labour heeft royaal de leiding others V GOUD5CUECOUDANT >en- JK, IQ y<? Tories koesteren nog hoop RENHUIS kk VTJES” De Koningin echt met vacantie O 4 DE BRITSE VERKIEZINGEN ;inds een zware Amerikaanse de Prins en aan k Onlusten in Eritrea duren voort De prinsesjes maken schoolwerk in de trein eerste o et. Zwerver vermoordde zijn aanstaande vrouw Margarine kostte nu al 18 cent II R TAV0ND IIDDAG m Katrijn waaraan endc Raclio-artisten: i, MARY BOS f PLAYERS tdding en een bus s toegangsbewijs. bij SHEIM de 58. Telefoon 3160. De Koningin zullen officieel bezoek Tegen opheffing deelstaat Oost-Sumatra HONGARIJE EIST INKRIMPING VAN DE LEGATIES VAN ENGELAND EN DE V.S. Frankrijk brengen T- A id GROOT GOUDA Britse en represailles verwacht Geen reden voor nieuw beroep op Rusland Westerling en Liberalen kregen klap Djokja Prins Bernhard in Mexico De Koningin sprak met dè Nederlandse jeugd Gewapende botsing in West-Java Negers zijn zo kw aad nog niet Politieke delinquenten mishandeld 23 FEBRUARI 19S0. Prijs 10 cent per nummer Vrijdag 24 Febr. 1950 Prljfl abonnement: 88ste Jaargang No 22912 ro.ao per week Markt 31. Telefoon 2145 per maand Bureau: per kwartaal postrekening 48400 Amerika's parlement der F c. w. de landt er in de lopende len or dt in harp- en plano- 1 5 LEEFTIJDEN m. fER RAD 72-051 Cbef-Exploltatle: D. DE KLERK Dlreoteur-Chefredacteur; 8. H. VAN DER KRAAT8 goed zorgde ’lallen u niet vraj unl met ;ze F' lat opgt. te de het van Tot dusv het in 1945 de, behouc rt, in Kunstmin, een Sumater? deze resoi lijkheden, w ira zich in strubbt weel getrt zijn. één vertrok. garine gei en is vooi haar en het ant- „Pietie" met haar haar linker ■'jol !iS -1) o nklljke Parijs kringen dat op ling van resailles i volgen. H.M.*de Konlni der Nederlanden een officieel president der Hare Hooghel aankom !ES” altijd weerd A Londen naar de stembus onder toezicht van gemoedelijke „bobbies". Scho- tanden die te een 3 de les: meest inlge regen d in hoofd- 'emperaturen r de met toe ver bonden I Hongat.-. I legatiepersoneel Engeland en de Boven: H.M. de 1_ lijks enige uren in Koninklijke trein, zaken afhandelt. Onder: Prinses Margriet krijgt leesles van mevr. Van Maasdijk. brenge..- republiek. Z»ne KoninL’” op 23 Mei a.s. in 1 26 Mei de Franse hooi iten. PEB ASPERS AB ASTRA ‘en wordt ingekrompen je en Amerikaanse func genoemd zjjn in het spioi ■n Vogeler en Sanders, v •""en. De beide landen e conclusie" trekken men tijdens het proces v» namen, zo werd verklaaru- Engeland personeel ii Engeland wen r y In een wordt m< Bekassl, gewapem sen een I tordjes, je rden in de als je net goed gerichte sterruit. waar- je mag de ten, want je zit „groene klasse” Boeke naar de igin en Z.K.H. de Prins hebben het voornemen bezoek te brengen aan de Franse rt Majesteit en •ld zullen >men cn op stad weer verlat Na een aanvankelijk geprononceerde leiding van Labour slaagden de conservatieven er in de loop van de nacht in wat op de socialisten in te lopen, zodoende de kans op een nek-aan-nek race in de laatste ronde vergrotend. Bij het ter perse gaan van dit nummer is de stand als volgt: Labour 170 zetels; conservatieven 112 zetels; liberalen 1 zetel. Woordvoerders van de Labourpartij spraken vol vertrouwen van een overwinning. De thans bekende uitslagen betreffen echter de stedelijke districten, waar de Labour-aanhang het sterkst is. De conservatieven zijn van mening, dat een achterstand van ruim 30 zetels bij het aanbreken van de dag hen „nog een zeer goede kans op de overwinning geeft”. de zaak tegen Sanders" en ook handels- besprekingen heeft opgeschort als tegen maatregel. Hongarije geeft in overweging, dat Engeland „van deze opschorting terugkomt" en dat de