UOOFW9» Churchill stelt zich aan het hoofd van zijn „troepen" PANDA en de meester-muzikant yjTR IS WILLIAM SMITH? Positie van Gouda, G.S.V. en Olympia verslechterd Lek in Olvmpia's defensie Gouda had stellig de kans 0111 overwinning te behalen Evangelist uit India in ons land Horecaf-tentoonstelling te Amsterdam ,J.EG, LUISTER NS EVEN": EEN VORSTELIJKE SATIRE De Britse „verkiezingsslag" „Het grootste feest der democratie" if et weer zou spelbreker kunnen worden I Met Noël-Noël en Cor Ruys AKKERTJES Verloren grenzen „De Slangenkuil EEN FILM VOOR STERKE ZENUWEN Een T-N.I.-succes door PATRICIA WENTWORTH O.N.A. brengt zich in veiligheid O.N.A. profiteerde van de kans Maar de voorhoede was onmachtig Henk doet t zo... S\w G.S.V. kon niet op streek komen Na rust moest Stolwijk naar z'n schot zoeken EERSTE BLAD - PAGINA 2 MAANDAG 16 JANUARI 195), Uit Engeland Is in ons land aangeko men prof. Lam Jeevaratnam. een evange list uit India, die de wereld rondtrekt om het evangelie uit te dragen. Op een Vrijdag te Amsterdam gehouden persconferentie vertelde de zendeling hoe dankbaar de Christenen in zijn land zijn voor het werk. dat de Europese missie daar heeft gedaan. Hij gaf te kennen, dat het Christendom zich in India dank zij hun ijver steeds meer verbreidt. Over zijn „eigen leven vertelde hij. dat hij •ls tekenaar zijn loopbaan begonnen is. Tijdens zijn verblijf In Engeland in 1925 woonde hij een Godsdienstoefening bij en hij werd hier zozeer door gegrepen, dat hij zijn financieel veelbelovende carrière als tekenaar opgaf en besloot deze in dienst van het evangelie te stellen. De zendeling zal een maand in Neder land blijven en hier spreken te Amster dam, Rotterdam. Den Haag. Haarlem, Utrecht. Leeuwarden en Zeist Daarna vertrekt hij naar Zweden, waar hij gedu rende zes weken zal rondreizen om ver volgens terug te keren naar -India. De eerste prediking in Nederland houdt hij Maandagavond in de Nieuwe Waalse kerk te Amsterdam. Communisten moesten van van Montgomery niets hebben Wanneer bij de Indianen de Pow Wows plaats hebben, moet iedere stom een bepaalde functie tijdens de ceremonie vervullen. Zo is het de taak der Zunis water aan te dragen. Enige leden van de Zuni-stam oefenen hier met de water kruiken op het hoofd. De met kant en zilver versierde costumes worden alleen tijdens de Pow Wows gedragen. (Van onze Amsterdamse correspondent» De vereniging Horecaf. de grote be drijfsorganisatie. die vrijwel alle hotels, café's en restaurants in ons land omvat, zal dit jaar haar zestigjarig bestaan b.-r- denken met een grote tentoonstelling, welke 29 September te Amsterdam zal worden gehouden. Men is van plan het jubileum met des te meer luister te vieren omdat het vijftigjarig bestaan in 1940 dus In oorlogstijd, viel en derhalve niet is herdacht. De tentoonstelling, welke zeer groots en kostbaar is opgezet, zal het modernste op het gebied van hotel-, café- en restaurant bedrijf. alsmede enige zeer oude beelden, te zien geven. Een-derde van de expositie ruimte zal worden ingenomen door een model-hotel, dat uit twee gedeelten zal be staan. namelijk een eerste klasse afde ling (luxe hotel) en een 2e klasse afdeling (een normaal burger hotel). Hier kan het publiek een volledig Inzicht lg-ijgen in wat op hotelge- bied achter de schermen te koop is en wat daar al niet om gaat om de zaak glad te doen marcheren en het de gast naar de zin te maken. Gedurende de tentoonstelling zullen de beste koks en patissiers uit den lande met elkaar wedijveren in het bereiden van ex quise gerechten, die het publiek zelf kan zien bereiden, maar tevens ook proeven. Ook vele buitenlanders (Zwitsers. Bel gen. Fransen en zelfs ook Amerikanen) zullen aan deze tentoonstelling deelnemen De expositie, waarvoor de plannen reeds gereed zijn. Wordt architectonisch verzorgd door Ir A. Vogel. Prins Bernhard heeft het beschermheer schap aanvaard. een pop veroranaae droeg met de naam Mo middag werd gedemoi Vondelparkpaviljoen, de lunch gebruikte, ah Communisten hebben te Amsterdam actie gevoerd tegen het bezoek van veld maarschalk Montgomery. Het begon al Donderdagavond, toen een groep mensen een pop verbrandde, die een bordje droeg met de naam Montgomery. Vrijdag- onstreerd voor het waar Montgomery jls gast van de Actie voor Internationaal Jeugdwerk. Er wer den spandoeken meegevoerd en toen de demonstranten op verzoèk^yan de politie niet uiteen gingen, werd de gummistok tevoorschijn gehaald en de troep uit el kaar gedreven. 's Avonds verscheen een groep voor het stadhuis om de burgemeester te spreken. Twee minuten later stonden de afgevaardigden weer op straat, na de burgemeester een manifest te hebben aangeboden. Ook in de Jordgan was het gisteravond onrustig. Hij kwam tot inkeer.... Voor de rechtbank te Dortmund heeft onlangs een zekere MacKwar terecht gestaan, die ervan beschuldigd werd dat hij bij de jaarwisseling zich had dronken en vervolgens de volledige ken van Lenin uit het bureau van de communistische partij te Luenen had ge stolen. Dadelijk na de diefstal kwam hij een man tegen, die hem vertelde, dat hij zich van kant wilde maken door zich voor een trein te werpen. MacKwar stel de voor hem passages voor te lezen uit Lenins geschriften terwijl hij op de trein wachtte. Zo geschiedde het, dat beiden in een hooglopende woordenstrijd wer den gewikkeld over het communisme. Een agent kreeg hen in de gaten en arres teerde beide ipannen. De rechtbank veroordeelde MacKwar leeft nog (Van onze Londense correspondent). loos amusement krijgt Voorgezet. „De grootste ceremonie, het grootste feest van de democratie is de verkiezing", schreef reeds H. G. Wells. Op alle straathoeken zal het daveren, aan de( huisdeuren, op de drempels waarvan de candidaten de strijd aanbinden, zal hpt fel toegaan. Natuurlijk zal ook de radio haar rol TTET BEHOEFT niet te verwonderen, j spelen^Er zullen dertien politieke rede- dat de altijd strijdlustige Churchill j voeringen voor de B.B.C. worden gehou- er geen gras over heeft laten groeien en I den, te verdelen over de drie grote par- besloten heeft ogenblikkelijk naar Londen terug te keren, zodra hij door de radio de verkiezingsdatum vernam. Attlee had over zijn besluit geen overleg gepleegd met de oppositie, hetgeen niet nood zakelijk was. Churchill zal zich zonder dralen aan het hoofd stellen van de conservatieve legioenen. Zo spoedig mogelijk zal onder Churchill's voorzitterschap het Tory ..schaduw-kabinet", waarin alle even tuele toekomstige conservatieve ministers zitting hebben, bijeenkomen ter vaststel ling van de details pagne. naar Londen I tijen, waarbij Tories en Labour elk vijf wezen kffjgen. der verkiezingscam- tot 4 weken gevangenisstraf wegens orde verstoring. De would-be zelfmoordenaar Half paard, half hert Stromen belangstellende markt- gangers bezichtigden te Bolsward een wonderlijk dier. dat als „het zevende wereldwonder, half hert en half paard" te kijk werd gesteld. Volgens de' eigenaar werd deze „Kruising" tot stand gebracht doorkunstmatige inseminatie. Met wat fantasie kon men inder daad veronderstellen, dat het dier sen paardehoofd had terwijl de po ten wel van een hert zouden kun nen zijn. De welige vacht verborg veel van de lichaamsbouw. Het zevende wereldwonder, half paard en half hert. was echter een flegmatieke lama, die zijn baas een aardig stuivertje