kun je ook beginnen. HANSJE Ik dacht kruis, dan blijf ik thuis om mijn sommen te maken en munt dan ga ik voetballen. Mam Het was dus munt, zie ik. Hansje Ja, maar het kostte moeite. Ik moest vijf keer gooien. Hannie Je hoort taart met een vorkje te eten, is het niet? Moeder Ja, dat is zo. Hannie Mag ik dan een stuk, dan kan ik het eens proberen. Elsje Als je nog eenj zo'n grote hap neemt, stuurt moe der je stellig van tafel. Petertje Als ik nog zo'n grote hap neem, ben ik klaar om van tafel te gaan. Bezoekster Wil je me naar de bushalte brengen, Jantje. Jantje Nee mevrouw. Bezoekster Waarom niet? Jantje Mam zei, dat we gingen eten, zodra u weg was en ik heb honger. natuurlijk, dat er dan eindelijk een keus gedaan werd. Kun je begrijpen. Nee, er was niet één inzending mooi genoeg. De prijs wan een millioen lire werd onder de verschillende inzenders ver- Toen heeft de poppenfabrikhnt. die Susy heeft laten makên. zelf maar kleertjes ontworpen. Hij heeft echter de ingezonden mo dellen wei als voorbeeld ge bruikt. Susy heeft nu een eigen naaister. In de ..Susy confectie fabriek" kunnen haar nieuwe jurkjes worden nabesteld, als poppenmoeder vindt. (Jat haar kindje een nieuw jasje of jurkje nodig heeft. Maar stel nu eens voor. dat Susy echt een ongeluk krijgt, dat zij een arm of een been breekt, wel. dan gaat het popje naar het ziekenhuis. Daar wordt zij met stukjes plastic wee? beter gemaakt. Susy i9 speelgoedwinkels te zie deren zullen stellig net zo veel van haar gaan houden als van Bruintje, de teddybeer. verschrikkelijks. De mensen begonen het zand boven het kikkerpaleis af te graven Ze konden het goed ge bruiken op het eiland Curacao. La Rana kwam met enkele an dere kikkers op een schip te recht. „Ik voer. zo vertelde de kik- zand over de blauwe zee'naar hier". Ze pinkte, een traan weg. Ailke voelde zich ook erg be droefd. Hij had medelijden met de kikkerkoningin. „Ik zal u heel dikwijls op ko men zoeken", zei hij. „De vol gende keer breng ik alle dieren uit het hofje mee om te zorgen, dat u zich niet eenzaam voelt". Het was nu bijna donker in de Chinese tuin. Aike en Lana Rana schrokken ervan. „O", zei La Rana, „wat zal moeder Mier angstig zijn. O, wat verkeerd van me om de tijd zo te vergeten". Aike was zo geschrokken, dat hij een ogen blik niets kon zeggen. „Wat moeten we nu doen?" vroeg de kückerkoningin. „Hoe kom jij nu veilig thuis Aike?" Margarita is allang weg met haar boodschappenmand. Alle dieren van het hofje slapen al. „Hoe moet jij nu toch naar huis ko men?" „O", zei Aike angstig, „wat zal mijn moeder bang zijn! Ik ben nog nooit te laat thuis gekomen". Terwijl ze daar samen in de avond op de regenbak zaten, hoorden ze een zacht geruis. „Dat is een uil", zei Aike. Stel je voor, dat het de uil uit'ons hofje eens was. Misschien heeft moeder hem gestuurd". Het ge ruis kwam steeds nader. Plotse ling daalde er een mooie uil op de rand van de regenbak. Zijn Aike. 0gGn „Goedenavond, Aike," zei hij. „Waarom bij jij nog zo laat in de Chinese tuin? Je moeder was zo angstig, dat ze mij ge vraagd heeft, of ik eens even wou gaan kijken. Je bent een erge slechte mier. want je laat je moeder in angst zitten. Hoe zit dat eigenlijk?" „Ik schaam me zo." zei Aike. Boer Wat doe je in mijn appelboom? Kees Wat kon ik anders doen? Er staat een bordje ver boden in het gras te lopen. Onderwijzeres Annie schrijf je van Jet over? Annie Nee juffrouw. Ik Keek of zij goed van mij heeft over geschreven. Oude dame, die jongetje uit het water trekt O, o! Hoe kwam je zo te vallen? Jongetje Ik kwam niet om te vallen maar om te vissen. Onderwijzer Waar i< Mexico? Corrie Op bladzijde 34 van mijn atlas. „Ik was helemaal de tijd ver geten door dat mooie verhaal van de kikkerfamilie. Wilt u alstublieft niet meer boos zijn, mijnheer Uil?" De uil knikte wijs. Hij zei: „Ik zal je niet straffen. Je hebt je straf al ge had. Klim nu maar gauw op mijn kop, dan zal ik vlug terug vliegen". Aike moest zijn best doen. om niet te huilen. Hij groette La Rana en klom op de kop van de uil. Samen vlogen ze terug naar moeder Mier. Aike beloofde zijn moeder, dat hij nooit meer te laat zou zijp. Het was een goede les voor hem geweeet. VOLGENDE WEEK VERDER. JE MAAKT ALLES ZELF HEB je al iets klaar? Een leuk cadeautje, voor moeder.4 voor vader of voor je broer, je zusje? Nog niet! Maar dan moet je gauw beginnen, anders haal je het niet meer. Weet je, 't is het aardigste het sell allemaal te