EXTRA NADRUK TAXI? FRANSE SCHAAKSTER ZIET MOSKOU door ruiten van luxe auto's De kwalijk riekende affaire der Franse generaals Omzet op groentenveiling enigszins gedaald Woerden aren moehten voetbal- prestaties raden m M het IJzeren Gordijn Optimisme achter LINDBERGHS NAAM WORDT WEER GENOEMD „Huis der Smarten" wordt Opvoedingsinrichting Artisteningang ADOLPHUS IJdele vreugd.... Oud-Gestapo-agent als impresario van stafchef Revers Politieke consequenties Onze kaas op de weegschaal Nu we Indië kwijt zijn Aanslag op onze vrijheid DE BUSLOZE VOETBAL SUPPORTER P.B.O. zonder vlagvertoon Gechoochel met de huurverhoging Een koningshuwelijk juridisch bezien Vliegende Hollander redivivus - Oogsten zijn niet ongunstig geweest AT C~) AAR. ANNEER. Prijsvraag stuitte No» 73 woningen in Korte Akkeren op Loterijwet Feestelijke vergadering van Ncd. Uhr. Vrouwen Van de banken naar de planken Voetbalwedstrijd op een mcchaniseh bord Bijeenkomst scheidsrechters EMTAX. Tel. 2500 Prompt en Pijnloos LAXEER-AKKERTJES iPÏSSr/ &paiaws TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950. Kou, kaviaar en wodka AAN het onlangs te Moskou gehouden internationaal schaaktournooi heeft ook de Frangaise mevr. Chaudè de Sjlans deelgenomen Na wat onze Nederlandse schaak-Fenny heeft verteld, laten wij haar nu aan het woord over Moskou. Een maand lang heeft zij vertoefd in hetgeen menigeen zou beschouwen als het ..hol van de leeuw", maar de Franse schaakster. die er allesbehalve communistische denk beelden op na houdt, is verrukt over de gastvrijheid, welke zij in Rusland heeft genoten, al werd er natuurlijk wel op »elet dat zij niet meer te zien kreeg dan men haar wilde laten zien. In ..Le Monde" doet zij een omstandig verhaal van haar bevindingen. Het ver blijf in Rusland is haar ..lijn" niet ten goede gekomen in die zin. dat zij enkele kilo's is aangekomen, hetgeen slechts ten dele te danken is aan de uitstekende keu ken en de grote hoeveelheden kaviaar, welke ze te genieten kreeg. Hoe goed de Russische keuken is. mevrouw De Silans vindt, dat de Franse altijd nog beter is. De schade, welke haar lijn heeft geleden, moet zij dan ook. in de allereerste plaats toeschrijven aan het feit. dat schaken geen spel is. waarbij men enige lichaamsbewe ging krijgt, terwijl er altijd prachtige wa gens klaar stonden om haar van het ene gebouw naar het andere te voeren. Een maandlang heeft zij geen drie passen ge lopen! Trouwens, als de thermometer 39 graden vorst aanwijst, voelt men niet de minste neiging de neus buiten de deur te steken. Deze koude verhindert evenwel niet. dat er voortdurend een rij mensen staat, soms wel 500 meter lang. om een bezoek te brengen aan het mausoleum van Lenin. Merkwaardigheden Moskou is. volgens deze Franse. oracmige een mooie stad. zindelijk, met pracHTige ge bouwen waartegen de oude monumenten ten volle tot hun recht komen. Moskou telt een ongehoord aantal kerken, wel duizend en hele mensenmenigten wonen er de dienst bij. die duurt van des ochtends acht uur tot des middags twaalf. Een der gelijke godsdienstzin is des te opmerke lijker. daar er geen stoelen staan in de kerken, zodat de getrouwen de dienst vol gen. staande of op de knieën liggend. Een merkwaardigheid biedt de métro, de ondergrondse spoorweg met stations, die ware paleizen zijn en menigmaal ju weeltjes van architectuur. De MoscoViten zijn heel trots op hun ondergrondse, waar van nog niet alle lijnen zijn voltooid, maar er zijn uitstekende trolleybus- en „tramdiensten en men ziet er meer auto's dan onze Frangaise had verwacht. De taxi's zijn goed ingericht, zelfs verwarmd en de chauffeurs zijn vriendelijk, iets wat de Parisienne in het bijzonder opviel, het geen iemand, die de Parijse chauffeurs kent. niet zo verwonderlijk vindt. En de overige inwoners? Wel. ze zien er allesbehalve ongelukkig uit. Ze zijn goed doorvoed en ook dit wekt geen verwonde ring. wanneer men weet, dat in de le- vensmftdelenzaken alles te krijgen is. Mevrouw De Silans heeft geen j enkele winkel gezien, welke speciaal bestemd was voor buitenlandse klanten. Alleen de textiel levert nog moeilijkheden op. het geen niet belette, dat de mensen behoorlijk in de kleren zaten en dat vooral de kin deren keurig waren uitgedost. De dames zijn ..netjes" gekleed, maar men zag met één oogopslag dat er in Moskou geen Modekoning is. welke de vergelijking met Dior kan doorstaan. Noch de stoffen, noch de coupe waren eerste klas en de mode Is zeker drie jaar ten achter bij Parijs. Desniettemin ziet men ook nylons dragen, van goede kwaliteit. Moskou heeft uitste kende kappers en de dames hebben zorg- vuldig gelakte nageltjes. Hieruit ziet men. dat ook in het Rode Rusland het eeuwig vrouwelijke zich doet gelden. Wat de Franse bezoekster het meest trof was het optimisme van de Russen. De om- standigheden. waaronder ze leven, zijn de laatste twee jaar sterk verbeterd en de I Russen zijn overtuigd, dat het leven ge leidelijk aan nog gemakkelijker zal wor- j den. Dit optimisme is een van de rede nen waarom ze het bestaan van het IJze ren Gordijn gerechtvaardigd vinden. Ze I zijn innig overtuigd, dat binnen enkele jaren alles in Rusland beter zal zijn dan overal elders. Waarom zou men dan nu vergelijkingen maken, die in het huidige stadium niet alle ten gunste van de com- mumsten kunnen uitavllen? De Franse schaakspeelster was werkelijk verbaasd te I zien hoe de organisatoren van het tour- nool zich telkens ongerust maakten of alles wel voldoende in orde was. terwijl de organisatie werkelijk mets te wensen I liet. Had men het elders niet nog beter gedaan? wilden de Russen telkens en tel kens weer weten. Hotels en hoofsheid A.D. 1900 Op het gebied van de Kunst valt er reeds heel wat te genieten: schouwburg voorstellingen staan op hoog peil en som mige kunstuitingen zijn inderdaad opmer kelijk, met - name sommige balletten en concerten. Het merkwaardigste wat schrijfster bijwoonde was een uitvoering van het leger, waar zangkoren zich lieten horen en dansers hifn kunnen toonden. De koren waren bewonderenswaard en de dansers toonden een verbijsterende dyna miek en lichtheid Mevrouw De Silans kon de woorden, die werden gezongen, niet begrijpen en zij weet niet of ze ouderwets of modern waren, maar zij is overtuigd, dat het over weldigend rhythme. waaruit een zeker heimwee spreekt, evenals vroeger uitdruk king geeft aan de angst, welke de mens gevoelt in de oneindig wijde steppen, een angsfc waarvan hij zich bevrijdt in de ra zernij van een mazurka. Wat het mondaine leven betreft, dit schijnt vrijwel niet te bestaan. Mogelijk dat de Russen landgenoten bij zich thuis ontvangen, maar zeker geen vreemdelin gen. Er zijn ook geen nachtgelegenheden, al wordt er wel in de hotels gedanst. Ter ére van de deelnemers aan het schaak tournooi werd een receptie met bal geor ganiseerd in een der hotels, waar men ge noot van foxtrott. tango's en walsen De danseurs, die voor het merendeel tot de schaakwereld behoorden, waren uitstekend en ze verzuimden nimmer als de dans uit was. hun dame de hand te kussen en haar plechtstatig naar haar plaats terug te ge leiden. Ze schenen ..een. zekere waarde ring" te koesteren voor wodka en deze ook goed te kunnen verdragen, overeen komstig de oudste Russische tradities. Neemt u hun dit maar niet kwalijk, zegt de Frangaise. alvorens de koude van 39 graden onder nul bij het uitgaan van het bal te hebben gevoeld. Dergelijke recepties worden georgani seerd in hotels, die er uitzien of ze date ren uit het jaar 1900 en .sindsdien geen verandering hebben ondergaan Pilaren, waarin het beeld van een vrouw is gesne den. gecapitonneerde canapé s en fluwelen baldakijns. Ziedaar het kader, waarin het mondaine leven in Moskou, voor zover dit bestaat, zich afspeelt. Bijeenkomsten als hiervoren beschreven, plegen te duren tot in de vroege ochtend. Trouwens, de dagindeling is sterk ver schillend van die in Frankrijk: de lunch wordt om twee of drie uur des namiddags gebruikt en het diner nooit voor tien uur des avonds. De Frangaise had de eerste nachten moeite in te slapen: voortdurend hoorde ze de sneeuwruimers met hun schoppen