L 1 Papegaaienziekte en hoenderpest Vrouwendie haar doel voorbijschieten p mm. Meteoren boven Friesland HAAR EIGEN DOMEIl Rust als deel van de dagtaak Gf, A fh Universiteit met bedden Het Canadese „Verre Westen", romantiek en olie! Parijs strijdt tegen de ratten Lekenjournaal van een vliegbasis l als brullende luchtspoken „Ouweherenkist" heeft de toekomst Communisten te Cairo gearresteerd Bergen ongerust over opheffing tram Europa,s vogels hebben het hard Duitse lorre levert gevaar op voor de mens Opgewektheid is plicht im SCHOONHEIDSyERZORGING GESCHIEDT NIET SLECHTS UIT IJDELHEID Hoofd omhoog en schouders naar achteren Zoutzak wekt geen sympathie VROUWEN IN HET ZONNETJE SOMMIGE MOEDERS VERSTIKKEN j HAAR KINDEREN In overmaat van zorg en aprcnl] in plaats van collegebanken Studentensanatorium te Leysin bevordert studie en genezing BELGISCHE KLACHTEN OVER NEDERLANDSE KAAS-EXPORTEURS Eerste Amerik. wapenzending voor Frankrijk Barre winters, hete zomers Vancouver, bevolking verdubbeld SANDRINGHAM, buitenverblijf der Engelse koningen Een woud verrees op de heide Risico van kettingroken Marine-telegrammen Vernieling droogdok te Hamburg uitgesteld E Schadepost van millioenen Intelligente vijand DE HOOFDSTAD KRIJGT BELANGRIJK INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI Beste schakers ter wereld uitgenodigd Hoe woonruimte-tekort opgelost kan worden r «TWÏEDK BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT ■WOENSDAG 22 MAART 1950, (Van onze speciale verslaggever). 1"n« "c Mrtor liet 2ten. teS.n etar horen recoen. „Nee Jon, dot I» teen hist poor mij" Dot kon ik m. nie, heoriinen tjieter.,t Jochtoliettlit dot er ie", rei de Sor- We .tonden b« een non de Oioster Meteor stra»lj„Bers op de oliebom Leeutoorden. i^Ooe'her^^^p rl"""lï'5 B 11 ï0?1, 6e™?md<! invtieger van straalntiettuiten, O r r B'™1""-11 constructie op dit oebled liet rien. Ook de dag waarop Jtm Cunningham met het eerste Cornet aaswmnr, ,trnnu,u»*t„i* in nn*H twee uurtjes van Londen naar Rome vloog. Passagiers-straalvliegtuig in go?d ,w- V •y"AN een der lange startbanen schoten drie sUveren roofvogels brullend de lucht in. Een geluid, waaraan de Leeuwarders nog niet hebben kunnen wennen en dat de Twen tenaren al niet meer horen. Zij draaiden een bocht, zwermden uiteen en ais in jolige overmoed en mis schien ook omdat er wat van de lente in de lucht zat schoot er een bijna lood recht de blauwe hemel koepel in. Een razend snelle klim, die honderden meters hoger eerst tot een eind scheen te komen. Als een vlieger dan zegt: „Geen kist voor mij dan durft de leek. die twee dagen op de grote vliegbasis der straal jagers te gast is, wat tijd te nemen om aan al die davering en flitsende snelheid wat te wennen. Want bij die eerste kennismaking vindt hij die Meteoor toch maar een verontrustend, demonisch ding. Maar dan later in de hangar. Daar stonden ze netjes en deemoedig in de rij, een toonbeeld van ingetogenheid en rust, zilver glanzend. Een ploeg jonge ke rels was hen aan het vertroetelen Zo leken ze onschuldige opgezette vogels. Een kleine slanke romp. de staart met de roeren er hoog bovenuit. Twee straal motoren in die o zo korte vleugeltjes, minder verontrustend dan die gewone motoren met hun dreigende propellers. Kleine torpedo's lijken het, voor en achter open. En binnenin ziet men wat buizen en cylinders, waaraan niets geweldigs is te ontdekken. De kanonnen loeren niet eens uit wat slechts verdikkingen op de huid lijken. Een vredig, zilveren vogeltje, waaraan een paar jongens in-het-grijs met wat schroeversdraaiers en moersleutels bezig zijn. Dat is dan dat brullende luchtspook, die losgelaten tierende duivel als hij twee ton kerosine (een brandstof, die voor 99 pro cent uit petroleum bestaat) heeft inge dronken en van de startbaan de lucht in is geraasd, waar hij weldra een snelheid zal kunnen bereiken, die rond de 900 k m. per uur ligt en tegen de geluidsbarrier aanloopt. Deze fraaie kleine vogel zal straks als de jongens-in-het-grijs de laatste schroeven hebben aangedraaid in de dek platen van de motoren, hun handen aan een dot poetskatoen hebben afgeveegd en hebben gezegd dat hij er weer goed voor is. de lucht in gaan. En de man. die zich dan in de kleine cockpit laat zakken, zal geen moment van aarzeling kennen, omdat hij op die jongens vertrouwt. Zij. weten, dat één klein slordigheidje, één vergissing, straks, misschien wel boven de 20.000 voet, de motoren kunnen doen stoppen. En dan kent de Meteor weinig genade, want de mens heeft hem met die gekortwiekte vleugels weinig zweefvermogen mee gegeven- Als die geweldige voortstuwing eruit is. gaat hij met een knappe val naar Moeder Aarde terug. Dan lijkt er weinig ontkomen aan. Dat dacht men tenminste. Maar het Is eens op Leeuwarden gebeurd, dat de motoren het lieten afweten. En die piloot spiraa!de naar beneden. Theoretisch ver loren. Dat is echter een verhaal op zich zelf. voor later. Hij vliegt heden ten dage nog. Dit ter voorlopige geruststelling. Alleen een ervaring rijker en dat is ook heel wat waard! Tegen de grens DE KLEINE FRAAIE VOGEL is er weer klaar voor. Straks zal hij een mens de lucht insleuren met een snelheid die ligt in de buurt van de snelheid van het geluid. Wie deze barrière doorbreekt, weet niet wat er gaat gebeuren. De Amerikanen zeggen, dat zij die grens zijn gepasseerd, dat zij door de barrière zijn heen gegaan en dat zij sneller dan het geluid hebben gevlogen Maar zij laten er niet veel over los wat hun ervaringen zijn achter dat gordijn. Toen het straalvliegtuig zijn intrede deed. werd de bereikte snelheid met Jachtvliegtuigen direct met enkele hon derden kilometers per uur overtroffen De Spitfire, tot dan het snelste jachvliegtuig. moest het afleggen tegen de straaljagers, die nu in volle ontwikkeling zijn als het jachtvliegtuig van de naaste toekomst. Nederland, dat in het kader van de gecom bineerde verdedigingsplannen van de Westerse Unie in de lucht voornamelijk jachtvliegtuigen zal hebben, Ml,°°k la™j" vliegers opleiden. En dan vooral op straal vliegtuigen. Het eerste begin is er. Dat weten ze in Leeuwarden en Twente zeer goed. Want vrijwel alle dagen met vliegbaar weer zijn ze in de lucht, die rsfzend snelle kis ten, die je zo ziet en zo weg zijn. En in een klaarblauwe lucht zo snel en zo hoog klimmen dat je ze direct kwijtbent^Dan vliegen ze daar rond op 26 000 of 30_000 voet. Het kan nog hoger Daar 's hun brandstofverbruik ook bflangr k lager en kunnen ze langer blijven voor putting van de voorraad hen weer de grond op te zoeken. Er zitten aan dat Meteoor-vliegen vele nrnblemen vast, die men reeds het ft kunnen oplossen, zoals die klinkers in de Startbanen, die achter een wegstuivende Meteor uit de grond werden geblazen en een feestelijke stenenregen veroor zaakten. Er zijn ook problemen d e bij dergelijke snelheden hliiven bestaan, omdat er De politie te Cairo heeft Maandag 12 vooraanstaande communiaten. gearresteerd, odder wie zich enkele leden van het hoofdbestuur der Egyptiache communis tische partij bevonden .zoals Hilel Scfhwartz.een te Cairo geboren