opbracht. De goegemeente is er nog vol van I Het spreekt vanzelf, dat uit het hele land uitnodigingen voor Churchill om te spreken binnenstromen, doch hij zal natuurlijk slechts een klein deel ervan kunnen accepteren. Trouwens de hele familie Churchill is in het geweer. Zijn zoon Randolph zal de strijd aanbinden tegen.de felle Michael Foot, hoofdredac teur van het socialistische weekblad Tri bune. Churchill's schoonzoon. Duncan Sandys, die secretaris van de Europese Beweging is. en kapitein Soames zijn beiden candidaten In Londen zelf zal Churchill waarschijnlijk uitgebreide pro- paganda-tochten per auto maken. Een van de eerste dingen, waaraan hij zijn aandacht zal besteden, is de kwestie der verkiezingsonkosten. De wet. welke Labour als wapen tegen de diverse indus trieën. die ageren tegen hun voorgenomen nationalisatie, wil gebruiken, is echter voor de socialisten even gevaarlijk, omdat hun tegenstanders op diezelfde wet een beroep kunnen doen. indien zij van mening zijn, dat de vakbonden of de partij bei De Griekse regering heeft de in 1946 uit gevaardigde noodmaatregelen ingetrokken. Krachtens die maatregelen kon de overheid om. zonder arrestatiebevel verdachten doen arresteren en ze door militaire rechtbanken doen berechten. Bovendien wordt aangekon digd. dat de staat van beleg, welke ln Noord-Griekenland nog steeds van kracht is. binnenkort zal worden opgeheven. *7eg, luister 'ns even. is een voortreffe- lijke Nederlandse titel voor de film „Les tasse-pieds", letterlijk ..de benen brekers". van Noël-Noël. want hij raakt precies de kern van de satire. Een vor stelijke satire vol psychologisch vernuft en beschaafd toegepast hokuspokus uit de kinderjaren van de cinematografie. Om tot die kern te komen: 't gaat om een algemeen-menselijke onhebbelijkheid, n.l. de neiging, zich aan anderen op te dringen. Irj allerlei vormen vermomt zich die hinderlijke eigenschap. Degenen die er het meest mee behept zijn. weten het van zichzelf nog het minst. Het zijn de zwammers. de „leukerds", de tijdvermor- sers. die geen respect hebben voor een andermans tijd, de met zichzelf ingeno- menen zijn het, die niet nalaten u tot in de finesses in te lichten over hun daden en gedachten, de lieden die niet beseffen hoe horribel zij zijn met hun pretentieuze onbescheidenheid, dat zijn de „casse- pieds". de „raseurs", de „fêcheux", de „indifférents", een Frans woordenboek is er vol van. Ziedaar een film, die wel zeer verras send afsteekt bij de Franse films van het gangbare, sombere karakter. Een bril jante conférence is ze. waariri Noël-Noël zichzelf toelicht met demonstraties van de geestigste soort, totdat hij zichzelf als „raseur" ontmaskert. Een vuurwerk van Intelligente grappen is ze. „Het" succes van het filmfestival in Knocke en van het Holland Festival in Scheveningen. Lastig probleem Toen we de film in het Kurhaus in de oorspronkelijke Franse versie zagen, vroe gen we ons af, hoe zo n kostelijk geval in 's heitielsnaam voor het Nederlandse pu bliek zou kunnen worden gebracht. Met ingecopieerde vertaalde titels'' Onmoge lijk. Het beeld zou door de massa's tekst bedorven worden. Een driekwart van de conférence van Nqël-Noèl onvertaald la ten zou ook zonde zijn geweest. Welnu, Cor Ruys heeft er kans toe ge zien. een zeer geslaagd filmdebuut te ma ken in de kunst van het „dubben". Be hendig heeft hij met zijn buigzame stem Noël-Noël de Nederlandse tekst van J. L. van Leeuwen, die uitstekend aaflgepast is. „in de mond gelegd", met volmaakt behoud van NoëJ-Noëls stemtimbre en in tonaties. 't Komt ons alleen voor. dat hij een tikje te dicht op de microfoon heeft gestaan, 't Geluid galmt wat. Het aandeel van de regisseur in het succes van de artistieke film is niet gering geweest. (Advertentie.) migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden I Eénof twee AKKERTJES en wég is de pijn y AKKERTJES zijn ware pijnverdrijvers. he/pen direct f Welk een grote omvang het negerproble.m in Amerika heeft, blijkt weer duidelllk uH de ontroerende, intens menselijke film r Boundaries een pioductie van Louis d. Werker0"1, gere*lsseerd door Alfred u In Home of the Brave" heeft men door middel van een oorlogsverhaal kennis kun- "en maken met ec-n n-gersoldaat. die «an te a^nderwaardigheid'Sevoel dreigt onder „Verloren Grenzen" behandelt een van de vele gevallen van mensen, die ook wel negerbloed in hun aderen hebben, maar onder een blanke huid Zij vormen een pro bleem op zichzelf en meer nog voor zich- Deze film is gebaseerd op een aan de wer kelijkheid ontleende geschiedenis van een* - doktersgezin. Een pas afgestudeerde blanke nergerdokter wil zich als neger vestigen Maar hij krijgt geen kans. Negers niet wenst» Dan besluit hij. gedwongen door d« omstandigheden, gedurende een jaar van zijn leven blanke te zijn en de grens tussen blank en bruin te passeren. Van het een komt het ander. In dat jaar krijgt hij de prachtkans, onder gunstige Omstandigheden een praktijk over te nemen, in een klein plaatsje In New England. De bevolking zou geen uitzondering maken, wat betreft de al- Remene afkeer van de negers, maar niemand hoeft het immers te weten! Het geheim wordt twintig jaar bewaard. Zelfs de kin- deren weten niets De dokter is geliefd en gezien, tot alles uitkomt Dan volgt een van de Indrukwekkendste scènes uit de film, het vertellen aan de zoon. die het bijna niet kan verwerken, dat hij neger is en zijn ver twijfelde uitroep ,.lk ben toch blank!" De film heeft technisch geen bijzondere kwa liteiten. maar vooral in deze scène, en ove rigens ln de hele film. valt het spel op van de mensen, die grotendeels voor het eerst voor de camera stonden. Het ls werkelijk meeslepend Een ander aangrlipend ogenblik ls dat, waarin het dochtertje een verontwaardigde opmerking maakt, over het feit. dat haar broer een „nikker" meebrengt. Dank zij de predikant leert de bevolking Inzien, dat zij de doktersfamilie, die de kleurgrens overschreed, moet blijven waar deren Zo groeit men (uitzondering, die de regel van hei tegendeel bevestigt) boven bekrom pen begrippen uit. Er schijnt wel zó'n Intense belangstel ling voor de nsvrhnlnfflsrhe kliniek Eén van de f&cheuxvan Noël-Noël: de dame die-denkt dat zij coloratuur zingt. De grootste en de beste! te bestaan, dat de filmmensen in- Holly- wöod niet meer weten, waar zij de com plexen vandaan moeten halen om hun verhalen een wetenschappelijk onder- grondje te geven, of iets wat er op lijkt. Er wordt geen detective-film meer ge maakt of Freud komt er aan te pas. Dar- ryl F. Zanuck kwam dus vanzelf in de verleiding, de roman „The Snake Pit" (de slangenkuil) van Mary Jöne Ward, die in een vertaling van de Rotterdamse pi^li- ciste Jet de Boer-van Strien. ook in het Nederlands is verschenen, te laten ver filmen. een roman die tot de kraag toe ^gevuld is met gevallen van neurose tot en met psychasthenic en van phobie tot el* met schizophrenie, want hij Speelt in een psychiatrische inrichting. Men ziet dus deze keer geen pinup-girls, maar krankzinnigen, bij tientallen, honderdtul len. Eén ervan, een jonge vrouw, staat in het focus. De ik-figuur uit de roman, die vertelt van haar wedervaren, nog ge kooid in de gejaagdheid en de spanning van het krankzinnig-zijn. maar al aan de beterende hand. Anatole Ritvak, een kunstenaar van formaat onder de regisseurs, kreeg de de licate