maken. Dat kun je best, als Je maar even goed oplet. Wat denk je van Mocassins voor Je zusje? Zullen we maar meteen beginnen? Je kunt ze het beste maken van vilt, in een vrolijke heldere kleur. Heb je dat niet, nou, misschien mag je dan wel een lapje kopen en anders kun je ze natuurlijk ook van andere stof maken. Zijn de pan tof telt jés voor je zusje, dan laat je haar een schoen uittrekken. Als ze vraagt waarom, dan glimlach je maar eens geheimzinnig. Dan haal je een krant en een potlood. Nu moet zij haar voet op de krant zetten en jij haalt de omtrek van de voet om. Zo. Nu heb je de maat. Teken, als je zover bent, deze tekening na. Dan B tegen elkaar dicht. Met kleine rljgsteekjes rimpel je de ronde voorkant in. Ja en dan moet je zusje even passen. Bind haar maar even een blinddoek voor! Nu trek je, als je zusje het pan toffeltje aanheeft, de rijgdraad zo strak aan, dat de mocassin* mooi langs de voet aansluit. Dan zet je de draad vast. Past het allemaal, dan kun je het patroontje op het vilt leggen. Nu komt het er dus op aan. Kijk goed uit, dat je het niet verkeerd doet. Als je dus ook; in het vilt de voorkant gerim peld hebt. ga je beginnen met de lip. Ook eerst weer een patroon maken. Je kunt er na tuurlijk iets leuks op borduren. Maar dan voor je hem op het pantoffeltje naait. Pas op, dat je de lip niet te klein maakt. Net als op de tekening kun ja de lip op verschillende manie ren maken. Kijk maar, wat je het leukst vindt. Nu nog een koordje door het Bch terstuk (zie tek.) en een zooltje onder- takken. dan zijn de mocassins laar- knip je hem uit. Vouw het papier nu even middendoor, om te zien of beide kanten precies gelijk zijn. Als je zover bent. 1b het patroon klaar. Nu nog niet met vilt gaan werken hoor. Nee, leg het patroon op een oud lapje. Nu naai je de achterkant A en Dassenrekje? Je hebt er alleen maar een plankje voor nodig en vijf waepennen. Vraag die maar aan je mqeder. Denk er aan, geen wasknijpers, maar waspenr\en. Die maak je met een spijkertje aan het plankje, dat Je eerst mooi glad geschuurd hebt, vaat. Dan nog een beetje lak of ver nis en het is klaar. Je ziet op de tekening, hos de dassen opgehangen moeteri worden. Qp welke manier moet je de cijfers 0 tot en met 9 zo verbinden, dat je bij optelling 10 krijgt ZO WAS HET. Gelderland. gar naal. Ede. dal. geel. 9X8 7 6 5 4+3 3 1 - 100. (Van onze correspondent te Enschede) Enige ttfd geleden is men begonnen in de textiel- en confectiefabrieken van Twente en de Gelderse Achterhoek Duitse arbeidskrachten, voornamelijk meisjes, te werk te stellen. Men heeft lang geaarzeld daartoe over te gaan. omdat men vreesde, dat er in de fabrieken wel eens strubbe lingen konden ontstaan tussen de Neder landse en Duitse werkkrachten. De prac- tijk heeft evenwel aangetoond, dat hiervan geen sprake is. Het Duitse personeel ge draagt zich rustig en is zeer arbeidszaam. De onderlinge verhouding laat niets te wensen over Aangezien er in de textiel- en confectie-industrie nog steeds een nij pend gebrek aan werkkrachten is. moest men wel gebruik maken van het in het Duitse grensgebied aanwezige arbeldsre- servoir. Een moeilijkheid, vooral voor de confectiefabriek is. dut de meeste meisjes ongeschoold zijn. zodat haar opleiding veel tijd en ook geld kost. Momenteel werken ongeveer 500 personen van Duitse natio naliteit in de fabrieken van Twente en Oost-Gelderland» Ze worden per bus van hun woonplaatsen gehaald en weer terug gebracht. Ambtenaren van de arbeidsbu- reaux houden geregeld zitting te Gronau. Nordhorn en Bochoit om nieuw personeel aan te werven. Het is n.l. de bedoeling het aantal Duitse arbeidskrachten nog aanzien lijk uit te breiden, aangezien aan de be hoefte nog lang niet is voldaan. Bij tie Keswickdam in Calijornië wor den twee duikers gelegd, die uit gegolfde platen bestaan. Een dragline werpt de kleigrond rond de 110 meter lange buizen, die een doorsnee hebben van 14 meter Door de druk die er op de zijwanden van deze duikers wordt uitgeoefend, gaan zij een ei vorm aan nemen. Wanneer echter aarde op de buizen wordt gestort, herkrijgen zij hun oorspronkelijke ronde vorm. Over de duikers komt een spoorlijn te lopen naar het rijke ijzermijngebled bij de de rechtszaal, dertien jaar tevoren en een en ander bracht hem er toe de President van het Rechtscollege te verzoeken hem het baantje te geven, dat rechters over het algemeen niet zoeken, n.l. lat van reéhter in de Kamer voor Verkeersovertredingen. Nieuwe verf voor overtreders "DEEDS zijn eerste zitting in de nieuwe functie wierp enige stof in de pers op. Hij kreeg n.l. onmiddellijk met de over heid ruzie over het verven van het ver trek, waar hij zitting moest houden. Hij gaf n.l. onomwonden te kennen: „Deze zaal is niet goed genoeg voor behoorlijke burgers (geen misdadigers) die hier ver schijnen om iets te leren aangaande goed verkeer. Die zaal is vuil en er hangt een onaangename lucht.