radmiui I Indonesië wil geen nieuws verduisteren Boete van ƒ50.000 wegens deviezenovertreding The Third Man, 'n meesterwerk th er^ogène PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT WTF, IS WILLIAM SMITH? Geen ouderwetse ijs-Zondag, maar toch pijpenrijders Geref. Kerk art. kerkgebouw 31 neemt eigen in gebruik Koppelwedstrijd op de schaats Westerling bezocht dancing TWEE VEILIGE WEGEN Rechterlijke critiek op directie van A.T.O. Met een internationale bezetting EEN ZWARTE BLADZIJDE IN ONZE GESCHIEDENIS Misdragingen in kampen na de oorlog 31 Met één verlangeneen bord snert „0 bella donna Lucia" Donderdag negen- dorpentocht AT C~) AAR. ANNEER „Hier staan wij, wij kunnen niet anders" Spannende kamp op de Breevaart KORTE KRONIEK Bonaire, een parel aan de Oranjekroon SPORTIEVE PRINS WON ALLER HARTEN Een Duitse stad van „wereldburgers" Per auto naar Marken Verdrietige levensavond EERSTE BLAD - FAGINA 2 MAANDAG 30 JANUARI De Indonesische minister van Voorlich ting: heeft Zaterdag een persconferentie gehouden, de eerste na de gebeurtenissen van de actie-Westerling. Veel vragen wa ren gewijd aan de" ontwikkelingen daar mede verband houdend. De minister be vestigde de arrestatie van de premier van Fasoendan en de uitvaardiging van het arrestatiebevel tegen Westerling. HU sei- de. dat het aantal gearresteerden in Dja karta In verband met de Westerling- affaire ongeveer 20 bedroeg. De minister zqide, dat hij zeer spoedig over de arrestaties meer gedetailleerde antwoorden zou kunnen geven, wanneer hij daaromtrent door het ministerie van Defensie ingelicht zou zijn. Op een vraag of de arrestanten berecht zullen worden, antwoordde Mononoetoe: Wanneer bewe zen ls, dat zij schuldig zijn, zal zulks zeker geschieden. Ten aanzien van de arrestatie van de heer Ritman, zeide hij, dat de zaak de aandacht had van het ministerie van Voorlichting, waar Ritman een hoge amb tenaar was. Naar aanleiding van een vraag over het feit, dat het nieuws uit Bandoeng In de Nederlandse uitzending van de nieuws dienst van Radio Republiek Indonesië wel ln de uitzending van 13.00 was meegeno men en bij de herhaling om 14.30 was ver vallen, zei de minister, dat sommige nieuwsberichten daaromtrent niet in over eenstemming waren met de door het mi nisterie van Defensie ontvangen rappor ten. De radio moet voorkomen, dat zij tegengesteld nieuws geeft. De minister noemde ale voorbeeld het geval Padala- rang, waar volgens een nieuwsbericht de Apra-troepen waren binnengevallen, doch later werd dit officieel tegengesproken. Het is niet de bedoeling nieuws te ver duisteren, maar er wordt, in verband met de huidige veiligheidsmaatregelen nauw contact onderhouden met het ministerie van Defensie. Op de vraag waarom de officiële ver klaring van dr Hirschfeld van 25 Januari J.l. niet door de radio was omgeroepen, ant woordde de minister, dat hier geen opzet ln het spel was, doch dat er een vergis sing was gemaakt. De zaak was reeds besproken met dr De Beus, die o.a. belast ls met zaken betreffende d^, voorlichting op het Hoge Commissariaat. Minister Mononoetoe verzekerde, dat alle Officiële verklaringen van de zijde van de Hoge Commissaris in de toekomst zullen worden behandeld, in overeenstemming met de belangrijkheid van de status van de Nederlandse .ambassadeur in Indone sië. Hij verzekerde, dat er geen maatrege len zullen worden genomen ten opzichte van de persvrijheid en dat een onderdruk king van het nieuws niet op zijn pro gramma staat. Op de vrsag. waarom Westerling 14 dagen geleden niet gearresteerd was. toen hU na zUn „Ultimatum in de dansgele genheid De Zwarte Kat te Djakarta ver toefde w(j correspondenten wisten het. dan zal de Indonesische intelligence het toch ook wel geweten hebben, aldus de vragensteller zeide Mononoetoe. dat het moeilijk is om een Nederlander in ge selschap van Nederlanders te vinden. MAANDAG 30 JANUARI 1050. Avondprogramma. Hilv. 1 (NCRV) 6 Pianoduo: 8 20 Sport; 8.30 Voor de Strijdkrachten; 7 Nieuws; 7.15 Engelse les; 7.30 Gr.pl.; 7.40 Radlokrflnt: 8 Nieuws; 8.05 Gr.pl.; 8.15 Marinierskapel; 8.45 Nieuws; mie. 11.15 taar; 10.15 Kamerkoor en 10.45 Avondoverdenking, Gr.pl. Hilv. n (AVRO) 6 Nieuws; 8.15 Causerie; «.25 Gr.pl.; 6.30 Radio filmkrant; 7 Voor de kinderen; 7 05 Amusementsmuziek; 7.30 Mu zikale causerie; 7.45 Reg.uitz.; 8 Nieuws; I.05 Radloscoop; 11 Nieuws; 11.15 Reportage; II.25 Gr.pl. DINSDAG 31 JANUARI 1950. Dagprogramma. Hilv. I (KRO) 7 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Gr.pl.; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8 Nieuws en weerberichten: 8 15 Gr.pl.; 9.35 Lichtbaken; 10 Voor.de kinde ren; 10.15 Gr.pl 10.40 Schoolradio; 11 Voor de vrouw; 11.30 Gr.pl.; 1150 Godsdienstige causerie; 12 Angelus; 12.03 Gr.pl.; 12.55 Zonnewijzer; 1 Nieuws en Katholiek nieuws. 1.20 Amusements orkest; 2 a Cap- pella koor; 2 40 Viool en piano; 3 School radio: 3.30 Septet en solist. 4 Voor de zie ken. 4.30 Ziekenlof; 5 Declamatie; 5.30 Voor de Jeugd: 5.45 Reg.uitz. Hilv. II (AVRO) 7 Nieuws; 7.15 Gr.pl.; (VPRO) 7.50 Dagopening. (AVRO) 8 Nieuws en weerberichten. 8.15 Radio ochtendblad; 8 40 Gr.pl.: 8.55 Voor de vrouw; 9 Gr.pl.: 9.30 Waterstanden: 9.35 Gr.pl.: 10 Morgenwij ding; 10.15 Metropole orkest; 10.50 Voor de kinderen: 11 Pianoconcert: 1.30 Voor de zieken, 12 Lichte muziek. 12.30 Mededelin gen; 12.33 Voor het platteland: 11.40 Piano spel; 1 Nieuws; 1.15 Dansorkest; 1.45 Gr.pl.; 2 Voor de vrouw 2 30 Gr.pl.; 4.30 Voor de jeugd; 5.30 Altviool ,en plano. Avondprogramma. Hilv. I (KRO) 8 Pianospel: 6.20 Sportpraat- Je; 6.30 Voor" dg Strljdkpachten; 7 Nieuws; 7.85 Actualiteiten: 7.25 Dit is leven, causerie; 7.40 Gr.pl.: 7.45 Klankbeeld voor de Jeugd; 8 Nationaal programma: 8 Nieuws; 8 05 Bezoek Z.K.H. Prins Bernhard aan de Ned. Antillen: 8.15 Meisjeskoor: 8.35 Toespraak tot de jeugd: 8.40 Als ik 21 ben: 8.05 Omroep orkest; 9.45 Voordracht; 10 Metropole ork.; 10.40 Marinierskapel: 11 Nieuws: 11.15 Be kende Omroepensembles; 11.57 Wilhelmus en sluiting. Hilv. II (AVRO) 6 Nieuws; 6.15 Pianospel; 8.30 Radio Volks Universiteit; 7 Voor de kinderen; 7.05 Fanfare orkest: 7.25 Toneel beschouwing; 7.40 paris vous parle; 7.45 Or- Selspel; 8 Nationaal programma: zie progr. :ilv. I vanaf 8—12 uur. Op vragen, wat de aangekondigde ge coördineerde actie inhield, verwees de minister naar de ter R.T.C. bereikte resul taten. Hij zeide, dat het ministerie van Defensie het min of meer betreurt, dat wijze van samenwerking in de kwestie Bandoeng niet bevredigend was geweest. Hij noemde als voorbeeld, dat de Indone sische commandant Eri Soedewo aan generaal Engles had gevraagd maatregelen te nemen tegen deserteurs, welke niet tot tevredenheid van de minister van defensie waren genomen. Later op de conferentie zei de minis ter nog, dat een verzoek om assistentie voor Nederlandse militaire hulp alleen zal kunnen worden gedaan, indien dit noodzakelijk is en dan in overeenstem ming met de R.T.C.-overeenkomst. Het Indonesische ministerie van defen sie deelt mede, dat een compagnie van het K.N.I.L. aan het Indonesische leger werd overgedragen, waarbij tot commandant met de rang van eerste luitenant benoemd werd A. G. Kol. voormalig sergeant-ma joor van het K.N.I.L. Tot sectiecomman danten met de rang van tweede luitenant werden twee voormalige sergeant-majoors van^het K.N.I.L., van Indonesische land- Het Nederlatidse motorschip Delta ligt op haar zijde in de Theems b(j de Tower. bridge na de aanvaring met de Engelse kolenboot Colonel Crompton tij dent een dichte mist. MENTHO-REX Verkoudheidszalf Men meldt ons uit Rotterdam: De economische politierechter, mr Ter Haar RomenU heeft Vrijdag de 46-jarire chef-commies J. A. J. R., een te Praag woonachtige Nederlander, wegens over treding van de deviezenbepalingen. ver oordeeld tot een geldboete van ƒ50.000 subs, twee maanden hechtenis. R. was bij de N.V. A.T.O.