Sl'ORTPRAET iW m Sjanghai vierde „officieel" op 1 Januari Nieuwjaarsfeest .chtmerrie in het „Parijs van het Noorden" - Warschau I Van twee bevroren voeten— Drijvende reus door 't ijs gezeuld Maar de Chinezen verheugen zich op het „echte Nieuwjaar in Maart Op het land kent men onze kalender niet EEN KNAP GEZICHTJE EN 31 NAMEN basis voor de carrière van een geslepen avonturierster Cylinder met acetyleen gesprongen Om Afrika vruchtbaar te maken Ex-K.P.-leider beweert vergiftigd te zijn OVERHEID VERDEDIGT VOORSTELLEN VAN L.V.V.S. EN V.V.R.A. Men wil voorkomen, dat achterkleinkinderen nog moeten procederen Rechtsherstel wordt niet getorpedeerd van Eric Zelfs een glas wijn is verdacht en lacht niet meer en fluistert Kloosterzusters joegen dieven op de vlucht RAJENDRA PRASAD, volgeling van Gandhi Zal India's president geweldloosheid in pbactijk kunnen brengen EEN MAN ALS MEISJE VOOR-ALLES triest kenmerk van Zuid-Afrika „Op de gebogen ruggen der Bantoe's De Br its-Amerikaanse petroleum-oorlog Weer een Belgische stem over graanverschepingen mm na Len een fles rhlm Drukte op de brug lussen Ottawa en Huil Het redde zijn leven Maar hij kwam op tijd in Pernis CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950. (Van onze correspondent In China). TJET GELUID VAN bekkens, trommels en trompetten hoort men door de gehele stad, want men viert hier het Nieuwjaar, „ons" Nieuwjaar, en de meeste fabrieken staan ook nog heden en morgen stil. Want ook morgen is een feestdag, een feestdag van het nieuwe jaar, dat hier drie dagen duurt op bevel van de „communistische" regering, die daarmede niets communis tisch heeft gedaan. Het nieuwe jaar op v fa"uarl 18 hier ingevoerd door Soen Yat Sen in 1912 en ook de vroegere re gering hield zich daaraan, zonder dat het volk zich er aan stoorde. Dat vierde het Chinese Nieuwjaar, dat hjer ongeveer twee maanden later valt. Voor „ons" Nieuwjaar heeft de regering feesten georganiseerd en door de stad trekken optochten met bek kens, trommels en trompetten. Ook ver klede mensen ziet men en wagens, waarop gedanst wordt door al of niet verklede soldaten. De toegang tot alle parken, waarvoor men anders betalen moet is vrij en langs de straten staan kooplui, die eetwaren verkopen, zodat de stad eruit ziet als een kermis. De meeste winkels zijn gesloten, zelfs de sigarettenwinkels, maar de restaurants zijn geopend en maken goede zaken. De regering bevor dert dit feest met alle macht, maar ik heb al drie uitnodigingen van Chinezen gekregen om bij hen te komen eten op Chinees Nieuwjaar, dat is over ongeveer twee maanden. Men kan het ene Nieuwjaar vieren en het andere niet overslaan. Nieuwjaarwen- sen heb ik, behalve tussen Europeanen, vrijwel niet horen spreken, want de Nieuwjaarswensen zijn voor het Chinese Nieuwjaar, wanneer men elkander toe roept „kong sji fah tsai", de eeuwenoude heilwens. Dan ook wordt er in elk huis feestelijk gegeten en gedronken, zoals dit I gebruikelijk is, maar gisteren en vandaag werden geen eetpartijen gehouden, be- halve dan enkele „officiële" diners. Het is mogelijk, dat men op de duur de eerste Januari als feestdag erin krijgt, tenminste I Nieuwjaar niet, kennen alleen r Chinese Nieuwjaar en vieren dat ult- .,In een ,tad al" Sjanghai, waar veie buitenlanders wonen is dat anders. Men kent er tenminste het Europese Nieuwjaar en viert het son beetje mede, echter sonder het eigen Nieuwjaar te ver geten. Maar het vreemde is. dat nu al aeven-en-dertig jaar lang alle Chinese regeringen, die het bewind voerden, ge poogd hebben het Europese Nieuwjaar in *e voeren zonder resultaat. Dat nu de regering, een boerenregering, het zelfde tracht, is verbazingwekkend. De Chi nezen kennen ook de Zondag niet. maar oeze is ingevoerd in steden, waar de ngverheid zich heeft ontwikkeld, zonder godsdienstige bijbedoeling. Op het platte land bestaat de Zondag niet en werkt men geregeld door. behalve op .Chinees Nieuw jaar, wanneer er soms veertien dagen vacantie wordt genomen. In grote steden. w«or de Zondag gevierd wordt, is dat aantal dagen teruggebracht tot drie of vier. Echter, brandweerlieden, polltle-agen- ten, tramconducteurs en -bestuurders vallen daarbuiten en moeten dienst doen en evenzeer de mensen van de telefoon en telegraaf, de brievenbestellers en nog anderen. Dezen zijn echter de meer ont wikkelden en begrijpen, dat het niet anders kan. Toch vieren ook zij pog het Chinese Nieuwjaar. Tijd, voor een goede maaltijd is er steeds wel en eveneens tijd om vrienden en familieleden te bezoeken. „Lentefeest" Met Chinese Nieuwjaar komen van hein de en ver goochelaars, kunstenmakers, verkopers van allerlei zoetigheid en speel goed naar de steden, maar met Europees Nieuwjaar zijn velen hunner weggebleven aangezien zij niet wisten van dit feest. Binnen twee maanden zullen ze evenwel komen, als men het Chinese Nieuwjaar viert. Daaraan valt niet te twijfelen. En het Chinese Nieuwjaar zal worden ge vierd en op een andere wijze dan het Europese Nieuwjaar. Als men laatstge noemd feest algemeen zou willen maken, zou men de viering van het Chinese Nieuwjaar moeten verbieden, maar hoe a dit mogelijk, daar het Chinese Nieuw- Sint Eustatius was het laatste der Boven- I windse eilanden, dat Prins Bernhard met een bezoek vereerde. Schout-bij-nacht I J. C. Willinge stapt hier aan land, Prins Bernhard bevindt zich nog in de boot en geheel rechts ziet men gouverneur Peters. Het was een gunst door in de steden, maar dat men binnen af- Jaar een huiselijk feest is. Toen^dan ook zienbare tijd het Chinese Nieuwjaar doet „ons" Nieuwjar- -• vergeten, acht ik uitgesloten. Op bet platteland, waar men de Euro pese kalender volstrekt niet kent en niet weet wanneer 1 Januari valt. viert men alleen het Chinese Nieuwjaar en tachtig J negentig procent der Chinezen leven op het platteland en houden zich aan de Chinese kalender, die dnizenden jaren oud is en dateert uit een t(jd, dat wtf nog teen kalender hadden. ZU kennen en hou- Woensdagmiddag Is in de Eerste Ooster parkstraat te Amsterdam een acetyleen- gasfles uit elkaar gesprongen. Acht kin deren werden daarbij licht gewond, terwijl naar schatting zestig tot tachtig ruiten van hulzen In de omgeving van de plaats van explosie werden vernield. De cylinder was omstreeks half twéé |s middags afgeleverd en was toen vol komen koud. Ongeveer een kwartier later ontdekte de winkelier, dat de cylinder warm aanvoelde. De man waarschuwde de brandweer. Onder toezicht van de brandweer is de cylinder op straat in de sneeuw gelegd en met koud water bespo ten. Toen men meende, dat het gevaar geweken was, is de brandweer weggegaan De politie, die eveneens was gewaar schuwd, had Inmiddels maatregelen ge troffen en gezorgd, dat het publiek op een afstand bleef Door een onbegrijpelijke oorzaak schijnt de gasontwikkeling zich toch te hebben voortgezet met het nood lottige gevolg, dat de cylinder met een daverende slag uiteensprong. Links en rechts vlogen de ramen uit de sponningen en de neervallende glasscherven hebben acht kinderen gekwetst. Zij konden, na verbonden te zijn, op eigen gelegenheid naar huis gaan. Zandzuigers gaan overzee; Sliedrechters vliegen In de Koningin Wilheminahaven te Vlaardingen is uit Sliedrecht een aantal vaartuigen aangekomen, waarop zich de onderdelen van de grote demontabele zandzuigers 's-Hertogenbosch en de Niger van de firma Bos en Kalis uit Sliedrecht bevinden. Deze onderdelen zullen a.s. Zaterdag in de IJselhaven te Rotterdam in een Libertyschip worden geladen met bestemming Lagos in West-Afrika. De heer W. Kros uit Sliedrecht zal met tien mannen naar Lagos vliegen en daar de beide zandzuigers monteren- Met deze zuigers wordt ingeladen een bijbehorende centrale, bevattende dieselmotoren, om de stroom op te wekken voor de zandzuiger 's-Hertogenbosch. Deze zandzuiger, een van de modernste, heeft een capaciteit van 1500 p.k. In het Libertyschip wordt tenslotte nog ruim twee k.m. persbuizen ingeladen. Het geheel geschiedt in op dracht van The Westminster Dredging Qy te Londen, die in Afrika irrigatie- werken uitvoert, terreinen en moerassen drooglegt, ophoogt en bouwrijp maakt. Dinsdagavond is in een café te 's Graven- hage de voormalige K-P.