B EXTRA NADRUK MET 33 STRALEN WERD HARDNEKKIGE SCHEEPSBRAND BEDWONGEN Proeven met walkie-talkie mijnheer Tokio en mevr. Tokio Het avontuurlijke leven Het vuur in olienoten en katoen liet zich niet verstikken Zwaar werk voor blussers en lossers Oostenrijk werkt aan voedselvoorziening Het Lied der Foto's Rijke zaadoogst 1949, weinig afnemers Het oefenprogramma van het smaldeel Antillen Zij horen bij de radarplannen KORTE KRONIEK Vliegtuig ter bestrijding van onderzeeërs Nieuwe machine voor Brailleschrift Economie en Financiën Canadese dames willen Nederlandse hoeden Er is iets veranderd tussen1 Mevrouw gaat er, zo nodig, vandoor met de Mae Arthur-bonus" Turf Dr Heymans, lijfarts van Paul Kruger 80 jaar Schoolopziener gevraagd Goed kunnende kameelrijden van een revolutionnaire Chinees Dr Ho Chi Minh, de man met de vele namen oSartre overtroffen? „MEDE" EEN VERLOREN DRANK in Engeland teruggevonden Oude Germanen en moderne Amerikanen ontmoeten elkaar Avonturiers Stroop Geen behoefte aan staatsfilosofen TREINEN EN TRAAIS SLOKKEN TIJD EN MASSA'S ENERGIE OP Elfurige* werkdag voor sommige forensen 'S'Wlt* De nieuwe Lockheed P2V4 Neptune, het nieuwste iuliegtuig ter bestrijdina iSan onderzeeërs, uitgerust met de modernste hulpmiddelen, tijdens een vlucht boven de Stille Zuidzee ten Noorden van San Francisco. Het vliegtuig is uitgerust met een speciale boei, welke op het water wordt neergelaten en het geluid van de schroeven van onder water varende onderzeeërs weerkaatst, zodat, de plaats van deze nnrlnnthnHom v. DE GUNSTIGE ONTWIKKELING VAN DE NEDERLANDSE BUITENLANDSE HANDEL I LLIOEN GULOEN OEKKINOS 'ERCENln i,t INADELIGSALDO 37 39 47 48 49 1949 INDUSTRIËLE PRODUCTIE EN ARBEIDSPRODUCTIVITEIT IN NEDERLAND jNDEXCJFERS 1938 -iQO ARfceiOSMOÓuCTlVlTElT bruid. Vervolgens Opa ronder C als Papa. dat zie je zó. ja. rr zoon, zo fier en trots, leunt hij Cartónnen Rots, vlak naast c van Scheveningen o, kostba inneringen. En Opa. als hij 60 als de geachte jubilaris, en Opa als secretaris, van 't Comité vo lem Maris.... hoe stralend kijk zijn doppen, bij dat geschenk ii loppe! Maar dan. hoe droev we hier, een foto op krantenpap foto uit het Plaatslijk Blad, w TVvivr.DE BLAD - PAGINA 2 DINSDAG 7 MAART 1950. (Van onze Rotterdamse correspondent. Slechts enkele dagen na de brand in de lading van het Griekse s.s. Loula Nimtkos is de Rotterdamse brandweer opnieuw gealarmeerd voor een hard nekkige brand, die Zaterdagmiddag in het Poolse motorschip Generaal Walter is uitgebroken en de brandweer tot gisteren toe in actie heeft gehouden, niet tegenstaande het vuur met 33 stralen werd bestreden en bovendien was getracht het met chemische middelen te verstikken. Tijdens het blussingswerk werden tien brandweermannen en havenarbeiders bewusteloos door ontsnappende giftige gassen. Zaterdagmorgen arriveerde In de Mer- mehaven het 4742 ton metende Poolse Motorschip General Walter en nam lig plaats bij Cornells Swarttouw In de loop van de middag bewezen dikke rookwol ken, die uit de luchtkokers kwamen, dat de uit ruwe katoen en aardnoten bestaan de lading broeide. Omstreeks 4 uur werd de brandweer gewaarschuwd, die onder leiding van hoofdman J J Oster aanvankelijk met de slangenwagens 48. 44. 45 en 50. benevens gereedschapswagen 3 en autospuit 6. het vuur begon te bestrijden Toch werd niet direct water gegeven want met de koolzuur-installatie van het schip werden de ruimen vol gas gezet. In de hoop dat het vuur hierdoor zou ver stikken. Toen na enige uren de luiken van ruim 2. waarin de brancf w»?dde. werden geopend, drongen de brandweer lieden met maskers op en een kaarslan taarn in de hand het ruim binnen Zou de kaars uitgaan dan bewees dit dat er nog gas aanwezig was Even wel bleek in het bovenste ruim niets aan de hand te zijn. zodat* men 1it ging los sen om dieper te kunnen doordringen Ook in het tussendek bleek alles in orde. al hing er meer rook In het onderste deel was de toestand erger dan de brand weer had verwacht Inmiddels had de G G D druk werk met de verzorging van 10 mannen, die döor de gassen onwel ge- worden waren Twee van hen, P Lobe- •tein en G. H v d. Bos. moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht In het benedenruim waren in het midden balen ruwe katoen gestouwd, die de brand ver oorzaakten. en daarlangs zakken olie noten alles voor Polen bestemd Daar brandde het fel en al het materieel, in middels met de Havendienst 5. Blusboot 4. autospuiten 12 en 4 en de Stormvogel van H. v d Graaf's bergingsbedrijf versterkt, werd ingezet. Marinekamp te Hilversum blijft Uit Vlissingen werd gemeld, dat de bur gemeester van die gemeente, mr dr B. Kolff heeft verklaard, dat het vaststaat, dat de marinestaf de matrozenopleiding naar. Vlissingen wenst over te brengen. Naar aanleiding van dit bericht deelde de commandant van het marine-opleidings kamp Hilversum mede. dat het geenszins betekent, dat het marinekamp uit Hil versum zal verdwijnen. Vlissingen heeft wel getracht de gehele opleiding tot zich te trekken, maar hiertegen is krachting geageerd en deze „strijd" is door Hilver sum gewonnen. Er staat zelfs een uitbrei ding van het maïinekamp te wachten. Dat ook Vlissingen een deel van de voort gezette opleiding de eerste opleiding ge schiedt uitsluitend in Hilversum zal krijgen, acht de Hilversumse comman dant waarschijnlijk. De marine is na de oorlog belangrijk groter geworden dan daarvoor, zodat meer opleidingsgelegen heid noodzakelijk is. In een van de ruimen van de Generaal Walter waren havenarbeiders gisteren bezig met het bijeenscheppen van de olienoten uit de baien, die door de hitte waren gebarsten. Polen zal dus toch nog wat van de lading kunnen krijgen. Om ongeveer 3 uur in de nacht van Zaterdag op Zondag besloot men het ruim onder water te zetten en werd met totaal 33 stralen water gegeven In de loop van Zondag kon eertN^root deel van het materieel inrukken, maar bij het lossen van de lading is de brandweer de afgelopen nacht in touw gebleven Zowel voor de mannen van de brand weer als voor de havenarbeiders is hei zwaar werken geweest dit week-einde. Zij losten elkaar Op het terrein van de brand waren o.a aanwezig de hoofdlieden J J Oster H Henkes en J v. Sillevoldt. dr ir M F de Bruyne. waarnemend commandant van de beroepsbrandweer, en officier van dienst N. Bekius In de loop van Zater dagnacht kwam ook de Rijksbrandweer- inspectie uit Den Haag een kijkje nemen Pech-schip Het pech-schip General Walter heeft een bewogen leven achter zich. Het werd in Polen gebouwd in 1940. daarna door de Duitsers in beslag genomen en vervolgens door de Engelsen buit gemaakt. Deze lieten hem onder een Engelse naam eerst voor de goede zaak varen en gaven hem later aan Rus land, die op hun beurt de boot weer aan Polen overdroegen. Nu was de General Walter op weg van Pakistan naar Polen en deed Rot- terdam als tussenhaven aan. Oostenrijk kan tegenwoordig slechts 4e helft produceren van zijn totale voedsel- behoefte. Binnen drie jaar zal het twee derde van zijn voedsel produceren en enkele jaren later zal het misschien nie- man meer nodig hebben om het levens middelen te verschaffen. In Oosten rijk lagen n.l. grote gebieden braak, daar men meende, dat de grond te on vruchtbaar was om er iets