Jood van Russische afkomst, en zijn echtgenote. In 1947 had het ministerie van binnenlandse zaken reeds zijn arrestatie gelast, doch Schwartz dook 3' jaar onder. Jn de voorstad Heliopolis werd een grote hoeveelheid communistische propaganda materiaal in beslag genomen waarin de vptische arbeiders werden opgewekt 'n itand te komen tegen de huidige levens- ...istandlgheden. Ook werd de boekhcu dijng van de partij in beslag genomen. Ballonvaarder Boesman gaat een luchtscheepje' bouwen (Van onze Haagse correspondent) fc)e bekende Haagse ballonvaarder J. Bóesman wordt thans ook ballonbouwcr. Samen met lord Vendry uit Bournemouth (Eng) eveneens een liefhebber van de bgllonsport, ontwierp hij een miniatuur bestuurbaar luchtschip dat plaats zal bieden aan drie personen. Er is thans in Engeland met het bouwen een aanvang gemaakt Boesman hoopt over ongeveer een jaar met het luchtscheepje naar Ne derland te komen. De grootste moeilijk heid zal wel zijn het lichte en onbfand- bare heliumgas machtig te worden. het begin: Tiger Moth. 180 km/uur. uit- dwlngt Overal waar het voornemen bestaat tot opheffing van het personenvervoer per spoor komt de bevolking prompt fel in verzet. In Bergen (N.H.) is het al niet anders. In een bewogen spoedvergadering heeft de gemeenteraad zich met de voor genomen opheffing van de tramlijn Alk maar—Bergen aan Zee beziggehouden. Er kwam een motie met heel 'krasse bewoordingen op tafel, waarin zelfs wordt gesproken van een ramp voor Bergen. Die motie bleek de meeste raadsleden echter toch te gortig. De raad nam toen een mo tie van een gematigder terminologie aan, waarin er op wordt aangedrongen, dat niet tot opheffing van de tramlijn zal worden overgegaan, alvorens de socio grafische en planologische onderzoekin gen, die In opdracht van het gemeentebe stuur worden verricht zijn voltooid. Ook wordt in deze motie uitdrukking gegeven aan het verlangen, dat eventueel pas tot opheffing van de tramlijn zal worden overgegaan, als een voor de gemeente Bergen volkomen bevredigende andere oplossing zal zijn verkregen. pe vogels maken een moeilijke tijd dejor. In West-Duitsland heerst op het ogenblik een kleine epidemie van pape gaaien-ziekte; de overheid heeft dras tische maatregelen getroffen om een uit breiding van deze ernstige en besmette lijke ziekte tegen te gaan. In Nederland hebben wij te kampen met een pseudo- höenderpest. welke al eveneens grote zorgen baart. We zullen beide ziekten hier eens nader op haar gevaren bezien. Papegaaieziekte, een ziekte, die de mens bedreigt, komt betrekkelijk zelden voor, over het algemeen geniet zij dan ook een vrij geringe bekendheid. Om te beginnen gaat het hier niet om een ziekte van vandaag of gisteren: reeds in 1896 werd er in Parijs een epidemie waargenomen met niet minder dan 70 patiënten Telkens duikt de papegaaienziekte weer ergens op: dan in Zwitserland, dan weer in Duitsland of Amerika. Omstreeks 1930 moesten 12 naties zich tegen de Psitta- kosis te weer stellen; in de loop van de tijd zijn er ook in ons eigen land ver scheidene gevallen gezien. Een onderzoek, dat vanwege de Volken bond werd ingesteld, leidde tot opsporing van de oorspronkelijke haard: zij was gelegen in Brazilië en Paraguay; de groene papegaai, die thuis is aan de oevers van de Amazonerivier, is meesten tijds de boosdoener. Behalve door de groene Amazone papegaai wordt dit ernstige lijden soms door andere vogels overgebracht: par kieten. prachtvinken en kanaries. Mensen, die eenmaal ziek gewórden zijn. kunnen weer gezonde personen infecteren. De smetstof is een virus, dat het menselijk lichaam vaak door de ademhalings organen. soms ook langs de weg van het maag-darmkanaal binnendringt. De dwaze gewoonte van sommige vogelliefhebbers om de dieren uit hun mond te laten eten. kan zeer onaangename gevolgen hebben' De stad Dortmund heeft ai eerder ma* de papegaaienziekte te maken gehad. Steunend op de ervaringen van de epi demieën van ,1934 en 1937 heeft men thans zodra de diagnose bij een aantal pa tiënten duidelijk werd bij alle vogel handelaren de daar aanwezige papegaaien en parkieten in beslag genomen en ge dood. Daar ook de dode dieren, de uit werpselen en de vc opleveren, heeft m< kplsUeuens met fo mettingsgevaar jen de betrokken win kels'tevens met formaline ontsmet. Eéji tot twee weken na de infectie breekt de ziekte vrij plotseling uit met symptomen, die aanvankelijk het ver moeden van typhus kunnen doen rijzen. Na een paar dagen blijkt echter een ern stige longontsteking het ziektebeeld te beheersen. Bij het begin van een epidemie wordt de papegaaienziekte vaak niet herkpnd; men is er niet op verdacht. Zo ook nu weer in Dortmund: pas toen een 44-jairige vrouw in een ,der ziekenhuizen overleed en ook andere patiënten niet op de ingestelde behandeling reageerden, begrfcep men dat het hier om iets anders dan om een gewone longontstekking moest gaan. Het sterftecijfer van de papegaaien- ziektje is hoog. Behoorlijke geneesmidde len had men tot voor kort niet tot zijn beschikking. De beste resultaten werden nog bereikt met inspuitingen van een seruijn dat was bereid uit het bloed van persónen, die de ziekte doorstaan had den. I Na de ontdekking van de sulfona mides heeft men deze middelen ook bij de pppegaaienziekte beproefd; zij bleken niet ,aan de verwachtingen te voldoen. Met pe nog nieuwere antibiotica kwam er wqerl hoop. maar ook penicilline bleek het juiste middel niet te zijn. Kortge leden vond men echter in Amerika, dat behandeling met aureomycine (een zusje van penicilline en streptomycinc) uit stekende resultaten oplevert. Geheel anders liggen de dingen bij de zogenaamde vogelpest, die op het ogen blik in ons land heerst. Vanzelfsprekend hebbpn de drastische maatregelen tegen deze ziekte bij het publiek enige ont steltenis verwekt, vooral toen er ge ruchten de ronde deden die inmiddels Een deel van het hart van het nieutoe Rotterdam J>an de lucht uit gezien: de Wijnhaven met links de Leuvesluis en de drie nieuwe banken aan de Blaak. Am sterdamse- en Incassobank, Nederlandse Handelmaatschappij en Twentse bank. (Aerofofo K.L.M.) gelukkig weer zijn tegengesproken dat de epidemie, die uit het Zeiden ons land Is binnengedrongen, zichpilet slechts tot onze drie zuidelijke provincies beperkte, maar dat er nu ook bovon de grote ri vieren gevallen van hoenderpest zouden zijn waargenomen. Velen hebbón zich met enige huivering afgevraagd of er aan de consumptie van pluimvee en ook van eieren in zulk een tijd geen gevaar voor de menselijke ge zondheid te duchten was. Nu is het zo, dat de heersende epipemie wel een ernstige bedreiging voor onze pluimveestand oplevert en dat zij grote gevaren inhoudt voor de eierproductie, waarvan zoals bekend een belangrijk ge deelte wordt geëxporteerd. Voor de ge zondheid van ons zelf is deze hoenderpest van heel wat minder betekenis dan de papegaaienziekte. Zelfs bij een directe aanraking van de mens met een ziek dier of met een vogel, die aan deze ziekte is gestorven, is de kans op besmetting zeer gering. Het is mogelijk, dat bij de mens een lichte oogontsteking