*' De rechtszaal werd geverfd, wordt se dertdien behoorlijk schoon gehouden en geregeld geventileerd. De politie-agenten, die er dienst doen. zijn in behoorlijke uni form en ook de deurwaarders en adminis tratieve ambtenaren zijn netjes gekleed en correct in hun optreden. Het hele geheim van Pfaffs omgang met z(jn cliënten ls: „hoffelijkheid". Elke zit ting opent hij met een toespraakje, dat twintig mini&n duurt, over „De gulden regel van het autorijden" en waarbij allen, die op de bewuste dag voor hem moeten verschijnen, aanwezig zijn. Daarin wijst hij er op, dat een onderdeel van een seconde en een heel, heel klein beetje pech een geringe overtreding kunnen veranderen in een noodlottig ongeluk, dat de autobe stuurder vrijheid, betrekking en zelfs zijn gezin kan kosten. Tenslotte drukt hij de aanwezigen op het hart. dat er twee eenvoudige regels zijn. waarmee de veiligheid op de weg wordt gebaat: matige snelheid en hoffe lijkheid bij het besturen. Na deze lezing komen de overtreders één voor één voor het hekje te staan. En dan vraagt rechter Pfaff: ..Bent u getrouwd, meneer Watts. Hebt u kinderen? Denkt u de volgende maal. als u haast hebt, er aan wat u allemaal zou kunnen kopen voor de 25 dollar, die u dit grapje nu kost. Rechtspreken en opvoeden En tot een ander: „En denkt u er eens aan. wat er zou zijn gebeurd als een be stuurder In de andere straat tegelijkertijd met u door het stopsignaal zou zijn heen gereden? Dan zouden er misschien doden ZATERDAG 17 DECEMBER 1949. BLAD - PAGINA 1 luidde steevast de vraag in de goede voor-oorlogse dagen, wanneer vrjj In Frankrijk reisden en de hotel- of pensionhouder naar onze wensen voor het ontbijt informeerde. Voor de Fransen was het een punt van belang of de gast aan Chinese of Ceylon- ttiee de voorkeur gaf. Na de oorlog, ter gelegenheid van inter nationale vrouwen-congressen, zagen wij dames uit Ceylon, omhangen met drape rieën, die de plaats van een jurk innamen. Die Ceylonse dames reisden niet met een koffer vol jurken, maar met een koffer vol lappen, die ze eenvoudig in verschil lende combinaties om zich heensloegen, zodat ze heel gemakkelijk haar toilet kon den variëren engeen last hadden van •-reuken of rokken uit de plooi. Voor de meeaten onzer strekt zich de kenni» van Ceylon niet verder dan tot bovenstaande uit. Eén ding staat als een paal boven water: Ceylon levert thee! Geloof echter niet, dat deze op het ge hele eiland wordt verbouwd, want merk waardigerwijs ia dit eiland in twee gebiet- den verdeeld: de natte en de droge zone. In de natte zone. welke het midden en het Zuidelijk gedeelte van het «Hand omvat, heeft men overvloedige regenval. Hier kan de landbouw bloeien en zijn de mensen ook verreweg het gezondst. De droge zone is niet helemaal droog, want ook hier regent het wel, zij het niet in zulke stromen als ln het natte gedeelte. De droge zone beslaat het Noordelijk en Een Kerstboom kopen is gauw gebeurd; binnendragen „tegen de vleug" is niet zo gemakkelijk Oostelijk tlland. Er zijn perioden, waarin de droogte er werkelijk hinderlijk deel d.i. ongeveer drie vierde van het gehele eiland. E de onderkant naar voren, zo gaat het beter... wordt en reeds honderden jaren geleden trachtten de Ceylonse koningen dit euvel te verhelpen door er water in grote tanks heen te zenden. Het schijnt, dat men in dit gebied overal brokstukken van zulke eeuwenoude tanks aantreft. Het merk waardige is. dat juist in het droge gebied eenmaal de regering zetelde en dat. waar de wildernis nu de overhand dreigt te krijgen, vroeger juist het middelpunt van cultuur en beschaving was. Zo vindt men er niet slechts brokstukken van oude tanks, maar ook ruïnes van eens beroemde en dichtbevolkte steden. aedert vier eeuwen, een regering op, die verantwoordelijk was tegenover de bevolking. Onmiddellijk begon zij met be vordering van de landbouw hetgeen wel nodig was. want Ceylon was in die jaren voor een groot deel van zijn voedselvoor ziening afhankelijk van invoer