Ver. Staten de sluiting der Hongaarse consulaten te New York en Cleveland ongedaan maken, als-’ ook het verbod voor Amerikanen om naar Hongarije te reizen. In gewoonlijk Welingelichte *iden is men van mening. iarse eis tot inkrimpinj zeker repte V.S. zullen Sankt Antön, 23 Februari. Eigenlijk is vandaag de vacantie van de Koningin en de Prinsesjes pas begonnen. Alles schijnt mee te werken om er een paar heerlijke, onbeze weken van te maken. Er is in de afgelopen nacht een vers pak sneeuw gevi en hoewel de temperatuur gedaald is tot twaalf graden onder nul, is de kou hinderlijk, want er schijnt een weldadig aandoende zon. Daarom had de Koningin zich reeds vtoeg in haar skipak gestoken en begon zij de dag met een wandeling. Onderweg wierp zij echter vlug nog even een blik in de Koninklijke trein, waar de prinsesjes om half negen reeds ijverig aan het studeren waren, geholpen door mevrouw Pennink. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de C«rret8pondentie uiterlijk ter post m®et ïi.in bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw Guinea m.s. Wil lem Ruys (6 Maart), Antillen s.s. Stuyve- sant (25 Februari); Antillen m.s. Hydra (2 Maart); Suriname s.s. Cottica (1 Maart). 1 28 EENDRACHT /87a MAAKT MACHT De Hongaarse regering heeft in twee nota's aan de legaties van Engeland en de V.S. te Boedapest geëist, dat het diplo- matieke personeel te Boedapest van beide landen wordt ingekrompen en dat de 1 Britse en Amerikaanse functionarissen, die genoemd zjjn in het spionnageproces tegen Vogeler en Sanders, worden terug geroepen. De beide landen moesten „de logische conclusie" trekken uit het noe- van een aantal rd en Amerika hadden veel meer in dienst dan nodig was Aan ord gevraagd, of het juist was dat^,Hongaren. van wie algemeen bekend is dat zij vijanden zijn van de Hongaarse volksdemocratie, in groot aantal bij de Britse legatie werken". In de nota aan de V.S. wordt gezegd, dat bij het jongste spionnageproces ge bleken is „dat eéfi aantal functionarissen van de Amerikaanse legatie te Boedapest een actieve rol speelden bij het werk van deze groep spionnen en saboteurs tegen de belangen van Hongarije". In de nota aan Engeland wordt voorts verklaard, dat de Britse regering „op on gebruikelijke wijze heeft geïntervenieerd in SSr Koude front over ons land WeerverwachUng. meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, gelddg van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. Voor de Noordelijke provincie- zwaar bewolkt met nu en dan enl of sneeuw Zwakke tot matige wind zaak «tussen Noord en Oost. Tempc.™ dalend tot dicht bij het vriespunt. Voor rest van het land: meest zwaar bewolkt r plaatselijk nevel of mist en af en enige regen of motregen Meest zwakke anderlijke wind. Iets kouder 25 Februari Eerste kwartier Zon op 7.37: onder 18.10 Maan op 10.M; onder l-U President Truman m een persconferentie heeft president Truman verklaard, dat hij geen reden zag Joor een nieuw rechtstreeks beroep op de fiowiet-Unle. om een einde te maken aan koude oorlog", daar hij geen enkel teken zag. dat zou duiden op Russische geneigdheid tot beëindiging van de hui dige situatie. President Truman zei dit in antwoord op een vraag om commentaar te willen leve ren op een verklaring in het Congres, volgens welke een nieuwe toenaderings- uoging met het doe) overeenstemming met de Sowjet-Unie te verkrijgen over het in stellen van Internationale controle op de ■toom-energie. gevaarlijk zou kunnen zijn. Truman verklaarde verder nog. dat de Verenigde Staten alles in het werk hadden gesteld om. via de organisatie der Ver- jenigde Naties en ook door middel van de ’bestaande diplomatieke kanalen, tot een of andere overeenkomst met de Sowjet- Unie te komen, doch al deze pogingen had den geen enkel resultaat opgeleverd. 