over de straat schrappen, want het sneeuwruimen geschiedt des nachts. De stad is dan fel verlicht en daar er geen luiken voor de ramen waren, drong het schijnsel naar binnen, hetgeen haar eveneens uit de slaap hield.» Als moeder werkt Iets wat voor Fransen zeer eigenaardig was. dat was het ontbreken van restau rants en café's Daarvoor in de plaats heeft men allerlei clubs van fabrieksar beiders. van sportverenigingen, enz. Een grappige bijzonderheid: de Nederlandse schaakstér. die dol is op zwemmen, onder vond. dat het in het damesbassin streng verboden is een badpak te dragen; het kostte zelfs moeite vergunning te krijgen haar badmuts op te houden. Merkwaardig vond zij ook het Huis der Pioniers, waar elke dag. na schooltijd, dui zenden kinderen een veilige toevlucht vinden. Ze kunnen er spelletjes doen. sport beoefenen, dansen, schilderen, musi ceren. toneelspelen enz. enz. Kinderen, die niet naar deze centra kunnen komen, ont vangen thuis boeken, waaruit de kleintjes spelletjes kunnen leren en de groteren verschillende soorten handenarbeid. Op deze manier wordt het de ouders ge makkelijk gemaakt, hetgeen wel noodza kelijk is. daar immers de meeste getrouw de vrouwen in Rusland beroepsarbeid ver richten. De Franse schaakspeelster heeft er zich wel voor gewacht met de Russen over po litiek te spreken. Zij besluit echter met de opmerking dat men ter gelegenheid van een schaaktournooi kan leren, dat verschillen van mening vanzelf worden opgelost als men elkaar kameraadschappe lijk ontmoet. (Van onze Amerikaanse correspondent) Er WAS EEN TIJD. dat Lindbergh de populairste naam in Amerika was. Dat was. toen Charles (Lucky) Lindbergh, een jong en onbekend piloot, in de „Spirit of St Louis" stapte en er niet uitkwam vóór hij de oceaan was overgestoken en op het vliegveld van Parijs was geland. Dit ge béurde in Mei 1927. Vervolgens deed hij van zich spreken door zijn triomfale intocht in New York, zijn huwelijk met Anne Morrow en de ge boorte van Charles August Lindbergh Jr. Daarna kwamen de zwarte jaren. Char les Jr werd op 22 Juni 1930 geboren, en kele maanden nadat zijn vader een nieuw record had gevestigd op een vlucht van de Amerikaanse Westkust naar de Oostkust- Nog geen twee jaar na de geboorte van de baby kwam het ontstellende nieuws, dat het kind geroofd was uit de kinder kamer van het huis in HopeWell. New Jersey, dicht bij New York. Maandenlang ging het echtpaar Lindbergh en met hen de gehele wereld, door een periode van ondraaglijke spanning, totdat eindelijk het lijkje gevonden werd. Op 20 September 1934 werd Bruno Richard Hauptmann gearresteerd als ver dacht van deze kinderroof. Op 2 Januari 1935 begon de rechtzaak tegen hem en op 3 April' 1936 stierf hij op de electrische stoel. Intussen hadden de Lindbergh's hun residentie in Hopewell, waaraan voor hen niets dan smartelijke herinneringen ver- bonden waren, verlaten. Meer en meer trokken ze zich terug uit het openbare leven. Toen. tegen het uitbreken van de oorlog, verschen Lindberghs naam weer in de pers. Zijn grote technische bewonde ring voor de ontwikkeling van de Duitse militaire luchtvaart uitte hij op minder tactische wijze en in minder dan geen tijd zat hij in een hoogst onpopulair hoekje, ook bij president Roosevelt. Jarenlang hoorde men niets meer van Lindbergh, totdat op het eind van de oorlog bekend werd. dat Lindbergh hoogst belangrijk werk voor de Amerikaanse Luchtmacht had verricht in de strijd tegen Japan. Intussen waren zowel van de hand van zijn vrouw als van hemzelf enkele boeken verschenen, zodat de naam van de Lind bergh's. die nu 5 kinderen hebben en in Connecticut (een uurtje sporen van New York) wonen, althans in kringen van het boekenlezend publiek nog wel was blijven leven. Slechts weinigen hadden er echter enig idee van wat Lindbergh deed. In de laatste tijd is er een beweging gaande om hem geheel te rehabiliteren van zijn minder gelukkige uitlatingen over de kwaliteiten van de Duitse luchtmacht en de kansen van de geallieerden. Dezer dagen is nu uit New Jersey het bericht gekomen, dat de staat New Jersey, die in 1935 door Lindbergh begiftigd was met zijn huis in Hopewell, van de voormalige re sidentie der Lindbergh's en het bijbehorend grondbézit een instituut gaat maken voor geesteszwakke kinderen, die dreigen het verkeerde pad op te gaan. De slaat New Jersey hoopt door deze kinderen aan bij zondere zorg toe te vertrouwen, te voor komen. dat zij verkeerde paden zuliqn be treden. Het huis, dat eens vermaardheid genoot als toneél van een gruwelijke misdaad, wordt thans in dienst gesteld van de op voeding van misdeelde kinderen. Nederlandse lichter gezonken in haven van Antwerpen In de Antwerpse haven is het Grieks stoomsch.p Agios Spiridon in aanvaring gekomen met de Nederlandse lichter Suc ces uit Ilansweert De lichter i6 gezonken, maar de schipper, zijn vrouw en zijn zoon konden gered worden. (Van onze Parijse correspondent) ÜET begint er steeds meer op te lijken. dat de affaire der Franse generaals, waarbij oorspronkelijk voornamelijk de vroegere stafchef Revers en zijn protege generaal Mast betrokken schenen te zijn in werkelijkheid zo wijd in regerings kringen is vertakt, dat dit schandaal in de volgende maanden de hele Franse binnenlandse politiek zal gaan beheersen Men herinnert zich. dat premier Bidault. nadat de pers zich uitvoerig met de zaak had ingelaten, tijdens een dramatische zitting in de Kamer het voorstel deed een parlementaire enquête-commissie in te stellen, waarin alle partijen, met inbegrip van Gaullisten en communisten, zouden zijn vertegenwoordigd en die klaarheid moest scheppen in het warnet van mys teries en geruchten dat deze onverkwik kelijke affaire omgaf. Die commissie functionneert nu al sedert enkele weken, maar het einde van het onderzoek is nog niet in zicht. Het was oorspronkelijk de bedoeling slechts de conclusies aan het slot openbaar te maken en de zittingen zelf achter gesloten deuren te houden Toen echter het communistische commis- sie-lid, dat tevens redacteur is van Humanité, zijn lezers elke morgen op een serie onthullingen tracteerde. besloot men In het vervolg de stenografische versla- Men schrijft aan het Nieuws van d e D a g. dat de sterke stijging der kaas- prijzen tot het verleden behoort. Op de beurs te Leeuwarden noteerde de 40 Edammer vorige week minder dan één gulden per 1k.g. en dat in de tijd van de laagste melkaanvoer! Oorzaak: de zuivelindustrie heeft te weinig reclame voor de Nederlandse kaas gemaakt sinds de opheffing van de distributie, met het gevolg, dat men thans nog maar om streeks de helft van het vroegere kaas rantsoen consumeert. In Engeland is door de slechte distri butie via het Ministry of Food de Neder landse kaas impopulair geworden en in BÏlgië en Duitsland is het verbruik thans ook niet. zoèls wij het gewend waren. Nu de handel weer vrij komt. is reclame dan ook een gebiedende eis. Boter is een marktartikel: meer of minder verbruik is een kwestie van prijs, maar kaas is een merkartikel en als de winkelier geen vraag naar dat artikel heeft, koopt hij het niet. al is de prijs- laag. De grondstof melk is bij ons beter dan waar ook in de ons omringende landen, onze kaascontróle en onze exportcontróle zijn beter dan waar ook. maar het buiten land moet het weten. Nog is ..Hollandse kaas een begrip, doch de concurrentie (Denemarken) zit niet stil. Wij hebben voor onze enorme productie een regel matige afzet nodig. Behalve dat sterke prijsschommelingen dienen te worden vermeden, is regelmatige propaganda een eerste vereiste. Elke honderdduizend gulden daaraan besteed, komt meervoudig terug. In het jaarverslag van De Twentsche Bank is de opmerking gemaakt, dat wij de gevolgen van de devaluatie niet reali seren, memoreert de Telegraaf. Ons geld is met circa 30 in waarde gedaald en, willen wij ons niet op een hellend vlak begeven, dan hadden de staatsuit gaven eveneens moeten worden terugge bracht. al was het alleen maar om een voorbeeld te geven. Doch daarvan is geen spoor. Eerder van het omgekeerde; de staatsuitgaven bewegen zich nog in stijgende lijn. Op de duur moet dat spaak