uit het buitenland. Alleen reeds twee derde van de totale benodigde hoeveelheid rijst, het volkavoedsel op Ceylon, moest toen wor den ingevoerd. Er werd een stelsel van besproeiing van het droge gebied, koloni satie en allerlei herstel werken opgesteld, maar helaas, de malaise en dreigende oorlog waren oorzaak, dat van de uitvoe ring van ul file schone plannen weinig kwam. Nadat Japan ln 1942 de gebieden, welke rijst aan Ceylon plachten te leveren, onder de voet had gelopen, kon het eiland nog 6lechts een derde van de benodigde hoe veelheid Invoeren en dus zag het zich geplaatst voor de noodzakelijkheid de voedselproductie onverwijld ter hand te nemen. Voor het jaar 1945 aanbrak was de rijstproductie verdubbeld. Om dit gedaan te krijgen had de rege ring ingrijpende maatregelen genomen. In de eerste plaats had zij grote sommen be schikbaar gesteld om de voedselproductie aan te moedigen. Bovendien werd kroon land ter beschikking gesteld van voedsel verbouwers. Overal waar dit mogelijk was. werden boerderijen gebouwd voor reke ning van de regering. De prijzen van eerste levensbehoeften werden gegaran deerd. de medewerking van het publiek gezocht «n zelfs gaf de minister van onderwijs verlof aan onderwijzers die zich bereid verklaarden voedsel te ver voeren. Naarmate de oorlog vorderde werd voedsel een kwestie van nationale defen ce. ZO STONDEN de zaken dus. toen de wapenstilstand werd gesloten. Maar hoe nu verder? De regering heeft onlang» een zesjarenplan voor de econo mische ontwikkeling van het land opge steld. Zij wil het zo ver brengen, dat het eiland in zijn gehele behoefte aan nood zakelijke levensmiddelen kan voorzien. Op twee manieren zal de landbouw wor den ontwikkeld. In de eerste plaats zal het land in de natte zone waarop reeds voedsel wordt verbouwd. Intensiever in cultuur worden gebracht en daarnaast zal de nog braakliggende grond in het droge gebied, worden ontgonnen. In de natte 'zone zijn verschillende landbouwstatlons opgericht en landbouwconsulenten -leraren bezoeken de dorpen on) de land bouwers in te lichten over wetenschappe lijke landbouwmethoden. Er zijn Land bouwcoöperaties opgericht en vla coöpe ratieve Landbouwbanken worden credie- ten verstrekt aan de boeren om hen zodoende te helpen bij het in cultuur brengen van gronden. Verder worden irrigatlewerken aangelegd, zodat men op gronden, waarop tot dusver slechts één oogst per jaar leverden, ln het vervolg tweemaal zal kunnen oogsten. Vooral in de droge gebieden moeten enorme be- sproeilngswerken worden aangelegd, wil de grond geschikt worden gemaakt voor menselijke bewoning en ontginning. Om enig denkbeeld te geven van het voedseltekort, dat nog steeds op Ceylon heerst het dagelijks melkrantsoen per in woner is 1.7 Engelse ons het laagst van de gehele wereld, terwijl 5 Engelse ons noodzakelijk wordt geacht. De regering wil thans de veestapel uitbreiden en bovendien vee van hogere standaard in voeren. Verder heeft de regering de levensomstandigheden van de vissers ver beterd en zowel de visvangst als de ver koop van vis vergemakkelijkt. Zij heeft diepzeevisserij mogelijk gemaakt en ook bevriezingsinstallaties aan boord van vis sersschepen ingericht. Aller ogen blijven echter gericht op de ontginning van het z.g.n. droge gebied en ieder vraagt zich af of de regering er werkelijk in zal slagen deze bewoon- en bebouwbaar te maken. Tedere zaak zal .wknneer ze naar bultep A moet optreden, daarvoor ménsen kle-i zen. die geschikt zijn haar waardig te vertegenwoordigen. Of de functionaries sen ln kwestie ln aanlaking zullen komen! met klanten, leverimclere, overheids personen of wie ook. pij hun aanstelling zullen directie of peraoneel-chef er op letten of ze behoorlijke manieren hebben, over een beschaafde uitspraak beschik ken. in één woord of hpn voorkomen en gedrag correct zijn. Het merkwaardige ls et?hter, dat zodra het gaat om telefonisch contact, er veel minder acht wordt geslagen op de wijze, waarop de mensen aan de andere zijde van de draad worden te Woord gestaan. Door de telefoon wordt vask gesproken op een toon en worden woorden gebezigd, welke in een gesprek van méns tot mens niet zouden worden geduld. In Amerika is of eigenlijk moeten wij zeggen: was dit euvel vermoede lijk veel erger dan hier te lande, maar sinds enige tijd werken bedrijven, ziekenhuizen, vakverenigingen en de poli tie met de Bell Telefoon Maatschappij aamen om de telefoon-manleren te ver beteren. In