De aarde „loopt achter vDe Toren''praat de machines binnen Een paria vocht voor vrijheid Heel Frankrijk spreekt over „de affaire" Een dag achterstand bij de maan in 7600 jaar £en Meteor, die van 26000 voet naar beneden kwam suizen Geen gevaar voor ondergang van de wereld Toenemende misdadigheid in Groot-Brittannië na 4000 jaar in ketenen Als minister diende hij wel tegen het pariaschap in N" De zaak der generaals Onontwarbare kluwen van grote en kleine schandalen Verdachtmakingen over en weer Kaasexport naar België tijdelijk stopgezet Mechanische klok als corrector LEKEN JOU RN AAL VAN EEN VLIEGBASIS (Slot) Charley Six in de wattenmist Atoomgeleerden zeggen hun mening Maar de waterstofbom is „erg genoeg" Aanrandingen en berovingen zijn aan de orde van de dag Wederinvoering van de „kat" bepleit ONDERZOEK NAAR HET GRAF VAN DE APOSTEL PETRUS Opgravingen onder de St. Pieter te Rome Het Lied der Verwijten Parade der Ingezonden Stukken op Verkeersgebied ffWEBDE BLAD - PAGINA 2 DINSDAG 28 MAART 1958 Einde in zicht van een afschuwelijk stelsel VIERDUIZEND JAAR geleden drongen Arische overwelfticore Tri/tin Kin - overweldigers India bin nen en een van hun eerste daden was. dat te de Hindoe-bevolking in vier groepen, „kasten". verdeelden: bovenaan plaatsten te de kaste van de Brahmanen, waartoe de priesters en geleerden behoorden, daarop volgde die der Ksatriya s, die de regeringspersonen en krijgslieden bevat te; in de derde kaste werden Vaisya's de handwerks- en kooplieden, ondergebracht, en de vierde en laagste kaste vertegen woordigde de groep van de ongeschoolde arbeiders, de Soedra s. wier taak het was de mensen, die tot de eerstgenoemde drie kasten behoorden, te dienen. Bij deze verdeling bleven er nog men- st-n over, die in geen van de vier kasten werden gerangschikt, de paria's, de uit gestotenen, voor wie de allervuilste werkjes waren bestemd. Ze moesten het straatvuil wegvegen, latrines schoon maken e d. Sommige paria's waren for tuinlijk; het gelukte hun grasmaaiers, mandenmakers, wolkammers te worden of een dergelijk beroep uit te oefenen. Des niettemin bleef hun staat even nederig als die van de andere paria's. Op straat moe ten ze uitwijken in de modder om de vertegenwoordigers van de andere kasten langs de droge plekjes te laten lopen. U meent vermoedelijk, dat in een land. waar de kasten of standen zovqr van elkaar gescheiden zijn, er een minstens even sterke drang zou zijn een sport op de kasteladder te stijgen als hier te lande. Maar in India is daarvan duizenden jaren lang geen sprake geweest. Men mocht zelfs geen poging doen van de ene kaste ln de andere over te gaan. Men werd geboren in een kaste en men stierf er in. En wat de paria's betreft, met hen mocht men zich zelfs niet bezighouden op ge vaar af daarvoor in het hiernamaals te worden gestraft. Men meende zelfs. dat. wanneer ook maar de schaduw van een paria op een Brahmaan was gevallen, zijn ziel daarvan de nadelige gevolgen zou ondervinden als ze eenmaal tot het Eeu wige Leven was ingegaan. In onze dagen begint dit te veranderen en is het zelfs mogelijk geweest, dat een India se paria het tot minister van Justitie heeft gebracht. Wij hebben het oog op de 56-jarige Bhimrao Ramji A m- b e d k a r. die zelf tot de paria's heeft behoord en die zijn leven gewijd heeft aan de bevrijding van zijn lotgenoten van de kluisters, waarin ze eeuwen en eeuwen geklonken hebben gezeten. Bhimrao Ramji had al een voorsprong op de anderen doordat zijn vader zo ge lukkig was geweest in het Engelse leger te dienen. Toen hij zich dan ook in de Erovincie Bombay vestigde, in het plaatsje atara, moest het hoofd der school het jongetje Bhimrao wel tot zijn school toe laten. Temidden van 500 andere leerlin- Hij bracht zijn schooljaren door, gezeten in een afzonderlijk hoekje in de klas. De gen was hij de enige paria. Hij bracht zijn school i een afzonderlijk hoi nderwijzer raakte zijn „vuile" schriften niet aan, noch gaf hij hem ooit een beurt. Had Bhimrao dorst, dan riep de meester de schootknecht om het kraantje voor de jongen op te draaien en dan mocht hij zijn geopende mond onder de straal houden. Speelden de jongens buiten, dan had hij, op een behoorlijke afstand, het toekijken. Ondanks alle beletselen, welke hem in de weg werden gelegd, gelukte het hem een beurs te krijgen voor een middelbare school in Bombay. Het was een openbare school, welke onder rechtstreeks Brits bestuur stond, zodat men hem al weer niet kon weigeren. Maar dezelfde vooroor delen. waaronder hij op de lagere school had geleden, golden ook nu. Toen Bhim rao wat ouder werd, raakte hij meer bekend met het hoe en wat van de kas- tenindeling. De paria's werden gedwongen voor een Hindoe te perken; ze konden niet onderhandelen over het loon. maar moesten genoegen nemen met hetgeen de meester goed dacht hun te geven. Iedere stad of dorp had zijn ghetto voor de paria's, waar heel vaak grote gezinnen in één kamer woonden en op de grond slie pen. Menigmaal moesten 150 mensen één toilet en één waterkraan delen. Bhimrao ging dit alles hoe langer hoe meer tegen staan ..Wanneer onze mensen maar een behoorlijke opvoeding en onderwijs kre gen". zeide hij tot zijn vader. ..zouden ze zich uit die vernederende positie kunnen opwerken". Verrassende gelijkwaardigheid JU GEVIEL HET. dat de machtige Gaekwar van Baroda. die troonde in zijn groot paleis, ver van de paria-sloppen, op de een of andere manier bijzonder heden over Bhimrao Ambedkar te horen kreeg. Hij had reeds enkele andere veel- belovende paria's geholpen en nu maakte hij het de ijverige en toegewijde student mogelijk de middelbare school in Bom bay tot het einde te volgen en tenslotte naar Amerika te gaan voor verdere stu- dies. De eerste de beste dag op de Columbia- universiteit deed Ambedkar twee ervarin- schokten. In de gen op. die hem diep eerste plaats gebruikte ny nei nuaaae- maal in een cafetaria op voet van vol komen gelijkheid met de andere studen ten en dan kreeg hij een kamer in een Studentenhuis, waar hij gebruik kon maken van de douchecellen, de conver satiekamer en de bibliotheek precies zoals alle andere studenten! En hij mocht net zoveel fonteinkraantjes aanraken als hij wilde Nooit heeft een universiteit zulk een leergierig student gehad als deze paria uit India. Hij snakte naar kennis. Hij wierp zich op geschiedenis, anthropologic, phi losophic. sociologie, psychologie en eco nomie en toen hij in 1917 zijn doktersbul voor wijsbegeerte ontving, wist hij twee maal zoveel als hij moest weten om te slagen. Na voortgezettè studies in Londen en Duitsland, keerde Ambedkar terug naar Baroda, waar hij van de Gaekwart hoor de. dat hij bestemd was om te worden opgeleid tot minister van financiën. De accountant-generaal wees hem de dag. waarop hij in furictie trad. een schrijf bureau aan. Even later kwam een klerk met een stgpel papieren. Nu lag er voor Ambedkars schrijftafel een karpet, dat een uitstekende geleider van besmetting Is Daarom bleef de klerk zovér mogelijk van de toekomstige minister van finan ciën afstaan en smeet hij hem de bundel papieren toeDit was het laatste werk. dat Ambedkar te doen kreeg. Men negeer de hem en na zes dagen met zijn duimen te hebben zitten draaien, vroeg hU zijn chef vergunning zijn dagen in de open bare bibliotheek te mogen doorbrengen. Op een morgen, toen