lopen. De devaluatie moet men als teken niet misverstaan. Zij is er een bewijs van, dat versobering noodzakelijk is. temeer waar de grote baten uit Indië ophouden te vloeien. De Nederlandse volkshuis houding is niet sterk geworden door de rente van de Indische fondsen alleen, maar vooral door de tantièmes. Er voor te strijden. Indië kwijt te raken, is één zaak maar als men dat doet. moet men ook bereid zijn de offers te brengen voor een politiek, die als zeer ethisch is voor gesteld. Het wetsontwerp ex-art. 196 der Grond wet, ingediend bij Kon. Boodschap van 31 Januari 1950. introduceert het con centratiekamp in Nederlandse versie, maar nochtans onaanvaardbaar, consta teert de Maasbode. Wat is er aan de hand? De Binnenlandse Veiligheidsdienst wordt naar het ministerie van Binnen landse Zaken overgebracht. Men wacht het rapport der commissie-Langemeijer, dat gereed ligt, niet af. maar doet een- forse greep, die een staatsgreep en laat het nu een theoretische veronderstelling zijn een grondwettelijk etiket kan ge ven. Het ministerie van Binnenlandse Zaken, tot nu toe zonder onderdanen en niemand aan wie het bevelen kon geven, treedt hier op met Polizei-Prësidenten. In ..De Gemeentestem" van 10 Septem ber 1949 heeft prof. C. W. de Vries ook reeds de hoop uitgesproken, dat de minis ter van Binnenlandse Zaken die macht niet krijgt, want dan zouden onze Com missarissen der Koningin Polizei-Prësi denten worden, dus actieve administratie op pcflitiegebied gaan voeren, onder zijn leiding. Consequenties Enige gevolgen? Tijdens de toestand van verhoogde waakzaamheid staan de commissaris der provincie, de burge meester. de landdrost, de algemeen in specteur van Rijkspolitie onder de be velen van de minister van Binnenlandse Zaken. Goedkeuring van de minister van Justitie, overeenstemming met déze is nergens voorgeschreven, wel overleg! De minister van Binnenlandse Zaken kan openbare, dan wel niet-openbare filmvertoningen met meer dan 25 per sonen verbieden. De Polizei-Prasident. lees de Commissaris der Koningin, lees de Burgemeester, lees de Minister van Bin nenlandse Zaken, is bevoegd het verblijf in de open lucht te beperken, aan per sonen te bevelen een bepaald gebied te verlaten of zich naar een bepaald gebied te begeven. In de burgerlijke uitzonde ringstoestand is de minister van Binnen landse Zaken daarenboven o.m. bevoegd de drukpersvrijheid te beperken, het briefgeheim te schenden, vergaderingen te verbieden ook niet-openbare en iedere persoon te interneren ten aanzien van wie ernstig vermoeden bestaat, dat hij de openbare orde. rust of veiligheid in gevaar zal brengen. Indien zo'n persoon achter het prikkel draad zit, kan tegen zijn internering een bezwaarschrift worden ingediend bij de minister van Binnenlandse Zaken. Deze gaat dan een commissie horen. En is de minister van Binnenlandse Zaken het niet eens met een advies tot vrijlatiiig dan raadpleegt hij de minister-president, die echter geen stem fn het kapittel heeft. Van minister tot cipier In het gehele ontwerp komt de minister van Justitie slechts bij één punt met eigen zeggenschap voor de dag. Hij krijgt de vuile was op te knappen; ..Onze minister van Justitie is belast met het beheer van de inrichtingen, alwaar de internering ge schiedt. alsmede met de zorg voor de ge- interneerden". Voor cipier wordt de mi nister van Justitie, de bewaker van de rechtsstaat bij uitstek, nog net goed ge noeg geacht. De Handels en Transport courant neemt het op voor de voetbal supporters, die ingevolge de jongste be palingen van de overheid, op Zondag niet meer over een eigen bus kunnen beschik ken. Het is zeer de vraag zegt het blad of de overheid hiermede niet een terrein betreedt, dat eigenlijk niet het hare is. Men stelt zich kennelijk op het standpunt, dat niet kan worden gesproken van een specifieke behoefte aan reizen per toer- wagen door supporters van voetbalvereni gingen. In tweeërlei opzicht lijkt ons dit standpunt aanvechtbaar. In de eerste en voornaamste plaats, omdat de overheid hier naar onze mening een beoordelings taak tot zich trekt, die in wezen niet de hare is.^ Of men als een gesloten gezel schap per toerwagen wil reizen moeten de belanghebbenden zelf weten en beoor delen en de overheid moet alleen toezien, of op deze wijze niet de hand wordt ge licht met bestaande bepalinge bijvoorbeeld de reiziger/die e rit meemaken, dat inderdaad wel doen in overeenstemming met het eigenlijke doel van de rit, n.l. om een voetbalwedstrijd te bezoeken. Men zal zich bewust moeten worden, dat de vergunningverlening er niet is om bepaalde vervoersondernemingen in dit geval de spoorwegen en de autobus diensten te steunen, maar om het publiek te dienen. Het feit. dat het bg- zoek aan voetbalwedstrijden door sup porters van de bezoekende vereniging steeds veel minder Is. als de gelegenheid tot het reizen in clubverband mqt toer- wagens ontbreekt, spreekt in dit verband een duidelijke taal. Het blad De Groothandel smaalt: De vreugdevuren, die in heel Nederland ontstoken hadden moeten worden, hebben wij niet gezien. De jubeltonen, die men in heel Nederland had moeten horen, werden niet vernomen. Dit is vreemd: want 'n alle toonaarden hebben politieke sjjrekers verzekerd, dat de wet op de Publieke Bedrijfs-Organisatie een zó belangrijk moment in Nederlands historie is. dat -nen wel van een belangrijk keerpunt ln onze geschiedenis moet spreken. Want thans immers, zo zeiden die spre kers. zou Nederland een geheel nieuw maatschappelijk bestel krijgen. Alles bij elkaar; werkgevers naast werknemers, de staat naast het bedrijfsleven, de In dustriëlen naast de handelaren. Alles in pais en vree tezamen. De wolven naast de schapen. Wonderlijk genoeg schijnt de nadering van deze paradijselijke toestand tot de gewone Nederlandse burgers niet te zijn doorgedrongen. Althans: die Nederlanders hebben geen ..boe" en zelfs geen „ba" gezegd. Zij hebben geen kik gegeven. Zij hebben voor deze prachtige hervorming van het maatschappelijk bestel de vlag niet uitgestoken. En daar konden zij wel eens gelijk aan hebben.... De regering wil dé huren der woningen van voor 27 December 1940 verhogen met vijftien percent en de compensatie voor de huurders vinden in de vermindering der inkomsten- en loonbelasting. Dit wetsontwerp, schrijft de Volks krant. ontmoet nogal veel critiek. om dat bij de zorg voor de huurders z ij ver geten schijnen, die er het ergst aan toe zijn, namelijk degenen voor wie de belas tingcompensatie niet werkt, omdat zij wegens de laagte van hun inkomen of de grootte van hun gezin vandaag de dag al zelfs door de fiscus worden ontzien En critiek ook." omdat de voorgestelde ver hoging voor de verhuurders ten achter blijft bij wat hun. alle omstandigheden in aanmerking genomen, redelijkerwijze toe komt. Dat de regering de oplossing van het vraagstuk der huren plaatst in het kader der loon- en prijspolitiek, lukt juist, maar met de mate der huurverhoging wordt, naar het ons voorkomt, nogal gegoocheld zowel door de critiek als door de re gering In de critiek hebben wij met meer vlotheid dan bewijskracht een cijfer van zestig percent huurverhoging als nood zakelijk horen verkondigen terwijl inleiders op het congres van de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren in Maart 1949 resp. een verhoging van 25 en 30 percent hebben verdedigd. En de re gering zegt wel, dat zij de stijging van onderhoudsprijzen. belastingen en admi nistratiekosten heeft berekend op twintig pereent en daartegenover de besparingen door minder huurverlies wegens leeg staan en wegens minder onderhoud door minder verhuizingen en versobering in het binnenonderhoudswerk. op vijf per cent maar zy zegt óók, dat haar be rekening der lastenstijging „aan de krappe kant" is en dat de onderhoudskosten „in de toekomst zullen dalen", terwijl zij in de hele Memorie van Toelichting niet één enkel cijfer geeft, waarmee zij in haar berekeningen,, een nader inzicht en een feitelijke grondslag voor gemotiveerde bijval of gemotiveerde critiek zou kunnen verschaffen. Neen. dan moet toch dat congres van huis- en grondeigenaren naar voren wor