Gi Strijd tegen begrotingstekorten bijna gewonnen De Ronde-Tafel-Conferentie slaagde Probleem Indonesië beheerste de politiek HET SYLVESTERMEISJE door Henriëtte Het EDICHT Z.M. de Zeearend als een grote bommenwerper tussen de jagers Van wals en mazurka tot jitterbug en raspa Devaluatie zette alles op losse schroeven l Uitbreiding van het handelsverkeer De woningbouw HET KONINKLIJK HVIS O Distributie loopt af De Verenigde Staten i-an Indonesië zelfstandig Souvereiniteit enige dagen geleden overgedragen Het parlement in vogelvlucht Toenemende spanning; in 1950 De eerste staatssecretaris WELKE BEKENDE LANDGENOTEN ONS IN 1949 ONTVIELEN NEDERLAND IN HET JAAR 1949 van Eyk SS Rouw om bet jaar Hoog bezoek in vaderlandse contreien EINDELIJK SUCCES EEN BEKENTENIS op Oudejaarsavond Europa danst een halve eeuw 1911de revolutie ZATERDAG 31 DECEMBER 1949. DERDE BLAD - PAGINA algemene proouctie m de ojdustrie OE NEDERLANDSE HANDELSBALANS 1949 rrm i -i~i i'^artq-^^ TJET had zo'n mooie dag kunnen worden, die derde Dinsdag van September. Een sluitende begroting. Zelfs een met een overschot van 191 millioen, waaruit een ongedekte post van het Landbouw-Egalisatiefonds-1949. ad 171 millioen nog kon worden betaald, waarna nog een overschotje van 20 millioen kon worden genoteerd. Maar als een ijskoude douche kwam op diezelfde Dinsdag de mededeling van minister Lieftinck, dat de Regering had besloten met ingang van 21 September te 00.00 uur de koers van de gulden te bepalen op ƒ3.80 in de dolla», hetgeen op een waardevermindering van de gulden neerkwam van •ven 30%. INDUSTRIALISATIE De snelle toeneming van onze bevolking de 10 millioen werd dit jaar over schreden brengt niet alleen woning- zorgen met zich mee. maar ook krijgt de Regering de vraag op te lossen: Hoe komen al deze mensen aan werk. Daar de landbouw maar weinig arbeidskrachten kan opnemen en de industrie veel. is het de industrie, die op dit punt aller aandacht vraagt. Minister Van den Brink is met een groots industrialisatie-schema gekomen. Hij wil flinke bedragen in de industrie investeren: van 1 Januari 1948—1 Juni 1952 3000 voor vervanging machines, enz en 2700 voor nieuwe industrieën. In die tijd zullen 60.000 arbeiders aan de slag moeten komen door betere bezetting en 155.000 in nieuw gestichte bedrijven. De industriële productie voor 1948 geschat op 5468 millioen, zal in 1952 53 gestegen moeten zijn tot ƒ7171 millioen. Om de export naar Amerika en Canada aantrek kelijker te maken gaf minister Van den Brink aan de exporteurs toestemming 10°/o van het netto geïncasseerde dollar- provenue te behouden om vrij over te beschikken. -1948 1*118/ =B8I Ittftnmii» De Regering had zich, bij het nemen van deze ingrijpende beslissing, laten leiden door de volgende overwegingen: De betalingsbalans moet bU het eindigen van de Marshall-hulp In evenwicht zijn gebracht. Nederland kan zich in de internationale concurrentiestrijd niet veroorloven duur der te zijn dan zijn mededingers. Nederland moet zonder bezwaar actief kunnen deelnemen aan de bevrijding van het handels- en betalingsverkeer. Maar met dat al zitten we nu nog met een begroting, opgebouwd met de gulden, die. naar een uitlating van minister Lief tinck kort voor de devaluatie, toch zo hard was. De nodige suppletoire begrotin gen zullen het komende jaar wel te wachten zijn. PRIJZENSTOP Intussen trgphtte de Regering de gevol gen van de devaluatie voor de bevolking zoveel mogelijk te verzachten door een onmiddellijke afkondiging van een prijzen- stop. Maar langzaamaan werd de prijs voor tal van artikelen vrijgelaten, want hetgeen ingevoerd moest worden, was nu eenmaal, in guldens uitgedrukt, duurder geworden. Er ls de laatste maanden druk geconfereerd en tegen de Kerstmis kwam de Regering met de verrassing: een loons verhoging van 5°werd toegestaan. Hoe glijk de toestand van 's lands financiën zorglijk is, bleek wel uit president van de Nederlandsche Holtrop. te Amsterdam hield op - - i dr Hc verhandeling, die de lerlandsche Bank. _Joltrop, te Amsterdam hield op e Ijptversiteitsdag. Hierbij wees dr Holtrop onder meer op het volgende: In de periode van 1 Januari 1947 tot 80 Juni 1949 heeft Nederland, om het tekort op zijn betalingsbalans te dekken: 1200 buitenlands bezit geliquideerd; voor 1700 millioen nieuwe schuld aangegaan; voor 600 millioen goud en dollars uit de monetaire reserves geput en bovendien werd voor ƒ900 millioen aan Marshall hulp genoten. Gelukkig ontwikkelt onze uitvoer zich in de goede richting. In November werd zelfs een record bereikt. In die maand namelijk werd fuim 88'/. van onze invoer gedekt door uitvoer, een getal dat aan tijden van weleer doet" denken. Met de woningbouw schijnt het ln da goede richting te gaan. Er komt schot in! Dit jaar zouden volgens het ..Dertig-jaren plan" van minister In 't Veld 35.000 woningen gereedkomen, maar het zullen er wel 40.000 zijn. De bedoeling is dit aantal komende Jaren met aprongen van 5000 nog op te voeren tot 60.000 per Jaar. In 1960 zou men dan door de woningnood heen zijn. En binnen dertig Jaar zouden duplexwoningen en krotten tot het ver leden behoren. ,P 7 Juli hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard hun koperen huwe lijksfeest gevierd. Op beider verlangen is het naar buiten uit «een feestvieren ge worden, maar werd het feit in huiselijke kring herdacht. Alleen hebben 's morgens de garde- regimenten Grenadiers en Jagers, in ver- band met het 120-jart» be,teen van de,e keurkorpsen, voor de. Koningin en de Prins voor het paleis Soestdtjk gedefi leerd De volgende dag ging het Koninklijk paar naar Den Haag, waar in Huls Den feosch het nationaal huldeblijk werd aan geboden door de voorsitter ven het comité mr I,. Kesper. Het natlonaa huldebli k. waarvoor het Nederlandse volk in al rijn geledingen had bUgedrlgen. bestaat uit een aanvulling op het Mel.sner servies van het Koninklijk gezin en uit een antiek Hollands servies, afkomstig uit de Porse leinfabriek te Oud-Loosdrecht. schepping van de 18de eeuwse predikant-dlrecteur- natuuikundige en fabrikant ds J. de Mol. Ongeveer 70 vierk. kilometer Duits grondgebied werd in het voorjaar aan Nederland overgedragen. Er woonden toen 10.000 Duitsers in dat gebied. Foto van het hijsen van de Nederlandse driekleur te Elten en in de inzet een marechaussee, die de „papieren" van een nieuwe ingezetene controleert