—Van Gend en Loos te dezer stede werkzaam en was belast met de leiding over de zgn. Praag- dienst. Deze vervpersdienst, die na de be vrijding werd opgericht, beschikte over ruim veertig zware vrachtauto's, die tus sen Nederland en Tsjechö-Slowakije reden. De schaarste aan verschillende artikelen in Centraal Europa was voor sommige chauffeurs in dienst van de onderneming aanleiding te gaan smokke len. De directie heeft, toen de smokke larijen van grote ontvang gingen Wojden, de Rijksrecherche van een en ander in kennis gesteld. Het kwam zelfs zover, dat er rechercheurs als chauffeur vermomd op de auto's meereden, teneinde inzicht in de werkwijze van de smokkelaars en hun handlangers in het buitenland te verkrij- ken. Er werden arrestaties verricht en een diepgaand onderzoek ingesteld. Daar bij bleek, dat er sigaretten op grote schaal werden gesmokkeld, iets, waarbij de N.V. niet betrokken was. Maar ook werd ont dekt. dat de N.V. en met name R. het met de deviezenbepalingen niet zo nauw nam. Het bleek, dat in de boeken van de N.V. zekere J. Braunstein voor een totaal be drag van ƒ200.000 stond gecrediteerd. Deze Braunstein was geen ingezetene van het Koninkrijk der Nederlanden en de transactie was buiten de Nederlandsche» Bank om geschied. R. verklaarde, dat hij niet beter wist, dan dat Braunstein te Amsterdam woon de en geen buitenlander was. Hij had in goed vertrouwen gehandeld. Getuige H J. Hennus, adjunct-directeur van de A.T.O., wist, dat het kantoor te Rotterdam grote zaken deed met Tsjecho- Slowakije. Op een vraag van het O.M., waargenomen door mr H. van Doorn, of get. iets had bemerkt omtrent de wijze van betalen door Braunstein. antwoordde get., dat Braunstein een van de duizenden was. met wie de onderneming in relqtie stond? Mr Ter Haar Romenij: Braunstein heeft in totaal ƒ260 000 gestort voor vrachten Vreemd, dat u een dergelijke relatie niet kende' Dat was toch ^en zeer goede klant! Op een vraag van het O.M. antwoordde get., dat het hoofdkantoor te Utrecht niets RADIODISTRIBUTIE 3e LIJN 7 VI. Br.: Nieuws; 7.05 Vïr.pl.; 7.30 Kron.; 7.40 Gym.; 7.50 Gr.pl.; 8 Nieuws; 8 05 Gr.pl.; 8.20 Eng. H. S 8 50 Lift up your hearts; 8.55 Weerber.: 9 VI. Br Niéuws: 9 05 Schu mann; 10 Eng. L. P.. Nieuws; 10 10 Vevzoeh- progr.: 11 Orgel: 11.30 Eng. H. S.: Orkest Smith; 12 VI Br 8r.pl.; 12.30 Werber 12.32 Trio Hamy; 1 Nieuws; 1.15 Gr.pl.; 2 Fr. Br.: Koorwerken: 2 40 Escales Ibert: 3 Lux.: Ménage en Muslque (VI.); 3.30 Kalundborg: Cabaret. 4 Eng. L. P Entr'acte Players, 4.30 Mil. Orkest; 5 Kootwijk Batavia 6 Fr. Br.: Voor de soldaten; 6 30 VI. Br.: Voor de Sol daten; 7 Nieuws; 7.30 Gr.pl.; 7.50 Feuilleton; 8 Fr. Br.: Operettemuziek; 8.30 Zang; 9 Eng. L. P.: Take it from here: 9.30 Spot the win net. 10 VI Br. Nieuws. 10 15 Rhythm box; 10.55 Nieuws; 11 Gr.pl. RADIODISTRIBUTIE 4e LIJN. 7 Lux.: Nieuws: 7.15 Bonjour le Monde; 7.25 Filmmuziek; 7.30 Eng. II. S.: Orkest Salisbury; 7.55 Weerber 8 Fr. Br.: Nieuws; 8 10 Gr.pl.; 9 Kookpraatje; 9.10 Or.p) 10 Lux.: Ménage en Muslque (VI.) en (Fr.); 11.30 NWDR: Gr.pl.; 12 (Hongaarse muziek): 12.30 Fr. Br.: Omroeporkest; l Epg. L. P.: Mrs Dale's Digry; 1.15 BBC Rervue Orchest: 2 BBC Schots orkest 2 45 Voor de Kinde ren: 3 Voor de vrouw; 3.40 NWDR: Vesco d'Orio en Sari Barabas; 4.15 Voor de kinde ren: 4.45 Eng. H. s.; Voor de vrouw; 5 Ens. Gibbons: 5.15 Eng. L. P Accordeon orkest; 5.30 Geraldo; 6 Macpherson: 6.30 John Buil; 7 Hedley Ward Trio; 7.15 David Java; 7.45 Hoorspel8 Bévomünster. Ital. Madrigalen. 8.15 Muziekgezelschap met planosol.; 10 Eng. H. S.; Nieuws: 10.15 Fr Br Folkl. muziek; 10.55 Nieuws; 11 Eng. L. P.: Nieuws; 11.15 Topic for to-day; 11.20 Mayfalr Music; 11.40 Mayfair Orchest. afwist van de inningen, die door Rotter dam werden verricht. Het O.M. constateerde een betreurens waardige mentaliteit in de hogere regio nen van een onderneming als de A.T.O., die een dochteronderneming is van de Nedgrlandsche Spoorwegen. Men zou kun nen verwachten, dat de leiding zich voor beeldig gedroeg, maar spr. heeft het on aangename gevoel, dat de leiding gespaard .moet blijven en de schuld werd afgewen teld op verd. R.. die 300 per maand ver dient. Het O.M. eiste ƒ60.000 boete subs, vijf maanden gevangenisstraf Na het pleidooi van mr D. Schuur is de zitting voor een half uur geschorst, waarna mr Ter Haar Romenij terstond uitspraak heeft gedaan. In zijn vonnis achtte hij het ten laste ge legde bewezen en verwierp het verweer van de verdediger. Verd. bekleedde in de onderneming een belangrijke positie als chef van de afd. Praag en stond als zo danig in direct contact met Utrecht. Wat de directie van de A.T.O. betreft, is er. op zijn zachtst gezegd, nalatigheid vast te stellen. Zij had het goede voorbeeld moe ten geven. Geref. radiovereniging opgericht In een te '6 Gravenhage gehouden ver- 'gadering is besloten tot oprichting van een Nederlandse.Geref. Radiovereniging. Het voorlopig bestuur, dat werd benoemd, zal zich nog nader beraden, of de orga nisatie in een stichting zal worden om gezet dan wel het verenigingskarakter zal behouden. De bestuursleden behoren tot de Geref. Kerken, art. K.Q. In het voorlopig bestuur hebben zit ting: mej. J Bouwman. Rijnsburg. en de heren J. van der Jagt, Rotterdam; S. van Rensen, Utrecht; Jac Vermij, 's Graven hage; G. Vink. Rotterdam; B. Wezeman, Groningen en Joh. van der Ziel. Eibergen (Gld). Het secretariaat is voorlopig ge vestigd bij de heer Jac. Vermij, Kon. Emmakade 19. Den Haag. KERKNIEUWS Ned. Ilerv. kerk. Beroepen te Angerlo: J. Kooistra. cand. te Arnhem. Te St Anna- land Joh. Verwelius te Hei en Boeicoop. Te Oost- en West-SMburg: Y. Hoekstra te Oudehaske Te Winschoten: G. Meijer Drees te Sappemeer. Te Broek op Lan- gendijk: A. de Zeeuw te Wanswerd en Jil- lum. Aangenomen naar Apeldoorn (Ver. van Vrijz. Hervormden) G. W. A. Thoden van Velzen te Zeist-Driebergen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Nieiiwpoort: J. C. van RavensWa^ij te Zaamslag. Evang. Luth. Weesp: P. H. G. C. Kok, prop. te dam. Geref. Gemeenten. Tweetal te Melis- kerke: Chr. van Dam te Werkendam en T. Dorresteyn te Opheusden. Advertentie. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. O.E.E.S. Naar uit gewoonlijk betrouw bare bron wordt vernomen hebben de mi nisters van financiën van de Zeven landen, die zitting hebben in het economische kabi net van West-Europa de adviserende groep van do O E E S. het plan om een direc teur-generaal van de O.E E S. te benoemen, die permanent de algehele leiding van déze organisatie zal hebben, van de hand gewe zen. Aanval met pijl en boog. Twee duizend door eommupiMen aangevoerde dorpelingen hebben met pUl en boog en speren een aan val gedaan op een pol'tiebureau in het ge bied M;dnaj»oer. in een plaats ongeveer 80 km ten Westen-van Calcutta (India) gelegen. De politie opende het vuur en doodde een der aanvallers. s«^anöi( QM het maar ineens kort te zeggen: een grandioze film, zo één waaruit men weer vertrouwen put, vertrouwen in de mogelijkheid van een filmkunst die artistiek niveau heeft en toch de makers niet tot de bedelstaf brengt Want dat blijft een onontkomelijke eis: een film moet geld opbrengen. De minste film kost een kwart millioen, jets zeldzaams als „Ladri di Bicicletjie" van De Sica uitgesloten, en het zou onverantwoordelijk zijn. zo'n bedrag roekeloos aan elk artistiek experiment te offeren. Er zjjn teveel belangen mee gemoeid. De filmindustrie is al kwetsbaar genoeg. want al is Orson Welles de geniaalste Temeer frappeert „The Third Man", omdat hij uit de keuken van de Kor- da's komt, de Hon gaars-Engelse keuken waar men