hij de kamer, welke hij in een herberg bewoonde, wilde verlaten, zag hij een groep Parsis. leden van een bevoorrechte kaste, gewapend met gummiknuppels de trap op komen. Er uit! Er uit!" schreeuwden ze hem toe en hij moest wel vluchten om zijn leven te redden. Daar het hem niet mogelijk waft een ander onderdak te vinden schreef hij aan de Gaekwar om hulp en deze vestigde de aandacht van «mK»Iemler op henv Maar d«e hoogste y"»1 van de staat antwoordde: ..Het doen! mMr lk kan nlets voor hem Knap en toch geschuwd A NDERHALF JAAR LANG leefde een ma„„XLan de kTnaPst«' en meest ontwikkelde "en. Yan India in Bombay in drmoede nnH«"k.L°u^e,d- gezien van enkele die hij af en Tenslotte werd in" aan het Sydenham College L. 7ik!' waar hy staathuishoudkunde ,ln deze hoedanigheid wist hij 8 d te sParen om verder in Enge- and*rmJiaan st"der?n In 1923 bij anaermaal naar Bombay als advocaat met een doctorstitel van de Economische Ho geschool in Londen. Zijn proefschrift ..Het ondergeschikte werkjes. Ï9? «reeg op te knappen. r hij hoogleraar aan het Syd' ^raa*stuk van de roeper (de Indische munt) was toegejuicht door geleerden in i ,?ehele wereld. Maar om te kunnen pleiten voor het Hoog Gerechtshof te Bombay moet een procureur van zijn eigen kaste de advocaat instructie geven. ,.Daa^ Ambedkar de eerste paria was. die bij de balie van het Hoog Gerechtshof wilde worden ingeschreven, was er nie mand, die hem deze dienst kon bewijzen. Daarom liet hij zich inschrijven bij de balie van een Districts gerechtshof, waar de formaliteit van de geschreven instruc- tie betond. Ook hier bleven de moeilijkheden hem niet bespaard en eens hief hij dreigend de vuist op naar degenen, die trachtten hem van de balie te verwijderen, uitroepend „Wacht maar. de dag zal komen, dat j Lord" noemen". opvoeding op. Deze zamelde gelden in en wist beslag te leggen op afgedankte legerbarakken in Bombay Hier werd het Siddhartha College gevestigd, waar tegen woordig 2600 studenten, tot alle kasten behorend, een volledige universitaire op leiding krijgen van ongeveer 150 bevoeg de docenten. Daar Ambedkar in Columbia had ge zien hoe studenten in hun eigen onder houd voorzagen, heeft hij er voor gezorgd, dat de colleges op het Siddhartha College zo geregeld zijn, dat dit daar ook moge lijk is. De colleges beginnen 's morgens om half acht en zijn, met uitzondering van het practijk-werk. om half elf afge lopen. zodat de studenten nog bijna een gehele dag op kantoor of fabriek kunnen werken. Grote doorbraak In 1942. als lid van de Uitvoerende Raad. wist Ambedkar gedaan te krijgen, dat jaarlijks 300 000 roepeis werden beschik baar gesteld om paria's in het buitenland té laten studeren De eerste dertig stu denten. die van deze gunstige regeling profiteerden, zyn thans in India terug en zijn werkzaam als ingenieurs, leraren en rechtsgeleerden. Nog altijd streeft Ambedkar naar ver betering van de positie van de paria's. Hij ziet er. met zijn bril en smetteloos wit Indisch costuum. uit als een ernstig Ro meins senator, en hij leidt een hoogst eenvoudig leven. Zijn vrouw is arts en i behoort tot de kaste der Brahmanen. Op het ogenblik werkt hij aan het opstellen van een Grondwet voor de nieuwe Repu- jullie mij „My Deze voorspelling had hti ln 1942. toen hem het ambt van rechter werd aange boden, waar kunnen maken, maar hij 6,v weigerde deze plaats, daar hij een functie I opgeheven. In vele steden gebruiken de verkoos in de Uitvoerende Raad van de I paria's te, Onderkoning. Inmiddels begon Ambedkar een week blad. dat nu ..Het Volk" heet. Elke Za terdagavond verzamelden zich in ieder pariahuis een groep paria's, die niet kon den lezen, rond een lotgenoot, die hun kon voorlezen wat Ambedkar schreef. Hij spoorde daarin de jongens aan andere baantjes te zoeken dan hun vaders had- Teneinde jongens en meisjes uit de den. arbeidende stand te helpen om aan middelbare school te gaan studeren, richtte hl) de Vereniging voor Volks bliek In November 1948 beleefde hij dramatisch ogenblik, toen hij in de Volks vertegenwoordiging artikel II indiende, waarin de droom van zijn leven in vervul ling gaat Dit artikel luidt: „Het paria schap wordt teniet gedaan en de hand having daarvan, in welke vorm ook. ver boden en bestraft overeenkomstig de wet." Onder daverend gejuich weid dit artikel aangenomen. Ambedkar denkt er niet aan de eer hiervan voor zich op te eisen. Gandhi was de grootste kracht, aan wie het voorname lijk te danken is. dat tegenwoordig, de tempels openstaan voor de paria's De industrialisatie heeft er eveneens toe bij gedragen. dat in de katoen- en jutefabne- ken de grenzen tussen de kasten werden tegenwoordig de maaltijd in dezelfde restaurants als de mensen, die tot een kaste behoren. Het vorige jaar trouwden duizenden paria's buiten hun eigen groep. Zelfs in de dorpen is op dit punt vooruitgang te bespeuren. Het feit. dat de paria's, nadat hun eeu wenlang een minderwaardigheidscomplex is bijgebracht, tegenwoordig de moed hebben hun eigen belangen te verdedigen, is hoopgevend. Hun leider is niet bang voor tegenwerking. „Tenslotte", zeide hij eens. „stijgen vliegtuigen niet op met de wind mee, maar tegen de wind in!" „Mijn pet" zegt de heer James Walton en dan bedoelt hij niet alleen zijn hoofddeksel, 'dat op de hop van dit leeuwtje prijkt, maar ook de 8 maanden oude Sheba zelf, een huisdier van mr Walton, die als Engelsman zo'n beestje „a petnoemt. De heer Walton schijnt overigens de pet zelf harder nodig te hebben tfSDAG 28 MAART 1950 EERSTE BEAD - PAGINA 3 Concertgebouworkest maakt weer goede kans op Amerikaanse tournée De onder-voorzitter van de raad van be stuur van het Concertgebouw te Amsterdam, mr De Jong Schouwenburg, die Zaterdag. n« een verblijf van 3 dagen in de Ver. Staten per K L.M. uit New York vertrok, verklaarde op het vliegveld met betrekking tot de tournee van het Concertgebouw orkest: „Ik wilde weten wat er aan de hand is en het misverstand uit de weg ruimen". Hij noemde zijn missie ln verband met de moeilijkheden over de tournee „geen mislukking, doch eerder een succes" Een woordvoerder van de organisatie, dia de tournee in Amerika zou verzorgen, ver klaarde tegenover ANP-Aneta te New York, dat er nog niets definitiefs over het bezoek van hei Concertgebouworkest aan Amerika vaststaat. De vertegenwoordigers van orga nisatie en het orkest zijn overeengekomen het resultaat van de nieuwe onderhandelin gen te zijner tijd in een gezamenlijke ver klaring bekend te maken. De woordvoerder bevestigde, dat mr De Jong Schouwenburg onderhandelingen heeft gevoerd en rapport zal uitbrengen aan de directie van het Con certgebouworkest. De Nederlandse consul-generaal, de heer Cnoop Koopmans, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de overbrugging van de over de tournee gerezen moeilijkheden, ver klaarde, dat beide partijen de onderhande lingen in goed vertrouwen hadden hervat. Dit was volgens hem een hoopvol teken, dat de tournee nog dit jaar op de oorspronke lijk vastgestelde tijd kan worden uitgevoerd t (Van onze Parijse correspondent) TAE AFFAIRE der generaals, wordt in de Franse pers. net als dat vroeger met de zaak Dreyfus ging. tegenwoordig kortweg als ..dè affaire" aangeduid. Elke dag vullen zich talrijke krantenkolommen met verslagen van de enquêtecommis sie en commentaren over de affaire, waarvan