taak toegewezen om het drama van deze vrouw gestalte te geven in een authentiek milieu. Alleen onder de na drukkelijke verzekering, dat het milieu in een Nederlands krankzinnigengesticht veel beter is, kon „De Slangenkuil" door de keuring heenkomen. De verzekering is een beetje vervelend. Vooral omdat het milieu in de film helemaal niet onterend voor Amerika en voor de stand van de psychiatrie daar is. Och ja. verplegers en verpleegsters kunnen in hun vak wel eens een beetje verhard zijn. Maar de modern ste methoden om de ongelukkigen weer ln het normale leven terug te leiden ziet men in de film toegepast: de shock-kuur, de muzikale therapie, de narcosyntheti- sche methode De klachten van de Amerikaanse dokters zijn: overbelasting en te weinig verplegend personeel' Daar van ziet* men in de film inderdaad verve lende gevolgen, maar geen desastreuse. En laat ons maar zwijgen over ónze over belaste ziekenhuizen Met dat al: een obsederende film. al leen voor sterke zenuwen, maar een in teressante film ook, voortreffelijk ge maakt, hopelijk met intègere bedoelin genen zeldzaam goed gespeeld Oli via de Harvilland in de hoofdrol, ontroe rend, fascinerend. Een compagnie van dé te Semarang ge- stationneerde mobiele brigade der T.N.I. heeft in de omgeving van Brebes 150 fe- den gevangengenomen van troepen van de Daroel Islam, die hoofdzakelijk ten Zuiden van Brebes geconcentreerd zijn en daar actief bestreden worden door In donesische troepeh. zelf buiten hun boekje gaan. Aan kanten is dus voorzichtighei geboden om te voorkómen, dat later candidaten, die geen succes behaalden, zullen proberen hun tegenstanders te wippen. De strijd om Londen zal zich niet, zoals verwacht was, uitsluitend tussen Labour en de conservatieven afspelen, aangezien nu ook de liberalen hebben besloten eraan deel te nemen. In de city hopen zij zelfs de meerderheid te behalen. Sneeuwstormen, welke niet onmogelijk zijn aan het eind van Februari, zouden Labour's grootste vijand zijn, omdat de mensen ten plattelande dan rustig bij de kachel blijven. Slechts tweemaal zijn er In het verleden verkiezingen in Februari gehouden. Maar die duurden dan ver scheidene dagen. De gebroeders Bartlett. de beroemde weervoorspellers, die het meestal aan het rechte eind hebben, beloven echter mooi, zacht weer op de grote dag. De regering zou zelfs overwegen om 23 Februari tot nationale feestdag uit te roepen. Bioscopen en theaters verwachten de ko mende weken een slappe tijd. nuhet publiek de verkiezingsagitatie als koste- "PLODDER F1EDELDUM. de grote violist, was werkelijk helemaal boos huysje, waar men helemaal boos en verdrietig „Eerst die domheid in dat eet- mij niet wilde laten spelen voor een maal etenen nu weer dit", klaagde hij grimmig. „Zelfs de katten lachen mij uit! Die domheid die grenzenloze domheid! Die ongevoeligheid! Nergens eerbied voor de kunst.... Achvolg mij, leerling, we zullen elders ons heil zoeken „Ja maarhet zijn toch alleen maar katten, mijnheer Fiedeldum'. merkte Panda op. „Die domme dieren weten toch niet beter! U moet voor beschaafde, ontwikkelde personen spelen, dan zult u zeker wel succes hebben Dat geloot ik vast". „Hmwat? O. ja, dat kan wel. Ja. dat is mooi gezegd, leer ling". knikte Fiedeldum. „Misschien heb je wél gelijk. JaC je bent een goed leerling van een groot meester. Overal ontmoeten wij miskennning, maar wij geven het niet op. Wij willen de schoonheid der klanken aan de wereld brengen, ook al stuiten wij overal op onbegrip en wansmaak. Ja. ja. Zo zijn wij wij kunnen het niet late» Dat is die innerlijke stem die ons roept, leerling!" Panda had nog nooit een innerlijke stem gehoord, dip hem riep, maar hij vond wel. dat hij nu toch een héél mooi beroep gekozen had. Zij waren intussen in een heel nette buurt gekomen, waar allemaal Deftige Personen woonden en Panda zei: „Hier moet u het nog eens proberen, mijnheer! Hier wonen beschaafde lieden, die u zullen begrijpen". „Hè? O! Mm. Ja. dat kan wel. Maar noem mij geen mijnheer. Noem mij Maestro zei Fiedeldum. terwijl hij de vipoj onder zijn kin legde. „Dan zal ik die beschaafde lieden eens een alle gretto laten horen zoals ze het nergens krijgentum-tum wee-drie..." n daar begon hij! Kras-kras-kras! riep de viool vol overtuiging, zodat Panda er de rillingen van kreegmaar hij speelde nog geen twee minuten of daar vlogen alle ramen in de omtrek al en een ware regen van schoenen daalde op de arme „Wansmaak!" riep Fiedeldum, toen een lakbottine hem trof Avondprogramma. Hilv. I (NCRV) 6 Koorconcert: 6.20 Sport- intzendlng: 6 30 Voor de Strijdkrachten; 7 Nieuws; 7.15 Engelse les; 7.30 Gr.pl.; 7 40 Radiokrant; 8 Nieuws; 8 05 Gr.pl.; 8.15 Kerkkoor en solisten; 8 50 Een wensdroom geeft geen dividend. hooTspei. 9 35 Gr.pl.; 9 45 Reportage; 10.15 Internationaal Evange lisch commentaar; 10.25 Omroep orkest en solist. 10 45 Avondoverdenking, li Nieuws; 11.15 Strijkkwartet. Hilv. II (AVRO) 6 Nieuws: 6.15 Gr.pi.; 6.30 Filmkrant. 7 Voor de kinderen. 7 05 Lichte muziek; 7.30 Muzikale causerie, 7.45 Rege- rlngsultzend.; 8 Nieuws; 8.05 Mededelingen en gr.pl.8 10 Radioscoop; 10.50 Gr.pr!; U Nieuws; 11.15 Reportage; 11,25 Gr.pl. DINSDAG 17 JANUARI 1950. Dagprogramma. Hilv I (KRO) 7 Nieuws: 115 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gr.pl.; 7 45 Morgengebed en Liturgische kalender, 8 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gr.pl 9 35 Lichtbaken: 10 Voor de kinderen; 10 15 Kamerorkest; 10 40 Schoolradio; li Voor de vrouw; n.30 Gr.pi.; 1150 Godsdienstige causerie, 12 Angelus. 12.03 Amusements Orkest: 12.55 Zonnewij zer; 1 Nieuws en Katholiek nieuws: 1 20 Man nenkoor: 150 Viool en Piano; 2.30 Gr.pl.; 3 Schoolradio; 3.30 Gr.pi 4 Voor de zieken; 4 30 Ziekenlof; 5 Declamatiewedstrijd; 5.30 Voor de Jeugd; 5.45 Regeringsuitzending. Hilv. II (AVRO) 7 Nieuws; 7.15 Gr.pl.; (VPRO) 7.50 Dagopening; (AVRO) 8 Nieuws en weerberichten: 8.15 Radio ochtendblad; 8.40 Gr.pi.8.55 Voor de vrouw; 9 Gr.pi.; 9 30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl.. 10 Morgen wijding; 10.15 Metropole orkest; 10 50 Voor de kinderen; li Mezzo-sopraan; en piano: li 30 Voor de zieken; 12 Gr.pl.: 12 30 Mede delingen: 12.33 Voor het platteland; 12.40 Weense muziek; 1 Nieuws; J.15 Musette or kest, 1.45 Voor de vrouw. 2 30 Wevther, opera; 4.30 Voor de Jeugd; 5.35 Dansmuziek Avondprogramma. "Hilv. 1 (KRO) 8 Promenade orkest; 6.20 Sportpraatje; 6 30 Voor de Strijdkrachten: 7 Nieuws, 7.15 Actualiteiten; 7.25 Dtt is leven; 7 40 Gr.pl.; 7 45 Hoorspel; 8 Nieuw»; 8.05 De gewone man; 8.12 Cyrano de Berge rac. Hoorspel; 10.45 Avondgebed en Litur gische kalender; 11 Nieuws; 11.15 Kamer muziek; 11.45 Gr.pl. Hilv. II (AVRO) 8 Nleuwfc; 8.15 Pianospel; 6.30 Toneelbeschouwing; 6 45 Gr.pl.; 7 Voor de kinderen: 7.05 Fanfare Orkest; 7 25 Paris vous parle; 7.30 Viool en plano: 8 Nieuws; 8.05 Actualiteiten. 