f KLM Buset: „Als koning Leopold naar Belgie terugkeert De Koningin van de nacht, een grillige plant DU/ZmsÊrthËM Zakenman met 210 millioen - rijdende - klanten HAAR EIGEN DOMEI1 Onze bioscopen Loop der bevolking De woestijn bedreigt Bloemfontein Nasleep van vliegtuigramp op New-Foundland ik* Nieuw geneesmiddel Ijsvermaak op de stadssingel «r. r/' 79' - '■■■•4 Incident in Belgische Kamer Fievet„Dan schieten wij hem neer Ontsteltenis bij alle partijen Nederland hielp Indonesië tegen Westerling Het graf van Petrus onder de St. Pieter Nieuwe blokkade van Berlijn te verwachten? KORTE KRONIEK Van het ijsfront Onze stekelige vrienden: TIE CACTEEëN I WAT GAAT ER OM IN UW IIOND? 5800 Greyhounds snellen door de V.S. Het boterhamtrommeltjê als gezinsband ALLERHANDE VROUWEN IN HET ZONNETJE BELEGGINGSVRAAGSTUK IN DE HUISKAMER VROUWENLEVEN IN DENEMARKEN Voorbeeldig opgevoede echtgenoten N I Het begineen j verkoopbare auto O', OORLOG IN DE KINDERKAMER TWEEDE BE'AD - PAGINA 2 GOÜDSCHE COURANT Vervolg Stadsnieuws Een kind klaagt aan ZATERDAG 28 JANUARI ÏBS». Schouwburg Bioscoop. Achteraf ge- Eien is het moeilijk te zeggen welke eigenschap het ia die aan deze film een ,v ,4 ner herinnering heeft achtergelaten, die men I Snoijstraat 81- met gaarne zal vergeten. Een herinnering Sé diei als een vreugde de toeschouwer bij blijft, hoe bizarre dit ook mogen klinken van een geschiedenis, die een dergelijke trieste titel heeft als ..Een kind klaagt aan en die daarmee de bezoeker al een flinke dosis ontroering wil meegeven voordat hij het theater is binnengegaan. Maar als men daarnaast de oorspronke lijke titel ..The fallen idol" zet en kent de inhoud van deze bijzondere film. dan zal men gaarne de Nederlandse titel met een neusophalen voorbijgaan. En men zal daarbij even gaarne het zoeken achter wege laten naar een bepaalde eigenschap, die deze film heeft ..gemaakt" en slechts genoegen nemen met de wetenschap dat het een compositie van goede kwaliteiten Is. die u van dit product doet zeggen Dat is weer eens een film. die ver boven alle andere uitsteekt." Men zou het verhaal van het jongetje, dat in de butler van zijn huis zijn idool ziet en diens tragische val een ravage in z n kinderziel ziet aanrichten, gaarne wil len bestempelen als een soort treinlectuur als er niet die psychologische diepte eri menselijkheid waren geweest, die de no vellist Graham Greene in zijn werk heeft neergelegd. En als er niet een regisseur als Carol Reed was geweest, wiens ..Third Man na zijn Nederlandse première van verleden week. opnieuw zoveel waarde ring en enthousiasme gaat oogsten. Carol Reed. die het feiteltik gebeuren en de im pressies in de kinderziel op een zo vaak geraffineerde en tegeilk natuurlijke wijze heeft aaneengevlochten. Hij toont zich weer de meester, die de spanning, humor en de psychologische behandeling van het onderwerp verwerkt en hanteert tot een Intens gaaf geheel. Dat zal de toeschouwer in het bijzonder opvallen als hij het resul taat ziet. dat Reed met het 9-|arige hoofd- rolspelertje Bobby Henrey heeft bereikt. Welk een inzicht in de kinderpsyche en welk 'n zorg en overleg zullen nodig zjjn geweest, voordat de regisseur ztln subtiele bedoelingen in dit opzicht tot werkelijk heid kon maken. En niet alleen hierdoor, maar ook door dat feilloze spel van Ralph Richardson als de butler en Michele Mor gan als de secretaresse is ..Fallen idol" ziet fllm *eworden- 20als men maBr weinig Vergeten Levens Thalia Theater: Edna Gladney. in deze film door Greer Garson bewonderens waardig uitgebeeld, is een bijzondere vrouw, een wie schokkend leed niet ge spaard blijft, maar die er zich niet door laat neerdrukken. In nog sterkere mate Is zij een vrouw, die zich idealen stelt, daarvoor vecht, lijdt en offers brengt, terwijl die idealen uitsluitend het belang van anderen betreffen. Kortom een vrouw zo goed zo zuiver dat het haast meer dan menselijk lijkt en zij in de weinige ogen blikken in haar leven, dat ook bii haar het eigen ik zijn rechten opeist beter te begrijpen is, zolang die aandrift niet is overwonnen. Maar die stem van het egoïsme wordt steeds weer het zwijgen opgelegd en ondanks alles geeft dat toch voldoening: wellicht omdat, zo dit niet gebeurde, de zuiverheid van de figuur besmeurd zou zijn, en van haar hoge voetstuk gedaald tot op het gewone men selijke voetstuk. Dat zou de waarde van dit filmverhaal meteen belangrijk hebben verminderd. Nu blijft er echter een prach tig voorbeeld van hoe de mens zou moeten zijn, om van de mensengemeenschap een paradijs te maken. In dit boeiende, vaak ontroerende, verhaal torent deze vrouwen figuur, eenvoudig op zichzelf, hoog uit boven de mens in het algemeen en de minder goede soort daarvan, die er in verscheidene typen herhaaldelijk naast geplaatst wordt. Enige personen staan er in ook aanmerkelijk boven het gewone, algemene niveau; Sam Gladney. Edna's man. door Walter Pidgeon uitstekend ver tolkt en de door Felix Bressart prachtig gecreëerde dokter Breslar. in vele op zichten Edna's geweten en haar grote steun in haar strijd voor de belangen en het geluk van het verlaten, het ouderloze en vooral het z.g. onechte kind. Een uit zonderlijke film, van de allerbeste soort, fijn muzikaal omlijst en met een opvallend goede detailsverzorging. Menseneter van Kamuon M w Rotteveel (2 pen.) ven (S Q«"W J. P W. Rotteveel van AJ IV?" ZutPhen naar Gouwe 45; C. Itarsnni 8 van Rotterdam naar Van uersonUan 2; D. van Meer (2 pers.) van ew,'ge nnar Kerkhoflaan 11; C. 5uf <2 P®") van 's-Gravenhage naar van Stni88m81: J D Hageman-Nonkoop, van Stolwijk naar Turfsingel 65; N. Schou- ,„an Waddinxveen naar Pretoriapleln i, Hoogland, van Amsterdam WoL.KrUf?erlaan 89T w Kraan. van vn^d'ï1Xveen naar ToUenkstraat 42: R. R. t Pers.) van Breda naar Tweede Potgieterstraat 20; J. de Jong (4 pers van Maassluis naar Boelekade 175; N J. verheij-van Duivendijk. van Rotterdam naar Kon. Wilhelminaweg 278; A. Smit. van Haskerland naar St Jobstraat 18; H. ™nen. van Eindhoven naar Bosweg 65; a* n ®esten, van Berkenwoude naar Mosstraat 6; W. W. Vergeer, van Bergh naar St Josephstraat 35. Vertrokken: H. Otto, van v. d. Palm straat 92 naar Waddinxveen, Bloemen- aalsewcg 67; D. van der End. van 3e Kade 104 naar Maassluis. Nieuwstraat 2; M. P- JJOlisIager, van Snoijstraat 8 naar Veenen- daal, Nieuweweg 62; A. A. Jetzes (3 pers.) van Burg. Martenssingel 16 naar Veen- dam. Boven Westerdiep 54; A. C. Besems. van PC. Bothstraat 95 naar Middelburg, Kromme Weele 10; P. M Besems. van P. C. Bothstraat 95 naar Middelburg. Krom- "te'Weele 10; B. Besems (2 pers.) van P. C. Bothstraat 95 naar Middelburg, Kromme Weele 10; P. j. Melkert, van Sint Joseph straat 5 naar Maarssen. Diependaalsedijk 33; A. M. A. Verzijl. van Sint Jobstraat 4 naar Oegstgeest. Hoge Morseweg 56; H. c- M. van Leeuwen, van Eerste Kade 25 naar Oudenbosch. Kerkstraat A 368; H. P. den Hertog, van Kon. Wilh.weg 260 naar Utrecht. Croeselaan 183; C. J. Brenkman, van Regentesseplantsoen 27 naar Rotter dam. Krallngse Plaslaan 108; I. C. Gelder blom. van Boelekade 59 naar Amsterdam. Orteliuskade 71 II: L. N. Bunnlk, van Bockenbergstraat 31 naar Reeuwijk, Plat- teweg H 217a; L. Jonker, van P. C. Both straat 56 naar Reeuwijk. 