A SPORTPRAET Woningnood in Frankrijk een bijna onoplosbaar probleem Een land op de knieën In het jaar 2000 MARINUS Flipse wederom in ons land Sir Stafford Cripps lachte blij Verdediger van voor de Van der Waals rechter De Fransman heeft niet veel geld voor zijn woning over1 Vóór 1970 geen verbeterjng te verwachten De K.A.B. 25 jaar Twee man van jacht vermist Voormalig K.N.I.L.-soldaat vermoord Verhoging van loongrens voor het Ziekenfonds Schuttersgilde 500 jaar Meisjes in uniform OVERBODIGE ZORGEN OVER BRITSE VROUWENCOR^S wordt door de overwinnaar opgeholpen Zeer veel Japanners baden in weelde DE In wasketel verdronken Tankschip voor Noorwegen GRIEKENLAND BOUWT AAN TOEKOMST VAN ZIJN JEUGD Jeugdige politieke delinquenten op eiland Leros Voorspellingen van Amerikaanse Jules Verne ZÏÏZÜTZ 'rX'io^ Regering van Israël houdt voet bij stuk Huwelijksreisjes naar Venus En muzikaal wereldreiziger Inspannend maar interessant Een gulden op bon 544 Verhoging kapperstarieven „Ik hen volkomen tevreden DE REIS VAN PRINS BERNHARD NAAR DE WEST Een economische goodwill-missie De aanvallen op Garoet SLECHT "„GENEES-VLEES" - ZEGGEN SOMMIGE MENSEN... Europa produceert te veel staal Indonesische pers trekt van leer tegen Australië Iloogoventournooi Mr v. d. S. moet zich beweringen Uit kas van zijn co llega's gestolen Historische vondsten in Italië van Eric Wil verantwoorden voor in brochure TWEEDE BLAD - PAGINA 2 VHÏÏDXO B 7XITOXRIIW (Van onze Parljse correspondent) "TlOOR DE MOEILIJKHEDEN met de -L' begroting (die de regering in enkele weken tijds twaalf malen noopten .de vertrouwenskwestie te stellen) heeft Bi- dault zich genoodzaakt gezien, onder vele andere hoofdstukken, ook dat van de wederopbouw ingrijpend te amputeren. In plaats van de 380 milliard francs, die de minister van wederopbouw, Claudius Petit, had gevraagd de totale begroting bedraagt ongeveer 3000 milliard zal hij er slechts 250 ontvangen. Met als conse quentie natuurlijk een sterke vertraging van de wederopbouw. Enige tijd geleden verklaarde deze minister, dat Frankrijk gedurende 45 jaar maandelijks 25.000 wo ningen zou moeten bouwen om aan de ergste tekorten te kunnen voldoen. Maar aedert 1945 kwamen er in het geheel niet meer dan 100.000 tot stand. Wanneer dit tempo wordt gehandhaafd zal het 1970 worden, alvorens alleen nog maar de tijdens de oorlog verwoeste huizen zullen zijn hersteld. Oorspronkelijk had men op 1960 gerekend, wat ook nog maar een bescheiden opzet was, zoals iedereen wist, die, gelijk wij. met eigen ogen had gezien onder welke mensonwaardige omstandig heden vele oorlogsslachtoffers in Norman- dië *n in andere verwoeste gebieden leven. De oorlog heeft de woningnood ver scherpt, maar de oorzaken liggen dieper. Ook vóór de oorlog was de toestand op vele plaatsen al onhoudbaar geworden. Ongeveer een kwart millioen mensen leefde op het platteland in krotten, kip penhokken en stallen, die officieel onbe woonbaar zijn verklaard, of dat althans behoorden te worden. In een stad als Rouen beschikt de helft der huizen nog niet over waterleiding. Tachtig procent WC Franse wonin®en bezit geen eigen De oorzaak ligt dus dieper. Ten eerste op psychologisch gebied. De Fransman is nu eenmaal niet gewend en niet bereid aan z(jn woning veel geld te spenderen. Over het Jaar "1948 gaf Frankrijk uit aan tabak, sigaren en sigaretten 104 milliard. Aan loterijen eii wedstrijden 57, aan alco hol 40 en aan Büizenhuur30 milliard. Dat was niet meer dan 1 procent van het nationale inkomen. Sedertdien heeft de regering bepaald, dat elke drie maanden de huishuiH* met 30 procent mag worden opgeslagen. Maar wanneer in 1954 aan die periodieke verhogingen een einde is ge komen. dan zal de Fransman gemiddeld toch nog niet meer dan 6 procent van *Un Inkomen aan behuizing besteden Dat Is aanmerkelijk minder dan in andere landen, waar dat percentage tussen de 20 en 30 ligt. De directe consequentie van deze onwil der Fransen geld voor hun woning uit tè trekken, is natuurlijk dat niemand op het Idee komt in huizen zijn geld te gaan beleggen. Er wordt dus weinig of niet gebouwd, uit eigen initiatief. En daardoor is de techniek van het bouwen op een primitief plan gebleven. Om een zelfde huis in Frankrijk, Engeland en Amerika te bouwen worden er resp. 25.000, 9.000 en 4.500 werkuren vereist. De bezwaren voor de aannemers zijn dus tweeledig: Ten eersté kost het bouwen veel te veel en ten tweede kunnen er na voltooiing nooit huren worden gevraagd, die de exploi tatie- en bouwkosten kunnen dekken. Gevaar voor volksgezondheid Het is duidelijk, dat alleen van staats wege de stoot te verwachten is, die deze vicieuze cirkel zou kunnen doorbreken ■Z°a.!?. «"«I onttrekt de regering rteh steeds meer aan haar taak. Afgezien noa van menselijke motieven, valt dat ook om economische redenen te betreuren Do wyabare°°invlïipr? duidellJk »<">- Te™unide?°lnhp i8n"™nkoUk" oMni i j 'c- zi3n gestorven, is dit wnrit volkswijken, waar in krotten wordt gehuisd. 390. Deze slachtoffers Sh«?(00rk?e staat worden verzorgd. ult8erekend, dat de ge nezing van één t.b.c.-patlënt de staatskas evenveel kost al9 de constructie van een woning met vüf kamers... iemand, die met veel naïveteit begaafd is, zal nu mis- dan 7ulto8gen: 2ljn de Franse ministers sleohto rlw mens?n en bovendien zulke slechte rekenmeesters, dat ze zelf niet bestendig6 .onhe"en hier door hen bestendigd worden Het tegendeel mag aannemen. Het ongejuk ls slecht dat in F7agnVrykanw5r5tPCeoifendSPdee re°gï wZenlÖrTn""' WBt Sedaan 20U trï!wt,12?"3arig butaan der Nederlandse tevmwn beiderebeweging üi haar tegenwoordige vorm zal op Dinsdag 10 Januari te Utrecht worden gevierd Hier aan wordt tevens verbonden de viering ZE", het zilveren jubieum van de heer A. m? de Bruijn als voorzitter van vak- en •ders ga" 3 der Katholieke arbei- In de grote gehoorzaal van het jaar- k!^3S^0ÜW1»?1 om half elf de officiële herdepkinsszitting een aanvang nemen met muzikale opluistering, zang en decla matie. De herdenkingsrede wordt uitge sproken door dr A. A. Olierook, directeur van het A. C. de Rruijn-ii*3tituut voor sociaal-economische vorming. waarna korte toespraken volgen van kardinaal De Jong en van de minister van Sociale Zaken mr A. M. Joekes. Het woord wordt voorts nog gevoerd door Jan Maenen, namens de diocesane bonden. Th de Groot namens de vakbónden. prof. dr W. Bronk- horst namens de Instellingen en A. van der Horst namens de kajotters. Van het eiland Borkum wordt gemeld, dat een volgboot van het Duitse jacht Grey Fox is gezonken. Twee man worden vermist. In een kampong aan de zuidelijke stads grens van Bandoeng is een voormalig soldaat van het K.N.I.L. vermoord gevon den In een put bij een verlaten woning.» Het slachtoffer was, na 3 jaar dienst, sedert 2 weken woonachtig in de kampong Tjldjerah. Het lijk droeg de sporen van worging. Omtrent de identiteit van de moordenaars en de beweegredenen tot de moord tast de politl«^|og in het duister. Gedemobiliseerde militairen in Australië welkom De heer Percy C. Spender, de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik te Djakarta vertoeft, deel de aan de pers mede. dat hU met de heer Hirschfeld o.a. besprekingen heeft ge voerd over de emigratie naar Australië van gedemobiliseerde Nederlandse mili tairen. Australië ls verlangend om deze op te nemen, aldus de heer Spender, die op de vraag of dergelijke gedemobiliseer- den. die gehuwd zijn met vrouwen van gemengd bloed, ook welkom zijn. ant woordde, dat de nieuwe Australische regering op een meer liberale en humanê wijze de blank-Australië politiek zal toe passen* dan tot dusver geschiedde. Hij legde er echter de nadruk op, dat de blank-Australië politiek in de eerste plaats een economische politiek is en door elke Australische regering zal worden gehand haafd.. De nieuwe Australische regering heeft de kwestie van de vliegverbinding door de K.L.M.