ieder de mond vol heeft, maar waarvan bijna niemand meer precies weet tot welk punt het onderzoek eigenlijk wel ggvorderd is. De zaak is namelijk, dat het oorspronkelijk schandaal van de generaals Revers en Mast in een veelvoud van schandalen uiteen is gevallen. De hele aangelegenheid beslaat daardoor thans een zo uitgestrekt terrein, dat ijnlijk de commissieleden zelf geen uitkomst meer uit dit warnet zien. waarschijnlijk Er if vrijwel geen figuur meer op mili tair of politiek terrein, die niet op de een of andere manier met de affaire in ver band is gebracht. Zeer vaak ten onrechte- Maar dat bleek dan pas wanneer de com missie weer een nieuwe lRst van getuigen had gehoord, die elk voor zich ook weer hün njeuw lijstje van gecompromiteerde of te compromitteren figuren aan de grote lUst toevoegen Hierbij komen dan de po litieke tegenstellingen tussen de verschil lende commissieleden-vertegenwoordigers van alle partijen. R.P.F. en communisten inbegrepen, die natuurlijk ook nog wel eens tot een conflictje moesten leiden. Zoek dat alles maar eens even uit! Dgt het «chandaal der generaals sedert de vele tientallen uren. die de commissie er aan besteedde, dus niet bepaald veel aan doorzichtigheid heeft gewonnen, valt bij deze opzet en gang van zaken niet te verwonderen. Er zijn hier dan ook maar wei nig mensen die echt geloven dat de draa den van dit warnet het schandaal der generaals door de parlementaire en quête-commissie werkelijk uiteen gerafeld zouden kunnen worden. Daarvoor had men de zaak. meent men. te lang laten lopen. Ofschoon men bier op het punt van schandaaltjes niet gauw uit het lood is geslagen, viel er toch wel enige deining in de publieke opinie te constateren toen het Gaullistische weekblad Carrefour dat samen mét de Amerikaanse Time de zaak aan het rollen had gebracht een week of wat geleden ook het Elysée. en in het bijzondër de zoon van de president, in staat van beschuldiging kwam stellen. Paul Auriol. die de functie van bijzonder secretaris zijns vaders vervult, zou inder tijd in nauw cgntact met de sinistere en inmiddels gevluchte drievoudige spion Roger Peyré hebben gestaan, zaken en een speelhol met hem gedreven hebben, en hem. toen de grond wat warm onder de voeten werd. ook zijn vlucht naar Zuid- Amerika mogelijk hebben gemaakt De be schuldiging is later afdoende ontzenuwd en Paul Auriol heeft een klacht ingediend tegen de redacteuren van Carrefour. De opzet was wel duidelijk: de Gaullistische pers hoopte, na verscheidene andere so cialistische ieiders. ook de president van de republiek in zijn waardigheid te kun nen treffen en het was de vraag geweest of zo het plan zou lukken, met de per soon van Auriol ook de vierde republiek niet tot wankelen ware gebracht. Dit ge vaar ls thans wel geweken: niets wijst er op dat de president of iemand uit zijn omgeving persoonlijk bij het schandaal betrokken 1» geweest. Met dat al is men er echter wel ln ge slaagd met bakerpraatjes en Insinuaties, het onderzoek bij herhaling op zijsporen te rangeren en ofschoon de voorzitter van de commissie zijn conclusies nog vóór Pasen hoopt te kunnen trekken, ziet het publiek niet goed in hoe men in zo korte tijd enige ordenipg in deze chaos van ge ruchten en verdenkingen zou "kunnen brengen. Laakbaar besluit De commissie had vooral drie punten tot klaarheid te brengen. Ten eerste: hoe kwam het geheime rapport van generaal Revers in handen van Ho Tsji Minh? Ten :de: dank zij wei: onverklaarbaar welke relaties kon Preyré grote invloed uitoefe en en wist hij tijdig de wijk te nemen? En ten derde: Hebben da ministers Ramadier. Moch en Queullle een laakbare beslissing genomen, toen ze in September j.l. stop zetting van het gerechtelijk onderzoek ge lastten? Alleen dit laatste punt is. kan men zeggen, wel opgehelderd. Inderdaad yiel dit besluit in een democratische gemeen schap niet te verantwoorden, al kan men de overweging ertoe het voorkomen van een enorm prestigeverlies van Frank rijk in het buitenland op zichzelf be grijpen en misschien zelfs billijken Maar ten aanzien van de andere twee hoofdpun ten van het onderzoek tast men nog in een duisternis, die eerder dichter dan helder der geworden is. Wanneer eens de enquête-commissie haar conclusies zal hebben getrokken, dan is er echter juridisch nog geen uitspraak gedaan. Die kan alleen door een militaire of burgerlijke rechtbank worden uitge- Op 15 Maart 1950 werd in het Belgische Staatsblad een besluit van de regent ge publiceerd, dat een Belgische heffing op ingevoerde kaas. ook Nederlandse, moge lijk maakt. Bij ministerieel uitvoerings besluit, eveneens op 15 Maart gepubliceerd, werd deze heffing op 12 franc per kilo vastgesteld en zij ttad ter stond in wer king. De Nederlandse regering heeft dien aangaande onmiddellijk besprekingen met de Belgische regering geopend. Deze be sprekingen hebben tot het resultaat ge leid. dat de Belgische regering sedert 26 Maart de uitvoering van genoemde be sluiten tijdelijk heeft opgeschort. Neder land heeft de export van kaas naar België tijdelijk stopgezet om de gelegenheid te scheppen tot een nieuw overleg, dat Maandag 27 Maart is aangevangen. Nationale Demobilisatieraad op de Jaarbeurs In de loop van dit jaar zullen 85 000 man worden gedemobiliseerd. Ongeveer 34.000 daarvan gaan naar hun vroegere werk gever Circa 15.000 gaan studeren en om en bij 1500 gaan naar eigen bedrijf. Voor de rest. 48 000 man, moet nog werk (of een werkgever) worden gezocht. Deze gegevens staan vermeld in de stand, waarmede de nationale defriobilisatieraad op de Jaar beurs aanwezig is. De Raad doet door middel van de stand een ernstig beroep op de werkgevers, zoveel mogelijk gedemo- biliseerden te werk te stellen. De rijkswerkplaatsen zijn een belang rijke schakel tussen de militaire dienst en het bedrijfsleven. Jaarlijks kunnen onge veer tienduizend man daar herschoold of geschoold wofden in de bouw- of metaal- beroepen. Radio-uitzending van vergadering der V.V.D. De Volkspartij voor Vrijheid en E cratie zal door- bemiddeling van de rege ringscommissaris voor het radiowezen op Vrijdagavond 31 Maart van 8.05 tot 9 uur zendtijd ontvangen over de zender Hil versum I (402 meter) ten einde een deel van haar algemene vergadering uit te zenden, die onder voorzitterschap van mr P. J. Oud wordt gehouden. De V.V.D. had dit verzoek tot de regeringscommissaris gericht, omdat b.v. de Partij van de Arbeid en de Kath. Volkspartij via de gelijkgerichte omroepverenigingen in staat zijn dergelijke gebeurtenissen uit te zen den Een en ander geschiedt in de zend tijd van de V.P.R.O die daarvoor geen compensatie zal vragen. sproken. Momenteel mag men echter wel verwachten dat de vroegere stafchef Re vers en zijn protégé Mast voor een mili taire rechtbank zullen worden gedaagd en een aantal burgerlijke autoriteiten dis- cret of openlijk gedesavoueerd zullen wor den. Dat er erg zware straffen zullen val len wordt daarentegen door weinigen meer verwacht. Daarvoor liggen de ver antwoordelijkheden vindt men te ver verspreid. TAE DIRECTEUR van het Parijse Obser- ■*-' vatorium, de heer D a n j o n, heeft ln De duikboot is in de moderne oorlog een geducht wapen, waartegen velerlei afweer middelen worden beraamd. In de Ver. Staten wordt zelfs hej luchtschip ingeschakeld bij het opsporen en vernietigen van onderzeeboten. de