's-Gravenbroekse- weg E 171; M. J. Versluis-Knoop. van Kar- nemelksloot 149 naar Reeuwijk. Weth. Venteweg H 238; T. Geluk-van Leeuwen, van Spieringstraat 147 naar Waddinxveen. Brugweg 47; C. Verboom, van Winterdijk 17 naar Moordrecht. Oosteinde P 21; M. C. van Vliet-Vermulm. van Raam 121 naar Moordrecht. Graaf Willemstraat 4; R. W. I Snorn (5 pers.) van Krugerlaan 38 naar Haarlem. Middenlaan 13. De Kalahari-woestljn ln Zuid-Afrika kruipt Oostwaarts. Voor het eerst in de geschiedenis beleefde Bloemfontein mid den in de zomer twee zware stofstormen, die losbraken na voldoende regenval. Zelf» in de beruchte droogtejaren 1932 en 1933 kwamen ze alleen in de winter voor. Een daar wonende boer zei: „De woestijn is in aantocht. Ze staat op de drempel. In 5 jaar zal het te laat zijn om haar tegen te houden". Grootscheepse gronderoaie is de oorzaak. De boeren vragen om onmid dellijke maatregelen, voor het te laat is. In Nyassaland zijn de ziekenhuizen vol ondervoede naturellen als gevolg van door de droogte mislukte maisoogsten. Thans is er eindelijk, na een jaar. regen geval len. doch de oogsttijd is nag niet aange broken. Men tracht de naturellen te weer houden. de maïs onrijp te eten. daar dit de beruchte pellagro veroorzaakt. Proces tegen Sabena In 1946 stortte een Sabena-vliegtuig van de lijn Brussel—New York in New Found- land neer. waarbij de bemanning, een stewardes en 20 van de 38 passagiers om het leven kwamen. De familie van vier Belgische en van enkele Amerikaanse slachtoffers heeft thans de Sabena een proces aangedaan ter verkrijging van een hogere schade-uitkering. Volgens eisers was de bemanning van het vliegtuig oververmoeid en was de marconist, als gevolg vën een wond aan de arm. niet in staat op normale wijze zijn werk te verrichten. Het vliegtuig zou het radiopeilstation van Gander op ver keerde hoogte zijn gepasseerd. De zetels in het vliegtuig zouden minder goed be vestigd zijn geweest, zodat de passagiers met zetel en al tegen de cockpit verplet terd werden. Dit proces is het eerste van die aard, dat in België wordt gevoerd. WERK KLEDING Kan Langer Mee! HEER DAN 16 IAAR IN GEBRUIK BI) DE K l.M. NOG SLECHTS BEPERKT LEVERBAAR 1 FABR NV LHCO HAAKSS E'R GIN Reünie Bioscoop. Deze film is er nu niet bepaald één, waarin het rustig toegaat. De menseneter is niets minder dan een geweldige tijger, die. gewond door een kogel uit het geweer van een in de jungle rondzwervende dokter, er gewoonte van gaat maken tfiensen aan te vallen en op te peuzelen. Hele nederzettingen nemen, als hij wordt gesignaleerd ijlings de vlucht en grote consternatie heerst er alom. Bewonderenswaardig zijn in deze film vooral de natuuropnamen, en de zeer suggestieve uitbeelding van de strijd van de gewonde tijger tegen de hem vijandige mensheid. Sabu. inmiddels van Elephant- boy uitgegroeid tot een volwassen man. speelt de rol van de echtgenoot, wiens vrouw ook door de tijger wordt aangeval len. Hoewel de vrouw niet wordt gedood, dreigt Sabu haar toch te verliepen, daar de adat van zijn stam dat zo voorschrijft. De dood van de tijger brengt de uiteinde lijke oplossing, maar voor het zover is, kan de toeschouwer nog genieten van me- nrg spannend, maar ook van menig aan grijpend moment. Neen. vervelen doet men zich bij deze flim geen ogenblik. Vooraf aan de hoofdfilm wordt nog een één-acter cowboy-thriller gebracht. Het recept is bekend, maar voor de liefhebber toch steeds weer aangenaam om in te nemen, honderden schoten, tientallen doden, harde vuisten, een aardig meisje en leuk zingen de cowboy en een happy-end! Een groep geleerden, die In Brooklyn (New York) onderzoekingen verricht, meldt ln Science Magazine de ont dekking van eep nieuw geneesmiddel van dezelfde algeméne klasse als penicilline en streptomycine. Het nieuwe geneesmid del wordt genoemd terramycine en wordt verkregend uit een levend organistfne, ge vonden in bepaalde olie. De maatschappij, die het onderzoek steunt, verklaart, dat de doelmatigheid van het middel bij de behandeling van ziekten als bijvoorbeeld longontsteking, roodvonk, kinkhoest en typhus in een aan tal ziekenhuizen wordt beproefd. IJs bezorgt het vgrkeer moeilijkheden Het veer over de Lek te Beusichem heeft vannacht niet gevaren. De gierpont over de Lek te Culemborg. tn de weg Utrecht—Culemborg, wordt ge*rokken door een motorboot. Gieter avond werd de pont niet gebruikt, maar al'een de motorboot. Het lichte drijfije. dat Vrijdag op de Waal werd waargenomen, ie voor de ba- kendienst van de Rijkewaterstaat aanlei ding geweeat de betonning in de rivier weg te nemen. Het ijs vormt nog geen belemmering voor de veerdienst Tlei— Wamel Eek en Wiel wordt weer dag «n nacht onderhouden. I ZONDAGSDIENST DOKTOREN Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandag ochtend 8 uur zijn aanwezig de arteen: Krimpenerwaard: G. J. Barten te Schoonhoven, tel. K. 1823-339; Joh. Bou- man te Gouderak. tel. K 1827-312, J. K. Hoogenboezem te Lekkerkerk, tel. K. 1805-303; A. M. Visser te Krimpen a.d. IJssel, tel. K 1895-307. Boskoop: G. A. S. Jongeneel, tel. 19. Haastrecht, Polsbroek en Oudewater: T. Bonga te Haastrecht, tel. K 1821-303. Moordrecht en Nieuwerkerk ad. IJssel: J. D. van Westendorp te Moordrecht, tel. K 1827-315. Waddinxveen: J. W. H. Helleman, tel. 379. Zevenhuizen en Bleiswljk: J. Tol te Bleiswijk, tel. K 1892-500. Berkenwoude Predikbeurten Ned. Herv Kerk 10 uur ds A. Priester. Geref. Gemeente 9.30 en 7 uur leesdienst. Boskoop Bloemenveiling. Coöp. Vereniging „De Boskoopse Veiling". Per bos: Mahoniablad 25—55 ct.Laurus- blad 10 ct.; Katjes 30—41 ct.; Andromeda- blad 27—39 ct. Per stuk: Forsythiatakken 18—35 ct.; Prunustakken 20—29 ct.; Azalea-mollis- bloemen le srt 40—65 ct.; id. 2e srt 10— 22 ct.; Amandeltakken 19—31 ct.; Sier- kers. Rosea 70—80 ct.; id. 2e srt 41—47 ct. Per bloem: Magnolia, wit, 12—23 ct.; id., rood 1724 ct.Rhododendronbloemen 22 ct. Mooie uitvoering van Excelsior. Voor een overvolle zaal van het R.K. Verenigingsgebouw gaf de harmonie „Ex celsior" een zeer geslaagde uitvoering. Het programma vermeldde o.a. de ouver ture „Zampa" van Herold, het Ballet Egyptien van Luigini en de ouverture ..Der Fledermaus" vah Johann Strauss. „Excel sior" bewees een muziekkorps te zijn waarop Boskoop trots mag zijn. Een woord van hulde voor de dirigent, de heer Max Weil. Het tweede gedeelte van de avond be stond uit de opvoering van een non-stop cabaret-revue door artisten uit Hilver sum. Dit gezelschap wist de aanwezigen zeer prettig bezig te houden. Een gezellig bal besloot deze zeer ge slaagde uitvoering. Feestelijke jaarvergadering. De meis jesvereniging „Febe" en de jongelings vereniging „Ps. 119 9" hebben in „Sal- vatori" een gecombineerde feestelijke jaarvergadering gehouden.. Het programma, dat met zorg was sa mengesteld, bestond uit zang, voordrach ten. Inleidingen, enz. ..PtïatselUk Nut". Onder leiding van haar voorzitter, de heer Th. Brans, heeft in „Neuf" de vereniging „Plaatselijk Nut" een geanimeerde jaarvergadering gehou den. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer P. Kromhout, bleek, dat de vereniging over een behoor lijk batig saldo beschikt. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Kromhout. Burgerlijke Stand: Geboren: Cornelia Johanna, d. v. M. J. Brand en C. A. Bode. Ondertrouwd: Dirk Jongejan en Alida Maria Petronella Helderlnk; Pieter Wil- lemse en Grietje Raap. Overleden: Gerrit Koster, 77 J., echtgen. v. N. M. van der Ble. Predikbeurten. Ned Herv Kerk: 9 en 10.30 uur ds A de Leeuw; 6.30 uur ds G. C. Tronrp Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds H. van Rihijn te Leiderdorp Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 30 uur ds P J. de Bruljn Ver. van Vrijz. Ned Hervormden in Re- monetir. Kerk): 10 uur me), ds C P. Thom- sen. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur lees dienst. Couderak Predikbeurten. Ned Herv Kerk: 9 30 uur ds P. A Klusener te Rotterdam; 6 36 uur da P. J. Buiskool te Krimpen a. d. JJasti. Bergambacht Aanbesteding weg in uitbreidingsplan B. en W. hebben gisteren aanbesteed het aanleggen van een gedeelte van een nieuwe weg. het aanbrengen van een nieu we bestrating in de Meent, het in aan sluiting hiermede aanleggen van een voet pad met een daarin benodigde houten brug. alsmede het aanleggen vgn een rio lering met bijbehorende werken. Er wer den 26 inschrijvingsbiljetten ingeleverd. De vijf laagste inschrijvers waren: Adr. Bakker te Ammerstol voor 38.500; H. B. Blsselkoen te Den Haag 41.000; P. van den Dool te Bergambacht 41.240; P. Stig- ter te Ammerstol 42.296 en Zanen en Van Harten te Bergambacht 43.400. Het hoogste schreef in H. Bunschoten te Noordwijk voor 57.598. De gunning is aangehouden. E.H.B.O.-wedstrUd. De afdeling Berg ambacht van de vereniging E.H.B.O. zal deelnemen aan de op 15 Februari te Haas trecht te houden kringwedstrijd van de verenigingen uit de Krimpenerwaard. Mond- en klauwzeeë. Onder het vee van een veehouder is mond- en klauwzeer geconstateerd. Dit is op het ogenblik het enige geval. Schaatswedstrijd. De ijsclub „Voor waarts" heeft tegen Maandag a s. de eer ste nationale hardrijderij' uitgeschreven. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur de heer D. G. van Hoeven te "Wad dinxveen, 7 uur d8 J. van den Heuvel te Schoonhoven. Uitgetr. Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Geref. Kerk; 10 en 6 uur ds J. Firet. Haastrecht Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 6.30 uur ds W. de Voogd van der Straaten. Ned. Herv. Geref. Evangelisatie 9-30 en 6.30 uur de heenD. Stolk te Bergambacht. Geref. Kerk W en 6.30 uur ds W. J. de Ruiter te Schoonhoven. Moerkapeile Koordirigent. Onze plaatsgenopt. de heer E. D. Looren de Jong. is benoemd tot diri gent van het Gemengd Koor Sliedrecht. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds P. Zijlstra. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur de heer Kieboom te Barneveld. Moordrecht Kasbergen won op de schaats. Onze plaatsgenoot A Kasbergen heeft getoond niet alleen op het voetbalveld hij speelt in Moordrechts eerste elftal maar ook op de schaats z'n mannetje te staan. Tijdens een gistermiddag te Zoeter- meer gehouden hardrijderij op de korte baan won hij de eerste prijs, waarbij hij in de finale de nationale kampioen. Van Heteren. in beide ritten klopte. Damclub Moordrecht. Voor de huishou delijke competitie van de damvereniging Moordrecht werden de volgende wedstrij den gespeeld: P. Palsgraaf—M. C. Terlouw 2—-0; G. Twigt—G. de Bruin 2—0; G. M. van Je- veren—H. Admiraal 02; C. Terlouw— A. van Kerkhof 1—1; C. Mannekes—G. Twigt afgebr.; H. Admiraal—A. de Bruin 2—0; P. Twigt—G. M. van Jeveren 2—0; A. van Kerkhof—G. de Bruin 0—2. Voor het persoonlijk kampioenschap van het district Gouda zullen de navolgende leden van de damvereniging Moordrecht uitkomen. In de eerste klasse P. Twigt en P. Palsgraaf. in de twèede klasse A. van der Ree en in de derde klasse A. de Bruin. Zaterdag zal de eerste ronde gespeeld worden ln café Dulnstee met de partijen P. Twigt—W. de Jong. P. Palsgraaf—A. Mes- ker, A. van der ReeW. van der Heijden en A. de Bruin—J. van der Hee. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds P. A. S'.apert. Ned. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag 10 u. en 6.30 u. de heer H. Ockerse. Geref. Kerk 8.45. 10.30 en 6.30 u. ds D. P. Kalkman. Oud Ger. Gemeente 10 en 4 u leeedlenst. R.K. Kerk 7.30 en 10 u. H. Mie. 5 u. Lof. Nieuwerkerk a. d. IJssel Nederland en Oranje. De A R. kiegver- esnlging „Nederland en Oranje' heeft hasr jaarvergadering gehouden in de kleuter school Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental ongeveer stationnair gebleven 's n.l. 66. De aftredende bestuursleden, de heren A. P. den Hoed en J Wierlngen werden herkozen. De heer M. de Kool sprak over ..Een blik vooruit". Landsrbeidersbond. De Alg. Ned Land- arbeidersbond heeft een ledenvergadering gehouden, waarin het a s. 50-jarig bestaan van de landelijke bond het belangrijkste onderwerp van bespreking was. Oqk over het a.s. jubileumcongres en de 'e houden landdag te Vierhouten werd uitvoerig ge sproken. Verder werd de 5'/» loonsverho ging. die in de tuinbouw nog geen vol dongen feit is, nader besproken. Burgerlijke 8tand. Geboren: Huig. z. v. A. v. d .Knijffen en L. Markus; Pieter Frans. z. v. J. Oudijk en A. v. d. Dussen Gehuwd: J Bakker. 29 j. te Gouda en T. Luytje», 25 j. Overleden: G. den Outer. 88 j., wed. van J. Seele. Bedankt. Candldaat H. D. Bruggeman te Bilthoven heeft een beroep naar de Geref. Kerk in Marken aangenomen en derhalve bedankt voor de beroepen naar hier en tien andere gemeenten, predikbeurten. Ned Herv. Keek: •'10 en 6 30 uur ds J J Tlrr\m©r Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds L Vreugdcnbil te Ouderkerk a. d IJssel Geref Gemeente: 9 30 en 3.30 uur leesdienst. Woensdag: Geref. Gemeente 7 uur ds H. Ligtenberg te Vlaardingen. Ouderkerk a. d. IJssel Ouderkerk wil gaan bouwen. De raad is tegen Maandag 7 uur bijeen geroepen. De agenda bevat o.m. een voor stel van B. en W. tot het bouwen van vier duplexwoningen en zestien andere wonin gen Predikbeurten. Ned. Herv. Gemeente. 9.30 en 6.30 uur ds A. Meijer. Utrecht. Wijkgebouw. 9 30 en 6.80 uur de heer A. de Redelijkheid. Geref. Kerk, 9.30 en 6.15 uur ds C. A Vreugdenhil. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Jan Hendrik Dekker, 33 j. en Jacoba Jannigje Oostrom, 31 j. te Gouderak. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbert, z. v. P van Duijvendijk en N. van Lim- borgh; Pieter, z. v. B. E. Albers en N. van Herk; Jacob Huibert, z. v. G. L. Lammens en Antonetta Timmerman. Gehuwd: Bertus Dekker. 26 j. en Catha- rina Elizabeth Pols, 27 j.; Hendrik de Pa ter, 34 j. te Gouderak, en Wilhelmina Spek, 30 j. Overleden: Teuntje Uittenbogaart, 81 J., geh. met Adrianus Droog. Loop der bevolking. Ingekomen: ln A 223 Adr. van der Ben en gezin van Krimpen aan de IJssel. Vertrokken: Aagje Sosenboora van B 156 naar Krimpen a. d. wel. Oudev/ater Burgerlijke Stand Geboren: Tine Enge- line, d. v. C. v. d. Bijl en J. E Bos; Eliza beth Catharina Maria. d. v J J. Rost en N. S. Rietveld te Hekendorp; Marinus Wilhelmus Antonius. z. v. J. W. v. den Heuvel en A. van Vliet. Hardrijderij. IJs en weder dienende or ganiseert de vereniging Oudewaterse IJs club Dinsdagmiddag een wedstrijd voor paren. Predikbeurten Ned Herv. Kerk: 9 30 uur ds G. Elsenga te Gouda; 6 30 uur de heer L. van Herk te Gouderak. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds J. L Wielenga Geref Gemeente: 9 30 en 6 30 uur leesdienst Ver. van Vrllz. Ned Hervormden (ln Oud X»Vh. Kerk) 10 36 'uur de heer M. Vroeg- JndeweU te Krimpen a. d. IJssel. Reeuwijk Predikbeurten. Ned Herv. Kerk: 9 30 uur d« heer P. van Buuren te Streefkerk; 130 uur d« A Raars te Sluipwijk Ned Herv. Kerk Sluipwijk: 10 uur ds M. Otte- vanger te Leiden; ^30 uur ds G. Boer te Gouda Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds H. Pol te Boskoop. Schoonhoven Toneelconcours. In het kader van het toneelconcours heeft „St Genesius" uit Amersfoort opgevoerd „De man die terug kwam" van G. Nielen. Het stuk leed nogal schade door de beperkte capaciteiten van de spelers. Veerpont buiten dienst. In verband met de ijsgang in de Lek is de gemeente- verepont uit de vaart genomen. De dienst wordt nu door een zware motorboot on derhouden. Alleen voetgangers en rijwie len kunnen worden overgezet. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendri- kus Johannes Maria. z. v. Th. G. de Kruijf en G. Th. van Rooijen; Johannes Jacobus, z. v. Th P. J. M. van der Vliet en A. van Oijen; Abraham Arie, z. v. A. Gouwens en J. Ros. Overleden: S. van der Paauw, 84 j. echt- gen. van G. Rombout. Onteigening zal nog eens besproken word Onteigening zal nog eens besproken worden De burgemeester liet in de eerste ge meenteraadsvergadering in 1950 de belang rijkste raagstukken welke in het nieuwe jaar ter tafel zullen komen, w.o. verbete ring veerbedrijf, woningvraagstuk en de aanleg van de nieuwe weg de revue pas seren. Voorts feliciteerde hij de nestor van de raad, de heer Nic. Simons, met diens zeventigste verjaardag. Ingekomen was een verzoek van de heer A. Schakel voor aankoop van bouwgrond aan de Opweg voor de bouw van een ga rage, welk verzoek voor prae-advies In handen van B en W. werd gesteld. Vervolgens kwam de onteigening van 3124 m2 bouwgrond aan de Havenstraat (eigenaar A. Pluut) en aan de Opweg (eigenaar A. Groeneveld) ter tafel. Aan vankelijk werd deze zaak drie kwartier in geslot enzitting besproken. Na herope ning zeiden de raadsleden Kok (A.R.), Bron (C.H.) en Meyers (P.Yv.d.A.) dat al leen in het uiterste geval tot onteigening moest worden overgegaan. B. en W. zullen de zaak met de eigenaren bespreken. Aangenomen werd een voorstel tot ver hoging van de gasprijs met een cent per m3. ingaande 1 Januari. De electrici- teitsprijs zal misschien in 1951 verlaagd worden. Tenslotte besloot de raad een bedrag toe te staan voor een gratificatie van de chef van politie, de heer W. Stuive, in verband met diens 25-jarig jubileum. Stolwijk Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds mr H. van Ewijck. 2 uur Ned. Herv. Evangelisatie ds A. J. Timmer te Pols broek (dopen). Ned. Herv. Evangelisatie 9.30 en 6.30 uur de heer v. d. Ent te Aalst. Geref. Gemeente 9.30 en 6 30 uur lees dienst. Waddinxveen Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Everarda. d. v. D. Poot en A. Kooij; Cor nelia, z. v. D. Verboom en N. G de Wit; Franciscus Maria, z. v. J. F. M. Doeleman en C. M. A. van VeLzen; Clasina Anna, d. v. J. Boon en W. Broer. Ondertrouwd: C. van Tilburg en H. M. Kruikemeijer. Gehuwd: M. Stolwijk en A. M. Captein; C. J. van Os en K. L. Twigt. Overleden: N. Moraal, 90 j., wed. v. H. v. d. Berg. Gevonden voorwerpen. Gevonden: zeiljurrjper, polshorloge en portemonnaie met inhoud. -st? m 'r ëik Tijdens de debatten in de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers over het voorstel tot het houden van een volks raadpleging over de terugkeer van koning Leopold heeft zich gisteren een ernstig incident voorgedaan. Toen de voorzitter van de Belgische so cialistische partU Buset aan het woord was en op een zeker ogenblik in de loop van zijn betoog zei: .Jndien de koning naar België terugkeertviel zijn par tijgenoot Fievet. voordat Buset zijn zin had uitgesproken hem in de rede en riep uit: on l'abattra!" (dan schieten wU hem neer). Deze uitroep ontlokte niet alleen felle protesten van de Katholieke en liberale banken, doch verwekte eveneens heel wat ontsteltenis in de socialistische gelederen. Buset verklaarde onmiddellijk, dat hij deze uitlating persoonlijk niet kon onderschrij ven en andere socialisten poogden de on voorzichtige verklaring van hun partij genoot te verzachten door te betogen dat de uitdrukking „on l'abattra" op tweeër lei wijze kan worden uitgelegd en dat Fievet niet bedoelde te verklaren: „Dan schieten wij hem neer", doch „Dan zal mën hem neerschieten". Fievet verklaarde evenwel, dat hij uit naam van het ondergrondse verzet had gesproken en liet niet veel twijfel bestaan over de juiste waarde van jsijn uitroep. Spaak, die kennelijk verlegen was met deze uitlating van zijn partijgenoot, begaf zich onmiddellijk naar diens zitplaats om hem te bewegen zijn woorden in te trek ken. Fievet gaf hieraan echter geen ge volg. Ook de voorzitter kon Fievet niet be- Zevenhuizen Predikbeurten. Ned Herv. Kerk: io uur en Kapel a. d. Rott: 2.36 uur d* J. J. Itout- Jesdljk (v.m. H. Avondmaal), 7 uur ds J J. Sboutjesdljk (jeugddienst) Geref. Kerk: 9 30 en 2.30 uur dg A. P. Helner. De Nederlandse ambassade te Was hington heeft van de Nederlandse re gering bericht ontvangen, dat de Neder landse regering geen klachten hebben bereikt van de Indonesische regering in verband met de acties van kapitein Westerling en zijn benden. Er werd op gewezen, dat het geen verwondering be hoeft te baren, dat geen klachten ont vangen zijn, omdat de samenwerking tussen de vertegenwoordigers van de Nederlandse regering te Djakarta en de Indonesische autoriteiten uitstekend is. hetgeen speciaal is gebleken in de affaire-Westerling, waarbij de vertegen woordigers van de Nederlandse regering in Indonesië op ruime schaal materiële hulp ter beschikking hebben gesteld van de Indonesische autoriteiten, zulks ten einde te kunnen optreden tegen Wes- terlings acties, die door de Nederlandse regering, zonder enige reserve worden veroordeeld. In Vaticaanse kringen wordt verklaard, dat de Paus op 2 Maart de elfde ver jaardag van zijn verkiezing bekend zal maken, dat de tombe van de apostel Petrus onder de basiliek St Pieter is gevonden. Tevens zal de Paus op die dag de grotten openstellen, die bij de opgravingen onder de reusachtige basiliek zijn ontdekt. Deze bekendmaking zou de oude Katholieke overlevering bevestigen, dat Pètrus werd begraven naast het circus van Nero. waar hij stierf, en dat keizer Constantijn 300 jaar later boven zijn graf de St. Pieter bouwde. Het Vaticaan heeft geweigerd commen taar op deze berichten te geven. Het ge heim. dat ir» Petrus' graf werd gevonden, wordt, naar men gelooft, slechts gedeetd door de Paus en de opgravers. De enige andere persoon, die de wacht boven de toegang naar de onderaardse gewelven heeft mogen passeren, is kardinaal Spell- man. de aartsbisschap van New York, die de tombe in October j.l. bezocht. De apostel Petrus werd in 64 of 67 na Christus met het hoofd naar beneden ge- kruisigti len aanschouwe van het Romeinse publiek in het circus van keizer Nero. Lien jeer lang hebben archeologen onder de St. Pieter gegraven. Enige maanden geleden is hun werk met succes bekroond. Nieuwe Oostduitse „veiligheidsdienst" Saboteurs, „die betaald worden door de Anglo-Amerikanen" hebben in het afge lopen jaar vier ontploffingen veroorzaakt in chemische fabrieken te Gnaschwitz en Schoenebeck, waardoor 15 personen wer den gedood en voor 700 000 Oostelijke marken schade werd aangericht, aldu» een officieel rapport, dat door het Oostduitse voorlichtingsbureau is gepubliceerd. Het Oostduitse kabipet, dat bijeengeko men is om dit rappo<T te bespreken, heeft besloten een bijzonder departement voor de veiligheid van de staat in te stellen om de strijd aan te binden met „spionnen, saboteurs en brandstichters". De staking ln de V.8. De voorzitlor van de Amerikaanse verenigde mljnwerkerabond. John Lewis heeft e*n voorstel van de maat schappijen. om op i Februari opnieuw be sprekingen aan te knopen over vernieuwing van het arbeidscontract der mijnwerker», aanvaard. wegen zijn woorden terug te nemen. Aan het einde van de zitting deed de heer Fievet amende honorable en ver klaarde met „on l'abattra" slechts bedoeld te hebben, dat de toestand bij een even tuele terugkeer van de koning zeer ern stig zou zijn en de koning gevaar zou lopen. Een gewelddaad zou hij echter ten stelligste afkeuren. De voorzitter nam ge noegen met deze rechtzetting, doch hand haafde de inscriptie in het analytisch ver slag dat hij de heer Fievet voor zijn uit lating tot de orde had geroepen. De zitting werd om J9 uur gesloten. De luchtbrug is gereed Een hoge Amerikaanse functionaris te Frankfort heeft tegenover Reuter ver klaard, dat hij de door de Russen inge stelde verkeersbelemmeringen op de weg naar Berlijn als „een opnemen van de 1 temperatuur" door de Russen beschouwde. De Russen zouden volgens hem