wel eens blijk gaf meer voor een snelbuffet werken dan voor een bediening zoals in het concern van Rank (o.a. in de productiegroep van de „Archers") ideaal wordt gevoeld. Maar de Korda's kregen Amerikaanse steun van David O' Selznick om de crisis in de Engelse filmindustrie te boven te komen en „Th« Third Man" werd daar- ,ihee een ppestigezaak. voor Groot Brlttanje én de Verénigde Staten. Aldus is het te verklaren, dat Carol Reed, de Engelse regisseur die o.a. in „The fallen Idol" de film van de butler en het jongetje en „Odd Man out" (hij ia dus één van de groten) de Amerikaan Orson Welles toegewezen kreeg om in het verhaal van de vermaarde auteur Graham Greene, een katholiek wiens gezag ook in andersdenkende kringen onaantastbaar is, de beruchte „derde man" te spelen. Reed zal er wel even tegenop hebben gezien, Regisseur Carol Reed Advertentie De resultaten van het on derzoek naar de misstan den die in enkele kampen na de bevrijding zijn voor gekomen, zullen zeker niet in de dopfpot verdwijnen, aldus heqft mr A. M. baron Van Tuyll van Seroosker- ken, procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie verklaard. Baron Van Tuyll van Se- rooskerken stelt, in op dracht van de Parlemen taire Enquête-commissie, een onderzoek in naar de misstanden in de kampen voor politieke delinquenten. Dit onderzoek is reeds ge ruime tijd gaande. Door het gecompliceerde karak ter ervan zal het echter nog geruitpe tijd duren voordat het is beëindigd. Mr baron Van Tuyll van Serooskerken verklaarde, dat hem uit tot nu toe be schikbare gegevens was ge bleken. dat hetgeen dr Van der Vaart Smit in zijn brochure over de misstan den in de kampen heeft geschreven, zeker niet van alle waarheid is ontbloot. Weliswaar zijn er beschul digingen. welke overdreven zijn te achten, zo zei hij, doch er zijn toch ergerlijke dingen gebeurd, die een zwarte bladzijde vormen in onze vaderlandse geschie denis. Men had het nauwe lijks voor mogelijk gehou den, dat Nederlandse kamp bewakers zich aan mis dragingen zouden schuldig maken, welke de Duitsers zo gehaat hebben gemaakt. Het onderzoek naar deze misdragingen wordt be moeilijkt door verschillen de factoren. Zo weigeren verschillende slachtoffers te getuigen. Nu de herin nering aón wat ze hebben meegemaakt langzaam aan vervaagt, willen zij zich de gebeurtenissen na de be vrijding niet opnieuw voor de geest halen. Andere ge detineerden durven niet te getuigen, omdat zij be vreesd zijn voor represail les. Mr baron Van Tuyll van Serooskerken verklaar de. dat deze vrees volko men ongegrond is. Dege nen. die klachten hebben, kunnen deze altijd naar voren brengen, zonder dat ditovoor hen onaangename gevolgen met zich mee zal brengen. Zij behoren dit in het belang van de rechts orde te doen. Op de vraag, of bepaalde kampbewakers vervolgd zullen worden, indien komt vast te staan, dat de tegen hen ingebrachte beschuldi gingen gegrond blijken te zijn, kon mr baron Van TuyU van Serooskerken geen antwoord geven. Hij wees er or, dat zijn taak uitsluitend bestaat in het vertamelen van feitenma teriaal voor de Parlemen taire Enquête-commissie. Qe minister van Justitie zal ten slotte beslissen, of in bepaalde gevallen tot vervolging zal worden over gegaan. Er zijn echter reeds enkele gevallen berecht, o m. in 1946 door de krijgs raden. Hierbij is wel ge bleken. dat sommige be schuldigingen sterk over dreven waren. TNJA PANDA SCHROK wel héét erg. toen de geheimzinnige woonwagenbewoner niemand minder bleek te zijn dan Joris waar hij al zo vaak onaan- Goedbloed. dat wonderlijk pei gename ervaringen mee hacl opgedaan! „Ach melieve'" sprak Joris zalvend. „Verrast het u zo mij le zien? Overweldigt u de vreugde over deze mooie ontmoeting? Mij ook mij ook! Ik gevoel gans met u mede! E« hoeveel schoner zal ens samengaan nu worden, nu de Kunst ons bindt! Met één oog reed.' zal u duidelijk zijn. dat ik Inmiddels «en der grootste en bekendste, om niet te zeggen: geniaalste kunstenaar des tijds ben geworden. Het bloeiende circus-bedrijf, dat gij hier voor u ziet mag ik geheel het mijne noemenEn_nu ik zie, dal gij, vrindje mijner kindsheid, het zijt. die aan mijn deur komt kloppen om vertroosting, nu overwin ik ook -mijn laatste aarzeling. en nu nodig ik u van ganser harte uit om mèt mij de wereld te veroveren voor de kunst! Treedt toe tot de lustige staf van mijn vermaard circus, wat ik u bidden mag en ik zal u maken tot de grootste en meest geziene kunstenaars der aardé Arti et Amicitia! gelijk de sociëteit genaamd was, waar ik mijn studentenjaren sleet!" Panda bleef nog wq( wantrouwig, want die kénde Joris te goed maar de brave Maestro Fiede'dum was tot tranen toe bewogen. „Dat i< héél mooi gezegd!" riep hij. ..Wat tref! dat allemaal goed' U wilt kunstenaars aan uw instelling verbinden, en ik bèn er eenl Ik ben zelfs een zeer gróót kunstenaar!" „Ik zie het u aan. mijn beste", antwoordde Joris vriendelijk. „Ik kan u gebruiken als clown". Maestro fiedeldum liet met een krêet van pijn zijn viool vallert. vertolker van misdadigeratypen. die men zich denken kan en als zodanig dus op zijn plaats ln een internationaal milieu van sterren rondom de duistere figuur van de „third man" in het kapotte internatio nale centrum van Wenen, waar de film speelt, het ls toch ook bekend, dat Orson Welles zelf regisseur is, méér dan regis seur, een duizendkunstenaar van bijna griezelig allure, die zeker niet geduldig ln de cantine van de studio op z'n rode lichtje van opkomen gaat zitten wachten, maar de vonken van zijn genialiteit laat spatten waar hij maar kon. En toch: als men „The Third Man" ziet voelt men voortdurend de aanwezigheid van Carol Reed. De uitbuiting van het Weense milieu met al de barokke luister van een vergane glorie, huiveringwekkend als een tweede Ninive, is êenzelfde. uit buiting van de „location" als in „Qdd Man out", tot en met het glimmen van de keikoppen van het plaveisel en het ORSON WELLES hoeveel tips aan Reed? zwiepen van schaduwen over giftig foi- forescerende gevels in de nacht, de jacht op Orson Welles herinnert sterk aan do jacht op James Mason in „Odd Man out", en dan zijn de camera-instellingen, de scheve hoek-opnamen, de opnamen naar de hoogte en naèr de diepte vaak identiek aan die van ..The fallen Idol", terwijl ook nu, in „The Third Man", een dramatische golf wordt opgestuwd door de partij, die een klein kind ongeweten speelt. Men voelt zich dus voortdurend gea grepen door het kunstenaarschap van Carol Reed Deze regisseur werd niet mee gesleept door de stof, maar deze regisseur sleepte de stof mee. kneedde haar. vorm de haar, bond en bewoog haar èl naar zijn souvereine wil hem ingaf. Maar wie zal zeggen, hoeveel tips Orson Welles tóch nog aan hem kwijt kon? Heel veel. mag men vermoeden, want Carol Reed is veel minder dan Orson Welles het type van een alleenheerser. Hij heeft zelf erkend, welk een steun spelers voor hem zijn. Hij gaf hun dan ook allen mooie kansen, Joseph Cotten (ook uit Amerika „geleend"), zogoed als de Italiaanse ster Alida Valli. die zeer vooruit Is gegaan sinds „Paradine case", en dan de groten van het oude Duits- Oostenrijkse glanstijdperk: de bejaarde Hedwig Bleibtreu. de goedmoedige Paul Hörbiger. incarnatie van Wenen, de voor treffelijke Ernst Deutsch, die hier nog geen jaar geleden Oswald in „Spoken" van Ibsen speelde en nu een sublieme creatie levert van een aan lager wal ge raakte Oostenrijkse baron, en dan Erich Ponto, die van een kleine doktersrol nog iets treffends weet te maken. Een vondst van betekenis is de citer- muzlek vaq Anton KJras, die in beschei den mate aan de film is toegevoegd, maar, waar tij gebruikt is, zo treffend van expressie werd, dat het hoofdthema ervan als een eindeloos rondo in de