240 tegen 177 etem- tsontwerp aan. vol- lerale commissie van teld. welke zal trach- voorkomen door mid- ig. Britse troepen in actie Britse troepen hebben gisteren te As mara (Eritrea) gebouwep bezet waar oproerkraaiers verborgen waren. De bot singen tussen Christenen en Moslims duren thans reeds drie dagen. Er zijn tot nu toe 41 personen omgekomen. In de loop van de dag had men de toestand niet in handen doch tegen de avond beheersten de Britse troepen de situatie. Er zijn ook plunderingen gemeld. De troepen hebben Verscheidene stadsgedeel ten waar geplunderd is afgezet. Meer dan 150 personen zijn gearresteerd. Onge veer 130 personen zijn gewond. De ver liezen zijn uitsluitend geleden onder de Koptische Christenen en Mohammedaanse l inwoners. vrouw Van Maasdijk woord komt, nadat rechterhand drie vingers van heeft afgeteld en omklemd. En zo zitten de prinsesjes gezamenlijk te leren in de koninklijke trein, die voor het stationnetje in Sankt Anton staat, elke ochtend twee uur lang. Trix is met een opstel bezig over haar belevenissen hier in Sankt Anton. Dat kost haar geen moeite, want vorige week maakte ze er nog een van 56 velletjes. Een brief aan haar vader geldt ook als opstel en de brief, waarmee prinses Beatrix thans bezig is. bedreigt het record van de 56 velletjes ernstig. 190.000 Parijse arbeiders in staking Volgens een schatting van de vakvereni ging zijn op het ogenblik meer dan honderdduizend metaalarbeiders te Parijs en omgeving in staking. In 112 fabrieken ligt het werk stil. Bij de genationaliseerde Renaultfabrie- 1 ken staakt thans het gehele personeel- De directie van de Citroënfabrieken vreest, dat haar 20 000 arbeiders ook tot staking zullen besluiten. boog zich metterdaad dieper over haar boeken en dreunde de elfde les van haar Franse leerboekje op: „la mer- est bleue, c’est l'été, enz. Ja, de hemel is blauw, maar zomer is het allesbehalve, al schijnt de zon zo fel, dat een zonnebril g.een overbodige luxe is. En terwijl Trix haar gedichtje opzegt, baant de Arlbergexpress zich zuchtend en gillpnd een weg door de tunnel van de door de sneeuwval onbegaanbare Ariberg- pas- Het valt niet mee zo je huiswerk te moeten maken, terwijl je ogen door het venster van de wagon de verblindende uitdagende sneeuw ontmoeten, waarop de skiërs in flinke vaart met redelijk succes trachten de Arlbergexpress de loef af te steken. Je leert Duitse en Franse wo< legt een stuk papier op de woon vreemde taal of andersom en op de helft bent, spat een i sneeuwbal uiteen op de venst voor je zit te werken, maar uitnodiging niet aannemc 1 voor je qvergang van de in de scnool van Kees „gele klasse". Maar er wordt niet van de regel af geweken. Elke dag van half negen tot half elf is het voor de prinsesje^ studeren geblazen. Elke week stuurt mevrouw Pennink het werk vart de meisjes op naar de school van Kees Boeke. Prinses Beatrix leert sneller dan Irene, zegt mevrouw Pennink en de kleine Mar griet gebruikt haar vingers nog bij het rekenen. Hoeveel vijf min drie?, vraagt me- TAE regeringsvt over Westerlinj .„tateren, I. Regerir meer Prins feernhard is Donderdagmiddag te Merida, de hoofdstad van de Mexicaanse provincie Yucatan, aangekomen. Het offi ciële bezoek aan Mexico, waartoe de pre sident de Prins persoonlijk heeft uitgeno digd. zal drie dagen duren, waarna de Prins zich n^et zijn gevolg naar de staat Michoacan zal begeven, een der schilder achtigste van Mexico. Willem Barendsz keert eind Maart terug De burgemeester van Schiermonnikoog heeft van kapitein Visser van de Willem Barendsz het volgende telegram ont vangen: „Hoezee! Barendrecht vertrok, ken met brieven. Alle eilanders en Noord Friezen gezond en opgewekt. Groeten hun familie. Omstreeks 20 Maart huistoe’’. 