op te ver bouwen. Men begint thans tot een ander inzicht te komen, want sinds allerlei nieuwe machines zijn ingevoerd blijkt er nog wel wat te maken te zijn van die zg. onvruchtbare grond. Aan de ene kant maken die machines het mogelijk droge grond te irrigeren en aan de andere kant kunnen met bepaalde machines in zulk een tempo sloten worden gegraven, dat over stroomd land snel kan worden gedraineerd. Dit alles belooft veel voor de toekomst. zU lachjes weven, om onze mond, bij het lijken. Die foto's zijn wel goed. Ze DE FOTO'S, bij beschaafde naties, zijn prachtige documentaties, van 't liefelijk Familieleven, terwijl zij stille nd, bij il goed. lijken. Maar ach! Wij lachen om de boorden, die stijf en hoog de halzen smoorden, wij gnuiven bij de wespen taille, en bij een Frontje (als emaille), dat toen de mannenborst ontwrichtte, dat stijve front, dat waterdichte, dat kogelvrije en niet lichte, dat Waardig heid en Eej-bied stichtte. WIJ ZIEN, met vreugd en welbeha gen. de fraaie mode uit de dagen, dat Oma werkte aan haar Bruidstaak, met Hoofdbedekking als een Fruitzaak, en Opa was toen, in die jaren, in het Ge laat bedekt met haren; hij droeg een snor met fraaie punten, een baard met twee reclame-stunten, en met een Daseen monument! Hij was be paald een sjieke vent. Hoe vol van wijding sla ik gadedat oude al bum in mijn lade. DAT ALBUM toont mij Opa's leven, in klare foto's neergeschreven. Van kinderwagen tot de auto, ziet men zijn leven door de foto. van warme wieg tot 't kille grafvan foto's straalt dat alles af. Dat album, dat gebene dijde. toont Opa van zijn fraaiste zijde, ja, al die periodieke kieken, zijn zeer unieke, magnifieke. Eén: Opa, die van welstand blaakt, als Baby op een vachtje, naakt. Twee: Grootpapa in Camisooltje.DrIe: lachend op het kleu terschooltje. Vier: Opa op de Grote School. VUf: Opa voetbalt. Hier een goal! Zes: Opa op de H.B.S., en néést hem; Jean de la Noblesse, diejnan, die steeds zo bijdehand was. en later in Madrid gezant was. En zeven: als Stu dent, met vrienden, en acht: met drie kantoorbedienden, op eigen, welbekend kantooren hier staat hij gearmd met Door. Die Door werd Oma; dat beduidt; hier staan dus bruidegom en bruid. Vervolgens Opa zonder O. maar als Papa, dat zie je zó, ja. met zijn zoon. zo fier en trots, leunt hij op een Cartónnen Rots, vlak naast de Pier van Scheveningen o, kostbare her inneringen. En Opa. als hij 60 jaar is. als de geachte jubilaris, en Opa hier. als secretaris, van 't Comité voor Wil lem Marishoe stralend kijkt-ie uit zijn doppen, bij dat geschenk in enve loppe! Maar dan. hoe droevig zien we hier, een foto op krantenpapier, een foto uit het Plaatslijk Blad. waar hij een prachtig na-woord had, een na woord, vól van sympathie, met cijfers en necrologie. DE FOTO'S, vol van strevensdrang, vertonen 's mensen levensgang. Bij U, bij mij. bij iedereen maar 't nage slacht: dat lacht alleen! Ik zie het Jaar 2003, men grijpt naar een fotografie En wijst op één van ons, een Voorzaat, wiens lange broek er nog mee door gaat, maar 't Jasje (zonder 't minst ge zag). ontketend bulderend gelach. En kijk die dame! Over-Oma, de Eenvoud, dat was haar axioma, jaja. men zei, dat ze een schat was, maar wie draagt er aan 't strand zó'n badjas! „Ze zeg gen, dat het Nylon was. een soort ver ouderd Vlas uit Glas, dat lóng geleden werd gedragen, de grote Mode uit die dagenI" Zodat men ons véél aan dacht wijdt, maar niet om de persoon lijkheid. Wij zijn Voltooid Verleden Tijd maar Lachlust wordt tentoonge spreid, want wij zijn Curiositeit. IK ZAL 'T MIJN nazaten niet gun nen dat zij ook MIJ bespotten kunnen Ik iaat mij (in het artistieke) alléén nog maar op vachtjes kieken, precies als ééns, met gladde konen, geen Na zaat die mij dan kan honen. En zelfs bij critische ontleding, zal niemand lachen oni mijn kleding. Want hoe men kijkt en wiar men ziet: die Mode, die veraédert nietJ WOUTERTJE. Graven in het verleden In Italië gaat men grondige studie ma ken van het humanisme ten tijde der Renaissance. In Rome is een Internationaal Centrum voor humanistische studies ge opend, dat een microfilm-bibliotheek van zeldzame en totdusver niet gepubliceerde documenten met betrekking tot humanis tische studies zal opbouwen. Het centrum zal contact houden met grote bibliothe ken en instellingen voor de distributie van micro-filmmateriaal. Het is de bedoeling, dat 't steun zal verlenen bij de publicatie van teksten, de catalogisering van verzaroe lingen zal aanmoedigen en zelf publicaties zal doen. Het centrum is voorlopig ge vestigd in de universiteit van Rome en zal streven naar samenwerking met andere universiteiten. (Speciale berichtgeving) Het ziet er naar uit^ dat de Nederlandse uitvoer van land- en tuinbouwzaden dit jaar door verschillende toestanden in bin nen- en buitenland ongunstig zal worden beïnvloed. Frankrijk moet in de komende periode als de voornaamste klant voor suikerbietenzaad worden beschouwd Ook andere landen zijn goede afnemers ge weest. maar de belangstelling is daar ge leidelijk verminderd. Nu heeft Frankrijk echter besloten, dat het Suikerbietenareaal beperkt zal blijven »t een oppervlakte van 300.000 ha. Dat zal voldoende zijn om de Franse binnenlandse behoefte aan sui ker te dekken Wat er van de bieten over was, werd voorheen tot alcohol verwerkt. In het vervolg zal een overschot niet meer door de Franse regering worden afge nomen. Het ziet er dientengevolge naar uit. dat Frankrijk voor 75 pet in zijn be hoefte aan suikerbieten-zaad zal kunnen voorzien. En er is bovendien te verwach ten dan Frankrijk door het opleggen van een importheffing de invoer van suiker buiten-zaad zal beperken. Voerbietenzaad heeft men daarenboven nog in grote hoeveelheid. Uit oude oogsten is nog een voorraad aanwezig, die waar schijnlijk voldoende is voor de behoefte van twee jaar 'Daarbij komt de concur rentie van Denemarken, dat zaad aanbiedt tegen zeer lage prijzen. Ook met de tuin bouwzaden doen zich voor onze handel moeilijkheden voor. al ligt de situatie daar wel iets anders. Die moeilijkheden zijn namelijk nog een uitvloeisel van de om standigheden Jtdals die zich tijdens de oor log hebben orwyikkeld. In die tijd was alles verkoopbaar de teelt van tuinbouwza den heeft zich toen dan ook aanmerkelijk uitgebreid, zo zelfs, dat men moest overgaan tot het vaststellen van een teelt regeling. omdat anders een te grote opper vlakte van ons bouwland voor deze teelt gebruikt zoii worden Bovendien zit men thans met een buitengewoon grote oogst van 1949, waartegenover de export niet is toegenomen. Een factor, die zeer grote invloed heeft gehad op de handel in tuinbouwzaden is tenslotte, dat Nederland zijn natuurlijke afzetgebied, namelijk Duitsland, mist. voornamelijk omdat Amerika indertijd West Duitsland zo vol gestopt heeft met tuinbouwzaden. dat het voor de eerste jaren verzadigd is Hoe men in Osnabrück een Nederlands verzetsstuk ontving Het was wel een waagstuk om het ver zetsstuk „Bazuinen om Jericho" van Ben van Eysselsteijn in Duitsland te vertonen. Het behoeft dan ook niet te bevreemden, dat in het Lortzing-Theater te Osnabrück waar de première werd gegeven, na het eerste bedrijf, ongeveer 50 mensen de zaal verlieten (uitsluitend