Franse Academie van Wetenschappen een opzienbarende mededeling gedaan. Hij vertelde, dat de aarde niet regelmatig om haar as draait, doch in haar bewegingen onregelmatigheden vertoont, die welis waar in geen enkel opzicht verontrustend zijn. doch de betrouwbaarheid en de vol komenheid van de astronomische bewegin gen in twijfel doen trekken. Deze onregel matigheden zijn ontelbaar en er zijn jaren lange waarnemingen en zeer nauwkeurige slingers nodig geweest om ze te consta teren. Inderdaad wist men reeds sedert de vorige eeuw. dat de „aarde-klok" na liep. met andere woorden, dat de sterren dag langer werd. Zoals men weet, kon men de tijd eerst nauwkeurig meten, nadat Huyghens in het midden van de 17-de eeuw de slingeruur werken had uitgevonden. Men kon toen op bijna een secortde nauwkeurig de tijd vaststellen die de zon nodig had om twee maal de meridiaan te passeren. Men be merkte toen, dat de zon geen zuivere klok was. De ..juiste tijd", d.w.z. de tijdruimte tussen twee doorgangen van het zonne- centrum boven de meridiaan, wisselt met de seizoenen. Men heeft die „juiste tijd" toen vervangen door een ..gemiddelde tijd", die een constante dag geeft. Een „gemiddelde tijd" is fictief, hij kan voldoen aan de noden van de gewone mensen, maar voor de mannen der weten schap is hij van geen nut. Daarom heb ben zij de „sterrentijd" uitgevonden, die geregeld wordt naar de loop der sterren. Daar de aarde draait, is het alsof de he mel in zijn geheel draalt en een bepaalde ster passeert elke nacht op het zelfde ogenblik het netwerk der meridiaankij kers. Nu had men, naar men meende, een feilloze hemelse klok gevonden en nog heden ten dage regelt men naar haar de mechanische klokken der observatórla. Rekening houdend met de geografische lengte moesten de tijden op de verschillen de plaatsen van de aardbol precies gelijk zijn. Onbetrouwbare tijdmeters TVfEN TWIJFELDE echter aan deze grote 1TA betrouwbaarheid reeds vóór men enige ervaring had. op grond van sim pele theoretische beschouwingen. Sedert de vorige eeuw trachtte de Franse astronoom Delanoy zijn collega Le Verrier die er niets van wilde weten te bewijzen, dat de ge tijden door hun dagelijks weerkerende grote verplaatsing van water, de aarde in haar beweging remmen en daardoor de schijn wekken, dat de maan iets sneller om de aarde draait. De achterstand zou 18 seconden per eeuw bedragen. Die snellere beweging van de maan was reeds lang geleden geconstateerd; meermalen had de Academie van Weten schappen een Rrijs uitgeloofd voor hem, die de oorzaak vond. Lagrange had zich te vergeefs met het probleem bezig gehou den. Laplace hield er zich op zijn beurt mee bezig en in 1787 gaf bij een verkla ring. die afdoend scheen: het was te wijten aan een wijziging van de uitmiddelpuntig heid van de loopbaan der aarde. De ellips zou meer de vorm van een cirkel aanne men en de aantrekkingskracht zou de maan sneller doen bewegen. Over 24000 jaar zou de ellips weer platter worden en dan zou de maan haar normale loop terugkrijgen. Toen Adarps In 18S3 de berekeningen van Laplace nog eens controleerde, con stateerde hij, dat zij geen afdoende var klaring vormden voor de gehele toeneming van de snelheid van de maan. Het pro bleem werd nog ingewikkelder, toen New- comb in 1903 aantoonde, dat er zich nog onregelmatigheden van geheel andere aard voordeden in de loop van de maan. Nu eens was de beweging sneller, dan weer langzamer en wel steeds gedurende korte perioden. Toen de metingen nauwkeuriger werden, zag men, dat deze afwijkingen niet slechts aan de maan eigen waren, maar ook aan de zon en aan de planeten Mercurlus en Venus. De afwisseling geschiedde op de zelfde wijze. Men moest nu de aarde zelf wel de schuld ervan geven. Het probleem was er niet eenvoudiger door geworden, want de oorzaak van de onregelmatigheid, wat de aarde betraft, kon op de maan in onbekende mate in vloed hebben. Het niet overeenstemmen der drie klokken aarde, maan en zon of planeten, werd hopeloos. Wat beïnvloedt de aarde? TAE BEREKENING van de verschillen, veroorzaakt door de getijden, is zeer gecompliceerd, omdat men rekening moet houden met nauwe zeeën als het Kanaal en de BeBhrlng zee, waar een aanzienlijke hoeveelheid energie verloren gaat. Hoe het ook moge zijn, het aardse verschijnsel wordt teruggebracht in de beweging van de maan. Het vergroot de gemiddelde af stand van de twee sterren, de snelheid van de maan, de uitmiddelpuntigheid van haar loopbaan. Het vertraagt, zij het uiter mate weinig, haar omwentelingstijd. Een andere ongeregeldheid is de variatie van het traai eidsmoment van de aarde, Klachten over in Nederland gebouwde schepen Het Eerste Kamerlid, de heer Bron- gersma (Arb.), heeft onlangs, naar aan leiding van klachten van Portugese zijde met betrekking tot de uitvoering van in Nederland geplaatste scheepsbouworders vragen gesteld aan de ministers van Eco nomische Zaken en van Buitenlandse Zaken. Het is de ministers bekend, dat in het Portugese parlement vragen zijn gesteld omtrent ln Nederland geplaatste scheeps bouworders. Volgens inlichtingen, die de ministers hébben bereikt, is het niet juist, dat .0 de kringen van Portugese reders op ver schillende plaatsen grote ontstemming heerst met betrekking tot de wijze, waar op verschillende Nederlandse werven en haar agenten optreden bij de uitvoering van overeenkomsten tot het bouwen van schepen Het is de ministers slechts be kend. dat in enkele gevallen bij bepaalde Portugese reders klachten bestaan. Er ls de ministers niets van bekend, dat thans in Portugal maatregelen worden ge troffen voor het ontketenen van een pers campagne tegen de Nederlandse scheeps bouw in het algemeen. De ministers heb ben reèds een onderzoek laten instellen naar de bovengenoemde klachten. Behal ve een klacht, welke nog niet geheel is onderzecht. ls gebleken, dat deze volgens Nederlandse deskundigen ongegrond zijn. De ministers zijn van mening, dat het niet op de weg van de overheid ligt con tróle uit te oefenen op de kwaliteit van door Nederlandse scheepsbouwwerven geleverde schepen. Het is voor de Neder landse scheepsbouw van het hoogste be lang, dat hij zelf zijn verkregen naam in het buitenland handhaaft door zijn con tractuele verplichtingen nauwgezet na te komen. Contróle hierop zou bovendien uit technisch oogpunt zeer bezwaarlijk zijn. welke te danken is aan de verdeling vari de heterogene bestanddelen, die haar vor men. Zonder te spreken van de ernstige aard bevingen. die ons doen zien. dat de aarde onophoudelijk tracht haar vorm te veran deren. kan ook de simpele verplaatsing van het water uit de Poolgebieden in de richting van de equator, op welke weg het koude water zich vermengt met het warmere water, de snelheid van de draaiing der aarde een seconde per dag vertragen. De elk seizoen weerkerende veranderingen in de plantengroei kunnen eveneens hun in vloed uitoefenen. Hier doen zich zelfs twee wijzigingen voor. d.w.z. nu eens zal de rotatiesnelheid langzamer, dan weer vlugger zijn. Men kan de twee oorzaken, die de ro tatie der aarde beïnvloeden en daardoor ook de sterrentijd als volgt onderschei den: Een kwarf te wijten aan de ge tijden, drie kwart aan de wijzigingen in de mechanische traagheid. Daar de laatstge noemde niet vooruit te zien zijn, kan men de beweging der aarde niet meer met de