Een schip op strand, een baken in zee. Maanden lang heeft het Zweedse s.s. C. A. Banck als zo'n baken op het Bloemendaalse strand gezeten. Toen het eindelijk los was gekomen volgde het roemloos einde op de scheeps- sloperij te H.I. Ambacht In de loop van het jaar zijn we langzaamaan bevrijd van de knellende distributiebanden. Cacao opende de rij in Februari, in Mei volgden ijzer, staal en cokes, 22 Juni gingen boter, mar garine, vetten en spijsolie van de bon. 1 Juli kwamen sigaren, sigaretten en tabak vrij; 5 Juli het hout. Na 3 No vember konden de dames weer lapjes, japonnetjes, enz. enz. kopen, zonder eerst een bonnenbalans te moeten opmaken. Even later kon men net zoveel vlees kopen als de porte- monnaie toeliet. En die liet bij de meestert-niet veel toe, want het vlees werd bar duur. De dure prijzen waren het gevolg van het opheffen van de subsidies, destijds Ingesteld om het de consument financieel mogelijk te maken vlees te kopen en anderzijds om de boer in het leven te houdeA. Enige weken hebben we nog goedkoop varkensvlees kunnen eten. maar ook hieraan is een eind gekomen. Wat wij duur vinden, noemen de Belgen goedkoop. Vandaar dat met het vrijkomen van vlees, boter enz. er dagelijks een stroom Belgische huismoeders de grens overkwam om in het goedkope Holland te winkelen. Het liep zo storm, dat vooral in de grensstreken de Belgische winkeliers en beenhouwers steen en been klaagden, zodat ten slotte de Belgische regering ingreep. En dat terwijl de Benelux toch wil aansturen op een vrij handelsverkeer tussen de partners. Op 1 October kwam de Voorunie der Benelux tot stand waarbij groter vrijheid van in- en uitvoer tot stand kwam. Een deputatie van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië bood in Januari van dit jaar aan de leden van het Koninklijk Huis foto-albuir\s aan Bovendien werd aangeboden een ma quette van de door prof. Bijlhouwer ont worpen parkaanleg rond het Huis ten Bosch. Ook de landmacht en de marine boden geschenken aan en op 9 Juli hebben afgevaardigden van het Nederlandse ver enigingsleven voor het Koninklijk paar gedefileerd. Prinses Wilhelmina. wier gezondheids toestand thans niets meer te wensen over laat, heeft dit jaar driemaal een stichte lijk woord voor de radio gesproken, name lijk tegen Pasen. Pinksteren en bij de aanvang van de adventsdagen. De Koninklijke familie heeft de traditie van een jaarlijks bezoek aan Amsterdam in ere hersteld. Bovendien vertoefde de Koningin nog enige malen te Amsterdam tot het ontvangen en afscheidnemen van gezanten. Prins Bernhard bezocht dit jaar veel streken van ons land om zich daar te laten voorlichten over de stand van landbouw, industrie, enz. op het departement van Econo mische Zaken gewerkt aan de uitbi Hard uitbreiding van het internationaal handelsverkeer, terwijl ook alles in het werk werd gezet om te komen tot een vlotter bealings- verkeer. In Februari kwam een overeen komst met Engeland tot stand het handelsverkeer op te voeren. Met Zwit serland werd in Maart een tariefovereen komst gesloten. Dezelfde maand kwamen handelsaccoorden met Italië en met de Duitse Trizone tot stand. In Mei volgden overeenkomsten met Tsjecho-Slowakije. in Juni met Finland en Joego-Slavië. In Juli werden accoorden gesloten met Dene marken. Frankrijk. Turkije en Öost- Dultsland; in Augustus met Noorwegen. Hongarije. Ierland en Zweden sloten de rij. Als laatste en wellicht de belangrijkste overeenkomst rtioet nog worden genoemd de totstandkoming op 5 October van de Voor-Unie der Benelux. DE DETAILHANDEL De omzetten hebben, zoals in de loop van het jaar bleek, in verschillende branches van de kleinhandel het hoogte punt bereikt of zijn daar reeds overheen. De omzetcijfers van aardappelen, groente en fruit, meubelen en dranken zijn aan zienlijk lager dan het vorig jaar. Wat het teruglopen van de omzet ln fruit betreft, dit wordt voor een groot deel toegeschreven aan de sterke daling van de fruitprijzen vergeleken bij het vorige jaar. Het kruideniersbedrijf. dat in het voor jaar een inzinking van 10'/« vertoonde, haalde het in het najaar aardig op en de Octobermaand van dit jaar was ongeveer gelijk aan die van het vorige. Ook met de bakkers was dit het geval. De textiel winkels hebben het na de bevrijding nog niet zo druk gehad als dit najaar en als de prijzen niej zo hoog waren zoü men handen tekort komen om de klanten te helpen. Twee conferenties: de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag en een ge moedelijke conferentie aan een eettafel te Batavia. Van rechts naar links: de Hoge Commissaris van de Kroon dr Beel, minister-president dr Drees en het Australische lid van de Commissie van Goede Diensten Critchly glechts luttele dagen voor de jaar wisseling op 27 pecember kwam eindelijk het sluitstuk op het schier eindeloos lijkende onderhan delen: de overdracht door H.M. de Koningin van de souvereiniteit aan de Republiek Indonesia Serikat. Het jaar was ingezet met de uitvoering van het bevel van de legercommandant in (Van onze parlementaire redacteur) TJET Indonesische prbbleerrt heeft ook in het afgelopen jaar weer in het parlement overheerst en daarmee een domper gezet op het binnenlandse politieke leven, ook al omdat men genoopt was tot de grootst mogelijke samen werking. Anderzijds is deze gedwongen samenwerking van groot belang geweest voor de arbeidsvrede en aldus voor de opvoering van de productie na de jaren van achterstand. Nu het Indonesische probleem is afgewikkeld bestaat er echter alle kans dat in 1950 de binnenlandse politieke strijd opleeft met de kans ook op alle nadelige gevolgen daarvan, tenzij men zo verstandig is in te zien dat het herstel van het economische leven en het leggen van een basis voor nieuwe welvaart, óók een dwingende reden is tot samenwerking voor het levensbelang van het Nederlandse volk. In dit verband is in het afgelopen jaar het voornaamste besluit geweest van de Tweede Kamer, op 12 October, de aanvaarding van het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de maatschappelijke hervorming teneinde door een harmonieuze samenwerking tussen overheid, ondernemers en arbeiders de grootst mogelijke welvaart te bereiken. Het hoofdprobleem is het verkrijgen van Voldoende kapitaal, door besparing en versobering, voor de noodzakelijke uitbreiding van de industrie. In Rusland is voor het bereiken van dit doel