oudere personen overigens). Onder het tweede bedrijf be gon men mee te leven, nadat men eerst nogal onrustig had gereageerd, zowel om de vertolking van een rol van een Jood als om de theorieën van een communist. Aan het eind van het tweede bedrijf, waar de oude( boer Alting vraagt: ..Wij zijn nu vrij. maar wat zullen wij van deze vrij heid maken?" weerklonk zeer krachtig applaus, dat de vorm van een ovatie aan nam. Aan het slot van het derde bedrijf was het publiek, dat de schouwburg ge heel vulde (ér moesteh zelfs stoelen wor den bijgezet) geestdriftig. Er moest twiptig keer „gehaald" worden en de schrijver had een grootse bloemenhulde in ontvangst te nemen. In een ..Morgenfeier". die aan de op voering vooraf ging. heeft de auteur een voordracht over zijn drama gehouden, waarbij hij diep inging op het lijden van het Nederlandse volk onder de nazi-ter- reur. Aan het einde van zijn referaat gaf hij als zijn mening te kennen, dat de red ding van Europa afhangt van het samen gaan der West-Europese landen, die daar toe door een nieuwe geest bezield zullen moeten worden. ..Bazuinen om Jericho" werd in het Duits vertaald door de dichter Ludwig Bate. een vriend van Van Eysselsteijn. „Atoom-duikboot". De Westinghouse B'ectrlc Corporation heèft voor het eerste officieel toegeven, dat zij bezig is met het Op 4 Mei te Rotterdam verwacht Het reisplan van het smaldeel Antillen, dat op het ogenblik in de Caraïbische wa teren vertoeft, is enigszins gewijzigd De Johan Maurits en de Van Speyk zijn morrjenteel aan het schieten en gecombi neerd oefenen. Op 4 en 5 Maart zullen zij in Oranjestad op Aruba zijn. Intussen worden de Karei Doorman en de Jacob van Heemskerck in het Schottegat. de haven van Curagao, met eigen middelen onderhouden. Van 6 tot 10 Maart zullen de Doorman en de Johan Mauritz te zamen oefenen, alsmede.de Heemskerck en de Van Speyk te zamen. Qp 11 en 12 Maart zal de Doorman in Oranjestad zijn. de Johan Maurits bij Bonaire en de Heems kerck en de Van Speyk in het Schpttegat. Op 13 Maart vertrekt het gehele smal deel naar Guantanamo op Cuba. in de buurt waarvan van 15 tot en met 18 Maart gecombineerd wordt geoefend met de Amerikanen. Na beëindiging van de oefe ningen gaan de Doorman en de Johan Maurits naar Kingston op Jamaica, de Heemskerck gaat naar Havana op Cuba en de Van Speyk naar Santiago op Cuba. De Van Speyk zal van 18 tot en met 21 Maart in Santiago zijn, de Doorman en de Johan Maurits van 20 tot en met 23 Maart in Kingston, de Heemskerck van 21 tot en met 23 Maart in Havana. Op 24 Maart vertrekken de schepen dan naar Curagao. onderweg oefenen» in vliegen en volgen. Op 27 en 28 Maart zijn er weer oefeningen van de Doorman en de Johan Maurits. waarna de Doorman op 29 Maart de tijdelijk op Bonaire opgestelde instal- laties en hulpmiddelen gaat laden. Op 30 en 31 Maart ligt dan weer het gehele smal. deel op Curagao voor onderhoud met eigen middelen. Op 12 April vertrekt het smaldeel van Curacao, onderweg oefenend. Van 14 tot en 16 April ligt de Doorman in Barbados, de Heemskerck in Martinique en de Jo han Maurits in Guadeloupe. Op 17 April vertrekt het smaldeel naar de Bovenwind se eilanden, waarbij onderweg weer ge combineerde oefeningen worden gehou den. Na brandstof laden door verschil lende schepen in San Juan vertrekt het smaldeel met een snelheid van 14 mijl op 20 April van de Delgada. waarna op 2 Mei. bij het passeren van Ouessant. oefe ningen worden gehouden met Britse vlooteenheden. Op 4 Mei in de voormiddag zal het smaldeel in Rotterdam aankomen. Deze Griekse vrouw, die met belangstelling de aanplakbiljetten, waarvan er duizenden in de straten van Athene en andere plaatsen zijn aangebrachtbekukf. heeft A haar ongeveer twee rnillioen sexegenoten echter geen stem mogen uitbrengen by r de Griekse verkiezingen. Volgens de Griekse kieswet mogen de vrouwen alleen in tussentijdse verkiezingen stemmen. Josephine Baker naar Rotterdam Josephine Baker, die na de oorlog Parijs opnieuw heeft veroverd komt volgende week naar Nederland. Het eerst is Rot terdam aan de beurt, waar zij Woensdag avond in Parkzicht optreedt met de Ne derlands-Franse chansonnier Louis van Burg en een mussette-ensemble. Maandag z(Jn In Hoek van Holland proeven genomen met draagbare radiozenders en -ontvangers, z g. walkie-talkies, die in de toekomst tot de uitrusting van de loodsen zullen behoren als z(J b(j mist met behulp van radar schepen zullen binnenbrengen. Daarvoor is het transportvaartuig van het Loodswezen, de Rotterdam, naar zee gegaan. Nu de proefnemingen met radar langs de Waterweg achter de rug zijn, wordt een plan uitgewerkt om de weg van zee tot Rotterdam zodanig van radarposten te voorzien, dat ohgehinderd varen op de rivier bij slecht zicht mogelijk zal zijn. Het ligt in de be doeling, dat bij het instellen van deze keten van radarposten een ongetwijfeld kostbare geschiedenis, die echter een gevolg is van het feit. dat de rivier tot zee verscheidene bochten telt ook een radio-telefonische verbinding tot stand moet worden gebracht tussen de wal en het binnenkomende schip, opdat dit te allen tijde bevelen zal kunnen ontvangen of inlichtingen zal kunnen vragen. Gedacht was reeds aan het medegeven van walkie-talkies aan de loodsen, die met radar een schip zouden binnenbrengen. De proeven, die Maandag zijn genomen, werden uitgevoerd door het researchbureau van enkele Engelse fabrieken, die radar- en radiotoestellen vervaardigen. Aan boord van de Rotterdam, waarop ook de directeur van het 4e en 5e district, van het Loods wezen, de heer J. Tissot van Patot, zich bevond, werd ehn walkie-talkie meegevoerd en via deze draagbare zend- en ontvanginstallatie werd verbinding onderhouden met een geïmproviseerd station, dat was ingericht ln een voormalige bunker voor de Seinpost. atoomjfca- zegMjir c doorvaiex ht wordt aangedreven. Geleerden at zul'k een duikboot steeds kan zonder brandstof in te nemen. Buitenland Mao T*e Toeng terug In China. Volgens een te Londen ontvangen bericht van het Chinese communistische persbureau Nieuw China zijn het hoofd van de Chinese ..volks regering". Mao Tse Toeng en zijn minister van buitenlandse zaken Tsjou En Lai te Pe king aangekomen. Protestnota. Groot-Brlttannië zal Hon garije een protestnota zenden over de inbe slagneming van Brits eigendom op grond van de Hongaarse nationalisatiewetten en com pensatie eisen. „Vredesdelegatie" te Moskou. Een uit li personen bestaande delegatie van het per manente comité van het „wereldcongres voor de vrede" is uit Parijs te Moskou aan gekomen. Zij zal een vredesmanlfest *an de Opperste Sowjet voorleggen. Begrotingstekort ln de V.S. Op 28 Fe bruari 1950. d i. na verloop van 2/3 van het belastingjaar bedraagt het tekort van de regering der Verenigde Staten 2.780.455.000 dollar Het tekort van de eerste acht maan den van het dienstjaar 1949 bedroeg slecht 735 383.000 dollar, aldus een mededeling van het ministerie van financiën. Brand te Saigon. Door het omvallen van een petroleumlamp zijn Zaterdagavond in de Chinese wijk van Saigon duizend stroo- hutten verbrand. Zesduizend mensen wer den dakloos. Staking in de Soedan. Zondag is ln de Soedan een algemene staking uitgebroken, die drie dagen zal duren. De belangrijkste