^met Australië in beschouwing. Nieuw Guinea heeft, naar de heer Spen der vertelde, geen onderwerp van bespre king uitgemaakt met minister-president Moh. Hatta. De heer Spender deelde verder mede, dat Australië verlangend ls. handelsrela ties met Indonesië te vestigen, In verband hiermede deelde hij mede. dat Australië worstelt met een tekort aan benzine en gaarne benzine zal invoeren. Belangrijk in dit geval is echter de kwestie van de betaling: in sterling of in dollars Een der doelèinden van 's ministfrs bezoek aan In donesië is om na te gaan hoe de handels betrekkingen zich in het beltyig der beide landen zullen kunnen ontwikkelen De Vereniging van Raden van Arbeid, de Federatie van Bedrijfsverenigingen, de Ziekenfondsraad en het Centraal Overleg van Ziekenfondsorganisaties hebben aan de betreffende uitvoeringsorganen gead viseerd, om in afwachting van de tot standkoming van een deze materie rege lende wet. voor arbeiders, die op 31 De cember 1949 verplicht verzekerd waren krachtens ziektewet en ziekenfondsenbe- sluit en wier loon op of na 1 Januari 1950 boven ƒ3750 stijgt, doch ƒ4500 per jaar niet overschrijdt, de verzekering voors hands te handhaven. Vertrouwd wordt, dat alle belanghebbenden hieraan de no dige medewerking zullen verlenen. Het schuttersgilde St Sebastiaan te Hll- varenbeek viert in Augustus van dit jaar zijn vijfhonderdjarig bestaan. Een inter nationaal feest is in voorbereiding. Cultureel festival voor arbeiders De Arbeidersbond voor Cultuur or ganiseert van 18 tot en met 26 Maart een cultureel festival te Amsterdam. In het voornemen ligt een zangersfeest te hou den in de beide zalen van Bellevue op 26 Maart. Ongeveer 20 koren uit het ge hele land zegden medewerking toe. Voorts staat een wedstrijd van amateur-toneel verenigingen op het programma en ten slotte zullen concerten en filmvoor stellingen worden gegeven. Voor elke voorstelling zal de toegangs prijs ten hoogste zestig cent bedragen. Een werkcomité, bestaande uit de dames Mary Smithuijzen, Lien Pos van Amerongen, Jeanne van Gelder-Scheffer en Ferd. Sterneberg is belast met de on- ganisatie van het festival. In Brooklyn werd een tweeling geboren, het meisje 19 minuten na de jongen, met het gevolg dat Harold (links) nog uit de eerste helft der twin tigste eeuw stamt, maar zijn zusje Coleen uit de tweede helft. Maar de gewone pan gewoon blijft T)E JAARWISSELING geeft steeds aanleiding de rekening op te maken; particulieren en staten stellen vast hoe zij er economisch voorstaan en wat de laatste betrèft kijken ze ook eens hoe het hun buren gaat en zelfs hoe hun vroegere vijanden reilen en zei len. Wat Japan betreft, hiervan kan slechts worden gezegd, dat het zich, economisch gesproken, in blakende welstand bevindt. De wonden, welke de oorlog daar ge slagen heeft, zijn zo goed als geheel ge nezen. Vier jaar geleden was Tokio, op twee na de grootste stad ter wereld, voor de helft verwoest; niet minder dan 760.000 huizen en andere gebouwen lagen in puin tengevolge van bombardementen uit de lucht. Men 'zag vrijwel geen straatver lichting, zodat de rovers ér vrij spel had den. Auto's waren er niet meer en alge meen heerste armoede. Nu straalt Tokio weer in een zee van licht en zelfs overdag zjjn ze niet zuinig met electriciteit vaak wordt vergeten de lantaarns uit te draaien. De grote ma gazijnen in Tokio's hoofdstraat, de Ginza. waar men in 1945 zelfs geen buisje aspirine kon krijgen, zitten nu ópgepropt met alle mogelijke artikelen, van tandenstokers af tot avondtoiletten toe. De meisjes in de kantoren zijn beter ge kleed dan voor de oorlog. Restaurants, bioscopen, schouwburgen en nachtclubs maken uitstekende zaken. In de beneden stad van Tokio, onmiddellijk naast het Dai Ichi gebouw, waar generaal MacArthur zijn hoofdkwartier heeft gevestigd, is men begonnen met de constructie van een reus achtig. acht verdiepingen tellend gebouw, dat wórdt opgetrokken uit staal en dat een geheel plein beslaat. Er worden een hotel, kantoren, winkels, een garage, post- en telegraafkantoor, banken en nog allerlei andere zaken gevestigd. De luxe nacht-sneltrein, die voor de oorlog tussen Tokio en Osaka liep, ls op nieuw in de dienstregeling opgenomen en hoewel een plaats in de slaapwagen voor de tien uren durende reis een kleine ze ventig gulden kost, is er geen ruimte ge noeg voor alle gegadigden. Uit dit alles blijkt wel. dat de economische positie van Japan in de laatste tijd sterk verbeterd is. De inflatie is gestopt en de belastingdruk is verminderd; de tegoeden bij de spaar banken zijn gestegen en de bedelaars, die In resten van hetgeen eens een uniform was geweest, rondliepen, zijn volkomen uit het straatbeeld verdwenen. Verder zijn er de laatste tijd drie nieuwe dagbladen verschenen en een daarvan heeft reeds een oplaag van 60.000 exemplaren. Harder werken |E INDUSTRIE staat nog wel niet op vooroorlogs peil, maar de productie is toch reeds 80°/» van vóór de oorlog. De oogst was in 1949 op één na de beste, welke Japan ooit heeft gehad en sedert de be zetting is het sterftecijfer verminderd. Terwijl Japan voor de oorlog 50°/» van zijn inkomen besteedde voor oorlogstoe rusting vergt de bezetting thans slechts 18'/. van het nationale inkomen. Daarbij ontvangt Japan dagelijks een millioen dollar van Amerika. Een merkwaardig verschijnsel is, dat men naast grote rijkdom ook diepe ar moede ziet. De arbeiders verdienen ge middeld ongeveer 18 gulden per week en ongeveer 70*/» hiefvan moeten ze voor hun voeding besteden, maar degenen, die de wegen kennen, kunnen snel rijk wor den. Een onderdaan van de geallieerden, die in de winkels van het bezettingsleger terecht kan, behoeft elke dag slechts zes pond koffie te kopen en ze weer te ver kopen aan de zwarte handelaren om ver der rustig te*kunnen leven, terwijl de Ja panse „zwarte piet" door de verkoop van Amerikaanse koffie en sigaretten zijn ver mogen snel ziet stijgen. Er zijn tal van min of meer twijfelachtige manieren om rijk te worden, zodat degene, die er warmpjes bijzit en zijn geld sedert de be- zetting heeft verworveh al spoedig ver dacht wordt het niet op fa soenlijlke wijze te hebben verkregen. Gelukkig hij, die kan aantonen, dat hij het op eerlijke wijze heeft verworven. De2 gewone arbeider heeft weinig kans tot welstand te komen. De Japanse minis ter-president Sjigeroe Yosjida zorgt er wel voor. dat de gewone man de gewone man blijft. Alleen zullen de arbeiders in de toekomst stevig poot-aan moeten spe len. want op de industriëlen wordt druk uitgeoefend de productie op fè voeren tot 150"/» van het vooroorlogse peil. Maar in de tempels bidden de Japanners tot Myo-O, hun Vuurgod, dat generaal Mac Arthur, die binnenkort zeventig jaar wordt, het eeuwige leven moge hebben. Ze werken hard, waarom zouden ze niet dansen IN ALLE TALEN van West Europa wordt geschreven en gesproken over bepaalde toestanden in Duitsland, zodat het geen wonder is, dat de ouders van de Engelse meisjes, die dienen in het Vrouwencorps in Duits land of Oostenrijk, de schrik om het hart is geslagen. Waar zijn hun doch» ters terechtgekomen? Een vrouwelijk lid van het Engelse Lagerhuis heeft dl vraag gesteld of Engelse meisjes, die in Duitsland en Oostenrijk deel uitmaken van de bezet tingstroepen, genever kunnen krijgen. Shinwell, minister van Öorlog, antwoordde Hierop kortweg: „neen", maar een vrouwelijke reporter van de Picture Post zegt. dat de minister het mis heeft, want hij had „ja" behoren te antwoorden. Zij zegt spottend, dat ze meisjes echte genevér heeft zien drinken in het Kurhaus in de garnizoensstad Bad Oeynhausen, op ,haar vrije Vrijdagavond. En wat erger is, spot de journaliste verder, „de meisjes hebben mannelijke vrienden, die zij ech ter uitsluitend zoeken onder Britse militairen, en het komt zelfs voor, dat men een Engelse vrijwilligster hand in •hand ziet gaan met een Brits soldaat. Enhet gebeurt zelfs, dat de vrienden op bezoek worden genodigd in de „mess", do cantine van het vrouwelijke corps. Hier worden wel geen spiritualiën ge