-leider C. A. A. Wolf onwel geworden en in elkaar gezakt. Voor hij het bewustzijn verloor, ver klaarde hij vergiftigd te zijn. Hij ia in een ziekenhuis opgenomen, waar zijn maag inhoud voor onderzoek is uitgepompt. De politie stelt een onderzoek in. Wolf, die zich bezig hield met onder zoekingen in verband met de zaak-Schal- lenberg en met de recente arrestaties in Den Haag en Rotterdam, beweert, dat hij gisteravond geruime tijd door een dame is gevolgd. De politie deelde mede, dat W gisteravond in verscheidene café's borrels heeft gedronken en veel warme woretjee heeft genuttigd. Toen zijn toe stand vanmorgen weer uitstekend was, heeft hij verklaard, dat hij zeer zeker niet van mening was. dat er gisteravond vergif in zijn glas zou zijn gedaan. De behandelend geneesheer heeft nog geen oordeel kunnen geven. De politie is even wel tot nu toe niets gebleken van een vergiftiging of poging daartoe. China werd inge voerd. zeven-en-dertig jaar geleden, bleef het Chinese Nieuwjaar gehandhaafd, maar als „lentefeest". Doch de Chinezen vieren het nog steeds, niet als „lentefeest", doch als Nieuwjaarsfeest en alleen een kleine minderheid, de meer ontwikkelden, weten, Indien men er naar vraagt, dat het offi cieel het „lentefeest" is. Toch wensen ook zij elkander „kong sji fah tsai", de ge wone heilwens, die ik gedurende het Nieuwjaarsfeest thans slechts éénmaal heb gehoord, voor de grap uitgesproken door een Europeaan. De weinige Chine zen, die me geluk wensten, deden het met „happy Newyear". De Europeanen hebben echter de jaar wisseling gevierd als naar gewoonte, maar de gezelschappen waren kleiner geworden want zovelen zijn er weggetrokken, velen om nimmer terug te keren. haar opgelicht te worden TTOFFELIJK boog de Parijse tnspecteur "pon politie, het glos in ie hand, als Wilde hy met haar klinkennaar miss Parkinson, de „vrouw zonder man", zoals ze in de Franse bladen wordt ge noemd, en coquet keek ze hem aan. ter- wyl ze hem fluisterend toebeet: „Alstu blieft. geen schandaal". Zonder opzien te wekken gingen beiden de zaal uit, de inspecteur verzocht als zorgzaam cava lier tn de vestiaire de mantel van me vrouw. hielp haar die aantrekken, bood naar de arm. De gegalonneerde portier boog diep voor het elegante paar. Buiten wachtte de auto. Miss Parkinson werd regelrecht naar het huis van bewaring gebracht. Miss Parkinson, die meende, dat zij zich alles kon veroorloven en dat men haar niet te pakken kon krijgen, zit in haar cel. zich misschien verdiepend in herinneringen, die zeer rijk en zeer rijk geschakeerd zijn. Miss Parkinson heet in werkelijkheid geen Parkinson. Zij is trouwens geen Engelse en ook geen ongetrouwde juffrouw Van geboorte is zij een Spaanse; haar werke lijke naam is Hélène Moine en als zeven tienjarige kwam zij naar Frankrijk. Zij trad in het huwelijk, maar werd op 25-jarige leeftijd weduwe. Na de bevrij ding werd zij veroordeeld wegens spion- nage en in 1947 na twee jaar brommen vrijgelaten. Van dat ogenblik dateert het avontuur lijke leven, dat zij heeft geleid. Zij had haar uiterlijk mee. haar ogen. de manier, waarop zij zich kapte, de gevoelige mond. haar gehele uiterlijk maakte haar tot een schoonheid, die vertrouwen en sympathie wekte. Daarbij was zij buitengewoon in telligent en had zij levendige manieren, waardoor het haar mogelijk was in aller lei milieu's te opereren. Zij gaf zich uit voor. de nicht van generaal Marshall, dan (Van onze financiële medewerker) De gevolgen van de oorlog mogen voor een deel zijn opgeruimd, het grote, moei lijkst verteerbare brok. dat Rechtsherstel heet. met daaraan annex de effecten- registratie. bestaat nog bijna in volle omvang. Voor de uitplundering van de Joodse bevolkingsgroep heeft de bezetter zich bediend van het lichaam, dat thans L.V.V.S. heet (Liquidatie van Verwaltune Sarphatistraat) en waar de Joden destijds hun effecten en contanten moesten in leveren. Daarnaast bestond een instelling, die zich met de liquidatie van onroerend goed bezig hield. De opbrengsten dezer instelling kwamen terecht bij de voor die gelegenheid opgerichte Vermögens-Ver- waltung und Rentcnanstalt (V.V.R.A.). die het beheer over de gelden voerde. De L.V.V.S. en de V.V.R.A. nu hebben onlangs een aanbod gedaan aan hun cre diteuren tot „afkoop" der aanspraken op deze instellingen tegen een door de Staat gegarandeerd en aan zekere voorwaarden gebonden uitkering van 70. resp. 60*/» op betrekkelijk korte termijn en met prijs geving van de overige rechtsaanspraken. De desbetreffende circulaires wijzen er op, dat voorzover de zaak thans kan worden overzien, bij normale liquidatie 63. resp. 58 zou kunnen worden uitgekeerd. Deze liquidatie zou echter vele jaren vorderen. Dit aanbod heeft veel verzet ontmoet. De kwalificaties lopen van „onelegant" via ..zeer onbevredigend" tot ..onzede lijk" Op een dezer dagen gehouden persconferentie heeft de L.V.V.S vele ar gumenten, die tegen het aanbod zijn in gebracht, bestreden. Op de persconferentie is uiteengezet, dat een voorlopige uitkering van L.V.V.S. tot dusver niet mogelijk is gebleken, om dat een goede maatstaf voor de vaststel ling van de rekening van crediteuren ont brak en de consequenties van een eerste, voorlopige uitkering (die overigens aan zienlijk lager zou zijn dan het thans aan geboden percent) niet te overzien waren. Het opmaken van voorlopige rekeningen, dat bij een voorlopige uitkering nodig zou zijn geweest, ie zeer tijd- en geldrovend. Er zijn nl. 70.000 rekeningen, doch er lopen vele procedures, waardoor weer splitsingen moeten plaatsvinden. Op de definitieve rekening bestaat overigens be roep. Men legt zich niet op dat bedrag vast. alleen op de 70*/» van het uitein delijke bedrag. Wat dit aantal rekeningen bif L.V.V.S. betreft, er hebben zich thans van de 70.000 nog niet meer dan 20.000 gemeld, doch hieronder bevinden slch de grootste pos ten. Het aantal nog in leven zijnde ge troffen crediteuren is slechts een fractie van het totaal aantal crediteuren, doch daar het wettelijk erfpacht gaat tot in de ■esde graad, zullen er uiteindelijk niet veel onbeheerde boedels overblijven. De belanghebbenden menen recht te hebben op volledige vergoeding der ge leden schade. De regering garandeert reeds meer dan de aanwezige activa recht vaardigen «n wil van een verdere bijdrage niet weten. De bedoeling van de Staat met deze garantie is de Rechtsherstel-procedure te versnellen en te vereenvoudigen. De afd. effectenregistratie had wegens geoppo neerde stukken 160.000 beslissingen te nemen. Globaal kunnen daar 50 000 appèl zaken uit volgen bij de afd. Rechtspraak. Deze instantie verwerkt er thans 1400 per jaar. De rechtsherstelvorderingen van L.V.V.S. belopén circa de helft van het totaal. Het volledig afwikkelen vafi al deze affaires zou tengevolge hebben, dat de achterkleinkinderen van de thans levende belanghebbenden straks nog aan het pro cederen zUn. De regeling, zoals die thans is voorgesteld, maakt. dat de huidige generatie nog iets aan de uitkeringen uit de boedel zal hebben en houdt voorts geenszins in, dat Rechtsherstel onder de tafel wordt gewerkt. Men kan met dit voorstel bereiken, dat een kanalisering mogelijk wordt, waardoor veel werk. kos ten en tijd worden bespaard, die anders aan uitzichtsloze procedures ten koste zouden worden gelegd. Aldys zeer in het kort samengevat de argumenten van de overheid. Een oordeel over deze zaak uit te spreken is voor een buitenstaander vrijwel onmogelijk, wegens het oneindig aantal haken en ogen, dat er aan vast zit. weer heette zij de aangetrouwde nicht van Henry Ford of schermde zij met andere klinkende relaties. Maar zij was een 'geslepen oplichtster, die geen geld vroeg, maar die door haar manier van optreden haar „vrienden" als het ware dwong het haar aan te bieden. Ik heb het op het ogenblik financieel erg moeilijk, kon zij eenvoudigweg zeggen met zo'n ongelukkig droevig gezichtje, dat men niet kon nalaten haar enkele tien tallen biljetjes van duizend francs in de hand te stoppen. Titels en kinderen Voortdurend veranderde zij van iden titeit, afhankelijk van de omstandigheden; nu eens was zij gravin Baulieue dê Uzès, gravin de Boisson, barones de Jansen, hertogin