New York alleen reeds hebben 12M banken, winkela en ftbrleken deskundi gen aangesteld, die regelmatig luisteren hoe de employé's telefoneren. In tal Van gevallen Is de directie van een xaak. waar men er zorgvuldig voor waakte, dat be zoekers beleefd werden ontvangen, tot de ontdekking gekomen, dat de klanten door de telefoon werden afgesnauwd, of dat degene, die met hen telefoneerde, so on duidelijk aprak. dat de klant de grootst mogelijke moeite moest hebben hem te verstaan. Zo heeft een van de bekendste hotels ln New York zich ten einde raad 'tot de telefoonmaatschappij gewend met het ver zoek zijn employés mores te leren. De directeur had n.l. ontdekt hoe het meer malen gebeurde, dat de telefonerende employé zonder nadere verklaring, mid den ln een gesprek, de verbinding ver brak. Ook waren er employé s, die na een telefoontje de hoorn met veel geweld op de haak smeten, of een oproep brommerig beantwoordden. Gewapend met een kop telefoon zette een adviseuse van de tele foonmaatschappij zich bij de centrale van bedoeld hotel om alle fouten, welke tegen goede telefoonmanieren werden gemaakt, te registreren. Nadat zh zo enige tijd had meegeluisterd, kreeg zij plotseling het ge- tfoel, dat. wanneer de telefoneerders zelf maar eens zouden kunnen horen hoe ver velend ze zich gedroegen, ze vanzelf an ders zouden gaan telefoneren. Hoffelijkheid en belangstelling Daarom riep zij de gramofoonplaat te af aan werden allerlei gesprekken op de plaat werd er een personeels- en kregen de employé's te stem door de microfoon en bovendien werd een film ver- luunu om te tonen hoe men wel en hoe men niet moet telefoneren. Ook andere bedrijven hebben van die film kunnen profiteren, zodat in bet afgelopen jaar 750.000 mensen ze hebben gezien. In bovenbedoeld hotel krijgt thans ieder nieuw lid van het personeel een bijzon dere training in de kunst Van tele foneren. Van groot belang is hoe iemands 6tem door de telefoon klinkt. Heel veel stemmen klinken onverschillig, missen kleur en belangstelling. De adviseuses van da telefoonmaatschappij, wier speciale taak het la Amerlka'a talefoon-manieren te verbeteren, géven dan ook aan secre taressen en anderen, die veel van de tele foon gebruik maken, de raad zich ln haar eentje te oefenen, staande voor een spiegel Individuele personen kunnen zich ook om hulp en raad tot de Bell-maatachappij wenden, indien ze ideale telefoneerders of telefooneersters willen worden. Deze onderneming beschikt tegenwoordig over een hele reeks tests, practlsche oefeningen en zinnen, die het door de telefoon altijd doen. Zo bijvoorbeeld wordt bedienden op het hart gedrukt, wanneer ze iemand, die op belt. niet onmiddellijk het juiste ant woord kunnen geven, niet ie zeggen: „Blijft u even aan de lijn", maar te kwe len: „Wilt u zo vriendelijk zijn even te wachten, dan zal lk het voor u nakij ken!" Wordt het gesprek hervat, dan moet de bediende de gegevens, welke hij zich heeft verschaft, maar niet ineens door de microfoon trompetten, maar de draad van het gesprek weer opnemen door te zeggen: „Dank u voor het wachten!" Het goede voorbeeld De Bell Telefoon mag als Instructeur in goede telefoneer-manieren optreden, want de 250.000 employé's, die bij haar ln ^dlens zijn, vormen de correctste telefone rende stel mensen van heel Amerika. Het merkwaardigste ls. dat ze niet beleefd zijn, omdat men het hun heeft geleerd of opgedragen. Neen. hun hoffelijkheid ie eenvoudig de weerspiegeling van het ge hele stelsel, waaronder ze werken. Een employé, die de telefoon moet be dienen. ondervindt van het eerste ogen blik van zijn opleiding af slechts hoffe lijkheid. De instructeur, de opzichter, de afdelingschef, de man, die kleine repa raties aanbrengt, ieder, met wie de leer ling telefoniste heeft te maken, behan delt haar met de beleefdheid, waarmede zij wordt verwacht de klanten te bejege nen. Beginners wordt vooral op het hart gedrukt eerder „natuurlijk" dan „formeel" te zijn, zodat een zinnetje als „Wat wenst u?" de voorkeur wordt gegeven boven: „Welke inlichting wenst u te ont vangen?". Telefonisten, die in een ander bedrijf gewoon waren telkens weer te zeggen: „Een ogenblik, alstublieft" leert men, dat men hetzelfde op verschillende manleren kan zeggen. In New York wordt de stem van leer lingen-telefonistes enkele malen gedu rende haar opleiding op een gramofoon plaat vastgelegd en later voor haar afge draaid. zodat zij zelf de vorderingen, welke zij