openbare diensten zijn verlamd. Bij de sta king zijn 50.000 arbeiders betrokken. De staking van de spoorwegarbeiders, die een loonsverhoging van 75'van het basis-loon eisen, ligt deze algemene staking ten grond slag. Concertgebouworkest gaat waarschijnlijk niet naar V.S. Naar wij vernemen zijn er grote moei lijkheden gerezen in verband met de orga nisatie van de voorgenomen reis van het Concertgebouworkest naar Amerika. Er is namelijk wel een garantie ter dekking van de kosten van de heen- en terugreis, doth niet voor het verblijf in Amerika. Het daarvoor henodigde bedrag zou vol gens de plannen het orkest ginds zelf moeten verdienen. Bezoeken van andere buitenlandse orkesten, om. het Franse nationale symhonie-orkest. zijn echter op een financieel fiasco uitgelopen en de Amerikaanse Impresario is in verband daarmee onder de gegeven omstandigheden niet bereid, enigerlei contract te tekenen. De volgende week zal, na voortgezette on derhandelingen. een beslissing worden ge nomen. Het ziet er evenwel naar uit. dat de reis niet zal doorgaan. Marius den Outer, uitvinder o.m. van de typografische stenografie (stelsel typo) en van de tachografiemachlne, waarmee het mogelijk is een redevoering direct woor- Machine meeJmi sf?Tlen delijk vast te leggen, is er thans ln ge slaagd een nieuwe Braillesqhriftmachine te ontwerpen, de dobigraaf. waarmr- meent de blinde in staat te kunnen 9 met grote snelheid te sehrijven. Het schrift zou ook aanzienlijk sneller door de blinde gelezen kunnen worden dan bij het z.g. Braillesysteem. De machine is bijna gelijk aan de blin- denvelotype. maar heeft niet meer dan zeven toetsen. De zevende toets dient als spatie balk. Vier zaagjes kartelen in ver ticale richting lijnen ln het papieren strookje, dat achter uit de machine in zig-zag-beweglng naar buiten komt. De dobigraaf slaat geen letters, zoals de blin- den-velotype, maar punten als bij het Brailleschrift. Zij behoeven maar zeven combinaties te vormen; in het systeem van Braille is dat aantal 63. Door het aan slaan van de toetsen schuift het papier automatisch op en floor een code vallen de Bralllepunten zo in de vier kolommen, dat aan de hand van de plaats, die zij daar tussen innemen, de woorden kunnen worden gelezen. Enkele deskundige figuren uit de blin- denwereld hebben, volgens de uitvinder, het principe en de toepassingsmogelijk heden van de dobigraaf bestudeerd. Zij zouden zich entHbuaiast hebben getoond over de vinding. KRACHTIGE GROEI VAN FRIESCH— GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK Naar het verslag over 1949 van de Frieech— GronJngsohe Hypotheekbank NV. tot welk* concern, met de Nederlandache en Al«. Friesohe Hypotheekbank, thans ooit de Rot- terdamsche Hypotheekbank behoort meldt, vermeerderde de hypotheken portefeuille in het verslagjaar met 9 244 000 tot 4f'' 956 000 terwijl het uitstaande bedrag aan pandbrie ven met 12.144 000 tot 127.305 000 steeg De reserves bedragen na de winstverdeling f 14 386.000 (V. j 14 015.000) behalv circa 3 rnillioen aan aan bestemmingsreserves Na afschrijving en voorzieningen bedraagt de gezamenlijke winst I 759 000 (v. J 577 800) en wordt een dividenduitkering voorgesteld van 34 (v. j f 32) voor de Friesch—Gro- ningsche, 20 (onvvoor de Nederlandsche en f 4 (onvvoor de Algemecne Friesch# H y potheek b ank Van het aanbod tot overname van de aan delen Rotterdamsche Hypotheekbank h 100*/» werd reeds door meer dan 92'. der houder* gebruik gemaakt. Aangezien ons land nog steeds meer uit het buitenland moet in- voeren dan wij kunnen uitvoeren heeft onze handelsbalans een nadelig saldo. Onze kaart laat echter zien, hoe het verschil tussen invoer en uitvoer geleidelijk aan minder werd. Het percentage waarmede de invoer door de uitvoer wordt gedekt, wordt mede aangegeven, in het jaar 1948 nam dit dekkingspercentage van 45'/, tot 55% toe en in het vorig jaar steeg het zelfs van 55'/, tot 72%. In het jaar 1952, als de Marshall-hulp naar men aanneemt een einde zal hebben genomen, zullen wij -onze invoer gehegl door onze uitvoer moeten dekken, d.w.z. dat we in 1950 en 1951 het dekkingspercentage met 28 zullen moeten vermeerderen. Wanneer men de arbeidsproductiviteit dat is de gemiddelde prestatie per arbeider van vóór de oorlog op 100 stelt, dan is deze thans 90. Dit betekent vooral, dat er aan de geoefendheid en de geschooldheid van de arbeiders en aan hun doelmatige tewerk stelling nog wel het een en ander kan worden gedaan. Dat we desondanks een industriële productie bereikten, die vergeleken bij die van voor de oorlog 140'!bedraagt, dus met 40% toenam, is t danken aan het grotere aantal arbeiders en aan de uitbreiding van het productie-apparaat IqiNSPAG 7 MAART 1950. EERSTE BLAD - PAGINA 3 (Special* berichtgeving). ui verschillende landen wordt een le vendige belangstelling aan de dag gelegd voor de producten van de Nederlandse dameshoeden-industrie Sinds enige maan den wordt naar West-Duitsland geëxpor teerd en inkopers, die eerst in Italië en Frankrijk waren geweest, hebben in ons land orders geplaatst voor Canada. Deze orders betreffen het betere genre hoeden, aangezien het goedkopere genre in Canada zelf voldoende gefabriceerd wordt. De Nederlandse hoeden schijnen goed te passen bij de in Canada gangbare mode en bij de smaak der Canadese dames. Ook ln Noorwegen en Finland bestaat belangstelling voor de import van Neder landse hoeden. Deze belangstelling werd tot nog toe geremd door de in die landen bestaande deviezenbepalingen, doch men hoopt dat er nu spoedig verbetering ifcde Situatie zal komen. Over de productie van onze nationale dameshoeden-industrie zijn geen' recente cijfers bekend. In 1947 be droeg zij echter al tien rnillioen gulden, het geen anderhalf rnillioen gulden hoger was dan de Belgische productie. Een Britse torpedobootjager kreeg dezer dagen order om met volle kracht te stomen naar een in brand staand vracht schip, dat in dikke rookwolken gehuld in de Middellandse Zee ronddreef. 130 mijlen van Malta. De torpedobootjager H.M.S. Childers, trachtte nog het vuur te blussen, maar dit bleek onmogelijk. Later werd nog een poging gewaagd, doch ook deze mislukte De bemanning van het tchip, die zich in de boten had begeven, werd door een ander vrachtschip, het s.s. British Liberty opgepikt en op de Childers naar Malta gebracht. Kauwgom en boogie-woogie RME, ARME JAPANNERS, ze zijn volkomen uit het lood geslagen. Me- Jap vindt er niets meer aan, aan 'egenwoordige leven. Hij werkt, zo en Jap maar werken kan, en wat hij dan nog! Misschien neemt u een klein tikkeltje leedvermaak s. kennis van deze mededeling? Natuurlijk! H\j moet het ook maar eens voelen! denkt u. Hij moet ook maar eens weten, wat dure levensmiddelen zijn, lagen in komens en hoge belastingen, i Ja, ja, met dat alles heeft hij ook te kampen. Toch is het dit niet. dat de blauwe lucht voor hem verduisterd. Zijn levenstandaard is nooit hoog geweest; vóór de oorlog beet hij ook al op een houtje, al bestond dit houtje dan ook I uit wat rijst per dag. En die rijst krijgt hij nu ook wel. En wat de belastingen betreft: het is immers een ware sport de belasting te ontduiken en die lastige ambtenaren zand in de ogen te strooien. I Ach nee, daarin vindt hij nog