de Griffou. Hélène Moine bezat een hele verzameling titels en onderschei dingen: het Legioen van Eer, Oorlogskruis, medaille voor het Verzet, enz. En dan heb ik ook nog vier kinderen, verzekerde ze op een avond, tijdens een feest in eety Salon. Deze vier kinderen, Pierre, Jacques, Henry en Paul, die slechts aan haar vruchtbaar brein waren ontspro ten, moesten dienen om haar „klanten" oftewel „slachtoffers" in te palmen. Zij kon zelfs hun foto's laten zien en dan yertelde ze roerende verhalen over de jongens, die onder de hoede van hun Amerikaanse gouvernante op het kasteel waren achtergebleven. Als men haar hoorde spreken, kreeg men werkelijk de indruk, dat ze de gehele wereld had afgereisd. Op de een of andere manier zag ze kans haar vrienden brieven te sturen, die in Rome, Londen of Algiers werden gepost en daarin kondigde ze haar terugkeer tegen de 25ste aan. „Ik hoop je aan het station te zien", verklaarde zij uitdrukkelijk. Op de 25e nam ze dan heel prozaïsch de Parijse métro, reed naar het aangegeven station, waar ze zorgde een uur voor de aangegeven tijd aanwezig te zijn, zette zich kalm in de wachtkamer tot het ogenblik van aankomst van de trein, waarmee ze moest arriveren. Dan voegde ze zich bij de stroom reizigers en was verrukt haar vrienden werkelijk bij de uitgang aan te treffen. Dan werd haar terugkeer feestelijk gevierd met een schit terend diner, dat zij royaal aanbood aan dezelfde mensen, die ze de volgende dag weer genoeg zou afzetten om een maand te kunnen leven. Ze „hing" aan haar Chrysler Miss Parkinson ontving de vrienden natuurlijk nooit bij zich thuis en zij zorg de er voor geen spoor na te laten. Het dos sier, dat de Parijse politie thans heeft verzameld, bevat 35 aanklachten van dames en heren, die zich schamen zich te hebben laten beetnemen door de „avon turierster met de 31 namen". Vermoede lijk zijn er nog veel meer slachtoffers, die zich zo erg schamen, dat zij maar niet met een klacht voor de dag komen. Het behoeft niet te verwonderen, dat er zovelen in zijn gevlogen. Ze kon zo na tuurlijk vertellen over haar familie-aan gelegenheden. over haar man, die in een Duits concentratiekamp was overleden, en oir.er haar betrekkingen in de diplomatieke wereld. Dit spelletje had ze tot in het oneindige kunnen voortzetten. Maar iedere misdadiger maakt eens een fout. Haar fout was, dat ze haar liefde voor bloemen, snoep e.d. te zeer botvierde. Op een dag bestelde zij bij een bloemist een krans van vijftigduizend francs, maar de rekening kon ze niet voldoen. Ook bij bekende kappers en bij patissiers maakte ze grove schulden. Tenslotte werd de luxueuse Chrysler Impérial, die ze voor een groot bedrag had gehuurd, na tuurlijk ook zonder te kunnen betalen, haar noodlottig. De verhuurder deed aan gifte en de politie ging tot arrestatie over. PLAATSELIJK NIEUWS Boskoop Cbr. Besturrnbond hield Juried. In „Salvatori" hield de Chr. Besturen bond zijn jaarfeest. De voorzitter, de heer M. Jongejan, gaf een uitvoerig verslag omtrent de toestand der afdeling. Hef jaarverslag van de secretaris gewaagde van een opgewekt verenigingsleven. Nadat enige zangnummers van het dameskoor „Hosanna" en twee voordrach ten waren uitgevoerd, hield de heer Schip per, tweede voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, een propagandaspeech. Na de pauze spraken vertegenwoordi gers van verschillende zusterafdelingen en werden opnieuw zangnummers, voor drachten enz. uitgevoerd. In de pauze is een verloting gehouden ten bate van „Draagt elkanders Lasten", die 263,50 opbracht. Spraakwaterval over rozenstok De vereniging van oud-leerlingen van de tulnbouwcursus heeft onder leiding van haar voorzitter, de heer A. J. v. d. Graaf haar jaarvergadering gehouden. Besloten werd de jaarlijkse subsidie aan de tuin- bouwcursus weer te verlenen. In de plaats van de heer Joop Geers werd als lid van de excursiecommissie gekozen de heer J. J. van Zijl. Het financiële verslag van de penningmeester gaf reden tot tevreden heid. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. J. v. d. Graaf. In twee vacaturgs werden gekozen de heren A. v. d. Heiden en J. H. v. d. Water. Tot slot werd een geanimeerde spraak waterval gehouden. De opgave was twee minuten te spreken over „Het maken, bewaren en steken van rozenstok". De heer KI. Stellaart behaalde het hoogste aantal punten namelijk 13, 2 J. J. v. d. Berg, 3 A. Schoemaker. Scheepvaart. Gedurende Januari zijn 2472 schepen de hefbrug gepasseerd. De brug moest 1475 malen omhoog gebracht worden. Candidaat. De heer W. C. Hage, lid van de gemeenteraad alhier, staat als tweede op de candidatenlijst van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie voor de ver kiezingen van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Gouda. Berqambacht Afscheid van zuster Dogterom Dinsdagavond is in 't Centrum afscheid genomen van zuster Dogterom, die na een zestienjarige diensttijd als wijkverpleeg ster in deze gemeente naar Kampen ver trekt. Vanwege de gladheid was de op komst niet zo groot als verwacht kon worden; vele telefoontjes getuigden daar van. Als presidente van het huldigings comité heette mevr. Frese-Heijbroek de aanwezigen welkom, inzonderheid het vol tallige college van B. en W„ en het be stuur van „Het Groene Kruis". Zij richtte zich vervolgens tot de schei dende zuster en bood haar een thee lepeltje aan. Voorts werd haar namens de burgerij van Bergambaeht-Ammerstol een dressoir aangeboden. Burgemeester Die penhorst sprak namens het gemeentebe stuur en bedankte haar speciaal voor het vele sociale werk. dat zij heeft verricht. Woorden van dank namens het comité Ouden van Dagen bracht de voorzitter, de heer J. van den Berg. Uit dankbaarheid voor het vele werk. dat de beide zusters voor de oudjes hebben gedaan tijdens vóór de zomerreisjes werd een boekwerk aangëboden. Zuster Van der Marei, die binnenkort ook vertrekt, sprak als collega vriendelijke afscheidswoorden. Tenslotte sprak dokter H. Frese woor den van dank. Alle aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik om met een handdruk afscheid van zuster Dogterom te nemen. Rijkspostspaarbank. Gedurende Janu ari werd ten postkantore ingelegd 6864 en terugbetaald 7506. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: ds A. Priester te Berkenwoude; J1 en 6.30 uur: de heer D. Stolk. Uitgetr. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur: leesdienst. Geref. Kerk 10 en 6 uur: ds J. Firet. Veilig verkeer. De heer H. Frese al hier zal optreden als consul in aeze ge meente van het Verbond voor Veilig Ver keer. Hardrijderij. *- De uitslag van een Dins dag gehouden nationale hardrijderij voor mannen op de korte baan ie: 1. J Lekker- kerker alhier. 2. D. Keijzer te Zoetermeer. 3. D. Langerak te Nieuwerkerk a d IJssel. 4. W. Rijnbeek te Pijn acker. Dammen. De onderlinge damcompe- titie gaf de volgende uitslagen: D. v. d. BergA. Post 2-0; J. C. van. Sprang—M. Visser 0-2; F. den Ouden—Joh. Graafland 2-p. G. Graafland—Jac. Speksnijder 2-0; M. Scholten—B. van Herk 1-1; Ki Mak— F. den Ouden 0-2; A. de Joode—M. Schol ten 2-0; M. Visser—G. Graafland 0-2; J C. van Sprang—B. van Herk 0-2; Jac. Speksnijder—D. van de Berg 0-2. A de Langen—C. Teeuwen 1-1; A Pek—H. Ka mer 2-0. OEFENWEDSTRIJD IN AMSTERDAM De oefenwedstrijd op Woensdag 8 Februari voor de samenstelling van het Nederlands elftal, dat op 22 Februari te Newcastle tegen Engeland-B uitkomt en van de Zwaluwen- ploeg, die op 21 Februari de Rode Duivels te Gent zal ontmoeten, zal gespeeld worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Aan vang 's middags 3 uur. NOG EENS LUC TAE nederlaag van Luc van Dam in U Parijs is nog steeds het .gesprek van de dag, veel meer dan een overwinning op deze betrekkelijk onbekende Franse tegenstander ooit geweest zou zijn. En alles wat ik er over gelezen heb was. even somber. Ook onze correspondent in Parijs schreef dat de nederlaag van Van Dam een tegenslag was van belang Maar dat deze nederlaag het einde van Van Dam's carrière moet zijn wat ik ook ergens las weiger ik te geloven. Luc van Dam is ipel niet meer in z'n beste jarèn, want die liggen voor een snel op komende bokser rond de twintig doch met