zelfde nauwkeurigheid vaststellen' als men deed aan de hand van de wetten der zwaartekracht. Men kan slechts met zekerheid zeggen, dat de vertraging het wint van de ver snelling en dat eerstgenoemde 18 seconden per eeuw bedraagt, d.w.z. een „gehele dag" in 7600 jaren, dus in betrekkelijk korte tijd. n.l. een honderdduizendste deel van de tijd, die de aarde nu heeft bestaan. Deze onregelmatigheden, die men heeft geconstateerd door sinds 1640 de maan te observeren, omvatten zeven wijzigingen in de rotatiesnelheid. De astronomen vleien zich tegenwoordig met de hoop de wijzi gingen nauwkeuriger te kunnen vaststel len dank zij de precisiteit van hun uur werken. Vrijwel opgelost CEDERT DE INSTELLING van het Inter- nationale Bureau voor de Tijd. kan men te Parijs alle nodige vergelijkingen maken tussen de berichten, die worden in gezonden door de grote Europese en Ame rikaanse stations en zodoende de loop der stcrrenblokken op verschillende plaatsen te volgen. De grote specialist op het ge bied van deze berekeningen is Stoijko. Reeds in 1936 en in 1937 had deze geleerde schriftelijk aan de Academie van Weten schappen aangetoond, dat de vergelijking der klokken alleen reeds de onregelmatig heid liet zien. welke periodiek voorkwam in de beweging der aarde: des zomers een versnelling, des winters een vertraging, het totale verschil bedroeg 12 100 seconde. In zijn nieuwste nota, die Stoijko dezer dagen heeft overhandigd, heeft hij zijn be rekeningen voortgezet en hij bevestigt de conclusies, waartoe hij dertien jaar ge leden kwam. Het dagelijks verschil is ge middeld 1 1000 seconde (de Observatoria kunnen tegenwoordig zulke kleine ver schillen registreren). Bovendien zal men. als men de klokken met gewichten verge lijkt met de slingeruurwerken, consta teren. dat aan de oppervlakte der aarde de zwaartekracht niet overal gelijkwaar dig is. Danjon heeft gewezen op het be- ff lang van dit zoveel geduld en nauwkeu- rlgheid vergende werk van zijn collega- medewerker. Men kan zeggen: vroeger ontleenden de astronomen hun tijd aan de sterren, wel ker nauwkeurigheid men volmaakt achtte. Tegenwoordig kunnen zij daar buiten daar zij nauwkeuriger middelen hebben om hun loop te controleren. Het majestieuze he melse uurwerk is gecorrigeerd door onze mechanische klokken. (Van onze speciale verslaggever) TEEL WAT spannende momenten hebben zij reeds beleefd, die regelaars 1 op de verkeerstoren, zo jong als de meesten nog zijn. Want als het slecht micht is, ligt het aan hun beleid of zij kans zien een dolende uit die grijze watten- Meken 'van mist of regen veilig binnen te praten door hem koersen op te geven, die zij vaststellen nadat de peiler zijn plicht heeft gedaan. Ook als het druk in Ide lucht is, ieder vliegtuig zijn landingsnitmmer moet hebben en de hoogte op- Ijcryot. waarop hij op zijn beurt moet wachten, kan het spannen. Eén van hen llteeft 'op de toren het adembenemende avontuur meegemaakt van de Meteor, die Smet uitgevallen motoren van 26.000 voet kwam suizen. Wat de toren hem toen v-0ts advies van majoor Flinterman over de radio kon meedelen, heeft de vlieger f misschien wel het leven gered. majoor Flinterman, die toen de Metéor wel het best kende, juist in de toren was. Zeg hem. dat hij eerst beneden de 15.000 voet moet trachten de motofen opnieuw te starten. Geen radio gebrui ken om de volle stroom van de accu's te hebben. f\p DIE TOREN dragen ze heel wat I k' verantwoordelijkheid, ook als ze vliegtuigen, die in de wolken op weg naar een andere basis zijn. helpen door gecorrigeerde koersen op te geven. Want door de peiler weet de toren. waar de kist ergens door de damp ^Zoiets was het ook op die Vrijdag- Argen. toen de wind bolderde om de barakken van Burmania. het woon- kamp aan de rand van het vliegveld. en de Meteors aan de grond bleven. Want op 100 meter hoogte zat je al in de wolken. Een kleffe motregen ver volmaakte het slechte zicht. De kleine Auster. die de comman dant van de vliegbasis van Vlieland zou halen, kon het niet bolwerken en keerde naar het eiland terug. Het vliegveld zou geheel verlaten hebben gelegen als niet één kleine Oxford, een tweemotorig vliegtuigje, dat het merk C 6 droeg, nog naar Twente moest zien te komen. Het stond a?n het begin van de taxi- baan zyn motoren warm te draaien en in de cockpit zat een korporaal vlieger. Direct zou hij de dikke lucht moeten invliegen en zonder grondzicht Twente zien te bereiken. Hij meldde zich per radio aan de toren als Oxford Charley Six en hij kreeg van die toren keurig in het Engels dat bij alle vliegtuignavigatie de voertaal is op. dat hij die en die startbaan kreeg, terwijl hij van Vluchtvoorlich- ting reeds had gehoord, dat Schiphol had uitgemaakt, dat hij op 5500 voet hoogte moest gaan zitten omdat ze op Twente aan het instrumentvliegen waren onder de 4000 voet. De Oxford start rJ,OEN KWAM de kleine Oxford ele gant langs taxiën. Achter de glazen van de kap een kleine figuur, de een zame korporaal. In de verte draaide hij de startbaan od en stopte. Toen klonk zim stem uit de luidspreker, padat hij motoren op toeren had gebracht. H'i was gereed. In de torén nam de luitenant de kleiqe microfoon in de hand en hii zei: Tower Leeuwarden for Oxford Char ley Six. You are clear for take off. Crosswind of 40 decrees (Toren Leeu warden voor Oxford C 6. U kunt star- ten. Zijwind van 40 graden). Uit de luidspreker kwam de herhaling als een begrepen teken. Meteen stoof de gele kist de start- baan op. Hij was gauw Iqp. draaide een linker bocht en verdween in de laag hangende regenwolken. En direct be gon de toren leiding te geven. De korporaal, die zijn Oxford door wolken en regen vloog, werd gevraagd om een korte uitzending en prompt meldde hii zichbegon in het En gels te tellen van één tot tien. Dat was tijd genoeg voor de peiler van Leeu warden om hem te vinden, want na het tooord „over" van de vlieger, klonk tn de toren uit een andere luidspreker reeds de stem uan de peiler: Honderd negen en dertig. De kist zat in de richting van 139 graden. De zijwind was sterk en hij had dus drift. Ze berekenden snel ,dat hij vijf tien graden moest opsturen om een goede koers te houden en ze riepen hem: Tower Leeuwarden for Oxford Charley Six. Course one-five-four (Koers 154). ft Ifflpr jfOxford Charley Six herhaalde het. £h hij begon 154 te sturen. Een minuut later werd hem ge vraagd zijn stem even te laten horen. Weer telde hij tot tien en de peiler miste niet. De koers bleef vrij goed. Een enkele graad meer opsturen en hU bleef goed op Twente afgaan. Na een dik kwartier had Twente de binnen komer al te pakken en zou hem ver der hebben binnengehaald als Leeu warden hem niet had verteld, dat hjj terug moest keren om een belangrijke passagier naar Twente over te vliegen. Zo kwam de kleine Oxford een half üur later weer uit de regenlucht glij- zijn passagier op te pikken. Hij "tartte opnieuw en het radio-spel be gon van voren af aan. De Meteor HEBBEN er herinneringen aan de recordvluchten van majoor Flin- tërman, aan een Meteor, die bij het janden door zijn landingsgestel zakte, roen de kist aan de rand van de baan tot stilstand kwam en direct daarop de Woot over zijn radio zei, dat alles was, hebben ze dankbaar gezucht. De Startwagen, die bij elke baan als ®«n vooruitgeschoven post van de to- "taat, heeft heel wfet ongelukken