een zekere, I zij het magere vreugde. Er knaagt een veel erger smart aan zijn feodalistische ziel. Want de Jap. die vóór de oorlog is opgevoed, leeft met I zijn gedachten en opvattingen nog in de Middeleeuwen. Het was een schone tijd. die voor-oorlogse periode. Hij was heer en gebieder, zo al niet in de wereld dan toch ln zijn eigen huis. Nü hoort hij zijn vrouw en dochters praten over „rechten" Vijftien jaar geleden ad geen enkele Japanse vrouw het recht ook maar aan rechten te denken, laat staan erover te spreken. En nu? Een ijverig zakenman kent geen pretjes meer. Als hij nog eens naar voor-oorlogse xant een plezierig avondje met een, leisha wil hebben, kost hem dat kapitalen en bovendien nog een zuur gezicht van zijn eega, mogelijk wel een bedsermoen Wannéér vrouwen eenmaal beginnen, weten ze tómers van geen ophouden en de Japanse' vrouw, die eeuwen en eeuwenlang haar bezwaren tegen 's mans liefhebberijen heeft moeten onderdruk ken, zal nu heus niet zo gemakkelijk zijn, nu het tot haar is doorgedrongen, dat zij in een democratische staat maar niet alles hoeft te nemen. En vooral nu de geisha huizen, na met het oog op'de noodzake lijke versobering twee jaar gesloten te zijn geweest, weer geopend zijn, voelt de Jappen-man hoe hij aan banden is gelegd. Onbereikbare geisha's VOOR DE OORLOG was het geen ge- hruik. dat de Japanners zijn vrien- den bij zich thuis nodigde. Er waren theehuizen, restaurants en geishahuizen te kust en te keur en daar konden man nen onder elkaar gezellig thee-drinken, eten, enz en voor zover ze behoefte had den aan vrouwelijk gezelschap kregen ze ffptrainH u «*ishas- die van jongsaf aan getraind zijn in geestige conversatie, flirt en dans. Echtgenote en dochters moesten zich ook maar onder elkaar amuseren. Natuurlijk dachten mijnheer Tokio en mijnheer Osaka, dat het lieve leventje van vroeger weer begon, toen de nacht- iten derffelijke gelegenheden opengingen, maar diep was hun t «telling, toen ze bemerkten hoe duo. gezelligavondje-uit hun nu zou komen te staan. Vóór de oorlog kostte een diner ee2n«Aer behoorlijk restaurant onge veer 2.50 en kon hij een partijtje voor |i®?.P®r8onen met gezelschap van geisha's ^rijgen voor het equivalent van zestig guldens Kom daar nu eens om. In hetzelfde restaurant kost een mid dagmaal nu ƒ20 per persoon en wil een vermoeid zakenman een maaltijd nutti- .n gezelschap van een geisha die als en elegante kan "zitten. weer teleur- duur een ilschap v 1 moeder toeziet. al ƒ70. een moeder toeziet, dat hij smakelijk eet bem bovendien opmontert als dit i dit voor zich al- ?.°.dig,is'._d.an kost hei Werkelijk. kan voordeliger in een «slangs Nederlands restaurant gaan «en aan in een eenvoudige Japanse ge- tfn«4 waar geisha's voor een vrolijke ®e,1 interessant gesprek zorgen. »»i? u zeIf: er is voor een vermoeid «tienman in Japan geen aardigheid meer Maar hoe ia dit allemaal zo gekomen? ï"1 .wie de schuld? Ten dele aan de Amerikaanse bezetters, van wie sommi- met yens strooien of het confetti is. Maar ook de Japanse Zwarte Pleten'heb- moeten 'ffi g«la toch kwijt en ze kunnen smijten met i«nyens De geweldig hoge belasting van Procent op een maaltijd en 400 pro- oent op likeuren laat hun Siberisch. Door «t alles kost het een Japanner, die eens Ui -,en die natuurlijk bij het afrekenen vergeten, dat ook de kellner en X uitverkoren geisha moeten leven, dit grapje 25.000 yen, d.w.Z. het loon, waar voor een deugdzaam middenstander zes wenen lang hard moet werken. Het loonzakje voor mevrouw N DIT IS nog niet alles. Veel erger Is, >u j ^d voor de Japanse man, dat, dank S,?e democratie en MacArthur. ieder 5»iiiu n?\ d*e zUn loonzakje of maan- •fi ,chè(iue gebruikt ten behoeve van ge'Sha. kans loopt zijn huwelijk te ontbonden. Want zoals boven reeds ?e Japanse vrouw, die eeuwen- bul onderdamg aan haar Heer en Ge- 18 geweest, begint een zeker «andpunt in te nemen. Zij heeft zo haar «fa0» den)rbeelden gekregen over die le> d*e de man veroorlooft de S,"1,'111* door te brengen in een oanslokaal aan de zijde v^n een geestige geisha, terwijl zijzelf thuis Vóór. de oorlog moest zij er ln' berus ten Geen wet ter wereld, voor zover die in Japan besloten lag. gaf haar het recht hagr man te verlaten, maar aan de andere kant kon hij haar buiten de deur zetten - en voor goed - als zij het hem met naar de zin maakte; hij behoefde de autoriteiten er slechts kennis van te geven, dat hjj die vrouw niet langer als zijn levensgezellin begeerde en dan was m?.a wat de wet betreft, in orde. Thans echter zijn de Japanse vrouwen officieel geemancipeerd en de laatste vier jaren hebben tal van vrouwen, die meer dan genoeg hadden van haar man-met- begnppen-uit-het-stenentijdperk een ver zoek tot echtscheiding ingediend en deze ook verkregen en bovendien een uit kering, die ze „MacArthur bonus" noemen. In triompf hebben ze de echte lijke woning, die jarenlang een gevange nis is geweest, verlaten. Begrijpt u. dat millioenen Japanse mannen tot de over tuiging zijn gekomen, dat het eind van de wereld nadert? Dan is er nog iets. dat hen het hoofd bedenkelijk doet schudden en waarom de gemeenteraad van Tokio overweegt belasting te heffen ophet gearmd lopen van twee lieden van verschillende kunne" dat is n.l. de rage van Jong Japan om alles van de Amerikanen na te apen. Dit is een van de brandende kwes ties. die tot veel onénigheid in de gezin nen aanleiding geeft, evenals die andere dwaasheid: jongens willen nota bene tegenwoordig trouwen met het meisje, waaraan ze hun hart hebben verloren in plaats van te trouwen met de bruid, die de ouders weloverwogen voor hun jon gen hebben uitgezocht, zoals altijd de goede zede is geweest. Vóór de oorlog was elke uiting van genegenheid tussen mensen van verschillend geslacht in het openbaar streng verboden. Men zou er trouwens niet aan hebben gedacht elkaar ook maar een verliefde blik toe te wer pen. Maar nu Het is eenvoudig ten hemelschreiend hoe tegenwoordig jonge Japanners in Westerse kleding rondrossen en -rijden in jeeps, zich te buiten gaan *an boogie woogie en gum kauwen. Vóór de oorlog trad de Japanse overheid anders op tegen zulke excessen. In 1937 sloten enkele Ja panse officieren een bal in een vooraan staand Japans hotel, kort en goed ver klarend. dat Westerse dansen eenvoudig vulgair waren. Zelfs geisha's grootge bracht met eeuwenoude Japanse dansen, welke elk geslacht weer aan een volgend leerde, hebben zich nu moeten buigen voor de vlaag van „beschaving", welke de Amerikanen over het land brachten. Zij hebben de jitterbug geleerd en croonen Amerikaanse liederen, zoals een Wester se croonster het haar niet zou verbeteren. Zo gaat het in dit land, waar de man niet langer heer en meester is Waar het hem kan gebeuren als hij de ochtend na een uitgangetje-zonder-wettige echtge note over hoofdpijn klaagt, dat zijn vroe. ger zo gewillige, gehoorzame, toegewijde vrouw hem niet liefkozend over die pijn lijke schedel strijkt, maar hem ironisch enkele Japanse woorden toevoegt, welke twaalf jaar geleden zeker niet over haar kersrode lipjes zouden, zijn gekomen en die, in het Nederlands vertaald zo iets betekenen als: „Net goed, je verdiende loon!" Deanna Durbin naar Europa De filmster Deanna Durbin zal volgens het