heeft gemaakt, kan constateren. Door ook de opnamen van andere stem men te beluisteren, kan zij nagaan hoe een prettige, hoffelijke stem. die behulpzaam klinkt, te ontwikkelen. .Talrijke bedrijven In New York hebben deze techniek over genomen ter verbetering van het optre den hunner telefonistes. De Bell Telefoon Maatschappij pleegt te zeggen, dat iedere oproep van belang is voor degene, die het gesprek aanvraagt. Hoffelijkheid bij het telefoneren ont kiemde in 1880, toen de ruwe opmerkin gen van zestien- tot negentienjarige Jon gens. die toen de telefoon plachten te be dienen, eenvoudig onverdraaglijk werden. De jongens werden daarom vervangen door jonge meisjes, een revolutionnaire daad in die dagen. Omstreeks 1890 had de Bell Telefoon Maatschappij overdag bijna uitsluitend vrouwelijke telefonistes en ln het begin van de twintigste eeuw kwamen ook in de nachtdienst vrouwen en meisjes. In 1912 ontstond in Amerika de leuze: „Spreek door de telefoon met een glim lach!" De K.L.M. zal met ingang van 2 Januari op Muenchen gaan vliegen. Tweemaal per week gaat de reis van Amsterdam vla Dusseldorf en Neurenberg en even zoveel keer per week via Frankfort. De aan komsttijden in Duitsland zijn ingesteld op de vertrekuren van de treinen naar Oostenrijk. Van de bezettingsautoriteiten in Duits land heeft de Nederlandse maatschappij het recht van vervoer tussen twee plaat sen in Duitsland. De lijn Amsterdam, Dusseldorf. Neuren berg. Muenchen zal zowel door de K.L.M. als de Belgische maatschappij Sabena ge vlogen worden. De Sabena zal de lijn Brussel—Muenchen vliegen en de K.L.M. op andere dagen de lijn Amsterdam— Muenchen. Belgische reizigers, die van Amsterdam naar Muenchen willen vliegen, wordt de reis Brussel—Amsterdam niet ln rekening gebracht. Omgekeerd geldt deze regeling voor Nederlandse reizigers, die van Brussel naar Muenchen willen vliegen. Voorts zal de Sabena des Woenèdags de lijndienst BrusselFrankfort met Convair- toestellen onderhouden. Deze toestellen geven aansluiting op het K.L.M.-vliegtuig naar Wenen. „Bloedproef" in nieuwe banen Aan de Amerikaanse Yale-univeraiteit heeft men een toestel geconstrueerd, waar mee men op eenvoudige wijze kan vast stellen of iemand te diep in het glaasje heeft gekeken en hoe diep. De ..verdach te" wordt gedwongen ln een buis te bla zen en evenredig aan de hoeveelheid al cohol. die met deze ademstoot vrijkomt, tekent een meter aan hoeveel alcohol het bloed van de blazer bevat. Blijkt het per centage minder dan 'O.OS*/# te zijn, dan geldt men in Amerika nog als nuchter, is het tuseen 0,05 en 0,15*/« dan wordt de patiënt gebrandmerkt als „lichtelijk aan geschoten" en boven 0,15*/t staat zijn dronkenschap onomstotelijk vast. Positie van Indië-vliegtuigen Uitreis: De PH-TDE (Eindhoven), ge zagvoerder Le Good, gistermorgen te Ba tavia aangekomen. De PH-TDD (Delft), gezagvoerder Stuurman, vanmorgen aan gekomen te Calcutta. De PH-TDL (Gro ningen), gezagvoerder Flemer, gistermor gen uit Bangkok vertrokken. De PH-TDB (Batavia), gezagvoerder Harries, vanmor gen uit Rome vertrokken. Thuisreis: De PH-TDN (Vlaardingen), gezagvoerder De Haas. gisteravond uit Karatsji vertrokken- De PH-TCE (Edam), gezagvoerder Steinbeck, gistermiddag te Amsterdam aangekomen. De PH-TDG (Gouda), gezagvoerder Mans. staat te Ba tavia. Bioscopen op Oudejaarsavond De Nederlandse Bioscoopbond heeft zijn leden geadviseerd op Oudejaarsavond de bioscopen om halftien te sluiten. Vrile handel. De president van de Board of Trade, Harold Wilson, heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat Engeland met ingang van 5 Januari a s. de beperkingen op de invqer van een nieuwe groep goede ren zal opheffen. Verkeersrechter Pfaff had goede school EEN boetvaa. dige verkeerszondaar staat achter het hekje voor de groene tafel. Zweet paret op zijn voorhoofd, terwijl de rechter zijn vonnis op een papiertje no teert. „Daar dit de derde maal is, dat u de verkeersregels hebt overtreden, moet ik u tot dertig dollar boete veroordelen zegt rechter Pfaff, die in Los Angeles spe ciaal belast is met het berechten van ver keersovertredingen. „Ik moet zeggen voegt hij er hoofdschuddend bij, „dat ik geen plaats hier in de stad ken, waar men zo weinig waar voor zijn geld krijgt als hier. Tenzij er glijdt een glimlach over zijn gelaat dat u hierdoor leert, dat de enkele seconden, welke u spaart door on verantwoordelijk snel te rijden, niet op wegen tegen de kans, die u