voorkomen. Want als er[een soms eens h«ert vergeten zijn vifielen uit te "Mien, krijgt hij bij het landen Ï°»npt een lichtkogel voor zijn neus geschoten wat betekent: Doorstarten, wiet landen. Danger deed de opluchting op zich dachten bij die Meteor, die op 26.000 j» hoogte het ongeluk had, dat zijn oeide motoren afsloegen. De vlieger *on niet anders doen dan ln grote spi- rslen gaan dalen. En met die kleine vleugels begon het op een val te lijken. De vlieger vertelde de toren wat hem •"•rkwam en het was een geluk, dat Dat bericht ging de aether in. De Meteor bleef naar beneden spiralen. Op 15.000 voet probeerde hij het. Het lukte niet. De motoren bleven stil. Hij kwam al lager en lager. Ze zagen hem op het veld al als een dwarrelend stip je aan de hemel verschijnen. Het alarm was al gegeven. De brand weerwagens en de ambulanèes waren op hun plaats. De Meteor werd groter en groter. H\j draaide naar de aarde met een be angstigende snelheid. Toen kon majoor Flinterman aan zijn collega in die ma chine nog maar één raad geven: Wielen niet uit en een buiklan ding maken. De vlieger meldde kalm, dat hij het had begrepen. Die laatste minuut hebben ze hun adem ingehouden. Daar kwam de zil veren vogel. Hij draaide zijn laatste bocht, schoot op de grond toe, raakte hem, bolderde een eind door en lag stil. Niet over de kop, geen wrak, geen brand. Toen ze de vlieger uit de cockpit za gen klimmen hebben ze weer durven ademhalen. En bij al die vreugde was er de ver wondering. dat het nog 17 minuten had geduurd voor de Meteor beneden was! Zo hebben ze ook eens een Harvard van de Rijksluchtvaartschool van Gilze Ryen, die Leeuwarden al voorbij was. gevonden boven Ameland en hem door het opgeven van koersen veilig bin nengebracht. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat die verkeersregelaars op de toren een niet geringe verantwoordelijkheid heb ben. De verkeerstoren die alles leidt, zelfs vliegers op hun vlucht door wolken en regen. Een van werelds meeat vooraanstaande atoomgeleerden is van mening, dat de wereld door ontploffing van een water stofbom niet uit elkaar kan vallen. De in Australië geboren en tot Brits onder daan genaturaliseerde geleerde, professor Otto Frisch. schrijft in „The Atomic Scientists News", dat het merendeel van de stoffen waaruit de aarde bestaat duur zaam is, zodat er geen gevaar bestaat, dat de gehele aarde op zekere dag uit elkaar zal spatten. Andere vooraanstaande geleerden, die een beschouwing wijden aan de sociale en militaire aspecten van de waterstof bom in een speciale uitgave van het tijd schrift. bepleiten algemeen een Inter nationale overeenkomst voor de contróle Professor Frisch. een dergenen, die bij gedragen hebben tot de verwerkelijking van dé atoombom, betoogt, dat lucht, wa ter noch een van de bekende gesteenten, als kernexplosief kunnen fungeren, zelfs niet bij de hoogste temperaturen. Al de kernen, die water, lucht of gesteenten bevatten zijn vrij stabiel. Weliswaar bevat water zwaar water, doch te weinig om er betekenis aan te kunnen hechten. Er is dus geen gevaar, dat de aarde op zekere dag uit elkaar zal splijten, con cludeert prof. Frisch. De waterstofbom zou echter al erg ge noeg zijn Het zou waarschijnlijk niet overdreven zijn als men de verwoestende uitwerking van de bom op een opper vlakte vaff honderd vierkante mijl schatte. Prof. Peierls van de universiteit van Birmingham gaat In op de „verontwaar diging" van sommigen, die de geleerden de schuld geven omdat zij aan de water stofbom werken. „Er schuilt verantwoordelijkheid in in activiteit zowel als in activiteit. Indien de geleerden in de V.S. of elders gezamenlijk dit project zouden boycotten, zouden zij, een zeer zware verantwoordelijkheid op zich laden indien hun land later zou wor den aangevallen met ditzelfde wapen", aldus prof. Peierls. Dr E. H. S. Barhop van de universiteit t l J* Het Hally Hme-theme" zeggen de Chi nezen, die met de letter r altijd zo'n moeite hebben, na het zien (en horen!) van de vermaarde film „The Third Man". En zij kunnen het spelen ook, zoals Pro fessor Louis Chen in het China-lnstituut te Londen dezer dagen demonstreerde op een Chinese harp, die veel van een cither weg heeft. van Londen verklaart te wensen, dat de Russische voorstellen voor contróle en e onvolmaakt ook, waren Prof. H. S. W. Massey uit Londen is van mening, dat het risico om het zonder contróle te stellen thans zo groot is. dat enig risico moet worden aan vaard in het streven naar een schikking. Sir George Thompson van het Imperial College te Londen verdedigt president Trumans besluit om het werk aan de wa terstofbom voortgang te doen vinden. „Geen verantwoordelijk staatsman zou kunnen weigeren zijn land uit te rusten met een machtig wapen, dat potentiële vijanden ook zouden kunnen verwerven", zo verklaart hij. Engeland en V.S protesteren tegen koers van de roebel De Verenigde Staten hebben bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen de nieuwe wisselkoers voor de Amerikaanse dollar van vier roebel per Amerikaanse dollar, die volkomen ongerechvaardlgd wordt genoemd. In een nota. die de vorige week te Moskou is overhandigd, wordt verzocht de vroegere wisselkoere van acht roebels voor een dollar, die vóór de Amerikaanse ambassade gold, te her stellen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Engeland eveneens zal protesteren bij de Sowjet-Unie tegen het besluit om de speciale roebelwisselkoers voor diplomatieke missies in Moskou af te schaffen. Kinderwagendievenbende De Parijse politie heeft Camille Serant gearresteerd, „koningin van wagendievenbende". De laat laatste maanden werden te Parijs meer dan 100 kinderwagens gestolen. Herhaaldelijk vond een moeder, als zij een winkel uit kwam, haar baby op het trottoir zitten. Camille Serant had steeds een baby „voorradig", die zij in de ge stolen wagen zette om geen verdenking te wekken. Scheepspassage-tarieven voor Indonesië verdubbeld De N V. Stoomvaartmaatschappij Neder land en de N V. Kon. Rotterdamsche Lloyd delen mede, dat in verband met de ge troffen financiële maatregelen hier te lande, de in Nederlands courant genoteer de passagetarieven naar Nederland voor lopig tot 1 Mei a s. voor alle schepen, op gezet om té vertrekken vóór die datum van Tandjong Priok, betaalbaar zijn in Indortesisch ert tegen de officiële koers van 100 procent, vermeerderd met een toeslag daarop van 100 procent. Bovengenoemde bekendmaking houdt dus in, dat zij, die geboekt zijn óm voor 1 Mei a s naar Nederland te vertrekken niet driemaal het vroegere passagetarief zuilen hebben te betalen, zoals uit de nieuwe deviezen-regeling viel op te maken, doch sleshts het dubbele van dit tarief. Protest. Bulgarije heeft bij de Joego slavische regering geprotesteerd tegen de „herhaalde schendingen van de Bulgaarse grehs In de Bulgaarse nota wordt ver klaard. dat deze schendingen deel uitmaken van „een opzettelijk vijandige en agressieve politiek ten opzichte van Bulgarije Amnestie in Hongarije. Het Hongaarse kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in een amnestie op grote schaal, die zal worden afgekondigd bij de vijfde verjaardag van de „bevrijding van Honga rije' dit is op 4 April, zo meldt het Hon gaarse nieult'Sbureau. De Delftse studenten hielden op de Dies van hun Hogeschool hun jaarlijkse water gevechten. In