optreedt of dat hij een minder ernstige longaandoening krijgt, maar dan zou hij er zich op moe ten toeleggen zichzelf te infecteren. Wanneer de voedingsmiddelen behoor lijk worden toebereid heeft de mens van de hoenderpest vrijwel niets te duchten. Zelfs wanneer meh gekookt of gebraden vlees van ^en zieke vogel zou nuttigen, is het praktisch zeker, dat men hiervan geen schade ondervindt, hoewel het in het algemeen natuurlijk ontraden moet worden dieren op tafel te brengen, die aan de een of andere ziekte hebben ge leden! TT,* i ogen kijkt de moeder van VVAT- dur# u zeggen, dat Ik geen goede moeder ben? Hevig verontwaardigd, met vonkenschietende og, het grote gezin mij aan. Ik heb haar gekalmeerd: U is een uitstekende moeder, erkende ik ruiterlijk, u werkt van de vroege morgen tot de late avond voor uw gezin. U ontzegt u veel. in tal van opzichten alles, niemand kan beweren, dat u zich niet tot het uiterste inspant, maar en dat is het wat ik u zeggen wilde dit betekent nog niet. dat u de best-mogelijke moeder is Natuurlijk, gaf zij toe. er zijn andere, die beter zijn dan ik maar Zo bedoel ik het ook weer niet. viel ik haar in de rede. ik wilde alleen zeggen dat u, zoals u daar zit. een nog betere moeder voor uw kinderen en een nóg betere vrouw voor uw man zoudt zijn, wanneer u zich, minder inspande, wanneer u inderdaad minder werkte. daarmee bij haar komt. zij korzelig wordt, kortaangebonden, snauwerig, afgetobd. Overtuigd van mijn goede bedoeling keek zij mij verbaasd aan. Ik van mijn kant meende elk woord van hetgeen ik gezegd had. Een vrouw, die zich inspant, die zich opoffert en zo zijn er duizenden ontneemt man en kinderen heel veel. De grootste fout ln menig vrouwenle ven is, dat zij zich zo ten volle aan haar werk wijdt, dat zij dikwijls geen rem kent. Haar liefde en haar zorg om de haren, dwingen haar doorlopend bezig te zijn. Zij beschouwt het als haar eerste plicht voor ieder, voor man, kind en huishouden steeds klaar te staan. Maar zij vergeet, dat zij. om dit vol te houden, zelf krach tig en sterk moet blijven. Het is nodig, dat het een mpeder mogelijk zijn blijven L altijd nog een zwaarte^ kracht bestaat wat de vlieger drommels goed merkt als hij zijn bocht eens wat te scherp neemt of In een steile run de lucht In stormt. Dan kan je bloed wel eens in je tenen gaan zitten. zeggen de .vliegers. Maar wie om zoiets zegt: „Dat is geen kist voor mij heeft beslist ongelijk. Want de Meteoor is de simpelste m gemakkelijkste jager, die er is. Je moet hem alleen leren vliegen. Een ouweherenkist heb ben ze die kleine vogel al eens genoemd. Maar dat lijkt ons ook wel een tikje I «verdreven. vrouw als zij in haar woning een ge lukkige sfeer wil scheppen te allen tijde, op elk moment, haar volle aandacht en haar tijd moet kunnen geven niet alleen aan de grote behoefte van haar gezin, doch ook aan de duizend en één kleinig heden, waarmee man of kinderen telkens weer bij haar komen. Zij moet alles op merken. wat de kinderen betreft, zij moet voor haar man tijd kunnen vinden en ook haar huishouden kunnen waarnemen en dat kan zij alleen, wanneer zij haar taak rustig overziet. Hoe zou het haar volle belangstelling te schenken aan de kleine moeilijkheden en de talloze verdrietelijkheden, waarmee de tinderen beurtelings te kampen hebben, als «j zelf niet lichamelijk en geestelijk uitgerust is? Als zij doorlopend gejaagd en druk bezig is kan zij zich niet telkens uit het werk losrukken voor een kleinigheid en het ge volg is. dat als één dcr kinderen toch tot slot: Meteor, boven 900 km/uur. 'V- V' Sloof wordt tyran De prettige sfeer verdwijnt en wij krij gen wat wij in talloze gezinnen voor ons zien: een moeder, die tot een sloofje en tevens tot een tyran wordt, juist doordat ,aan dag- van de vroege morgen tot de late avond, zich inspant voor het welzijn van de haren. Het is waar, een buitenstaander ziet de huiselijke arbeid soms anders dan deze in werkelijkheid is Veel van de huiselijke arbeid is gewoonte en sleur, waarbij de huisvrouw nauwe- "jks bemerkt, dat zij bezig is. en waar van de huisgenoten het vanzelfsprekend vinden, dat zij moeder ermee bezig zien Als de kinderen klein zijn en de school nog niet bezoeken, heeft de moeder in vele gevallen letterlijk nooit rust en zal zij zoals het wel. eens wordt genoemd, alleen de knieën buigen gedurende de paar minuten dat zij aan tafel zit en dit gescheidt nog niet eens altijd rustig. Dit alles is verkeerd en staat gelijk met het spannen van een paard achter de wagen. De huisvrouw die het goed met haar gezin meent en man en kinderen ge lukkig wil maken, mag niet al haar krachten aan het huishouden besteden Zij moet een reserve houden voor ziekte en moeilijke uren. maar óók voor de avon den. de uren van ontspanning en genoe gen voor de rust! De boog mag niet altijd gespannen zijn. luidt een wijs woord Maar waarom mag een huisvrouw dan wél zestien uur in touw zijn. terwijl voor de mannen reeds algemeen een werktijd van acht uur per dag als maximum werd beschouwd? Alle medici kennen de vermoeide en over spannen moeders, die zich erover bekla gen. dat zij 's avonds niet voor 12 uur de slaap kunnen vatten, alleen als gevolg van haar oververmoeidheid. Hetgeen wel het duidelijkste bewijs is. dat zij tè ver gin gen in haar zorg om de anderen De vrouw, die niet elke nacht acht uur rustig slaapt. Is aan zichzélf en haar ge zin verplicht overdag rust te nemen Dit mag niet als een bewijs van luiheid wor den opgevat, maar wel als een bewijs van gezond verstand. En het is mogelijk, hoe onmogelijk het lijkt. Zelfs in een huishouden met kleine kin deren zonder hulp is nóg de regel door te moeder 's morgens en 's mid- dat r dags een half uurtje rust Als zij overdag heeft gerust zal zij 's avonds niet op haar stoel in slaap vallen of boven haar werk indommelen, doch ook jn de gelegenheid zijn aan an dere dingen, aan prettige zaken haar aan dacht te besteden Een vrouw, die anderen tot steun wil zijn, moet in de eerste plaats ervoor zor gen. dat zij zelf lichamelijk en geestelijk ln staat is deze steun te verlenen En meent u. dat een vermoeide, afgetobde, gehaaste, korzelige vrouw in staat is de zelfde steun te verlenen als een rustige, gezellige vrolijke, opgeruimde moeder? Achtergebleven schaap teruggevonden Wonderlijke cirkelgang van de mode. Eens bleven allerlei mode-uitingen in be paalde streken hangen en werden er ver heven tot land- of streekdracht. die de kinderen en kindskinderen tot in het verste geslacht altijd weer zouden aan trekken. ongeacht de mode in de grote wereld er om heen. En in onze dagen gaat Mevrouw Mode op zoek naar klederdrach ten. welke haar tot nieuwe vindingen kun nen inspireren. Zo vindt zij achtergebleven schapen terug Ziet u eens wat de Schotse Hooglanders haar leerden. „Voor vele vrouwen geldt, dat wan neer zij wisten, hoezeer een onbeheerst temperament haar trekken kan doen ver ouderen. zouden zij zich meer in acht nemen". Ziehier de uitspraak van een zeer be kende schoonheidsspecialiste. De verzorging van het uiterlijk vraagt niet alleen crème, poeder en