schonken, maar wel een soort van stout ener wordt gezongen en gedanst! „Was het anders dan had ik mijn ogen niet kunnen geloven", zegt de journaliste, want dan had ik óf moeten menen, dat de meisjes mij voor de gek hielden óf dat ze onder een zo grove, ondraaglijke tucht stonden, dat ze zelfs in haar vrije tijd geen normaal leven mochten leiden. De meisjes doen heus niets ergers dan wat de meisjes thuis in Engeland doen. Daar gaan ze 's Zaterdagsavonds immers ook naar een dancing! En als het dansen ge daan is, kan het leger een heel wat betere contróle op de meisjes oefenen dan de meeste ouders vermogen te doen. De journaliste zpg hoe twee bomen van vrouwelijke militaire politie-agenten de meisjes vóó middernacht naar huis escor teerden. Natuurlijk zijn er meisjes maar het zijn uitzonderingen die menen het er in Duitsland of Oostenrijk van te kunnen nemen. Meisjes die zich aan drank te buiten gaan en verkeerde omgang zoeken wel. zulke meisjes worden eenvoudig eens voor zes maanden terug naar Engeland gestuurd om tot bedaren te komen De vraag is dan ook niet, aldus de jour naliste, of de Engelse meisjes in het Britse bezettingsleger zich, behoorlijk ge dragen of bijzondere morele gevaren lopen, maar wel of zij daarin nodig zijn. Haar antwoord op die vraag luidt op grond van haar onderzoekingen beves tigend Vervanging van Duitsers In de eerste plaats is het goed, dat er vrouwelijke officieren worden gevormd, zodat ze, in geval van oorlog, in korte tijd een zo uitgebreid vrouwenleger kun nen opleiden als waaraan in de vorige oorlog behoefte bleek te bestaan. Maar er ls nog een tweede en misschien belangrijker reden: op het ogenblik zl)n tal van Duitse burgers in dienst van het Britse bezettingsleger: ze besturen vracht auto's. fungeren als boekhouder of typist, werken in opslagplaatsen van levensmid delen en als kassier in betallhgsbureaux. Nu meent men in Britse militaire kringen, dat het de positie van het bezettingsleger verzwakt, wanneer zoveel Duitse burgers daarin vrij belangrijke functies vervullen en daarom zag men gaarne, dat veel meer Engelse meisjes In het leger dienst namen teneinde de Duitsers de laan uit te kunnen sturen. De vraag is verder wat voor soort meisjes thans reeds dienst hebben ge- rtomen want de Engelse ouders maken zich niet alleen ongerust over de mannen, met wie de meisjes in aanraking komen, maar ook over het vrouwelijk gezelschap, waarin ze dagelijks verkeren. Wel het zijn keurige mei9jes, meisjes, die soms een Russische grammaire met zich mee dragen omdat ze al Frans en Duits kennen en nu de gelegenheid waarnemen ook nog Russisch te leren. De meeste meisjes nemen geen dienst om van huis weg te komen, maar om zich een onafhankelijk bestaan te verschaffen. Gelukkig worden de meisjes weinig geplaagd met excer- ceren of parade houden. Eigenlijk wordt alle militair gedoe zo ver mogelijk van haar gehouden. Over het algemeen zijn de leden van het Vrouwencorps in het Britse bezettingsleger gezonde, nette, vrolijke en hardwerkende meisjes, maar., echte meisjes, geen kenau's of militaire man-wijven. Het Britse ouderhart kan dus gerust zijn! Gekleed als Poolreizigers trokken dezer dagen zeeverkenners een slee met uit rustingstukken door de onbesneeuwde straten van Londen om de aandacht te vestigen op de tentoonstelling over het Poolgebied, die zij hebben georganiseerd op de Discovery, het schip waarmee kapitein Scott destijds naar de Zuidpool is gegaan. Een anderhalfjarig dochtertje van het gezin K., wonende aan de Korteweg te Apeldoorn, is in een met Water gevulde wasketel gevallen en verdronken. Het eerste na de oorlog te Amsterdam gebouwde motortankschip zal Zaterdag a.s. van een der hellingen van de Neder landse Dok. en Scheepsbouw Maatschappij te water worden gelaten. Dit schip, met een laadvermogen van 16 000 ton, werd ge bouwd in opdracht van de Noorse rederij J. Ludwig Mowinckels te Bergen. Het is het eerste vaartuig van een serie van zeven van hetzelfde type, alle voor Noorse rekening. Tot nu toe is nooit een tanker van dergelijke afmetingen in Nederland gebouwd. Het schip zal de naam Grena krijgen. Doodstraf voor landwachter De bijzondere strafkamer van de recht bank te Assen heeft de voortvluchtige op- perstormlelder van de Nederlandse Land wacht in Drenthe, Jacobus Petrus Philip- pa uit Assen, overeenkomstig de eis. tot de doodstraf veroordeeld. Phillppa organiseerde als waarnemend districtscommandant der beroepsland wacht tal van razzia's en andere acties en trad op tegen de binnenlandse strijd krachten. Voorts spoorde hij de beruchte Norger-bloedploeg tot nog grotere ter reur aan. Hij was tevens lid van de Waf- fen S.S. pRIEKENLAND HEEFT, evenals wij, *jr zijn vraagstuk betreffende de politieke delinquenten en onder hen zijn enkele honderden jongelui beneden 20 jaar. Tij dens de jongste burgeroorlog zijn ze op de een of andere manier aan de zijde van de communisten gekomen en nu tracht men ze tot goede Griekse burgers op te voe den. In Maart 1949 nam het Griekse Nationale Instituut, waarvan koning Paul voorzitter is. dit werk ter hand. Men begon met enige jongens onder te brengen in hetgeen heel zachtzinnig „Koninklijk Technisch In stituut" wordt genoemd, als ware er geen sprake van dwangopvoeding. Dat instituut bestaat uit een reeks afgedankte Italiaanse tenten en barakken op het eiland Leros. Op het ogenblik worden hier zevenhonderd jongens „her-opgevoed". Hun leeftijd va rieert van 14 tot 20 jaar en ook hun ont wikkelingsgraad en lichamelijke gesteld heid lopen nogal uiteen. Maar allen zijn de zonnestralen, die op kunstige wijze zul len worden opgevangen en gedistribueerd naar behoefte. De grootste verandering zal er In onze stoffen bevat welke ons lichaam nodig De kwestie-Jeruzalem Tilden, het debat In het Uraültoehe narlement over de buitenlandse politiek heeft de minister.present. D.vld Ben Goerion. verklaard, dat van heden af Jeruzalem de facto en de Jure de hoofd- stad van Israël is. Ben Goerion verklaarde verder, dat Israël meer dan wie ook eerbied voor de V N koestert, doch dat de beslissing om Jeruzalem te Internationaliseren de Isra ëlische regering er toe verplicht heeft, haar zetel onverwijld naar deze stad over te brengen. Ann de Christelijke wereld gs/t Ben Goerion de verzekering dat de Israëlische regering zonder enig voorbehoud zal in staan voor de bescherming van de heijige plaatsen en van de godsdienstvrijheid Na de verklaringen van Ben Goerion verwierp het parlement een door de oppo sitie ingediende motie van wantrouwen met 63 tegen 28 stemmen en een motie, waarin het heengaan van de regering werd verzocht met 63 tegen elf stemmen. ■jVEEN, Jules Verne, wiens wonderlijke ■*-" verhalen het jongenshart eenmaal snél hebben doen kloppen en die door zijn vol wassen tijdgenoten als een dwaze fan tast werd uitgekreten, maar die dan toch maar heel wat dingen, waarvan de mo derne mens geniet of waar onder hij ge bukt gaat. "heeft voorzien, is niet dood. Zijn geest waart nog rond, evenals die van Bellamy, de man, die in 1887 precies heeft voorspeld hoe het met het maatschappelijk leven zou zijn gesteld in het jaar twee duizend. Beide geesten hebben elkaar ont moet in een redacteur van de Amerikaanse Associated Press, die aan slapeloosheid lijdt en die de nachtelijke uren gebruikt, niet om zich in Morpheus' armen te stor ten, maar om zich over te geven aan aller lei fantastische bespiegelingen. Misschien heeft hij met geldgebrek te kampen Hoe het zij, hij is gaan broeden over de uitdrukking, dat een mens niet van de lucht kan leven en is tot de slot som gekomen, dat de mens in het jaar 2000, d.w.z. reeds over vijftig jaar, zich zal voeden met licht. Degenen, die zich bezorgd maken over de toekomst van hun spruiten, zullen misschien gaarne kennis nemen van 's mans gedachtengang Jules Verne heeft zulke mooie voorspel lingen gedaan, waarom zou de journalist, die blijkbaar van Jules Vernes geest be zeten is, het ook niet bij