herseni blijft doordreinen. stedelijk Museumdirecteur onderscheiden Wijsenbeek. directeur van het luseum „Het Prinsenhof" te Delft, e Franse regering onderscheiden met het Legioen van Eer. Deze onderschei ding werd hem toegekend wegens zijn.ver diensten voor de Franse kunst door het organiseren van de tentoonstelling: ..De vrede van Munster" en „EUasser schoon heid". Ook de K.R.O. boven de 200 000. Thans heeft ook de Katholieke Radio Omroep het 200.000ste lid ingeschreven. De vorige week werden de laatste 100 leden ingeboekt, die het totaal aantal le den van de K.R.O. de 200.000 deden pas seren. door PATRICIA WENTWORTH De lijkschouwer vroeg, of me vrouw Woods een reden had te verwachten, dat ze gearresteerd zou worden. Toen hierop een bevestigend ant woord werd gegeven, wilde hij weten, of de politie vferdere bewijzen had te leveren, waarop geantwoord werd. dat deze niet aanwezig waren De over ledene werd door de concierge van het blok flats, waar ze de laatste vijf jaar gewoond had. geïdentificeerd als me vrouw May Woods Toen de dood van juffrouw Jones bij de firma Eversley bekend werd. vond Cyril het nodig een zwarte das te gaan dragen. H(j bleef ook enige dagen weg van kantoor. Hij was zo geschokt door de loop der gebeurtenissen, dat hij enige tijd nodig had om tot het besef te komen, dat haar dood eigenlijk een grote opluchting voor hem betekende. De dag na de lijkschouwingen ontving juffrouw Silver 's avonds Frank Abbott. William en Kathenne bij zich thuis op een kopje koffie. Het was buiten bijtend koud met 'n gure Noordenwind en fijne jachtsneeuw, maar in juffrouw Silver's kamer, waar de gordijnen waren dicht getrokken. brandde een behaaglijk knap pend vuur en de koffie met cake maakte' de sfeer van het vertrek nog gezelliger. Schemerlampen verlichtten dc ouderwetse meubels en gravures, de vele foto's en juffrouw Silver zelf, die een eenvoudige zijden jurk aan had. die eerst alleen op Zondagen was gedragen, daarna overdag dienst had gedaan en nu des avondsjnet het oude fluwelen jasje er overheen af gedragen werd. Frank Abbott, die zeer op z'n gemak in een diepe stoel zat, keek William aan en zei: We hebben 't goed yoor elkaar ge bracht. nietwaar. Geen opwinding, géén schandaal, geen grote koppen in de kran ten Je zou kunnen zeggen: wat 't oog niet ziet, wat 't hart niet deert. Ja. stemde William toe. Het is alle maal prima verlopen. We zijn daar bijzon der dankbaar voor. We kunnen schan dalen en dergelijk soort publiciteit heel slecht .gebruiken, nu we de zaak weer op de been willen brengen. Fra.ik lichtte zijn kop met koffie op en dronk William en Katherine toe. Op jullie beider geluk! Katherine glimlachte vriendelijk. Je komt ons nog wel eens opzoe ken, hè? Dat zou ik erg prettig vinden, als ik tenminste geen herinneringen oproep aan deze akelige gebeurtenissen. Het is wel een ellendige tijd voor jullie geweest. Ze schudde haar hoofd. Alle narigheid is nu voorbij En de vrienden, die we gemaakt hebben, willen we behouden, zowel meneer Tattlecombe, als juffrouw Silver en jou. Juffrouw Silver glimlachtq en kuchte even.. Ik heb mevrouw Salt vanmiddag gesproken. Ze vertelde me enkele dingen, die me erg veel belang inboezemden Ik heb namelijk aldoor trachten uit te vin den, wanneer deze serie van misdaden en pogingen tot misdaad eigenlijk begon nen is. Bij elk geval ontdekt men, dat het zaad van de misdaad al lang gezaaid is, voordat eindelijk enige werking ge constateerd kan worden en de daad zeil volgt. Er gaan soms jaren mee heen.' gedurende welke egoisme. gewetenloos heid. eerzucht en machtswellust ia be dwang kunnen en moeten worden ge houden. Wat het geval van Emily Salt en Mavis Jones aangaat, moeten we inder daad ook een heel eind teruggaan. Toen ik mevrouw Salt op ging zoeken, werd ik bij haar sterk getroffen door een vergrote foto van *haar schoonmoeder, mevrouw Harriet Salt, de moeder van Emily en de grootmoeder van Mavis Jones. Haar trekken moeten altijd treffend geweest $ijn. In haar jeugd was ze. naar mpvrouw Salt me vertelde, heel knap. Haar gezicht, zoals het op die vergrote foto uitkwam, wees echter duidelijk oo éen nietsontziende heers ueht. Vanmiddag Wen ik er achter gekomen, dat die foto geen verkeerd beeld gaf Opder baar ijze ren tyrannie is Emily Sajt het ongeluk kige schepsel geworden dat Mj gekend hebben. Ze was misschien nooit rrg pien ter en aantrekkelijk, maar 2e 'had niet zó behoeven te worden, als ze nu was: achteruitgezet, één en al minderwaardig heidscomplex en zielig Als ze vriendelij ker en verstandiger aangepakt was. zou den de betere gevoelens in haar ontwik keld zijn en zou er heel goed een nuttige bezigheid voor haar gevonden kunnen zijn. Het was haar niet toegestaan vrien den te maken. alles wat'-ze aan liefde en vriendschap te geven had. zich opkropte, totdat nich een gelegenheid voordeed alles te spuien in een over dreven. abnormale aanhankelijkheid, die voor de aangebedene in kwestie zeldzaam onaangenaam was. Het is werkelijk alle maal bijzonder droevig. Frank Abbott trok Zijn wenkbrauwen vragend op. Ie wijlen juffrouw Mavis Jones, alias May Woods, ook een treurig geval? Juffrouw Silver vk hem ernstig aan. Ja, ik geloof wel. Frank. Ze was een slechte en gewetenloze vrouw Maar ze had misschien heel andei's kunnen zijn. Haar moeder was. zoals je weet, Mary Salt. Harriët Salt's oudste dochter. Ze was. naar de verhalen, een kndp vcolijk meisje, dat zeer' sterk op hanr m'oed'-v geleek. Toen Abby Salt voor het éérst over haar sprak, zei ze, dat ze van huis was weggelopen om te trouwen, maar eigenlijk werd haar het huis ontzegd en lot een huwelijk is het nooit gekomen De familiekring sloot zich voor haar Voor wat er daarna bekend is, moeten we de verhalen van Emily Salt geloven Toen ze vlak voor de oorlog contact met hanr nichtje had opgenomen en deze veel ont moette. heeft e Abby Salt verteld, dat Mary, de moeder van het meisje, na zich eerst bijna doodgewerkt te hebben en de kost voor haar en haar kind te verdienen, tenslotte getrouwd was met een zekere meneer Jones, een oudere, ziekelijke man Hij was. meen ik. onderwijzer geweest. Mavis kreeg een behoorlijke opvoeding, deed eindexamen van een Mulo-school en volgde een cursus in typen en steno- j grafie. Toen ze zestien was. stierf haar moeder. Meneec Jones gaf daarna steeds meer toe aan zijn kwalen en de verpleeg ster, die hem op kwam passen, wilde niets met Mavis te maken hebben. Dit is natuurlijk he: verhaal, zoals Mavis het aan Emily vertelde. Ze moet een jaar of' drie en twintig zijn geweest, toen ze bij uw firma in dienst trad. meneer Eversley Ze was zeer bekwaam, zag cr aardig uit en was Z''cr zelfverzekerd. Ze werd meneer Cyril Eversley's privé-secretaresse inwelk 'illiam antwoordde: Dat was in 1937 of '38. Ze was inder daad byZonder goed. Ja, re was een intelligente, zakelijke, harde jonge vrouw, die op haar bijzondere eigenschappen in dit opzicht zo zeer be gon te vertrouwen, dat ze zich er tenslotte door liet overheersen. Ik weet niet, meneer Eversley. of u al in staat bent geweest de boeken eens na te kijken, maar in ieder geval zou ik u bij deze willen adviseren, dat vooral te doen. Ik kan haar verschillende daden alleen maaf verklaren door te veronderstellen, dat uw terugkeer haar in grote moeilijkheden zou brengen Ja, dat hebt u goed gezien, zei Wil- (Wordt «rvoljdl MAANDAG 30 JANUARI 1950. GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA t In 't eerst leek het er gis teren veel op, of de Rotter dammers de weg naar Gouda niet hadden kunnen vinden. Tegen een uur of half twee werd het echter drukker in de stad. Verge leken met vroegere ijs-Zon dagen kan evenwel niet van een drukke dag gespro- keu worden. Nu men niet verder kan rijden dan de