het probleem opgelost door het dictatoriaal beknottep van de economische vrijheid van ondernemers en arbeiders, gepaard gaande met onderdrukking van de geestelijke vrijheid, doch Nederland, als eerste land ter wereld, zoekt met eer biediging van de geestelijke vrijheid de oplossing langs de weg van een goed georganiseerde samenwerking tussen overheid, ondernemers en arbeiders. lijke. oprechte, trotse houding van „alles of niets", openbaarde zich ook in de stroe- In het parlement is dit jaar voor het eerst een nieuwe figuur opgetreden, de staatssecretaris. Op 25 Januari werd als eerste benoemd de Rotterdammer ,mr W. C. L. v. d. Grinten, verbonden aan het departement van Economische Zaken, die zijn krachten speciaal wijdt aan de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Op 1 Mei werd de heer W. H. Fockema Andreae benoemd tot staatssecretaris van Oorlog en schout-bij-nacht H. C. W. Moorman tot staatssecretaris van Marine. De raad van ministers onderging wijzi ging doordat op 11 Februari minister Sassen aftrad wegens een conflict over het Indonesische beleid, waarna op 14 Fe» bruari minister v. Maarseveen tijdelijk en op 15 Juni definitief zijn functie overnam. Nadat mr v. Schaik tijdelijk de porte feuille van minister v. Maarseveen had beheerd, werd op 20 September mr Teu- lings benoemd tot minister van Binnen landse Zaken. Oud-minister Fiévez, die zich aan het departement van Defensie had overwerkt, overleed op 30 April. De eerste stappen op internationaal terrein De opheffing van Nederlands traditio nele neutraliteitspolitiek heeft er toe geleid, dat Nederlands positie in de wereld steeds meer internationaal verweven wordt. Het statuut van Europa werd irt de Tweede Kamer op 6 Juli en in de Eerste Kamer op 27 Juli goedgekeurd; het Atlantische pact werd op 19 Juli door de Tweede Kamer en op 3 Augustus door de Eerste Kamer aanvaard. Ook in het verband van Benelux en het pact van Brussel moet Nederland zich meer op internationaal terrein bewegen en het is merkbaar dat onze diplomaten met de nieuwe omstandigheden nog niet ver trouwd zijn. Op het gebied van de buiten landse politiek, waar Nederland gewend i9 geweest zijn eigen zin te doen en het spel alleen te spelen, constateert men thans ln internationale kringen bij de Nederlanders een zekere traagheid, die volgens de Belgen met hun veel langere ervaring ln diplomatieke samenwerking met het buitenland, er ook de oorzaak van is dat Nederland in de Indonesische kwestie aan het kortste eind heeft getrok ken. want in 1946 had Nederland in inter nationaal verband veel meer kunnen bereiken. Een symptoom van die Neder landse traagheid, als gevolg van de eer- ve wijze waarop de Tweede Kamer op 6 April de grenscorrecties met Duitsland aanvaardde, hetgeen de Eerste Kamer op 21 April, met 25 tegen 17 stemmen, pas deed nadat minister Stikker had gedreigd met het aftreden van de regering. Het is niet zo vreemd, dat er ook bij de behan deling van de begroting van Buitenlandse Zaken vele klachten waren. Ook voor de Kamerleden is het interessant lokkende internationaal terrein nog onbekend ge bied. Documenten zonder weerga Belangrijke besluiten van de Tweede Kamer zijn voorts nog geweest op 3 November de goedkeuring van de rege ling voor de materiële oorlogsschade, op 9 September de verplichte verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid en voorts zijn er nog honderden wetsontwerpen aan genomen op het gebied van het onderwijs (het achtste leerjaar krijgt een kans zich tot maatschappijschool te ontwikkelen), de geldzuivering, de bijzondere rechtspleging, de belastingen, de accijnzen, de aard appelmoeheid. de kinderbijslag, de pen sioenen, het krankzinnigenwezen, de na tuurbescherming. de octrooiwet, weder opbouw, enz. teveel onderwerpen om op te noemen. Een speciale commissie van de Tweede Kamer werkt nog steeds met eerbiedwek kende energie aan het onderzoek van het beleid van de Nederlandse regering in Londen tijdens de oorlogsjaren. Op 19 Maart verscheen het eerste deel, op 9 Juni het tweede deel en op 17 December het derde deel van de parlementaire enquête, documenten zonder weerga in onze ge schiedenis. Twee oorlogen Als de uitverkopen buiten be schouwing mogen worden gelaten hebben de huisvrouwen in voor- en najaar bij kruidenier en melk boer voordelig suiker en margarine kunnen kopen, toen de winkeliers gedurende enkele weken een onbloedige, maar grimmige prij zenoorlog voerden om hun omzet te veraroten en klanten te winnen. Maar zij konden zich natuurlijk niet de weelde veroorloven be neden inkoopsprijs te blijven leveren! t Indonesië, generaal Spoor, het vuren te staken. De taak van de troepen werd: „Optreden tegen wanordelijke elementen, die, hetzij alleen of gezamenlijk, de open bare veiligheid in gevaar brengen of die de aanvoer van voedsel en andere nood zakelijke behoeften voor de noodlijdende bevolking trachten te belemmeren pf te verhinderen. De regering was gezwicht voor de drei gementen. geuit in de zittingen van de Veiligheidsraad onder meer stopzetting van de Marshall-hulp. Aan Republikeinse zijde was men niet zo volgzaam. Zo ver klaarde Palar, de vertegenwoordiger van de Republiek in genoemde zittingen van de Veiligheidsraad, dat het verzet zou blijven voortduren tot de algehele uitput ting van de Nederlandse militaire, econo mische en financiële hulpbronnen. En ook met het uitvaardigen van het Republikein se bevel het vuren te staken ging het alles behalve vlot. Het duurde zelfs tot Augus tus eer dat bevel door Djokja werd ge geven. Niettegenstaande de Nederlandse bewij zen van goede wil bleef de Veiligheidsraad .lastig". Onder meer werd aangedrongen einse lei- op het vrijlaten van de Republikeinse ders. die het trig jaar bij de bezetting van Djokja door de Nederlandse tri waren geïnterneerd. Soekarno vei troepen verbleef landhuis aan het Tobameer op Sumatr?. Hatta. Roem en enige anderen op Bapka. na later bleek met al heel weinig bewegingsvrijheid. Het gevolg van een en ander was een ware protestenregen. Terug in Djokja Eind Juni werd Djokja door de Neder landse troepen ontruimd en op 6 Juli keer den Soekarno. Hatta en andere ministers in deze hoofdstad van de Republiek terug. Nederland had dus zijn belofte ingelost, maar het duurde nog een maand tot 3 Augustus eer het Republikeinse bevel afkwam het vuren te staken. En van een vlotte