Engelands economische positie is sterker geworden Geen dag te vroeg begonnen! MODERNE HOORAPPARATEN omdat in de oorlog luchtdoelmunitie werd gemaakt, die de vijandelijke machines opzocht, kunnen tallozen nu weer horen Oorlogsmisdadiger wordt aan Polen uitgeleverd Aardschok in Calais Een stro-cellulosefabriek in Zeeland Botsing tussen twee goederentreinen WAAROM TALMT DE REGERING met emigratie-accoord met Brazilië? „Verkeersblokkade" door boze Duitse chauffeurs Voorburg wordt een stad Het botert niet tussen Spanje en Argentinië Net aan wal en al aangereden Financiële hulp aan Nederlanders in Canada Stafford Cripps is zeer tevreden Industriële productie snel gestegen „Ik ben trots op mijn 419 medeburgers Cyprus won een edele weddenseliap Tijd voor een slokje Kapitein Westerling wil orde handhaven in Pasoendan Het Lied van mijn Preciosa De vrouiv in lange broek GEEFT IJS DE WIIVTER DE TOON AAN Franse onderscheidingen Paul van Zeeland maakte een vergeefse reis DANSEN BIJ „DIKKE TRIENE1' TE BRUSSEL Een borrel in de keuken en veel liederen Frank Philips van de B.B.C. in ons land INTERNATIONALE VOOR TELEVISIE Vooruitzichten nog weinig hoopvol SAMENWERKING NOODZAKELIJK CIN HET BRANDPUNT) Twee Röntgen-installaties voor de Minahassa Indonesische schepelingen bij de Marine Fietsen stelen loont niet meer KORTE KRONIEK TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT DINSDAG 10 JANUARI 1950. TffAT zijn de redenen geweest, dat de Duitsers hun bombardementen op Engeland zo spoedig moesten staken? Waarom gingen in de latere Jaren van de oorlog wel ontzaglijke luchtvloten, met bommen zwaar beladen, naar Duitsland om daar de grote steden stuk na stuk lam te slaan en te vergruizelen, terwijl de Duitse bommenwerpers steeds zeldzamer in de lucht boven Engeland kwamen? Het was een kwestie van materiële overmacht, maar er was ook iets anders. De geallieer den waren vóór in wetenschappelijk op zicht. De moderne oorlog is de oorlog van techniek en wetenschap. De geallieerden hadden het wonderoog. de radar, ontwikkeld. Zjj hadden van hun vinding ook gebruik gemaakt bij de lucht doelprojectielen. In de kop werden kleine radarinstallaties gebouwd en daardoor werden deze projectielen veel gevaarlij ker. ZU gingen een beetje denken, zij gingen hun prooi opzoeken. Er werd in Engeland voor de Duitsers bedenkelijk veel raak geschoten. Om die projectielen zo te maken, moes ten er zeer kleine radiobuizen worden ge maakt. De apparatuur van de projectielen was ontzaglijk klein en gecompliceerd, maar de technici hadden het probleem op gelost. Dat was voor de vernietigings techniek. Nu is de oorlog voorbij en „zoals het dikwijls gaat. strijkt de industrie iets van de wetenschappelijke dividenden van de oorlog op. Toen deze kleine buisje vrij kwamen voor andere doeleinden, maakte de industrie der hoorapparaten een ge weldige sprong vooruit. Het kleine apparaat Ook in Nederland zijn de kansen voor de slechthorenden gegrepen. In betrek kelijk korte tijd waren verschillende fa brieken met de fabricage van hoorappa raten bezig, apparaten die in menig op licht van die van vroeger verschilden. In de eerste plaats, en dat is een grote winst, zijn zij kleiner. Wij waren in de_ gelegenheid te zien, hoe deze hoorappa-~ raten worden geconstrueerd in een uiterst kiein kastje, waarin naast microfoon en versterker ook nog de batterijen zijn op geborgen. In beginsel komt zo'n modern hoorapparaat hierop neer: de geluiden worden door een zeer gevoelige kristalmi crofoon opgevangen, daarna in het verster kergedeelte naar behoefte versterkt en doorgestuurd naar een kleine „luidspre ker", die bij het dragen nauwelijks opvalt. Hoe slaagt men er in dit alles samen te brengen in een doosje, dat nog minder ruimte inneemt dan een portefeuille? Het geheim schuilt in de onbegrijpelijk kleine buisjes of lampjes, zoals men deze appa raatjes nog wel noemt. Verder in de won derlijk kleine hoogspanningsbatterij. De radio-amateur uit de „oertijd" weet nog iets van hoogspanningsbatterijen af. Een batterij van 90 Volt was een zwaar ge val, te vergelijken met 20 k 22 zaklantaarn batterijen. Voor deze buisjes heeft men een spanning van 22 Volt nodig, dat is ruim vijf zaklantaarnbatterijen. Doch het hoogspanningbatterijtje in deze apparaten is nog kleiner dan een lucifersdoosje! Toch gaat deze batterij, die bestaat uit een kolom van platte cellen, verwonderlijk lang mee. De gloeistroombatterij, één ronde cel, heeft uiteraard een veel korter leven. Maar ook deze batterij is betrek kelijk heel klein. De aanpassing Evenals de bril tegenwoordig een indi vidueel instrument is, afgestemd op de ogen van de gebruiker naar het voor schrift van de oogarts, wordt het moderne hoorapparaat aangepast aan de behoeften van de hardhorende. Veel oorspecialisten bezitten tegenwoordig een audiometer, waarmee zij kunnen vaststellen, hoe het met de oren van een patiënt is gesteld. Wanneer iemand moeilijk hoort, is het zogenaamde „verlies" voor de verschil lende toongebieden gewoonlijk zeer ver- 1 schillend. Door de moderne hoorapparaten kan men die zwakke plekken aanzienlijk versterken, door te zorgen, dat zij juist de geluiden in die gebieden veel sterker doorgeven. Zo kan het gebeuren, dat een patiënt, die lange tijd nauwelijks iets van de geluiden uit zijn omgeving opving, met een modern apparaat als in een nieuwe wereld treedt. Dit aanpassen van het apparaat aan die bepaalde afwijkingen vergt een grote vak kennis. Het is hoogst interessant te zien, hoe een monteur bezig is met zo'n chas sis dat minuscuul radio-apparaat, een kleine doolhof met tientallen verbindin gen, met condensatoren, weerstanden, stroomregelaars, die alle zó op elkaar moe- Uit protest in hongerstaking De Britse autoriteiten ifl Duitsland heb ben besloten Erich Koch, voormalig natio- n aal-socialistisch gouwleider In Oost- Pruisen en rijkscommissaris van de inder tijd door het Duitse leger bezette Oekraïne, aan Polen uit te leveren, waar men hem als oorlogsmisdadiger wil doen terecht •taan. Ook de Sowlet Unie heeft Koch's uitlevering verzocht; doch het Russische verzoek is, toen het Poolse werd Ingewil ligd, afgewezen. Koch Is nu einde 30 December JJ. in een Weetfaalae gevangenis van de controle commissie. waar hij op die dag aankwam, In hongerstaking, terwijl hij ook weigert iets te drinken. Volgens de vroegere ver dedigster van Koch heeft de directeur van de gevangenis te Werl, waaTin hij zich thans bevindt, hem. sinds het begin van zijn hongerstaking, het roken, het lezen, de gevangeniskerk bezoeken en bezoek ontvangen verboden. Slechts zijn verdedi ger en de gevangenispredikant mogen hem bezoeken. Maandagavond te 20.43 (Ned. tijd) werd in de stad Calais een hevige aardschok gevoeld, die vier seconden duurde. Binnen enkele ogenblikken waren de straten be volkt met angstige mensen. Volgens de eerste berichten is er geen ernstige schade aangericht en heeft nie mand letsel opgelopen. De aardschok werd ook te Duinkerken waargenomen maar niet meer in Boulogne. Noteh in Duinker ken. noch in Calais is er een storing van het electrisch licht opgetreden. De mensen in Calais vroegen zich eerst af, of er een zware mijn bij ds kust was geëxplodeerd. Aan de beving ging een diep gerommel woont. Het chassis van een Silvertone-apparaat, dat iets ónthult van de ingewikkeldheden van zo'n klein hoorapparaat. Links onder de kristalmicrqfoon, die voor de duide lijkheid uit het chassis is genomen. ten zijn afgestemd, dat de hardhorende het maximum profijt van zijn kostbaar toestel kan trekken. De oscillograaf is het meet apparaat, dat bij dit afstellen zijn diensten moet bewijzen. Veel van het werk. dat In zo'n laborato rium wordt gedaan, behoort tot de zoge naamde researcharbeid. Het bereiken van een bijzondere kwaliteit invdeze producten hangt van een ongelofelijk gToot aantal kleinigheden af. Het gaat er vooral om de storende ruisgeluiden weg te werken en om alles compact, heel klein en toch be- drijfszeker te houden. Dit behoort tot de kleine industrialisatie-objecten, en de cri- tische Nederlander kan slechts met ge noegen waarnemen, dat enkele vinding rijke landgenoten hier flink op weg zijn om stap voor stap verschillende buiten landse industrieën op dit gebied voorbij te streven. Onder de Zeeuwse landbouwers zal bin nenkort teen enquête worden gehouden over de vraag of zij in principe bereid zijn deel te nemen aan de oprichting van een stro-cellulosefabriek In Zeeland, welke men in Zeeuws-Vlaanderen zou willen stichten, aldus meldt de Handels- en Transport-Courant. De