loopt een on geluk te veroorzaken, dat uzelf of een ander het leven zou kunnen kosten." De rechter steekt de veroordeelde het papiertje, waarop het vonnis is vermeld, toe en de gestrafte wil aftrekken om de boete onmiddellijk te gaan voldoen. Maar de rechter roept hem nog even terug: „Be loof mij, dat lk u hier nooit meer zal zien", zegt hij op zó'n dringende toon, dat de. schuldige er van onder de indruk komt en een belofte doet. die hij werkelijk méént. Rechter Roger Alton Pfaff heeft er slag van met verkeersovertredere om te sprin gen Het Gerechtshof voor Verkeersover tredingen in Los Angeles li. evenals de Politierechter, een éénmans-rechtbank en sedert rechter Pfaff daar de teugels In handen heeft, d.w.z. In de tijd van twintig maanden, heeft hU zo tot het hart van menig verkeersaondaar geaproken, dat er een kans van 59 op 1 ia. dat «e hun belofte werkelUk houden. Deze merkwaardige rechter stelt zien het standpunt, dat bij het berechten van verkeersovertredingen de vergeldingsge dachte niet mag voorzitten en dat het hem er oak niet om te doen mag zijn de ste delijke kas te spekken. Hij meent, dat men er van moet uitgaan, dat de hele geestes gesteldheid van onvoorzichtige bestuur ders moet worden gewijzigd, m.a.w. dat men op het gemoed der overtreders moet werken. Deze opvatting werd in 1935 geboren, toen Pfaff, destijds een student in de rech ten, in dezelfde rechtszaal, waar hij nu achter de groene tafel zit, stond als ver dachte. Zelf was hij van zijn onschuld overtuigd, maar toen hij een pleidooi wil de houden, bulderde de man-in-toga hem toe: „U hebt het gehoord, tien dollar boete. Ruk uit, volgende zaak!"" Pfaff betaalde de boete, maar nooit heeft hij vergeten of zal hij vergeten, hoe hij trilde van machteloze woede en hoe hij op dat ogenblik maling had aan alles jivat recht en wet was. Hij kon niet nalaten de verdere rechts zitting op de publieke tribune bij te wo nen en geleidelijk ging zijn boosheid over in ernstige belangstelling. Hij zag hoe al lerlei hoogst-eenvoudige lieden, onontwik kelde mannen, armen, allerlei mensen, die zich gemakkelijk lieten overbluffen, op het beklaagdebankje kwamen te zitten en een voudig geen kanfe hadden een woord van verontschuldiging uit te brengen of het gebeurde van hun kant toe te lichten. Pfaff voelde zich onpasselijk worden zoals hij. volgens zijn opvattingen hier het recht, met voeten zag treden. Erger: hij begon deze rechtbank en vele andere in de Ver enigde Staten, te zien als broedplaatsen van bitterheid en onverschilligheid. In 1936 promoveerde Pfaff tot doctor in de rechtswetenschappen en werd hij com pagnon van een bekend advocaat in Los Angeles. Hij diende in de oorlog en in 1947 werd hij benoemd tbt rechter bij de Gemeentelijke Rechtbank van Los Ange les. In Maart 1948 gebeurde er iets. dat hem op zijn tegenwoordige plaats bracht. Hij kreeg toen een telefoontje van iemand, die er zich over beklaagde, dat het roeke loze rijden van vele bestuurders het leven van mensen en kinderen in de straat, waar hij woonde, bedreigde. Tenslotte zei hij: „U hebt zulke frisse denkbeelden, waar om belast u zich niet met de verkeers zaken?" Pfatt herinnerde zich zijn ervaringen in zijn gevallen. Vermijd dergelijke risico's miss Howland; u hebt nog een heel leven voor u." Dan klinkt het weer tot een jongeman: „Jongen, ik maak mij niet druk over jouw manier van rijden. Jij bent jong. je hebt nog goede ogen en je kunt snel reageren. Maar die andere bestuurder is niet zo jong. heeft niet meer zulke goede ogen en reageert veel minder snel. Daar had een aanrijding van kunnen komen en dan zou je misschien in de zaai hiernaast heb ben gestaan, beschuldigd van doodslag. Snap je?" De beschuldigden moeten allemaal voorbij een wand. waar afbeeldingen han gen van verschrikkelijke ongelukken, een zwart bord met cijfers betreffende het aantal verkeersongevallen en die met noodlottige afloop, een bord met een plat tegrond van de stad met vermelding van de tijd, die het kost verschillende belang rijke punten te bereiken. Er is bijvoorbeeld aangegeven hoe men in een bepaalde straat met een snelheid van zestig kilome ter kan rijden, zonder acht te slaan op zijstraten en zonder zich om verkeers lichten te bekommeren en hoe men op die manier toch maar twee minuten uitspaart. Vóór alles echter geeft rechter Pfaff- de beklaagden gelegenheid zich te verweren en zo kan het gebeuren, dat een beschul digde. die zijn auto op verboden