uitvoering van dat bevel kon even min worden gesproken, \yant het heeft nog maanden geduurd eer het tot alle gewa pende Republikeinen was doorgedrongen. Neêrlands goede wil Nog duidelijker ging Nederland zijn goe de wil tonen in een verklaring van zijn regering, dat zij bereid was belangrijk vroeger dan de bij eerv vorige gelegenheid overeengekomen datum van 1 Juli 1950. de souvereiniteit aan de Indonesische regering over te dragen. Bovendien werd voorgesteld een Ronde Tafel Conferentie in Dén Haag te beleggen, waaraan alle partijen zouden deelnemen. Minister Sassen, die zich met de thans gevolgde politiek nie-t langer kon verenk gen, ging heen, om te worden opgevolgd door minister Vah Maarseveen. Toen volgde een tijd van heen en weer vliegen van ministers en experts tussen Amsterdam en Batavia. Van een' Haagse conferentie in Maart kwam natuurlijk niets. Er moest eerst in Batavia en elders in Indonesië nog heel wat gepraat worden eer men van Republi keinse kant erin toestemde naar Den Haag te komen. Op de zogenaamde vóór-icon» ferentie te Batavia kwam ten.slotte in April de Van Royen-Roem-overeenkomst tot stand. v. Royen-Roem-Overecnkomst Moh. Roem beloofde namens de Repu bliek. dat bevel zou worden gegeven het vuren te staken; samen te werken aan het herstel van de vrede en de orde en deel te nemen aan een Ronde-Tafel-Con ferentie in Den Haag. Dr Van Royen stemde, namens Neder land. in met de terugkeer van de Republi keinse regering naar Djokja en vrijlating van de politieke gevangenen. Dr Beel, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, had bezwaren tegen vorm en omvang van hét herstel der Republiek. Hij vroeg en Kreeg begin Mei ontslag en werd opgevolgd door de heer A. H. J. Lovink. secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In die tijd. 25 Mei. overleed generaal Spoor, die juist toen een welhaast onmis bare kracht was; hij werd dpgevolgd door luit.-generaal D. C. Buurman vart Vrt De Ronde Tafel Conferentie Op 23 Augustus een half Jaar later dim Nederland aanvankelijk had voorge steld werd in de Ridderzaal in Den Haag in plechtige zitting de Ronde-Tafel- Conferentie geopend. Het woord „vertrou wen" was niet van de lucht, maar natuur lijk kWamen er ook tal van meningsver schillen aan het licht. Enige malen werd al gesproken over koffers pakken. Maar dan toog men naar „stille" conferentie oorden als De Hooge Vuursche en Chateau Namur waar de geschillen in een sfeer van „vertrouwelijkheid" werden opgelost. Op 2 November kwam de Ronde Tafel Conferentie voor de laatste maal bijeen, ditmaal natuurlijk in plenaire zitting in de Ridderzaal. Na enige hoffelijke toespra ken werden de ontwerp-overeenkomsten Unie-Statuut, Souvereiniteitsoverdracht en Overgangsovereenkomst getekend. Het Indonesische parlement keurde de ontwerpen goed en Zaterdag 11 December had de Republik Indonesia Serikat haar eerste president, ir Soekarno. Begin December hechtte de Tweede Kamer met meer dan de tweederde ver eiste aantal stemmen haar goedkeuring aan het ontwerp en op 21 December volgde de Eerste Kamer haar voorbeeld. Op 27 December tenslotte werd in een plechtige zitting in het paleis op de Dam te Amster dam door H.M. de Koningin de souvereini teit over de Republik Indonesia Serikat overgedragen aan de vertegenwoordiger van deze nieuwe republiek. MOh. Hatta. Intussen ontruimden de Nederlandse troepen de bezette gebieden zonder dat het tot incidenten kwam en trokken naar verschillende plaatsen aan de kust, waar op inscheping wordt gewacht. Enige schepen met militairen zijn reeds in het vaderland aangekomen. JANUARI. Dr Alb. C. Kruyt, de grote zendeling van Midden-Celebes. Ir Joseph Th. Cuypers. bouwmeester o.m. van de Amsterdamse Effectenbeurs en de St. Bavö te Haarlem. S. F. van Oss, uitgever en hoofdredac teur van de Haagse Post. FEBRUARI Henri de Vries, toneelspeler. Ds J. van Dorp, oud-predikant van de Ned. Herv. Kerk te Londen. Dr E. J. W. Posthumus Meyes, emeritus Ned. Herv. predikant. Mr A. Loosjes. oud-secretaris van de Vereniging ter behartiging van de be langen des Boekhandels. APRIL. Prof. K. de Snoo. hoogleraar in de ver loskunde aan de Universiteit te Utrecht. Mevr. A. Noordewler-Reddingius, zan geres te Hilversum. Prof. mr E. S. J. Grimb£re. hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Tilburg. H. M. van Duim, vice-admiraal b.d. A. H. J. L. Fiévez. oud-minister van Oorlog. Henri Hermans, oud-lid der Tweede Kamer, pionier der R K. Arbeidersbewe ging. MEI. Willy Sluyter. bekende schilder uit Den Haag. Generaal S. H. Spoor, opperbevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in In donesië. JUNI. Lucie van Dam van Isselt. schilderes, te Utrecht. Anna Tyssen-Bremerkamp, eertijds een bekende operazangeres. Mr dr J. Wijnveld, advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. JULI. J. Plesman, gezagvoerder van de bij Bari verongelukte Roermond. H. Wallaardt Sacré. kolonel b.d., grond vester van de Nederlandse militaire lucht macht. Dr J. Fockema Andreae. oud-burgemees ter van Utrecht en oud-Commissaris der Koningin van Groningen. AUGUSTUS. Ir G. C. Bouwmeester. oud-Rijksbouw meester en voorzitter van Monumenten zorg. Herman Moerkerk, tekenaar, schilder en schrijver. Jhr dr N. van Suchtelen. schrijver en oud-directeur der Wereldbibliotheek. SEPTEMBER. Mgr dr Th. J. R. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onder- wils en Opvoeding. Mr F. Kranenburg, oud-raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Mevr. Wilbrink Hoitsema-Kok (Trutda Kok), schrijfster van rpeisjes- en kinder boeken. OCTOBER. Mr F. J. van Lanschot. oud-burgemeester van Den Bosch. NOVEMBER. Prof. dr H. N. ter Veen. oud-hoogieraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Prof. dr B- Brouwer, voorzitter van het Nederlandse Kankerinstituut. DECEMBER. Mej. A. L. Schock. directrice Van de particuliere zaken van H.M. de Koningin voor Het Loo en Omstreken. HANDELSACCOORDEN jyjET OUDEJAAR verschijnen de herinneringen, kwebbelende, murmelende oude mensjes, de Sylvester-vrouwtjes, die'van alle kanten komen en de kamermuilen, die giechelen en zuchten, en die zeggen: „Weet je dit nog, weet Later, als de klok goed en wel twaalf uur heeft geslagen, verdwijnen ze, met ce sfeer van kaarslicht en dennegroen. De mensen lachen opgelucht: „Weg met het verleden! Ze steken overal de lichten aan. alle lichten. Een zee