zijn routine en zijn kunde blijft hij voor mij een van de beste Europese middengewichten. En wat is een leeftijd van 27 jaar? Kijk naar Beb van Klaveren, die op z'n veertigste nog het aankijken waard was, kijk naar Gus Lesnevich, die als dikke dertiger nog halfzwaargewicht- kampioen van Amerika werd. Als Luc uit deze nederlaag de wijze les weet te putten, die in elke' nederlaag in het leven zit, behoeft hij heus nog niet z'n matten op te rollen. En daarmee hoop ik, dat hij innerlijk steviger is geworden, na de misère, die onherroepelijk op zo'n teleur stelling moet volgen. Dat hij stijf z'n kaken op elkaar zal klemmen en zich bij voorbeeld straks als hij terug is in Hol land niet tegenover de pers gaat veront schuldigen. D'r is er maar één. die hij iets heeft te verwijten en dat is Luc van Dam zelf. Rustig verder z'n weg gaan. zo weinig mogelijk aan die weg timmeren, liefst geen grapjes voor journalisten met revuesterren, zo weinig mogelijk z'n vrouw in het openbaar laten spreken. Luc van Dam moet even helemaal verdwijnen en straks, als een vent in de ring terug komen. Dat is de raad. die ik Luc van Dam heb te geven. BEETJE GESCHROKKEN. ]\"U we toch aan het schrikken zijn ge- wtest. bent u niet een beetje ge schrokken van het Engelse B-elftal, dat mr. Stanley Rouss ons straks, in New Castle, voor de neus wil zetten? Bij ge weldenaars als Mannion, Jack Milburn, de twee Froggats zijn onze bescheiden amateurtjes kleine onschuldige lamme tjes tegenover „the big bad wolf". Een vaar happen van die boze wolf en het is Z6 worden In Engeland keepers getraind. Een vernuftig apparaat, maar een beetje te duur voor onze amateurs. net zo'n déb&cle als in Huddersfield Mis- sitters kunnen immers, terwijl de jonge schien dat de K.N.V.B.. als zij destijds had geweten wat zij nu weet, vriendelijk voor de eer zou hebben bedankt. Nu is het te laat en kunnen we ons alleen maar spie gelen aan de Zwitsers, die ook spijt heb- ben dat zij naar Engeland zijn gegaan. De Zwitsers, die opzettelijk een team van bescheiden kwaliteiten hadden opge- steld, bestaande uit spelers, die voor de landelijke competitie gemist konden worden, zijn tot de pijnlijke ontdekking gekomen, dat de Engelsén zich niet aan de afspraak hebben gehouden. Volgens „Sport-Zurich" 2yn er Engelse kranten geweest die rustig van 'n wedstrijd Engeland B—Zwitserland hebben ge- sproken. Het Zwitserse blad vond de Engelse persstemmen na afloop niet bij zonder fair en van de Grendel begrepen ze niet veel Zo schreef Charles Buchan. dat de Grendel het slechtste spelsysteem is. dat hy kent. Maar hij Vergeet er bil te zeggen, dat de Zwitsers na de oorlog met <iit „slechtste spelsysteem" het of- fidele Engelse elftal tot tweemaal toe geklopt hebben. Intussen, constateert „Sport Zürlch". heeft het Zwitserse voetbal aan prestige ingeboet door de hoge nederlaag (5—0) al is het bedrag, dat de Zwitserse voet balbond uit de totaalopbrengst incasseer de, ongeveer f25.000 een pleister op dê wonde. y Het blad besluit met de wens: .WH hopen, dat onze Nederlandse vrienden, die over een maand in Engeland tegen een soortgelijk elftal aantreden, zich de ervaringen van onze voetballers ten nutte zullen maken." Hoe wij dat moeten doen, is Eric eerhjk gezegd niet recht duidelijk. Want wij sturen wel ons sterkste elftal naar Engeland en hebben ons straks, als we met de kous op de kop naar Holland terug worden gestuurd, geen enkel ander verwijt te maken dan dat we zo dom zijn geweest ons als proefkonijntjes te laten ge(mis)bruiken. Goudeiak Nog net wedatrUd. Kon de ijgclub „De IJssel" wegens onbetrouwbaarheid van het ijs op haar banen eerst geen wed strijden uitschrijven, Dinsdag kon de eerste gehouden worden, een wedstrijd voor ingezetenen. Uitslag: 1 M. Trouw borst, 2 P. Kleij beuker, 3 Adr. v. d. Vlist, 4 J. van Dam, 5 C. de Jong, 6 A. de Jong. Er waren 24 deelnemers. Moordrecht Eerste prijs. De heer A. Kasbergen heeft Maandagmiddag een eerste prijs be haald op de nationale kortebaanwedstrij- den te Groot-Ammers. Hij legde op een natte baan te Waddlnxveen beslag op ds tweede prijs vén de aldaar uitgeschreven hardrijderij. Nieuwerkerk a. d. IJssel Tegen auto gelopen. - De 7-jarige Hans de Zwart, die hardlopende de straat wilde oversteken om zich naar het ijs te bege ven, liep tegen een auto. Hij kreeg een paar schaafwonden en een lichte hersen schudding. Oudewatet Burgerlijke Stand. Overleden! N. A. van Harten, oud 43 jaar, echtgenote van B. Burger. Reeuwijk Wedstrijden op de schaats. Aan een door de ijsclub „Wilhelmina" gehouden ringrijderij op de schaats namen elf paren deel. Winnaars werden: 1 mej. R. de Hoog en H. Ballering, 2 mej. B. v. d. Bunt en J. Hoogendoorn. Aan een koppelwedstrijd namen acht koppels deel. De baan was lang.180 meter. Br werd 45 minuten gereden, waarin 55 ronden waren afgelegd. Uitslag: 1 A. van Leeuwen—A. Slappendel; 2 J. Beijeman— C. van Roon; 3 C. Schouten—P. van Leeu wen; 4 C. van der Wolf—C. de Graaf. Het lid van het winnend koppel, Arie Slap pendel is 48 jaar oud! De buurtvereniging „Reeuwijk-West" hield een hardrijderij op de schaats. Uit slag: 1 Th. Verkleij, 2 J. v. d. Wolf, 3 B. Schoonderwoerd, 4 B. den Uijl. Niet meer in de gang wachten. De centrale verwarming in het ge meentehuis is in gebruik genomen. De verbouwing in het gemeentehuis nadert haar voltooiing. Er is nu een verwarmd wachtlokaal voor het publiek, dat met de gemeente-secretarie is verbonden. Het publiek behoeft nu niet meer in de gang te wachten. De inrichting van de secre tarie is ook verbeterd. Op ijs gevallen. BIJ het ijshockeyspel kwam onze plaatsgenoot H. van Veen te vallen op het ijs, waardoor hij een zware «hersenschudding kreeg. Toen mej. Ouds hoorn het ijs overstak, gleed zij uit. Zij brak een pols. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannigje, d. v. K. Oosterwijk en J. Evegroen; Adrianus Johannes, z. v. J, C. Bakker en A. Nobel; Petrus Johannes, z. v. J. Baars en C. W. de Wit. Ondertrouwd: Bartholomeus van Grie ken 37 j. en Margaretha Stam 33 j. Overleden: Elisabeth toijntje van Veenendaal 78 J. echtgen. van K- Schouten Stolwijk Belangrijke konijnenshow in Stolwijk Op 10 Februari treden In Stolwijk da winnaars der konijnenrassen, welke in dit afgelopen tentoonstellingsseizoen naar de hoogste eer gedongen hebben, aan om het kampioenschap van Zuid-Holland. De show, waarvan de organisatie is opgedra gen aan de vereniging „Nut en Sport" te Stolwijk en die onder auspiciën staat van de afdeling Zuid-Holland van de Ned. Konijnenfokkersbond, stelt zware eisen, elk dier moet minstens het predieaat „zeer goed" behaald hebben. Elk dier wordt door drie vooraanstaande Nederlandse keurmeesters afzonderlijk beoordeeld met een predieaat, maar tevens op punten. De dieren moeten minstens 15 punten beha len. wat 'n zware opgaaf is. om in aan merking te komen voor een kampioens titel. In elk ras en in elk geslacht wordt één kampioen aangewezen, waarna deze kam pioenen in de ring komen, waaruit de al gemene kampioen naar voren kemt. Er zijn 149 dieren voor dit hoogtepunt van het seizoen ingeschreven. Twee drie tallen van keurmeesters zullen de jury vormen, de heren F. C. Schaedtler te Rot terdam, J. Graumans te Soest, L. Ha maker te Haarlem, J. H. de Jong te Rot terdam. J. Schippers te Diepenveen tn J. Rol te Voorschoten. Ouden van' dagen hebben eigen vereniging Op initiatief van de vereniging ouder domszorgen „Ons Belang" te Gouda en van pen tot dit doel ingesteld plaatselijk comité, werd in de zaal van de heer Noo- men een vergadering belegd voor de ouden van dagen om ook in deze gemeen te tot oprichting van een vereniging te komen. De vergadering werd geopend door de heer L. Verdoom, voorzitter van het voorlopig comité, die het woord gaf aan de spreker de heer J. J. v. d. Spelt, voorzitter der federatie die a's onder werp gekozen had „Geeft de ouden van dagen een onbezorgde levensavond". Spre ker gaf een overzicht van de verzorging van ouden van dagen in het achter ons liggende tijdperk, om daarna stil te staan bij de noodwet ouderdomsvoorziening. Uit deze toespraak bleek dat de verzorging in de loop van de jaren steeds verbetera is. De spreker werd met veel belangstel