julianasluifi zijn er velen, die daar terugkeren. De drukte ls nu meer verdeeld over de tentjes bij de sluis, aan de Veerstal en de café's en winkels in de stad. De gezelligheid zoals die vroe ger aan de Lazaruskade heerste is verdwenen. Degenen, die persé de atad wilden aandoen, waren f aangewezen op de bussen, de taxi's of als men daartoe in »taat was, op eigen be nen. Want er stond gisteren een stevige oostenwind, velen afgeschrikte, maar voor de „helden" dit voor deel had, dat hij bij de terugtocht ln de rug blies. „Nee, we komen niet van Rotterdam, maar uit Krim- 4 pen. vertelden twee jonge kerels. Het ijs In de Krim- penerwaard is best en overal vertrouwd. Wat ons aangaat, kunnen ze de Ne- "gendorpentocht wel houden. Druk was het niet. We kwamen bij wijze van spreken geen kip tegen. We gaan nou eerst een bord snert eten". En daar gin gen ze. Dassen hadden ze niet aan, de een was blootshoofds en de ander had z'n Zondagse hoed op. Toen kwam er een troep van een man of veertig de Wijdstraat uit "de Markt op. Ze vonden zichzelf toffe jongens en zon gen er van. Er waren ook meisjes bij, dachten we. Dat kun je tegenwoordig niet zo maar constateren, vooral niet als ze in ijstenue zijn. Over 't algemeen is hun kleding wat kleuriger, hoewel er combi naties bij waren om op te schieten. Achter aan de troep liep een lange, droefuitziende jongeman. Lopen deed hij eigenlijk niet, hij bewoog zich met moeite voort. Hij was blij, toen we een praatje maakten, dan kon hij even uitrusten. „Hoe het was Beroerd, in één woord Hoe ik er toe gekomen ben om die tocht te gaan maken, weet ik niet, en hoe ik T.O.G. gaf er een goede opvoering van Het hoort natuurlijk niet, dat twee Jonge meisjes een bezoek brengen aan twee studenten. Maar als er tegelijkertijd een oude tante op visite komt, och, dan is aan de eisen voldaan. Zo menen de stu denten Jack en Charley, in de nieuwe bewerking van het komische toneelspel „O bella donna Lucia" door Rosita Peters, dat Zaterdagavond het Gouds toneelgezel schap „Tot Ons Genoegen" in Concordia bracht. Maar als de meisjes practisch op de drempel staan, laat tante afweten en dan beginnen de moeilijkheden. De jeugd is echter vindingrijk, vooral als de liefde in het spel is. Er is een derde vriend in het pension, de medestudent Will, die over gehaald wordt om voor tante te fungeren. Een riskante onderneming evenwel, die des te riskanter wordt, als geheel onver wacht Jack's vader ook op visite komt, daarna nog de spinnijdige oom en voogd van de meisjes en tenslotte de echte tante toch nog, in gezelschap van een nichtje, dat het meisje is. op wie Will in z'n vacantie verliefd geworden is. Een gecompliceerde Intrige met vele mogelijkheden dus, die Rosita Peters danig heeft uitgebuit, o.m. door de twee oude heren verliefd te laten worden op de pseudo-tante. Een vrij dwaas geval tevens, dat als toneelspel aan de spelers vaak hoge eisen stelt. In het bijzonder aan de rol van Will, doch Cor de Bruin sloeg er zich op bewonderenswaardige wijze door. Een enkele maal legde hij het er een tikje te dik op, maar dat deze dominerende figuur waarmee de opvoering stond of viel, zo uitstekend vertolkt werd, was prettig voor '2 en voor de talrijke bezoekers. Over het algemeen leverde het gezel schap goed werk: de twee studenten, ver heid, jaloers en ln moeilijkheden, vonden in J. van Vliet en C. Britsemmer heel goede vertolkers. De echte tante werd door mevr. F. M. van Waas goed uitge heeld. evenzo de hulsknecht door G. Lubbens. De twee oude heren hadden beter getypeerd kunnen zijn. De gepen- sionneerde kolonel .was een gemoedelijk te^ugdl""6^6' Bovendien was zi^n Erime De meisjes speelden het zwakst, en ove rigens zou een studie over „de taak van de handen bij toneelspel", voor verschei- ?0 Q -ers nuttig kunnen zijn. Het publiek heeft veelvuldig gelachen. Jam mer, dat een deel er van zich zo luid ruchtig gedroeg, dat voor velen gedeelten EesProkene verloren gingen. Na afloop was er bal. Goudse pijpen meneer?" Een tafel vol tropheeën van een succesvolle schaatstocht. En nu heet overbrengen. hier ben gekomen, weet ik helemaal niet. 't IJs is slecht en veel te hard. Tussen Nieuwerkerk en Moordrecht zit het vol schotsen. Ik geloof, dat ik daar meer ge legen dan gereden heb. En dan die wind Bar. M'n schoenen zijn een beetje aan de krappe kant en ik heb een gevoel of er suikerklontjes in zitten in plaats van tenen. Zou er hier snert zijn te krijgen. O, in die zaak daar met die vlag Dan gaan we daar heen". Wij zijn niet bang Het schone geslacht tyeeft ons ook een interview toegestaan. „Prettige tocht, meneer, en helemaal geen last van de wind, nee. Ik was in Gouda voordat ik er erg in had. Ja, zo'n tocht is nou eenmaal traditie in de familie. M'n grootvader heeft nog een heel stel pijpen uit zijn jonge tijd. Of 'k erg moe ben Helemaal niet. Toen mengde een meneer zich in 't ge sprek. Hij had een stok onder de arm. „Deze stok, meneer", zei hij, is onderweg drie decimeter langer geworden, want zij heeft er al die tijd achteraan gehangen Toen vroegen ze, waar ze snert konden krijgen en gingen verder. Hij met zijn ste vige doorlopers en zij met nikkelen zwier- schaatsjes op de rug. Op de Haven troffen we een hele familie aan uit Hillegersberg. Vader rookte een sigaar als de kaarsenfabriek en had een gezonde buitenkleur. „Prettige tocht, meneer. Een beetje wind maar dat mag ntet hinderen. Dat hoort er bij, zullen we maar denken. Het ijs was prachtig, lekker hard. Tussen Nieuwerkerk en Moordrecht waren wat schotsen, manr dat was wel om te overkomea Nou gaan we terug over Zevenhuizen en dan de Rotte langs. Kom, jongens, we gaan eerst snert eten en een paar pijpjes en een pak siroopwafelen kopen." En toen kwam de meneer. Hij zag er uit als een reclameplaatje van een hotel in Aroza. Alles glom en blonk aan hem en de pomade in zijn haar had de strijd met de Zuidooster gewonnen: de scheiding zat nog keurig recht. Hij had de tocht verba zend interessant gevonden, de wijde kijk over het Hollandse landschap en het land volk langs de kanten en al die dingen meer. Wel aardig om later te kunnen zeg gen, dat je ook de traditionele tocht naar de Pijpenstad gemaakt hebt. Hij ging nu eerst eens kijken of er in Gouda ergens wat te lunchen was. Dank U. Later zagen we hem op de Kleiweg. Hij droeg een pijp van een centimeter of zes tig in de hand. We hebben hem even ge volgd. De spoorwegen hebben een enkele reis aan hem verdiend. Al is dan deze eerste ijs-Zondag geen daverend 6ucces geweest, het is toch wel gebleken, dat de pijpentocht naar Gouda bij vele mensen levendig blijft. En de Gouwenaars zelf Sommigen trokken er op uit, maar de meesten ble ven dicht bij huis, op de vijvers en de vaarten aan de rand van de stad, waar het een fleurig gedoe was. Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden. Uit Nieuwerkerk a.d. IJssel: Onze voor malige burgemeester, de heer M. E. G. van Lakerveld Blanken, thans secretaris, heeft zijn vijf en twintigjarig jubileum gevierd als secretaris. Het hele dorp had te zijner ere de vlag uitgestoken en wer- oen er vreugde schoten gelost. 51 jaar geleden. Op 67-jarige leeftijd is overleden zuster Maria Angelica (Adriana Helena van der Bom), die ruim veertig Jaren aan het hoofd van de R.K. Meisjesschool heeft ge staan. Uit Ouderkerk a.d. IJssel: Als lid van oe gemeenteraad la gekozen de heer A. Vonk Noordergraaf. 