van licht valt over witte, feestelijk gedekte tafels. In de kristallen vazen staan witte seringen. „Uren. dagen, maanden, jarenis achter de rug. De radio komt met jazzmuziek. Op straat en in de restaurants wordt gedanst. De lucht is vol confetti en geklingklang van glazen: „Geluk en gezondheid in het Nieuwe Jaar!" Ze gooien aardewerk aan scherven, over het water loeien de sirenes van de boten, hier en daar is het schijnsel van vuurwerk, de herinneringen zijn weer veilig en wel weg, terug naar het verleden. TNAT IS ALTIJD ZO GEGAAN, eeuwen achter elkaar De Sylvestervrouwtjes zijn allemaal zo'n beetje hetzelfde: oud en zeurderig en sentimenteel. Er is er niet één, die'uit de tpon valt. Maar eenmaal met Oudejaar is er iets vreemds gebeurd, toen is per vergissing in die grauwe rijen iets jongs meegekomen, een klein kind. een meisje. Denk nu niet. dat het verleden een janboel is. Alles is daar werkelijk keurig geregeld. Alles staat op kaartsysteem en ieder Sylvestervrouwtje krijgt een over stapte en een papiertje, waarop het adres staat waar ze heen moet. Maar een admi nistratieve fout blijft altijd fnogelijk. In ieder geval, het kleine meisje kreeg net als de anderen haar overstapje en adrespapifrtle. Vader Tijd, die die pape rassen uitreikte, keek wel even verwon derd. maar hij had zoveel aan zijn hoofd Zonder iets te zeggen stapte ze tussen de oude vrouwtjes het verleden uit. Er was niemand, die speciaal op haar lette. Ze hield zich muisstil. Ze verloor de papiertjes, maar dat hinderde niet. ze wist tóch niet wat ze er mee moest doen Ze dacht: „Ik ga zoeken naar een mevrouw met blond haar en een litteken op haar voorhoofd, net als ik „Tiktak, tiktak." zeiden alle klokken Van de stad. „Half twaalf, nog dertig minuten nog negen en twintig De oude vrouwtjes verdwenen naar links en rechts. „Tot straks." fluisterden ze Ze lieten het kleine meisje alleen achter in een bredp straat met grote huizen Voor de huizen waren tuintjes, waar de sneeuw op lage taxishagen en denneboompjes lag In een van die tuintjes, met zijn rug tegen het stammetje van een kale kas tanje. zat de nachtwaker. Zijn brandende lantaarn stond naast hem op de grond. Hij at een erg vet oliebolletje en hij zei tegen het meisje: „Waarom heb je je verkleed?" Het meisje keek hem vragend aan. Zij hèd zich helemaal niet verkleed Zij droeg een tamelijk lang roodgeruit jurkje. Het hoge boordje was afgezet met zwart bandfluweel. Haar zwart# rijglaarzen waren netjes gepoetst en haar blonde krul len. die tot over haar middel hingen, waren boven op haar hoofd opgenomen met een grote, wijd uitstaan de vuurrode strik. „Als je maar weet,"1 ging de nachtwaker verder, „dat je er erg opgedirkt uitziet met dat losse haar Wat loop je hier eigenlijk te zoeken?" Het meisje steunde haar ellebogen op het hekje en staarde ln het licht van de lantaarn. Ze wist heel goed wat zocht, ze had kunnen' antwoorden: „Ik zoek de vrouw, die ik geworden ben." Maar ze zei zomaar wat. Iets heel anders. „Ik zoek een poeS „Zég dat dan," bromde de nacht waker. „Er zit rooie poes In he portiek van nummei drie." Toen de roole poes van nummer drie het meisje zag. zei ze: ,,Ik ben de dochter van de dochter van Mtnet. Je weet wel. alle poezen heetten vroeger Minet." „Tiktak, tiktak." zeiden de klokken. „Nog twintig minuten Het meisje werd onrustig. Wat vloog de i.... „Dochter van de dochter van Inet. zou jij me alstjeblieft willen zeggen waar ze is?" „Ze. ze. wie ls ze?" vroeg de poes snibbig, en het meisje trachtte hals over kop de zaak uit te leggen, wat heel moei lijk was. „Vóór de klok twaalf slaat, zie je," be sloot ze haar relaas, „vóór die tijd wilde lk haar even goedendag zeggen. Ik zou haar zó herkennen, aan dat litteken op mijn voorhoofd, ik bedoel op héér voor hoofd." De rooie poes vond het een verward aan en vraagt mevrouw te spreken. Al licht loop je die dame dan tegen het lijf Ik ga nu maar. Ik wil Nieuwjaar vieren met de zwarte kater van de hoek." Het meisje keerde zich om en belde aan de eerste de beste deur.» Ze werd opengedaan door een prachtige blauw- fluwelen lakei, die „nee, nee. neezei. Even hoorde ze in de verte geroezemoes van stemmen. Even rook ze de geur van punch en gebak. Toen werd de deur zacht, maar onherroepelijk voor haar ge sloten. De tweede deur werd open gedaan door een statige huishoudster. „Nee," zei de huishoudster, „wij willen geen kinder postzegels. We hebben geen ouwe kran ten. We kopen niet aan de deur." De derde deur werd zo plotseling voor haar gezicht dichtgegooid, dat er een slip van haar jurkje tussen kwam te zitten, waardoor ze nog eens moest bellen Bij de volgende deur was er een jongen, die naar haar schopte, en bij de daarop volgende deur een oude hear, die zei. dat het zondig was voor een jongedame om zo laat op straat te lopen Toen het meisje aan de tiende deur belde, was er iets opstandigs in haar hart gekomen. Ze duwde iemand, die haar de verhaal, maar ze begreep toch wel, dat nd zocht, het meisje iemand dame „een lieve „Luister," zei ze, „je belt gewoon overal pas wilde afsnijden, opzij, stormde de gang in, greep een parapluie uit dp koperen standaard, zwaaide die en riep: „Ik wil mevrouw spreken!" Ze had blijkbaar heel hard geroepen. In minder dan geen tijd stond de gang vol mensen. De mensen knipperoogden ln het felle licht van de kristallen lantaarn, want ze hadden urenlang in de scheme rige ealon gezeten om het vlammende haardvuur, waarin ze met verveelde gezichten de verdroogde hulsttakjes van het Kerstfeest opstookten. „Wie Is dat? Wat Is dat?" riepen de mensen. Ze keken kwaadaardig en de vrouw des huizes, een kleine dame In zwart velours chiffon, die zich de hele avond had zitten ergeren aan haar mis lukte permanent, stiet een vreselijke kreet uit: „Ze heeft de parapluie van tante Claslen gestolen. Houd de dief Bliksemsnel schoot het meisje de deur Maanden, komt, brengt bloemen aan, De lucht is bleek met de laatste maan, En het jaar, het jaar is dood! Het jaar is een koud, dood man in huis, En ik wil het begraven met zang tn geruis Van vallende bloemen Het jaar, ach, 't jaar is dood!..,. BlHde maanden van 't dode jaar, voüegt zachter achter de baar Dan toen gij volgdet na elkaar. Armvollen dragend van blijde bloemen... Eerste en laatste maanden, treedt Langs de baar met slepend kleed Uto preevlende lippen noemen Spelend den naam Van 't jaar... Ach, 't schone jaar is dood!... Maanden, die als maagden zijt, Strooit rondóm hem bloemen en kruid1 Hij was een schoon, groot man in zijn tijd. Draagt hem met zangen en klagen uit! Bloemen liggen om 't schone hoofd, Bloemen over de baar Maar het licht, ach het licht is gedoofd In de ogen van 't dode jaar. Gaat nog eenmaal rond de baar. Komt dan wéér... Ziet nog eens naar t dode jaar, Dan niet meer... Zoete Mei, die alttfd lacht 1 Ween niet meer met hangend haar Gij zijt de schoonste van ieder jaar, Ween niet meer, maar wacht: .Oortprtmkelijk Dichtwerk". Wacht met uto zulten ter weierzU, {Koroprojjn drempeljelaehen gevlet: •t U het nieuwe jaar en de bWe Met Wenkt het met bloemen naderbij De koude maand schuilt weg aan den wand. 