het rechte eind hebben Welnu, bedoelde redacteur, die zich vooralsnog achter anonymiteit verschuilt, is er van uit gegaan, dat het zeer waar schijnlijk is, dat de mens in dé komende vijftig jaar er in zal slagen de ketenen, welke hem aan de aarde binder»; te ver breken. Wanneer de wetenschap zulke snelle vorderingen blijft maken als ze in de afgelopen halve eeuw heeft gedaan, is het, volgens bedoelde journalist, heel gemakkelijk zich voor te stellen, dat de mens in het jaar 2000 vaste voet op de maan zal hébben gekregen. Trouwens, alle eeuwen door heeft hij zo vaak een mede mens naar de maan gewenst, dat al die gedachtenkracht bij elkaar de maan toe gankelijk voor ons moet hebben gemaakt. Bestaat er eenmaal een geregelde lucht- verbinding met dit hemellichaam, dan ligt het voor de hand, dat de K.L.M., de Air France en alle mogelijke andere lucht vaartmaatschappijen ter wereld de dienst zullen uitbreiden naar Venus en Mars. Misschien zal de homoeopathische ge neeswijze in het jaar 2000 zulke vorderin gen hebben gemaakt, dat een bezoek aan Venus en Mars het middel bij uitnemend heid zal zijn tegen alle liefdessmart of oorlogszuchtigheid. Dit evenwel ter zijde. Raketten en atoomkracht TN HET JAAR 2000 zal er niets meer te bespeuren zijn van een serene rust in de lucht. Dan zullen raketten, volkomen het werk van mensenhanden, maar die dezelfde eigenschappen hebben als satel lieten van de vaste hemellichamen, rond de aarde snorren en de geleerden alle mogelijke gegevens verschaffen over de toestand in de stratosfeer. Astronomen zullen dan, al of niet in samenwerking met hun collega's op de maan, een ster renwacht op dit hemellichaam bouwen en tegen die tijd zal een nauwkeurige kennis van de kosmische stralen de mens dieper hebben doen doordringen in de geheimen van de atoom-energie. De schrijver twijfelt er niet aan of in het jaar 2000 zullen woestijnen en andere streken, die thans nog eenzaam en ver laten liggen, zijn geïndustrialiseerd. Er zullen stoomfabrieken zijn opgericht, die electriciteit leveren aan fabrieken en' aan streken waar iedere andere vorm van energie onbereikbaar of te kostbaar is. Op deze wijze zullen uitgestrekte gebieden bevolkt en in éultuur worden gebracht. Deze energie zal op lange afstand kunnen worden geleverd en stellig zal men tegen die tijd ook proeven nemen om electri- sche stroom te leveren door middel van radio-golven. Om de huizen, gelegen in de onmiddel lijke nabijheid van de fabrieken van atoom-energie, zal worden gevochten, want ze zullen zonder enige moeite of kosten worden verwarmd met de warmte, welke de atomische ovens uitstralen. Trouwens, in het jaar 2000 zullen huisvrouwen niet meer behoeven te mopperen over vuile kolenrommel in de winter, want dan zul len onze woningen worden verwarmd door heeft, zodat wij geen biefstukken, groente, aardappels en dergelijke meer zullen be hoeven te verwerken en de bede om ons dagelijks brood tot een grijs verleden zal behoren. Want over vijftig jaar zal men, altijd volgens de Amerikaanse journalist, volkomen doorkneed zijn in het geheim van de assimilatie van chlorophyle en overal zullen dan fabrieken zijn verrezen, die voedingsstoffen bereiden, gebaseerd op de werking van licht en chlorophyle, de groene celletjes van boombladeren Fórenzen per raket Want alle nieuwe vindingen, welke in de eerstvolgende vijftig jaar zullen worden gedaan, zullen niet slechts dienen om ons met andere hemel lichamen in verbinding te stellen. Neen, het leven op de aarde zelf zal er door worden vergemakkelijkt. Forenzen, die de stadsdrukte ontvluchten of geen woning kunnen vinden in de plaats, waarheen hun baan hen roept, zullen rustig kunnen blij ven wonen waar ze zijn en toch vlak bij hun werk zijn. Want vliegtuigen, gedre ven door raketten, zullen 4000 kqj. per uur vliegen, zodat er geen enkel bezwaar te gen is om bijvoorbeeld in Maastricht te wonen en in Amsterdam te werken: de afstand wordt dan in heel wat korter tijd afgelegd dan nu van de buitenkant van een grote stad naar haar kern, Eigenlijk betekent dit de doodsteek voor de grote steden; nfet die grote mensop hopingen zal het voor goed gedaan zijn maar, wat blijft er over van onze arme hei- en bosgronden 7 Meer bevolkt ver moedelijk dan ons lief is Dit zal echter niet zo erg voor onze gezondheid zijn als wij nu menen: de mensen zullen geen be hoefte meer hebben „de wei in te gaan", want dank zij alle nieuwe vindingen'zul len wij allen blakend van gezondheid zijn en allerlei ziekten, die de mensheid thans plagen zullen tot het verleden behoren. Uit dit alles blijkt wel. dat, althans vol gens die Amerikaanse journalist, er geen reden is pessimistisch te zijn ten aanzien van de toekomst, welke de kinderen, die de eerstvolgende jaren geboren worden, wacht. Alleen maar jammer, dat de mees ten onzer dat gulden jaar 2000 niet meer zullen beleven I onder invloed van de politieke gebeurte nissen uit het lood geslagen. De meesten hebben de lagere school ver laten nadat ze drie jaar en dan nog zeer ongeregeld onderwijs hadden ontvangen. Bijna allen zijn afkomstig van het platte land, hetgeen ook tot uitdrukking komt in de liedjes, die ze zingen en de dansen, die ze uitvoeren als ze daarvoor maar even de kans krijgen. De jongens hebben vaak ver schrikkelijke ervaringen gehad, sommigen hebben, tijdens de oorlog, hun vader voor hun ogen zien neerschieten door de Duit sers. anderen verloren hun familie tijdens bombardementen uit de lucht. Later zijn velen van de 700 jongens in de gelederen van de communisten getre den, veelal niet, omdat ze met de commu nistische ideologie dweepten daar wis ten ze immers weinig van maar in de meeste gevallen om hun familie voor on heil te behoeden. Sommigen hebben deel genomen aan gevechten en zijn gewond of gevangengenomen door het Griekse Nationalistische leger. Verreweg de meesten hebben evenwel in troepen het land afge stroopt. door honger gedreven tot roverij. De „Capetanos", de aanvoerders waren dikwijls communisten en ze hebben dan ook alle pogingen in het werk gesteld om het brein van de jongens, van wip velen niet meer schoolontwikkeling hebben dan een negenjarig kind, te vergiftigen met communistische propaganda. Onder de zevenhonderd jongens op Leros zijn stevige knapen, blakend van gezond heid; anderen zagen er. althans bij hun opneming, smalletjes, ongezond en onder voed uit. De laatsten komen op Leros snel bij: een geregeld leven, goede maaltijden en een gevoel van veiligheid verrichten wonderen aan die ontwrichte kinderen. Toch hebben enkelen, die moeite hadden te wennen aan tucht, getracht te ontvluch ten, maar de meerderheid volgt met ge noegen de lessen, die hoofdzakelijk van technische aard zijn. De jongens worden bekwaamd in een vak; zelfs is er een zeer rftoderne electri- sche centrale, waar degenen, die er voor voelen worden opgeleid tot electriciens. De lessen worden afgewisseld met ztoem- men. voetbal en zingen; dit laatste doen de Grieken graag, zodat dit een voornaam punt op het dagprogramma is. Koningin Frederika-fonds QRIEKENLAND BEVINDT Zich nog altijd in oorlog en derhalve is de ach tergrond, waartegen deze heropvoeding geschiedt, niet heel gunstig, maar juist daarom betekent Leros hoop voor de toe komst. Hier wordt getracht een gelukkige lichamelijk en geestelijk gezonde nieuwe generatie te kweken en het is van het grootste belang, dat Grieken hun schou ders onder dit werk hebben gezet en dat dit opvoedingsinstituut met Grieks geld wordt gefinancierd. De geldmiddelen, nodig voor het onder houd en de opleiding van de zevenhonderd jongens, is afkomstig uit het Koningin Fre- derikafonds, dat bovendien zorgt voor 20.000 kinderen, ondergebracht in 50 kolo nies voor jongens en meisjes, die niet met het communisme zijn besmet. Nog 150.000 Griekse kinderen verblijven in vluchtelin genkampen, waar. zoals de Unesco rappor teerde. ze geen onderwils krijgen bij ge brek aan onderwijzers en boeken. Griekenland wacht