de Delftse grachten ging het weer heet en.... nat toe en als afweer tegen de „waterkanonnen" ivas een goede oliejas geen overbodige luxe. (Van onze Londens®'correspondent. „"Panselen of niet ranselen" is in Enge- Li- land de brandende kwestie van het ogenblik. De publieke opinie is namelijk uitermate geschokt door de gevallen van ■Iddadtgheid. die bijna dag aan dag vrouwen wor- termate geschokt door de gewelddadigheid, die bijna voorkomen. Voornamelijk i den op de openbare weg aangevallen beroofd. Ook worden herhaaldelijk over vallen ondernomen op banken en andere instellingen. Soms dringen de. meestal jeugdige, onverlaten woningen binnen om berovingen te plegen. De misdadigers maken daarbij byna steeds gebruik van harde voorwerpen, zoals staven, fietsket- tingen of flessen, waarmede zij hun slachtoffers slagen op het hoofd toebren gen en weerloos maken. De reactie onder brede lagen der bevol king is, dat er tegen deze uitbarstingen van gangsterdom met alle kracht dient te worden opgetreden en de roep wordt steeds luider om de ln 1948 afgeschafte lijfstraffen weer als afschrikwekkend mid del ln te voeren. Voor die tijd hanteerde men de van berkentakken vervaardigde zweep en de beruchte „kat", een lang handvat, waaraan negen riemen met kno pen er in. De regering krabbelde destijds reeds terug, toen zij onder aandrang der openbare mening de doodstraf herstelde, maar op het ogenblik schijnt zij er niets voor te voelen ook op het gebied der uit de middeleeuwen daterende lijfstraffen de klok terug te zetten. Volgens de cijfers nam de criminele misdadigheid sinds de afschaffing hiervan juist af. De mening van deskundigen en politici is echter ver deeld Het geeft te denken, dat een socia listische predikant in het Lagerhuis voor stelde de lijfstraffen weer in te voeren. De voorstanders van humaner strafmethoden geloven dat toepassing van de lijfstraf een averechts gevolg zal hebben, omdat ge weld altijd geweld oproept. De verwezenlijking van het heropvoe dingsideaal is echter nog verre. De. samenbrenging van jeugdige delinquenten^ in vaak tralieloze instituten, waar volgens het principe van vertrouwen wordt te werk gegaan, heeft vaak tot gevolg, dat de ge detineerden elkaar de laatste foefjes leren, zodat negentig procent van de tegenwoor dige misdadigers bestaat uit „afgestudeer den" van een der criminele „universitei ten" zoals ze sarcastisch worden genoemd. Vandaar dat men thans weer eenzame op sluiting als afdoender middel dan hervor ming propageert. Tot de voorstanders van de lijfstraf behoort ook Lord Oaksey, die president was van hfct militaire tribunaal, dat in Neurenberg Goering en zijn bende berechtte. Het staat volgens hem vast, dat de misdaden, die mogelijk in aantal Iets zijn teruggelopen, een steeds ernstiger karakter aannemen. Engeland worstelt hier met een oud sociaal probleem, dat door de oorlog ver ergerd is. Er is een generatie opgegroeid in volkomen ontwrichte verhoudingen en in een sfeer, waarin geweld als de ge woonste zaak ter wereld gold. De afzichtelijke achterbuurten in de grote steden vormen een hoofdbron van misdaad. De woningnood, die, de jeugdi gen de straat opdrijft, maakt de dingen er niet beter op Men heeft al voorgesteld om niet alleen de boefjes voor de rechter te dagen, maar ook hun ouders, op wie vaak de zwaarste verantwoordelijkheid voor de gepleegde wandaden rust. Te weinig politie Zolang er geen amnestie is toegepast, vormt ook het grote getal deserteurs uit militaire dienst, die ondergronds leven en over wapens beschikken, een onopgelost vraagstuk. Voorts is er een schreeuwend gebrek aan politie. Londen zelf komt niet minder dan vierduizend agenten te kort. De salarissen van het politiepersoneel zijn verhoogd, maar blijkbaar niet genoeg om voldoende recruten aan te trekken Er zijn ook veel te weinig gevangenbewaarders en de gevangenissen zijn overvol. Dat maakt het plan der regering moeilijk ult- misdadlgers te verzwaren. Is voor jongert een lijfstraf en een kortere zitstraf dan niet veel humaner, is de vraag, die men thans hoort. Hoezeer de meningen ook uiteenlopen, iedereen is het er over eens, dat er iets moet gebeuren. Het zal niet gemakkelijk zijn hier een snelle oplossing aan de hand te doen. Staken wordt gevaarlijk in Australië Gisteren is in Australië de wet van kracht geworden, die de regering het recht geeft tot onmiddellijke arrestatie, verbod van bijeenkomsten en het opleg gen van de doodstraf voor verraad. Met ingang van heden kunnen alle stakers in belangrijke bedrijven, indien zij in Australië geboren zijn, gevangenisstraf jaar krijgen, en. indien zij vree tot eer deling< Toneel en opera in Zuid-Afrika Het bestuur van het Nationale Theater te Johannesburg schrijft een wedstrijd uit voor Zuid-Afrikaanse toneelschrijvers ter gelegenheid van het feit. dat het in 1952 honderd jaar geleden zal zijn, dat Van Riebeeck in de Tafelbaai landde Prijzen tot een bedrag van 2000 pond zullen beschikbaar worden gesteld, voor Afrikaanse en Engelse toneelstukken met een Zuid-Afrikaanse achtergrond. De commissie voor kunst en cultuur van de Johannesburgse gemeenteraad ls met een voorstel gekomen-tot oprichting van een stedelijk operagebouw Het ge bouw zal 1200 plaatsen' bevatten. In de orkestbak zal ruimte zijn voor 80 musici. Verder zullen wandelgangen voor het publiek en repetitielokalen voor het ballet, het koor en het orkest gebouwd. tgen zijn, gedeporteerd worden. Vak- nigingsleiders hebben de arbeiders bevolen twee maanden lang geen actie te voeren voor plaatselijke loonsverhoging. De actie tegen Joris Diels Verenigd Verzet 1940—1945 heeft een adres gericht tot de gemeenteraad van 's Gravenhage. waarin het ten sterkste protesteert tegen een mogelijke benoeming van een onder leiding van Joris Diels staand toneelgezelschap als vaste bespe ler van de Kon. Schouwburg. De uitslag van het onderzoek, dat de Nederlandse Vereniging van Toneelkun stenaars naar de gedragingen van Diels tijdens de bezettingsjaren in België in stelde. is voor hem zeer bezwarend. Deze vereniging kwam tot de conclusie, dat er ln ons land genoeg Nederlandse kunste naars zijn. die voor een functie als nu door Diels wordt bekleed, ruimschoots de capaciteiten hebben. De Haagse Kunststichting deelt naar aanleiding van dit protest mee, dat zij de bezwaren tegen de heer Diels in onder zoek heeft Bij de onderhandelin in België i op het ogenblik al Haagse Comedie werkt, zijn gevoerd, heeft de stichting zich op het standpunt gesteld, dat de heer Diels in hoger beroep is vrij gesproken van het vonnis van de krijgs raad van zijn land. De opmaat van het feest Op het openingsconcert van het Holland Festival in Scheveningen op 15 JunJ zal Van Otterloo de Nederlandse première geven van Jurrlaan Andriessens „Berk shire Symphonies", welk werk onlangs met de choreografie van Balanchine een bij zonder groot succes behaalde in New York Overigens werden de „Berkshire Sym phonies" al uitgevoerd voor de Neder landse zender- Szymon Goldberg verleent aan het ope ningsconcert solistische medewerking Het ligt in de bedoeling, dat hij een vertolking zal geven vaji Beethovens vioolconcert in de oorspronkelijke versie. Na veel moeite js Szymon Goldberg erin geslaagd,egn fofocopie van het originele manuscript te bemachtigen. De gebruikelijke concert versie wijkt naar zijn mening