14 Labourleden in het oude Lagerhuis hebben hun zetels aan de conservatieven verloren. Drie candidaten van de 5 man sterke Onafhankelijke Labour-groep in het oude Huls hebben hun zetels aan officiële Labourcandidaten verloren. Het waren Lester Hutchinson, D. N. Pritt en John Plattsmills. De laatste was uit de Labour partij gestoten wegens mede-ondertekening van een telegram aan de procommunis- tische Italiaanse socialistenleider. Nenni. Tot dusver heeft Labour 31 zetels, die het in 1945 op de conservatieven verover de, behouden, terwijl de conservatieven 5 zetels, die zij toen verloren, hebben teruggewonnen. Tot 4.30 uur hedenmorgen was er geen communist gekozen. Piratin, een beide communistische leden van het oude Lagerhuis, werd in zijn district door Labour met een meerderheid van ruim 27 duizend stemmen verslagen. De zwaarste klappen, kregen de libe ralen, die door het stellen van 475 candi daten trachtten hun oude glorie te her winnen. Om half vijf hadden zij nog slechts één zetel, terwijl zjj in veel dis tricten hun borgsom verloren. De leiding, die labour tot dusver in zetels heeft, vindt geen weerklank in de stcmmencljfers, die om 4 uur als volgt waren: Labour 4.998.590; conservatieven 4.308.348; liberalen 889.284. 10 Labourministers, onder wie premier Attlee, vice-premier Morrison, minister van buitenlandse zaken Bevin, Sir Staf ford Cripps, de minister van financiën en Aneurin Bevan, de minister van gezond heid. behielden hun zetels. Twee grote steden. Manchester en Liverpool, zijn reeds met de telling klaar. Van de negen afgevaardigden die deze stad naar het Lagerhuis zendt, zijn er vier Labour en 5 conservatieven. In 1945 telde Liverpool 11 kiesdistricten, toen hadden de socialisten er 6 en de conser vatieven drie. In Manchester heeft Labour 6 en de conservatieven 2 zetels behaald. De bekendmaking van de uitslagen te Londen trok ondanks de regen veel belangstelling. Tegen 4 uur in de ochtend begaven de meeste mensen zich echter- naar huis. Een politiefunctionaris ver klaarde, dat het een rustige nacht geweest was. /COMMISSARISSEN van het centraal ge- zag van Djokja besturen de oude onderdelen. Die commissarissen zijn bur gerlijke autoriteiten. Zij moeten met de militaire autoriteiten samenwerken. Dat gaat zelfs in West-Europa niet al te ge- makke’.ijk Hoe zal dat in Djakarta gaan? Hebben de militaire commandanten van de T.N.I. de onder-commandanten in de hand? Is er in de T.N.I. voldoende disci pline? Behoeft men eigenlijk Westerling niet te vrezen? Of treedt het militair ge zag eigenmachtig op? Is de militaire politie in staat de soldaat te controleren? In Djakarta zijn Japanners, met aange nomen Indonesische namen, in bestuurs functie bij de politie. Is het wonder dat de soldaat van het T.N.I.-leger aarzelt onder dit gezag te komen? Het is duidelijk, dat voor de burgerlijke en voor de militaire autoriteiten de ge legenheid bestaat om de Nederlanders te beschuldigen. Een deel van* de linkse, buitenlandse pers doet daaraan mede. De actie-Westerling maakt de verhouding van Nederland tot Djokja heel moeilijk! Is dit alles wat Nederland mag weten? Het is de vraag of een gewijzigde Ame rikaanse politiek op de duur niet tot. Nederland het verzoek zal richten de Nederlandse troepen niet verder uit Indo nesië terug te nemen, aangezien dit het enige machts apparaat is dat in Indonesië bestaat. INE regeringsvoorlichtingsdienst zwijgt -L' over Westerling Men mag niet dadelijk constateren, dat hij dus nog veel last bezorgd. Regeringspersonen verschaf fen niet veel meer dan