ling gevolgd. Ten slotte werd besloten een vereniging op te richten. Als be stuursleden werden gekozen de heren L. Verdoorn, A. J. de Vreugt en A. de Bruin. „Paard van Troje". De afdeling Stol wijk van „Volksonderwijs" hield een pro- paganda-avond. De heer W. de Stigter. hoofd van de tweede Openbare Lagere school alhier, hield een propagandaspeech. Medewerking verleende de Goudse on derwijzerstoneelclub „De Goudsbloem", die opvoerde „Het paard van Troje". Het stuk werd keurig gespeeld. Ondanks het koude weer was er veel belangstelling. Plattelandsvrouwen hielden Canadese avond. De afdeling Stolwijk van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft een Canadese avond gehouden in de zaal van de heer Noomen. Op deze avond mochten ook de echtgenoten tegenwoordig zijn. Na een openingswoord door de pre sidente mevr. J. C. M. A. Kool-Kroon en het gezamenlijk zingen van het Bondslied, hield mevr. Lepelaars-Verzijden een in teressante causerie over de geschiedenis en verdere bijzonderheden van Canada. Vervolgens zong een koor het Canaidesi» volkslied. Achtereenvolgens werden nog voordrachten gehouden door mevr. Sleeu- wenhoek-Duijzer over de Eskimo's, door mevr. De Lelij-Dekker overliet leven der Indianen in de reservaten, door mevr. Scheer-van Vliet over de werkzaamheden van de Bond van Plattelandsvrouwen in Canada en tenslotte door mevr. Dogterom- Zijderlaan oyer de bereden politie. In de pauze werd aan de aapwezigen koffie met Canadees gebak gepresenteerd. Ter af wisseling werd een dames- en herencom petitie gehouden, welke de heren wonnen. Zevenhuizen Bedankt. Ds A. P. Heiner. Geref. pre dikant, alhier, heeft voor het beroep naar Heerjansdam bedankt. DERDAG 2 FEBRUARI 1950. EERSTE BLAD - PAGINA' 3 ARSCHAU, vroeger de stad van de spreekwoordelijke geest en vroRJk- Warschau, dat eens het „ParUs rat het Noorden" werd genoemd is op het ogenMik maar een triest verblijf, een waar niemand een woord durft te en aldus vluchtelingen, die uit het en' West-Duitsland lijn blnnengeko- "iirft er selfs elkaar niet recht Men durft r aan te kijken, wanneer i ten elkaar fiEltraat tegenkomt. Vele hangerig en bedekt met lompen rond. Zon- 2«r uitsondering is leder bevangen door ,j fluistert elkaar toe. dat het onder uitse bezetting toch heel anders was. tragisch die bezetting op zichzelf was. "arschause geest leefde! Zo werden de ten toen voornamelijk op straat ver- t door kleine jongetjes, kereltjes van jaar of tien, op blote voetjes, als wa- zo vlug; jongetjes, die niet verzuim- een geestigheid te debiteren als ze ven de kans toe zagen. Zo heetten de <te bladen toen ..Vaderland". „Onaf- elijkheid". „Vrijheid". „Beschaving" Welnu, niet zodra hadden de jongens gehele voorraad uitverkocht of ze dramatische gebaren makend, vlak er de ogen van Duitse officieren: en Vaderland meer! Geen Onafhan- jlcheid meerf Geen Beschaving meer! 'en nog maar Deutschland!" Want het „Deutschland" werd niet zo vlot ver hit -dertdfen is het karakter van de grap- zo die nog gemaakt worden, sterk ver- !erd' Eigenlijk is allé scherts verboden, toch et gebeurde in een restaurant, waar buitenlandse diplomaten zich nauwe- meer durven vertonen en waar voor dijk Russische officieren komen, urants en nachtgelegenheden krijgen -ld bezoek van de politie, die nauw- de papieren van de gasten naspeu- en zien ze iemand met een half flesje voor zich zitten, dan informeren ze iddellijk waar hij het geld voor een rgelijke luxe vandaan haalt. Een Pool zich in zo'n restaurant gewaagd en onthaalde zich op een bijzonder over- e maaltijd. Natuurlijk stelde de po le hem de vraag hoe hij aan de mid- voor deze uitspatting kwum. Zijn twoord luidde: - Hoe lk aan mijn geld kom? Vraag i daar aan die officieren van ons roem- 'k nationale leger; ik leer hun Pools Deze anecdote illustreert de hele tra- ek van het leven in het tegenwoordige >len. dat een getrouwe copie is van het ven in Rusland. Op Russische leest DIT HERINNERT aan hetgeen een Rus sisch vertegenwoordiger te Londen Jjhren geleden eens zeide. „Nooit zuilen K-e toestaan, dat een niet-Sowjetburger téeter eet dan een burger van de Sowjet- ftaat" Deze voorspelling is uitgekomen: pi alle landen, die de Sowjets hebben he llet. en dit zijn voornamelijk landbouw- jfanden, sterven de boeren van honger, Svenais de boeren in Rusland en zelfs die &i de Oekrainse graanschuur. De gelijk- ■chakeling is dus al aardig voltrokken ■chter het IJzeren Gordijn. Van buitenlandse pottenkijkers, vooral Hranneer ze de taal van het land kennen ■n zich dus met de bevolking kunnen on derhouden. moeten de Russen niets heb- Ben Internationale organisaties zijn der- ■alve niet gewild. Aan het eind van 1949 werden in Warschau dan ook de Y M.C.^. felaatschappij voor Jonge mannen), het -internationale Rode Kruis. Zionistische Srganisaties, de Amerikaanse hulporgani satie „Care", die 800.000 wezen en andere Oorlogsslachtoffers verzorgde, geliqui- jpeerd. 2 De benoeming van Rokossowsky tot Maarschalk van Polen en opper-bevelheb- ftber vaq het leger houdt ten nauwste ver- gfcand met de opzet, Polen zo spoedig mo- gelijk te russificeren, daar Polen de voor- noede van het Rode Leger moet vormen, ■in November kwam de nieuwe maarschalk In Warichau aan en reeds in December ;werd een wetsvoorstel ingediend betref fende de dienstplicht volgens precies de- i als In Rusland. Hierop volg- een hele reeks benoemingen ln lel- Idende functies in het Poolse leger, waar ■Russische hoofd-officieren de plaatsen |van Polen moeten innemen. Plotseling stijgen de levensmiddelen- Iprijzen. Oorzaak: Rusland legt voorraden laan. Tegelijkertijd schrijft Zalawsky in de l„Pravda", dat het Russisch op scholen e.d. In de plaats moet komen van het Frans len Engels. Alle eeuwen door. zo schrijft hij, heeft de ene taal de andere vervan gen. In de oudheid en het begin van de middeleeuwen overheerste het Latijn; in het feodale tijdperk was het Frans de taal van de heersende klasse; Engels werd de taal van de kapitalistische wereld; in de toekomst zullen we zien, dat Russisch de wereldtaal van het socialisme wordt".' Talen-oorlog TTIERBIJ blijft het niet. Hitier wierp de werken van Goethe, Schiller. Van Byron en Victor Hugo op de brandstapel. Dat was barbaars! De Sowjets zijn van mening, dat papier, zelfs als het bedrukt is, te kostbaar is om te worden verbrand. Ze hebben eenvoudig bevolen, dat geen boek, verschenen vóór 1945. mag worden verkocht. Op die manier is men tenslotte gedwongen uitsluitend Russisch tc lezen. Zo moesten o.a. de Franse Instituten in Polen worden gesloten. De hoogleraren, daaraan verbonden, zijn uit het land ver dreven. Alleen stond men toe. dat enkele Franse leraren in Polen zouden blijven. Men wilde immers de Poolse scholen in Frankrijk, die de leerlingen kunnen onder wijzen hoe een burgeroorlog té ontkete nen en hoe zijn eigen ouders bij de poli tie aan te brengen, laten bestaan en In ruil daarvoor moest men dus óok de aan wezigheid van althans enkele Franse leraren in Polen gedogen. De Franse regering heeft echter ontdekt, dat de Poolse „leraren", «die naar Parijs kwamen, niet anders dan communisten waren propagandisten, die een gevaar voor de binnenlandse rust vormden. Een twaalftal van die gevaarlijke lieden is dan ook uit het land verdreven. Toen heeft Warschau helemaal een eind gemaakt aan die dwaze wens van zekere Polen om Mo lière en Corneille in het oorspronkelijk te willen leren lezen. Dit alles maakt het leven in Warschau niet vrolijker. De mensen leven er. sedert de Russen hen zijn komen bevrijden van het Duitse juk. onder een voortdurende druk, welke zeker niet is verlicht, nu men zich meer en meer begint te realise ren. dat de oude Poolse hoofdstad moet dienen als een soort van schut, waar achter het Kremlin zijn plannen uitbroedt. Plannen, waarbij geheel Europa, eigenlijk de geheie wereld, is bètrokken. Drie djeven hadden ingebroken in een kerk te Cerignola. in Zuid-Italië. Zij wa ren juist voornemens hét kerkgebouw, waaraan een weeshuis grenst, dat onder toezicht staat van kloosterzusters, met rijke buit aan kostbare voorwerpen en de inhoud van de collectebus te verlaten, toen een van hen over een vuilnisvat struikelde en viel, Het geluid van de val achrlkte de kloos terzusters wakker. Onraad vermoedend, snelden zij, in hun nachtgewaad en onder aanvoering van de moeder-overste, toe. in allerijl medegenomen keukengereed schappen als „wapens" met zich voe- De dieven zagen de schare, aangevoerd door de een deegroller zwaaiende moeder overste. naderen. Zij aarzelden, lieten hun buit vallen en haastten zich het vege lijf te redden Uitbreiding olievelden in Drente Einde September van het vorige jaar heeft de N V Nederlandse Aardolie 'Mij een nieuwe concessieaanvrage inge diend. welke een groot deel van Noord- Overijsel en Zuid-Drente bestrijkt. De oude concessie-Schoonebeek (15000 ha) zou worden uitgebreid tot in totaal on geveer 93.000 ha, daar gebleken was, dat het aardolieveld zich in westelijke rich ting tot voorbij Meppel uitstrekt. 