lippenstift, dit zijn slechts kunstmiddelen, die een schijn-schoonheid brengen Om er in de ware zin des woords fris en jeugdig te blijven uitzien, daarvoor is meer nodig. Een vrouw, die uiterlijk verouderen liefst zo lang mogelijk wil trachten te voorkomen en, wanneer dit niet meer mogelijk Is. toch alles in het werk wenst te stellen om er althans goed verzorgd uit te zien. moet vóór alles voor innerlijke harmonie zor gen. Het innerlijk leven van een mens is van het gelaat af te lezen en maakt me nigmaal een niet-knappe vrouw bijzonder aantrekkelijk, terwijl een erkende schoon heid. die zich niet weet te beheersen, er soms zelfs zeer onsympathiek kan uitzien. Ieder mens heeft zijn zorgen, doch wor den deze kleiner, indien iedereen ze van ons gelaat kan aflezen of wanneer zij in onze houding tot uitdrukking komen? Immers neen! Innerlijke en uiterlijke disci pline zijn nodig voor iedere vrouw, die waarde hecht aan haar uiterlijk. Een fout. die vele vrouwen maken, is, dat zij er te weinig op letten hoe ze het hoofd houden. Bij het lezi naaien e.d. laten zij het hoo: laag hangen, waardoor de wordt aangedrukt en er een onderkin ontstaat. Een zeer verkeerde gewoonte is ook om bij het verrichten van ver schillende bezigheden het gezicht te ver trekken. Soms wordt dit zelfs bij het spre ken gedaan, als wil men zijn woorden meer kracht bijzetten. Allicht ontstaan hierdoor ook plooien en rimpels, die het gelaat ouder maken dan nodig is. Het zou goed zijn. indien men het gelaat bij spre ken. lachen e.d. eens ln de spiegel zou kunnen zien. teneinde de trekken te kun nen controleren. Bijna nog beslissender voor de alge mene indruk die men maakt, zijn de li chaamshouding en de wijze, waarop men loopt. Een houding waarbij men de schou- iiue ze nei schrijven, teveel «nv- in te veeï^ ders naar voren trekt en het hoofd min of meer laat hangen bij het lopen, zal van weinig energie getuigen Zij bevordert verder het krijgen van een ronde rug. Vele vrouwen schenken ook weinig aan dacht aan de wijze, waarop zij zitten; zij hangen als het ware op haar stoel en slaan de benen op weinig aesthetische wijze over elkander Ook de wijze, waarop zij haar voeten soms bij het zitten op de gron^ plaatsen is allerminst fraai te noe men Schijnbare kleinigheden, die er echtelr alle toe bijdragen om de algemene n vrouw maakt, meer of naangenaam te doen zijn. en uiterlijke discipline hand met een verstandige toepassing van schoonheidsmiddelen, ziehier de to- ule voor de ware schoonheidever- die in deze tijd niet slechts een van ijdelheid. doch een maat schappelijke eis is geworden. Men spreekt deze week over De eerste Vtouw van Tristan TIET WAS RUW WEER. toen mevrouw -b-T Elliott, dezer dagen aankwam op het eilandje Tristan da Cunha. het eenzaam ste eiland ter wereld, op een paar kilo meter afstand van Kaapstad gelegen. Zij zal er de „eerste vrouw" van het eiland wofden. want haar echtgenoot, die in Oxford heett-gestudeerd. is benoemd tot administrate!!- van het eiland, dat 230 inwonere telt. Tristan da Cunha moet een vissershaven worden en er zaï dan ook een haven met pier worden gebouwd. Mevrouw,,£lliott deelt de liefhebberij van haar man: het doen en laten van vogels gadeslaan. Wel, daartoe zal het echtpaar dp Tristan da Cunha volop gelegenheid vinden Pionier-kookster "LUNDELIJK zal het bewijs worden ge ■Li verd, dat vrouwen kunnen kok >le- oken Men weet. dat het beroep van kok een specifiek mannelijk beroep is. Geen vrouw mag ooit de pollepel zwaaien in een restaurant-keuken. Nu wordt echter deze maand in Londen een tentoonstelling gehouden betreffende het hotel- en res taurantwezen en bij die gelegenheid zullen zestig koks van de beste eet-inrichtingen in Engelands hoofdstad hun meesterstuk ken tonen. Onder die zestig ridders van het lange mes zal zjch één vrouw bejaa- den. Sarah Erichson. die de kojïKkunsï van haar moeder heeft geleerde Zij heeft kans gezien in verscnülende hdtels te wer ken en tijdens de oorlog Aieelt zii het Voedsel Ministerie tal va/ recepten ge geven o.a voor het gebruik van eipoeder, terwijl ze toen ook wondmen met aardap pelen bleek te kunnen/verrichten Een van de inzendingen op zoedoelde tentoQn- stelling zal bestaan im een mandie, ge maakt van aardapirelen Sarah beweert, dat mannen haar de voet dwars ze^jen als vrouwen dyarempel van een restau rant-keuken /n illen overschrijden. Zij hoopt echten'te tonen, dat vrouwen wer kelijk kunnen koken en zo de weg naar de hotelkauken te banen voor haar kook- lievendo''zusters.. Laat het hen toch zelf doen OIVER HET ALGEMEEN Is de tegenwoordige jeugd aardig bij de pinken. Maai! toch zijn er nog altijd moe<jers, die klagen over onzelfstandigheid van haar spruiten. Opmerkelijk is het, dat dergelijke klachten vaak enige kinderen be treft of ook wel de oudsten van een gezin of de aller jongsten, de nakomertjes en hekkensluitertjes. Dat dit zo is, kan gemakkelijk worden verklaard. Iedere moeder heeft de neiging het haar eerste kind veel te gemak kelijk te maken Ditzelfde geldt voor éni ge kinderen i komertjes. i nog worden grote broers Kinderrijke moeders heb ben geen tijd zich met elk hunner zoveel bezig te houden. Hierdoor leren de kinderen „zich redden". Iedere moeder moet eigenlijk reeds bij het eer ste kind voor gewoonte houden het niet overal de helpende hand te bieden. Spelenderwijs kan het kind veel leren, zoals bijvoor beeld zich uit -en aankle den. de handen wassen, be hoorlijk eten en netheid. Door het kind zo op te voeden, wordt het vroeg «elfstandig. Een vierjarig kind, dat zich kan wassen spaart moe een ver- ■FfTfr-^Van is ook. da^St leert eten erN kan ln vorm pelletje worden waarbij men Frbeeld een appel premie voor het dat eet zonder te mor sen. Zelfstandigheid is voor het kind een grote hulp in het leven. Het is ook goed om de kinderen met allerlei werkjes vertrouwd te ma ken en hun kleine opdrach ten te geven. Een bood schap bij de bakker of naar de groenteman zijn hiervoor zeer geschikt. Eerst schrijft men de boodschap op een stukje papier en langzamer hand leert het kind dan de opdracht onthouden. Ook 1» dit opzicht kan het kind reeds op jeugdige leeftijd een hele hulp in de huis houding worden. OENSDAG 22 MAART 1950. GOUDSCHB COURANT EERSTE BITAÖ PAGINA19 gebracht. kan met de bouw worden be hulpmiddelen voorzien. Op het ogenblik bestaat dit plan nog steeds slechts op papier, want de uitvoering er van zal niet minder dan 10 millioen Zwitserse franèg kosten en niet voordat regeijjngen, die bij het plan zijn geïnteresseerd, de helft van genoemd bedrag bijeen hebben —bracht, kan ine Zvj/itserland heeft er reeds een half mil- lioen francs voor geschonken en België, Luxemburg, Frankrijk en Italië steunen het. En inmiddels worden zoveel buiten landse studenten toegelaten als maar enigszins mogelijk is. Het moet echter voor bepaalde internationale organisaties niet moeilijk zijn het gehele bedrag bij een te brengen teneinde in de toekomst zoveel mogelijk vreugde en geluk te ge ven aan studenten, die worden aangetast door een ziekte, die eigenlijk een sqügnde voor de mensheid Is. 