dus nog een zwara taak. Het is echter een gelukkig verschijn sel. dat de Grieken zelf de hand aan de ploeg hebben geslagen en dat de opvoeding van de jeugd op democratische basis ge schiedt. Dit geeft reden tot de optimisti sche verwachting, dat het land zich ten slotte zal herstellen van de slagen, welk» het in de afgelopen negen jaar zUn toege bracht. VRIJDAG 6 JANUARI 1950. EERSTE BLAD - PAGINA 3 Wie ontmoette mén gisteren toevallig op de Rotterdamse Coolslngel? Het ls de pianist Marinus Flipse, tussen allerlei tournees en concertreizen even neer gestreken op zijn honk te Rotterdam. Marinus Flipse woont weer te Rotterdam, waar hU overigens steeds domicilie heeft gehouden. Na drie jaar reizen met Jacques Thibaud, na te hebben gewoond in Zwitserland en in Amerika, telkens voor .een tijd", is hü nu toch weer te Rotterdam gevestigd. Hij bekent het: vooral vanwege zijn zoon Charles. En ook vanwege zijn kleine meid, die nu alweer drie jaar is. Charles was in Zwitserland op school geweest, hij was in Amerika op school hij vond het er geweldig, vanwege de heerlijke icecream - maar zo'n warrelige opvoeding bevalt een Nederlands huisvader niet. Die wil degelijkheid. En tenslotte is de pianovirtuoos Marinus Flipse op zijn tijd ook een papa, die denkt aan de toekomst van zijn spruiten. Het leven van een virtuoos ls inspan nend maar Interessant. Neem nu het aan de orde zijnde seizoen, zoals dat voor Ma rinus Flipse is voorbij gehold. Eerst de tourné de l'Orient" zoals dat heet, met Thibaud. Als begin, om los te komen, een optreden te Parijs. Dan naar Egypte. Con certen in drie steden. O het ls de moeite waard, zo n land, waarvan ie als kind uit de Bijbelse ge schiedenis zoveel hebt gehoord, te zien. Het Nijldal is ongelooflijk mooi. De reis van Cairo naar Alexandrië in zo'n luxe touringcar is een sensatie, om nooit te ver geten Die volstrekte verlorenheid in de woestijn. Het publiek in Egypte op onze concerten is hoofdzakelijk Europees. Dan hebben we gespeeld in Beiroet, vandaar ging het naar Turkije, waar Ik voor de tweede maai kwam en waar ik veel vrien den heb. Ik heb daar ook solo gespeeld met een der orkesten. In Griekenland stond de boel op stelten, toen we kwamen. Je kunt je niet voorstel len, hoe daar een paar musici wordt ont vangen Het begint aan het station met een grote menigte, die je komt afhalen. De con certen waren er zo druk bezocht dat ze bij wijze van spreken onder de vleugel zaten. Het muziekleven is er zeer ontwikkeld. Onbegrijpelijk is het. dat mensen die nog heel andere dingen dan wij in de oorlog hebben meegemaakt, zo'n intens muziek leven hebben, met prachtige orkesten en al. Dat was de „tourné de l'Orient". In Ita lië ontmoette ik Herman Krebbers en zo kwam de Italiaanse tournee tot stand. Krebbers speelde er al voor het derde seizoen en het is een groot succes gewor den. Voor mij was het interressant. omdat wij daar al de sonates van Beethoven heb ben gespeeld. De Italianen zijn dol op Beethoven. In Italië ben ik van de ene verbazing In de andere gerold, vanwege de onbe grijpelijke luxe. Het is een arm land, het heeft een oorlog verloren. Maar ik heb er geen arfnoede gezien, wel uit stekend geklede dames en herer^ wel etalages vol van de mooiste dingen, wel prachtige auto's en een rijk kunstleven. En nu is er even een pauze, want de Amerikaanse tournee van Thibaud g tat niet door. Ik speel hier eftkeïe öofttêrtetT, verder ben ik met orkesten in onderhande ling. maar dat is voor het volgend seizoen. Over enkele weken gaat de molen weer draalen: een week concerten in Frankrijk met Thibaud. in Februari een tournee door Italië en Zwitserland, daarna concerten in Begië en dan. waar ik me op verheug, zes concerten in Finland, een land, waar ik veel vrienden heb. Daarna komt Spanje aan de beurt, ook bekend terrein. Zorgen Zijn er nog bilzondere zorgen bij zo'n tournee? informeren we. Ja. De moeilijkheden met het geld. Vroeger had een virtuoos niets met de- viezenbepalingen te maken Tegenwoor dig zijn ze overal, niet zozeer de virtuozen dan wel de deviezenbeperklngen. Je kunt niet eens altijd je geld uit een land mee krijgen. Maar ze willen wel belasting van je hebben. Want die beli Maar dan maken wij een afwerend ge- bapr. Belastingen. Neen. om daardoor ge pijnigd te worden hoeft men geen man van zoveel noten per seconde en zoveel verheven muzikale gedachten per minuut te zijn. verhaal, toch is het heerlijk weer in-Hol land te zijn. Mijn vrouw vindt het prettig, en zij is toch een Zwitserse. Zij woont lie ver hier. En Charles vindt het hier veel leuker. Misschien ben ik wat sentimenteel, misschien komt het. omdat je wat beza digder wordt, maar het is toch goed hier tc zijn. Al weet ik, dat over een paar weken de onrust gaat knagen en dat ik met plezier weer op reis zal gaan. Met dit verschil, dat nu de Bergselaan in Rotter dam wacht Zoals in het regeringscommuniqué betreffende lonen en prijzen van 24 De cember j.l, werd medegedeeld, zal als compensatie, voor de verhoogde kosten voor huisbrbnd en gas voor het lopend stookseizoen een bedrag van 1.— per persoon worden uitgekeerd. BR beschikking van de minister van Economische Zaken is bepaald, dat gedu rende het tijdvak van 9 Januari tot en met 16 Februari 1950 bon 544 van de thans geldige levensmiddelenkaart 909 recht geeft op het In ontvangst nemen van een geldbedrag van één gulden. De uitreiking zal geschieden aan de postkantoren. Deze zullen daarvoor zijn opengesteld gedurende dezelfde uren als voor de postwisseldienst. Teneinde de toeloop van het publiek te regelen, zal de terugbetaling geschieden volgens de beginletters van de familie namen der rechthebbenden, aangegeven in een schema waarvoor verwezen wordt naar een officiële publicatie, welke zeer binnenkort zal verschijnen. (Eigen bericht). Acht en dertig afdelingen van de Neder landse Kappersbond en achttien afdelin gen van de Nederlandse Katholieke Kap persbond hebben dezer dagen te Utrecht een vergadering gehouden, waarin uit voerig over de vijf procent loonsverhoging is gesproken. Nu de kapperstariéven vrij zijn. zo deelde men op de vergadering mede, zullen beide bonden trachten een minimum-tarief te verkrijgen, zodat men niet meer tot de vooroorlogse toestand van moordende concurrentie zal vervallen. Na het debat werd besloten de loonsver hoging aan het personeel te betalen, het geen tot gevolg zal hebben, dat de tarieven zullen worden verhoogd. Wie verre reizen doet, ziet vele dingen. Marinus Flipse zag in Egypte de kameel heel anders dan destijds in Diergaarde Blij Dor]), toen hij op tournée door Egypte meteen het land ging bekijken. (Onze Londense corresp. telefoneert:) T^EN STRALENDE CRIPPS verscheen gistermiddag op zijn persconferen tie. Toen de kanselier uit Washington terugkeerde en de devaluatie bekend maakte, toonde hij eveneens een lachend gezicht, maar die lach was maar half overtuigend. Thans maakte -'in lach echter een dieper indruk, omdat zij door de feiten werd gerecht vaardigd. Inderdaad heeft de devalua tie reeds een belangrijk succes opge leverd. Het dollartekort liep namelijk op verbazingwekkende wijze terug van 530 millioen dollars in het derde kwartaal 1949 tot 31 millioen dollars in het laatste kwartaal, of van 131 tot 11 millioen pond sterling. In het twee de kwartaal van het vorige jaar be droeg het tekort nog 632 millioen dollar (157 millioen pond sterling). (Van c corr. a.b van Hr. Prins Bernhard bevindt zich in goede gezondheid aan boord van de Karei Door man, die een voorspoedige reis maakt. Het zachter wordende weer vormt een gunstige factor. De Prins is reeds bezig met behulp van een linguaphone Spaans te Ieren, ten einde In staat te zijn in Zuid Amerika de redevoeringen, welke in het Frans of Spaans gehouden zuilen worden, in de landstaal te kunnen beantwoorden. De reis naar West- Zuid- en Mid- den-Amerika. op verzoek van de Regering ondernomen, heeft een 'sterk economisch accent, o.m. in verband met de activiteit van het Oost-West Syndicaat (onder leiding van de heer Götzen) voor het aanhalen van de banden in het bijzonder met Brazilië. Ha aankomst van het smaldeel en een bezoek aan San Juan zal de prins de gast van de gouverneur van Portorico zijn. .Van 18 tot 29 Januari volgen bezoeken aan de eilanden der Antillen. 