pro beren hoever zij konden gaan met hun plan om West-Berlijn langzaam te worgen- Hij verklaarde, dat de Amertkanen het resultaat van de protesten bij de Russi sche autoriteiten zouden afwachten al vorens verdere stappen te overwegen. De luchtbrüg en de tegenblokkade zijn steeds gereed voor het geval de Russen opnieuw tot een blokkade van Berlijn zouden overgaan. De leden van de bij de Grote Vier in Berlijn geaccrediteerde Westerse geallieer de missies hebben van de Russische auto. riteiten. belast met de uitreiking van mili taire visa. de mededeling ontvangen, dat zij voor verlenging van de interzonale reisvergunningen zich thans moeten wen den tot de „bevoegde Duitse instanties", d.w.z. de Oostduitse regering. Daar geen Westerse regering de Oostduitse republiek erkent, zullen haar militaire missies in Berlijn van een vliegtuig gebruik moeten maken als zij Berlijn willen verlaten of er naar toe willen gaan. Nederland in den vreemde Op de algemene vergadering van de die onlangs in Den Haag is gehouden. de voorzitter van de vereniging, de heer P. J, de Kanter. benoemd tot ere-voorzit- ter. In zijn plaats werd tot voorzitter be noemd dr W. M. Westerman. die de func tie van vice-voorzitter bekleedde. Tot vice-voorzitter werd benoemd jhr Ir O. C. A. de Lidth de Jeude Tot nieuwe vertegenwoordigers der ver eniging in het buitenland werden benoemd de heren A. van der Wijk in Blackburn (Engeland), M. Mourik in het Snargebied, dra J Plessen in Straatsburg en lr H. Schellaars in Fin'and. Op de vergadering werd medegedeeld, dat de uitgaven van de vereniging nu ooty zijn vertaald ln het Spaans, Portugees en Italiaans. Met gouden armband verdwenen. Vrij dagmiddag vervoegde zich in een juwelier*- zaak in de Kalverstraat te Amsterdam een man om een gouden armband te koipen. HU liet zich verschillende anmbandien tonen, doch verliet de zaak zonder een keuze te hebben gemaakt. Bij .het opbergen bleek de juwelier, dat een gouden schakelarmband ter waaide van 550 ontbrak. De man wordft gezocht. Vierjarig kind overreden en gedood. Te Bareveld nabij WUdervanik werden Vrijdag- twee kinderen van de P.T.T.-monteur Tel- kamp op de verkeersweg voor een school overreden door een met aardappelmeel be laden trailer. Het Jongste kind, een jongetje van vl££ jaar, werd op slag gedood. Het andere kind. dat enkele Jaren ouder was. werd ter opneming, in een ziekenhuis naaf Groningen vervoerd. De auto reed met ma tige snelheid. Anti-Argentijns! De commissie tegen anH-Argentijnse activiteit heeft het natio nalistische blad Fortaleza verboden en d# persen van het Rooms-Katholieke blad E» Pueblo doen stop zetten Doodvonnis. Ben Tsjecho-Slowaaks sol daat. die een „speciale opleiding voor spion- ge en teneur" ln Duitsland zou hebben ge had. Is Donderdag te Praag wegens desertie, splonnage en hoogverraad ter dood veroor deeld. Misschien had u het morgen ook niet. ook niet ge korfbald. I Wel schaatsen gere den. Aan het programma van Zondag kan nog I worden toegevoegd: Assendelft: prov. kampioenschap van Noord-Holland korte i baan. Walsum (Ov.): kam- I pioenschap van Over- U»sel korte baan voor dames. Giethoorn: wedstrijden voor heren. Maandagmorgen om half tien gaan de Rot terdamse politiemannen tegen elfeaar hara- rUden op ds Uaclub Chariots. Maandagavond gecostumeerd Usfeest op as Het la niet om bemoeizuchtig te z|Jn. maar wilt u, al» u morgen tochten g»at maken» voorzichtig *Un? De secretaris van de W»r- rnondse IJsclub deelde nog mede, dat net u» van de Kagermerrn niet betrouwbaar De Krallngse Pla» I» vanochtend officieel vrl) gegeven. De KerstbloeierEpiphyllUm T-VE EPIPHYLLUM of lidcactus ook IJ wel Kerstcactus genaamd. Is een sieraad in de kamer. Tvlkenjare weer f njt deze plant zich met een weelde van Lnemen. die uit de uiteinden der ..bla deren" te voorschijn komen. Heeft deze cactus knoppen gevormd, dan dient men hem steeds op dezelfde plaats te laten staan draait men de pot een weinig om. dan heeft men kans. dat de knoppen af vallen- Voordat de knoppen opengaan verdient het aanbeveling de plant met een verstuiver telkens weer af te spuiten, zodra de bloemen zich hebben geopend mag dit niet meer. 4 Gedurende de knopvorming en de bloei Is deze cactus zeer dankbaar voor wat mest Men kan deze cactus vermeerderen door stekken. De grond, waarin de plant staat moet goed het gietwater doorlaten, dus bladaarde met zand en wat houtskool; op de bodem van de pot wat potscherven voor een goede drainage. Mooi van vorm, rijk in bloei KPHYLLOCACTF.EëN of bladca»tus- jen zijn ook als-Kamerplant zeer ge liefd. daar ze grote, fraai gekleurde, geu rige bloerrten dragen. Nu zal men zeggen, dat ze veel zorg vereisen, maar niets van dat al. Deze plant ..doet het" bijna altijd, of ze in een hoek van de kamer staat dan wel OP do schoorsteenmantel, of men te veel water geeft of te weinig. De behan deling is zeer eenvoudig. Men plaatst de cactus bij voorkeur voor het venster, daar laat men ze rustig staan, nooit on - draaien, vooral niet als men ziet. dal zich knoppen gaan vormen, want die zouden als bü de epiphyllums afvallen. Des win. ters blijft de plant in een verwarmd ver trek OP de eigen plaats. Regelmatig móet De Echinocactns Notocacutas Levming- hausei met stekplanten aan de voet. men gieten, niet te veel water geven, maar er voor zorgen, dat de aarde nooit uitdroogt. Kan men zijn plant niet in een verwarmd vertrek laten overwinteren, geen zorg: ze houdt het bii een tempera tuur van 2 graden nog best uit. Staat de plant behoorlijk warm. dan zal men reeds in net laatst van Februari zien. dat uit de „bladeren" lichtgroene loten uitspruiten. Dit worden knoppen Men moet dan wat royaler gieten- Van het laatst van April of van de eerste helft van Mei tot aan het einde van de zomer kan men dan genieten van de schitterende, grote, welriekende bloemen, die rood (in allerlei tinten), wit. lichtgeel of blauw achtig paarsrood gekleurd zijn en des avonds geuren als een lelie. Ook de Phyllocactus is te vermeerderen door stekken. Ze verlangen een niet te grote pot (bovenmiddeilijn ca 7 cm). Het grondmengsel moet het water goed door laten. doch vochthoudend zijn. Een geed grondmengsel is 1 4 zand. 1 4 leem met wat kalk en 1/2 vette aarde. De Koningin van de nacht TNE CEREUS-SOORTEN of zuilencactus sen zijn nogal eens veeleisend wat de ruimte betreft. Vele hebben de vorm van grote, lange augurken, doch er zijn er ook. die zich vertakken als kandelabres. of tegen een hekwerk geleid grillige vor men vertonen. De beroemdste dezer soort, de Cereus grandiflorus, opent des avonds ^zljn schitterende bloemen en is een echte klimmer, die doet denken aan een wijn stok. Helaas is dit &een plant geschikt voor kamercultuur, ze hoort in de warme kas thuis. Voor de Ueihebber is de Cereus speciosus aan te bevelen, die helrode bloe men voortbrengt. Ook de Cereus flagelli- formus of slangencaHus mag in geen ver zameling ontbreken Elk jaar weer bloeit deze cactus met talloze niet zo heel grote, maar zeer mooie rode bloemen- Men moet deze plant wat hoog plaatsen om te ver hinderen dat de afhangende loten afbre ken Zij houden van vochtige warmte en vpel zon. Heel gemakkelijk te kweken is voorts de Cereus silvtstrii, die bescheiden afmetingen heeft, rijk en lang bloeit De Cereus peruvianus bloeit slechts op zeer hoge ouderdom, is echter als decoratieve Plant zeer te waarderen. De Pilocereus en de Cephalocereus senilis, laatstgenoemde bekend als „grijsaard" zijn fraaie planten. Beginnelingen moeten zich er echter niet aan wagen. De kogelronde egelcactussen XlET IS JAMMER genoeg yeel te weinig XA bekend hoe mooi de bloemen van de cehinopsis-soorten zijn en hoe