8.15 Gevar progr.; 9.30 Orgelspel; 9 45 Buitenlands overzicht; 10. Hawaiian muziek; 10.30 Flultduetten; 11 Nieuws; 11.15 Gr.pl. vader s arm gekiemd en zei: - Wie heeft u gezegd, dat u haar Sylvia hield haar handen trm gekle heeft u Katherine kunt noemen? Ik vind dat bijzonder brutaal. Als u van plan bent mij te bestiefmoederen. dan zal u dat niet glad zitten, daar waarschuw ik u voor. Stel je voor, dat iemand wil beweren, dat hij niét onze William, is....! William ging naar haar toe en legde een band op haar schouder. Kalm aan Sylvia! En zich tot Cyril wendend vervolgde hij: Vind je niet, dat er een beetje al te veel mensen hier bij elkaar zijn? Ik stel voor. dat iedereen verdwijnt en ons beiden alleen laat. Ik ben mijn geheugen kwijt geweest, maar ik heb "t teruggekregen Dat is opeens gen. in de vroege ochtend. ge- Ik geloof niet, dat je werkelijk aan mijn èchtheid twijfelt, maar mocht je 't dan geloof ik. dat het me weinig l kosten ieder spoor van twijfel bij je weg te nemen. Het geheel is ietwat schokkend, nietwaar? Katherine. wat zou je ervan zeggen als jij Sylvia even mee neemt. En misschien wilje vrouw zo goed zijn ons ook even alleen te laten. Sylvia knikte, sloeg haar armen nog maals om zijn hals, mompelde nog iets, en ging met Katherine mee, terwijl ze Jocko met zich meetrok. Mavis antwoordde duidelijk: Nee, ik denk er niet aan en zich tot Cyril wendend, zei ze: Denk erom Wat je doet'. Je hebt met deze man niets te be spreken en je behoeft ook niet naar zijn verhalen te luisteren. Als je met iémand wilt spreken, dan is dat je advocaat! Cyril keek haar aan en keek dan weer voor zich. Daarna ging aajn blik in Wil liam's richting. Hij zag er ongelukkig en verslagen uit. je bent toch hierin een advocaat zou je er i i dwaas, Cyril, zei William, niet werkelijk van plan >caat te betrekken? Als je et alleen wil laten, wat van zeggen, met mij wat vrouw ons niet alleen wil laten, wat n. n om té rijden? We moeten absoluut alléén met elkaar praten. Cyril streek met een hand langs zijn voorhoofd. Het voelde vochtig aan. Hij zei mat: Mavis, je moét ons even samen laten Dit keer richtte ze haar ijskoude blik op hem. Er vonkte iets van woede in. Denk je. dat ik hem met jou alleen zal laten, om je om te laten praten? Om je allerlei toezeggingen te laten doen, waarover je later spijt zult hebben, als je bij je advocaat komt en die je zegt, welk een dwaas je geweest bent? Ik denk er eenvoudig niet aan! Je verzet geen pas zonder mij! Goed, zei William volkomen kalm, dan gaan Katherine en ik er maar van door. Maar denkt u goed na bij wat u doet. Cyril houdt zelfs niet de schijn op van me niét te herkennen. Ik begrijp, dat ik erg ongelegen kom, maar ik bén er nu eenmaal weer en men zal rekening met mij hebben te houden. Het is aan jullie, hoé dat gedaan zal worden. Er zijn ver schillende dingen, die geregeld moeten worden en opgehelderd. We kunnen er een familie-aangelegenheid van maken en die dingen op vriendschappelijke wijze als goede neven onderling regelen, óf jullie haalt er een advocaat bij en ik haal er de mijne bij. en een en ander zal volkomen zakelijk uitgezocht worden. Brett zal party moeten kiezen voor een van ons, er zullen verschillende dingen uitgevochten moeten worden, en alles bij elkaar zal het de zaak geen goed doen. Als je het zó wilt, Cyrü, wel, dan kun je het zó krijgen. Het is beter, dat je nu dadelijk goed begrijpt, dat slechts één van die twee manieren mogelijk is. Je zult een besluit moeten nemep. Je kunt niet eerst met me beginnen te vechten om daarna toch te besluiten het liever op vriendschappelijke wijze te regelen! Wer kelijk, je kunt veel beter nu dadelijk een en ander rustig met me bepraten. Mavis gaf hem een woedende blik en antwoordde voor Cyril: Er is geen sprake van, dat hij met u praat, meneer Smith, denkt u dat vooral niet! William keek haar aan en zei doodbe daard: Weest u toch niet zo dwaas! Hij heel goed, wie ik ben, evenals u dat Vooruit Cyril, zeg zelf je mening een herken je ma of niet? In de blik. die Cyril thans op hem richtte, was iets smekend en verslagens tegelijkertijd. Hij stak een trillende hand uit naar William en zei: Stuur haar de kamer uit. doet. - Als ze me daar ter plaatse had kun nen vermoorden', dat had ze het gedaan, merkte William vrolijk op, toen ze terug reden naar Cedar House. Het was vroeg in de middag, het weer was zacht en grauw en alles in de natuur leek vredig en kalm. Waar denk je dat ze heen is gegaan? vroeg Katherine. Terug naar de stad om Brett op de hoogte te stellen, vermoed ik. Ze ver dween in een kostbare nieuwe bontman tel en een even kostbare nieuwe auto. Ik neetri aan. dat ze ln de stad ergens kamers heeft? Ze heeft een flat. en een mooie flat ook. geloof ik. 11% denk, dat Cyril de huur betaalt. Ze lachte even. Dat zijn natuur lijk roddelpraatjes! Wie zei dat? William keek recht voor zich uit en fronste de wenkbrauwen. Hoe is haar verhouding met Brett tegenwoordig? Ik weet 't niet. Geloof je niet, dat ze hem verteld heeft, dat ze me gezien had? Ik zelf ge loof het niet, maarwel. ik weet 't ook niet O nee, werkelijk, dat kan ze niet ge daan hebben, zei Katherine snel. Waarom niet? Omdat hij al maar door bleef gaan met mij ten huwelijk te vragen. Ze lachte even. Kijk niet zo bezorgd, lieveling, hij houdt helemaal niet van me, en heeft dat nooit gedaan. Hij vindt me alleen wel een goed soort vrouw om eindelijk eens een getrouwd leven mee te gaan leiden. Je zei, dat hij dóór bleef gaan je te bedoel je, nadat Mavis mij had gezkfn? Ja, hij schreef me vlak daarna en hij belde me nog op ook. Dat was zelfs precies de avond, voordat we gingen trouwen. Ik weet nóg niet. hoe hij achter mijn adres is gekomen. Je begrijpt dus wel, dat Mavis hem niet verteld had. dat ze jou had gezien. William verviel gedurende enige tijd in stilzwijgen. Hierna merkte hij op: Ik geloof, dat de zaak er lelijk voor staat. Cyril had kennelijk z'n instructies gekregen en Mavis was abnormaal bang, dat hij z'n mond voorbij zou spreken. Ik heb niet aangedrongen op inlichtingen, ik vond het beter om eerst rustig als neven samen te praten over allerlei. Hij was echter volkomen over z'n toe ren en liet enkele wonderlijke dingen los. Wat? Wel ik, heb begrepen, dat er iets gaande is geweest met jouw geld. omdat hij beweerde, dat Brett met jou wilde trouwen, en dat daardoor alles in orde zou zijn gekomen, waaraan hij toevoegde, dat Mavis dat ook gezegd had Het was een verward verhaal, want de arme kerel was over z'n zenuwen, maar ik heb wel de indruk gekregen, dat Mavis erg graag gezien had. dat Brett de financiële moei lijkheden oploste door een huwelijk met jou. (Wordt "Vervolgd). MAANDAG 16 JANUARI IT GOUDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Stolwijk handhaaft zich aan de kop Over het geheel genomen is de oogst nog zo onbevredigend niet. maar'juist de elftallen, die de punten zo broodnodig hebben, kwamen er weer slecht af. Daar was in de eerste plaats de tweede klasser Gouda, die thuis tegen HVV wel een kans had zonder die evenwel te realiseren, het werd opnieuw een nederlaag met één doelpunt verschil Merkwaardig toch. dat Gouda telkens dat ene goaltje tekort gchlet. Het mag daardoor niet.de indruk wekken uitgesproken de zwakste te zijn, het neemt niet weg, dat de positie erg hachelijk begint te worden. Nummer laatst en nummer voorlaatst moeten 'degradatiewedstrijden spelen en er moet dus minstens de negende plaats bezet i veilig te staan. Hier zit juist de ktleep voor Gouda, met nummer negen (ODS) scheelt het "let minder dan vijf punten en dat wordt toch wel een hele toer om in zeven wedstrijden nifet alleen dat verschil in te lopen, maar ook nog een hoger saldo dan nummer negen te bereiken. En wat is het met GSV? Het elftal is met veel bravoug gestart, doch afgezakt en die terugval wordt wel sterk geaccen tueerd met een sprekende 5—1 nederlaag op «eigen terrein tegen Wassenaar. De Gouwenaars staan nu op twee na laatst met evenveel punten als de beide onder sten, zodat heb poot-aan spelen wordt, omdat ook in de derde klasse de twee laagst geplaatste elftallen degradatiewed strijden moeten spelen. Eén elftal raakte op het juiste moment uit het gedrang en dat is ONA, dat zich veiligheid verschafte door een grote 5—0 zege in de derby tegen Olympia en nu buiten schot is. Anderg zou 't ook te bar zijn voor ONA. De Olympianen wekten al geen indruk van grote kracht, maar de laatste weken zijn de nederlagen wel heel erg groot. 