den geschoven, waar men zijn bewerin gen met cyfers heeft belegd en aldus hoe men verder ook er over denkt een bijdrage heeft geleverd, die kan leiden tot de juiste oplossing van het vraagstuk. Wij vinden het jammer voor de regering dat zij haar bereKeningen niet heeft over gelegd. Maar wij vertrouwen, dat'dit ver zuim nog zal worden hersteld, omdat hier toch cijfers in overvloed aanwezig zijn. Een grief van een deel onzer Zuidelijke naburen tegen de terugkeer van hun Koning Leopold III is. dat hij in de bezet tingstijd huwde zonder dat de ministers dst huwelijk goedkeurden. De Belgische Grondwet bepaalt, dat van het recht op de troon vervallen wordt verklaard een Prins (blijkbaar uit het regerende stamhuis), die gehuwd is zon der de toestemming van de Koning (of van degene, die de Koning als zodanig vervangt). Toch kan later door een wet (althans door de Regering in samen werking met de Staten-Generaal). die be lemmering worden opgeheven Van het huwelijk van een Prinses wordt piet gesproken, want in België volgen de Prinsessen niet op Omtrent het hjiweTijk van een Koning zwijgt de Grondwet. Hij kan toch moeilijk in dit verband worden beschouwd als een Prins, al draagt hij ook die titel, ómdat het voorschrift dan zou betekenen, dat hij ook voor zijn eigen huwelijk de toe stemming zou moeten geven, wat een zin ledig voorschrift zou zijn, omdat dit uit de aard der zaak vaststaat Niemand kan. tegen zijn eigen toestemming in. huwen. Wanneer men derhalve verlangt, dat voor het huwelijk van een Koning van België de ministers hun toestemming moeten geven, zou dat gebaseerd moeten zijn op het algemene voorschrift, dat de ministers verantwoordelijk zijn. En men zou het huwelijk van een koning als een regeringsdaad moeten beschouwen Dat gaat ons wat ver. zegt de Haag- sche Courant. Het huwelijk is in de eerste plaats een persoonlijke daad. al kan deze ook gevolgen hebben voor de Regering. Het is dan ook vrij wonderlijk, dat hij de toestemming van zijn ministers vooi zijn huwelijk had moeten vragen, hoewel de Grondwet, anders dan bij ons, dat niet uitdrukkelijk vraagt. Maar bovenal omdat overleg met de ministers, die allen in het niet bezette gebied vertoefden, o n m o- g e 1 Ij k was overige grieven van 's Konings tegenstanders ten aanzien van zijn hut lijk zijn, dat het kerkelijk huweiijk enige maanden vóór het burgerlijk huwelijk plaats vond (dat in België evenzeer in strijd is met de wet als bij ons): dat hij huwde met een niet-adellijke dame en een dame uit een familie wier trouw aan de democratische beginselen niet boven iedere twijfel verheven was; en tenslotte dat hy in een actie, die hij tegelijk met zyn burgerlijk huwelijk liet oprrjaken, voor zich en zijn vrouw de Duitse adel lijke titels van Prins en Prinses van Sak sen Coburg Gotha gebruikte. Sinds 1920 waren die titels niet 'meer gebruikt, al heeft de Koning er stellig recht op. Alias oppei oorlog hadden alle kranten een zoge naamd staatje ln de krant waarboven stond: Waar zyn de Indië-vliegtuigen? Zoiets moesten we nu ook maar voor minister Stikker maken. WAAR IS MINISTER STIKKER? Londen 15-2 Parijs 18-2 Bonn 17-2 Hamburg 18-2 Parijs 19-2 New York 20-2 Washington 21-2 Den Haag gepasseerd Den Haag gepasseerd Den Haag gepasseerd Den Haag gepasseerd gen der verhoren dagelijks voor publicatie vrij te geven. Zo kunnen thans dus alle Franse bladen iedere morgen hun lezers vergasten op een ruime Port'e sl'i, een zo onwelriekend gehalte dat zelfs dit publiek, dat op dit punt toch wel wat gewend is. geneigd is naar de neus t# grijpen. Politiek gesproken leidt deze openhartigheid van de commissie boven dien nog tot een verbreding van de kloof tussen de vroegere partijen van de derde macht Want het wordt dagelijks duide lijker dat achter de hoofdpersonen Mast en Revers (die beiden als „linkse gene raals" bekend stonden) enorme politieke en commerciële belangen schuil gaan. die thans niet meer te verdoezelen zijn De socialistische ex-minister van oorlog. Ramadieiheeft indertijd nog gepoogd het schandaal in de doofpot te stoppen. Voor de commissie is hem dat door zijn vroe gere Katholieke, collega van koloniën, Coste Floret, publiekelijk verweten. In politieke kringen wordt nu openlijk yer- band gelegd tussen het generaals-schan- daal en het vertrek der socialistisch# ministers uit het kabinet-Bidault. Zeker is in elk geval dat de onthullingen van de enquête-commissie de eventuele terug keer der socialisten in een volgend# regering zeker niet zullen vergemakke- lUken. J Wie is Peyré Naast, of beter boven, deze partij-poli tieke aspecten van de zaak is er een ander element dat in de publieke opinie nog aanmerkelijk meer ongerustheid heeft gewekt. Dat element betreft de allesover heersende ról, die de sinistere Roger Peyré heeft gespeeld Dank zij de bemid deling van hooggeplaatste autoriteiten heeft Peyré tijdig de wijk naar Zuid- Amerika kunnen nemen. En thans zegt hij door een acute maagkwaal verhinderd te wörden terug te keren naar Parijs om ook zijn-duit in het zakje van de enquête commissie te werpen. Niettemin is de zaak nu zover uit de doeken gewikkeld, dat ook het aandeel van Peyré niet langer meer geheim kan worden gehouden. Deze avonturier. ouri-Gestapo-agcnt had zyn relaties in alle politieke kringen, zowel te Parijs, waar hij kind aan huis was b(j verscheidene departementen. als in Indo-China. waar hy zowel door de hoge vertegenwoordiger werd ontvangen, als door de rebellen-generaal Ho Sji Minh Uit de gepubliceerde corresponden tie blijkt bovendien dat Peyré op uiterst vriendschappelijke voet stond met Franse opper-offieieren en speciaal met stafchef Revers, die door hem met „mon cher ami" werd aangesproken Wanneer Revers naar Washington moest om besprekingen j te voeren, liet hij zijn reis politiek door Peyré voorbereiden, en als er een belang- ryke beslissing moest worden genomen dan vroeg hij deze spion om raad Boven dien wist Peyré de stafchef geregeld haarfijn te vertellen wat er tijdens de laatste ministerraad al zo besproken was. Ook wendde Revers zich tot zijn agent" toen hy de tüd gekomen achtte dat hem een nieuwe, vyfde. ster op de kraag kon W worden gepaaid. Of de generaal zich ook door Peyré lief „besuikeren" zo noemt men hier het verschaffen van steekpen ningen staat nog niet vast. Men spreekt wel over een mijlioentje in dit verband maar daarentegen is het wel zeker dat Peyré het aan Revers dankt dat op een dag tot een hoge waardigheid in het legioen van eer werd verheven. Deze onfrisse relaties een erkend verrader, die dus optreedt als impresario van de hoogste militaire autoriteit in des lande biyken zelfs voor de Franse smaak toch wel wat al te gortig. Met! vergete namelijk vooral niet. dat deze politieke, commerciële en militaire trans acties plaats grepen terwijl in Indo- China. het strijdtoneel dat de achtergrond vormt van het hele schandaal. Franse jonge mannen hun bloed vergoten voor het vaderland. Daarom kan men ook wel zeggen dat het generaais-schandaal de aanvankelijke hoofdfiguren Revers en Mast al lang boven de kepi Is uitgegroeid. Maar bovendien rijst de affaire ver uit boven het plan waarop een broederstrijd tussen een tweetal politieke partijen, diö tot voor k,ort de regeringscoalitie van da derde macht hebben gevormd, kan wor den uitgevochten. Dit .schandaal werpt inderdaad wel een wonderlijk schril lich. op de verhoudingen en de mentaliteit in de hoogste regionen der Franse vierde republiek. Met een variant op Hamlet mag men wel zeggen there Is something rotten in the state of France... Graag zou men als tegenwicht voor deze monstreuze vormen van verraad wil len opmerken, dat het democnatische régime dan toch maar de gelegenheid r heeft geschapen deze schandalen uit de windselen te doen en daarmee een bewijs van Innerlijke kracht gegeven heeft Maar helaas mag men niet vergeten, dat eerst verscheidene pogingen zijn aangewend om de zaak te bagatelliseren en dat de deksel al losjes op de doofpot was geplaatst. Vrijwillig werd dit eventuele bewijs vatl morele moed dus helaas niet geleverd. .a PONDERDAG 23 FEBRUARI 1950. GOUDSCHE COURANT .TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Op kle Goudse groentenveiling ie In 1949 #mgezet voor 1.973.794. hetgeen ln ver gelijking met het vorige jaar. toen het omzetbedrag 2.025.373 was. een daling van de omzet met 51.579 betekent. Ge zien de toenemende kosten, is echter e'.ke verlaging van omzet van betekenis, schrijft de feecretaris van de coöperatieve tuindersvereniging „Gouda en Omstre ken". de heer C. Oudshoorn ln zijn jaar verslag. Tussen de bedrijven onderling was ook dit jaar weer een groot verschil lp opbrengst waar te nemen. Een groot aantal leden heeft een on gunstig jaar gehad, doordat het producten had waarvoor geen belangstelling bestond of door dat het in perioden moest aan voeren van grote overschotten, terwijl andere leden het tegenovergestelde kon den bereiken. Dit zijn dingen, die men n et in de hand heeft, maar die ontstaan door exportkansen, door droogte enz. De groeivoorwaarden waren in onze streek niet ongunstig; de oogsten zyn ruim ge weest. in tegenstelling met andere streken van ons land en met België en Frankrijk. Door de droogte ontstond een belangrijke export naar die landen, waartegenover echter de export naar Duitsland voor onze gewassen gering was. Bovendien is ln een gedeelte van onze streek door hagel een groot gedeelte van de oogst verwoest. De prijzen voor de vollegrondproducten waren in de voorzomer slecht, de export mogelijkheden gering. Dit was voor de telers een tijd van grote zorg en voor de StandsorganisaUos een reden om In sa menwerking met de veiling en de orga nisaties in andere koudegrondstreken een actie te beginnen om te trachten ver hoogde minimumprijzen voor koudegrond- tcelten gesteld te krijgen. Deze actie heeft een bescheiden resultaat opgeleverd, ook voor de toekomst. De veilingen konden het gehele jaar regelmatig doorgang vinden Met de han del was de samenwerk'11# bevredigend. Van do exnortkansen Is zoveel mogelijk geprofiteerd: dé industrie betrok weinig, doordat er een overvloed van producten wns. waarbij de veilingen, die op geruime afstand van de conservenfabrieken zijn ge legen. kleinere kansen voor levering had den De aanvoer van fruit Is belangrijk Uitgebreid, niet a'.le»n door de grbte odgst, maar ook door het instellen van ophaaldiensten; te dien aanzien is ver dere uitbreiding mogelijk. Ook ten op zichte van de eortering en de behandeling van het fruit dient nog veel te worden verbeterd, waarby aanschaffing van een sorteermachine aan de veiling zeker over weging verdient, terwijl voor het bewaren van fruit, en van groenten ln onze naby- heid een koelhuis zeer van node is. Als gevolg yan de grotere fruitaanvoer is ook de z.g. neerzetveiling uitgebreid- Dit systeem van veilen is vooral voor kleine bedrijven van veel waarde, door de grote tijdsbesparing voor de kweker. Het bestuur is dit jaar overgegaan, zo gaat het jaarverslag verder, tot het laten bouwen van een aantal pakloodsen op het terrein. Ook is het gehele terrein opgehoogd en op peil gebracht, hetgeen een groot onkastenbedrag vroeg. Deze last zal drukken op twee boekjaren. De veilingen verliepen zonder stagnatie. De betalingen door de kopers gaven geen aanleiding tot grote 9troppen. hoewel valt op te merken, dat het zakenleven over minder reserves beschikt. Over het alge meen dienen de credietgrenzen nauwer getrokken te worden en de risico's te worden verkleind. Dat hier reden voor is, bewijst het groot aantal faillissementen in de groentenhandel. 13 Febr. 7.30 uur Chr. Geref. Kerk: Spreek beurt pi of G Wisse biddag 23 Febr. 7-30 uur Nieuwe Schouwburg: Uit voering gymnastiekvereniging Krachtsport". 23 Febr. over de B Douma. 23 Febr. uur Daniël: Bijeenkomst Jonge Kerk. spieker ds C. A. Korevaar over ..De anti Christ". 23 Febr. I uur Het Blauwe Kruis: Bijeen komst Natuurkundig Genootschap, spreker dr W Froentjes over „Gerechtelijk natuur wetenschappelijk onderzoek". 23 Febr. uur Thalla Theater: Vierde Nuts- ëvond. voordrachten Maud Cossaar en Johan Wolder. 23 Febr. uur De Beursklok: Bijeenkomst Nederlands-Zuid Amerikaans Instituut, spre ker A. B M. van Royen over „Brazilië, land der toekomst". 24 Febr. S uur Kapel Peperstraat: Vrouwen- wereldgebedsdag. 24 Febr. 0 uur Tijdelijk stadhuis: Vergade ring gemeenteraad. 25 Febr. collecte E HB O. 25 Febr. 7.15 uur Veemarktrestaurant: Jaar vergadering Ned. Herv. knapenvereniging op Geref giondslag „Obadja". Apothekersdienst Steeds geopend des nachts alleer» voor recepten: Apotheek E. Grendel, alléén Prins Hendrikstraat 15c en J. Rond. Kleiweg 78 Kantongerecht Ook „Het Volksbelang" gaat bouwen Na hun. inmiddels aangenomen voorstel tol verstrekking van een crediet ad 1.150.000 voor de bouw van 84 woningen volgens de goedgekeurde plannen van de R.K.woningbouwvereniging ..St. Joseph hebben B. en W de raad thans een der gelijk voorstel gedaan voor de bouw van woningen volgens de plannen yan de wifoungbouwvereniging „Het Volksbelang' Deze plannen hebben betrekking op de bouw van 73 woningen in het stadsdeel „de Korte Akkeren" (Koningin Wilhelmi- naweg. Burgemeester GaarJandlsingel. Da Costakade en Van Baerlcstraat). Volgens een voorlopige becijfering wor den de totale aan deze bouw verbonden kosten op 1 987 000 geraamd. Grond in exploitatie voor stadsuitbreiding IJsselstein's Aannemers- en Bouwbe drijf „Gouda" N V. heeft de raad mede- werkihg gevraagd voor het In exploitatie brenggn als bouwterrein van een perceel grond aan de Oostzijde van de Joubert- stvaat. gelegen tussen de aldaar reeds ge bouwde zes middenstandswoningen en de Herzogstraat. Op dit perceel zijn thans dertien soortgelijke woningen in aanbouw. B. en W. stellen de raad voor aan het verzoek te voldoen daar in verband met 5 algemene stadsuitbreiding de tijd voor 2t in exploitatie brengen van de in het Een jurist is een bekende figuur in de rechtzaal, maar minder gewoon is, dat er een in de strafzitting moet terechtstaan. Gisteren waren voor de Goudse kanton rechter gedagvaard een advocaat en pro cureur en een redacteur-verslaggever te Woerden, die aan de redactie van een daar verschijnend weekblad zijn verbon den en aan wie overtreding van de Loterijwet was ten laste gelegd. De zaak had al meer op de rol gestaan, maar was toen op verzoek van de advocaat-verdachte aangehouden en de kantonrechter was daarom erg verbaasd toen bleek, dat geen der verdachten was „Zijn de verdachten er niet. op wier verzoek de behandeling is aangehouden, nota bene." zo drukte hij zijn verwonde ring. waarin ook wel wat ontstemming over deze houding klonk. uit. En, voegde hij erbU: dat zijn nu de mensen, die in de krant hebben geschreven: er zijn nog rechters in Den Haag. Dat had in het bewuste orgaan gestaan ln een commentaar naar aanleiding van het feit. dat de politie proces-verbaal had opgemaakt wegens overtreding van de Loterijwet. Er was namelijk ln het week blad een aankondiging verschenen, dat ieder, die in October zijn abonnementsgeld over het vierde kwartaal betaalde of een nieuwe abonné aanbracht, mocht mede dingen naar een prijs van 50, uitgeloofd voor degene, die het best opgaf op welke plaats in de lopende voetbalcompetitie de Woerdense elftallen eindigen. Daar de verdachten niet aanwezig waren, gaf de rechter meteen het dossier ln handen van de ambtenaar van het Open baar Ministerie, die tegen de advocaat vUftig en tegen het andere redactielid vijftien gulden boete eiste. De kantonrechter concludeerde, dat in onderhavige plan betrokken grond is aan gebroken De N V. moet als aandeel in de kosten welke vbor de aanleg van de open bare straat en de riolering ten behoeve van de dertien woningen zijn geraamd, aan de gemeente 32.740 betalen. Burgerlijke Stand Geboren: Abraham Jan en Bastiaan. zns van W. R. Krebaum en L. de Jong. Kare- kietstraat 62: Simonnetta Jacomina Eliza beth. <J. v. G. W. van Hoorn en G. E. Otto Corn. Ketelstraat 62: Engeltje, d. v. M. H. van der Hoeven en J. Heuvelman. Tweede Moordrechtse Tiendeweg 2; Hen- drikus Johannes Joseph Maria. z. v. J. G. J. M. Vonk en N P. J. van den Heu vel, Eerste E. J. Potgieterstraat 27; Abra ham. z. v. J. Schenk en B. W. van Prooijen. Muilenpoort 10. Getrouwd: J. C. Eilers en J. van Driel; J. P. Massar en C. Dazler; H. J Buia en B. M. Goris: E. Lammertse en W. A. Endenburg; H. de Jong en M. R. Ver schuur; P. Macdaniel en G. K Rietveld. Overleden: Evelina Josephina Dek- Uit vroeger tijden De Goudsche Courant meldde '5 jaar Beleden. Uit een advertentie: Schouwburgzaal Sociëteit „Ons Genoegen", buitengewone voorstelling te geven door de Verenigde Amsterdamse Tonelisten onder leiding van de heren D. Stoete Kramer. Junger. Van LemenDriessen, op Zondag 21 Februari: Northal" of „De rovers in het 2". beroemd drama met ge- korei\ enz. nieuwe costumes. HJ n en verder theatraal toestel. jaarna blijspel in één bedryf „In de aap 50 jaar geleden. De gemeenteraad heeft op voorstel van B en W. besloten de schuttersraad te machtigen tot verkoop van oude schutters- goederen. Uit Schoonhoven: Als voorzitter van de vereniging „Cursus voor de hoofdakte" ■lh er is gekozen de heer L. J. Pirec te Stolwijk. Als secretaris is gekozen de heer J. J. Schep en als penningmeester de heer A. Dijkgraaf, beiden alhier. Het onderwUs is opgedragen aan de heren W. Brouwer te Bergambacht. S. v. d. Weyde te Ammerstol en J. E. K van Wijnen te Langerak. 