1 October af konden, gedurende drie maanden, bezwaarschriften ter pr vinciale griffie ingediend worden van daag is de termijn verlopen en naar wij van de provinciale griffie vernamen zijn geen bezwaarschriften ingediend. Welis waar heeft de Vereniging van Eenden kooihouders aanvankelijk schriftelijk haar bezwaren kenbaar gemaakt, doch na overleg met de N V. Aardolie Mij is overeenstemming bereikt. Verder hebben de Vereniging tot behoud van Natuur monumenten en de Natuurbeschermings- wacht Meppel nog eens nadrukkelijk een ontzien van het landschapsschoon bepleit. Binnen weinige dagen zal nu de inspec teur-generaal der mijnen, ir P. de Haart te Heerlen, advies uitbrengen aan Ge deputeerde Staten van Overijsel, waarna deze vóór 1 Maart a.s. rapport zullen in dienen bij de minister van Economische Zaken. Vllectulconeeval. Een tweemotorlg vlieg tuig van de Noorse luchtmacht is op een vliegveld bij Trondheim neergestort. De drie Inzittenden kwamen om het leven. IAERTIG JAAR GELEDEN gaf Rajendra *-* Prasad een veelbelovende carrière aan de Brits-Indische balie op om Gandhi te kunnen steunen bij zijn campagne van lijdelijk verzet ten behoeve van de onder drukte boeren in het district Champaran, in de provincie Behar. waar h\j was ge boren. Tot Gandhi's dood, twee jaar ge leden. is h\j een trouwe medewerker van de Mahatma gebleven Ondanks zijn slechte gezondheid stond hij steêds gereed Gandhi's theorieën en opdrachten tn prac- tijk te brengen. Gelijk alleru die nauw met Gandhl sa menwerkten. heeft hij meermalen met de gevangenis kehnls gemaakt. Dank zij zijn lange loopbaan ia hij hoog boven zijn coL lega's in genoemde provincie komen te staan en bovendien heeft hij in wijle kring, zowel onder ambtenaren als an deren. grote sympathie verworven- Het behoeft dus niet te verwonderen, dat hij Terwijl men in vele Europese landen L gewoon m«Ai< irpniiiiran Hbn mennen op straat, in schouwburgen, in restaurants enz., valt het in Zuid-Afrika op hoeveel meer mannen dan vrouwen toen er aantreft. Voornamelijk hebben wij nier het oog op kleurlingen In de hotels fjn het mannen, die alle handenarbeid verrichten; zelfs fungeren mannen ala kamermeisjes. Mannen doen allerlei bood- I fc"aPPen in de winkels en banken ten I behoeve van de Europeanen; mannen fyn- I geren als boodschappenloper en ricksjaw- jongen en mannen vegen de straat aan. t Mannelijke kleurlingen verrichten het iwerk. waarvoor geen scholing" nodig is len.;.. ze mógen ook geen andere arbeid ■i verrichten. p In de woning van Europeanen la het I gewoonlijk de „boy" (die zo genoemd I wordt, ook al is hij reeds lang tot de ;fren des onderscheids gekomen), die de I binnenbrengt en de vloer wrijft. I Dikwijls doet de boy ook dienst als kin- I dermeisje en soms zelfs ala meiaje voor «Hes. Een enkele keer maar ziet men F vrouwelijke dienstboden, meestal getrouw de vrouwen, die er lets bij moeten ver dienen. Dje'ze „Jongens" «brengen de nacht door L1?-, kwartieren voor Inboorlingen, ver blijven op het grondgebied van een hotel of Europees huis. ze moeten hier hoge prij- j zen betalen om een kamer of hut met, vele anderen ;e mogen delen. Soms ook zoeken I ze illegaal onderdak ln de buitenwijken i van de stad, vanwaar ze elke morgen baar het centrum trekken. Van huiselijk leven is voor deze jongens geen sprake. Aan de achterkant van de hotels ziet men •oms kleine groepen Bantoe-vrouwen, voor een kort bezoek aan de stad uit haar reservaat" gekomen. Men kan haar ken nen aan haar rood-achtige kegelvormige hoofdtooi. Ze wachten geduldig tot de nacht valt om dan stilletje» de inboor- linaen-vertrekken binnen te glippen ten einde enkele uren ln gezelschap van haar ech'eenoot te kunnen doorbrengen. Een enkele vriendelijke familie staat het Vaak wordern I voor werk in/He nemingen, ver i „meisje" wel eens toe haar echtgenoot, indie.i het terrein van zijn werkzaamheden niet al te ver afgelegen is. in haar hut in de tuin te herbergen cn zo'n echtpaar kan dan enigszins een huiselijk leven, zelfs met een paar kinderen leiden. Maar geen kind boven de vijf kan wettig in zo'n huis wonen: is de vrouw verplicht te werken, dan moeten de oudere kinderen aan de zorg van een grootmoeder in de kraal of een inboorlingenhuis buiten de stad worden toevertrouwd. Die inboorlingenhui8jea zijn klein en een eind van het centrum der stad ver wijderd. De mannen moeten vaak, na ingespannen arbeidt negen kilometer lopen, fietsen, per bus gaan of liften op een vrachtauto. Toch daar vinden ze een „thuis" hier mannen geworven €e mijnen of grote onder- ningen. tfer weg. Men belooft hun gouden bergen, kost en inwoning (stam bij stam in slaapzalen opeengepakt) en alle vreugden van sport en het verblijf io de grote stad. Maanden eri maanden lang blijven ze weg; vaak komen ze nooit terug en zij die terugkeren zijn bedprven door de grote-stadsgenietingen; de ge woonten van hun stam hebben ze reeds lanfe prijs gegeven en niet zelden hebben ze besmettelijke ziekten opgelopen. Ondertussen hebben de vrouwen in het onderhoud van zichzelf en haar kinderen moeten voorzien, soms met zware veld arbeid. Sommigen hebben troost gezocht voor de afwezigheid van de man. maar menigmaal ziet men ook vrouwen, ge tooid met een paarlen halsketting, ten teken, dat ze trouw zijn aan een afwezige echtgenoot. Het la wel merkwaardig, dat ln een land. bewoond door afstammelingen van Nederlanders en Engelsen, twee volken, die zozeer op huiselijkheid zijn gesteld, het gezinsleven van de Bantoes zo weinig wordt geëerbiedigd. En toch zijn de Bantoe's degenen „op wier gebogen rug gen de Zuid-Afrikaanse maatschappij is gebouwd", zoals een gesegde luidt. als eerste president van de republiek In dia ia gekozen Dr Rajendra Prasad geniet niet alleen een reputatie wegens zijn ernst en on kreukbaarheid. maar ook staat hij bekend als een uitstekend organisator, hetgeen vooral aan de dag trad ln 1934, toen India werd geteisterd door een van de ergste aardbevingen, welke ooit zijn geregis treerd. Aan het hoofd van een hulporga nisatie werkte hij toen het grootste deel van het jaar om de nood te lenigen. De Congrespartij erkende zijn verdienste door hem tot driemaal toe te benoemen tot president van de vergadering. Meer dan twintig jaar lang heeft hij deel uit gemaakt van het dagelijks bestuur dier partij. In 1937 had hij minister-president van Behar kunnen worden, maar hij gat er de voorkeur aan adviseur te blijven van het provinciale ministerie. Van 1946 tot 1947 was hij minister van Voedselvoor ziening en Landbouw in het kabinet van Pandit Nehroe en dit is dan ook de enige maal, dat hij een ministerpost heeft bezet. jyjET ZIJN persoonlijke wensen heeft ning gehouden en dat hij thans de functie an president der Republiek India heeft Rajendra Prasad nimmer reke- hij tl- publii aanvaard, vloeit voort uit zijn wens de beginselen, welke Gandhi steeds heeft verkondigd, in practijk te brengen. Nog slechts een paar weken geleden sprak hij in een vergadering van pacifisten in Se- wagram, in het huis, waar Gandhi vele jajen heeft gewoond, over de mogelijk heid de grote vraagstukken, welke zich in de wereld voordoen, op te lossen zon der aewe!d te gebruiken en wees hij op de •tekenla van een dergelijke vrede lievende gedragslijn. Hij erkende, dat er iets tegenstrijdige was ln een man als hij is, die ln relatie staat tot een regering, die