8—1 en 5—0. Hun zor gelijke positie werd er niet beter op. door de verrassende prestatie van Moordrecht, dat zich kranig hield met een verdeling bij de runner op Westerkwartier en nu twee 'punten op Olympia voor «is. De voor a.s. Zondag op het programma staan de wedstrijd Olympia—Moordrecht is voor beide teams van het grootste belang. Ammerstol verrast De grote gebeurtenis in de vierde klasse was Stolwijk—Lugdunum. nummer één tegen nummer twee. Evenals ln Leiden werd het een gelijk spel en daarbij spon Stolwijk de meest$ zijde, want het be houdt zijn voorsprong van twee verlies- punten minder en daarmede de beste pa pleren. Voor het meest opvallende resul taat zorgde het bedreigde Ammerstol, dat uitspelend bij VDV met niet minder dan 5—0 won, een verrichting, die alle moed geeft vdor de verdere pogingen om de achterstand weg te werken. Trouwens, een elftal met deelcijfers van 19—17 nummer drie noteert 15—18!) behoort niet op de voorlaatste plaats. Eb waren nog meer overwinningen. Net op tijd kwam een keurige 3—0 bij VOGEL voor DONK, dat apdanks zijn positie in de middenmoot niet zoveel met de staart verschilde en nu een stuk beter staat. Waddinxveen bleef met eén succes tegen Maasstraat in de lift. Opnieuw een gede cideerde overwinning (5—2 bij-ONIT) voor Haastrecht, dat de laatste tijd best op dreef is. Jammer, dat de start zo zwak is geweest, ofschoon, drie punten achter stand zijn net over de helft nog in te halen, vooral als de andere elftallen mede helpen op een manier, zoals Oudewater nu deed, dat knap werk leverde met een zege op de pretendent VEP en alles bij elkaar dit seizoen wat aardig z'n boontjes dopt. Er .was maar één nederlaag in de vierde klasse en die kwam. op het boekje van Gouderak, dat na allé góede presta ties van.de laatste tijd nu ineens met 1 bij RAVA verloor. Reserves op dreef Wederom kwamen de Gouda-reserves goed voor de dag. Het tweede won netjes van DFC 3 en het derde nam de gelegen heid waar tegen de hekkensluiter ADO 4. hetgeen*altijd wedstrijden zijn. waarin een «ucces telt. Deze beide Gouda-elftallen zijn nu in twee weken een stuk beter komen te staan en daar in de reserve tweede klassé alleen de nummers laatst degradatiewedstrijden moeten spelen, ziet het er naar uit. dat beide teams het wel zullen plooien. ONA 2 won uitspelend bij VFC 3 én bleef aldus in de running De andere kampioenscandidaat in de reserve derde klasse Moordrecht 2 kwam met de concurrent SMV-2 ln punten gelijk en door iets betere doelcijfers weer aan de kop. Dit danken de Moordrechtse reserves aan de verdienstelijke eigen 3—0 zege bij ONA 3 en verder aan Olympia 2. dat zich keurig weerde met een verdeling tegen SMV 2. Het tweede van G^V doet het de laatste weken uitstekend en door een nieuwe overwinning, nu bij FSV-Pretoria 2. heeft deze opmars tot resultaat gehad, dat de GSV-ers nu belangrijk beter staan- Mede haalde Schoonhoven 2 de volle buit binnen (1—0 bij Steeds Volharden 2, gen ander elftal uit de staart), een belangrijke prestatie, waardoor <^e Schoonhovenaren de laatste plaats hebben verlaten 'n Merk waardig elftal dat Schoonhoven 2: het heeft zeven winstpunten, maar maakte in tien wedstrijdeh slechts vj|jf doelpunten. Programma voor bondag ODS—Gouda. Alphen—GSV. LFC— ONA, Olympia—Moordrecht. DONK— RAVA. GouderakLenig en Snel. Ammer- gtolae SV—Stolwijk. Haastrecht—SMV. Hermandad—XJudewater, RDM—Schoon - hoven, Fostuna 2—Gouda 3, Excelsior 3— Gouda 2. ONA 2—Fortuna 3. Schoonhoven 2—DDC 2. VOC 2—ONA 3. Mooidrecht 2 Olympia 2. GSV 2—Steeds Volharden 2. NEDERLAND—INDONESIA Bali Amst-Batavia p 14 Guardefuf Bantam 12 v Tjilatjap te Soeraéaya Borneo BeUwan-Amsterdam 15 te Suez Cameronia 26 te Amsterdam verwacht paroet 15 v Batavia te Singapore «idrapoera Rott-Java 16 te Belawan v. Olilenbarnevelt 15 v Sabang n Singapore *edoe Rotterdam-Batavia p 15 Dover *ota Aioenf Java-Rott p 14 P. de Gaile Rota Baroe Batavla-Rott p 15 DJeddah Rota Gede p 15 Finisterre 18 om 6 u. v.m. te !•-? van Holland \erwacht 18 v Panaroekan te Pladjoe nanjkoeas Rott-Java 16 te Port Said v S"bang n Penang Mapla Rott-Java p 15 Pantellaria Hatavia-Rotterdam 16 te Suez mud jokert/, t.nri C3 IC Malta tiZTt a"iavia-Roiieroam to ie suu woajokerto Londen-Batavia p 15 Malta PhïÜ,!.Am,t'Batavla P 15 Gibraltar «Ut r Java-Londen p 16 Socotra tl 'Ï?IUS v Batavia n Amsterdam 14 v Amsterdam n Batavia 12 v. Makassar te Balik Papan ■m-a v Bat#vla te Amsterdam K®?®"» Rott-Batavla p 15 Djeddah Taiuse Batavta-Amsterdam p 15 Gibraltar wit 19 v B»t«vla te Rotterdam Buys Rott-Batavla p 15 DJeddah zeeland is v Batavia te Semarang Zuldtrkrula Rott-Java 16 te A^on verwacht Situatie in cijfers Roodenburg 13 H.r.C. 13 Hlllinen 12 Wassenaar 13 Alphen 13 R K.A.V.V. 13 H.BC. 13 GSV. 12 T YB B 12 T.O.NE O ID O 12 19 30—16 1 46 18 34—21 1.38 13 30—23 1 08 14 32—30 1.08 14 16—23 1 08 11 19—24 0 85 10 23—30 0 77 9 27—28 0 75 9 10—14 0.75 9 20—32 0.75 3e Klasse C: v.r.c. Westerkwartier Laakkwartier V.I O S. ONA. L.F.C. Postduiven Moordrecht Olympia R V C. Wilhelmus V V P Woerden Waddinxveen Zwart-Bl^uw H.D.V. Maasstraat Rijswijk Alphta K R V C S.ó-A. D S O. Naaldwijk DONK Gouderak D H L. Te Werve R A.V.A. Kranenburg Lenig en Snel V O.G.E.L Spoorwegen Stolwijk Lugdunum Spoorwijk St. Lodewijk P.D.K. VD.V D.U.N O. Schiedam V.E L.O. Ammerstol Belvédère Florissant D E.H. V.E P. S M.V. Haastrecht Oudéwater Hermandad Bodegraven O.N I T. S.I.OD, N.H.S. Htllegersberg Transvalla Lekkerkerk Het Noorden Schoonhoven Strijen Putterahoek Zwervers R D M. DRZ Excelsior '20 22 31—15 1.69 20 31—16 1 54 20 44—20 1 43 19 23—15 1 36 11 28—16 0 92 11 15—19 0.85 10 22—23 0.77 6 24—32 0 62 6 10—42 0 48 5 14—51 0.36 20 32—13 1 07 18 33—14 1 64 13 34—17 1-30 14 26—24 1.17 12 22—32 1 09 12 25—22 1 11 27—25 0 92 10 22—23 0.91 6 23—34 0 55 5 10—31 0 45 5 17—36 0 38 11 -20 110 14 28—24 1 08 13 20—22 1 12 29—32 1 10 27—31 0.83 8 28—30 0.73 8 21—33 0 67 8 19—40 0 67 7 21-35 0 64 2 1 18 51—12 16 Een „oploopje" voor het Olympia-doel. De hand van de doelman maakt contact met de bdl en het wordt een hoekschop. 14 15—18 1.27 2 15 20—18 16 19—16 1.46 15 31—14 1 38 14 23—16 1 21 15 27—22 1.25 13 27—18 1 18 13 23—19 1 08 9 28—32 0 82 1 11—31 0.10 1 14—23 0 64 7 17—27 0 64 4 14-20 0 44 3 15 18—11 1.36 3 ,15 14—13 1.25 3 15 19—17 1.23 1 4 16 27—23 1 23 I 4 12 22—14 1.09 J 5 11 19—19 0 92 j 5 11 18— 25 0 92 8 10 23—18 0.83 5 10 14—22 0.83 A a n.91 n ao O.N.A.—Olympia 5—0. Hoewel de uitslag dit doet vermoeden, is er van een groot krachtsverschil in deze plaatselijke ontmoeting geen sprake geweest. Het ver schil bestond, althans in de eerste speel- hellt, in de verdedigingen. Bij Olympia was deze linie voor de rust al zeer slecht op dreef. Verkeerd opstellen en mi«sscn was toen aan de orde van de dag. met het gevolg, dat het Olympia-doel geregeld in gevaar verkeerde. En daar in deze periode de O.N.A.