't Nieuwjaar gaat hddr voorbij... albert VERWIT (ltis-mi). uit. Ze rende door straten en straten en vlak achter haar aan kwam de velours chiffon-dame. De parapluie van tante Clasien had een gouden knop, en goud is goud. „Houd de dief!" Eigenlijk had haar man achter die para pluie aan moeten gaan, maar haar man was een.man van niets. De hele avond maar ginnegappen tegen die idote made moiselle. En ondertussen liet hij alle parapluies het huis uit dragen. Hém een zorg als zij een longontsteking kreeg. En dan die permanent. Ze zou alles kort en klein willen slaan. Ze zou beginnen met dat misdadigerskind daar voor haar ..Tiktak, tiktak," zeiden de klokken, en klikklak, klikklak vlak achter het meisje aan kwam het geluid, dat de hoge- hakschoentjes van de boze dame maakten op het natte sneeuw-asfRlt. „Tiktak, tiktak nog vijf minuten Bij de lantaarn op de hoek van de Mandarijnenstraat, struikelde het meisje over de rooie poes. die bezig was met een schelviskop, het nieuwjaarsgeschenk van haar vriend, de zwarte kater. Flang, daar lag ze. languit in de sneeuwmodder Een seconde later stond ze alweer over eind, maar het was te laat. „Lelijkerd!" De boze dame pakte het kind bij haar roodgeruite pofmouwtjes en schudde het door elkaar of ze alle ergernis van die avond, van dat jaar, van haar hele leven op die manier wilde koelen. ..Ga mee, ik zal je naar de gevangenis laten brengen." Maar het meisje bleef doodstil staan en luisterde hoe de klokken begonnen aan het voorspel van het hele uur. Toen sloeg ze haar ogen op en keek de vrouw recht in het gezicht. En toen Je kunt iemand herkennen aan de blik van zijn ogen. aan de kleur van zijn haar, aan de manier waarop hij lachtDe vrouw en het meisje herkenden elkaar aan een klein littekentje, halfverscholen achter een hooiig gepermanente kuif en de zach te. blonde krullen Van een kind. N JANUARI van dit jaar hadden we tot tweemaal toe een ontmoeting met „nlen,ZfeZ ho°a Pers°n«Pe en zijn verschijning heeft grote indruk op ons gemaakt. Trouwens zo'n belevenis heb je niet iedere dag. Mijn twee vrienden naaaen hem nog nooit eer gezien en wat mijzelf betreft, het was al elf jaar ge eaen, dat ik hem de laatste maal zag. En wel op Rotterdams grondgebied, n.l. op de Vondelingenplaat, waan hij, geëscorteerd door een dozijn grote zilver meeuwen, over vloog. Men begrijpt natuurlijk al, dat wij met een vogel te doen neooen, een koninklijke nog wel, n.l. Zijne Majesteit de Zeearend de grootste van alle arenden. Toen, op de Vondelingenplaat, leek het net een grote bommen werper met een stelletje jagers om zich heen. We hadden reeds vernomen dat ae kolossale vogel, die bijna een meter hoog is en een vlucht heeft van meer dan twee en een halve meter op het vogeleiland de Beer op Rozenburg gesignaleerd was. Hij bleef voor ons echter onzichtbaar; de ene dag werd hij dan juist op Voorne gezien en een volgende maal had men hem in de Wassenaarse duinen waargenomen. In ieder geval hadden we verscheidene malen pech; we kregen de arend niet te zieii. De ogen van het meisje waren groot en vrolijk geworden. Alle lichtjes van de kerstboom schitterden er in en alle spie gelende zonneplekjes op het water van de zee, en al de felle tinten blauw en paars van hyacinthenvelden in het voor jaar. De klok begon te slaan: een, twee, drie „Ik wist niet," zei de vrpuw, „dat iemand zo in de war kon raken door een paar glazen punch Ze kneep haar ogen dicht. Toen ze ze weer open deed, was de hemel rood van bengaals vuur. Er werd geschoten en gejuicht. „Twaalf uur," „gelukkig Nieuwjaar!" Het meisje in het ouderwetse roodge ruite jurkje was weg. Onder de lantaarn lag de schelviskop. en tante Clasiens parapluie met de gouden knop. Bij onze bezoeken aan de Beer dachten we tenslotte helemaal niet meer aan de arend, doch toen we eind Januari aan de Zuidpunt naar de talloze eenden in de Brielse Maas stonden te kijken riep een onzer opeens „kijk daar eens een knaap gaan", waarop een ander onmiddellijk constateerde ..de zeearend". En hij had gelijk. Ogenblikkelijk lieten we ons op het kletsnatte zand vallen en met de kijker gewapend tuurden we de kolosgale vogel na, die in Noordelijke richting precies langs de waterlijn verdween. Wij zagen hem af en toe even terzijde kijken en dan konden wij heel goed het Ïrofiel van zijn enorme haaksnavel zien. oen hij zo ver was, dat we hem rustig staande konden nakijken, bleek eerst welk een grote beroering zijn verschijning onder de rustende vogels teweegbracht. Toevallig was het laag water zodat op de slikbanken voor de kust talloze eenden, meeuwen e.d. stonden te soezen. Toen de arend statig langs hen voorbij zeilde, gin gen alle vogels tegelijkertijd de lucht in, in massale troepen. Een afdeling zwart witte scholeksters trok allereerst onze aandacht, het waren er stellig 3000. Het aantal eenden, dat verschrikt in onze richting kwam aanzetten, was beslist nog groter, zeker 4000 stuks, terwijl er gëen gelegenheid was de honderden meeuwen te tellen. Een groots en fantastisch schouwspel. Weliswaar hebben deze die ren voor de arend op de vlucht te gaan, doch daar hij slechts één vogel slaat als de honger hem daartoe dringt en hij nu als het ware op de vlucht was, konden ze gerust zijn, ofschoon de verschrikte vogels dit laatste natuurlijk niet konden weten. De week daarop hadden wij weer geluk. Net hadden we het laatste duin over gestoken in de richting van de Brielse Maas of wij zagen de arend al op een paal zitten, vlak aan de boorden van dit water. Voorzichtig liepen wij in zijn richting, doch aangezien we enkele honderden meters over het slik moesten afleggen en derhalve