voorzitter van de stichting voor de landbouw in Zeeland, de heer G. v. Waes, heeft de fabricage van stro-cellulose reeds in Engeland bestudeerd in opdracht van een studie-commissie, welke enkele maanden geleden in Zeeland werd ge vormd. Mede als gevolg van zijn waarnemingen is men tot dé conclusie gekomen, dat het mogelijk moét zijn een betere stro-prijs te verkrijgen door de stichting van een stro-cellulosefabriek. Men denkt teen fabriek, welke 18.000 ton stro pet jaar kan verwerken, te stichten. De stichtingskosten hiervoor zouden onge veer 3.0 milljoen gulden bedragen. Gere kend naar de stro-prijs van 25 per ton zou de verkoopprijs van de cellulose op 340 per ton komeh, waarbij dan gerekend wordt op afschrijCkosten en dividend van ll"t. De prijs van de cellulose op de we- reldmarfu is op het ogenblik ongeveer 425 per ton. Men is dus uitgegaan van een stro-prijs van 25 per ton, maar het is de bedoe ling deze prijs eik jaar opnieuw vast te stellen naar de gemiddelde prijs welke op de vrije markt wordt besteed. De betrok ken boeren zullen zich thans dus moeten uitspreken en pas wanneer gebleken is dat er voldoende medewerking komt zullen verdere étappen worden ondernomen. Vanmorgen omstreeks zes uur zijn bij Klarenbeek, tussen Apeldoorn en Zutphe'n. twee goederentreinen met elkaar in bot sing gekomen. Vier wagons ontspoorden, waardoor het baanvak werd versperd. De weinige reizigers op dit traject worden via Deventer naar en van Zutphen en Winterswijk en tussengelegen plaatsen vervoerd. Nieuwe arrestaties in de Belgische zwendelaffaire Bij de voortzetting van het onderzoek in de zaak der niet aangegeven aandelen heeft de Belgische recherche opnieuw twee personen gearresteerd, namelijk H S., directeur van een Antwerpse bank, en L. J., gewezen hoofd van de effectenafde ling van een grote bankiersfirma te Ant werpen. J. zou de documenten van aan gifte vervalst hebben en S. zou zich met de verdere afwikkeling van de zaak heb ben belast. Goede perspectieven onder gunstige voorwaarden TlTAarom talmt de Nederlandse rege- ring met de ondertekening van het accoord, dat met Brazilië is opge steld ter bevordering van de emigratie van Nederlanders i^ar dit rijk geze gende land? Al meer dan een jaar ge leden zijn de grondslagen voor dit accoord gelegd en de Braziliaanse regering heeft zich er inmiddels vol ledig mee „accoord" verklaard. Dank zij de bemoeiingen van de toen malige emigratie-attaché, d^heer P. C. van Scherpenberg, is er in de ontwerp-overeenkomst een clausule opge nomen, volgens welke de^Braziliaanse re gering zich verplicht te zorgen voor de kapitalen, die voor de emigratie nódig zijn, namelijk de beschikbaarstelling van gronden en de eerst noodzakelijke gelden voor de emigranten om een begin te ma ken. Bovendien neemt Brazilië de helft van de paseagekosten voor zijn rekening. Amerikaanse banken hebben zich reeds bereid verklaard geld ter beschikking te stellen voor investering en de Wereldbank is daarbij eveneens geïnteresseerd. De staten Rio Grande do Sul en Parana zijn bereid grond ter beschikking te stel len voor emigranten van christelijken huize; dit betekent, dat er naast de fa- zenda Riberao, waar ir G. J. Hey- meyer de scepter zwaait over een kolonie van Nederlandse boeren, gele genheid wordt geopend ook groepen 'van de Nederlandse bevolking, die een andere dan de katholieke geloofsbelijdenis heb ben, een kans te geven. Deze grond ligt in het Zuiden (aan de kust) en het Zuid westen van eerstgenoemde staat en wordt veskocht op afbetaling over een periode van 30 Jaar. Er heerst een buitengewoon goed klimaat en de grond is te vergelijken met de goede gronden in Nederland; een deel ervan zal worden ingepolderd. Dit alles houdt een belofte In voor de toekomst; er Is voor duizenden emigran ten plaats en men zal Wet lang moeten talmen met het zenden van groepen van 100 gezinnen, aldus zei onp de heer ^an Scherpenberg in een onderhoud, dat wij met hem mochten hebben bij zijn keer uit Brazilië. Men beseft klaarblijke lijk niet, dat men hier vele en grote kan sen laat voorbijgaan, aldus onze zegsman. Met enthousiasme vertelde de heer Van Scherpenberg over de kolonie Riberao. Vier tear lang heeft hij zich in Brazilië beziggehouden mét het scheppen van een gunstig klimaat voor emigratie van Ne derlanders. en het feit. dat er thans in Riberao 150 Nederlandse boeren werken, mag zeer zeker op het conto van deze oud-emigratie-attaché worden geschre ven. Ir Heymeyer bouwt thans met succes op de gelegde grondslagen voort. -Hoofdzaak is nu. dat er geld voor emigratie komt, met name voor de orga- rdsntie zodat Nederland ten aanzien daarvan deslW1 ten lil komt Daar aan ontbreekt het thans. Voor Riberao verschatten de federale reaering van Brazilië en de regering van de staat Sao Paulo het geld voor de emigranten, die daarvan in de eerste plaats kunnen leven nodige aanschaffingen verrichten hot bedrijf op gang te houden. Dit ji-t Hpdroee niet minder dan 13 mil- oftewel f 2.mm dat bestemd werd deels voor de aankoop van de mond. deels werd geleend op afbe- ♦fufff /600 000 werd zonder rente voor- «Sten de rest tegen hetgeen g~idH*M neerkomt op 5en als men S ditdrievoet in Brazilië hoog ia. 'Uk 7%, dan moet men tot de con- Se ki dat de Braziliaanse rege ring de emigranten zeer tegemoet is ge- komen. zitten er nu al Neder landse boeren en niemand wil terug, al- 5EÏ de heer Van Scherpenberg. De grond f. pr maar matig, doch men werkt er met fknvudasme en vindt een goed afzet led in de nabij gelegen grote bevol- klMpnemo?t de emigratie niet te eng zien, ÏKJ?d. de oud-attaché, die vóór de oorlog aeR w» bedril! in Brarlllë heeft gehad en in de oorlogsjaren deel uit maakte van de Irene-brigade, waarin hij verscheidene Braziliaanse Nederlanders ontmoette, een bewijs, dat deze genatura liseerde Brazilianen hun gevoelens voor het oude vaderland niet hebben verloren. Niet alleen voor landbouwers Is er een kans. Zfjn de Nederlandse boeren er een maal gevestigd. drfTopenen zich ook pers pectieven voor anderen, want de opneem- capaclteit van Brazilië is enorm. In Ne» derland ziet men dit nog niet voldoende in, maar ln een land. dat zo groot Is als Europa met klimaatverschillen, die va riëren van tropisch tot subtropisch en gematigd, kunnen nog vele nieuwe Indus trieën worden opgebouwd en de landbouw uitgebreid. Daar komt bij, dat de Braziliaan in het algemeen wordt overvleugeld door de Ne derlanders voor wat zijn intellectuele ca paciteiten betreft, zodat bij een goed ge leide en goed doorgevoerde emigratie de kansen voor de Nederlanders om hun stempel op de samenleving te drukken, groot is. In het verleden hebben dé Duit sers dit getoond. Dat deze laatsten thans, na Wereldoorlog II, geen rol meer spelen, spreekt vanzelf. Hun dominerende positie in de handel is hun volledig ontnomen. Amerikanen, Engelsen, Fransen en Bel gen doen alle moeite om er kapitaal te investeren, mede als gevolg van de zeer gunstige voorwaarden, welke de Brazi liaanse regering daarbij stelt. In de eerste plaats mag men jaarlijks 10*/» van het ge- investeerde kapitaal terugbrengen, en de rpnte mag tot een maximum van 8*/» in de oorspronkelijke valuta worden over geschreven. De belastingen zijn er laag en men kan er zoveel grond kopen als men wil tegen betrekkelijk lage prijzen. In de streken, waar thans de grondslag wordt gelegd voor een nieuw emigratiecentrum, is de ligging ten opzichte van de havens gun stig. Binnen 40 km ligt er een zeehaven en op 80 km afstand ligt Porto Alegro, van waar verschepingen naar alle delen der wereld mogelijk zijn. De verkeerswegen mogen dan al niet in zo goede toefstand verkeren als in Nederland, het valt toch wel mee: de meeste zijn verhard en men kan er 80—100 hjjn per uur rijden zonder ongemakken. Vpor de fruit- en groenteteelt ziet de heer Van Scherpenberg weinig mogelijk heden, omdat de markt in handen is van opkopers. Eventueel zou men wel een coöperatie kunnen stichten van enkele families, die dan een eigen verkoopcen trale in handen houden. Voor alle andere beroepen ligt er echter een toekomst, waarvan men de draagwijdte thans nau welijks kan bepalen. Protest tegen dure benzine Chauffeurs var vracht- en gewone auto's hebben gisteren in de staat Hessen nieuwe protestdemonstraties op touw ge zet tegen de onlangs door de regering af gekondigde verhoging van prijzen voor benzine en dieselolie. Het verkeer in ver scheidene steden werd gestremd doordat meer dan 1000 voertuigen uit alle delen van Hessen naar de hoofdstad Wiesbaden reden. De