geruststellende lp berichten. Alles gaat goed. Waarom is het publiek in Nederland dan toch ongerust? Westerling doet onze naam en onze positie stellig kwaad. Men kan gemakkelijk volhouden, dat Westerling niet meer een Nederlands officier is. maar het buitenland onder scheidt niet tussen Westerling en Neder land. Westerling ondermijnt onze naam; Westerling ondermijnt de macht vap Djokja. De op papier aan de U.S.I.. d,us aan Djokja. gegeven macht, steunt op een internationale erkenning, op de feitelijke hulp van de Amerikanen, op de nog overal bestaande positie van vele<Nederlanders, werkzaam in Indonesië, op het eigen, kleine, centrale bestuursapparaat en op het eigen leger: de T.N.I. Is deze macht voldoende? Daarvan weten wij in Nederland niets „Wij", dat is de volksvertegenwoordiging, de pers, de mensen met belangstelling. Misschien weet de regering iets meer. Waarom is zwijgen de boodschap? Zou deze T.N.I elke dag verbeteren in opleiding, in discipline, in gezag? Zou de Westerling-actie eigenlijk een gunstige uitwerking hebben gehad op het republi keinse leger. Het gevaar kan het Indone sische leger hebben versterkt in saam horigheidsgevoel. Of heeft het moreel van de T.N.I. juist een gevoelige klap gehad? Waar ver schijnt Westerling? Waarheen trekt hij zich terug? Het is juist het merkwaardige van het strijdtoneel op Java, dat een troep, zij het Westerling of T.N.I.. zich zo gemakkelijk kan distanciëren. Het unitarisme ten behoeve van Djokja wordt luide gepropageerd. De Soendanese groen-witte vlag moest verdwijnen. Staan nu Soendanese strijdkrachten onder Wes terling? Felle strijd op de Goudse weekmarkt De rust, die gistermorgen op de Goudse eekmarkt in de margarinestrijd was in streden. bleek de stilte voor de storm te Toen bij het scheiden van de markt der vaste huurders van een kraam rok. heeft de koopman, die de mar de goedkoop levert, de kraam bezet trtgegaan met het verkopen van margarine tegen 30 cent per pakje. Even later vertrok echter ook de koopman van de ernaast staande kraam, die terstond in beslag genomen werd door de gezamen lijke Goudse margarineverkopers. die de margarine tegen 28 cent aanboden. De koopman verlaagde toen ook zijn prijs tot 28 cent, waarop de Goudse margarine- verkopers hun prijs op 26 cent stelden. Zij gingen voort de prijzen te verlagen, tot de koopman tegen 20 en de Goudse margff- rineverkopers tegen 18 cent verkochten. Toen brak de koopman zijn tenten op, waarna ook de Goudse handelaren zich terugtrokken. Enige weken geleden gaf H.M. Koningin Juliana de wens te kennen graag eens contact te willen hebben met jonge men sen. in de leeftijdsgroep van 20—24 jaar, cm in een persoonlijk gesprek te horen, wat er in deze jeugd leeft aan toekomst verwachtingen voor henzelf en voor ons gehele volk, en welke hun moeilijkheden zün. Drie gesprekmiddagen, met ieder onge veer 15 deelnemers sters,werden georga niseerd op het paleis Soestdijk. De eerste groep was afkomstig uit kleine dorpen en vertegenwoordigde dus het platteland, de tweede groep was samengesteld uit grote- stadsjeugd. zowel uit jeugdorganisaties als ongeorganiseerde jeugd, terwijl de derde groep uit studenten bestond. De gesprekken waren zeer geanimeerd. Tal van vragen betreffende het dorpsle ven. het jeugdleven in de grote stad, zo wel sociaal als cultureel gezien, kwamen aan de orde. Bij het bespreken van emi gratiemogelijkheden deed zich het merk waardige verschijnsel voor, dat meisjes hier zeer weinig op ingesteld bleken, in tegenstelling met jongens. Met de studenten werden hoofdzake’.ijk agen verband houdende met de huidige tiversitaire' opleiding besproken, o a de zeer gespecialiseerde normen, waarbij de vorming tot