gemakke lijk ze aan het bloeien zijn te brengen. De Echinopsis Eyrlesie bloeit reeds in het vierde levensjaar, dc Echinopsis para- guyensis als zijn middellijn 5 cm is. Bij goede verzorging in de kamer valt du bloeitijd in Juli. Reeds in het begin van April vormen zich de knoppen: met zil verwitte haren dichtbezette bolletjes die zich vertonen in de kransen van stekels. Een Echinopsis met £en hoogte van 7 cm en een middellijn van 5 cm kan bloemen voortbrengen van 18—20 cm lengte en met een doorsnede van 12—14 cm. De bloemen, veelal wit van kleur, openen zich 's avonds en verspreiden een heerlijke geur Men kan zich indenken welk een grootse in druk een veld met bloeiende kogeicactus- sen aan de voet van het Andcsgebergte maakt. De jonge plinten zet men in een lage pot met zand, weldra vormen zich dan wortels. Des zomers kan men deze cactussen een plaatsje geven, ln de tuin, lyefst op een zonnig plekje. Is men genood zaakt zijn planten in de kampr le houden. ütjö+1 Een Mommillarta plumosa of wratten-, cactus. eel luchten en gerygeld natspuiten en voor een venster op het Zuiden Plaat sen. De groeiperiode valt van half Maart tot eind September. Daarna moet men steeds minder gieten en niet meer spuiten. Dé beste plaats ië een onverwarmd, vorst- vrij vertrek. Zodra de lente aanbreekt valt nieuw leven waar te nempn. Men moet zorgen, dat de echinopsis-planten stofvrij blijven. Ook hier geldt: als de knoppen zich vormen moet men de plant steeds op dezelfde pl..ats laten staan- Aan de moederplant vormen zich kleine nieuwe planten, die men kan afbreken en als stek ken. gebruiken. De beste grondsoort is: wat stukjes houtskool en gelijke delen tuingrond en zand. waardoor wat fijnge wreven leem wordt gemengd Ook kan men een weinig goed verteerde koemest er aan toevoegen. Dankbare bloeiers TN GEEN verzameling mogen de echi- -*■ nocereus-soorten._ ontbreken. Des win ters vragen zij een koele, lichte plaats en droogte In Februari begint men te gieten, dan moet men ze ook een warmer plaatsje geven en geregeld afspuilen. In Septem ber begint de rustperiode. De bloemen zijn zeer fraai en blijven wel een week goed. Vele sluiten zich des avonds om de vol gende morgen weer open te gaan. andere sluiten zich des middags en ontplooien zich weer tegen de avond. De wrattencactussen TNE MAMMII.LARIA of wrattencactus- sen zijn heel interessante planten, af komstig uit Mexico, die zeer rijk bloeien met kleine bloemen in verschillende kleu ren. Des winters zet men ze koel en droog, matig gieten, doch nooit spuiten. Ze vor men zoden, vragen daarom een lage. brede pot. Door deling kan men ze vermenig vuldigen. Vaak worden ze op Cereussen geënt. TNE OPUNTIA'S zijn eveneens lnteres- santé planten uit Mexico afkomstig, ze hebben harde, vaak grote stekels, die het raadzaam maken voorzichtig te zijn. Men kweekt de opuntia's niet wegels hun bloemen, doch om hun ftaaie dikke, ttlezige met stekels bezette schijfvormige leden. Er zijn zelfs winterharde opuntia's. j die het in de tuin heul goed doen. De bin- I penshuis gehouden planten behoeft men des winters slechts eens per maan4 te gieten, de schijven schrompelen in. doch in net voorjaar krijgen ze weldra weer hun oude luister De losse schijven kan men als stekplanten gebruiken. Ijlii planten of rei- I nigen moet men stevige glacé-handschoe nen aantrekken, wil pien zich niet ver- 1 wonden. Als de stekels in de huid zitten is het doorgaans heul moeilijk ze te ver wijderen. Dr J. A Bierens de Haan heeft getracht iets van het „hondse" denken voor „de baas" duidelijk te maken. Voor de honden liefhebber is dat een interessant onder werp. Mits hij zich niet al te grote illusies maakt, zal dit boek nem niet teleurstellen, maar het wordt de lezer wel duidelijk, dat wanneer men de magische wegen, die sommige geestdriftige schrijvers over de hond bewandelen, laat voor wat ze zijn. om slechts de critische paden te betreden, de resultaten nog beperkt zijn. De be schrijving van de zintuigen is belangwek kend. o.a. dat de hond alles ongeveer in zwart en wit ziet. zoals wij een film zien. en dat vooral wat beweegt zijn aandacht trekt. De schrijver heeft veel ontleend aan de uitgebreide Duitse en Engelse littera tuur over de hond. waaruit hij allerlei we tenswaardigs heeft samengelezen Wat een typische gewoonte van de hond betreft, het planten van de reukvaan. daarover gee-ft hij een aardige theorie. Het uitste kend verzorgde boek. dat een groot aantal afbeeldingen bevat, verscheen bij Streng- holt te Amsterdam. yiJF EN DERTIG JAAR GELEDEN veatipde Cart Wickman. een Zweeds emigrant, vol hoop een automobielzaak in Hibbing. een plaats in de Amerikaanse staat Minnesota. Rijk voorzien was zijn zaak niet. want zijn gehele voorraad bestond uit zegge en schtytte één automobiel. Helaaszelfs dit éne voertuig vermocht hij niet aan de man te brengen. Wickman ging echter niet bij de pakken neerzitten. Wanneer het dan al niet mogelijk bleek auto's te ver kopen. dan kon hij toch die éne wagen wel langs de weg laten lopen en dus begon hij een primitief busdienstje. Dit sloeg in. De mensen maakten dólgraag gebruik van het busje en daarom associeerde Wickman zich met zijn landgenoot An drew G Anderson met de afspraak, dat elk hunner de helft van het chauffeurs- werk zou verichten. De zaak floreert thans, na 35 jaar. nog steeds, d.to.2!. dnt het ene wagen tje, dat, welbeschouwd een miniatuur-autobusje was, is uitgegroeid tot een wagenpark van 5800 Greyhound-bussen. De grijze wagens Het men in alle staten van Amerika en Canada lopen. Hun traject beslaat 84.400 mijlen, d.i. meer dan zesmaal de afstand welke enige Ame rikaanse spoorwegonderneming be strijkt. In de Vy. Staten en Canada bij elknar vervoeren ze jaarlijks meer passagiers dan er in alle Verenigde Staten bij elkaar wonen, nl. 210 mil lioen. Carl Wickman, tegenwoordig president commissaris van de Greyhound Maat schappij. kwam in 1905 als zeventienjarige jongen in Amerika aan. Spoedig verdien de hij een flink loon als boorder in de mijnen bij Hibbing In die dagen begon nen de gelukkige bezitters van een auto passagiers te vervoeren; men betaalde grif twee dollar voor een tocht van nog geen vijf kilometer van Hibbing naar de mijnen ten Zuiden van Hibbing. Wickman en Anderson vonden dat allemaal goed en wel, maar ze waren van mening, dat op die manier nooit een geregelde busdienst in het leven zou kunnen worden geroepen Ze besloten derhalve hun wagentje op vaste tijdstippen te laten lopen, vijftien dollarcent te rekenen voor een enkel reisje naar de mijnen en 25 cent voor een retourtje. De mensen bleven derhalve wachten op Wickmans wagen en menig maal waren er zoveel passagiers, dat het vehikel letterlijk uitpuilde: de mensen stonden op de treeplank, hingen aan het dak van de auto enz Binnen enkele maahden konden de ondernemende Jongelui zich een tweede wagen aanschaffen en breidden ze hun route uit. Daarna kwamen er nog twee wagens bij plus twee chauffeurs. Een van dezen was Ralph Bogan, een jong motorrenner, die thans vice-president is. De Grey Hound-onderneming, zoals Wick man c.s. de zaak hadden genoemd, breidde zich snel uit. Maar de autobus-industrie was in die dagen werkelijk verre van schitterend. Eendagsondernemingen lokten passagiers in ongemakkelijke, kwalijk riekende wa gens, die dikwijls midden op de grote weg panne kregen Bovendien was er geen sprake van behoorlijke aansluiting op de busdiensten onderling en aan een inlich tingendienst ontbrak het te enenmale. Wickipan wilde het anders aanleggen. Hij wilde een behoorlijke organisatie opbou wen. een dienst, die zou aansluiten bij andere verkeersdiensten, hij wenste be