geen dekking hadden, slopen wij irf gebukte houding over het glibberige wad. Telkens als wij enkele tientallen meters hadden afgelegd, hielden wij halt om hem eerst te bekijken voordat hij er vandoor zou gaan. Een paar bonte kraaien maakten het hem geducht lastig Zij schenen weinig op zijn aanwezigheid gesteld en deden nu en dan aanvallen op de arend, waarbij zij echter zorgden, dat zij de veiligheid niet uit het oog verloren. De arend trok zich van het gedoe der kraaien hoegenaamd niets aan; met zulk ordinair volk kon hij zich natuurlijk niet inlaten. Toen we ongeveer 250 300* meter van hem af waren, hebben we ons weer op het natte met een kleilaagje bedekte zand neergevleid en hier hebben we hem minu ten lang kunnen bedonderen. De grote romp was roodbruin gekleurd, de sterke snavel geelachtig en de poten eveneens geel van kleur. Daar de staart grijs was en niet wit, zoals bij oude vogels, konden we vaststellen, dat het een jong exemplaar was. Toen wij de vogel enige tijd hadden bekeken, vond hij ons tenslotte wellicht wat al te nieuwsgierig. Op een gegeven ogenblik sloeg hij zijn enorme vlerken uit en zeilde langzaam en uitermate statig zuidwaarts. De bonte kraaien, die' hem te voren nog zo hadden getreiterd, gingen er als hazen vandoor, maar wanneer de arend gewild had. zou hij hen gemakkelijk hebben kunnen Inhalen. Overigens zal hij meer voorkeur hebben voor een malse eendebout dan voor zo'n taaie kraaien- karkas. De zeearend is afkomstig uit Zweden, de Baltische Staten of Rusland en bijna ieder winterhalfjaar worden er een of twee en soms zelfs drie exemplaren in oqs land aangetroffen. Op de Beer komt er nooit meer dan één en op dq Hoge Veluwe komen er wel eens twee tegelijk voor. Als de winter bijzonder streng is, ver trekt hij dikwijls naar het Zuiden van ons werelddeel, waar de temperatuur wat handzamer is. In Maart of April keert hij dan weer naar zijn vaderland terug. In zijn vaderland is de zeearend jaren lang sterk vervolgd met als gevolg, dat er b.v. in Zuid-Zweden, het land van de zeearenden, nog slechts enkele paren over zijn. Thans worden de vogels gelukkig beschermd, waardoor er een kleine kans bestaat, dat de soort niet geheel wordt uitgeroeid. In ons land zijn Alle roofvogels be schermd. nu sedert 1 Februari van dit jaar ook de sperwer, die de enige uit zondering vormde, wettelijke bescherming geniet. Nu kunnen eventuele schutters geen torenvalken, boomvalken of slecht valken meer wegknailen onder het motto „ik dacht dat het een sperwer was". SNUDJAAR verdwijnt, Nieuwjaar verschijnt, Het uur van twaalf breekt aan. Herinnering voert mij terug Lange d' afgelegde baan. Ga ik mijn loop- en rijbaan na, Mijn weg door het verkeer. Dan sla ik (ik wil eerlijk zijn) De ogen even neer. Was ik niet dikwijls onbeleefd En vaak een egoïst? domme me dingen soms, Deed ik geen Terwijl ik beter wist? Ik gaf geen voorrang waar het moest, Ik gaf geen richting aan, Ik reed niet aan de rechterkant. Bleef niet voor 't stoplicht staan. Ik was een zondaar ln 't verkeer. Dat is het juiste woord; Een vijand van de veiligheid, Die het verkeer verstoort. Al heb lk dan geen mens gedood En niemand ook verwond, Ik weet, dat ijc door mijn gedrag Toch mede-schuldig stond. Bezinning wijst het goede pad. Dit geldt thans ook voor mij. 'k Zal zorgen in het nieuwe jaar Dat 'k veilig loop en rij' Niet ik alleen, doch iedereen Zij zich hiervan bewust: Dat veiligheid van het verkeer In eigen hand berust.' Wie zich strak» aan de regels houdt, Voorzichtig loopt en rijdt, Die draagt het zijne er toe bij voor aller ueillpheid.' VIJFTIG JAAR GELEDEN: kleine meisjes en jongetjes, die nauwelijks met het hoofd boven de tafel kwamen, togen op Woensdag- of Zaterdagmiddag naar de dansles. Zwarte lakschoentjes, onberispelijk witte handschoentjes. Naar alle regelen der kunst leerden ze de Weense wals en de polka muzurka en de boston-wals, een compromis tussen Engelse en Weense smaak op walsgebied. De jongetjes leerden correcte buigingen maken en kregen ingeprent, dat ze de leest der „dame" met een elegant gebogen arm behoorden te omvatten. De jonge dametjes werden ingewijd in het maken van hoofse neigingen en het in acht nemen van een ingetogen houding. Jong geleerd, oud gedaan. Op de bals der groten werd onbenspèlijk in toepassing gebracht wat de kleintjes was bijgebracht. Elk jaar kwamen er nieuwe dansen b\j, maar eigenlek waren die toch terug te brengen tot de wals, de polka en dergelijke; alle dansen hadden zekere grond vormen gemeen. Dit ging zo door tot omstreeks 1911. een revolutie uit handschoenen raak ten uit de mode. de heer ging de dame inniger omstrengelen En de one-step was geboren, een eenvoudige, maar voor die tijd revolutionnatre dans. die met onweer staanbare kracht dansclubs, dansscholen en de feestzalen in aristocratische wonin gen binnendrong. De one-step veroverde met één slag de harten van alle dansers. Ze was gemakkelijk te leren en voor velen, gewoon aan de ouderwetse, soms Ingewikkelde dansfiguren, betekende ze een ware ontspanning. Het was eigenlijk een prettig wandelingetje, beter nog: een vrolijke, rhythmische mars. Nu Ja, voor degenen, die zo'n one-step dansten, was het allerplezierigst. Maar de ouderen, dia toekeken, waren diep geschokt. Er stond hun nog meer te wachten! Nog waren ze er niet aan gewend of er kon digde zich een nieuwe dans aan. Men sprak er al over nog vóór ze de dansvloer had bereikt. Men sprak er over? Dit is te zacht uitgedrukt! Er was al schandaal over, vóór men de dans zelfs had gezien, alleen al door wat er over werd gepubli ceerd. Zó raar als men het lichaam bij die dans moest houden en zulke gewaagde figurenDeze geruchtmakende dans, geboren in Argentinië en het eerst door gedrongen in Frankrijk en Engeland, waar Foei! In 1911 gaat een kreet van veront waardiging door de wereld over een go aanstootgevende dans als de tango. 