te Hollywood verschijnende blad „Daily Variety" binnen 14 dagen Holly wood verlaten voor een onbepaald ver blijf in Europa. Volgens genoemd blad heeft Deanna haar woning in Hollywood opgegeven, ,9e actrice had geen commen taar op dit bericht te geven. Maar laatst had zij ln een interview wel gezegd, dat zij dit voorjaar naar Europa zou gaan. Dezer dagen heeft dokter G. M. Hey mans lijfarts v?n wijlen president Kruger, te Kaapstad zijn 80ste verjaardag gevierd. Dokter Heymans. van geboorte Vlaming, heeft aan de universiteit van Brussel me dicijnen gestudeerd en is als oogheelkun dige in 1898 naar de Zuid-Afrikaanse re publiek verhuisd. Nadat hij president Kru ger van een oogziekte had afgeholpen, benoemde „Oom Paul" hem tdt zijn lijf arts. Heymans heeft de grijze president overal heen vergezeld, ook op de „Gel derland" naar Nederland en eveneens naar Clarens in Zwitserland, waar Kruger in de armen van dokter Heymans de laatste adem uitblies. Heymans heeft, ln het bijzonder op ver zoek van wijlen president Steyn van de Oranje Vrijstaat, het stoffelijk overschot van president Kruger bij de officiële over brenging naar Pretoria vergezeld, en zich opnieuw te Pretoria als arts gevestigd. Sedert 1908 was Heymans consul van België en Spanje, aldaar. In 1929 stelde de Unie-regering hem aan als handels attaché te Rome en later tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister, aldaar. In 1940 Is Heymans uit eigen bewe ging afgetreden en naar Zuid-Afrika te ruggekeerd. Aankomst troepenschip Atlantis Het troepenschip Atlantis wordt in de nacht van Maandag 6 Maart crp Dinsdag 7 Maart 1950 met repatriërende troepen uit Indonesië ln de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint, on voorziene omstandigheden voorbehouden, Dinsdagmorgen om negen uur. Een woningruilcentrale te Utrecht Binnenkort zal te Utrecht een landelijke woningruilcentrale worden gevestigd. Er is overleg gaande tussen het Rijk. het be drijfsleven en de „Stichting Wonitigzaken voor het Bedrijfsleven". Het ligt ln de be doeling bureau en personeel van deze stichting in dienst te stellen van de te Utrecht te vestigen landelilke woningruil centrale. die zal werken ten dienste van het gehele volk. Als de zaak voor elkaar Is. zullen aan vragen tot woningruil moeten worden ge richt tot het gemeentebestuur. Vanwege het gemeentebestuur zullen dan de geval len worden onderzocht en doorgezonden naar het bureau te Utrecht. Het Neurenbergse archief naar het Vredespaleis De archieven van het Internationale Militaire Gerechtshof te Neurenberg zul len naar het Vredespaleis in Den Haag worden overgebracht. De archieven zullen aan de griffie van het Internatonale Ge rechtshof in bewaring worden gegeven. Reislustige jongens liepen tegen de lamp De Haagse 'politie heeft Zondagmiddag een 16-jarige jongen uit Haarlem aange houden, die Zaterdag eeïi auto uit een garage had gekaapt om er het week-etid mee te gaan toeren. Twee jongelui van omstreeks twintig jaar haddën ïich Zater dagavond al uit het „reisclubje" terug getrokken. Een andere 16-jarige. deüe was uit Den Haag afkpmstig. stelde zich met wat min der tevreden. Hij ging op stap me* een motorfiets van zijn patroon, met de be doeling, een bezoek aan Drente te brengen, waar hij in de hongerwinter had vertoefd. Hij bracht het niet verder dan Bil'.hoven, waar hij bij een nummer-contróle tegen de lamp liep. Maarschalk Tlto heeft in een toespraak tot ongeveer 80.000 personen te Split de be richten tegengesproken als zou Joego-Slavië overwegen met de Sowjet-Unie ln onder handeling te treden. „Ik weet niet wie dit gerucht verbreid heeft, doch als Iemand de zaken wil bespreken, dan moet het wel degene, zijn. die deze twist begonnen is". De opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie der V N. (Unesco) is op zoek naar een „hoofdopziener", die het toezicht krijgt over 40 scholen in ten ten en oude legerbarakken in het Midden- Oosten. waar 21.000 Arabische vluchtelin gen schoolgaan. De schoolopziener 'zal per jeep. vliegtuig en kameel van Aleppo tot Gaza door woestijnen en valleien zijn in- spectiereizen moeten maken. Kennis van Engels, Frans en Arabisch is een vereiste Zijn officiële titel zal luiden: JTrfofdopzie- ner der scholen van het onderwijshulppro gramma voor kinderen van Arabische vluchtelingen der Unesco". Albanees onder-minister plpegt zelfmoord Volgens persberichten zou Islami. lid van het hoofdbestuur van de Albanese arbei derspartij en adjunct-minister van vervoer te Tirana zelfmoord hebben gepleegd Is lami zou een verslag hebben ingediend waarbij hij critiek leverde op de toestand van het Albanese vervoerswezen en ver klaarde dat de Sowjets. in plaats van nieuwe. overgeschilderde vrachtauto's hadden geleverd, die spoedig uit het ver keer moesten worden genomen. Een lid van het politieke bureau zou de opmerking hebben gemaakt, dat zijn houding anti- Russisch was en dat dit geval onderzocht zou worden. Nu President van Vietnam Na de mooiste benen, de mooiste han- vif'Vi 71 is niet eens Amerikaans Welke handige reclame zit er achter deze handen, die in de vreedzame strijd, ge heten „De mooiste handen van Parijs", met "n hand geld ofnu ja. we kennen het handvest dezer affaire niet, worden beloonde Ze zullen de vuile handen fan stadgenoot, Sartre misschien nog niet eens zal vlot overtreffen, onze Klu-Klux- Klan-athtige dames, wier geweldblikken tactisch zijn gemaskeerd om de jury in alle gemoedsrust dit ongewone, handen- bindende werk te laten verrichten. T7EN EIGENAARDIG MAN ls dr Ho Chl Minh. eerste president' van Vietnam, naar wie de Chinese communisten zo goed »ls de regering van Sowjet-Rusland en zijn satellieten hoog opkijken. Hij heeft een snor en eenvbaardje. zijn haar is glad naar achteren gestreken, zodat het hoge voor hoofd ten volle tot zijn recht komt en daaronder fonkelen een paar intelligente ogen. Bijzonder ontwikkeld is hij zeker: be halve zijn moedertaal spreekt hij vloeiend Frans. Engels. Russisch. Chinees. Japans en een weinig Portugees Bovendien is hij doorkneed in de letterkunde van vier landen. Vóór alles echte? is hij een revo- lutionnair. van wie een geweldige drijf kracht uitgaat; zijn aanhangers gaan voor hem door het vuur en zelfs geniet hij de achting van vele Vietnamiten. die toch verre staan «van de communistische denk beelden., welke hij verkondigt. Ho hpudt er niet van over zichzelf te spreken. Misschien weet hij wel niet pre cies hoe hij eigenlijk heet. want in de loop der jaren heeft hij ten minste naar zeven verschillende namén geluisterd. Het is ook moeilijk een volledige schets van zijn leven te geven Zeker is. dat hij in 1933 Hongkong verliet; hier had .hij ge durende twee jaar de revolutionnaire be weging geleid, vermoedelijk op aanwij zingen van Rusland. In 1940 dook hij weer op in Kwangsi. de Chinese provincie, die aan Tonkin grenst, maar nu weer onder een andere naam Waar hij ln de jare-n tussen 1933 en MO is geweest, weet nie mand. behalve misschien een enkele zeer intieme vriend Men vermoedt, dat hij iq die jaren in Moskou heeft vertoefd, maar met stelligheid kan dit niet worden ver meld. De rest van zijn levensloop heeft men bij stukjes en brokjes kunnen re construeren. In vaders voetspoor Hij