hoorlijk geschoold personeel en ook het materiaal moest tip top zijn. zodat panne onderweg zo goed als uitgesloten was. Om te beginnen wendde hij zich tot de spoorwegen en stelde hun samenwerking voor. Als eerste trad de Great Northern en vervolgens de Pennsylvanion Spoorweg toe. Later sloten de Southern Pacific en andere spoorwegondernemingen zich aan. Ze verschaften Wickman crédieten en steunden zo zijn eerzuchtige plannen. Tijdens de periode van malaise kreeg de onderneming een geduchte knauw, maar twee gebeurtenissen redden haar van de ondergang. In de eerste plaats had de film „It happened one night", waarin Claudette Colbert en Clark Gable speelden, een enorm succes en aangezien de Greyhound WIP, KLAP, HAP! Hel lunch-uurtje is aangebroken op kantoor. Even wordt het werk terzij geschoven, de boterhamtrommeltjes worden geopend, de zorgvuldig in papier gewikkelde sneetjes aan het daglicht gebracht en daneerst inspectie. Vlug worden de boterhammetjes van elkaar gewipt, weer dichtgeklapt en dan de eer ste hap het eetfestijn is begonnen. Let u op: geen man doet die eerste hap alvorens de wlp-klap-beweging te heb ben gemaakt en daarbij is zijn gezicht een studie waard. Men ziet onmiddellijk of de inspectie een bevredigende uitslag OP" levert. Het is ongelooflijk grappig een aantal kantoormeneren gade te slaan bij het begin van het lunchuurtje en ook een beetje ontroerend. Wordt daar niet. te midden van de roezige drukte van de arbeid, tussen allerlei zakenbelangen door, even een onzichtbare band gelegd met haar. die het trommeltje in orde maakte? Wat heeft „zij" er tussen gelegd....? i« de onuitgesproken vraag. Te denken aan al die „zij"-en, die des ochtends, misschien wel eens zuchtend, alle boterhamtrommeltjes gereed maken! Want niet alleen voor de echtvriend moet het twaalfuurtje worden klairgemafikt. maar dikwijls blijven ook de kinderen op school „over" of zijn er grote zoons, die met een pakje brood naac hun werk gaan. Hoeveel boterhammen moeten sommige huisvrouwen 's morgens niet klaar ma ken! Heus. het is wel eens om te zuchten en danhet beleggingsvraagstuk! Er zijn wel weer volop broodbelegsels, l maar wil het huishoudbudget niet worden \)|verschreden. dan moet moeder de vrouw terdege uitkijken. En toch behoort zij te zorgen, dat de meegenomen maaltijd sma kelijk is en bovenal voldoende voedings waarde heeft. Vooral de jeugd heeft be hoefte aan beschermende en opbouwende voedingsstoffen. Met mooie stekels bezet is deze Opuntia Glomerata. Voor opbouw "DIJ EEN BROODMAALTIJD kan men -£* hiervoor zorgen door in de eerste plaats melk als drunk mee te geven, wan neer dit niet op school of kantoor wordt verstrekt. Melk is n.l. zeer rijk aan be schermende stoffen, evenals kaas. eieren, groente, fruit. Men behoeft niet de dure, volvette kaas te nemen. 40 plus en magere kruidkaas bevatten wel minder vet. maar daarentegen meer eiwit. Eieren zijn duur; men zou derhalve eendeneieren kunnen meegeven, mits 10 minuten gekookt. In plakjes kan zo'n el tussen de sneetjes brood worden gelegd, maar voor ouderen kan men het los bijvoegen, mits ze de be schikking hebben over een mes. Denkt u er vooral aan wat zout mee te geven. Voordrtig is het ook een ei los te klop pen en er twee lepels melk of water aan toe te voegen een omelette, van dit mengsel gebakken, kan voor verscheidene boterhammen dienen. Ook kan een hard gekookt el met fijngemaakte aardappels worden vermengd en als boterhamsmeer sel dienen; om het smeersel smakelijk te te maken er wat margarine, peper en zout aan toevoegen. Zo zijr) er ook smeersels te maken van resten van gekookte erwten en bonen, vermengd met aardappel. Er zijn weer gistsmeersels te krijgen (reformite. hallite. marmite). die rijk zijn aan vita mine B, vispasta. gerookte vis. vleeswaren, ook de goedkopere soorten. Kinderen (en vele mannen zijn als kin deren!) zullen het heerlijk vinden ook een zoete boterham te hebben. Denk er echter aan. dat alle zoete broodbelegsels vrijwel geen opbouwstoffén bevatten en dat jam of stroop in het brood dringen, en het niet smakelijker doen worden, wanneer het en kele uren tussen de boterhammetjes ge plakt zit. Wilt u het kind enige zoetigheid meegeven, voegt u dan een klein potje met een of ander stroóisel bij het boter- hammenpakje. Het afgedankte c'tème-potjc WEET U WEL, dat afgedankte crème potjes. nadat ze goed zijn schoon ge maakt. zodat alle parfum-lucht er aan is ontnomen, uitstekend kunnen dienen om broodbelegging in de vorm van strooisel of smeersel in mee te nemen? Het is veel lekkerder de boterhammen zelf klaar to maken voor men met eten begint, dan wanneer ze uren tevoren geheel gereed worden gemaakt, hetgeen intussen toch wel nodig is. wanneer het heel kleine kin deren betreft of hardwerkende heren, die tussen de arbeid door een hapje némen. Tenslotte: de groente en vruchten. Het eenvoudigst is man en kinderen een ap pel. peer of flinke wortel mee tc geven (de wortel natuurlijk alleen voor kinderen we zien al een deftig kantoormeneer op een wortel knabbelen!) of des zomers een tomaat. Ook ramenas. radijs en, als ze er zijn, komkommer in plakjes gesneden ko men als broodbelegging in aanmerking. Zelfs slaatjes, gemaakt van gesnipperde rauwe kool, geraspte wortel of gesnipper de bladgroente komen ln aanmerking, maar willen die tussen de middag nog lek ker zijn, dan moeten ze bij voorbeeld in een jampot worden meegenomen en vlak voor men ze gaat nuttigen op het brood worden gelegd. Neen, het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad moge dit aan bevelen. de meeste mensen en kinderen zullen dit allemaal te gecompliceerd vin den en dus doet men het beste zich te houden aan de traditionele appel! Maar vóór alles: als u de trommeltjes klaar maakt, denkt u dan niet aan de moeite, die u dit geeft, maar aan de gezichten, die om 12 uur. bij de eerste inspectie, zullen worden gezet en aande gedachten, die dan even naar „haar" zullen uitgaap. Een afvaardiging van -Britse land bouwers van de Nationale Bond van Britse oftderwijzers heeft bij de Engelse minister van Arbeid de afschaffing van kinderarbeid in de landbouw bepleit. Het Tsjecho-Slowaakse blad „Prace" heeft ernstige critiek geoefend op kell- ners. die bezoekers van restaurants, en wel voornamelijk vreemdelingen, te be leefd behandelen, ze hielpen de klanten in hun jas en bogen ten afscheid veel te diep, naar de smaak van genoemd blad. Bij een discussie tussen twaalf New Yorkse dames en twaalf dito heren over de vraag wie het slordigst zijn. mannen of vrouwen, staakten de stemmen, daar iedere man antwoordde: „vrouwen" en iedere vrouw meende: „mannen". Daarop werd de vraag voorgelegd aan een groep kamermeisjes en huisdetectives, werkzaam in hotels en toen viel de uitslag van de stemming uit ten nadele van de vrouwl Het Franse blad „France Dimanche" heeft een enquête onder haar lezers ge houden om uit te maken, welke eigenschap of talent een man het liefst ziet in zijn vrouw. De uitslag was als volgt: 35' waardeerden de kookkunst van hun vrouw het meest. 18'-» vonden dat goede kennis van wassen, strijken eb verstellen tot hup geluk bijdroeg. 17'stemden voor schoon houden van het huis, 5'vonden coquet- terie het beste bezit van een vrouw, l,5'/« stemden voor schoenpoetsen. 