auto's waren voorzien van grote biljetten waarop te lezen stond: „Ver hoging van de benzineprijs Vermoording van het t'ransportbedrijf". De wagens Teden in enkele file van enige kilometers lang door de hoofdstraat van Wiesbaden. Incidenten werden niet gemeld. Soortgelijke demonstraties werden ook gehouden te Frankfort en in Offenbach, zetel van het centrale bureau voor de transport In West-Duitsland. Enkele dagen geleden stremden autobestuurders het verkeer in vele plaatsen van Sleeswijk- Holstein. WATERSTANDEN I JANUARI Keulen 1.84 +0.27; Ruhrort 0 45 —4.31: Lo- bdith 9.57 -0.18; Nijmegen 7.39 -0.15; Arnhem 7.42 —0.14. Eetde 2 89 onv.; Deventer 198 —0.04; Borgharen 41.04 -0.19; Belfeld U.37 -0.18; Grave 4.70 -0.03 Vreeswijk 0.41 -0JM; LJrth 1.03 -0.18. (Van onze Haagse oorrespdndent) Voorburg, dat al meer en meer het ka rakter van een Haagse buitenwijk krijgt, gaat binnenkort beslissen over een nieuw uitbreidingsplan. Daarin is overheersend een streven naar een bouwtype van drie woonlagen, want ook hier komt men ge leidelijk tot het besef, dat Nederland zui niger moet worden met zijn cultuurgrond. De uitbreiding is ontworpen tussen de huidige bebouwing en de spoorbanen van Den Haag naar Leiden en naar Leid- schendam. Parallel met de Laan van Nieuw Oosteinde zijn twee hoofdwegen ontworpen en ongeveer in het midden, haaks daarop, een derde hoofdweg. Bij de kruispunten is het nieuwe cen trum van Voorburg ontworpen, daar het oude zijn functie niet meer kan vervullen, als straks het plan zal zijn uitgevoerd en een stad van 70.000 inwoners zal zijn ver rezen. In dat centrum komen een nieuw raadhuis, een theater met schouwburg en bioscoopaccommodatie. een overdekte zweminrichting, kerken en scholen, waar onder een technische- en een huishoud school. Bij de spoorbaan naar Leidschen- dam is een terrein gereserveerd voor een sportstadion. De New York Times verneemt uit Madrid, dat de Spaanse regering over weegt alle economische betrekkingen met Argentinië te verbreken. Ofschoon er veel is gepubliceerd over de goede betrekkingen tussen de regerin gen van de beide landen is het volgens het blad te Madrid geen geheim, dat er de laatste tijd vrij ernstige scanning be staat over economische jfwesties. Argen tinië was een van de belangrijkste bron nen voor voedselvoorziening van Spanje, doch onlangs hebben de Argentijnen te kennen gegeven, dat zij geen tarwe of andere voedingsmiddelen meer naar Spanje zullen verschepen, tenzij de prijs hiervoor ten volle in contanten zou wor den betaald, en Spanje bovendien reeds 15*/i zou voldoen van zijn schuld aan Argentinië. De schattingen van deze schuld variëren van 150 millioen tot 500 millioen dollars. De Britten lezen de meeste kranten Met 1781 dagbladen en een totale op lage van 52.300.000 exemplaren hebben de Verenigde Staten de grootste dagblad verspreiding. Op de tweede plaats komt de Sowjet-Unie met 31 millioen exem plaren en vervolgens Groot-Brittannië met 29 720.000 exemplaren. Volgens het jaarboek voor statistiek van de V.N., waaraan deze gegevens zijn ontleend, is het cijfer per aantal inwo ners het hoogste voor Groot-Brittannië, n.l. 600 exemplaren per 1000 inwoners, ge volgd door Luxemburg met 455 per dui zend, Australië 425 per duizend. Zweden 405 per duizend en de Verenigde Staten met 357 per duizend. De geringste op lagen hebben" China en India met resp. 10 en 5 per duizend inwonerB. Tijdens de ofltscheping van de Groote Beer aan de Javakade te Amsterdam reed een vrachtauto op een colonne in. Een kapitein werd tegen de straat gesmakt. Hij werd. levensgevaarlijk gewond, naar een ziekenhuis vervoerd. De 19-jarige jon gen, die de auto bestuurde, zoy even de vrachtauto een eindje verzetten. Hij was niet ln het bezit van een rijbewijs en werd gearresteerd. De vrachtauto is voor onderzoek in beslag genomen. Positie Indië-vliegtuigen Uitreis: De P.H—T.E.T. (Tilburg), gezag- voerder Mans. is gisteren te Karatsji aan gekomen. - De P.H.—T.D.H. (Holland), gezagvoerder Scholtmeyer, kwam van nacht te Kairo aan. Thuisreis: De P.H.-TD.B. (Batavia), gezagvoerder Roosenburg, werd vanmid dag op Schiphol verwacht. De P.H.— T.D.L. (Groningen), gezagvoerder Tiede- man, is gisteren te Karatsji aangekomen. De P.HT.D.K. (Amsterdam), gezag voerder Schultz, vannacht uit Djakarta vertrokken. Op het vliegveld van Dja karta staat de P.H.-T.D.I. Een dok voor de DC-4 Sinds kort gaan op Schiphol de K.L.M.- vliegtuigen voor revisie-doeleinden in dok, net zoals dat bij schepen het geval is. Een dergelijk vliegtuigdek Is onlangs gereed gekomen en staat opgesteld in de DC-6 hangar aan de zuidzijde van Schiphol. Deze eersteling wordt beschouwd als een proefdok; de ervaringen, die men ermee heeft opgedaan, zijn echter zo gunstig, dat het in de bedoeling ligt een tweede te bouwen, welke, naar men verwacht, over vier maanden gereed zal zijn. De beide dokken zijn bestemd voor Douglas DC-6 vliegtuigen, terwijl in de toekomst ook dokken voor Constellations en Con- vairs gebouwd zullen worden. Het DC-6 dok bestaat uit een samenstel van steigers en platformen, die precies om het vliegtuig passen. Het voorste deel van het dok is vast in de hangar gemonteerd; het achterste deel is verplaatsbaar. Het vliegtuig, dat gereviseerd moet worden, wordt in dit voorste deel gereden, waarna de verplaatsbare achterzijde aan het vaste deel aangesloten wordt. Daarna crickt men de machine ongeveer 10 cm van de grond, waardoor het ondterstel vrij komt. en dit beproefd kan worden. Behalve voor de grote inspectie, waar toe de machines thans respectievelijk l'/t of 2'/» dag in dok moeten, worden de vliegtuigen eveneens regelmatig na iedere 60 vlieguren aan een algemene revisie onderworpen. Dat wil dus zeggen, dat iedere K.L.M. DC-8 na een Zuld-Amerika of Zuid-Amerika-rels geheel nagekeken wordt. Voordat het dok in gebruik was en m^n zich moest behelpen met ver plaatsbare trappen, duurde zo'n 60 uurs inspectie twee dagen, terwijl thans met minder mensen In kortere tijd hetzelfde werk kan worden uitgevoerd. In het dok zijn dagelijks vijftig mon teurs en controleurs aan een vliegtuig bezig. Ieder heeft daar zijn speciale taak, die puntsgewijs op lijsten aangegeven is. Speciale hulpwerktuigen, die hetwerk aanzienlijk vergemakkelijken, zijn op de daartoe vereiste plaatsen in het dok aan gebracht. Zo is b.v. boven iedere motor een takel op rails, een zgn. loopkat ge construeerd. waardoor het mogelijk is de motoren in korte tijd te demonteren en door indere te vervangen. Bergambacht Predikbeurt Uitgetr. Ned. Herv. Kerk Donderdag 7 uur ds Mieras te Krimpen a.d. IJasel. Nieuw hoofd blizondere school. In de vacature J. Stam is met ingang van 1 April tot "hoofd der bijzondere lagere school (Chr. Nat. School) benoemd de heer J. A. Isrel te Melissant. Tot die datum zal als tijdelijk hoofd fungeren de heer Van Wijnen, gepensionneerd onder wijzer te Woerden. Damcompetitie. Uitslagen onderlinge competitiewedstrijden dammen: H. Ka mer—M. Scholten 02; W. KroonM. Visser 0—2; C. P. de Langen—F. den Ouden 11; D. v. d. BergC. Tèeuwen 1—1; B. van Herk—KI. Mak 1—1; A. de Langen P. Vermaat afgebr.; J. C. van Sprang—F. den Ouden 1—1; A. Pek—KI. Mak 2—0;# G. Graafland—C. Teeuwen 2—0; H. KamerL. Noorlander 2—0; A. de Joode—M. Visser 1—1; C. Deelen—W. Kroon 2—0; A. Po®t—Adr. de Langen afgebroken. Bodegraven Benoeming. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer A. Roodbergen te Sneek. Boskoop pr D. Jacobs. Dr D. Jacobs, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft, aangezien hij voor enkele maanden op reis gaat. zijn arbeid als hulpprediker van de gemeenten Altforst— Appel tern tijdelijk neergelegd. Gouderak Mond- en klauwzeer. Weer is onder het vee van een landbouwer uit deze gemeente mond- en klauwzeer geconsta teerd. Hekendorp Burgerlijke Stand. Geboren: Catha rine Maria. d. v. E. W. Kok en G. J. Rost- Ouderkerk a. d. IJssel Intrede ds A. J. Timmer. Ds A. J. Timmer is voornemens 19 Februari afscheid te nemen van de Ned- Herv. Gemeente te Polsbroek en Vlist om 26 Februari intrede te doen hier ter plaatse na tevoren te zijn bevestigd door zijn vader, ds J. J. Timmer te Nieuwer- kerk a. d. IJssel. Geref. Vrouwenvereniging. Hier ter plaatse is een Geref. Vrou wenvereniging opgericht, die zich heeft aangesloten bij de Bond van Geref. Vrou wenverenigingen in Nederland. Stolwijk Vijftig Jaar A-N.L.B. De Federatie Gouda en Omstreken van de Algemene Nederlandse Landarbeiders- bond heeft besloten tn verband met het 50-jarig bestaan van deze organisatie te Stolwijk een jubileumavond te organise ren. Blauw Bloed. Zaterdagavond gaf de mandollnevereniging „Melodia" in café Noomen, onder leiding van haar directeur de heer P. Kroon, haar jaarlijkse uitvoe ring. Er werden verschillende muziek nummers ten gehore gebracht, afgewisseld met schetsen. Na de pauze werd de klucht ln één bedrijf „Blauw bloed" opgevoerd. De zaal was goed bezet. Er werd met een gezellig bal besloten. Wijkzuster. Onze plaatsgenote mej. W. van lam ia door de gezamenlijke Groene Kruisbesturen Polsbroek en Ben schop benoemd tot wijkzuster ln die ge meenten. De Nederlandsche Bank heeft zich In principe accoord verklaard met de op richting van een Nederlandse Crediet- en TruatmaatschappQ ten behoeve van landgenoten, die naar Canada emigreren. De fondsen zullen eventueel geput wor den uit de liquidatie van de Verenigde Transatlantische Hypotheekbank. Uit deze liquidatie zal ongeveer drie millioen aan Canadese dollars overblijven. Neder landse rechthebbenden worden in guldens betaald. Het plan ls om van de drie millioen dollars een half millioen voor de bevor dering van de Nederlandse export te be steden. Twee en een half millioen zouden beschikbaar komen voor Nederlanders in Canada, die daar bewijzen zich een be staan te kunnen veroveren. De Nederlandse afdeling van de op te richten maatschappij zou bezit van emi granten in deposito moeten krijgen. Op hiervoor te ontvangen bewijzen zou dan de emigrant in Canada, die zich na ver loop van tijd credietwaardlg toont (men denkt aan termijnen van één tot twee jaar) credieten kunnen krijgen, bijvoor beeld in de vorm van eerste en tweede hypotheken en leningen op onderpand van inventaris en vee. De voorwaarden voor deze credieten zouden gunstig zijn, onder meer door lage rentevoet. Rente en aflossingen zouden in Cana dese dollars moeteh worden betaald. In dezelfde mate als de aflossingen ge schieden zouden in Nederland guldens worden vrijgegeven. Bij latere conver- tabilitelt zou de Nederlandse emigrant ng bezit hier te lande kunnen krijgen, doch hiervan tijdens de onmogelijkheid tot in wisseling toch profijt kunnen trekken als onderband voor credieten. onderpand voor credieten. De Centrale Stichting Landbouw- emigratie is inmiddels optimistisch over de verwezenlijking van dit plan gestemd. Of een dergelijk systeem ook voor emi gratie naar andere landen zal worden op gezet Is nog niet te zeggen, hoewel men zich voordoende kansen daartoe te zijner tijd hoopt aan te grijpen. Over het alge meen zijn de resultaten met Nederlandse emigranten in Canada gunstig. Nog niet één procent keert naar het vaderland terug, doorgaans om redenen, die samen hangen met heimwee, speciaal oijder de - •- de gezinnen. moeders der terugkerende gezinni Schoonhoven Schoonhoven huldigde Vincent Berghegge Toen Vincent Berghegge de deuren van de H.B.S voorgoed achter zich dicht liet vallen werd een andere deur voor hem geopend, n.l. die van het kantoor van zijn vaders textielfabriek in Tilburg. Dit was hem minder aangenaam, want z'n verlangen ging uit naar het toneel. Vader Berghegge dacht er echter anders over en wist zijn zoön tot z'n 32ste jaar aan zijn zaak te houden. Toen werd het Vin cent toch te machtig en hij begon z'n droom tot werkelijkheid te maken. Hij ging naar de toneelschool in Amsterdam en reeds na drie maanden studie kreeg hij al een engagement bij het gezelschap van dr Willem Rooyaards. Er volgde een tijd van engagementen bij diverse gezel schappen. totdat Vincent Berghegge een (begin maakte met het geven van open luchtspelen. En het is juist in die periode dat hij het romantische toneelspel „De Pastoor van Neuvilette", van D. H. Schef- fer. waarin hij de pastoorsrol speelde, meer dan 1000 maal opvoerde. De Schoonhovense toneelvereniging „Arto Post Laboro". waarvan de jubilaris reeds enige jaren regisseur is. gaf daarom een voorstelling van het reeds hier ter plaatse meer gespeelde toneelspel „De Pastoor van Neuvilette" waarin de jubila ris z'n glansrol zo vele malen vervulde. Oök nu weer volgde het talrijke publiek met spanning het brillante spel van de thans 73-jarige artist. Aan het einde van de voorstelling bracht het publiek hem een ovatie. Tal rijke bloemstukken, cadeaux. telegram men en correspondentie uit alle richtin gen waren Inmiddels binnengekomen en werden het toneel opgebracht. De voor zitter van ..A.P.L.", de heer W. Lammers sprak de jubilaris hef eerst toe. Spr. hoopte dat het hem gegeven zou zijn, dat de heer Berghegge nog vele jaren dte kunst met de grote „K" onder het publiek zou mogen brengen Hij overhandigde hem een grote kist sigaren. Vervolgens voerde de heer v. Dongen namens de toneelgroep „Luctor -et Emergo" uit Rotterdam het woord. Hij sprak dank woorden uit voor de wijze waarop de jubilaris ook de vereniging welke spr. hier vertegenwoordigde, steeds dotrr zijp leiding omhoog hielp. Spr. overhandigde de jubilaris een Frans woordenboek. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder A. C. A. Deerenberg. Hij me moreerde het bombardement van Den Haag tengevolge waarvan de heer Berg hegge naar Schoonhoven kwam. De grote culturele waarde daarvan was voor een stadje als Schoonhoven van grote be tekenis. Aan het einde van z'n speech overhandigde de wethouder de jubilaris een grote mand met bloemen. Ook pastoor Van Cabauw bracht dank aan de heer Berghegge en overhandigde hem een ca deau. Diep geroerd door al deze bewijzen van sympathie dankte de jubilaris alle spre kers en schenkers en in het bijzonder „Arto Post Laboro" die het op deze wijze mogelijk maakte deze dag voor hem tot een onvergetelijke te maken. Haastrecht Serenade gebracht. De muziekver eniging „Ooncordia" bracht Maandag avond een serenade ten huize vah' de ge repatrieerde militair P. Lekkerkerker Jr, te Vlist. die na drie jaar weer in de ouderlijke woning is teruggekeerd. Sol daat Lekkerkerker dankte .JDoncordia" en het publiek voor de belangstelling. Waddinxveen Bedankt. Ds J. Zwijnenburg te Hui zen (N.H.) heeft bedankt voor het beroep in de nieuw Ingestelde predikantsplaati bij de Ned1. Herv. Gemeente alhier. Zevenhulzen Voorlopig geen kleuterschool De gemeentraad kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. Boer. De voorzitter opende deze eerste ver gadering in het nieuwe jaar met het uit spreken van de beste wensen voor de raadsleden en hun gezinnen en hoopte, dat de belangen der gemeente op dezelfde wijze behartigd mogen worden als in 1949 het geval is geweest. De bevolking is toegenomen met in totaal 67 personen en gestegen tot 3250. Verder gaf spreker een kort overzicht van wat in 1949 is tot stand gekomen o.a. de restauratie gemeen tewoningen en het verenigingsgebouw aan de Rotte: de verkoop van het electrici- teitsbedrijf aan de gemeente Leiden; de revisering van de motorspuit van de brandweer op het Dorp. Het personeel der Brandweer werd ln nieuwe kleding gestoken, wat zeer binnenkort ook voor het personeel aan de Rotte het geval zal zijn. Door het besluit tot aankoop van 10 trailer-woningen werd aan de woning nood enigszins tegemoet gekomen. Hoewel het algehele beeld van de begroting niet ongunstig is te noemen met toch wel degelijk alle mogelijke soberheid in acht genomen worden. Toch mag dit geen aanleiding zijn om grote noodzakelijke werken achterwege te laten. We moeten bereid zijn, zo besloot spreker, om daar voor noodzakelijke offers te brengen. De heer J. van Dorp, als oudste lid van de raad. bracht namens de raad zijn be6te wensen over aan burgemeester en gezin, de wethouders en gemeentepersoneel. Aan de orde kwam de reconstructie van de Dorpsstraat. Hiervoor is een vereenvoudigd plan opge steld tot een bedrag van 120.000. Ter gedeeltelijke dekking dezer kosten ls over wogen een verhoging van de opbrengst der personele belasting en invoering van een baatbelasting. Op voorstel van de heer P. van Leeuwe werd besloten een commis sie uit de raad te benoemen teneinde een Juiste berekening op te stellen over de verschillende belasting verhogingen. Deze commissie werd samengesteld uit de heren W. Verweij, P. van Leeüwe, J. J. van den Dool, J. Klapwijk en Adr. Krijgsman, welke commissie zal worden bijgestaan door de gemeente-secretaris, de heer A. Gijsenbergh. De heer H. Melndert, hoofd van de Technische Dienst, ls bereid de commissie voor wat het technische ge deelte betreft, van advies te dienen. De bouw van een kleuterschool annex ver enigingsgebouw kan, tot spijt van het col- lege van B. en W om financiële redenen geen doorgang vinden. Zanguitvoering. Het dames- en meis jeskoor „Vox