werd in 1892 geboren als zoon van een beambte van het oude Annamitische TAE OUDE GERMANEN, dat leerden wij al tijdens onze eerste geschiedenis lessen. gebruikten een geestrijk vocht, dat ze „mede" noemden een gistdrank, be reid uit verdunde honing. Daar degenen, die zich er aan tegoed deden, in extase ge raakten. werd mede gedronken ter gele genheid van offerplechtigheden, aangezien men meende door het gebruik hiervan langs mystieke wijze in contact te komen met de godheid. De mede raakte op de achtergrond, toen men had geleerd bier te brouwen, dat intussen nimmer voor enig offer is gebruikt, afgezien van het offer aan Bacchus. In Engeland heeft men het recept voor het bereiden van mede teruggevonden. Een voormalig officier van het Engelse leger, die voor de oorlog een autoriteit op het gebied van de bijenteelt was, begon en kele jaren geleden grondig studie te maken van recepten- Hierbij stiet hij op een do cument. dat afkopistig moest zijn van eenv mede-brouwerij; althans bevatte het stuk nauwkeurige aanwijzingen betreffende het brouwen van mede. Onmiddellijk probeer de hij de drank te maken, hetgeen eerst na enkele vergeefse pogingen gelukte. Een Amerikaanse relatie bracht hem toen op het denkbeeld mede in grote hoe veelheden te maken en naar de Verenigde Staten uit te voeren. Dit cjetikbeeldJachte de ex-officier toe; hij wist enkele finan- ciers voor de zaak te interesseren en nu fabriceert hij op grote schaal het geest rijke vocht,«dat onze voorvaderen ook wel genoten aBviel er niets te offeren Eenvoudig is de mee-bereiding niet en de natuur moet een beetje meehelpen. Want het klimaat kan bondgenoot, zowel als spelbederver zijn. Evenmin als wijn Er Ie, overpeinst Pasquino ln het Nieuws vandeDeg. geen geschiede nis zo tragisch of men vindt er wel een komisch element ln. De Turkse pers heeft het Turk-zijn van Westerling nooit we dersproken. zolang er een schijn was. dat deze onbegrijpelijke figuur op Java de wet naar zijn hand zou zetten, doch zodra Westerling de vlucht nam en in Britse handen viel, verklaart radio Ankara, dat Westerling geen Turk is doch alleen maar in Turkije geboren. Alle berichten „die deze avonturier een Turk noemen, hebben de verontwaardiging van de Turkse per» en openbare mening ge wekt Nu heeft men ln de wereld nooit iets tegen een avonturier, mits het een ge- sléégd avonturier is. Men noemt hem dan pasja, of Caudillo of Führer of president. Het zijn altijd avonturiers geweest, die het aanzicht der wereld en de staatkun dige structuur van <$e aarde hebben be paald en veranderd. Toen Kemal pasja door de linies der geallieerden heen zich naar' Erzeroem begaf en daar een parle ment stichtte, was hij een avonturier en een rebel tegen het gezag van het Staats hoofd, de sultan van Turkije., tot de sul tan op de trein gezet werd met een aan tal bejaarde lievelingsdames en Kemal de vader der Turken werd in het nette dan Ware Westerling geslaagd in zijn opzet, dan zou men deze Mohammedaan toch nog wel een Turk hebben genoemd, omdat de Turken ln de wereld van de Islam gaarne enig crediet genieten, maar hij faalde en opeens wordt Turkije zich bewust, dat deze avonturier geen Turk is, maar een Nederlander bijvoorbeeld, alsof het er bij ons op één avonturier meer of minder niet «ankomt. De Daily Télegraph maakt een brief wereldkundig van een Japanse uit gever aan een Engels schrijver over de vertaling van één zijner werken in het Japans. „Wij hebben uw werk met onuitspreke lijk genoegen gelezeh. Wij zweren u bU de geheiligde nagedachtenis van onze voorvaderen, dat wij nimmer tevoren in de gelegenheid waren zulk een bewonde renswaardig meesterwerk te lezen. Indien wij het uitgeven, zal Zijne Majesteit de Keizer er op staan, dat dit een voorbeeld voor ons wordt en zal ons niet toestaan ertlg werk dat minder is dan het uwe te publiceren. Dit zou het ons onmogelijk maken onze zaken voort te zetten totdat op zijn minst 10.000 jaar zijn verlopen. Wij zijn derhalve wel genoodzaakt uw verrukkelijk werk te weigeren en het aan uw voeten te leggen, ondertussen bevend bij de gedachte aan het gestrenge oordeel dat wij van alle komende generaties zul len ontvangen voor het toegeven aan een dergelijke misdadige handeling". De Telegraaf oordeelt: De uitgevers van een aantal tijdschriften, waaronder „Liber- tinage". „Dg Nieuwe Stem", „Podium" en „De Gids" hebben een request aan het Ministerie van Onderwijs gericht, jvaarin zij vragen, deze tijdschriften te subsi diëren. Met 28.000 rijkssteun per jaar menen zij te kunnen toekomen. Terzelfder tijd vernemen wij, dat aan de uitgave van de verzamelde werken van Der Mouw een subsidie is yerleend van 5000. De belastingbetaler ln de" eerste plaats zal van tieze feiten met schrik kennis nemen en hij zal zich de vraag stellen, wanneer men in Den Haag nu eindelijk eens gaat inzien, dat het rijksgeld dat van anderen is. Men zweet, bloed en tranen worden de belastingen op het ogenblik opgebracht; en de belastingpenningen gaan ten koste van te veel. dan dat men er lichtvaardig mee mag omspringen Den Haag is niet de grote St. Nicolaas, die geschenken uitdeelt, omdat geei# welvaart kan maken. Het ondersteunen van de uitgave van een •filosofisch werk brengt ons op paden, waarvan de consequenties niet zijn te overzien. In dit land zijn weinig wijsgeren. Het jferlenen van steun aan filosofische systemen betekent, dat er in den vervolge twee soorten zullen zijn, nl. staats- en particuliere filosofen. In deze tijd lijkt het ons, hebben wij weinig behoefte aan de eerstgendemden. kan men mee maken In elk klimaat. Ook de kwaliteit van de honing, zijn gehalte aan fermenten en aromatiserende stoffen, is natuurlijk van het grootste belang. Oude kronieken leren, dat Cornwall, de westelijke top van Engeland, eens het cen trum van de mede-fabricage was en daar om heeft de ondernemende oud-officier een vervallen molen in Gulval. niet ver van de havenstad Penzance in Cornwall, gehuurd. In de vroegere graankelders wordt de mede in eikenhouten vaten en kele maanden lang te gisten gelegd. Het grootste deel van de honing wordt in Gulval zelf gekweekt. Overal in het dorp ziet men nieuwe bijenkorven en -kastjes en in de tuinen worden bloemen gekweekt, welker honing een bijzonder aroma aan de mee verleent. Reeds worden verschillende soorten mede gemaakt. Zo bestaat er een mede-soort, waarvoor een mengsel van appelsap en bijenhoning tot grondstof dient. Zo ls er ook een mede soort met een -zeer hoog alcoholgehalte, gebrouwen uit een sterk suikerhoudende honing. Reeds ln het» afgelopen jaar werd een hoeveelheid van ongeveer 150.000 kg ho ning verwerkt en bijna de gehele prodyc- tie ging naar Amerika. Maar volgende zo mer hoopt de nieuwbakken fabrikant er zijn landgenoten op te onthalen. Zelfs droomt hij van een restaurant, waar men middeleeuwse spijzen zal kunnen genieten, besproeid met mede. Hof. Zijn vader, die ook al een revo- lutionnair was. viel ln 1911 ln ongenade en de hele familie werd toen ln de gevange nis gestopt, uitgezonderd de jonge Ho. die kans zag te ontsnappen als matroos aan boord van een schip. Zeven jaar lang zwierf hij de wereld rond, zijn brood ver dienend zo goed en zo kwaad als het ging- In 1918 dook hij In Marseille op onder de