8^ndi It EEN, het Ij verre van prettig, wanneer de dokter het woord „positief" uitspreekt, N wanneer hij proeven heeft gedaan om te zien of een patlènt aan tuberculose lüdt. betekent wel veel kans op herstel, maar het betekent ook: lange tijd, soms jaren, houden. En dit voor kinderen en jonge mensen, die alles willen, behalve maar tig liggen wachten op beterschap! Niet het minst zwaar toorden studenten getroffen; nmers lange jaren in een sanatorium wil zeggen: de studie onderbreken. En ieder net hos moeilijk het is deze na jaren weer op te watten. Men is er „uit", voelt zich oud om nog op de collegebanken te zitten en toil eindetUk uiel eens zijn plaats de maatschappij innemen. Het tvas dan ook een gelukkige gedachte van de «nee/se hoogleraar dr Louis C. Vauthier een universiteit op te richten speciaal oor studenten, lijdend aan t.b.c. Deze is enkele jaren geleden tot stand gekomen l Lei/sin. Internationaal centrum is in de maak Met het mogelijk te maken, dat een bc -patiënt zijn universitaire studies oortzet, slaat men twee vliegen in één laD Want het stelt hem met slechts in e gelegenheid de eenmaal begonnen stu- ie voort te zetten, maar deze studie ™.gt aanmerkelijk bij tot zijn herstel, onge mensen, die hard studeren en die mg niet altyd behoorlijk worden «voed. [et eten schiet er wel eens bU in bij alle teressante dingen, die ze zien en horen, ooral wanneer de toelage niet zeer groot ii En dan lopen ze gemakkelijk long- iberculose op. Zoals reeds gezegd met mgdurige rust is deze ziekte te genezen, aar dokters hebben reeds lang opge- jerkt, dat de genezing wordt tegenge- ouden. doordat de studenten zich bulten e maatschappij gesloten gevoelden. Nu bu men misschien menfcn, dat, gezien de oodzakelijkheid van rust. ingespannen tudies en examens niet bevorderlijk zou- en zijn voor het herstel. Niets is echter ïinder waar! De ervaring heeft geleerd, at Intellectueel werk. gedaan met een epaald doel voor ogen, de beterschap in Hetnwa7eiang niet gemakkelijk dit on derwijs in Leysin. waar op het ogenblik zestig studenten worden verpleegd, te brganiseren. Iedere patiënt heeft een kamer voor zich alleen. Sommigen be hoeven niet gehele dagen te liggen en I lezen zijn dus zo gelukkig colleges, wel- te in het sanatorium worden gegeven, te Pblgen. Daarom heeft het sanatorium zijn eigen radip-installatie. zodat iedere stu dent te bed via zijn koptelefoon de col leges, welke in het sanatorium zelf wor den gegeven, kan volgen. I Verder blijft elke student in contact met de universiteit, waaraan hij reeds JJorter of langer heeft gestudeerd en wel door middel van een door hemzelf ge kozen repetitor, die hem vaak bezoekt. Verder heeft het studentensanatorium leen grote boekerij met 17.000 delen, er ia een uitstekend ingericht laboratorium Ivoor de studenten in- schei- en natuur kunde en werkplaatsen voor de studen ten in werktuigkunde en bouwkunde. 'Herhaaldelijk komen beroemde geleerden luit alle mogelijke landen college geven ien na afloop daarvan volgt menigmaal sen levendige discussie. Stellig heeft het „sanatorium een deel van zijn succes te ^danken aan die grote belangstelling, wel- |ke niet alleen geleerden van naam. maar I ook artisten, schrijvers e.a het bewijzen. Zo biedt Leysin zijn patiënten het voor deel, dat ze kunnen doorstuderen, maar een tweede voordeel is. dat studenten, die hetzelfde vak studeren, steun bij el kaar vinden. Er heerst grote kameraad schap en vriendschap in Leysin. De jonge .mensen, die hier worden verpleegd, ge nieten het leven en hun aandacht is te Jsterk op de toekomst gericht om ln de "put te zitten. Het voorbeeld, dat Zwitserland in Ley sin heeft gegeven, hebben andere landen gevolgd, zodat er thans ook studenten sanatoria zijn in Frankrijk en België. Leysin heeft echter een bevoorrechte plaats, niet alleen wegens de schoonheid van de natuur en het zachte klimaat, maar vooral, omdat het het eerste Studenten sanatorium van Europa heeft Vlak voor de oorlog ontwierp prof Vauthier een plan om het sanatorium te Leysin. waar men trouwens nimmer buitenlandse stu denten heeft geweigerd, uit te breiden tot een internationaal studie-centrum met 20 bedden en van alle mogelijke moderne Intern, kunsttentoonstelling te Maastricht Bij gelegenheid van het Internationaal kunsthistorisch congres In 19S2 te Amster dam, waaraan excursies naar Twente en Limburg verbonden zullen zijn, zal te Maastricht een kunsttentoonstelling wor den gehouden met Inzendingen uit tlle landen van Europa eq uit Amerika. Deze tentoonstelling sal worden georganiseerd door Ijet Limburgs geschied- en oudheid kundig museum, dat tegen die tijd aan zienlijk zal worden uitgebreid en onder gebracht ln de Bonnefanten. het toekom stige permanente verblijf van dit museum. De Jacob van Heemskerck is voor een beleefdheidsbezoek van twee dagen te Ha vanna aangekomen. Manuscripten van Oscar Wilde in veiling In Londen zullen, behalve brieven van Darwln en antwoorden van 17 vooraan staande geleerden op die brieven van Darwln. enige manuscripten van Oscar Wilde worden geveild. Uit deze handschriften blijkt, dat Wilde „Lady Windermere's Fan" oorspronkelijk „The Good Woman" had genoemd. Het eerste ontwerp van „Salome" schreef Wilde ln het Frans. Later bracht hij er vele herzieningen ln aan en voegde er passages aan toe. Ook blijkt uit de ma nuscripten, dat Wilde „The Importance of being Earnest" eerst „A trivial comedy for serious people" noemde Later ver anderde hij dit ln „A serloua comedy for trivial people". Kaas zou beneden kostprijs worden geleverd (Van onze Brusselae correspondent.) In verband met de Nederlandse kaas export naar België «Un moeilijkheden gerezen. Deze vloeien voort uit het Bene- lux-landbouwprotocol van 9 Mei 1947, dat door de drie landbouw-mlnisters werd ondertekend en dat tot doel heeft te beletten, dat in de drie landen landbouw producten onder de kostende prfls wor den verkocht. Indien door de Nederlandse Invoer in België de prijzen van Belgische landbouwproducten te sterk dalen, dan heeft België het recht een minimumprijs vast te stellen, welke hoger ligt dan de Nederlandse priUs by de invoer, zodat die invoer automatisch wordt geremd. Het Franse vliegkampschip „DixmUde" heeft de haven van Norfolk verlaten met een lading Amerikaanse wapens, waaronder een 50-tal marine vliegtuigen, bestemd voor de Franse marine. Omdat men bevreesd is voor communistische relletjes in de Franse havens, is besloten de vliegtuigen in Afrika te lossen en verder naar Frankrijk te vliegen. Op deze wijze werd onlangs een invoer recht ingesteld op Nederlandse boter, kaas.en melkpoeder. Enkele maanden ge leden kostte de Nederlandse kaas bij Invoer ln België 50 francs of 3,8 gulden per kilo. Toen de Belgische heffing van ongeveer één gulden werd ingevoerd, He ten de Nederlandse exporteurs de kaas- prijs dalen tot 30 francs per kilo en onlangs tot 25 francs. In twee maanden tijd werd de kaasprijs dus met 100 pet verlaagd. Daardoor werd ook het Bel gische heffingsrecht omzeild. De Belgen beweren nu, dat het niet mogelijk is. dat de prijs van een land bouwproduct