op verschil lende belangrijke punten van het hand schrift af. 1- ingen. destijds in België met de heer Diels. die het ogenblik als gastregisseur bij de Het Amerikaanse blad Life publiceert de eerste foto's van de opgravingen m de grotten onder de St Pieterskerk in Rome, vergezeld van een artikel van de admini strateur der kathedraal mgr Ludwig Kaas In dat artikel wordt melding gemaakt, hoe werklieden van het Vaticaan een 16 eeuwen oude heidense begraafplaats vonden. Thans ls een commissie van be kende archeologen bezig met de publi catie der wetenschappelijke conclusies, die uit deze ontdekking zijn getrokken. Ondertussen kan gconstateerd worden dat de opgravingen de Rooms-Katholieke traditie bevestigen, dat er nauwe betrek, kingen bestaan tussen Nero's circus en de „Vaticaanse begraafplaats", of met andere woordentussen de plaats waar de apostel Petrus werd ter dood gebracht en die, waar hij begraven werd. Het ligt voor de hand, dat de huidige resultaten van het archeologisch onderzoek de ge lovigen het recht zullen geven de onge lovigen uit te dagen het tegendeel daar van te bewijzen. Verleden jaar September verklaarde Mislukte communistische invasie op Hainan Het Chinese nationalistische hoofd kwartier op Hainan meldt, dat een com munistische landingspoging op dit eiland met zware verliezen voor de communis ten is afgeslagen. 3000 Man communisten ïouden in een gevecht van negen uur volkomen vernietigd zijn. De 20 schepen, waarmee de invasie was uitgevoerd en 15 •ohepen met versterkingen voor de com munisten «ouden door vliegtuigen in de grond zijn geboord. de aartsbisschop van New Orleans, mgr Joseph F. Rummel, dat het stoffelijk overschot vaq de apostel Petrus onder de Basilica was gevonden. Het Vaticaan gaf hier geen commentaar op, maar wel dra verklaarde de Osservatore Romano, dat „de ontdekkingen reeds historisch vaststaande feiten bewezen". De geschiedenis van Petrus' dood is deze. dat de apostel in het circus van Nero ter dood werd gebracht en begra ven op een heidens kerkhof, gelegen op de Vatichanse heuvel. Op deze begraaf plaats werd later een laag aarde aange bracht. Op het gr at van Petrus werd toen de kerk van Konstan tij n gebouwd. Nadat deze met de grond gelijk was gemaakt, bouwde men op haar funda menten in de 16de eeuw de St Pieter. De opgravingen hebben tien jaar geduurd Bonn wil vluchtelingen uit het Oosten weren Het Westduitse parlement heeft zich uitgesproken voor het weren van alle vluchtelingen, afkomstig uit de Sowjet- Russische zone van Duitsland, met uit zondering van degenen, wier levens of persoonlijke vrijheid daadwerkelijk in gevaar verkeren en van hen, die wegens „andere dringende redenen" zijn uit geweken. De regeringspartijen stemden voor dit besluit, de sociaal-democraten waren tegen. Laatstgenoemden wensten slechts diegenen van toelating in West-Duitsland uit ta sluiten, die door de Sowjet-Russi- sche autoriteiten misdaden ten laste zijn gelegd, die ook in West-Duitsland straf baar zijn. In toaal telt West-Duitsland thans bijna 48 millioen inwoners. Amerikaanse bezet, tingsautoriteiten zijn van mening dat elke maand cm ge veer 25.000 personen op wet tige of onwettige wijze uit de Sowjet- Russische zone in West-Duitsland binnenkomen. I 1950 Mijnheer de Redacteur, ik treur. Mijn stemming is zéér in mineur. Voor Voetgangers, de zeer benarden, ls het gewoonweg niet te hórden. Dat raast en vliegt maar langs me henen, ont ziet geen benen, schenen, tpnen, en keer op keer vraag ik maar weer: (in deze chaos van 't Verkeer) wie brengt hier Redding? Wie grijpt ln? De Vader van een Huisgezin. Geachte Heer Hoofdredacteur! Ach, waar ik kijk en waar ik speur, be schouw ik steeds de Wandelaar, als koppig en onhandelbaar. Hij kijkt niet uit, hij steekt maar over, hij is gewoon mijn Nachtrustrover. Ik wou, dat iedereen mij bijviel! X. IJ. Bezitter van een Rijwiel. Geachte Hoofdredactie, luister! Van daag, juist in het schemerduister, kwam er een fietser, die links-èf wou, en heus, ik lag al in het Gróf gauw, indien ik niet had uitgekeken. Hij kon zijn arm niet u i t gaan steken! Zo wordt een mens tot zenuwlijder. Een Fiets-Met-Hulpmotor-Berijder. Geachte Redactie, voortdurend in actie, wie heeft er hier vóórrang? De hulpmotor-tractie? Zo'n hulpmotor geeft aan het stuur wel een ronding, maar 't leidt tot débócle met zware verwonding, want heus, op de Hoofd weg, daar ia het een Onding. De toe stand wordt zó ongewenst en onguur der. Dat ding van de weg weg! Een Motorbestuurder. Mijnheer de Redacteur, lk had zeer gaarne, dat U mij bevat, (en in Uw veelgelezen blad, dat steeds zo'n ruim begrip bezat, voor auto-, fiets- en wandelpad) kortom, dat U ons niet vergat, de noodkreet hier niet onderschat. Een noodkreet, jó, d t ls het woord Het is toch waarlijk ongehoord, dat wandelaars en fietsers, beiden, de fiets- en wandelpaden mijden, en keuvelen daar. over 't wéér, op paden voor het snelverkeer! Bh dan die hulpmotor-toeristen! Grijpt in, gij heren journalisten! 't Is namens Automobilisten. DE HOOFDREDACTEUR. Gast met de Tram. Hij eet zijn brood met kaas. met Jam, en 's ochtends, om streeks hallef negen, kiest hij de wijde, drukke wegen, nadat hij Wuift naar goede Eegadan zoekt hii krent. stoel en collega. En op zijn groot bureau, (dat drukke) vindt hij de In gezonden Stukken En snikt en -huilt en bromt, (wat later) „Ik ben toch geen Verkeersdictatorl!" U 2050 Mneer Dracteur (het staat wat raar) maar 't is de Spelling uit dat jaar!). Mneer Dracteur! Zó krijgt een èlk pech! Kent U de toestand op de Melkweg? Ik vloog, in mijn raket, naar VENUS, en daar opeens, (wat heel gemeen ls), daar kruiste mij, kris-kras van vóór, een straalaandrij- vings-meteoor^zo'n ónding, boven elks beschrijving, met straalhulpsmotor- lucht-aandrijving! Enfinbij Mars kwam hij bezijenen wou, gewoon, van links me s n ij e n. maar heus. Meneer De Redacteur, ik duld niet zulk een willekeur En dus nam ik mijn Radar- stralen, en dwong hem. ijlings neer te dalen, op Groote Beer, Station DP. enfin, zijn schade viel nog méé twee kosmische-as6trale-stralen, die moet hij mij (vanzelf) betalen, maar ach, die zeer geringe schade, van de Atoomoxydriade, die wil ik hem des noods, vergeven. Hij spare voortaan slechts mijn leven! Hij late mij met mijn raketje, daar veilig in het Hemel- bedje, zodat mijn kleinkind rustig leeft, ginds, in het Sterrenbeeld De Kreeft! En U. meneer de Redacteur, U, strij der tegen willekeur, U zult mijn nood kreet wel beamen U, Redacteur HEMELLICHAMEN. U. die zo lóng de leiding had, van Uw, zo grote, Kosmisch Blad. U, Redacteur, zo vol fatsoen, van 't Blad voor Zenith en Schor pioenU vraag ik in gemoede dit: „Hoe redt Gij Uw familielid, wanneer op 't kruispunt Melkweg- Kreeft, een Meteoor de Voorrang heeft?" Dat ls de vraag, van een Ver eerder, een abonné Een Stratosfeerder. HOOFDREDACTEUR „HEMELLICHAMEN" krimpt bij dit stuk compleet tezamen, en mompelt: „óltijd. Altijd ruzie, ln dat Verkeer nou nooit een fusie. En altijd, altijd, sluw en schrander, be schuldigen zij maar elkander Ik heb genoeg van dat gezemel. Ik schei er uit. Ik vaar ten Hemel! En grijpt zijn Luchtfiets (naar beschrijving: Kome- tenfiets met Staartaandrijving). en gaat, waar nooit de Massa heentrok: naar 't Ruststrand op de stille Steen bok! WOUTERTJE.

Goudsche Courant | 1950 | | pagina 3