er een ver- dedlgingsmacht op na houdt en die toch het beginsel van „geen geweld" voorstaat. Hij legde er de nadruk op. dat India in zijn kern niets voor geweld voelt, want de geloofsbelijdenis van de Mahatma was volkomen in overeenstemming met de oude Indische tradities. Met spanning ziet men toe hoe hij als president van de Republiek India zijn denkbeelden ln overeenstemming zal bren gen met de practijk van de staatsleiding. Zal hij zijn invloed gebruiken om de be- verdediging en politie te ilnderen? Gezien de moeilijkheden. groting voor ve; welke zich voordoeri. en gezien vooral de communistisch® bedreiging met twist en tweedracht in sommige delen van India, is l\et heel goed mogelijk, dat hij de theorie zal moeten offeren aan de prac- tiache belangen van het land. Rajendra Prasad is nooit bulten zijn land geweest en op het punt van het maat schappelijk bestel is hij een conservatieve, zij het? verdraagzame Hindoe. Zo is hij. op grond van historische gebeurtenissen, nooit voor de verdeling van India ge weest, maar toen Brits-Indië in de zomer van 1947 zijn vrijheid kreeg, verzette hij zich niet tegen de verdeling, daar hij van mening was. dafdn de gegeven omstan digheden de verjlling een onvermijdelijk kwaad was. Een bestuur, dat aan het hoofd had g#6taan van een onverdeeld India, zeide hij dezer dagen nog in een kring van vrienden, zou geremd zijn ge worden door de fundamentele verschillen tussen Moelima en andersdenkenden. In zijn persoonlijke leven is Rajendra Prasad eenvoudig, op het kantje van streng en sober af. Zijn dag begint onge hoord vroeg, n.l. om vier uur des ochtends. |n de vroege ochtenduren doet hij het grootste deel van zijn schrijfwerk en leest hij ook veel. Om zeven uur gebruikt hij zijn ontbijt van melk. vruchten en noten, waarna hij verschillende mensen in audiëntie ontvangt, vergaderingen van commissies lpidt en verder allerlei andere werkzaamheden verricht tot lunchtijd. Zijn twaalfuurtje bestaat uit rijst, groente en meelspijs Na een korte rust volgen weer bespre kingen en vergaderingen tot het middag- maai, dat ongeveer gelijk is aan de lunch, alleen nog eenvoudiger. Evenals Gandhi is hij atreng vegetariër en ook heeft hij nimmer tabak of alcohol aangeraakt. Men begrijpt, dat India ln gespannen verwachting zijn bestuur tegemoet ziet. Dr Rajendra Prasad is nu 65 Jaar, hij gaat nog steeds gebukt onder een wankele ge zondheid, maar heeft desniettemin een grote verantwoordelijkheid aanvaard in de hoop, dat hij tot op zekere hoogte de nieuwe regering van India kan helpen om de denkbeelden, welke Mahatma Gandhi heeft geleerd, in practijk te bren gén. Hoofdzetel van Caltex naar Londen Naar het „Wall Street Journal meldt, hebben Amerikaanse oliemaatschappijen het voornemen naar Engeland te verhuizen om haar wereldmarkten te behouden. De Caltex groep, die de belangen in het buitenland behartigt voor de Texas Com pany en de Standard Oil of Californië heeft voorgesteld aan het bestuur van Londen om haar hoofdzetel te verplaatsen van New York naar Engeland. De Caltex is ernstig getroffen door de „toenemende Britse discriminatie tegen Amerikaanse oliemaatschappijen in het sterlinggebied" zo wordt gezegd. Indien zij toestemming krijgt haar hoofdzetel te verplaatsen, zal de maatschappij werken als een Britsq firma en zowel betaling in sterling als in dollars accepteren tegen een nog nader vast te stellen koers. De „New York Times" verneemt uit Washington, dat president Truman en de Amerikaanse Senaat hun aandacht zullen wijden aan de inhoud van een brief, welke naar beweerd wordt, afkomstig, is van de Britse minister van Koloniën. Creech Jones en gericht is aan de Oost- afrikaanse regering te Nairobi. Deze brief zou het bestaan bewijzen van Britse plan nen om Amerikaanse olie uit het gehe'.e gemenebest en het sterlinggebied te weren. De Belgische bezwaren tegen de ver deling over de havens van Rotterdam en Antwerpen van de Marshall-graanver- scheplngen naar Duitsland, bezwaren die van Nederlandse zijde reeds zijn weer legd. hebben het Belgische blad „De Nieuwe Gids" er niet Van weerhouden nogmaals er op te wijzen, dat de Nederlan ders. na eenzijdig overleg en zonder ver wittiging van hun Belgische partner, daar ln wijziging hebben gebracht. Zij hebben, zegt het blad. van de Amerikanen gedaan gekregen, dat thans vier schepen Rotter dam en slechts twee Antwerpen aandoen, terwijl vroeger de verdeling drie scheden voor elke haven was. Van Nederlandse zijde wordt opgemerkt dat deze voorstelling van zaken geheel verkeerd is. Een overeenkomst inzake de verdeling van de vervoeren over de Beneluxhavens zou than9 alleen kunnen bestaan, als Duits land dgarin betrokken zou zijn. Het Is de Duitse importeur, die uitmaakt welke weg het Marshallgraan zal nemen. Voor 80 pet gaat het over Duitse, slechts voor 20 pet over de Beneluxhavens Hoe de Duitsers déze geringe hoeveelheid wen sen le verdelen is hun zaak Een overeen komst ter zake hebben zij niet aangegaan politieagent-inbreker. Te Goes Is gear resteerd de politie-agent L. v. d. P.. die be kend heelt te hebben ingebroken tn kantoren en scholen. in het Noorden nog glad. Vanmorgen waren de wegen ln de Noordelijke provincies nog zeer glad. Op de schaats ging men over de straten en wegen naar school en naar het werk. In de zuivelfabrieken ontstond stagnatie, omdat tal van melkrijders ge dwongen door de gladheid, verstek lieten gaan. Dezer dagen, was het 50 jdar geleden, dal te Scheveninaen een aanvang gemaakt werd met dè bouw van het wandelhoofd Koningin Wilhelmina, gewoonlijk kortweg de „Pier" genaamd. In Mei 1901 kwavdit bouwwerk gereed De pier stak 200 meter it» zee vooruit en droeg aan het eihde een ruime concertzaal. Tijdens de oorlog, itt 1945, werd een en ander een'prooi der vlammen. (Van een bijzondere medewerker). 'QJA Toen boerderij wilde begeven. Dit is niet zo verwonderlijk als men weet. dat die weg door de*open prairie met een dikke laag sneeuw was bedekt en dat de temperatuur 40 graden onder nul was. Hij zwierf ongeveer tien uur cond roof hij een leegstaand huis bereikte, waar hij de nacht doorbracht. Zijn beide voeten u-aren bevroren, maar de dokters hebben goede hoop, dat hij er weer spoedig bovenop zal zijn. En dit zal hij, zoals hij zei, dan te danken hebben aan zijn pelsjas en aan de fles rhum, di$ hij itt z(jn achterzak had. maar wat zegt de rechter in Saskatchewan KEN ZEVENTIGJARIGE BOER in Saskatchewan raakte kort geleden 's aitorids de weg kwijt, toen hij zich van de bnshalfe naar zyn drie mijl verder gelegen in HET IS DEZE FLES RHUM, die in de prairie-pers enige opschudding heelt verwekt Om dit te begrijpen, moet men enigszins op de hoogte zijn van de drankwet in Canada, die vooi provincie anders is. Men kan meeste provincies maar niet zo een drankwinkel binnenstappen om een fles met een pittig vocht als rhum te kopen. In de eerste plaats moet men daarvoqr een vergunning hebben en ii) de tweedo plaats moet men voor die vergunning contanten neertellen En dan moet men met de fles regelrecht naar huis gaan en ervoor zorgen, dat men haar ongeopend Over de drempel van zijn woning brengt. Al» onze boer dus een vergunning had om drank in een gouvernementswnkel te kopen, had hij het recht om langs de kortste weg met zijn fles naar huis te wandelen Maar hij had niet net recht een ommetje van tien uur te maken en zeker niet om de fles te openen in een openbare gelegenheid, wat de prairie toch zeki r is. Waarbij we het drinken u't de fles aan maar helemaal buiten be schouwing laten zelfs bij 40 graden Vorst! Wat de rechter in Saskatchewan hier- (Van een onzer verslaggevers). Het was een groot sleepconvooi dat Dinsdagmiddag om 5 uur bij de B.P.M. In Pernis aankwam. En de sleepbootkapiteins zullen wel eens dankbaar hebben gezucht, dat het werk er op 2at, nog wel ln de tijd die ervoor was bepaald. En dat ondanks de grote tegenspeler „Ijsgang". Een grote fractlonneer-kolom werd van Breda af door het ijs gezeuld. Binnen tweemaal 24 uur werd het transport beëindigd. Het gevaarte lag op de plaats van bestemming. Een bok van Van den Tak tilde de reus uit het water en legde hem op de wal. De kolom die ln Breda bij Backer en Rueb was