1913: de furlana, in Italië „dans van de Paus" genaamd, omdat Zijn Heiligheid deze liever zag dan de tango. ze met gejuich werd begroet en ver boden deze dans was de tango. Ouderen herinneren zich hoe ieder zich opwond over die schaamteloze dans: in Amerika werd een ware kruistocht met de geestelijkheid voorop georganiseerd tegen de tango. De Engelse bladen hielden enquêtes onder bekende persoonlijkheden, politici en leden van de hoge adel, aan gaande de vraag of ze pro of contra de tango waren. In Frankrijk ontstond na tuurlijk „i'affaire du tango" en in alle landen meenden brave huisvaders hun dochters in bescherming te moeten nemen tegen de gevaren van een zo zedeloze dans Zelfs dansleraren zagen in, dat de tango te gewaagd was. maar daar ze toch ook veel aantrekkelijks had. beijverden ze zich de nieuwe dans te kuisen. Dans van de Paus Het verhaal gaat, dat een Italiaanse dansleraar een avond organiseerde voor Öames en heren uit hoge Romeinse krin- 1926: de charleston doet haar intrede. gen. onder wie een kajrdinaal. Na het souper kondigde de dansleraar aan, dat hij met zijn vrouw een dans zou demon streren zonder evenwel de naam te noemen. Na de dans luid applaus en een glimlachende kardinaal. Toen onthulde de leraar, dat hetgeen men-had gezien, de gewraakte tango was, natuurlijk een fat soenlijke versie van de oorspronkelijke Argentijnse dans, maar toch: de tango! Zo werd de kardinaal ontwapend, wat niet belette, dat Paus Pius X toch niets van het nieuwe ding wilde weten. Tijdens een audiëntie zag prinses Antic! Mattel, een leerlinge van bovenbedoelde dans leraar, kans de Paus te verzekeren, dat haar beide dochtertjes de tango hadden lere,n dansen op een wijze, die inderdaad geen aanstoot kon wekken. Waarop de Paus glimlachend antwoordde: „Maar waarom zulke lelijke buitenlandse dansen Introduceren in onze balzalen? Ik herin ner mij. dat, toen ik in Vehetië was. daar de furlana werd gedanst, een gracieuze, hoofse dans." De dansleraar, die hoorde wat de Paus had gezegd, liet er geen gras over groeien. Nog geen maand later introduceerde hij de furlana, die hij ^.de dans vart de Paus" noemde en die eert tussenvorm was tussen de Napolitaanse tarantella en de Romaanse saltarello, een dans in acht figuren, die de ontmoeting en het weer uiteengaan van twee geliefden symboli seerde en waarbij lichamelijke aanraking tussen de dansenden werd vermeden. Overeenkomstig de wens van de Paus bleef deze dans. althans in Italië, op het programma van elk bal staan, maar na het uitbreken van de oorlog in 1914 keer de men terug tot de one-step, die overal in Europa vaste voet had gekregen. In de leer bij de negers Tijdens Wereldoorlog I deden de eerste jazzbands hun intrede en omstreeks 1918 kreeg men de foxtrot, die men nog altijd kent als quick-step- en die eigenlijk de grond vormt voor alle dansen, welke we sindsdien hebben gekregen. Want sedert 1919 is er bijna geen jaar geweest of het leverde een nieuwe dans op. Zo ontstond in 1920 de hesitation (letterlijk „aarzeling"), een langzame dans. die in 1922 werd opgevolgd door de shimmy, die met vuur werd gedanst door de slanke meiskes dier dagen met haar Jongenskopje. De opwindende shim my ging in de jaren 1923 en 1924 over ln de blues, gedanst ln hetzelfde rhythme als een langzame fox met kwijnende be wegingen. En daar kwam in 1926 ineens de charleston opdagen, genoemd naar de stad in Zuid Carolina De beruchte neger dans. die via Engeland Europa binnen drong. De charleston werd met hartstocht gedanst. Natuurlijk vormde zij een dank baar onderwerp voor de tekenstift van caricaturisten. Zo publiceerde het Engelse tijdschrift „Sketch" een plaat onder de titel „De schokken van de charleston", waarop men een dienstbode zag afgebeeld, die ontzet op de drempel van een balzaal blijft staan, waar de avond tevoren de gasten zich aan de nieuwe dans hebben overgegeven. De vloer is bezaaid met de meest verschillende voorwerpen: brillen, doosjes, armbanden, sleutelringen, parel snoeren, bankbiljetten Nieuwe schokken Ook het succes van de charleston was echter van voorbijgaande aard. Het pu bliek kreeg spoedig genoeg van al dat gespring en bovendien ging de mare, dat deze dans schadelijk was voor de gezond heid der dames. Zo kreeg de black bottom een kans. eveneens een neger dans. maar toch reeds veel kalmer dan de charleston. En we komen dan aan het jaar 1930. een jaar. waarin de wereld van de dans opnieuw werd opgeschrikt. Toen immers werden, kort na elkaar, de rumba en de cucaracha ingevoerd, resp. uit Cuba en uit Zuid-Amerika. alle twee dansen, waarbij schokkende bewe gingen werden gemaakt. Hiermede is echter de evolutie van de fox niet tot staan gekomen, want vervolgens kregen wij de swing, daarna de slowfox (langzame foxtrot) en de t a p. Vlak vóór de tweede wereldoorlog werd bijpa uitsluitend de 8 1 o w-f o x gedanét, een niet-vermoeien- de dans. Nauwelijks zweeg het kanon in 1945 of er ontstak, evenals na de vorige oorlog, een ware danswoede. De dansers in de bevrijde gebieden haastten zich de b o o g i e-w oogie en de jitterbug te leren van de Amerikaanse soldaten, dynamische dansen met sprongen en open figuren, die vooral de jeugd beoefende als een sport. Spoedig echter bleken deze dansen niet voor de balzaal geschikt, daar. bij al die open figuren de paartjes vaak tegen elkaar botsten, in elk geval elkaar hinderdert. Zelfs in grote zalen was er voor deze dansen dikwijls niet genoeg ruimte. Met dat al bleef men behoefte gevoelen aan veel beweging en zo kwam de rumba terug en drong de s a m h a zich naar voren, een dans, die afkomstig is uii Brazilië. Een vrolijk geval met onnatuur lijke bewegingen. Om voorwaarts te gaan zetten de dansers een voet'achteruit! Daarbij maken ze wiegende bewegingen op dezelfde plaats, voor- en achteruit deinend. Tenslotte worden verschillende figuren rechts of links gemaakt. En nu de raspa In 1948 kwam uit Zuid-Amerika een rustiger dans. de bolero, die wordt gedanst op de klanken van sentimentele, melodieuze muziek. De dansers moeten elkaar bij voortduring in de ogen kijken, eikaars polsen strelen en af en toe lijkt het of ze ln extase geraken of als in een droom voortdansen. Het nieuwste op dansgebied is de raspa, een vinding van de Italiaan Bruno en voor het eerst deze zomer in Italië gedanst in een tijdperk, toen de mensen voor alles behoefte hadden vrolijk en zorgeloos te zijn. De muziek, waarop deze dans wordt uitgevoerd, is een men gelmoes van one-step, samba en taran tella: afwisselend worden levendige be wegingen met armen en benen gemaakt Tot slot vallen dame en heer om beurten op de knieën, terwijl de andere handen klappend om de knielende ronddraait (de Mexicaanse ..shuffle"). Zal deze Italiaanse nieuwigheid de dancings van overig Europa bereiken? Op dit gebied is alles mogelijk!

Goudsche Courant | 1949 | | pagina 4