Jubilans" gaven hun jaar lijkse uitvoering in hotel „Vos" onder leiding van de heer E. D. Looren de Jong. De zangnummers werden goed uitgevoerd. Vooral het duet door de dames en Co Heij werd keurig gezongen. De Haagse amusementsvereniging „Mando- Hka" had veel succes met haar werk op de planken. Postcommsndant. Tot postcomman- dant ln deze gemeente is benoemd de wachtmeester le klaese C. A. de Vogel te Bergechetvhoek. INSDAG 10 JANUARI 1950. EERSTE BLAD - PAGINA 3 Sir Stafford Cripps. de Britse minister van financiën, heeft in een persconferen tie verklaard, dat de laatste twee jaar een fundamentele gedaanteverandering van Engelands economlache situatie hebben gebracht en dat de economische positie van Engeland krachtiger is geworden als resultaat van de snelle stUging van de In dustriële productie gedurende 1949 In elk van de drie eerste kwartalen van 1949 en san het begin van het vierde kwartaal was de index van de industriële productie ongeveer 8 punten hoger dan op de over eenkomstige data van 1948, hetgeen be teken». dat de productie per arbeider met ongeveer 5'/. per jaar is gestegen. Het ls tijd dat iedereen inziet, hoe goed de pres taties van de Britse arbeiders en bedrijfs leidingen zijn. zo zei Cripps. „Niemand dient de belachelijke bewering te uiten, dat ons volk niet werkt." Toen Engelands economische program ma op lange termijn werd opgesteld, was de verwachting, dat de productie in de periode van vijf jaar van 1947 af met 25'zou stijgen. In de eerste twee jaar van deze periode is de productie echter s reeds met 22'/» gestegen. Cripps verklaar- i de, dat de index van de industriële pro ductie naar verwachting verder zal stij gen, en dat het gemiddelde niveau der I productie over de eerste 11 maanden van het afgelopen jaar volgens de voorlopige ramingen 128 129" van het gemiddelde vooroorlogse niveau heeft bedragen, ver geleken met 121' in de eerste J1 maan den van 1948. De productie in geheel 1949 heeft vermoedelijk ongeveer 30'/i boven het vooroorlogse niveau gelegen. Cripps beweerde, dat geen ander land onder dezelfde omstandigheden een betere of even goede mate van economisch en in dustrieel herstel zou hebben kunnen be reiken als Engeland in het afgelopen jaar heeft gedaan. ..Ik ben trotser dan ooit op de inspanningen van mijn medeburgers." so sei hij. Het is nog te vroeg om te kunnen voor spellen, of het voor het belastingjaar 1949 J0 geraamde begrotingsoverschot van Tofn in 1946 de strijd tegen de malaria mug in het Middellandse Zee-gebied in volle gang was. wedde de gouverneur van Cyprus met generaal Pietro Pinna, toen maals hoge commissaris op Sardinië, o n 100 flesspn van de beste Cyprische wijn tegen 100 van Sardinië, dat zijn eiland de 'strijd tegen de malariamug het eerst zou winnen. Zaterdag kwam op Sardimë een telegram uit Nicosia binnen van de volgende inhoud: ..Geen malariamug op CyiTrus meer te bekennen. De geweldige taalt is voltooid. Is het niet tijd voor een i slokje?" 100 Flessen van de beste „Ver- I naccia" zijn thans op weg naar Cyprus. 449 millioen pond sterling zal worden be reikt, zo zei Cripps, doch de cijfers over de eerste negen maanden geven geen aan leiding om het tegendeel te veronder stellen. Tenslotte keerde Cripps zich tegen de pessimisten, dié een aanzienlijke stijging van de kosten van levensonderhoud als gevolg van de devaluatie hadden voor speld. De voorspelling van de regering, dat de stijging slechts 1*/» zou bedragen, blijkt thans zelfa lichtelijk aan de pessi mistische kant te zijn geweest, zo zei hij. De voormalige kapitein van het K.N.I.L., Westerling, leider van de Angkatan Ratoe Adil heeft in een brief, gericht tot de regering van Indonesië en van Pasoendan, verzocht om erkenning van zijn troepen als officiële strijdkrachten van Pasoen dan. die voor de rust en de orde in de negara zullen zorgen, aldus meldt het dagblad Pedoman In de brief wordt ge zegd. dat zijn mensen accoord gaan met de overeenkomsten van de Ronde Tafel Conferentie, doch dat zij het niet eens zijn met een eventuele ontbindfhg van de negara Pasoendan en dat het niet op zijn plaats is. dat de T.N.I. nu de verantwoor delijkheid krijgt te dragen voor rust en orde in de negara, aangezien dit leger „nog te jong en niet voldoende ervaren" is. Het blad voegt hieraan toe. dat de brief door' een Nederlands officier werd bezorgd en zegt dat men zich in politieke kringen afvraagt, welke maatregelen de Hoge commissaris van Nederland met betrekking tot deze kwestie zal nemen. de WAANNEER de krant, trouw, in "bug rolt. en naar die bus Pa. of Zus holt, wanneer de avond is geko men, en nieuwste nieuwtjes zijn ver nomen. zijn wij nooit van één feit verstoken: er is steeds ergens inge broken. 't Luidt meestal in dezelfde termen: ..De inbreker ging zich ontfer men. over 't Chinese theeservies, voor het gezin een zwaar verlies, het was uit de Periode Ming, dat kost ping-ping. zo'n kostbaar ding." „Familie P. te R. uitstedig. De brandkast doorgebrand en ledig." Bij R. bekend commission- nair, had diefstal plaats. Beslist niet fair. Zes ringen en een amulpt. met edelstenen zwaar bezet, drie gouden vorken ('t goud was wit, en kunstwerk van een edelsmid), vijf gouden lepels, (voor 't ontbijten) en twintig Perzische tapijten, zijn daar ontvreemd. Vraag niet, hoe 't kón. De schade schat men op een Ton." ..De Villa Zonnehoek, in Katwijk, was blijkbaar een verbor gen schat rijk. De inbrekers zijn daar gekomen, en hebben alles meegenomen. Preciosa. zilver, platina, een Lorre, (alles praat-ie-né). twee auto's, met ventilatoren, carburatoren, toebehoren), een Beeld, dat van een Öude Griek is. en zelfs het Renpaard Ludovicus." UAT brengt de krant ons Alle dagen. En ik. (toch óok geneigd tot klagen) ik denk hierbij, vol welbehagen: „Ik heb geen last van deze plagen!" O ja! Ook i k heb wel preciosa. dat geurt en fleurt, gelijk mimosa, ook i k heb vele schone dingen, geen ringen, maar her- inne-ringen. Een Jeugdportret van Hen- riëtt. juist op 't moment, dat zij. vol pret. haar naam ohder een Acte zet. (Zij had. tevoren, nauwgezet, al JA ge zegd, volgens de Wet). O ja! Ook i k heb veel gespaard, bijeengegaard en trouw bewaard, ook ik heb veel. dat fraai mag heten, en dat ook „Roest en Motten vreten", maar géén preciosa. (naar mijn peiling). Zij brengen niets óp. op een veiling, 't Zijn waardeloze, kleine dingen, zoals gezegd: herinne ringen. Een pennendoosje, magnifiek, met paarlemoer-in-mozaïek, een schrijfbureau met rare laden, (de in houd laat zich zelfs niet raden, die weet ik zelf niet, inderdaad, maar die dan toch. globaal, bestaat, uit foto's brieven, kleine mappt/i. waar heus een Dief niets van zou snap pen). (nog afgezien, dat hij zou Kap pen o neen. er is geen stukje goud bij. en het papier is zelfs niet hout vrij. Een dief, die bij mij in zou bre ken. zou weldra van de schrik ver bleken. hij zou. die boef. die zeer- doorknede. die 't Recht verwaarloost en de Rede. ook in de meest-verbor- gen hoeken, vergeefs naar wat Devie zen zoeken. Hij zou twee oude kwartjes vinden, die. eertijds, wij zozeer beminden, en die. in verre, rare jaren, toch voor een deel van zilver waren, toen Nederland niet progres sief was. maar eerliik geld een ieder lief was, en d'arbeider naar huis kon gaan. met waarden, eh ook zonder traan. Toen 't Land tot d a d e n aangevuurd werd. en nog niet hoog geleerd bestuurd werdToen qok de Ambtenaar kon kopen, waarop hij vu rig z8t te hopen, en 't kwartje niet werd. tot Ruïne. O neen, het Blikje der Sardine, kon men toen reeds voor d i e prijs kopen TVfU moet U maar op vrienden hopen. Maar a 1 s een inbreker mocht ko men. en mijn bezit wordt weggenomen, dan moet 't een man zijn, róór van aard. die goud, noch diamanten spaart. Het moet een man zijn. die (ontaard), kleptomanie aan inbraak paart. En deze man. zo raar van aard. wordt voor gevangenis gespaarden ontoerekenbaar verklaard! WOUTERTJE Een schoolconflict tussen jong en oud Een PAAR JAAR GELEDEN rees er in een 'meisjesschool en misschieff' wel in meer dan één meisjesschool een ernstig conflict tussen directrice en lera ressen enerzijds en leerlingen anderzijds. De meisjes kwamen op school in broek en dit gedoogde de andere partij niet. Een broek vond zij geen dracht, waarin een meisje zich in gezelschap, zij het slechts van mede-leegliogen en leraressen, vertonen kon en daartegen brachten de meisjes in, dat en hierbij zij opgemerkt, dat het drama zich midden in de winter afspeelde en dat wij leden aan brand stofgebrek een broek niet alleen prac- tiseh is. maar