25 Jaar geleden. Uit Haastrecht: Met ingang van 1 Maart hebben de heren P. Blanken en P. C. den «artog ontslag gevraagd als directeuren van de N V Stoom tabak- en sigarenfa briek „De Ooievaar". Op de meest eer volle wijze is hun het ontslag verleend, van 1 Maart af zal als directeur optreden heer P. Veerman. Voordracht, muziek en spraakwaterval Een jaarvergadering heelt in het vereni gingsleven soms een feestelijk cachet. Dit was ook gisteravond het geval bij de Ned. Chr. Vrouwenbond, die in het Veemarkt restaurant zijn 19de jaarvergadering hield, een feestavond was het waarvoor zoveel belangstelling bestond, dat de zaal tot de laatste plaats bezet was. Na samenzang van Ps 68 10 opende de presidente mevrouw J. van Wijk-v. d. Vaart met gebed en schriftlezing van Pe 68. In haar toelichting lichtte zij er woorden uit ..Van dag tot dag overlaadt de Heer ons met Zijn gunstbewijzen", zy wees erop hoe deze tekst drieërlei uit legging had. In de grondtekst wordt ge sproken van een optassen, een opladen. Elke dag weer laat God Zijn gunstbewijzen hoog op en omringt de mens ermede aan alle zyden. die daarop steunend zijn levensweg mag gaan. Ook is daar de ver taling van „Dag aan dag draagt HU onze lasten", een gedachte vertolkend met rijke inhoud aan troost, terwijl de derde wijze van vertaling spreekt van: „Dag aan dag draagt Hij ons" waarmede de vorige ge dachte op nog hoger plan voor de mens wordt gebracht Mevrouw v. Wijk bracht elk van deze gedachten over op het per- sooniyk leven van ieder mens. van ieder lid van de N.C.V. en in het algemeen op het leven van de vereniging zelf. Na een welkomstwoord tot de aanwe zigen las zy voor de secretaresse mevrouw Sprik-Ringeling, die door een ongehik niet aanwezig kon zijn het jaarverslag voor. Het ledental liep met één lid terug en be droeg nu 329. De penningmeesteresse. mevrouw Staal, gaf cijfermateriaal en kon spreken van een batig kassaldo van 16.19. De propagandiste mevrouw D. v. d. Ham- Stoffels vertelde van het werk van het propagandisten-team en riep nieuw# krachten op. Tot slot bracht mevrouw Mobach ver slag uit van het in 1949 gemaakte uitstapje naar Noord-Brabant. Aftredende bestuursleden waren zuster Mortier en mevrouw D. v. d. Ham-Stof fels tot wie de presidente woorden van dank richtte voor hun werk voor He ver eniging. terwijl met een hartelUk woord van welkom de nieuwe leden mevrouw J. Boer-v. Vliet en mevrouw F. E. Nyhuis- de Boer in de bestuurskring werden op genomen. Hierna volgde afwerking van het fees telijk gedeelte van deze avond, waarvoor het programma vermeldde pianomuziek met mandoline, declamatie door mevrouw D. Piets-Metselaar. vóór de pauze een fyn schetsje dramatisch van inhoud „Moeder" van Van der Hulst, die de dingen met zo tere trekjes weet te schilderen en die mevrouw Piets prachtig tot hun recht deed komen. Na de pauze een humoristisch fragment uit het boek „De Witte" van Ernst Claes. waar hartelUk om gelachen werd. een voordracht „Wat immer blUft", die door een achttal leden goed was inge studeerd. spraakwaterval, en een voor dracht „Wedstrijd in hoed opmaken". Mevrouw Schröd«r sloot met i#b#d. dit géval aan alle vereisten voor een overtreding van de Loterijwet was vol daan en hij concludeerde, dat de over treding volledig bewezen is Aan de ad vocaat legde hij 25 en aan de ander 15 boete op, waarbij hij ten aanzien van de strafmaat overwoog, dat hij deze over treding niet van de ernstigste acht en dat hem de mogeUjkheid, dat het publiek de dupe kon worden, niet zeer aannemeiyk lqkt Verrassing Een jurist, die er niet is, blijft in elk geval een jurist, maar een verdachte, die wel verschynt, is nog geen jurist, al be roept hy zich op de wet. Dat ondervond een automobilist uit Rotterdam, die z'n wagen te Gouda had geparkeerd op de verbreding van de Kleiweg bij de Turf markt. MU kunnen ze niets maken, zo had hij de vorige keer geredeneerd, want het parkeerverbod is daar niet rechts geldig. Er staat een bord „verboden hier te parkeren", maar dat is niet goed, de wcgenverkeersregeling eist een andere aanduiding. U verlangt een doorgesneden P. ver onderstelde de rechter, mr J. A. van Bronkhorst. Nu had de automobilist de klok horen luiden, maar hij wist niet waar de klepel hing. zo bleek uit de behandeling, want hetzelfde wettelijke voorschrift, waarin hij een uitwijkmogelijkheid aanwezig achtte, heeft nog iets in petto. Dat vertelde een deskundige van de verkeerspolitie, die erop wees. dat hele maal geen aanduiduig nodig is. omdat parkeren verboden Ts binnen tien meter uit de hoek van de straat. En daar het pleintje binnen de tien meter van de hoek der aangrenzende straten ligt. komt er van parkeren niets in en behoeft er zelfs geen bord te staan. 't Is dus eigenlijk een vriendelijkheid van de gemeente er een bord neer te zetten, -dat op het parkeerverbod de aandacht vestigt, want feitelijk is het niet eens nodig, zo constateerde de rechter. De automobilist nam z'n verlies en streed niet verder. Twee gulden. ZILVEREN JUBILEUM. Op 1 Maart zal de heer C. Amesz vijf en twintig jaar als vertegenwoordiger aan de N V. Goedewaagen's Koninklijke Pij pen- ert Aardewerkfabrieken verbonden zijn. VERZOEK OM VERLOF A. Bij B en W. is Ingekomen een verzoek van A. van Dijk. om een verlof A voor de verkoop van zwakalcoholische drank in het klein .in een localiteit van het perceel St. Anthoniestraat 16. Plesante feestavond van Willem de Zwijgerschool Zo nu en dan verlaten de leerlingen van de Middelbare en U.L.O.-scholen hun schoolbanken om te laten zien. dat er nog andere vaardigheden en kundigheden zijn, dan die waar voor ze na betoonde ijver een min of meer voldoend (of onvoldoend) cyfer behalen. Gisteravond was het de beurt aan de Willem de Zwijgerschool voor U.L.O. De leerlingen hadden hun domicili verlegd van de Burgemeester Martenssingel naar de Boelekade erf om half acht zat een volle Schouwburg gereed om met de nodige welwillendheid, de prestaties in ontvangst te nemen. Het hoofd der school, de heer Van Lingen. kon de wethoudster van onderwijs, mevrouw Van Dantzig Melles. de inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Gouda, de heer Bannink en de schoolarts, de heer Van den Bijllaard. welkom heten Hij riep voor zyn leerlingen achter het gordijn de uiterste clementie in. Een voorzorgsmaatregel, die naderhand overbodig bleek te zyn geweest. Een uit voering als deze mag nu eenmaal niet naar de gewone eisen beoordeeld worden; het nut en de betekenis ervan liggen grotendeels op geheel ander terrein. Daar om is het dubbel prettig te kunnen con stateren. dat deze avond in alle opzichten is geslaagd. Natuuriyk duurde hij veel te lang maar dat doen zowat ëlle amateur uitvoeringen. Een amateur is geneigd om de geboden kans tot optreden uit te bui ten, omdat hij nu eenmaal voor zijn plezier speelt En in dit geval komt er nog bij: men wil zoveel mogelijk leerlingen laten mee doen. Hetgeen een juist stand punt is- En nu het