30 Januari aankomst te Laguaira voor een vijfdaags bezoek aan Venezuela, waar naast een kranslegging bij het standbeeld van Simon Bolivar en een Bezoek aan het geboortehuls van de be vrijder in Caracas, bezoeken aan de mili taire academie in Maracai en een bezoek van anderhalve dag aan de Shellbedrijven zullen volgen; namelijk aan de olievelden cu 'af,flnaderij te Puntacardon en aan de Shellclub te Maracaibo. Van 4—14 Februari zal de Prins Suri name bezoeken, waar hij na een rondvlucht boven Paramaribo mei een regerings-Da- «Qta, nog dezelfde dag, na de officiële ont vangst. in de Staten een redevoering zal houden. Tijdens het verblijf op Suriname zuilen bezoeken worden gebracht aan de aistricten Saramncca (Coronië). Comme- wijne, waar o.m. de plantage Peperpot Vun ae Nederlandse Handelmaatschappij be zocht wordt, alsook een tocht met de Van 2peyjc nafir Nickerie, waar een moderne ^iWoefpolder ln aanleg ls. Voorts zullen de bedrijven van de Billiton (bauxiet), Bruyn- ïf i„en Pont ,n het middelpunt der belang- «eilln, staan -Dan zal Z.K.H. met zijn Dakota naar necife vliegen en vervolgens per K.L.M. haar Rio voor een driedaags bezoek aan Brazilië van 15-17 Februari. Hier zal dte Prins door president Dutra ontvangen wor- aen. 18 Februari aankomst te Buenos Aires. Waar Z.K.H. de gast van president Peron zal zUn. Helaas is op de terugweg geen gelegenheid meer voor een bezoek aan Trinidad. Daarna zal Prins Bernhard via Curagao naar Mexico gaan voor een bezoek van verscheidene dagen. De officiële gebeur tenissen worden hier besloten met een ontvangst op hqt ministerie van buiten landse zaken, waar duizend gasten worden verwacht. Op 2 Maart zal Z.K.H. zich naar New York begeven ter bezichtiging van vlieg tuigfabrieken en voor een bezoek aan zijn broer Aschwin. die conservator van de af deling Oost Aziatische kunst van het Me- troplitan Museum is. De Prins zal een privé-bezoek aan president Truman bren gen. Van 10—12 Maart volgt een officieel be zoek aan Ottawa. Op 13 Maart volgt een bezoek aan Quebec. Het staat nog niet vast op welke wijze de terugreis volbracht zal worden. Hetzij via Montreal per K.L.M. of via New York per boot. De eerste dagen aan boord was Prins Bernhard nog vermoeid wegens de inspan ning voor het behalen van het vliegbrevet voor blindvliegen, waarvoor 25 uren in een linktrainer nodig waren. De prins en majoor Sonderman zijn geheel op elkaar ingesteld en zullen samen navigeren. Nederlanders steunen de T.N.I. Naar het Franse persbureau AFP meldt, valt uit fragmentarische berichten, in de loop der laatste 48 uur te Djakarta ont vangen, op te maken, dat ln de oostelijke gegleden van WeA-Java de Daroel Islam een heftige actie heeft ingezet, met name ln het gebied van Garoet. Cheribon, Taslk- malaja en Brebes. Volgens mededelingen uit welingelichte kringen ontketende deze organisatie in de nacht van 30 December een hevige aanval op Garoet en wist zij zich gedurende verscheidene uren in de stad te handhaven. Daar de sterkte van de TNI niet voldoende .was, werd de hulp in- gerdepen van de in dit gebied, voor hun vertrek naar Nederland samengetrokken Nederlandse troepen. Deze hulp werd ver leend en dank z{j deze tussenkomst werd de stad gezuiverd, doch in de omgeving is de situatie nog steeds zeer gespannen. Tij dens de aanval der Daroel Islam werden in de buitenwijken van Garoet ongeveer 300 woningen ip brand gestoken en sedert de aanval liggen dq posten der TNI voort durend onder het vuur der extremisten. Engeland is op de goede weg, maar er is. zoals de kanselier uitdrukkelijk ver klaarde. volstrekt geen reden tot zelf voldaanheid. De inkrimping van het tekort wordt namelijk enigszins geflatteerd door twee factoren, die maar van tijdelijke aard waren. Vele orders kwamen pas los na de devaluatie, waarop men had gewacht en het aantal bestellingen nam eveneens toe, doordat de verwachte economische crisis uitbleef. Een andere factor, welke meehielp het tekort te verminderen, was de omstandigheid, dat Engeland thans minder uit het dollargebled invoert. Er is inderdaad alle kans, dat Engeland erin zal slagen het tekort in 1952 geheel op te heffen, als de Marshall-hulp ophoudt. Maar het uiteindelijke doei is niet de invoer maar steeds te verminderen, doch integendeel zoveel mogelijk te vergroten. De negatieve politiek van het ogenblik kan alleen in een positieve worden om gezet. als de Britse export naar de doUar- gebieden een steedsjwterker stijging ver toont. Volgens Cripps tonen de cijfers aan, dat er van een zwakke positie van het pond sterling geen sprake is. Het dollarprobleem is echter nog verre van opgelost. De reserves zijn nog 500 millioen dollar lager dan toen in April 1948 de Marshall-hulp „Wij hebben ons doel nog niet maar wij hebben evenmin gefaald", ver klaarde Cripps, die in zo'n vriendelijke stemming was. dat zijn gebruikelijke bitse uitvallen tegen degenen, die lastige vragen stelden, dit keer geheel achterwege bleven. „Ik ben volkomen tevreden met het bereikte," zei Cripps. (Advertentie.) als wonden niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kans op infectie is dan natuurlijk veel en veel groler). Maar als U Akker"s Kloosterbalsem ge bruikt bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meer. Een wondbalsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming be vordert. dat Is Akker's Kloosterbalsem al 3 Seslachten lang. Niet zonder reden zegt men an ook algemeen: „Akker's Kloosterbalsem geen goud zo goed". De economische commissie voor Europa van de Ver. Naties heeft voorspeld, dat Europa ln 1953 een staaloverschot zal heb ben van 8 millioen ton, waaruit een „moor dende" concurrentie tussen de staalprodu centen zal voortvloeien. De commissie drong er op aan de internationale samen werking tussen de staalproducenten te be spoedigen en de prijzen te verlagen. „Het geld. dat wordt besteed of zal worden be steed voor de productie van een niet- ver koopbare hoeveelheid van 8 millioen ton staal zou veel beter kunnen worden ge bruikt in andere sectoren van de econo mische activiteit", aldus de commissie. Jongetje onder auto. Woenstftfmlddag ls het bijna driejarige zoontje van de familie Franken ln de Fransenetraat te Zaandam onder een auto gekomen en op slag gedood Het kind kwam uit het steegje naast de woning en struikelde, waardoor het voor de wielen viel van een passerende auto MoellUk. Een vrouw uit Portland, die om echtscheiding verzocht heeft, voert als een van „de vele buitenissige gewoonten van haar man" aan, «lat zij tijdens de maal tijd nooit mocht pralen, „omdat dit de vca- •terlng van zijn voedsel ln de war bracht". De Indonesische per» bevat acherpe commentaren op dé in Australische bla den geopperde suggestie, dat Nederland* Nieuw Guinea een beheerschap zou wor den van de Ver. Naties, onder een ge mengd beheer van Australië, Nederland en de Ver. Naties. Ook wordt scherp ge protesteerd tegen de suggestie, dat Neder land aan de Verenigde Staten en Australië het gebruik van de vliegvelden .n Nieuw Guinea zou toestaan. Een der bladen te Djakarta plaatste boven een dergelijk protest als kop: Toekomstige Australische landroof. - Is dit de nieuwste vorm van de „Blank- Australlë-politiek?" Drs Moh. Hatta deelde aan Reuter mede, dat de kwestie Nieuw Guinea geen onder werp van bespreking is geweest in de eerste bijeenkomst van het kabinet, die vanmorgen werd gehouden en waarin het overleg in hoofdzaak ging over 4e benoe ming van drie ministers van Staat, wier taak zal zijn de voorbereiding en organi satie van de Senaat en het Huis van Af gevaardigden. Ook de begrotingspositie werd besproken, doch bijzonderheden