25 Jaar geleden. De heer W. G. van Driesten heeft het feit herdacht, dat hij veertig jaar ge leden ln dienBt trad van de N.V. Goede- waagen's Koninklijke Pijpen- en Aarde werkfabrieken. De directeuren, de chefs en het kantoorpersoneel hebben deze dag voor de jubilaris tot een feestelijke ge maakt. De heer A. Goedewaagen jr. heeft hem hartelijk toegesproken en hem een foto van een orgel overhandigd als aan denken. Een bureaustoel, een herinne- rlngsringstableau en talrijke bloemstuk kon waren de bewijzen van waardering van het personeel. De ijsbond in de Kr'lmpenerwaard beeft besloten a.s. Donderdag de negendorpen- tocht in de Krimpenerwaard te organi seren. De lengte van de rit bedraagt on geveer 55 km. Er zal ook nu te Stolwijk worden gestart. Het zal de zesde maal zijn, dat deze tocht wordt verreden. Tevens zal er een nationale snelheidswed strijd aan verbonden worden. Majoor Schnitker verlaat militaire dienst Aan de majoor van de militaire admi nistratie H. Schnitker, alhier, is met in gang van 1 Februari op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst ver leend. JEUGDCONCERT IN GOUDA. In het gezamenlijk programma zal Woensdagmiddag van 2.15 tot 3 uur over Hilversum 2 worden uitgezonden een jeugdconcert in „Kunstmin" te dezer stede. Het concertgebouw-kwintet zal spe len Divertimento van Haydn en Serenade (trio) van Röntgen. Wouter Paap zal de werken inleiden. VROEGE LENTEBODE Het ijs ligt in de sloten, maar toch is er al een lentebode. Op de boer derij van de heer R. de Jong aan de Goudseweg te Stolwijk heeft een kip tien kuikens uitgebroed. Meestal komt de kippenjeugd eind Maart ter wereld. T.m 5 Febr. 10—12.30 en 1.30—4 u. Museum „Het Catharina Gasthuis": Tentoonstelling werken van Breltner (Zondags geopend 2—4 Maandag en Vrijdag l 30—4 uur) 30 Jan. 8 uur Cenlral: Filmavond fotocluo Gouda. 38 Jan. 8 uur Het Blauwe Kruis: Bijeen komst vakstudieclub Unie van werknemers organisaties in grafisch bedrijf. 31 Jan. 8 nur Het Blauwe Kruis: beurt ds B. Slond 31 Jan. 8 uur Rettnie: Bijeenkomst. Huma nistisch Verbond, cursus P. C. J. Reyne over Shakespeare. 1 Febr. 7—8 uur commissie voor in en kamerhuur. 1 Febr. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Op voering operette „Victoria und lhr Husar" door Hoofdstadoperette. l Febr 8 uur Daniël: Bijbellezing Evange lisatie Geref. Kerk. 1 Febr. 8 uur Veemarktrestaurant: Wljk- avond Wijk I Ned. Herv. Gemeente. 1 Febr. 8 uur Reünie: Spreekbeurt ds J. Börger voor Logosverband. 2 FeBr. 7.45 uur Kazernestraat 14: Lezing over de Bijbel door A. Poelman en P. Douma. 2 Febr. 8 jiur Concordia: Opvoering „Ik heb gezondigd" door toneelvereniging „Arti et Amicitia". 3 Febr. 9 uur Spieringstraat 113: Gelegen heid tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Bioscopen Schouwburg Bioscoop: Een kind klaagt aan (met Bobby Henry en Michele Morgan). Thalia Theater: vergeten Levens (met Greer Garson en Walter Pldgeon) Reünie Bioscoop: De menseneter van Ka- muon (met Sabu). Aanvang: 3. 7 en 9.15 uur. Apothekersdienst Het was voor de Geref. Kerk art. 31 gisteren een belangrijke dag. Na voor het houden van haar godsdienstoefeningen steeds aangewezen te zijn geweest op de gastvrijheid van andere gemeenten achtereenvolgens kon gebruikgemaakt worden van kerken van de Ned. Herv. Gemeente, de Remonstr. Geref. Gemeente en het laatst en langst van de Chr. Geref. Kerk betrok zij haar eigen kerkgebouw op de Turfmarkt, dat voorheen in gebruik was van de Geref. Gemeente en daarna van de Nederd. Geref. Gemeente. Dit oude gebouw is grondig onder han den genomen, op de oude kerkbanken na bleef niets van het interieur over en er voor in de plaats is gekomen een fraai, ruim en vriendelijk aandoend kerkgebouw, dat plaats biedt voor ongeveer 300 be zoekers. De voorganger, ds G. Koenekoop, be paalde des ochtends in de eerste dienst zijn gehoor na samenzang, gebed en schriftlezing van Joh. 17, bij de woorden uit Ps. 119 78-79. „Laat de hovaardigen beschaamd wordenlaat hen tot mij komen die U vrezen". „Ik wil u het gebed leren dat wij bid den moeten", zo ving de predikant aan, „want het betrekken van een eigen kerk gebouw is niet alleen een zaak van blijd schap, maar ook van ernst. Want wij be trekken het als .eenmaal geschorsten en gaan nu wonen aan eigen adres, daarmede volhardend in de weg waarop wij in 1944 zijn gegaan, want in de ogen van hen, die over onze vrijmaking anders denken, moet dit wel een volharden zijn, maar ook in de ogen van hen, voor wie het een ergernis en een dwaasheid is. dat dit ge beurt, terwijl, zeide spreker, de kerk haar oecumenische dromen droomt. Wij gaan in zulk een tijd een eigen kerkgebouw betrekken. Voor ons is het echter een „hier staan wij, wij kunnen niet anders, God helpe ons en zij onze Geleider". Deze inleidende woorden geven de strekking weer van de prediking, die ds Koenekoop verdeelde in drie delen: le. het woeden tegen de kerk; 2e. de bewaar der van de kerk en 3e. de vergadering tot de kerk. In de uitwerking stond hij bij elk dezer punten uitvoerig stil. Er wordt in de 119e Psalm telkens over de hovaardigen gesproken. Wat zijn dat? Spr. citeerde daarvoor Calvijn. Het zijn, zeide de predikant, de beter gesitueer den, wier leven gericht is op eigen eer en rang en die zich vermeten tegen de dichter op te treden. Tegenover hen wor den genoemd de ootmoedigen, de nederi- gen en dezen moeten hoon en spot en ver volging door de hovaardigen ondergaan. Uit het bewaren door hen van het Woord Gods, vloeien voort die vervolging, deze spot en hoon. De hovaardigen. zij weten zich veroordeeld door het Woord Gods wtmoedigen onder het en vandaar hun actie. De wensen zich niet te buigen juk, dat synodocratie hen wil oplei__ en dat niet het ware juk is van Christus. Sprekende over het tweede punt „de bewaarder van de kerk", liet ds Koene koop in de geest van de behandeling van het eerste gedeelte uitkomen hoe het de ootmoedigen zijn, die als bewaarder op treden en daarmede uitlokken de smaad en vervolging, die hun daardoor ten deel valt, maar die blijmoedig gedragen wordt. Bij de behandeling van het derde punt „de vergadering tot de kerk", haalde spreker des dichters woorden aan „laat zij tot mij wederkeren die U vrezen en Uw getuigenissen kennen", woorden, ge sproken met bewogen gemoed, omdat hij zich weet de bewaarder van het Woord Gods. Hij bidt dit omdat hij nog zovele Godvrezenden onder die hovaardigen ziet optrekken en het gebed wordt op gezonden, opdat deze zich alsnog zullen stellen onder één juk, zich zullen voegen bij hen, die het Woord Gods bewaren, opdat worde nagekomen het gebod van Jezus Christus, uitgedrukt in Diens ge bed dat zij allen één zijn". De uitwerking der drie punten bracht spreker over op de huidige kerkconstel- latie. Voor deze eerste dienst in het eigen kerkgebouw bestond veel belangstelling. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ls geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde le gedeelte de heer J. W. Hagen. Geen wielerbaan en toch een koppel wedstrijd. De vorst maakte dat mogelijk en de IJsclub Breevaart, die in de om geving van de Wethouder Venteweg zijn domicilie heeft, nam er het initiatief toe. Zaterdagmiddag werd deze wedstrijd ge houden: een éénuurskoppelwedstrijd op de schaats. Kampplaats was de fraaie ijs baan op de Breevaart. Tegen kwart over drie verschenen acht koppels aan de start: Van Wijk-Blom, Kaptein-Blakenburg, Moons-Jhnmaat, Bos- man-v. d. Wolf. Kijk in de Vegte-De Hoog. Van Leeuwen-Van Roon, Slappendel-Ver- kaaik en HoBgendoorn-Helmond. Direct werd een hoog tempo ingezet. Aanvanke lijk was er weinig peil te trekken; het peloton bleef goed bijeen en zij die door vallen, wat vooral ln de bochten nogal eens getreurde, achter raakten, trokken spoedig weer bij. Maar na een kwartier kwam er tekening ln de strijd: Van Leeu wen-Van Roon hadden met Van Wijk- Blom de kop genomen. Van Leeuwen-Van Roon reden rustig en gelijkmatig met een fraaie lange slag en zij namen tactisch en z-'ker de bochten. Van Wijk-Blom maak ten de Indruk zich meer in te spannen en hun bochten nemen was