mens in de gemeenschap wel zeer in hef gedrang dreigt te komen. In de kringen der jongeren zelf is contact met, de Koningin, in zeer open hartige sfeer, wel bijzonder op prijs ge steld. Woensdag heeft een delegatie van de Partaj Negara Sumatera Timoer aan de wali negara, dr Mansoer, te Medan, een resolutie aangeboden, waarin op zeer scherpe wjjze afkeuring wordt uitgespro ken over het optreden dergenen. die met illegale middelen de eenheid trachten te verbreken. In de resolutie wordt aange drongen op een krachtige handhaving van de wet en het nemen van duidelijke maat regelen voor het in stand houden der Negara Sumatera Timoer. Er wordt verder in gezegd: „200.000 le den van de Partai Negara Sumatera Ti moer staan volledig achter deze resolutie in het besef van de moeilijkheden, waar voor de regering der negara zich in ver band met de huidige politieke strubbelin gen ziet geplaatst. Na het aanhoren van de tekst der reso lutie hield dr Mansoer een toespraak tot de delegatie, waarin hij er op wees, dat dit jaar in alle deelstaten der Ver. Staten van Indonesië algemene verkiezingen zul len worden gehouden, welker resultaat de toekomstige status der negara's zal be palen. Ik ben niet anders dan een hoge dienaar des volks, aldus dr Mansoer, die er de nadruk op legde, dat men degenen, die tegen het bestaan van de negara Su matera Timoer gekant zijn, niet dient te beschouwen als vijanden doch als broe ders, aangezien iedere ingezetene van de deelstaat het recht heeft om voor zijn mening uit te komen. Dr Mansoer deelde verder mede, dat de regering der negara Sumatera Timoer thans plannen opstelt ter bevordering van de volkswelvaart Hiertoe behoort ook het beschikbaar stel len van gronden. Hierbij dienen echter de bestaande regelen met betrekking, tot de grondverdeling te worden nagekomen, zo dat de rechten van anderen, zoals de on dernemers, niet met voeten getreden worden. Nederlands legercommuniqué leegedeeld. dat zich Donderdag te op 48 kilometer van Djakarta, een ide botsing heeft voorgedaan tus- Nederlands gewapend convooi cn een eenheid van het Indonesische leger. Eén Nederlander is gedood en verschei dene soldaten zijn gewond. Et; zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. De verzoeningscommissie van de Ver. Naties heeft een onderzoek naar het inci dent ingesteld. Twee gedetineerden ontvlucht Opnieuw hebben twee gedetineerden uit het interneringskamp Carel Coen- raadpolder te Finsterwolde kans gezien te ontvluchten. Eén der gedetineerden was afkomstig uit Enschede, de andere uit Leek. De politie heeft nog geen resultaat geboekt met de getroffen uitgebreide op- sporingsmaatregelen Maar communisten Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft het wetsontwerp van de rege ring tegen „discriminatie op het gebied van werkverschaffing" verworpen doch nog niet definitief een ander wetsont werp goedgekeurd, waarin wel discrimi natie op grond van verschil in ras. gods dienst of politieke overtuiging wordt ver boden. maar niet op grond van commu nistische overtuiging of sympathie. Het aangenomen ontwerp moet eerst nogmaals door het Huis worden behandeld •Ivorens naar de Senaat te kunnen worden doorgezonden. Het Huis nam met men het andere weti gens hetwelk een federale cotr vijf man wordt ingesteld, welks ten discriminatie te voorkomen d del van overreding en verzoenini Voor de Bossche rechtbank verscheen Donderdag de 29-jarige zwerver F. W. H., Duitser van geboorte en verdacht van moord ojyzjjn vroegere verloofde Herta Stuwe. eveneens uit Duitsland afkomstig. De man leidde samen mef zjjn verloofde een zwerversbestaan in de Brabantse bos ten. Wegens moeilijkheden, daterend uit de oorlogstijd, kon hij zich