daarover werden niet verstrekt. De kwestie betreffende Nieuw Guinea is wel informeel ter sprake gekomen ln een gesprek van de Australische minister van buitenlandse zaken, de heer P. Spender, met president Soekarno en enige der mi nisters. Vertraging. De Oranjefontein van de Holland-Afrikalijn is met twee dagen vertra- king uit Mombasa (Kenia-kolonie) vertrok ken tengevolge van een staking der havenar. beiders op Oudejaarsavond. Kapitein Dol mans hoopt de verloren tijd ln te halen en 23 Januari te Squthampton aan te komen. seerd. Begonnen in 1938 met een klein plaat selijk tournooitje van bescheiden opzet (er waren slechts 40 deelnemers, uitslui tend uit Kennemerland) is in de loop der jaren het tournooi uitgegroeid tot het be langrijkste en aantrekkelijkste schaakge- beuren van Nederland! Het belangrijkste omdat de organisa toren er telken jare ln slagen de beste spelers van Nederland met enige buiten landse cracks samen te brengen; de aan trekkelijkste omdat het tournooi méér is dan eenvoudig een schaakfestijn. Buiten de speeluren om worden de deelnemers aangenaam bezig gehouden met bonte avonden, bridge-drives, excursies en ge meenschappelijke maaltijden en wat dies meer zij. Boze tongen beweren wel eens, dat de laatste geneugten de eerste over treffen, maar men zegt zoveel Wanneer wij de reeks van kif gehou den tpurnooien in het kort overzien dan treffen ons in de eerste plaats de tour- nooien van 1941 en 1942. In 1941 wint dr Euwe, in een eenvoudig vierkampje, niet spelenderwijs de eerste prijs, doch eindigt als no 3 achter 1 Wjjnans en 2 Cort- lever om in 1942 in fantastische stijl met 6' i uit 7 met de handen op de rug de eerste prijs te winnen. Over wisselvallig heid gesproken Het eerste tournooi na de oorlog is hoogtepunt. Door de schaakhonger gedrje- ven vinden 338 schakers, het hoogste aan. tal ooit in enig tournooi bereikt, elkaar in de aardbeienstad. De Belg O'Kelly wint vóór de Zweed Stoltz en de verza- mèlde Hollandse meestergilde de eerste prijs 1947 en 1948 zijn glanspunten ln het Nederlandse schaakleven. In 1947 winnen Van Scheltinga en Cortlever de le en 2e prijs boven een uitstekende buitenlandse bezetting (o.m. O'Kelly en Kottnauer), terwijl in 1948 Prins en Van Scheltinga hetzelfde kunststukje uithalen door te zegevieren boven Rossolimo, O'Kelly, Wood, Kottnauer e.a. Nog zweeft vaag het tournooi van 1949 voor onze geest, waarin de oude routinier dr Tartakower als triomfator de speel zaal verliet En wat brengt het tournooi van 1950? Allereerst een buitenlandse bezetting in de reserve-groepen (evenals te Has tings!) en in de Hoofdgroep een uitste kende Nederlandse vertegenwoordiging met dr Euwe aan het hoofd, gesecondeerd door Cortlever. Van Scheltinga. Kramer, Henneberke en Donner, benevens een relatief zwakke buitenlandse deelneming door Hugot (Frankrijk). Van Seters en Soultanbeieff (beiden België) en Kostic (Yougo-Slavië) als deze laatste komt. Een imponerende Nederlandse over winning ligt stellig binnen het bereik der Nederlandse spelers, maar wij wezen reeds op de wisselvalligheid, ook bij het schaken. Aanklacht van politicman en nabestaande van vermoorde man Een rechtszaak, die is voortgekomen uit het proces tegen de S.D.-agent Anthonle van der Waals, is gisteren voor de Rechtbank te Rotterdam begonnen. Terecht stond de 36-jarige ex-advocaat mr J. E. v. d. S„ verdacht van aantasting in eer en goede naam. Mr Van der S. ls indertijd opgetreden als verdediger van Van der Waals en schreef later een brochure, waar in hij zich op felle wijze heeft geuit over het z.g. Englandspiel en de behandeling van zijn cliënt tijdens het vooronderzoek. De hoofdagent van politie J. van den Ende voelde zich door uitlatingen vaq mr Van der S. beledigd en een familielid van de later vermoorde hulsknecht van Van der Waals. J. M. van der Meer, kwam eveneens tegen beschuldigingen van de verdediger in het geweer. In de brochure vermeldt de schrijver o.a. met betrekking tot een van de recher cheurs, de hoofdagent van politie J. van den Ende te Rotterdam: „Immers zal de lezer zich afvragen, waarom Van der Waals dit verhaal niet heeft verteld aan de rechercheurs, die hem verhoorden, daar hiermee toch de hele zaak terstond uit de wereld zou zijn geraakt. Van der Waals heeft vanzelfsprekend dit verhaal verteld I, of althans getracht te vertellen. Maar Van een traditie .'•der Waals zegt. dat hij. zodra hij poogde f de ware toedracht mee te delen, werd ge- (Van onze schaakmedewerker) f «iMen en aestompt en zelfs zo ls mlshan- V I deld. dat de rechercheurs hem met de Zaterdagmiddag begint te BeWerwijK rug tegen de centrale verwarming hebben het 12e Intern, schaaktournooi, dM dojir gebonden en hem enige malen zo hard met de Hoogovenschaakclub wordt geobfrftfn- het hoofd tegen de centrale verwarmings buizen hebben gesmakt, dat hij daarop tweemaal een hersenschudding heeft op gelopen. Zeker is. dat de ware toedracht van zaken niet voorkomt in het proces verbaal. Eveneens is zeker, dat de verkla ring van zijn broer dusdanig is verminkt, dat het in plaats van een volkomen déchar- gerende verklaring het tegendeel is ge worden. n.l. een bewijs voor de moord." Tot zover de brochure over We recher cheur. Ten aanzien van J. M. van der Meer. de man, d',e als huisknecht bij Van der Waals in dienst ls geweest en door Van der Waals om hot leven is gebracht, schreef mr Van der S.: „De huisknecht, die zich meldt, is een De rijkspolitie te Roosendaal en de recherche der posterijen hebben een zaak ln onderzoek tegen de 29-jarige ambte naar J. van der L., die te Breda onder arrest is gesteld, verdacht van fraude tijdens de jaren 1943—1949. Van der L. zou onregelmatigheden heb ben gepleegd met gelden, welke aan zijn loket ter betaling werden aangeboden en zich ook hebben schuldig gemaakt aan kleinere diefstallen uit de kas van ver schillende zijner vrouwelijke en manne lijke collega's. Voor zover thans bekend het onder zoek in de zaak is nog niet gesloten omvat het totaal der fraude een bedrag van 2000. Van der L. heeft reeds bekend verschillende onregelmatigheden te heb ben gepleegd. Bij Allfe, ln de buurt van Napels, zijn als gevolg van de jongste overstromingen een drietal Samnitische graven aan het licht gekomen, waarin zich o.a. schedels bevonden, die in de mondholte een aantal munten bevatten, welke, volgens heidense opvattingen, in het hiernamaals zouden kunnen worden gebruikt. In de vallei van Comacchlo werden vondsten gedaan uit de Romeinse tild o a. marmervloeren. BU Legnano (Castellanza) is een grafkelder uit de éde eeuw blootge legd bestaande uit dertien grote tegels van terracotta. In deze grafkelder werden, be halve beenderen, enige voorwerpen uit die tijd gevonden, waaronder twee glazen fles sen en koperen armbanden. doen de dingen altyd anders dan an deren Woensdag is Piet van de Pol vertrokken, om naar wij hopen, als Euro pees kampioen uit Luik terug te keren. 3Vlet nog enige andere Rotterdamse btl- jartvrienden was Eric aan het station en hi) was zo attent geweest dg fotograaf mee te brengen. Op het ogenblik, dat onze snap-shotter zijn batterij in stelling zou brengeii, kwam de stationschef haas tig aangelopen. Heren, heren," riep hij al uit de verte, „niet fotograferen....." ledereen was er even stil van en toen brandden de vragen los. Maar de sta tionschef was een nuchter man, die niet vraagt naar het hoe of waarom, doch zich zekere Van der Meer en het spreekt van zelf. dat Van der Waals toen niet kon we ten of vermoeden, dat deze Van der Meer een van de meest ongunstige S.D.