ook een warme dracht en dat ln een tijd. waarin koueen schaars warën en wollen ondergoed tot de vrome wensen behoorde, de broek uitkomst bood. Wie van de partijen het gewonnen heeft, vermeldt de geschiedenis niet. maar wij vrezen (neen, wij moeten zeggen: ver trouwen), dat het de meisjes zijn geweest, alle prestige van de leerkrachten ten spijt. Want de strijd lag dieper:'het was een strijd van oude tijd tegen nieuwe tijd en dan wint im-mers altijd de laatste het! De jaren, waarin dapies. gehuld in harem broek, een winkel moesten binnenvluch ten om de joelende menigte achter zich te ontlopen, zijn definitief voorbij. De broek heeft de zege behaald. Waar? Op het water of In de sneeuw bergen? We geloven het laatste, want is het „trainingspak" voor kleine meisjeé geen getrouwe nabootsing geweest van hetgeen in de Zwitsefse Alpen en andere hooggebergten een „ski-eostuum" werd ge noemd? Later ontdekten de dames, dat het des zomers in de boot of aan het 6trand eveneens zeldzaam practiech is. Sedert de bevrijding is de leuze wei: „de vrouw Ter gelegenheid van de ondertekening id 1® verzekering deelde de heer P. Segelle, de van het tussen Frankrijk gesloten verdrag betreffende de sociale eld Franse minister van Arbeid en Sociale Zekerheid, mede, dat mr A. C. M. van de Ven. raadadviseur, chef der afdeling So ciale Verzekering van het ministerie van Sociale Zaken is benoemd tot comman deur de l'ordre de Merit Social van het ministerie van Arbeid van Frankrijk en mr G. A. A. M. Boot, administrateur, plaatsvervangend hoofd van deze af deling, tot officier van deze orde. De Belgische minister van buitenlandse zaken. Paul van Zeeland, en baron Van der Straeten-Waillet, voorzitter van de Belgische Christelijke volkspartij, zijn Zondagmiddag uit Nice naar Brussel ver trokken. Zij kwamen gisteren te Nlcg aan en ge meld werd. dat zij een onderhoud met ko ning Leopold zouden hebben op Chateau de la Croe te Antibes. In doorgaans welin gelichte kringen verklaarde men, dat de koning besprekingen zou voeren met acht lelgische politieke leiders. (Van onze Brusselse correspondent) Wij schamen ons diep, lezer, want in het ..zondige" Brussel zijn wij, zoals de volksmond dat hier noemt, „op schok" geweest met een troepje echte Brusselaars. In alle eer en deugd, haasten wij ons er aan toe te voegen, maar niettemin hebben wij de ver boden borrel gedronken. In de keuken verklaarde echter, dat de koning rust hield en noch Zaterdagavond noch Zon dagochtend besprekingen had gevoerd. De koning had niemand ontvangen. Frank Philips, de zeer bekende nieuws lezer van de B.B.C., is een regelmatige reiziger geworden op de KLM -lijn tus sen Londen en Amsterdam. Na hel be zoek, dat hij in Juli aan ons land heeft gebracht, is hij Maandagmorgen weer per K L.M. op Schiphol aangekomen. Ook dit maal is het doel van zijn bezoek het uit spreken van een Engelse tekst bij een film, die door de regeringsvoorlichtings- dienit wordt samengesteld, en die ln het buitenland zal worden vertoond. De heer Philips' stem en zijn perfect Engels zijn zo duidelijk kenbaar, dat iemand, die gis teren op Schiphol naar hem zocht, zonder hem te kennen, hefvi aan zijn stem alleen wist te onderscheiden van 20 andere pas sagiers. Frank Philips zal twee dagen in Nederland blijven. Brandstichter aangehouden Op 21 December werd in Zwanenburg in de Haarlemmermeerpolder in een Der ceel aan de Olmenlaan een begin van brand ontdekt. Het onderzoek wees uit. dat hier van brandstichting sprake was. maar een dader was niet te vinden. De vorige week werd de rijkspolitie in de Haarlem mermeer gewaarschuwd, dat er een man was gezien in een huis, waarvan de be woners niet aanwezig waren. De politie- rukte onmiddellijk uit en arresteerde een' 24-jarige jongeman, zekere v. d. B.. die een bus petroleum bij zich had. Boven dien had hij enkele voorwerpen in het huis gestolen. Na een langdurig verhoor bekende de jonge man, dat hij brand in het huis had willen stichten. Later be- u u> 00'<: brand in de Olmenlaan te hebben gesticht en daar een klein bedrag aan geld te hebben gestolen. Naar de politie verklaart, heeft hij in Den Haag, waar hij oorspronkelijk vandaan komt, ook enige malen brand gesticht. Hulp aan achterlijke gebieden Blijkens een rapport in het orgaan van het Amerikaanse ministerie van handel wordt thans door middel van bijdragen tilt de Marshall-hulp in Brits-Centraal- Afrika uitvoering gegeven aan punt 4 van het programma van president Tru man, betreffende Amerikaanse investe ring ln economisch achterlijke gebieden- Er zijn reeds bijdragen verstrekt voor onderzoek naar mineralen in Brits-Cen- traal-Afrika en voor bepaalde projecten voor mineraalproductie, met name voor kobalt in Noord-Rhodesië. Volgens het rapport ls dit gebruik van E.C A.-gelden van bijzondere betekenis voor Brits-Cen- traal-Afrika. Ongeluk met „ski-lift" In de Monti della Luna bij Cesena, ten westen van Turijn (Italiaanse Alpen) zijn tengevolge van het losraken van een kabel twee skiërs om het leven gekomen en vier ernstig gewond. De skiërs werden, in stoeltjes vastgebonden, langs een 2 kilo meter lange kabel 600 meter omhoogge trokken. toen er door een onregelmatig heid in de voortbeweging onrusj ontstond onder enkele passagiers, die de stoeltjes aan het schudden brachten, waardoor de kabel losraakte. Vele skiërs sprongen in panlsk uit hun stoeltjes op de met sneeuw bedekte rotsen onder hen. "LTET AANTAL ..LIJNEN" speelt in de -*■* televisie-wereld een overheersende rol. Alle pogingen te komen tot een inter landelijke samenwerking stranden op het ontbreken van een standaard televisie systeem. Ook hier spelen politieke- en commer ciële belangen een machtige rol met het gevolg dat de gehele Europese televisie ontwikkeling nodeloos vertraagd wordt. Het is dringend noodzakelijk dat men weet wat er op televisiegebied in de wereld te koop is. om zich een oordeel te vormen over voor- en nadelen van de verschillende toegepaste (en nog toe te passen) televisie-systemen. 405 Hjnen. Toegepast in Engeland, waar twee televisie zenders in bedrijf zijn en sprake is van ruim 200.000 televisie ontvangers. Nergens ter wereld wordt met zo'n laag fcantal lijnen gewerkt en ondanks dit feit heeft Engeland op televisie gebied een naam hoog te houden. Dit lage aantal lijnen heeft tot voordeel dat de aanschaffingsprijzen van tele visie-ontvangers zo laag mogelijk ge houden kunnen worden, terwijl boven dien binnen de voer televisiedoelein den beschikbare aetherruimte zoveel mogelijk televisiezenders onderge bracht kunnen worden Navolging door andere landen biedt tevens de moge lijkheid de vruchten te kunnen pluk ken van een unieke, ruim 15-jarige televisie-ervaring. 455 Rjnen. Toegepast in Frankrijk, waar één televisiezender draait en onge veer 15000 televisie-ontvangers aan wezig zijn. Er gaan stemmen op van 455 lijnen over te schakelen op 405 lijnen (de Engelse televisie-standaard), opdat er een televisieprogramma-uit wisseling met Engeland tot stand ge bracht kan worden. 135 Rjnen. Toegepast in Amerika, waar 60 televisiezenders werken en het aantal televisie-ontvangerstot ongeveer 3 000.000 gestegen is. Een standaard, die hèt midden houdt tussen een laag aantal lijnen (b.v. 405) en een hoog aan tal lijnen (b.v. 625 of 819) en om deze reden wel aantrekkelijk is. maar hoe men de zaak ook draait of keert, de aanschaffingsprijzen van Amerikaanse televisie-ontvangers liggen ver boven de aanschaffingsprijzen van Engelse televisie-ontvangers. 625 lijnen. Totdusverre nog nergens toege past. Alleen worden te Turijn (Italië) vergelijkende proeven genomen met televisie-uitzendingen met 525 en 625 Hjnen. Nederland. Denemarken. Noor wegen. Zweden. Zwitserland en wel licht Duitsland schijnen zich échter op dit lijnenaantal te willen vastbijten. Dit aantal Hjnen biedt uit technisch oogpunt vele voordelen maar uiter aard zal dit betrekkelijk hoge lijnen aantal in de aanschaffingsprijzen van televisie ontvangers verdisconteerd moeten worden. 