naam Nguyen Al-Quoc. hetgeen betekent ..Iemand, die van zijn vaderland houdt". Van Marsefile trok hij naar Parijs, waar hij bij een fotograaf een baantje als re- toucheur vond Tijdens de vredesconfe rentie trachtte hij Wilson en CLemenceau te winnen voor de zaak Vietnam. Dit mis lukte. maar inmiddels was Ho lid gewor den van de Socialistitche Partij in Clig- nancourt Hij wist hier zo zijn mondje te roeren, dat de socialisten van Clignan- court hem afvaardigden naar het partij congres. dat in 1920 te Tours werd gehou den Bij de breuk, welkg op dit congres ln de partij ontstond, sloot Ho Chl Minh, onder de hoede van Cachin, zich aan bij de#communisten. Hij meende in het communisme het beste middel te moeten zien om de volken in koloniën te helpen. Tezamen met communisten in andere koloniën vormde hij de Interkoloniale Unie. die verschei dene leden voor hun verdere opvoeding naar Moskou zond. Ho zelf werd in 1923 door de Franse communisten naar het Communistische Partijcongres in Moskou afgevaardigd en daar bleef hij twèe jaar als vertegenwoordiger der koloniale vol ken. Het jaar 1925 vond hem ln Kanton in nauw •contact met Borodin, de Russische adviseur van Soen Yat-Sen. In die tijd had de invloed van het communisme op de Chinese Nationalisten zijn hoogtepunt be reikt. Ho vormde de Annamitische Natio nale Liga. die haar eigen vertegenwoor digers naar Moskou zond. In 1927 echter braken de gematigde nationalisten met de communisten; Borodin werd verstoten en Ho Chi Minh vluchtte met hem naar Mos kou. Hoogtepunten Het volgend jaar echter verscheen hij weer onder een andere naam. in Siam. van waaruit hij de communistische partij ln Indo-China opbouwde. Hij vestigde zijn hoofdkwartier in Hongkong, waar in 1933 de grond hem te warm onder de voeten werd. Hierop volgt de periode, waarin men zijn spoor bijster was. Toen hij ln 1940 in Kwangsi opdook, scheen de rege ring groot vertrouwen in hem te hebben; zij meende zelfs, dat hij haar goede dien sten kon bewijzen in de strild tegen de Japanners en derhalve liet zij hem grote vrijheid en zelfstandigheid. In die tijd hoorde men voor de eerste maal de naam „Viet-Minh" voor de revolutionnaire partij, welke hij stichtte. In 1944 riep hij de repübliek Vietnam uit en bij de ineen storting van de Japanse macht trojc hij en nam hij het president- Vietnam binnen schap op zich onder c hij thans bekend is. waaronder Moest men zijn loopbaan sedert dat his torische ogenblik beschrijven, dan zou men alle kleine gebeurtenissen uit de bloedige strijd tussen Frankrijk en Vietnam moe ten ophalen: Het meeste gerucht maakte wel zijn verschijning in 1946 in de confe rentie van Fontainebleau. waar Fransen en Vietnamiten trachtten de bijzonder heden van de status van Vietnam vast te stellen. Toen werd deze revolutlonnalr, die uit alle macht tegen Frankrijk had ge streden, met grote onderscheiding behan deld en zelfs door de president van de Franse republiek ontvangen. Maar spij kers met koppen werden eT eigenlijk niet geslagen op die conferentie, voornamelijk niet. doordat geen der partijen het rijke Cochin China wilden prijsgeven. Voorlo pig deed men het met een modus Vi vendi; een latere conferentie zou de be slissing moeten brengeh. nraar deze is nog /steeds niet gevonden Begrip gezinslid bij de ziekenfondsen uitgebreid Naar de Ziekenfondsraad heeft bepaald, kunnen kinderen van verplicht-verzeker den van de ziekenfondsen, onder wie stief- en pleegkinderen, die niet in gezinsver band samenleven, als verzekerden worden ingeschreven, indien de wil tot samenle ving met de rechtstreeks verzekerde aan wezig ls. Dit betreft bijvoorbeeld geeste lijk of lichamelijk gebrekkige kinderen, kostschoolkinderen, kinderen in tehuizen en soortgelijke gevallen, waarin de kinde ren buitenshuis verblijven. Zij mogen ech ter de leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt. Een „inzamelingenwet" in voorbereiding De staatscommissie, die een wijziging van de Armenwet in «tudie heeft genomen, heeft dezer dagen aan de regering, als voorlopige vrucht harer arbeid, aangebo den een ontwerp-inzamelingenwet. hou dende een wettelijke regeling voor alle algemene inzamelingen en een voorstel tot partiële wijziging der Armenwet in zake de betaling van kosten van verpleging voor allen, die in oen of andere vorm verple ging nodig hebben en deze niet uit eigen middelen kunnen bekostigen. Den Haag TAES OCHTENDS rijden opgekropte tr«I- I scheidebe duizenden bewon. nen werklustigen van Amsterdam naar 1 Rotterdam; aan elk station spü.en ze een stroom mensen en nemen tientallen nieuwe op. Onderweg komen deze treinen andere ..volgeladen treinen tegen, want de Rot terdammers gaan naar Den Haag of ver der. evengoed als de Amsterdammers hun broodwinning Zuidelijker zoeken. En zo is het in heel Nederland. Dagelijks voe ren volgepropte bussen van heinde en ver arbeiders aan naar fabrieken als die van Philips in Eindhoven. Stork in Hengelo enz. Duizend»» en duizenden mensen zijn tegenwoordig forens met alle tijd- en geldverlies daaraan verbonden. Dit is niet alleen zo in ons land. Men heeft uitgerekend, dat de gemiddelde Londenaar en er zijn er acht rnillioen boven en behalve hun achturige arbeids dag. gemiddeld anderhalf uur reizen 'om naar hun werk te gaan en huiswaarts te keren. Dit vertelde dezer dagen Lord Lat ham, voorzitter van de commissie voor Transportwezen. Men heeft een enquête ingesteld in drie duizend gezinnen, woon achtig in groot Londen. Hieruit blijkt, dat de gemiddelde Londenaar: 42 minuten nodig heeft om van zijn huis deur het ter&ein zijner werkzaamheden te bereiken; vier minuten gebruikt om van zijn huis naar de dichtstbijzijnde bushalte of spoor wegstation te lopen en aai* de andere zijde vijf minuten nodig, heeft om van de plek waar hij uit het vervoermiddel 6tapt, naar zijn fabriek of kantoor te rennen. Deze cijfers geven een gemiddelde. Ver- Groot- Londen hebben echter tweemaal zoveel tijd nodig. D:t betekent, dat hun werkdag met 'inbegrip van de tijd. welke zij nodig hebben,.om zich te verplaatsen, meer dan elf uur bedraagt. Sommige arbeiders heb ben een rechtstreekse verbinding tussen huls en wérkplaats. maar sommigen moe ten overstappen, soma tot driemaal toe. Bij het onderzoek is tevens gebleken, dat het doel. waarmee mensen en kinderen geregeld op reis gaan van Maandag tot en met Vrijdag als volgt is verdeeld; naar het werk 70 procent naar school 10 procent boodschappen gaan doen 8 procent uitgaan voor genoegen 5 procent Voor Zaterdag zien de cijfers er geheel anders uit dan vóór de oorlog. Op die dag daalt het cijfer van de reizigers, die reizen om zich naar hun werk te begeven van 70 tot 48 procent, waaruit blijkt, dat hoe langer hoe meer Engelsen de vijfdaagse arbeidsweek genietSn. Trouwens, van de openbare middelen /an Vervoer in Londen wordt heel Owat meer gebruik gemaakt door mensen, die zich naar hun' werk spoeden dan voor de oorlog hun aantal is met ongeveer 45 procent gestegen Meer dan de helft van de bevolking van Londen maakt geregeld ge bruik van openbare transportmiddelen, de rest gaat per fiets of te voet en slecht* zeeKr weinigen hebben hiervoor de be schikking over een eigen wagen.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3