lang niet zo per fect. Van Wijk-Blom raakten door een val los, maar spanden zich tot het uiter ste in om het verloren terrein te herwin nen. Na een klein kwartier was hun dat gelukt, doch een tweede val bezorgde hun opnieuw een achterstand. Met het fel ja gende koppel Kaptein-Blakenburg lagen zij toen op 80 meter. Enerverend was de strijd, die deze twee koppels leverden. Van tijd tot tijd lukte het een aantal me ters van de achterstand af te knabbelen, maar dan verhoogden de onweerstaanbaar rijdende leiders Van Leeuwen-Van Roon hun tempo iets en ging de winst van de concurrenten teniet. Een fraaie, spannen de kamp was het. Van Wijk-Blom, die zich blijkbaar te veel ingespannen hadden, raakten geleidelijk verder achter en moes ten de tweede plaats afstaan aan Kaptein- Blakenburg, die het eens gelukt was, na een jacht van tien ronden, tot op vijftien meters van de leldeirs te komen; een fraaie prestatie. Maar ze hadden hun doel niet bereikt en moesten toezien, dat Van Leeuwen-Van Roon hun voorsprong in zijn geheel terugnamen en zelfs vergrootten om tenslotte verdiend en overtuigend te winnen, na in één uur 250 ronden, bijna 18 kilometer,, te hebben afgelegd. De uitslag luidt: le prijs 25: Van Leeu wen-Van Roon; 2e prijs 15 (op ca 90 me ter): Kaptein-Blakenburg; 3e prijs ƒ10: Van Wijk-Blom (op ca 135 meter); 4e prijs 5: Kijk in de Vegte-De Hoog (op 2 ron den); 5e prijs ƒ2.50: Slappendel-Verkaaik (op 7 ronden). Per vliegtuig naar de Noorse wintersport Zaterdagavond is in het gebouw van de K.L.M. in Den Haag een Noorse avond gehouden, die georganiseerd was door de K.L.M.. de Sabena en de S.A.S. (Scan dinavian Airways System). Het doel was belangstelling te wekken voor het toerisme in Noorwegen. Vele hier te lande woon achtige Noren uit Amsterdam. Rotterdam, en Den Haag hebben deze bijeenkomst bij gewoond, waarin de heer Geersema uit Den Haag een causerie heeft gehouden over Noorwegen en in het bijzonder de aandacht heeft gevestigd op de winter sport. Twee kleurenfilms over het skiën zijn vertoond, waarbij een Noorse ski-leraar een toelichting heeft gegeven. Het Noorse berglandschap leent zich bij uitstek voor de beoefening van deze sport. De berg passen zijn er niet hoger dan 1500 meter. Het toerisme in Noorwegen is sterk toe genomen. Op een bevolking van 3 millioen zielen waren vorig jaar gedurende het zomer- en winterseizoen 300.000 buiten landse toeristen. Zeer velen van hen hebben van de luchtlijnen, die door voor noemde maatschappijen worden geëxploi teerd, gebruik gemaakt. Griekenland bezuinigt. De Griekse rege ring heelt besloten 3500 ambtenaren at te danken, en talrijke andere ambtenaren, die met een opdracht ln het buitenland verblij ven, terug te roepen, teneinde een massale begrotlngsbesnoeling te bewerkstelligen Geheimhouding van gegevens. Binnen kort ls de Indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp, hou dende nadere voorzieningen met betrekking tot de bescherming van gegevens, waarvan de geheimhouding door het belang van de Staat wordt geboden. In waterput gevallen. Toen vanmorgen ln alle vroegte de veertigjarige echtgenote van de landbouwer B ten Dam in-de buur schap Ypelo, onder de gemeente Wierden, een emmer water uit de waterput wilde halen, ls zij, als gevolg van de gladheid, in deze put gevallen en verdronken PhiHp Jessup, de reizende ambassadeur dei Verenigde Staten ls te Djakarta aange komen waar hij gedurende 5 dagen zal blij ven. De heer Jessup zal zich later nog naar Singapore. Rangoon en Bangkok begeven waarbij parkieten en kardinalen lange d* wegkant opfladderden, werd het zeer rus tige méér met de broedplaats van de vo gels bereikt. Het bezoek van de Prins aan de An tillen is een grootse huldiging van d» Koningin en de Prins geworden. De vrien delijke «p gastvrije bevolking gaf, hoewel soms ingetogen, steeds uiting aan haar zeer oprechte genegenheid. De Prins was 6teeds onvermoeibaar, hoewel het pro gramma soms overladen was, en bewoog zich gemakkelijk, zowel in de hoge krin gen als tusseq de bevolking. Dit bezoek zal in de annalen geboekstaafd worden als een zegetocht van de Prins, die door zijn ondernemende, sportieve en char mante persoonlijkheid aller harten won. (Van onze eigen verslaggever) Willemstad, 29 Januari. Venezuela heeft grote voorbereidingen getroffen voor het bezoek van Prin» Bernhard. die vandaag met de Van Heemskerck zou aankomen. De regering te Caracas heeft een millioen bolivar uit getrokken (d.l. ruim een millioen Neder landse guldens) voor de viering, welke vijf dagen zal duren. De Prins is Zondagavond aan boord van de Van Heemskerck vertrekken, na een bezoek van tien dagen aan de An tillen, die de gehele tijd in feesttooi waren. Het anders zo stille eiland Bonaine heeft Zaterdag de Koninklijke gast otf grootse wijze ontvangen, waartoe een weken lange voorbereiding nodig was. Het ge hele schilderachtige, langs de zeekant ge legen, hoofdplaatsje Kraalendijk, was versierd met spandoeken, met „Bonaire hoe klein, wil immer parel aan Oranje- kroon zijn", erepoorten en vlaggen. De activiteit van Bonaire bleek uit het feit, dat het gehele orkest van het Cura?aose jongensgesticht Scherpenheuvel des nacht6 met de Johan Maurits naar Bonaire was gekomen, teneinde de ontvangst luister bij te zetten. Overigens deden Bonaire's eigen Bongo-bands (een inheems orkest, waarvan een der instrumenten o.a. een pzelskaak is. waarvan de kiezen ramme len) niet voor de Curagao-ers onder en de recepties op Plaja aan het Wilhelmina- plein en de Bernhardweg werden er door opgeluisterd. Des middags werd een autotocht gemaakt over het in regen ge drenkte groene eiland naar het afgelegen Rincon. waar evenals in Plaja de Prins met alleraardigst gezang gehuldigd werd. Hier traden groepjes meisjes op met nationale kleuren, en de oprit werd ge flankeerd door kleine Bonairiaantjes, die door hun moeders in generaals- en admi raalsuniformpjes waren gestoken. De Prins besloot, hoewel de wegen doordrenkt waren van de regen, eveneens een bezoek te brengen aan het befaamde Gotomeer om naar de rose flamingo's te kijken en ze te filmen. Na een uiterst interessante tocht over het nètuurschoonrijke Bonaire, SPORTNIEUWS Zwemmen. Goudse candidaten voor nationale zwemploeg Een aantal leden van de Kon. Ned. Zwembond zijn uitgenodigd deel te nemen aan de training voor de vorming van de Nederlandse zwemploeg, die zal uitkomen op de wedstrijden om de Europese kam pioenschappen te Wenen. Tot deze can didaten, waaruit t-z.t. de definitieve ploeg gekozen zal worden, behoren voorlopig de G.Z.C.-ers J. Cabout voor de 400 m en 1500 m vrije slag en W. Beijderwellen voor de 1500 m vrije slag. Waterpolo. G.Z.C. in eindspurt geklopt Merwede—G.Z.C. 6—3. In de laatste wedstrijd voor de centrale wintercom petitie moest G.Z.C. zonder Cabout aan treden tegen een compleet Merwede, waarin de Gebr. Karevaar nog steeds de eerste viool spelen. Het begin was voor de Dordtenaren en al spoedig hadden dezen tweemaal succes door N. Korevaar 2—0 Hierna repliceerde G.Z.C. fel met als resultaat, dat Wever uit een doelworste- ling de stand op 2—1 bracht. Nadat het Goudse doel weer enige hachelijke mo menten heeft doorgemaakt, bracht Hans den Boer met een hard schot van dichtbij de partijen op gelijke voet. Na de rust nam Merwede opnieuw de leiding (32). Nogmaals zorgde Hans den Boer met een hard schot, dat aan Wout den Boer herinnerde, voor de gelijkma ker (3—3). In de eindspurt wist Merwede tengevolge van misverstanden in de Goudse defensie nog driemaal de bal ach ter Wim den Boer te brengen (63). Dammen. Kampioenstournooi in Gouds damdistrict Zaterdag zijn in café Duynstee de wed strijden om het persoonlijk kampioenschap in het Gouds Damdistrict begonnen. De uitslagen zijn als volgt: le klasse, groep I: Pion—P. van Twlgt 11; H. TroostN. v. d Wouden 20. Groep II: G. J. Barbier—C. Molenaar 11'. C. H. KrampJ. Goudriaan 20. Groep III; A. Blom—P. Versloot 20; A. Mesker—P. Palsgraaf 11. 