vervaardigd, de grootste van Europa, moest en zou Dinsdag in Pernis Vr- zijn. Vrijdag begon de sleepboot Mabi X het Ijs in het kanaal van Breda naar Oos terhout open te breken. Tot Maandag bleef de sleepboo^gArmede bezig. Toen gingen de sleepbaa^Ellsa. Ebda en Ella met de kolom, dle*S)rijvend werd vervoerd, op stap. Daar het kanaal ondiep is en de ko lom aan de achterzijde 2.80 meter diepgang had. werd dit gedeelte door een bok van Koelman gelicht tijdens het slepen. In Oos terhout aangekomen viel de sleepboot Ella uit. De boot had een scheur in het vlak opgelopen. De sleep wachtte tot Dinsdagmorgen 1 uur en zette toen de tocht naar Geertrui- denberg voort. Daar werd het convooi opgewacht door de sleepboten Mabi XII en Berkel. de laatste van de Ned. Stoom- sleepdienst v.h. van P. Smit Jr. Deze zou den als ijsbrekers het convooi voorsto men. De reis ging goed tot bij Dordrecht, waar de sleep ln het ijs vastliep. Daar er Geen geheim wapendep6t. De directie der K P M. té Djakarta deelt mede, dat ln een goedang te Tandjong Prlok gevonden wapenen en munitie eigendom zijn va* de K.P M. Genoemde maatschappij houd fft ja ren een klein voorraadje aan ten behoeve van haar schepen. Volgens intéïnatlonaal gebruik voeren de zeeschepen aan boord enkele wepenem-vdle onder berusting staan van de gezagvoerder veel aan gelpgen was het gevaarte nog diezelfde dag in Pernis af te leveren, wer den de ijsbrekers Siberië en Zwitserland ter assistentie gezonden. Het convooi kwam uit het ijs en zette de tocht over de geheel met ijs bedekte rivier voort, nu zonder stagnatie. Om 5 uur werd Pernis bfgeikt Si kon de bok van Van den Tak zijn werk doen. De fractionneer-kolom was er. Controle op briefpost in Tsjecho-Slowakije Te Praag wordt officieel meegedeeld, dat voortaan alle brieven, postkaarten en andere post. bestemd voor het buitenland, door de afzender zelf aan het postkantoor moeten worden afgegeven Het adres en de naam van de afzender moeten op de enveloppe vermeld woïden deze moet zich bij het afleveren van zijn post 'legiti meren. Brieven voor het buitenland,, die op de gewone manier in de bVievenbus worden gedeponeerd, zullen aan de af zender in Tsjecho-Slowakije worden teruggestuurd Bevelhebber Britse RUnleger. Luitenant- generaal Sir Charles F. Keightley, bevelheb ber van het Britse RIJnleger. zal op 7 en I Februari a.s. een bezoek brengen aan Ne derland, voor een ontmoeting met de chef van de generale staf. generaaD mr H. J. Kruis, en andere hooggeplaatste Nederland se officieren. van zal geggen. is nog niet bekend, doch het geval werpt een typisch licht op de Canadese drankwetgeving. Het is in Ca nada n.l. zo. dat de fabricage van sterke drank onder controle sta^t van de fede rale regering, doch de distributie ervan is een zaak va"n de provinciale over heden En de provincies hebben ver strek kende bevoegdheden in deze cn maken daar oök grif gebruik v«n. Zo zijn kort geleden in de provincie Ontario (de belangrijkste provincie met - steden als Ottawa en Toronto) in enkele plaatsen en met goedvinden van de ste delijke overheid enkele zgn. cocktailbars geopend, de cnig< plaatsen, waar men sterke drank kan kopen. Het is nog niet lang geleden, dat men in Ottawa in geen enkelé openbare gelegenheid een glas whiskey koh krijgen. Maar wandelde men enige honderden meters over de brug, 4 naar het tegenover gelegen Hull, dan Was men' in de provincie Quebec (het Frans sprekende deel van Canada) en daar ia weer een andere drankwet, met als ge volg dat iedere caféhouder daar gaarhé bereid is het door u verlangde vocht te tappen. Het is dan ook wel eens druk op een Eaterdagavopd op de brug tussen Ottawa en Huil Voelt men zich geroepen eens een avondje te gaan dansen, dan kan men daarvoor niet in Ottawa terecht, maar het is weer Huil. dat uitkomst brengt met. enige grote en druk bezochte danszalen, 's Zondags kan men in Montreal een ijshockey- of voetbalwedstrijd zien. maar sport op Zondag is tot dusverre In de meeste andere provincies niet toegestaan. Dat wil zeggen: „georganiseerde'7 sport, betalend publiek wordtf toegela- waarbij betalend publiek wordrtoe^ ten. Niemand zal u overigens verbieden op Zondagmiddag te gaan golfen of ten nissen, maar de grote uittocht naar de 742-43 Ja, dat was Plop. Maar hij was niet op de schaatsenZe keken verbaasd op. Plop kwam met 'n aardig vaartje over het Ijs gestoven op een vreemdsoortig ding Het leek wel een grote flee, maar er stond een zeil op. Dat was nou weer echt iets voor Plop, die altijd iets grappigs uitvond. Nu had hil weer een zeilslee gemaakt, waarmee hij lekker voor 't windje vooruit kwarn Dat gaat fijn. zie je welzei Rick. Noul Zo hard kunnen wij niet rij den op onze schaatsen 1 gaf Bunkic toe. —Hij Ifbmt hierheen, zei Rick. Weldra was de grote slee by hen. Plop stak z'n hand op. Hallo, jongensriep hij vrolijk. Hoe vind je mijn nieuwe zeilslee Prachtig, Ploplachten ze terug. Plop liet het zeil zakken. De slee ging langzamer en stond Stil. De jongens liepen naar Plop toe. Wat 'n fijn ding. Plopzei Rick. voetbalvelden, waj toch een belangrijk aspect van de Zondag in Nederland ls, zal men in het overgrote deel van Cana da vergeefs zoeken. Kamerbewoners en sport-op-Zondag Er gaan hier en daar thans stemmen op, die epn lans breken voor georganiseerde sport'op Zondag. Elke gemebnte kan dat voor zichzelf beslissen en zo is er in Toronto kort geleden gestemd over de vraag of de overheid sport op Zondag zal bevorderen, ja dan neen. Het merkwaardige van deze stemming was overigens, dat alleen zij stemrecht hadden, die de beschikking hadden over een huis. hetzij als luturder of als bezit ter. Kamerbewoners hadden in deze geert stem in het kapittel en het was juist deze categorie, die zich in ingezonden stukken in de bitsden het sterkst uitgesproken had voor de Zondagsport. Het resultaat van de stemming was, dat de prO-Zondag- sport-liefhebbers een kleine meerderheid hadden en eerlang heeft men dus k<m»k dat men ook in Toronto een Zondagmid dag als toeschouwer op het sportveld kart doorbrengen. Ook in Ottawa dringt men van som mige zijden thans aan op Zondag-sport, maar de vroede vaderen hebben er voor lopig nog geen oren naar. En een lezef van een dagblad verklaarde zich tegen "de Ottawase sport-Zondag, omdat men toch altijd naar Huil kon gaan, als men een wedstrijd wilde zien Velen verzetten zich tegen sport op Zondag, omdat volgens hen de volgende stap zal zijn het openen van bioscopen cn schouwburgen op deze dag. Want tot e zijn deze - provincies 'i ook de meeste restaurants Zondag hun deur op slot. Spreekt men ln Canada over restau rants. dan wekt dit onmiddellijk asso ciaties met coca-cöla voor 5 ct., hot dogs, hamburgers en juke boxes. Misschien klinken de Nederlandse lezer enkelé namen wat vreemd in de oren. maar in de Nederlandse cafetaria's heeft hij dezé heerlijkheden zeker gezien, zij het onder een andere naam. Een hot dog is niets anders dan een broodje met een warm worstje en een hamburger ls een broodje met weer wat anders. De juke box is eigenlijk een hoofdstuk apart. Het is een klein doosje, dat bij elk tafeltje in een restaurant staat en waaruit men voor 5 cent zijn favoriete gramo- foonplaat kan horen. Veelal is dit doosje aangesloten op een centrale luidspieker. die door de hele zaal galmt. Het wordt de mens wel gemakkelijk gemaakt hier. dat beseft men als men een „drive-in show" heeft bezocht, een opep- luehtbioscoopvoorstelling. waar men met zijn auto binnenrjjdt. Een gedienstige geest reikt de bezoekers door het por tierraampje een luidspreker aan en men kan met zijn gehele familie van de auto uit de film zien en horen. En wil de huisvrouw eens een keer van de wasdag af. dan brengt ze de hele was naar een wasautomaat, die in een kwartiertje het geval voor haar opknapt. Dit beeld van Canada wijkt misschien enigszins af van datgene wat men op folders en reclamebiljetten ziet. maar het ls avenzeer een aspect van het land ala de wijde prairies en de rijke landbouw gebieden net zijn. En het is te.n nauwste met het laven ginds verbonden. dusverre zijn deze gelegenheden in da 's Zondags gesloten en draaien op

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3