in twee maanden zo sterk kan dalen, zonder dat onder de kostende prijs wordt verkocht.' Zij verwijten aan Nederland, dat het zulk een ingewikkeld systeem van landbouw-subsidies heeft opgebouwd, dat het begrip van de kosten de prijs totaal verloren is gegaan. Gaat Nederland de vóór-oorlogse dumping methodes op landbouwgebied opnieuw toepassen, vragen zij? Nederland heeft de Belgische markt voor kaas volkomen in handen, hoewel het moet concurreren met de Zwitserse, Franse, Amerikaanse en Argentijnse import. Het komt er dus nu op aan te weten, welke de interpretatie van de regeringen zal zijn in deze delicate kwestie. Besprekingen zijn te Brussel begonnen en minister Van Zeeland, die alle Benelux-zaken coördineert, gaf ons als zijn mening t« kennen, dat een oplos sing zal worden gevonden. Sterke tegen stand is echter te vinden bij de grote Belgische landbouw-organisatie de Boe renbond, die nooit veel sympathie heeft getoond voor de Benelux-idee. (Van een bijzondere medewerker). TWT1E nog nooit in „Het Westen" is geweest, kan niet zeggen, dat hij Canada kent. „Het Westen" is nog steeds een magisch begrip voor vele Canadezen. Een gebied, dat associaties opafekt met cowboys, indianen en goudzoekers, waar de winters bar en de zomers heet zijn, waar men dagen door de prairieskan rijden zonder een levende ziel te zien en waar een bevolking woont, die nog steeds iets van de oude pioniersgeest in zich heeft. De „Westerner" is gastvrij en gul. ongecompliceerd en recht op de man af. Een man, wiens voorouders harde dagen hebben gekend, die vaak weet wat het betekent schat rijk en straatarm te zijn. Want de strijd van het Westen is een strijd tegen de natuur en de grond. Een slechte oogst kan een prairiedorp ruïneren en het aanboren van een oliebron kan in één dag een arme boer tot een richard maken. Olie is op het moment het grote woord in het Westen. De staat Alberta heeft een toekomst als misschien geen andere plek op de wereld. Want hier is Canada bezig een olie-industrie op te bouwen, die wellicht in de toekomst die van de Verenigde Staten zal overtreffen. Alberta is op weg het Texas van Canada te worden en de oliemaatschappijen komen er op af als vliegen op de stroop. Twee dagen met de trein en u wandOl nog steeds in Canada zonder jas ori de straat. Vancouver aan de Westkustjde derde stad in Canada, waarvan de 1 het centrum, tot voor kort een onaanzienlijk plaatsje, is thans reeds uitgegroeid tot een stad van over de 100.000 inwoners In Alberta herleeft het verleden als op het terrein van een farm olie aangeboord wordt en de boer. zoals men in verhalen van vroeger hoorde, op slag rijk wordt. Olie is het woord, dat de honderden tankwagens begeleidt en dat gonst door de bierlokalen van deze noor delijke staat. Fascinerende plaatsnamen komt met in de West tegen: Moose Jaw (Elandskaak), Me dicine Hat. Red Deer (Rood Hert). Swift Current (Snelle stroom). Veel houten hui zen en soms ongeplaveide wegen, waar men 's nachts een bende revolver-zwaai ende bandieten door de straten verwacht te zullen ontmoeterf, maar waar men slechts colporterende „Jehova's getuigen" op de straathoeken ziet staan. De Herbergierswet van Brits Columbia bevat nog een passage, waarin vermeld staat, dat de waard verantwoordelijk is voor de paarden en wagens, die in zijn stallen door de gasten worden onderge bracht. Maar men ziet in een klein plaatsje hier meer splinternieuwe Fords en Bulcks dan op een drukke dag in de Leidsestraat te Amsterdam. Achter het stuur zitten mannen in bont gekleurde jakken en pels mutsen op het hoofd. Want het is fel koud op de prairies, waar temperaturen van 25 graden onder nul deze winter h«t gemid- Landelijke rust voor koninklijk gezin TJerhaaldelijk kan men lezen. dat de Britse koninkiyke familie een kortere of langere vacantie ln Sandring- ham heeft doorgebracht. Sandringham is het buitenverblijf van de Britse konink iyke familie sedert Edward VII het kocht. Prof. BI is Berven. die de 65-jarige leef- tyd heeft hereikt en nu met pensioen gaat. heeft op zyn afscheidscollege verklaard, dat het roken van 30 tot 40 .cigaretten per dag het ontstaan van kankdr in de mond holte bevorderen kan. Thans komen per jaar ongeveer 60 ge vallen wan kankerachtige ^gezwellen ln de mond voor. die door de röntt&s^afdellng van het instituut, waaraan prof. 38 jaren lang heeft gewerkt, Worden. Volgens prof. Berven geeft bestr„. •1 dan niet gecombineerd met een chii gisch ingrijpen van kleinere of omvang, betere resultaten dan •lultend operatieve behandeling. tijdens DE REIS ■f" deel naar de Wer Doorman eve I Karei ildeel kalmer - ■-* 1.1 „-„«..vide de vlieg- dienst gelegenheid te geven werk te verrichten, dat bij een zwaar slingerend schip bezwaarlijk zou *tin. Tijdens die escapade liet schout bij nacht WUllnge, die aan van de Heemskerck was. droog-zakelijke tele- Een zachte deining op de baren, Heeft voor het smaldeel al bezwaren. De schout bij nacht slaakt nu een zucht: Zijn grootste kind is op de vlucht, «y zal niet roepen: „Kind kom hier" Maar: „Ziet vers 40 Markus IV. Markus IV vers 40 luidt: „En HU zeide tot hen: Wat zyt gU vreesachtig? Hoe, hebt gfj geen geloof?" Het antwoord kwam van Prins Bernhard zelf, die liet seinen: ..Referte uw telegram 121914Z Zie Job XVI vers 2, 3 en 4. Daar staat: „Ik heb vele dingen gehoord, gij allen zljt moeilijke vertroosters. Zal er een einde zijn aan de wonderlijke woorden? Of wat stijft u dat gif alzo antwoordt? Zou ik ook als gijlieden spreken, indien uwe ziel ware in mijner ziele plaats? Zou Ut woorden 'sgen u samenhopen? En zou ik over u met mijn hoofd schudden?" Aldus ..Alle Hens", het huisorgaan van de Kon Marine. De Britse hoge commissaris in Duits land heeft besloten de vernieling van het Hamburgse droogdok. Elbe 17, uit te stel len. De hoge commissaris wil eerst het rapport bestuderen, dat deskundigen heb ben opgesteld over het opblazen van ge deelten van het dok. Zaterdag j.l. Als uit dit rapport mocht blijken, dat het op blazen van de dichterbij gelegen delen van het dok schade kan toebrengen aan de Elbetunnel, zullen meer veiligheidsmaat regelen moeten worden overwogen. Het Westduitse persbureau D.P.A meldt uit Watenstedt-Salzgitter, dat de Britse hoge commissaris ook besloten heeft de voortzetting van de ontmanteling der voormalige Hermann Goerlngfabriek uit te stellen. Intussen zal hij de Duitse plannen voor een „vreedzaam gebruik" van de overgebleven Installaties bestuderen. Protest tegen vertoning van film „Titanic" J. Cummings, bekend door zijn poli tieke commentaren in de News Chro nicle. heeft gevraagd om een verbod vóór Duitsland van de film Titanic Deze filrh. die naar Cummings meedeelt, in 1943 werd gemaakt als het begin van een nieuwe haatcampagne tegen Engeland, draftit op het ogenblik in de Amerikaanse zonie. „Theoretisch aldus Cummings ia Duitsland hiervoor ongetwijfeld verant- woórdelijk, maar laten wij ons zelf niets wijsmaken Het Amerikaanse bestuur kan druk genoeg uitoefenen om de vertoning van Titanic te verhinderen. Cbmmings zegt dan, dat de vertoning dezer rolprent er toe