terrein heeft geparkeerd, vrij uitgaat als hij kan aantonen, dat hij in dit speciale geval niet anders heeft kunnen doen dan zijn wagen daar neerzetten. Begaat iemand echter een verkeerszonde. welke met meer dan honderd dollar zou moeten worden beboet, dan legt hij gevangenisstraf op, omdat hij van mening is. dat een dergelijke over treding niet mag worden ..afgekocht", ech ter voor de duur van ten hoogste drie dagen, omdat hij overtuigd is, dat een langere vrijheidsberoving voor een ver- keersmisdrijf de gestraften slechts ver bittert en niet verbetert. Bij dit alles gaat de rechter zonder aan zien des persoons te werk: of een minister te snel rijdt of een willekeurig burger laat hem koud: overtreding ls overtreding. Bo vendien laat hij niemand van een rechts zitting vertrekken zonder hem op het hart te hebben gedrukt niet alleen zijn eigen rij-manieren te herzien, maar mee te Wer ken aan een kruistocht en in eigen om geving te ijveren voor voorzichtig auto rijden. Dat zijn veldtocht legen onvoorzichtig rijden succes heeft, blijkt uit het sterk ge daalde cijfer van verkeersongelukken. Men sprak deze week van Elizabeth de porstei „Je kunt ook niets aan mannen over laten 1" heeft de Amerikaanse zakenvrouw Elizabeth Friar te Washington, een ongehuwde dame, di? het dus weten kan, blijkbaar gedacht. Daar zijn vele knappe koppen bezig te trachten Europa op de been te helpen, maar Elizabeth wil het eens op haar wijze proberen. Ze heeft het er op gezet speciaal Frankrijk wakker te porren en tracht dit te doen met een prijsvraag voor Franse ontwerpers en technici, met het doel de uitvoer naar de Ver. Staten te bevorderen. Zij looft prij zen tot 5.000 dollar uit voor artikelen, welke in 17 categorieën zijn gerangschikt, die oorspronkelijk en gloednieuw moeten zijn en die speciaal beantwoorden aan de Amerikaanse smaak en de Amerikaanse vraag. Elizabeth Friar, die vice-presidente is van een grote handelsonderneming, heeft de medewerking ingeroepen van de Com missie voor Economische Samenwerking en deze heeft bekendgemaakt, dat de inzendingen zullen worden beoordeeld door een jury van Amerikanen, die te Parijs woonachtig zijn. De bekroonde artikelen zullen te Parijs worden ten1 toongesteld en zullen veftnoedelijk daarna een reis maken naaj verschillende steden in Amerika. De zingende Margaret Wanneer ln Amerika een jongmeisje een vader heeft, die de hoogste functie in het land, die van president, vervult, is haar toekomst gemaakt. Een presidents dochter kan precies het leventje hebben, dat haar toelacht. De dochter van de tegenwoordige president. Margaret Tru man. voelt niets voor een gemakkelijk leven en goedkoop succes. Zij heeft zich aan de zangkunst gewijd en neemt haar werk hoogst ernstig op. de bladen die haar lof toezwaaien, zeggen, dat zij die inderdaad verdient. Zondag j 1. heeft zij geconcerteert met de National Symphony Orchestra te Washington en daarbij heeft zij zoveel lauweren geoogst, dat een Londens revue-directeur. Cecil Landau, ineens begreep, dat hij het Engelse pu bliek de zang van deze bijzondere vrouw niet langer mag onthouden. Telegrafisch heeft hij haar verzocht naar Londen te vliegen teneinde in de revue „Sauce Tartare" enkele liedjes te zingen. Ze mag zélf kiezen wat zij wil zingen en het honorarium, dat haar telegrafisch gebo den werd, bedraagt 500 pond sterling per week. „Maar daarover valt te praten verzekerde de ondernemende revue-di recteur tot enige journalisten. Margaret Truman zal haar honorarium, tenminste als zij het aanbod aanneemt, in ponden krijgen uitbetaald, maar als ieder ander artiste zal zij, wat zij niet in Engeland zelf besteedt, in de munt van haar eigen land mogen meenemen Zodat Margaret dan nog aan Engelands devie zenpot zal knabbelen óók Duitsland Marshall-land. Gisteren la te Bonn door dr Adenauer, de kanselier van West-Duitsland. en John J. McCloy. de Amt» rikaanse hoge commissaris voor West- Duitsland. de E.C A.-overeenkomst van West- nt1<fcl»nrf n,»» tr m J Op een Pool-tentoonstelling te Londen, die wordt gehouden op het oude schip van kapitein Scott, de „Discovery", dat in de Theems ligt, zijn velerlei Pool- curiositeiten te bewonderen. Padvinders maken hier een slede gereed, zoals die door Poolreizigers wordt gebruikt. maar nu Is hU bij de verkeerde bezorgd ■.en nu paat de Kerstboom er op de Verkeerde manier weer uit. Hij zal wel veel naalden hebben verloren.

Goudsche Courant | 1949 | | pagina 4