-figuren was uit de onmiddellijke omgeving van Schreieder." Het verhoor De zitting werd bijgewoond door twee griffiers vaa het Bijzondere Gerechtshof en door de advocaat-fiscaal, mr H. van Doorn. Het O.M. had drie getuigen ge dagvaard. Van de zijde der verdediging waren eveneens drie getuigen opgeroepen. De president, mr J. van Vollenhoven, vroeg verdachte of hij de brochure: „Het Englandspiel" had geschreven. Verdachte bevestigde dit en zelde dat hij deze brochure in het algemeen belang had ge publiceerd. De president vroeg welke de bronnen waren waaruit verdachte had geput om de brochure te schrijven. Verd.: Ik heb van Van der Waals een en ander vernomen. Qok de familieleden van Van der Waals hadden verdachte ingelicht. Hij was des tijds geen „toegevoegd" maar „gekozen" verdediger in het proces Van der Waals. Bij het verdere verhoor verklaarde mr Van der S. dat hij het dossier Van der Waals niet had bestudeerd, waarna de president opmerkte dat hij zich tot de deken van de Orde van Advocaten, zou hebben gewend, als verdachte „toege voegd" raadsman was geweest. Op de vraag, welke andere bronnen hij had bestudeerd, kon verd. geen inlich tingen geven. De eerste getuige. A. F. Hage. destijds als ambtenaar werkzaam bij de griffie van het Bijzonder Gerechtshof, verklaar de, dat het dossier Van der Waals het grootste dossier was dat hij ooit had ge zien bij het Bijzonder Gerechtshof. Ge tuige heeft mr Van der S. herhaaldelijk op de omvang van het dossier gewezen om hem gelegenheid te geven deze stuk ken te bestuderen. Verd. heeft, volgens get., slechts enkele uren het dossier bestudeerd. Getuige v. d. Ende, hoofdagent van po litie. heeft van de brochure toevallig ken nis genomen, omdat vrienden hem daarop De president las vervolgens de geïncri mineerde passages uit de brochure voor, waarna getuige verklaarde, dat hij zich daardoor beledigd achtte, omdat deze be weringen onwaarheid waren. Get. was ook aanwezig geweest bij het opgraven van het lijk van Van der Meer, die door van Van der Meer reeds in zijn huis had geschoten. De president voegde hieraan toe. dat Van der Waals de bezittingen van aVn der Meer reeds ln zijn huis had ondergebracht, voordat hij de moord pleegde. Get. doet nog ren uitvoerig re laas van de verdachtmakingen, waaratö hij heeft blootgestaan. De verdediger, mr H. W. A. Toen, tot get. Van den Ende: Hebt u Van der Waals wel eens mishandeld? Get.: Als ik hem had mishandeld, dan had hU hier als een zak met been deren voor het Bijzonder Gerechtshof terecht gestaan. Verdediger: Dikke praat! waaro' eenvoudig houdt aan de letter van de spoorwet. Het mag niet en daarmee is de kous af. Dus u weet het. Als u uw oude opoe naar de trein gaat brengen en u wilt van het vertrek graag een plaatje maken, tvees er dan op voorbereid, dat de sta- tionschaf u dat kan verbieden. Wij aten de dingen altijd anders dan anderenToen de Fransman Gat- miche. na een of ander kampioenschap, in St. Etienne terugkwam, werd hij met muziek van de trein gehaald en door het gemeentebestuur van St. Etienne tot ereburger benoemd. In Botterdam woont een wereldkampioen, maar nog nooit is*r zelfs maar iemand van het gemeente bestuur aan het station geweest om Van de Pol de hand te drukken en hem te bedanken voor wat hij toch ook voor de naam van Rotterdam in het buitenland heeft gedaan. Dat wij doorgaans de dingen iets anders doen dan anderen, maakt op ons, die dagelijks al sportpraetend door het leven gaan. ternauwernood nog indruk, doel» het is geen wonder dat buitenstaanders, die de „ins and outs" niet zo goed ken nen, zich er wel eens over verbazen. Zo stuurt een vriendelijke lezer van deze sportpraet mi) een knipsel uit Handels belangenwaarin een beetje de draak wordt gestoken met de puriteinen van het amateurisme. Fanny Blankers—Koen, lees ik in dat blad. mag geen boeken van haar handtekening voorzien, maar ze mocht wel een boek schrijven of laten schrijven. Daar verdient zij ook aan en het is haar van harte gegund. Wim Slijk huis mocht wel reportages schrijven over zijn wedstrijden in Amerika, met zijn handtekening e- onder, maar toen de K.N.A.U. zich in ander verband wou bemoeien met zijn „Status" ging Wim voetballen. Vreemd allemaal, erg vreemd. Als een rijke clubsupporter uit pure sym pathie en bewondering voor een prima voetballer deze aan een cafeetje helpt, is dit heel gewoon, maar als Abe Lenstra of Rinus Terlouw het zouden wagen openlijk t? verklaren dat zij hun formi dabel schot mede te danken hebben aan de prima voetbalschoenen van de firma Lel Zoevert, komen de officials op hen af en zwaaien als bezeten met de ama teurbepalingen Voor de meneer, die dat schrijft, lijkt dat allemaal erg vreemd, maar wij heb ben het al lang afgeleerd ons te verbazen. Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, want de Jongeman, die hier theorie krijgt in hordenlopen. Is Michael Gardner, de 11- Jarige broer van Maureen, die u zich nog wel herinnert van de Olympische Spelen. Getuige verklaarde verder, dat hij deza zaak objectief heeft behandeld. Niets is bij het onderzoek in de zaak Van der Waals achterwege gebleven. Get. J. Th. v. d. Meer. broer van de vermoorde v. d. Meer uit Wassenaar, die vervolgens gehoord werd. verklaarde dat zijn broer onderduiker was geweest, na dat hij als gevangene uit een Duits concentratiekamp was ontslagen. Get. heeft de overtuiging, dat zijn vermoorde broer nimmer in dienst van de S.D. is De president verklaarde daarna, dat bij de behandeling van de zaak tegen Van der Waals het England-spiel op de ach tergrond is gebleven. De verdediger, mr Van Toen, gaf vervolgens enige toelich ting op de brochure, die zijn cliënt heeft geschreven. Mr Van der S. heeft de ver dediging van Van der Waals grootmoedig op zich genomen De president: Maar hij zei op de zit ting destijds, dat Van der Waals hem niets kon schelen? Het was hem alleen om het England-spiel te doen! Verdediger: Dat kon tóch wel! (ge lach). Mr Van Toen zei voorts, dat hij zeer getroffen was door de wtjze. waarop men tegen de familie Van der Waals was op getreden, voordat deze was gearresteerd. De familieleden hebben zich tot de hoogste instanties gewend Inzake de ver meende mishandelingen, maar zij vonden geen gehoor. In een geïllustreerd tijdschrift ls over deze mishandelingen uitvoerig geschre ven. Mr Van Toen kan get. Van den Ende niet onpartijdig, noch objectief noemen als rechercheur ln de zaak Van der Waals. Er zijn na de bevrijding heel veel om. politieke redenen gedetineerden mishan deld. Om redenen van algemeen belang wenste sprekers cliënt te publiceren. Mr Van Toen hield vol dat het Eng land-spiel wel degelijk een rol bij Van der Waals heeft gespeeld. Dit wilde zijn cliënt aan het Nederlandse volk aantonen door een brochure te schrijven, waaraéa deze niet veel zal hebben verdiend. Mr Van Toen betwistte verder, dat de belediging van Van der Meer in de bro chure aanwijsbaar was. Er is slechts 6prake van een vermoeden. Daarna antwoordde het O.M., waarge nomen door mr C. W. Barpn van Dedem. De officier gaf een overzicht van de wij ze, waarop het proces tegen Van der Waals is gevoerd. Hij bestreed dat het in het algemeen belang was om Van der Meer, die dood is, een handlanger van de S D. te noemen, wat in de brochure is ge beurd. Spr. ried de Rechtbank dan ook sterk af om de getuigen familieleden van Van der Waals die de verdediging had meegebracht, te horen, daar hij het algemeen belang niet aanwezig achtte. De verdachte, mr Van der S.. beklaagde zich over de samenstelling van de dos siers betreffende politieke delinquenten, die onoverzichtelijk waren samengesteld. Verd. wist, dat er in 6ommige „poli tieke" zaken mishandeld ls. Hij wenste toegelaten te worden tot het bewijs, dat de mishandelingen zouden zijn gepleegd. De zitting werd vervolgens geschorst, waarna de rechtbank in raadkamer ging om te beraadslagen over het alsnog horen van de door de verdediging meegebracht® getuigen. Na raadkamer maakte de president be kend, dat de rechtbank had besloten in verband met de belangrijkheid van de -getuigenverklaringen Inlichtingen in te winnen omtrent de persoon van ver dachte. De rechtbank heeft derhalve besloten een psychiatrisch rapport omtrent ver dachte. mr Van der S., ln te winnen en wees derhalve de zaak terug naar de iqr> ■tructle.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3