moet bijdragen twee of driemaal na te denken eer Winston Churchill's argumenten aanvaard worden om Duitsland te bewapenen, ter verde diging van de Westerse democratie. Splonnage-proces. Volgens Radio-Praag hebben drie aangeklaagden bekend ln het gistleren te Hodonin begonnen proces tegen 10 (nannen en 4 vrouwen, die beschuldigd (Van onze Parijse correspondent). LK VOORJAAR organiseerde vaii-ouds de Parijse prefectuur gedurende een week een campagne gewijd aan de bestrijding der ratten. Dit keer wordt deze actie echter tot een maand uitgebreid. Het gevaar voor de gezondheid de rat brengt de kiemen voor een dertigtal zieken over. waar gemiddeld twee mensen per week in Parijs als slachtoffer van vajlen en de verliezen, die door de ratten worden aan gebracht. hebben volgens de autoriteiten zulke proporties aangenomen, dat een collec tieve inspanning van de gehele bevolking gedurende zeker een maand nodig i* om het gevaar te kunnen keren. Zo heeft b.v. het instituut Pasteur, dat nu ook bii de bestrijding is ingeschakeld, uitgerekend dat vorig jaar in een enkel departement de ratten voor zeker 800 millioen francs - ongeveer 8 millioen gulden aan graan hebben verwoest. De verliescijfers over het hele land zullen zeker met enkele nullen meer moeten worden genoteerd. totaal geledigd. De experts van de prefec tuur wisten het raadsel op te lossen. Een uiterst slimme rat had zich namelijk be dreven in het uitknagen van de kurken, waarna zijn hele familie zich laafde aan het vocht. De laatste druppels werden ten slotte verwijderd door middel van de staart van het dier, die door de hals van de fles in het restant wijn werd gedoopt om ver volgens door zijn gezinsleden te worden afgelikt en afgezogen. Bij de campagne hebben de autoriteiten een beroep op de radio, de pers en de film gedaan. Een speciaal keurkorps van rat- tenverdelgers is in het leven geroepen. En verschillende bestrijdingsmiddelen - een deel van Amerikaanse origine als mede vernuftige rattenvallen worden door de prefectuur het publiek ter beschikking gesteld. Behalve een ruïneuze vijand Is de rat ook een bijzonder intelligent tegenstander. In tegenstelling met de ezel. stoot hij zich zelden tweemaal aan dézelfde steen. Wan neer een rattenkolonie een enkel lid ver loren heeft aan een vergift of door een electrische draad, dan dient men veelal iets anders te bedenken, omdat ze dan de truc wel doorzien. Een nimmer aflatende oplettendheid Is daarom vereiste en een ware strategie wordt van de zijde der autoriteiten in de oorlog tegen de Parijse ratten in toepassing gebracht. Bovendien opent hun vindingrijkheid de ratten voortdurend nieuwe wegen om aan de kost te komen. Een typerend voorbeeld: een Parijse wijnhandelaar vroeg zich af. hoe het kwam dat hij elke ochtend in zijn kelder een groot aantal flessen vond, die op mysterieuze wijze ontkurkt waren en De stichting „Internationaal schaaktradi tie van Amsterdam", wil van 21 October tot 20 November a.s. een sterk bezet in ternationaal schaaktournooi organiseren, datl ln de Beurszaal van de Ver. voor den Effectenhandel te Amsterdam zal worden gehouden. Voor dit tournooi zijn uitgeno digd de wereldkampioen Botwinnik, ver der Keres en Smyslov. allen van Sowjet- Ru^land, voorts de Zweden Stahlberg en Lundin, de Argentijn Najdorf, de Hongaar Szabo, de Amerikanen Fine en Reshevsky, de Fransen Tartakower en Rossolimo, de Firjse meester Böök en de Tsjech Pach- mann. terwijl er besprekingen worden ge voerd om ook de Engelse en de Australi sche kampioen te laten deelnemen. Verder is geïnviteerd de nieuwe wereldkampioene deRussische schaakmeesteres Ludmilla Rufclenko. Bij deze 16 sterkste schakers vart de wereld zullen de beste Nederlandse meesters worden gevoegd o.w. dr Euwe. vah Scheltinga en nog drie andere Neder landse spelers Het tournooi zal enkelvou dig zUn. zodat elke speler 19 partijen heeft af te wikkelen. Er wordt in de avonduren gespeeld, van 18 tot 23 uur met waarschijn lijk vijf speeldagen in de week. Het tempo zal 40 zetten in 2*/» uur bedragen. Als eerste prijs is uitgeloofd een bedrag van 2000. als tweede prijs 1500 en als derde prijs f 1000. In totaal zijn er 10 geld prijzen. terwijl iedere deelnemer 45 ont vangt voor een in het tournooi behaald vol punt. In totaal is een bedrag aan prij zen en honorarium uitgetrokken van dif- geveer 16.000. De A'-sterdamse Schaakbond, die in De cember zijn 25-jarig jubileum viert, met het oog waarop het wereldschaaktournooi 1950 aan deze bond is opgedragen, wil dit feit met een uitgebreid schaakprogramma herdenken. De bondswedstrijden van de Kon. Ned. Schaakbond, waaraan ongeveer 400 schakers uit het gehele land zullen deelnemen, zullen van 24 tot 28 Juli ln de grote zaal van Krasnapolsky gespeeld worden; terwijl het candidaten-tournooi voor het kampioenschap van Nederland. benevens het tournooi voor de z.g. tweede categorie, w&araan respectievelijk 12 en 24 van de Sterkste speler uit ons land zul len deelnemen, eveneens van 17 tot 29 Juli ln éón der zalen van Krasnapolsky tal Plaats vinden. Rattenstaarten De ratten leven uiteraard vooral veel in de riolen en de onderaardse gewelven van Parijs, maar er zijn toch maar weinig huizen, die men helemaal ratvry zou mogen noemen. Natuurlijk leveren ze daar de grootste gevaren op voor de volksgezondheid. Enkele jaren geleden was hun aantal dermate aangewassen, dat de Parijse overheid besloot premies uit te loven voor elke rattestaart. die bij haar werd ingeleverd. Die aanbieding werd echter weer spoedig geannuleerd, officieel om „budgetaire'' overwegingen. De ware reden lag nochtans elders. Be woners van sommige volksbuurten kwa men dagelijks namelijk met zoveel staar ten aandragen, dat zij met de opbrengst ervan hun familie gemakkelijk konden bnderhouden. Bij nader onderzoek bleek echter dat er op verschillende plaatsen echte rattenfokkerijen waren opgericht, waarmee nu niet direct het doel werd bereikt, dat de prefectuur met haar pre mies beoogde. Van (Tfficiële zijde beperkt men zich er dus nu maar toe de Parijzenaar met raad en hulp terzijde te staan, waarbij men zich in het bijzonder richt tot de concierges, de sleutelbèwaarsters der Parijse woning burchten. Maar de meeste dier concierges verkiezen de bijstand van hun foxje boVen het officiële technische apparaat. Als alle Fransen zien ze liever geen ambtenaren over de vloer. En zo zal dus de oorlog tegen de ratten, ondanks alle goedbedoelde propaganda van officiële zijde, wel vooral door die kleine, en niet al te reine, kef fertjes moeten worden beslecht, die je bijna in elke Parijse concierge-loge voor de voeten lopen. toen hy nog pHns van Wales was. Hier mee echter b<tfon de geschiedenis van San- dringham niet, want duizend jaar geleden deed het al van zich spreken. Toen n.l. meerden de Vikings hun sche pen. waar nu dichte bossen staan. Het wa ter van de Washbaai drong toen veel dieper het land in. maar voor het overige stonden in deze streek helemaal geen bos sen. Het was een ware woestenij; nog ln de 18de eeuw was het een Afrikaanse zandwoestijn gelijk. Toen tachtig jaar ge