-aanval, waarin Van Willigen weer de midvoorpiaats bezette, goed werk Let zien. was het heel normaal, dat er doelpunten kwamen. Vooral Van Willi gen stichtte met z'n snelle rushes en goed aangeven geregeld grote verwamng in de Olympia-defensie. Na tien minuten nam de thuisclub door C. de Jong u.t een penalty wegens hands ,de leiding (1—0). Vijf en twintig minuten was er gespeeld toen Van Willigen er weer s®el tussenuit trok en de gehele Olymp.a-defensié achter zich liet. de doel man incluis (2—Even later herhaalde 1 deze speler dit spelletje (3—0). Wel kwam ook Olympia verscheidene malen voor j het ONA-doel en doelman Füer kon bij een 1 fraai schot van A. de Jbng slechts ternau- i wemoog redden, doch erg gevaarlijk was de Olympia-voorhoede toch niet. Na veer- tig minuten bracht Van de Broek met een 1 kopbal uit een .hoekschop van C. v„ d. Berg de stand op 40. Een minuut later j 6coorde C. de Jong nogmaals uit een straf- pc hop (5—0). De tweede speelhelft gaf een geheel an der spelbeeld te zien. Versthiliende wij- 1 zigingen in de Olympia-achterhoede ken verbeteringente zijn, vooral door de opstelling van Bijl als stopperspil gfng er 1 van deze linie veel kracht u t Dit gaf de Olymbianen blijkbaar het nodige zelfver trouwen. want van toen af aa i speelde het gehele elftal aanmerkelijk beier. Er kwa men goede aanvallen, meestal opgebouwd door A de Jong. ONA's keeper Flier moest er geregeld aan te pas komen. Doch hoe goed de aanvallen vaak wercP&n opgezet de afwerking was onvoldoende, het beslis sende schot ontbrak. Wel liet ook ONA zich niet onbetuigd en de gastheren kwa men nog geregeld voor het Olympia-doel. maar de defensie der bezoekers, weerde zich nu veel beter. Het einde kwam met een verdiende, doch geflatteerde overwin ning voor ONA. Voor de aanvang werden aan K. Spruit van ONA. die z'n laatst'e wedstrijd speelde, door ONA's voorzitter, de heer Van Soest, met een kort woord enige geschenken aangeboden. O v Deze foto beeldt een droom van de Gouda-supporters uit. de droom, dat de bal in het H.V.V.-doel zal verdwijnen. Maar het leder Gouda—H.V.V. 0—1. Als mén een wedstrijd wil winnen, moet men doelpun ten maken. In de eerste helft uitsluitend op de helft van de tegenpartij spelen en na de rust ook sterk ln de meerderheid zijn ls niet voldoende, als men dat over wicht niet weet te bekronen met ballen, die tussen de palen de doellijn passeren De Goudse voorhoede, heeft kansen bij de vleet gehad om het zo ver te brengen, doch deze linie die met bewonderenswaar dige energie en enthousiasme heeft ge zwoegd. maar een primitief, onsamen hangend spelletje speelde, zonder verras sing en intelligentie, bleek onmachtig om van de vele scoringskansen, die ze kreeg, er ook maar een te benutten. Wel brach ten de Goudse voorwaartsen de Haagse defensie herhaaldelijk in moeilijkheden en dwongen zij die tot het weggeven van legio hoekschoppen, maar verder brach ten zij het niet. En zo verstreek de eerste helft, waarin de H.V.V.-aanval er prac- tisch niet aan te pas kwam. zonder doel punten en kregen de toeschouwers alleen maar het genoegen de spanning te be leven, die de talrijke hachelijke momen ten. welke de H.V.V.-veste door te maken kreeg, meebrachten. In de tweede helft had H.V.V. de steun van de sterke wind en daarvan profiterend kwam in deze periode ook de geel-zwarte voorhoede tot actie. Maar de volhardende Gouwenaars behielden toch een over wicht. Hoewel zij het de Haagse verdedi ging minder moeilijk maakten dan in de eerste helft, omdat de blnnenspelers te veel achterbleven, waardoor de Hagenaars vóór hun doel herhaaldelijk nummeriek in |at naast. de meerderheid waren, kregen de Goudse voorwaartsen ook in deze periode tal van kansen, vaak. Uit voorzetten van rechts. Maai zij demonstreerden dezelfde onmacht tot scoren als voor de rust. De H.V.V.- voorhoede speelde beter dan de Goudse, wist' soms tot aardig combinatiespel te komen en de snelle hardwerkende Colthoff en ook midvoor Van Heeswijk lieten zo nu en dan knappe staaltjes voetbal zien. Doch de Goudse defensie, waarin Scholten weer was opgenomen, wegens het ontbreken van Grootendorst. was aanmerkelijk beter op dreef dan de aanval (vooral Scholten. die zich op zijn oude plaats blijkbaar goed thuis voelde, vertolkte een uitstekende backpartij) en wist de Haagse stormlinie volkomen in bedwang te houden. Het ging er al op lijken, dat een doelpuntloos gelijk spel het resultaat van de ontmoeting zou zijn. toen. twaalf minuten voor tijd Hon- koop wegens vermeend buitenspel bleef staan, waarvan Van Heeswijk profiteerde door snel door te breken en.van dichtbij Witte onhoudbaar te passeren (0—I). Daarna wierp heel Gouda zich op de aanval en wat ging het toen spannen voor Dankelman's doel! Maar nu was het niet alleen onmacht en onkunde waardoor doelpunten uitbleven; ook pech sprak een hartig woordje mee. Dankelman werd ge passeerd, maar Bennink redde van de doellijn. Jansen, op het punt te scoren, werd gehaakt. In de laatste minuut een hoekschop voor Gouda, de bal kwam prachtig voor het doel, de spanning ten top, een schot, gekeerd, weer een schot, opnieuw een been in de weg, nogmaals een schot, de bal stuitte van de op de grond liggende keeper weer terug, weer zou een Goudse voet inschieten met wel haast 100"/» kans, maar tegelijk klonk het eindsignaal, dat de spanning brak en de Goudse nedirlaag tot zekerheid maakte. Er zijn meer mannen, die zo roken: reet stevig saam- geknepen lippen. De een neemt korte trekjes, de andere juist heel lange maar allen houden ze hun sigaret kurkdroog. En voor elk van deze rokers geldt Hoe je 't doet... mei Mascotte gaat ie goed Wassenaarse linksbinnen maakte vier goals G.S.V.Wassenaar 1— Het 1 GSV-vetd. Het vertoonde spel. vooral de Gouwenaars, en het weer waren beide even slecht, voeg daar nog bij dat de in valler doelman van GSV Vieggeert het ongeluk had een been te breken, terwijl er ook nog een toeschouwster bewuste loos naar de bar moest worden gedragen nadat zij een bal tegen het hoofd had ge kregen. dap begrijpt men wel dat er niet veel te genieten viel. Wassenaar is eigenlijk de gehele wed strijd de ploeg geweest die de toon aan gaf. en daar de achterhoede van GSV het hoofdstuk .jhet dekken van een tegen stander" blijkbaar nog niet doorgenomen had. was elke aanval gevaarlijk. Dat de nederlaag niet nog groter ls geworden dankt GSV aan zijn h beide doelverdedi- gers. zowel Vieggeert. tot aan zijn onge»* val, als zijn vervanger D. Brem hadden er goed het oog in. en brachten oplossing voor diverse gevaarlijke momenten. Van de voorhoede der Gouwenaars ging ge heel geen stootkracht uit. de nieuwe aanwinst in dezp linie Van Rogkei. ex- Scheveningen was wel ijverig maar in het geheel niet productief. De Vries dééd vele aardige dingen, maar hij kan hét nu eenmaal ook niet alleen doen. Het eerste doelpunt der gasten ontstond uit één van de vele dekkingsfouten in de achterhoede van GSV. de bal ging van de rechtsbuiten naar de geheel vrijstaan de linksbinnen, die van dichtbij Vieg geert passeerdé (OM). Nadat Vieggeert door tijdig reageren een paar fouten van het voor hem staande trio had goedge maakt, kwam de gelijkmaker. Van