gebodene. Men kan het ons niet kwalijk nemen als we bij 't eind beginnen. Ongetwijfeld heeft menige oudere in de zaal gedacht aan de tijd. toen de gymnastiekmeesters nog niet veel ver der kwamen dan uitval links-schuin- voorwaarts-armen hoog en wat er op volgt. De heer Wijnholds heeft weer eens laten zien. waartoe een gymnastiekles kan leiden, mits er een dosis fantasie aan wordt toegevoegd. De Poppenwinkel. waarmee het programma besloot, was enig van opzet, kleurig van aankleding en charmant van uitvoering. De zaal was er stil van. De vrolijke tippelaars met hun zonderlinge kledij en de Radetzky Mars marcheerders oogstten niet minder bijval. Er werd toneel gespeeld ook. Een spook historie met een griezelig Spook, een bui tengewoon goed decor in het tweede be drijf. een laconieke zwerver van Leen Rond een goed verstaanbare waard van Henk' van Dijk. en een aardig gespeelde herbergiersdochter van Tinie van Leeu wen. De heren J. de Wit en C. Weststrate hadden de regie. Natuurlijk was er muziek. De heer E. Akkerbbom had weer een orkestje gefor meerd van yiolen. mandolines en gitaren. Hij liet openen met de U L.O-mars (Is er aan de Willem de Zwijgerschool geen schoollied?) Het gezelschap had natuurlijk een Engelse naam: The thrumming Players. Het beste nummer was wel de Potpourri II. Rond het kampvuur, zei het programma. Dus comboy in de trant van ouwe taaie! Nee, zei ^de heer Koopman en daar kwa men trekkersliedjes in bonte rij. Buiten gewoon aardig gebracht. De«Willem de Zwijgerschool schijnt wel artisfen te tellen onder het onderwijzend personeel en de leerlingen zullen het er weljnee eens zijn als hun hier een pluim op aë hoed gestoken wordt. De hele uitvoering was een royale acht plus waard en alle medespelenden een bank vooruit! Iedere mens wil graag vooruitkomen en graag op zyn terrein de hoogste sport van de ladder bereiken. Een voetballer droomt er van eens in de eerste klasse te spelen en ook een voetbalscheidsrechter wil het liefst ln de hoogste afdeling wedstrijden leiden. De heer Si Ammerstol Vuilnisdienst in werking. Deze week is de langverwachtte vuilnis ophaaldienst in werking gesteld. Hartelijk welkom. De laatste militair uit deze gemeente van de 7 December- divisie kwam thuis en werd onder grote belangstelling begroet. Het was huzaar M Brand, wie na een verblijf van drie jaar in de tropen met een serenade en een speech van de voorzitter der muziekvereniging Excel sior een hartelijk welkom bereid werd. Ook burgemeester Diepenhorst heette hem namens het Niwin-Comité welkom. Ongeluk. De heer W. de Hoed. die nog maar twee weken aan het werk is op een timmerfabriek na zijn terugkeer uit Indonesië, had het ongeluk twee vinger toppen af te schaven. Advertentie ZEUGESTRAAT 3—4. DAG EN NACHT GEOPEND. Boskoop Moordrecht Posthume onderscheiding uitgereikt. Ten raadhuize heeft glstermiddaf bur gemeester Brandt aan mevr. De Bruijn- Hogenelst uitgereikt het posthuum aan wijlen haar echtgenoot de heer J. de Bruijn toegekende Oorlogsherinnerings- kruis-Nederland 1940 (met gesp) In een treffende toespraak herdacht de burge meester de moed en dapperheid, die De Bruijn heeft betoond by de stryd aan de Grebbelinie'in de Meidagen van 1940. De uitreiking geschiedde in tegenwoor digheid van de naaste familieleden. Oudewater Secretarie. De volontair ter secretarie alhier, de heer C. de Ruiter, is tydelijk benoemd als ambtenaar ter secretarie van Linschoten. Als volontair ter secretarie alhier ls benoemd de heer P. M. Schumacher te Hekendorp. voorheen volontair ter secre tarie te Lange Ruige Weide. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Elisabeth Desireé. d v. J. W. van IJzeren en A. E. van IJzeren. Ondertrouwd A. van der Stel, 29 j„ te Schiedam, en K. J. de Korte. 25 j. Biljarten. Het eerste team van de biljartclub „De Roos" speejde in Woer den tegen het eerste team van W.v.W, en verloor met 6—2. De biljartclub ..De Roos" staat als no. 3 op de ranglijst. Reeuwijk Advertentie u/erken tegen verstopping -nmers. een „De Padvindsters herdachten Baden Powel De bijzondere groepen van de padvind sters herdachten gisteravond in bet Waaggebouw Lord Baden Powel. Vele oud-padvindsters waren bij deze herdenking aanwezig en tot hen werd een speciaal welkomstwoord gericht. Hierna werden enige toepasselijke liederen ge zongen. ï*a het voorlezen van het sprookje van Aridersen „De bloedende zwaan", werd in het Evangelie voorgelezen Matth- 20 20—28, met als kerngedachte „Maar wie onder U zal willen groot worden die zij Uw dienaar; en zo wie onder U zal wil len de eerste zijn, die zy Uw dienst knecht". Het wa6 een goed verzorgde avond, en een waardig slot voor deze voor de pad vindersisters) historische dag. Slank worden om medemens te helpen Dezer dagen heeft de burgemeester een brief van een 80-jarige dame ontvangen, die op een zeer originele manier hulp wil verlenen aan de gedupeerden by de Oudewaterse Bank-affaire. Deze dame schryft o.m.: Ik ben 80 jaar, nog kern gezond en duseen lekkerbek, met als gevolg, dat ik te veel eet. Als oud verpleegster weet ik echter, dat dit voor my funest zal zijn- Ik mag een gewicht hebben van 120 pond en niet meer, ik weeg echter nog 125 pond. Er zal dus nog vUf pond af moeten. Daarmede moet u mij helpen, want als het niet noodge dwongen gaat, dan komt er niets van. Ik heb daarom het plan opgevat om om de andere dag te eten en dit drie maanden vol te houden. Ik heb. uitgerekend, dat ik per dag 2 aan voeding uitgeeft. Ik bespaar dus in een maand 15 x 2 is 30 en gedurende drie maanden ƒ90. hetgeen ik zal afronden op 100. Daar ik het van iets anders niet kan afnemen, moet ik maar «ober leven. beide sprekers op een gisteravond Kroon" gehouden bijeenkomst van de Scheidsrechtersvereniging „Gouda" begon zijn praatje met „hoe komt een scheids rechter ln de eerste klasse". Onmiddellijk zei hij. dat hij op zUn vraag .geen garantie- biedende gebruiksaanwijzing geven kon. Er wordt beweerd, zei hij. dat een scheids rechter. die des Zondags moet fluiten, van Donderdag af het roken drinken en uit gaan moet nalaten en 's Zaterdags om half tien naar bed moet gaan. Hij had' dat ook wel eens toegepast, doch was na zo'n leefwijze uit zijn gewone doen. „Dan was ik mezelf niet meer." zei hij, „maar een heel ander individu en van mijn leiden kwam niets terecht Daarom heb ik altijd gedaan wat ik gewoon was te doen. zodat ik 's Zondags in m'n „gewone doen" was. Voorts wees de heer Simmers er zijn colle ga's op. dat de twee en twintig spelers in het veld. hün wedstrijd de. allerbelang rijkste vinden, ook al is het er een in de derde klasse van de Afdeling Gouda en hU gaf hun de raad zich daarnaar te rich ten. Ook raadde hij hen aan goede afspra ken met de grensrechters te maken en hen er op te wijzen dat ze „grens '-rechters zijn. dus met wat er in het speelveld ge beurt niets te maken hebben. De tweede spreker, de heer P Heneman. eveneens uit Den Haag. vulde deze raadge vingen met andere aan. O.m. wees hij op het nut van het zich vooraf oriënteren welke plaats de ploegen, wier wedstrijd geleid moet worden, op de ranglijst inne men. Voorts zei hij: lees de krantenver slagen; daaruit kan men zich vaak op de hoogte stellen van de aard van ploeg spelers en speelwijze. Aan de hand van eigen belevenissen concludeerde hij. dat ook bij het scheidsrechteren voorki beter is dan genezen. Voorts legde hij er de nadruk op dat het beter is te leiden in de geest, dan naar de letter van de spel regels. wat hij met voorbeelden verdui delijkte en in verband waarmee hij op merkte in een bepaalde wedstrijd, de begin en eindsignalen inbegrepen, slechts acht keer gefloten te hebben, terwijl als hij naar de letter had geleid, wel twintig a dertig keer zou hébben moeten fluiten- Tenslotte demonstreerde de heer Hene man een nieuwe aanwinst van de Centrale organisatie van voetbalscheidsrechters: het Engelse spelregelbord met magnetisch front, een opvouwbaar metalen bord. waarop een voetbalveld is afgebeeld en waarop door middel van gekleurde schij ven. met een magneetje aan de onderzijde, welke schyven spelers, scheidsrechter, grensrechters en bal voorstellen, alle mo gelijke spelsituaties kunnen worden weer gegeven. Spreker maakt er gebruik van bij de beantwoording van de vele vragen, die na de inleidingen door de talrijke aan wezigen. o.w. de heer W. Boosman. voor zitter van de Afdeling Gouda van de gesteld. Omzetbelasting boomkwekerijproducten verlaagd. De actie van de Federatie van boom kwekerijverenigingen in samenwerking met de Nederlandse Boomkwekersfedera tie tot verlaging van de omzetbelasting is met succes bekroond. De omzetbelasting op boomkwekerijproducten is verlaagd voor leveringen aan particulieren van 6 tot 4 en voor leveringen aan de handel van 3 op 1 'V Deze nieuwe regeling zal op 1 April in werking treden. „Het Groene Kruis" floreert. De afdeling Boskoop van „Het Groene Kruis" heeft onder voorzitterschap van dokter J. Hambürger haar jaarvergade ring gehouden. Ter vervanging van de heer C Bekenkamp werd als bestuurslid gekozen de heer C. van Groos. De af tredende bestuursleden, dokter Hambur ger en de heer D. C. Jongejan. werden herkozen. Hierna volgde bespreking van de jaar- en financiële verslagen van Wijk verpleging. T b c.