in Duitsland niet meer vertonen, terwijl hij zich ook in Ne derland niet veilig wist, daar hij hier te boek stond als politiek delinquent. Het meisje, dat aan een dergelijk be- «taan een einde wenste te maken, wilde zo spoedig mogelijk trouwen en ging daar om terug naar Duitsland om haar papie ren in orde te laten maken. H. wilde -tthter niets van een huwelijk weten. Hii had geen dak boven het hoofd en geen werk. In Nederland teruggekeerd zwierven zij rond in de omgeving van Boxmeer en in de avond van 28 Augustus 1948 heeft H., blijkbaar in een zwaarmoedige stemming en naar zijn zeggen op verzoek van het meisje, haar van korte afstand met enkele revolverschoten gedood. Een week later werd het Rik in een beek ontdekt. H., die aanvankelijk de poli tie op een dwaalspoor trachtte te brengen, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De officier van justitie, eiste een gevan genisstraf van 8 jaar. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft litapraak gedaan in de zaken tegen vier verdachten, die veertien dagen geleden hadden terechtgestaan ter zake van mis handelingen van politieke delinquenten in k het kamp te Westerbork. Albert O., 25 jaar, landarbeider te Sch~ terbrug werd gestraft met drie mai gevangenis. Hij had een oude man, xiek was om te kunnen arbeiden, met een gummistok bewerkt, daags daarna was de man dood. De procureur-generaal had zes maanden geëist, de Asser rechtbank had een maand opgelegd. Hendrik R._ landarbeider, 30 jaar. te Beerta werd overeenkomstig de eis vrijge sproken van de hem ten laste gelegde mis handeling. De rechtbank vonniste hem met f 150 of 30 dagen hechtenis. Eveneens werd vrijgesproken, conform het vonnis van de rechtbank, de 43-jarige Geert V.. opzichter bij het Staatsbosbeheer te Hooghalen, terwijl de laatste verdachte, de 44-jarige verpleegster F. H. C. ten B—B te Utrecht, werd gestraft met 200 boete of 40 dagen hechtenis, wegens het als straf toedienen van een braakmiddel aan twee zieke gedetineerden. De procureur-generaal eiste 14 dagen gevangenisstraf, de Asser rechtbank had haar vrijgesproken. Het doet prettig aan de Koningin zo alleen te zien lopen, ongehinderd tussen de skiërs, die zich naar de top van de Galzig begeven en die de Koningin nau welijks opmerken of haar een nieuws gierige blik toewerpen. De touristen in Koningin vertoeft dage- Qit Oostenrijkse plaatsje en de inwoners in haar werkkamer in de van sankt Anton hebben de Koningin en waar zij de lopende haar dochtertjes Dinsdag een grootse ont vangst bereid, men zou zelfs kunnen zeggen een ietwat luidruchtige ontvangst, maar nadat de Koningin en de prinsesjes zich hadden geïnstalleerd in de kamers op de tweede verdieping van Hotel Post, hebben allen haar opgehomen in de kring van toeristen en beschouwt een ieder haar als gewone vacantiegangster, die zich voor een poosje aan de beslommerin gen van alle dag wil onttrekken. Men kan het de Koningin aanzien, dat dit haar goed doet en zoals we haar vanochtend zagen lopen, temidden van de tientallen, die met de ski's over de schouders er op uittrokken, zouden we bijna wensen, dat men in ons eigen land iets van de menta liteit van deze eenvoudige dorpsbewoners en dit begrip van het internationale ski- gezelschap hier in Oostenrijk zou over nemen. Toen de Koningin door de vers gevallen sneeuw verder liep in de richting van de skilift, zijn wij een kijkje gaan nemen bij de prinsesjes, die in een coupé van de koninklijke trein schoolwerk maken. In de trein-school Het eerste, wat Beatrix tegen ons zei, toen we binnenstapten, was: „Denk erom, we moeten verder werken hoor” en t» ind 1 en Hot level :bod

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 1