Harten mocht een vrije schop nemen wegens off-side, vlak bij de middellijn; hij plaat ste de bal prachtig voor het Wassenaar- doel. midvoor Hammer kopte het leer Xnaar Nuvelsteyn. die met een laag keeper passeerde (1—1). Na dit doelpunt kwam GSV er practlsch niet meer aan te pas. nog voor de rust werd het 13. waarvan het derde doel punt wederom kwam van de linksbinnen, die de bal -na een scheidsrechtersbal, alleen meenam en zonder dat een Gouwe naar hem had aangeraakt, achter Vieg geert plaatste. Er was twaalf minuten in de tweede helft gespeeld toen Vleggert moest wot- den vervangen. Hij was uit zijn doel ge lopen om de doorgebroken midvoor het scoren te beletten, maar toen hij de bal voor diens voeten wilde wegschoppen, schopte deze tegelijkertijd, met het on gelukkige gevolg, dat hij een been brak. Hoewel Brem 2ljn doel moedig verde digde moest ook hij nog tweemaal de bal uit bet net halen, de linksbinnen was de maker van beide doelpunten, waar door hij zijn totaal op vier bracht, en beide keren wae hij helemaal alleen door de verdediging gewandeld. - Titanenstrijd gaf resultaat waarmee ieder blij is StolwUk—Lugdunum 1—1. Hij was er stil van geworden. Het kon ook moeilijk anders, omdat hij wist wat er zou gebeu ren. Want hij had die enorme scoringlijst van Stolwijk er eens op na gekeken en het had hem toegeleken alsof die kerels precies wisten hoe je atomen moet split sen. En nu scheen het te gebeuren, wat hij zo gevreesd had. Nauwelijks was hij uit een van die vier warme bussen, waar mede bijna tweehonderd van zijn clubge noten uit Lelden waren gekomen, op het veld gestapt en sompten z'n schoenen in de modder, of die stormaanval begon. En het was niet mis ook. Die kerels wisten wat schieten was. dat voelde je meteen. Als ze even hun schoen oplichtten, dan gloeide er weer iets in de lucht en dan bukte je maar weer, want je kon nooit weten. Zo begon Stolwijk deze Wedstrijd, die in de schaduw van een kampioenschap werd gespeeld en daarom vele toeschouwers langs de lijnen had gebracht. Het was dat offensief van voetballers, die weten dat zij het van techniek niet zo zeer moeten hebben, maar die vertrouwen op hun snelheid en op hun schot. En daarmede willen zij alle risico's nemen, zelfs dat van een zwakke verdediging. Het was voor de Leidenaren een over rompelend begin. Zij konden moeilijk hun positie bepalen tegenover die Stolwijkers, die zich zo gemakkelijk in hun verdedi ging schoven en niet aarzelden met schie ten. v d. Klink en Vermaat schoten orf- mlédellijk bij een aanval voor doel en midvoor v. d. Heuvel rende langs de spil alsof deze een paal was. Daarom moest onze man uit Leiden wel stil worden. Maar hij had Iemand op wie hij niet had gerekend. Dat halfbloed kee- pertje Morree. dat kijk op die Stolk.se schoten had en ze rustig op zijn blauwe broekje opving. Tegenover deze aanval lende Stolkers liepen de Leidenaren te zoeken naar hun vorm. te zoeken naar een rustig spelletje, waarbij zij voldoende ge legenheid hadden hun klein technisch overwicht uit te buiten en daarmede uit deze wedstrijd te halen, wat er te halen viel. Hun vorm hadden zij na twintig minuten gevonden, toen v. d Heuvel zich langs enige Leidse verdedigers had gedrongen en met een rustig schot langs de paal zijn club de verdiende voorsprong had gege ven. Toen kwam er meer verband in de Leidse aanvallen, waarbij soms aardige combinaties werden opgezet, maar waar bij slechts het schot, dat die Stolkers zo meesterlijk demonstreerden, ontbrak. En daarom was het voor keeper v d. Heuvel, v. d Berg en de gebroeders Van Dam 'in de achterhoede aanvankelijk hoopvol. Zij konden hun positie handhaven, vaak door vlot ingrijpen, vaak öok een ruime tactiek opvatting. die hun in de tweede helft ech ter voldoende gelegenheid gaf fouten te maken. Er kwam tenslotte een Leids doelpunt, dat echter geen doelpunt was. omdat de rtiaker Filippo tevoren een overtreding had begaan. De tweede helft begon met een Leids offensief, waarin alle tekortkomingen van de eerste Welft schenen omgezet in een activiteit, die regelrecht naar de overwin ning zou voeren. Dat was het ogenblik, dat de Stolkse verdediging haast adem te kort kwam om overal te zijn. waar ge vaar dreigde. En waar men even met de handen in het haar zit, worden dikwijls fouten gemaakt. Zo ook in dit eerste kwartiertje na de rust, toen men verzuim de de buitenspelers in de gaten te hou den. die dankbaar van hun vrijheid pro fiteerden en steeds met gevaar kwamen aandragen. In deze periode ontstond het Leidse doelpunt, dat Kapaan bij eén scrim- mag% maakte en dat de stand in even wicht trok. Daarna mobiliseerde Stolwijk opnieuw zijn krachten voor een offensief, waarbij menige kans werd geschapen. Behoudens enkele schoten tegen de lat. werden er echter geen atomen meer gesplitst, ook al boden twee earners net*voor tijd daartoe" voldoende gelegenheid. Het gelijke spel was een resultaat, waarmede beide ploe gen tevreden kilnnen zijn. Vlak voor het einde maakte Moordrecht gelijk Westerkwartier—Moordrecht 11. Moordrecht heeft hard gewerkt en wat veel zegt. het vlotte goed in de ver dediging. Moord recht, met een invaller voor Van der Winden, trapte ?f met de wind-in de rug. Reeds direct werden en kele gevaarlijke aanvallen op het Wester- kwartierdoel ondernomen.* doch de ver dediging der gastheren was op haar'hoede. Frederiks was bij Moordrecht wederom de grote man en het leek of zijn werken aanstekelijk werkte op zijn clubgenoten. Met groot elan wierpen allen zich in de strijd, zodat van een goede wedstrijd ge sproken kan worden. Moordrecht was de eerste helft het meest in de aanval, doch 6laagde er niet in doelpunten te maken, hoewel de voorhoede enkele uitstekende kansen kreeg. De gastheren'zetten na de rust een sterk offensief ln, doch toen toonde de Moordrechtachterhoede haar kunnen. Ook viel op het goede doelverdedigen van keeper Spieringshoek. Na een kwartier kwam Westerkwartier sterk in de aanval. Boxem loste een hard schot van de vleu gel. dat doel trof. 1—0. Zowel Wester kwartier als Moordrecht kreeg om beur ten enkele scoringskansen. Twee minuten voor het eindsignaal nam Moordrecht een hoekschop De bal rolde van de rug van een verdediger naar Kasbergen. die van de rand van het strafschopgebied een zuiver schot in de bovenhoek loste (1—1). Alle D.O.N.K.