-vereniging. Kraamver- pleging. Kinderuitzending en Huiszorg. De financiële toestand van al deze verenigin gen is gezond. De heer J. G. Mens werd herkozen als bestuurslid van Wijkverple ging. Als bestuursleden Van de T.B.C.- vereniging werden herkozen mevr. Krom hout en mej. T. Boer. De aftredende be stuursleden van Kinderuitzending, mevr. Kromhout en mevr. Verkerk-Biesheuvel, en de aftredende bestuursleden van Huis zorg. mevr. P. Vermeul en mevr Ham burger, werden eveneens herkozen. Er waren 17 van de 1417 leden aanwezig. Bloemenveiling. - Coöp. vereniging „De Boskoopse veiling". 22 Februari. Per bos. Prunustakken 75—110 et.; Azalea- bloemen 95—140 ct.; Forsythiatakken 34— 50 ct.; Katjes 26—30 ct.; Mahonlablad 90~ 115 ct.: Andromedablad 55—60 ct Per tak. Amandeltakken 1215 ct.; Forsyhia 1732 ct Rhododendronkoppen 16—28 ct.; Azalea-mollistakken, le srt. 60100 ct.; id. 2e srt. 35—40 ct Magnoliaknoppen 15—27 ct.; Sierkers Hisakura 40—65 ct.; Prunus-triloba 21—28 ct.; id. vertakt 19 ct. Per stuk: Cyclamen 55—70 ct.; Erica wit 45 ct. Schaken. De voorlopige uitslag van de competitiewedstrijd in de derde klasse van de Leidse Schaakbond tussen Inter Nos 3 en Leiderdorp 2 is 4—4. Over twee partyen moet nog worden beslist. Klompen en papier. Onder leiding van de heer Kl. Vermeij is ln de met bloemen versierde zaal van de heer P v d. Toorn de jaarlijkse ouderavond ge houden van de openbare school. Als be stuursleden werden herkozen mevr v. d. Broek-IIoogendoorn en mevr. Brans- Ebbinge. Enige lantaarnplaatjes werden vertoond over klompen- en papier fabricage. Daarna bleef men nog een poosje gezellig bijeen. Gouderak Tegen een huis gereden. Tegen de woning van de groentehande laar Van Vliet, te Stolwijkersluis. is een met zand beladen vrachtauto gereden. De gevel kreeg aanzieniyke schade. Haastrecht Welkom (huis. De muziekvereniging Concordia" trok Dinsdagavond met mars muziek naar de ouderlijke woning van de gerepatrieerde militair J. Fioole om hem te verwelkomen. Er was veel belangstel ling van het publiek. Na de serenade heeft de heer J. Fioole alle aanwezigen. Con cordia en het Niwin-comité hartelijk be dankt. Rust in margarinestrijd In de margarinestrijd op de Goudse weekmarkt was hedenmorgen rust inge treden. daar alle kramen door de vaste huurders waren bezet, waardoor de koop man die de margarine goedkoop verkocht en vorige weken een kraam kon krijgen omdat de vaste huurders niet verschenen, geen plaats kon krijgen. Rare vredestichter In de Krugerlaan ontstond tussen enige scholieren een jongensplagerijtje, waar mee een 19-jarige wasserijknecht zich be moeide, Hij gelastte één der knapen wat en toen deze daëraan niet wilde voldoen, reed hij hem met zijn bakfiets onderste boven. De 12-jarige Hans van Wijnen uit de Graaf Florisweg kreeg een dybeen- kwetsuur: hy is Ln het Sint Jozefpaviljoen verbonden. Dq politie heeft de bakfiets rijder in arrest gesteld. KRINGWEDSTRIJD. In een te Leiden gehouden kringver gadering van R.K. E.H.B.O.-verenigingen is besloten om de eerste kringwedstrijd op 17 Maart te Gouda te houden. KAASMARKT GOUDA. 23 Februari. Aangevoerd 62 partyen. Eerste kwaliteit 1.901 95. tweede kwali teit 1.85—1.89, zware tot 1-99 per kg. Han del flauw. VEEMARKT GOUDA. 23 Februari. Aangevoerd 16 alachtvar- kens 1.50 per kg; 214 rrtagere varkens 1.40 per kg; 550 biggen 28—40 per stuk- Handel matig. 359 Nuchtere kalveren van 25—40, 5 bokken en geiten van 15—30, 1 «chaap f 40 per stuk. Handel vlug. Pootvis ln polder- en plaswafcr. De afdeling Reeuwijk van de Zoetwa- tervisserijvereniging hield haar jaarver gadering in de zaal van de heer N. J. van Dam. Er bleek een voordelig kassaldo te zijn Besloten werd om voor 75 pootvis aan te kopen, die in Reeuwijks polder- en piaswater zal worden uitgezet. Als be stuurslid. in de vacature van de heer Joh. v. d. Star. werd gekozen de heer A. C. Verheul. De heer P. v. d. Starre werd herkozen als bestuurslid. Uitvoering. De mandolineclub „Uit en Thuis" heeft haar tweede uitvoering gegeven in de zaal van de heer A. v. d. Starre. Aanwezig waren o.a. burgemeester en mevr. Feitsma. Onder leiding van zijn directeur, de heer P. v. d. Dool uit Gouda, bracht het gezelschap een revue, getiteld: ..Zoek op z'n tijd wat gezelligheid". Ver der hebben twee clowns de zaal doen daveren van het lachen. Een aardig pro gramma-nummer was vooral het optreden van het poppenkwartet. Schoonhoven Benoeming. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Veenendaal is benoemd mej. A Bron, alhier. Stolwijk A R. Kiesvereniging en Studieclub. De A.R kiesvereniging „Nederland en Oranje" en de A.R. studieclub „Oranje getrouw" hebben een gecombineerde i ledenvergadering gehouden in de bijzon dere school. Het aftredende bestuurslid, de heer P. Both Pzn.. werd herkozen. Dq heer W Both Hzn. hield een lezing over ..De Volkshuisvesting". Daarna be handelde Wim Blokland Artikel 13 Begin selprogram „Het Onderwiis" en de heer P van der Bas „Waar het me goed gaat, daar is mijn vaderland". Beide onder werpen gaven tot discussie aanleiding. Dammen. De damclub „Jong en Oud" in de buurtschap Beijersche speelde een competitiewedstrijd tegen Boskoop. De uitslag was 13—7 voor Boskoop: P Blanken T. Venema 11 J. A. Both E. J. Hoogebrug 2—0 A. de Groot J. Schoenmaker 2—0 J. Benschop A. Niederhof 02 P. 1. Noomen B van Es 02 Jac. Verburg J. van den Berg 02 Chr. Slappendel J. van Tol 2—0 C. Stoppelenburg A. van Wyk 0—2 P. Honkoop J Menna 0—2 H. de Jong A M. de Jong 0—2 Auto te water. Een vrachtauto uit Gouda geraakte door het te ver uithalen in de binnensloot langs de Goudseweg. De twee inzittenden wisten zich zelf te redden. Een paal van het electrisch net werd afgereden, terwijl ook aan de weg schade werd toegebracht. Uit Indonesië terug. Wederom heerste er vreugde in een gezin in deze gemeente wegens terugkeer van een zoon uit Indo nesië. Het betrof ditmaal de militair W. van den Heuvel. Des avonds heeft de N I.W I N. hem een vulpotlood met inscrip tie aangeboden, terwijl de *plaatselijk# muziekvereniging „Harmonie" een sere nade bracht. Zevenhuizen Woningbouw. Het voorschot uit 's Rijks kas van 1946 aan de woningbouw vereniging „Beter Wonen" voor de bouw van 22 arbeiderswoningen is met 7378 verhoogd tot 274.158. N ederland-Indonesië Bantam Djakarta-Rotterdam p 23 Malt# Celebes p v Belawan n Amsterdam Dorsetshire 23 v Djakarta te Amsterdam Friesland Rott-DJakarta p 22 Messina Garoet 22 v Djakarta te Rotterdam l.angkoeas 23 v Cherlbon te Semarang Oranje D)akarta-Amst 22 t;h v. Kreta OverUssel verm 24 v Belawan n Rotterdam Pasteur p 22 Fin sterre 24 om 12 u. te Am sterdam verwacht, ontscheping 14 u Poelau Laut 22 op 650 mijl v Minikol Riouw Djakarta-Amsterdam p 23 CeylOn Roeblah Jnva-Amst p 22 Gibraltar Sibajak Java-Rott 22 v Colombo n Aden Tarakan 22 v Batavia te Semarang Volendam 22 v Djakarta n R< Waterman 22 op 300 mijl ZO v I Willem Ruys 23 v Djakarta te I i Head VOORDELIG VAKKUNDIG Kleiweg

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3