819 Hjnen. Toegepast in Ffankrijk. Experi mentele uitzendingen via één zender. Uit technisch oogpunt zeer aanlokke lijk, speciaal voor theatertelevisie. Toch is de tijd. zowel uit technisch als uit financieel oogpunt, nog niet rijp voor algemene verbreiding van dit systeem. Dat België nog niet is genoemd houdt verband met het feit dat de Waals-Vlaam- se verdeeldheid van invloed is op de te bepalen televisiekoers. De Walen willen Frankrijk volgen en dé Vlamingen wach ten af wat de overige landen doen. Uit dit alles zal wel voldoende duidelijk geworden zijn. waarom het zo ontzettend moeilijk is tot internationale overeen stemming te komen. In het kort kunnen wij zeggen dat voor zover het West-Europa betreft tf twee blokken bestaan, d.w.z. een Engels- Een lid van de koninklijke huishouding I van het kleine cajé aan de Hoogstraat, hebben wij gedanst bij „Dikke Triene" en luid meegezongen van dat het „in Leuven zo plezant is". Kijk. buiten het verschrikkelijk dure vermaak, dat er in bestaat in vrolijk en elegant gezelschap duur te gaan dineren bij de beroemde chefs, en daarna de pi kante scènes gade te slaan in de „Boeuf sur le Töit", het beste nachtcabaret is er een gezond en onschuldig experiment Frans blok. dat zich voorlopig aan 405 lij- dat gij kunt wagen. Het „bal populaire" nen houdt (Frankrijk moet voor dit doel moge dan niet zo precieus zijn als de afstand doen van 455 lijnen) en wanneer i balletten van de Muntschouwburg, gij vrijt men het juiste ogenblik gekomen acht er veel pleizieriger bij een grote pot bier (waarschijnlijk in 1958) wil men overscha- en indien gij in een goed blaadje staat kelen op een hoger aantal lijnen in casu i bij de bazinne. moogt ge met uw geliefde 819 Deze gedachtengang is niet zonder evenin de keuken komen om er vlug, vlug. een echte Hollandse borrel te snoepen. te verwerpen Wij hebben nu maal Wereldbrand No. 2 achter de rug. Europa is op het ogenblik straatarm en tochtelevisie willen wij niet aan onze neus voorbij laten glippen Bovendien die nen wij goed voor ogen te houden dat tele visie alleen als massa-artikel een door slaggevend succes kan worden en in dit licht bezien, is het dus helemaal zo gek niet om - althans voorlopig - op televisie gebied niet te hoog te,grijpen, maar dat gene te bieden wat binnen de grenzen van het hedendaagse financieel mogelijke ligt. Behalve Engeland. Frankrijk en België hebben de overige landen een blok ge vormd. waarbij de keus gevallen ii- op 625 lijnen en behalve hogere kostprijs van teleVisie-apparatuur betekent dit tevens dat een televisieprogramma-uitwisseling met Engeland en Frankrijk tot de onmoge lijkheden zal behoren. .Als de gendarmen binnen vallen, dan zijt gij van de familie", maant zij, want de cafés mogen nog altijd geen jenever schenken. Rond één uur 's ochtends heeft ons ge hele gezelschap, in deze na-viering van Nieuwjaar, met volle borst gezongen: „O, ratten en muizen, Wij zijn hier nu al zo lang bijeen, 't Is tijd dat wij verhuizen En drie soldaten, die reeds een dag of twee in de kazerne hadden moetep zijn en dus, naar wij uitrekenden: „vier dagen cachot of gevang" zouden krijgen, brulden dat horen en zien verging: „En we zijn d'er van de klas En we drinken een glazeken Terwijl die arme schachten aan 't bijet het lot van U Oost- en Zuid-Oost-Azië werd be paald. is lang voorbij. Het Britse impe rium bestaat niet meer en het enige, wat er van is overgebleven, is een verbond van souvereine staten, die een (groot) aantal gemeenschappelijke belangen heb ben. Die gemeenschappelijke belangen vormen, tezamen met de traditie, de basis, waarop de (vrijwillige) samenwerking In het Britse Gemenebest berust. Zelfs de binding van de leden der Britse vólke- renfamilie aan de Britse kroon, tot voor koi-t het het empire hield, is losi. terwille van India en Pakistan, die de status van republiek wensten aan te nemen. Het Britse Ge menebest is dus ln feite alleen nog een belangengemeenschap en wanneer op een kwade dag zou blijken, dat de belangen van de leden onderling niet meer parallel liepen, dan zou het „imperium" ver moedelijk geruisloos uiteenvallen. Totnogtoe is er gelukkig niets van die aard gebeurd. Gelukkig, want ook met zijn huidige structuur vormt het Gemene best nog altijd een sterke schakel tussen de volken van Azië en West-Europa. Zou den de eersten geheel aan zichzelf over gelaten worden, dan zouden zij vermoe delijk binnen afzienbare tijd geheel in de communistische sfeer terechtkomen, want het is onwaarschijnlijk, dat jonge staten als India. Pakistan, Birma, Vietnam, zich oneffen duur naast hun machtige buren Sbwjet-Rusland en China zouden kunnen handhaven. De technische, economische en morele steun, die de Westeuropese „moederlanden" hun verschaffen, ver sterkt de innerlijke weerstand van de Aziatische volken tegen het gestadig op dringende communisme. brandende kwestie, het verhin- machtuitbreiding van het communisme, vormt een van de be langrijke agendapunten van de conferen tie van ministers van het Gemenebest, die (hans te Colombo (Ceylon) aan de gang is. Zo bezien, is deze conferentie dus niet alleen voor Engeland en zijn partners van belang, maar evenzeer voor alle andere landen in de wereld, die nog niet onder het communistische juk zijn doorgegaan. De opmars van de communis tische legers in de richting van de gren zen van het weerloze Tibet maakt deze kwestie extra-urgent en het Engelse Zon dagsblad The Observer constateert dan ook niet ten onrechte, dat de con ferentie te Colombo „geen dag te vroeg" begonnen isl Een ander voor de gehele wereld langrijk onderwerp van de conferentie is het Japanse vredesverdrag De Ver. Staten, die na hun diplomatieke échec in China steeds meer hun aandacht op Japan concentreren (kennelijk met de bedoeling van dit land een democratisch bolwerk voor het Verre Oosten te maken), drin gen steeds sterker aan op het openen van inleidende besprekingen over Japan, desnoods zonder deelneming van China en Rusland. Voor Engeland heeft deze kwestie een zeer belangrijke economische kant. Men wil in Londen in elk geval rachten te verhin- ieren, dat Japan de gelegenheid wordt ge geven zijn industrie op vooroorlogse voet te her-organiseren. De moordende concurrentie van de Japanse exporteurs zou, wanneer die in de oude vorm zou herleven, zware sla gen toebrengen aan de Britse (en niet alléén de Britse!) industrie en het is dui delijk. dat Engelands toch al benarde economische positie dit niet lijden kan. Ook dit iis een zaak, die het gehele Ge- menébe4ü aangaat, aangezien alle leden, die er l|y betrokken zijn, (met uitzonde ring van Canada) tot het sterling-blok be horen. TNIT alles en meer (politieke, economi- sche en militaire problemen in Zuid- Oost-Azië) zal deze week te Colombo aan de orde worden gesteld. En dan is er nog één punt. dat niet met zoveel woorden op de agenda voorkomt: de versterking van de banden, die het Gemenebest bij eenhouden. Dit zeer voorname punt vormt een neventaak voor Bevin en, zoals hier boven reeds werd opgemerkt, het is een zaak, die niet slechts voor Engeland van betekenis is. Ook ten aanzien hiervan kan men zeggeri. dat de conferentie geen dag te vroeg komt, want het Empire vertoont onmiskenbaar zwakke plekken. Het feit. dat het dollar-land Canada meer en meer naar de Amerikaanse sfeer overhelt, de moeilljkhederi' tussen de twee leden van het Gemenebest India en Pakistan over de nog altijd niet opgeloste kwestie- Kasjmier, het feit, dat Australië en Nieuw-Zeeland het Labour-regiem aan de kant hebben gezet en dus op het ogen blik op velerlei gebied (vooral econo misch!) een andere politiek voeren als het moederland, al deze kwesties vormen zwakke schakels in de keten, die de leden van de Commonwealth of Nations met elkaar verbindt. In het belang van Enge land en de gehele vrije democratische wereld is het te hopen, dat de conferen tie te Colombo over de hele linie een succea wordt. patatten schillen zijn Vergeten wij den troep en de droevige dagen Eit zingen allen gelijk: Vivan de liberteit!" In hun blauwe uniform van de lucht macht hadden ze veel aantrekkingskracht bij de „maskes". maar het scheelde toch niet veel of er ontstond een reuze vecht partij, zoals onlangs toen in West-Duits land veertig Belgische „piotten" het met 150 Duitsers aan de stok kregen, een con flict waarbij vier kinderen van het ex- Herrenvolk naar het hospitaal verhuisden. Maar wij zagen de „patron' kroeg de grootste soldaat-ruziemaker bij de borst pakken, en terwijl dë bazinne ijlings de deur opende, vloog de blauwe jongen met één ruk op straat. Daarna zette iemand zich aan de oude piano en de baas begeleidde op zijn ac cordeon en er werd weer gedanst, dat het kletterde Een jonge Brusselaar vertelde ons. dat hij „morgen te zessen" (om zes uur 's ochtends op de „vreuge met", qf- tewel: de ochtendmarkt van groenten en fruit moest zijn om met zijn vader de vrachtwagens uit Mechelen en Limburg te lossen en de kraam op de markt te installeren En dat het er „lelijk zou tegen zitten", indien hij te laat kwam. Als ik jonger was. zeide hij. had ik nog ..vagebondenstreken in het lijf" en kreeg ik van de oude heer meer „troef' (slagen) dan eten Maar sentimenteel wordend, vertrouwde hij ons toe. dat indien Juliette zijn vrouw wilde worden, hij een eigen kraam zou hebben op de markt, met zijn naam er op. En hij vertelde van zijn vriend, die daar ergens in het Westland een grote groentenkweek heeft. Na de oorlog had hij hem weer gezien, mdór, zeide onze jonge Brusselaar, „dieën Hol lander was slimmer geworden" en had nu een speciale cultuur van meststoffen voor paddenstoelenteelt, welke teelt in Brussel nogal verspreid is. Daar is veel meer geld mee te verdienen dan met sla of bloemkool. Zo ontdekten wij in de mondaine stad de polsslag van het echte volk van Brussel: harde, eerlijke werkers, die leven en laten leven. Het skipuk is en blijft eenvoudigEen model van de Parij.e mode-ontwerper Ledoux in bruin en beige. moet weer vrouw wmrden" en daarom zijn, ondanks textiel-echaarste, haastig model len gecreëe,d met wijde rokken en lijf jes. die de vrouwelijke vormen doen uit komen. maar met dat al is het ski-costuum zichzelf gelijk gpbleven. De skiër.dte dames zijn niet teruggekeerd, tot het korte, wijdte rokje met jumper van een dertigtal jaren her. Eigenlijk is het skipak aan weinig ver anderingen onderhevig: het nieuwste ds echter, dat het twee linten vertoont, bij voorbeeld donkerbruin en beige, zwart en banaanlcleur. zwart en hemelsblauw, groen en beige enz. In de regel is de broek ge maakt van laken In de donkerste kleur, terwijl de blouse lichter getint is of met een lichtere tint gegarneerd, bij voorbeeld met een licht kraagje, een licht vest Of iets dergelijks. Zwart weet zich op merk waardige wijze te handhaven. Dit alles- is natuurlijk in hoofdzaak van belang voor de enkele bevoorrechten, die naar de wintersport gaan, maar wie in ons landje, waar het weer akelig miezerig kan zijn of waar ons misschien nog flink koude dagen staan te wachten, zich wil wapenen tegen de grillen van de natuur, kan er zijn voordeel mee doen. Vooral voor jonge meisjes is het trainingspak om dl*, van de woord aan te houden een practische dracht en wie er niet mee op school of kantoor wil of mag verschijnep. kan zich in de kleedkamer heel gemakkelijk van de pantalon, tiie onder een rokje kan wor den gedragen, ontdoen. een nair ja Ngjpfflsnd <KTcn wer' tutVrcuIose Deier dagen werden te Rotterdam in het m.s. Silindoeng twee moderne rflnt- gen-inatallaties ingescheept, die ongeveer een half jaar geleden door de Stichting Helpt Indië b« Philips te Eind- werden besteld ten behoeve van de ding in de Minahassa. Het betreft hier een installatie voor longonderzoek voor permanente opstel ling in een ziekenhuis, èn een transpor tabel apparaat, de Cardanoscope. speciaal bestemd voor massa-doorlichting. De beide apparaten zijn een geschenk voor het Koningin Emma-Sanatorium te Noön- gan. bij Men ado, dat omstreeks 1930 door Koningin Wilheimina uit naam van het Nederlandse volk werd aangeboden aan de bevolking van de Minahassa. onder welke de tuberculose een ware geesel vormde Dit sanatorium werd echter in de oorlog door bombardementen totaal verwoest, hetgeen een groot verlies betekende, omdat de gevreesde ziekte zich als gevolg van de oorlogsomstandigheden opnieuw krachtig deed gelden. Teneinde tot de herbouw van het Tuist nu zo noodzakelijk geworden sanatorium te komen, werd er in Indonesië een waderopbouwfonds gevormd, met het resultaat, dat de herbouw van het Ko ningin Emma-Sanatorium thans vrijwel voltooid is. Het noodzakelijkste ontbrak echter, n.l. een röntgen-apparatuur, Dotw bemiddeling van het Comité Adop tie Rotterdam-Oost-Indonesië, verklaarde der Stichting Nederland Helpt Indië zich reeds ln de afgelopen zomer bereid de kosten voor het aanschaffen van een tweetal röntgen-apparaten, waarmee een bedrag van ongeveer ƒ50.000 was gemoeid, voor haar rekening te nemen. De Indonesische beroepsschepelingen. die thans dienst doen bij de Koninklijke Marine, is aangezegd, dat zjj vóór 1 Fe bruari a.i. moeten beslissen of zij in dienst bij de Koninklijke Marine willen blijven, dan wel ontslag willen nemen en op rijkskosten teruggaan naar Indonesië. Desgewenst kiyinen zij ook in dienst van de Koninklijke Marine blijven tot uiterlijk zes maanden na de bekendma king van de dienstvoorwaarden. waar onder zij naar de marine der Ver. Staten van Indonesië kunnen overgaan In die periode van zes maanden zulle® de be trokkenen moeten beslissen of zij bij de Koninklijke Marine willen blijven, ont slag willen nemen of willen overgaan naar de Indonesische Marine. Verder kunnen Indonesische Marva's, die thans in Nederland dienen, ongeacht haar diensttijd een verzoek om ontslag indienen. Zij behouden haar aanspraak op overtocht op rijkskosten. Een Vlissingse visser wierp een net uit in een geul, die na de dichting van de Nolledijk is overgebleven. In plaats van vis haalde hij een gloednieuwe fiets op. Het bleek, dat een zekere K het karretje te Groede had gestolen. Hij kon er echter geen koper voor vinden en deponeerde het daarom maar in het water K. is ge arresteerd. Twee Niwin-gezelschappen naar Indonesië Met het K.L.M.-Iijnvllegtuig naar Dja karta vertrokken Zondag twee Niwin- gezelschappen om onze militairen in Indo nesië tijdens hun wachttijd enige ont spanning te brengen. Onder leiding van de conferencier Alex de Haas gingen weg Truua Verburg. de Flezki's en de pianist Gerard van de Woude. Het tweede gezelschap is dat van Paul Ostra. Het bestaat uit May Dale. Mary Deyer. Dave Goubitz en Johan Kapper. Buitenland Britse mllnwerkers verwerpen loonstop. De leiders van de mijnwerkers in Schotland.. Yorkshn e en Lancashire hadden aan hun volaeiingen voorgesteld gedurende een laar geen eisen tot loonsverhoging te stellen, teneinde ai dus bij te dragen tot het econo mische herstel vam Gro<ü-Bra.itannië. Dit evenwel* door de mijnwerkers Sowjet. Verki Radio-Mostkou heefit 1 12 Maart een 'decreet van het presidium van de Op perste Sowjet Antwerpens petroleumhaven. De werken aan de Antwerpse petroleumhaven maken gestadig voixierlng en indien zich geen tegenslagen voordoen wordt verwacht, dat zij einde 1950 gereed zullen zijn. Antwerpen zal dan ln het Noordelijke havengebied twee grote petroleumraffinaderljen rijker zijn een gezamelljke productie van ontge- ton per jaar. van Europa i« tot dusverre zo goed geslaagd, dat het gevaar bestaat dat Amerika zijn laak als voltooid welke opvatting tot ee» oorlog zou leiden, aldus verklaarde Paul Hoffr leider van de E.C.A Washington. Staking, in Ohio. Pennsylvania. We®t- Virgimla en Alabama zijn 50.000 in de bruin- koolmijnen werkzame mijnwerkers in sta king gegaan waardoor de mijnen moesten worden gesloten Bij de staking zijn de Uratted States steel Corporation een half dozijn andere maatschappijen voor de staal verwerking en de Pittsburgh Consolidated Coal Company betrokken. Goudkust. Arbeideis le Accra, de hoofd stad van de Goudkust zijn een campagne van bui geul ijke ongehoorzaamheid begonnen door winkels te sluiten en bussen aan te horaden De campagne, die deel uitmaakt van een beweging om dominion-talus yoor de Goudkust te verkrijgen, wordt ook on dersteund door stakingen waarbij men o.a. thu1s-bl ij ft-ziltten De post. elecbrlctteil. spoorwegen en reg^ringsbureaux fun heeft een ..Duitse vluchtelingenpartij" opgelicht waarvan de bedoeling is. dat zij „de enige politieke partij voor alle vluchtelingen ln West-Dultsland zal worden". Proces ln Joego-Slavlë. Te Skopllje is een proces begonnen tegen Hen ..reiroristi- sohe agereten" die volgens de ten laste leg ging door de Albanese autoriteiten het land zijn binnengesmokkeld Snelheidsrecord. Mej. Jacqueline Oochran heeft op 29 December 1949 een Amerikaans snelheid^recoid op het gebied van de luchtvaart gevestigd. Zij heeft nl. boven de centrale Calif ami sche woestijn over 500 km een snelheid bereikt van 703 km per uur. Zij gebruikt hierbij een North American F51 toestel, een sohroefvltegtuig.' dat bekend staat onder de naam Mustang. Randolph Churchill, zoon van Winston 'Ohurehill. zal te Devonport door de conser» vatleve en nationale liberale kieskringen ter plaatse gezamenlijk candtdaat worden ge steld bij de komende algemene verkiezingen Van 1940-1945 was hij lid van het Lagerhuis. Het Italiaanse s.s. Surricnto, dat. met ongeveer duizend Nederlandse ambtenaren en hun familieleden aan boord, uit Djakarta naar Rotterdam vertrok, ts Maandag ln de haven van Napels aangekomen. (On^ecorrtyeetd).

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3