-doelpunten in tweede helft Vogel—DONK 0-3. DONK telde één invaller voor zijn linksback, jnagr IJpelaar die nu van de halfplaats naar de back plaats was verhuisd, verving hem prima. Op de rechtsbuitenplaats stond weer „good old" Sevenhoven, die een goede partij speelde. Door de sterke van doel tot doel staande wind was het bijna on mogelijk behoorlijk spel te leveren; des ondanks kreeg men soms aaTdige aanval len te zien. Voör de rust speelde DONK tegen wind in. De DONK-achterhoede kreeg het aanvankelijk zwaar te verant woorden. maar dank zij energiek ingrijpen kon zij zich handhaven. Enkele aanvallen van DONK konden slechts met moeite worden afgeslagen. Een keer kreeg Roos een kans doch hij schoot juist naast. De Vogels probeerden het toen met schoten van ver af. maar de DONK-keeper hield ze alle. In de tweede helft ging het veel beter, althans met DONK. Aanval op aan val volgde, maar door de harde wind. waarbij slecht geplaatst werd, bleven doel punten uit. Verscheidene malen werd over en naast geschoten. Na een half uur ech ter volgde een scrimmage voor het doel van Vogel, waarbij Rieken via een been in het doel «choot (1-0). DONK kwam terug en na nog enige over en weer aanvallen kreeg Sevenhoven een corner te nemen. Deze kwam zo scherp voor, dat een back in eigen doel kopte (0-2). Acht minuten voor het einde kreeg Sevenhoven de bal toegespeeld, waarbij hij de keeper geen schijn van kana gaf. De resterende minu ten werden volgemaakt met enige aanval len van Vogel. Waddinxveen zorgde voor sensationeel slot Waddinxveen—Maasstraat 3-2. Wad dinxveen is over het algemeen steeds in de aanval geweest. Toch nam Maasstraat de leiding toen na vijf minuten de links- buiten inschoot en Biestheuvel de bal van richting veranderde. Maar Waddinxveen bleef aanvallen, doch hoe de voorhoede ook schoot, het ,begeerde doelpunt bleef uit. Maar twee minuten na de rust kwam dat doelpunt, toen Romijn met een goed schot de stond op 1-1 bracht, terwijl even later Van Gelooven.het net opnieuw liet trillen (2-1). Na een zeer goede pass van Romijn schoot Rupke goed in. maar de keeper der gasten redde schitterend. Twee minuten voor tijd kregen de gasten we gens ongeoorloofd aanvallen een straf schop toegewezen, welke zij benutten. 2-2. Van de aftrap af nam Waddinxveen de bal mee. Romijn zette keurig voor. maar Van Gelooven schoot tegen de paal. De terugspringende bal was toen voor Rupke. die hard inknalde, 3-2. Dat was een sen sationeel slot. Gouderak had de leiding R.A.V.A.—Gouderak 41. In de eer ste helft is Gouderak voortdurend in de meerderheid geweest. Het zette soms goede combinaties op en bedreigde dik wijls op gevaarlijke wijze het doel der Hagenaars. Van Ringelenstein kon daarbij spoedig ^ïet net vinden. De aanvallen volgden elkaar snel op, doch doelpunten bleven verder uit. Na rust. toen Gouderak de wind tegen had. kwam het er echter niet meer aan te pas. De verdediging trad dikwijls energiek op. doch zij kon niet verhinderen, dat er vier doelpunten kwa men. waardoorRAVA een verdiende zege behaalde. Haastrecht op dreef O.N.I.T.—Haastrecht 2—5. Haastrecht was over alle linies uitstekend op dreef en verhoogde regelmatig zijn voorsprong. Het was ai 0—5 toen een der gasten in eigen doel schoot. C. Versteeg was de beste speler van het veld en midvoor H. Boer de grote man in de voorhoede. Na 10 minuten had H. Boer reeds z'n eerste succes, uit een voorzet van A. Kompier schoot hij laag in de hoek (0—1). Even later weer een schot van dezelfde speler wat doel trof. welk doelpunt niet toege kend werd; het was echter uitstel, want een minuut later kreeg A. Baan een kans en schoot nummer twee in de tou wen (02). Het mooiste punt van de wedstrijd kwam na een half uur uit een pass van C. Versteeg naar H. Boer. ineens door naar A Kompier en uit diens voor zet schoot W de Wild hard en laag in (0—3) Tegen de rust vergrootte H. Boer. na eerst tegen de lat te hebben geschoten, met een formidabel schot de voorsprong (0-A). In de tweede helft scoorde H. $oer bin nen vijf minuten in volle ren opnieuw (0—5). Wel viel ONIT verwoed aan met de wind in de rug kwam he*, meermalen voor het Haastrechtse doel maar Ver steeg cs. bleef de situatie meester. Haastrecht bepaalde zich tot gevaarlijke uitvallen. Met fortuin voorkwam de lange Rotterdamse doelman verdere gbals Uit prachtige combinaties schoot A Kompier tegen de lat cn scoorde H. Boer in buiten spel-positie. maar de vermoeidheid ging een woordje meespreken. De gasten vat ten het wat kalmer op zodat ONIT de stand op 2—5 kon brengen. Hoogspanning in Oudewater Oudewater—V.E.P. 2-1. Negentig mi nuten heeft er spanning geheerst. Zo span nend Was het. dat ondanks de gestadige regen niemand er aan dacht voor tijd weg te gaan Het Markveld was uitverkocht V.E.P begon met een stormloop op de Oudewater-veste en even leek het er op, dat de defensie van de thuisclub zich zou laten verrassen, maar de achterhoede was safe. Ondanks de gladheid van het veld verplaatste het spel zich uiterst snel. Zo was Appeldoorn op de proef gesteld, of de keeper van de gasten moest zijn talenten tonen. Martens was de gevaarlijkste man in de V.E.P.-voorhoede. maar Slekelen- burg bewaakte hem uitstekend. Twintig minuten was er gespeeld toen Van Acht- noven. die zich in combinatie met Van Dam al geregeld van zijn goede zijde had laten zien. goed doorzette. De V.E.P.- rechtsachter kwam in het nauw en met een goed gericht schot nam Oudewater de leiding (1-0). Nog was het gejuich van de Oudewater-aanhang niet verstomd óf een nieuw gejuich brak los. V.E.P. had van de aftrap af de bal meegenomen en Mar tens. die even aan zijn bewaker was ont snapt, bracht de partijen op gelijke voet (1-p. Oudewater liet zich niet van de kook brengen. De middenlinie zette met goede passes Rietveld, die De Pijper ver ving. aan het werk, Van der Klis was weer de schakel tussen halflinie en voor hoede en slechts met moeite kon V.E.P. doelpunten voorkomen. Eenmaal gaf Van Achthoven een afgemeten voorzet, maar de overigen lieten het leer onberoerd over de gehele breedte van het veld rollen, "tetekent dit dat V.E.P. genoeg mc ar \resoluu stil zat? Integen- Van El en deel. Vaak gei Vlasman door \resoluut ingrijpen erger voorkomen. Het tikje overwicht, dat Oudewater steeds had. werd vijf minuten voor de rust door een tweede doelpunt van v. Achthoven uitgedrukt (2-1). Oudewater was na de hervating geheal in 't zwart gestoken, niet om te rouwen om het verlóren kapitaal, maar om de eenvoudige reden dat de witte shirts voor de pauze kletsnat waren geregend. De tweede helft was zo mogelijk nog span nender Vijf en veertig minuten vroeg men 2ich af of Oudewater zijn zege veilig kon stellen door een derde doeipunt te scoren, maar even zovele malen dacht men aan de mogelijkheid, dat V.E.P gelijk zou maken. Legio was het aantal keren, dat de aanhangers al juichten, maar al tijd weer bleef de verdediging aan weers zijden de baas. Met onveranderde stand eindigde deze in ouderwetse derby-sfeer gespeelde wedstrijd. Jodan Boys was zorgeloos Jodan Boys-Ter Leede 0—3. Het kleine kansje, dat de Gouwenaars aog op de titel hadden, hebben zij tegen Ter Leede verspeeld. De lange rustperiode had de Gouwenaars blijkbaar weinig goed gedaan. Wel 6peelden zij technisch vrij goed hoewel het plaatsen dikwijls non chalant geschiedde doch er werd met te weinig overtuiging gespeeld. Bij de bezoekers stonden de zaken anders. Zij speelden vol élan om de strijd te winnen. Aanvankelijk Was alles „Jodan Boys" wat de klok sloeg. De bezoekers kwamen er niet aan te pas. Maar toen midvoor Harskamp na een fraaie solo-ren 0—1 maakte, was het met dit mooie spel ge daan. Wel bleven de Boys sterker, doch zij speelden te nonchalant om de hechte verdediging van de bezoekers uit verband te halen. Dennys maakte 0—2, met welke stand de rust aanbrak Ook in de tweede helft was er een eterk aanvallend Jodan Boys, maar Ter Leede bleef gevaarlijker, doordat zijn ■nelle aanvallen met inschakeling van de buitenspelers recht op het doel afgingen. Bij de* Boys stond Boot op de linksbuiten plaats werkeloos toe te kijken. Toen links buiten De Graaf uit een scrimmage zich kon vrijmaken was de stand 0—3. Slechts eenmaal was er een goed schot van Jodan Boy* Dat was op het moment, dat Ver burg uit een voorzet over de lat knalde.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2