leden de Prins van Wales het kocht, was er nog steeds geen boompje te bespeuren en was de grond nog vrijwel niet ontgon nen De mensen dier dagen moeten de handen van verbazing ineen hebben ge slagen en zich hebben afgevraagd wat de prins van Wales in deze kale vlakte kwam Al heel spoedig werd het hun duidelijk, dat de prins een bedoeling had met deze aankoop en dat hij de streek niet wilde laten zoals ze was. Honderden mensen zette hij aan het werk om bomen te plan ten. honderdduizenden bomen werden ge plant met het gevolg, dat nu dichte wou den verrijzen naast de grauwe heidegrond. In het midden daarvan bouwde hij San- dringham House, een gebouw, ppgetrok- ken ln de stUl. welke de huizen in Nor folk gewoonlijk hebben, omgeven door een vele hectaren groot park en bos. Zover het oog rilkt wisselen heide, gecultiveerde bouwgrond, bossen 6n weiden elkaar thans af en daartussen ziet men de torentjes op stijgen van de zes dorpjes, die zich als het ware in het bos hebben genesteld en die typische namen hebben als Wolferton. Babingley. Flitchem. Bircham Tofts, Der- singham en Appleton. Voor alles Is eenvoud het kenmerk van de streek en haar bewoners, die oude tra dities en gewoonten in ere houden en die niet aangeraakt schijnen te zijn door de jacht van deze tijd Daarom Is het hier. dat de koninklijke familie af en toe ver blijft om op verhaal te komen van het drukke leven in Londen; hier kan de ko ning de staatszorgen vergeten en hier kun nen hij, zijn gemalin en kinderen zichzelf zijn. Koning-veeboer rPOEN DE PRINS VAN WALES tachtig jaar geleden dit gebied' kocht, stond er reeds een huis. maar dit liet hij af breken om er het tegenwoordige San- dringham House voor in de plaats te laten zetten. Het werd omgetrokken in de stijl uit de periode van koningin Elizabeth. Een gedenksteen vermeldt, dat het werd gebouwd door „Albert Edward en zijn vrouw Alexandra in het jaar des Heren 1870". In de eerste jaren na de bouw was het verre van rustig, landelijk verblijf. É;ijdens en na de oorlog vrijwel 1 ld Is, en die thans het half millièi asseerd. In 1886 bestond Vancouii juwelijks. Gas Town heette het tof ns sommigen omdat het houten stad- de enige gaslamp van het district volgens anderen omdat de toen malige burgemeester de illustere bijnaam „Gassy Jack" voerde. Het was de Canadian Pacific Railway (de spoorwegmaatschappij), die Vancouver groot maakte. De steden in het Westen rijgen zich als kralen langs het snoer, dat de Canadian Pacific van Oost naar West trok. Bloemen kweken kunnen ze hier ln British Columbia zeer goed. Gladiolen en narcissen zijn hier beter dan in Holland, aldus de Nederlander Chrlstiaan Dobbe •uit Naaldwijk, die daar nu sinds 1948 zit. Maar voor de rest kunnen ze niet aan de Hollandse bollen tippen. Dobbe heeft nu een eigen kwekerljtje in New Westminster 15 mijl van Vancouver, maar hij heeft er hard voor moeten werken en het is vaak een kwestie van vallen en opstaan ge weest. Het begon met ziekte van zijn vrouw en drie kinderen, die op de boot mazelen kregen en de eerste drie maanden in quarantaine gehouden werden. Het was bittere armoede in die eerste tijd. zoals het met zo vele emigranten-gezinnen ge gaan Is. Hij kceeg een baantje bij een boer voor 75 dollar per maand, waarvan dan alleen voor huishuur al 40 dollar in de maand afging Met moeite heeft hij thans een klein bedrijfje opgebouwd en hijzelf is er voorlopig tevreden mee. „Maar mijn vrouw zegt vaak. dat ze wilde, dat ze dit land nooit gezien had". Kuiper, een forse Brabander, zit al heel wat jaartjes langer hier en dat verklaart het feit. dat hij dit jaar een productie van drie en een half difizend dollars van 2 acres bloemkool had. Een Hollandse boer heeft hier zeker een nodig om het klimaat en te leren kennen, maar dan weet hij vaak het land ook intensiever te be werken dan de gemiddelde Canadese boer. Vooral ln Brits Columbia, waar het kli maat veel overeenkomst met het Neder landse vertoont. Daroel Islam steekt 500 huizen in brand de kamponge Neggong en Karang- in het gebied van Garoet zijn 500 ..„.„en door de Daroel Islam ln brand gestoken. Van bevoegde zijde werd aan Aneta medegedeeld, dat na het optreden van de T.N.I., de Daroel Islam als bewe ging in het gebied van Garoet werd lam geslagen. Honderden werden gevangen genomen en de voorraden werderi in beslag genomen. Niettemin worden nog vernietigingen door groepen van de Daroel Islam aangericht. sari huiz. Het jonge paar hield er van te ontvapgen en grote feesten te «even De muren daverden vaak van muziek en dans en het prinselijk paar schroomde niet De- roemde orkesten, zelfs van overzee, te en gageren om de gasten te vermaken. Tegenwoordig gaat het er heel wat rus tiger toe. De koninklijke familie leidt er het bestaan van de „geruste landman". De koning houdt er een veestapel tan stamboekvee op na en vaak komen kopers van overzee dit bekijken. Talloze stuks vee en schapen, afkomstig van Sandring ham. hebben bijgedragen tot verbetering van de Britse en buitenlandse veestapels. De landbouw en veeteelt staan op »in- dringham House op zeer hoog peil en tij dens de oorlog werd een van de sterkste staaltjes van landbouwhuishouding ge toond. toen n.l. 450 acres woeste grond ln cultuur werden gebracht. De koning waakt er voor. dat het landelijk karakter van deze .omgeving behouden blijft: de wegen slingeren zich door de bossen en de hul zen. die in de dorpen en daarbuiten wor den gebouwd, zijn voorbeelden van land huizen. waaraan menig architect zijn ont werpen kan spiegelen. Als de konfnklijke familie in Sandring ham verblijft, gedraagt de koning zich als ieder ander landedelman. Zo gebeurde het een paar jaar geleden, dat Sandringham. dat 200 inwoners telt. een cricket\®lstrijd speelde tegen King's Lynn, dat e king van 23.000 zielen heeft, hams Dick Allen werd al dadelijk gesla gen. maar te zijner verontschuldiging gold. dat hij al 64 jaar was. Juist op dit ogen blik kwam de koninklijke familie het veld op; een bank werd voor haar bijgeschoven en koning en koningin en hun dochters ble ven kijken tot King's Lynn toch de ne derlaag had geleden. Grondbezit van R.K. kerk in Italië onaangetast De Rooms-Katholieke kerk is de groot ste landeigenares in Italië, zo blijkt uit de cijfers, die zijn gepubliceerd ln het Zondagsblad van de Vaticaanse Osserva- tore Romano. Dit landbezit bedraagt 464 000 hectaren. Het is echter verdeeld onder duizenden kleipe eigenaren, zoals de parochlegeeste- lijkén. kloosters en liefdadigheidsinstel lingen. Het kerkelijke grondbezit zal daar om niet vallen onder het wetsontwerp tot verdeling van 7.800.000 hectaren van het land der grootgrondbezitters. Ook in het Juliana Kinderhuis te Zwolle had men met ruimtegebrek te kampen. Een oplossing was echter al spoedig gevonden. Met dommekrachten werd het dak een eind opgevijteld en ln deze hogere positie met biervaten ge steund. Zo kon men eeii begin maken met de bouw van een nieuwe verdieping. Binnenkort zal het ruimtegebrek in het Zwolse kinderhuis tot het verleden behoren....

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3