1"/» voor ver plegen en 0,05' t meenden, dat algemene ontwikkeling een vrouw ln staat stelt haar man gelukkig te maken. In Brussel is het eerste Internationaal congres van vrouwelijke bedrijfsleidsters gehouden, ter gelegenheid waarvan de Brusselse Kamer van Koophandel de dames een ontvangst aanbood. Vervolgens waren ze de gasten van het Franse Ge zantschap, waar haar een diner was bereid Men spreekt deze week over Assepoester II CH. dat bekoorlijke vrouwenvoetje Schonk de Prins uit het sprookje zijn hart en rijk niet aan het meisjg, dat het muiltje paste, een glazen muiltje volgens de Nederlandse lezing, hoetyel de schep per van het sprookje Assepoester een muiltje van „vair", bont aantrok. Verta len i s moeilijk en op tie klank afgaand kunnen „verre" (glas) 'en „vair" (bont) gemakkelijk worden verward. Hierover willen wij het nu echter niet hebben. In moderne sprookjes gaat alles trouwens anders. In het sprookje van Assepoester II, Madeleine Lavaut, ging het als volgt. Madeleine was man nequin, niet zo maar een gewone man nequin. die mantels en jurken toont aan taartjes snoepende dames. Neen. Made leine trok de hele dag schoenen aan en uit. Zij was n.l. in dienst van een zaak van luxe schoenen, de enige schoenenzaak in Parijs, die zich de weelde van een man nequin veroorlooft. De directeur van het Théatre de l'Oeuvre, de heer Christian Delaunay. zag haar zo in volle actie, hij zag hoe zij liep. hoe zij de voetjes zette om de schoenen recht te doen wedervaren en meteen wist hij het; zij wès het! O neen. niet de vrouw, die hij hart en huis wil aanbieden, maar wel de vrouw, die hij waardig acht de rol van Célimène te spelen in de ..Misanthrope", welke hij binnenkort in zijn schouwburg wil laten opvoeren. Hij vroeg haar of zij wilde proefspelen in tegenwoordigheid van zijn regisseur. Marcel Tassencourt. Deze re gisseur moet een uitermate lastige baas zijn; tal van actrices, onder wie toneel speelsters van naam. hadden al een proef voor hem afgelegd, maar géén kon genade in zijn oog vinden. En nuhet ging ids in het oude sprookje. Terwijl de gevierde zusters werden verworpen, ging het sim pele werkstertje met de prijs strijken. Madeleine zal de Célimène-rol mogen spelen. A AFLOOP van elke maaltijd zegt de huis vrouw in Denemarken tot de mede-aanzittenden: „Wel bekome het u!", waarna haar echtgenoot haar dankt voor de maal tijd en. als de verhouding tussen man en vrouw heel goed is. krijgt ze nog een zoen óók! De kinderen brengen zowel vader als moeder dank voor het ge- notene. het meisje maakt een knix en de jongen buigt. Men ziet, de Deense mannen en kinderen zijn goed-opgevoed en menig Nederlands huisvader k,an er een voorbeeld aan nemen. Het schijnt trou wens. dat de Deense dames de kunst verstaan zich te doen gelden. Niet lang geleden hebben ze de strijd tegen de slagers aange bonden engewonnen. Dat was. toen de vlees- prijzen omhoog gingen, hetgeen de regering niet had kunnen beletten. De dames maakten aan de on gehoorde duurte spoedig een eind door eenvoudig geen vlees meer te kopen. Ze zetten posten bij de slagerswinkels om onder, kruipsters. huisvrouwen die ondanks alles toch vlees op tafel wilden heb ben. te weerhouden de - winkel binnen te gaan. Na hetgeen weer een week was het pleit be- brengt, dat slecht ten gunste van de huishoudbeurs. Voor het Deense gezin was dit van groot belang, daar in De nemarken veel meer vlees wordt gebruikt dan bier te lande, daarentegen veel minder groente en aard appels. daarin eveneens een mooie rol speelde, kwam dit Wickmans onderneming ten goede. Ook de tentoonstelling „Een eeuw vooruitgang", welke te Chicago gehouden werd, hielp Wickman over de moeilijk heden heen te komen. Bij deze gelegenheid organiseerde Greyhound rondtochten, d w.z. excursies naar Chicago met inbe grip van bezichtiging Aan de tentoonstel ling .per speciale bus en logies ln een hotel. Hiermede was Greyhound's naam als Autobusonderneming definitief geves tigd. Voor de tochten langs de grote verkeers wegen had Wickman de beschikking over 50 bureaux in Amerika en 600 agentschap pen daarbuiten. Tegenwoordig verkoopt het 8000 excursies per jaar, waarbij men keuze kan doen uit een programma van 200 excursies. Die naar New York City en het Yellowstone Park zijn het meest populair. Onder de drang der omstandigheden kreeg Greyhound een nieuwe taak. Zo was er een Nederlands immigrant in Utah, die aan Greyhound verzocht zijn vrouw en elf kinderen, die uit Rotterdam in Amerika zouden aankomqn. veilig naar hun nieuwe woonplaats te voeren. Aldus geschiedde. Verder» werden groepeh ver plaatste personen, mensen, die volkomen uit hun evenwicht waren geslagen, veilig naar Canada getransporteerd. HET OGENBLIK heeft Greyhound plannen voor de naaste toekomst. General Motors heeft pas een bestelling ontvangen voor 1900 zilverkleurige bussen, die per stuk 29.500 dollars moeten kosten en die voorzien zullen zijn van air conditioning inrichtingen, ramen, diè tegen de hitte bestand zijn en brede zit plaatsen. Op het ogenblik worden proeven genomen met twee volkomen nieuwe bus sen, De één is bestemd voor het verkeer langs de grote wegen en Is Voorzien van toilet met wasruimte, waterkoeler. radio met koptelefoon bij elke zitplaats, buffet, speelplaats en wandelruimte waar men even de benen kan strekken. De tweede bus zal voorzien zijn van een soort uit- kijkto"ïfen. Er is verder een bedrag van 40 mijlioen dollar uitgetrokken voor uit breiding van de dienst, de bouw van garages en restaurants bij halteplaatsen; op het ogenblik zijn reeds honderd van dergelijke restaurants in bedrijf. Driehonderd bussen zijn reeds voorzien van een radio-installatie, door middel waarvan het mogelijk is passagiers langs de weg te waarschuwen indien vertraging is opgetreden, mededelingen te doen over de toestand van de weg enz. Tussen de bedrijven door zorgen deze bussen er ook voor. dat ongelukken op de weg aan de politie worden gemeld en ook roekeloze autobestuurders worden per' radio bij de politie aangeven. Aan de bestuurders van deze bussen worden zware eisen gesteld; ze worden aan strenge tests onderworpen alvorens te worden aangesteld. Gegadigden moeten o.a. mensenvrienden zijn, want op het traject van 1500 km, dat ze wekelijks moeten afleggen, krijgen ze met honder den passagiers te maken en wanneer ze niet van mensen houden, zou dit hëji zenuwachtig, slechtgehumeurd en kortaf maken. Een hoffelijk bestuurder, dit heeft de ervaring geleerd, is ook een veilig be stuurder. De chauffeurs van de Greyhound krij gen, als ze dienst doen. onderweg acht uur nachtrust. Onderweg eet hij heel sober, teneinde niet slaperig te worden. Komt hij bij een spoorwegovergang, dan behoort hij te stoppen en het portier te openen, teneinde mogelijk fluitsignaal te kunnen horen. Maar niet alleen om een fluitsignaal te kunnen horen is hem dit voorschrift gegeven. Ho^ feit. dat hij het portier moet openen, verschaft hem even een onderbreking van het eentonige sturen en staren op de weg en zo wordt zijn aandacht geprikkeld. Uit bovenstaande con- cludere men echter niet. dat Denemarken een Ideaalstaat is voor de vrouw. Dit leerde, in een vergadering van de afd. Rotterdam van de Ned. Vereniging van Huis. vrouwen mevrouw A. C. 't Hart-Haüssler. een Ne derlandse, die enkele jaren in Denemarken heeft gewoond. Op het ogenblik zijn allerlei levensmidde len streng gerantsoeneerd; zo krijgen de Denen slechts een half pond boter en drie halve ponden margarine per vier weken en verder is alles er zeer duur. vooral het wonen. Dlt maakt, dat vele getrouwde vrouwen een betrekking voor hele of halve dagen moeten waarnemen om het ge zinsinkomen te vergroten. met zich tal van kleuterverblijven zijn waar de kinderen worden ver zorgd. terwijl moeder werkt. Neen al kent het Deense gezinsleven zijn gezelligheidjes, al wordt de vrouw er gerespecteerd, ?.e heeft toch ook haar moeilijkheden. Ha! dte Mies Gee; my dat koekje 75 Mondje dicht niet happen Het einde van de strijd.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3