2e klasse, groep I: N. Gerhards—P. J. Zwanenburg afgebr.; A. v. d. Ree—W. v. d. Heyden 2—0. Groep II: W. v. d. Laan—H. van Eyk 2—0; B. de Hoop—J. van Buren 20. 3e klasse, groep I: J. Prosman—G. Hee- ren 1—1; A. de Bruyn—J. v. d. Heer 20. Groep II: J. WoerleeH. v. d. Wouden 2—Q; J. Timmerman—A. v. d. Hoven 0—2. Gedurende vier weken worden deze wedstrijden op Zaterdagmiddag voortge zet. De burgemeester van de in het Rijn land gelegen Duitse stad Koenigswinter heeft, namens de burgerij, het „vredes- handvest van de beweging voor het wereldburgerschap" getekend. In dit „vredeshandvest" is bepaald, dat de Wereldburgers een wereld-grondwet-ge vende vergadering zullen kiezen. Koenigswinter is de eerste stad, wier burgerij in haar geheel officieel heeft be sloten toe te treden tot de beweging voor het wereldburgerschap. De plechtigheid van de ondertekening werd bijgewoond door Robert Sarrazac, hoofd van het te Parijs gevestigde secretariaat van de be weging. Grote voorraden spek en worst verbrand BU een brand In de Vleeswaren- en conservenfabriek van de firma Meester te WUhe is Zaterdagmiddag een grote voor raad worst, spek en conserven verloren gegaan. De brand is waarschijnlijk ontstaan ifl het schaftlokaal. Dit lokaal is gelegen in het fabrieksgedeelte. dat van hout is opge trokken. Het vuur vond hier volop voed sel in de emballage-artikelen als karton, houten kisten, enz. De brandweer uit Deventer kwam hulp verlenen, doch niet tegenstaande de krachtige bestrijding gin gen het schaftlokaal, de verpakkingsaf deling en de rokerij verloren. Het vries huis bleef gespaard. Officieel durven we het ijs op de Gouw-^ zee tussen Marken en Monnikendam nog niet geheel betrouwbaar te noemen, ver klaarde Zondagavond de burgemeester van Monnikendam. Weliswaar hebben reeds vele ervaren ijslopers uit Marken de tocht met 6ucces volbracht, maar er loopt nog een gevaarlijke geul door het ijs. die gemaakt is door de telkens tussen Marken en Monnikendam heen en weer varende sleepboot. Intussen is deze geul nu wel weer toe- gevroren. maar het gevaar is niet denk beeldig, dat ijsllefhebbers er op sommige plaatsen nog doorheen zouden gaan. Al is de Gouwzee dan nog niet geheel betrouwbaar, dat neemt niet weg, dat Zondag als primeur voor 1950 reeds een auto de riskante tocht naar Marken heeft gewaagd en er veilig is aangekomen. Het was een bestelwagen uit Monnikendam. Volgens de burgemeester ls het ijs op de Gouwzee verre van fraai. Niettemin zul len er talloze schaatsenrijders zijn, die een tocht naar het eiland Marken zo 6poedig mogelijk wensen te ondernemen, dat we ten de ijsclubs van Marken en Monniken dam uit ervaring. Dus hebben zij beslo ten bij voortduring van de vorst Dinsdag a.s. de officiële baan naar het eiland uit te zetten en deze in haar geheel aan beide zijden met stro af te bakenen. Een grote danseres overleden Te Milaan is overleden de leidster van de balletschool van de Scala dl Milano, Etto- rtna Mazzuchelll. Als prima Ballerina ver wierf zij eens grote bekendheid ln de hoofd steden van Europa en Zuid-Amerika. De laatste 18 jaar bepaalde zij zich uitsluitend tot balletlessen. KAASMARKT Oudewater 30 Januari. Aangevoerd 2 partij«n. prijs 1.941.96 per kg. Handel matig. NEDERLAND—INDONESIë Celebes 30 v Panaroekan te Soerabaya Dorsetshire 28 v Colombo n Amsterdam Garoet 30 v Makallah te Djibouti J. v. Oldenbarnevelt 29 op 250 mijl van Sibe- roet thuisreis Kedoe Rotterdam-Batavla 29 v Suez Kota Agoeng 28 v Port Said n Rotterdam Kota Baroe 29 v Batavia te Rotterdam Kota Inten Rotterdam-Batavla p 30 Djeddah Modjokerto Londen-Java 30 te Colombo Oranje Amsterdam-Batavia p 29 Sabang Phrontls Java-Londen p 29 Algiers Polyphemus Amsterdam-Batavia 28 v Aden Rempang Java-Amst 30 te Colombo Roebiah 29 v Batavia n Belawan Sarangan Rott-Batfvia p 29 Ouessant Sibajak Rotterdam-Batavia 29 v Suez Silindoeng 29 op 870 mijl Z v Ceylon Tallsse Java-Liverpool p 30 Malta Tarakan Amsterdam-Belawan p 29 Perim Zuiderkruis 28 v Batavia n Rotterdam Voor de Politierechtex rTOEN dat goedig ult- A ziende oude mannetie met zijn witte haren zijn vaal zwarte jasje, mét z'n hoog opgehaalde broeks pijpen boven z'n glimmend gepoetste schoenklompen voor het heigje kwam. be deesd zijn zijden petje be- wriemelend, voelden we plots diepe deernis voor hem. Niet alleen, omdat de loerende kerel in de bank, eens zijn schoonzoon, hem voor zestig gulden had op„ gelicht, maar dat onmis kenbaar ln de stakker een diep knagend verdriet I woekerde om het ver- knoeide leven van zijn I kind. Verdriet dat hij al leen moest verwerken, omdat hij er met niemand over kon noch wilde spre ken, daar het de schande inhield van het liefste, dat hij nog bezat op zijn oude dag. Zijn dochter, die de mooie praatjes van deze 32-jarige schavuit als zoete koek had geslikt De officier zag in hem een beroepsmisdadiger, op grond van het rijk gescha. keerde strafregister met vonnissen wegens diefstal met braak en inklimming, oplichtingen en mlshande- llnj ngen. Over •ver die zestig gulden is het oude mannetje ook wel gekomen, maar in hem woekert iets ergers, n.l. het verdriet over z'n kind, dat reed3 na acht maanden huwelijksellende met haar baby naar het I ouderlDk huis vluchtte I Aandachtig luisterde de rechter naar het droef re laas. 't "Was stil in het zaaltje. Nog tijdens de schei ding kwam hij op een dag aan mijn woning. Ik zee, wat mot je nog hier? Vader, zee hij, alles ls met Leni weer in orde. Je kan ons helpen. Ik krijg hier werk in de buurt. We komen bij je inwoneh Geef me zestig gulden om mijn kleren vrij te krijgen van mijn kostvrouwIk zee, ik geef geen geld meer, zee ik. Hij drong aan. Ik hield m|jn been stijf. Ik ver trouwde hem niet. Hij ging weg. maar de volgende dag kwam hij met Leni terug. Leni zei, vader het is weer tussen ons bijgelegd, leen hem zestig gulden asjeblief. Ik zal zorgen, dat u ze terug krijgtGoed! Ik ga het geld dat hij in zijn zak stak. Dag vader, zee hij Ik zei. dag kinderen zee ik Was het Je zestig gul den waard, dat zo'n mooie schoonzoon bij je kwam inwonen? vroeg de rechter bedenkelijk. Edelachtbare, trilde de stem van de 3rdrietlge oude man en hij slikte Iets weg Ik deed het alleen voor m'n dochter alleen voor Lenials vader zijnde Met de rug van zijn hand veegde hij even langs zijn ogen. De rechter knikte be. grijpend. Ga maar zitten. Nu zal ik uw dochter horen. Spottend werd ze be gluurd door de kerel ln de bank. 27 Jaar was ze. Ik dacht, getuigde zij, dat alles weer tussen ons goed geworden was. HU had me opgezocht en be loofd anders voor me te worden. Hij zei, dat hU niet buiten me kon. En ik dacht aan het kind, edel achtbare Ook geloofde ik van die kleren. Ik ben meegegaan naar vader. In Rotterdam terug, even buiten het sta tion, zei hij Ineens: Nou... hou je taal Hou je taai? vroeg de rechter verwonderd. Hij liet me staan, zuchtte de bedrogen vrouw. Ging er met de centen vandoor. Heel de avond heb ik huilend door de regen g 'open Onbewogen luisterde de schavuit ln de bank Een smalende trek lag om z'n valse dunne lippen. Niet alles in dit tragische gebeuren werd door de rechter uit de doeken ge wikkeld. Zo weten we niet, hoe dit dorpsmeisje in connectie kwam met dit sujet. Mistroostig klapte d magistraat het dossier dicht Vier maanden luidde het vonnis, waar de „zware jongen" niet van schrok. Hij vond het best. Geen hoger beroep. En een verdrietige man van 75 jaren strompelde broos aan de arm van zUn dochter naar buiten....

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 2